Houfnice CAESAR 8×8 pro britskou armádu?

Houfnice CAESAR 8×8 pro britskou armádu?
CAESAR 8×8 / Foto: Nexter (Zvětšit)

Francouzská společnost NEXTER a německá KMW (Krauss-Maffei Wegmann) nabízejí pro britský program MFP (Mobile Fires Platform) samohybnou houfnici CAESAR 8×8. Cílem MFP je najít a zavést náhradu za britské samohybné houfnice AS90.

Spojené království od 90. let minulého století provozuje pásové samohybné houfnice AS90. Původně britská armáda měla 179 houfnic, ale od roku 2017 je ve výzbroji jen 110 houfnic. AS90 nejsou modernizované a jejich vyřazení z provozu je naplánováno do roku 2030.

Základními požadavky programu MFP je houfnice ráže 155 mm, hlaveň dlouhá 52 ráží, dostřel 40 kilometrů (původně Britové mluvili o 80 kilometrech) a dojezd 520 kilometrů během 24 hodin, včetně jízdy 200 kilometrů po polních cestách a 30 kilometrů v terénu. Houfnice mají být součástí britských brigád rychlé reakce (Strike Brigades) .

Londýn v rámci programu MFP v hodnotě 800 milionů liber (23,7 miliardy Kč) hodlá do roku 2032 získat 112 nových samohybných houfnic. První dělostřelecký oddíl s 18 děly (3×6 houfnic) dosáhne počáteční operační připravenosti v roce 2029. Zatím není ale jasné, zda nové houfnice získají kolový nebo pásový podvozek. Stále zvažovanou možností je také hloubková modernizace stávajících AS90.

Britské ministerstvo obrany nyní vyhodnocuje možnosti zbrojního průmyslu. Svou nabídku na londýnské vojenské výstavě DSEI 2021 představila také francouzská Nexter – ta Britům nabízí kolovou samohybnou houfnici CAESAR 8×8. Francouzská houfnice v konfiguraci 8×8 využívá tatrovácký podvozek, ale Francouzi nemají problém použít podvozky Renault, Rheinmetall MAN nebo Sizu.

CAESAR 8×8 na DSEI 2021

Francouzi k houfnicím nabízejí také příslušnou munici ráže 155 mm. Francouzský klasický tříštivo-trhavý granát LU211 má údajně dvakrát větší efekt v cíli než americký granát M109. K dispozici jsou také zadýmovací (LU214, LU217) a osvětlovací granáty (LU215, LU216). Sortiment doplňuje 155mm protitankový dělostřelecký granát BONUS a přesně naváděná munice KATANA.

CAESAR v konfiguraci 6×6 (na francouzském podvozku) je ve výzbroji Francie, Indonésie, Libanonu, Saúdské Arábie a Thajska. Houfnice na podvozku 6×6 nedávno objednalo také Maroko. Na tatrováckém podvozku 8×8 houfnice objednalo Dánsko a Česká republika. Spekuluje se také o zájmu Francie nakoupit CAESARy na tatrováckém podvozku.

Hlavní výhodou houfnice CAESAR 8×8 je palebná síla, mobilita, balistická ochrana posádky (při přesunu), kompaktnost a použití průmyslového designu – houfnice je tvarově estetická, což posiluje víru uživatelů ve schopnosti zbraně.

Nevýhodou je, což je ale typické pro všechny „nákladní“ houfnice TMH (Truck Mounted Howitzer), je nutnost ruční manipulace s municí a dělenými prachovými moduly. Řešení houfnice CAESAR přitom uživatelskou vstřícnost v některých případech „zbytečně“ snižuje – například při spuštění opěrného rydla se konec manipulačních lávek zvedne tak, že vytvoří vysoký schod nad terénem. Při neobratné manipulaci hrozí nebezpečí rozpadnutí sestavy modulů, zejména při pohybu po kluzkém terénu.


CAESAR 8×8

Nejrizikovější je ale „otevřeně“ řešená koncepce nabíjecího zařízení. Ramena zasouvačů a manipulátor střel přesahují kontury vozidla (tvoří nárazník vozidla) a jsou tedy citlivé na náraz (při jízdě v koloně; při manévrování ve městě, lese). Volně uchycená ramena zasouvačů a manipulátoru během jízdy trpí vibracemi a kmitáním, což může vést k mechanickému opotřebení a případně k nefunkčnosti. Nabíjecí zařízení není také chráněno během jízdy proti znečištění (sací efekt za vozidlem) – hrozí další riziko opotřebení a zadření.

Zpět k britské armádě – Londýn také vynaloží 250 milionů liber na modernizaci samohybných pásových raketových systémů M270 MLRS (Multiple Launch Rocket Systems). Celkově 44 britských raketometů získá nové pancéřové kabiny a nové komponenty podvozku a odpalovacího zařízení. Vozidla také obdrží kompozitní pásy CRT (Composite Rubber Track).

Vylepšené MLRS budou schopné použít vyvíjenou americkou střelu PrSM (Precision Strike Missile) s doletem 499 km. Britové hodlají také od roku 2025 zavést vyvíjenou střelu s koncovým navedením GMLRS-ER (Guided MLRS – Extended Range). MLRS pojme až 12 střel GMLRS-ER s doletem 150 kilometrů.

Zdroj: Nexter

Nahlásit chybu v článku


Související články

CAESAR představuje dobrý technický a ekonomický kompromis

Na počátku června 2020 oznámilo ministerstvo obrany, že jako nový typ samohybné houfnice pro Armádu ...

KOMENTÁŘ: Tápání nad francouzskými houfnicemi CAESAR 8×8

Zástupci českého ministerstva obrany (MO ČR) vedou již několik měsíců jednání s francouzskou ...

Houfnice CAESAR: Pouhý dostřel nestačí

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) rozhodlo v loňském roce, že 152 mm samohybná kolová houfnice (ShKH) ...

Houfnice CAESAR a DITA: Odlišné přístupy, nikoli přímá konkurence

Na únorovém zbrojním veletrhu IDEX 2021 ve Spojených arabských emirátech byla oficiálně představena ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Clanek
  07:38 01.10.2021

  Takze z toho cim se ten nakup obhajoval nakonec nezustalo krom nakupu od silneho spojence vlastne nic. Obhajovalo se cenou, zavedenim a nevychytavanim detskych nemoci, a ...Zobrazit celý příspěvek

  Takze z toho cim se ten nakup obhajoval nakonec nezustalo krom nakupu od silneho spojence vlastne nic. Obhajovalo se cenou, zavedenim a nevychytavanim detskych nemoci, a rychlosti/dostupnosti. Nakonec se kupuje naprimo zapadni delo za 2x takovou cenu jako se kupuje na zapade, ale to nevadi ze je to drazsi, alespon se tomu budou vychytavat detske nemoci a prijde to o 5 let pozdeni. A tomuhle vsemu jeste nekteri tleskaj.

  Zase jednou typicka vychodni evropa, tak snad priste...Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   08:35 01.10.2021

   Proč?
   Je to zavedený systém? Je.
   Je to levné ? Je
   O rychlé dostupnosti nikdo nikdy nemluvil.
   Podívejte se kdy to na tom západě kupovali a jakou verzi.

   Proč?
   Je to zavedený systém? Je.
   Je to levné ? Je
   O rychlé dostupnosti nikdo nikdy nemluvil.
   Podívejte se kdy to na tom západě kupovali a jakou verzi.

   • Clanek
    09:36 01.10.2021

    Je to zavedeny system? V tom co poptava ACR neni. Nevim jak chcete o necem co se ma ted 5 let vyvijet tvrdit ze je zavedene. Je to levne? Popravde netusime, neb pruzkum trhu ala MO ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to zavedeny system? V tom co poptava ACR neni. Nevim jak chcete o necem co se ma ted 5 let vyvijet tvrdit ze je zavedene.
    Je to levne? Popravde netusime, neb pruzkum trhu ala MO CR vypada asi jako dopoledne u googlu. Kazdopadne levne kupuji Danove, ne CR, i kdyz se to tady tak snazite opakovane podsouvat tak vazne zadny prumyslovy vyrobek behem poslednich 2 let nezdrazil o 100%.
    O rychle dostupnosti se tu toho namluvilo spousta pod kazdym jednim clankem o Caesaru za posledni snad dva roky. Trosku selektivni pamet.

    Jste asi nejvetsi mistni zastance tohoto paskvilu, takze chapu, ze ted ustoupit z pozic jiz bez ztraty kyticky nelze a budete to tu obhajovat do roztrhani tela. Je ale usmevne jak ta vase obhajoba dostava s kazdou dalsi uverejnenou informaci dalsi ranu. Ted uz jen cekam az se dozvime, ze za tech 8,5mld je to vicemene bez munice a jak tomu vy znovu uznale zatleskate.
    Vas nakup tesi, me ve sve podstate taky (ze se konecne kupuje alespon neco), ale u me zustava za celou touhle estradou neprijemna pachut (a neskromne ocekavam ze nebudu sam).Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     13:24 01.10.2021

     Pět let vyvíjet? To máte odkud. Ne Spyderu se také nic vyvíjet nebude a dodávky budou ukončeny až v roce 2026. Ani Caesar nezdražil o 100%. Samozřejmě můžeme se tvářit že ostatní ...Zobrazit celý příspěvek

     Pět let vyvíjet? To máte odkud. Ne Spyderu se také nic vyvíjet nebude a dodávky budou ukončeny až v roce 2026.
     Ani Caesar nezdražil o 100%. Samozřejmě můžeme se tvářit že ostatní zcela určitě nezdražil. Naopak možná by nabídli houfnice ještě levněji... Probuďte se.
     Najděte mi kde kdy kdokoli mluvil o rychlé dostupnosti. Z oficiálních míst to nikdy nikdo jako důvod výběru nezmiňoval.
     Vaše pocity mě naprosto nezajímají.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    10:49 01.10.2021

    je to zavedný systém? Pokud kupujeme poloautomat, tak ano. Pokud automat, tak ne.

    je to zavedný systém? Pokud kupujeme poloautomat, tak ano. Pokud automat, tak ne.

    • Scotty
     13:16 01.10.2021

     To jedno podávací rameno nepovažuji za zásadní rozdíl.

     To jedno podávací rameno nepovažuji za zásadní rozdíl.

     • skelet
      13:49 01.10.2021

      to je dosti podstatný rozdíl. U toho poloautomatu celý cyklus (krom toho popelářského) dělá člověk. U toho automatu to dělá houfnice samotná. Rozdíl třídy.

      to je dosti podstatný rozdíl. U toho poloautomatu celý cyklus (krom toho popelářského) dělá člověk. U toho automatu to dělá houfnice samotná. Rozdíl třídy.

     • Scotty
      14:19 01.10.2021

      Jistě bude potřeba tento nabíjecí mechanizmus odzkoušet a doladit, ale řekněme že cca. 80% toho děla bude stejné jako u jeho poloautomatická verze.

      Jistě bude potřeba tento nabíjecí mechanizmus odzkoušet a doladit, ale řekněme že cca. 80% toho děla bude stejné jako u jeho poloautomatická verze.

     • skelet
      14:30 01.10.2021

      ne, těch 80% to fakt není. protože musíš předělat nabíjení granátů. Prostě v tomhle to neobkecáš.

      ne, těch 80% to fakt není. protože musíš předělat nabíjení granátů. Prostě v tomhle to neobkecáš.

     • Scotty
      15:05 01.10.2021

      No jo, úplně jiná houfnice....
      https://www.armyweb.cz/images/...

      No jo, úplně jiná houfnice....
      https://www.armyweb.cz/images/...

     • skelet
      15:22 01.10.2021

      Scotty nedělej ze sebe zoufalce. Nesluší se to k tobě.

      Scotty nedělej ze sebe zoufalce. Nesluší se to k tobě.

     • Scotty
      15:36 01.10.2021

      Za prvé je zbytečné to teď řešit protože nevíme jaké změny požadovala armáda. Ovšem pokud by koupili tuhle verzi (bez větších změn) tak se liší zásobník granátů a jedno podávací ...Zobrazit celý příspěvek

      Za prvé je zbytečné to teď řešit protože nevíme jaké změny požadovala armáda. Ovšem pokud by koupili tuhle verzi (bez větších změn) tak se liší zásobník granátů a jedno podávací rameno. Ne že by to bylo nepodstatné, ale zase jiná houfnice to opravdu není.
      Pokud budou následují dva tři roky věnovat zkoušení a doladění automatického podavače granátů. Tak s tím nemám žádný problém. Před nedávnem se tu jelo to že je hrozně špatně že se kupuje něco co neprošlo patřičnými zkouškami. Teď je zase špatně že nám nebude houfnice dodána nejpozději okamžitě.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:50 01.10.2021

      Scotty Dodávky houfnic mě osobně přijdou dost pozdě, když už se to podepsalo letos. Není to tak složitý systém jako třeba Spyder s radary. A evidentně linka v provozu je minimálně ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Dodávky houfnic mě osobně přijdou dost pozdě, když už se to podepsalo letos. Není to tak složitý systém jako třeba Spyder s radary. A evidentně linka v provozu je minimálně pro Dánsko.
      To chce alespoň jednu baterií do roka, aby se začalo s integraci SŘP a ostatních věcí. Do dvou let by bylo ideální mít bojeschopny první oddíl.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:13 01.10.2021

      Scotty: Podle vás nepodstatná úprav, ale za celkem podstatné peníze. Až bude dělo plnit palebný úkol, tak to rameno rozhoduje o tom zda se provede, a kdy bude moc dělo opustit ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Podle vás nepodstatná úprav, ale za celkem podstatné peníze.

      Až bude dělo plnit palebný úkol, tak to rameno rozhoduje o tom zda se provede, a kdy bude moc dělo opustit stanoviště.
      Pokud bude problém, budeme platit záruka, nezáruka.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   10:04 01.10.2021

   podmínky se skutečně tváří jinak, než na začátku, hlavně ta rychlost dodání. Za této situace bych favorizoval modernizaci DANA M2 a vývoj domácí houfnice do 10let.

   podmínky se skutečně tváří jinak, než na začátku, hlavně ta rychlost dodání. Za této situace bych favorizoval modernizaci DANA M2 a vývoj domácí houfnice do 10let.

   • Scotty
    13:18 01.10.2021

    Kdy někdo na začátku říkal že budou dodávky okamžité? Investovat do Dan kvůli max. pěti letům? Vyhozené peníze.

    Kdy někdo na začátku říkal že budou dodávky okamžité? Investovat do Dan kvůli max. pěti letům? Vyhozené peníze.

    • Jura99
     14:32 01.10.2021

     tak oni i Slováci s neexistující vlastní továrnou na houfnice a subdodavatelským způsobem výroby rozplánovali těch 25ks Zuzana2 na 3roky. Nexter je jiná liga, houfnice má ...Zobrazit celý příspěvek

     tak oni i Slováci s neexistující vlastní továrnou na houfnice a subdodavatelským způsobem výroby rozplánovali těch 25ks Zuzana2 na 3roky. Nexter je jiná liga, houfnice má předpokládám ve výrobním programu, nemusí rozbíhat linku a chystat přípravky, určitě bych čekal první 2-3ks zhruba do roka.
     DANA M2 je užitečný stroj, pokud se mají Dany dát do rezervy, tak rozhodně po modernizaci na M2 za ukrajinskou cenu 1mil. USD, jinak to dát raději do šrotu.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:11 30.09.2021
  • Jirosi
   18:03 30.09.2021

   Tak co se tu dozvídáme: 6mld > 8,5mld kritérium cena > neplatí +40% výroba doma > montáž z dodaných dílů zavedená > bude probíhat do vývoj dodávky 2024-25 > realita u vývoje spíše ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak co se tu dozvídáme:
   6mld > 8,5mld
   kritérium cena > neplatí +40%
   výroba doma > montáž z dodaných dílů
   zavedená > bude probíhat do vývoj
   dodávky 2024-25 > realita u vývoje spíše později = další investice do DANA.
   podpis > měsíc před volbami, no co jsme v CR :(Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:40 30.09.2021

    Nebojte, oni se za tu tranparentnost a cenu ještě pochválí. Pro PVO celou dobu trvali na 10 mld Kč, až jim zbyla jediná nabídka a světe div se, dodavatel to napálil na 15,7 mld Kč. ...Zobrazit celý příspěvek

    Nebojte, oni se za tu tranparentnost a cenu ještě pochválí. Pro PVO celou dobu trvali na 10 mld Kč, až jim zbyla jediná nabídka a světe div se, dodavatel to napálil na 15,7 mld Kč. I tak se MO ČR dokázalo pochválit, že při ceně 13,7 vlastně dvě miliardy ušetřili :-D :-D :-D
    https://www.mocr.army.cz/infor...
    ...o chystaném tunelu v životním cyklu ani nemluvě, jestliže samotná údržba bude stát cca 7,5 mld za 20 let, tak za co potom opravdu "efektivně" roztočí těch 15 mld?Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    19:23 30.09.2021

    Přirozený nárůst ceny + patrně další požadavky. Nic nenormálního. Stále je to levnější než ostatní houfnice které přicházeli v úvahu. Snad jste si nemyslel že tu Nexter založí ...Zobrazit celý příspěvek

    Přirozený nárůst ceny + patrně další požadavky. Nic nenormálního. Stále je to levnější než ostatní houfnice které přicházeli v úvahu.
    Snad jste si nemyslel že tu Nexter založí železárny, válcovny a výrobu hlavní.
    Zavedená je s jiným způsobem nabíjení. Automat na nabíjení střel je určitě plus.
    Dany se budou stále udržovat při životě (čili žádné zvláštní investice). Poté se uloží.
    Datum podpisu něčemu vadí?Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     22:31 30.09.2021

     - Fakt nic nenormálního? Asi se ani nechci zeptat kolikrát v životě jste šel do obchodu, aby danou věc měli o tolik dražší. - Za ty peníze to, tak skoro vypadá. - Takže, se zavede ...Zobrazit celý příspěvek

     - Fakt nic nenormálního? Asi se ani nechci zeptat kolikrát v životě jste šel do obchodu, aby danou věc měli o tolik dražší.
     - Za ty peníze to, tak skoro vypadá.
     - Takže, se zavede úplně jiné dělo.
     - Bez munice, 5.let po tom co se měli vyměnit, panebože k čemu? To vše se dalo vyřešit koupí většího počtu. Když peníze nebyli problém.
     - Pokud se díky tomu musela přijmout takhle nevýhodná nabídka, tak to vadí celkem dost.

     Ceasar je možná dobré dělo, ale tohle je spíše výsměch k původním požadavkům/limitům. Jediné klady co zbyli jsou ráže 155mm, a rozumný počet ks.
     Vyhovuje to maximálně těm co dostali nasypáno do kapsy (2,5mld polštář umožnuje celkem dost sypat).Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:43 01.10.2021

      Doufám že období všeobecného zdražovaní nadáváte všem prodavačům co potkáte do zlodějů a dožadujete se loňských nebo předloňských cen. Případně alespoň chcete aby vám toho zboží ...Zobrazit celý příspěvek

      Doufám že období všeobecného zdražovaní nadáváte všem prodavačům co potkáte do zlodějů a dožadujete se loňských nebo předloňských cen. Případně alespoň chcete aby vám toho zboží dali o patřičný počet kusů víc. Pokud ne tak to někdy zkuste a potom nám řekněte jak jste uspěl.
      -Zavede se úplně stejné dělo. Ovšem s automatickým nabíjením střel. Čímž padá námitka s obtížnou ruční manipulací.
      -Samozřejmě že s municí. N azkoušky bude dodaná od Nexteru a poté od STV. Kde jste přišel že pět let co se měli vyměnit? Myslíte že Nexteru stojí 52 houfnic ve skladu a čekají na to až si je někdo koupí?
      - O nákupu se vyjednávalo přes rok.

      Všeci kradnú.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:29 01.10.2021

      Scotty: Který komplexní výrobek zdražil o od loňska o 40%, asi bude stačit jeden :) PS: Žádné děla si dnes nekupujeme, kupujeme si jejich dodávky za 4a více let. Oni jediné ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Který komplexní výrobek zdražil o od loňska o 40%, asi bude stačit jeden :)
      PS: Žádné děla si dnes nekupujeme, kupujeme si jejich dodávky za 4a více let.

      Oni jediné výrobky co opravdu zdražily jsou ty po kterých je poptávka (byty+20%). Obhajovat to zdražením vstupů, které se nebudou kupovat dříve než v roce 2023, je fakt komické.

      - Buď zavedeme stejné dělo, nebo ne. Pokud, musíte něco dodávat není to stejné dělo.
      - Pokud se o nákupu vyjednávalo přes rok, půl roku čekání na cenu z Nexteru.
      Pak dalšího půl roku čekání na slevu 0,7mld. A podpis :)Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     10:06 01.10.2021

     přirozený nárůst ceny není 40%. Řekněme, že rozdíl proti Dánům je v automatu a ta věc s municí může mít vliv taky.

     přirozený nárůst ceny není 40%. Řekněme, že rozdíl proti Dánům je v automatu a ta věc s municí může mít vliv taky.

 • ARES
  15:36 29.09.2021

  Stirling - Informace La Tribune: "Volba české armády padla na Caesar 8x8, vybavený pancéřovou kabinou a automatickým nakládáním. Tato verze vyžaduje vývoj, který bude částečně ...Zobrazit celý příspěvek

  Stirling - Informace La Tribune: "Volba české armády padla na Caesar 8x8, vybavený pancéřovou kabinou a automatickým nakládáním. Tato verze vyžaduje vývoj, který bude částečně financován Českou republikou. Výsledkem je, že první kopie bude dodána na konci roku 2025, počátkem roku 2026."

  Uvedené sdělení dává jednoznačnou informaci, že Caesar vyžaduje další vývoj v trvání až 4 roků.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:42 29.09.2021

   Třeba jim tady flanker.jirka prodal to údajně jednoduché řešení automatického nabíjení prachových náplní.

   Třeba jim tady flanker.jirka prodal to údajně jednoduché řešení automatického nabíjení prachových náplní.

   • flanker.jirka
    18:07 29.09.2021

    Scotty Určitě ne :-D Ale zkuste se podívat kamkoliv do průmyslu, kde se musí manipulovat s něčím takovým jako jsou válečky s prachem a prakticky všude na to mají dopravníky a ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty
    Určitě ne :-D
    Ale zkuste se podívat kamkoliv do průmyslu, kde se musí manipulovat s něčím takovým jako jsou válečky s prachem a prakticky všude na to mají dopravníky a robotizovaný provoz.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   16:27 29.09.2021

   Takze po tom co vzala za sve historka o cenove vyhodnem nakupu ted veme za sve i ta o nakupu zavedeneho a bojove overeneho reseni. Dokonale. :D

   Takze po tom co vzala za sve historka o cenove vyhodnem nakupu ted veme za sve i ta o nakupu zavedeneho a bojove overeneho reseni. Dokonale. :D

   • Jura99
    18:25 29.09.2021

    Zdražení ceny dostává jiný rozměr, pokud se bude jednat o plný automat.

    Zdražení ceny dostává jiný rozměr, pokud se bude jednat o plný automat.

    • flanker.jirka
     21:14 29.09.2021

     Tak si musí najmout někoho z Česko-Slovenska aby je to naučili.

     Tak si musí najmout někoho z Česko-Slovenska aby je to naučili.

  • Jura99
   17:18 29.09.2021

   4 roky vývoje něčeho, co už má být vyvinuté, kooperace s CSG, to bych si zaspekuloval, že český Caesar může mít nakonec něco společného s Ditou.

   4 roky vývoje něčeho, co už má být vyvinuté, kooperace s CSG, to bych si zaspekuloval, že český Caesar může mít nakonec něco společného s Ditou.

   • Scotty
    17:56 29.09.2021

    Jako co? Možná stejný podvozek....

    Jako co? Možná stejný podvozek....

    • Jura99
     18:22 29.09.2021

     těžko říct. Podepíše se smlouva a třeba zní něco vyplyne, pak tu určitě pan Grohmann dá zase článek, abychom na tím chytře pomudrovali :-).

     těžko říct. Podepíše se smlouva a třeba zní něco vyplyne, pak tu určitě pan Grohmann dá zase článek, abychom na tím chytře pomudrovali :-).

