Hospodářská krize v jižní Asii jako příležitost k vytlačení Číny

Hospodářská krize v jižní Asii jako příležitost k vytlačení Číny
Čínská iniciativa Pásu a stezky alias Nové Hedvábné stezky / Lommes, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Hospodářská situace v Nepálu, Pákistánu a na Srí Lance je v zoufalé situaci. Současnou krizi způsobila dlouhodobě nízká kvalita veřejné zprávy ve spojení s rostoucím zahraničním dluhem, cenami potravin a výdaji na pohonné hmoty. Všechny tři země se významně zadlužily u čínských věřitelů, kteří se zdráhají poskytnout jakékoliv úlevy. Tuto příležitost může vyžít Indie, jež chce zabránit regionální humanitární katastrofě a zároveň posílit svůj vliv.

Nejzávažnější hospodářskou krizi v jižní Asii zažívá nyní Srí Lanka. Země již dva měsíce čelí celonárodním protivládním protestům, které jsou nejrozsáhlejším projevem nespokojenosti od získání nezávislosti v roce 1948. Lidé vyšli do ulic kvůli vážnému nedostatku potravin a pohonných hmot. Protesty navíc spojili s kritikou vládního hospodaření a korupce.

Srílanská vláda viní z hospodářské krize otřesy způsobené pandemií koronaviru. Za její vznik ale může celá řada špatných ekonomických rozhodnutí přijatých v posledních desetiletích. Kolombo si například vzalo příliš mnoho zahraničních půjček a opakovaně snižovalo daně. Kvůli těmto chybám se srílanská ekonomika stala obzvláště zranitelnou vůči pandemii a nedávnému prudkému nárůstů ceny ropy.

V roce 2009 skončila na Srí Lance 26 let trvající občanská válka. Program poválečné obnovy se zaměřoval na velké investice do infrastruktury, méně však do výroby obchodovatelného zboží. Tento vývoj si vyžádal půjčky, které zatížily válkou narušené hospodářství. O deset let později nově zvolený prezident Gotabaya Rajapaksa začal snižovat daně, což způsobilo výpadek příjmů na začátku pandemie. Pokles cestovního ruchu zapříčinil další škody. Jeho podíl na HDP klesl z 5,6 % v roce 2018 na 0,8 % v roce 2020. Vláda přesto neomezovala výdaje, což vedlo ke znehodnocení měny. Zákaz chemických hnojiv v roce 2021 k tomu snížil zemědělské výnosy a přispěl k růstu cen potravin.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Čínská invaze na Sibiř?

V posledních letech se hodně mluví o rostoucím vlivu Číny na ruském Dálném východě, především v ...

PREMIUM Šalamounovy ostrovy: Geopolitická bitva o západní Pacifik

Šalamounovy ostrovy podepsaly rámcovou dohodu o bezpečnostní spolupráci s Čínskou lidovou ...

PREMIUM Proč se Indie nechystá odsoudit Rusko kvůli Ukrajině

Zatímco většina demokratických zemí jednohlasně odsoudila ruskou agresi vůči Ukrajině, Indie se ...

PREMIUM Turecké veto pro Finsko a Švédsko: nedůstojný handl nebo chladná vypočítavost?

Navzdory původnímu plánu se Severoatlantická rada ve středu neshodla na přijetí Finska a Švédska do ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.