Houfnice CAESAR pro Armádu České republiky
- 5. 6. 2020
- 639 komentářů
- Jan Grohmann
Ministerstvo obrany České republiky (MO ČR) začne s francouzskou společností Nexter Systems vyjednávat podmínky dodávek 52 samohybných kolových houfnic CAESAR 8×8. Francouzské houfnice v české armádě nahradí samohybné houfnice vz. 77 Dana.
Nové houfnice pro českou armádu
Nejdříve doporučujeme přečíst náš článek Nová děla pro Armádu České republiky: Zuzana 2 vs. CAESAR, kde problematiku dělostřelectva detailně rozebíráme.
Česká republika za 52 houfnic CAESAR, počáteční dodávku munice, dva simulátory a školení zaplatí maximálně šest miliard korun. Jde tedy o deklarovanou částku, kterou má MO ČR k dispozici, nikoliv o finální částku za houfnice. Součástí vyjednávání bude případná opce na dalších 12 houfnic, které mají tvořit zálohu v případě bojových ztrát. Dodávky proběhnou mezi roky 2022 až 2026.
„V případě dodávek houfnice Caesar pro Armádu ČR je možné dosáhnout českého průmyslového podílu nad 50 procent. Český by byl nejen podvozek, ale i pancéřovaná kabina,“ uvedl mluvčí společnosti Tatra Trucks Andrej Čírtek. Česká houfnice CAESAR tedy zřejmě využije tatrováckou platfomu T 815–7 8×8 s prodlouženou pancéřovanou kabinou. V kabině je místo pro pět protiminových sedaček ‒ dostatečný počet pro nutnou tří až pětičlennou obsluhu houfnice CAESAR.
Tatrovácká kabina je dále vybavena pravým a levým střešním průlezem, topnou, ventilační a klimatizační jednotkou, nezávislým topením, filtroventilací, úchyty zbraní nebo ochrannými mřížemi oken. Jde sice jen o spekulaci, ale Armáda ČR zřejmě zůstane u klasického tarovackého tvaru kabiny, bez „stealth“ kapotáže, kterou jsme viděli na prvním prototypu houfnice CAESAR 8×8.
Kabina české houfnice CAESAR zřejmě bude přímo vycházet z panceřované prodloužené kabiny tatrovky T 815–7T3RC1 8×8.1R; větší foto / TATRA TRUCKS
Stejně tak lze předpokládat, že muniční vozidla budou tvořit také vozidla T 815–7 s pancéřovanou kabinou. Zda se muniční vozidla stanou součástí objednávky není jisté. Výhodou, jak napovídá uložení munice na CAESAR 8×8, bude rychlá překládka munice z nákladní korby Tatry do úložných boxů na houfnici (při možnosti postavit vozidla hned vedle sebe).
Houfnice CAESAR 8×8 jsou bezvěžové houfnice, obsluha při palbě tedy není chráněná. Armáda ČR tedy houfnice využije především pro všeobecnou palebnou podporu. Hlavním úkolem všeobecné palebné je vyřazování cílů v hloubce sestavy nepřítele. Jedná se zejména o dělostřelectvo, místa velení, prostředky protivzdušné obrany (PVO), spojení a elektronického boje, druhé sledy a zálohy, letectvo na předsunutých přistávacích plochách a další nepozorovatelné cíle. Úkoly všeobecné palebné podpory plnily francouzské houfnice CAESAR například v Iráku (viz dále).
Houfnice CAESAR 8×8 tedy nebudou organickou součástí těžké 7. mechanizované brigády, jak bylo v médiích uvedeno, ale součástí samostatného 13. dělostřeleckého pluku. Jaselský pluk bude přiřazován bojovým úkolovým uskupením (BÚU) Armády ČR podle potřeby. Lapidárně řečeno, CAESAR 8×8 podpoří mise českých vojáků v zahraničí, ale i bojové akce mechanizovaných jednotek.
Jak tedy Armáda ČR vyřeší přímou palebnou podporu 7. mechanizované brigády? Nákup pásových houfnic není reálný. Jedinou „nadějí“ se zdá zavedení samohybného minometu na podvozku nových bojových vozidel pěchoty.
V každém případě nákup houfnic CAESAR ještě více posílí spolupráci mezi společností Tatra Trucks a Nexter Systems. Známkou úzké spolupráce je obrněné vozidlo Titus, které Armáda ČR objednala v počtu 62 kusů. Vozidlo je také intenzivně nabízeno na zahraničních trzích.
Houfnice CAESAR v Iráku; větší foto / US Army
Houfnice CAESAR
Francouzská společnost Nexter Systems (dříve GIAT Industries) předvedla první prototyp houfnice CAESAR v roce 1992. Vývoj (financovaný výhradně ze soukromých zdrojů) skončil o čtyři roky později. V roce 2004 francouzské ministerstvo obrany objednalo 77 houfnic na podvozku 6×6 a dodávky začaly v roce 2008.
Zahraniční zákazníci získali nebo objednali téměř 300 houfnic ‒ Dánsko (18 kusů), Saúdská Arábie (minimálně 132 ks), Indonésie (55 ks), Maroko (36 ks), Thajsko (šest kusů) a nyní samozřejmě Česká republika (52 ks).
Podle výrobního plánu Nexter Systems v letech 2018 až 2024 vznikne 147 houfnic CAESAR na podvozku 6×6 a 112 houfnic na tatrováckém podvozku 8×8.
Samotná francouzská armáda předpokládá nákup dalších 32 houfnic CAESAR. Původní platformu Renault Sherpa 5 ale nahradí lépe chráněné vozidlo. Francouzská armáda chce totiž postupně nahradit 80 starších obrněných pásových houfnic AMX 30 AuF1. Celkově tak francouzská armáda hodlá provozovat 109 houfnic CAESAR.
Detail závěru nábojové komory; větší foto / defense.gouf.fr
Jaké řešení francouzská armáda zvolí pro 32 houfnic CAESAR? Nexter Systems zřejmě své armádě nabídne pancéřovanou verzi na podvozku Tatra. Ostatně v roce 2015, kdy se začalo mluvit o potenciálním nákupu 32 houfnic CAESAR, představil Nexter Systems pancéřovanou verzi na tarováckém podvozku. V každém případě kolové platformy zahraničních výrobců nejsou ve francouzské armádě výjimkou.
Hlavní výhodou podvozku 8×8 je lepší průchodivost terénem a větší nosnost. CAESAR 8×8 dokáže díky větší nosnosti a rozměrům převážet až 30 střel ráže 155 mm (plus příslušný počet prachových náplní), oproti 18 střelám u verze 6×6.
Pancéřovaná kabina CAESAR 8×8 dosahuje balistické ochrany úrovně 2 (7,62×39 mm z 30 m) podle normy STANAG 4569. Ochranu lze zvýšit na úroveň 3, kdy pancéřové části odolají puškovým střelám 7,62×51 mm (z 30 m). Protiminová ochrana je na úrovní 2a/2b, tedy posádka přežije výbuch 6 kg trhaviny kdekoliv pod podvozkem nebo koly.
Úroveň 2 nám říká, že kabina odolá explozi standardního tříštivo-trhavého 155mm dělostřeleckého granátu na vzdálenost 80 metrů. V případě ochrany úrovně 3 jde o vzdálenost 60 metrů.
Záleží ale, zda granát dopadne před nebo vedle kabiny – díky plošímu dopadu dělostřeleckého granátu skoro polovina střepin míří neúčině do země nebo do vzduchu. Smrtící účinek dělostřeleckých granátů je tedy mnohem větší v bočních směrech.
Princip fungování korekčního systému SPACIDO / Nexter Systems
Podle české armády za vítězstvím francouzské houfnice stála také širší paleta nabízené munice. Francouzská houfnice může používat například protitankovou dělostřeleckou munici BONUS (odzkoušenou v boji, viz dále) nebo munici s koncovým navedením M982 Excalibur. Samotný Nexter nabízí klasické tříštivo-trhavé granáty, ale také osvětlovací a zadýmovací. Nexter vyvíjí také vlastní munici s koncovým navedením KATANA, která bodově zasáhne cíl na vzdálenost až 60 kilometrů.
Další zajímavou technologií je korekční systém SPACIDO, který se šroubuje do klasických tříštivo-trhavých granátů místo nárazového zapalovače. Pokud je součástí houfnice malý radiolokátor, lze několik sekund sledovat let střely a posílat ji korekční údaje. Pohyblivé aerodynamické brzdy na systému SPACIDO pak korigují let střely. Výsledkem je až čtyřikrát menší rozptyl v cíli, oproti klasické „hloupé“ tříštivo-trhavé munici. Tento systém nepotřebuje GPS a je údajně odolný proti rušení.
Zda české houfnice CAESAR získají radar pro použití zapalovačů SPACIDO není známo. Případná pozdější instalace ale zřejmě nebude technický problém.
Francouzské houfnice CAESAR v Iráku
Francouzské zkušenosti s houfnicemi CAESAR
Samohybné houfnice CAESAR tvoří od roku 2008 páteř francouzského dělostřelectva. Hlavním strategickým směrem zájmu Francie je Afrika a bývalá koloniální území, takže francouzská armáda nasazovala houfnice CAESAR především na černém kontinentu (Mali, Čad, Niger, Burkina-Faso nebo Mauritánie). Francouzská armáda ale vyslala houfnice CAESAR také do boje proti jednotkám Islámského státu v Iráku a Sýrii.
Celkově v období od září 2016 do března 2018 francouzské houfnice CAESAR v Iráku a Sýrii provedly více než 2400 dělostřeleckých úkolů a vystřelily více než 18 000 granátů, včetně granátů BONUS s naváděnou submunicí. K prvnímu použití munice BONUS došlo v prosinci 2018, kdy francouzské dělostřelectvo vedlo palbu na kolonu vozidel islámistů. Naváděná submunice ze čtyř granátů BONUS bodově zničila osm nepřátelských vozidel.
Čtyři houfnice CAESAR (a celkově 120 dělostřelců) se mezi roky 2015 až 2016 mimo jiné účastnily bojů o město Mosul. Čtyři houfnice dokázaly podporovat irácké jednotky ustálenou palbou šest ran za minutu.
Houfnice CAESAR v Sýrii
CAESAR musely na Středním východě obstát v drsném prostředí, tj. snášet všudypřítomnou prašnost a teploty od -10°C v noci a +50°C ve dne. Francouzské houfnice zde také spolupracovaly s americkými taženými houfnicemi M777A2 a samohybnými M109 Paladin.
Francouzské nebo americké dělostřelectvo bylo během bojů proti Islámskému státu velmi žádané. Například jeden prapor americké námořní pěchoty vypálil během operace více granátů, než jakýkoliv jiný dělostřelecký prapor během Vietnamské války.
Intenzivní nasazení houfnic CAESAR (v Africe, na Středním východě) se ale podepsalo na opotřebení hlavní. Nexter Systems ročně dodává francouzské armádě (na základě smlouvy) deset nových hlavní ráže 155 mm, ale intenzivní provozní potřeba vyžaduje vyměnit aspoň 30 hlavní ročně. Mimochodem stejný provozní problém mají Američané u houfnic M777A2.
Jak je to se životností hlavní CAESAR? Podle francouzských médií (magazín RAIDS) jedna houfnice CAESAR v Iráku během čtyř měsíců provedla 1128 výstřelů, což mělo představovat 50 % její životnosti. Životnost hlavně houfnice CAESAR je, podle francouzských médií, tedy aspoň 2200 výstřelů.
Výše uvedené je mementem pro Armádu ČR. Pokud počítáme s nasazením houfnic CAESAR například Africe, může hlaveň houfnice odejít například během pár měsíců intenzivního používání. S kolovými houfnicemi bude Armáda ČR přitom jednou z mála zemí NATO, která houfnice v Africe může skutečně nasadit (s přijatelnými logistickými nároky).
Vzhledem k úzké spolupráci francouzské a české armády v Mali, a provoznímu zatížení francouzských houfnic, je navíc ostré nasazení pravděpodobné.
Zdroj: OPS, defense.gouf.fr, Opex360, 2,
Související články
Účinná palebná podpora – hlavní úkol dělostřelectva
Ve dnech 15. – 19. dubna se ve Výcvikovém táboře Jince konal nácvik střelby a řízení palby s bojovou ...
- 18.07.2013
- 3 komentářů
- 13. db. kpt. Michal Abrhám
Samohybná houfnice Caesar na podvozku tatrovky
Francouzská společnost Nexter Systems na londýnské výstavě DSEI 2015 (Defence and Security Equipment ...
- 21.09.2015
- 60 komentářů
- Jan Grohmann
Velké objednávky samohybných houfnic Caesar na podvozku Tatra
Francouzské firmě Nexter Systems se v rámci výrobního plánu pro roky 2018 až 2028 podařilo uzavřít ...
- 23.04.2019
- 91 komentářů
- Jan Grohmann
Nová děla pro Armádu České republiky: Zuzana 2 vs. CAESAR
Ministerstvo obrany ČR (MO ČR), slovy ministra Lubomíra Metnara, i přes následky pandemie koronaviru ...
- 28.05.2020
- 470 komentářů
- Milan Vašíček
Diskuze byla pod článkem ukončena.
Přidávám drobný příspěvek do diskuse o účinnosti palby hloupou municí: https://www.msm.sk/co-robime/d... Na maximálním ...Zobrazit celý příspěvek
Přidávám drobný příspěvek do diskuse o účinnosti palby hloupou municí:
https://www.msm.sk/co-robime/d...
Na maximálním dostřelu 25,5km dálkové munice pro Dany se 4 z 5-ti ran vešlo, co do dálkové odchylky, do cca 100m, stranová odchylka se zdá být zhruba obdobná.Skrýt celý příspěvekNějak tomu nerozumím. Když se tu řešil nákup vrtulníků tak tu mnozí (někteří z nich doteď neskousli H1) požadovali radši kvantitativní řešení v podobě H145M, než kvalitativní v ...Zobrazit celý příspěvek
Nějak tomu nerozumím. Když se tu řešil nákup vrtulníků tak tu mnozí (někteří z nich doteď neskousli H1) požadovali radši kvantitativní řešení v podobě H145M, než kvalitativní v podobě H1. Nyní když se za peníze co bylo MO ochotno dát kupovalo primárně na počty tak je to zase špatně. Cenovka Zuzany 2 byla bohužel přestřelená a ve výběru ani nebyla. Caesar je zavedený a používaný systém, jehož finální specifikace ani podoba pro AČR ještě nejsou známy (opravte mě jestli se pletu). I tak má ale vyšší frekvenci palby, větší dostřel a modernější elektroniku. Kritika samozřejmě je, že není plně automatický a posádka není při palbě chráněna ve věži. Zde se musím zeptat kolik mm má pancéřování věže a korby Dany? Nepřišlo by mi, že by zbrojené síly Dánska výrazně šetřili a přesto mají tento kus techniky zavedený. AČR bude mít 52 nových houfnic což vzhledem ke koronaviru a postoji společnosti k armádě není ani zdaleka špatný výsledek. Jsou lepší volby? Asi ano, ale Caesar zdaleka není takový krám jak to zde někteří prezentují.
AČR víceméně dostala co chtěla, cituji: „Celkem bylo stanoveno 80 parametrů z toho 11 hlavních,“ přibližuje Marek Vala, mluvčí ministerstva obrany, jak ozbrojené síly vybíraly svou budoucí samohybnou houfnici. „Za zásadní by se daly označit: cena, dostřel, rychlost střelby, široká škála munice, plná kompatibilita se systémy řízení palby používanými v NATO, umístění na podvozku Tatra.“ Myslím, že Caesar sedí jak zadek na hrnec.
Vyskytly se tu také názory, že vrtulníky se vlastně vůbec neměly pořizovat a že kvůli H1 se nemohlo pořídit něco "lepšího" pro dělostřelce. To jestli vrtulníky nakoupené v rámci H1 AČR potřebuje nebo nepotřebuje nechám na NGŠ a velení vzdušných sil. Osobně si myslím, že bitevním vrtulníkům na bojišti neodzvonilo a je to další prvek, kteří velitelé mohou použít při vedení bojové činnosti. Dává jim zkrátka větší škálu operačních možností. Mi 24 už nesplňovali požadavky vzdušných sil a zároveň se nechtěli vzdát schopností (také storm má pravdu, že čtyři Vipery jsou oproti všem Mi24 skokem dopředu co se efektivity týče). Jinak to, že za peníze teoreticky"ušetřené" (vnitřní dluh vrtulníkového letectva by tam pořád byl) by se klidně mohlo pořídit něco jiného než kvalitnější houfnice. MO má jistý rozpočet a tak akvizice do jedné odnože armády bude vždycky znamenat, že se něco nenakoupí (nebo nakoupí, ale v malém počtu nebo nekvalitní), do jiné části Armády. Zkrátka to vždy bude o kompromisu a jistém balancování.Skrýt celý příspěvekDanik Anabáze s vrtulníky je mnohem složitější. Zprvu bylo plánováno, že nové víceúčelové vrtulníky nahradí primárně W-3A Sokol a z části také MI-24, jež se plánovali vyřadit ...Zobrazit celý příspěvek
Danik
Anabáze s vrtulníky je mnohem složitější. Zprvu bylo plánováno, že nové víceúčelové vrtulníky nahradí primárně W-3A Sokol a z části také MI-24, jež se plánovali vyřadit de-facto bez náhrady. Celkem bylo proto požadováno 18 strojů. Vzhledem k tomu, že primárně měli nahrazovat W-3A Sokol, tak se uvažovalo hlavně o typech jako AW139M nebo H145M. Odhadované náklady na pořízení se pohybovali cca 6-9 mld. Kč (když tak mě opravte).
Vzhledem k tomu, že výběr nových vrtulníků se neustále prodlužoval, tak se rozhodlo, že Sokoly se nevyřadí, ale podstoupí GO, aby mohli sloužit dalších cca 10 let (mimochodem cena GO Sokolu je dvojnásobná oproti GO MI-171). Obdobně GO prodělávali MI-35.
Z důvodu GO Sokolu by AČR měla ztratit zájem ohledně výběru víceúčelových vrtulníků. Na místo toho se zájem neztratil, jen se zmenšil požadovaný počet strojů na 12 kusů a nakonec měli nahrazovat jen a pouze MI-35.
Výběrové řízení se nekoná a vláda vybírá pouze z nabídky amerických výrobců. Rozhodnutí padá na systém H1 (8+4) a tímto se stáváme prvním zahraničním vlastníkem systému H1 (na konci výroby), za který zaplatíme téměř 18 mld. Kč.
Nechci ani tak kritizovat docela viditelný politický počin a to, že naše armáda se stane "marketingovým" vlastníkem.