     • Klimesov
      18:51 29.09.2021

      Problém je, že tu se už rok polemizuje nad něčím o čem máme jen kusé informace a defakto žádné znalosti. Většina názorů vyplívá z vlastního přesvědčení nikoli z reálných dat, ...Zobrazit celý příspěvek

      Problém je, že tu se už rok polemizuje nad něčím o čem máme jen kusé informace a defakto žádné znalosti. Většina názorů vyplívá z vlastního přesvědčení nikoli z reálných dat, protože reálnou podobu houfnice CAESAR pro AČR se teprve dozvíme až se podepíše smlouva a objeví se konkrétní zveřejněné informace ze smlouvy.
      Až v tuto chvíli bude mít veškerá polemizace relevantní váhu, protože budeme moct kritizovat konkrétní problém či chybu.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      06:07 30.09.2021

      Klimesov
      To je asi to nejhorší, může se stát, že podepíšou zajíce v pytli. Jenom aby měl ministr před volbami splněno ať může ANO2011 odejít někam hodně daleko.

      Klimesov
      To je asi to nejhorší, může se stát, že podepíšou zajíce v pytli. Jenom aby měl ministr před volbami splněno ať může ANO2011 odejít někam hodně daleko.

     • Klimesov
      06:48 30.09.2021

      flanker.jirka V podstatě každá vojenská zakázka je nákup zajíce v pytli. Armády si totiž nechávají upravovat pořizovanou techniku k obrazu svému, takže vždy se kupuje něco jiného ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      V podstatě každá vojenská zakázka je nákup zajíce v pytli.
      Armády si totiž nechávají upravovat pořizovanou techniku k obrazu svému, takže vždy se kupuje něco jiného než kupoval předchozí zákazník. A nikdy nedochází k plnohodnotnému testování během kterého by jste vychytali veškeré potenciální problémy. Nikdo by to nezaplatil. Takže běžně se postupuje stylem, že se technické problémy řeší za pochodu už u vybraného stroje.
      Výrobce vám nebude do nekonečna upravovat prototyp, protože stejně nakonec jakmile se prototyp dostane do výroby, tak se provedou změny. Detailní nedostatky techniky se totiž vždy projeví až u sériové výroby.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:54 30.09.2021

      Klimesov
      V případě AČR neproběhl žádný test. O to bude výsledek zajímavější:-)

      Klimesov
      V případě AČR neproběhl žádný test. O to bude výsledek zajímavější:-)

     • Klimesov
      07:11 01.10.2021

      flanker.jirka Tak znovu. Copak AČR neměla možnost podvozek od TATRY testovat? Copak samotná zbraň (hlaveň, nábojová komora, brzdo vratné zařízení, SŘP atd.) neprošlo bohatými testy ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Tak znovu.
      Copak AČR neměla možnost podvozek od TATRY testovat?
      Copak samotná zbraň (hlaveň, nábojová komora, brzdo vratné zařízení, SŘP atd.) neprošlo bohatými testy i v rámci vojenského nasazení?
      Takže co tu chcete testovat?
      Snad jen samotný nabíjecí mechanizmus, o kterém tady ale nikdo nic neví a nezná jeho přesné parametry, takže podle čeho hodnotíte, že je potřeba dlouhodobě tento nabíjecí systém testovat?
      Navíc i u něj by se stejně nakonec vychytávali technické nedostatky až v rámci provozu u sériových strojů, tak jak to tu popisoval ARES v rámci vývoje houfnic DANA. Taky se poslední nedostatky odstraňovali až u sériových strojů.
      Takže co konkrétně chcete pořád testovat? 80% až 90% toho stroje je otestovaných a nedojde k zásadním změnám. U 10% až 20% dojde ke změnám na žádost AČR a nejspíše by k takovým změnám došlo i u jiných podobných strojů jako třeba ATMOS nebo i Z2, takže těch 10 až 20% by se tak jako tak řešilo za pochodu, protože to jsou úpravy na žádost AČR.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:23 01.10.2021

      Klimesov: Původní cíl byl nakoupit zavedený systém = nemusíte testovat = nemusíte nic měnit. Realita? Bude se kupovat vývoj = měnit = prodlužovat čas dodání = platit na ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov: Původní cíl byl nakoupit zavedený systém = nemusíte testovat = nemusíte nic měnit.
      Realita?
      Bude se kupovat vývoj = měnit = prodlužovat čas dodání = platit na víc.

      Prostě tohle neplní nic z toho co bylo prezentováno, krom toho má ještě napálenou cenu.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      08:51 01.10.2021

      Jirosi. Ne. Původní cíl bylo nakoupit zavedený systém, který by splňoval potřeby AČR. A to se také stalo. Podvozek a samotná zbraň jsou zavedené systémy, nebo to snad chcete ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi.
      Ne.
      Původní cíl bylo nakoupit zavedený systém, který by splňoval potřeby AČR.
      A to se také stalo. Podvozek a samotná zbraň jsou zavedené systémy, nebo to snad chcete popírat?
      A nabíjecí mechanizmus je to co se upravuje pro potřeby AČR. Protože nejsme Dánská nebo Francouzská armáda, takže chceme něco co bude vyhovovat potřebám AČR, a to je úprava nabíjecího mechanizmu.
      A co je na tomhle špatného? Každá technika, kterou AČR nakupuje se upravuje pro potřeby AČR. Každá. Je to naprosto normální postup. A ne jen v AČR, ale i v jiných armádách. Valná většina kritiků nákupu CAESARU obdivuje Polskou armádu. Přitom polská armáda si nechala upravit podvozek K-9 pro své potřeby aby na něj mohla umístit věž z AS90. Tady nikomu takové úpravy nevadí, ale v případě AČR ano. Proč? CO je na tom špatného, že AČRSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:42 01.10.2021

      Klimesov: Třeba to, že se měli vybrat děla za 6mld :) Opět to, že se každá technika upravuje pro potřeby ACR = zdražení zakázky, výsledky většinou k horšímu. Nebo už víte k čemu ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov: Třeba to, že se měli vybrat děla za 6mld :)

      Opět to, že se každá technika upravuje pro potřeby ACR = zdražení zakázky, výsledky většinou k horšímu. Nebo už víte k čemu bylo nutné plavání Pandurů, sice "vlastní" M4, ale díky tomu bez náhradních dílů.
      Ano, úpravy mají smyls. Ale ne na úkor bojeschopnosti.
      Krom toho by mě zajímalo, k čemu je kupovat systém zavedený jinde. Když bez "úprav" je naší armádou nepoužitelný. Jak to asi dělají ty jiné armády :))

      PL je za mě bordel. Tady bych si fakt příklad nebral. U nich je priorita získat technologie pro vlastní budoucí výrobu. To dává smysl, když kupují násobky naší techniky (52ks vs 120ks Krab + kolová děla).Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   17:40 29.09.2021

   Takže to vypadá, že odlišný bude samotný nabíjecí mechanizmus a podle těchto slov bude řešen v kooperaci s českými firmami (CSG) a navíc to vypadá, že bude plně autonomní, tedy ...Zobrazit celý příspěvek

   Takže to vypadá, že odlišný bude samotný nabíjecí mechanizmus a podle těchto slov bude řešen v kooperaci s českými firmami (CSG) a navíc to vypadá, že bude plně autonomní, tedy dovolí obsluze vést palbu a být při tom schovaná uvnitř kabiny. Nevím totiž jak si vyložit výraz "automatické nakládání" :D
   Tedy úprava nabíjecího automatu má řešit to co tu lidé nejvíce kritizovali.
   Takže kde je problém?Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    17:54 29.09.2021

    "nakládání" může být neohrabanost google překladače. Pravděpodobnější bude stále ten starý známý Caesar, ale ve světle nové konkurence, např. Sigma nebo RCH155 by Nexter také mohl ...Zobrazit celý příspěvek

    "nakládání" může být neohrabanost google překladače. Pravděpodobnější bude stále ten starý známý Caesar, ale ve světle nové konkurence, např. Sigma nebo RCH155 by Nexter také mohl s něčím podobným přijít.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     18:30 29.09.2021

     Jo to může být jednoduše pravda :-)

     Jo to může být jednoduše pravda :-)

   • HEKTOR
    17:57 29.09.2021

    Klimesov - problém môžno je to,že ačr/čr nakoniec nakúpi niečo,čo sa vlastne vyrobí v česku...čr to aj zafinancuje...aj vyvinie (csg) a frantíci len zhrabnú tučnú províziu a ...Zobrazit celý příspěvek

    Klimesov - problém môžno je to,že ačr/čr nakoniec nakúpi niečo,čo sa vlastne vyrobí v česku...čr to aj zafinancuje...aj vyvinie (csg) a frantíci len zhrabnú tučnú províziu a vyrazia tam - made in france...

    ale sú to všetko zatiaľ len dohady a nakoniec to všetko dopadne pre ačr dobre...Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     18:33 29.09.2021

     Tohle není problém, ale bohužel smutná skutečnost. V ČR se jednoduše samotné zbraně nedělají, takže ta musí být tak jako tak z Francie (nebo jiné země), podvozek od nás, ...Zobrazit celý příspěvek

     Tohle není problém, ale bohužel smutná skutečnost. V ČR se jednoduše samotné zbraně nedělají, takže ta musí být tak jako tak z Francie (nebo jiné země), podvozek od nás, elektronika no klidně padesát na padesát.
     Takže u čeho je největší otazník je jen ten nabíjecí mechanizmus a to už od samého začátku.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:47 01.10.2021

      Klimesov - nebral by som to za smutnú skutočnosť...nie je predsa možné aby čr vyrábalo lietadlá,bvp,tanky,húfnice a neviem čo všetko ešte... takže je pochopiteľné že sa kupuje v ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov - nebral by som to za smutnú skutočnosť...nie je predsa možné aby čr vyrábalo lietadlá,bvp,tanky,húfnice a neviem čo všetko ešte...
      takže je pochopiteľné že sa kupuje v zahraničí...ale prečo sa nekupuje "hotový" výrobok.??..
      niektorí jedinci tu kritizovali slovenskú zmluvu pri nákupe f-16...ale toto je niečo podobné ,možno aj horšie...cena išla hore (a to frantíci chceli ísť ešte o miliardu viac),ďalší vývoj čo sú potencionálne problémy a ďalšie otázne financie...
      takže opäť sa potvrdilo čo tu stále píšem,aj keď sa to niektorým nepáči,naše krajiny majú veľa spoločného v tom zlom ale...Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    17:58 29.09.2021

    Stále je největší pravděpodobnost že to bude starý známý automatický nabíječ granátů. Ten zatím v praxi nikdo nepoužívá, takže je možné že musí projít dalším vývojem.

    Stále je největší pravděpodobnost že to bude starý známý automatický nabíječ granátů. Ten zatím v praxi nikdo nepoužívá, takže je možné že musí projít dalším vývojem.

    • Klimesov
     18:34 29.09.2021

     Jo to je možný :-)
     Uvidí se až se co z toho nakonec vznikne.

     Jo to je možný :-)
     Uvidí se až se co z toho nakonec vznikne.

    • skelet
     19:51 29.09.2021

     Čekám automatické nabíjení granátů a poloautomatické nabíjení prachových složí

     Čekám automatické nabíjení granátů a poloautomatické nabíjení prachových složí

     • Klimesov
      06:49 30.09.2021

      Jo jo tohle zní jako dobrý odhad.

      Jo jo tohle zní jako dobrý odhad.

   • Jan Grohmann
    18:10 29.09.2021

    No, trochu problém je, že "první kopie" nedorazí na konci roku 2025 nebo začátkem roku 2026, ale v roce 2027. A dosažení "počátečních operačních schopností" baterie CAESARu se nedá ...Zobrazit celý příspěvek

    No, trochu problém je, že "první kopie" nedorazí na konci roku 2025 nebo začátkem roku 2026, ale v roce 2027. A dosažení "počátečních operačních schopností" baterie CAESARu se nedá očekávat dříve, než v roce 2030 (výroba, zavádění, výcvik).Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     18:19 29.09.2021

     Z čeho vycházíte? Protože MO udává jako termín dodávek 2024-2026.

     Z čeho vycházíte? Protože MO udává jako termín dodávek 2024-2026.

     • Jan Grohmann
      18:29 29.09.2021

      Z toho francouzského článku a z toho, že vývoj nikdy a nikde neprobíhá podle plánů. Zejména ten mezinárodní. Plus odhaduji další dva roky na dodání osmi houfnic - výroba, zavádění ...Zobrazit celý příspěvek

      Z toho francouzského článku a z toho, že vývoj nikdy a nikde neprobíhá podle plánů. Zejména ten mezinárodní. Plus odhaduji další dva roky na dodání osmi houfnic - výroba, zavádění a výcvik nejen samotné baterie, ale i brigády nebo BÚU. Pro mě je směrodatné datum dosažení schopností, nikoliv datum zavedení houfnice do výzbroje.
      Ale je pravda, že vycházet z jednoho zdroje není nikdy rozumné :) Uvidíme zítra.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:45 29.09.2021

      Uvidíme. Ovšem pokud by jsme měli vycházet z dodávek Dánsku, tak by mohli být první kusy pro zkoušky dodány počátkem roku 2025. Ty se potom doladí podle výsledků a dodávky začnou v ...Zobrazit celý příspěvek

      Uvidíme. Ovšem pokud by jsme měli vycházet z dodávek Dánsku, tak by mohli být první kusy pro zkoušky dodány počátkem roku 2025. Ty se potom doladí podle výsledků a dodávky začnou v roce 2026. Je pravda že montáž 48 houfnic u firmy která je "nezná" během 10 měsíců je ambiciózní plán.
      To že zavádění zabere další roky je jisté. Zatím je v českém dělostřelectvu největší hrdina voják s teodolitem, kalkulačkou a tabulkami. Přechod na moderní SŘP a "digitální" houfnice bude pro všechny v Jincích obrovská změna. Navíc bude třeba změnit samotnou taktiku nasazení. Doufám že mají na GŠ schopného "teoretika" dělostřelce.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:23 30.09.2021

      Scotty: Pokud tam dnes mají někoho schopného, než to dodají bude v důchodu, civilu.

      Scotty: Pokud tam dnes mají někoho schopného, než to dodají bude v důchodu, civilu.

    • Klimesov
     18:35 29.09.2021

     Ano tohle by mohl být asi ten největší problém, ale jak vidno tohle zrovna moc lidí nezajímá. :-)

     Ano tohle by mohl být asi ten největší problém, ale jak vidno tohle zrovna moc lidí nezajímá. :-)

    • Jirosi
     19:47 29.09.2021

     Pokud budou dodávky až po roce 2026, tak to ta cena dává smysl.
     Ale čekám, že se to ještě prodraží.

     Pokud budou dodávky až po roce 2026, tak to ta cena dává smysl.
     Ale čekám, že se to ještě prodraží.

    • flanker.jirka
     21:23 29.09.2021

     Grohmann
     Podepsat smlouvu na nové houfnice a mít je schopnost používat až v roce 2030? To je hodně dlouhá doba. To si můžeme rovnou počkat na vývoj Dity :-)

     Grohmann
     Podepsat smlouvu na nové houfnice a mít je schopnost používat až v roce 2030? To je hodně dlouhá doba. To si můžeme rovnou počkat na vývoj Dity :-)

     • PavolR
      12:23 30.09.2021

      Však možno práve na to čakáte, lebo ju Strnad nahnal do postele rímskeho cisára a mädlí si ruky na potomstvo. :-)

      Však možno práve na to čakáte, lebo ju Strnad nahnal do postele rímskeho cisára a mädlí si ruky na potomstvo. :-)

 • stirling
  15:02 29.09.2021

  K naší ...Zobrazit celý příspěvek

  K naší zakázce:
  https://www.latribune.fr/entre...
  Překladač:
  Ministryně ozbrojených sil Florence Parlyová bude ve čtvrtek v Praze, aby se zúčastnila podpisu smlouvy o prodeji 52 Caesarů České republice na částku 257 milionů eur.
  Volba české armády padla na Caesar 8x8, vybavený pancéřovou kabinou a automatickým nakládáním. Tato verze vyžaduje vývoj, který bude částečně financován Českou republikou. Výsledkem je, že první kopie bude dodána na konci roku 2025, počátkem roku 2026. To znamená 51 měsíců po podpisu smlouvy. O deset měsíců později bude všech 52 Caesarů dodáno české armádě. První čtyři budou montovány ve Francii, dalších 48 pak v České republice v Excalibur Army, dceřiné společnosti Czechoslovak Group (CSG).Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:34 29.09.2021

   Zajímavá zpráva. Jsem zvědav jak ta "česká" houfnice bude nakonec vypadat.

   Zajímavá zpráva. Jsem zvědav jak ta "česká" houfnice bude nakonec vypadat.

   • PavolR
    12:20 30.09.2021

    Bude to Dita s talianskym meno a francúzskym prízvukom. ;-p

    Bude to Dita s talianskym meno a francúzskym prízvukom. ;-p

 • Storm
  16:32 28.09.2021

  Flanker.Jirka Rusové od roku 1979 neustále někde válčí, tam se dá čerpat i z toho jakým způsobem boje vedou a jakým směrem provádí úpravy na technice Aaaaa to jsme právě u ...Zobrazit celý příspěvek

  Flanker.Jirka
  Rusové od roku 1979 neustále někde válčí, tam se dá čerpat i z toho jakým způsobem boje vedou a jakým směrem provádí úpravy na technice

  Aaaaa to jsme právě u toho... Možná se mi to jen zdá, nebo se špatně dívám, ale připadá mi, že se tady pod každým článkem o technice přicházející ze západu zhmotní flanker jirka a začne pomlouvat... Mezi YouuuuuTjuuuuubearma se takovým nestydatým nebožákům říká Hater... Hejtr...
  A jen tak na okraj... Pravdou ale pravděpodobně nejspíše bude, že ti tví oblíbenci co, jak píšeš, neustále od 79 roku někde válčí, já jen dodám, že občas jim z toho čirou náhodou kápne nějaké území, jako je Krym a podobně... Tak ti tví, spíše než že by něco upravovali tak leští staré plechovky aby vůbec fungovaly na moderním bojišti... Nic moc nového co by nemělo původ ještě za doby díky bohu minulé nevyrobili... A když už něco jó... Tak je to do seriové výroby v jejich podmínkách nezařaditelný paskvil jako Armata a podobně...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:27 28.09.2021

   Storm Máte-li stavět dělostřelectvo schopné akce proti tako vybavenému nepříteli jako je Rusko nebo Čína, musíte se dívat na to co mají a jak to používají. Nebo si tu můžete ...Zobrazit celý příspěvek

   Storm
   Máte-li stavět dělostřelectvo schopné akce proti tako vybavenému nepříteli jako je Rusko nebo Čína, musíte se dívat na to co mají a jak to používají.
   Nebo si tu můžete zpívat pochvalné ódy na texty psané v AReportu, ale pak se nesmíte divit, že po 20 letech v Afghanistánu dopadnete jako sedláci u Chlumce.
   Některým z nás došlo to podstatné už v roce 2008 po válce v Ruska s Gruzií, někdo se hold probral až v roce 2014.Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    08:06 29.09.2021

    Jenomže AČR a ostatní armády NATO nestaví pouze dělostřelectvo, ale celou armádu. Západní země měli několik desetiletí vypracovat své operační plány a postupy. Na jakém základě si ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenomže AČR a ostatní armády NATO nestaví pouze dělostřelectvo, ale celou armádu.
    Západní země měli několik desetiletí vypracovat své operační plány a postupy.
    Na jakém základě si myslíte, že doktrína je špatně vypracovaná? Nebo spíše bych se měl zeptat, co konkrétně víte o doktríně NATO a jejich armád a jak fungují, jaké mají vypracované operační plány, taktiku, strategii, o jaké zbraně se nejvíce opírají atd. atd.
    A co z toho konkrétně považujete, že je špatně?Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:08 29.09.2021

     Neberu doktrínu, ale koncepci houfnice pro střet s takovým nepřítelem.

     Neberu doktrínu, ale koncepci houfnice pro střet s takovým nepřítelem.

     • Klimesov
      18:47 29.09.2021

      Koncepce se odvíjí od doktríny. Pokud máte v doktríně uvedené, že vaše armáda má fungovat tak aby si získala a udržela vzdušnou nadvládu, je pravděpodobné, že tímto směrem půjde ...Zobrazit celý příspěvek

      Koncepce se odvíjí od doktríny.
      Pokud máte v doktríně uvedené, že vaše armáda má fungovat tak aby si získala a udržela vzdušnou nadvládu, je pravděpodobné, že tímto směrem půjde daleko více financí, jak na vývoj tak na pořízení techniky. Pokud má v doktríně, že potřebuje primárně palebnou převahu získat na zemi, tak to směřuje na pozemní podpůrné prostředky. A jelikož žádná armáda nemá neomezené množství financí, tak se vždy preferuje jedno na úkor druhého.
      Otázkou jen je jakou cestou se chce vydat AČR nebo spíše ČR. Můj osobní názor je spíše preferovat tu první verzi, tedy více investovat do letectva. Obávám se ale, že u nás se bude minimálně investovat jak do toho tak do toho.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:29 29.09.2021

      Klimesov Pokud přijde investice do lzectva tak později, kdy už houfnice budou splacene. A zrovna moderní delostrelectvo má možnosti jak nahradit část letectva při CAS. Stále bych ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov
      Pokud přijde investice do lzectva tak později, kdy už houfnice budou splacene. A zrovna moderní delostrelectvo má možnosti jak nahradit část letectva při CAS. Stále bych tu rád viděl oddíl MLRS.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:01 30.09.2021

      flanker.jirka Dělostřelectvo má své úkoly na bojišti a není na místě po něm chtít něco víc. Ano za jistých okolností a v nouzi může dělostřelectvo nahradit CAS, dokonce se to i ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Dělostřelectvo má své úkoly na bojišti a není na místě po něm chtít něco víc.
      Ano za jistých okolností a v nouzi může dělostřelectvo nahradit CAS, dokonce se to i částečně děje, ale není na místě dělostřelectvo budovat pro CAS. Tohle je prostě úkol letectva. Nehledejme za každou cenu univerzální řešení, které by mělo takové abstraktní výkony aby zvládlo všechno a dokázalo suplovat i jinačí zbraně. Nedoplatíme se a nevyužijeme to.
      Ano také doufám, že ta investice do letectva nakonec přijde, ale víte sám jak je to s investicemi do AČR šetří se kde se může. Vis. houfnice.
      Co se týče MLRS. Ano největší chyba AČR že salvové raketomety byly vyřazeny. Ale podle všech informací se o nich začíná znovu uvažovat. Jen prostě armádní technika se neřeší ze dne na den. Rozpočty a nákupy se předkládají politikům roky dopředu, vše se nějakým způsobem plánuje a nelze ze dne na den zastavit nákup jedné věci na úkor druhé. Bohužel. A s nedostatkem financí se tyto lhůty prodlužují, a to nemluvím o zájmových oblastech, kde své slovo mají různí lobisti :-)
      Je to smutné, ale bohužel je to tak.Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  15:47 27.09.2021

  Bude sranda až si koupí zpět polský Krab

  Bude sranda až si koupí zpět polský Krab

  • Nesher
   16:36 27.09.2021

   To těžko protože to zase jako vždy bude o politice. A co mohou Poláci nabídnout? Navíc Krab je taková skládačka, podvozek korejský, věž britská, dělo původně francouzské. A z toho ...Zobrazit celý příspěvek

   To těžko protože to zase jako vždy bude o politice. A co mohou Poláci nabídnout?
   Navíc Krab je taková skládačka, podvozek korejský, věž britská, dělo původně francouzské. A z toho vyplývající omezení při exportu.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   21:49 27.09.2021

   Krab je zastaraly.

   Krab je zastaraly.

 • ARES
  14:46 27.09.2021

  Citace KrigerenDK 30. října 2020: 15 dánských děl Caesar má zpoždění a bude dodáno až v první polovině roku 2021. V ozbrojených silách se to očekávalo, ty zatím cvičily se ...Zobrazit celý příspěvek

  Citace KrigerenDK 30. října 2020:

  15 dánských děl Caesar má zpoždění a bude dodáno až v první polovině roku 2021. V ozbrojených silách se to očekávalo, ty zatím cvičily se dvěma nedokončenými děly. Nyní to potvrzuje ministr obrany Trine Bramsen. Dodávka dělostřeleckých systémů se původně očekávala do poloviny roku 2019, ale nyní se očekává, že bude odložena na první polovinu roku 2021.

