Houfnice CAESAR pro Armádu České republiky

Houfnice CAESAR pro Armádu České republiky
CAESAR 8×8 / Nexter Systems (Zvětšit)

Ministerstvo obrany České republiky (MO ČR) začne s francouzskou společností Nexter Systems vyjednávat podmínky dodávek 52 samohybných kolových houfnic CAESAR 8×8. Francouzské houfnice v české armádě nahradí samohybné houfnice vz. 77 Dana.

Nové houfnice pro českou armádu

Nejdříve doporučujeme přečíst náš článek Nová děla pro Armádu České republiky: Zuzana 2 vs. CAESAR, kde problematiku dělostřelectva detailně rozebíráme.

Česká republika za 52 houfnic CAESAR, počáteční dodávku munice, dva simulátory a školení zaplatí maximálně šest miliard korun. Jde tedy o deklarovanou částku, kterou má MO ČR k dispozici, nikoliv o finální částku za houfnice. Součástí vyjednávání bude případná opce na dalších 12 houfnic, které mají tvořit zálohu v případě bojových ztrát. Dodávky proběhnou mezi roky 2022 až 2026.

„V případě dodávek houfnice Caesar pro Armádu ČR je možné dosáhnout českého průmyslového podílu nad 50 procent. Český by byl nejen podvozek, ale i pancéřovaná kabina,“ uvedl mluvčí společnosti Tatra Trucks Andrej Čírtek. Česká houfnice CAESAR tedy zřejmě využije tatrováckou platfomu T 815–7 8×8 s prodlouženou pancéřovanou kabinou. V kabině je místo pro pět protiminových sedaček ‒ dostatečný počet pro nutnou tří až pětičlennou obsluhu houfnice CAESAR.

Tatrovácká kabina je dále vybavena pravým a levým střešním průlezem, topnou, ventilační a klimatizační jednotkou, nezávislým topením, filtroventilací, úchyty zbraní nebo ochrannými mřížemi oken. Jde sice jen o spekulaci, ale Armáda ČR zřejmě zůstane u klasického tarovackého tvaru kabiny, bez „stealth“ kapotáže, kterou jsme viděli na prvním prototypu houfnice CAESAR 8×8.


Kabina české houfnice CAESAR zřejmě bude přímo vycházet z panceřované prodloužené kabiny tatrovky T 815–7T3RC1 8×8.1R; větší foto / TATRA TRUCKS

Stejně tak lze předpokládat, že muniční vozidla budou tvořit také vozidla T 815–7 s pancéřovanou kabinou. Zda se muniční vozidla stanou součástí objednávky není jisté. Výhodou, jak napovídá uložení munice na CAESAR 8×8, bude rychlá překládka munice z nákladní korby Tatry do úložných boxů na houfnici (při možnosti postavit vozidla hned vedle sebe).

Houfnice CAESAR 8×8 jsou bezvěžové houfnice, obsluha při palbě tedy není chráněná. Armáda ČR tedy houfnice využije především pro všeobecnou palebnou podporu. Hlavním úkolem všeobecné palebné je vyřazování cílů v hloubce sestavy nepřítele. Jedná se zejména o dělostřelectvo, místa velení, prostředky protivzdušné obrany (PVO), spojení a elektronického boje, druhé sledy a zálohy, letectvo na předsunutých přistávacích plochách a další nepozorovatelné cíle. Úkoly všeobecné palebné podpory plnily francouzské houfnice CAESAR například v Iráku (viz dále).

Houfnice CAESAR 8×8 tedy nebudou organickou součástí těžké 7. mechanizované brigády, jak bylo v médiích uvedeno, ale součástí samostatného 13. dělostřeleckého pluku. Jaselský pluk bude přiřazován bojovým úkolovým uskupením (BÚU) Armády ČR podle potřeby. Lapidárně řečeno, CAESAR 8×8 podpoří mise českých vojáků v zahraničí, ale i bojové akce mechanizovaných jednotek. 

Jak tedy Armáda ČR vyřeší přímou palebnou podporu 7. mechanizované brigády? Nákup pásových houfnic není reálný. Jedinou „nadějí“ se zdá zavedení samohybného minometu na podvozku nových bojových vozidel pěchoty. 

V každém případě nákup houfnic CAESAR ještě více posílí spolupráci mezi společností Tatra Trucks a Nexter Systems. Známkou úzké spolupráce je obrněné vozidlo Titus, které Armáda ČR objednala v počtu 62 kusů. Vozidlo je také intenzivně nabízeno na zahraničních trzích.


Houfnice CAESAR v Iráku; větší foto / US Army

Houfnice CAESAR

Francouzská společnost Nexter Systems (dříve GIAT Industries) předvedla první prototyp houfnice CAESAR v roce 1992. Vývoj (financovaný výhradně ze soukromých zdrojů) skončil o čtyři roky později. V roce 2004 francouzské ministerstvo obrany objednalo 77 houfnic na podvozku 6×6 a dodávky začaly v roce 2008.

Zahraniční zákazníci získali nebo objednali téměř 300 houfnic ‒ Dánsko (18 kusů), Saúdská Arábie (minimálně 132 ks), Indonésie (55 ks), Maroko (36 ks), Thajsko (šest kusů) a nyní samozřejmě Česká republika (52 ks). 

Podle výrobního plánu Nexter Systems v letech 2018 až 2024 vznikne 147 houfnic CAESAR na podvozku 6×6 a 112 houfnic na tatrováckém podvozku 8×8.

Samotná francouzská armáda předpokládá nákup dalších 32 houfnic CAESAR. Původní platformu Renault Sherpa 5 ale nahradí lépe chráněné vozidlo. Francouzská armáda chce totiž postupně nahradit 80 starších obrněných pásových houfnic AMX 30 AuF1. Celkově tak francouzská armáda hodlá provozovat 109 houfnic CAESAR.


Detail závěru nábojové komory; větší foto / defense.gouf.fr

Jaké řešení francouzská armáda zvolí pro 32 houfnic CAESAR? Nexter Systems zřejmě své armádě nabídne pancéřovanou verzi na podvozku Tatra. Ostatně v roce 2015, kdy se začalo mluvit o potenciálním nákupu 32 houfnic CAESAR, představil Nexter Systems pancéřovanou verzi na tarováckém podvozku. V každém případě kolové platformy zahraničních výrobců nejsou ve francouzské armádě výjimkou.

Hlavní výhodou podvozku 8×8 je lepší průchodivost terénem a větší nosnost. CAESAR 8×8 dokáže díky větší nosnosti a rozměrům převážet až 30 střel ráže 155 mm (plus příslušný počet prachových náplní), oproti 18 střelám u verze 6×6.

Pancéřovaná kabina CAESAR 8×8 dosahuje balistické ochrany úrovně 2 (7,62×39 mm z 30 m) podle normy STANAG 4569. Ochranu lze zvýšit na úroveň 3, kdy pancéřové části odolají puškovým střelám 7,62×51 mm (z 30 m). Protiminová ochrana je na úrovní 2a/2b, tedy posádka přežije výbuch 6 kg trhaviny kdekoliv pod podvozkem nebo koly.

Úroveň 2 nám říká, že kabina odolá explozi standardního tříštivo-trhavého 155mm dělostřeleckého granátu na vzdálenost 80 metrů. V případě ochrany úrovně 3 jde o vzdálenost 60 metrů.

Záleží ale, zda granát dopadne před nebo vedle kabiny – díky plošímu dopadu dělostřeleckého granátu skoro polovina střepin míří neúčině do země nebo do vzduchu. Smrtící účinek dělostřeleckých granátů je tedy mnohem větší v bočních směrech.


Princip fungování korekčního systému SPACIDO / Nexter Systems

Podle české armády za vítězstvím francouzské houfnice stála také širší paleta nabízené munice. Francouzská houfnice může používat například protitankovou dělostřeleckou munici BONUS (odzkoušenou v boji, viz dále) nebo munici s koncovým navedením M982 Excalibur. Samotný Nexter nabízí klasické tříštivo-trhavé granáty, ale také osvětlovací a zadýmovací. Nexter vyvíjí také vlastní munici s koncovým navedením KATANA, která bodově zasáhne cíl na vzdálenost až 60 kilometrů.

Další zajímavou technologií je korekční systém SPACIDO, který se šroubuje do klasických tříštivo-trhavých granátů místo nárazového zapalovače. Pokud je součástí houfnice malý radiolokátor, lze několik sekund sledovat let střely a posílat ji korekční údaje. Pohyblivé aerodynamické brzdy na systému SPACIDO pak korigují let střely. Výsledkem je až čtyřikrát menší rozptyl v cíli, oproti klasické „hloupé“ tříštivo-trhavé munici. Tento systém nepotřebuje GPS a je údajně odolný proti rušení.

Zda české houfnice CAESAR získají radar pro použití zapalovačů SPACIDO není známo. Případná pozdější instalace ale zřejmě nebude technický problém.


Francouzské houfnice CAESAR v Iráku

Francouzské zkušenosti s houfnicemi CAESAR

Samohybné houfnice CAESAR tvoří od roku 2008 páteř francouzského dělostřelectva. Hlavním strategickým směrem zájmu Francie je Afrika a bývalá koloniální území, takže francouzská armáda nasazovala houfnice CAESAR především na černém kontinentu (Mali, Čad, Niger, Burkina-Faso nebo Mauritánie). Francouzská armáda ale vyslala houfnice CAESAR také do boje proti jednotkám Islámského státu v Iráku a Sýrii. 

Celkově v období od září 2016 do března 2018 francouzské houfnice CAESAR v Iráku a Sýrii provedly více než 2400 dělostřeleckých úkolů a vystřelily více než 18 000 granátů, včetně granátů BONUS s naváděnou submunicí. K prvnímu použití munice BONUS došlo v prosinci 2018, kdy francouzské dělostřelectvo vedlo palbu na kolonu vozidel islámistů. Naváděná submunice ze čtyř granátů BONUS bodově zničila osm nepřátelských vozidel.

Čtyři houfnice CAESAR (a celkově 120 dělostřelců) se mezi roky 2015 až 2016 mimo jiné účastnily bojů o město Mosul. Čtyři houfnice dokázaly podporovat irácké jednotky ustálenou palbou šest ran za minutu.


Houfnice CAESAR v Sýrii

CAESAR musely na Středním východě obstát v drsném prostředí, tj. snášet všudypřítomnou prašnost a teploty od -10°C v noci a +50°C ve dne. Francouzské houfnice zde také spolupracovaly s americkými taženými houfnicemi M777A2 a samohybnými M109 Paladin.

Francouzské nebo americké dělostřelectvo bylo během bojů proti Islámskému státu velmi žádané. Například jeden prapor americké námořní pěchoty vypálil během operace více granátů, než jakýkoliv jiný dělostřelecký prapor během Vietnamské války.

Intenzivní nasazení houfnic CAESAR (v Africe, na Středním východě) se ale podepsalo na opotřebení hlavní. Nexter Systems ročně dodává francouzské armádě (na základě smlouvy) deset nových hlavní ráže 155 mm, ale intenzivní provozní potřeba vyžaduje vyměnit aspoň 30 hlavní ročně. Mimochodem stejný provozní problém mají Američané u houfnic M777A2.

Jak je to se životností hlavní CAESAR? Podle francouzských médií (magazín RAIDS) jedna houfnice CAESAR v Iráku během čtyř měsíců provedla 1128 výstřelů, což mělo představovat 50 % její životnosti. Životnost hlavně houfnice CAESAR je, podle francouzských médií, tedy aspoň 2200 výstřelů.

Výše uvedené je mementem pro Armádu ČR. Pokud počítáme s nasazením houfnic CAESAR například Africe, může hlaveň houfnice odejít například během pár měsíců intenzivního používání. S kolovými houfnicemi bude Armáda ČR přitom jednou z mála zemí NATO, která houfnice v Africe může skutečně nasadit (s přijatelnými logistickými nároky).

Vzhledem k úzké spolupráci francouzské a české armády v Mali, a provoznímu zatížení francouzských houfnic, je navíc ostré nasazení pravděpodobné.

Zdroj: OPS, defense.gouf.fr, Opex360, 2,

Nahlásit chybu v článku


Související články

Účinná palebná podpora – hlavní úkol dělostřelectva

Ve dnech 15. – 19. dubna se ve Výcvikovém táboře Jince konal nácvik střelby a řízení palby s bojovou ...

Samohybná houfnice Caesar na podvozku tatrovky

Francouzská společnost Nexter Systems na londýnské výstavě DSEI 2015 (Defence and Security Equipment ...

Velké objednávky samohybných houfnic Caesar na podvozku Tatra

Francouzské firmě Nexter Systems se v rámci výrobního plánu pro roky 2018 až 2028 podařilo uzavřít ...

Nová děla pro Armádu České republiky: Zuzana 2 vs. CAESAR

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR), slovy ministra Lubomíra Metnara, i přes následky pandemie koronaviru ...

Diskuze byla pod článkem ukončena.

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Cenzor
  13:41 11.06.2020

  Přidávám drobný příspěvek do diskuse o účinnosti palby hloupou municí:

  https://www.msm.sk/co-robime/d...

  Na maximálním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přidávám drobný příspěvek do diskuse o účinnosti palby hloupou municí:

  https://www.msm.sk/co-robime/d...

  Na maximálním dostřelu 25,5km dálkové munice pro Dany se 4 z 5-ti ran vešlo, co do dálkové odchylky, do cca 100m, stranová odchylka se zdá být zhruba obdobná.
  Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  18:33 10.06.2020

  Nějak tomu nerozumím. Když se tu řešil nákup vrtulníků tak tu mnozí (někteří z nich doteď neskousli H1) požadovali radši kvantitativní řešení v podobě H145M, než kvalitativní v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nějak tomu nerozumím. Když se tu řešil nákup vrtulníků tak tu mnozí (někteří z nich doteď neskousli H1) požadovali radši kvantitativní řešení v podobě H145M, než kvalitativní v podobě H1. Nyní když se za peníze co bylo MO ochotno dát kupovalo primárně na počty tak je to zase špatně. Cenovka Zuzany 2 byla bohužel přestřelená a ve výběru ani nebyla. Caesar je zavedený a používaný systém, jehož finální specifikace ani podoba pro AČR ještě nejsou známy (opravte mě jestli se pletu). I tak má ale vyšší frekvenci palby, větší dostřel a modernější elektroniku. Kritika samozřejmě je, že není plně automatický a posádka není při palbě chráněna ve věži. Zde se musím zeptat kolik mm má pancéřování věže a korby Dany? Nepřišlo by mi, že by zbrojené síly Dánska výrazně šetřili a přesto mají tento kus techniky zavedený. AČR bude mít 52 nových houfnic což vzhledem ke koronaviru a postoji společnosti k armádě není ani zdaleka špatný výsledek. Jsou lepší volby? Asi ano, ale Caesar zdaleka není takový krám jak to zde někteří prezentují.

  AČR víceméně dostala co chtěla, cituji: „Celkem bylo stanoveno 80 parametrů z toho 11 hlavních,“ přibližuje Marek Vala, mluvčí ministerstva obrany, jak ozbrojené síly vybíraly svou budoucí samohybnou houfnici. „Za zásadní by se daly označit: cena, dostřel, rychlost střelby, široká škála munice, plná kompatibilita se systémy řízení palby používanými v NATO, umístění na podvozku Tatra.“ Myslím, že Caesar sedí jak zadek na hrnec.

  Vyskytly se tu také názory, že vrtulníky se vlastně vůbec neměly pořizovat a že kvůli H1 se nemohlo pořídit něco "lepšího" pro dělostřelce. To jestli vrtulníky nakoupené v rámci H1 AČR potřebuje nebo nepotřebuje nechám na NGŠ a velení vzdušných sil. Osobně si myslím, že bitevním vrtulníkům na bojišti neodzvonilo a je to další prvek, kteří velitelé mohou použít při vedení bojové činnosti. Dává jim zkrátka větší škálu operačních možností. Mi 24 už nesplňovali požadavky vzdušných sil a zároveň se nechtěli vzdát schopností (také storm má pravdu, že čtyři Vipery jsou oproti všem Mi24 skokem dopředu co se efektivity týče). Jinak to, že za peníze teoreticky"ušetřené" (vnitřní dluh vrtulníkového letectva by tam pořád byl) by se klidně mohlo pořídit něco jiného než kvalitnější houfnice. MO má jistý rozpočet a tak akvizice do jedné odnože armády bude vždycky znamenat, že se něco nenakoupí (nebo nakoupí, ale v malém počtu nebo nekvalitní), do jiné části Armády. Zkrátka to vždy bude o kompromisu a jistém balancování.
  Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   21:36 10.06.2020

   Danik

   Anabáze s vrtulníky je mnohem složitější. Zprvu bylo plánováno, že nové víceúčelové vrtulníky nahradí primárně W-3A Sokol a z části také MI-24, jež se plánovali vyřadit ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Danik

   Anabáze s vrtulníky je mnohem složitější. Zprvu bylo plánováno, že nové víceúčelové vrtulníky nahradí primárně W-3A Sokol a z části také MI-24, jež se plánovali vyřadit de-facto bez náhrady. Celkem bylo proto požadováno 18 strojů. Vzhledem k tomu, že primárně měli nahrazovat W-3A Sokol, tak se uvažovalo hlavně o typech jako AW139M nebo H145M. Odhadované náklady na pořízení se pohybovali cca 6-9 mld. Kč (když tak mě opravte).
   Vzhledem k tomu, že výběr nových vrtulníků se neustále prodlužoval, tak se rozhodlo, že Sokoly se nevyřadí, ale podstoupí GO, aby mohli sloužit dalších cca 10 let (mimochodem cena GO Sokolu je dvojnásobná oproti GO MI-171). Obdobně GO prodělávali MI-35.

   Z důvodu GO Sokolu by AČR měla ztratit zájem ohledně výběru víceúčelových vrtulníků. Na místo toho se zájem neztratil, jen se zmenšil požadovaný počet strojů na 12 kusů a nakonec měli nahrazovat jen a pouze MI-35.
   Výběrové řízení se nekoná a vláda vybírá pouze z nabídky amerických výrobců. Rozhodnutí padá na systém H1 (8+4) a tímto se stáváme prvním zahraničním vlastníkem systému H1 (na konci výroby), za který zaplatíme téměř 18 mld. Kč.

   Nechci ani tak kritizovat docela viditelný politický počin a to, že naše armáda se stane "marketingovým" vlastníkem.
   Problém je v tom, že se AČR nachází v krizovém období, kdy v prakticky stejnou dobu ji čeká celá řada kontraktů na obnovu klíčové techniky.
   Výdaj 18 mld. Kč se musí někde projevit, něco bude buď odloženo či osekáno.
   Odložilo se výběrové řízení (či akvizice) PVO.
   Na obnovu dělostřelectva se vyčlenila částka 6 mld. Kč. To jest ta nejnižší možná aby se mohlo pořídit všech 52 houfnic.
   Přitom vyřazení MI-35 nebylo nutné a stroje se mohli modernizovat na úroveň modernizace MI-171Š, což by nám bohatě stačilo.
   Polsko také zvažuje modernizaci MI-24 a to má stroje možná o dvě dekády ještě starší.
   Každý kdo má všech pět pohromadě by v naší situaci využil toho, že má relativně zánovní MI-35 a tím pádem mu odpadá jedna z velkých akvizic.
   Tím nechci říct, že naše armádní špičky jsou telata, celý proces pořizování H1 smrdí politickým tlakem.

   Pancéřování u houfnic slouží k ochraně osádky před povětrnostními vlivy, jako ochrana ZHN (JBCHO) a také jako ochrana před útoky ze zálohy pěchotní výzbrojí a šrapnelům minometným, dělostřeleckým či leteckých bomb.
   V evropské lesnatém a zvlněném terénu dokáže rozehnat obsluhu Caesaru jak slepice maník z kuší, malorážkou, apod. Natož cvičený sniper ze skrytu.

   Proto je konkrétně mnou nákup systému H1 tolik kritizován, protože jím trpí ostatní složky armády a také se jeho nákupem nic moc nevyřešilo. V budoucnu bude potřeba doplnit min. bitevníky AH-1Z protože 4 kusy je směšný počet a na konci 20. let nás čeká opět výběrko na víceúčelové vrtulníky jakožto náhrada W-3A Sokol. Můžeme očekávat staré známé jako je H145M a AW139M a jim podobné typy.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    23:22 10.06.2020

    Otázka kdy končí životnost GO MI-35 a Sokolů vs Kdy by měli být aktivní H1?

    "Na obnovu dělostřelectva se vyčlenila částka 6 mld. Kč. To jest ta nejnižší možná aby se mohlo pořídit ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Otázka kdy končí životnost GO MI-35 a Sokolů vs Kdy by měli být aktivní H1?

    "Na obnovu dělostřelectva se vyčlenila částka 6 mld. Kč. To jest ta nejnižší možná aby se mohlo pořídit všech 52 houfnic."

    V roce 2017, se mluvilo o 2,5 mld + 1,1 mld. do DANA (3,6 vs dnešních 6)

    "Pancéřování u houfnic slouží k ochraně osádky..."

    Slouží jen do chvíle, než musíte dobít (cca 15 min palby). Pak otevřete zadní část houfnice vojáci vylezou ven, a začnou to tam rvát ručně.
    Při použití chytré munice je každý zásah smrtelný, náš nepřítel nebude S. Korea.

    Jestli něčím trpí investice armády jsou to náklady na pronájem Jas-39, ty každý rok ukusují 1,7 mld.. Při koupi by ty peníze byli dávno zaplacené, pokud chcete argumentovat náklady na provoz, tak ty jdou mimo tu částku!
    Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     23:45 10.06.2020

     Jirosi

     Do další GO MI-35 je 1000 hodin a nebo 7 let. Některé stroje prodělali opravu R1 což je v podstatě poloviční GO nálet 500 hodin, nebo 3,5 let provozu.
     Kolik našich MI-35 ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi

     Do další GO MI-35 je 1000 hodin a nebo 7 let. Některé stroje prodělali opravu R1 což je v podstatě poloviční GO nálet 500 hodin, nebo 3,5 let provozu.
     Kolik našich MI-35 je po kompletní GO vám z hlavy nepovim, ale jsou čerstvě po, či i některé ještě GO (nebo R1) nyní prodělávají.

     GO Sokolu nyní právě také běží do roku 2021, po GO mohou nalétat 1500 hodin a nebo mohou sloužit 7-8 let provozu.

     V roce se sice oznámilo modernizace 33 houfnic DANA, ale hned na to bylo oznámeno také pořízení nových 17 houfnic 155mm.

     Jak jsem již psal, pancéřování má vícero důvodů. Nabíjení houfnice při střetu s moderním protivníkem nebudete dělat na místě palebného působení, ale na místě bezpečném.
     Pokud nebude hrozit dělostřelecká odveta, tak ideálně je houfnice v zákopu, protože je tu stále riziko, že něco hloupého může odněkud přilétnout (a to hloupé stále lítá po bojišti nejvíc).
     Je zajímavé, že drtivá většina armád, jež své ozbrojené síly staví jako teritoriální a nikoliv expedičníˇ+ počítají s vyspělejším protivníkem sahají výhradně po typech jako je PzH či K9, apod.
     Možná by nás ty hlupáčkové mohli navštívit, aby jsme jim vysvětlili, jak se věci maj.

     Nadzvukové letectvo je důležité v rámci plnění obrany vzdušného prostoru, jinak by nám ho musel střežit někdo jiný z NATO.
     Taky nejsem z pronájmu dvakrát nadšen, ale pokud vláda nebyla ochotna Gripeny koupit, tak forma pronájmu byla asi jediná schůdná cesta. Nadzvuky prostě potřebujeme.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:07 11.06.2020

      "Mezitím už byla dokončována GO u prvních dvou Hindů a tak se v prosinci 2017 vrátil jako první do Náměšti bývalý „Night Tiger“ ev. č. 7353 v již v nové NATO standard kamufláži a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Mezitím už byla dokončována GO u prvních dvou Hindů a tak se v prosinci 2017 vrátil jako první do Náměšti bývalý „Night Tiger“ ev. č. 7353 v již v nové NATO standard kamufláži a hned v únoru 2018 jej následoval i stroj ev. č. 0981."
      http://czechairforce.com/news/...

      I při 7. letech do další GO, je to v roce 2024!

      Ale za součtovou částku 3,6 mld. Dnes by se měli kupovat houfnice za 6 mld..
      Skrýt celý příspěvek

   • Matesaax
    23:36 10.06.2020

    Za nákupem vrtulníku politické tlaky budou to je zřejmé, na druhou stranu chápu snahu vyřešit situaci, kdy celé vrtulnikove letectvo je závislé na Rusku. Pravdou však je, že to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Za nákupem vrtulníku politické tlaky budou to je zřejmé, na druhou stranu chápu snahu vyřešit situaci, kdy celé vrtulnikove letectvo je závislé na Rusku. Pravdou však je, že to klidně mohlo ještě deset či patnáct let počkat a mezitím vyřešit BVP, houfnice PVO systémy, radary atd.. Ohledně Sokol je otázka zda vůbec náhrada bude.. LZS může převzít soukromnik a pro VIP je lepší větší stroj než kategorie jako Sokol..
    Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     12:01 12.06.2020

     Vy asi nebudete expert na VzS :-)
     Melete nesmysly.

     Vy asi nebudete expert na VzS :-)
     Melete nesmysly.

   • Danik
    23:56 10.06.2020

    "Anabáze" s vrtulníky už byla probírána mnohokrát.
    H145M bych chápal jako náhradu za sokoly, protože W-3A slouží v AČR jako SAR tedy role, kterou má H145 ve všech armádách, které ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Anabáze" s vrtulníky už byla probírána mnohokrát.
    H145M bych chápal jako náhradu za sokoly, protože W-3A slouží v AČR jako SAR tedy role, kterou má H145 ve všech armádách, které je používají. Ono to pro nás může vypadat zajímavě, když nevíme všechny zákulisní informace. Možná (jen teorie) si vzdušné síly na GŠ vybojovali, že potřebují zachovat schopnost bitevních vrtulníků a báli se, že po víceúčelových vrtulnících, by už bitevníky nedostali. Ono to pozadí případné modernizace Mi-35 je nejasné jak by to dopadlo a kolik by to stálo. Polsko to zvažuje, takže uvidíme.

    Ochranu před počasím, ZHN a samotnou konvenční ochranu vím, kolik má Dana mm pancéřování se ptám abych věděl co už to zvládne prostřelit. Popravdě argument ochrany proti úderům nepřátelské pěchoty či palbě dělostřelectva protivníka moc neberu, protože velkorážní odstřelovací pušky, těžké kulomety, granátomety a zcela určitě rpg atd. si s tím zřejmě hravě poradí. Další věc je, že představa, že dělostřelectvo bude pokračovat v palbě, zatímco se k němu přiblíží nepřátelská pěchota na efektivní vzdálenost, je podle mě naivní. S tímto přístupem máte po dělostřelectvu. Ideálně by se neměli dostat nepřátelské síly tak hluboko za frontovou linii aby ohrozili těžké dělostřelectvo. Samozřejmě stávat se to bude, takže dělostřelectvo ať už Dana nebo Caesar bude muset mít alespoň nějakou ochranu vlastní pěchoty a´t už při přesunu nebo přímo v palebné pozici. Jinak při přesnosti dnešních dělostřeleckých systémů, navádění, průzkumu vám i pancéřování věže bude poskytovat pouze limitovanou ochranu.

    H1 vyřešila náhradu Mi24/35 a to jak role bitevního vrtulníku, tak role přepravy menších jednotek do bojové zony. Myslím, že finální správnost tohoto řešení se ukáže až po vybrání náhrady za m171 (mi7/18) a sokolů. Tedy podoba VzS AČR na dalších několik dekád dopředu. Jinak třeba ty Augusty by se mi na roli přepravy VIP a SAR líbily, ale nahradit Mi24/35 lehkým typem militarizovaného civilního vrtulníku se asi velení vzdušných sil moc nelíbilo.
    Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     00:23 11.06.2020

     Danik

     Zákulisní debaty bych radši nechtěl vidět, to by se mi asi otvírala kudla v kapse :)
     Můj názor, že nákup H1 je nadbytečný, mi doposud nikdo věcně neobhájil, jak z armády, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Danik

     Zákulisní debaty bych radši nechtěl vidět, to by se mi asi otvírala kudla v kapse :)
     Můj názor, že nákup H1 je nadbytečný, mi doposud nikdo věcně neobhájil, jak z armády, tak od veřejnosti. V podstatě byla shoda, že se jedná o byznys a politiku.

     Dana má pancíř aby odolal ráži 7.62 mm obdobně jako +/- všechny houfnice.
     Velkorážní kulomety jsou osazeny na pevných bodech či na technice, pěchota jimi nedisponuje.
     Houfnice není stavěná k přímému střetu a proto také její pancéřování je limitované. Ohrožení její posádky jsem myslel spíš od malých nepřátelských skupinek či jednotlivců.
     Jak jsem již psal, pancéřování neslouží jako obrana proti přímým zásahům, ale jako proti šrapnelům od vzdálených granátů.
     Státy, které nedávno pořídili houfnice jako je Finsko, Norsko, Švédsko, Slovensko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Maďarsko mají jedno společné, vybrali si plnohodnotné houfnice na místo polovičatých jako je Caesar, Atmos a vlastně i EVA.

     Pořízení systému H1 de-facto již určil cestu kudy se bude vrtulníkové letectvo ubírat. Po vyřazení MI-171 (po roce 2030) se nejspíš dokoupí UH-1Y (pravděpodobně od US Marines, protože již nebude asi ve výrově) plus se pořídí Chinook (asi také z druhé ruky z USA).
     Proto také byl tento obchod pro USA tak významný, protože nejen že získala prvního zahraničního vlastníka H1, ale také s velkou pravděpodobností budeme muset u nich dokupovat oba dva typy z H1 plus také Chinook.

     Osobně bych viděl nejraději v budoucnu kombinaci H145M + H225M plus bitevník AH-64E Guard.
     My ale budeme marketingovým a politickým vlastníkem....
     Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      02:49 11.06.2020

      Možná by jsme byli překvapeni.

      7.62x54? Pěší jednotky palebné podpory běžně přemisťují své těžké zbraně pěškobusem a v případě kontaktu je umísťují do fixovaných palebných ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Možná by jsme byli překvapeni.

      7.62x54? Pěší jednotky palebné podpory běžně přemisťují své těžké zbraně pěškobusem a v případě kontaktu je umísťují do fixovaných palebných postavení. Ona i ta kabina Tatry bude pancéřovaná tak aby při přesunu byla posádka v bezpečí (samozřejmě nižší ochrana i co se samotné zbraně týče, než u samohybného věžového děla). Vybrali si převážně pásové houfnice. Ono polovičaté jsou tedy samohybné poloautomaty, 3/4 jsou samohybné automaty na kolech a s věží a 1/4 jsou tažené houfnice? Pořád je tu ta Francie, Dánsko, SA a Indonésie. Uživatelů samohybných věžových houfnic (pásy/kola) je samozřejmě víc. Aby jsme se chápali třeba tu K9 bych bral všemi 10, ale AČR pásy zdá se nechtěla. Z toho výběru co byl (na základě požadavků) a s přihlédnutím k poměru cena/výkon si myslím, že to nedopadlo nijak katastrofálně.

      Co se těch vrtulníků týče tak to je čistá spekulace. Jediné kde jsou malé náznaky je dokoupení H1 v obráceném gardu (tedy 8 AH1 a 4 UH1). Poté se může jít několika cestami od chinooku, přes blackhawk, H145M, AW 101, EC725 (H225M), AW139. Záleží jak si to bude VVZS představovat s kapacitou transportu a kolik bude ochotno provozovat typů. Ono konec konců finální podoba může být podobná vašemu ideálu.

      Marketingovým vlastníkem jsme u Brenů, byli by jsme u Zuzan, možná budeme u Lynxů a budeme koneckonců i u Titusů. Co se toho politického vlastnictví týče, můžete mi to prosím upřesnit? Myslíte si snad, že ať AH1Z Viper či UH1Y Venom jsou špatné stroje?
      Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      03:20 11.06.2020

      Semtam

      Jinak co je zajímavé, tak že Izrael mění M109 (tedy pásy a věž) za Atmos. Pro Indonésii je Caesar nyní nejpočetnějším dělostřeleckým systémem (když nepočítám americké ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Semtam

      Jinak co je zajímavé, tak že Izrael mění M109 (tedy pásy a věž) za Atmos. Pro Indonésii je Caesar nyní nejpočetnějším dělostřeleckým systémem (když nepočítám americké houfnice z 2 sv.v.) a kupovala ho na dvakrát v rozmezí 5 let, tudíž se dá předpokládat, že jsou s ní spokojeni. Mimochodem i zde jako v případě Izraele Caesar nahrazuje starší typy pásových věžových houfnic.