Problém je v tom, že se AČR nachází v krizovém období, kdy v prakticky stejnou dobu ji čeká celá řada kontraktů na obnovu klíčové techniky.
Výdaj 18 mld. Kč se musí někde projevit, něco bude buď odloženo či osekáno.
Odložilo se výběrové řízení (či akvizice) PVO.
Na obnovu dělostřelectva se vyčlenila částka 6 mld. Kč. To jest ta nejnižší možná aby se mohlo pořídit všech 52 houfnic.
Přitom vyřazení MI-35 nebylo nutné a stroje se mohli modernizovat na úroveň modernizace MI-171Š, což by nám bohatě stačilo.
Polsko také zvažuje modernizaci MI-24 a to má stroje možná o dvě dekády ještě starší.
Každý kdo má všech pět pohromadě by v naší situaci využil toho, že má relativně zánovní MI-35 a tím pádem mu odpadá jedna z velkých akvizic.
Tím nechci říct, že naše armádní špičky jsou telata, celý proces pořizování H1 smrdí politickým tlakem.
Pancéřování u houfnic slouží k ochraně osádky před povětrnostními vlivy, jako ochrana ZHN (JBCHO) a také jako ochrana před útoky ze zálohy pěchotní výzbrojí a šrapnelům minometným, dělostřeleckým či leteckých bomb.
V evropské lesnatém a zvlněném terénu dokáže rozehnat obsluhu Caesaru jak slepice maník z kuší, malorážkou, apod. Natož cvičený sniper ze skrytu.
Proto je konkrétně mnou nákup systému H1 tolik kritizován, protože jím trpí ostatní složky armády a také se jeho nákupem nic moc nevyřešilo. V budoucnu bude potřeba doplnit min. bitevníky AH-1Z protože 4 kusy je směšný počet a na konci 20. let nás čeká opět výběrko na víceúčelové vrtulníky jakožto náhrada W-3A Sokol. Můžeme očekávat staré známé jako je H145M a AW139M a jim podobné typy.Skrýt celý příspěvekOtázka kdy končí životnost GO MI-35 a Sokolů vs Kdy by měli být aktivní H1? "Na obnovu dělostřelectva se vyčlenila částka 6 mld. Kč. To jest ta nejnižší možná aby se mohlo pořídit ...Zobrazit celý příspěvek
Otázka kdy končí životnost GO MI-35 a Sokolů vs Kdy by měli být aktivní H1?
"Na obnovu dělostřelectva se vyčlenila částka 6 mld. Kč. To jest ta nejnižší možná aby se mohlo pořídit všech 52 houfnic."
V roce 2017, se mluvilo o 2,5 mld + 1,1 mld. do DANA (3,6 vs dnešních 6)
"Pancéřování u houfnic slouží k ochraně osádky..."
Slouží jen do chvíle, než musíte dobít (cca 15 min palby). Pak otevřete zadní část houfnice vojáci vylezou ven, a začnou to tam rvát ručně.
Při použití chytré munice je každý zásah smrtelný, náš nepřítel nebude S. Korea.
Jestli něčím trpí investice armády jsou to náklady na pronájem Jas-39, ty každý rok ukusují 1,7 mld.. Při koupi by ty peníze byli dávno zaplacené, pokud chcete argumentovat náklady na provoz, tak ty jdou mimo tu částku!Skrýt celý příspěvekJirosi Do další GO MI-35 je 1000 hodin a nebo 7 let. Některé stroje prodělali opravu R1 což je v podstatě poloviční GO nálet 500 hodin, nebo 3,5 let provozu. Kolik našich MI-35 ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Do další GO MI-35 je 1000 hodin a nebo 7 let. Některé stroje prodělali opravu R1 což je v podstatě poloviční GO nálet 500 hodin, nebo 3,5 let provozu.
Kolik našich MI-35 je po kompletní GO vám z hlavy nepovim, ale jsou čerstvě po, či i některé ještě GO (nebo R1) nyní prodělávají.
GO Sokolu nyní právě také běží do roku 2021, po GO mohou nalétat 1500 hodin a nebo mohou sloužit 7-8 let provozu.
V roce se sice oznámilo modernizace 33 houfnic DANA, ale hned na to bylo oznámeno také pořízení nových 17 houfnic 155mm.
Jak jsem již psal, pancéřování má vícero důvodů. Nabíjení houfnice při střetu s moderním protivníkem nebudete dělat na místě palebného působení, ale na místě bezpečném.
Pokud nebude hrozit dělostřelecká odveta, tak ideálně je houfnice v zákopu, protože je tu stále riziko, že něco hloupého může odněkud přilétnout (a to hloupé stále lítá po bojišti nejvíc).
Je zajímavé, že drtivá většina armád, jež své ozbrojené síly staví jako teritoriální a nikoliv expedičníˇ+ počítají s vyspělejším protivníkem sahají výhradně po typech jako je PzH či K9, apod.
Možná by nás ty hlupáčkové mohli navštívit, aby jsme jim vysvětlili, jak se věci maj.
Nadzvukové letectvo je důležité v rámci plnění obrany vzdušného prostoru, jinak by nám ho musel střežit někdo jiný z NATO.
Taky nejsem z pronájmu dvakrát nadšen, ale pokud vláda nebyla ochotna Gripeny koupit, tak forma pronájmu byla asi jediná schůdná cesta. Nadzvuky prostě potřebujeme.Skrýt celý příspěvek"Mezitím už byla dokončována GO u prvních dvou Hindů a tak se v prosinci 2017 vrátil jako první do Náměšti bývalý „Night Tiger“ ev. č. 7353 v již v nové NATO standard kamufláži a ...Zobrazit celý příspěvek
"Mezitím už byla dokončována GO u prvních dvou Hindů a tak se v prosinci 2017 vrátil jako první do Náměšti bývalý „Night Tiger“ ev. č. 7353 v již v nové NATO standard kamufláži a hned v únoru 2018 jej následoval i stroj ev. č. 0981."
http://czechairforce.com/news/...
I při 7. letech do další GO, je to v roce 2024!
Ale za součtovou částku 3,6 mld. Dnes by se měli kupovat houfnice za 6 mld..Skrýt celý příspěvek
Za nákupem vrtulníku politické tlaky budou to je zřejmé, na druhou stranu chápu snahu vyřešit situaci, kdy celé vrtulnikove letectvo je závislé na Rusku. Pravdou však je, že to ...Zobrazit celý příspěvek
Za nákupem vrtulníku politické tlaky budou to je zřejmé, na druhou stranu chápu snahu vyřešit situaci, kdy celé vrtulnikove letectvo je závislé na Rusku. Pravdou však je, že to klidně mohlo ještě deset či patnáct let počkat a mezitím vyřešit BVP, houfnice PVO systémy, radary atd.. Ohledně Sokol je otázka zda vůbec náhrada bude.. LZS může převzít soukromnik a pro VIP je lepší větší stroj než kategorie jako Sokol..Skrýt celý příspěvek
"Anabáze" s vrtulníky už byla probírána mnohokrát. H145M bych chápal jako náhradu za sokoly, protože W-3A slouží v AČR jako SAR tedy role, kterou má H145 ve všech armádách, které ...Zobrazit celý příspěvek
"Anabáze" s vrtulníky už byla probírána mnohokrát.
H145M bych chápal jako náhradu za sokoly, protože W-3A slouží v AČR jako SAR tedy role, kterou má H145 ve všech armádách, které je používají. Ono to pro nás může vypadat zajímavě, když nevíme všechny zákulisní informace. Možná (jen teorie) si vzdušné síly na GŠ vybojovali, že potřebují zachovat schopnost bitevních vrtulníků a báli se, že po víceúčelových vrtulnících, by už bitevníky nedostali. Ono to pozadí případné modernizace Mi-35 je nejasné jak by to dopadlo a kolik by to stálo. Polsko to zvažuje, takže uvidíme.
Ochranu před počasím, ZHN a samotnou konvenční ochranu vím, kolik má Dana mm pancéřování se ptám abych věděl co už to zvládne prostřelit. Popravdě argument ochrany proti úderům nepřátelské pěchoty či palbě dělostřelectva protivníka moc neberu, protože velkorážní odstřelovací pušky, těžké kulomety, granátomety a zcela určitě rpg atd. si s tím zřejmě hravě poradí. Další věc je, že představa, že dělostřelectvo bude pokračovat v palbě, zatímco se k němu přiblíží nepřátelská pěchota na efektivní vzdálenost, je podle mě naivní. S tímto přístupem máte po dělostřelectvu. Ideálně by se neměli dostat nepřátelské síly tak hluboko za frontovou linii aby ohrozili těžké dělostřelectvo. Samozřejmě stávat se to bude, takže dělostřelectvo ať už Dana nebo Caesar bude muset mít alespoň nějakou ochranu vlastní pěchoty a´t už při přesunu nebo přímo v palebné pozici. Jinak při přesnosti dnešních dělostřeleckých systémů, navádění, průzkumu vám i pancéřování věže bude poskytovat pouze limitovanou ochranu.
H1 vyřešila náhradu Mi24/35 a to jak role bitevního vrtulníku, tak role přepravy menších jednotek do bojové zony. Myslím, že finální správnost tohoto řešení se ukáže až po vybrání náhrady za m171 (mi7/18) a sokolů. Tedy podoba VzS AČR na dalších několik dekád dopředu. Jinak třeba ty Augusty by se mi na roli přepravy VIP a SAR líbily, ale nahradit Mi24/35 lehkým typem militarizovaného civilního vrtulníku se asi velení vzdušných sil moc nelíbilo.Skrýt celý příspěvekDanik Zákulisní debaty bych radši nechtěl vidět, to by se mi asi otvírala kudla v kapse :) Můj názor, že nákup H1 je nadbytečný, mi doposud nikdo věcně neobhájil, jak z armády, ...Zobrazit celý příspěvek
Danik
Zákulisní debaty bych radši nechtěl vidět, to by se mi asi otvírala kudla v kapse :)
Můj názor, že nákup H1 je nadbytečný, mi doposud nikdo věcně neobhájil, jak z armády, tak od veřejnosti. V podstatě byla shoda, že se jedná o byznys a politiku.
Dana má pancíř aby odolal ráži 7.62 mm obdobně jako +/- všechny houfnice.
Velkorážní kulomety jsou osazeny na pevných bodech či na technice, pěchota jimi nedisponuje.
Houfnice není stavěná k přímému střetu a proto také její pancéřování je limitované. Ohrožení její posádky jsem myslel spíš od malých nepřátelských skupinek či jednotlivců.
Jak jsem již psal, pancéřování neslouží jako obrana proti přímým zásahům, ale jako proti šrapnelům od vzdálených granátů.
Státy, které nedávno pořídili houfnice jako je Finsko, Norsko, Švédsko, Slovensko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Maďarsko mají jedno společné, vybrali si plnohodnotné houfnice na místo polovičatých jako je Caesar, Atmos a vlastně i EVA.
Pořízení systému H1 de-facto již určil cestu kudy se bude vrtulníkové letectvo ubírat. Po vyřazení MI-171 (po roce 2030) se nejspíš dokoupí UH-1Y (pravděpodobně od US Marines, protože již nebude asi ve výrově) plus se pořídí Chinook (asi také z druhé ruky z USA).
Proto také byl tento obchod pro USA tak významný, protože nejen že získala prvního zahraničního vlastníka H1, ale také s velkou pravděpodobností budeme muset u nich dokupovat oba dva typy z H1 plus také Chinook.
Osobně bych viděl nejraději v budoucnu kombinaci H145M + H225M plus bitevník AH-64E Guard.
My ale budeme marketingovým a politickým vlastníkem....Skrýt celý příspěvekMožná by jsme byli překvapeni. 7.62x54? Pěší jednotky palebné podpory běžně přemisťují své těžké zbraně pěškobusem a v případě kontaktu je umísťují do fixovaných palebných ...Zobrazit celý příspěvek
Možná by jsme byli překvapeni.
7.62x54? Pěší jednotky palebné podpory běžně přemisťují své těžké zbraně pěškobusem a v případě kontaktu je umísťují do fixovaných palebných postavení. Ona i ta kabina Tatry bude pancéřovaná tak aby při přesunu byla posádka v bezpečí (samozřejmě nižší ochrana i co se samotné zbraně týče, než u samohybného věžového děla). Vybrali si převážně pásové houfnice. Ono polovičaté jsou tedy samohybné poloautomaty, 3/4 jsou samohybné automaty na kolech a s věží a 1/4 jsou tažené houfnice? Pořád je tu ta Francie, Dánsko, SA a Indonésie. Uživatelů samohybných věžových houfnic (pásy/kola) je samozřejmě víc. Aby jsme se chápali třeba tu K9 bych bral všemi 10, ale AČR pásy zdá se nechtěla. Z toho výběru co byl (na základě požadavků) a s přihlédnutím k poměru cena/výkon si myslím, že to nedopadlo nijak katastrofálně.
Co se těch vrtulníků týče tak to je čistá spekulace. Jediné kde jsou malé náznaky je dokoupení H1 v obráceném gardu (tedy 8 AH1 a 4 UH1). Poté se může jít několika cestami od chinooku, přes blackhawk, H145M, AW 101, EC725 (H225M), AW139. Záleží jak si to bude VVZS představovat s kapacitou transportu a kolik bude ochotno provozovat typů. Ono konec konců finální podoba může být podobná vašemu ideálu.
Marketingovým vlastníkem jsme u Brenů, byli by jsme u Zuzan, možná budeme u Lynxů a budeme koneckonců i u Titusů. Co se toho politického vlastnictví týče, můžete mi to prosím upřesnit? Myslíte si snad, že ať AH1Z Viper či UH1Y Venom jsou špatné stroje?Skrýt celý příspěvekSemtam Jinak co je zajímavé, tak že Izrael mění M109 (tedy pásy a věž) za Atmos. Pro Indonésii je Caesar nyní nejpočetnějším dělostřeleckým systémem (když nepočítám americké ...Zobrazit celý příspěvek
Semtam
Jinak co je zajímavé, tak že Izrael mění M109 (tedy pásy a věž) za Atmos. Pro Indonésii je Caesar nyní nejpočetnějším dělostřeleckým systémem (když nepočítám americké houfnice z 2 sv.v.) a kupovala ho na dvakrát v rozmezí 5 let, tudíž se dá předpokládat, že jsou s ní spokojeni. Mimochodem i zde jako v případě Izraele Caesar nahrazuje starší typy pásových věžových houfnic.
Další zajímavost je, že na rozdíl od vámi vyjmenovaných států jsou tyto státy (Izrael, SA a Indonésie) v podstatě ve válečném konfliktu a tedy mají cenné zkušenosti i s nasazením dělostřelectva. Připadá mi tedy, že by stálo alespoň zvážit to, že Caesar má něco do sebe. Přece jen o kvalitě IDF se dá jen těžko pochybovat.Skrýt celý příspěvekProsím rozlišuj nejen kalibr, ale i ráži. Balistická odolnost STANAG 4569 Level 2, kterou má věž DANA/Z2/EVA, snese zásah 7,62*39. Jak známo kalibr 7,62 má i výkonnější ráže, např. ...Zobrazit celý příspěvek
Prosím rozlišuj nejen kalibr, ale i ráži. Balistická odolnost STANAG 4569 Level 2, kterou má věž DANA/Z2/EVA, snese zásah 7,62*39. Jak známo kalibr 7,62 má i výkonnější ráže, např. 7,62*54R, který už Levelem 2 projde. Takovou munici jednoznačně nemusí střílet velkorážný kulomet, vystřelí ji puška či standardní kulomet. Nemluvě o tom, že DANU propálí RPG a nosit s sebou RPG je docela standard.Skrýt celý příspěvek
semtame Můj názor, že nákup H1 je nadbytečný, mi doposud nikdo věcně neobhájil, jak z armády, tak od veřejnosti. V podstatě byla shoda, že se jedná o byznys a politiku. Vám to ani ...Zobrazit celý příspěvek
semtame
Můj názor, že nákup H1 je nadbytečný, mi doposud nikdo věcně neobhájil, jak z armády, tak od veřejnosti. V podstatě byla shoda, že se jedná o byznys a politiku.
Vám to ani nikdo vysvětlovat nebude. Vy marketingu :-)Skrýt celý příspěvek
a báli se, že po víceúčelových vrtulnících, by už bitevníky nedostali Tak vřele doufám že teď se "bojí" že zamrznou na objednaných počtech H1 navždy... to je ten backfire takovéto ...Zobrazit celý příspěvek
a báli se, že po víceúčelových vrtulnících, by už bitevníky nedostali
Tak vřele doufám že teď se "bojí" že zamrznou na objednaných počtech H1 navždy... to je ten backfire takovéto okliky.Skrýt celý příspěvek
Já vás obdivuju. To jsou kilometry textu, co jste tu vypsal. Většina Vám to tu mínusuje, i lidi, který tomu evidentně rozumí víc než vy (mají víc informací než vy) a vy ...Zobrazit celý příspěvek
Já vás obdivuju. To jsou kilometry textu, co jste tu vypsal. Většina Vám to tu mínusuje, i lidi, který tomu evidentně rozumí víc než vy (mají víc informací než vy) a vy pokračujete stále dál. Úžasná ukázka zabejčenosti. Zachytil jsem, že jste se narodil až po 89 (snad se nepletu), takže ještě asi nejste v důchodu, kde na to proboha berete čas?
Mě napadají 3 možnosti: invalidní důchod, výkon trestu nebo rizikové těhotenství...Skrýt celý příspěvekTipoval bych , že je ze Security magacínu tam se přece tak negativně zaměřené články na modernizaci objevují furt dokola. Nebo UI[AI] dneska už umí hodně, stačí pár klíčových slov ...Zobrazit celý příspěvek
Tipoval bych , že je ze Security magacínu tam se přece tak negativně zaměřené články na modernizaci objevují furt dokola. Nebo UI[AI] dneska už umí hodně, stačí pár klíčových slov a jede. Nebo autista ten taky musí mít všechno podle svých představ jinak se sekne..Skrýt celý příspěvek
Pánové jestli tohle uspěje v Ruské armádě, tak měním názor na Caesara a naše armáda udělala dobře....
https://topwar.ru/173293-cnii-...Pánové jestli tohle uspěje v Ruské armádě, tak měním názor na Caesara a naše armáda udělala dobře....
https://topwar.ru/173293-cnii-...
MSM Group koupila španělskou fabriku FMG na výrobu velkorážových granátů. Nejspíš je tedy zřejmé, čím bude Caesar střílet.
MSM Group koupila španělskou fabriku FMG na výrobu velkorážových granátů. Nejspíš je tedy zřejmé, čím bude Caesar střílet.
