Hledá se křesťanský ďábel jménem Joseph Kony

Joseph Kony
Foto: Joseph Kony, vůdce LRA zodpovědný za desetitisíce zmařených a zničených životů lidí v Ugandě i jinde v regionu. / NPR

Armáda božího odporu LRA (Lord's Resistance Army) a Joseph Kony, dva pojmy, které v Africe něco znamenají. Při vyslovení těchto jmen mnoha lidem v Ugandě, Jižním Súdánu, Demokratické republice Kongo, Středoafrické republice, ale i jiných afrických státech, vstávají vlasy hrůzou na hlavě a po zádech přebíhá mráz.  

Joseph Kony

Joseph Kony velí LRA, která má mezi 300 až 5000 bojovníky a snaží se založit teokratický stát na základě křesťanského desatera. Je proslulý neuvěřitelnou krutostí, unášením mladých chlapců (ty přetváří v nemilosrdné vrahy) a mladičkých dívek (ze těch dělá sexuální otrokyně). Podle dostupných informací „jeho rukama“ prošlo přes šedesát tisíc dětí.

 

Je však také známý pro své bojové schopnosti a úspěchy. V roce 2013 bylo například do džungle vysláno komando speciálně vybraných, vycvičených a plně vybavených vojáků, kteří si měli s touto „dětskou“ armádou poradit a Konyho přivést. Po vojácích i jejich vybavení se však slehla zem.

Joseph Kony (1961) je vůdce ugandské partyzánské skupiny Boží armáda odporu (LRA), která se násilně snaží nastolitteokratický režim založený na Desateru. LRA je známá pro činy páchané proti civilistům, např. vraždy, mrzačení, znásilnění a snad i kanibalismus. Wikipedia

Kony 2012

Od roku 1987 se Konyho nepodařilo chytit ani zastavit. Před dvěma roky dokonce vzniklo video Kony 2012 nabádající dopadení Josepha Konyo. Video sice bylo kritizováno za informační nepřesnosti a tendenčnost, ale přesto nadchlo miliony lidí.

 

Kony 2012 bylo jedno z nejúspěšnějších internetových videí roku 2012. K 1. březnu 2014 ho vidělo devadesát devět milionů lidí. Krátký film vytvořený organizací Invisible Children se snažil propagovat charitu „Zastavte Konyho“.

 

Video: Kony 2012 / YouTube

 

S úspěchem videa vnikla i řada kampaní, ke kterým si připojily stovky tisíc lidí z celého světa, mnoho politiků i dalších známých osobností. Přes vysoké vybrané částky nebylo ničeho dosaženo, jelikož peníze byly z velké části využity na propagaci projektu, nikoliv na práci v terénu.

 

Za to byla celá akce kritizována, stejně jako organizace Invisible Children, jejíž nejasná napojení na některé křesťansko-kreacionistické i jiné skupiny vzbudila řadu otázek.

 

Najděte Konyho

Jsou však i lidé, kteří se myšlenky na dopadení Konyho stále drží, jedním z nich je novinář a dobrodruh Robert Young Pelton a jeho kolegové. O chycení haagským tribunálem odsouzeného masové vraha se, ve spolupráci s několika africkými zeměmi, pokouší také USA.

 

Pelton a další novináři vytvořili projekt Expedition Kony. V projektu spojili své schopnosti i dovednosti s penězi lidí, kteří se nespokojí s pouhým „klikáním“ na internetu, ale chtějí něco změnit.

 

Robert Young Pelton

Foto: Robert Young Pelton: novinář a dobrodruh s úzkými vazbami na armádní a bezpečností prostředí, zúčastnil se desítek konfliktů posledních několika desetiletí. / Foreign Policy

 

Pelton je známý tím, že je schopný nalézat osoby, které nechtějí být nalezeny. Dokázal to například v Afghánistánu, kdy během obou invazí (té sovětské i americké) natáčel rozhovory s vůdci různých militantních organizací. Pelton natočil rovněž reportáže z Čečenska a z dalších desítek konfliktů.

 

Projekt Expedition Kony se snaží získat peníze na polapení Konyho skrze veřejné financování (crowdfunding ). „Důvod, proč používám veřejné financování, je zjistit, zda se svět zajímá. Opravdu se chceš zbavit Konyho? Dej mi pět babek," říká Pelton pro časopis Foreign Policy. Jako osoba bez mandátu k zatčení, se podle něj může dostat do míst, kam vojáci a speciální jednotky nemohou.