      Další zajímavost je, že na rozdíl od vámi vyjmenovaných států jsou tyto státy (Izrael, SA a Indonésie) v podstatě ve válečném konfliktu a tedy mají cenné zkušenosti i s nasazením dělostřelectva. Připadá mi tedy, že by stálo alespoň zvážit to, že Caesar má něco do sebe. Přece jen o kvalitě IDF se dá jen těžko pochybovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:02 11.06.2020

      Prosím rozlišuj nejen kalibr, ale i ráži. Balistická odolnost STANAG 4569 Level 2, kterou má věž DANA/Z2/EVA, snese zásah 7,62*39. Jak známo kalibr 7,62 má i výkonnější ráže, např. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Prosím rozlišuj nejen kalibr, ale i ráži. Balistická odolnost STANAG 4569 Level 2, kterou má věž DANA/Z2/EVA, snese zásah 7,62*39. Jak známo kalibr 7,62 má i výkonnější ráže, např. 7,62*54R, který už Levelem 2 projde. Takovou munici jednoznačně nemusí střílet velkorážný kulomet, vystřelí ji puška či standardní kulomet. Nemluvě o tom, že DANU propálí RPG a nosit s sebou RPG je docela standard.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:09 11.06.2020

      Pokud se vám systém H1 nelíbí ok, ale nákup AH-64E v tom samém čase by udělal na rozpočtu ještě větší průvan.

      Pokud se vám systém H1 nelíbí ok, ale nákup AH-64E v tom samém čase by udělal na rozpočtu ještě větší průvan.

     • TF_HU
      12:03 12.06.2020

      semtame
      Můj názor, že nákup H1 je nadbytečný, mi doposud nikdo věcně neobhájil, jak z armády, tak od veřejnosti. V podstatě byla shoda, že se jedná o byznys a politiku.

      Vám to ani ...
      Zobrazit celý příspěvek

      semtame
      Můj názor, že nákup H1 je nadbytečný, mi doposud nikdo věcně neobhájil, jak z armády, tak od veřejnosti. V podstatě byla shoda, že se jedná o byznys a politiku.

      Vám to ani nikdo vysvětlovat nebude. Vy marketingu :-)
      Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     07:19 11.06.2020

     a báli se, že po víceúčelových vrtulnících, by už bitevníky nedostali

     Tak vřele doufám že teď se "bojí" že zamrznou na objednaných počtech H1 navždy... to je ten backfire takovéto ...
     Zobrazit celý příspěvek

     a báli se, že po víceúčelových vrtulnících, by už bitevníky nedostali

     Tak vřele doufám že teď se "bojí" že zamrznou na objednaných počtech H1 navždy... to je ten backfire takovéto okliky.
     Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      12:05 12.06.2020

      Prosím vás, komentujete místní civilní spekulace, žádné vojenské okliky...

      Prosím vás, komentujete místní civilní spekulace, žádné vojenské okliky...

   • Takeda
    10:45 11.06.2020

    Já vás obdivuju. To jsou kilometry textu, co jste tu vypsal. Většina Vám to tu mínusuje, i lidi, který tomu evidentně rozumí víc než vy (mají víc informací než vy) a vy ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Já vás obdivuju. To jsou kilometry textu, co jste tu vypsal. Většina Vám to tu mínusuje, i lidi, který tomu evidentně rozumí víc než vy (mají víc informací než vy) a vy pokračujete stále dál. Úžasná ukázka zabejčenosti. Zachytil jsem, že jste se narodil až po 89 (snad se nepletu), takže ještě asi nejste v důchodu, kde na to proboha berete čas?

    Mě napadají 3 možnosti: invalidní důchod, výkon trestu nebo rizikové těhotenství...
    Skrýt celý příspěvek

    • Kichot
     11:12 11.06.2020

     Tipoval bych , že je ze Security magacínu tam se přece tak negativně zaměřené články na modernizaci objevují furt dokola. Nebo UI[AI] dneska už umí hodně, stačí pár klíčových slov ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tipoval bych , že je ze Security magacínu tam se přece tak negativně zaměřené články na modernizaci objevují furt dokola. Nebo UI[AI] dneska už umí hodně, stačí pár klíčových slov a jede. Nebo autista ten taky musí mít všechno podle svých představ jinak se sekne..
     Skrýt celý příspěvek

   • TF_HU
    11:58 12.06.2020

    Sbírka nesmyslů...pardon, ale podáváte dost zkreslené informace.

    Sbírka nesmyslů...pardon, ale podáváte dost zkreslené informace.

  • Geronimo
   13:48 21.07.2020

   Pánové jestli tohle uspěje v Ruské armádě, tak měním názor na Caesara a naše armáda udělala dobře....
   https://topwar.ru/173293-cnii-...

   Pánové jestli tohle uspěje v Ruské armádě, tak měním názor na Caesara a naše armáda udělala dobře....
   https://topwar.ru/173293-cnii-...

 • Jura99
  15:13 10.06.2020

  MSM Group koupila španělskou fabriku FMG na výrobu velkorážových granátů. Nejspíš je tedy zřejmé, čím bude Caesar střílet.

  MSM Group koupila španělskou fabriku FMG na výrobu velkorážových granátů. Nejspíš je tedy zřejmé, čím bude Caesar střílet.

  • petres
   15:45 10.06.2020

   Jsem rád, že se někdo zmínil o tak podstatné záležitosti, jako je munice. Což, ale má návaznost na SŘP. U Caesaru se množství použitelných typů nábojů široké. Jako zajímavý mně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jsem rád, že se někdo zmínil o tak podstatné záležitosti, jako je munice. Což, ale má návaznost na SŘP. U Caesaru se množství použitelných typů nábojů široké. Jako zajímavý mně přijde korekční systém SPACIDO (nepodařilo se mi to zatím nikde dohledat, ale přijde mi to jako "za ne zas tak extrémně moc peněz hodně muziky"). Ten ale bude předpokládám závislý na SŘP čili Thales ATLAS. Proto jsem zvědavý, který systém bude vybrán, jestli protěžovaný Kongsberg ODIN nebo právě Thales ATLAS, který ani nebyl v užším výběru 3 uvažovaných typů.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    16:05 10.06.2020

    V případě munice záleží na SŘP konkrétního děla. Systémy jako ODIN jsou potom taková "nástavba" do kterého se slévají informace od průzkumu, velení, atd.

    V případě munice záleží na SŘP konkrétního děla. Systémy jako ODIN jsou potom taková "nástavba" do kterého se slévají informace od průzkumu, velení, atd.

 • Storm
  12:54 10.06.2020

  SemTam:
  Za to, že si tu řada diskutujících včetně tebe cucá z prstu vymyšlené informace a pak se cítí uražena, když po nich chci aby své výmysly něčím doložili...
  Tak to není můj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SemTam:
  Za to, že si tu řada diskutujících včetně tebe cucá z prstu vymyšlené informace a pak se cítí uražena, když po nich chci aby své výmysly něčím doložili...
  Tak to není můj problém.
  Já se na rozdíl od vás informace, které zde dávám dokládám konkrétními zdroji či se je snažím věcně zdůvodnit.

  Jinak diskuzi už považuji za vyčerpanou, protože se tu začalo objevovat mnoho balastu a prázdné fráze na místo věcné argumentace.

  Reakce:
  To že si synu cucáš prst neznamená že si ho cucáme všichni... Já si z prstu rozhodně nic necucám, ale mám konkrétní čísla i data... Já fakta dokládám pokud to je třeba a pokud mi to za to stojí... Před časem jsem tady vyvrátil například ty kecy chytrých co tvrdí že AH1Z je jen překopávka toho co lítalo ve vietnamu... Doloženo TTD těch podstatných typů... Nebo například jaké jsou schopnosti ve vztahu na nesenkou výzbroj roje AH1Z a UH1Y porovnané s Mi35 a Mi171 kde mimo jiné lepší senzorové vybavení nese ten co nemůže nés výzbroj ( krom kulometů ve dveřích )... U tebe to není třeba... Jsi tlučhuba co si sám v diskuzi pod sebou podřezává větev a lze tě setřít i bez doložených faktů... Navíc já si evidentně narozdíl od tebe dokážu udělat obrázek o schopnostech a výkonech letadel ( ano i vrtulník je letadlo ) a taky dokážu vzít v potaz něco jako poměr cena/výkon... Takže jsi tu ty kdo si něco z něčeho cucá a raději nechci vědět co...
  Skrýt celý příspěvek

 • Storm
  08:58 10.06.2020

  Omlouvám se, že zakládám další vlákno ale je toho víc na co chci reagovat...

  BimBam:
  Můžete prosím napsat kolik stojí letová hodina, potažmo celý provoz MI-24V vs. AH-1Z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Omlouvám se, že zakládám další vlákno ale je toho víc na co chci reagovat...

  BimBam:
  Můžete prosím napsat kolik stojí letová hodina, potažmo celý provoz MI-24V vs. AH-1Z (UH-1Y), když už s tím tady tak monstrózně šermujete.

  Nemůžu... Protože proč bych měl dělat něco ta tebe? Pokud chceš mít objektivní názor, který vychází z konkrétních čísel, tak zapoj také svou iniciativu synu...
  Jediné co ti k tomu snad řeknu je, že teď se rvou peníze do holubice míru, která je slepá, bez zobáku, s oškubaným peřím a sere po sochách, zatímco pořízení H1 přinese schopnosti o které AČR s Mi24 dávno přišla... Nehledě na to, že za cenu údržby jednoho typu/druhu vrtulníku budeme mít s H1 typy/druhy dva (víceúčelový a bitevní k tomu)...

  BimBam:
  Vzhledem k tomu, že pouhé 4 kusy bitevních vrtulníků (AH-1Z) jsou žalostně málo...

  I ty čtyři AH1Z mají několikanásobně větší schopnosti, než celé naše současné bitevní vrtulníkové letectvo...

  BimBam:
  Ona obávaná závislost na Rusku je hlavně domnělá a zrovna v našem případě by šla elegantně vyřešit.

  To je názor, v dnešní době kdy se kradou celé poloostrovy i s námořníma základnama, hodný pomateného tlučhuby právě jako jsi ty...

  OTÁZKA: Jak by sis SemTame představoval to elegantní řešení v míru, v krizi a hlavně při konfliktu?

  BimBam reaguje na Juru99
  Když tomu vůbec nerozumíš, tak proč komentuješ?

  Nezlob se na mé, ale tím jak se tady prezentuješ a jaké kraviny meleš, tak dokazuješ jen to, že ten kdo tomu nerozumí jsi ty...

  BimBam:
  MI-24V se dal úplně v klidu modernizovat jako MI-171Š, který v armádě zůstává nejspíš do konce své životnosti.

  MI-24 AČR není vůbec starý stroj. Byli vyrobeny v roce cca 2005 a tím pádem jsou zhruba v polovině své životnosti (ani ne).

  Flanker jirka:
  Vrtulníky jsou stále v polovině své životnosti.

  Dal by se modernizovat, ale díky bohu nebude, protože modernizace by přinesla nemalé náklady na vyleštění starého krámu a aby měla smysl muselo by se vyměnit vše, co dělá z vrtulníku bitevní vrtulník... Nehledě na to, že letové výkony mimo maximální rychlosti jsou žalostné... A ANO Mi35 provozované AČR nejsou vůbec staré, ale bohužel jsou zasraralé a bohužel byly zastaralé už v době kdy je v továrně smolili dokupy... Což vidí každý kdo v něm seděl a kdo seděl třeba právě v AH1Z... Mi24/35 je nádherný impozantní stroj ze kterého jde strach a respekt, ale to je tak vše co mu zůstalo... schopnosti téměř nula...
  Mimochodem to že jsou v polovině životnosti vůbec nic neznamená... Soused už taky nejezdí žigulem na dovču i když má najeto tak třetinu toho, co by to auto vydrželo...

  BimBam:
  což ovšem může opět odvést peníze na další modernizační programy jako je třeba náhrada tanku T-72M4CZ.

  Ano právě proto, že jsou finanční zdroje omezené a pořízení dostatečného počtu tanků pro naši obranu je jen vlhký sen českého tankána je třeba pořídit i něco trošku více než jen jednoúčelový tank co zároveň ty tanky bude umět ničit... Ty tanky nepřítele, proti kterým by jsme v případě konfliktu neměli co v dostatečném počtu nasadit... A platforma H1 je víceúčelová a narozdíl od našich Mi24/35 ničit tanky umí... Jen tak mimochodem... Dělostřelectvo už dávno není královnou bojiště ;)

  Flanker.jirka:
  Vrtulníky nejsou to jediné v čem se musíme spoléhat, jak píšete na "potencionálního protivníka" ale na rozdíl od vrtulníků jsou systémy PVO, tanky, BVP, radary beznadějně zastaralé a za svou životností. Vrtulníky jsou stále v polovině své životnosti.

  Budeš se divit... Mi24/35 jsou a byly beznadějně zastaralé už v době jejich výroby... Pokusy o jejich modernizaci skoncily u jejich vesternizace a poslat je do boje nebo zahraniční mise kde se po nich bude střílet a budou stát proti adekvátnímu nepříteli tak jak jsou vybavené teď, by bylo pro ně nejspíš fatální...

  Flanker.jirka:
  I když Mi 35 a Mi 17 jsou do AFG připravené.

  Kravina jako svět neviděl... Mi171 ano... Ale na Mi24/35 se nešáhlo a dnes u nás nemá čtyřiadvacítka nic co dělá z vrtulníku bitevní vrtulník...
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:37 10.06.2020

   Storm
   Jak vysvětlíte myšlenkové pochody Polska, které stále uvažuje o modernizaci mnohem starších a olétanějších Mi 24 než jsou naše Mi ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Storm
   Jak vysvětlíte myšlenkové pochody Polska, které stále uvažuje o modernizaci mnohem starších a olétanějších Mi 24 než jsou naše Mi 35?
   https://www.defence24.com/poli...

   ...pokud jde o zastaralost Mi 35, tak se musíte podívat na to, že jsme byli poslední idioti, kteří v době členství v alianci požadovali starou avioniku na místo nové, kterou tam mohl dodat například Thales.
   Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:38 10.06.2020

   Storm
   pokud chcete adorovat UH1 a AH1 tak se sám sebe zeptejte, proč to lítá jen u USMC?

   Storm
   pokud chcete adorovat UH1 a AH1 tak se sám sebe zeptejte, proč to lítá jen u USMC?

   • Torong
    10:21 11.06.2020

    Třeba proto, že jde o nový nedávno zavedený stroj a v poslední době nikdo takový vrtulník nepožadoval, a když ano, tak šlo o st@ty, které si mohou dovolit podstatně dražší AH 64

    Třeba proto, že jde o nový nedávno zavedený stroj a v poslední době nikdo takový vrtulník nepožadoval, a když ano, tak šlo o st@ty, které si mohou dovolit podstatně dražší AH 64

   • TF_HU
    12:09 12.06.2020

    Nelítá jen tam...ale i kdyby, jak to snižuje jeho schopnosti?

    Nelítá jen tam...ale i kdyby, jak to snižuje jeho schopnosti?

 • Jan.holovsky
  18:50 09.06.2020

  Po tomhle nákupu už mě napadá asi jen jeden vyznamnejsi produkt, který by nám Slováci mohli do budoucna dodat. Modernizovany Modular. Ale kdo ví, jak by to bylo s cenou a jestli by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Po tomhle nákupu už mě napadá asi jen jeden vyznamnejsi produkt, který by nám Slováci mohli do budoucna dodat. Modernizovany Modular. Ale kdo ví, jak by to bylo s cenou a jestli by nebylo levnější izraelské řešení. Obchodni úspěch má ostatne podobny jako Dana 2. Navíc by se pak pravda těžko vysvětlovalo, proč se kupuje modernizovana verze něčeho, co jsme před dekadou vyřadili.
  Skrýt celý příspěvek

  • satai
   20:23 09.06.2020

   Nenapada mne, proc uvazovat o tom, zda nam Slovaci mohou neco dodat.. Je to uplne jedno.

   Nenapada mne, proc uvazovat o tom, zda nam Slovaci mohou neco dodat.. Je to uplne jedno.

  • Clanek
   10:02 10.06.2020

   Kupovat modular je zcela mimo. Pokud nekdy ACR znovu zavede raketomety tak se bude vybirat neco 1) levne, 2) na zapade zavedene, 3) levne, 4) jiz integrovane do SRP ktery se poridi ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kupovat modular je zcela mimo. Pokud nekdy ACR znovu zavede raketomety tak se bude vybirat neco 1) levne, 2) na zapade zavedene, 3) levne, 4) jiz integrovane do SRP ktery se poridi pro houfnice no a v neposledni rade bude fajn kdyz to bude 5) levne.
   Nevim co to bude, ale jiz ted je jiste ze podpisem smlouvy se z toho stane nejlepsi raketomet na svete a jasna volba. :)
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    10:37 10.06.2020

    Salvové raketomety už ze své podstaty jsou celkem levná a nekomplikovaná zbraň. Modular je především modernizace RM70/85, které už ve výzbroji nejsou, takže není co modernizovat. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Salvové raketomety už ze své podstaty jsou celkem levná a nekomplikovaná zbraň. Modular je především modernizace RM70/85, které už ve výzbroji nejsou, takže není co modernizovat. Rovněž zmenšení počtu nesených raket u modularu se tu už rozebíralo, že není zrovna šikovné řešení. AČR patrně nemá ambice působit střelecky do větší hloubky protivníka, ale nějakou taktickou raketu do 300km bych rád ve výzbroji viděl. Na Ukrajině se třeba Točka-U ukázala jak hrozná zbraň. Jinak raketomety ano, koupit by se měly.
    Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     11:17 10.06.2020

     Jura99

     S tímto tvým komentářem absolutní souhlas.
     Je velká škoda, že AČR neplánuje zavést Vampir do své výzbroje. Tyto raketomety na mnoha bojištích opakovaně dokazují svoji ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jura99

     S tímto tvým komentářem absolutní souhlas.
     Je velká škoda, že AČR neplánuje zavést Vampir do své výzbroje. Tyto raketomety na mnoha bojištích opakovaně dokazují svoji efektivitu a navíc v poměru za málo peněz hodně muziky.
     Nová munice má dokonce dosah 40 km.

     V rámci raketometů bych rád viděl v naší výzbroji kombinaci MLRS 122mm (vampir) a třeba Homar, apod. s taktickou raketou či i s možností MLRS velké ráže (200-300mm).
     Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:28 09.06.2020

  Menší ukázka toho, jak se šetří na dělostřelectvu.

  V minulosti se chtělo za 6 mld. Kč modernizovat 33 houfnic DANA a k tomu koupit 17 houfnic ráže 155 mm.
  Oněch 17 houfnic by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Menší ukázka toho, jak se šetří na dělostřelectvu.

  V minulosti se chtělo za 6 mld. Kč modernizovat 33 houfnic DANA a k tomu koupit 17 houfnic ráže 155 mm.
  Oněch 17 houfnic by bylo nejspíš vyčleněno pro 7.mb (ona pověstná těžká brigáda). Z celkového objemu peněz (6 mld), lze usuzovat, že 17 houfnic by bylo plnohodnotných (Z2, PzH2000, K9, apod.)
  Ovšem modernizované houfnice DANA by neměli životnost jako houfnice nové a tak v budoucnu (cca 10-15 let) by museli být nahrazeny novými houfnicemi.
  Proto asi byla zvoleno řešení, houfnice DANA nemodernizovat, nepořizovat plnohodnotnou houfnici ráže 155mm a za stejné peníze pořídit to nejlevnější na podvozku TATRA tj. Caesar nebo ATMOS.

  Obě dvě řešení počítají se zachováním stejného počtu houfnic.

  Být na mě, snažil bych se pořídit stejný počet houfnic (cca 50 kusů) již v minulosti z druhé ruky (K9 či PzH2000). Tato varianta by byla vlastně nejlevnější ze všech. Bohužel tuto příležitost jsme opět promarnili.

  Vzhledem k tomu, že si uvědomuji význam a důležitost dělostřelectva, tak bych na něm nešetřil a zastaralé plnohodnotné houfnice bych nahradil soudobými plnohodnotnými houfnicemi. Klidně na úkor jiných modernizačních programů, které nejsou pro obranu ČR či vedení bojových operací nezbytné.

  Ale za tento můj postoj mě ovečky onálepkují jako komouše, závistivce, divým se, že ne jako prorusáka, apod.
  A vlastně říkají, že Caesar je nejlepší řešení pro AČR, protože armáda to tak přeci chtěla to nejlevnější řešení a PR armády to musí veřejnosti nějak prodat a tak budeme hýkat a kývat, že je vše vlastně vše OK.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   15:34 09.06.2020

   Myslíte odkaz na tento článek kde se píše:
   "Na modernizaci houfnic DANA je vyčleněno 1,1 miliardy Kč a na nákup nových houfnic 2,5 miliardy. Zbývající 2,4 miliardy pak padnou na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Myslíte odkaz na tento článek kde se píše:
   "Na modernizaci houfnic DANA je vyčleněno 1,1 miliardy Kč a na nákup nových houfnic 2,5 miliardy. Zbývající 2,4 miliardy pak padnou na nákup munice a na systémy velení a řízení palby."
   https://www.armadninoviny.cz/a...

   17 ks 155mm za 2 500 mil = 148 mil cca za kus, na co z toho vašeho seznamu to vlastně stačí?
   Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    15:45 09.06.2020

    Jirosi

    148 mil rovná se cca 6,3 miliony USD. Tato částka zhruba odpovídá ceně K9.

    Jirosi

    148 mil rovná se cca 6,3 miliony USD. Tato částka zhruba odpovídá ceně K9.

    • Jirosi
     16:12 09.06.2020

     Leda na verzi bez automatického nabíjení, dostřel jen 19 km, ...

     Leda na verzi bez automatického nabíjení, dostřel jen 19 km, ...

     • semtam
      16:28 09.06.2020

      Bavíme se o "holích" houfnicích.
      Kolik podle vás stojí K9 a její verze?

      Bavíme se o "holích" houfnicích.
      Kolik podle vás stojí K9 a její verze?

     • Jirosi
      16:42 09.06.2020

      Pokud chcete do diskuze přinést data, tak je sem dodejte.

      Pokud chcete do diskuze přinést data, tak je sem dodejte.

     • semtam
      10:38 10.06.2020

      Jirosi

      Ty mi tady oponuješ a přitom nemáš sebemenší představu...

      Zjistit úplně přesnou částku "holích" houfnic či jiné techniky lze špatně, jak již by jsi mohl vědět, protože v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi

      Ty mi tady oponuješ a přitom nemáš sebemenší představu...

      Zjistit úplně přesnou částku "holích" houfnic či jiné techniky lze špatně, jak již by jsi mohl vědět, protože v ceně je často započítán výcvik, munice, náhradní díly, servis, apod.
      Je ale známo, že cena samotného prostředku zhruba odpovídá polovině hodnoty celého balíku.

      Třeba Norsko zakoupilo celý balík v hodnotě 383 mil. USD, který obsahuje 24 houfnic K9 a 6 muničních vozidel K10. Což odpovídá ceně cca 6,4 mil. USD za vozidlo.
      Finsko a Estonsko nakoupili již použité houfnice z Korejské armády. Lze předpokládat, že se jedná o houfnice ze začátku výroby tj. po roce 2000 a jejich "jednotková" cena je zhruba poloviční což by odpovídalo i tabulkové životnosti, bohužel se uvádí včetně servisu, výcviku a náhradních dílů a tak samotná cena použité houfnice bude ještě nižší.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:54 10.06.2020

      Norsko koupilo houfnice K-9( nástupce K55- což je korejská verze M109a2) jako náhradu za svoje M109. Neměnily ráži, takže nemuseli kupovat munici. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Norsko koupilo houfnice K-9( nástupce K55- což je korejská verze M109a2) jako náhradu za svoje M109. Neměnily ráži, takže nemuseli kupovat munici. Viz:
      https://www.armadninoviny.cz/n...

      "Kontrakt dosahuje výše 1,8 miliardy norských korun (4,67 miliardy Kč). Dodávky houfnic K9 do Norska začnou v roce 2019 a budou dokončeny v roce 2021. "

      Jednotková cena je 194 mil. Kč (4670/24).
      Pokud chcete kupovat ojeté, tak je to jen dočasné řešení u modernizace DANA. Ale pak opět budete potřebovat koupit 52 ks.
      Tou poslední věcí chcete říct, že ACR tyhle věcí k provozu nepotřebuje nebo co?
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      13:15 10.06.2020

      Jirosi

      Cena uváděná se různí, záleží co vše je do toho počítáno (dolu dám zdroje)
      Zpráva, která uvádí, že pořízení 24 K9 + 6 K10 stojí 215,2 mil. USD vychází na 7,17 mil. USD za ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi

      Cena uváděná se různí, záleží co vše je do toho počítáno (dolu dám zdroje)
      Zpráva, která uvádí, že pořízení 24 K9 + 6 K10 stojí 215,2 mil. USD vychází na 7,17 mil. USD za kus. Ovšem opět nevíme co všechno je do toho započítáno, přesné informace o kontraktu nemáme.

      Tím pádem mohu říct, že cena K9 se pohybuje cca od 6 mil. USD cca do 7,5 mil. USD včetně některých služeb či vybavení k nim. Přesně to nedokážu zjistit.

      https://www.defensenews.com/la...

      https://www.armyrecognition.co...

      Z toho plyne, že K9 je zhruba o 1/3 dražší než houfnice Caesar (8x8).
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:15 10.06.2020

      "Tím pádem mohu říct, že cena K9 se pohybuje cca od 6 mil. USD cca do 7,5 mil. USD včetně některých služeb či vybavení k nim. Přesně to nedokážu zjistit."

      Doložil jsem cenu 8,3, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Tím pádem mohu říct, že cena K9 se pohybuje cca od 6 mil. USD cca do 7,5 mil. USD včetně některých služeb či vybavení k nim. Přesně to nedokážu zjistit."

      Doložil jsem cenu 8,3, vy dokládáte 9 (215/24). Přitom by ACR mělo stačí na nákup toho samého systému 6,3. Kde se vezme ten zbytek, co se škrtne?

      Druhý odkaz mluví o nákupu i munice, ale cena za ten nákup se zvedá od vámi udaných 215 na 338! (338/24= 14) To prostě ukazuje na to, že vy tu cenu K9 podstřelujete o 2-3 mil.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      14:38 10.06.2020

      Jirosi

      Problém je v tom, že do ceny nezapočítáváš 6 muničních vozidel K10. Potom ti vycházejí bludy.

      Jirosi

      Problém je v tom, že do ceny nezapočítáváš 6 muničních vozidel K10. Potom ti vycházejí bludy.

     • Jirosi
      16:35 10.06.2020

      Pokud kupujete pásové houfnice, pak potřebujete i pásové transportéry munice. Nebo nemáte jak k dělům tu munici dopravit. Případně ji musíte doplnit přes otevřené zadní dveře, ale ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pokud kupujete pásové houfnice, pak potřebujete i pásové transportéry munice. Nebo nemáte jak k dělům tu munici dopravit. Případně ji musíte doplnit přes otevřené zadní dveře, ale pak vám posádka běhá venku jako u Ceasar.
      Ps. Zásobovací vozidlo by mělo jít 1:2(1:1?), ne 1:4 (104 ks munice = 26 ks na dělo).
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      20:43 10.06.2020

      Pásové muniční vozidlo není bezpodmínečně nutné.

      Pásové muniční vozidlo není bezpodmínečně nutné.

     • Jirosi
      22:25 10.06.2020

      Pak se stačí ještě vzdát 360° věže a místo 17 ks, máte 52 ks Ceasara :)

      Pak se stačí ještě vzdát 360° věže a místo 17 ks, máte 52 ks Ceasara :)

     • Torong
      10:29 11.06.2020

      "Pásové muniční vozidlo není bezpodmínečně nutné."
      Jistě že není.... Protože ti to zrovna nevychází do tvé argumentace, že? Pokud není nutné pásové obrněné nabíjecí vozidlo, pak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Pásové muniční vozidlo není bezpodmínečně nutné."
      Jistě že není.... Protože ti to zrovna nevychází do tvé argumentace, že? Pokud není nutné pásové obrněné nabíjecí vozidlo, pak není nutná ani pásová obrněná houfnice. Nebo jako bude pálená podpora vypadat tak, že houfnice vystřílí svých 20-30 ran a pojede dobíjet 20km za frontu?
      Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   07:52 10.06.2020

   Tož nevím jak kdo, ale já bych docela i souhlasil, ALE, který je to ten projekt zralý na zrušení (protože "není pro vedení bojových operací nezbytný")??
   Na podmínky AČR je Caesar ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tož nevím jak kdo, ale já bych docela i souhlasil, ALE, který je to ten projekt zralý na zrušení (protože "není pro vedení bojových operací nezbytný")??
   Na podmínky AČR je Caesar vcelku solidní a vhodný typ...
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    08:38 10.06.2020

    On je dlouhodobý kritiky nákupu H1 z USA.
    Co na tom, že o kolových dělech se armáda bavila už před nákupem H1.

    On je dlouhodobý kritiky nákupu H1 z USA.
    Co na tom, že o kolových dělech se armáda bavila už před nákupem H1.

   • semtam
    10:19 10.06.2020

    SYN_

    Proč je Caesar pro podmínky AČR vhodný typ?

    SYN_

    Proč je Caesar pro podmínky AČR vhodný typ?

    • Jura99
     10:41 10.06.2020

     už kombinace výsledků podstatných parametrů kadence/dostřel/pořizovací cena z Caesara dělá No1 ze všech kandidátů. Aneb horší není v ničem, kromě diskutabilní potřeby schované ...
     Zobrazit celý příspěvek

     už kombinace výsledků podstatných parametrů kadence/dostřel/pořizovací cena z Caesara dělá No1 ze všech kandidátů. Aneb horší není v ničem, kromě diskutabilní potřeby schované osádky během střelby.
     Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      10:55 10.06.2020

      Jura99

      Rychlost palby je nižší, než u houfnic jako je PzH či K9.
      Parametry děla jako je dostřel je standardizován podle NATO a tak všechny nabízené typy mají shodné parametry. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Rychlost palby je nižší, než u houfnic jako je PzH či K9.
      Parametry děla jako je dostřel je standardizován podle NATO a tak všechny nabízené typy mají shodné parametry.

      Cena i když byla rozhodující, tak o ni nelze říct, že je vhodná do podmínek AČR jako solidní a vhodný typ.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:39 10.06.2020

      Proč tedy výrobce na svých stránkách uvádí jiné informace?
      https://www.hanwha-defense.co....

      Proč tedy výrobce na svých stránkách uvádí jiné informace?
      https://www.hanwha-defense.co....

     • Torong
      13:18 10.06.2020

      Ano? A to o té nižší rychlosti palby máš odkud?
      Caesar má ustálenou rychlost palby 6-8ran za minutu.
      K9 má stejnou rychlost, ale jen po dobu jedné minuty a pak ustálenou rychlost ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano? A to o té nižší rychlosti palby máš odkud?
      Caesar má ustálenou rychlost palby 6-8ran za minutu.
      K9 má stejnou rychlost, ale jen po dobu jedné minuty a pak ustálenou rychlost 2-3 rány za minutu.
      PzH 2000 má rychlost 6-9 ran za minutu, ale po dobu tří minut, b~hem kterých vystřílí zásobník.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      13:34 10.06.2020

      Torong

      Ty si ale popleta mícháš dohromady maximální možnou rychlost palby a ustálenou rychlost palby.

      Torong

      Ty si ale popleta mícháš dohromady maximální možnou rychlost palby a ustálenou rychlost palby.

     • semtam
      13:55 10.06.2020

      Zde nejde o ustálenou či maximální rychlost palby, ale o to, vypálit v co nejkratčím možném čase co nejvíce granátů a poté zmizet.
      K9 zvládne první 3 granáty vypálit do 15 vteřin. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zde nejde o ustálenou či maximální rychlost palby, ale o to, vypálit v co nejkratčím možném čase co nejvíce granátů a poté zmizet.
      K9 zvládne první 3 granáty vypálit do 15 vteřin.
      Opuštění palebné pozice zvládne prakticky vždy stejně rychle. Což u Caesara s přihlédnutím k středoecropskému klimatu může být proměnlivé.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      14:06 10.06.2020

      Ne, proto píšu "ustálená rychlost". Tu má Caesar 6-8 ran za minutu. To je výhoda onoho bezv~žového řešení.