  Zadávání zakázek bylo zpožděno kvůli potřebě upravit konstrukci a integrovat novou převodovku. Kromě toho došlo k technickým problémům s dělovými systémy a také ke zpoždění určitých částí. Kvůli koronaviru bylo odloženo testování o dalších osm měsíců, což způsobilo problémy francouzskému výrobci Nexter.

  Celkové výdaje dosahují téměř 356 milionů DKK a zpoždění nevedlo ke zvýšení nákladů (1,3 miliard Kč, 86 milionů Kč/dělo).

  Dvě 155 mm děla Caesar byla testována dánskou obranou na začátku roku (2020). Byla identifikována řada věcí, které je třeba změnit, než dojde k finální dodání děl pro Dánsko. To zahrnuje instalaci dalších obrazovek a držadel a také uživatelsky přívětivější ovládací systém. Dánská armáda má rovněž větší požadavky na rychlost střelby.

  Systém ještě není schválen ke střelbám, protože chybí řada testů. Očekává se, že budou dokončeny příští rok (2021).Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   16:28 27.09.2021

   To co popisuje článek byl výsledek vojskových zkoušek kterými houfnice procházeli. Dodávky děl začaly zcela jistě už koncem roku 2020 a pokračovali letos. Sériové stroje by měli ...Zobrazit celý příspěvek

   To co popisuje článek byl výsledek vojskových zkoušek kterými houfnice procházeli. Dodávky děl začaly zcela jistě už koncem roku 2020 a pokračovali letos. Sériové stroje by měli odpovídat fotkám co jsem se dával. Tady je video z jejich příjezdu.
   https://www.facebook.com/watch...
   Na válce.cz se dá dočíst nějaké další informace o změnách které požadovala dánská armáda.
   https://www.valka.cz/CZE-FRA-C...
   O tom že by se dodávali jiné převodovky než poloautomatický Norgen slyším prvně. Ovšem je možné že nakonec zvolili plnou automatiku.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   16:33 27.09.2021

   Jak říkám, porodní bolesti odladí Dánové.

   Jak říkám, porodní bolesti odladí Dánové.

   • Miroslav
    19:20 27.09.2021

    Jasné, a budú vám to hlásiť

    Jasné, a budú vám to hlásiť

    • Nesher
     20:15 27.09.2021

     Ne, nahlásí to Nexteru, který to promítne do výroby. Tak se to obyčejně v průmyslu dělá. My první dělí dostaneme v roce 2024.

     Ne, nahlásí to Nexteru, který to promítne do výroby. Tak se to obyčejně v průmyslu dělá. My první dělí dostaneme v roce 2024.

     • Miroslav
      00:51 28.09.2021

      Lenže špecifické požiadavky prinášajú aj špecifické riešenia

      Lenže špecifické požiadavky prinášajú aj špecifické riešenia

     • Nesher
      09:25 28.09.2021

      A ty víš zda máme nějaké takové požadavky? Ne. A pokud ano, muselo by se to ladit ať by se vybralo cokoliv.

      A ty víš zda máme nějaké takové požadavky? Ne. A pokud ano, muselo by se to ladit ať by se vybralo cokoliv.

     • flanker.jirka
      09:56 28.09.2021

      Nesher Pro dány to odladí, ale otázkou je, kdo ty úpravy zaplatí? Vždy to nemusí být jen na vrub Nexteru. Může nastat situace, kdy dánové budou mít odladěné houfnice, ale AČR ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Pro dány to odladí, ale otázkou je, kdo ty úpravy zaplatí? Vždy to nemusí být jen na vrub Nexteru.
      Může nastat situace, kdy dánové budou mít odladěné houfnice, ale AČR bude tiše závidět, protože nebudou peníze na změny v konfiguraci a výbavě oproti uvdedným věcem ve smlouvě.
      A nebyl by to první případ, kdy MO ČR nakupuje špatně. Cca 15 let máme špičkové dělostřelecké radary, ale stále bez žádného SŘP.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:23 28.09.2021

      Určitě nebudeme mít 100% stejné houfnice. Například Dánové si tam zjevně nechali dít svůj vozidlový informační systémem. Taky si myslím že u nás zůstane u poloautomatické ...Zobrazit celý příspěvek

      Určitě nebudeme mít 100% stejné houfnice. Například Dánové si tam zjevně nechali dít svůj vozidlový informační systémem. Taky si myslím že u nás zůstane u poloautomatické převodovky. Ovšem to se ukáže až bude zřejmé v jaké konfiguraci se budou Caesrary kupovat.
      Nemělo smysl kupovat moderní k SŘP analogovým dělům.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:00 28.09.2021

      Scotty: Vzhledem k tomu, že dle toho textu co poslal ARES s tím původním systémem nebyli děla vhodné ke střelbě. Tak to, že ho budeme mít nevzbuzuje moc důvěry. Hlavně, když to ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Vzhledem k tomu, že dle toho textu co poslal ARES s tím původním systémem nebyli děla vhodné ke střelbě. Tak to, že ho budeme mít nevzbuzuje moc důvěry.
      Hlavně, když to předělání těch děl stálo Dány 85mil / dělo. To k současnému navýšení už budou ty děla snad ze zlata.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:17 28.09.2021

      Dánové si jen dodali jejich domácí řešení informačního systému. To že nebyl vhodný ke střelbě je evidentní nesmysl. /První dva exempláře CAESAR 8x8 byly do kasáren v Oksbølu ...Zobrazit celý příspěvek

      Dánové si jen dodali jejich domácí řešení informačního systému. To že nebyl vhodný ke střelbě je evidentní nesmysl.

      /První dva exempláře CAESAR 8x8 byly do kasáren v Oksbølu dodány 22. ledna 2020, kde se nejprve zapojily do vojskových zkoušek. Dánské CAESARy jsou osazeny bojovým vozidlovým informačním systémem Hærens Taktiske Kommunikationsnetværk (HTK) a systémem řízení palby THOR. Na přání dánské armády byla kabina osazena lafetou pro kulomet, houfnice je dále opatřena denním/nočním kamerovým systémem, jehož obraz se promítá na monitoru řidiče.
      I když se dodání první 15 objednaných houfnic mělo uskutečnit původně v průběhu roku 2019, tento plán musel být přehodnocen. Osmiměsíční zpoždění vyvolala epidemie COVID-19, která způsobila problémy francouzskému Nexteru a zpomalila výcvik instruktorů a mechaniků v Dánsku. Další zpoždění vzniklo kvůli požadavkům na technické úpravy, které vzešly z vojskových zkoušek. Jednalo se o některé menší konstrukční změny a zástavbu nové převodovky. Dále bylo nutné vyřešit technické problémy spojené s hlavní a opožděné dodávky některých komponentů. V říjnu 2020 se obě první houfnice vrátily zpět do Francie, aby na nich výrobce provedl požadované úpravy. Na začátku listopadu naopak do Oksbølu dorazily čtyřmi kompletně vybavené houfnice CAESAR 8x8, které byly již osazeny komponenty dodávanými dánským státem (radiostanice, bojový vozidlový informační systém, systém řízení palby dělostřelectva). Na nich pak pokračoval výcvik dánských vojáků./Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:22 28.09.2021

      "To zahrnuje instalaci dalších obrazovek a držadel a také uživatelsky přívětivější ovládací systém." Ale platit při ceně houfnice 115mil, cca dalších 85mil neznačí značné ...Zobrazit celý příspěvek

      "To zahrnuje instalaci dalších obrazovek a držadel a také uživatelsky přívětivější ovládací systém."

      Ale platit při ceně houfnice 115mil, cca dalších 85mil neznačí značné předělání :)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:51 28.09.2021

      356 milionů DKK je konečná cena těch houfnic. Ne provedených úprav.

      356 milionů DKK je konečná cena těch houfnic. Ne provedených úprav.

     • flanker.jirka
      21:29 28.09.2021

      Scotty
      Tak že je to stále zajíc v pytli :-)

      Scotty
      Tak že je to stále zajíc v pytli :-)

     • Scotty
      00:13 29.09.2021

      Z jakého důvodu?

      Z jakého důvodu?

 • ARES
  10:25 27.09.2021

  Ještě dodatkem. Nesher: nekupujeme nic neodzkoušeného, ale sériový výrobek, který už za nás odladili Dánové a Nexter. Za případné nedostatky zodpovídá výrobce, čili Nexter. To ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě dodatkem.

  Nesher: nekupujeme nic neodzkoušeného, ale sériový výrobek, který už za nás odladili Dánové a Nexter. Za případné nedostatky zodpovídá výrobce, čili Nexter. To jsou jen „těšínská jablíčka“. Žádný výrobce, ani uživatel Caesaru nepřizná závady. To není ani Aresův dojem. Rovněž je to názor flanker.jirka: „Spokojit se pouze s předpokladem, že předchozí zákazník problémy vychytal je mylné. Nikdy nebudete mít jistotu, že vám někdo sdělí zjištěné vlastní slabiny. To je trochu demagogie.“ Dánský Caesar, který je marketingově předváděn, není reálně žádný sériový výrobek. V podstatě jde jen o ověřovací prototyp.

  Scotty. Z veřejných materiálů a několika videí na You Tube se dá poznat docela prd. To je názor laika, ale zběhlý strojař konstruktér je schopen i z pouhého vyobrazení shledat, zda konstrukční struktura je funkčně a provozně způsobilá, odolná proti zatížením, zejména dynamickým (viz Gator a titulní obrázek Caesaru), a zda je k obsluze vstřícná. A specialista zbraňař je navíc z nich schopen přijít či vydedukovat možné problémy, které marketingové podklady umně zakrývají, což je v marketingu zcela běžné.

  Nesher: Proč Nexter tak trvá na dodávkách munice pro AČR. Protože výroba munice je výrazně výnosnější než výroba děl. Tak postupovala plzeňská Škodovka za první republiky, děla prodávala tzv. lacino, málem jako dar, ale zato zisk měla z munice. Tvrdit, že vlastní výroba munice je zbytečnost, je střelení do vlastní nohy.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   11:23 27.09.2021

   To je trochu demagogie.“ Dánský Caesar, který je marketingově předváděn, není reálně žádný sériový výrobek. V podstatě jde jen o ověřovací prototyp./ Dánský Caesar samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

   To je trochu demagogie.“ Dánský Caesar, který je marketingově předváděn, není reálně žádný sériový výrobek. V podstatě jde jen o ověřovací prototyp./
   Dánský Caesar samozřejmě sériový výrobek je.
   První prototyp Caesaru vypadal takhle:
   https://i.ytimg.com/vi/-_g3VSV...
   https://www.trucker.cz/obrazek...
   Předsériový zkušební kus pro Dány vypadal takhle:
   https://preview.redd.it/pvysx2...
   Sériové provedení jejich Caesaru:
   https://www.facebook.com/73557...
   https://www.facebook.com/73557...
   https://www.facebook.com/73557...
   https://www.armedconflicts.com...
   Je tady celkem patrné že od prototypu se provedení Caesaru celkem změnilo.

   Pokud je onen strojař-zbraňový specialista zároveň věštec a fabulátor tak možná ano. Ptám se vás přímo - viděl jste někdy tuhle houfnici naživo? Ideálně při práci.

   Zatím nevíme jak ta výroba munice bude vlastně vypadat a kolik za ni bude STV chtít. Takže s vychvalováním lokalizace její výroby bych počkal.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    11:27 27.09.2021

    Scotty
    Tak tuto otázku by měl někdo položit Metnarovi. "Ptám se vás přímo - viděl jste někdy tuhle houfnici naživo? Ideálně při práci."

    Scotty
    Tak tuto otázku by měl někdo položit Metnarovi. "Ptám se vás přímo - viděl jste někdy tuhle houfnici naživo? Ideálně při práci."

    • Scotty
     11:39 27.09.2021

     Ten, na rozdíl od ARESa, není k dispozici. Ovšem ptal bych se spíš komise co houfnici vybírala. Ministr není zase tak důležitý. Ovšem předpokládám že když neměli problém ...Zobrazit celý příspěvek

     Ten, na rozdíl od ARESa, není k dispozici. Ovšem ptal bych se spíš komise co houfnici vybírala. Ministr není zase tak důležitý.
     Ovšem předpokládám že když neměli problém prezentovat jízdní vlastnosti motoristickému časopisu , tak i naši vojáci viděli houfnici v chodu.
     https://www.automobilrevue.cz/... Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:10 27.09.2021

      Scotty Komise nemohla nic vybrat, když se výběr díky původně nabízené ceně zúžil na Ceasara. Jsou to vojáci, sklapnou podpatky jinak se s povýšením mohou rozloučit. Za vysoké ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Komise nemohla nic vybrat, když se výběr díky původně nabízené ceně zúžil na Ceasara. Jsou to vojáci, sklapnou podpatky jinak se s povýšením mohou rozloučit. Za vysoké hodnosti jsou přímo vděční politikům.
      Ten článek v moto časopise je půdovem ze zahraničí, nenajdete tam jediného českou postavu. Povozit se v tatře je jedna věc, to můžete mít za sebou klidně betonmix nebo hasičskou cisternu. Ale, vyzkoušel si jeden jedinný voják ČR houfnici Ceasar v praxi, ať už na polygonu u některé armády, která jej má zavedený, nebo u firmy Nexter???Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:13 27.09.2021

      Samozřejmě že vybírala komise na MO složená s vojáků a úředníků. Snad si nemyslíte že se Metnar jednoho dne zadíval z oka a řekl kupujeme Caesara. O časopisu Trucker Bezpochyby ...Zobrazit celý příspěvek

      Samozřejmě že vybírala komise na MO složená s vojáků a úředníků. Snad si nemyslíte že se Metnar jednoho dne zadíval z oka a řekl kupujeme Caesara.

      O časopisu Trucker
      Bezpochyby nejznámější a nejprodávanější titul v oblasti nákladní dopravy na českém trhu. Na přípravě tohoto česko-slovenského měsíčníku se podílí vysoce odborný tým redaktorů a stálých spolupracovníků včetně profesionálních řidičů, jenž do testů vnášejí mimořádně reálný pohled. Šéfredaktor Truckeru, Ing. Milan Olšanský, je jediným zástupcem České republiky v mezinárodní porotě Truck of the Year a Van of the Year.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:17 27.09.2021

      Scotty
      Složení komise chápu.

      Článek v truckeru se zabýval především podvozkem, ne zbraní a jak si můžete přečíst u Arese výše, tak dánové mají problém i na podvozku - převodovky.

      Scotty
      Složení komise chápu.

      Článek v truckeru se zabýval především podvozkem, ne zbraní a jak si můžete přečíst u Arese výše, tak dánové mají problém i na podvozku - převodovky.

    • SYN_
     07:24 28.09.2021

     To by chtělo ještě doladit, Metnar sám samozřejmě z fotky/videa pozná tak maximálně z kterého konce vylítávají ty prskavky... má smysl se tak akorát ptát "viděl to naživo někdo s ...Zobrazit celý příspěvek

     To by chtělo ještě doladit, Metnar sám samozřejmě z fotky/videa pozná tak maximálně z kterého konce vylítávají ty prskavky... má smysl se tak akorát ptát "viděl to naživo někdo s kým jste se radil" nebo tak něco...Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    13:14 27.09.2021

    Scotty Těch změn na "sériové" houfnici pro Dánsko je docela dost. Snad někoho napadlo se oficiálně dotázat co a proč na tom měnili. Některé změny mohly jít na vrub rozpočtu pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty
    Těch změn na "sériové" houfnici pro Dánsko je docela dost. Snad někoho napadlo se oficiálně dotázat co a proč na tom měnili. Některé změny mohly jít na vrub rozpočtu pro Nexter, tak se může stát, že by se mohli francouzi vytáčet při jejich požadavcích od nás.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     14:01 27.09.2021

     Protože se do podoby jejich houfnice odrazili požadavky dánské armády. Stejně tak se dá čekat že AČR se některé věci přizpůsobí podle svého.

     Protože se do podoby jejich houfnice odrazili požadavky dánské armády. Stejně tak se dá čekat že AČR se některé věci přizpůsobí podle svého.

     • flanker.jirka
      15:18 27.09.2021

      Na finální podobu Caesaru pro AČR budeme tedy asi hodně zvědaví, když dánové na tom mění i převodovky.

      Na finální podobu Caesaru pro AČR budeme tedy asi hodně zvědaví, když dánové na tom mění i převodovky.

     • Scotty
      15:53 27.09.2021

      Dánové na nich mají běžný poloautomat Tatra-Norgren, ne?

      Dánové na nich mají běžný poloautomat Tatra-Norgren, ne?

     • tomas.kotnour
      00:27 28.09.2021

      https://www.facebook.com/73557... Za kabinou je jasně patrná dvojice průduchů, což značí uložení dvojice ...Zobrazit celý příspěvek

      https://www.facebook.com/73557... Za kabinou je jasně patrná dvojice průduchů, což značí uložení dvojice olejových chladičů, které se používají při kombinaci vzduchem chlazeného motoru Tatra a automatické převodovky Allison.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:59 28.09.2021

      Scotty
      Otázkou bude v jaké fázi budou požadavky na změny podány. Zda to bude zahrnuto v podepsaném kontraktu, nebo zda si za to příplatíme.

      Scotty
      Otázkou bude v jaké fázi budou požadavky na změny podány. Zda to bude zahrnuto v podepsaném kontraktu, nebo zda si za to příplatíme.

     • Scotty
      15:26 28.09.2021

      Je otázka kdo platil změnu převodovek. Z logiky věci by to měli být Dánové. Pokud tedy Norgen nevzkazoval nějaké zásadní nedostatky.

      Je otázka kdo platil změnu převodovek. Z logiky věci by to měli být Dánové. Pokud tedy Norgen nevzkazoval nějaké zásadní nedostatky.

     • flanker.jirka
      21:36 28.09.2021

      Scotty Na kolik je důležitá převodovka u houfnice? Automat nebo poloautomat snad má snad jen rozdílné pohodlí obsluhy pro řidiče. Nebo se ukázalo že dánský řidič je moc tupý na ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Na kolik je důležitá převodovka u houfnice? Automat nebo poloautomat snad má snad jen rozdílné pohodlí obsluhy pro řidiče. Nebo se ukázalo že dánský řidič je moc tupý na ovládání poloautomatu?
      Spíše bych viděl problém v tom, že s takovou trvalou zátěží to možná Norgen nedával konstrukčně.
      Oni mají ten luxus, že si koupili pár děl na zkoušky a mají možnost úprav, najde někdo koule u nás po zaplacení chtít změny k lepšímu, pokud nepůjde o něco fatálního?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:23 29.09.2021

      Oni žádné děla na zkoušky nekoupili. Prostě jim dodali první děla která podrobili vojskovým zkouškám a podle jejich výsledku se dělali nějaké dodatečné změny. Že by na nevhodný typ ...Zobrazit celý příspěvek

      Oni žádné děla na zkoušky nekoupili. Prostě jim dodali první děla která podrobili vojskovým zkouškám a podle jejich výsledku se dělali nějaké dodatečné změny.
      Že by na nevhodný typ převodovky nepřišli při továrních zkouškách? O tom dost pochybuji.Skrýt celý příspěvek

   • Gator
    15:47 27.09.2021

    Člověk nemusí být věštec ani fabulátor, když vidí umístění orbitálního hydromotoru v ose rotace dvoumetrového půltunového ramene nabíjecí poloautomatiky. V tomhle případě by asi ...Zobrazit celý příspěvek

    Člověk nemusí být věštec ani fabulátor, když vidí umístění orbitálního hydromotoru v ose rotace dvoumetrového půltunového ramene nabíjecí poloautomatiky. V tomhle případě by asi bylo vhodnější užití hydromotoru lineárního. Už asi tuším, proč tam je to okénko v krytu nad brzdovratným ústrojím.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   11:46 27.09.2021

   Ares To je, jak píše Scotty, demagogie. Sériový Caesar, který Nexter dodává dánské armádě se od prototypu liší. Vzhledem k tomu, že Dánsko využilo opci a nakupuje další kusy, lze ...Zobrazit celý příspěvek

   Ares
   To je, jak píše Scotty, demagogie. Sériový Caesar, který Nexter dodává dánské armádě se od prototypu liší. Vzhledem k tomu, že Dánsko využilo opci a nakupuje další kusy, lze celkem dobře odhadnout, že pokud vůbec nějaké problémy vznikly, byly Nexterem ve spolupráci s dánskou armádou odstraněny.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    13:30 27.09.2021

    Nesher
    Asi nikdo nepředpokládá u armády, která jezdí válčit pouze na střelnici, že se postaví na zadní a budou chtít zavádět jiný typ houfnice. Zase tak špatný Caesar není.

    Nesher
    Asi nikdo nepředpokládá u armády, která jezdí válčit pouze na střelnici, že se postaví na zadní a budou chtít zavádět jiný typ houfnice. Zase tak špatný Caesar není.

    • Nesher
     16:16 27.09.2021

     Ne na zadní se nepostaví, pouze vychytají porodní bolesti, což se evidentně děje. I proto má většinou první zákazník "zaváděcí cenu". Jinak to o tom cvičišti platí dosud i pro AČR. ...Zobrazit celý příspěvek

     Ne na zadní se nepostaví, pouze vychytají porodní bolesti, což se evidentně děje. I proto má většinou první zákazník "zaváděcí cenu".
     Jinak to o tom cvičišti platí dosud i pro AČR. Takže bych byl v hodnocení opatrnější.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:14 27.09.2021

      Nesher
      Tak hlavně, že je to zavedené v NATO, že?

      Nesher
      Tak hlavně, že je to zavedené v NATO, že?

     • Nesher
      20:16 27.09.2021

      Jo je, stejně jako druhý systém na pásce.

      Jo je, stejně jako druhý systém na pásce.

     • flanker.jirka
      10:06 28.09.2021

      Nesher A jsme u toho, tuhle soutěž přece nikdo oficiálně neběžel k pásce. Někdo tu předem vyřadil 155 mm 52 cal houfnice mimo armády NATO. Za mně, třeba izraelský Atmos za úvahu ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      A jsme u toho, tuhle soutěž přece nikdo oficiálně neběžel k pásce. Někdo tu předem vyřadil 155 mm 52 cal houfnice mimo armády NATO. Za mně, třeba izraelský Atmos za úvahu stál.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:29 28.09.2021

      V čem je zrovna Atmos lepší?

      V čem je zrovna Atmos lepší?

     • Nesher
      15:50 28.09.2021

      Flanker
      Aha, takže Caesar je špatný protože koncepce, ale Atmos je najednou OK?
      Druhá na pásce byla dle vyjádření MO Z2. Byť to je samozřejmě jen taková obezlička.

      Flanker
      Aha, takže Caesar je špatný protože koncepce, ale Atmos je najednou OK?
      Druhá na pásce byla dle vyjádření MO Z2. Byť to je samozřejmě jen taková obezlička.