Jsem rád, že se někdo zmínil o tak podstatné záležitosti, jako je munice. Což, ale má návaznost na SŘP. U Caesaru se množství použitelných typů nábojů široké. Jako zajímavý mně ...Zobrazit celý příspěvek
Jsem rád, že se někdo zmínil o tak podstatné záležitosti, jako je munice. Což, ale má návaznost na SŘP. U Caesaru se množství použitelných typů nábojů široké. Jako zajímavý mně přijde korekční systém SPACIDO (nepodařilo se mi to zatím nikde dohledat, ale přijde mi to jako "za ne zas tak extrémně moc peněz hodně muziky"). Ten ale bude předpokládám závislý na SŘP čili Thales ATLAS. Proto jsem zvědavý, který systém bude vybrán, jestli protěžovaný Kongsberg ODIN nebo právě Thales ATLAS, který ani nebyl v užším výběru 3 uvažovaných typů.Skrýt celý příspěvek
V případě munice záleží na SŘP konkrétního děla. Systémy jako ODIN jsou potom taková "nástavba" do kterého se slévají informace od průzkumu, velení, atd.
V případě munice záleží na SŘP konkrétního děla. Systémy jako ODIN jsou potom taková "nástavba" do kterého se slévají informace od průzkumu, velení, atd.
SemTam: Za to, že si tu řada diskutujících včetně tebe cucá z prstu vymyšlené informace a pak se cítí uražena, když po nich chci aby své výmysly něčím doložili... Tak to není můj ...Zobrazit celý příspěvek
SemTam:
Za to, že si tu řada diskutujících včetně tebe cucá z prstu vymyšlené informace a pak se cítí uražena, když po nich chci aby své výmysly něčím doložili...
Tak to není můj problém.
Já se na rozdíl od vás informace, které zde dávám dokládám konkrétními zdroji či se je snažím věcně zdůvodnit.
Jinak diskuzi už považuji za vyčerpanou, protože se tu začalo objevovat mnoho balastu a prázdné fráze na místo věcné argumentace.
Reakce:
To že si synu cucáš prst neznamená že si ho cucáme všichni... Já si z prstu rozhodně nic necucám, ale mám konkrétní čísla i data... Já fakta dokládám pokud to je třeba a pokud mi to za to stojí... Před časem jsem tady vyvrátil například ty kecy chytrých co tvrdí že AH1Z je jen překopávka toho co lítalo ve vietnamu... Doloženo TTD těch podstatných typů... Nebo například jaké jsou schopnosti ve vztahu na nesenkou výzbroj roje AH1Z a UH1Y porovnané s Mi35 a Mi171 kde mimo jiné lepší senzorové vybavení nese ten co nemůže nés výzbroj ( krom kulometů ve dveřích )... U tebe to není třeba... Jsi tlučhuba co si sám v diskuzi pod sebou podřezává větev a lze tě setřít i bez doložených faktů... Navíc já si evidentně narozdíl od tebe dokážu udělat obrázek o schopnostech a výkonech letadel ( ano i vrtulník je letadlo ) a taky dokážu vzít v potaz něco jako poměr cena/výkon... Takže jsi tu ty kdo si něco z něčeho cucá a raději nechci vědět co...Skrýt celý příspěvekOmlouvám se, že zakládám další vlákno ale je toho víc na co chci reagovat... BimBam: Můžete prosím napsat kolik stojí letová hodina, potažmo celý provoz MI-24V vs. AH-1Z ...Zobrazit celý příspěvek
Omlouvám se, že zakládám další vlákno ale je toho víc na co chci reagovat...
BimBam:
Můžete prosím napsat kolik stojí letová hodina, potažmo celý provoz MI-24V vs. AH-1Z (UH-1Y), když už s tím tady tak monstrózně šermujete.
Nemůžu... Protože proč bych měl dělat něco ta tebe? Pokud chceš mít objektivní názor, který vychází z konkrétních čísel, tak zapoj také svou iniciativu synu...
Jediné co ti k tomu snad řeknu je, že teď se rvou peníze do holubice míru, která je slepá, bez zobáku, s oškubaným peřím a sere po sochách, zatímco pořízení H1 přinese schopnosti o které AČR s Mi24 dávno přišla... Nehledě na to, že za cenu údržby jednoho typu/druhu vrtulníku budeme mít s H1 typy/druhy dva (víceúčelový a bitevní k tomu)...
BimBam:
Vzhledem k tomu, že pouhé 4 kusy bitevních vrtulníků (AH-1Z) jsou žalostně málo...
I ty čtyři AH1Z mají několikanásobně větší schopnosti, než celé naše současné bitevní vrtulníkové letectvo...
BimBam:
Ona obávaná závislost na Rusku je hlavně domnělá a zrovna v našem případě by šla elegantně vyřešit.
To je názor, v dnešní době kdy se kradou celé poloostrovy i s námořníma základnama, hodný pomateného tlučhuby právě jako jsi ty...
OTÁZKA: Jak by sis SemTame představoval to elegantní řešení v míru, v krizi a hlavně při konfliktu?
BimBam reaguje na Juru99
Když tomu vůbec nerozumíš, tak proč komentuješ?
Nezlob se na mé, ale tím jak se tady prezentuješ a jaké kraviny meleš, tak dokazuješ jen to, že ten kdo tomu nerozumí jsi ty...
BimBam:
MI-24V se dal úplně v klidu modernizovat jako MI-171Š, který v armádě zůstává nejspíš do konce své životnosti.
MI-24 AČR není vůbec starý stroj. Byli vyrobeny v roce cca 2005 a tím pádem jsou zhruba v polovině své životnosti (ani ne).
Flanker jirka:
Vrtulníky jsou stále v polovině své životnosti.
Dal by se modernizovat, ale díky bohu nebude, protože modernizace by přinesla nemalé náklady na vyleštění starého krámu a aby měla smysl muselo by se vyměnit vše, co dělá z vrtulníku bitevní vrtulník... Nehledě na to, že letové výkony mimo maximální rychlosti jsou žalostné... A ANO Mi35 provozované AČR nejsou vůbec staré, ale bohužel jsou zasraralé a bohužel byly zastaralé už v době kdy je v továrně smolili dokupy... Což vidí každý kdo v něm seděl a kdo seděl třeba právě v AH1Z... Mi24/35 je nádherný impozantní stroj ze kterého jde strach a respekt, ale to je tak vše co mu zůstalo... schopnosti téměř nula...
Mimochodem to že jsou v polovině životnosti vůbec nic neznamená... Soused už taky nejezdí žigulem na dovču i když má najeto tak třetinu toho, co by to auto vydrželo...
BimBam:
což ovšem může opět odvést peníze na další modernizační programy jako je třeba náhrada tanku T-72M4CZ.
Ano právě proto, že jsou finanční zdroje omezené a pořízení dostatečného počtu tanků pro naši obranu je jen vlhký sen českého tankána je třeba pořídit i něco trošku více než jen jednoúčelový tank co zároveň ty tanky bude umět ničit... Ty tanky nepřítele, proti kterým by jsme v případě konfliktu neměli co v dostatečném počtu nasadit... A platforma H1 je víceúčelová a narozdíl od našich Mi24/35 ničit tanky umí... Jen tak mimochodem... Dělostřelectvo už dávno není královnou bojiště ;)
Flanker.jirka:
Vrtulníky nejsou to jediné v čem se musíme spoléhat, jak píšete na "potencionálního protivníka" ale na rozdíl od vrtulníků jsou systémy PVO, tanky, BVP, radary beznadějně zastaralé a za svou životností. Vrtulníky jsou stále v polovině své životnosti.
Budeš se divit... Mi24/35 jsou a byly beznadějně zastaralé už v době jejich výroby... Pokusy o jejich modernizaci skoncily u jejich vesternizace a poslat je do boje nebo zahraniční mise kde se po nich bude střílet a budou stát proti adekvátnímu nepříteli tak jak jsou vybavené teď, by bylo pro ně nejspíš fatální...
Flanker.jirka:
I když Mi 35 a Mi 17 jsou do AFG připravené.
Kravina jako svět neviděl... Mi171 ano... Ale na Mi24/35 se nešáhlo a dnes u nás nemá čtyřiadvacítka nic co dělá z vrtulníku bitevní vrtulník...Skrýt celý příspěvekStorm Jak vysvětlíte myšlenkové pochody Polska, které stále uvažuje o modernizaci mnohem starších a olétanějších Mi 24 než jsou naše Mi ...Zobrazit celý příspěvek
Storm
Jak vysvětlíte myšlenkové pochody Polska, které stále uvažuje o modernizaci mnohem starších a olétanějších Mi 24 než jsou naše Mi 35?
https://www.defence24.com/poli...
...pokud jde o zastaralost Mi 35, tak se musíte podívat na to, že jsme byli poslední idioti, kteří v době členství v alianci požadovali starou avioniku na místo nové, kterou tam mohl dodat například Thales.Skrýt celý příspěvekStorm
pokud chcete adorovat UH1 a AH1 tak se sám sebe zeptejte, proč to lítá jen u USMC?Storm
pokud chcete adorovat UH1 a AH1 tak se sám sebe zeptejte, proč to lítá jen u USMC?Třeba proto, že jde o nový nedávno zavedený stroj a v poslední době nikdo takový vrtulník nepožadoval, a když ano, tak šlo o st@ty, které si mohou dovolit podstatně dražší AH 64
Třeba proto, že jde o nový nedávno zavedený stroj a v poslední době nikdo takový vrtulník nepožadoval, a když ano, tak šlo o st@ty, které si mohou dovolit podstatně dražší AH 64
Po tomhle nákupu už mě napadá asi jen jeden vyznamnejsi produkt, který by nám Slováci mohli do budoucna dodat. Modernizovany Modular. Ale kdo ví, jak by to bylo s cenou a jestli by ...Zobrazit celý příspěvek
Po tomhle nákupu už mě napadá asi jen jeden vyznamnejsi produkt, který by nám Slováci mohli do budoucna dodat. Modernizovany Modular. Ale kdo ví, jak by to bylo s cenou a jestli by nebylo levnější izraelské řešení. Obchodni úspěch má ostatne podobny jako Dana 2. Navíc by se pak pravda těžko vysvětlovalo, proč se kupuje modernizovana verze něčeho, co jsme před dekadou vyřadili.Skrýt celý příspěvek
Kupovat modular je zcela mimo. Pokud nekdy ACR znovu zavede raketomety tak se bude vybirat neco 1) levne, 2) na zapade zavedene, 3) levne, 4) jiz integrovane do SRP ktery se poridi ...Zobrazit celý příspěvek
Kupovat modular je zcela mimo. Pokud nekdy ACR znovu zavede raketomety tak se bude vybirat neco 1) levne, 2) na zapade zavedene, 3) levne, 4) jiz integrovane do SRP ktery se poridi pro houfnice no a v neposledni rade bude fajn kdyz to bude 5) levne.
Nevim co to bude, ale jiz ted je jiste ze podpisem smlouvy se z toho stane nejlepsi raketomet na svete a jasna volba. :)Skrýt celý příspěvekSalvové raketomety už ze své podstaty jsou celkem levná a nekomplikovaná zbraň. Modular je především modernizace RM70/85, které už ve výzbroji nejsou, takže není co modernizovat. ...Zobrazit celý příspěvek
Salvové raketomety už ze své podstaty jsou celkem levná a nekomplikovaná zbraň. Modular je především modernizace RM70/85, které už ve výzbroji nejsou, takže není co modernizovat. Rovněž zmenšení počtu nesených raket u modularu se tu už rozebíralo, že není zrovna šikovné řešení. AČR patrně nemá ambice působit střelecky do větší hloubky protivníka, ale nějakou taktickou raketu do 300km bych rád ve výzbroji viděl. Na Ukrajině se třeba Točka-U ukázala jak hrozná zbraň. Jinak raketomety ano, koupit by se měly.Skrýt celý příspěvek
Jura99 S tímto tvým komentářem absolutní souhlas. Je velká škoda, že AČR neplánuje zavést Vampir do své výzbroje. Tyto raketomety na mnoha bojištích opakovaně dokazují svoji ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
S tímto tvým komentářem absolutní souhlas.
Je velká škoda, že AČR neplánuje zavést Vampir do své výzbroje. Tyto raketomety na mnoha bojištích opakovaně dokazují svoji efektivitu a navíc v poměru za málo peněz hodně muziky.
Nová munice má dokonce dosah 40 km.
V rámci raketometů bych rád viděl v naší výzbroji kombinaci MLRS 122mm (vampir) a třeba Homar, apod. s taktickou raketou či i s možností MLRS velké ráže (200-300mm).Skrýt celý příspěvek
Menší ukázka toho, jak se šetří na dělostřelectvu. V minulosti se chtělo za 6 mld. Kč modernizovat 33 houfnic DANA a k tomu koupit 17 houfnic ráže 155 mm. Oněch 17 houfnic by ...Zobrazit celý příspěvek
Menší ukázka toho, jak se šetří na dělostřelectvu.
V minulosti se chtělo za 6 mld. Kč modernizovat 33 houfnic DANA a k tomu koupit 17 houfnic ráže 155 mm.
Oněch 17 houfnic by bylo nejspíš vyčleněno pro 7.mb (ona pověstná těžká brigáda). Z celkového objemu peněz (6 mld), lze usuzovat, že 17 houfnic by bylo plnohodnotných (Z2, PzH2000, K9, apod.)
Ovšem modernizované houfnice DANA by neměli životnost jako houfnice nové a tak v budoucnu (cca 10-15 let) by museli být nahrazeny novými houfnicemi.
Proto asi byla zvoleno řešení, houfnice DANA nemodernizovat, nepořizovat plnohodnotnou houfnici ráže 155mm a za stejné peníze pořídit to nejlevnější na podvozku TATRA tj. Caesar nebo ATMOS.
Obě dvě řešení počítají se zachováním stejného počtu houfnic.
Být na mě, snažil bych se pořídit stejný počet houfnic (cca 50 kusů) již v minulosti z druhé ruky (K9 či PzH2000). Tato varianta by byla vlastně nejlevnější ze všech. Bohužel tuto příležitost jsme opět promarnili.
Vzhledem k tomu, že si uvědomuji význam a důležitost dělostřelectva, tak bych na něm nešetřil a zastaralé plnohodnotné houfnice bych nahradil soudobými plnohodnotnými houfnicemi. Klidně na úkor jiných modernizačních programů, které nejsou pro obranu ČR či vedení bojových operací nezbytné.
Ale za tento můj postoj mě ovečky onálepkují jako komouše, závistivce, divým se, že ne jako prorusáka, apod.
A vlastně říkají, že Caesar je nejlepší řešení pro AČR, protože armáda to tak přeci chtěla to nejlevnější řešení a PR armády to musí veřejnosti nějak prodat a tak budeme hýkat a kývat, že je vše vlastně vše OK.Skrýt celý příspěvekMyslíte odkaz na tento článek kde se píše: "Na modernizaci houfnic DANA je vyčleněno 1,1 miliardy Kč a na nákup nových houfnic 2,5 miliardy. Zbývající 2,4 miliardy pak padnou na ...Zobrazit celý příspěvek
Myslíte odkaz na tento článek kde se píše:
"Na modernizaci houfnic DANA je vyčleněno 1,1 miliardy Kč a na nákup nových houfnic 2,5 miliardy. Zbývající 2,4 miliardy pak padnou na nákup munice a na systémy velení a řízení palby."
https://www.armadninoviny.cz/a...
17 ks 155mm za 2 500 mil = 148 mil cca za kus, na co z toho vašeho seznamu to vlastně stačí?Skrýt celý příspěvekJirosi
148 mil rovná se cca 6,3 miliony USD. Tato částka zhruba odpovídá ceně K9.Jirosi
148 mil rovná se cca 6,3 miliony USD. Tato částka zhruba odpovídá ceně K9.Leda na verzi bez automatického nabíjení, dostřel jen 19 km, ...
Leda na verzi bez automatického nabíjení, dostřel jen 19 km, ...
Jirosi Ty mi tady oponuješ a přitom nemáš sebemenší představu... Zjistit úplně přesnou částku "holích" houfnic či jiné techniky lze špatně, jak již by jsi mohl vědět, protože v ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Ty mi tady oponuješ a přitom nemáš sebemenší představu...
Zjistit úplně přesnou částku "holích" houfnic či jiné techniky lze špatně, jak již by jsi mohl vědět, protože v ceně je často započítán výcvik, munice, náhradní díly, servis, apod.
Je ale známo, že cena samotného prostředku zhruba odpovídá polovině hodnoty celého balíku.
Třeba Norsko zakoupilo celý balík v hodnotě 383 mil. USD, který obsahuje 24 houfnic K9 a 6 muničních vozidel K10. Což odpovídá ceně cca 6,4 mil. USD za vozidlo.
Finsko a Estonsko nakoupili již použité houfnice z Korejské armády. Lze předpokládat, že se jedná o houfnice ze začátku výroby tj. po roce 2000 a jejich "jednotková" cena je zhruba poloviční což by odpovídalo i tabulkové životnosti, bohužel se uvádí včetně servisu, výcviku a náhradních dílů a tak samotná cena použité houfnice bude ještě nižší.Skrýt celý příspěvekNorsko koupilo houfnice K-9( nástupce K55- což je korejská verze M109a2) jako náhradu za svoje M109. Neměnily ráži, takže nemuseli kupovat munici. ...Zobrazit celý příspěvek
Norsko koupilo houfnice K-9( nástupce K55- což je korejská verze M109a2) jako náhradu za svoje M109. Neměnily ráži, takže nemuseli kupovat munici. Viz:
https://www.armadninoviny.cz/n...
"Kontrakt dosahuje výše 1,8 miliardy norských korun (4,67 miliardy Kč). Dodávky houfnic K9 do Norska začnou v roce 2019 a budou dokončeny v roce 2021. "
Jednotková cena je 194 mil. Kč (4670/24).
Pokud chcete kupovat ojeté, tak je to jen dočasné řešení u modernizace DANA. Ale pak opět budete potřebovat koupit 52 ks.
Tou poslední věcí chcete říct, že ACR tyhle věcí k provozu nepotřebuje nebo co?Skrýt celý příspěvekJirosi Cena uváděná se různí, záleží co vše je do toho počítáno (dolu dám zdroje) Zpráva, která uvádí, že pořízení 24 K9 + 6 K10 stojí 215,2 mil. USD vychází na 7,17 mil. USD za ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Cena uváděná se různí, záleží co vše je do toho počítáno (dolu dám zdroje)
Zpráva, která uvádí, že pořízení 24 K9 + 6 K10 stojí 215,2 mil. USD vychází na 7,17 mil. USD za kus. Ovšem opět nevíme co všechno je do toho započítáno, přesné informace o kontraktu nemáme.