      Ne, proto píšu "ustálená rychlost". Tu má Caesar 6-8 ran za minutu. To je výhoda onoho bezv~žového řešení.

     • semtam
      14:41 10.06.2020

      Torong

      Proboha, ustálená rychlost palby nemá nic společného s věžovým či bezvěžovým řešením. Ta je závislá na použitém materiálu hlavně. Pokud by jsi pálil dlouhodobě maximální ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong

      Proboha, ustálená rychlost palby nemá nic společného s věžovým či bezvěžovým řešením. Ta je závislá na použitém materiálu hlavně. Pokud by jsi pálil dlouhodobě maximální rychlostí palby, tak tu hlaveň roztrhneš.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:04 10.06.2020

      Poslal sem vám link výrobce, to ho mam celý přepsat?
      To video se řešilo "NXS0 15:46 07.06.2020"

      Shoot and Scoot - Funguje jen z vnitřní zásoby munice, nebo v kombinaci z K-10. Při ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Poslal sem vám link výrobce, to ho mam celý přepsat?
      To video se řešilo "NXS0 15:46 07.06.2020"

      Shoot and Scoot - Funguje jen z vnitřní zásoby munice, nebo v kombinaci z K-10. Při delší střelbě otevíráte vrátka a střílíte z granáty co vám složí muniční vozidlo.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:06 10.06.2020

      semtam: to už se zde snad zřetelně řeklo, že otevřený nabíjecí mechanismus Caesara má tu výhodu, že munici lze podávat i ze země a rychlost střelby se nezmění. Proti tomu věžové ...
      Zobrazit celý příspěvek

      semtam: to už se zde snad zřetelně řeklo, že otevřený nabíjecí mechanismus Caesara má tu výhodu, že munici lze podávat i ze země a rychlost střelby se nezmění. Proti tomu věžové houfnice nebo houfnice se sofistikovaným zásobníkem (Archer) se musí prostě doplnit municí, což si žádá přerušení palby nejméně na minuty, spíš desítky minut a patrně i přesun mimo palebné postavení. Takže průměrná ustálená rychlost palby se u věžových sníží o čas potřebný k doplnění munice.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      15:10 10.06.2020

      Ne, proč?
      Ptám se, co se ti nelíbí, když máš snahu se opět vymezovat?
      Nebo to děláš jen tak z plezíru.

      Ne, proč?
      Ptám se, co se ti nelíbí, když máš snahu se opět vymezovat?
      Nebo to děláš jen tak z plezíru.

     • semtam
      15:20 10.06.2020

      Jura99

      Tak se to řešilo blbě.
      Žádná houfnice na světě nemůže vést dlouhodobou palbu maximální rychlostí, protože by to nevydržela hlaveň.
      Samozřejmě, že verze ze zásobníkem jako ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Tak se to řešilo blbě.
      Žádná houfnice na světě nemůže vést dlouhodobou palbu maximální rychlostí, protože by to nevydržela hlaveň.
      Samozřejmě, že verze ze zásobníkem jako je Archer se musí průběžně nabíjet, potom ale tento proces nemůžeme započítávat do rychlosti palby (jakékoliv). Doplňování munice je závislé typ od typu a u některých věžových houfnic se může doplňovat i v průběhu palby (2S19).

      Ustálená rychlost palby je primárně z důvodu zahřívání hlavně a odolnosti materiálů hlavně. Nemůžeš dlouhodobě pálit maximeální rychlostí, stejně jako nemůžeš dlouhodobě vytáčet motor do nejvyšších otáček.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      15:26 10.06.2020

      Se tame, zkus si aspoň přečíst tenhle článek. Píše se v něm, že Francouzská armáda má z bojů proti ISIL v Iráku prakticky odzkoušenou ustálenou rychlost 6 ran za minutu. To, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Se tame, zkus si aspoň přečíst tenhle článek. Píše se v něm, že Francouzská armáda má z bojů proti ISIL v Iráku prakticky odzkoušenou ustálenou rychlost 6 ran za minutu. To, že tuto rychlost lze udržovat po dobu několika minut a ne hodin je snad jasné. Nicméně pořád je tato rychlost větší než u houfnice věžových. Je to naprosto logicky dáno přístupností závěru hlavně.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      15:43 10.06.2020

      Torongu

      A teď se podívej jak kecáš, psal jsi, že Caesar má ustálenou rychlost palby 6-8 výstřelů. Což je blbina, když PR Caesaru se chlubí s 6 výstřely za minutu a hlavně opět ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torongu

      A teď se podívej jak kecáš, psal jsi, že Caesar má ustálenou rychlost palby 6-8 výstřelů. Což je blbina, když PR Caesaru se chlubí s 6 výstřely za minutu a hlavně opět nevíme jak dlouho mohli takto rychle pálit.
      Reálná rychlost střelby je v praxi pod pěti výstřely za minutu.
      Opět tu jde o hlaveň a její životnost.

      Pokud by rychlost palby neměla žádnou spojitost s hlavní, tak by se nerozlišovala maximální a ustálená rychlost.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      15:56 10.06.2020

      Teď už jenom kličkuješ.
      "A teď se podívej jak kecáš, psal jsi, že Caesar má ustálenou rychlost palby 6-8 výstřelů. Což je blbina, když PR Caesaru se chlubí s 6 výstřely za ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Teď už jenom kličkuješ.
      "A teď se podívej jak kecáš, psal jsi, že Caesar má ustálenou rychlost palby 6-8 výstřelů. Což je blbina, když PR Caesaru se chlubí s 6 výstřely za minutu"
      V čem přesně nemám pravdu? Máš nějakou speciální matematiku, kde 6 nepatří do intervalu 6-8?

      "Reálná rychlost střelby je v praxi pod pěti výstřely za minutu."
      To řekl kdo?

      "Opět tu jde o hlaveň a její životnost"
      Samozřejmě, však taky píšu, že tato rychlost lze udržovat v řádu minut a ne hodin.

      "Pokud by rychlost palby neměla žádnou spojitost s hlavní, tak by se nerozlišovala maximální a ustálená rychlost"
      Ano a tyto ustálené rychlosti jsem vypsal. Caesar má ustálenou rychlost střelby nejvyšší a souvisí s bezvěžovým uspořádáním.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:05 10.06.2020

      semtam: jde o to, že třeba EVA má zásobník na 12 střel, kde se asi dá tipovat, že budou vystřeleny dříve, než by hlaveň potřebovala pauzu na odpočinek. Zatímco tedy EVA (a další ...
      Zobrazit celý příspěvek

      semtam: jde o to, že třeba EVA má zásobník na 12 střel, kde se asi dá tipovat, že budou vystřeleny dříve, než by hlaveň potřebovala pauzu na odpočinek. Zatímco tedy EVA (a další věžové Skh) potřebuje čas na dobití zásobníku (nebo střílí ručně 2rpm), Caesar střílí bez nutné pauzy na doplnění zásobníku tak dlouho, dokud to hlaveň dovolí.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      16:08 10.06.2020

      Torong

      Píšeš bludy. Maximální rychlost palby je vyšší než, ustálená rychlost palby.

      6-8 je více než maximálně 6, protože víc jak šest již nelze.

      Ostatní jsem ti již vysvětlil.
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong

      Píšeš bludy. Maximální rychlost palby je vyšší než, ustálená rychlost palby.

      6-8 je více než maximálně 6, protože víc jak šest již nelze.

      Ostatní jsem ti již vysvětlil.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:23 10.06.2020

      Semtam: "Ptám se, co se ti nelíbí, když máš snahu se opět vymezovat?"

      Podle vás má:
      - Ceasar schodný dostřel z K9, ale u té výrobce udává 18 km pro HE.
      - Ceasar menší rychlost ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Semtam: "Ptám se, co se ti nelíbí, když máš snahu se opět vymezovat?"

      Podle vás má:
      - Ceasar schodný dostřel z K9, ale u té výrobce udává 18 km pro HE.
      - Ceasar menší rychlost palby, ale opět výrobce udává tu samou.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:55 10.06.2020

      "Píšeš bludy. Maximální rychlost palby je vyšší než, ustálená rychlost palby."
      Ale no tak. Nikde jsem netvrdil, že není. Ta maximální je tři rány za 18 sekund. Ustálená rychlost ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Píšeš bludy. Maximální rychlost palby je vyšší než, ustálená rychlost palby."
      Ale no tak. Nikde jsem netvrdil, že není. Ta maximální je tři rány za 18 sekund. Ustálená rychlost je dle výrobce 6-8 ran za minutu, Fr. armáda má vyzkoušeno 6 ran za minutu.

      " 6-8 je více než maximálně 6, protože víc jak šest již nelze"
      Odkdy 6 není v intervalu 6-8? Ve které matematice to tak funguje?
      "... protože víc jak šest již nelze"
      Řekl kdo?

      "Ostatní jsem ti již vysvětlil"
      Ne. Pořád jsi nevysvětlil na základě čeho tvrdíš, že:
      "Reálná rychlost střelby je v praxi pod pěti výstřely za minutu" Takže znovu. Na základě čeho toto tvrdíš?
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      20:50 10.06.2020

      Jirosi

      Asi jsem se nepřesně vyjádřil myslel jsem rychlost palby spojenou s opuštěním prostoru, což Caesar má horší (kvůli konstrukci).

      Kolik má Caesar dostřel s obyčejným ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi

      Asi jsem se nepřesně vyjádřil myslel jsem rychlost palby spojenou s opuštěním prostoru, což Caesar má horší (kvůli konstrukci).

      Kolik má Caesar dostřel s obyčejným granátem HE?
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:40 10.06.2020

      V podstatě na každém linku je to samé.
      "The Caesar 8x8 has a firing range from 4.5 to 40 km with standard ammunition and 55Km using VLAP (Very Long range Artillery Projectile) ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V podstatě na každém linku je to samé.
      "The Caesar 8x8 has a firing range from 4.5 to 40 km with standard ammunition and 55Km using VLAP (Very Long range Artillery Projectile) rounds."

      https://www.armyrecognition.co...

      Z diskuze na kterou jsem vás odkazoval:
      "Od výstřelu (tj. od kdy o sobě dají vědět na radaru) do odjezdu Caesar 35s a K9 22s. Caesar automat by měl být rychlejší."

      V budoucnu nepůjde jen o opuštění pozice, ale i o to jak daleko se od ní dostanete. Nebude vás nahánět jen proti palba dle zaměření radare, ale spíše drony co na vás navedou naváděnou munici. Tady bude kolkový podvozek, stejně jako delší dostřel výhoda.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      23:22 10.06.2020

      Jirosi

      Moment, ty si jako vážně myslíš, že Caesar má více než dvojnásobná dostřel se základní municí?
      Ohledně dostřelu má Caesar naprosto shodné a víš proč, protože mají shodnou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi

      Moment, ty si jako vážně myslíš, že Caesar má více než dvojnásobná dostřel se základní municí?
      Ohledně dostřelu má Caesar naprosto shodné a víš proč, protože mají shodnou délku hlavně a pravděpodobně i objem komory.
      Tvá uvedení citace mluví o standardní municí (ne základní) a tím se myslí munice bez raketového motoru (RAP).

      Opuštění palebného postavení bude Caesaru trvat u různých podmínek déle, stejně jako palba, protože na rozdíl od kryté obsluhy na něj působí vnější podmínky.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:19 11.06.2020

      Semtam: Je jedno co si myslím já, podstatné je snad co uvádí výrobce! Nebo vy žijete ve světě, kde se výrobce nepochlubí skoro 2x takovým ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Semtam: Je jedno co si myslím já, podstatné je snad co uvádí výrobce! Nebo vy žijete ve světě, kde se výrobce nepochlubí skoro 2x takovým dostřelem??

      https://www.hanwha-defense.co....
      Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     10:32 11.06.2020

     "Moment, ty si jako vážně myslíš, že Caesar má více než dvojnásobná dostřel se základní municí?
     Ohledně dostřelu má Caesar naprosto shodné a víš proč, protože mají shodnou délku ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "Moment, ty si jako vážně myslíš, že Caesar má více než dvojnásobná dostřel se základní municí?
     Ohledně dostřelu má Caesar naprosto shodné a víš proč, protože mají shodnou délku hlavně a pravděpodobně i objem komory."
     Teď si děláš srandu, že jo? Takhle tupý snad nikdo být nemůže...
     Skrýt celý příspěvek

 • Storm
  09:50 09.06.2020

  SemTam:
  Jenže pokud MOČR je schopno vrazit pomalu 18 mld. do nákupu víceúčelových vrtulníků, které opravdu nyní nejsou zrovna urgentní, de-facto na úkor dělostřelectva, které je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SemTam:
  Jenže pokud MOČR je schopno vrazit pomalu 18 mld. do nákupu víceúčelových vrtulníků, které opravdu nyní nejsou zrovna urgentní, de-facto na úkor dělostřelectva, které je fakticky nejúčinnější zbraní celé armády a nejspíš také to odnese PVO min.

  Tak jistě, necháme naše letce prostě do nekonečna provozovat stroje které jsou sice impozantní, ale zároveň které byly konstruovány na úplně jiný druh vedení boje, které k zajištění provozu potřebují potencionálního protivníka, které už pomalu nemají co střílet, které stojí hodina v luftu obrovské peníze za málo zahrané muziky, které jsou slepé jak Esmeralda, které hádám způsobí posádce nelehké mrazení v zádech pokud budou nuceni přejít do visu například za vyšších teplot na závětrné straně kopce v kombinaci s vyšší nadmořskou výškou...
  To cos předvedl je typický příklad pro lidi vzhlížející k pozemní technice a nikdy jinak, typicky tankáni dělostřelci a podobně... Prostě oni přece letectvo nepotřebují... Pak ještě pro východo fily... Do které skupiny prosímtě patříš? Nechce se mi to hledat...

  Mě by teda rozhodně nenapadlo jako stoupence létajících aparátů kritizovat nákup tanků, protože vím, že názor: "Nač děla když je vrtulníky rozstřílejí dřív než posádky zjistí že jsou vrtulníky někde za kopcem..." je absolutně zcestný a nevidím do pozemní techniky natolik abych si to dovolil říct...

  Obecně je zajímavé si všímat kdo kritizuje co... Moc letců jsem neslyšel zpochybňovat nákup pozemní techniky... Naproti tomu obráceně poměrně často... Čím to může být nevím... Já si osobně myslím, že obecně vyšším vzděláním leteckého personálu...

  A protože ty mínusy kvůli poslední větě už vidím, tak prohlašuji, že si v žádném případě nemyslím, že by u pozemních sil nebyli stejně chytří jako v letectvu... Proto si i myslím, že co vybírají dobře zvážili, je rozumné a potřebují to...
  Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   11:34 09.06.2020

   Storm

   Můžete prosím napsat kolik stojí letová hodina, potažmo celý provoz MI-24V vs. AH-1Z (UH-1Y), když už s tím tady tak monstrózně šermujete.

   Bitevní vrtulníky v rámci AČR ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Storm

   Můžete prosím napsat kolik stojí letová hodina, potažmo celý provoz MI-24V vs. AH-1Z (UH-1Y), když už s tím tady tak monstrózně šermujete.

   Bitevní vrtulníky v rámci AČR jsou celkem diskutabilní výzbrojí a ruku na srdce, bez nich by naše armáda mohla fungovat, aniž by se nějak zásadně oslabila.
   Vzhledem k tomu, že pouhé 4 kusy bitevních vrtulníků (AH-1Z) jsou žalostně málo, tak v budoucnu bude opět potřeba bitevní vrtulníky přikoupit alespoň v počtu 8 kusů, což ovšem může opět odvést peníze na další modernizační programy jako je třeba náhrada tanku T-72M4CZ.
   Protože jak asi tušíte, finanční zdroje nejsou neomezené.

   Ona obávaná závislost na Rusku je hlavně domnělá a zrovna v našem případě by šla elegantně vyřešit.

   Modernizační program AČR není bohužel ryze jen naší záležitostí. Na výběr techniky má velký podíl různá lobby a politické tlaky.
   Z toho důvodu výběr techniky jsou dost kalné vody.
   Já jako ten, který není ničím zatížen si mohu tady veřejně byť anonymně zkritizovat rozhodnutí, která jsou opravdu k pláči protože AČR degradují buďto krátkodobě či dlouhodobě.
   Co a jak jsem napsal níže a i v této byť laické diskuzi se mi potvrdilo, že můj pohled na věc má hlavu a patu. Protože dělostřelectvo je opravdu onou obrazně řečeno královnou bojiště a tím, že nyní z plnohodnotných děl přesedláme na děla "polovičatá" je prostě úpadek, přesto, že jejich kanon je soudobý dle požadavků NATO.
   MOČR vyčlenilo ty nejmenší možné peníze na obnovu dělostřelectva a tak jde ve šlépějích předchozích pánů, kteří vyřadili nelogicky RM-70 bez náhrady. Vampir jakožto nástupce RM-70 je velmi účinná a hlavně také dostupná zbraň + celá se vyrábí v ČR (nebo část na Slovensku). Opět na to sere pes.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    12:05 09.06.2020

    Když už adekvátně srovnávat, můžeš prosím srovnat cenu za letovou hodinu cvičného terče KT-04 a Mi-24 ?

    Když už adekvátně srovnávat, můžeš prosím srovnat cenu za letovou hodinu cvičného terče KT-04 a Mi-24 ?

    • semtam
     12:09 09.06.2020

     Jura99

     Neblábol

     Jura99

     Neblábol

     • Jura99
      12:12 09.06.2020

      výbava našich Mi-24 jim dává nějakou účinnost až na vizuální dohled cíle, kde se ale u adekvátního protivníkají stávají právě tím KT-04

      výbava našich Mi-24 jim dává nějakou účinnost až na vizuální dohled cíle, kde se ale u adekvátního protivníkají stávají právě tím KT-04

     • semtam
      12:53 09.06.2020

      Jura99

      Když tomu vůbec nerozumíš, tak proč komentuješ?
      MI-24V se dal úplně v klidu modernizovat jako MI-171Š, který v armádě zůstává nejspíš do konce své životnosti. Tím by se i ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      Když tomu vůbec nerozumíš, tak proč komentuješ?
      MI-24V se dal úplně v klidu modernizovat jako MI-171Š, který v armádě zůstává nejspíš do konce své životnosti. Tím by se i sjednotilo vybavení. MI-24 podobně jako MI-171 si dokážeme servisovat od A do Z a vzhledem k tomu, že tyto stroje moc dobře známe a známe proto opotřebení dílů, tak lze vytvořit dostatečné zásoby náhradních dílů či přinejhorším kanibalizovat jiné stroje pokud by díly byli natolik nedostupné, navíc nemusíme nakupovat přímo od výrobce (i když to je nejlevnější), ale i přes prostředníky.
      Polsko také uvažuje nad tím, že bude modernizovat své MI-24 a to má o mnoho let starší stroje.
      MI-24 by šel samozřejmě i vyřadit bez náhrady a prodat, ale to je podle mne zbytečné, protože takovou krizi nemáme (jsme neměli) a zbavovat se z plezíru bitevníků ani ne v polovině své životnosti a tím pádem se vzdát schopností by moc rozumné nebylo.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:56 09.06.2020

      semtam: dal by se..., zvažuje se...., to jsou všechno záměry, které smrdí průšvihem. Utratit spoustu peněz za modernizaci starého stroje. Já se ale bavím o aktuální výbavě Mi-24, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      semtam: dal by se..., zvažuje se...., to jsou všechno záměry, které smrdí průšvihem. Utratit spoustu peněz za modernizaci starého stroje. Já se ale bavím o aktuální výbavě Mi-24, která nutí osádky jít do vizuálního kontaktu s nepřítelem. Myslím, že AH-1Z s hellfirem na tom bude lépe.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      16:04 09.06.2020

      Jura99

      MI-24 AČR není vůbec starý stroj. Byli vyrobeny v roce cca 2005 a tím pádem jsou zhruba v polovině své životnosti (ani ne).
      Každá technika si v průběhu doby žádá ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      MI-24 AČR není vůbec starý stroj. Byli vyrobeny v roce cca 2005 a tím pádem jsou zhruba v polovině své životnosti (ani ne).
      Každá technika si v průběhu doby žádá modernizaci, tak jako my i ostatní modernizují svojí techniku, tak lze modernizovat i MI-24.
      Je to racionální a ekonomické.
      Také své spodní prádlo nevyhazujete po použití, ale ho vyperete v pračce.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:11 09.06.2020

      semtam
      Tak to je kompletní nesmysl. V letectví se prostě něčím nedá jen tak přadzásobyt protože většina komponent má omezenou životnost. Poláci kašlou na to co do svých ...
      Zobrazit celý příspěvek

      semtam
      Tak to je kompletní nesmysl. V letectví se prostě něčím nedá jen tak přadzásobyt protože většina komponent má omezenou životnost. Poláci kašlou na to co do svých ex-sovětských letedel a vrtulníků montují a občas jim proto spadnou. To rozhodně není cesta hodná následování. Realita je prostě taková že je většina našeho vrtulníkového letectva závislá na Rusku. To se zkrátka musí změnit.
      Polsko se ještě nerozhodlo co s Mi-24 bude dál. Stále je dost pravděpodobná jejich náhrada západním strojem.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      16:24 09.06.2020

      Scotty

      Zrovna v případě MI-24 zas tak mnoho dílů nepodléhá zubu času. Pokud ano, tak můžete vypsat příklady.
      Předzásobení se díly připadá u vrtulníky MI v pořádku, dokonce u ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Zrovna v případě MI-24 zas tak mnoho dílů nepodléhá zubu času. Pokud ano, tak můžete vypsat příklady.
      Předzásobení se díly připadá u vrtulníky MI v pořádku, dokonce u těchto vrtulníků lze prodlužovat životnost na základě reálného technického opotřebení na místo tupé tabulkové životnosti, kterou jste měl asi na mysli. Dokonce i se souhlasem výrobce.
      LOM jakožto certifikovaný servis má jedny z nejlepších zkušení ohledně prací na těchto strojích.
      A to je rozdíl oproti Polsku, kde se vrtaj do něčeho, čemu moc nerozumí (MIG).
      Nikde jsem nepsal, že se Polsko rozhodlo o modernozaci MI-24, ale psal jsem, že zvažují modernizaci.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:32 09.06.2020

      Například náhradní motor jako celek má nepochybně omezenou dobu pokterou se dá skladovat. Nepochybně jsou i další díly které mají omezenou životnost.
      O celkové životnosti draku se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Například náhradní motor jako celek má nepochybně omezenou dobu pokterou se dá skladovat. Nepochybně jsou i další díly které mají omezenou životnost.
      O celkové životnosti draku se nemá cenu bavit. Její prodloužení závisí na rozhodnutí výrobce. Dokonce modernizaci našich Mi-171 museli nechat schválit u výrobce v Rusku.
      To že je LOM certifikovaný servis je na jednu stranu výhoda, ovšem také nás to dělá naprosto závislými na ruském výrobci. Tedy na nějaké aftermarket díly můžeme zapomenout.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      10:15 10.06.2020

      Scotty

      Motor?
      Motor TV3-117VMA?
      Ukrajinský motor TV3-117VMA?

      http://www.motorsich.com/eng/p...

      Víte co, nechme to plavat, cucáte si ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Motor?
      Motor TV3-117VMA?
      Ukrajinský motor TV3-117VMA?

      http://www.motorsich.com/eng/p...

      Víte co, nechme to plavat, cucáte si informace z prstu a ani nemáte snahu si to ověřit.
      Trolové vás podpoří a řádně vás olajkují a mě dislajkují, ale pravdu nemáte, důkazy jsou proti vám.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:36 10.06.2020

      semtam
      Motor který LOM kupuje od ruského Milu. Vzhledem k tomu že jsou certifikovaný servis tak si nemůžou dovolit nakupovat přímo od Ukrajinců.

      semtam
      Motor který LOM kupuje od ruského Milu. Vzhledem k tomu že jsou certifikovaný servis tak si nemůžou dovolit nakupovat přímo od Ukrajinců.

     • semtam
      10:41 10.06.2020

      Scotty

      A na to si přišel jak?
      LOM běžně nakupuje i od překupníků.

      Scotty

      A na to si přišel jak?
      LOM běžně nakupuje i od překupníků.

     • Scotty
      11:24 10.06.2020

      Lom jako certifikovaný opravárenský závod by měl kupovat jen díly schválené výrobcem. Je celkem jedno jestli je nakoupí přes prostředníky nebo ne.

      Lom jako certifikovaný opravárenský závod by měl kupovat jen díly schválené výrobcem. Je celkem jedno jestli je nakoupí přes prostředníky nebo ne.

     • semtam
      11:31 10.06.2020

      Scotty

      Supr, to už zní mnohem lépe.
      Ukrajinský motor TV3-117VMA je bezpochyby schválen výrobcem, protože se standardně do těchto strojů montuje.

      Scotty

      Supr, to už zní mnohem lépe.
      Ukrajinský motor TV3-117VMA je bezpochyby schválen výrobcem, protože se standardně do těchto strojů montuje.

     • Scotty
      16:15 10.06.2020

      Nefunguje Sič oficiálně jen jako dodavatel těchto motorů pro Mil? Protíže oni jsou sice výrobci, ale konstrukčně pochází z Ruska.

      Nefunguje Sič oficiálně jen jako dodavatel těchto motorů pro Mil? Protíže oni jsou sice výrobci, ale konstrukčně pochází z Ruska.

    • SYN_
     08:03 10.06.2020

     Jednoznačně přezbrojit na KT-04 :)

     Jednoznačně přezbrojit na KT-04 :)

   • Lukas
    23:08 09.06.2020

    PRO semtam Polska rozważała już modernizacje Mi-24
    I to nawet z Czechami - w okolicy 2000-2005 - program Pluszcz
    Ale Wy nie chcieliście - sam program upadł, a w PL za to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    PRO semtam Polska rozważała już modernizacje Mi-24
    I to nawet z Czechami - w okolicy 2000-2005 - program Pluszcz
    Ale Wy nie chcieliście - sam program upadł, a w PL za to opracowano awionikę zastosowaną potem w W3 Głuszec... (W międzyczasie Świdnik "sprywatyzowano" to znaczy sprzedano AW )

    Teraz też jest lobbing na modernizacje Mi-24 - Ukraińcy kuszą nowym silnikiem, Izraelczycy chcą dostarczyć głowić Topite oraz pocisków Spike...
    A WZL-1 chce to wszystko integrować...

    Moim zdaniem bez sensu...
    Choćby dlatego, że my mamy od wielu lat "bana" (blokadę) na części z Rosji - stąd problemy z eksploatacją MiG-29...

    Nie widzę też sensu kupować nowego śmigłowca szturmowego - jak AH-64 czy AH-1 - lepiej za te 2-3 mld USD wzmocnić lotnictwo...

    Jeśli kupować "uzbrojone śmigłowce" to kupiłbym kilka uzbrojonych w Spike ER/NLOS lub Brimstone S70i (coś jak Battlehawk / Arpia ) + kilka uzbrojonych lekkich maszyn (zamiast Mi-2 kupić np H-135 które też mogą być uzbrojone w atgm)
    To wystarczy do zabezpieczenia potrzeb sił aeromobilnych...

    Nie obchodzi mnie "prestiż" posiadania "attack helicopter"
    Tylko relacja koszt/efekt
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:44 09.06.2020

     Vlastnictví bitevního vrtulníku není jen o prestiži, ale při nasazení transportních vrtulníků nad bojovou zónou je stále jejich role při eskortě těžko nahraditelná. Ostatně ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Vlastnictví bitevního vrtulníku není jen o prestiži, ale při nasazení transportních vrtulníků nad bojovou zónou je stále jejich role při eskortě těžko nahraditelná. Ostatně předpokládaná spolupráce AH-1Z s UH-1Y byl jeden z důvodů proč jdeme nakonec do nákupu obou typů. Původně se zvažovalo pořízení dvanácti víceúčelových UH-1Y nebo UH-60M. Možnosti spolupráce víceúčelového a bitevního vrtulníku nakonec převážili.
     Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      08:29 10.06.2020

      Wykonywanie operacji "na strefą walki" w przypadku hipotetycznej wojny z FR jest niemożliwe... (A na pewno nie w I fazie konfliktu)
      Przypominam KAŻDA brygada zmechanizowana w armii ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Wykonywanie operacji "na strefą walki" w przypadku hipotetycznej wojny z FR jest niemożliwe... (A na pewno nie w I fazie konfliktu)
      Przypominam KAŻDA brygada zmechanizowana w armii rosyjskiej posiada EKWIWALENT pułku przeciwlotniczego.
      Można dyskutować na temat "jakości" rosyjskiego sprzętu - nie zawsze są to nowoczesne modele. Ale kto w NATO ma taki pułk przeciwlotniczy w każdej dywizji? (nie mówiąc o brygadzie)

      A jeszcze są inne samodzielne pododdziały przeciwlotnicze.

      Amerykanie testowali swoją koncepcje użycia śmigłowców szturmowych - w PL i w innych państwach należących do UW / posiadający radziecki/ rosyjski sprzęt przeciwlotniczy...

      Wnioski były jednoznaczne - w przypadku przeciwnika dysponującego zintegrowanym systemem obrony przeciwlotniczej nie da się operować inaczej jak tylko nad własnymi wojskami...
      Mimo tej wiedzy USA "nic nie zrobiło".
      Dlaczego?
      Bo przez ostatnie kilkanaście lat zaangażowane w walce z Talibami i innymi "partyzantami" i nie było potrzeby.

      My w PL powinniśmy rozważać wyłącznie wariant prowadzenia operacji obronnej. W tym wariancie nie ma miejsca na agresywne operacje aeromobilne...
      Siły aeromobilne będą albo w skali taktycznej wspierały działania wojsk zmechanizowanych, albo stanowiły odwód w przypadku "wtargnięcia" OGM (operational maneuver groups)
      ma "dzielnie zginąć" byleby tylko dać czas dla sił zmechanizowanych.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:53 10.06.2020

      V takovém případě je pro polskou armádu zbytečné mít jakýkoli vrtulník. Je jasné že bez potlačení PVO nemají vrtulníky příliš šanci. Nepředpokládám že polská armáda počítá jen s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V takovém případě je pro polskou armádu zbytečné mít jakýkoli vrtulník. Je jasné že bez potlačení PVO nemají vrtulníky příliš šanci. Nepředpokládám že polská armáda počítá jen s nasazením proti ruským obrněným jednotkám.
      Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      11:55 10.06.2020

      Pro Scotty
      To znowu skrajność
      Śmigłowce są potrzebne tyle, że niekoniecznie muszą być to śmigłowce szturmowe.
      Myślisz że takie EC665 w wersji HAP jest lepszy od "uzbrojonego" S70i ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pro Scotty
      To znowu skrajność
      Śmigłowce są potrzebne tyle, że niekoniecznie muszą być to śmigłowce szturmowe.
      Myślisz że takie EC665 w wersji HAP jest lepszy od "uzbrojonego" S70i czy H225?

      My nie mamy nieograniczonych środków - więc musimy racjonalizować wydatki
      Inaczej efekt jest taki że wydajemy pieniądze - a efektu nie ma...

      Ale to są moje prywatne opinie - oficjalnie wojsko chce kupić Kruka...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:28 10.06.2020

      Chápu že zdroje jsou omezené. Pokud by neexistovala taková příbuznost mezi AH-1Z a UH-1Y tak by AČR také nahradila Mi-24 pouze víceúčelovým vrtulníkem.
      Osobně jsem na to jakou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Chápu že zdroje jsou omezené. Pokud by neexistovala taková příbuznost mezi AH-1Z a UH-1Y tak by AČR také nahradila Mi-24 pouze víceúčelovým vrtulníkem.
      Osobně jsem na to jakou cestu zvolí Polsko zvědaví. Pro nás by bylo samozřejmě optimální kdyby jste vybrali také AH-1Z. :)
      Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     10:43 10.06.2020

     A zase projekce polských podmínek a ambicí na ČR. Mohu k tomu říct jen jedno, AČR zvažuje i jiné možnosti nasazení než válku s Ruskem. A i v takovém konfliktu by se práce pro ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A zase projekce polských podmínek a ambicí na ČR. Mohu k tomu říct jen jedno, AČR zvažuje i jiné možnosti nasazení než válku s Ruskem. A i v takovém konfliktu by se práce pro bitevní vrtulník našla. To, že Polsko něco dělá nebo nedělá přeci neznamená, že v podmínkách ČR to vyjde stejně.
     Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      11:49 10.06.2020

      Nie - nie projekcja - tylko moja prywatna opinia na temat obecnego "promowania" w polskich mediach pomysłu modernizacji Mi24.

      O tej koncepcji wspomniał kolega semtam..
      Gdzie ja ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nie - nie projekcja - tylko moja prywatna opinia na temat obecnego "promowania" w polskich mediach pomysłu modernizacji Mi24.