     • flanker.jirka
      21:43 28.09.2021

      Nesher Proti TMH houfnicim nemám námitek, když AČR nehodlá investovat více peněz. Ale to, zda je lepší Caesar nebo Atmos, se nikdy reálně nedozvíme, protože nebylo možné je reálně ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Proti TMH houfnicim nemám námitek, když AČR nehodlá investovat více peněz. Ale to, zda je lepší Caesar nebo Atmos, se nikdy reálně nedozvíme, protože nebylo možné je reálně porovnat.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:32 29.09.2021

      flanker.jirka ATMOS a CAESAR jsou shodné konstrukce, jejichž řešení se liší v detailech. Tady nemá smysl se ptát, který z nich je lepší, protože jejich nasazení na bojišti je ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      ATMOS a CAESAR jsou shodné konstrukce, jejichž řešení se liší v detailech.
      Tady nemá smysl se ptát, který z nich je lepší, protože jejich nasazení na bojišti je totožné. Ať už by AČR vybrala ATMOS nebo CAESAR, taktiku, strategii a operační nasazení by pro oba vytvořila stejné.
      Takže je nesmysl ptát se, který z nich je lepší. Ani jeden. To proč byl požadavek aby houfnice byly ve výzbroji některé členské země NATO.
      Proboha lidi co je špatného na tom, že se chce ČR zavděčit spojencům? Mnohokrát tady bylo napsáno, že nákup zbraní je i politický krok.
      A co je špatného na tom, že si uděláme oko u našeho spojence?Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      08:14 29.09.2021

      Tak z tohoto pohledu bych si radši to oko dělal u Izraelců než u Francouzů. Francouzi mají svoje starosti a na jejich papírové spojenectví bych moc nespoléhal. A je vcelku jedno ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak z tohoto pohledu bych si radši to oko dělal u Izraelců než u Francouzů. Francouzi mají svoje starosti a na jejich papírové spojenectví bych moc nespoléhal. A je vcelku jedno kolik čeho ubnich nakoupíme. Možná se teď chytnou za nos, když jim bylo dáno najevo, že i s EU nejsou tak důležití jak si mysleli. Moc tomu ale nevěřím.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:47 29.09.2021

      Torong Zato naše spojenectví s Izraelem je jaké? Pravděpodobně ještě horší než papírové. My nemůžeme nic udělat pro ně, oni nemůžou udělat nic pro nás. Můžeme mít vzájemné ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Zato naše spojenectví s Izraelem je jaké? Pravděpodobně ještě horší než papírové. My nemůžeme nic udělat pro ně, oni nemůžou udělat nic pro nás. Můžeme mít vzájemné sympatie, ale to má do něčeho hmatatelného hodně daleko.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      08:48 29.09.2021

      Torong A myslíte si, že u Izraele by tomu bylo jinak? Izrael není ani v NATO. Oni k nám nemají žádné závazky ani na papíře, ani žádné jiné. Proč si tu všichni myslí, že Izrael by ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      A myslíte si, že u Izraele by tomu bylo jinak?
      Izrael není ani v NATO. Oni k nám nemají žádné závazky ani na papíře, ani žádné jiné.
      Proč si tu všichni myslí, že Izrael by se k nám choval nějak líp než náš spojenec z NATO?Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      09:42 29.09.2021

      Tak s Izraelem nás pojí reálná spolupráce, která Izraeli doslova a do písmene zachránila existenci. A Izraelci na to nezapomněli. Izrael je sice daleko a vojáky k nám v případě ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak s Izraelem nás pojí reálná spolupráce, která Izraeli doslova a do písmene zachránila existenci. A Izraelci na to nezapomněli. Izrael je sice daleko a vojáky k nám v případě potřeby nepošle (zda by to udělala Francie je ale taky nejisté). Vojenská spolupráce s Izraelem nám ale může přinést velmi mnoho. Třeba přístup ke špičkovým technologiím, zbraňovým systémům, taktickým postupům... Izrael je stejně jako my malý stát a musí se postarat sám o sebe. Nám nakonec přes veškerá velkohubá prohlášení nezbude nic jiného než totéž. Dnešní situace v Evropě je diametrálně odlišná od situace ještě před deseti lety a na nějaké spojenectví bych moc nesázel. A nákupem 52 děl si vděčnost Francie fakt nekoupíme. Odmítli spolupráci s Poláky na novém tanku a to jich Poláci chtějí 800.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      10:38 29.09.2021

      Torong Však ale také k jisté spolupráci s Izraelem dochází. Je ale pošetilé chtít aby tak malá země jako je ČR se orientovala jen na jednu zemi, jen protože ona by se k nám z ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Však ale také k jisté spolupráci s Izraelem dochází.
      Je ale pošetilé chtít aby tak malá země jako je ČR se orientovala jen na jednu zemi, jen protože ona by se k nám z nějaké pomyslné vděčnosti mohla chovat teoreticky slušně.
      Co konkrétního by jsme získali nákupem houfnic ATMOS? To stejné co nákupem CAESARU. Větší přenos technologií by nebyl. To je jen naivní vidina. Izrael si také hlídá své Know-how a pokud si nezaplatíme kompletní licenci tak nám nikdo nedá nic navíc.
      Nebuďme naivní v tom, že Izraelské společnosti nechtějí vydělat. Chtějí a zadarmo nám nic nedají.
      Dále ČR nebo spíše CSG už s Nextrem nějaký ten pátek spolupracuje. Ne jen na výrobě houfnic, ale na vývoji a výrobě TITUSU, pro potřeby AČR. Tak k technologiím se můžeme dostat i skrz Francouze, ale zase je to financích. Nikdo nám nedá nic zadarmo. Nebuďme naivní v tom, že někdo jiný si to nenechá zaplatit. Nechá a to bohatě.
      A to, že Francie odmítla spolupráci s Polskem. No jako upřímně já bych jí odmítl taky, protože co konkrétně můžou Poláci pro projekt nového Evropského tanku nabídnout, krom levné pracovní síly?
      Vy by jste s někým takovým spolupracoval?
      Takže to není relevantní příklad.
      Protože v rámci vývoje vozidla TITUS Nexter s CSG spolupracuje vesele.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      10:59 29.09.2021

      Klimesov: Já nejsem proti caesaru a spokupráci s nexterem. Tenhle výběr má samozřejmě daleko větší smysl než atmos a to právě z důvodu spolupráce csg/nexter. Atmos by nám ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov:
      Já nejsem proti caesaru a spokupráci s nexterem. Tenhle výběr má samozřejmě daleko větší smysl než atmos a to právě z důvodu spolupráce csg/nexter. Atmos by nám samozřejmě nic navíc (ale ani míň) nepřinesl. Poukazuju pouze na tvůj argument, že nám to přinese něco z politického hlediska. Nepřinese. Z politického hlediska jsme pro Francii nezajímaví a představujeme pro Francouze leda tak potencionální problém. Zato v Izraeli můžeme jenom získat.Izraelnse spolupráci nebrání.
      A ano, máš pravdu, neméli bychom se vázat jen na spolupráci s jednou zemí. Další možností je např. Korea. Musíme spolupracovat se zeměmi, které mají zájem o spolupráci a ne jen o to něco za pro ně výhodných podmínek prodat.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      12:12 29.09.2021

      Torong U Francie můžeme získat úplně stejné politické body jako u Izraele nebo kdekoli jinde, a stejně tak je můžeme i ztratit. Stačí aby naše nová vláda začala podporovat ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      U Francie můžeme získat úplně stejné politické body jako u Izraele nebo kdekoli jinde, a stejně tak je můžeme i ztratit. Stačí aby naše nová vláda začala podporovat Palestince a vaše vidiny jsou ty tam.
      Reálně se totiž spolupráci nebrání žádná země. Jen některé země vidí ty body spolupráce trochu jinak. I to Rusko se nebrání s ČR spolupracovat, ale za dost odlišných podmínek že. A v tom je kámen úrazu.
      Takže spolupracovat země chtějí a pro nás je daleko lepší snažit se navázat těsnější spolupráci právě s Francií než s Izraelem, protože Francie je náš partner v dalších dvou mezinárodních organizacích. Izrael nikoli. A nákup zbraní je pořád daleko větší snaha o spolupráci z naší strany než žádný nákup, nebo dokonce nákup vedený na truc s někým jiným na základě předpokladu, že Francouze stejně nezajímáme.
      Navíc žádná země s námi nebude vehementně spolupracovat, pokud jí aspoň trochu nebudeme podkuřovat. To znamená pokud jí nenabídneme něco na oplátku, pokud jí v něčem nepodpoříme atd.
      Je iluze myslet si, že Izrael s námi bude spolupracovat jen proto, že jsme Česká Republika. Z Izraele nejsme schopni vytřískat o nic větší spolupráci a mezinárodní podporu než z Francie, takže nemá smysl Izrael preferovat.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:48 29.09.2021

      Klimesov: Velmi naivní názory (bez urážky). U Francie si fakt žádné body nekoupíme. 1) Francie je v zajetí představy o vlastní důležitosti a nemá potřebu se bavit s nějakým ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov:
      Velmi naivní názory (bez urážky). U Francie si fakt žádné body nekoupíme.
      1) Francie je v zajetí představy o vlastní důležitosti a nemá potřebu se bavit s nějakým Českem. Krásně to bylo vidět na její reakci uražené ješitnosti, kterou předvedla v situaci ohledně ponorek.
      2) ČR leží v oblasti, která je naprosto mimo zájem Francie. Francie se o Střední Evropu posledních 30 let naprosto nezajímá. Maximálně vnímá střední Evropu jako problém, když potřebuje něco prosadit v EU.
      3) Francie má zájem o "dobré vztahy" s Ruskem. V těchto vztazích je ČR "tím o čem se jedná" nikoli "tím kdo jedná".
      Naopak pro Izrael je důležité i vyjádření podpory. Stejně jako např. pro Thai wan.
      Ano, příští vláda skutečně může podpořit palestince a tím vztahy zhoršit. Stejně tak může Francie vyměnit nás za dobré vztahy s Ruskem. Nebo na nás hodit bobek, protože bude zrovna mít starosti v Africe.
      Chápu, že se nechceš vzdát obrazu jednotné EU táhnoucí za jeden provaz, ale to je skutečně jen iluze. Nijak mě to netěší, ale bohužel se musíme připravovat na dobu, kdy se budeme muset postarat sami o sebe.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      17:28 29.09.2021

      Torong. Vše co jste vypsal, se dá v klidu napsat na jakoukoli jinou zemi, protože každá země bude preferovat svoje zájmy a nikoli naše. To, že Izraeli je vděčný i za podporu je ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong.
      Vše co jste vypsal, se dá v klidu napsat na jakoukoli jinou zemi, protože každá země bude preferovat svoje zájmy a nikoli naše.
      To, že Izraeli je vděčný i za podporu je sice pěkné, ale to neznamená že automaticky bude kývat na naše požadavky a nechtít nic na oplátku, kor když je to země, která má za sebou USA, která je štědře dotuje.
      Taky mi přijde trochu pokrytecké nadávat na Francii a její vztah s Ruskem, když jsme občany země, která si zvolila vyloženě proruského prezidenta, který je ochoten potopit i vlastní zemi jen aby se zavděčil svým chlebodárcům.
      Francie nedělá nic víc než jen pragmatickou politiku. To, že my se na tu pragmatickou politiku neumíme napojit a pořád jen čekáme, že nám někdo dá něco zadarmo a nebudeme muset dodržovat pravidla, které jsme na sebe dobrovolně přijali, je iluze mnohých lidí kteří chyby vlastní země neustále svalují na druhé.
      A tím, že se obrátíme na Izrael a budeme si naivně myslet, že zrovna Izrael bude trpět naše alotrie, protože by mohl být vděčný za to, že ho podpoříme v nějaké otázce, tím tuto iluzi nevyřešíme.
      Iluze je myslet si, že někdo mimo EU se k nám bude chovat jinak pokud s námi bude jednat.Skrýt celý příspěvek

     • Ilawar
      17:59 29.09.2021

      @Torong Je to sice smutné, ale máš pravdu. Francouzi stále žijí v bludu že jsou světová velmoc. Přitom za posledních 150let prohráli všechny významné konflikty. Pouze pokud byli ...Zobrazit celý příspěvek

      @Torong
      Je to sice smutné, ale máš pravdu.

      Francouzi stále žijí v bludu že jsou světová velmoc.
      Přitom za posledních 150let prohráli všechny významné konflikty. Pouze pokud byli na stejné straně jako Američani, kterými dnes opovrhují, tak neprohráli.

      Směrem na východ zajímá Francouze pouze Německo, za Německem už jsou z jejich pohledu jen balkanizované státy - nezajímavé a nedůležité a pak Rusko. S tím je dobré nějak vycházet a jestli Rusko sem tam schramstne nějaké území nebo státeček koho to zajímá? Francouze určitě ne.

      Tak jako nás hodili přes palubu v 1938, tak nás hodí přes palubu kdykoli v budoucnu, pokud to bude záležet jen na nich.
      A nějakých 52 děl za 6,7mld Kč nebo mise v Mali to nezmění. Tím neříkám, že nedojde ke zlepšení vztahů mezi ČR a FRA, např. k rozšíření spolupráce armád - to nastane - bude to takové malé bezvýznamné plus.
      Ale nijak to nepřiměje Francii, aby se přeorientovala ze středomořského prostoru a Afriky do střední Evropy a pálila si za nás prsty "pokud" nebo spíše "až" půjde do tuhého.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:35 27.09.2021

   "Nikdy nebudete mít jistotu, že vám někdo sdělí zjištěné vlastní slabiny." Tohle s dá říct o každém výrobku, děle co bylo uvažováno. To fakt není argument. I u výrobku co máte ...Zobrazit celý příspěvek

   "Nikdy nebudete mít jistotu, že vám někdo sdělí zjištěné vlastní slabiny."

   Tohle s dá říct o každém výrobku, děle co bylo uvažováno. To fakt není argument.
   I u výrobku co máte 10.let ve výrobě, spoustu spokojených uživatelů můžete změnit jeden díl, a stane se z toho zmetek. To se děje dnes, a denně.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  16:36 26.09.2021

  Celá diskuze vůbec neřeší, proč byl vůbec CAESAR nakoupen. Na zbraně se lze dívat z taktického, operačního nebo strategického hlediska. Přitom to taktické má při nákupu vždy tu ...Zobrazit celý příspěvek

  Celá diskuze vůbec neřeší, proč byl vůbec CAESAR nakoupen. Na zbraně se lze dívat z taktického, operačního nebo strategického hlediska. Přitom to taktické má při nákupu vždy tu nejmenší váhu.
  CAESAR se nekoupil pro jeho takticko-technické vlastnosti, ty jen "doplňují" strategický důvod nákupu - podpora českého průmyslu a podpora dostavby jaderné elektrárny.
  A to neříkám, že je špatně. To, že dostavíme jadernou elektrárnu a posílime český průmysl má pro bezpečí ČR větší význam, než nákup houfnic.
  BTW: Říkáme, že koupíme houfnice za 8,5 miliardy Kč, ale to v žádném případě neznamená, že dosáhneme požadované schopnosti. Muniční vozidla, servisní, vozidla, vozidla velení a řízení palby, průzkumná vozidla, drony, systém řízení palby, komunikační prostředky a hlavně munice.... suma sumárum, bude to ještě chtít takových pět až deset miliard navíc. Doufám, že o tom politici ví a nebudou se strašně divit, "co to zase armáda ještě chce - vždyť mají děla"
  BTW: Uvidíme, kolik té naváděné munice s dostřelem 40 km nakoupíme. Můj odhad je tak 100 kusů, což si vyžádá 200 milionů Kč (100 mil za munice, 100 mil za věci kolem).Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   17:18 26.09.2021

   Muniční vozidla bude nepochybně potřeba koupit (původně zvažovaná možnost využití PRAMu zjevně padla). Třeba to bude součástí nákupu ač o tom zatím nikdo nemluví. Vozidla velení a ...Zobrazit celý příspěvek

   Muniční vozidla bude nepochybně potřeba koupit (původně zvažovaná možnost využití PRAMu zjevně padla). Třeba to bude součástí nákupu ač o tom zatím nikdo nemluví. Vozidla velení a řízení palby jsou už objednaná (Titus MKPP a jeho tři subverze). Průzkum je řešen vozidly LOV Pz (některé už slouží a další jsou objednané). Potřeba zapojit dron od sytému průzkumu je jasná a zároveň se o tom zatím moc neví (patrně budou stejně "půjčovány" od praporu bezpilotních prostředků). Systém řízení palby vybírá VTU. Takže už je proces modernizace dělostřelectva v pohybu. Pochopitelně všechno budou rámovat nové houfnice, ale hlavně onen SŘP který by to celé měl sjednotit do funkčního celku.
   Na munici jsem také zvědavý. Zvlášť na to co budou tvořit v STV. Teď se má údajně kupovat munice za za 680 milionů korun.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    17:57 26.09.2021

    Před nějakou dobou jsem vytáhl ze zadávací dokumentace pro SŘP počty techniky pro dělostřelectvo a předpokládanou ...Zobrazit celý příspěvek

    Před nějakou dobou jsem vytáhl ze zadávací dokumentace pro SŘP počty techniky pro dělostřelectvo a předpokládanou strukturu.
    http://www.palba.cz/viewtopic....


    Mimochodem kde je nejbližší VVP kde se dá střílet na 30+ kilometrů?Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     12:03 27.09.2021

     Scotty Jak to bude v případě možného nasazení v zahraničí? Například, něco podobného jako minometná baterie na baltu. Počítá se s nasazením i samotné baterie a k tomu vyvezení ...Zobrazit celý příspěvek

     Scotty
     Jak to bude v případě možného nasazení v zahraničí? Například, něco podobného jako minometná baterie na baltu. Počítá se s nasazením i samotné baterie a k tomu vyvezení komponent nadřízených složek, nebo bude možná integrace do jiných systémů zahraničních armád na úrovni baterie? Nebo se bude nasazovat celý jeden oddíl?Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:56 26.09.2021

    V přesně munici se vyplatí nakoupit větší počet sad PGK ať už originál z USA nebo to co vyrábí Izrael Co bude zajímavější, je možnost používání inteligentní submunice. S tím AČR ...Zobrazit celý příspěvek

    V přesně munici se vyplatí nakoupit větší počet sad PGK ať už originál z USA nebo to co vyrábí Izrael
    Co bude zajímavější, je možnost používání inteligentní submunice. S tím AČR měla dříve zkušenost pouze při plánování použití pum RBK a KMGU 2 pod stihaci bombardéry.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:05 26.09.2021

     PGK je u Caesaru nevýhodný. Oni mají svůj systém Spacido který nepotřebuje GPS. https://topwar.ru/uploads/post... Submunici používají ...Zobrazit celý příspěvek

     PGK je u Caesaru nevýhodný. Oni mají svůj systém Spacido který nepotřebuje GPS.
     https://topwar.ru/uploads/post...
     Submunici používají také rakety pro dálkové minování.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:08 27.09.2021

      Scotty Asi si nerozumíme, zkuste se podívat na to jak a k čemu se používá korekce zapalovače Spacido a k čemu PGK. PGK vám za levný peníz nahradí například dražší Excalibur. A tady ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Asi si nerozumíme, zkuste se podívat na to jak a k čemu se používá korekce zapalovače Spacido a k čemu PGK. PGK vám za levný peníz nahradí například dražší Excalibur.
      A tady máte lepší odkaz na Spacido než z ruska.
      https://www.defenceprocurement...

      Na submunici jsem zvědavý, zda se opravdu využije existence velkého spektra munice 155 mm od všech výrobců, když budou děla v ráži NATO.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:32 27.09.2021

      Oba dělají to stejné, jen každý jinak. Je nesmysl používat PGK u houfnice která má svůj vlastní systém korekce přesnosti "hloupých" granátů.

      Oba dělají to stejné, jen každý jinak. Je nesmysl používat PGK u houfnice která má svůj vlastní systém korekce přesnosti "hloupých" granátů.

     • flanker.jirka
      13:23 27.09.2021

      Scotty SPACIDO koriguje pouze dálku na základě vyhodnocení dřívěji vypálené střely, od toho má ta houfnice malý radar, je to vhodné pro zvýšení efektivity při používání standardní ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      SPACIDO koriguje pouze dálku na základě vyhodnocení dřívěji vypálené střely, od toho má ta houfnice malý radar, je to vhodné pro zvýšení efektivity při používání standardní munice pro plošné cíle. Nelze to zaměnit se systémem PGK!!!
      PGK je kompletní 3D korekce v prostoru. S PGK, nebo od jiného výrobce systém Silver Bulet, můžete pomýšlet na bodový zásah cíle s přeností menší než 10 metrů.
      Více najdete zde:
      https://www.armadninoviny.cz/m...
      https://www.armadninoviny.cz/n... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      14:28 27.09.2021

      Samozřejmě že ne. Houfnice provádí korekce na vypáleném projektilu podle měření jeho počáteční dráhy. Od toho jsou na Caesaru dva radary, kdy jeden je určen výhradně pro Spacido. V ...Zobrazit celý příspěvek

      Samozřejmě že ne. Houfnice provádí korekce na vypáleném projektilu podle měření jeho počáteční dráhy. Od toho jsou na Caesaru dva radary, kdy jeden je určen výhradně pro Spacido. V zásadě oba přístupy dosahují podobných výsledků. Jen Spacido nepotřebuje GPS.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:56 27.09.2021

      Scotty Spacido vám udělá z hlediska prostoru pouze 1D korekci. Slouží pro snížení rozptylových charakteristik konvenční dělostřelecké munice. Tento rozptyl je stále závislý na ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Spacido vám udělá z hlediska prostoru pouze 1D korekci. Slouží pro snížení rozptylových charakteristik konvenční dělostřelecké munice. Tento rozptyl je stále závislý na dálce střelby. Setkal jsem s tvrzením, že CEP sníží až na 1/4 původní hodnoty, ale stále při nutnosti používat větší počet střel než jeden granát. Nejde o přesně naváděnou munici a hodnota CEP se stále zvětšuje s dálkou střelby. Hlavní výhodou je možnost použití "hloupé" munice vybavené tímto zapalovačem na větší dálky střelby.
      Pro použití Spacido munice musíte mít na houfnici radar měřící rychlost střely, to druhé zařízení, které nazýváte radarem, je vysílač pro vyslání signálu s povelem pro rozevření plošek Spacida. Další co je třeba, je SW do balistického počítače houfnice a senzor pro přípravné nastavení zapalovače před střelbou.
      https://ndiastorage.blob.core....

      PGK, Silver Bulet jsou zapalovače obsahující GPS navedení s 3D korekcí v prostoru s CEP menším než 10 metrů. Pro Silver Bulet výrobce uvádí lepší výsledky než 4 metry! CEP je stejný ve všech dálkách, jde tak o velmi levnou náhradu munice Excalibur nebo Katana.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:37 27.09.2021

      flanker.jirka V tom prospektu máte úplně jasně napsané že používá svůj vlastní radar spolu s vysílačem. Tady o tom například mluví i zástupce Nexteru. První je radar pro standardní ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      V tom prospektu máte úplně jasně napsané že používá svůj vlastní radar spolu s vysílačem. Tady o tom například mluví i zástupce Nexteru. První je radar pro standardní korekce palby, druhý slouží pouze pro Spacido.
      https://youtu.be/-_g3VSVFyis?t...
      O tom že by PGK mohl plnohodnotně nahradit naváděné granáty se dá s úspěchem pochybovat.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:18 27.09.2021

      Scotty Rozdíl v PGK a Excaliburu je z větší části pouze v dostřelu, Excalibur má jiný tvar a stabilizátory pro vyšší dostřel, u hlavně 52 ráží se mluví až o 60 km. PGK funguje v ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Rozdíl v PGK a Excaliburu je z větší části pouze v dostřelu, Excalibur má jiný tvar a stabilizátory pro vyšší dostřel, u hlavně 52 ráží se mluví až o 60 km. PGK funguje v rámci toho na jaký granát jej nasadíte. Co se týká přesnosti je to stejné a výrobci PGK a Silver Bulet deklarují i odolnosti proti GPS spoofingu.
      Je možné tak peníze na inteligentní munici směrovat na druhy naváděné například laserem a nebo peníze dát na granáty s inteligentní submunicí.Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      00:23 28.09.2021

      Rozdíl mezi PGK a Excailbrem je především v tom, že Excalibur má ovládané aerodynamické plochy, které dokáží kompenzovat chybu v náměru a odměru hlavně, zatímco PGK má pouze ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozdíl mezi PGK a Excailbrem je především v tom, že Excalibur má ovládané aerodynamické plochy, které dokáží kompenzovat chybu v náměru a odměru hlavně, zatímco PGK má pouze celistvou otáčející se vrtuli, která dokáže projektil pouze brzdit, tedy kompenzuje pouze odchylku v náměru.Skrýt celý příspěvek

    • JP--
     19:05 26.09.2021

     Jo chtělo by to určitě víc jak 1000 kusů řízené munice plus ` 500 - 1000 protitakové a tak 50.000 normální, klidně v průběhu 5 let pomalu nakoupit. Což je minimálně miliarda ...Zobrazit celý příspěvek

     Jo chtělo by to určitě víc jak 1000 kusů řízené munice plus ` 500 - 1000 protitakové a tak 50.000 normální, klidně v průběhu 5 let pomalu nakoupit. Což je minimálně miliarda ročně, ale to zas je v možnostech rozpočtu je. Bohužel armáda to nějak podceňuje.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:36 26.09.2021

      Pokud na to má stát linka u nás, pak by se mělo nakupovat v rámci kapacit té linky.