Tím pádem mohu říct, že cena K9 se pohybuje cca od 6 mil. USD cca do 7,5 mil. USD včetně některých služeb či vybavení k nim. Přesně to nedokážu zjistit.
https://www.defensenews.com/la...
https://www.armyrecognition.co...
Z toho plyne, že K9 je zhruba o 1/3 dražší než houfnice Caesar (8x8).Skrýt celý příspěvek"Tím pádem mohu říct, že cena K9 se pohybuje cca od 6 mil. USD cca do 7,5 mil. USD včetně některých služeb či vybavení k nim. Přesně to nedokážu zjistit." Doložil jsem cenu 8,3, ...Zobrazit celý příspěvek
"Tím pádem mohu říct, že cena K9 se pohybuje cca od 6 mil. USD cca do 7,5 mil. USD včetně některých služeb či vybavení k nim. Přesně to nedokážu zjistit."
Doložil jsem cenu 8,3, vy dokládáte 9 (215/24). Přitom by ACR mělo stačí na nákup toho samého systému 6,3. Kde se vezme ten zbytek, co se škrtne?
Druhý odkaz mluví o nákupu i munice, ale cena za ten nákup se zvedá od vámi udaných 215 na 338! (338/24= 14) To prostě ukazuje na to, že vy tu cenu K9 podstřelujete o 2-3 mil.Skrýt celý příspěvekPokud kupujete pásové houfnice, pak potřebujete i pásové transportéry munice. Nebo nemáte jak k dělům tu munici dopravit. Případně ji musíte doplnit přes otevřené zadní dveře, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud kupujete pásové houfnice, pak potřebujete i pásové transportéry munice. Nebo nemáte jak k dělům tu munici dopravit. Případně ji musíte doplnit přes otevřené zadní dveře, ale pak vám posádka běhá venku jako u Ceasar.
Ps. Zásobovací vozidlo by mělo jít 1:2(1:1?), ne 1:4 (104 ks munice = 26 ks na dělo).Skrýt celý příspěvek"Pásové muniční vozidlo není bezpodmínečně nutné." Jistě že není.... Protože ti to zrovna nevychází do tvé argumentace, že? Pokud není nutné pásové obrněné nabíjecí vozidlo, pak ...Zobrazit celý příspěvek
"Pásové muniční vozidlo není bezpodmínečně nutné."
Jistě že není.... Protože ti to zrovna nevychází do tvé argumentace, že? Pokud není nutné pásové obrněné nabíjecí vozidlo, pak není nutná ani pásová obrněná houfnice. Nebo jako bude pálená podpora vypadat tak, že houfnice vystřílí svých 20-30 ran a pojede dobíjet 20km za frontu?Skrýt celý příspěvek
Tož nevím jak kdo, ale já bych docela i souhlasil, ALE, který je to ten projekt zralý na zrušení (protože "není pro vedení bojových operací nezbytný")?? Na podmínky AČR je Caesar ...Zobrazit celý příspěvek
Tož nevím jak kdo, ale já bych docela i souhlasil, ALE, který je to ten projekt zralý na zrušení (protože "není pro vedení bojových operací nezbytný")??
Na podmínky AČR je Caesar vcelku solidní a vhodný typ...Skrýt celý příspěvekSYN_
Proč je Caesar pro podmínky AČR vhodný typ?SYN_
Proč je Caesar pro podmínky AČR vhodný typ?už kombinace výsledků podstatných parametrů kadence/dostřel/pořizovací cena z Caesara dělá No1 ze všech kandidátů. Aneb horší není v ničem, kromě diskutabilní potřeby schované ...Zobrazit celý příspěvek
už kombinace výsledků podstatných parametrů kadence/dostřel/pořizovací cena z Caesara dělá No1 ze všech kandidátů. Aneb horší není v ničem, kromě diskutabilní potřeby schované osádky během střelby.Skrýt celý příspěvek
Jura99 Rychlost palby je nižší, než u houfnic jako je PzH či K9. Parametry děla jako je dostřel je standardizován podle NATO a tak všechny nabízené typy mají shodné parametry. ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
Rychlost palby je nižší, než u houfnic jako je PzH či K9.
Parametry děla jako je dostřel je standardizován podle NATO a tak všechny nabízené typy mají shodné parametry.
Cena i když byla rozhodující, tak o ni nelze říct, že je vhodná do podmínek AČR jako solidní a vhodný typ.Skrýt celý příspěvekProč tedy výrobce na svých stránkách uvádí jiné informace?
https://www.hanwha-defense.co....Proč tedy výrobce na svých stránkách uvádí jiné informace?
https://www.hanwha-defense.co....Ano? A to o té nižší rychlosti palby máš odkud? Caesar má ustálenou rychlost palby 6-8ran za minutu. K9 má stejnou rychlost, ale jen po dobu jedné minuty a pak ustálenou rychlost ...Zobrazit celý příspěvek
Ano? A to o té nižší rychlosti palby máš odkud?
Caesar má ustálenou rychlost palby 6-8ran za minutu.
K9 má stejnou rychlost, ale jen po dobu jedné minuty a pak ustálenou rychlost 2-3 rány za minutu.
PzH 2000 má rychlost 6-9 ran za minutu, ale po dobu tří minut, b~hem kterých vystřílí zásobník.Skrýt celý příspěvekZde nejde o ustálenou či maximální rychlost palby, ale o to, vypálit v co nejkratčím možném čase co nejvíce granátů a poté zmizet. K9 zvládne první 3 granáty vypálit do 15 vteřin. ...Zobrazit celý příspěvek
Zde nejde o ustálenou či maximální rychlost palby, ale o to, vypálit v co nejkratčím možném čase co nejvíce granátů a poté zmizet.
K9 zvládne první 3 granáty vypálit do 15 vteřin.
Opuštění palebné pozice zvládne prakticky vždy stejně rychle. Což u Caesara s přihlédnutím k středoecropskému klimatu může být proměnlivé.Skrýt celý příspěvekTorong Proboha, ustálená rychlost palby nemá nic společného s věžovým či bezvěžovým řešením. Ta je závislá na použitém materiálu hlavně. Pokud by jsi pálil dlouhodobě maximální ...Zobrazit celý příspěvek
Torong
Proboha, ustálená rychlost palby nemá nic společného s věžovým či bezvěžovým řešením. Ta je závislá na použitém materiálu hlavně. Pokud by jsi pálil dlouhodobě maximální rychlostí palby, tak tu hlaveň roztrhneš.Skrýt celý příspěvekPoslal sem vám link výrobce, to ho mam celý přepsat? To video se řešilo "NXS0 15:46 07.06.2020" Shoot and Scoot - Funguje jen z vnitřní zásoby munice, nebo v kombinaci z K-10. Při ...Zobrazit celý příspěvek
Poslal sem vám link výrobce, to ho mam celý přepsat?
To video se řešilo "NXS0 15:46 07.06.2020"
Shoot and Scoot - Funguje jen z vnitřní zásoby munice, nebo v kombinaci z K-10. Při delší střelbě otevíráte vrátka a střílíte z granáty co vám složí muniční vozidlo.Skrýt celý příspěveksemtam: to už se zde snad zřetelně řeklo, že otevřený nabíjecí mechanismus Caesara má tu výhodu, že munici lze podávat i ze země a rychlost střelby se nezmění. Proti tomu věžové ...Zobrazit celý příspěvek
semtam: to už se zde snad zřetelně řeklo, že otevřený nabíjecí mechanismus Caesara má tu výhodu, že munici lze podávat i ze země a rychlost střelby se nezmění. Proti tomu věžové houfnice nebo houfnice se sofistikovaným zásobníkem (Archer) se musí prostě doplnit municí, což si žádá přerušení palby nejméně na minuty, spíš desítky minut a patrně i přesun mimo palebné postavení. Takže průměrná ustálená rychlost palby se u věžových sníží o čas potřebný k doplnění munice.Skrýt celý příspěvek
Jura99 Tak se to řešilo blbě. Žádná houfnice na světě nemůže vést dlouhodobou palbu maximální rychlostí, protože by to nevydržela hlaveň. Samozřejmě, že verze ze zásobníkem jako ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
Tak se to řešilo blbě.
Žádná houfnice na světě nemůže vést dlouhodobou palbu maximální rychlostí, protože by to nevydržela hlaveň.
Samozřejmě, že verze ze zásobníkem jako je Archer se musí průběžně nabíjet, potom ale tento proces nemůžeme započítávat do rychlosti palby (jakékoliv). Doplňování munice je závislé typ od typu a u některých věžových houfnic se může doplňovat i v průběhu palby (2S19).
Ustálená rychlost palby je primárně z důvodu zahřívání hlavně a odolnosti materiálů hlavně. Nemůžeš dlouhodobě pálit maximeální rychlostí, stejně jako nemůžeš dlouhodobě vytáčet motor do nejvyšších otáček.Skrýt celý příspěvekSe tame, zkus si aspoň přečíst tenhle článek. Píše se v něm, že Francouzská armáda má z bojů proti ISIL v Iráku prakticky odzkoušenou ustálenou rychlost 6 ran za minutu. To, že ...Zobrazit celý příspěvek
Se tame, zkus si aspoň přečíst tenhle článek. Píše se v něm, že Francouzská armáda má z bojů proti ISIL v Iráku prakticky odzkoušenou ustálenou rychlost 6 ran za minutu. To, že tuto rychlost lze udržovat po dobu několika minut a ne hodin je snad jasné. Nicméně pořád je tato rychlost větší než u houfnice věžových. Je to naprosto logicky dáno přístupností závěru hlavně.Skrýt celý příspěvek
Torongu A teď se podívej jak kecáš, psal jsi, že Caesar má ustálenou rychlost palby 6-8 výstřelů. Což je blbina, když PR Caesaru se chlubí s 6 výstřely za minutu a hlavně opět ...Zobrazit celý příspěvek
Torongu
A teď se podívej jak kecáš, psal jsi, že Caesar má ustálenou rychlost palby 6-8 výstřelů. Což je blbina, když PR Caesaru se chlubí s 6 výstřely za minutu a hlavně opět nevíme jak dlouho mohli takto rychle pálit.
Reálná rychlost střelby je v praxi pod pěti výstřely za minutu.
Opět tu jde o hlaveň a její životnost.
Pokud by rychlost palby neměla žádnou spojitost s hlavní, tak by se nerozlišovala maximální a ustálená rychlost.Skrýt celý příspěvekTeď už jenom kličkuješ. "A teď se podívej jak kecáš, psal jsi, že Caesar má ustálenou rychlost palby 6-8 výstřelů. Což je blbina, když PR Caesaru se chlubí s 6 výstřely za ...Zobrazit celý příspěvek
Teď už jenom kličkuješ.
"A teď se podívej jak kecáš, psal jsi, že Caesar má ustálenou rychlost palby 6-8 výstřelů. Což je blbina, když PR Caesaru se chlubí s 6 výstřely za minutu"
V čem přesně nemám pravdu? Máš nějakou speciální matematiku, kde 6 nepatří do intervalu 6-8?
"Reálná rychlost střelby je v praxi pod pěti výstřely za minutu."
To řekl kdo?
"Opět tu jde o hlaveň a její životnost"
Samozřejmě, však taky píšu, že tato rychlost lze udržovat v řádu minut a ne hodin.
"Pokud by rychlost palby neměla žádnou spojitost s hlavní, tak by se nerozlišovala maximální a ustálená rychlost"
Ano a tyto ustálené rychlosti jsem vypsal. Caesar má ustálenou rychlost střelby nejvyšší a souvisí s bezvěžovým uspořádáním.Skrýt celý příspěveksemtam: jde o to, že třeba EVA má zásobník na 12 střel, kde se asi dá tipovat, že budou vystřeleny dříve, než by hlaveň potřebovala pauzu na odpočinek. Zatímco tedy EVA (a další ...Zobrazit celý příspěvek
semtam: jde o to, že třeba EVA má zásobník na 12 střel, kde se asi dá tipovat, že budou vystřeleny dříve, než by hlaveň potřebovala pauzu na odpočinek. Zatímco tedy EVA (a další věžové Skh) potřebuje čas na dobití zásobníku (nebo střílí ručně 2rpm), Caesar střílí bez nutné pauzy na doplnění zásobníku tak dlouho, dokud to hlaveň dovolí.Skrýt celý příspěvek
Torong Píšeš bludy. Maximální rychlost palby je vyšší než, ustálená rychlost palby. 6-8 je více než maximálně 6, protože víc jak šest již nelze. Ostatní jsem ti již vysvětlil. Zobrazit celý příspěvek
Torong
Píšeš bludy. Maximální rychlost palby je vyšší než, ustálená rychlost palby.
6-8 je více než maximálně 6, protože víc jak šest již nelze.
Ostatní jsem ti již vysvětlil.Skrýt celý příspěvekSemtam: "Ptám se, co se ti nelíbí, když máš snahu se opět vymezovat?" Podle vás má: - Ceasar schodný dostřel z K9, ale u té výrobce udává 18 km pro HE. - Ceasar menší rychlost ...Zobrazit celý příspěvek
Semtam: "Ptám se, co se ti nelíbí, když máš snahu se opět vymezovat?"
Podle vás má:
- Ceasar schodný dostřel z K9, ale u té výrobce udává 18 km pro HE.
- Ceasar menší rychlost palby, ale opět výrobce udává tu samou.Skrýt celý příspěvek"Píšeš bludy. Maximální rychlost palby je vyšší než, ustálená rychlost palby." Ale no tak. Nikde jsem netvrdil, že není. Ta maximální je tři rány za 18 sekund. Ustálená rychlost ...Zobrazit celý příspěvek
"Píšeš bludy. Maximální rychlost palby je vyšší než, ustálená rychlost palby."
Ale no tak. Nikde jsem netvrdil, že není. Ta maximální je tři rány za 18 sekund. Ustálená rychlost je dle výrobce 6-8 ran za minutu, Fr. armáda má vyzkoušeno 6 ran za minutu.
" 6-8 je více než maximálně 6, protože víc jak šest již nelze"
Odkdy 6 není v intervalu 6-8? Ve které matematice to tak funguje?
"... protože víc jak šest již nelze"
Řekl kdo?
"Ostatní jsem ti již vysvětlil"
Ne. Pořád jsi nevysvětlil na základě čeho tvrdíš, že:
"Reálná rychlost střelby je v praxi pod pěti výstřely za minutu" Takže znovu. Na základě čeho toto tvrdíš?Skrýt celý příspěvekJirosi Asi jsem se nepřesně vyjádřil myslel jsem rychlost palby spojenou s opuštěním prostoru, což Caesar má horší (kvůli konstrukci). Kolik má Caesar dostřel s obyčejným ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Asi jsem se nepřesně vyjádřil myslel jsem rychlost palby spojenou s opuštěním prostoru, což Caesar má horší (kvůli konstrukci).
Kolik má Caesar dostřel s obyčejným granátem HE?Skrýt celý příspěvekV podstatě na každém linku je to samé. "The Caesar 8x8 has a firing range from 4.5 to 40 km with standard ammunition and 55Km using VLAP (Very Long range Artillery Projectile) ...Zobrazit celý příspěvek
V podstatě na každém linku je to samé.
"The Caesar 8x8 has a firing range from 4.5 to 40 km with standard ammunition and 55Km using VLAP (Very Long range Artillery Projectile) rounds."
https://www.armyrecognition.co...
Z diskuze na kterou jsem vás odkazoval:
"Od výstřelu (tj. od kdy o sobě dají vědět na radaru) do odjezdu Caesar 35s a K9 22s. Caesar automat by měl být rychlejší."
V budoucnu nepůjde jen o opuštění pozice, ale i o to jak daleko se od ní dostanete. Nebude vás nahánět jen proti palba dle zaměření radare, ale spíše drony co na vás navedou naváděnou munici. Tady bude kolkový podvozek, stejně jako delší dostřel výhoda.Skrýt celý příspěvekJirosi Moment, ty si jako vážně myslíš, že Caesar má více než dvojnásobná dostřel se základní municí? Ohledně dostřelu má Caesar naprosto shodné a víš proč, protože mají shodnou ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Moment, ty si jako vážně myslíš, že Caesar má více než dvojnásobná dostřel se základní municí?
Ohledně dostřelu má Caesar naprosto shodné a víš proč, protože mají shodnou délku hlavně a pravděpodobně i objem komory.
Tvá uvedení citace mluví o standardní municí (ne základní) a tím se myslí munice bez raketového motoru (RAP).
Opuštění palebného postavení bude Caesaru trvat u různých podmínek déle, stejně jako palba, protože na rozdíl od kryté obsluhy na něj působí vnější podmínky.Skrýt celý příspěvekSemtam: Je jedno co si myslím já, podstatné je snad co uvádí výrobce! Nebo vy žijete ve světě, kde se výrobce nepochlubí skoro 2x takovým ...Zobrazit celý příspěvek
Semtam: Je jedno co si myslím já, podstatné je snad co uvádí výrobce! Nebo vy žijete ve světě, kde se výrobce nepochlubí skoro 2x takovým dostřelem??
https://www.hanwha-defense.co.... Skrýt celý příspěvek
"Moment, ty si jako vážně myslíš, že Caesar má více než dvojnásobná dostřel se základní municí? Ohledně dostřelu má Caesar naprosto shodné a víš proč, protože mají shodnou délku ...Zobrazit celý příspěvek
"Moment, ty si jako vážně myslíš, že Caesar má více než dvojnásobná dostřel se základní municí?
Ohledně dostřelu má Caesar naprosto shodné a víš proč, protože mají shodnou délku hlavně a pravděpodobně i objem komory."
Teď si děláš srandu, že jo? Takhle tupý snad nikdo být nemůže...Skrýt celý příspěvek
SemTam: Jenže pokud MOČR je schopno vrazit pomalu 18 mld. do nákupu víceúčelových vrtulníků, které opravdu nyní nejsou zrovna urgentní, de-facto na úkor dělostřelectva, které je ...Zobrazit celý příspěvek
SemTam:
Jenže pokud MOČR je schopno vrazit pomalu 18 mld. do nákupu víceúčelových vrtulníků, které opravdu nyní nejsou zrovna urgentní, de-facto na úkor dělostřelectva, které je fakticky nejúčinnější zbraní celé armády a nejspíš také to odnese PVO min.
Tak jistě, necháme naše letce prostě do nekonečna provozovat stroje které jsou sice impozantní, ale zároveň které byly konstruovány na úplně jiný druh vedení boje, které k zajištění provozu potřebují potencionálního protivníka, které už pomalu nemají co střílet, které stojí hodina v luftu obrovské peníze za málo zahrané muziky, které jsou slepé jak Esmeralda, které hádám způsobí posádce nelehké mrazení v zádech pokud budou nuceni přejít do visu například za vyšších teplot na závětrné straně kopce v kombinaci s vyšší nadmořskou výškou...