 

Pelton také nepřímo kritizuje zapojení vlády USA do procesu polapení válečného zločince. Tvrdí, že američtí vojáci jsou ve Střední Africe i jinde hlavně kvůli hrozbě islámských militantů operujících v regionu, nikoliv kvůli polapení Konyho.

 

Přitom USA do zemí postižením řáděním LRA poslala již několik stovek „poradců“. Poslední skupinu schválila Obamova vláda před necelým měsícem.

 

Video: Konyho se nedaří zadržet ani s americkou vojenskou pomocí. / YouTube

Obrat k lepšímu?

Podle Jonathana Gandomiho, zaměstnance amerického ministerstva zahraničí, jenž se podílel na kooperaci amerických poradců, afrických vojáků, postižených civilistů a bývalých členů LRA, se naopak situace díky spojeneckému úsilí lepší. Za nejdůležitější dopad těchto snah považuje dobrovolné a poklidné opouštění LRA jejími členy.

 

Od roku 2012, přes sto mužů, žen a dětí poklidně opustilo LRA, včetně devatenácti v prosinci 2013, kteří odešli v jedné vlně, což je největší sběhnutí z LRA za pět let,“ komentoval situaci Michael Newbill, poradce pro ekonomické a zahraniční věci americké ambasády v Ugandě.

 

Přes všechnu snahu Joseph Kony stále uniká, jeho dětští vojáci vraždí, znásilňují a vypalují. Pro Baracka Obamu je zastavení tohoto ugandského zločince již od roku 2010 jedním z prioritních problému Afriky. Bohužel v dnešní geopolitické situaci Afrika jako celek nemá prioritu žádné západní velmoci.

Zdroje: Foreign Policy, New York Times, Washington Post, Wikipedia 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Anarchie stále bují ve Středoafrické republice

Afričtí i evropští vojáci opouštějící Středoafrickou republiku (SAR) poukazují na stále trvající ...

Sekta Boko Haram stále hromadně vraždí v Nigérii

Jen v posledních dvou týdnech si útoky islamistické sekty Boko Haram působící v Nigérii vyžádaly ...

Etnické čistky v Jižním Súdánu stále pokračují

Ve dnech 15. a 16. dubna došlo k zabíjení lidí na základě jejich etnické příslušnosti v jednom ...

Saúdská Arábie ukazuje balistické rakety DF-3

Saudská Arábie poprvé veřejnosti ukázala balistické rakety čínské výroby Dong Feng-3 (DF-3). ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • David
  13:51 12.05.2014

  Nevím. Když se tak podívám na historii dvacátého století v Evropě, která byla plná válečných konfliktů, na počátek 21 století, na válku v bývalé Jugoslávii, příp. dnes na Ukrajině ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím. Když se tak podívám na historii dvacátého století v Evropě, která byla plná válečných konfliktů, na počátek 21 století, na válku v bývalé Jugoslávii, příp. dnes na Ukrajině - máme právo vůči Africe nějak moralizovat?Skrýt celý příspěvek

 • mat.kan
  16:40 10.05.2014

  @Longsword: Samozrejme, že v Afrike trvaju konflikty dlhšie než poslednych 250 rokov ale čo nam to hovorí ? Poznate nejakú civilizaciu,kulturu či rasu, ktora vojny teraz a v ...Zobrazit celý příspěvek

  @Longsword: Samozrejme, že v Afrike trvaju konflikty dlhšie než poslednych 250 rokov ale čo nam to hovorí ? Poznate nejakú civilizaciu,kulturu či rasu, ktora vojny teraz a v minulosti neviedla ? Point mojich predchádzajúcivh príspevkov je: tváriť sa, že si Afrika môže za svoje problémy len sama a len sama ich môže vyriešit je alibizmus. Tvrdím, že od dekolonizácie súdobé veľmoci pôsobili v Afrike viac deštruktívne ako konštruktívne. Pokial vytvoríme objektívne umelé štátne celky bez miestnej populácie pripravenej ich spravovať(nepochybne africky interný faktor, to uznávam), na území, ktorých podporujeme občianske vojny, čo čakáte mier, lásku a pokrok ? Tú africkú cestu Konyho, Sudánov a Rwandy o ktorej píšete civilizovaný svet pokial nie priamo spoluvytváral tak určite výdatne živil.Skrýt celý příspěvek