      Pokud na to má stát linka u nás, pak by se mělo nakupovat v rámci kapacit té linky.

   • liberal shark
    08:26 27.09.2021

    Pochopil jsem, že Tatrovky od PRAMu budou k dispozici po zavedení samohybných minometů ( na Pandurech nebo na Titusech).

    Pochopil jsem, že Tatrovky od PRAMu budou k dispozici po zavedení samohybných minometů ( na Pandurech nebo na Titusech).

    • Scotty
     08:49 27.09.2021

     Ty budou ovšem patrně zavedeny až po dohání houfnic. To se časově prostě nepotká.

     Ty budou ovšem patrně zavedeny až po dohání houfnic. To se časově prostě nepotká.

     • flanker.jirka
      11:10 27.09.2021

      Scotty
      Samohybné minomety armáda uvidí, až budou mít Tatry pro Pram po životnosti :-)

      Scotty
      Samohybné minomety armáda uvidí, až budou mít Tatry pro Pram po životnosti :-)

     • Scotty
      11:25 27.09.2021

      Uvidí je až budou splacená děla a PVO. Do té doby na to patrně nebudou peníze.

      Uvidí je až budou splacená děla a PVO. Do té doby na to patrně nebudou peníze.

     • flanker.jirka
      13:24 27.09.2021

      Scotty
      A už mají alespoň základní představu, zda budou chtít provedení bez věže, nebo s věží?

      Scotty
      A už mají alespoň základní představu, zda budou chtít provedení bez věže, nebo s věží?

     • Scotty
      14:29 27.09.2021

      Tak na to je ještě opravu dost času.

      Tak na to je ještě opravu dost času.

     • flanker.jirka
      19:21 27.09.2021

      Scotty
      Aby to nedopadlo jako při výběru BVP, kdy se pro osádkovou věž rozhodli vojáci velmi pozdě.

      Scotty
      Aby to nedopadlo jako při výběru BVP, kdy se pro osádkovou věž rozhodli vojáci velmi pozdě.

  • flanker.jirka
   18:51 26.09.2021

   Pane Grohmann, z toho co píšete mi vychází to, že kupujeme zbraně pro přehlídky, parády, politické lobby a jiné podobné humorné akce. Jak jste psal v článku, aby byly esteticky ...Zobrazit celý příspěvek

   Pane Grohmann, z toho co píšete mi vychází to, že kupujeme zbraně pro přehlídky, parády, politické lobby a jiné podobné humorné akce.
   Jak jste psal v článku, aby byly esteticky líbivé a vzbudily v uživateli a daňových poplatnicich, kteří tu srandu zatáhnou, víru v to, že to je skvělá investice. :-) to rovnou nakupte makety :-)Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    18:53 26.09.2021

    Z čeho tenhle váš pocit vychází?

    Z čeho tenhle váš pocit vychází?

   • Jan Grohmann
    22:22 26.09.2021

    Na tom, co říkáte, je kus pravdy. Armáda, a to mluvím o všech na světě, je svým způsobem divadlo - a vlastně jinak to ani nejde. Hraní divadla patří k vytváření správného vnímání ...Zobrazit celý příspěvek

    Na tom, co říkáte, je kus pravdy. Armáda, a to mluvím o všech na světě, je svým způsobem divadlo - a vlastně jinak to ani nejde. Hraní divadla patří k vytváření správného vnímání doma i venku.
    Makety nestačí, chce to něco více přesvědčivějšího.
    Třeba Rusové to zvládají perfektně.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     11:22 27.09.2021

     Ano, i odstrašující efekt dokáže vzbudit v druhé straně myšlenky hledání jiného řešení, než je válka. Ale stále si myslím, že jde o techniku spojenou s taktickým používáním, tak by ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano, i odstrašující efekt dokáže vzbudit v druhé straně myšlenky hledání jiného řešení, než je válka. Ale stále si myslím, že jde o techniku spojenou s taktickým používáním, tak by mělo mít slovo i to jaké TTD technika má.
     Rusové od roku 1979 neustále někde válčí, tam se dá čerpat i z toho jakým způsobem boje vedou a jakým směrem provádí úpravy na technice (s ohledem na jejich finanční možnosti). ČSLA/AČR nikdy v boji dělostřelectvo nepoužila. Jsme odkázáni na zkušenosti jiných armád. Ale kdy naposledy armády NATO čelili něčemu podobnému jako je ruská armáda?Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   19:45 26.09.2021

   Pokud to byl strategický nákup pro podporu českého průmyslu. Tak se ptám co má být ta podpora v tom nákupu? Podvozky Tatra byla podmínka pro všechny možnosti. Ne, opravdu sem ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud to byl strategický nákup pro podporu českého průmyslu. Tak se ptám co má být ta podpora v tom nákupu?
   Podvozky Tatra byla podmínka pro všechny možnosti. Ne, opravdu sem nepřesunou celou výrobu Ceasaru. Průmysl v CR z toho nedostane nic, krom těch peněž proinvestovaných extra, a to ještě do "pár" vybraných firme. Zbytek nedostane nic.

   Spojovat to z dostavbou jaderné elektrárny, kde se ani nezadal tendr. Přitom je Francie jeden z potencionálních účastníků, nikoliv vítěz, a má násobnou hodnotu té zakázky na děla mi přijde hodně přitažené za vlasy.
   Jediné co by dávalo smysl, je právě nižší cena na děla, nebo vyšší podpora průmyslu v CR právě za účelem podpory Francouzské nabídky na dostavbu JZ. Přitom tu je vše spíše totálně naopak, kdy se CR podbízí akceptací zvýšení ceny, bez doložek o promítnutí reálných cen v době realizace.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    09:22 27.09.2021

    V tom, že mj. i díky Nexteru se podařilo Tatře začít dodávat do západních armád. A pokud, jak se spekuluje, koupí Francie Caesary 8x8 na Tatře (což může být neoficiální částí ...Zobrazit celý příspěvek

    V tom, že mj. i díky Nexteru se podařilo Tatře začít dodávat do západních armád. A pokud, jak se spekuluje, koupí Francie Caesary 8x8 na Tatře (což může být neoficiální částí tohoto dealu), tak to bude skvělý úspěch. Navíc tu máš projekt Titus, kterého se vyrobilo/vyrábí mnohem víc než se v ČR obecně ví. Jen pro SA to budou vyšší desítky kusů.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     11:23 27.09.2021

     Můžete nám nějak přiblížit jaké číslo znamená "mnohem víc než se v ČR obecně ví?"

     Můžete nám nějak přiblížit jaké číslo znamená "mnohem víc než se v ČR obecně ví?"

     • Scotty
      11:48 27.09.2021

      Starší francouzský článek uvádí dvě brigády. Bez upřesnění počtu ...Zobrazit celý příspěvek

      Starší francouzský článek uvádí dvě brigády. Bez upřesnění počtu kusů.
      https://www.latribune.fr/entre... Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      11:51 27.09.2021

      Zatím vyšší desítky, okolo 80 kusů pro SA.
      Pak jsou ve hře Caesary pro Francii a Belgii, opět desítky kusů a hlavně neocenitelná reference.

      Zatím vyšší desítky, okolo 80 kusů pro SA.
      Pak jsou ve hře Caesary pro Francii a Belgii, opět desítky kusů a hlavně neocenitelná reference.

     • skelet
      12:31 27.09.2021

      to nemluvě o tom, že v rámci onoho kontraktu šly do SAE speciálně vyvinuté dělostřelecké tahače 815-7 6x6, T810 a tahače Phoenix 8x8.

      to nemluvě o tom, že v rámci onoho kontraktu šly do SAE speciálně vyvinuté dělostřelecké tahače 815-7 6x6, T810 a tahače Phoenix 8x8.

     • flanker.jirka
      13:25 27.09.2021

      To jsou slušná čísla. Díky.

      To jsou slušná čísla. Díky.

    • Jirosi
     12:12 27.09.2021

     Nesher: Ehm. Zrovna Francie je státem, kde se chlubí, že celou armádu mají vybavenou technikou vyráběnou ve Fra. To, že by přešla na malosériově vyráběné Tatry, které může každý ...Zobrazit celý příspěvek

     Nesher: Ehm. Zrovna Francie je státem, kde se chlubí, že celou armádu mají vybavenou technikou vyráběnou ve Fra. To, že by přešla na malosériově vyráběné Tatry, které může každý den zkrachovat je totální scifi. Oproti tomu stojí reálně utracené peníze z rozpočtu CR.
     Nejsem proti Ceasaru, ale ty ty peníze fakt ne.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:26 27.09.2021

      Ach jo, ona by na ně nepřešla, jen by Tatry použila na jeden, relativně nepočetný systém (nižší desítky kusů). Mimochodem už dnes mají i německé náklaďáky.

      Ach jo, ona by na ně nepřešla, jen by Tatry použila na jeden, relativně nepočetný systém (nižší desítky kusů). Mimochodem už dnes mají i německé náklaďáky.

     • Jirosi
      13:28 27.09.2021

      Nesher: To by si mohla dovolit tak CR, Dánsko, kde ti děla jezdí maximálně na cvičák. Francie má zájmy po celém světě, a ty zbraně tam nasazuje. Tedy kupovat si pár děl co aktivně ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: To by si mohla dovolit tak CR, Dánsko, kde ti děla jezdí maximálně na cvičák.
      Francie má zájmy po celém světě, a ty zbraně tam nasazuje. Tedy kupovat si pár děl co aktivně nasazuje, z jinou logistikou moc smysl nedává.

      Jak by do vašich plánů zapadal požadavek na výrobu ve Fra. Což, by mohlo vyústit i ve výrobu budoucích podvozků jinam?Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      16:32 27.09.2021

      Od projekce síly mají Caesar 6x6. To o čem mluvím je náhrada AuF1 na podvozku ANX 30. Ty jsou určeny výhradně pro Evropu (podporu těžkých obrněných jednotek). Takže je klidně, v ...Zobrazit celý příspěvek

      Od projekce síly mají Caesar 6x6. To o čem mluvím je náhrada AuF1 na podvozku ANX 30. Ty jsou určeny výhradně pro Evropu (podporu těžkých obrněných jednotek). Takže je klidně, v rámci reciprocity vezmou na Tatře. A i kdyby ne, díky kooperaci s Nexterem už Tatra do Zálivu prodala či ještě prodá stovky podvozků i celých aut. To vše by výběr něčeho jiného (čeho?) ohrozil. Prostě Tatra, potažmo CSG potřebuje víc Nexter než obráceně.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:19 27.09.2021

      Nesher: To jako podle vás existuje ve smlouvě na prodej doložka, že lze odstoupit od smlouvy, a vrátit několik let provozované systémy? Ty podvozky tam dodává, protože je chtějí. ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: To jako podle vás existuje ve smlouvě na prodej doložka, že lze odstoupit od smlouvy, a vrátit několik let provozované systémy?
      Ty podvozky tam dodává, protože je chtějí. Pokud by chtěli jiné, tak by jim je namontoval na ně.

      Zrovna CR lije skrze nákupy do Tatry celkem dost peněz, skrze nákupy techniky.
      To, že máme sanovat i zahraniční prodeje, je na úrovni fungování před 89.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      18:34 27.09.2021

      Ty jsi vážně mimo. Ne, ten deal stojí takhle, my podpoříme Nexter, Nexter podpoří nás. Ty dodávky (smluvní stranou je Nexter, Tatra je jen subdodavatelem). Když to nedodržíme, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty jsi vážně mimo.
      Ne, ten deal stojí takhle, my podpoříme Nexter, Nexter podpoří nás. Ty dodávky (smluvní stranou je Nexter, Tatra je jen subdodavatelem). Když to nedodržíme, Nexter se poohlédne jinde. Nexter svou část dodržel, teď je řada na nás.
      Pořád nevím co když ne Caesar, aby to měli stejné politické a ekonomické benefity?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:08 27.09.2021

      Nesher: Teď dokonce tvrdíte, že prodej byl předjednán z Nexterem (kým??). Ten na základě toho pomáhal Tatře v prodejích. To jako celé to hodnocení těch ostatních děl, byla jen ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: Teď dokonce tvrdíte, že prodej byl předjednán z Nexterem (kým??). Ten na základě toho pomáhal Tatře v prodejích.
      To jako celé to hodnocení těch ostatních děl, byla jen fraška pro média, voliče?
      Nebo co tím chcete říct.

      Nexter je smluvní stranou dodávající dělostřeleckou nadstavbu, podvozek si volí zákazník. Pokud si nezvolí Tatru, tak mu dodá Nexter jinou + naúčtuje integraci.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      09:32 28.09.2021

      No konečně došlo k částečnému pochopení. Nebyla to úplně fraška, ale když se zvážila všechna, opakuji všechna kritéria (i taková, která nemůžete v tendru použít), tak se vybral ...Zobrazit celý příspěvek

      No konečně došlo k částečnému pochopení. Nebyla to úplně fraška, ale když se zvážila všechna, opakuji všechna kritéria (i taková, která nemůžete v tendru použít), tak se vybral Caesar.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:00 28.09.2021

      Nesher Až na to, že to co tu naznačujete je spíše na úrovni trestně právního stíhání. V podstatě tu naznačujete dohodu dvou soukromích společností, kterými bylo MO vydíráno, aby ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher Až na to, že to co tu naznačujete je spíše na úrovni trestně právního stíhání.
      V podstatě tu naznačujete dohodu dvou soukromích společností, kterými bylo MO vydíráno, aby vybralo vhodný produkt. Nikoliv podle požadovaných parametrů, ale dle jimi vzájemně podepsané smlouvy. Přitom tomu produktu se celkem zásadně nadsadila cena.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      15:54 28.09.2021

      Jirosi To je poněkud přehnané, prostě stát zohlednil i zájem průmyslu. Standardní věc. Klidně to mohlo být tak, že stát byl této dohody účasten od počátku. Ale to je pouze ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      To je poněkud přehnané, prostě stát zohlednil i zájem průmyslu. Standardní věc. Klidně to mohlo být tak, že stát byl této dohody účasten od počátku. Ale to je pouze spekulace. Buď jak buď, Caesar při zohlednění všech kritérií musel jasně vyhrát. Žádný jiný dodavatel nenabízel v součtu všech parametrů něco lepšího.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:54 28.09.2021

      "Buď jak buď, Caesar při zohlednění všech kritérií musel jasně vyhrát." Opakováním se z toho pravda nestane. Po vyhlášení Ceasaru (mě vyhovuju) bylo oznámeno, že převažujícím ...Zobrazit celý příspěvek

      "Buď jak buď, Caesar při zohlednění všech kritérií musel jasně vyhrát."

      Opakováním se z toho pravda nestane. Po vyhlášení Ceasaru (mě vyhovuju) bylo oznámeno, že převažujícím důvodem proč se vybral byla cena. Ta původní cena!
      Tedy jediný argument co hrál pro Ceasar padl. Cena byla nerealistická, ve skutečnosti zaplatíme minimálně o 40% víc.

      Pokud argument pro vítězství padl, pak je otázkou proč nákup pokračuje.
      Pokud by se zjistilo, že Ceasar nedostřelí 40km, ale pouze 28,5km. To by nebyl důvod zamyslet se znovu nad výběrem?
      Zkuste nebýt jako kolovrátek, a zamyslet se nad tím, že mezi posuzováním a podpisem se projevily zásadní nedostatky Ceasaru. Proč, to tedy podepisovat?Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      08:00 29.09.2021

      Jirosi Na jakém základě tvrdíte, že argument pro vítěze padl? Vy jste prováděl nějaký osobní průzkum u jednotlivých výrobců houfnic? Vy znáte reálné detailní nabídky jiných ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Na jakém základě tvrdíte, že argument pro vítěze padl?
      Vy jste prováděl nějaký osobní průzkum u jednotlivých výrobců houfnic?
      Vy znáte reálné detailní nabídky jiných výrobců?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:18 29.09.2021

      Klimesov: Vy si snad vyberete auto dle parametrů (rozhodujícím parametrem byla cena). Potom když přijdete do salonu, vám prodejce řekne o 40% vyšší cenu, a vy řeknete ok beru to. ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov: Vy si snad vyberete auto dle parametrů (rozhodujícím parametrem byla cena). Potom když přijdete do salonu, vám prodejce řekne o 40% vyšší cenu, a vy řeknete ok beru to. (ostatní by přece také zdražily, aniž by jste se šel zeptat jinam?)
      Tohle totiž udělalo Mo. Promiňte, ale i když se mi Ceasar líbí, i ten kupovaný počet dává smysl (mohla tam být obce pro mobilizační sklad), tak za ty peníze to smysl nedává. Přitom oslovení druhého na pásce se mohlo odehrát v rámci dnů po tom co přišla ta první poněkud jiná nabídka než byla původně očekávaná.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      17:10 29.09.2021

      Jirosi. Tohle ale není odpověď na mojí otázku že. :-) Nic méně to co jste popsal je dost častá realita, když si člověk začne vyjednávat ne jen samotné vozidlo, ale i další doplňky ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi.
      Tohle ale není odpověď na mojí otázku že. :-)
      Nic méně to co jste popsal je dost častá realita, když si člověk začne vyjednávat ne jen samotné vozidlo, ale i další doplňky k tomu, jako vyšší výbavu, delší servis, delší záruku atd. atd. Když člověk nekupuje jen stroj, ale celkový nabízený balíček, což je i v našem případě. Nekupujeme jen samotné houfnice, ale víc věcí a podle všeho i nějaké ty úpravy.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:45 29.09.2021

      Klimeskov: Každý normální člověk ty věci do ceny započítá. To mu se říká provedení výběru. Tam počítáte se záruky, zimní gumy, atd. Ve skutečnosti to vše v autosalonu dostanete, ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimeskov: Každý normální člověk ty věci do ceny započítá. To mu se říká provedení výběru. Tam počítáte se záruky, zimní gumy, atd.

      Ve skutečnosti to vše v autosalonu dostanete, a ještě k tomu slevu z původní inzerované ceny. Nikoliv navýšení.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:13 30.09.2021

      Jirosi Stále to není odpověď na mojí otázku. Ano každý člověk to započítá, ale až ve chvíli, kdy začne s daným prodejce jednat o konkrétní nabídce. A buď si ty konkrétní nabídky ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Stále to není odpověď na mojí otázku.

      Ano každý člověk to započítá, ale až ve chvíli, kdy začne s daným prodejce jednat o konkrétní nabídce.
      A buď si ty konkrétní nabídky zjistíte předem, tím že oslovíte všechny výrobce.
      A nebo prostě hledáte podle marketingových informací, podle nich vyberete a pak až s jedním konkrétním prodejcem řešíte detaily.
      Obojí jsou naprosto běžné postupy.
      Ano i já jsem to tak několikrát udělal. Také jsem se rozhodl koupit vysavač, také jsem si stanovil nějakou cenu, vybral, šel k prodejci a nakonec zaplatil asi o 30% víc až na místě, protože mně prodejce ukecal abych si prodloužil záruku.
      Takže nedělejme z komára velblouda.
      Ukažte mi armádní zakázku, která by kdy dodržela své stanovené finanční limity? A je jedno z které země budete vycházet.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:37 30.09.2021

      Klimeskov: Tak znova... Podle marketingových nabídek si spočítáte kolik to asi bude stát, současně si spočítáte kolik to bude stát i z věcmi na víc u různých výrobců. Pak přijdete ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimeskov: Tak znova...
      Podle marketingových nabídek si spočítáte kolik to asi bude stát, současně si spočítáte kolik to bude stát i z věcmi na víc u různých výrobců.
      Pak přijdete do salonu, obchodu, a už jen řešíte o kolik vám tu cenu sníží. Nikoliv zvýší! To co tu popisujete je, že jste si neudělal dostatečně domácí úkol ve formě přípravy.

      Pokud dojdu do autosalonu, a prodejce mi nabídce zimní komplety za "50tis", přitom jejich tržní hodnota není ani 20tis. Tak si je prostě nekoupím. Pokud mi je dá v ceně vozu, tak je to jiná otázka.
      Ale přijít do salonu, koupit auto za milion, a odejít z autem za 1 400 000 je prostě hloupost. To, že to tak děláte je váš problém. Tady si platíme (ne zrovna málo) systém úředníků na Mo, kteří tohle zjišťování mají v popisu práce.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:47 30.09.2021

      Přitom reálná zkušenost je, že to vozidlo jsem koupil, ne o 40% dráž. Ale o 8% oficiální sleva, + 8% sleva prodejce. ¨Přitom v tom byli i ty věci, za které si vy připlácíte nad tu ...Zobrazit celý příspěvek

      Přitom reálná zkušenost je, že to vozidlo jsem koupil, ne o 40% dráž.
      Ale o 8% oficiální sleva, + 8% sleva prodejce. ¨Přitom v tom byli i ty věci, za které si vy připlácíte nad tu katalogovou cenu.
      Někdo si kupuje jako vy z +cenou, Někdo investuje trochu času, a kupuje za tržní cenu.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:02 01.10.2021

      Jirosi. Tak znova. Vy v ruce máte nějaké reálné data? Máte v ruce reálné data ze 4 roky starého průzkumu? Můžete mi tu napsat kde konkrétně MO před 4 roky udělalo chybu? Dělal jste ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi.
      Tak znova.
      Vy v ruce máte nějaké reálné data?
      Máte v ruce reálné data ze 4 roky starého průzkumu? Můžete mi tu napsat kde konkrétně MO před 4 roky udělalo chybu?
      Dělal jste nějaký svůj vlastní průzkum, před 4 roky nebo nyní?
      Můžete mi konečně odpovědět na mou původní otázku?
      Nebo mi tu jen předvádíte teorie založené na ničem?
      Máte tedy v ruce konkrétní data a konkrétní místo kde udělalo MO chybu? Pokud ne tak nechápu co tu kritizujete, pokud ano tak sem s nimi.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:30 01.10.2021

      Klimeskov: Ti lidí na MO jsou placeni za to, aby to dělali! Já, si to sám pro sebe dělám zadarmo (odměnou je u mě výsledná cena). Pokud se zásadně změní podmínky podle kterých ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimeskov: Ti lidí na MO jsou placeni za to, aby to dělali!
      Já, si to sám pro sebe dělám zadarmo (odměnou je u mě výsledná cena).