      O tej koncepcji wspomniał kolega semtam..
      Gdzie ja napisałem że ACR ma zrobić "tak samo"?

      Ja tylko przypomniałem pewną historie sprzed prawie 20 lat...
      I tylko tyle...
      Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:20 09.06.2020

   Storme
   Vrtulníky nejsou to jediné v čem se musíme spoléhat, jak píšete na "potencionálního protivníka" ale na rozdíl od vrtulníků jsou systémy PVO, tanky, BVP, radary beznadějně ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Storme
   Vrtulníky nejsou to jediné v čem se musíme spoléhat, jak píšete na "potencionálního protivníka" ale na rozdíl od vrtulníků jsou systémy PVO, tanky, BVP, radary beznadějně zastaralé a za svou životností. Vrtulníky jsou stále v polovině své životnosti.
   A mohu vás uklidnit, při tom počtu UH a AH se do zahraniční jen tak nepodívají. Jsou to reálně pouze vyhozené peníze. Když jsme potřebovali vrutlníky v AFG nebo Iráku, tak se v 99% případů musely půjčit od spojenců. I když Mi 35 a Mi 17 jsou do AFG připravené. Bojové vrtulníky jsme nenasadili jedinkrát za celou dobu, kterou je máme ve výzbroji. A není to tím, že by nasaditelné nebyly. Nebyla vůle a prachy a už tuplem nebudou prachy na nasazení provozně mnohem nákladnějších vrtulníků. Celá akvizice se zvrhla v politickou komedii bezpáteřních představitelů ČR.
   I s financováním modernizace pár Mi 171 pro AFG museli přijít spojenci. Protože tu nebyla od politiků vůle něco platit. Na druhou stranu mají plné huby řeší o tom jak si svoje závazky plníme :-D
   Jen počkejte za pár let provozu, začne se šetřit, kanibalizovat mezi strojy jako u zánovních L 159, protože nebudou finance. Stejný osud čeká stíhače, pokud se odkoupí Gripeny a nové vrtulníky také. Není vůle ani na provoz levnějších vrtulníků.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    20:12 09.06.2020

    Jak jste přášel na to že Mi-35 jsou připřavené do Afgánistanu? Možná tak jako dar místní armádě. Ty vrtulníky jsou dnes brznadějně zastaralé. Prostě se dolétají a v roce 2025 ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jak jste přášel na to že Mi-35 jsou připřavené do Afgánistanu? Možná tak jako dar místní armádě. Ty vrtulníky jsou dnes brznadějně zastaralé. Prostě se dolétají a v roce 2025 vyřadí. Tou dobou už do nich nejspíš neburou ani rakety S-8.
    Na druhou stranu Mi-171 nasazeny byli a je klidně možné že budeme požádáni o vrtulníky H-1. Rozhodně je to pravděpodobnější než u Mi-35, které jsou svými systémy relikt osmdesátých let.
    Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   08:00 10.06.2020

   No, tak když by se do přímého srovnání dostaly programy nákupu vrtulníků a houfnic tak já tedy tady vydím principiálně odlišné řešení... u vrtulníků se vybral jeden (dva..) z ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No, tak když by se do přímého srovnání dostaly programy nákupu vrtulníků a houfnic tak já tedy tady vydím principiálně odlišné řešení... u vrtulníků se vybral jeden (dva..) z nejlepších dostupných typů a nakoupil se v téměř stopovém množství (holt cena...) naopak u děl se vybral relativně levnější typ a nakoupil se v poměrně solidním počtu...
   Netroufám si tu srovnávat "užitečnost" letectvo vs artylerije, prostě jen srovnávám v té které kategorii relativní pozici zvoleného řešení.
   Skrýt celý příspěvek

 • JP--
  09:38 09.06.2020

  Nevim co brečíte,
  Výhody: je na kolech
  je zavedená v Nato a plně kompatibilní
  52 je slušnej počet
  Nevýhody: nekrytá obsluha při střelbě

  Armáda ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevim co brečíte,
  Výhody: je na kolech
  je zavedená v Nato a plně kompatibilní
  52 je slušnej počet
  Nevýhody: nekrytá obsluha při střelbě

  Armáda chtěla, kolovou houfnici, tak tu neřešte K9, která má navíc 5 maníků v obsluze, PzH2000 je drahá a má pásy, Paladin je starej nikam nedostřelí a má pásy.
  Konkurence byla Z2, Atmos, Z2 se vyautovala cenou a Atmos je Ceasaru hodně podobnej. Archer jako konkurenci moc neberu je drahej a asi nebude zas tak super, když ho kromě Švédska nikdo nekoupil, Norové koupili K9 místo něho, což nesvědčí o velké důvěře. Prototypy jako Eva nemá smysl řešit armáda chtěla zavedené řešení.
  Takticky holt bude zranitelnější, ale na Ukrajině ničila proti baterijní palba jak obyčejný děla, tak i samohybný vcelku bez rozdílu. 4 mm chrání před střepinami , ale blízký zásah konvenční, kazetovou munici, nebo termobarickou stejně neustojí jak se potvrdilo v posledních konfliktech, takže kdo stojí na stejnym místě holt nějakou koupí a musí se s tim kalkulovat při plánování střelby.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   10:55 09.06.2020

   K-9 má stejný dostřel jako M109 (HE=19km). Měla by se dodávat jako poloautomatická pro 5, a automatický pro 3. Zajímalo by mě jak se ten autoloader odráží na ceně.

   K-9 má stejný dostřel jako M109 (HE=19km). Měla by se dodávat jako poloautomatická pro 5, a automatický pro 3. Zajímalo by mě jak se ten autoloader odráží na ceně.

  • wlko
   12:31 09.06.2020

   Presne tak.

   Mňa ako správneho hejslováka zamrzelo že to nieje ZUZANA 2. Ale raz darmo, ťažké automatické kolesové húfnice niesú zrovna veľký trhák - či je to toľkokrát oplakávaná ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Presne tak.

   Mňa ako správneho hejslováka zamrzelo že to nieje ZUZANA 2. Ale raz darmo, ťažké automatické kolesové húfnice niesú zrovna veľký trhák - či je to toľkokrát oplakávaná ZUZANA, ARCHER alebo mýtický AGM ktorý nemá doteraz žiadneho zákazníka... nezáleží odkiaľ tá húfnica pochádza, problém je vždy asi cena.

   Tí čo tu nariekajú že sa mala kúpiť K9 ... V Ačr nieje delostrelectvo organickou súčasťou manévrových brigád, iba sa im prideľuje podľa potreby. Predstava ako sú pásové húfnice pridelené 4.Brigáde rýchleho nasadenia mi príde ...ehm ... divná. A dokupovať neskôr ešte jeden oddiel K9 pre 7. brigádu (24ks?) je tiež utopia.

   A Ceasar je za tie prachy (čo je nanešťastie najdôležitejší faktor) veľmi univerzálna zbraň zakúpená v dostatočnom množstve. V OSSR by bolo tiež najlepšie aby na jednu brigádu pripadal jeden oddiel delostrelectva (a najlepšie začlenený priamo do štruktúry brigády). Ale proste prachy sú problém všade ...
   Skrýt celý příspěvek

 • Lukash
  08:16 09.06.2020

  A to maju stale poniektori kecy o zlom Havlovi ktory znicil vyspelu zbrojarsku vyrobu na slovensku. Nie nebola tu. Boli sme len montaznou dielnou ruskych kopii. A odbyt bol ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A to maju stale poniektori kecy o zlom Havlovi ktory znicil vyspelu zbrojarsku vyrobu na slovensku. Nie nebola tu. Boli sme len montaznou dielnou ruskych kopii. A odbyt bol zabezpeceny len tym ze moskva nadiktovala co kde v jej satelitoch a bilsevickych drzavach maju nakupit. Za trstinu, rum... teraz ked je z coho vyberat uz s tym tazko uspejeme. Takze ten priemysel bol odsudeny na zanik uz davno pred revoluciou, bol ziveny umelo ako vacsina priemyslu za sociku. A pohrobkovia tu budu nadalej za tym smutit.
  Skrýt celý příspěvek

  • technik
   09:27 09.06.2020

   Blbost. Kam Excalibur prodal všechny odkoupeny stroje z armády? Pro kolik afrických zemí modernizoval techniku? A to jen proto že tento kšeft přenechal stát soukromému sektoru. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Blbost. Kam Excalibur prodal všechny odkoupeny stroje z armády? Pro kolik afrických zemí modernizoval techniku? A to jen proto že tento kšeft přenechal stát soukromému sektoru. Odbyt po 90 letech si určoval trh a podle toho jak se celý CSG rozrostl tak evidentně trh měl zájem o ruské kopie. Uměle živený nebylo nic, prostě jsme vyráběli licenční techniku a dělali jsme to líp než rusové a Poláci což ti potvrdí každý mechanik co na těch mašinách dělal. Jinak nejsem si vědom že by Moskva Iráku, Sýrii, Libanonu, Jugoslávii a dalším státům diktoval že si mají kupovat bvp a tanky od československa, to fungovalo v rámci RVHP. Technika se dodávala ale do desítek států které byly větší trh než dodávka tanků a bvp Německu a Maďarsku.
   Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    10:15 09.06.2020

    Opět se pleteš. O útlumu zbrojního průmyslu na Slovensku bylo rozhodnuto v roce 1988. Asi takový byl zájem o tyhle výrobky. Teda on zájem byl... Ale za děkuji. Tak jak jsme ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Opět se pleteš. O útlumu zbrojního průmyslu na Slovensku bylo rozhodnuto v roce 1988. Asi takový byl zájem o tyhle výrobky. Teda on zájem byl... Ale za děkuji. Tak jak jsme dodávali do Afriky všelijakým plukovníkům.
    No a CSG prodává teprve někde od roku 2011, kdy se rozhořely konflikty na středním východě.
    https://www.google.com/amp/s/w...
    Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    10:16 09.06.2020

    V 90 letech se právě tahle technika ve velkém vyřazovala z celé bývalé VS. Jaký by mělo smysl vyrábět nové kusy, to by nikdo nekupil. Umělé to bylo v tom že pokud chtělo například ...
    Zobrazit celý příspěvek

    V 90 letech se právě tahle technika ve velkém vyřazovala z celé bývalé VS. Jaký by mělo smysl vyrábět nové kusy, to by nikdo nekupil. Umělé to bylo v tom že pokud chtělo například DDR nakupovat tanky muselo brát u nás. Ostatně jak to bylo umělé se ukázalo už na konci 80 let kdy už komunisti plánovali masivní redukci zbrojního průmyslu tím že státy VS už neměli peníze na další nákupy. No a odprodej nadpočetné techniky tomu jen definitivně zlomil vaz. Přežily ty podniky které dokázali přežít v tržním prostření a ostatní šli do kopru.
    Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   09:34 09.06.2020

   O 9 z 10 produktu sociku mate pravdu, ale zrovna DANA neni zadnou kopii ruskeho originalu a bylo na cem stavet. Stejne jako mela a ma na cem stavet treba Aero. Ze ty firmy ...
   Zobrazit celý příspěvek

   O 9 z 10 produktu sociku mate pravdu, ale zrovna DANA neni zadnou kopii ruskeho originalu a bylo na cem stavet. Stejne jako mela a ma na cem stavet treba Aero. Ze ty firmy neprospivaji je shoda mnoha faktoru, kde jen malo z nich bylo v rukou lidi z tech firem.
   Takze pokud ZUZANA 2, Alca atd. jsou nekonkurenceschopne, muzou za to vsechny polistopadove vlady jeste vic nez ty predlistopadove. Par zivotaschopnych produktu tu bylo. Skoda ze konci stejne jako ty kopie, neuspechem.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    10:20 09.06.2020

    Danu vyráběli na Slovensku a také tam její vývoj pokračuje. To jak bude komerčně úspěšná záleží zejména na kvalitě výrobku a schopnosti výrobce prosadit se.

    Danu vyráběli na Slovensku a také tam její vývoj pokračuje. To jak bude komerčně úspěšná záleží zejména na kvalitě výrobku a schopnosti výrobce prosadit se.

   • Jura99
    12:03 09.06.2020

    Zrovna jakákoliv těžká technika, vč. houfnic, začala být populární velice nedávno, ze známých důvodů až po roce 2014. Do té doby jen redukce stavů a sporadické nákupy. Na západě ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zrovna jakákoliv těžká technika, vč. houfnic, začala být populární velice nedávno, ze známých důvodů až po roce 2014. Do té doby jen redukce stavů a sporadické nákupy. Na západě byly ke koupení zánovní tanky, bvp i houfnice. Na východě ani nemluvě, sice kvalita techniky mnohem nižší, byl rozdíl jestli koupit ojeté BMP-1 nebo CV-90 z Nizozemí.
    Teprve válka na Ukrajině ukázala, že tank a dělo má stále své místo.
    Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:50 09.06.2020

  Z kolových houfnic mohli být relevantní konkurenti už pouze Archer nebo Zuzana 2. Archer má malou kapacitu zásobníku (18 hnacích náplní, 21 střel) a nabití zásobníku potřebuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z kolových houfnic mohli být relevantní konkurenti už pouze Archer nebo Zuzana 2. Archer má malou kapacitu zásobníku (18 hnacích náplní, 21 střel) a nabití zásobníku potřebuje precizní práci, stroj je o 2m delší než Caesar. Mechanismus je ale sofistikovaný, radost pohledět (tedy až na ten stavební demper jako podvozek). Archer má také největší odměr děla +-85. Nejspíš ale neumožňuje ruční nabíjení (ruční střelbu), takže při jakékoliv poruše je problém. Zuzana 2 má velkou zásobu munice, přebití zásobníku ale přeruší palbu resp. ruční střelba je pomalá 2rpm. Odměr děla +-60, malá kadence 4-5rpm, vysoká cena, celková délka stroje rovněž o 2m více než Caesar.
  Caesar má vysokou rychlost střelby 6-8rpm, kadence prakticky není omezena stavem munice v zásobníku, dost možná lze zásobník doplňovat během střelby nebo nabíjet přímo ručně ze země a kadence zůstane zachována. Dostřel děla je podle webových údajů největší (Caesar 42km, Z2 41km, Archer 40km). Mechanika nabíjení je na pohled primitivní až směšná, odměr děla je nejmenší, +-30. Délka stroje je nejkratší, cena stroje nejnižší, střelecké parametry nejlepší. Srovnávacích parametrů je samozřejmě daleko víc, ale už z těchto je vidět, že prakticky nebylo při výběru co řešit a Caesar je pro AČR nejlepší volba.
  Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   09:29 09.06.2020

   Kdyz se tu tenhle clanek objevil, byl tu "jsem prvni" koment od nevim koho (ktery nechal admin zjevne smazat), na ktery jsem reagoval ja, ze mozna prvni, ale jiste ne posledni neb ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kdyz se tu tenhle clanek objevil, byl tu "jsem prvni" koment od nevim koho (ktery nechal admin zjevne smazat), na ktery jsem reagoval ja, ze mozna prvni, ale jiste ne posledni neb to bude Jura99 nebo Jirosi s asi 120 variaci na obhajobu vlastni garaze...

   ...a nebyl jsem daleko, z cca 500 komentu tu je kluci 117 od vas dvou a porad to stejne. :D
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:45 09.06.2020

    Vidíš a přesto se pokouším na to dívat nezaujatě :-). Archer je hightech, ale co když se v něm cosi šprajcne ? Přitom i přes hightech zjevně nedosahuje lepších střeleckých výsledků ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vidíš a přesto se pokouším na to dívat nezaujatě :-). Archer je hightech, ale co když se v něm cosi šprajcne ? Přitom i přes hightech zjevně nedosahuje lepších střeleckých výsledků než Caesar. Zuzana je drahá a střelecky horší, výhodu má v ochraně osádky. Mít zásobník u houfnice je dvousečná zbraň, když je plný, střílíme, když je prázdný, obvykle to zastaví nebo sníží rychlost palby při ručním podávání. Caesar tento problém nemá. A nakonec samozřejmě cena. Je docela rozdíl jestli dát za tu zakázku 6 nebo 10mld. Kč a přitom získat +/- stejně výkonný systém.
    Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     10:24 09.06.2020

     Mno od pokuseni se o nezaujatost k skutecne objektivite u vas jeste dlouha cesta jest. :) Ale pomalu se tam posouvame.

     Co si mam predstavit pod temi streleckymi parametrami?

     Mno od pokuseni se o nezaujatost k skutecne objektivite u vas jeste dlouha cesta jest. :) Ale pomalu se tam posouvame.

     Co si mam predstavit pod temi streleckymi parametrami?

     • Jura99
      11:35 09.06.2020

      z těch co víme z veřejných údajů alespoň kadence, dostřel, kapacita munice, odměr. Mě osobně by zajímala přesnost (tedy to co může ovlivnit např. způsob uchycení k lafetě, kvalita ...
      Zobrazit celý příspěvek

      z těch co víme z veřejných údajů alespoň kadence, dostřel, kapacita munice, odměr. Mě osobně by zajímala přesnost (tedy to co může ovlivnit např. způsob uchycení k lafetě, kvalita výroby hlavně atp.) a rovněž by mě zajímal důvod údajně rozdílného dostřelu přitom při stejné ráži, délce hlavně, elevaci (byť max. elevace jednotlivých děl se o pár stupňů liší, což může být ten rozdíl).
      Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      18:09 10.06.2020

      Jura: nene, v max. elevaci by to být nemělo, ta bude jistě větší než je optimální elevace pro největší dostřel, protože kvůli MRSI se střílí i podstatně vyššími než je optimální...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura: nene, v max. elevaci by to být nemělo, ta bude jistě větší než je optimální elevace pro největší dostřel, protože kvůli MRSI se střílí i podstatně vyššími než je optimální...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:52 11.06.2020

      SYN_: Ono jde matematicky vypočítat kolik má a kolik už nemá smysl mít pro dané dělo. Při jiném děle se mění všechny vstupní hodnoty a ten výsledek se může lišit.
      Tohle prostě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      SYN_: Ono jde matematicky vypočítat kolik má a kolik už nemá smysl mít pro dané dělo. Při jiném děle se mění všechny vstupní hodnoty a ten výsledek se může lišit.
      Tohle prostě nestřílí nikdo od boku.
      Skrýt celý příspěvek

 • Janicekmac
  22:06 08.06.2020

  ještě tady dávám odkazy na leták přímo od Nexteru a taky zajímavý odkaz na stránku military-today, kde jsou různé zajímavosti, které o houfnici ještě nepadly. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ještě tady dávám odkazy na leták přímo od Nexteru a taky zajímavý odkaz na stránku military-today, kde jsou různé zajímavosti, které o houfnici ještě nepadly.
  https://www.nexter-group.fr/si...
  http://www.military-today.com/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Geronimo
  21:57 08.06.2020

  shoot and scoot je umělej argument, který vyhovuje proti taženým houfnicím a úplně kolabuje versus samohybné na pásovém podvozku.

  shoot and scoot je umělej argument, který vyhovuje proti taženým houfnicím a úplně kolabuje versus samohybné na pásovém podvozku.

 • Charlie
  19:29 08.06.2020

  Měl bych takovej dotaz - u Caesaru tu spousta lidí argumentuje větší paletou munice, ale jedním z důvedů zavedení ráže 155mm byla kompatibilita s NATO a 155mm je univerzální ráže. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Měl bych takovej dotaz - u Caesaru tu spousta lidí argumentuje větší paletou munice, ale jedním z důvedů zavedení ráže 155mm byla kompatibilita s NATO a 155mm je univerzální ráže. U dělostřeleckých granátů s koncovým navedením navíc většinou nejsou nějaký zásadní požadavky na vybavení děla (to ten granát prostě vystřelí a navedení obstará buďto inerciál v granátu, nebo nějakej návodčí s laserovým značkovačem na konci).

  Btw furt se tu argumentuje shoot and scoot - to se nechá dělat uplně se všim, to nejni žádná super novinka. Jedinej rozdíl je, že u některejch systémů bude čas opuštění stanoviště delší a u některejch kratší, závisí to hlavně na rychlosti zvednutí rydel a uzamčení hlavně. Celkem slušný časy na opuštění stanoviště mají imho tažený 125mm sovětský kanony.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:40 08.06.2020

   U munice jde o integraci konkrétních druhů do SŘP houfnice. U základních druhů nebude problém, ale integrace speciální munice se bude u jednotlivých výrobců lišit. I pro vystřelení ...
   Zobrazit celý příspěvek

   U munice jde o integraci konkrétních druhů do SŘP houfnice. U základních druhů nebude problém, ale integrace speciální munice se bude u jednotlivých výrobců lišit. I pro vystřelení munice s koncovým navedením musí houfnice nastavit odpovídající palebné prvky.
   Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   06:57 09.06.2020

   Tak ano, scoot můžeme říkat všemu, asi tak jako můžeme říkat rychlý přesun i pěšákům - koneckonců můžou rychle běžet že?

   Pokud ovšem některý tažený kanón nestřílí připojený k ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak ano, scoot můžeme říkat všemu, asi tak jako můžeme říkat rychlý přesun i pěšákům - koneckonců můžou rychle běžet že?

   Pokud ovšem některý tažený kanón nestřílí připojený k táhnoucímu vozidlu, tak už jen takové připojení bude pěkná zdržovací položka...
   Skrýt celý příspěvek

 • PetrTechnik
  17:36 08.06.2020

  Ještě jeden názor do diskuse, já si myslím , že jsme místo Caesarů v počtu (tuším)55, měli koupit za stejný balík peněz odpovídající množství K9. S Caesarem si koupíme spíše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě jeden názor do diskuse, já si myslím , že jsme místo Caesarů v počtu (tuším)55, měli koupit za stejný balík peněz odpovídající množství K9. S Caesarem si koupíme spíše luxusní houfnici pro cvičné střelby, než výkonný a mobilní prostředek palebné podpory. Pokud by naším protivníkem byla ruská armáda, tak nám Ceasary rozstřílí dřív než vystřelí druhou salvu.
  Skrýt celý příspěvek

  • satai
   18:01 08.06.2020

   ...zatímco K9?

   ...zatímco K9?

  • Scotty
   18:08 08.06.2020

   AČR má dva dělostřelecké oddíly. Pochybuji že při nákupu K-9 za 6 miliard i s municí by se přezbrojil alespoň jeden z nich. V každém případě by se za další velké peníze musly ...
   Zobrazit celý příspěvek

   AČR má dva dělostřelecké oddíly. Pochybuji že při nákupu K-9 za 6 miliard i s municí by se přezbrojil alespoň jeden z nich. V každém případě by se za další velké peníze musly modernizovat současné Dany.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:31 08.06.2020

   Když jsme u té K-9.
   K-9A1 byla představena v roce 2018, všechny starší K-9 mají projít modernizací do roku 2030
   K-9A2 - mimo jiné další vylepšení obsahuje automatický nabíječ a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Když jsme u té K-9.
   K-9A1 byla představena v roce 2018, všechny starší K-9 mají projít modernizací do roku 2030
   K-9A2 - mimo jiné další vylepšení obsahuje automatický nabíječ a posádky je snížena na 3.

   Zatím sem nedohledal kdy byl ukončen vývoj varianty A2. Ale podle toho, že v roce 2018 teprve nasadily variantu A1 nepočítám, že by Finsko Norsko, Estonsko mělo autoloader.
   Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:47 08.06.2020

   Petr Technik
   Pokud je tomu tak, že na větší vzdálenost je efektivní pouze použití munice s korekcí GPS nebo jinak naváděné. Tak hlavním rozdílem bude průzkum a možnosti podpory ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Petr Technik
   Pokud je tomu tak, že na větší vzdálenost je efektivní pouze použití munice s korekcí GPS nebo jinak naváděné. Tak hlavním rozdílem bude průzkum a možnosti podpory takové munice. Asi bude jedno, zda ten granát dopraví K9 nebo Caesar.
   A pokud piřstoupím na válčení cínovými vojáčky, tak můžete mít klidně K9, ale z ruské strany se může stát, že vás zasypou submunicí (a to i samonavedením) z raketometu Směrč nebo Tornado z 90 km dálky, stačí?
   Skrýt celý příspěvek

  • krllo
   20:37 08.06.2020

   Kdo se pohrne bojovat na širé ruské pláně ?

   Kdo se pohrne bojovat na širé ruské pláně ?

   • liberal shark
    08:23 09.06.2020

    Posledních pár let je tomu spíše naopak, není-liž pravda ?

    Posledních pár let je tomu spíše naopak, není-liž pravda ?

    • krllo
     15:34 09.06.2020

     Nechtěl jsem uvádět otřepané události jako NATO v Jugoslávii,Afghánistánu,Iráku,Libyi ...

     Nechtěl jsem uvádět otřepané události jako NATO v Jugoslávii,Afghánistánu,Iráku,Libyi ...

 • Jirosi
  17:11 08.06.2020

  Vzpomínáte?
  "Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 DANA ráže 152 mm a nakoupit 17 nových samohybných houfnic ráže 155 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzpomínáte?
  "Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 DANA ráže 152 mm a nakoupit 17 nových samohybných houfnic ráže 155 mm. Na obnovení dělostřelectva MO ČR vyčlenilo 6 miliard Kč."

  https://www.armadninoviny.cz/a...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:48 08.06.2020

  Je velká škoda, že MOČR spolu s AČR chybí při akvizicích nové techniky větší iniciativa a zápal pro věc.

  Pro srovnání, v roce 2017 koupilo Finsko z Jižní Koree 48 použitých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je velká škoda, že MOČR spolu s AČR chybí při akvizicích nové techniky větší iniciativa a zápal pro věc.

  Pro srovnání, v roce 2017 koupilo Finsko z Jižní Koree 48 použitých houfnic K9 za 155 mil. USD (3,65 mld. Kč)

  ČR s velkou pravděpodobností pořídí 52 nových houfnic Caesar za 6 mld. Kč.

  Zde je ještě zajímavější to, že Finsko obdobně jako ČR má významnou firmu, která vyrábí špičkové nákladní automobily SISU, jež jsou de-facto konkurentem TATRY.

  Finsko na rozdíl od ČR nepožadovalo jako nosič nové houfnice domácí produkt. Protože si nejspíš moc dobře uvědomuje výhody samohybných věžových houfnic.
  Finská armáda oproti té české také nemá neomezený rozpočet, ale i přesto, že se nenachází v situaci, kdy by prakticky ve stejný čas musela obměnit celou řadu klíčové výzbroje, tak si při pořizování nové techniky vede velmi racionálně a hospodárně a schopnosti a možnosti své armády nijak nedegraduje.

  ------

  Zazněla tu lítost nad tím, že je škoda, že nepadlo rozhodnutí pořídit EVU.
  S tím do jisté míry souhlasím, jenže EVA má z mého pohledu paradoxně jeden problém a to je automat s velmi malým zásobníkem munice, který sice na papíře a do vystřílení zásobníku má minimalistický nárok na početnost obsluhy. Poté ovšem je nárok na obsluhu a doplňování munice shodný s ostatnímu konkurenčními typy.
  EVA by mohla být úspěšnější, kdyby měla poloautomatické či pouze manuální nabíjení jako má Caesar či ATMOS.
  -------

  AČR pořízením Caesaru jde o level dolu jakožto současný provozovatel houfnic DANA. Chápu PR AČR, že tento krok se snaží prezentovat, že to, co pořizují je vlastně super, ale super to opravdu není a sama AČR přiznává, že se jedná o jedno z nejlevnějších řešení, které bylo k dispozici.
  Pokud by naše ekonomika či přesněji výdaje na obranu byli velmi omezené, tak tento krok by byl pochopitelný a akceptovatelný.
  Jenže pokud MOČR je schopno vrazit pomalu 18 mld. do nákupu víceúčelových vrtulníků, které opravdu nyní nejsou zrovna urgentní, de-facto na úkor dělostřelectva, které je fakticky nejúčinnější zbraní celé armády a nejspíš také to odnese PVO min. tím, že náhrada se odsunula. A PVO v našem případě je mnohem důležitější při ohrožení naší země, než naše letectvo.

  Proto akvizici houfnic Caesar považuji jako jakousi degradaci dělostřelectva AČR byť počítám s tím, že budou vybaveny a začleněny do moderního dělostřeleckého systému.

  Trochu nechápu některé diskutující, kteří slepě hájí jakýkoliv krok armády či MOČR i na úkor degenerace AČR. Opravu by mě nebavilo chodit do diskuze vlastně bez vlastního názoru a jen hájit uprdnutí MOČR.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   16:35 08.06.2020

   "AČR pořízením Caesaru jde o level dolu jakožto současný provozovatel houfnic DANA."

   Pokud srovnáváte jen 2. parametry ( nabíjení, ochranu posádky), pak máte pravdu. Ale tady je ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "AČR pořízením Caesaru jde o level dolu jakožto současný provozovatel houfnic DANA."

   Pokud srovnáváte jen 2. parametry ( nabíjení, ochranu posádky), pak máte pravdu. Ale tady je tak 30. bodů na srovnání.
   Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    17:01 08.06.2020

    Jirosi

    Těch bodů bylo snad přes 80, ale každý má jinou váhu, nejsou si rovny. Některé jsou podstatné, jiné pomalu nepodstatné či diskutabilní (z logiky věci).

    Ceasar byl vybrán ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi

    Těch bodů bylo snad přes 80, ale každý má jinou váhu, nejsou si rovny. Některé jsou podstatné, jiné pomalu nepodstatné či diskutabilní (z logiky věci).

    Ceasar byl vybrán ne proto, že by byl nadřazen ostatním houfnicím či pro nás výhodný, ale proto, že byl nejlevnější (nebo jeden z nejlevnějších).

    Problém je v tom, že MOČR a AČR z celé plejády modernizačních programů vyčlenili na obnovu dělostřelectva minimální finance, tak aby se mohli koupit ty nejlevnější možné houfnice na podvozku Tatra.
    Při srovnání kolik prostředků se uvolňuje na jiné akvizice, které jsou méně důležité, než dělostřelectvo (a za tím si stojím, protože role dělostřelectva a jeho význam na bojišti je nezpochybnitelný) je do očí bijící tento fatální nepoměr.

    A to je hrozně špatně.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     17:25 08.06.2020

     V tom prvním jsme ve schodě, přece jen tohle by si mohl každý určit sám.
     Ale seznam nikde?

     Bu´ď byl nejlevnější, pak to byl nákup z nouze. Nebo byl mezi nejlevnějšími, ale pak to ...
     Zobrazit celý příspěvek

     V tom prvním jsme ve schodě, přece jen tohle by si mohl každý určit sám.
     Ale seznam nikde?

     Bu´ď byl nejlevnější, pak to byl nákup z nouze. Nebo byl mezi nejlevnějšími, ale pak to bylo to co ACR vyhovuje!

     Pokud bylo peněz málo jaký měl být rozpočet?
     Za tech 6(10 je navýšení proti plánu), se dalo koupit děl dost:
     52 ks Ceasar / 32 ks Z2 / Archer 39 ks / Pz2000 62 / M109 16 ks
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:32 08.06.2020

      no na pásy jsme mohli asi zapomenout. Ale je to stále zajíc v pytli, nic z toho si asi dělostřelci nemohli pořádně vyzkoušet

      no na pásy jsme mohli asi zapomenout. Ale je to stále zajíc v pytli, nic z toho si asi dělostřelci nemohli pořádně vyzkoušet

     • semtam
      21:14 08.06.2020

      Jirosi

      Seznam bodů bohužel nikde není, podobně jako seznam více než 300 bodů podle kterých byli vybírány víceúčelové vrtulníky. A ani nečekám, že někdy bude zveřejněny.
      Spíš to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi

      Seznam bodů bohužel nikde není, podobně jako seznam více než 300 bodů podle kterých byli vybírány víceúčelové vrtulníky. A ani nečekám, že někdy bude zveřejněny.
      Spíš to slouží jako univerzální odpověď , proč byla vybrána ta a ta technika.
      Jáchyme hoď to do stroje...

      "Bu´ď byl nejlevnější, pak to byl nákup z nouze. Nebo byl mezi nejlevnějšími, ale pak to bylo to co ACR vyhovuje!"

      Tím vlastně říkáš, že AČR vyhovuje nákup z nouze....

      Na modernizaci AČR v nejbližších letech padne cca 90 mld. Kč.

      210 BVP 52 mld.
      12 vrtulníků Bell 17,6 mld.
      62 Titus 6 mld.
      80 chem. LOV 5 mld.
      8 MADR 3,5 mld.
      40 000 CZUB 2,35 mld.
      47 000 neprůstřelných vest 1,67 mld.
      71 Tater 557 mil.
      52 houfnic 6 mld.