 • Longsword
  14:59 10.05.2014

  Afrika je kontinentem valek mnohem dele, nez poslednich cca 250 let. Ti, kdo si pamatuji znamy serial (mimochodem, chysta se remake) "Koreny" o zivote Kunta Kinteho a jeho rodu, ...Zobrazit celý příspěvek

  Afrika je kontinentem valek mnohem dele, nez poslednich cca 250 let. Ti, kdo si pamatuji znamy serial (mimochodem, chysta se remake) "Koreny" o zivote Kunta Kinteho a jeho rodu, ktery se jako otrok dostal do USA, si jiste vzpomenou, ze byl chycen bilymi otrokari. Faktem ale je, ze takovychto "lovu" ve skutecnosti bylo mizive mnozstvi, dobre sedmdesat procent Africanu totiz do otroctvi prodali (Arabskym obchodnikum mimochodem, coz vrha zajimave svetlo na jiz tri generace trvajici "vlnu" prechazeni na Islam v cernosske komunite z duvodu "svobody" a "protiotrokarstvi") sami Africane jakozto zajatce svych valecnych konfliktu.
  Nelze take tvrdit, ze za vse muze kolonizace a jeji svrzeni. V dobe kolonii se naopak na kratkou dobu pocet konfliktu v Africe vyrazne snizil. Ale to, a kvalitni zdravotni pece, sebou prineslo negativni vliv na samoregulacni mechanismy v Africke populaci (a ano, valka je regulacni mechanismus, je to krute, ale je to tak). V dnesni dobe je tak Afrika "prelidnena" a spory se tak opet hroti do novych a vetsich genocid. To prelidnena je v uvozovkach zamerne, Afrika, jakozto kontinent, je neuveritelne urodna, presneji muze byt, pokud by se naslo dostatek lidi, kteri by byli schopni nejakou urodu pestovat. Prikladem, ze to mohlo (minuly cas ma v tomto pripade svuj vyznam) fungovat je komunita Buru (Boerhs) v Jizni Africe. Tato skupina kdysi bilych osadniku z Holandska a dalsich zemi, vytvorila plne funkcni eklavu schopnou zasobovat potravinami celou zemi, bez otrokarstvi, bez vydirani, bez nasili. Bohuzel po skonceni apartheidu (at uz byl jakkoliv spatny) je tato skupina stale vice a casteji napadana ze strany vetsinoveho cernosskeho obyvatelstva, ktere ani zdaleka neni tolik "mistni", jako Burove, ze JAR ztraci schopnost samozasobovani potravinami.
  Cestou by samozrejme bylo vzdelani, ktere by ukazalo, ze cesta vede nasledovanim prikladu Evropy/Ameriky, tedy "belochu", ale to Africani zacaste nechteji a dokonce odmitaji, ne kvuli proti-belosskemu rasizmu, i kdyz ten take hraje velkou roli, ale protoze to "neni jejich cesta".
  Jejich cestou je totiz to, co predvadi Kony, co prevadeji Hutove a Tutsiove, to, co se deje v obou Sudanech. Pred peti sty lety to byly desetitisice mrtvych diky ostepum a vysoke umrtnosti diky prakticky nulove zdravotni peci, dnes jsou to miliony mrtvych diky AK47, FN FAL, Lekarum bez hranic a Bono Voxovi.
  Afrika je nadherna zeme, ale dokud Africane nedospeji, nepouci se a nenauci se zit sami se sebou, budou tu krasnou zemi trhat na kusy tak jako doposud ...Skrýt celý příspěvek

 • nevertemediam
  01:16 10.05.2014

  Ake vzdelanie? afticania zili tisice rokov ako lovci zberaci v kmenoch, priroda im davala co potrebovali. Belosi im postavili mesta nahnali do nich a africania znasoblili populaciu ...Zobrazit celý příspěvek

  Ake vzdelanie? afticania zili tisice rokov ako lovci zberaci v kmenoch, priroda im davala co potrebovali. Belosi im postavili mesta nahnali do nich a africania znasoblili populaciu a odnaucili sa klasickemu sposobu zivota. Naucite ich pisat citat, no stale sa budu chciet vrazdit. Ja by som to nechal na nich, nezasahovat, ohradit a potapat lode v mori, nech to tam vykape a schopni preziju. To sa tak neda dalej, je ich moc a su hlupiSkrýt celý příspěvek