To cos předvedl je typický příklad pro lidi vzhlížející k pozemní technice a nikdy jinak, typicky tankáni dělostřelci a podobně... Prostě oni přece letectvo nepotřebují... Pak ještě pro východo fily... Do které skupiny prosímtě patříš? Nechce se mi to hledat...
Mě by teda rozhodně nenapadlo jako stoupence létajících aparátů kritizovat nákup tanků, protože vím, že názor: "Nač děla když je vrtulníky rozstřílejí dřív než posádky zjistí že jsou vrtulníky někde za kopcem..." je absolutně zcestný a nevidím do pozemní techniky natolik abych si to dovolil říct...
Obecně je zajímavé si všímat kdo kritizuje co... Moc letců jsem neslyšel zpochybňovat nákup pozemní techniky... Naproti tomu obráceně poměrně často... Čím to může být nevím... Já si osobně myslím, že obecně vyšším vzděláním leteckého personálu...
A protože ty mínusy kvůli poslední větě už vidím, tak prohlašuji, že si v žádném případě nemyslím, že by u pozemních sil nebyli stejně chytří jako v letectvu... Proto si i myslím, že co vybírají dobře zvážili, je rozumné a potřebují to...Skrýt celý příspěvekStorm Můžete prosím napsat kolik stojí letová hodina, potažmo celý provoz MI-24V vs. AH-1Z (UH-1Y), když už s tím tady tak monstrózně šermujete. Bitevní vrtulníky v rámci AČR ...Zobrazit celý příspěvek
Storm
Můžete prosím napsat kolik stojí letová hodina, potažmo celý provoz MI-24V vs. AH-1Z (UH-1Y), když už s tím tady tak monstrózně šermujete.
Bitevní vrtulníky v rámci AČR jsou celkem diskutabilní výzbrojí a ruku na srdce, bez nich by naše armáda mohla fungovat, aniž by se nějak zásadně oslabila.
Vzhledem k tomu, že pouhé 4 kusy bitevních vrtulníků (AH-1Z) jsou žalostně málo, tak v budoucnu bude opět potřeba bitevní vrtulníky přikoupit alespoň v počtu 8 kusů, což ovšem může opět odvést peníze na další modernizační programy jako je třeba náhrada tanku T-72M4CZ.
Protože jak asi tušíte, finanční zdroje nejsou neomezené.
Ona obávaná závislost na Rusku je hlavně domnělá a zrovna v našem případě by šla elegantně vyřešit.
Modernizační program AČR není bohužel ryze jen naší záležitostí. Na výběr techniky má velký podíl různá lobby a politické tlaky.
Z toho důvodu výběr techniky jsou dost kalné vody.
Já jako ten, který není ničím zatížen si mohu tady veřejně byť anonymně zkritizovat rozhodnutí, která jsou opravdu k pláči protože AČR degradují buďto krátkodobě či dlouhodobě.
Co a jak jsem napsal níže a i v této byť laické diskuzi se mi potvrdilo, že můj pohled na věc má hlavu a patu. Protože dělostřelectvo je opravdu onou obrazně řečeno královnou bojiště a tím, že nyní z plnohodnotných děl přesedláme na děla "polovičatá" je prostě úpadek, přesto, že jejich kanon je soudobý dle požadavků NATO.
MOČR vyčlenilo ty nejmenší možné peníze na obnovu dělostřelectva a tak jde ve šlépějích předchozích pánů, kteří vyřadili nelogicky RM-70 bez náhrady. Vampir jakožto nástupce RM-70 je velmi účinná a hlavně také dostupná zbraň + celá se vyrábí v ČR (nebo část na Slovensku). Opět na to sere pes.Skrýt celý příspěvekKdyž už adekvátně srovnávat, můžeš prosím srovnat cenu za letovou hodinu cvičného terče KT-04 a Mi-24 ?
Když už adekvátně srovnávat, můžeš prosím srovnat cenu za letovou hodinu cvičného terče KT-04 a Mi-24 ?
Jura99 Když tomu vůbec nerozumíš, tak proč komentuješ? MI-24V se dal úplně v klidu modernizovat jako MI-171Š, který v armádě zůstává nejspíš do konce své životnosti. Tím by se i ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
Když tomu vůbec nerozumíš, tak proč komentuješ?
MI-24V se dal úplně v klidu modernizovat jako MI-171Š, který v armádě zůstává nejspíš do konce své životnosti. Tím by se i sjednotilo vybavení. MI-24 podobně jako MI-171 si dokážeme servisovat od A do Z a vzhledem k tomu, že tyto stroje moc dobře známe a známe proto opotřebení dílů, tak lze vytvořit dostatečné zásoby náhradních dílů či přinejhorším kanibalizovat jiné stroje pokud by díly byli natolik nedostupné, navíc nemusíme nakupovat přímo od výrobce (i když to je nejlevnější), ale i přes prostředníky.
Polsko také uvažuje nad tím, že bude modernizovat své MI-24 a to má o mnoho let starší stroje.
MI-24 by šel samozřejmě i vyřadit bez náhrady a prodat, ale to je podle mne zbytečné, protože takovou krizi nemáme (jsme neměli) a zbavovat se z plezíru bitevníků ani ne v polovině své životnosti a tím pádem se vzdát schopností by moc rozumné nebylo.Skrýt celý příspěveksemtam: dal by se..., zvažuje se...., to jsou všechno záměry, které smrdí průšvihem. Utratit spoustu peněz za modernizaci starého stroje. Já se ale bavím o aktuální výbavě Mi-24, ...Zobrazit celý příspěvek
semtam: dal by se..., zvažuje se...., to jsou všechno záměry, které smrdí průšvihem. Utratit spoustu peněz za modernizaci starého stroje. Já se ale bavím o aktuální výbavě Mi-24, která nutí osádky jít do vizuálního kontaktu s nepřítelem. Myslím, že AH-1Z s hellfirem na tom bude lépe.Skrýt celý příspěvek
Jura99 MI-24 AČR není vůbec starý stroj. Byli vyrobeny v roce cca 2005 a tím pádem jsou zhruba v polovině své životnosti (ani ne). Každá technika si v průběhu doby žádá ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
MI-24 AČR není vůbec starý stroj. Byli vyrobeny v roce cca 2005 a tím pádem jsou zhruba v polovině své životnosti (ani ne).
Každá technika si v průběhu doby žádá modernizaci, tak jako my i ostatní modernizují svojí techniku, tak lze modernizovat i MI-24.
Je to racionální a ekonomické.
Také své spodní prádlo nevyhazujete po použití, ale ho vyperete v pračce.Skrýt celý příspěveksemtam Tak to je kompletní nesmysl. V letectví se prostě něčím nedá jen tak přadzásobyt protože většina komponent má omezenou životnost. Poláci kašlou na to co do svých ...Zobrazit celý příspěvek
semtam
Tak to je kompletní nesmysl. V letectví se prostě něčím nedá jen tak přadzásobyt protože většina komponent má omezenou životnost. Poláci kašlou na to co do svých ex-sovětských letedel a vrtulníků montují a občas jim proto spadnou. To rozhodně není cesta hodná následování. Realita je prostě taková že je většina našeho vrtulníkového letectva závislá na Rusku. To se zkrátka musí změnit.
Polsko se ještě nerozhodlo co s Mi-24 bude dál. Stále je dost pravděpodobná jejich náhrada západním strojem.Skrýt celý příspěvekScotty Zrovna v případě MI-24 zas tak mnoho dílů nepodléhá zubu času. Pokud ano, tak můžete vypsat příklady. Předzásobení se díly připadá u vrtulníky MI v pořádku, dokonce u ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Zrovna v případě MI-24 zas tak mnoho dílů nepodléhá zubu času. Pokud ano, tak můžete vypsat příklady.
Předzásobení se díly připadá u vrtulníky MI v pořádku, dokonce u těchto vrtulníků lze prodlužovat životnost na základě reálného technického opotřebení na místo tupé tabulkové životnosti, kterou jste měl asi na mysli. Dokonce i se souhlasem výrobce.
LOM jakožto certifikovaný servis má jedny z nejlepších zkušení ohledně prací na těchto strojích.
A to je rozdíl oproti Polsku, kde se vrtaj do něčeho, čemu moc nerozumí (MIG).
Nikde jsem nepsal, že se Polsko rozhodlo o modernozaci MI-24, ale psal jsem, že zvažují modernizaci.Skrýt celý příspěvekNapříklad náhradní motor jako celek má nepochybně omezenou dobu pokterou se dá skladovat. Nepochybně jsou i další díly které mají omezenou životnost. O celkové životnosti draku se ...Zobrazit celý příspěvek
Například náhradní motor jako celek má nepochybně omezenou dobu pokterou se dá skladovat. Nepochybně jsou i další díly které mají omezenou životnost.
O celkové životnosti draku se nemá cenu bavit. Její prodloužení závisí na rozhodnutí výrobce. Dokonce modernizaci našich Mi-171 museli nechat schválit u výrobce v Rusku.
To že je LOM certifikovaný servis je na jednu stranu výhoda, ovšem také nás to dělá naprosto závislými na ruském výrobci. Tedy na nějaké aftermarket díly můžeme zapomenout.Skrýt celý příspěvekScotty Motor? Motor TV3-117VMA? Ukrajinský motor TV3-117VMA? http://www.motorsich.com/eng/p... Víte co, nechme to plavat, cucáte si ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Motor?
Motor TV3-117VMA?
Ukrajinský motor TV3-117VMA?
http://www.motorsich.com/eng/p...
Víte co, nechme to plavat, cucáte si informace z prstu a ani nemáte snahu si to ověřit.
Trolové vás podpoří a řádně vás olajkují a mě dislajkují, ale pravdu nemáte, důkazy jsou proti vám.Skrýt celý příspěveksemtam
Motor který LOM kupuje od ruského Milu. Vzhledem k tomu že jsou certifikovaný servis tak si nemůžou dovolit nakupovat přímo od Ukrajinců.semtam
Motor který LOM kupuje od ruského Milu. Vzhledem k tomu že jsou certifikovaný servis tak si nemůžou dovolit nakupovat přímo od Ukrajinců.Lom jako certifikovaný opravárenský závod by měl kupovat jen díly schválené výrobcem. Je celkem jedno jestli je nakoupí přes prostředníky nebo ne.
Lom jako certifikovaný opravárenský závod by měl kupovat jen díly schválené výrobcem. Je celkem jedno jestli je nakoupí přes prostředníky nebo ne.
Scotty
Supr, to už zní mnohem lépe.
Ukrajinský motor TV3-117VMA je bezpochyby schválen výrobcem, protože se standardně do těchto strojů montuje.Scotty
Supr, to už zní mnohem lépe.
Ukrajinský motor TV3-117VMA je bezpochyby schválen výrobcem, protože se standardně do těchto strojů montuje.
PRO semtam Polska rozważała już modernizacje Mi-24 I to nawet z Czechami - w okolicy 2000-2005 - program Pluszcz Ale Wy nie chcieliście - sam program upadł, a w PL za to ...Zobrazit celý příspěvek
PRO semtam Polska rozważała już modernizacje Mi-24
I to nawet z Czechami - w okolicy 2000-2005 - program Pluszcz
Ale Wy nie chcieliście - sam program upadł, a w PL za to opracowano awionikę zastosowaną potem w W3 Głuszec... (W międzyczasie Świdnik "sprywatyzowano" to znaczy sprzedano AW )
Teraz też jest lobbing na modernizacje Mi-24 - Ukraińcy kuszą nowym silnikiem, Izraelczycy chcą dostarczyć głowić Topite oraz pocisków Spike...
A WZL-1 chce to wszystko integrować...
Moim zdaniem bez sensu...
Choćby dlatego, że my mamy od wielu lat "bana" (blokadę) na części z Rosji - stąd problemy z eksploatacją MiG-29...
Nie widzę też sensu kupować nowego śmigłowca szturmowego - jak AH-64 czy AH-1 - lepiej za te 2-3 mld USD wzmocnić lotnictwo...
Jeśli kupować "uzbrojone śmigłowce" to kupiłbym kilka uzbrojonych w Spike ER/NLOS lub Brimstone S70i (coś jak Battlehawk / Arpia ) + kilka uzbrojonych lekkich maszyn (zamiast Mi-2 kupić np H-135 które też mogą być uzbrojone w atgm)
To wystarczy do zabezpieczenia potrzeb sił aeromobilnych...
Nie obchodzi mnie "prestiż" posiadania "attack helicopter"
Tylko relacja koszt/efektSkrýt celý příspěvekVlastnictví bitevního vrtulníku není jen o prestiži, ale při nasazení transportních vrtulníků nad bojovou zónou je stále jejich role při eskortě těžko nahraditelná. Ostatně ...Zobrazit celý příspěvek
Vlastnictví bitevního vrtulníku není jen o prestiži, ale při nasazení transportních vrtulníků nad bojovou zónou je stále jejich role při eskortě těžko nahraditelná. Ostatně předpokládaná spolupráce AH-1Z s UH-1Y byl jeden z důvodů proč jdeme nakonec do nákupu obou typů. Původně se zvažovalo pořízení dvanácti víceúčelových UH-1Y nebo UH-60M. Možnosti spolupráce víceúčelového a bitevního vrtulníku nakonec převážili.Skrýt celý příspěvek
Wykonywanie operacji "na strefą walki" w przypadku hipotetycznej wojny z FR jest niemożliwe... (A na pewno nie w I fazie konfliktu) Przypominam KAŻDA brygada zmechanizowana w armii ...Zobrazit celý příspěvek
Wykonywanie operacji "na strefą walki" w przypadku hipotetycznej wojny z FR jest niemożliwe... (A na pewno nie w I fazie konfliktu)
Przypominam KAŻDA brygada zmechanizowana w armii rosyjskiej posiada EKWIWALENT pułku przeciwlotniczego.
Można dyskutować na temat "jakości" rosyjskiego sprzętu - nie zawsze są to nowoczesne modele. Ale kto w NATO ma taki pułk przeciwlotniczy w każdej dywizji? (nie mówiąc o brygadzie)
A jeszcze są inne samodzielne pododdziały przeciwlotnicze.
Amerykanie testowali swoją koncepcje użycia śmigłowców szturmowych - w PL i w innych państwach należących do UW / posiadający radziecki/ rosyjski sprzęt przeciwlotniczy...
Wnioski były jednoznaczne - w przypadku przeciwnika dysponującego zintegrowanym systemem obrony przeciwlotniczej nie da się operować inaczej jak tylko nad własnymi wojskami...
Mimo tej wiedzy USA "nic nie zrobiło".
Dlaczego?
Bo przez ostatnie kilkanaście lat zaangażowane w walce z Talibami i innymi "partyzantami" i nie było potrzeby.
My w PL powinniśmy rozważać wyłącznie wariant prowadzenia operacji obronnej. W tym wariancie nie ma miejsca na agresywne operacje aeromobilne...
Siły aeromobilne będą albo w skali taktycznej wspierały działania wojsk zmechanizowanych, albo stanowiły odwód w przypadku "wtargnięcia" OGM (operational maneuver groups)
ma "dzielnie zginąć" byleby tylko dać czas dla sił zmechanizowanych.Skrýt celý příspěvekV takovém případě je pro polskou armádu zbytečné mít jakýkoli vrtulník. Je jasné že bez potlačení PVO nemají vrtulníky příliš šanci. Nepředpokládám že polská armáda počítá jen s ...Zobrazit celý příspěvek
V takovém případě je pro polskou armádu zbytečné mít jakýkoli vrtulník. Je jasné že bez potlačení PVO nemají vrtulníky příliš šanci. Nepředpokládám že polská armáda počítá jen s nasazením proti ruským obrněným jednotkám.Skrýt celý příspěvek
Pro Scotty To znowu skrajność Śmigłowce są potrzebne tyle, że niekoniecznie muszą być to śmigłowce szturmowe. Myślisz że takie EC665 w wersji HAP jest lepszy od "uzbrojonego" S70i ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Scotty
To znowu skrajność
Śmigłowce są potrzebne tyle, że niekoniecznie muszą być to śmigłowce szturmowe.
Myślisz że takie EC665 w wersji HAP jest lepszy od "uzbrojonego" S70i czy H225?
My nie mamy nieograniczonych środków - więc musimy racjonalizować wydatki
Inaczej efekt jest taki że wydajemy pieniądze - a efektu nie ma...
Ale to są moje prywatne opinie - oficjalnie wojsko chce kupić Kruka...Skrýt celý příspěvekChápu že zdroje jsou omezené. Pokud by neexistovala taková příbuznost mezi AH-1Z a UH-1Y tak by AČR také nahradila Mi-24 pouze víceúčelovým vrtulníkem. Osobně jsem na to jakou ...Zobrazit celý příspěvek
Chápu že zdroje jsou omezené. Pokud by neexistovala taková příbuznost mezi AH-1Z a UH-1Y tak by AČR také nahradila Mi-24 pouze víceúčelovým vrtulníkem.
Osobně jsem na to jakou cestu zvolí Polsko zvědaví. Pro nás by bylo samozřejmě optimální kdyby jste vybrali také AH-1Z. :)Skrýt celý příspěvek
A zase projekce polských podmínek a ambicí na ČR. Mohu k tomu říct jen jedno, AČR zvažuje i jiné možnosti nasazení než válku s Ruskem. A i v takovém konfliktu by se práce pro ...Zobrazit celý příspěvek
A zase projekce polských podmínek a ambicí na ČR. Mohu k tomu říct jen jedno, AČR zvažuje i jiné možnosti nasazení než válku s Ruskem. A i v takovém konfliktu by se práce pro bitevní vrtulník našla. To, že Polsko něco dělá nebo nedělá přeci neznamená, že v podmínkách ČR to vyjde stejně.Skrýt celý příspěvek
Nie - nie projekcja - tylko moja prywatna opinia na temat obecnego "promowania" w polskich mediach pomysłu modernizacji Mi24. O tej koncepcji wspomniał kolega semtam.. Gdzie ja ...Zobrazit celý příspěvek
Nie - nie projekcja - tylko moja prywatna opinia na temat obecnego "promowania" w polskich mediach pomysłu modernizacji Mi24.
O tej koncepcji wspomniał kolega semtam..
Gdzie ja napisałem że ACR ma zrobić "tak samo"?
Ja tylko przypomniałem pewną historie sprzed prawie 20 lat...