      Opět připomínám, že druhá největší akvizice není nutná a odsává prostředky na ostatní modernizační programy, jako je třeba modernizace dělostřelectva, které je nuceno pořídit nejlevnější houfnice (samohybné).
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:48 08.06.2020

      flanker.jirka: Souhlas, ale takhle už tu čekáme přes 10. let na modernizaci, a 5.let na výběr nástupce.

      Semtam: Pokud jste hodnotil rozdíl v lafetaci děla, přitom to není ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: Souhlas, ale takhle už tu čekáme přes 10. let na modernizaci, a 5.let na výběr nástupce.

      Semtam: Pokud jste hodnotil rozdíl v lafetaci děla, přitom to není rozhodující parametr pro poskytovaní palby. Pak by vám nemělo problém doplnit i ty další.

      Ne. Tím pouze říkám, že ta částka není žádný momentální propad financování. Ale je dlouhodobě plánována podle toho s jakým dělostřelectvem se počítá.

      "Na modernizaci AČR v nejbližších letech padne cca 90 mld. Kč."

      Máte tam chybu, druhou možná i první částkou bude modernizace, prodloužení stíhacího letectva. Druhé to bude jen díky tomu, že to bude na 10, a ne na celou dobu 30+.let. Jen do roku 2025 to bude investičních 8. miliard na splátkách pronájmu. Tady máte ty peníze co vám chybí na jiné prostředky!
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      21:54 08.06.2020

      Jirosi

      Věžové a bezvěžové houfnice jsem popisoval níže.

      Chybu tam nemám, píši v následujících letech a vypisuji konkrétní výdaje v této době, které navíc již probíhají, po roce ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi

      Věžové a bezvěžové houfnice jsem popisoval níže.

      Chybu tam nemám, píši v následujících letech a vypisuji konkrétní výdaje v této době, které navíc již probíhají, po roce 2025 je další vlna včetně další story ohledně náhrady Sokolu víceúčelovým typem vrtulníku.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      00:28 09.06.2020

      Nevypisujete konkrétní výdaje v neurčitém čas několika let. Ale spíše plánované prostředky na investice, nebo už podepsané smlouvy. Ale ty jen ty co se vám hodí, aby se dalo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nevypisujete konkrétní výdaje v neurčitém čas několika let. Ale spíše plánované prostředky na investice, nebo už podepsané smlouvy. Ale ty jen ty co se vám hodí, aby se dalo kopnout do H1. Viz. moje upozornění na stíhací letectvo.
      Krom toho většina z toho má nastavené vyplácení v letech. Vy, ale připisujete celou částku vámi vybranému časovému úseku.
      Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:56 08.06.2020

   Finové mají trochu jiný terén, nejspíš jim pásy více vyhovují. K9 bych u nás rád viděl také, ale nedá se tvrdit, že pásové houfnice jsou huj a kolové fuj. Některé státy dokonce ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Finové mají trochu jiný terén, nejspíš jim pásy více vyhovují. K9 bych u nás rád viděl také, ale nedá se tvrdit, že pásové houfnice jsou huj a kolové fuj. Některé státy dokonce pásy nahrazují koly (Izrael, Dánsko). S čím s tebou určitě souhlasím a pochopitelně si opět vysloužím nálepku antislováka, že EVA má málo kapacitní zásobník a ruční palba je pomalá (2rp), ba dokonce palba ze zásobníku není žádná špica (4-5rpm) a doplňovat zásobník je vlastně komplikace.
   Co ale pravda určitě není, že by došlo k degradaci dělostřelectva AČR. Tam naopak bude pokrok hned o mnoho řádů. První věc je SŘP a senzorové vybavení, tam bych čekal naprosto sci-fi změnu vzhledem k elektronice socialistické Dany, rovněž bych čekal spolupráci s dělostřeleckým radarem Artur a dalšími. Dále bude dvojnásobný dostřel a až dvojnásobná kadence. Shoot and scout změřený nemám, ale čekám také velký rozdíl. Zkrátka Dana je něco jako velký elektronkový sálový počítač a Caesar je křehký iphone. Výkony ale neodpovídají robustnosti.
   Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    21:24 08.06.2020

    Jura99

    Já nikde netvrdím, že kolové houfnice jsou fuj a pásové huj.
    Já neustále píšu o samohybných věžových (K9 nebo ZUZNA, atd.) a bezvěžových (ATMOS, Caesar).

    Opět stejně jako ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jura99

    Já nikde netvrdím, že kolové houfnice jsou fuj a pásové huj.
    Já neustále píšu o samohybných věžových (K9 nebo ZUZNA, atd.) a bezvěžových (ATMOS, Caesar).

    Opět stejně jako Skelet, to že zastaralou plnohodnotnou houfnici nahradíme soudobou polovičatou houfnicí není krok dopředu, ale vzad.
    Ty pozitiva o kterých hovoříš platí pro všechny soudobé prostředky.
    Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     21:28 08.06.2020

     Jura99

     Je to jako kdyby si starýho Superba nahradil novou Fabií. Ta Fabie, co se týče elektroniky je daleko před Superbem, ale to jen díky mladší generaci, ale jinak je stále o ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jura99

     Je to jako kdyby si starýho Superba nahradil novou Fabií. Ta Fabie, co se týče elektroniky je daleko před Superbem, ale to jen díky mladší generaci, ale jinak je stále o několik tříd níž.
     Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      07:19 09.06.2020

      Ale o tom přece nikdo nepochybuje že nový Superb by bylo lepší svezení, nicméně i z praxe vidíme že naprostá většina uživatelů tuto variantu při nákupu nevolí... takže to pravdu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ale o tom přece nikdo nepochybuje že nový Superb by bylo lepší svezení, nicméně i z praxe vidíme že naprostá většina uživatelů tuto variantu při nákupu nevolí... takže to pravdu přesně odpovídá analogii.
      Navíc DANA bohužel není starý Superb, ale spíš 613ka... ano, prostorově vynikající a pohodlné svezení, ale jinak už jen samá negativa...

      Prostě úspěch je že se vybralo něco moderního, kompatibilního a v dostatečném počtu. Navíc jsme nevysáli rozpočet, takže mezitím co se můžeme bavit plněním skladů moderní municí a cvičením s ní, úplně klidně se někdo na pozadí může zabývat zkoumáním (a hlídáním příležitostí) jak klidně doplnit oddíl na pásech (s věží pak, samo). Anebo raketomety, anebo samohybné minomety, anebo...
      Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    21:35 08.06.2020

    Jura99

    Navíc ty argumentuješ dělostřeleckým radarem a SŘP, což ale není součástí houfnice jako takové a také proto se vybírají zvlášť.

    Navíc i staré děla jako DANA či 2S1 mohou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jura99

    Navíc ty argumentuješ dělostřeleckým radarem a SŘP, což ale není součástí houfnice jako takové a také proto se vybírají zvlášť.

    Navíc i staré děla jako DANA či 2S1 mohou fungovat pokud mají SŘP v moderním bojišti viz polský TOPAZ, který patří mezi špičku ve světě.
    Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:27 09.06.2020

    Přesně tak. Finsko je zemí lesů, vod a strání s řídkým osídlením a ještě řidší sítí komunikací. Navíc tam v zimě celkem dost sněží a v létě zase malinko vadí bažiny. Kolová SHD je ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Přesně tak. Finsko je zemí lesů, vod a strání s řídkým osídlením a ještě řidší sítí komunikací. Navíc tam v zimě celkem dost sněží a v létě zase malinko vadí bažiny. Kolová SHD je tam celkem na nic, protože by ke každé museli mít vyprošťovací tank a sněžný pluh.
    Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     10:59 09.06.2020

     liberal shark

     Ach jo, kolová technika má mnohdy dosti podobné průchodné vlastnosti terénem jako technika pásová. Samozřejmě pásová technika bude mít v terénu asi vždy ...
     Zobrazit celý příspěvek

     liberal shark

     Ach jo, kolová technika má mnohdy dosti podobné průchodné vlastnosti terénem jako technika pásová. Samozřejmě pásová technika bude mít v terénu asi vždy výhodu.

     Ovšem terén Finska se zas tak moc neliší třeba od terénu Švédska, které zavedlo houfnici na kolech (Archer).
     ČR jakožto evropská země může mít podmínky všelijaké a s přihlédnutím k našemu členství v NATO může počítat s podmínkami ještě drsnějšími.

     Kolová houfnice proto ve Finsku nemůže mít nějaké zásadní omezení oproti houfnici pásové.
     Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   18:38 08.06.2020

   ne, nákupem Caesaru určitě naše dělostřelectvo nepůjde o úroveň dolů. Ta úroveň půjde nahoru. Moderní munice, dostřel, moderní SŘP, to vše katapultuje dělostřelectvo vybavené ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ne, nákupem Caesaru určitě naše dělostřelectvo nepůjde o úroveň dolů. Ta úroveň půjde nahoru. Moderní munice, dostřel, moderní SŘP, to vše katapultuje dělostřelectvo vybavené Caesarem směrem nahoru. Ano, můžeme se bavit o tom, že některá technická řešení jsou proti věžovým systémům na pozvednutí obočí, ale to je tak vše. Proti stávajícím Danám se úroveň zvýší. Podstatně.
   Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    20:53 08.06.2020

    skelet

    Nerozumíš, dělostřelectvo jde dolů protože nahrazuje samohybnou věžovou houfnici houfnicí vezenou (bezvěžovou) na Tatře.
    To, že dělostřelectvo jako takové se modernizuje ...
    Zobrazit celý příspěvek

    skelet

    Nerozumíš, dělostřelectvo jde dolů protože nahrazuje samohybnou věžovou houfnici houfnicí vezenou (bezvěžovou) na Tatře.
    To, že dělostřelectvo jako takové se modernizuje aby mělo SŘP a radiolokátory, tak to by měla být samozřejmost a hlavně tohle jsme už měli mít vše toto propojené již dávno (viz. třeba Polsko, apod).

    To, že se stará houfnice poplatná své době nahradí novou houfnicí, která má kanon, který splňuje požadavky NATO je obyčejné omlazení techniky.
    Problém je v tom, že plnohodnotnou houfnici nahrazujeme houfnicí "polovičatou". Je to samé, jako kdyby jsme v éře DANY místo ní pořídili tažené kanony.
    Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     07:27 09.06.2020

     Ne, to není nerozumněním, to je prostě tím že vy jste položil jako kritickou vlastnost "má věž" = "je dobrá" což někdy platí, a někdy je v tom nulový rozdíl, záleží na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ne, to není nerozumněním, to je prostě tím že vy jste položil jako kritickou vlastnost "má věž" = "je dobrá" což někdy platí, a někdy je v tom nulový rozdíl, záleží na podmínkách.
     Mmch, v éře Dany se skutečně pořizovaly i tažené kanóny, takže tak - podle vás je to blbost a ejhle...
     Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      11:42 09.06.2020

      SYN_

      Co ejhle? Jediný důvod proč se rozhodlo pořídit pořídit Caesara je to, že levnější, než běžná houfnice. Jinak vše ostatní má horší, než třeba K9 či PzH2000 pro naše podmínky.
      Zobrazit celý příspěvek

      SYN_

      Co ejhle? Jediný důvod proč se rozhodlo pořídit pořídit Caesara je to, že levnější, než běžná houfnice. Jinak vše ostatní má horší, než třeba K9 či PzH2000 pro naše podmínky.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:11 09.06.2020

      "Jinak vše ostatní má horší, než třeba K9 či PzH2000 pro naše podmínky."

      To ostatní je krytá věž, to ale není jediný parametr pro posouzení u houfnice. Ta věž překvapivě funguje ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Jinak vše ostatní má horší, než třeba K9 či PzH2000 pro naše podmínky."

      To ostatní je krytá věž, to ale není jediný parametr pro posouzení u houfnice. Ta věž překvapivě funguje jen při střelbě z vezené zásoby munice.
      Pokud vedete palbu z postavení musíte tu houfnici zásobovat (K9+K10). Když není k dispozici K-10, tak se otevřou zadní vrátka(ztráta ochrany osádky) a začne se to z venku ládovat ručně.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:54 09.06.2020

      Jediné co má Caesar oproti zmiňovaným houcnicím horší je nekrytá obsluha. Ve všech ostatních ohledech jsou to naprosto srovnatelné systémy. Připoměl bych že kupujeme houfnici a ne ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jediné co má Caesar oproti zmiňovaným houcnicím horší je nekrytá obsluha. Ve všech ostatních ohledech jsou to naprosto srovnatelné systémy. Připoměl bych že kupujeme houfnici a ne útočné dělo.
      Opata to správně shrnul když řekl že Caesar nabízí nejlepší poměr cena-výkon.
      Skrýt celý příspěvek

  • 3RMO
   00:00 09.06.2020

   semtam
   nesouhlasím s větou: "Jenže pokud MOČR je schopno vrazit pomalu 18 mld. do nákupu víceúčelových vrtulníků, které opravdu nyní nejsou zrovna urgentní, de-facto na úkor ...
   Zobrazit celý příspěvek

   semtam
   nesouhlasím s větou: "Jenže pokud MOČR je schopno vrazit pomalu 18 mld. do nákupu víceúčelových vrtulníků, které opravdu nyní nejsou zrovna urgentní, de-facto na úkor dělostřelectva...."
   vrtulníky se kupovaly před covid19 a teď po epidemii se bude všude šetřit! Doufám že se pořídí všech 210 BVP i když to vyhraje ten nejlevnější...
   Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:29 09.06.2020

    Jak by asi někdo chtěl provozovat výsadkový pluk bez vrtulníků ? A co všeobecná vzdušná podpora pozemních vojsk ? Chtělo by to myslet trochu komplexně a v souvislostech.

    Jak by asi někdo chtěl provozovat výsadkový pluk bez vrtulníků ? A co všeobecná vzdušná podpora pozemních vojsk ? Chtělo by to myslet trochu komplexně a v souvislostech.

   • semtam
    12:02 09.06.2020

    3RMO

    Na modernizaci AČR prozatím finanční krize způsobená Covidem nemá dopad. Objem financí zůstává nezměněn.
    Můžete si to dohledat, je to volně dostupné.

    3RMO

    Na modernizaci AČR prozatím finanční krize způsobená Covidem nemá dopad. Objem financí zůstává nezměněn.
    Můžete si to dohledat, je to volně dostupné.

 • bredy
  15:35 08.06.2020

  Že se chystá výběr houfnic jsme určitě všichni slyšeli. Bod jedna splněn. Že se vybral typ. Jsme se dozvěděli. Ale mám za to, že to je až bod tři který splnil všechny papírové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Že se chystá výběr houfnic jsme určitě všichni slyšeli. Bod jedna splněn. Že se vybral typ. Jsme se dozvěděli. Ale mám za to, že to je až bod tři který splnil všechny papírové předpoklady. Chybí mi bod dvě. Půjčily, odzkoušeli, nechali jsme si předvést. A takhle vypadá finální výrobek. Aby to nedopadlo jak s Brenem. Hurá že vyhrála naše firma. A že je lepší než ta od jiné firmy. A ve výsledku to ještě opravdu není to pravé ořechové. Bil bych rád za bod dvě. Pak bi ubylo hodně diskuzí. Samozřejmě našem dělostřelcům přeji novou techniků a plno dobrých let používání.
  Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:30 09.06.2020

   NEXTER CAESAR je sériový, battle tested výrobek. Co na něm chcete zkoušet ?

   NEXTER CAESAR je sériový, battle tested výrobek. Co na něm chcete zkoušet ?

   • bredy
    10:53 09.06.2020

    To Bren1 bil taky. A přece armáda kupuje dvojku. To že místo do papíru se podívám i na více zboží není žádná blbost. A přesné provedení pro armádu jsem zatím vyděl jen ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To Bren1 bil taky. A přece armáda kupuje dvojku. To že místo do papíru se podívám i na více zboží není žádná blbost. A přesné provedení pro armádu jsem zatím vyděl jen počítačové. Kdyby byl prototyp, nemusely bi se lidi dohadovat jak to bude vypadat a nebo co to má a nemá.nic víc.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:23 09.06.2020

     Právě že Bren nebyl ani sériový natož odzkoušený výrobek. Nexter má samozřejmě houfnice které představuje zákazníkům. Ti pak zvolí konkrétní konfiguraci. Než bude houfnice prijatá ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Právě že Bren nebyl ani sériový natož odzkoušený výrobek. Nexter má samozřejmě houfnice které představuje zákazníkům. Ti pak zvolí konkrétní konfiguraci. Než bude houfnice prijatá do výzbroje musí projít vojskovými zkouškami.
     Skrýt celý příspěvek

     • bredy
      20:15 09.06.2020

      Jo. A proč má tenhle článek skoro 600 příspěvků a neustále se tady dohadujeme jakej automat to bude mít. A existuje jediná dosti mizerná animace kterou bych čekal spíše ode mě . ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jo. A proč má tenhle článek skoro 600 příspěvků a neustále se tady dohadujeme jakej automat to bude mít. A existuje jediná dosti mizerná animace kterou bych čekal spíše ode mě . Můžete pokračovat v hádání. Když teda není o čem. Konec.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:53 09.06.2020

      To je tím, že si každý pustí to Dánské video a má jasno. Přitom spousta lidí čekala věžovou pásovou houfnici. Co na tom, že se nabíjí skoro stejně jako ten Ceasar :)

      To je tím, že si každý pustí to Dánské video a má jasno. Přitom spousta lidí čekala věžovou pásovou houfnici. Co na tom, že se nabíjí skoro stejně jako ten Ceasar :)

 • Geronimo
  14:31 08.06.2020

  CAESAR MÝTUS ZBRANĚ ZE ZÁPADU:

  Za mne je určitě fajn, že TATRA a NEXTER jsou partneři a můžeme navazovat na tradice francouzského a československého vojenského partnerství a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CAESAR MÝTUS ZBRANĚ ZE ZÁPADU:

  Za mne je určitě fajn, že TATRA a NEXTER jsou partneři a můžeme navazovat na tradice francouzského a československého vojenského partnerství a přátelství.
  ALE
  CAESAR není výkřik posledního vývoje, ale ověřené řešení v moderním hávu nenabízející další prostor pro pokrok. Obávám se že koupíme osekanou verzi kvůli financím a pak kluci z dělostřelectva budou tlačit na dovybavení a to už bude bez soutěže, protože NEXTER na svou techniku nedovolí šáhnout. Takže se v tichosti vysolí min. to co za ZUZANU a v horším případě což není pro AČR nic neznámého, daleko víc. A otom už armadní marketeři nic neřeknou.
  CAESAR starý koncept v moderním hávu. A co mne k tomu vede ? Stará houfnice PION a MALKA ráže 203 mm vytvořená pro jadernou munici. Toto řešení je staré 40-50 let. A co mají sovětské analogy podobné z CAESAREM ? Kanón se neotáčí je umístěn v zadní části podvozku, systém nabíjení a hydraulické rydlo na eliminaci zpětného rázu. Přikládám odkazy na videa. AČR opravdu neudělala průlomový nákup a rozhodovali se hlavně podle ceny, která je diskutabilní. Nechápu proč si zbraň nevyzkoušeli vojáci aspoň rok provozu v Jincích a pak teprve schválit nákup. Proč se teoretizuje namísto aby se zbraň zkoušela a teprve potom provedl nákup?
  Myslím, že armáda víc podlehla tlaku kvůli svému expedičnímu charakteru a nikoliv obraně terénu ČR. Náš stát je tak malí, kam se chcete furt přesouvat a manevrovat. V připadě obrany nám nic nezbyde než gerilový boj a kruhové obrany měst a oblastí a čekat na podporu NATO pokud nebude vyřazena......
  https://youtu.be/gkMzrgzLwuA...
  https://youtu.be/-c9yQzMbTXM...
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:11 08.06.2020

   Osekanou verzi, jako že bude mít poloviční kanón nebo co? Můžou koupit poloautomat, ale to by bylo trvalé rozhodnutí.

   Všechny bezvězové houfnice jsou takhe řešeny, to je naprosto ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Osekanou verzi, jako že bude mít poloviční kanón nebo co? Můžou koupit poloautomat, ale to by bylo trvalé rozhodnutí.

   Všechny bezvězové houfnice jsou takhe řešeny, to je naprosto standardní koncepce.
   Skrýt celý příspěvek

   • Charlie
    19:03 08.06.2020

    Caesar nic jinýho než poloautomat nenabízí...

    Caesar nic jinýho než poloautomat nenabízí...

    • Scotty
     19:45 08.06.2020

     Nabízí automatické nabíjení střel.

     Nabízí automatické nabíjení střel.

     • Jirosi
      22:42 08.06.2020

      Tady je škoda, že k tomu není video.
      Ale ona ani konkurence se moc nechlubí lidským zásahem do nabíjení.

      Tady je škoda, že k tomu není video.
      Ale ona ani konkurence se moc nechlubí lidským zásahem do nabíjení.

   • Geronimo
    20:53 08.06.2020

    Osekananá verze. Mám na mysli automatiku nabíjení a software. Může to být i délka hlavně a ohlídal bych si i slitiny a mocnost hlavně. Nikdo neřekl co k tomu bude za munice, údržba ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Osekananá verze. Mám na mysli automatiku nabíjení a software. Může to být i délka hlavně a ohlídal bych si i slitiny a mocnost hlavně. Nikdo neřekl co k tomu bude za munice, údržba atd. Některé státy mají varianty zbraní pro svou armádu a vyvozní. A neřeklo se zda bude podvozek 8×8 nebo 6x6 a zda má CAESAR ruzné verze....To jsou vše otazníky. Porovnává se cena s municí a službami nebo bez ????
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:28 08.06.2020

     Takže si shrneme známá fakta. Houfnice se bude dodávat na podvozku Tatra 8x8. Tohle řešení bylo vyvíjeno jako soukromá iniciativa Nexteru a samotná francouzská armáda je zatím nemá ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Takže si shrneme známá fakta. Houfnice se bude dodávat na podvozku Tatra 8x8. Tohle řešení bylo vyvíjeno jako soukromá iniciativa Nexteru a samotná francouzská armáda je zatím nemá ve výzbroji. Tedy žádná exportní a neexportní verze neexistuje. Jinak houfnice jako taková byla v jiných variantách exportována do několika zemí. Například Saúdská Arábie chce v jejich nákupech pokračovat, takže s kvalitou jsou pravděpodobně spokojení. Munice má být součástí dodávky. Jistě se porovnává cena za kus i cena systémová plus munice.
     Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   07:35 09.06.2020

   To vyzkoušení v praxi na rok je fajn, ALE prosím pak do argumentace nemixovat třeba EVA, u té by toto naprosto nešlo (i kdyby někdo prototyp postavil, stejně by to nebylo měřítko ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To vyzkoušení v praxi na rok je fajn, ALE prosím pak do argumentace nemixovat třeba EVA, u té by toto naprosto nešlo (i kdyby někdo prototyp postavil, stejně by to nebylo měřítko toho jaká by byla kvalita sériové).
   Prostě málokdy lze přesně vyzkoušet finální výrobek v počeštěné variantě, pokud nebudeme nakupovat beze změn (!) přesně stejnou variantu jako už byla vyrobená.
   Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  14:22 08.06.2020

  Hodně se tu zmiňuje automat u Caesara. Co jsem zatím ale viděl videa s tím ramenem, které mají Dánové, tak to rozhodně automatem nazvat nelze. To je poloautomat. Existuje snad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hodně se tu zmiňuje automat u Caesara. Co jsem zatím ale viděl videa s tím ramenem, které mají Dánové, tak to rozhodně automatem nazvat nelze. To je poloautomat. Existuje snad ještě něco pokročilejšího? Nějaké video nebo obrázek by nebyl?
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   15:54 08.06.2020

   Zkuste projít diskuzi pod vámi, je tam několik odkazů na obrázky. Video bohužel není k dispozici.

   Zkuste projít diskuzi pod vámi, je tam několik odkazů na obrázky. Video bohužel není k dispozici.

   • HonzaH
    20:14 08.06.2020

    Scotty/Jirosi: Díky, ten malý detail jsem přehlédl. To už vypadá docela líp, když se s tím těžkým granátem nebude muset obsluha při nabíjení tahat.
    Jinak už jsem se rozepisoval o ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Scotty/Jirosi: Díky, ten malý detail jsem přehlédl. To už vypadá docela líp, když se s tím těžkým granátem nebude muset obsluha při nabíjení tahat.
    Jinak už jsem se rozepisoval o tom, jak je škoda, že není automatika i na dobíjení prachových náplní a pak jsem ještě raději zkusil projet youtube. Tohle video sem zatím, myslím, ještě nikdo nedal, pokud ano, tak se omlouvám:
    https://www.youtube.com/watch?...

    Tam ten chlapík jasně říká, že pro nabíjení není nutný žádný zásah obsluhy. Takže jak to popisuje, tak rameno si samo nabere granát z jedné strany, na druhé straně jsou naskládané ty prachové náplně (které už tam někdo naskládal dříve, ale vypadá to, že je jich tam na více výstřelů) a automat si je sám nabere.
    Jsou tam i pěkné záběry zezadu, v čase 2:00 je vidět i funkce nabíjení.

    To by mohlo znamenat, že by mohla být obsluha při střelbě v kabině? No, to se určitě časem dozvíme.
    Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:32 09.06.2020

   Příliš mnoho automatizace přivolává poruchy.

   Příliš mnoho automatizace přivolává poruchy.

 • zdeno
  13:29 08.06.2020

  To máte tak,na bojišti kde máte drtivou technickou a vzdušnou převahu můžete bez obav používat dělostřelectvo jak za 2.světový,rozdíl v pancéřované a nepancéřované verzi je v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To máte tak,na bojišti kde máte drtivou technickou a vzdušnou převahu můžete bez obav používat dělostřelectvo jak za 2.světový,rozdíl v pancéřované a nepancéřované verzi je v odolnosti před odstřelovači ( pokud se nedej bože dostane k baterii DAN v palpostu skrytě průzkumná četa na BVP2 na 1 km do 5 minut z ní mnoho nezbyde -prostě některé situace se stát nesmí), v odolnosti před odvetnou palbou při soudobé přesnosti velký rozdíl není,spíše je třeba řešit moderní systém řízení palby a šifrované datové komunikace(schopnost jednotlivého děla být připojen na místo řízení palby, pohybovat se terénem,zastavit,vypálit určený počet ran s určenými prvky a pokračovat v kočování), tohle se ničí mnohem hůř,ale je to drahé a vyžaduje to přesnou navigaci, takže jen pro ty nejlepší.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   16:00 08.06.2020

   V podstatě rozhodující schopnost je získat informace o pozice cíle a poté provést navedenou palbu pomocí řízené munice. Tím se dá dosáhnout vysoké efektivity z malým počtem ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V podstatě rozhodující schopnost je získat informace o pozice cíle a poté provést navedenou palbu pomocí řízené munice. Tím se dá dosáhnout vysoké efektivity z malým počtem výstřelů. Potom nemusíte trávit v pozici dlouhé minuty palby granátů z nejistým účinkem v cíli.
   Žádná houfnice jich dnes neveze dost pro delší přepad. Zásoba 30-40(60?) ks je sice hezká, ale kolik jich bude ve skutečnosti HE, a kolik jiných typů?
   Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  11:32 08.06.2020

  Rozkaz splněn: Vybudovali jsme fantastické prostředí bez výběrového řízení pro korupci. Po volbách ovečky zjistí, do které stranické kasičky bylo nasypáno.
  Ale to už tady ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozkaz splněn: Vybudovali jsme fantastické prostředí bez výběrového řízení pro korupci. Po volbách ovečky zjistí, do které stranické kasičky bylo nasypáno.
  Ale to už tady nebudeme.
  Váš Lubošek
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   11:54 08.06.2020

   Podobné výkřiky na jednu stranu chápu, ale aby měly nějakou váhu, prosím vždy doplnit tu výhodnější, lepší, zkrátka chytřejší variantu, která měla být zvolena.

   Podobné výkřiky na jednu stranu chápu, ale aby měly nějakou váhu, prosím vždy doplnit tu výhodnější, lepší, zkrátka chytřejší variantu, která měla být zvolena.

   • CerVus
    13:25 08.06.2020

    Tak řešení je samozřejmě obsadit funkce, které mají na starost výběrová řízení někým schopným a k tomu upravit zákony, aby neumožňovaly neustálé připomínky a napadání výsledku ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak řešení je samozřejmě obsadit funkce, které mají na starost výběrová řízení někým schopným a k tomu upravit zákony, aby neumožňovaly neustálé připomínky a napadání výsledku těmi, kdo neuspěli.
    Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  10:20 08.06.2020

  Jura99, Safai, liberal shark:

  Zdá se, že zásady vedení bojové činnosti jsou Vám zcela cizí. Podle Vás platné předpisy, jak AČR, tak např. US Army, o vedení činnosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99, Safai, liberal shark:

  Zdá se, že zásady vedení bojové činnosti jsou Vám zcela cizí. Podle Vás platné předpisy, jak AČR, tak např. US Army, o vedení činnosti dělostřelectva a způsoby palebné činnosti, jsou zřejmě jen nesmyslnými povídačkami, které jsou sto let za opicemi.

  Když by se Vaše názory na "shoot and scoot" rozvinuly do důsledku, tak pěšáci, jejich OT či BVP včetně tanků, po vystřelení pár ran, by měli zřejmě okamžitě opustit svá vybudovaná bojová postavení, když se odhalili střelbou, aby se vyhnuli ztrátám opětovanou palbou nepřítele. Takže prásknou do bot a bojiště vzdát nepříteli. Pěkná pitomost, není-liž pravda.
  Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   11:18 08.06.2020

   Tady se Jura99 a dalsich castecne zastanu. Taktika se prece da prispusobit technice. Nikdo nebude pouzivat svou techniku tak aby exponoval slabiny a nevyuzil prednosti, ale naopak. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tady se Jura99 a dalsich castecne zastanu. Taktika se prece da prispusobit technice. Nikdo nebude pouzivat svou techniku tak aby exponoval slabiny a nevyuzil prednosti, ale naopak. Takze kdyz se koupi nechranena houfnice, tak holt shoot and scoot nebude jedna moznost nasazeni, ale jedina moznost nasazeni. I tak to muze byt forma nasazeni velice efektivni, nebo dokonce ta nejefektivnejsi.

   Proc se jich zastanu jen castecne je ze mate samozrejme pravdu v tom, ze kdyz mam lepe chranenou houfnici, radary, dostatek CRAM atd. tak na dost veci nemusim brat zretel, veleni nema pri vyberu taktiky tak svazane ruce. Vzdy je lepsi kdyz si taktiku vyberu sam a neni mi vnucena zjevnou (a nepriteli znamou) slabinou me techniky.
   Skrýt celý příspěvek

   • Charlie
    12:04 08.06.2020

    Jenže jak už tu Ares namítal - dělostřelci se nemůžou po pár ranách rozhodnout "teď nás zaměřil radar nepřítele, musíme vypadnout", dkyž má podporovaná jednotka zrovna namále a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jenže jak už tu Ares namítal - dělostřelci se nemůžou po pár ranách rozhodnout "teď nás zaměřil radar nepřítele, musíme vypadnout", dkyž má podporovaná jednotka zrovna namále a potřebuje každou hlaveň co je k dispozici, aby se vůbec udržela. Ono se nechá vymejšlet, že jedna část dělostřelecký podpory bude pálit a druhá zatím měnit stanoviště, zatímco ta druhá bude vést vyžádanou palbu, ale to pak potřebujete 2x tolik děl a hlavně takovýhle kalkulace většinou skončej s prvním větším střetem, dky najednou zjistíte, že ani při současným nasazení všech prostředků nemáte dostatek palebný podpory pro všechny "zákazníky". Ve válce prostě musíte počítat s nějakým rizikem ztrát, dost dobře nejde jít do konfliktu s tím že se vám povede vždycky se vyhnout odvetný palbě, včas odhalit léčky, že nepřítel neprovede manévr do vašeho nekrytýho boku (kterej je nekrytej protože jednotka co tam měla být jednoduše zabloudila nebo jí zdržely překážky)... shit happens. Doporučuju seriál "generation kill", kterej mapuje cestu lehký průzkumný jednotky Irákem a hezky ukazuje, že ta jednotka dělá všechno jiný krom průzkumu (víceméně jí velitelé používaj jako těžkou pěchotu)...
    Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     12:22 08.06.2020

     Tady nejsme ve sporu (vlastne neco podobneho pisu nize ke K9 i sam).

     Tady nejsme ve sporu (vlastne neco podobneho pisu nize ke K9 i sam).