      Pokud se zásadně změní podmínky podle kterých bylo vybíráno, pak to prostě musí udělat znovu. To, že je před volbami, a oni to chtějí stihnout je neomlouvá, na to měli 4 roky.
      Ten kdo tu tvrdí, že je vše ok jste vy. Vy tu bráníte MO bez důkazů, že ostatní porovnatelně zdražili. Přitom k tomu MO vůbec nic nedodalo.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      12:31 01.10.2021

      Jirosi. Vždy se dokazuje vina ne nevina. Je na vás aby jste ukázal kde udělalo MO tak obrovskou chybu aby muselo výběr zrušit. Zatím jste žádný důkaz nepředložil. Pokud dojde k ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi.
      Vždy se dokazuje vina ne nevina. Je na vás aby jste ukázal kde udělalo MO tak obrovskou chybu aby muselo výběr zrušit.
      Zatím jste žádný důkaz nepředložil.
      Pokud dojde k zásadním změnám podmínek, tak se nic nemusí vyjednávat znovu, zvláště když jsou ty podmínky ovlivněny nepředvídatelnými okolnostmi (covit) a námi samotnými.
      My jsme si podle všeho přidali dodatečně několik bodů k tomuto nákupu, se kterými se před 4. rokama nepočítalo.
      A takové změny jsou naprosto běžné, protože vše se mění. Nexter nemusel mít nabíjecí automat před 4. rokama ani v nabídce ani o něm nemusel uvažovat, nemusel být dokonce ani marketingově propagovaný a představitelé MO a AČR se o něm mohli dozvědět až jak předložili oficiální nabídku.
      Zrušit 4 roky probíhající práci jen na základě toho, že se změnili podmínky je nesmysl. Čeho tím docílíte. Toho, že veškerá práce, finance a snaha za 4 roky, které jste vynaložili přišli vniveč, odložíte nákup o dalších zbytečných 5 let, aby jste nakonec za dráž nakoupil to co jste vybral nyní.
      Armádní zakázky se prostě táhnou roky. Nic se v armádě nenakupuje ze dne na den. Ukažte mi nějakou zemi, která by si na začátku roku řekla, že něco chce a ke konci roku už to měla ve výzbroji? Nenajdete žádnou takovou.
      Tyhle věci se řeší nějakou dobu a během téhle doby se prostě podmínky a plány mění. Koupit vojenskou techniku není jako koupit rohlík v krámě.
      To je vyjednávání nejprve v samotné vládě, pak mezi jednotlivými ministerstvy, vyjednávání financování, řešení problematiky s různými bezpečnostními výbory, jednat se samotnou AČR. A do toho řešíte mnoho dalších věcí.
      A až se tady domluvíte tak pak se začnete domlouvat se samotným výrobce, ten pochopitelně nemá to co vy chcete schované v garáži a během doby kdy vy jste jednali mezi sebou mohl přijít s jiným nápadem, který vám nabídl.
      Prostě změna je život a takhle všechno funguje.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:57 01.10.2021

      Tak to asi budu muset napsat znova. Ty děla měli stát 6mld, cena je 8,5mld. To je veřejná informace, pokud jste ji nezaznamenal. Tak už ji vite. - Jak se projevil Covid na ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak to asi budu muset napsat znova.
      Ty děla měli stát 6mld, cena je 8,5mld. To je veřejná informace, pokud jste ji nezaznamenal. Tak už ji vite.
      - Jak se projevil Covid na nákupech děl, vůbec. Nebo vy snad vidíte ty desítky zakázek, že si muže výrobce dovolit tak radikálně zvýšit cenu?
      - Změna požadavků = změna výběru, pokud mají vliv na výsledek. +40% dost velký důvod. Kdybychom se vlezli do původní ceny, nebylo by co řešit. To podle vás armáda nevěděla:
      Bude chtít automatická děla, nebude chtít děla nezavedená v NATO (vývoj), bude chtít domácí výrobu (montáž), bude chtít domácí výrobu munice, atd. To jsou totiž základní požadavky na systém.
      -Tak buď ho chtěli, pak byl v požadavcích. Mělo se vybírat mezi děli co ho měli, nebo nebyl. Tady opět není o čem diskutovat.
      -To jako armáda neví, co chce? Tak, to by si napřed měli ujasnit, pak teprve udělat výběr. Těžko můžete vybrat vhodné řešení, když nevíte, co chcete. Opět to není chyba mě jako poplatníka co je za to platí.
      -Stejně jako se mění podmínky, tak se mění řešení, co jim vyhovuje. Kupovat si řešení podle jiných podmínek, a pak platit extra za úpravy je nesmyls. Pokud vybíráte dle ceny, za tu původní verzi, které to řešení zvýhodňuje před řešeními, co už to mají vyřešené. To udělalo MO.

      - Když výrobce nabídne lepší produkt za ty samé peníze super, ale to se tu nestalo. Tak to vezměte na vědomí.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:33 27.09.2021

   Opravdu si nemyslím, že by nákup TMG CAESAR jakkoli souvisel se stavbou nových jaderných bloků. Navíc EdF s projektem EPR 2 určitě není žádným žhavým favoritem. AČR prostě ...Zobrazit celý příspěvek

   Opravdu si nemyslím, že by nákup TMG CAESAR jakkoli souvisel se stavbou nových jaderných bloků. Navíc EdF s projektem EPR 2 určitě není žádným žhavým favoritem. AČR prostě potřebovala zavedená děla ráže NATO s rozumným dostřelem, sortimentem munice, agilitou a minimálními náklady. Je zbytečné se pořád rozčilovat nad tím, že CAESAR není PZH2000, ale jen tažené dělo na kolečkách.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    11:24 27.09.2021

    Můžeme franouzům zavřít hubu, až si nevybereme Arevu. S tím, že nějaký "kšeft" jsme jim už dali. Stačí se zeptat finů, jaké mají s Arevou zkušenosti.

    Můžeme franouzům zavřít hubu, až si nevybereme Arevu. S tím, že nějaký "kšeft" jsme jim už dali. Stačí se zeptat finů, jaké mají s Arevou zkušenosti.

    • SYN_
     21:54 28.09.2021

     Když to je těžké, v Evropě se bohužel v posledních cca. 15-20ti letech všechny stavby jaderných bloků několikanásobně překontrolovávají, zátěžově testují a kdovíco ještě, protože ...Zobrazit celý příspěvek

     Když to je těžké, v Evropě se bohužel v posledních cca. 15-20ti letech všechny stavby jaderných bloků několikanásobně překontrolovávají, zátěžově testují a kdovíco ještě, protože tu nezanedbatelné množství lidí buď chce 10ti násobnou jistotu, anebo taky nechce JE vůbec ale tuší že otevřeným odmítnutím by se to moc nezastavilo, tak radši mlží a co nejvíc protahují...
     Z toho pak pocházejí doby stavby typu "půl věčnosti" a ceny násobně stoupající. Celkem trapné divadlo, z jiných částí světa je patrné že tomu nemusí nutně být tak :(Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    12:25 27.09.2021

    "AČR prostě potřebovala zavedená děla ráže NATO s rozumným dostřelem, sortimentem munice, agilitou a minimálními náklady. " Tohle víme snad všichni, akorát pak se z toho udělala ...Zobrazit celý příspěvek

    "AČR prostě potřebovala zavedená děla ráže NATO s rozumným dostřelem, sortimentem munice, agilitou a minimálními náklady. "

    Tohle víme snad všichni, akorát pak se z toho udělala malá domů, a cena přestal být problém.
    Celou dobu je tu diskuze, zda opravdu máme na nákup plného počtu. Proto také dával smysl jednoduchý (levný) Ceasar. Najednou se cena zvýšila o 40% (tzn. dalších 21 děl, by za to šlo koupit), a nikoho to netankuje.
    Pokud nebyli peníze problém. Pak se si mohli koupit "lepší" děla, nebo naplnit i mobilizační sklady (= lepší ks cena). Ale to vše se přece odložilo, právě protože nebyli prostředky.Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  17:01 25.09.2021

  Jak sděluje Nesher, smlouva na nákup 52 samohybných děl Caesar bude podepsána během návštěvy francouzské ministryně obrany v ČR, což je třeba brát za konečný fakt. Ve čtvrtek se to ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak sděluje Nesher, smlouva na nákup 52 samohybných děl Caesar bude podepsána během návštěvy francouzské ministryně obrany v ČR, což je třeba brát za konečný fakt. Ve čtvrtek se to podepíše a jak Nesher doufá, snad už to fňukání nad tím výběrem přestane.

  Ale neodstraní se jedno velké ale. Caesar neprošel žádným praktickým testováním uživatelem, dělostřelectvem AČR. Dá se říct, že výběr se vlastně provedl jen na základě marketingových podkladů poskytnutých výrobcem.

  Z toho "ale" plyne závažná skutečnost pro ČR: kdo ponese náklady na úpravu konstrukčního a technologického řešení funkčních uzlů houfnice Caesar vyvolaných nutností odstranit závady a poruchy, které se zákonitě odhalí a které dělostřelectvo AČR zjistí během přejímacích zkoušek, ale i s vysokou mírou pravděpodobnosti se odkryjí až v počáteční fázi zavádění do výzbroje dělostřelectva AČR. ČR či výrobce? Je tato skutečnost vložena do smlouvy včetně podmínek garancí a penalizace?

  Článek samotný a názory v diskusi ukazují na to, že některé konstrukční uzly houfnice Caesar nesou v sobě potenciál možných poruch a závad, které jsou zjevné z publikovaných podkladů předložených výrobcem a informací na veřejných sítích, zejména You Tube.

  K tomu několik faktů z vývoje Dany. Prakticky trvalo 10 let, než se vychytaly všechny problémy s bojovým použitím a provozem. Ještě po schválení zavedení do výzbroje dělostřelectva bylo nutné provést několik zásahů do konstrukce některých uzlů k jejich zodolnění proti provozním zatížením od běžné obsluhy. Je totiž velký rozdíl v přístupu ke zbrani mezi obsluhou, která provádí podnikové a vojskové zkoušky, a skutečnou vojskovou, která během své služby zkouší co dělo vydrží. Nejvíce problémů bylo právě s nabíjecí automatikou, především se zasouvačem střel a nábojek. To plynulo především ze skutečnosti, že jednou z podmínek bylo vydržet natřásání 300 km po kamenitém břehu Váhu bez poruch. Nejen konstrukce, ale i náročné testování je tím, že Dana i po padesáti létech se udržela, samozřejmě i díky modernizacím, ve výzbroji řady armád a že je i ní zájem.

  Takže k meritu článku: Houfnice Caesar 8x8 pro britskou armádu. Koupit houfnici, která si své "dětské nemoci“ prodělá v AČR, nebude k zahození.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   18:34 25.09.2021

   Dodavatel musí dodat výrobek tak aby prošel vojskovými (a jinými) zkouškami. Teda tak aby vyhověl všem požadavkům zákazníka a byla ověřena funkčnost. To je odpovědnost dodavatele a ...Zobrazit celý příspěvek

   Dodavatel musí dodat výrobek tak aby prošel vojskovými (a jinými) zkouškami. Teda tak aby vyhověl všem požadavkům zákazníka a byla ověřena funkčnost. To je odpovědnost dodavatele a případné náklady jdou za ním.
   Pokud se něco projeví až při používání tedy vlastnost výrobku ne porucha nebo závada. Musí to řešit provozovatel na své náklady.
   Z veřejných materiálů a několika videí na You Tube se dá poznat docela prd. Pokud někoho opravdu zajímá jak systém funguje musí se sbalit a odjet do Dánska na pokec s místními dělostřelci. Jiná možnost asi neexistuje. Pokud se dá soudit s otevřených zdrojů houfnice přijali bez problému do výzbroje a nedávno využili opci na další kusy. Pokud by měli nějaké zásadní problémy s funkčností, tak by to nejspíš neudělali.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   20:37 25.09.2021

   Konečně rozumný příspěvek. Ano jelikož CAESAR 8x8 není 100% odzkoušený stroj, hlavně teda nabíjecí automat, je zde velká pravděpodobnost, že se u něj budou vychytávat nějaké ty ...Zobrazit celý příspěvek

   Konečně rozumný příspěvek.
   Ano jelikož CAESAR 8x8 není 100% odzkoušený stroj, hlavně teda nabíjecí automat, je zde velká pravděpodobnost, že se u něj budou vychytávat nějaké ty dětské nemoce.
   Ovšem tuhle problematiku řeší něco, čemu se říká záruka.
   Výrobce se zaručuje, že jeho produkt bude splňovat to co výrobce "nasliboval"
   Záruka je v dnešní době běžným prvkem.
   V osobním životě si také lidé nejprve nekoupí 10 různých televizorů, měsíc je doma nezkoušejí a vyberou pak ten finální. Většinou si podle marketingových podkladů vyberou jeden, za který výrobce nese záruční zodpovědnost.
   A zde je to podobné. Přece jenom houfnice CAESAR nejsou technickým vrcholem a více méně se skládají z "komerečních" prvků. Nejedná se o stroj, který by se skládal z technických speciálů. Samotná zbraň (hlaveň, nábojová komora, brzdovratné zařízení, SŘP) jsou odzkoušené v boji. Podvozek TATRA 8x8 více méně taky, jsou to odzkoušené podvozky.
   Jediný problém je ve finále ten nabíjecí mechanizmus.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    21:08 25.09.2021

    Pořád nevíme jaký způsob nabíjení bude vlastně zvolen. Klidně to může být ona "belgická" varianta.

    Pořád nevíme jaký způsob nabíjení bude vlastně zvolen. Klidně to může být ona "belgická" varianta.

   • Nesher
    21:22 25.09.2021

    Podle mě dostaneme to samé co Dánové, jen kabina bude jiná. Takže to bude sériová záležitost, kterou už za nás odladili Dánové a Nexter. Což je i odpověď pro Adrese, nekupujeme nic ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle mě dostaneme to samé co Dánové, jen kabina bude jiná. Takže to bude sériová záležitost, kterou už za nás odladili Dánové a Nexter.
    Což je i odpověď pro Adrese, nekupujeme nic neodzkoušeného, ale sériový výrobek. Za případné nedostatky zodpovídá výrobce, čili Nexter.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     09:11 26.09.2021

     A) Houfnice je stejná, + je tam levnější kabina z CR. +40% ceny nedává smyls, houfnice by nevyhrála výběr. B) Houfnice je jiná, ale pak by měla soutěžit z cenou za to jiné řešení. ...Zobrazit celý příspěvek

     A) Houfnice je stejná, + je tam levnější kabina z CR. +40% ceny nedává smyls, houfnice by nevyhrála výběr.
     B) Houfnice je jiná, ale pak by měla soutěžit z cenou za to jiné řešení. Opět by nevyhrála.

     To, jako armáda nevěděla, že si vybrala jinou houfnici. Nebo, že jiné řešení = jiná cena. O čem se tu stále bavíme?Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      09:22 26.09.2021

      To je trochu demagogie. Mezitím se podstatně změnily ceny téměř všech vstupů, to se musí projevit. Dánové tam neměli tu výrobu munice, podle toho jak to chápu to nepožadovala ani ...Zobrazit celý příspěvek

      To je trochu demagogie.
      Mezitím se podstatně změnily ceny téměř všech vstupů, to se musí projevit.
      Dánové tam neměli tu výrobu munice, podle toho jak to chápu to nepožadovala ani AČR, té stačila písemná záruka, že Caesar má certifikovanou i jinou než francouzskou munici, což má (Rheinmetall). Ten požadavek si politicky propojovala STV Group. MO to muselo akceptoval. To se též museli projevit na ceně.
      Prostě to nelze srovnávat, zvláště když stále přesně nevíme co vlastně MO kupuje.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:59 26.09.2021

      Nesher: Ceny stouply, ale Danové byli první uživatel 8x8.. U nás už měla být cena díky tomu nižší. Ceny stupů vzrostli jen díky nedostatku dané výpadky výroby během Covid. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: Ceny stouply, ale Danové byli první uživatel 8x8.. U nás už měla být cena díky tomu nižší.
      Ceny stupů vzrostli jen díky nedostatku dané výpadky výroby během Covid. Ale nám, žádné děla nebudou v dané době dodaná, ani nezahájí výrobu. Dodávky budou dávno po tom co tohle opadne.

      Proč by CR, měla akceptovat požadavek soukromé firmy v miliardách?
      Když dle váš to má být přínos (zisk) pro CR průmysl.

      To, že to nevím právě jasně dokazuje kam to směřuje.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      10:20 26.09.2021

      Smlouva reflektuje cenu v čase kdy je uzavřena. Jaké budou ceny vstupů za dva roky dnes neví vůbec nikdo. Ty ceny vstupů stouply někde, (ocel, chipy....) o více jak 100%. Proč to ...Zobrazit celý příspěvek

      Smlouva reflektuje cenu v čase kdy je uzavřena. Jaké budou ceny vstupů za dva roky dnes neví vůbec nikdo. Ty ceny vstupů stouply někde, (ocel, chipy....) o více jak 100%.
      Proč to ČR akceptovala? Protože se rozhodla, že chce mít vlastní výrobu munice. Podle mě zbytečnost, ale já o tom nerozhoduji.
      A že byl Caesar od počátku preferovanou variantou? To přece nikdo nepopírá, důvody tu vysvětlují neustále. Evidentně marně.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:20 26.09.2021

      Nesher: Tak buď je důvodem růstu ceny cena stupů, pak ale by ta cena měla odpovídat předpokladu ceny v době dodávek. Tzn. doložka o ceně a jejím možném růstu/poklesu. Nebo, to je ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: Tak buď je důvodem růstu ceny cena stupů, pak ale by ta cena měla odpovídat předpokladu ceny v době dodávek. Tzn. doložka o ceně a jejím možném růstu/poklesu.
      Nebo, to je prostě zisk. Ten pak může růst neomezeně. Aby bylo na úplatky (tunel).

      Čipy opravdu rostly o 100% a více "a", ale pak se zapomíná dodat b) čipy místo 2 USD, dnes stojí 20 USD. Krom toho, firmy staví nové kapacity na výrobu. Ty se rozjedou příští rok, a třeba zrovna čipů bude nadbytek = nižší cena.

      Preferovanou variantou byl jen z důvodu ceny. Ta, ale neplatí.
      Jiné důvody tam prostě nebyly.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:18 26.09.2021

      PS: Fakt, doufám, že ty čipy co tam dávají nejsou ty samé co dávají do běžných aut, pc, atd. o jejíchž růstu ceny tu píšete.

      PS: Fakt, doufám, že ty čipy co tam dávají nejsou ty samé co dávají do běžných aut, pc, atd. o jejíchž růstu ceny tu píšete.

     • Nesher
      18:13 26.09.2021

      Jirosi Ty to pořád nechápeš, nevím jestli nechceš, nebo to nedokážeš. Tady jde v první, druhé i v třetí řadě o politiku, vnitřní i zahraniční. Proto Caesar a proto je celkem fuk ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Ty to pořád nechápeš, nevím jestli nechceš, nebo to nedokážeš. Tady jde v první, druhé i v třetí řadě o politiku, vnitřní i zahraniční. Proto Caesar a proto je celkem fuk zda je v roce 2021 dražší než v roce 2018. Pan Grohmann ti to výše vysvětluje. Takhle to totiž v světě funguje.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:56 26.09.2021

      Nesher: To na do odkazujete, bych dokázal nazvat spoustu výrazů, ale vysvětlení mezi nimi opravdu není. Od Francie nepotřebuje nic kupovat, to Francie potřebuje zakázky od nás. ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: To na do odkazujete, bych dokázal nazvat spoustu výrazů, ale vysvětlení mezi nimi opravdu není.

      Od Francie nepotřebuje nic kupovat, to Francie potřebuje zakázky od nás. Bavíme se o možných zakázkách v řádu 200+mld. Kč. (cca 10 mld. Eur). K tomu si přičtěte, že jeden reaktor fakt stačit nebude. Ve skutečnosti potřebujeme 2-4ks. Představa, že budou v naší malé zemi od jiných výrobců je mimo (nebo dle vzoru armádních zakázek). Tzn. bavíme se o zakázce z hodnotou 1 bilionu Kč.
      Přitom, podle vás má CR potřebu se podbízet uchazečům o ni?
      To jsme asi jediný stát na světě co má tuhle potřebu. Všichni ostatní berou výhodné nabídky, právě za cílem účastníkům podpořit svoji účast.

      Politiku chápu velice dobře, bylo potřeba podojit rozpočet. Tak se podojil.
      Strategického v tom nákupu není vůbec nic, proti ostatním účastníkům výběru.Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
   08:53 26.09.2021

   To fakt ? ??? Keď som bol na vojne tak sa v Jelševe skúšalo "len" muničné vozidlo pre Zuzany. Keďže som prepisoval zoznam zistených nedostatkov tak viem, že "vychytávanie" múch, ...Zobrazit celý příspěvek

   To fakt ? ???

   Keď som bol na vojne tak sa v Jelševe skúšalo "len" muničné vozidlo pre Zuzany.

   Keďže som prepisoval zoznam zistených nedostatkov tak viem, že "vychytávanie" múch, hoci i kvalitného systému niečo trvá a samozrejme stojí.

   Nevyskúšať si húfnice pred nákupom je totálne diletanstvo ..... to je snáď zlý vtip ....

   Môžem "garantovať", že pri prevádzke nových húfnic sa nájde xy-nedostatkov, ktorých značná časť sa mohla odstrániť pri skúškach u armády. Nemusia to byť vyslovené chyby konštrukcie. Môžu sa napríklad len meniť nejaké úchyty, uloženie prístrojov a náradia, doplnenie výbavy a pod. Mnoho takých vecí čo veľa nestojí, ale "otravujú" ....Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    09:24 26.09.2021

    Ne, to je jen Aresuv dojem. Na 99% se kupuje dánský model jen s jinou kabinou. Tedy sériově vyráběný, odladění už provedli Dánové. Ostatně i to byl jeden z důvodu proč AČR chtěla ...Zobrazit celý příspěvek

    Ne, to je jen Aresuv dojem. Na 99% se kupuje dánský model jen s jinou kabinou. Tedy sériově vyráběný, odladění už provedli Dánové. Ostatně i to byl jeden z důvodu proč AČR chtěla zavedený systém a ne prototyp.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     14:38 26.09.2021

     Jedna věc je "zavedený typ" druhou věci by mělo mít si tento zavedený typ vyzkoušet. Spokojit se pouze s předpokladem, že předchozí zákazník problémy vychytal je mylné. Nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

     Jedna věc je "zavedený typ" druhou věci by mělo mít si tento zavedený typ vyzkoušet.
     Spokojit se pouze s předpokladem, že předchozí zákazník problémy vychytal je mylné. Nikdy nebudete mít jistotu, že vám někdo sdělí zjištěné vlastní slabiny. "To je trochu demagogie"Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      18:44 26.09.2021

      To jako, že jsme neměli možnost vyzkoušet si třeba podvozek od TATRY na kterém je umístěna samotná zbraň? Nebo co chcete zkoušet na samotné zbrani (hlaveň, brzdovratné zařízení, ...Zobrazit celý příspěvek

      To jako, že jsme neměli možnost vyzkoušet si třeba podvozek od TATRY na kterém je umístěna samotná zbraň? Nebo co chcete zkoušet na samotné zbrani (hlaveň, brzdovratné zařízení, nábojová komora)?
      CAESAR není žádná technologická hitparáda, na kterém by bylo moc věcí, které by bylo potřeba dlouhodobě zkoušet.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      18:49 26.09.2021

      Další co nechce nebo nedokáže pochopit. Politika na prvním, druhém i třetím místě. Takhle to ve světě mezi velkými a menšími hochy chodí. Můžeš s tím nesouhlasit, můžeš proti tomu ...Zobrazit celý příspěvek

      Další co nechce nebo nedokáže pochopit. Politika na prvním, druhém i třetím místě. Takhle to ve světě mezi velkými a menšími hochy chodí. Můžeš s tím nesouhlasit, můžeš proti tomu protestovat, ale to je vše co se s tím dá dělat.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:33 27.09.2021

      Klimesov
      S Tatrou zkušenosti AČR jistě má :-) Ale proč si vojáci nevyzkoušeli přímo obsluhu této houfnice? Například v Dánsku nebo Francii, když už jde o zavedený typ.

      Klimesov
      S Tatrou zkušenosti AČR jistě má :-) Ale proč si vojáci nevyzkoušeli přímo obsluhu této houfnice? Například v Dánsku nebo Francii, když už jde o zavedený typ.

     • flanker.jirka
      11:37 27.09.2021

      Nesher Ono by se muselo chtít něco změnit, ale to by znamenalo práci a tu někteří nemají v oblibě. Já vidím na současném provedení Ceasara 8x8 nedostatky, které by se daly v celku ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Ono by se muselo chtít něco změnit, ale to by znamenalo práci a tu někteří nemají v oblibě.
      Já vidím na současném provedení Ceasara 8x8 nedostatky, které by se daly v celku jednoduše řešit, ale to by se muselo chtít.
      Problém vidím v tom, že zákazníkem není v tomto případě konečný uživatel, tedy AČR a daňový poplatník. Ale firma ANOfert.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      11:53 27.09.2021

      Flanker
      Opět vedle, nejvíce na tom u nás trhne CSG.

      Flanker
      Opět vedle, nejvíce na tom u nás trhne CSG.

     • flanker.jirka
      13:28 27.09.2021

      Nesher
      Samozřejmě, vazby CSG na prezidenta a premíera jsou pouze z čisté lásky v jejich komunitě.

      Nesher
      Samozřejmě, vazby CSG na prezidenta a premíera jsou pouze z čisté lásky v jejich komunitě.