I tylko tyle...Skrýt celý příspěvek
Storme Vrtulníky nejsou to jediné v čem se musíme spoléhat, jak píšete na "potencionálního protivníka" ale na rozdíl od vrtulníků jsou systémy PVO, tanky, BVP, radary beznadějně ...Zobrazit celý příspěvek
Storme
Vrtulníky nejsou to jediné v čem se musíme spoléhat, jak píšete na "potencionálního protivníka" ale na rozdíl od vrtulníků jsou systémy PVO, tanky, BVP, radary beznadějně zastaralé a za svou životností. Vrtulníky jsou stále v polovině své životnosti.
A mohu vás uklidnit, při tom počtu UH a AH se do zahraniční jen tak nepodívají. Jsou to reálně pouze vyhozené peníze. Když jsme potřebovali vrutlníky v AFG nebo Iráku, tak se v 99% případů musely půjčit od spojenců. I když Mi 35 a Mi 17 jsou do AFG připravené. Bojové vrtulníky jsme nenasadili jedinkrát za celou dobu, kterou je máme ve výzbroji. A není to tím, že by nasaditelné nebyly. Nebyla vůle a prachy a už tuplem nebudou prachy na nasazení provozně mnohem nákladnějších vrtulníků. Celá akvizice se zvrhla v politickou komedii bezpáteřních představitelů ČR.
I s financováním modernizace pár Mi 171 pro AFG museli přijít spojenci. Protože tu nebyla od politiků vůle něco platit. Na druhou stranu mají plné huby řeší o tom jak si svoje závazky plníme :-D
Jen počkejte za pár let provozu, začne se šetřit, kanibalizovat mezi strojy jako u zánovních L 159, protože nebudou finance. Stejný osud čeká stíhače, pokud se odkoupí Gripeny a nové vrtulníky také. Není vůle ani na provoz levnějších vrtulníků.Skrýt celý příspěvekJak jste přášel na to že Mi-35 jsou připřavené do Afgánistanu? Možná tak jako dar místní armádě. Ty vrtulníky jsou dnes brznadějně zastaralé. Prostě se dolétají a v roce 2025 ...Zobrazit celý příspěvek
Jak jste přášel na to že Mi-35 jsou připřavené do Afgánistanu? Možná tak jako dar místní armádě. Ty vrtulníky jsou dnes brznadějně zastaralé. Prostě se dolétají a v roce 2025 vyřadí. Tou dobou už do nich nejspíš neburou ani rakety S-8.
Na druhou stranu Mi-171 nasazeny byli a je klidně možné že budeme požádáni o vrtulníky H-1. Rozhodně je to pravděpodobnější než u Mi-35, které jsou svými systémy relikt osmdesátých let.Skrýt celý příspěvek
No, tak když by se do přímého srovnání dostaly programy nákupu vrtulníků a houfnic tak já tedy tady vydím principiálně odlišné řešení... u vrtulníků se vybral jeden (dva..) z ...Zobrazit celý příspěvek
No, tak když by se do přímého srovnání dostaly programy nákupu vrtulníků a houfnic tak já tedy tady vydím principiálně odlišné řešení... u vrtulníků se vybral jeden (dva..) z nejlepších dostupných typů a nakoupil se v téměř stopovém množství (holt cena...) naopak u děl se vybral relativně levnější typ a nakoupil se v poměrně solidním počtu...
Netroufám si tu srovnávat "užitečnost" letectvo vs artylerije, prostě jen srovnávám v té které kategorii relativní pozici zvoleného řešení.Skrýt celý příspěvek
Nevim co brečíte, Výhody: je na kolech je zavedená v Nato a plně kompatibilní 52 je slušnej počet Nevýhody: nekrytá obsluha při střelbě Armáda ...Zobrazit celý příspěvek
Nevim co brečíte,
Výhody: je na kolech
je zavedená v Nato a plně kompatibilní
52 je slušnej počet
Nevýhody: nekrytá obsluha při střelbě
Armáda chtěla, kolovou houfnici, tak tu neřešte K9, která má navíc 5 maníků v obsluze, PzH2000 je drahá a má pásy, Paladin je starej nikam nedostřelí a má pásy.
Konkurence byla Z2, Atmos, Z2 se vyautovala cenou a Atmos je Ceasaru hodně podobnej. Archer jako konkurenci moc neberu je drahej a asi nebude zas tak super, když ho kromě Švédska nikdo nekoupil, Norové koupili K9 místo něho, což nesvědčí o velké důvěře. Prototypy jako Eva nemá smysl řešit armáda chtěla zavedené řešení.
Takticky holt bude zranitelnější, ale na Ukrajině ničila proti baterijní palba jak obyčejný děla, tak i samohybný vcelku bez rozdílu. 4 mm chrání před střepinami , ale blízký zásah konvenční, kazetovou munici, nebo termobarickou stejně neustojí jak se potvrdilo v posledních konfliktech, takže kdo stojí na stejnym místě holt nějakou koupí a musí se s tim kalkulovat při plánování střelby.Skrýt celý příspěvekK-9 má stejný dostřel jako M109 (HE=19km). Měla by se dodávat jako poloautomatická pro 5, a automatický pro 3. Zajímalo by mě jak se ten autoloader odráží na ceně.
K-9 má stejný dostřel jako M109 (HE=19km). Měla by se dodávat jako poloautomatická pro 5, a automatický pro 3. Zajímalo by mě jak se ten autoloader odráží na ceně.
Presne tak. Mňa ako správneho hejslováka zamrzelo že to nieje ZUZANA 2. Ale raz darmo, ťažké automatické kolesové húfnice niesú zrovna veľký trhák - či je to toľkokrát oplakávaná ...Zobrazit celý příspěvek
Presne tak.
Mňa ako správneho hejslováka zamrzelo že to nieje ZUZANA 2. Ale raz darmo, ťažké automatické kolesové húfnice niesú zrovna veľký trhák - či je to toľkokrát oplakávaná ZUZANA, ARCHER alebo mýtický AGM ktorý nemá doteraz žiadneho zákazníka... nezáleží odkiaľ tá húfnica pochádza, problém je vždy asi cena.
Tí čo tu nariekajú že sa mala kúpiť K9 ... V Ačr nieje delostrelectvo organickou súčasťou manévrových brigád, iba sa im prideľuje podľa potreby. Predstava ako sú pásové húfnice pridelené 4.Brigáde rýchleho nasadenia mi príde ...ehm ... divná. A dokupovať neskôr ešte jeden oddiel K9 pre 7. brigádu (24ks?) je tiež utopia.
A Ceasar je za tie prachy (čo je nanešťastie najdôležitejší faktor) veľmi univerzálna zbraň zakúpená v dostatočnom množstve. V OSSR by bolo tiež najlepšie aby na jednu brigádu pripadal jeden oddiel delostrelectva (a najlepšie začlenený priamo do štruktúry brigády). Ale proste prachy sú problém všade ...Skrýt celý příspěvek
A to maju stale poniektori kecy o zlom Havlovi ktory znicil vyspelu zbrojarsku vyrobu na slovensku. Nie nebola tu. Boli sme len montaznou dielnou ruskych kopii. A odbyt bol ...Zobrazit celý příspěvek
A to maju stale poniektori kecy o zlom Havlovi ktory znicil vyspelu zbrojarsku vyrobu na slovensku. Nie nebola tu. Boli sme len montaznou dielnou ruskych kopii. A odbyt bol zabezpeceny len tym ze moskva nadiktovala co kde v jej satelitoch a bilsevickych drzavach maju nakupit. Za trstinu, rum... teraz ked je z coho vyberat uz s tym tazko uspejeme. Takze ten priemysel bol odsudeny na zanik uz davno pred revoluciou, bol ziveny umelo ako vacsina priemyslu za sociku. A pohrobkovia tu budu nadalej za tym smutit.Skrýt celý příspěvek
Blbost. Kam Excalibur prodal všechny odkoupeny stroje z armády? Pro kolik afrických zemí modernizoval techniku? A to jen proto že tento kšeft přenechal stát soukromému sektoru. ...Zobrazit celý příspěvek
Blbost. Kam Excalibur prodal všechny odkoupeny stroje z armády? Pro kolik afrických zemí modernizoval techniku? A to jen proto že tento kšeft přenechal stát soukromému sektoru. Odbyt po 90 letech si určoval trh a podle toho jak se celý CSG rozrostl tak evidentně trh měl zájem o ruské kopie. Uměle živený nebylo nic, prostě jsme vyráběli licenční techniku a dělali jsme to líp než rusové a Poláci což ti potvrdí každý mechanik co na těch mašinách dělal. Jinak nejsem si vědom že by Moskva Iráku, Sýrii, Libanonu, Jugoslávii a dalším státům diktoval že si mají kupovat bvp a tanky od československa, to fungovalo v rámci RVHP. Technika se dodávala ale do desítek států které byly větší trh než dodávka tanků a bvp Německu a Maďarsku.Skrýt celý příspěvek
Opět se pleteš. O útlumu zbrojního průmyslu na Slovensku bylo rozhodnuto v roce 1988. Asi takový byl zájem o tyhle výrobky. Teda on zájem byl... Ale za děkuji. Tak jak jsme ...Zobrazit celý příspěvek
Opět se pleteš. O útlumu zbrojního průmyslu na Slovensku bylo rozhodnuto v roce 1988. Asi takový byl zájem o tyhle výrobky. Teda on zájem byl... Ale za děkuji. Tak jak jsme dodávali do Afriky všelijakým plukovníkům.
No a CSG prodává teprve někde od roku 2011, kdy se rozhořely konflikty na středním východě.
https://www.google.com/amp/s/w... Skrýt celý příspěvekV 90 letech se právě tahle technika ve velkém vyřazovala z celé bývalé VS. Jaký by mělo smysl vyrábět nové kusy, to by nikdo nekupil. Umělé to bylo v tom že pokud chtělo například ...Zobrazit celý příspěvek
V 90 letech se právě tahle technika ve velkém vyřazovala z celé bývalé VS. Jaký by mělo smysl vyrábět nové kusy, to by nikdo nekupil. Umělé to bylo v tom že pokud chtělo například DDR nakupovat tanky muselo brát u nás. Ostatně jak to bylo umělé se ukázalo už na konci 80 let kdy už komunisti plánovali masivní redukci zbrojního průmyslu tím že státy VS už neměli peníze na další nákupy. No a odprodej nadpočetné techniky tomu jen definitivně zlomil vaz. Přežily ty podniky které dokázali přežít v tržním prostření a ostatní šli do kopru.Skrýt celý příspěvek
O 9 z 10 produktu sociku mate pravdu, ale zrovna DANA neni zadnou kopii ruskeho originalu a bylo na cem stavet. Stejne jako mela a ma na cem stavet treba Aero. Ze ty firmy ...Zobrazit celý příspěvek
O 9 z 10 produktu sociku mate pravdu, ale zrovna DANA neni zadnou kopii ruskeho originalu a bylo na cem stavet. Stejne jako mela a ma na cem stavet treba Aero. Ze ty firmy neprospivaji je shoda mnoha faktoru, kde jen malo z nich bylo v rukou lidi z tech firem.
Takze pokud ZUZANA 2, Alca atd. jsou nekonkurenceschopne, muzou za to vsechny polistopadove vlady jeste vic nez ty predlistopadove. Par zivotaschopnych produktu tu bylo. Skoda ze konci stejne jako ty kopie, neuspechem.Skrýt celý příspěvekDanu vyráběli na Slovensku a také tam její vývoj pokračuje. To jak bude komerčně úspěšná záleží zejména na kvalitě výrobku a schopnosti výrobce prosadit se.
Danu vyráběli na Slovensku a také tam její vývoj pokračuje. To jak bude komerčně úspěšná záleží zejména na kvalitě výrobku a schopnosti výrobce prosadit se.
Zrovna jakákoliv těžká technika, vč. houfnic, začala být populární velice nedávno, ze známých důvodů až po roce 2014. Do té doby jen redukce stavů a sporadické nákupy. Na západě ...Zobrazit celý příspěvek
Zrovna jakákoliv těžká technika, vč. houfnic, začala být populární velice nedávno, ze známých důvodů až po roce 2014. Do té doby jen redukce stavů a sporadické nákupy. Na západě byly ke koupení zánovní tanky, bvp i houfnice. Na východě ani nemluvě, sice kvalita techniky mnohem nižší, byl rozdíl jestli koupit ojeté BMP-1 nebo CV-90 z Nizozemí.
Teprve válka na Ukrajině ukázala, že tank a dělo má stále své místo.Skrýt celý příspěvek
Z kolových houfnic mohli být relevantní konkurenti už pouze Archer nebo Zuzana 2. Archer má malou kapacitu zásobníku (18 hnacích náplní, 21 střel) a nabití zásobníku potřebuje ...Zobrazit celý příspěvek
Z kolových houfnic mohli být relevantní konkurenti už pouze Archer nebo Zuzana 2. Archer má malou kapacitu zásobníku (18 hnacích náplní, 21 střel) a nabití zásobníku potřebuje precizní práci, stroj je o 2m delší než Caesar. Mechanismus je ale sofistikovaný, radost pohledět (tedy až na ten stavební demper jako podvozek). Archer má také největší odměr děla +-85. Nejspíš ale neumožňuje ruční nabíjení (ruční střelbu), takže při jakékoliv poruše je problém. Zuzana 2 má velkou zásobu munice, přebití zásobníku ale přeruší palbu resp. ruční střelba je pomalá 2rpm. Odměr děla +-60, malá kadence 4-5rpm, vysoká cena, celková délka stroje rovněž o 2m více než Caesar.
Caesar má vysokou rychlost střelby 6-8rpm, kadence prakticky není omezena stavem munice v zásobníku, dost možná lze zásobník doplňovat během střelby nebo nabíjet přímo ručně ze země a kadence zůstane zachována. Dostřel děla je podle webových údajů největší (Caesar 42km, Z2 41km, Archer 40km). Mechanika nabíjení je na pohled primitivní až směšná, odměr děla je nejmenší, +-30. Délka stroje je nejkratší, cena stroje nejnižší, střelecké parametry nejlepší. Srovnávacích parametrů je samozřejmě daleko víc, ale už z těchto je vidět, že prakticky nebylo při výběru co řešit a Caesar je pro AČR nejlepší volba.Skrýt celý příspěvekKdyz se tu tenhle clanek objevil, byl tu "jsem prvni" koment od nevim koho (ktery nechal admin zjevne smazat), na ktery jsem reagoval ja, ze mozna prvni, ale jiste ne posledni neb ...Zobrazit celý příspěvek
Kdyz se tu tenhle clanek objevil, byl tu "jsem prvni" koment od nevim koho (ktery nechal admin zjevne smazat), na ktery jsem reagoval ja, ze mozna prvni, ale jiste ne posledni neb to bude Jura99 nebo Jirosi s asi 120 variaci na obhajobu vlastni garaze...
...a nebyl jsem daleko, z cca 500 komentu tu je kluci 117 od vas dvou a porad to stejne. :DSkrýt celý příspěvekVidíš a přesto se pokouším na to dívat nezaujatě :-). Archer je hightech, ale co když se v něm cosi šprajcne ? Přitom i přes hightech zjevně nedosahuje lepších střeleckých výsledků ...Zobrazit celý příspěvek
Vidíš a přesto se pokouším na to dívat nezaujatě :-). Archer je hightech, ale co když se v něm cosi šprajcne ? Přitom i přes hightech zjevně nedosahuje lepších střeleckých výsledků než Caesar. Zuzana je drahá a střelecky horší, výhodu má v ochraně osádky. Mít zásobník u houfnice je dvousečná zbraň, když je plný, střílíme, když je prázdný, obvykle to zastaví nebo sníží rychlost palby při ručním podávání. Caesar tento problém nemá. A nakonec samozřejmě cena. Je docela rozdíl jestli dát za tu zakázku 6 nebo 10mld. Kč a přitom získat +/- stejně výkonný systém.Skrýt celý příspěvek
Mno od pokuseni se o nezaujatost k skutecne objektivite u vas jeste dlouha cesta jest. :) Ale pomalu se tam posouvame.
Co si mam predstavit pod temi streleckymi parametrami?Mno od pokuseni se o nezaujatost k skutecne objektivite u vas jeste dlouha cesta jest. :) Ale pomalu se tam posouvame.
Co si mam predstavit pod temi streleckymi parametrami?z těch co víme z veřejných údajů alespoň kadence, dostřel, kapacita munice, odměr. Mě osobně by zajímala přesnost (tedy to co může ovlivnit např. způsob uchycení k lafetě, kvalita ...Zobrazit celý příspěvek
z těch co víme z veřejných údajů alespoň kadence, dostřel, kapacita munice, odměr. Mě osobně by zajímala přesnost (tedy to co může ovlivnit např. způsob uchycení k lafetě, kvalita výroby hlavně atp.) a rovněž by mě zajímal důvod údajně rozdílného dostřelu přitom při stejné ráži, délce hlavně, elevaci (byť max. elevace jednotlivých děl se o pár stupňů liší, což může být ten rozdíl).Skrýt celý příspěvek
Jura: nene, v max. elevaci by to být nemělo, ta bude jistě větší než je optimální elevace pro největší dostřel, protože kvůli MRSI se střílí i podstatně vyššími než je optimální... Zobrazit celý příspěvek
Jura: nene, v max. elevaci by to být nemělo, ta bude jistě větší než je optimální elevace pro největší dostřel, protože kvůli MRSI se střílí i podstatně vyššími než je optimální...Skrýt celý příspěvek
SYN_: Ono jde matematicky vypočítat kolik má a kolik už nemá smysl mít pro dané dělo. Při jiném děle se mění všechny vstupní hodnoty a ten výsledek se může lišit. Tohle prostě ...Zobrazit celý příspěvek
SYN_: Ono jde matematicky vypočítat kolik má a kolik už nemá smysl mít pro dané dělo. Při jiném děle se mění všechny vstupní hodnoty a ten výsledek se může lišit.
Tohle prostě nestřílí nikdo od boku.Skrýt celý příspěvek
ještě tady dávám odkazy na leták přímo od Nexteru a taky zajímavý odkaz na stránku military-today, kde jsou různé zajímavosti, které o houfnici ještě nepadly. ...Zobrazit celý příspěvek
ještě tady dávám odkazy na leták přímo od Nexteru a taky zajímavý odkaz na stránku military-today, kde jsou různé zajímavosti, které o houfnici ještě nepadly.
https://www.nexter-group.fr/si...
http://www.military-today.com/... Skrýt celý příspěvekMěl bych takovej dotaz - u Caesaru tu spousta lidí argumentuje větší paletou munice, ale jedním z důvedů zavedení ráže 155mm byla kompatibilita s NATO a 155mm je univerzální ráže. ...Zobrazit celý příspěvek
Měl bych takovej dotaz - u Caesaru tu spousta lidí argumentuje větší paletou munice, ale jedním z důvedů zavedení ráže 155mm byla kompatibilita s NATO a 155mm je univerzální ráže. U dělostřeleckých granátů s koncovým navedením navíc většinou nejsou nějaký zásadní požadavky na vybavení děla (to ten granát prostě vystřelí a navedení obstará buďto inerciál v granátu, nebo nějakej návodčí s laserovým značkovačem na konci).