    • Jirosi
     15:43 08.06.2020

     Však právě kupovaný počet děl, je jeden z kladu vybraného řešení. I když za ty peníze jsme mohli koupit "pár" ks lepší techniky, a čekat na rozšíření :(

     Však právě kupovaný počet děl, je jeden z kladu vybraného řešení. I když za ty peníze jsme mohli koupit "pár" ks lepší techniky, a čekat na rozšíření :(

    • liberal shark
     08:33 09.06.2020

     Taktika není dezerce, jak se tu pokoušíte sugerovat.

     Taktika není dezerce, jak se tu pokoušíte sugerovat.

    • liberal shark
     08:34 09.06.2020

     Taktika není dezerce, jak se tu pokoušíte sugerovat.

     Taktika není dezerce, jak se tu pokoušíte sugerovat.

   • Klimesov
    13:14 08.06.2020

    No ono reálně je jedno závisle na druhém, druhé je závislé na prvním a obojí je závislé na financích.
    Většinou to ale bývá tak, že technika je závislá na taktice. Podle ...
    Zobrazit celý příspěvek

    No ono reálně je jedno závisle na druhém, druhé je závislé na prvním a obojí je závislé na financích.
    Většinou to ale bývá tak, že technika je závislá na taktice. Podle strategických a operačních plánů volíte tu a takovou techniku a volíte jí podle finanční dostupnosti.
    Kupříkladu, když mám v operačních plánech, že dělostřelectvo budu využívat primárně k všeobecné podpoře a povedu dělostřelectvem boj na vyšší vzdálenost cca 20 - 40km a více, nepotřebuji nutně samohybnou houfnici s opancéřovanou věží, nepotřebuji aby uměla jisté kejkle "shoot and scoot" atak podobně. Už při samotných plánech totiž počítám s tím, že nebudu dělostřelectvo zbytečně vystavovat přímé a trvalé palbě nepřítele z jeho vlastního dělostřelectva.
    To znamená, že v tuto chvíli můžu slevit z požadavků. Ano kdejaká samohybná houfnice s opancéřovanou věží by tyto úkoly zvládla taky, ale tady nastává otázka. Je opravdu nutné utrácet, když hned vedle mám levnější typ, který dokáže plnit operační plány? Zvlášť když financí mám notný nedostatek.
    Ano je jasné, že Caesar není žádná hitparáda a houfnice s opancéřovanou věží mají větší taktickou a strategickou variabilitu, ale když je nutně nepotřebujete je zbytečné za ně utrácet.A podle všech informací Caesar dokáže splnit valnou většinu operačních požadavků, které AČR má.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   11:59 08.06.2020

   Tak BVP je v neustálém pohybu a má či mělo by mít určitou balistickou ochranu a vlastně se s jeho nastřelením počítá. Proti tomu stacionární dělostřelecké postavení má v digitálním ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak BVP je v neustálém pohybu a má či mělo by mít určitou balistickou ochranu a vlastně se s jeho nastřelením počítá. Proti tomu stacionární dělostřelecké postavení má v digitálním bojišti životnost velice nejistou. Tipuju že budoucnost je skutečně v "shoot and scoot" a po celou dobu toho "scoot" udržovat datové spojení s letícím granátem a navádět jej na cíl. O půl kilometru dál zastávka a další rána.
   Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:13 08.06.2020

   To jako že mám sedět v zákopu na jednom místě a sypat zásobník za zásobníkem, dokud mi něco nepřiletí na hlavu, nebo mně tank nerozjede na kaši ? Pěkně děkuju, nejsem blbej. Už ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To jako že mám sedět v zákopu na jednom místě a sypat zásobník za zásobníkem, dokud mi něco nepřiletí na hlavu, nebo mně tank nerozjede na kaši ? Pěkně děkuju, nejsem blbej. Už starý dobrý Zákl-ř-1-1 jasně říká, že boj se skládá z kombinace palby a manévru.
   Skrýt celý příspěvek

   • satai
    12:27 08.06.2020

    Ono tohle je spis nez sezeni v zakopu ekvivalent toho nasadit bodaky a vyrazit proti kulometum v kare na kopec.

    Kdo bude takhle sve jednotky pouzivat, ten je dlouho mit nebude.

    Ono tohle je spis nez sezeni v zakopu ekvivalent toho nasadit bodaky a vyrazit proti kulometum v kare na kopec.

    Kdo bude takhle sve jednotky pouzivat, ten je dlouho mit nebude.

 • Geronimo
  10:13 08.06.2020

  Ministerstvo obrany na tom pracovalo mnoho let a ví co chtějí. Tak tahle větička je od marketingových specialistů, aby se protlačilo co chtělo. DANA je po mechanické stránce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ministerstvo obrany na tom pracovalo mnoho let a ví co chtějí. Tak tahle větička je od marketingových specialistů, aby se protlačilo co chtělo. DANA je po mechanické stránce dokonalá, ověřená léty provozu, armáda ji má v krvi. Jediné co chtělo je elektronizace zaměřování, implementace do armadní sítě velení, propojení se satelitní navigací, zkrátka analogové vystřídat digitalníma očima. Pokud je dokumentace, už bych nemodernizoval, ale rovnou postavil nové DIGI DANY. A pokud se zdá, že by z toho měl Excalibr velký vývar - česká závist. Mělo se jednat s výrobci Zuzany nebo srbské NORY o koupi licence na výrobu kompletní věže s dělem a nechat to namontovat na tatrovácký podvozek. A pak soutěžit kdo nám to bude vyrábět, damozřejmě jen pro AČR. Toto vše se dalo projednat jestli je to možné a bude zájem výrobců a klidně to i vysoutěžit a pak koupit licenci. Rusi a Srbové nejsou dogmatici, taky dokážou z pásů přesedlat na kola, když je k tomu tlačí finance. Na místo toho CEASARA , který je nesporně dobrý kanón, ale nedodělaný bych koupil od amíků superlehkou mariňackou taženou houfnici (přepravitelnou kdekoliv).
  Přidávám odkazy, na ruské a srbské inspirace, kde můžete střílet i přímou střelbou proti blizkým cílům. (Dokážu si v budoucnu představit ubgread s přilbovým zaměřovačem a laserem nebo opticky se družstvo houfnic brání panceřovaným vozidlům)
  https://youtu.be/fa6jjszfBNI...
  https://youtu.be/r9Mj3KVJ__c...
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   10:54 08.06.2020

   Právě jste pěkně popsal vývoj Zuzany. Jaký má mysl znovu vyvíjet něco co už mají Slováci a nedá se říct že by to bylo zrovna prodejní trhák?
   Modernizovaná DANA na standard M2 by ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Právě jste pěkně popsal vývoj Zuzany. Jaký má mysl znovu vyvíjet něco co už mají Slováci a nedá se říct že by to bylo zrovna prodejní trhák?
   Modernizovaná DANA na standard M2 by mohla stát klidně polovinu toho co stojí Caesar. Tedy ani ekonomicky to moc výhodné není.
   Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
   12:08 08.06.2020

   Umí Nora nabíjet v každý poloze hlavně, nebo má jednu "nabíjecí" pozici, do který se musí vracet?

   Umí Nora nabíjet v každý poloze hlavně, nebo má jednu "nabíjecí" pozici, do který se musí vracet?

  • skelet
   12:09 08.06.2020

   Problém Dany je především dostřel. Případná modernizace by byla závislá od toho na jak dlouho by s modernizovanou Danou bylo počítáno. V každém případě by to byla záležitost max ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Problém Dany je především dostřel. Případná modernizace by byla závislá od toho na jak dlouho by s modernizovanou Danou bylo počítáno. V každém případě by to byla záležitost max 10let, a pak by musela jít definitivně do výslužby. A při cenové relaci za Caesara a cenové relaci za modernizovanou Danu je otázkou jestli by se to vyplatilo. Spíše ne, než ano.
   Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  09:21 08.06.2020

  Tomu se říká downgrade - měli sme houfnici s plným automatem, kde osádka byla celou dobu pod pancířem, chráněná před pabou i ZHN, s (na tehdejší dobu) vynikajícíma parametrama ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tomu se říká downgrade - měli sme houfnici s plným automatem, kde osádka byla celou dobu pod pancířem, chráněná před pabou i ZHN, s (na tehdejší dobu) vynikajícíma parametrama dostřelu i kadence.

  Novej vehikl má přinejlepším poloautomat (obsluha musí vytahovat náplně i projektily z magazínu a strkat je do držáku, odkud si je bere rameno), početnější obsluha kolem toho musí pobíhat nechráněná nejen před odvetnou palbou/zhn, ale i rozmary počasí (v dešti a blátě, neřkuli zimě půjde kadence vinou větší únavy osádky razantně dolů). Celý je to takovej kočkopes, spojující nevýhody lehký houfnice (nechráněná osádka) a těžký (blbá strategická mobilita) bez jakýhokoliv pozitiva.

  V případě Dany/Zuzany můžete vést odvetné palby i v případě přepadu, u tohohle klumpru musí vojáci naskákat do krytu nebo zalízt do kabiny a mají max 3 rány (1 v komoře, druhá na rameni, 3. v držáku).

  Trošku mi to připomíná náhradu OSY novejma RBS-70 - mobilní chráněnej prostředek se schopností překonávání vodních toků z chodu a postřelování jednoho cíle dvěma střelama byl nahrazenej převozitelným kompletem s jednou raketou.

  No ale zase to je laciný, nekupte to, žejo :/

  P.S:: úroveň zapojení domácího průmyslu by u Zuzany byla uplně stejná (ta slovenská kabina je pitomá a nic by nebránilo tam dávat jinou ala Dana).

  P.S.2: Ty ceny co za to slováci chtěli byly dost přes čáru i v případě, že by na oplátku odebrali třebas nový L-59NG, takže díky jejich "hamižnosti" sme na to dojeli oba - oni neprodají a my musíme sáhnout po tomhle nedodělku. A nebo - Nexter podstřelil cenu schválně, aby mohl garantovat zavedení tohohle typu v tendru francouzský armády.
  Skrýt celý příspěvek

  • Rekky
   10:00 08.06.2020

   Tomuhle se říká plácání nesmyslů - Ano, DANA měla na osmdesátá léta dobrý dostřel a kadenci... jenže je rok 2020...

   Zbytek vašeho komentáře jsou jen kraviny a lži.
   1) Kadence ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tomuhle se říká plácání nesmyslů - Ano, DANA měla na osmdesátá léta dobrý dostřel a kadenci... jenže je rok 2020...

   Zbytek vašeho komentáře jsou jen kraviny a lži.
   1) Kadence DANY = 5 ran / CAESAR = 6-8 ran
   2´) Ochrana DANY = STANAG 1 / CAESAR = STANAG 2 (možnost zvýšit až na úroveň 3)
   3) Posádka DANY = 5 / CAESAR = 4

   O schopnostech obou systémů je netřeba se dlouho bavit, CAESAR umí "shoot and scoot"... což je něco na co může DANA i ZUZANA jen stát a čumět s otevřenou hubou :D
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    10:22 08.06.2020

    Charlie asi nepostřehl, že existuje i automat. ...otazkou bude, zda jej bude mít AČR.
    ad1 ta kadence byla výborná. Srovnáváte to s houfnice, kterou nám hodně zemi v 80. letech ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Charlie asi nepostřehl, že existuje i automat. ...otazkou bude, zda jej bude mít AČR.
    ad1 ta kadence byla výborná. Srovnáváte to s houfnice, kterou nám hodně zemi v 80. letech zavidelo. Při modernizaci o poradny SŘP pak může i Dana provést MRSI.

    Vážně si myslíte, že po výstřelu Dana neumí rychle opustit stanoviště?
    Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
     10:42 08.06.2020

     Pořád je to poloautomat , v nejlepším případě nabije jen střelu, prachovou náplň musí naládovat obsluha ručně, přičemž je absolutně nechráněná. Včera jsem si prohlížel několik ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pořád je to poloautomat , v nejlepším případě nabije jen střelu, prachovou náplň musí naládovat obsluha ručně, přičemž je absolutně nechráněná. Včera jsem si prohlížel několik videí K9, je to dražší systém , na pásech ,ale jeho operační schopností jsou v porovnání s Caesarem někde jinde. Vedle toho je Caesar jako kanón z 1.WWW. Hlavně co se týká připravenosti k palbě a opuštění stanoviště. Caesar není schopen odjet bez vnější obsluhy. Pokud bude posádka byť jen z části vyřazena z boje , udělá nepřítel z houfnic jen hromadu šrotu. Vlastně ani nebylo dodnes řečeno , kdo bude náš primární nepřítel. Nebo budeme s těma houfnicemi rajzovat po světě?
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:03 08.06.2020

      na rajzování po světě je Caesar 8x8 moc těžký

      na rajzování po světě je Caesar 8x8 moc těžký

     • Clanek
      11:21 08.06.2020

      @skelet
      Neni. ACR by si stejne nikde nic neprepravila "ve svem", a musela by se spolehnout na spojence a ti zvladnout prepravit jak caesar 6x6 tak 8x8. Zrovna tohle je to posledni ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @skelet
      Neni. ACR by si stejne nikde nic neprepravila "ve svem", a musela by se spolehnout na spojence a ti zvladnout prepravit jak caesar 6x6 tak 8x8. Zrovna tohle je to posledni co by me trapilo (cti kdyz uz z nejakeho duvodu caesar pro ACR, tak alespon 8x8).
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:01 08.06.2020

      skelet
      Jelikož má AČR alespoň zatím možnost najmout Ruslan, tak doprava zase takový problém nebude.

      skelet
      Jelikož má AČR alespoň zatím možnost najmout Ruslan, tak doprava zase takový problém nebude.

     • skelet
      12:05 08.06.2020

      to jo, ale jen jsem tím chtěl naznačit, že Caesar 8x8 není expediční typ. Do Ruslanu narveš prakticky cokoliv.

      to jo, ale jen jsem tím chtěl naznačit, že Caesar 8x8 není expediční typ. Do Ruslanu narveš prakticky cokoliv.

     • Jirosi
      15:27 08.06.2020

      MRSI pro DANA nemá smysl, jedine pokud by jste vyměnil ráži. Ale to už máte Z2.

      MRSI pro DANA nemá smysl, jedine pokud by jste vyměnil ráži. Ale to už máte Z2.

    • Charlie
     11:15 08.06.2020

     Postřehl a nejni to žádnej automat, obsluha projektily i prachové náplně vyndavá ze zásobníků a ukládá je do držáku, odkud je pak samočinně vybírá ládovací rameno. Bez obsluhy nemá ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Postřehl a nejni to žádnej automat, obsluha projektily i prachové náplně vyndavá ze zásobníků a ukládá je do držáku, odkud je pak samočinně vybírá ládovací rameno. Bez obsluhy nemá rameno co dávat do zbraně ať je v zásobníku kolik chce munice.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:02 08.06.2020

      To je pravda jen u prachových náplní, granáty můžou být nabíjeny zcela automaticky.

      To je pravda jen u prachových náplní, granáty můžou být nabíjeny zcela automaticky.

     • Jura99
      12:10 08.06.2020

      Nepostřehl. Je i jiná verze, která nabírá střely bez podávání rukou nabíječe, bere si je rovnou z magazínu. Hnací náplně jsou ale nadále ručně ukládány do nabíjecího ramene.

      Nepostřehl. Je i jiná verze, která nabírá střely bez podávání rukou nabíječe, bere si je rovnou z magazínu. Hnací náplně jsou ale nadále ručně ukládány do nabíjecího ramene.

     • Jecchus
      16:04 08.06.2020

      Scotty:
      No a? Copak to dělo dokáže vystřelit granát, když nemá naládovanou prachovou náplň? Takže co tím chcete říct, že to není poloautomat, ale polo-automat...? ;) A jaký je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty:
      No a? Copak to dělo dokáže vystřelit granát, když nemá naládovanou prachovou náplň? Takže co tím chcete říct, že to není poloautomat, ale polo-automat...? ;) A jaký je podle vás rozdíl mezi poloautomatem a tímto polo-automatem?
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:17 08.06.2020

      Jecchus
      Vy neumíte číst nebo co?

      Jecchus
      Vy neumíte číst nebo co?

     • Jecchus
      17:41 08.06.2020

      Scotty:
      Umím? Ještě nějaké dotazy před tím, než mi zodpovíte ten můj...?

      Scotty:
      Umím? Ještě nějaké dotazy před tím, než mi zodpovíte ten můj...?

     • Scotty
      23:08 08.06.2020

      Jecchus
      /Umím?/
      To je správná otázka.

      Jecchus
      /Umím?/
      To je správná otázka.

   • Geronimo
    10:33 08.06.2020

    Argument kadence je nesmyslný, pokud máte dostatek levných DAN a secvičené družstvo, tak to eliminujete.
    Ochrana DANY tomu se musím smát, CAESAR má otevřenou obsluhu, kluci budou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Argument kadence je nesmyslný, pokud máte dostatek levných DAN a secvičené družstvo, tak to eliminujete.
    Ochrana DANY tomu se musím smát, CAESAR má otevřenou obsluhu, kluci budou brečet až to budou obsluhovat v protichemických oblecích. Ten jeden Stanag oželim na převoz, pokud vas odhali dron tak je osud zpečetěn....
    Posádka DANY pokud se houfnice digitalizuje věřim, že postačí i 3 lidi jak u T 72.
    Ty vylepšení co tu píšete jsou nespochybnitelná, ale drobná k porovnání s cenou DANA vs. CAESAR.

    Další argument, stěžujeme si na klesajici fyzickou vyspělost nováčků. CAESAR tomu nepomáhá. Zatím co DANU v pohodě obslouží "krypla ranění vojáci. CAESAR vyžaduje velice fyzicky zdatného vojáka nejlépe legionáře.......
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     12:13 08.06.2020

     U Dany je kadence daná rychlostí nabíjecího automatu.
     Máme v současnosti dva dělostřelecké oddíly a ty budou přezbrojeny. Takže počet hlavní zůstane stejný.
     U Zuzany je osádka 4 ...
     Zobrazit celý příspěvek

     U Dany je kadence daná rychlostí nabíjecího automatu.
     Máme v současnosti dva dělostřelecké oddíly a ty budou přezbrojeny. Takže počet hlavní zůstane stejný.
     U Zuzany je osádka 4 vojáků. U modernizace Dany by to určitě lepší nebylo. Porovnání Dany a Caesaru je celkem jasné. Caesar má ráži NATO a tedy široký výběr použitelné munice, dostřel a celkem příznivou cenu. U Dany při střelbě neprší na osádku. Toť vše.
     Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     12:17 08.06.2020

     Levných Dan na pokraji technické smrti s NATO - nekompatibilní ráží. Přestavět na 155mm to fyzicky nejde, cena generálky v milionech dolarů.

     Levných Dan na pokraji technické smrti s NATO - nekompatibilní ráží. Přestavět na 155mm to fyzicky nejde, cena generálky v milionech dolarů.

   • Clanek
    11:11 08.06.2020

    Dalsi co porovnava jednickoveho golfa s novou fabii.

    Dalsi co porovnava jednickoveho golfa s novou fabii.

    • Charlie
     11:17 08.06.2020

     Porovnáváme novu fábii v metle na hlínách a s multimédiálním šistémem s topkovým autem z osmdesátejch let, sice bez hlín a DVD, ale zato s třílitrovým šestiválem a pořádným ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Porovnáváme novu fábii v metle na hlínách a s multimédiálním šistémem s topkovým autem z osmdesátejch let, sice bez hlín a DVD, ale zato s třílitrovým šestiválem a pořádným podvozkem.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:11 08.06.2020

      Dana má poloviční dostřel, co chceš vůbec porovnávat ?

      Dana má poloviční dostřel, co chceš vůbec porovnávat ?

     • liberal shark
      12:18 08.06.2020

      Akorát že tomu topkovému auto příští rok propadne technická a generálka by stála majlant :-).

      Akorát že tomu topkovému auto příští rok propadne technická a generálka by stála majlant :-).

     • Clanek
      12:25 08.06.2020

      Je to uplne plenkovska analogie, podana zleva zprava X lidma, a vam furt unika jeji pointa. Pry "Dana má..."
      nene :D

      Je to uplne plenkovska analogie, podana zleva zprava X lidma, a vam furt unika jeji pointa. Pry "Dana má..."
      nene :D

     • SYN_
      07:57 09.06.2020

      A pak to celé použijete na 10km dojíždění do práce a výhoda třílitru je kde??

      A pak to celé použijete na 10km dojíždění do práce a výhoda třílitru je kde??

    • Geronimo
     15:21 08.06.2020

     Ten jedničkový golf vpohodě zvládnou zaučení dobrovolníci. S Fabii se pár profíků neubrání moc dlouho tuhle zem

     Ten jedničkový golf vpohodě zvládnou zaučení dobrovolníci. S Fabii se pár profíků neubrání moc dlouho tuhle zem

   • Charlie
    11:12 08.06.2020

    Kadence Dany - 5 ran konstantních / Caesar podle míry únavy obsluhy
    Ochrana Dany - Stanag 1 i během vedení paleb / Caesar 0 - obsluha je během vedení palby nekrytá
    Posádka Dany 5, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Kadence Dany - 5 ran konstantních / Caesar podle míry únavy obsluhy
    Ochrana Dany - Stanag 1 i během vedení paleb / Caesar 0 - obsluha je během vedení palby nekrytá
    Posádka Dany 5, ale v reálu co vím se jezdí jen se čtyřmi / Caesar 5 - 6 (viz video s Dánama)

    Shoot and scoot - stejně to musí zapatkovat/odpatkovat a dělali to už za studený války s taženejma atomovejma houfnicema, takže se vsadím že to umí i Dana/Zuzana...
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     12:15 08.06.2020

     Kadence DANA 4rpm, po vystřílení zásobníku ručně 2rpm nebo pauza na naplnění zásobníku. Kadence Caesar 6-8rpm dokud neroztaví hlaveň, tam se podává ručně furt, takže nehrozí změna ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Kadence DANA 4rpm, po vystřílení zásobníku ručně 2rpm nebo pauza na naplnění zásobníku. Kadence Caesar 6-8rpm dokud neroztaví hlaveň, tam se podává ručně furt, takže nehrozí změna kadence, dokud je munice (třeba na paletě vedle děla)
     Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     12:16 08.06.2020

     V tom známém videu houfnici reálně obsluhují 4 vojáci. Další dva jsou francouzští instruktoři, kteří jen kontrolují dánské vojáky.

     V tom známém videu houfnici reálně obsluhují 4 vojáci. Další dva jsou francouzští instruktoři, kteří jen kontrolují dánské vojáky.

  • tryskac
   10:02 08.06.2020

   To je už raz tak. Zuzana je premium produkt výrobcu, SR si ho vybrala. Konštrukta bola vlastne v neriešiteľné situácii, kedy ponúkala drahšie a výkonnejšie riešenie, aj keď mala ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To je už raz tak. Zuzana je premium produkt výrobcu, SR si ho vybrala. Konštrukta bola vlastne v neriešiteľné situácii, kedy ponúkala drahšie a výkonnejšie riešenie, aj keď mala porovnateľný, na mieru robený produkt, ktorý ale nebol zavedený. Takto vlastne ČR dostane presne to co chcela, preto ani nebola súťaž, ale priama objednávka.
   Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
   15:25 08.06.2020

   Podobnost s nákupem RBS 70,se mi taky hned vybavila, kdy sice starší, ale komplexní samohybny PL systém nahradila trubka na trojnozce. Na druhou stranu myslím, že nákup Caesara ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Podobnost s nákupem RBS 70,se mi taky hned vybavila, kdy sice starší, ale komplexní samohybny PL systém nahradila trubka na trojnozce. Na druhou stranu myslím, že nákup Caesara není v současné době zas úplně špatná volba a navíc se kupuje v solidním počtu. Prostě někde se ušetřit musí při soucasnych armádních nákupech, taky to mohlo dopadnout tak, že by se jen vylepšila Dana, případně se nových houfnic koupila polovina potřebného počtu.
   Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    07:03 10.06.2020

    Myslím že RBS není špatná, špatné je to že nic lepšího nemáme...
    Rozhodně to není v poměru Caesar vs Dana

    Myslím že RBS není špatná, špatné je to že nic lepšího nemáme...
    Rozhodně to není v poměru Caesar vs Dana

 • tomas.kotnour
  22:25 07.06.2020

  Zatímco tajemství zbraňové nástavby jsme tady částečně odhalili, i když existence bezobslužného nabíjení projektilů neznamená, že právě toto provedení bude stát v Jincích, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zatímco tajemství zbraňové nástavby jsme tady částečně odhalili, i když existence bezobslužného nabíjení projektilů neznamená, že právě toto provedení bude stát v Jincích, tajemství podvozku zůstávají. Na základě videa z přepravy prvních shkh Caesar 8x8 pro dánskou armádu,
  https://www.facebook.com/73557...
  tedy s vypuštěnými měchy odpružení, tzv. na dorazech, se nabízí otázka, zda je vůbec shkh konstruována pro podvozek využívající pneumatiky o rozměru 16 R20, zatím všechna představená osmikolová provedení této houfnice, včetně objednaných dánských, používají pneumatiky 14 R20 což výrazně omezuje průchodnost této houfnice terénem. Kromě samotné dostatečné hloubky podběhů je problém i v tom, že uchycení obslužné lávky se nachází mezi 3. a 4. nápravou, kde při zachování rozvoru 1 450 mm pro něj nebude dostatek místa. Samozřejmě neobjednání automatu Allison na úkor převodovky Tatra pro zvýšení tuzemského podílu na projektu je naprostý krok vedle. Tatra v současnosti nabízí dvě provedení zodolněné kabiny, které jsou bohužel v textu promíchány. Odolnější K2/M2 kabina, s možností zesílení celkové odolnosti ještě o jeden stupeň, zavedená v AČR disponuje kvůli zkosenému stropu pouze průlezem nad motorovým prostorem mezi zadní řadou sedadel. Druhou verzí je pak kabina K1/M1, kterou známe z prototypu shkh Eva, má uvedou kombinaci průlezů nad sedadlem spolujezdce a druhý nad sedadlem za řidičem. Jak označení této kabiny napovídá, jedná se lehce pancéřovanou kabinu a i když jsou dveře vybaveny pomocným elektrickým otevíráním, není zmíněno, že by mohlo dojít k navýšení balistické ochrany tohoto provedení. Pro dosažení co největšího stupně ochrany převážené obsluhy se tedy budou muset znovu zapojit Izraelci a překonstruovat strop K2/M2 kabiny.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   22:55 07.06.2020

   Jak je to s možností zvýšení obratnosti tak dlouhého šasi tímto systémem? https://www.youtube.com/watch?...

   Jak je to s možností zvýšení obratnosti tak dlouhého šasi tímto systémem? https://www.youtube.com/watch?...

   • tomas.kotnour
    23:42 07.06.2020

    Shkh střílí s odlehčenými zadními nápravami, takže nadměrné zatížení nehrozí.
    Další problémem by mohla být hmotnost, Caesar 8x8 má udávanou hmotnost 32 tun, při čemž podvozek s ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Shkh střílí s odlehčenými zadními nápravami, takže nadměrné zatížení nehrozí.
    Další problémem by mohla být hmotnost, Caesar 8x8 má udávanou hmotnost 32 tun, při čemž podvozek s tatrováckou K2/M2 kabinou by měl mít hmotnost 16 400 kg. když to vezmu okometricky, tak na každou ze zadních náprav nepůjde více jak 10 tun, takže i nosnost by neměla být problém (Tatra dodává na nizozemský trh provedení podvozků s nosností řiditelné nápravy 11,5 tuny). Takže se dostáváme k prostorové náročnosti, dvojice řiditelných 16 R20 potřebuje minimální rozvor 1 600 mm. Když k tomu připočteme ještě ukotvení lávky a nějakou rezervu, aby se tam nehromadilo odírané bahno z kol, takže rozvor cca 1 800 mm, tak by možná bylo vhodné využít rovnou podvozek z CZS Titan či plánovaných mobilních rušičů, který má rozvor zadních řiditelných náprav 2 150 mm, tedy je použit stejný mechanismus jako na předních kolech, tedy pouze s jednou řídicí jednotkou. Problémem je, že kromě schránek na vybavení a nádrže na palivo je mezi 2. a 3. nápravou umístěn, odhaduji, pomocný pohon a nejspíše i nádrž na hydrauliku.
    https://images.jfmedier.dk/ima...
    Prodloužení rozvoru mezi 3. a 4. nápravou by tedy muselo být kompenzováno i prodloužením vozidla, než zkrácením rozvoru mezi 2. a 3. nápravou a nárůstem hmotnosti o jednotky stovek kilogramů. Takže v zásadě možné.
    Skrýt celý příspěvek

    • Cenzor
     10:17 08.06.2020

     Na vámi přiloženém obrázku mají Dáni full-auto nabíjení granátů. Pokud se přidáním řiditelných náprav došlo k prodloužení, tak by hlaveň už nezasahovala do kabiny a s kabinou K2/M2 ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Na vámi přiloženém obrázku mají Dáni full-auto nabíjení granátů. Pokud se přidáním řiditelných náprav došlo k prodloužení, tak by hlaveň už nezasahovala do kabiny a s kabinou K2/M2 by nebyl problém. Ještě si říct o automat na nabíjení hnacích náplní a je z toho zcela nový Ceasar CZ (s cenou možná větší než za ZUZANU 2 :-) ).

     Až na absenci auto-loaderu pro hnací náplně se mi koncepce Ceasaru moc líbí. Při troše makeupu nebude při přesunech budit pozornost, osádku má jen v jedné kabině (oproti třem u Z2 to jistě zjednoduší klimu, topení, filtroventilaci), je účelně využita ložná plocha a při odměru se manipuluje jen se zbraní a ne s celou zásobou munice.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:27 08.06.2020

      Jen ten odmer +-30° mi přijde dost malý, Archer manipuluje i s munici a má psán +-85°.

      Jen ten odmer +-30° mi přijde dost malý, Archer manipuluje i s munici a má psán +-85°.

     • Scotty
      12:46 08.06.2020

      Dáni mají poloautomatickou verzi. Na tomhle obrázku je to jasně vidět.
      http://www.palba.cz/album/disp...

      Dáni mají poloautomatickou verzi. Na tomhle obrázku je to jasně vidět.
      http://www.palba.cz/album/disp...

    • flanker.jirka
     10:25 08.06.2020

     Právě u Titanu jsem to viděl poprvé a myslím si, že pro lepší obratnost 8x8 by to uvítali. Rusice Starkom to mají mít také.

     Právě u Titanu jsem to viděl poprvé a myslím si, že pro lepší obratnost 8x8 by to uvítali. Rusice Starkom to mají mít také.

 • Geronimo
  21:37 07.06.2020

  Nevíte proč tak malá armáda má mít tak málo univerzální houfnici ? Podle mne bychom měli mít něco podobného jako slavný FLAK 88, otočný kolem vertikální osy 360st. Možnost střílet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevíte proč tak malá armáda má mít tak málo univerzální houfnici ? Podle mne bychom měli mít něco podobného jako slavný FLAK 88, otočný kolem vertikální osy 360st. Možnost střílet přímou střelbou na tanky. Střílet parabolicky na dálku je málo. Proč země s tak členitým terénem nemá pásovou verzi nebo aspoň taženou vrtulníkem přepravitelnou ? Ta naše armáda je tak hloupě svázaná s tradici nebo spíš tradice posledních 20 let. Mě připada, že pouze nahrazujeme kus za kus a nemáme žádnou strategii vedení války...
  A ještě jeden argument. Náš stát je v NATO spojenec a v poslední době roste napětí RUSKO, ČÍNA a NATO. V případě nějaké varianty omezené nukleární války je CAESAR naprosto nevhodný. Oblečte vojáky do chemických obleků a nechte houfnici obsluhovat. Dlouho nevydrží. Vůbec nereflektujete dobu po COVID a možnost bakteriologické války. Pro mne nákup naprostý propadák na pozadí dnešní doby......
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   23:47 07.06.2020

   /Možnost střílet přímou střelbou na tanky./
   Tu možnost Caesar má, ovšem kolik houfnic někdy vedlo pří´mou palbu na tank?

   /Proč země s tak členitým terénem nemá pásovou verzi nebo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   /Možnost střílet přímou střelbou na tanky./
   Tu možnost Caesar má, ovšem kolik houfnic někdy vedlo pří´mou palbu na tank?