     • Nesher
      09:37 28.09.2021

      Flanker Ať se ti to líbí nebo ne (mně třeba moc ne), tak je CSG největší zbrojní firma v zemi. A Francie druhý nejdůležitější stát v EU. Čímž chci říct, že i přes vazby CSG na ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      Ať se ti to líbí nebo ne (mně třeba moc ne), tak je CSG největší zbrojní firma v zemi. A Francie druhý nejdůležitější stát v EU. Čímž chci říct, že i přes vazby CSG na Zemana (na ANOFERT žádné nevidím) by to dopadlo velmi pravděpodobné stejně i kdyby byl u vlády někdo jiný. Taková je realita, že ji nechcete e Jirosim vidět není můj problém.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:34 28.09.2021

      Nesher
      Spíš bych řek že bude brzy nejdůležitější. V Německu po těhle volbách budou muset sestavit nějakou širokou kolaci a obávám se že plně zabřednou do vlastních problémů.

      Nesher
      Spíš bych řek že bude brzy nejdůležitější. V Německu po těhle volbách budou muset sestavit nějakou širokou kolaci a obávám se že plně zabřednou do vlastních problémů.

 • Eagle
  19:10 24.09.2021

  Tak teď budou kluci čistit systémy i po každém přesunu. V zimním období to bude úplná chuťovka, nabíjecí automat plný soli, prachu, kamínků a vody.

  Tak teď budou kluci čistit systémy i po každém přesunu. V zimním období to bude úplná chuťovka, nabíjecí automat plný soli, prachu, kamínků a vody.

  • Jirosi
   21:02 24.09.2021

   To má být zbraň do války, ne přípravek na manipulaci v bílých rukavicích.
   Stejně jako do teď, se to na další přesuny bude nakládat na podval.

   To má být zbraň do války, ne přípravek na manipulaci v bílých rukavicích.
   Stejně jako do teď, se to na další přesuny bude nakládat na podval.

   • Gator
    21:12 24.09.2021

    Ano, dovezou to do palpostu na trajleru. Takže až se jim ty na pohled skvělý nabíjecí automaty v zimně zajebou a namrzne to, to si pak kucí od dělomrdů můžou vzít granáty do ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, dovezou to do palpostu na trajleru. Takže až se jim ty na pohled skvělý nabíjecí automaty v zimně zajebou a namrzne to, to si pak kucí od dělomrdů můžou vzít granáty do teplejch a ládovat to ručně.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     20:42 25.09.2021

     Stejně jako mohl zamrznout nabíjecí mechanismus na DANA. Ten tam totiž taky není krytý, ale tam to nevadí ty byli skvělé..

     Stejně jako mohl zamrznout nabíjecí mechanismus na DANA. Ten tam totiž taky není krytý, ale tam to nevadí ty byli skvělé..

   • Miroslav
    22:43 24.09.2021

    Áno, je to bojový systém. Avšak nevhodný do našich podmienok kde je veľa upršaných dní, v lete šialené horúčavy a potom zima so snehom a mrazom, kľudne aj 4 mesiace v kuse. Pri ...Zobrazit celý příspěvek

    Áno, je to bojový systém. Avšak nevhodný do našich podmienok kde je veľa upršaných dní, v lete šialené horúčavy a potom zima so snehom a mrazom, kľudne aj 4 mesiace v kuse. Pri tomto by som nechcel slúžiť ani náhodou. To by som radšej šiel kopať zákopy. Tam má krompáč aspoň drevenú násadu a mi prsty neostanú v rukaviciach.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     20:49 25.09.2021

     To jako v Africe kde ty houfnice slouží je méně horko než v CR? V Alpách, které jsou přímo na Francouzském území mají mírnější zimy než v CR? Nebo, že by tam nepršelo.. CR má ...Zobrazit celý příspěvek

     To jako v Africe kde ty houfnice slouží je méně horko než v CR?
     V Alpách, které jsou přímo na Francouzském území mají mírnější zimy než v CR?
     Nebo, že by tam nepršelo..

     CR má klimatické podmínky mírného, tedy průměrného pásma.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      10:19 26.09.2021

      Lenže ten priemer vychádza z toho, že je tu od +35 do -20°C.

      Lenže ten priemer vychádza z toho, že je tu od +35 do -20°C.

     • Jirosi
      15:22 26.09.2021

      Tak znovu a lépe.
      V Africe je -5 do 50°C
      V Alpách...

      Ne, tohle je prostě kravina. Zbraně se běžně užívají v horších podmínkách než CR.

      Tak znovu a lépe.
      V Africe je -5 do 50°C
      V Alpách...

      Ne, tohle je prostě kravina. Zbraně se běžně užívají v horších podmínkách než CR.

     • Miroslav
      21:37 26.09.2021

      1/ Minimálne v tej Afrike je stabilnejšie počasie a menej zrážok. A -5° C je možno tak na Kilimadžáre, rozhodne nie v Mali. 2/ To, že sa zbrane používajú aj v horších podmienka ...Zobrazit celý příspěvek

      1/ Minimálne v tej Afrike je stabilnejšie počasie a menej zrážok. A -5° C je možno tak na Kilimadžáre, rozhodne nie v Mali.

      2/ To, že sa zbrane používajú aj v horších podmienka je pravda, len či ide o tie isté zbrane...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:11 27.09.2021

      Zrovna Mali v severní části území navazuje na Saharu. Tam opravdu dochází k teplotám 40°C přes den, teplota kovu bude sakra vyšší. V noci tam jdou teploty k bodu mrazu. Tohle ...Zobrazit celý příspěvek

      Zrovna Mali v severní části území navazuje na Saharu. Tam opravdu dochází k teplotám 40°C přes den, teplota kovu bude sakra vyšší.
      V noci tam jdou teploty k bodu mrazu.

      Tohle nikde v CR nezažijete.Skrýt celý příspěvek

     • Laci
      08:23 27.09.2021

      Miroslav: S prominutím, vymejšlíte už fakt kraviny, abyste si mohl kopnout do Vámi neoblíbenýho dělostřeleckýho systému. Tvrdit tady, že se CAESAR nehodí do českýho podnebí, ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: S prominutím, vymejšlíte už fakt kraviny, abyste si mohl kopnout do Vámi neoblíbenýho dělostřeleckýho systému. Tvrdit tady, že se CAESAR nehodí do českýho podnebí, protože se tady za rok vystřídá jaro, léto, podzim, zima, přitom ty houfnice bez problému fungujou v Alpách, v Africe nebo v Dánsku (kde se dá připočíst slanější mořský vzduch). A když ani tohle Vám nestačí, tak začnete, že sice CAESAR zvládá všechny podnebí, ale nikde se to nestřídá tak jako v Česku :D
      Tak já nevim… To budete za chvíli vytahovat že v Česku jsou horší silnice než ve Francii, Dánsku, Mali a že tady jsou kyselejší deště? :D
      Na tohle téma už by to myslim stačilo..
      Houfnice CAESAR víc než dokázaly že se s nima dá operovat všude.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      19:21 27.09.2021

      Laci: Nemal by som nič proti keby to fungovalo bez vystupovania z kabíny.

      Laci: Nemal by som nič proti keby to fungovalo bez vystupovania z kabíny.

     • Jirosi
      22:22 27.09.2021

      Už se to tu řešilo minule. Z každé houfnice musíte vylézt, a i ten zásobník naládovat. Pokud začnete střílet, ona vám ta vnitřní zásoba munice velice rychle dojde. Proto se ...Zobrazit celý příspěvek

      Už se to tu řešilo minule.
      Z každé houfnice musíte vylézt, a i ten zásobník naládovat. Pokud začnete střílet, ona vám ta vnitřní zásoba munice velice rychle dojde.
      Proto se používá převážně fixní postavení, kdy posádka i u uzavřených pásových děl nabíjí dělo z venku.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      00:54 28.09.2021

      Jirosi: Veď v tom je tá sranda, že to bude "super" práca v tých našich podmienkach. Hlavne v zime teda

      Jirosi: Veď v tom je tá sranda, že to bude "super" práca v tých našich podmienkach. Hlavne v zime teda

  • Scotty
   21:51 24.09.2021

   Při přesunu se na mechanizmus nabíjení nasazuje ...Zobrazit celý příspěvek

   Při přesunu se na mechanizmus nabíjení nasazuje kryt.
   https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvek

   • Gator
    22:14 24.09.2021

    Hmm, zajímavé řešení. Je to i nárazuvzdorný? Trošku to z té prdele čouhá.

    Hmm, zajímavé řešení. Je to i nárazuvzdorný? Trošku to z té prdele čouhá.

    • Scotty
     22:22 24.09.2021

     Kolik houfnic se ročně srazí?

     Kolik houfnic se ročně srazí?

     • Gator
      22:33 24.09.2021

      To já nevím, vy ano? Já nepsal nic o srážení. Jen z pohledu strojaře, který má už něco za sebou bych řekl, že se jedná o prapodivné řešení. Normální by asi bylo to mít ve ...Zobrazit celý příspěvek

      To já nevím, vy ano? Já nepsal nic o srážení. Jen z pohledu strojaře, který má už něco za sebou bych řekl, že se jedná o prapodivné řešení. Normální by asi bylo to mít ve vertikální poloze, než v horizontální, a nejlépe to mít krytý těma rydlama.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:39 24.09.2021

      /Normální by asi bylo to mít ve vertikální poloze, než v horizontální, a nejlépe to mít krytý těma rydlama./ Což evidentně není možné. Prostě tam na to není místo. Neexistuje žádná ...Zobrazit celý příspěvek

      /Normální by asi bylo to mít ve vertikální poloze, než v horizontální, a nejlépe to mít krytý těma rydlama./
      Což evidentně není možné. Prostě tam na to není místo. Neexistuje žádná houfnice tohohle typu která to má jinak.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      23:28 24.09.2021

      Scotty
      To jste neviděl Evu? Ta to má jinak

      Scotty
      To jste neviděl Evu? Ta to má jinak

     • Scotty
      09:35 25.09.2021

      Eva není tak úplně TMH.

      Eva není tak úplně TMH.

     • flanker.jirka
      16:49 25.09.2021

      Scotty Nevím jak přesně se definuje truck mounted howitzer, ale je vidět, že dá na náklaďák 8x8 napasovat téměř cokoliv. Při všech těch diskusích, které tu o dělostřelctvu vedeme, ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Nevím jak přesně se definuje truck mounted howitzer, ale je vidět, že dá na náklaďák 8x8 napasovat téměř cokoliv.
      Při všech těch diskusích, které tu o dělostřelctvu vedeme, vybral by jste si Caesar, pokud by jste nebyl politicky limitován orientací a cenou?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:40 25.09.2021

      Patrně ne, ale my jsme limitovaní (zejména tou cenou). Pokud by armáda chtěla provozovat jen jeden oddíl houfnic (podobně jako Maďaři) mohli jistě také koupit PzH 2000, ale to by ...Zobrazit celý příspěvek

      Patrně ne, ale my jsme limitovaní (zejména tou cenou). Pokud by armáda chtěla provozovat jen jeden oddíl houfnic (podobně jako Maďaři) mohli jistě také koupit PzH 2000, ale to by dál degradovalo schopnosti armády.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:47 26.09.2021

      Scotty: Mluvit o limitu ceny je spíše vtip ne?

      Scotty: Mluvit o limitu ceny je spíše vtip ne?

     • Scotty
      08:50 26.09.2021

      Pokud by Caesar nejlevnější řešení před čtyřmi lety. Tak se dá předpokládat že se na tom nic nezměnilo.

      Pokud by Caesar nejlevnější řešení před čtyřmi lety. Tak se dá předpokládat že se na tom nic nezměnilo.

     • dusan1
      08:56 26.09.2021

      Keď som bol na vojne tak pri presune sa jedna Dana poškodila nárazom o skalný výstupok pri ceste. Nová česká húfnica je ešte rozmernejšia .... ešte väčšia šanca na "prúser" ...Zobrazit celý příspěvek

      Keď som bol na vojne tak pri presune sa jedna Dana poškodila nárazom o skalný výstupok pri ceste. Nová česká húfnica je ešte rozmernejšia .... ešte väčšia šanca na "prúser" ...

      Dana samozrejme "prežila" .... lebo "na rane" neboli žiadne dôležité časti, len konštrukcia veže.

      Čiže nie je to teória .... v boji to môže byť ešte väčší problém, lebo stres ....Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:01 26.09.2021

      Dusan1: Rozměrnost je dána převážně délkou hlavně. O jiné délce hlavně/ráži se neuvažovalo. Scotty: Ale mi nekupujeme Ceasar v té variantě co soutěžila. Tudíž, je ten argument ...Zobrazit celý příspěvek

      Dusan1: Rozměrnost je dána převážně délkou hlavně. O jiné délce hlavně/ráži se neuvažovalo.

      Scotty: Ale mi nekupujeme Ceasar v té variantě co soutěžila. Tudíž, je ten argument mimo.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:18 26.09.2021

      Zbraňová část a podvozek je stejný. Pokud budou do dodávek dalších dílů zapojené české firmy, tak to výsledný produkt nijak nezmění.

      Zbraňová část a podvozek je stejný. Pokud budou do dodávek dalších dílů zapojené české firmy, tak to výsledný produkt nijak nezmění.

     • Scotty
      09:24 26.09.2021

      dusan1
      Kde jste vzal že je houfnice rozměrnější? Je pouze o metr delší a je nižší a užší než DANA.

      dusan1
      Kde jste vzal že je houfnice rozměrnější? Je pouze o metr delší a je nižší a užší než DANA.

    • flanker.jirka
     23:29 24.09.2021

     Daně zase couha dopředu hlaveň, s tím se delostrelci budou muset naučit žít.

     Daně zase couha dopředu hlaveň, s tím se delostrelci budou muset naučit žít.

     • Eagle
      19:49 25.09.2021

      A na co to má jako vliv?

      A na co to má jako vliv?

     • dusan1
      08:57 26.09.2021

      Ale tú ma vodič viac pod kontrolu .... má ju pred nosom : )

      Ale tú ma vodič viac pod kontrolu .... má ju pred nosom : )

     • flanker.jirka
      14:46 26.09.2021

      Eagle Vliv se projeví při přesunech v členitém terénu plném stromů nebo staveb, kdy se přesun baterie nebo oddílu může značně zpomalit. V tomto ohledu je na manévrování ...Zobrazit celý příspěvek

      Eagle
      Vliv se projeví při přesunech v členitém terénu plném stromů nebo staveb, kdy se přesun baterie nebo oddílu může značně zpomalit. V tomto ohledu je na manévrování konstrukčně horší Dana a Zuzana než houfnice, které hlaveň dopředu nepřesahuje.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      07:03 27.09.2021

      C8x8 má zase dlouhý azdní převis, takže bude "zametat" :))

      C8x8 má zase dlouhý azdní převis, takže bude "zametat" :))

   • Eagle
    19:48 25.09.2021

    To není vodě odolný kryt. Za jedoucím vozidlem vznikají točivé a zpětné víry, tenhle kryt vám to neochrání. Taktéž při jízdě vpřed je tlakem vzduchu hnána voda na zadní část přímo ...Zobrazit celý příspěvek

    To není vodě odolný kryt. Za jedoucím vozidlem vznikají točivé a zpětné víry, tenhle kryt vám to neochrání. Taktéž při jízdě vpřed je tlakem vzduchu hnána voda na zadní část přímo do nabíjecího automatu. Asi si dokážete představit jak ten kryt respektive povlak těsní.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:17 25.09.2021

     Rozhodně je to lepší než nic. Jakou mechanickou odolnost má onen zasouvací automat nikdo z nás neví. Ovšem Dánsko má také studené a vlhké zimy. Přesto zvolili a provozují Caesar.

     Rozhodně je to lepší než nic. Jakou mechanickou odolnost má onen zasouvací automat nikdo z nás neví. Ovšem Dánsko má také studené a vlhké zimy. Přesto zvolili a provozují Caesar.

     • Eagle
      23:34 25.09.2021

      Ano ale ČR není Dánsko. Krásný příklad jsou pandury. Vlivem klimatických podmínek dostává zejména kabeláž a pozorovací přístroje pěkně na prdel. 12 let staré kabely které vedou ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano ale ČR není Dánsko. Krásný příklad jsou pandury. Vlivem klimatických podmínek dostává zejména kabeláž a pozorovací přístroje pěkně na prdel. 12 let staré kabely které vedou signály koaxiálními vodiči jsou dnes v takovém stavu, že při manipulaci s rcws z přepravní polohy do bojové dochází k lámání vodičů a izolace což má za následek problémový provoz rcws. Pokud se na Césaru budou dělat co 5 let revize s výměnou exponovaných dílů nemám s tou koncepci absolutně problém, ale všichni víme že tomu tak nebude. Proto obhajuji verzi s věží, protože všechny ty drahé komponenty jsou ukrytý před UV zářením, vlhkostí, bordelem ze silnice a v neposlední řadě také mechanickým poškozením.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:53 26.09.2021

      Eagle: Už historicky drtivá většina děl fungovala jako nezakrytovaná. Většina moderních prvků je stejně řešena uvnitř, nebo krytováním (průmyslového charakteru). Všechno se musí ...Zobrazit celý příspěvek

      Eagle: Už historicky drtivá většina děl fungovala jako nezakrytovaná.
      Většina moderních prvků je stejně řešena uvnitř, nebo krytováním (průmyslového charakteru).

      Všechno se musí servisovat. To, že se na to tady ..., je jiná věc. Kabelové svazky co vydrželi přes 10.let, je jsou ok.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:50 26.09.2021

      Eagle
      Jestliže nevydrží kabeláž běžné užívání KBVP 12 let běžného užívání, tak je to hodně špatná vizitka výrobce. To nevypadá na řádné military provedení.

      Eagle
      Jestliže nevydrží kabeláž běžné užívání KBVP 12 let běžného užívání, tak je to hodně špatná vizitka výrobce. To nevypadá na řádné military provedení.

     • skelet
      07:04 27.09.2021

      wow.. kabeláž nevydrží dvanáct let vystavení povětrnostním podmínkám. Údržba nikomu nic neříká?

      wow.. kabeláž nevydrží dvanáct let vystavení povětrnostním podmínkám. Údržba nikomu nic neříká?

     • Eagle
      19:33 27.09.2021

      Můžeš mi popsat jak chceš provádět údržbu na kabeláží? Pokud bude tvoje řada prospěšná jistě ušetříte armádě nemalé prostředky. Ani výrobce neudává jak kabeláž ošetřovat vyjma ...Zobrazit celý příspěvek

      Můžeš mi popsat jak chceš provádět údržbu na kabeláží? Pokud bude tvoje řada prospěšná jistě ušetříte armádě nemalé prostředky. Ani výrobce neudává jak kabeláž ošetřovat vyjma pravidelných kontrol.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:37 27.09.2021

      Třeba tak že je preventivně vyměníte? Pokud selhávají ve větším množství je to přesně to co by se mělo udělat.

      Třeba tak že je preventivně vyměníte? Pokud selhávají ve větším množství je to přesně to co by se mělo udělat.

     • skelet
      20:43 27.09.2021

      scotty: bingo

      scotty: bingo

     • Torong
      08:03 28.09.2021

      Eagle: To jako myslíš vážně cos teď napsal? Pak je to jasné, problém není v pandurech, ale v údržbě. Jestli si nékdo myslí, že kabely vydrží na exponovaných místech v náročných ...Zobrazit celý příspěvek

      Eagle:
      To jako myslíš vážně cos teď napsal? Pak je to jasné, problém není v pandurech, ale v údržbě. Jestli si nékdo myslí, že kabely vydrží na exponovaných místech v náročných podmínkách 12 let jako nové, pak by asi měl přemýšlet o jiném uplatnění...Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   23:10 24.09.2021

   za prvni republiky muselo byt tazene delostrelectvo asi nebojeschopne :-)

   za prvni republiky muselo byt tazene delostrelectvo asi nebojeschopne :-)

   • Miroslav
    23:45 24.09.2021

    Niekto ma tu presviedčal, že vrtuľník musí mať nutne systém ochrany lebo dnes sa už dáva dôraz na kvalitu a ochranu posádky, a nie na kvantitu. Nevieš kto to povedal?

    Niekto ma tu presviedčal, že vrtuľník musí mať nutne systém ochrany lebo dnes sa už dáva dôraz na kvalitu a ochranu posádky, a nie na kvantitu. Nevieš kto to povedal?

    • Jura99
     08:57 25.09.2021

     a jak to souvisi s udajnym zaspinenim houfnice ? Chtel jsem rict, ze ta udajna spina asi nebude tak velky problem, kdyz nezadeklovana dela prosla mnoha valkami a strilet z nich ...Zobrazit celý příspěvek

     a jak to souvisi s udajnym zaspinenim houfnice ? Chtel jsem rict, ze ta udajna spina asi nebude tak velky problem, kdyz nezadeklovana dela prosla mnoha valkami a strilet z nich slo. Ani Dana neni zcela zakryta, zaver je mimo strop veze.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      11:22 25.09.2021

      Bol si to ty ktorý si tvrdil, že časy ,,Nas mnogo" sú preč a technika musí byť na takej úrovni, aby poskytovala pohodlie a bezpečnosť obsluhe. A ja súhlasím. Tiež si to ty ktorý tu ...Zobrazit celý příspěvek

      Bol si to ty ktorý si tvrdil, že časy ,,Nas mnogo" sú preč a technika musí byť na takej úrovni, aby poskytovala pohodlie a bezpečnosť obsluhe. A ja súhlasím. Tiež si to ty ktorý tu opakovane píšeš o dronoch, digitálnom bojisku pre Ditu, laseroch a Robocopoch... Aj s týmto sa viem čiastočne stotožniť, aj keď si myslím, že si veľký optimista. Ale zrazu sa od teba dozvieme, že mať takú húfnicu ako Caesar je v pohode, ale aj za prvej svetovej mali podobné (akurát vtedy ju ťahali koňmi, dnes je na korbe Tatry).Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      11:59 25.09.2021

      Miroslav Francouzi s tím dokáží žít, Dánové s tím dokáží žít, US Army poptává podobný systém, Caesar se prodává jak houska na krámě. Ale jen u nás to bude kolísání problém. Ve ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Francouzi s tím dokáží žít, Dánové s tím dokáží žít, US Army poptává podobný systém, Caesar se prodává jak houska na krámě. Ale jen u nás to bude kolísání problém. Ve čtvrtek se to podepíše a snad už to fňukání přestane.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      12:19 25.09.2021

      Nesher: Nedovolil by som si tvrdiť, že je nekvalitný, akurát by som povedal, že do našich podmienok nevhodný. A ak už otvorenú architektúru, tak bez nutnosti vôbec vystupovať z ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: Nedovolil by som si tvrdiť, že je nekvalitný, akurát by som povedal, že do našich podmienok nevhodný. A ak už otvorenú architektúru, tak bez nutnosti vôbec vystupovať z kabíny. To je proste blázinec v zime na ľade a snehu toto ládovať muníciou. Dáni asi vedia prečo majú automat aj za cenu zníženia pálebného priemeru (ak je to pravda)Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:38 25.09.2021

      Miroslav A v čem se naše podmínky tak diametrálně liší od těch dánských? Tam také prší (víc jak u nás), v zimě občas mrzne a sněží (jako u nás). Tak v čem je ten rozdíl? Uznávám, ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      A v čem se naše podmínky tak diametrálně liší od těch dánských? Tam také prší (víc jak u nás), v zimě občas mrzne a sněží (jako u nás). Tak v čem je ten rozdíl? Uznávám, že PZH 2000 by byla lepší, ale holt akvizičně i provozně je to momentálně mimo nás rozpočet.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:14 25.09.2021

      Ja som niekde písal, že naše podmienky sú diametrálne iné od Dánska? Práve naopak. Písal som, že Dánsko šlo do automatu, zjavne kvôli prírodným podmienkam. Vo Francúzsku to ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja som niekde písal, že naše podmienky sú diametrálne iné od Dánska? Práve naopak. Písal som, že Dánsko šlo do automatu, zjavne kvôli prírodným podmienkam. Vo Francúzsku to samozrejme nie je nutné. Normálne vidím jak sa v neskorej jeseni pri tom môže človek cítiť. Večer ťa zleje dážď aby v noci klesla teplota na -2°C. A potom po službe ideš na cigaro, ale nie je ho v čom držať lebo ti odpadli pazúry. Alebo si rozbiješ držku na zamrznutom blate. Žeby preto tí Dáni chceli automat?Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      14:28 25.09.2021

      Miroslav Tady jeden z nás někdo něco nepobral, ale já to myslím nejsem. Protože Dánsko má poloautomat na Tatře 8x8, AČR má dostat min. to samé, jen s jinou kabinou. A stejný systém ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Tady jeden z nás někdo něco nepobral, ale já to myslím nejsem.
      Protože Dánsko má poloautomat na Tatře 8x8, AČR má dostat min. to samé, jen s jinou kabinou. A stejný systém jako náhradu pásových houfnic zřejmě koupí Francie a Belgie.
      Z tohoto videa je to krásně zřetelné
      https://m.youtube.com/watch?v=... Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      15:00 25.09.2021

      Pokiaľ viem, tak Dánsko má automat (ak sa mýlim, tak sa ospravedlňujem). Vychádzam z tohto článku: Původní podoba systému CAESAR, jež slouží ve francouzské armádě, má samočinné ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokiaľ viem, tak Dánsko má automat (ak sa mýlim, tak sa ospravedlňujem). Vychádzam z tohto článku:

      Původní podoba systému CAESAR, jež slouží ve francouzské armádě, má samočinné zasouvání střel do komory, ale náplně se nabíjejí ručně a zcela absentuje ono asistenční rameno pro střely. Tento prvek se objevuje až u nové varianty CAESAR 8×8, kterou si objednala armáda DánskaSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:11 25.09.2021

      Miroslav
      To je pěkný popis oné poloautomatické funkce nabíjení. Automat si navíc umí sám vytáhnout střelu ze zásobníku.