Btw furt se tu argumentuje shoot and scoot - to se nechá dělat uplně se všim, to nejni žádná super novinka. Jedinej rozdíl je, že u některejch systémů bude čas opuštění stanoviště delší a u některejch kratší, závisí to hlavně na rychlosti zvednutí rydel a uzamčení hlavně. Celkem slušný časy na opuštění stanoviště mají imho tažený 125mm sovětský kanony.Skrýt celý příspěvekU munice jde o integraci konkrétních druhů do SŘP houfnice. U základních druhů nebude problém, ale integrace speciální munice se bude u jednotlivých výrobců lišit. I pro vystřelení ...Zobrazit celý příspěvek
U munice jde o integraci konkrétních druhů do SŘP houfnice. U základních druhů nebude problém, ale integrace speciální munice se bude u jednotlivých výrobců lišit. I pro vystřelení munice s koncovým navedením musí houfnice nastavit odpovídající palebné prvky.Skrýt celý příspěvek
Tak ano, scoot můžeme říkat všemu, asi tak jako můžeme říkat rychlý přesun i pěšákům - koneckonců můžou rychle běžet že? Pokud ovšem některý tažený kanón nestřílí připojený k ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ano, scoot můžeme říkat všemu, asi tak jako můžeme říkat rychlý přesun i pěšákům - koneckonců můžou rychle běžet že?
Pokud ovšem některý tažený kanón nestřílí připojený k táhnoucímu vozidlu, tak už jen takové připojení bude pěkná zdržovací položka...Skrýt celý příspěvek
Ještě jeden názor do diskuse, já si myslím , že jsme místo Caesarů v počtu (tuším)55, měli koupit za stejný balík peněz odpovídající množství K9. S Caesarem si koupíme spíše ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě jeden názor do diskuse, já si myslím , že jsme místo Caesarů v počtu (tuším)55, měli koupit za stejný balík peněz odpovídající množství K9. S Caesarem si koupíme spíše luxusní houfnici pro cvičné střelby, než výkonný a mobilní prostředek palebné podpory. Pokud by naším protivníkem byla ruská armáda, tak nám Ceasary rozstřílí dřív než vystřelí druhou salvu.Skrýt celý příspěvek
AČR má dva dělostřelecké oddíly. Pochybuji že při nákupu K-9 za 6 miliard i s municí by se přezbrojil alespoň jeden z nich. V každém případě by se za další velké peníze musly ...Zobrazit celý příspěvek
AČR má dva dělostřelecké oddíly. Pochybuji že při nákupu K-9 za 6 miliard i s municí by se přezbrojil alespoň jeden z nich. V každém případě by se za další velké peníze musly modernizovat současné Dany.Skrýt celý příspěvek
Když jsme u té K-9. K-9A1 byla představena v roce 2018, všechny starší K-9 mají projít modernizací do roku 2030 K-9A2 - mimo jiné další vylepšení obsahuje automatický nabíječ a ...Zobrazit celý příspěvek
Když jsme u té K-9.
K-9A1 byla představena v roce 2018, všechny starší K-9 mají projít modernizací do roku 2030
K-9A2 - mimo jiné další vylepšení obsahuje automatický nabíječ a posádky je snížena na 3.
Zatím sem nedohledal kdy byl ukončen vývoj varianty A2. Ale podle toho, že v roce 2018 teprve nasadily variantu A1 nepočítám, že by Finsko Norsko, Estonsko mělo autoloader.Skrýt celý příspěvekhttps://www.hanwha-defense.co.... Tady máte další spoustu informací: - Autoloader je tu potvrzen i pro verzi A1, ale počet lidí neuveden. - ...Zobrazit celý příspěvek
https://www.hanwha-defense.co....
Tady máte další spoustu informací: - Autoloader je tu potvrzen i pro verzi A1, ale počet lidí neuveden.
- Dostřel HE, ale jen 17 km!
-In NBC warfare situations, survivability is guaranteed with the on-board air purification system and gas masks for the crew.Skrýt celý příspěvek
Petr Technik Pokud je tomu tak, že na větší vzdálenost je efektivní pouze použití munice s korekcí GPS nebo jinak naváděné. Tak hlavním rozdílem bude průzkum a možnosti podpory ...Zobrazit celý příspěvek
Petr Technik
Pokud je tomu tak, že na větší vzdálenost je efektivní pouze použití munice s korekcí GPS nebo jinak naváděné. Tak hlavním rozdílem bude průzkum a možnosti podpory takové munice. Asi bude jedno, zda ten granát dopraví K9 nebo Caesar.
A pokud piřstoupím na válčení cínovými vojáčky, tak můžete mít klidně K9, ale z ruské strany se může stát, že vás zasypou submunicí (a to i samonavedením) z raketometu Směrč nebo Tornado z 90 km dálky, stačí?Skrýt celý příspěvekKdo se pohrne bojovat na širé ruské pláně ?
Kdo se pohrne bojovat na širé ruské pláně ?
Posledních pár let je tomu spíše naopak, není-liž pravda ?
Posledních pár let je tomu spíše naopak, není-liž pravda ?
Vzpomínáte? "Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 DANA ráže 152 mm a nakoupit 17 nových samohybných houfnic ráže 155 ...Zobrazit celý příspěvek
Vzpomínáte?
"Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 DANA ráže 152 mm a nakoupit 17 nových samohybných houfnic ráže 155 mm. Na obnovení dělostřelectva MO ČR vyčlenilo 6 miliard Kč."
https://www.armadninoviny.cz/a... Skrýt celý příspěvekJe velká škoda, že MOČR spolu s AČR chybí při akvizicích nové techniky větší iniciativa a zápal pro věc. Pro srovnání, v roce 2017 koupilo Finsko z Jižní Koree 48 použitých ...Zobrazit celý příspěvek
Je velká škoda, že MOČR spolu s AČR chybí při akvizicích nové techniky větší iniciativa a zápal pro věc.
Pro srovnání, v roce 2017 koupilo Finsko z Jižní Koree 48 použitých houfnic K9 za 155 mil. USD (3,65 mld. Kč)
ČR s velkou pravděpodobností pořídí 52 nových houfnic Caesar za 6 mld. Kč.
Zde je ještě zajímavější to, že Finsko obdobně jako ČR má významnou firmu, která vyrábí špičkové nákladní automobily SISU, jež jsou de-facto konkurentem TATRY.
Finsko na rozdíl od ČR nepožadovalo jako nosič nové houfnice domácí produkt. Protože si nejspíš moc dobře uvědomuje výhody samohybných věžových houfnic.
Finská armáda oproti té české také nemá neomezený rozpočet, ale i přesto, že se nenachází v situaci, kdy by prakticky ve stejný čas musela obměnit celou řadu klíčové výzbroje, tak si při pořizování nové techniky vede velmi racionálně a hospodárně a schopnosti a možnosti své armády nijak nedegraduje.
------
Zazněla tu lítost nad tím, že je škoda, že nepadlo rozhodnutí pořídit EVU.
S tím do jisté míry souhlasím, jenže EVA má z mého pohledu paradoxně jeden problém a to je automat s velmi malým zásobníkem munice, který sice na papíře a do vystřílení zásobníku má minimalistický nárok na početnost obsluhy. Poté ovšem je nárok na obsluhu a doplňování munice shodný s ostatnímu konkurenčními typy.
EVA by mohla být úspěšnější, kdyby měla poloautomatické či pouze manuální nabíjení jako má Caesar či ATMOS.
-------
AČR pořízením Caesaru jde o level dolu jakožto současný provozovatel houfnic DANA. Chápu PR AČR, že tento krok se snaží prezentovat, že to, co pořizují je vlastně super, ale super to opravdu není a sama AČR přiznává, že se jedná o jedno z nejlevnějších řešení, které bylo k dispozici.
Pokud by naše ekonomika či přesněji výdaje na obranu byli velmi omezené, tak tento krok by byl pochopitelný a akceptovatelný.
Jenže pokud MOČR je schopno vrazit pomalu 18 mld. do nákupu víceúčelových vrtulníků, které opravdu nyní nejsou zrovna urgentní, de-facto na úkor dělostřelectva, které je fakticky nejúčinnější zbraní celé armády a nejspíš také to odnese PVO min. tím, že náhrada se odsunula. A PVO v našem případě je mnohem důležitější při ohrožení naší země, než naše letectvo.
Proto akvizici houfnic Caesar považuji jako jakousi degradaci dělostřelectva AČR byť počítám s tím, že budou vybaveny a začleněny do moderního dělostřeleckého systému.
Trochu nechápu některé diskutující, kteří slepě hájí jakýkoliv krok armády či MOČR i na úkor degenerace AČR. Opravu by mě nebavilo chodit do diskuze vlastně bez vlastního názoru a jen hájit uprdnutí MOČR.Skrýt celý příspěvek"AČR pořízením Caesaru jde o level dolu jakožto současný provozovatel houfnic DANA." Pokud srovnáváte jen 2. parametry ( nabíjení, ochranu posádky), pak máte pravdu. Ale tady je ...Zobrazit celý příspěvek
"AČR pořízením Caesaru jde o level dolu jakožto současný provozovatel houfnic DANA."
Pokud srovnáváte jen 2. parametry ( nabíjení, ochranu posádky), pak máte pravdu. Ale tady je tak 30. bodů na srovnání.Skrýt celý příspěvekJirosi Těch bodů bylo snad přes 80, ale každý má jinou váhu, nejsou si rovny. Některé jsou podstatné, jiné pomalu nepodstatné či diskutabilní (z logiky věci). Ceasar byl vybrán ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Těch bodů bylo snad přes 80, ale každý má jinou váhu, nejsou si rovny. Některé jsou podstatné, jiné pomalu nepodstatné či diskutabilní (z logiky věci).
Ceasar byl vybrán ne proto, že by byl nadřazen ostatním houfnicím či pro nás výhodný, ale proto, že byl nejlevnější (nebo jeden z nejlevnějších).
Problém je v tom, že MOČR a AČR z celé plejády modernizačních programů vyčlenili na obnovu dělostřelectva minimální finance, tak aby se mohli koupit ty nejlevnější možné houfnice na podvozku Tatra.
Při srovnání kolik prostředků se uvolňuje na jiné akvizice, které jsou méně důležité, než dělostřelectvo (a za tím si stojím, protože role dělostřelectva a jeho význam na bojišti je nezpochybnitelný) je do očí bijící tento fatální nepoměr.
A to je hrozně špatně.Skrýt celý příspěvekV tom prvním jsme ve schodě, přece jen tohle by si mohl každý určit sám. Ale seznam nikde? Bu´ď byl nejlevnější, pak to byl nákup z nouze. Nebo byl mezi nejlevnějšími, ale pak to ...Zobrazit celý příspěvek
V tom prvním jsme ve schodě, přece jen tohle by si mohl každý určit sám.
Ale seznam nikde?
Bu´ď byl nejlevnější, pak to byl nákup z nouze. Nebo byl mezi nejlevnějšími, ale pak to bylo to co ACR vyhovuje!
Pokud bylo peněz málo jaký měl být rozpočet?
Za tech 6(10 je navýšení proti plánu), se dalo koupit děl dost:
52 ks Ceasar / 32 ks Z2 / Archer 39 ks / Pz2000 62 / M109 16 ksSkrýt celý příspěvekJirosi Seznam bodů bohužel nikde není, podobně jako seznam více než 300 bodů podle kterých byli vybírány víceúčelové vrtulníky. A ani nečekám, že někdy bude zveřejněny. Spíš to ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Seznam bodů bohužel nikde není, podobně jako seznam více než 300 bodů podle kterých byli vybírány víceúčelové vrtulníky. A ani nečekám, že někdy bude zveřejněny.
Spíš to slouží jako univerzální odpověď , proč byla vybrána ta a ta technika.
Jáchyme hoď to do stroje...
"Bu´ď byl nejlevnější, pak to byl nákup z nouze. Nebo byl mezi nejlevnějšími, ale pak to bylo to co ACR vyhovuje!"
Tím vlastně říkáš, že AČR vyhovuje nákup z nouze....
Na modernizaci AČR v nejbližších letech padne cca 90 mld. Kč.
210 BVP 52 mld.
12 vrtulníků Bell 17,6 mld.
62 Titus 6 mld.
80 chem. LOV 5 mld.
8 MADR 3,5 mld.
40 000 CZUB 2,35 mld.
47 000 neprůstřelných vest 1,67 mld.
71 Tater 557 mil.
52 houfnic 6 mld.
Opět připomínám, že druhá největší akvizice není nutná a odsává prostředky na ostatní modernizační programy, jako je třeba modernizace dělostřelectva, které je nuceno pořídit nejlevnější houfnice (samohybné).Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: Souhlas, ale takhle už tu čekáme přes 10. let na modernizaci, a 5.let na výběr nástupce. Semtam: Pokud jste hodnotil rozdíl v lafetaci děla, přitom to není ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: Souhlas, ale takhle už tu čekáme přes 10. let na modernizaci, a 5.let na výběr nástupce.
Semtam: Pokud jste hodnotil rozdíl v lafetaci děla, přitom to není rozhodující parametr pro poskytovaní palby. Pak by vám nemělo problém doplnit i ty další.
Ne. Tím pouze říkám, že ta částka není žádný momentální propad financování. Ale je dlouhodobě plánována podle toho s jakým dělostřelectvem se počítá.
"Na modernizaci AČR v nejbližších letech padne cca 90 mld. Kč."
Máte tam chybu, druhou možná i první částkou bude modernizace, prodloužení stíhacího letectva. Druhé to bude jen díky tomu, že to bude na 10, a ne na celou dobu 30+.let. Jen do roku 2025 to bude investičních 8. miliard na splátkách pronájmu. Tady máte ty peníze co vám chybí na jiné prostředky!Skrýt celý příspěvekJirosi Věžové a bezvěžové houfnice jsem popisoval níže. Chybu tam nemám, píši v následujících letech a vypisuji konkrétní výdaje v této době, které navíc již probíhají, po roce ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Věžové a bezvěžové houfnice jsem popisoval níže.
Chybu tam nemám, píši v následujících letech a vypisuji konkrétní výdaje v této době, které navíc již probíhají, po roce 2025 je další vlna včetně další story ohledně náhrady Sokolu víceúčelovým typem vrtulníku.Skrýt celý příspěvekNevypisujete konkrétní výdaje v neurčitém čas několika let. Ale spíše plánované prostředky na investice, nebo už podepsané smlouvy. Ale ty jen ty co se vám hodí, aby se dalo ...Zobrazit celý příspěvek
Nevypisujete konkrétní výdaje v neurčitém čas několika let. Ale spíše plánované prostředky na investice, nebo už podepsané smlouvy. Ale ty jen ty co se vám hodí, aby se dalo kopnout do H1. Viz. moje upozornění na stíhací letectvo.
Krom toho většina z toho má nastavené vyplácení v letech. Vy, ale připisujete celou částku vámi vybranému časovému úseku.Skrýt celý příspěvek
Finové mají trochu jiný terén, nejspíš jim pásy více vyhovují. K9 bych u nás rád viděl také, ale nedá se tvrdit, že pásové houfnice jsou huj a kolové fuj. Některé státy dokonce ...Zobrazit celý příspěvek
Finové mají trochu jiný terén, nejspíš jim pásy více vyhovují. K9 bych u nás rád viděl také, ale nedá se tvrdit, že pásové houfnice jsou huj a kolové fuj. Některé státy dokonce pásy nahrazují koly (Izrael, Dánsko). S čím s tebou určitě souhlasím a pochopitelně si opět vysloužím nálepku antislováka, že EVA má málo kapacitní zásobník a ruční palba je pomalá (2rp), ba dokonce palba ze zásobníku není žádná špica (4-5rpm) a doplňovat zásobník je vlastně komplikace.
Co ale pravda určitě není, že by došlo k degradaci dělostřelectva AČR. Tam naopak bude pokrok hned o mnoho řádů. První věc je SŘP a senzorové vybavení, tam bych čekal naprosto sci-fi změnu vzhledem k elektronice socialistické Dany, rovněž bych čekal spolupráci s dělostřeleckým radarem Artur a dalšími. Dále bude dvojnásobný dostřel a až dvojnásobná kadence. Shoot and scout změřený nemám, ale čekám také velký rozdíl. Zkrátka Dana je něco jako velký elektronkový sálový počítač a Caesar je křehký iphone. Výkony ale neodpovídají robustnosti.Skrýt celý příspěvekJura99 Já nikde netvrdím, že kolové houfnice jsou fuj a pásové huj. Já neustále píšu o samohybných věžových (K9 nebo ZUZNA, atd.) a bezvěžových (ATMOS, Caesar). Opět stejně jako ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
Já nikde netvrdím, že kolové houfnice jsou fuj a pásové huj.
Já neustále píšu o samohybných věžových (K9 nebo ZUZNA, atd.) a bezvěžových (ATMOS, Caesar).
Opět stejně jako Skelet, to že zastaralou plnohodnotnou houfnici nahradíme soudobou polovičatou houfnicí není krok dopředu, ale vzad.
Ty pozitiva o kterých hovoříš platí pro všechny soudobé prostředky.Skrýt celý příspěvekJura99 Je to jako kdyby si starýho Superba nahradil novou Fabií. Ta Fabie, co se týče elektroniky je daleko před Superbem, ale to jen díky mladší generaci, ale jinak je stále o ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
Je to jako kdyby si starýho Superba nahradil novou Fabií. Ta Fabie, co se týče elektroniky je daleko před Superbem, ale to jen díky mladší generaci, ale jinak je stále o několik tříd níž.Skrýt celý příspěvekAle o tom přece nikdo nepochybuje že nový Superb by bylo lepší svezení, nicméně i z praxe vidíme že naprostá většina uživatelů tuto variantu při nákupu nevolí... takže to pravdu ...Zobrazit celý příspěvek
Ale o tom přece nikdo nepochybuje že nový Superb by bylo lepší svezení, nicméně i z praxe vidíme že naprostá většina uživatelů tuto variantu při nákupu nevolí... takže to pravdu přesně odpovídá analogii.
Navíc DANA bohužel není starý Superb, ale spíš 613ka... ano, prostorově vynikající a pohodlné svezení, ale jinak už jen samá negativa...