   /Proč země s tak členitým terénem nemá pásovou verzi nebo aspoň taženou vrtulníkem přepravitelnou ?/
   Tou členitou zemí je myšlena ČR? Při dostřelu 40 km pochybuji že by se nenašlo postavení kam by se bez problému dostala.
   Skrýt celý příspěvek

   • Geronimo
    21:27 08.06.2020

    Přímá střelba na tank D30 v afgánu a na kavkaze. Prostě takové schopnosti se hodí při obraně dělostřeleckého postavení. Když už je valka skoro prohraná a letectvo nelítá. Rozhodují ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Přímá střelba na tank D30 v afgánu a na kavkaze. Prostě takové schopnosti se hodí při obraně dělostřeleckého postavení. Když už je valka skoro prohraná a letectvo nelítá. Rozhodují tyhle pitomosti.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:31 08.06.2020

     Když se musí dělostřelectvo bránit přímou palbou tak je něco hodně špatně. Navíc D-30 a Caesar nebo jakákoli moderní samohybná houfnice je obrovský rozdíl.

     Když se musí dělostřelectvo bránit přímou palbou tak je něco hodně špatně. Navíc D-30 a Caesar nebo jakákoli moderní samohybná houfnice je obrovský rozdíl.

  • Jirosi
   23:58 07.06.2020

   O které houfnici teď mluvíte, myslím příklad ze světa houfnice určeného pro přímou střelbu na tanky?

   O které houfnici teď mluvíte, myslím příklad ze světa houfnice určeného pro přímou střelbu na tanky?

   • Geronimo
    21:23 08.06.2020

    Všechny Ruské typy umí střílet přímou palbou. Tažená D30 úplně nejednoduší houfnice 122mm do hor jak vyšitá a v afgánu ověřená do obklíčení.......

    Všechny Ruské typy umí střílet přímou palbou. Tažená D30 úplně nejednoduší houfnice 122mm do hor jak vyšitá a v afgánu ověřená do obklíčení.......

    • Jirosi
     23:40 08.06.2020

     Žijete minulostí. Pro boj s tanky se používají PTRS.
     Houfnice mají sice možnost přímé palby, ale ta je díky zbytečnému riziku pro zbraň nevyužívaná.

     Žijete minulostí. Pro boj s tanky se používají PTRS.
     Houfnice mají sice možnost přímé palby, ale ta je díky zbytečnému riziku pro zbraň nevyužívaná.

  • Migi
   09:12 08.06.2020

   na jedné straně "hloupě svázaná s tradicí posledních 20 let" na druhou stranu "chtělo by to něco jako německá 88 z doby před 80 lety."
   hmmmmmmm... :)

   na jedné straně "hloupě svázaná s tradicí posledních 20 let" na druhou stranu "chtělo by to něco jako německá 88 z doby před 80 lety."
   hmmmmmmm... :)

   • Geronimo
    21:20 08.06.2020

    Protože 88tka střílela na tanky a byl to flak s dobrou kadenci

    Protože 88tka střílela na tanky a byl to flak s dobrou kadenci

    • SYN_
     07:14 10.06.2020

     Hm, PL kanon a houfnice (dvojnásobné ráže) jsou dost odlišná zvířata ne?? 88mm FlaK mj. nemá dělenou munici a takové maličkosti...

     Hm, PL kanon a houfnice (dvojnásobné ráže) jsou dost odlišná zvířata ne?? 88mm FlaK mj. nemá dělenou munici a takové maličkosti...

 • NXS0
  15:46 07.06.2020

  Zaujímavé porovnanie Shoot and Scoot - Caesar 6x6 vs K9 :
  https://www.youtube.com/watch?...

  Zaujímavé porovnanie Shoot and Scoot - Caesar 6x6 vs K9 :
  https://www.youtube.com/watch?...

  • skelet
   16:03 07.06.2020

   Dle ocekavani, ale jedna se o Caesar 6x6, Caesar 8x8 s automatickym nabijenim granatu by mel dosahovat lepsich casu.

   Dle ocekavani, ale jedna se o Caesar 6x6, Caesar 8x8 s automatickym nabijenim granatu by mel dosahovat lepsich casu.

   • flanker.jirka
    16:50 07.06.2020

    První ránu automat ovlivní minimálně, na videu je vidět, že jen ustanovení do palebné polohy trvá Caesaru skoro 30 sekund a až po té bude moci automat začít pracovat. K9 je na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    První ránu automat ovlivní minimálně, na videu je vidět, že jen ustanovení do palebné polohy trvá Caesaru skoro 30 sekund a až po té bude moci automat začít pracovat. K9 je na pásech, tak to nepotřebuje. V tom bude největší rozdíl, to by vyřešila jedině výkonnější hydraulika.
    Tady se podívejte, jak to dává od času 1:55 dále Archer, píšou u něj ready to fire do 30 sekund, to je plně automatický systém.
    https://www.youtube.com/watch?...
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     17:01 07.06.2020

     Caesar 6x6 je vylozene tupa houfnice. Takze jeji vykony predevsim zavisi na vykonech obsluhy. Cim vice je automatizovana, tim vice zalezi na konstrukci samotne, nikoliv na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Caesar 6x6 je vylozene tupa houfnice. Takze jeji vykony predevsim zavisi na vykonech obsluhy. Cim vice je automatizovana, tim vice zalezi na konstrukci samotne, nikoliv na vycvicenosti osadky. Navic ti tam nemusi poskakovat kolem houfnice, coz ti usetri cas. Proto bude 8x8 s granatovym automatem casove lepsi.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     17:02 07.06.2020

     Když se na to podíváte pořádně, tak ta K9 střílí nejméně z těch 3. od osy děla. Tím dosahuje taky jisté úspory v rámci sekund.

     Když se na to podíváte pořádně, tak ta K9 střílí nejméně z těch 3. od osy děla. Tím dosahuje taky jisté úspory v rámci sekund.

    • Sgt Murphy
     19:33 07.06.2020

     https://www.baesystems.com/en/... ... video v článku...

     Archer v skratke:
     - príprava na streľbu: 0:14 sek.
     - ...
     Zobrazit celý příspěvek

     https://www.baesystems.com/en/... ... video v článku...

     Archer v skratke:
     - príprava na streľbu: 0:14 sek.
     - prvá rana: 0:23
     - druhá rana: 0:32.
     - tretia rana: 0:40.
     - odjazd z palebného postavenia: 1:15
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:43 07.06.2020

      ... a to si tam našel uvnitř někdo čas na to hrát si i se zbraňovou stanicí na střeše. Asi bude v něčem háček, že má stále pouze uživatele pouze ve Švédsku.

      ... a to si tam našel uvnitř někdo čas na to hrát si i se zbraňovou stanicí na střeše. Asi bude v něčem háček, že má stále pouze uživatele pouze ve Švédsku.

     • ARES
      22:26 07.06.2020

      V listopadu 2008 Švédsko a Norsko podepsaly dohodu o spolupráci na vývoji systému Archer a v lednu 2009 udělily BAE Systems smlouvu na dokončení vývoje dělostřeleckého systému. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V listopadu 2008 Švédsko a Norsko podepsaly dohodu o spolupráci na vývoji systému Archer a v lednu 2009 udělily BAE Systems smlouvu na dokončení vývoje dělostřeleckého systému. Dokončení finálního prototypu bylo naplánováno na září 2009, po kterém by měla následovat smlouva na 48 systémů - 24 pro Švédsko a 24 pro Norsko. Archer měl být uveden do provozu v roce 2011, ale byl zpožděn až do října 2013. To kvůli nepředvídaným technickým problémům.
      Švédská armáda obdržela své první čtyři předsériové výrobní systémy FH-77 BW L52 Archer dne 23. září 2013 a první zbraně konečně vstoupily do služby 1. února 2016. Norská vláda odstoupila od projektu v prosinci 2013.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      00:26 08.06.2020

      flaner.jirka:

      Nemám teraz presný rozbor kedy a aké požiadavky boli pri výbere nových húfnic v armádach NATO a ich spojencoch, ale povedal by som že Archer premrhal svoje ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flaner.jirka:

      Nemám teraz presný rozbor kedy a aké požiadavky boli pri výbere nových húfnic v armádach NATO a ich spojencoch, ale povedal by som že Archer premrhal svoje najlepšie roky, bol jednoducho zavedený do výzbroje Švédska príliš neskoro (prvý "sériový" Archer bol dodaný 2015).

      Ďalším problémom bol špecifický podvozok Volvo A30D, na ktorom bol tento systém ponúkaný a celkom malé ambície tento delostrelecký systém predať ďalej. BAE ponúka "modulárny" Archer (na podvozku nákladného vozidla podľa požiadaviek zákazníka) až od roku 2019.

      https://www.baesystems.com/en-...

      Navyše ešte nestihol dostať nálepku "battle tested", ktorá ho môže v niektorom z tendrov znevýhodniť.

      Teda stále sa jedná o pomerne nový delostrelecký systém, ktorý ešte nemal veľa možností "sa ukázať".

      Uvidíme ako sa mu bude dariť v súťaži na nové húfnice Mobile Fires Platform pre Britskú armádu.

      Silno ale pochybujem, že by BAE chcelo pri takomto silnom tendri poškodiť svoje renomé, ak by Archer bol "šmejd".
      Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:25 07.06.2020

    Pokud bude pro AČR Caesar v automatu, tak je to dobrá volba. Nevýhodou by mohl být docela malý odměr zbraně, pouze +- 30° (u Archera píšou +-85° ...dvě menší nohy ve správném úhlu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokud bude pro AČR Caesar v automatu, tak je to dobrá volba. Nevýhodou by mohl být docela malý odměr zbraně, pouze +- 30° (u Archera píšou +-85° ...dvě menší nohy ve správném úhlu oproti jedné velké patě u Caesara, zajímavý rozdíl)
    Pokud se bude jednat o ochranu nějaké základny nebo o podporu v okolí základny, tak budou možná potřebovat pro houfnici větší prostor, když bude muset přejíždět v případě použití do jiného směru. Celých 360°bez překrytí dá bez prodlevy minimálně 6 houfnic.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:25 07.06.2020

     Do situace že by bylo potřebné naráz pokrýt celých 360° by se dělostřelectvo nikdy nemělo dostat. To by znamenalo v podstatě obklíčení.

     Do situace že by bylo potřebné naráz pokrýt celých 360° by se dělostřelectvo nikdy nemělo dostat. To by znamenalo v podstatě obklíčení.

     • flanker.jirka
      21:38 07.06.2020

      To chápu, ale vemte si například situaci na základnách v AFG, nebo Mali, tam moc neovlivníte na kterém směru se kdo šustne a bude potřeba podpora. ...tam jste v obklíčení domorodým ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To chápu, ale vemte si například situaci na základnách v AFG, nebo Mali, tam moc neovlivníte na kterém směru se kdo šustne a bude potřeba podpora. ...tam jste v obklíčení domorodým obyvatelstvem stále
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      22:35 07.06.2020

      to flanker.jirka,

      na obranu základen by se hodil spíš samohybný minomet s odměrem 360 stupňů?

      to flanker.jirka,

      na obranu základen by se hodil spíš samohybný minomet s odměrem 360 stupňů?

     • flanker.jirka
      22:49 07.06.2020

      StandaBlabol
      Minomet bude určitě základ, ale houfnice s dosahem 40 km dokáže v okolí suplovat i leteckou podporu.

      StandaBlabol
      Minomet bude určitě základ, ale houfnice s dosahem 40 km dokáže v okolí suplovat i leteckou podporu.

     • Jirosi
      23:48 07.06.2020

      V těchto oblastech se volí jako základny letiště. Případně v ohrožení jedné základny poskytuje krytí jiná.
      Jinak, jak psal Scotty máte obklíčení a základna potřebuje pomoct z ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V těchto oblastech se volí jako základny letiště. Případně v ohrožení jedné základny poskytuje krytí jiná.
      Jinak, jak psal Scotty máte obklíčení a základna potřebuje pomoct z vnějšku.
      Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:09 07.06.2020

   pěkné video. Od výstřelu (tj. od kdy o sobě dají vědět na radaru) do odjezdu Caesar 35s a K9 22s. Caesar automat by měl být rychlejší.

   pěkné video. Od výstřelu (tj. od kdy o sobě dají vědět na radaru) do odjezdu Caesar 35s a K9 22s. Caesar automat by měl být rychlejší.

   • flanker.jirka
    16:55 07.06.2020

    ...v pěti lidech, plné ruce práce a poslední naskakovali už za jízdy :-)

    ...v pěti lidech, plné ruce práce a poslední naskakovali už za jízdy :-)

    • Jirosi
     17:07 07.06.2020

     V té K9 jich sedí taky 5.

     V té K9 jich sedí taky 5.

     • skelet
      17:17 07.06.2020

      Sedi v ni, nebeha kolem ni.

      Sedi v ni, nebeha kolem ni.

     • flanker.jirka
      17:19 07.06.2020

      Ano, mají tam dva nabíječe

      Ano, mají tam dva nabíječe

     • Scotty
      21:26 07.06.2020

      Což je na automat docela dost. Co tam ti dva dělají?

      Což je na automat docela dost. Co tam ti dva dělají?

     • flanker.jirka
      21:51 07.06.2020

      Scotty
      Evidentně ládujou. Ale přijde mi divné, když si pořídí super muniční vozidlo pro poloautomatický příjem munice, aniž by musel někdo ven, tak tam potom makaj ručně. Ale asi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Evidentně ládujou. Ale přijde mi divné, když si pořídí super muniční vozidlo pro poloautomatický příjem munice, aniž by musel někdo ven, tak tam potom makaj ručně. Ale asi vědí co dělají, na severu mají Kima.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:13 07.06.2020

      flanker.jirka
      Na tohle potřebují dva vojáky?
      https://www.youtube.com/watch?...
      Nemají náhodou v Jižní Koreji problém s nezaměstnaností?

      flanker.jirka
      Na tohle potřebují dva vojáky?
      https://www.youtube.com/watch?...
      Nemají náhodou v Jižní Koreji problém s nezaměstnaností?

     • flanker.jirka
      22:52 07.06.2020

      Scotty

      Asi bude mít i "netabulkovou" funkci nástěnkáře :-)

      Scotty

      Asi bude mít i "netabulkovou" funkci nástěnkáře :-)

     • Clanek
      11:28 08.06.2020

      @flanker.jirka
      Dle me je osadka K9 tvorena pro skutecne bojove nasazeni, kde se pocita ze i neco prilitne zpet, ze se bude bojovat ve dne v noci a jednoduse se bere v potaz i ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @flanker.jirka
      Dle me je osadka K9 tvorena pro skutecne bojove nasazeni, kde se pocita ze i neco prilitne zpet, ze se bude bojovat ve dne v noci a jednoduse se bere v potaz i takovy faktor jako 1) ztraty a 2) unava. Ono vypada strasne suprcupr kdyz se osadka vozidla srazi na 3-4 lidi, v miru parada, nizke naklady a tak, jenze kazdy z nich je pak nenahraditelny, je tak nebo onak pretezovany a v boji se to projevi.
      Stejny pribeh jsou dnesni moderni lode a tlaceni osadky na porad mensi a mensi cisla. Pak tam prijede nejakej mohamedan na rychlem clunu plnem TNT, udela jim do boku diru a posadka si musi vybrat jestli bude hasit pozar a zachranovat lod, nebo zustane na stanicich a bude branit lod. Na oba ukoly soucasne nejsou lidi.
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      14:05 08.06.2020

      Pánové spíš bych řekl, že hodně záleží na tom jak K-9 nasadíte.
      Pokud se bude přesunovat společně s čelními mechanizovanými jednotkami a bude jim poskytovat přímou palebnou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pánové spíš bych řekl, že hodně záleží na tom jak K-9 nasadíte.
      Pokud se bude přesunovat společně s čelními mechanizovanými jednotkami a bude jim poskytovat přímou palebnou podporu, tak v tu chvíli bude nasazení K-9 plně závislé na vlastní vezené munici a její obsluze, protože nebude čas na to připojit nabíjecí vozidlo. Při přímé podpoře jde o čas.
      Pokud ovšem bude nasazena na vzdálenou všeobecnou podporu a bude operovat z místa, kde je pravděpodobné že nějakou tu dobu vydrží a bude tam stát a provádět dělostřelecké přepady ze zakopaných pozic, a třeba i dlouhodobé přepady, tak se použije nabíjecí vozidlo pro vyšší efekt.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:31 08.06.2020

      Clanek: Ono to spíše bude o tom, jak moc věří ve spolehlivost toho automatu.
      Ti vojáci tam mají jediný účel, nahradit ho v případě problémů.
      Nikde se nepíše, že jsou tam 2 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: Ono to spíše bude o tom, jak moc věří ve spolehlivost toho automatu.
      Ti vojáci tam mají jediný účel, nahradit ho v případě problémů.
      Nikde se nepíše, že jsou tam 2 střelci, nebo 2 velitelé :)
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:35 08.06.2020

      Klimeskov: Ty pásové zásobovače jsou právě pro nasazení v přední linii, pro střelbu ze zakopaného postavení se houfnice láduje normálně z ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Klimeskov: Ty pásové zásobovače jsou právě pro nasazení v přední linii, pro střelbu ze zakopaného postavení se houfnice láduje normálně z venku.
      http://www.army-guide.com/imag...
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      15:04 08.06.2020

      Jirosi: I tak může být. Ono u toho samohybného dělostřelectva se to dá jednoduše kombinovat podle potřeby a situace.
      Osobně to nabíjecí vozidlo vnímám spíše jako bonus než ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: I tak může být. Ono u toho samohybného dělostřelectva se to dá jednoduše kombinovat podle potřeby a situace.
      Osobně to nabíjecí vozidlo vnímám spíše jako bonus než primární. Když to situace dovolí tak se to prostě použije, když není jinačí možnost nabíjí osádka.
      Jeho použití už prostě závisí na operačních plánech Jihokorejské armády.
      Skrýt celý příspěvek

  • ARES
   23:29 07.06.2020

   Princip vedení palebné činnosti. Palba se nevede jen jedním dělem, ale minimálně celou baterií (8), resp. oddílem (24). Zaujetí či opuštění palebného postavení baterií, oddílem je ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Princip vedení palebné činnosti. Palba se nevede jen jedním dělem, ale minimálně celou baterií (8), resp. oddílem (24). Zaujetí či opuštění palebného postavení baterií, oddílem je tedy delší, než se udává pro jedno dělo.
   Cíle, na které se vede palba, určuje velitel bojového uskupení, v jehož prospěch se vede palba. Určí pořadí, v jakém se cíle ničí a jakým způsobem. Palba se vede tak dlouho, pokud není cíl zničen, nebo až je vystřelen stanovený počet ran, který by měl vyvodit v cíli požadovaný účinek (ničit, umlčet, rušit), při palebných přehradách se vede palba tak dlouho, než jí projde většina útočícího bojového uskupení protivníka.
   Baterie, oddíl nemůže, ale vlastně nesmí opustit palebné postavení, dokud nesplnila jí uložený palebný úkol. A to jen na rozkaz nadřízeného velitele, ne o své vůli.
   Čas "shoot and scoot" je tak spíše parametrem k orientaci, jak dlouho bude trvat zaujetí a opuštění palebného postavení baterií či oddílem. A v žádném případě to není tak, že přijedu, vystřelím tři rány a pak ihned opustím palebné postavení. To je pouze marketinková představa či fikce.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    07:01 08.06.2020

    V 80tych letech to tak bylo. A dnes, kdyz ma protistrana delostrelecky radar a dalsi vymozenosti ?

    V 80tych letech to tak bylo. A dnes, kdyz ma protistrana delostrelecky radar a dalsi vymozenosti ?

    • satai
     07:41 08.06.2020

     Taky mi prijde, ze takovahle doktrina je vrazedna a dnes uz musi mit jednotky o dost vetsi samostatnost nez byt cinovymi vojacky.

     Taky mi prijde, ze takovahle doktrina je vrazedna a dnes uz musi mit jednotky o dost vetsi samostatnost nez byt cinovymi vojacky.

     • Clanek
      11:33 08.06.2020

      Samostatnost doufam maji, predstava zkostnateleho vedeni kde vsechno musi posvetit nedejboze prezident ( :D ) me desi ze spanku. Jenze asi tezko budou mit v armade "takovou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Samostatnost doufam maji, predstava zkostnateleho vedeni kde vsechno musi posvetit nedejboze prezident ( :D ) me desi ze spanku. Jenze asi tezko budou mit v armade "takovou demokracii" aby si palebny prepad nebo podporu planovaly jen a pouze v shoot and scoot taktice. Kdyz bude potreba aby se nekam strilelo soustavne po nejakou dobu, ze vsech hlavni a v maximalni mozne kadenci, kdyz takovy rozkaz prijde zhora, pak tezko velitel baterier rekne ze takova taktika je z osmdesatek, to dnes nikdo nedela a "si jedu, čau".
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:44 08.06.2020

      Plánovaná střelba se plánuje, takže by se to mělo vyřešit než vystřelí první dělo.
      U akutní podpory se zahájí palba dostupnými prostředky, ale tuhle palbu může přebrat palba ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Plánovaná střelba se plánuje, takže by se to mělo vyřešit než vystřelí první dělo.
      U akutní podpory se zahájí palba dostupnými prostředky, ale tuhle palbu může přebrat palba plánovaná.
      Ono se 40 ks munice v zásobě(nebudete mít jeden druh), vám stejně dojde velice rychle munice. Pak musíte vyrazit pro novou, nebo začít plnit ručně z muničního vozidla.
      Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:19 08.06.2020

    Aneb jak se připravit o dělostřelectvo snadno a rychle ...

    Aneb jak se připravit o dělostřelectvo snadno a rychle ...

    • wlko
     11:05 08.06.2020

     Ehm ehm ... zničený kanón je vám platný asi toľko ako ten čo sa stále presúva - proste nestrieľa.

     A komu sa zdá že súvisle strieľať po nepriateľovi je "vražedná doktrína" a cítíť ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ehm ehm ... zničený kanón je vám platný asi toľko ako ten čo sa stále presúva - proste nestrieľa.

     A komu sa zdá že súvisle strieľať po nepriateľovi je "vražedná doktrína" a cítíť z nej jemný opar Varšavskej zmluvy ... má pravdu, ale ofenzívna činnosť proti rovnako vyspelému protivníkovi to vyžaduje.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:21 08.06.2020

      ten co se přesouvá má proti zničenému přeci jen pár výhod, jednak stále poutá pozornost nepřítele, který jej hledá a neúspěšně po jeho domnělé pozici pálí, jednak je stále o 4 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ten co se přesouvá má proti zničenému přeci jen pár výhod, jednak stále poutá pozornost nepřítele, který jej hledá a neúspěšně po jeho domnělé pozici pálí, jednak je stále o 4 vdovy méně a konečně ten přesouvající se přeci jen sem tam ránu udělá.
      Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      12:22 08.06.2020

      To je právě ten jemný rozdíl mezi umlčením a zničením. Umlčené prostředky můžete použít i zítra, zničené těžko. A hlavně přijdete o těžce vycvičený personál a know-how dané ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To je právě ten jemný rozdíl mezi umlčením a zničením. Umlčené prostředky můžete použít i zítra, zničené těžko. A hlavně přijdete o těžce vycvičený personál a know-how dané jednotky, o dopadu na bojovou morálku nemluvě.
      Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      12:26 08.06.2020

      Jak napsal Jura99 - kočující baterie vážou značné kapacity nepřítele a významně omezují jeho činnost, protože nikdy neví, kdy na něj něco přiletí a odkud. Už v Normandii takto ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jak napsal Jura99 - kočující baterie vážou značné kapacity nepřítele a významně omezují jeho činnost, protože nikdy neví, kdy na něj něco přiletí a odkud. Už v Normandii takto působili Němci značné potíže Spojencům.
      Skrýt celý příspěvek

     • NXS0
      15:05 08.06.2020

      @liberal shark
      zničený ale neumlčaný ;-)
      https://www.gettyimages.co.uk/...

      @liberal shark
      zničený ale neumlčaný ;-)
      https://www.gettyimages.co.uk/...

     • NXS0
      15:09 08.06.2020

      Sorry, tak umlčaný, ja že sa to snažia ešte nabiť.

      Sorry, tak umlčaný, ja že sa to snažia ešte nabiť.

 • Olaf
  14:07 07.06.2020

  Tak je fajn, že armáda, která je dvacet let v NATO, bude mít v nejbližší době i dělostřelectvo. Zbývá jen doufat, že ke strojům bude též v nelbližším století dokoupena i skutečná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak je fajn, že armáda, která je dvacet let v NATO, bude mít v nejbližší době i dělostřelectvo. Zbývá jen doufat, že ke strojům bude též v nelbližším století dokoupena i skutečná munice a to v množství větším, než 14 granátů, o systému řízení palby nemluvě..
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   14:49 07.06.2020

   Výběr SŘP běźi paralelně, zatím to vypadá na norský systém ODIN.

   Výběr SŘP běźi paralelně, zatím to vypadá na norský systém ODIN.

   • Clanek
    11:34 08.06.2020

    Vime jaka je predstava o cene zde? Kolik nad ramec 6mld to bude? Alespon radove...

    Vime jaka je predstava o cene zde? Kolik nad ramec 6mld to bude? Alespon radove...

    • Nesher
     19:57 08.06.2020

     Z toho co bylo zveřejněno zatím ne. Osobně to tipují někde mezi 1,5 až 2 mld.

     Z toho co bylo zveřejněno zatím ne. Osobně to tipují někde mezi 1,5 až 2 mld.

   • Jan.holovsky
    18:43 09.06.2020

    A Odin by zvládnul i ty uskladnene Dany?

    A Odin by zvládnul i ty uskladnene Dany?

 • analytic
  13:35 07.06.2020

  CAESAR 8x8 je výborná volba! Blahopřeju našim dělostřelecům. Věřím, že se taky podaří nakoupit v dostatečné kvalitě a množství munici a hlavně SŘP. Slušela by i investice do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CAESAR 8x8 je výborná volba! Blahopřeju našim dělostřelecům. Věřím, že se taky podaří nakoupit v dostatečné kvalitě a množství munici a hlavně SŘP. Slušela by i investice do modernizace a dalšího rozvoje prostředků děl. průzkumu.

  A hned začít makat na pořízení samohybných minometů!
  Skrýt celý příspěvek

 • marty_arty
  09:44 07.06.2020

  častokrát je v diskusi zmiňovaná spolupráce státu V4, tak mi dovolte malou poznámku ...
  ... pokud bychom byli v roce 2000, tak by bylo více než vhodné
  - plně se soustředit na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  častokrát je v diskusi zmiňovaná spolupráce státu V4, tak mi dovolte malou poznámku ...
  ... pokud bychom byli v roce 2000, tak by bylo více než vhodné
  - plně se soustředit na vědu-výzkum-inovace;
  - vložit do vývoje určitou sumu peněz;
  - detailně prověřit všechny systémy ráže 155 mm, včetně jejich možnosti osazení na podvozky TATRA;
  - prověřit možnosti střelby plným spektrem munice včetně speciálních střel;

  no a cca kolem roku 2010 zahájit diskusi o přezbrojení, ale píše se rok 2020 ...
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   10:09 07.06.2020

   wow.. jenže to vše tak nějak nastalo, problém byl v balíku peněz, který na to byl vyčleněn.
   Jinými slovy. Máš ojetou Octavii I před rozpadem, uděláš si průzkum trhu, přičemž ...
   Zobrazit celý příspěvek

   wow.. jenže to vše tak nějak nastalo, problém byl v balíku peněz, který na to byl vyčleněn.
   Jinými slovy. Máš ojetou Octavii I před rozpadem, uděláš si průzkum trhu, přičemž nejlépe tvé požadavky splňuje Octavia IV. Nicméně manželka ti vyčlení obnos peněz, který ti umožní koupit leda Fabii ve výbavě Style
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    10:24 07.06.2020

    a co je ta Oktavie IV v oblasti kolovych houfnic ?

    a co je ta Oktavie IV v oblasti kolovych houfnic ?

    • skelet
     10:36 07.06.2020

     cokoliv, kde nemusí kolem houfnice osádka poskakovat jak opičky.

     cokoliv, kde nemusí kolem houfnice osádka poskakovat jak opičky.

     • Jura99
      10:56 07.06.2020

      prosim ten typ.

      prosim ten typ.

     • skelet
      11:00 07.06.2020

      cokoliv, kde nemusí kolem houfnice osádka poskakovat jak opičky.

      cokoliv, kde nemusí kolem houfnice osádka poskakovat jak opičky.

     • satai
      12:00 07.06.2020

      @skelet Nebuď slušnej! Jméno!

      @skelet Nebuď slušnej! Jméno!

     • skelet
      12:16 07.06.2020

      pro natvrdlé : cokoliv, kde nemusí kolem houfnice osádka poskakovat jak opičky.

      pro natvrdlé : cokoliv, kde nemusí kolem houfnice osádka poskakovat jak opičky.

     • satai
      12:32 07.06.2020

      @skelet

      Jedinej natvrdlej jsi tu ty. Nejsi ani schopen jmenovat jedinou variantu, co splní tvé požadavky.

      @skelet

      Jedinej natvrdlej jsi tu ty. Nejsi ani schopen jmenovat jedinou variantu, co splní tvé požadavky.

     • skelet
      12:37 07.06.2020

      :))

      :))

     • Jura99
      12:41 07.06.2020

      skelet: uz chvili se tu bavime o tom, ze Caesar automat si bere granaty sam, opicka je uz nepodava. Stale nejsi spokojeny ?

      skelet: uz chvili se tu bavime o tom, ze Caesar automat si bere granaty sam, opicka je uz nepodava. Stale nejsi spokojeny ?

     • skelet
      12:46 07.06.2020

      zapomněl jsi, že tam furt bude pobíhat jedna opička jak za franty klacka :)

      zapomněl jsi, že tam furt bude pobíhat jedna opička jak za franty klacka :)

   • Kfir
    10:41 07.06.2020

    Skelet vy poznáte moju manželku? Opísali ste ako som dopadol na konci minulého roka. :)

    Skelet vy poznáte moju manželku? Opísali ste ako som dopadol na konci minulého roka. :)

    • Nesher
     13:55 07.06.2020

     Kfir
     V tomhle jsou všechy ženy tak odlišné až jsou nakonec všechny stejné :-)

     Kfir
     V tomhle jsou všechy ženy tak odlišné až jsou nakonec všechny stejné :-)

   • Clanek
    11:09 07.06.2020

    A ja to s dovolenim dokoncim:
    Takze se koupi ta fabie style (nic proti nicemu, zadna ostuda, solidni kauf za rozumny peniz). Na tu ostudu, nebo rekneme usmevnou chvilku, ale ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A ja to s dovolenim dokoncim:
    Takze se koupi ta fabie style (nic proti nicemu, zadna ostuda, solidni kauf za rozumny peniz). Na tu ostudu, nebo rekneme usmevnou chvilku, ale nakonec stejne prijde, a to az onen majitel fabie zacne chodit do hospy vsechny presvedcovat jak je vlastne ta fabie lepsi nez ta ctyrkova oktavia. :))
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     11:13 07.06.2020

     čehož jsme zde svědky

     čehož jsme zde svědky

    • Jura99
     12:10 07.06.2020

     A pak se obe auta setkaji na silnici, kde se zjisti, ze fabie neni zadnou fabii a oktavie neni oktavii. Mimochodem fabie Caesar ma vybornou kadenci, nacelnik delostrelectva v ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A pak se obe auta setkaji na silnici, kde se zjisti, ze fabie neni zadnou fabii a oktavie neni oktavii. Mimochodem fabie Caesar ma vybornou kadenci, nacelnik delostrelectva v reportazi CT rekl 8rpm, podle webu 6rpm. Ta oktavie ma 4-5rpm, takze ta Octavie je s omezovacem.
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      12:35 07.06.2020

      je fajn, že ti manželka dala peníze na fabii s nejsilnějším motorem. Palec nahoru :)

      je fajn, že ti manželka dala peníze na fabii s nejsilnějším motorem. Palec nahoru :)

     • Jura99
      12:43 07.06.2020

      skelet: kdybych to musel resit, tak davam prednost modelu niz v plny palbe nez modelu vys v zakladu :).

      skelet: kdybych to musel resit, tak davam prednost modelu niz v plny palbe nez modelu vys v zakladu :).

     • skelet
      12:48 07.06.2020

      až se zbavíš té poslední opičky, tak ti na nějakou plnou výbavu kývnu. Zatím to vypadá spíš na auto s ručním stahováním oken vzadu a s bubnama na zadní nápravě :)

      až se zbavíš té poslední opičky, tak ti na nějakou plnou výbavu kývnu. Zatím to vypadá spíš na auto s ručním stahováním oken vzadu a s bubnama na zadní nápravě :)

    • Jirosi
     13:12 07.06.2020

     Alternativa nebyla Octavie IV, ale setrvání Škody 105. Na kterou by jste si mohl koupit elektrony a vyměnit potahy na sedačkách.

     Alternativa nebyla Octavie IV, ale setrvání Škody 105. Na kterou by jste si mohl koupit elektrony a vyměnit potahy na sedačkách.