      Miroslav
      To je pěkný popis oné poloautomatické funkce nabíjení. Automat si navíc umí sám vytáhnout střelu ze zásobníku.

     • flanker.jirka
      17:15 25.09.2021

      Nesher Na tom videu je krásně vidět vše co se mi na této houfnici nelíbí. Je to prostě pouze přechod na 155 mm ráži, z hlediska obsluhy v boji je to krok zpět. Chtěl bych někdy ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Na tom videu je krásně vidět vše co se mi na této houfnici nelíbí. Je to prostě pouze přechod na 155 mm ráži, z hlediska obsluhy v boji je to krok zpět. Chtěl bych někdy vidět video, jak funguje činnost při nefunkčních podavačích. Jak cpou šišku a prach ručně do komory v třímetrové výšce, nejlépe vystrojení vestou a osobními zbraněmi.
      Obsluhám na této houfnici nelze závidět. Až to budou muset obsluhovat v balistice a s výstrojí a výzbrojí, tak teprve si budou vše náležitě užívat. Vše v době, kdy se celý svět posledních 50 let otáčí na automatizaci a efektivitě nasazení lidí. Kupuje se to minimálně na dalších 25 let!

      Scotty
      Co jsou inženýři v Nexteru zač? Když už se naučili vyrobit automatický zásobník střel, podavač, střel a vkládání střel do komory, tak proč nechtít vyřešit poslední dvě věci, tj. automatizované podávání prachu a ovládání z kabiny.
      Dá se tak snížit počet členů osádky a přesunout osoby z první linie jinam, například k posílení logistiky, která je pro delší nasazení dělostřelectva náročná.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:46 25.09.2021

      flanker.jirka
      Vidíte, celý svět otáčí a přitom Nexter stále vesele prodává.
      Řešit vytahování dělených náplní by byl patrně v téhle koncepci uložení podavače celkem problém.

      flanker.jirka
      Vidíte, celý svět otáčí a přitom Nexter stále vesele prodává.
      Řešit vytahování dělených náplní by byl patrně v téhle koncepci uložení podavače celkem problém.

     • Nesher
      20:03 25.09.2021

      Miroslav Přesně jak píše Scotty, to je ten poloautomat, koukni na to video. Takže když to nevadí Dánům (přecházejí na Caesar z M 109), tak to myslím zvládneme i my. Flanker Jo, ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Přesně jak píše Scotty, to je ten poloautomat, koukni na to video.
      Takže když to nevadí Dánům (přecházejí na Caesar z M 109), tak to myslím zvládneme i my.

      Flanker
      Jo, vždyť pořád říkám, že je to kompromis. Bohužel PzH 2000, kterou lze považovat za ideál je mimo náš rozpočet, jak akvizičně, tak provozně. A to platí i pro ostatní pásové houfnice. Ostatně jich na trhu moc není, kromě K9 (tady bych se trochu bál té dálky) už jen polský Krab, který není žádná výhra (už jen ta stará věž z AS 90), český průmysl by z toho nic neměl a politicky to také nedává smysl.
      Takže nám zbývají ty kolové. A ani tady není výběr bůhví jaký.
      Kromě Caesara, je tu Atmos (což je prakticky to samé jako Caesar), Archer což není zrovna etalon úspěchu, ze Švédska toho máme víc než dost, takže to nedává smysl politicky a navíc bychom museli zaplatit vývoj umístění na jiný podvozek. Ten podivný dumper je podle mě hlavní důvod proč to nikdo nechce + ještě nízká zásoba munice.
      A pak už jen Z2. Pro niž platí více méně to samé co pro Archer. Komerčně neúspěšný systém, politicky to dává ještě menší smysl než Archer, potenciál pro náš průmysl, narozdíl od spolupráce s Nexterem žádný.
      Já vím, že je to zde nepopulární názor, ale zbraňové akvizice, speciálně u zemí naší velikosti a významu jsou většinou nejen o TTD, ale i (a mnohdy hlavně) o politice. A to politice vnitřní (viz ten průmysl), tak té zahraniční.
      A výběr Caesara to jasně dokazuje. A teď klidně do mě, mínusujte dle libosti. Ale zatím jsem tu nečetl nic co by jakkoliv můj názor dokázalo zpochybnit.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:59 26.09.2021

      Nesher Problém vidím v tom, že vojáci zase odnesou všechna negativa spojené s politickými ulitbami vrchnosti, která to má do voleb za pár. Stačí se podívat jak reaguje na vývoj ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Problém vidím v tom, že vojáci zase odnesou všechna negativa spojené s politickými ulitbami vrchnosti, která to má do voleb za pár. Stačí se podívat jak reaguje na vývoj houfnic Polsko v požadavcích na kolové houfnice, kde to původně vypadalo také na Ceasar, ale už pokukuji po automatice nabíjení a obsluhy z kabiny, tedy, to co umí Archer, Eva Alexandar, AGM a deklaruje se to u Dity.
      Když už Caesar, tak koupit zbraň a zbytek si na vozidle postavit sám. Postavit automatické podavače nabojek a střel je dnes otázka pro maly středoškolský projekt.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:45 26.09.2021

      flanker.jirka Tak poláci budou dalších 5 let po něčem pokukovat, pak se to budou snažit postavit a nakonec zjistí že to vlastně nechtějí. To je minulost programu Kryl i jeho ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Tak poláci budou dalších 5 let po něčem pokukovat, pak se to budou snažit postavit a nakonec zjistí že to vlastně nechtějí. To je minulost programu Kryl i jeho pravděpodobná budoucnost.Skrýt celý příspěvek

   • Eagle
    19:51 25.09.2021

    To jura
    Raději mlč než placat takový kraviny. Prvorepublikový dělo snad kromě závěru, náměru a odměru nemělo žádné jiné pohyblivé mechanické části. To snad ani nemůžeš srovnávat.

    To jura
    Raději mlč než placat takový kraviny. Prvorepublikový dělo snad kromě závěru, náměru a odměru nemělo žádné jiné pohyblivé mechanické části. To snad ani nemůžeš srovnávat.

    • Jirosi
     08:12 26.09.2021

     Popravdě, těch pár ks techniky navíc co se vám zdá, že nic vydrží. Má dnes každý důlní stroj, tyhle stroje fungují v daleko horších podmínkách (ne v zimě, se fakt nepřestává ...Zobrazit celý příspěvek

     Popravdě, těch pár ks techniky navíc co se vám zdá, že nic vydrží.
     Má dnes každý důlní stroj, tyhle stroje fungují v daleko horších podmínkách (ne v zimě, se fakt nepřestává těžit), než do jakých se dostane ta Houfnice.Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      20:03 26.09.2021

      Ale no tak. Důlní stroje obsahují zejména analogovou technologií, kdežto serva, sřp, video přenos, vše využívá PWM signály, digitální signály popřípadě kolaxialni kabely velmi ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak. Důlní stroje obsahují zejména analogovou technologií, kdežto serva, sřp, video přenos, vše využívá PWM signály, digitální signály popřípadě kolaxialni kabely velmi citlivé na útlumy a podobně. Tohle fakt nemůžete srovnávat. V podzemí máte také stálou teplotu, pro kabel který je venku je nejhorší UV záření byť má ochranu a pak působení teplot od -25 do 50 stupňů. To že strojního hlediska fakt nejde srovnávat.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:15 26.09.2021

      Eagle: To se dost pletete. Dnes i hloupý nakladač má kameru co mu pomáhá při couvání, dokonce se pracuje na technologii průhledné lžíce. Řidič nového vozu má v kabině více ...Zobrazit celý příspěvek

      Eagle: To se dost pletete. Dnes i hloupý nakladač má kameru co mu pomáhá při couvání, dokonce se pracuje na technologii průhledné lžíce. Řidič nového vozu má v kabině více elektroniky, než většina lidí v autě. Ale jasně, stroje vyrobené před 20-40.lety to fakt nemají.

      V podzemí sice máte stálou teplotu, ale klidně 80°C.
      Přitom, zrovna podzemí jsem nemyslel. Většina surovin se těží povrchově. Je to sakra levnější = méně náročné na zařízení v daném místě pracující.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:56 27.09.2021

      Eagle... Ty jsi nikdy žádný razicí nebo dobývací kombajn nikdy neviděl, že? Ani elektroniku používanou v dolech? Můžu tě ujistit, že už v době, kdy jsem štajgroval na jednom ...Zobrazit celý příspěvek

      Eagle... Ty jsi nikdy žádný razicí nebo dobývací kombajn nikdy neviděl, že? Ani elektroniku používanou v dolech? Můžu tě ujistit, že už v době, kdy jsem štajgroval na jednom Karvinském dole, bylo vše digitální. Kombajny z nějakého důvodu fungovaly pod běžnými win xp a startovní obrazovka na displeji byla stejná jako na pc. Kombajnér a stejně tak i dispečink na povrchu měl velmi detailní informace o celém procesu ražby/těžby. Od teplot a tlaků olejů, přes úklon stroje a rychlost postupu a polohu výložníku, až po přítlak na nožích. Poruby v nízkých slojích (Hemscheidt) měly schopnost automatického provozu z povrchu, který ale nebylo možné v našich důlněgeologických podmínkách využít. A věř tomu, že klimatické podmínky ve kterých stroje a elektronika pracovaly byly fakt extrémní. Často 100% vlhkost, vysoká prašnost, důlní voda, což byla v podstatě solanka. Měl jsem možnost z blízka si prohlédnout i velkorypadlo v severních Čechách a bylo to stejné (včetné těch xpéček). A tam si připočti ty "venkovní" klimatické podmínky.
      Takže pokud na Pandurech nefunguje elektronika kvůli klomatickým podmínkám, je to pouze neschopnost. Buď výrobce, nebo údržby...Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:37 24.09.2021

  Smlouva na nákup 52 samohybných děl Caesar bude podepsána ve čtvrtek během návštěvy francouzské ministryně obrany v ...Zobrazit celý příspěvek

  Smlouva na nákup 52 samohybných děl Caesar bude podepsána ve čtvrtek během návštěvy francouzské ministryně obrany v ČR.
  https://www.ceskenoviny.cz/zpr... Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   21:05 24.09.2021

   Sice bude podepsána smlouva na 52ks, ale platit budeme jako při odběru 73ks.
   To je z pohledu armády velice špatný konec. Horší už by bylo jen zrušení bez náhrady.

   Sice bude podepsána smlouva na 52ks, ale platit budeme jako při odběru 73ks.
   To je z pohledu armády velice špatný konec. Horší už by bylo jen zrušení bez náhrady.

   • Nesher
    21:38 24.09.2021

    A jak víš jaká je reálná cena včetně přenosu výroby munice a lokalizace montáže v roce 2021?

    A jak víš jaká je reálná cena včetně přenosu výroby munice a lokalizace montáže v roce 2021?

    • Jirosi
     20:41 25.09.2021

     Víme jaká cena byla bez toho, zbytek je prostě tunel, ala ostatní zakázky ACR.

     Víme jaká cena byla bez toho, zbytek je prostě tunel, ala ostatní zakázky ACR.

     • Nesher
      21:40 25.09.2021

      My víme jaká byla cena v roce 2018, od té doby se dost věcí změnilo. Já netvrdím, že j cena OK, já to, stejně jako ty, prostě nevím.

      My víme jaká byla cena v roce 2018, od té doby se dost věcí změnilo. Já netvrdím, že j cena OK, já to, stejně jako ty, prostě nevím.

     • Jirosi
      06:55 26.09.2021

      Nesher: Pokud armáda chtěla jiné řešení, než stačí třeba Dánské armádě. Tak si ho měla nechat vyčíslit a s cenou soutěžit. Nexter vyhrál cenou za do Dánské řešení. To, ale jak už ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: Pokud armáda chtěla jiné řešení, než stačí třeba Dánské armádě. Tak si ho měla nechat vyčíslit a s cenou soutěžit. Nexter vyhrál cenou za do Dánské řešení.

      To, ale jak už víme armáda nechtěla (proč pak vyhrálo?). Chtěla řešení CZ (to jsme takový lemplové, že nedokážeme fungovat z normální zbraní?), tzn změna ceny o 40%. To už prostě není normální při našem kupovaném počtu.
      Změnu řešení z takovým rozdílem ceny, si dělají možná v USA, ale pak odeberou stovky Ks toho řešení.
      Ne, že ta cena odpovídá počtu co by naplnil i sklady záloh.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    21:52 24.09.2021

    Pane bože. Zase?

    Pane bože. Zase?

    • Jirosi
     20:41 25.09.2021

     Ano, zase kupujeme zbytečně drahou techniku na úkor bojeschopnosti armády.

     Ano, zase kupujeme zbytečně drahou techniku na úkor bojeschopnosti armády.

   • marty_arty
    21:28 25.09.2021

    mistře, mohl byste lépe popsat, jak jste došel k tomuto tvrzení ??

    mistře, mohl byste lépe popsat, jak jste došel k tomuto tvrzení ??

    • Jirosi
     06:59 26.09.2021

     MO vybíralo dle ceny za systéme Nexter (díky, té ceně bylo řešení zvoleno). Pak se někdo z MO zeptal v Nexteru co by vlastně stálo nikoliv Dánské řešení, ale řešení co si MO ...Zobrazit celý příspěvek

     MO vybíralo dle ceny za systéme Nexter (díky, té ceně bylo řešení zvoleno).
     Pak se někdo z MO zeptal v Nexteru co by vlastně stálo nikoliv Dánské řešení, ale řešení co si MO vypsalo. Cena naskočilo o 40%.

     Pokud armáda vybrala Ceasar v řešení z Dánska, za Dánskou cenu. Pak logicky měla to řešení po Nexteru poptávat. Pokud je známa cena řešení v Dánsku, tak víme co nás mělo stát tohle řešení s 52ks. Pokud, platíme o 40% víc, pak jsme prostě mohli mít o 40% víc děl (víc děl = nižší cena, o 40% více objednaných ks by bez problému pokrylo rozdíl ceny).Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:41 26.09.2021

      Ovšem cena se s časem mění. To že ministerstvo stále počítalo s cenou z roku 2017 je chyba, ale rozhodně to neznamená že cena je dnes nadstřelená.

      Ovšem cena se s časem mění. To že ministerstvo stále počítalo s cenou z roku 2017 je chyba, ale rozhodně to neznamená že cena je dnes nadstřelená.

     • Jirosi
      09:06 26.09.2021

      Scotty: Tedy uznáváte, že Ceasar neměl vyhrát?

      Cena nadstřelená je, jako vždy se přidali nesmysly jak jí dosáhnout.

      Scotty: Tedy uznáváte, že Ceasar neměl vyhrát?

      Cena nadstřelená je, jako vždy se přidali nesmysly jak jí dosáhnout.

     • Scotty
      09:26 26.09.2021

      Proč by neměl vyhrát? Myslíte že ostatní výrobci zlevňovali?

      Proč by neměl vyhrát? Myslíte že ostatní výrobci zlevňovali?

 • flanker.jirka
  15:35 24.09.2021

  Toto patří snad jen do blesku nebo do pánského časopisu pro hipstery: "houfnice je tvarově estetická, což posiluje víru uživatelů ve schopnosti zbraně." Francouzi to prostě ...Zobrazit celý příspěvek

  Toto patří snad jen do blesku nebo do pánského časopisu pro hipstery: "houfnice je tvarově estetická, což posiluje víru uživatelů ve schopnosti zbraně."

  Francouzi to prostě neumí, jestliže se už dostali k tomu, že dokáží automaticky podávat střely, tak by neměl být problém podobně vyřešit podávání prachu a automatizovat činnost houfnice ovládáním z kabiny. Umí to EVA, umí to Dita, umí to německý AGM modul na pásech nebo na kolovém podvozku.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   17:39 24.09.2021

   Zase selektivní výběr, soustředím se na jeden aspekt a zbytek okázale ignoruji. Mimochodem všechny tebou vyjmenované systémy jsou jen nezavedené prototypy, jeden, dle tvrzení ...Zobrazit celý příspěvek

   Zase selektivní výběr, soustředím se na jeden aspekt a zbytek okázale ignoruji.
   Mimochodem všechny tebou vyjmenované systémy jsou jen nezavedené prototypy, jeden, dle tvrzení výrobce, není ani to.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    20:56 24.09.2021

    Jde o funkční systémy. Caesar je zavedený v armadách NATO a přesto si to nikdo z ČR v praxi nikde sám nevyzkoušel!!! Tak že jde stále o zajíce v pytli, přestože možnosti tu byli. ...Zobrazit celý příspěvek

    Jde o funkční systémy. Caesar je zavedený v armadách NATO a přesto si to nikdo z ČR v praxi nikde sám nevyzkoušel!!! Tak že jde stále o zajíce v pytli, přestože možnosti tu byli. Vojáci tak mohou jen šoupat botama abyt rádi, že jim vůbec něco koupí.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     21:24 24.09.2021

     Vojáci ho vybrali.

     Vojáci ho vybrali.

     • Gator
      21:28 24.09.2021

      Vojáci, nebo generalisimus Opata, který raději odchází od válu do céčka?

      Vojáci, nebo generalisimus Opata, který raději odchází od válu do céčka?

     • Nesher
      21:39 24.09.2021

      Vybrala ho komise složená z vojáků a úředníků MO.
      Opata není voják?

      Vybrala ho komise složená z vojáků a úředníků MO.
      Opata není voják?

     • Gator
      21:50 24.09.2021

      Ale no tak, vybrali to podle ceny. Jenom je zarážející, jak strašně spěchají s tím podpisem smlouvy.

      Ale no tak, vybrali to podle ceny. Jenom je zarážející, jak strašně spěchají s tím podpisem smlouvy.

     • Scotty
      21:54 24.09.2021

      Gator
      Kam že odchází? Nový výběr NGŠ bude až příští rok a něco mi říká že Opata bude ještě pokračovat.

      Gator
      Kam že odchází? Nový výběr NGŠ bude až příští rok a něco mi říká že Opata bude ještě pokračovat.

     • flanker.jirka
      21:58 24.09.2021

      Z čeho komise vybrala, když hlavním kritériem byla cena, která byla tak nízká, že z toho byl buď Caesar nebo nic. :-)

      Z čeho komise vybrala, když hlavním kritériem byla cena, která byla tak nízká, že z toho byl buď Caesar nebo nic. :-)

     • Gator
      22:06 24.09.2021

      Scotty
      Nebyl jste na vojně, že neznáte tamní slang?

      Scotty
      Nebyl jste na vojně, že neznáte tamní slang?

     • Scotty
      22:26 24.09.2021

      On se rozhodně odejít do důchodu dobrovolně nechystá. Pokud tím myslíte tohle.

      On se rozhodně odejít do důchodu dobrovolně nechystá. Pokud tím myslíte tohle.

     • flanker.jirka
      08:29 25.09.2021

      Gator Proč máte potřebu do diskuse zatahovat jméno současného NGŠ? Projekt na modernizaci dělostřelectva se připravuje delší dobu a od toho jsou v tom týmu odborníci. Když před ...Zobrazit celý příspěvek

      Gator
      Proč máte potřebu do diskuse zatahovat jméno současného NGŠ? Projekt na modernizaci dělostřelectva se připravuje delší dobu a od toho jsou v tom týmu odborníci.
      Když před lety uvěřili nějakým obchodníkům s deštěm, že 52 houfnic dodají za 6 mld Kč a nepodívali se na celou problematiku s dostatečným nadhledem z ekonomického a logistického hlediska, tak nic jiného zkrátka nedostanou.Skrýt celý příspěvek

 • HonzaK
  14:55 24.09.2021

  Dobrý den pánové, protože nejsem dělostřelec ani odborník na tuto tématiku, rád bych se Vás zeptal, jestli nevíte jaký typ munice pro naše Caesary se bude vyrábět v SVT group? ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den pánové,
  protože nejsem dělostřelec ani odborník na tuto tématiku, rád bych se Vás zeptal, jestli nevíte jaký typ munice pro naše Caesary se bude vyrábět v SVT group? Chápu, že se jedná o info že smluv G2G, ale lecos prosákne či lze dohledat. Děkuji.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   08:09 25.09.2021

   Asi máte na mysli STV Group. Na jejich webu je zmínka pro 155 mm houfnice pouze o tříštivo-trhavém granátu s prodlouženým dostřelem. Možná se to rozroste až se smlouvou na Caesary ...Zobrazit celý příspěvek

   Asi máte na mysli STV Group. Na jejich webu je zmínka pro 155 mm houfnice pouze o tříštivo-trhavém granátu s prodlouženým dostřelem.
   Možná se to rozroste až se smlouvou na Caesary na něco dalšího.
   https://www.stvgroup.cz/produk... Skrýt celý příspěvek

  • marty_arty
   21:33 25.09.2021

   nákup ShH není G2G ...

   nákup ShH není G2G ...

 • GlobeElement
  14:55 24.09.2021

  Mno, ještě neuschla barva na článcích o britsko-americké zradě na Francii, když jí vyfoukli ponorky pro Austrálii a je to článek o možných dodávkách francouzských houfnic do ...Zobrazit celý příspěvek

  Mno, ještě neuschla barva na článcích o britsko-americké zradě na Francii, když jí vyfoukli ponorky pro Austrálii a je to článek o možných dodávkách francouzských houfnic do Británie.
  To bude pro francouzskou diplomacii složitý úkol.Skrýt celý příspěvek

  • HonzaK
   14:58 24.09.2021

   Ahoj,
   myslím si, že jim touto zakázkou ústa moc nezavřou. To chce tučnější sousto.

   Ahoj,
   myslím si, že jim touto zakázkou ústa moc nezavřou. To chce tučnější sousto.

   • GlobeElement
    15:17 24.09.2021

    Zatím jde jen o nabídku.
    Ale špatně se jedním dechem vyhrožuje omezením činnosti v NATO a zároveň dodává - kupte si naše houfnice.

    Zatím jde jen o nabídku.
    Ale špatně se jedním dechem vyhrožuje omezením činnosti v NATO a zároveň dodává - kupte si naše houfnice.

    • flanker.jirka
     23:35 24.09.2021

     Jedním slovem francouzi:-)

     Jedním slovem francouzi:-)

  • flanker.jirka
   20:58 24.09.2021

   Jakou šanci má u Britů Caesar? Moc velká nebude, pokud jsou ochotni dát za kus houfnice přes 200 mil Kč tak mají výběr mnohem větší než ČR nebo Dánsko.

   Jakou šanci má u Britů Caesar? Moc velká nebude, pokud jsou ochotni dát za kus houfnice přes 200 mil Kč tak mají výběr mnohem větší než ČR nebo Dánsko.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2