Prostě úspěch je že se vybralo něco moderního, kompatibilního a v dostatečném počtu. Navíc jsme nevysáli rozpočet, takže mezitím co se můžeme bavit plněním skladů moderní municí a cvičením s ní, úplně klidně se někdo na pozadí může zabývat zkoumáním (a hlídáním příležitostí) jak klidně doplnit oddíl na pásech (s věží pak, samo). Anebo raketomety, anebo samohybné minomety, anebo...Skrýt celý příspěvek
Jura99 Navíc ty argumentuješ dělostřeleckým radarem a SŘP, což ale není součástí houfnice jako takové a také proto se vybírají zvlášť. Navíc i staré děla jako DANA či 2S1 mohou ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
Navíc ty argumentuješ dělostřeleckým radarem a SŘP, což ale není součástí houfnice jako takové a také proto se vybírají zvlášť.
Navíc i staré děla jako DANA či 2S1 mohou fungovat pokud mají SŘP v moderním bojišti viz polský TOPAZ, který patří mezi špičku ve světě.Skrýt celý příspěvekPřesně tak. Finsko je zemí lesů, vod a strání s řídkým osídlením a ještě řidší sítí komunikací. Navíc tam v zimě celkem dost sněží a v létě zase malinko vadí bažiny. Kolová SHD je ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně tak. Finsko je zemí lesů, vod a strání s řídkým osídlením a ještě řidší sítí komunikací. Navíc tam v zimě celkem dost sněží a v létě zase malinko vadí bažiny. Kolová SHD je tam celkem na nic, protože by ke každé museli mít vyprošťovací tank a sněžný pluh.Skrýt celý příspěvek
liberal shark Ach jo, kolová technika má mnohdy dosti podobné průchodné vlastnosti terénem jako technika pásová. Samozřejmě pásová technika bude mít v terénu asi vždy ...Zobrazit celý příspěvek
liberal shark
Ach jo, kolová technika má mnohdy dosti podobné průchodné vlastnosti terénem jako technika pásová. Samozřejmě pásová technika bude mít v terénu asi vždy výhodu.
Ovšem terén Finska se zas tak moc neliší třeba od terénu Švédska, které zavedlo houfnici na kolech (Archer).
ČR jakožto evropská země může mít podmínky všelijaké a s přihlédnutím k našemu členství v NATO může počítat s podmínkami ještě drsnějšími.
Kolová houfnice proto ve Finsku nemůže mít nějaké zásadní omezení oproti houfnici pásové.Skrýt celý příspěvek
ne, nákupem Caesaru určitě naše dělostřelectvo nepůjde o úroveň dolů. Ta úroveň půjde nahoru. Moderní munice, dostřel, moderní SŘP, to vše katapultuje dělostřelectvo vybavené ...Zobrazit celý příspěvek
ne, nákupem Caesaru určitě naše dělostřelectvo nepůjde o úroveň dolů. Ta úroveň půjde nahoru. Moderní munice, dostřel, moderní SŘP, to vše katapultuje dělostřelectvo vybavené Caesarem směrem nahoru. Ano, můžeme se bavit o tom, že některá technická řešení jsou proti věžovým systémům na pozvednutí obočí, ale to je tak vše. Proti stávajícím Danám se úroveň zvýší. Podstatně.Skrýt celý příspěvek
skelet Nerozumíš, dělostřelectvo jde dolů protože nahrazuje samohybnou věžovou houfnici houfnicí vezenou (bezvěžovou) na Tatře. To, že dělostřelectvo jako takové se modernizuje ...Zobrazit celý příspěvek
skelet
Nerozumíš, dělostřelectvo jde dolů protože nahrazuje samohybnou věžovou houfnici houfnicí vezenou (bezvěžovou) na Tatře.
To, že dělostřelectvo jako takové se modernizuje aby mělo SŘP a radiolokátory, tak to by měla být samozřejmost a hlavně tohle jsme už měli mít vše toto propojené již dávno (viz. třeba Polsko, apod).
To, že se stará houfnice poplatná své době nahradí novou houfnicí, která má kanon, který splňuje požadavky NATO je obyčejné omlazení techniky.
Problém je v tom, že plnohodnotnou houfnici nahrazujeme houfnicí "polovičatou". Je to samé, jako kdyby jsme v éře DANY místo ní pořídili tažené kanony.Skrýt celý příspěvekNe, to není nerozumněním, to je prostě tím že vy jste položil jako kritickou vlastnost "má věž" = "je dobrá" což někdy platí, a někdy je v tom nulový rozdíl, záleží na ...Zobrazit celý příspěvek
Ne, to není nerozumněním, to je prostě tím že vy jste položil jako kritickou vlastnost "má věž" = "je dobrá" což někdy platí, a někdy je v tom nulový rozdíl, záleží na podmínkách.
Mmch, v éře Dany se skutečně pořizovaly i tažené kanóny, takže tak - podle vás je to blbost a ejhle...Skrýt celý příspěvekSYN_ Co ejhle? Jediný důvod proč se rozhodlo pořídit pořídit Caesara je to, že levnější, než běžná houfnice. Jinak vše ostatní má horší, než třeba K9 či PzH2000 pro naše podmínky. Zobrazit celý příspěvek
SYN_
Co ejhle? Jediný důvod proč se rozhodlo pořídit pořídit Caesara je to, že levnější, než běžná houfnice. Jinak vše ostatní má horší, než třeba K9 či PzH2000 pro naše podmínky.Skrýt celý příspěvek"Jinak vše ostatní má horší, než třeba K9 či PzH2000 pro naše podmínky." To ostatní je krytá věž, to ale není jediný parametr pro posouzení u houfnice. Ta věž překvapivě funguje ...Zobrazit celý příspěvek
"Jinak vše ostatní má horší, než třeba K9 či PzH2000 pro naše podmínky."
To ostatní je krytá věž, to ale není jediný parametr pro posouzení u houfnice. Ta věž překvapivě funguje jen při střelbě z vezené zásoby munice.
Pokud vedete palbu z postavení musíte tu houfnici zásobovat (K9+K10). Když není k dispozici K-10, tak se otevřou zadní vrátka(ztráta ochrany osádky) a začne se to z venku ládovat ručně.Skrýt celý příspěvekJediné co má Caesar oproti zmiňovaným houcnicím horší je nekrytá obsluha. Ve všech ostatních ohledech jsou to naprosto srovnatelné systémy. Připoměl bych že kupujeme houfnici a ne ...Zobrazit celý příspěvek
Jediné co má Caesar oproti zmiňovaným houcnicím horší je nekrytá obsluha. Ve všech ostatních ohledech jsou to naprosto srovnatelné systémy. Připoměl bych že kupujeme houfnici a ne útočné dělo.
Opata to správně shrnul když řekl že Caesar nabízí nejlepší poměr cena-výkon.Skrýt celý příspěvek
semtam nesouhlasím s větou: "Jenže pokud MOČR je schopno vrazit pomalu 18 mld. do nákupu víceúčelových vrtulníků, které opravdu nyní nejsou zrovna urgentní, de-facto na úkor ...Zobrazit celý příspěvek
semtam
nesouhlasím s větou: "Jenže pokud MOČR je schopno vrazit pomalu 18 mld. do nákupu víceúčelových vrtulníků, které opravdu nyní nejsou zrovna urgentní, de-facto na úkor dělostřelectva...."
vrtulníky se kupovaly před covid19 a teď po epidemii se bude všude šetřit! Doufám že se pořídí všech 210 BVP i když to vyhraje ten nejlevnější...Skrýt celý příspěvekJak by asi někdo chtěl provozovat výsadkový pluk bez vrtulníků ? A co všeobecná vzdušná podpora pozemních vojsk ? Chtělo by to myslet trochu komplexně a v souvislostech.
Jak by asi někdo chtěl provozovat výsadkový pluk bez vrtulníků ? A co všeobecná vzdušná podpora pozemních vojsk ? Chtělo by to myslet trochu komplexně a v souvislostech.
3RMO
Na modernizaci AČR prozatím finanční krize způsobená Covidem nemá dopad. Objem financí zůstává nezměněn.
Můžete si to dohledat, je to volně dostupné.3RMO
Na modernizaci AČR prozatím finanční krize způsobená Covidem nemá dopad. Objem financí zůstává nezměněn.
Můžete si to dohledat, je to volně dostupné.
Že se chystá výběr houfnic jsme určitě všichni slyšeli. Bod jedna splněn. Že se vybral typ. Jsme se dozvěděli. Ale mám za to, že to je až bod tři který splnil všechny papírové ...Zobrazit celý příspěvek
Že se chystá výběr houfnic jsme určitě všichni slyšeli. Bod jedna splněn. Že se vybral typ. Jsme se dozvěděli. Ale mám za to, že to je až bod tři který splnil všechny papírové předpoklady. Chybí mi bod dvě. Půjčily, odzkoušeli, nechali jsme si předvést. A takhle vypadá finální výrobek. Aby to nedopadlo jak s Brenem. Hurá že vyhrála naše firma. A že je lepší než ta od jiné firmy. A ve výsledku to ještě opravdu není to pravé ořechové. Bil bych rád za bod dvě. Pak bi ubylo hodně diskuzí. Samozřejmě našem dělostřelcům přeji novou techniků a plno dobrých let používání.Skrýt celý příspěvek
NEXTER CAESAR je sériový, battle tested výrobek. Co na něm chcete zkoušet ?
NEXTER CAESAR je sériový, battle tested výrobek. Co na něm chcete zkoušet ?
To Bren1 bil taky. A přece armáda kupuje dvojku. To že místo do papíru se podívám i na více zboží není žádná blbost. A přesné provedení pro armádu jsem zatím vyděl jen ...Zobrazit celý příspěvek
To Bren1 bil taky. A přece armáda kupuje dvojku. To že místo do papíru se podívám i na více zboží není žádná blbost. A přesné provedení pro armádu jsem zatím vyděl jen počítačové. Kdyby byl prototyp, nemusely bi se lidi dohadovat jak to bude vypadat a nebo co to má a nemá.nic víc.Skrýt celý příspěvek
Právě že Bren nebyl ani sériový natož odzkoušený výrobek. Nexter má samozřejmě houfnice které představuje zákazníkům. Ti pak zvolí konkrétní konfiguraci. Než bude houfnice prijatá ...Zobrazit celý příspěvek
Právě že Bren nebyl ani sériový natož odzkoušený výrobek. Nexter má samozřejmě houfnice které představuje zákazníkům. Ti pak zvolí konkrétní konfiguraci. Než bude houfnice prijatá do výzbroje musí projít vojskovými zkouškami.Skrýt celý příspěvek
Jo. A proč má tenhle článek skoro 600 příspěvků a neustále se tady dohadujeme jakej automat to bude mít. A existuje jediná dosti mizerná animace kterou bych čekal spíše ode mě . ...Zobrazit celý příspěvek
Jo. A proč má tenhle článek skoro 600 příspěvků a neustále se tady dohadujeme jakej automat to bude mít. A existuje jediná dosti mizerná animace kterou bych čekal spíše ode mě . Můžete pokračovat v hádání. Když teda není o čem. Konec.Skrýt celý příspěvek
To je tím, že si každý pustí to Dánské video a má jasno. Přitom spousta lidí čekala věžovou pásovou houfnici. Co na tom, že se nabíjí skoro stejně jako ten Ceasar :)
To je tím, že si každý pustí to Dánské video a má jasno. Přitom spousta lidí čekala věžovou pásovou houfnici. Co na tom, že se nabíjí skoro stejně jako ten Ceasar :)
CAESAR MÝTUS ZBRANĚ ZE ZÁPADU: Za mne je určitě fajn, že TATRA a NEXTER jsou partneři a můžeme navazovat na tradice francouzského a československého vojenského partnerství a ...Zobrazit celý příspěvek
CAESAR MÝTUS ZBRANĚ ZE ZÁPADU:
Za mne je určitě fajn, že TATRA a NEXTER jsou partneři a můžeme navazovat na tradice francouzského a československého vojenského partnerství a přátelství.
ALE
CAESAR není výkřik posledního vývoje, ale ověřené řešení v moderním hávu nenabízející další prostor pro pokrok. Obávám se že koupíme osekanou verzi kvůli financím a pak kluci z dělostřelectva budou tlačit na dovybavení a to už bude bez soutěže, protože NEXTER na svou techniku nedovolí šáhnout. Takže se v tichosti vysolí min. to co za ZUZANU a v horším případě což není pro AČR nic neznámého, daleko víc. A otom už armadní marketeři nic neřeknou.
CAESAR starý koncept v moderním hávu. A co mne k tomu vede ? Stará houfnice PION a MALKA ráže 203 mm vytvořená pro jadernou munici. Toto řešení je staré 40-50 let. A co mají sovětské analogy podobné z CAESAREM ? Kanón se neotáčí je umístěn v zadní části podvozku, systém nabíjení a hydraulické rydlo na eliminaci zpětného rázu. Přikládám odkazy na videa. AČR opravdu neudělala průlomový nákup a rozhodovali se hlavně podle ceny, která je diskutabilní. Nechápu proč si zbraň nevyzkoušeli vojáci aspoň rok provozu v Jincích a pak teprve schválit nákup. Proč se teoretizuje namísto aby se zbraň zkoušela a teprve potom provedl nákup?
Myslím, že armáda víc podlehla tlaku kvůli svému expedičnímu charakteru a nikoliv obraně terénu ČR. Náš stát je tak malí, kam se chcete furt přesouvat a manevrovat. V připadě obrany nám nic nezbyde než gerilový boj a kruhové obrany měst a oblastí a čekat na podporu NATO pokud nebude vyřazena......
https://youtu.be/gkMzrgzLwuA...
https://youtu.be/-c9yQzMbTXM... Skrýt celý příspěvekOsekanou verzi, jako že bude mít poloviční kanón nebo co? Můžou koupit poloautomat, ale to by bylo trvalé rozhodnutí. Všechny bezvězové houfnice jsou takhe řešeny, to je naprosto ...Zobrazit celý příspěvek
Osekanou verzi, jako že bude mít poloviční kanón nebo co? Můžou koupit poloautomat, ale to by bylo trvalé rozhodnutí.
Všechny bezvězové houfnice jsou takhe řešeny, to je naprosto standardní koncepce.Skrýt celý příspěvekCaesar nic jinýho než poloautomat nenabízí...
Caesar nic jinýho než poloautomat nenabízí...
Osekananá verze. Mám na mysli automatiku nabíjení a software. Může to být i délka hlavně a ohlídal bych si i slitiny a mocnost hlavně. Nikdo neřekl co k tomu bude za munice, údržba ...Zobrazit celý příspěvek
Osekananá verze. Mám na mysli automatiku nabíjení a software. Může to být i délka hlavně a ohlídal bych si i slitiny a mocnost hlavně. Nikdo neřekl co k tomu bude za munice, údržba atd. Některé státy mají varianty zbraní pro svou armádu a vyvozní. A neřeklo se zda bude podvozek 8×8 nebo 6x6 a zda má CAESAR ruzné verze....To jsou vše otazníky. Porovnává se cena s municí a službami nebo bez ????Skrýt celý příspěvek
Takže si shrneme známá fakta. Houfnice se bude dodávat na podvozku Tatra 8x8. Tohle řešení bylo vyvíjeno jako soukromá iniciativa Nexteru a samotná francouzská armáda je zatím nemá ...Zobrazit celý příspěvek
Takže si shrneme známá fakta. Houfnice se bude dodávat na podvozku Tatra 8x8. Tohle řešení bylo vyvíjeno jako soukromá iniciativa Nexteru a samotná francouzská armáda je zatím nemá ve výzbroji. Tedy žádná exportní a neexportní verze neexistuje. Jinak houfnice jako taková byla v jiných variantách exportována do několika zemí. Například Saúdská Arábie chce v jejich nákupech pokračovat, takže s kvalitou jsou pravděpodobně spokojení. Munice má být součástí dodávky. Jistě se porovnává cena za kus i cena systémová plus munice.Skrýt celý příspěvek
To vyzkoušení v praxi na rok je fajn, ALE prosím pak do argumentace nemixovat třeba EVA, u té by toto naprosto nešlo (i kdyby někdo prototyp postavil, stejně by to nebylo měřítko ...Zobrazit celý příspěvek
To vyzkoušení v praxi na rok je fajn, ALE prosím pak do argumentace nemixovat třeba EVA, u té by toto naprosto nešlo (i kdyby někdo prototyp postavil, stejně by to nebylo měřítko toho jaká by byla kvalita sériové).
Prostě málokdy lze přesně vyzkoušet finální výrobek v počeštěné variantě, pokud nebudeme nakupovat beze změn (!) přesně stejnou variantu jako už byla vyrobená.Skrýt celý příspěvek
Hodně se tu zmiňuje automat u Caesara. Co jsem zatím ale viděl videa s tím ramenem, které mají Dánové, tak to rozhodně automatem nazvat nelze. To je poloautomat. Existuje snad ...Zobrazit celý příspěvek
Hodně se tu zmiňuje automat u Caesara. Co jsem zatím ale viděl videa s tím ramenem, které mají Dánové, tak to rozhodně automatem nazvat nelze. To je poloautomat. Existuje snad ještě něco pokročilejšího? Nějaké video nebo obrázek by nebyl?Skrýt celý příspěvek
Zkuste projít diskuzi pod vámi, je tam několik odkazů na obrázky. Video bohužel není k dispozici.
Zkuste projít diskuzi pod vámi, je tam několik odkazů na obrázky. Video bohužel není k dispozici.
Scotty/Jirosi: Díky, ten malý detail jsem přehlédl. To už vypadá docela líp, když se s tím těžkým granátem nebude muset obsluha při nabíjení tahat. Jinak už jsem se rozepisoval o ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty/Jirosi: Díky, ten malý detail jsem přehlédl. To už vypadá docela líp, když se s tím těžkým granátem nebude muset obsluha při nabíjení tahat.
Jinak už jsem se rozepisoval o tom, jak je škoda, že není automatika i na dobíjení prachových náplní a pak jsem ještě raději zkusil projet youtube. Tohle video sem zatím, myslím, ještě nikdo nedal, pokud ano, tak se omlouvám:
https://www.youtube.com/watch?...
Tam ten chlapík jasně říká, že pro nabíjení není nutný žádný zásah obsluhy. Takže jak to popisuje, tak rameno si samo nabere granát z jedné strany, na druhé straně jsou naskládané ty prachové náplně (které už tam někdo naskládal dříve, ale vypadá to, že je jich tam na více výstřelů) a automat si je sám nabere.
Jsou tam i pěkné záběry zezadu, v čase 2:00 je vidět i funkce nabíjení.
To by mohlo znamenat, že by mohla být obsluha při střelbě v kabině? No, to se určitě časem dozvíme.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...