 • mat.kan
  21:22 09.05.2014

  @Adanedhel ale potraviny, nerasty a ropa na začiatok uplne stačia. ak mozeme vozit uhorky z izraela preco nie zo sudanu? Pokial sa tie krajiny dostatočne politicky a bezpečnostne ...Zobrazit celý příspěvek

  @Adanedhel ale potraviny, nerasty a ropa na začiatok uplne stačia. ak mozeme vozit uhorky z izraela preco nie zo sudanu? Pokial sa tie krajiny dostatočne politicky a bezpečnostne stabilizuju, pojde tam za lacnou prac. silou priemysel. nevidim problem aby na mojich rifliach bolo napisane made in kamerun/rwanda miesto made in china/bangladesh. samozrejme, neda sa z krajin, kde vetsina populacie je negramotna vozit strojarensku produkciu. Uplne jednoducho/zjednodušujuco povedane: prestat posielat ryby a zacat posielat udice. a až budu chytat viac ryb nez zjedia, zacat tie ryby kupovat(neklast obchodne prekažky)Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  20:54 09.05.2014

  Aha, a co tak převratného budeme z té Afriky kupovat, když už si otevřeme ten trh ? Toto nemyslím ironicky. Prosím odpovězte mi, co se dá z Afriky úspěšně prodávat v Evropě (krom ...Zobrazit celý příspěvek

  Aha, a co tak převratného budeme z té Afriky kupovat, když už si otevřeme ten trh ? Toto nemyslím ironicky. Prosím odpovězte mi, co se dá z Afriky úspěšně prodávat v Evropě (krom tropických plodin a už v článku zmíněných surovin). Děkuji.Skrýt celý příspěvek

 • mat.kan
  20:21 09.05.2014

  @Adanedhel: Tvrdím, že drviva väčšina konfliktov dnešnej afriky je produktom pochybnej kolonizacie, este pochybnejsej dekolonizacie a korunu tomu nasadili velmocenske proxy wars. ...Zobrazit celý příspěvek

  @Adanedhel: Tvrdím, že drviva väčšina konfliktov dnešnej afriky je produktom pochybnej kolonizacie, este pochybnejsej dekolonizacie a korunu tomu nasadili velmocenske proxy wars. Odpovedou na prvy aj druhy problem je vzdelanie -školstvo a v druhom rade rast životnej úrovne. Z hladiska EU prehodnotit colnu politiku a spristupnit trh a najme prestat posielat dotovanu eupšenicu ako humanitarnu pomoc.Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  19:26 09.05.2014

  Tak to že se tam odehrávaly konflikty střídavě financované tu z východu, tu ze západu, o tom něco vím, jen pro Vaše info. Nechcete ale snad tvrdit, že všechny jejich konflikty ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak to že se tam odehrávaly konflikty střídavě financované tu z východu, tu ze západu, o tom něco vím, jen pro Vaše info. Nechcete ale snad tvrdit, že všechny jejich konflikty zapřičiňuje konflikt mezi komunismem a naším systémem. Zabednit Evropu rozhodně nepomůže, protože sebevětší hradby se dají nějak zdolat, a když bolák zakryjete, neznamená to, že s už nic neděje. Po jisté době od boláku upadne celá končetina, pokud se bolák neléčí. A jak léčit afriku ? Největším problémem je nekontrolovaná porodnost a tmářství. To znamená že přivádějí na svět tak nesmyslná množství dětí, která nemají jak uživit ( a oni to vědí) a za druhé, jeden z projevů tmářství je ten, že ve velké většině afriky ne např. normální upalovat a mrzačit albíny, tzv. čarodějnice atd. V takovém podhoubí nic kloudného nevyroste.Skrýt celý příspěvek

 • mat.kan
  18:37 09.05.2014

  @Adanedhel- Po "jejich" to nejde od konce druhé světové války. Po akom "jejich" presne myslíte? Afrika je kontinent, kde sa súperenie západného a východného bloku odbavilo zrejme ...Zobrazit celý příspěvek

  @Adanedhel- Po "jejich" to nejde od konce druhé světové války. Po akom "jejich" presne myslíte? Afrika je kontinent, kde sa súperenie západného a východného bloku odbavilo zrejme najviac. Opakovane musím zdorazdnit, že postoj že afrika si moze za svoje dnešné postavenie sama je hrubá neznalost dejín alebo prosté ignorantstvo. Individua ako Kony su produktom dekady trvajucej špiraly nasilia, ktoru financoval ako zapadny tak aj vychodny blok.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  17:06 09.05.2014

  Adandehel. Bohužel jednoduchá odpověď není. Určitě není ale odpověď zabednit Evropu a nechat Afriku napospas. Tohle je nejhorší možné řešení... pro nás.

  Adandehel. Bohužel jednoduchá odpověď není. Určitě není ale odpověď zabednit Evropu a nechat Afriku napospas. Tohle je nejhorší možné řešení... pro nás.

 • liberal shark
  16:45 09.05.2014

  Tedy Josef je opravdu křesťan na slovo vzatý, ale jeho odchylka od Desatera mu asi nevadí :-(.

  Tedy Josef je opravdu křesťan na slovo vzatý, ale jeho odchylka od Desatera mu asi nevadí :-(.

 • Adanedhel
  16:33 09.05.2014

  Otázka je, jak tedy na afričany působit ? Po "jejich" to nejde od konce druhé světové války. Spolupracovat s nimi z pozice kolonie se v současné době považuje za nesprávné. Nejsem ...Zobrazit celý příspěvek

  Otázka je, jak tedy na afričany působit ? Po "jejich" to nejde od konce druhé světové války. Spolupracovat s nimi z pozice kolonie se v současné době považuje za nesprávné. Nejsem si jist, že tam stojí o demokracii, a pokud, tak tam stojí o mír. A když budou mít mír, tak soudím, že nebudou mít zájem o obchod s Evropou. Minimálně ne na úrovni nižší než na úrovní vlád a států. Afrika má velký potenciál a hlavně je to jedna z největších hrozeb pro Evropu a naši civilizaci obecně. Co s nimi ?Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:19 09.05.2014

  Pro EU musí být Afrika prioritou. Největší problém pro EU je nekontrolovaná a nelegální migrace tisíců Afričanů do EU. Řadě lidí v Africe nemá co jíst, práci ani bezpečí, nemají ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro EU musí být Afrika prioritou.
  Největší problém pro EU je nekontrolovaná a nelegální migrace tisíců Afričanů do EU. Řadě lidí v Africe nemá co jíst, práci ani bezpečí, nemají budoucnost ani co ztratit. Jedinou její nadějí je dostat se do Evropy.
  Pokud nebudeme Africe pomáhat, Afričané se vydají do Evropy. Nic jiného jim nezbude.
  A netýká se to jen Španělska, Itálie nebo Francie, ale i ČR.Skrýt celý příspěvek

 • David
  10:11 09.05.2014

  Tak snad právě proto by se USA (které to již činí), ale i EU měly více na Afriku orientovat. Afrika pro ně může být zdrojem surovin, ale i vítaným trhem. Navíc mnohé africké země v ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak snad právě proto by se USA (které to již činí), ale i EU měly více na Afriku orientovat. Afrika pro ně může být zdrojem surovin, ale i vítaným trhem. Navíc mnohé africké země v poslední době prošly slušným ekonomickým růstem. Bylo by to lepší než např. orientace na arabský svět, který je prostě až příliš složitý a kontroverzní.
  Je ale otázka, jak by ta spolupráce měla vypadat. Nemělo by jít o nějaké sypání humanitární pomoci, která končí většinou v rukách omezené vrstvy politiků. Ale spolupráce s těmi zeměmi, které se slibně vyvíjejí a jsou ochotny spolupracovat - proč neSkrýt celý příspěvek

 • Beny
  10:02 09.05.2014

  Nějak nemůžu pochopit proč by západní svět v čele s USA měl mít za prioritu Afriku. Vždyť Afrika je obrovský světadíl s určitě obrovskou zásobou nerostných surovin, s úžasnou ...Zobrazit celý příspěvek

  Nějak nemůžu pochopit proč by západní svět v čele s USA měl mít za prioritu Afriku. Vždyť Afrika je obrovský světadíl s určitě obrovskou zásobou nerostných surovin, s úžasnou přírodou (cestovní ruch) a obrovským potencionálem.
  Tak kde se stala chyba? Je to snad lenost, mocichtivost či něco jiného co Afričany tak moc odděluje od zbytku světa?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...