     • SYN_
      14:42 07.06.2020

      A lít do ní prémiový 100 oktan benzín aby jela líp :)

      A lít do ní prémiový 100 oktan benzín aby jela líp :)

     • skelet
      15:58 07.06.2020

      Jirosi jako vzdy jsi mimo misu. Za ty prachy se koupilo to nejlepsi co je na trhu. Ale pouze za ty prachy. Na rozdil od tebe tedy netrpim masturbacnimi recmi jak jsme vsechny ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi jako vzdy jsi mimo misu. Za ty prachy se koupilo to nejlepsi co je na trhu. Ale pouze za ty prachy. Na rozdil od tebe tedy netrpim masturbacnimi recmi jak jsme vsechny prevezli. Nakup me nenadchnul, spokojil jsem se s nim. Treba si Caesara oblibim, mozna ne.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:19 07.06.2020

      skelet: pokud jsme stále u kolových, tak prostě nekoupíš nic lepšího, víc peněz by se nepromítlo v lepších parametrech, se s tím smiř :). Pokud by šlo o pásy, pak je to něco ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet: pokud jsme stále u kolových, tak prostě nekoupíš nic lepšího, víc peněz by se nepromítlo v lepších parametrech, se s tím smiř :). Pokud by šlo o pásy, pak je to něco jiného.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      17:03 07.06.2020

      Vic penez by se projevulo v tom, ze kolem houfnice nebudou behat jak za franty klacka. Vykonove jsou vsechny houfnice plus minus na jedno brdo.

      Vic penez by se projevulo v tom, ze kolem houfnice nebudou behat jak za franty klacka. Vykonove jsou vsechny houfnice plus minus na jedno brdo.

     • Jirosi
      19:43 07.06.2020

      Peněz bylo dost, jen by se muselo jít modernizací DANA, koupit menší počet, nebo bez munice.
      Ale to by se zase nadávalo na předražený systém, nebo na nedostatečný počet, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Peněz bylo dost, jen by se muselo jít modernizací DANA, koupit menší počet, nebo bez munice.
      Ale to by se zase nadávalo na předražený systém, nebo na nedostatečný počet, kombinovanost ráže, atd. Vše to by bylo pro budoucí fungování dělostřelectva horší překážkou, než zvolené řešení.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:04 07.06.2020

      Vsiml sis, ze jsi jediny kdo tady vytahuje Danu a ostatni se bavi o novych houfnicich?
      Takze jo Jirosi vsichni vime, ze mohlo byt jeste hur. Budicek :)

      Vsiml sis, ze jsi jediny kdo tady vytahuje Danu a ostatni se bavi o novych houfnicich?
      Takze jo Jirosi vsichni vime, ze mohlo byt jeste hur. Budicek :)

     • Jirosi
      08:10 08.06.2020

      Zatím jsem si všiml, že jste přestal používat špatné označení nakupovaného řešení.
      Stále tu píše o nedostatku peněz, ale o tom co se mělo koupit v jakých počtech nic.

      Zatím jsem si všiml, že jste přestal používat špatné označení nakupovaného řešení.
      Stále tu píše o nedostatku peněz, ale o tom co se mělo koupit v jakých počtech nic.

     • skelet
      09:58 08.06.2020

      no všímáš si špatně, protože píši, že v daném rozpočtu se nic lepšího koupit nedalo. To že mě to neuspokojuje zde píši také, a jaké typy by mě uspokojily zde píši také. A jelikož ...
      Zobrazit celý příspěvek

      no všímáš si špatně, protože píši, že v daném rozpočtu se nic lepšího koupit nedalo. To že mě to neuspokojuje zde píši také, a jaké typy by mě uspokojily zde píši také. A jelikož nemám favorita, tak je popisuju obecně. To že Vy to nechcete pochopit není má starost :)
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:18 08.06.2020

      Opět to samé, odpověď žádná.

      Opět to samé, odpověď žádná.

     • skelet
      12:42 08.06.2020

      odpověď jsem ti dal, jen ty ji nechápeš. To je celé. Můj problém to není.

      odpověď jsem ti dal, jen ty ji nechápeš. To je celé. Můj problém to není.

   • Jirosi
    12:52 07.06.2020

    Už jste dohledal ten požadavek na tu Octavii?
    Požadavek byl 52 ks nových kolových houfnic v ráži NATO. Na to dostali prostředky, a to taky koupily.

    Už jste dohledal ten požadavek na tu Octavii?
    Požadavek byl 52 ks nových kolových houfnic v ráži NATO. Na to dostali prostředky, a to taky koupily.

  • flanker.jirka
   12:24 07.06.2020

   marty_arty
   V4 se neshodne ani na jídleníčku pro společné zasedání, to je marný, myšlenek ve zbrojní oblasti bylo mnoho a nic se nedostalo dále než na papír. Můžeme zmínit ...
   Zobrazit celý příspěvek

   marty_arty
   V4 se neshodne ani na jídleníčku pro společné zasedání, to je marný, myšlenek ve zbrojní oblasti bylo mnoho a nic se nedostalo dále než na papír. Můžeme zmínit modernizaci vrtulníků, pořízení stíhacích letadel, radary pro PVO. V tomto ohledu se na V4 prostě nedá spolehnout.
   Skrýt celý příspěvek

   • satai
    12:46 07.06.2020

    Na V4 se dá spolehnout jen v jediném ohledu - nikdy z ní nevypadne nic užitečného. Dávno jsme měli vypadnout.

    Na V4 se dá spolehnout jen v jediném ohledu - nikdy z ní nevypadne nic užitečného. Dávno jsme měli vypadnout.

    • flanker.jirka
     17:29 07.06.2020

     Zatím platí, to co jste napsal, ale buďme optimisté, z pohledu vůči EU se V4 může stát užitečnou.

     Zatím platí, to co jste napsal, ale buďme optimisté, z pohledu vůči EU se V4 může stát užitečnou.

     • Jirosi
      19:37 07.06.2020

      V4 funguje na základě toho, že nic nedělá. Pokud by musela řešit problémy, mátu ten samí problém jako z EU + ani jeden z těch států nestojí o transfer svých zdrojů k těm dalším = ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V4 funguje na základě toho, že nic nedělá. Pokud by musela řešit problémy, mátu ten samí problém jako z EU + ani jeden z těch států nestojí o transfer svých zdrojů k těm dalším = nefunkční spolek.
      Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    12:54 07.06.2020

    Ono se na ní nedá spolehnout ani v ničem jiném.
    Jediné co dělá V4 jsou pravidelné schůzky. Případně schůzky V4+někdo.

    Ono se na ní nedá spolehnout ani v ničem jiném.
    Jediné co dělá V4 jsou pravidelné schůzky. Případně schůzky V4+někdo.

    • Tecka
     13:14 07.06.2020

     Narzekacie na v4 ,jakby Wam naprawdę na tym zależało.. ;)

     Narzekacie na v4 ,jakby Wam naprawdę na tym zależało.. ;)

     • Jirosi
      13:23 07.06.2020

      Mě jen baví, jak se stále všichni upínají k něčemu co za 30.let má za sebou jediný úspěch vstup do EU/NATO :)

      Mě jen baví, jak se stále všichni upínají k něčemu co za 30.let má za sebou jediný úspěch vstup do EU/NATO :)

     • flanker.jirka
      17:31 07.06.2020

      Jirosi
      Zda to bude opravdu úspěch ukáže až historie. EU není tou EU o které se v referendu ke vstupu hlasovalo.

      Jirosi
      Zda to bude opravdu úspěch ukáže až historie. EU není tou EU o které se v referendu ke vstupu hlasovalo.

     • Jirosi
      19:33 07.06.2020

      Vstup do EU byl úspěch(splnění cíle je přece úspěch?), to že naší zástupci tam nedokáží dělat politiku je jiná otázka.

      Vstup do EU byl úspěch(splnění cíle je přece úspěch?), to že naší zástupci tam nedokáží dělat politiku je jiná otázka.

 • Kikirík
  07:46 07.06.2020

  ČR vybrala veľmi dobre a niet divu, že nevybrali Zuzanu 2... To by ČR urobila obrovskú hlúposť, lebo v tej Konštrukte sú asi fakt drbnutý na hlavu, keď za to pýtali také prachy. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ČR vybrala veľmi dobre a niet divu, že nevybrali Zuzanu 2... To by ČR urobila obrovskú hlúposť, lebo v tej Konštrukte sú asi fakt drbnutý na hlavu, keď za to pýtali také prachy. Cézaru som fandil od začiatku, je to predsa dobrá a bojom overená húfnica a za skvelú cenu, ako som spomínal už aj v inej téme. Niekomu dosť vadilo, že posádka musí byť vonku a sa narobí, keď musia rúčne alebo čiastočne ládovať granáty... No to sú teda problémy... :/ Rád by som ho videl aj v OS SR, no to sa nikdy nestane, pretože naši by dali určite prednosť Zuzane alebo Eve. Aj za predraženú cenu ako to u nás býva zvykom. :(

  A ešte si neodpustím offtopic... Ako vidím, tak sa tu zišli aj určití Češkovia ktorí majú Slovákov veľmi “v láske” a pohŕdajú všetkým Slovenským a majú orgazmus a sliny, že nevybrali Zuzanu. Tak snáď Jura99 a spol si spokojný a môžeš si masturbovať ego... A nie len to.
  Už to vidím ako by ste tu frflali, keby sa vybrala Zuzana, aj keby bola hypoteticky za dobrú cenu, tak to by bol koniec sveta. :D
  A ono teraz Cézar je najlepšia húfnica na svete, urobili sme najlepší výber a sa stavím, že niekde v starších článkoch by som našiel len samé negatívne komentáre na túto húfnicu... Ale keď sme hu vybrali mi, tak je najlepšia. :D
  To len tak podotýkam, že podaktorí tu majú také zmýšlanie. :/

  A samozrejme, radšej to napíšem, aby sa niekto neurazil... Tá narážka nie je myslená všeobecne, ale len na určitú skupinku ľudí a myslím, že každému “docvakne” o koho sa jedná.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:31 07.06.2020

   Kikirík: ne-výběr EVY mě docela mrzí, což jsem myslím v diskusi psal. Ovšem ten Caesar se mi líbí víc a víc, má lepší střelecké parametry a to otevřené nabíjení je flexibilní. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kikirík: ne-výběr EVY mě docela mrzí, což jsem myslím v diskusi psal. Ovšem ten Caesar se mi líbí víc a víc, má lepší střelecké parametry a to otevřené nabíjení je flexibilní. Nakonec i ten plný automat podávání granátů tam je. Proti tomu Z2 mi nepřijde dobře navržená, jezdit lesem s X metrovou trubkou trčící před kabinou není žádná sláva, nevím co bránilo posunout věž dozadu. Rovněž cena je neskromná, to už jsem tu ale před lety psal u článku na slovenskou objednávku, že to kupujete za raketu a sklidil jsem za to opět nálepku antislováka.
   Skrýt celý příspěvek

   • Kikirík
    14:30 07.06.2020

    Jura99: Trochu mám pocit, že si môj komentár nepochopil... Nikde som nepísal, že Zuzana alebo Eva je lepšia/horšia oproti Cézarovi. Jasne som tam napísal, že Cézar je tip top, no ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: Trochu mám pocit, že si môj komentár nepochopil... Nikde som nepísal, že Zuzana alebo Eva je lepšia/horšia oproti Cézarovi. Jasne som tam napísal, že Cézar je tip top, no nejdem to tu znova rozpisovať. Jasne som to napísal v prispevku vysšie.

    Nálepka antislovák ti riadne patrí. A tuším sa ešte aj čuduješ...? No tak to je v... Pritom si stačí prečítať, čo po sebe píšeš v komentároch v rôznych témach, Jura.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     16:14 07.06.2020

     Kikirík: pak mám pocit, že sis paradoxně nepochopil svůj příspěvek sám. Jmenoval jsi totiž přímo můj nick mezi nějakými "Češkovia" (kdo to je nevím?), že mám mít jakýsi orgasmus z ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Kikirík: pak mám pocit, že sis paradoxně nepochopil svůj příspěvek sám. Jmenoval jsi totiž přímo můj nick mezi nějakými "Češkovia" (kdo to je nevím?), že mám mít jakýsi orgasmus z nevýběru slovenské Konštrukty. Tak ti pouze odpovídám, že se v tomto mýlíš, protože EVU bych do výběru bral, Z2 už nikoliv a seriozně ti píšu proč. Tak nebul.
     Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   12:49 07.06.2020

   Hele Kikiruku," jokoti su na celom svete, rozumiete ma" jak se rika v legendarnim videu.
   A nutno podotknout, ze nas überjokot je Slovak... :)

   Hele Kikiruku," jokoti su na celom svete, rozumiete ma" jak se rika v legendarnim videu.
   A nutno podotknout, ze nas überjokot je Slovak... :)

   • Kikirík
    14:36 07.06.2020

    Rimr: Súhlasím. :D
    Či je ten tam u vás “kkt”neviem, nesledujem českú politiku. V každom prípade vy Česi ste ho zvolili... Takže, čo ste si zvolili, tak to máte. :D

    Rimr: Súhlasím. :D
    Či je ten tam u vás “kkt”neviem, nesledujem českú politiku. V každom prípade vy Česi ste ho zvolili... Takže, čo ste si zvolili, tak to máte. :D

   • Danieeel
    23:33 07.06.2020

    To je pomsta karmy - za to, ze ste nas nechali Meciarovi! :)
    Inak vam ho ale nezavidim.

    PS.: My sme ale nakoniec toho vasho/nasho "Jokota" zo solidarity ku vam, aspon oficialne = ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To je pomsta karmy - za to, ze ste nas nechali Meciarovi! :)
    Inak vam ho ale nezavidim.

    PS.: My sme ale nakoniec toho vasho/nasho "Jokota" zo solidarity ku vam, aspon oficialne = sudne uznali za STBaka...
    Skrýt celý příspěvek

 • Kikirík
  07:45 07.06.2020

  ČR vybrala veľmi dobre a niet divu, že nevybrali Zuzanu 2... To by ČR urobila obrovskú hlúposť, lebo v tej Konštrukte sú asi fakt drbnutý na hlavu, keď za to pýtali také prachy. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ČR vybrala veľmi dobre a niet divu, že nevybrali Zuzanu 2... To by ČR urobila obrovskú hlúposť, lebo v tej Konštrukte sú asi fakt drbnutý na hlavu, keď za to pýtali také prachy. Cézaru som fandil od začiatku, je to predsa dobrá a bojom overená húfnica a za skvelú cenu, ako som spomínal už aj v inej téme. Niekomu dosť vadilo, že posádka musí byť vonku a sa narobí, keď musia rúčne alebo čiastočne ládovať granáty... No to sú teda problémy...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:44 06.06.2020

  Často se mluví o tom, jak asi budou vypadat muniční vozidla pro nové houfnice, ale očividně se zapomnělo, že ta vozidla už AČR provozuje. Jedná se o ony Tatry 8x8 co zatím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Často se mluví o tom, jak asi budou vypadat muniční vozidla pro nové houfnice, ale očividně se zapomnělo, že ta vozidla už AČR provozuje. Jedná se o ony Tatry 8x8 co zatím převážejí minomety vz. 82 PRAM-L, ale odpočátku se s nimi počítá jako s muničními vozy pro nové houfnice ráže 155 mm. Tedy podvozek Tatra 815-7T3RC1 8x8.1R Armoured Double Cab a dá se odhadnout, že i samotné houfnice budou mít dost podobný vzhled (stejná kabina atd.).

  http://www.acr.army.cz/technik...
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:59 06.06.2020

   Tak nezbývá než doufat že samohybné minomety nepadnou za oběť případným škrtům v rozpočtu MO. Jinak by se to muselo řešit jiným způsobem.

   Tak nezbývá než doufat že samohybné minomety nepadnou za oběť případným škrtům v rozpočtu MO. Jinak by se to muselo řešit jiným způsobem.

   • skelet
    22:07 06.06.2020

    Vybere se to nejlevnejsi reseni, tedy sezhora otevreny Pandur

    Vybere se to nejlevnejsi reseni, tedy sezhora otevreny Pandur

    • Clanek
     11:16 07.06.2020

     A ja dodam ze cca v tom case se u nekterych vykrystalizuje nazor ze vlastne bezvezovy minomet je to nejlepsi co si mohla acr prat.
     PS: ma to tak prece i US Army, chcete snad tvrdit ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A ja dodam ze cca v tom case se u nekterych vykrystalizuje nazor ze vlastne bezvezovy minomet je to nejlepsi co si mohla acr prat.
     PS: ma to tak prece i US Army, chcete snad tvrdit ze US army nevi co dela?! :)
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:12 07.06.2020

      a maji ho nyni Svycari, docela vymazleny na Piranha.

      a maji ho nyni Svycari, docela vymazleny na Piranha.

   • Rase
    22:24 06.06.2020

    Jelikož budou samohybné minomety jediným prostředkem palebné podpory na brigádní úrovni, tak doufám že se vybere nějaký pořádný typ (ideálně věžový se schopností i přímé palby). ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jelikož budou samohybné minomety jediným prostředkem palebné podpory na brigádní úrovni, tak doufám že se vybere nějaký pořádný typ (ideálně věžový se schopností i přímé palby). Když nebudou prachy, tak raději nějaký čas počkat, než pořídit blbinu (skříňový minomet s ručním nabíjením).
    Skrýt celý příspěvek

    • wlko
     07:46 07.06.2020

     Minomety na brigádnej úrovni? :D

     Neviem ako je to za riekou Moravou ale v OSSR (a dám ruku do ohňa že aj v Ačr) je minomet prostriedkom palebnej podpory na úrovni práporu(čo asi ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Minomety na brigádnej úrovni? :D

     Neviem ako je to za riekou Moravou ale v OSSR (a dám ruku do ohňa že aj v Ačr) je minomet prostriedkom palebnej podpory na úrovni práporu(čo asi tak znamená PRAM?). Palebná podpora brigády sa musí spoliehať na húfnice - tie síce niesú organickou súčasťou brigády, ale sú prideľované veľiteľstvu podľa potreby.

     A k tým muničným vozidlám/ťahačom minometov

     Ako sa bude riešiť prosím pekne toto? Húfnice sú zajednané ale minomety ani zďaleka? "Ony Tatry 8x8 co zatím převážejí minomety vz. 82 PRAM-L" si budú delostrelci z Jinic požičiavať s prápornými delostrelcami? :D A dodávka munície pre samohybné minomety sa bude riešiť ako? Dalšie 8x8 sa proste musia objednať - alebo budú v Jiniciach používať to čo doteraz.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:21 07.06.2020

      myslim ze ty T815PRAM nemely slouzit jako municak pro houfnice, ale prave pro nove minomety, ze ta informace byl omyl.

      myslim ze ty T815PRAM nemely slouzit jako municak pro houfnice, ale prave pro nove minomety, ze ta informace byl omyl.

     • SYN_
      09:25 07.06.2020

      A nebylo by možné že by ty minomrty do budoucna plánovali tahat něčím jiným? Eventuelně třeba i menším?

      A nebylo by možné že by ty minomrty do budoucna plánovali tahat něčím jiným? Eventuelně třeba i menším?

     • Rase
      09:47 07.06.2020

      Jura99:
      máš recht, fakt budou sloužit jako muniční vozidla pro nové minomety. Na druhou stranu si nedovedu představit, když munici ráže 120 mm bude převážet velký náklaďák 8x8, tak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99:
      máš recht, fakt budou sloužit jako muniční vozidla pro nové minomety. Na druhou stranu si nedovedu představit, když munici ráže 120 mm bude převážet velký náklaďák 8x8, tak munici ráže 155 mm by převáželo něco menšího. Logické by bylo mít všechna velká muniční vozidla sjednocená.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:53 07.06.2020

      Rase: tezko rict, ale treba Tatra 8x8 plna Excaliburů by uz byl slusny majetek :). Takze bych klidne neco mensiho 4x4 co priveze rychle, nenapadne a operativne na palebnou pozici ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Rase: tezko rict, ale treba Tatra 8x8 plna Excaliburů by uz byl slusny majetek :). Takze bych klidne neco mensiho 4x4 co priveze rychle, nenapadne a operativne na palebnou pozici ten drahy, navadeny zazrak. Napadl me Patriot.
      Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      10:16 07.06.2020

      Tak ono asi nebude potřeba aby každý minomet měl s sebou jednu tatru plnou munice. Takže tatry se nějak přerozdělí a zbytek dokoupí. Ono je asi i zbytečný aby mělo muniční vozidlo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak ono asi nebude potřeba aby každý minomet měl s sebou jednu tatru plnou munice. Takže tatry se nějak přerozdělí a zbytek dokoupí. Ono je asi i zbytečný aby mělo muniční vozidlo kabinu pro tolik lidí....
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:15 07.06.2020

      dá se předpokládat,že muniční auto pro Caesary dostane hydraulickou ruku pro snadnější skládání palet s municí

      dá se předpokládat,že muniční auto pro Caesary dostane hydraulickou ruku pro snadnější skládání palet s municí

     • Mbelda
      11:40 07.06.2020

      Za mě největší smysl dává obyčejný valník s hydraulickou rukou, samozřejmě že s plachtou. Na stavbách to funguje perfektně...

      Za mě největší smysl dává obyčejný valník s hydraulickou rukou, samozřejmě že s plachtou. Na stavbách to funguje perfektně...

     • Jirosi
      12:47 07.06.2020

      Už Frantíci mají systém. Kdy granáty na muničním vozidle jsou tak, aby se dali
      h. rukou rovnou nasunout do schránek Ceasaru. To by mělo maximálně zrychlit, ulehčit překládání v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Už Frantíci mají systém. Kdy granáty na muničním vozidle jsou tak, aby se dali
      h. rukou rovnou nasunout do schránek Ceasaru. To by mělo maximálně zrychlit, ulehčit překládání v poli.
      Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    22:35 06.06.2020

    Myslel jsem jiné řešení muničních aut. Opata, myslím že v senátu, říkal že pokud se nedostanou alespoň do rozmezí 1.6 až 1.8% HDP tak budou muset výrazně škrtat. Samohybné minomety ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Myslel jsem jiné řešení muničních aut. Opata, myslím že v senátu, říkal že pokud se nedostanou alespoň do rozmezí 1.6 až 1.8% HDP tak budou muset výrazně škrtat. Samohybné minomety přímo zmiňoval.
    Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    22:56 06.06.2020

    to jine reseni by mohl byt treba "nakladni" Patriot 4x4. Uveze nejmin 4tuny.

    to jine reseni by mohl byt treba "nakladni" Patriot 4x4. Uveze nejmin 4tuny.

  • Tecka
   08:01 07.06.2020

   Rase
   Warto tez przyjrzeć się ergonomii i nie myślę tutaj o design bo to najmniej ważne dla wojska. Pomysł z rozkładanymi podestami po bokach pojazdu jest wyjątkowo nie trafiony a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Rase
   Warto tez przyjrzeć się ergonomii i nie myślę tutaj o design bo to najmniej ważne dla wojska. Pomysł z rozkładanymi podestami po bokach pojazdu jest wyjątkowo nie trafiony a ergonomia kabiny dla żołnierzy siedzących w tylnej części pojazdu , tez do poprawki. O wiele lepiej to rozwiązali w Izraelu..magazyn z amunicją jest niżej , szczególnie w przypadku ręcznego załadunku w warunkach realnej wojny i przy fatalnej pogodzie, lepiej nie skakać po podestach z ciężkim ładunkiem. Źle to wyglada..
   Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    11:24 07.06.2020

    Mno nevím, polský Kryl mi nepřijde lepší:
    https://www.defence24.com/kryl...

    Mno nevím, polský Kryl mi nepřijde lepší:
    https://www.defence24.com/kryl...

    • Tecka
     11:37 07.06.2020

     Dałem przykład izraelski ,nie polski.. pierwsza wersja kabiny dla Kryl to jakieś nieporozumienie . Magazyn amunicji już lepiej wygląda niż w wersji Nexter , w sumie to wersja ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Dałem przykład izraelski ,nie polski.. pierwsza wersja kabiny dla Kryl to jakieś nieporozumienie . Magazyn amunicji już lepiej wygląda niż w wersji Nexter , w sumie to wersja izraelska .. Pierwsza wersja Kryl była tak mocno krytykowana, że już nie powstanie, jest nowe ztt na nowy nośnik z automatem ładowania.
     Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
     12:01 07.06.2020

     Nie ma co patrzyć na "pierwszego" Kryla...

     Jak masz zbudować samobieżną haubice o masie poniżej 20 ton - gdzie sama haubica waży 10 ton - to jak to ma wyglądać?
     A jeszcze kabina ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nie ma co patrzyć na "pierwszego" Kryla...

     Jak masz zbudować samobieżną haubice o masie poniżej 20 ton - gdzie sama haubica waży 10 ton - to jak to ma wyglądać?
     A jeszcze kabina ma mieć standardowo minoodporność pozom 2a

     A to wszystko dlatego że jakiś urzędnik napisał wymóg transportu C-130 (zamiast 'wymug transportu lotniczego" )

     Póki co samo wojsko zorientowało się że "to nie ma sensu" i będzie rewizja założeń taktyczno-technicznych..
     Być może Kryl będzie 8x8 z zupełnie inną aranżacją...
     Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  21:16 06.06.2020

  Dla tych co znają rosyjski
  https://www.youtube.com/watch?...

  Dla tych co znają rosyjski
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Cenzor
  21:06 06.06.2020

  Kolem samohybných houfnic se tu řeší vše kromě samotných zbraní. Je nějaký rozdíl mezi tím, jestli je to francouzská, německá, slovenská nebo švédská houfnice? Jsou mezi nimi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolem samohybných houfnic se tu řeší vše kromě samotných zbraní. Je nějaký rozdíl mezi tím, jestli je to francouzská, německá, slovenská nebo švédská houfnice? Jsou mezi nimi nějaké zásadní rozdíly v rozptylu, životnosti a pod?
  Skrýt celý příspěvek

 • Kfir
  20:41 06.06.2020

  Na úvod chcem zablahoželať k nákupu Caesara. Dobrá voľba, dobrá cena, slušné počty. Tiež som bol najskôr sklamaný, že ste sa nerozhodli pre Zuzanu 2, ale potom tu začali padať sumy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na úvod chcem zablahoželať k nákupu Caesara. Dobrá voľba, dobrá cena, slušné počty. Tiež som bol najskôr sklamaný, že ste sa nerozhodli pre Zuzanu 2, ale potom tu začali padať sumy za ktorú Vám mala byť ponúkaná a došlo mi to. Vybrali ste si Scalu za 18.000 pred Octaviou za 22.000. Problém je, že my sme Vám tú Octaviu ponúkali za 40.000. Sklamaní by ste teda mali byť skôr Vy, že sme prišli s takou ponukou. Pánom z Konštrukty asi nedošlo, že nejednajú s našou bývalou vládou, ale s vládou ČR.
  Mrzí ma keď tu vidím vášne namiesto toho, aby sme tomu druhému dopriali. Potom si však spomeniem na náš nákup F-16 a uvedomím si, že to nie je o Čechoch a Slovákoch, ale len o ľuďoch.
  Za seba sa úprimne teším z Vášho nákupu.
  Skrýt celý příspěvek

  • Kfir
   21:15 06.06.2020

   A ešte poznámka k toľko spomínanému L39NG. Je to ideálna voľba. Staré stroje slúžili výborne. Problém vidím v majiteľoch. Jednať s Pentou je ako povedať za socíku, že idete na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A ešte poznámka k toľko spomínanému L39NG. Je to ideálna voľba. Staré stroje slúžili výborne. Problém vidím v majiteľoch. Jednať s Pentou je ako povedať za socíku, že idete na jednanie s ŠtB. To si nedovolila ani bývalá vláda a tá si inak dovolila úplne všetko...
   Skôr ma mrzí, že OS SR už dávno nestrieľa z Bren 2. Ale snáď raz bude aj to.
   Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    23:30 06.06.2020

    Kfir - ak si dobre pamätám,tak cena za bren tiež nebola najnižšia v porovnaní s konkurenciou,ale pokiaľ je "politická" vôla a prepojenia,tak ani to nie je problém...veď štátna kasa ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Kfir - ak si dobre pamätám,tak cena za bren tiež nebola najnižšia v porovnaní s konkurenciou,ale pokiaľ je "politická" vôla a prepojenia,tak ani to nie je problém...veď štátna kasa to nejak prežije...
    Skrýt celý příspěvek

    • Kfir
     03:10 07.06.2020

     Ten nákup pre Istar prebehol za Glváča v tichosti bez výberového konania. Tak vyzerala aj cena. Za takého ministra sa naozaj dá povedať, že štátna kasa to nejak prežije. Z niečoho ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ten nákup pre Istar prebehol za Glváča v tichosti bez výberového konania. Tak vyzerala aj cena. Za takého ministra sa naozaj dá povedať, že štátna kasa to nejak prežije. Z niečoho si musel kúpiť tie hodinky za 40.000 eur, ktoré tak rád ukazuje.
     Ja hovorím o nákupe ako spravili Maďari. Nie o tom, že naši narýchlo kúpili 688 ks Brenov 805, aby naši vojaci v Pobaltí nevyzerali ako chudobní príbuzní.
     Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      09:15 07.06.2020

      Kfir - nákup brenov pre istar sa realizoval oveľa skôr,ako sa len začalo premýšľať o nejakom nasadení v pobaltí...jednalo sa len v tom čase o šikovné využitie situácie a vtedy asi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Kfir - nákup brenov pre istar sa realizoval oveľa skôr,ako sa len začalo premýšľať o nejakom nasadení v pobaltí...jednalo sa len v tom čase o šikovné využitie situácie a vtedy asi až neuveriteľne zafungovala česko-slovenská spolupráca...a spokojnosť bola asi na každej strane...teda okrem vojakov istaru...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:24 07.06.2020

      Hektor: jednalo se o vybaveni Istaru, protoze se s nim pocitalo, ze pujde do sveta, jakmile bude prilezitost. Breny byly drahe, ani nevim jak dopadla vyroba v Novakoch, se kterou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hektor: jednalo se o vybaveni Istaru, protoze se s nim pocitalo, ze pujde do sveta, jakmile bude prilezitost. Breny byly drahe, ani nevim jak dopadla vyroba v Novakoch, se kterou se argumentovalo.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      09:53 07.06.2020

      Jura99 - nie,prezbrojenie prebehlo z iného dôvodu...ale v praxi bol ten dôvod úplne smiešny a vojensky by nič neznamenal,aj keď bol tak postavený...no to je tá naša (sr/čr) ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - nie,prezbrojenie prebehlo z iného dôvodu...ale v praxi bol ten dôvod úplne smiešny a vojensky by nič neznamenal,aj keď bol tak postavený...no to je tá naša (sr/čr) flexibilita ktorú vieme použiť len keď sa jedná o nejaký odrb...
      no a o novákoch sa nejak nič nehovorí...možno to bol jeden argumentov "akcie" prečo muselo byť niečo také drahé (škoda že to neboli dvojkové breny) ako som písal v mojom nižšom príspevku - síce to bolo drahé,ale veď sa to neskôr bude vyrábať na slovensku a bude to predsa práca pre slovenské ruky...veď vždy myslíme v prvom rade na občanov...
      Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   09:03 07.06.2020

   Přesně tak. Mě osobně mrzí EVA, škoda, že ji OSSR nezavedly alespoň v pá kusech, mohlo to dopadnout jinak, tedy při normální ceně.
   Na druhou stranu jakou měli v Konštruktě jinou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Přesně tak. Mě osobně mrzí EVA, škoda, že ji OSSR nezavedly alespoň v pá kusech, mohlo to dopadnout jinak, tedy při normální ceně.
   Na druhou stranu jakou měli v Konštruktě jinou možnost než plus mínus nabídnout to samé jako v případě OSSR? Dovedeš si představit co by se stalo pokud by nám nabídli cenu okolo 110 mil. Kč za kus? Novináři by je "ukřižovali" a politici pod takovou mediální palbou okamžitě obětovali.
   Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    09:30 07.06.2020

    Nesher - veď to mohli "zahrať" napr. na akciu pri väčšom odbere ...verím tomu,že keby to bolo pod patronátom starého vedenia SNS,nejaká cesta by sa našla...za mňa nech aj kľudne ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nesher - veď to mohli "zahrať" napr. na akciu pri väčšom odbere ...verím tomu,že keby to bolo pod patronátom starého vedenia SNS,nejaká cesta by sa našla...za mňa nech aj kľudne konštruktu zavrú...a skončí už komédia s výskumom a vývojom...o perly ako je/bol napr. aligátor fakt nemá nikto záujem...
    Skrýt celý příspěvek

    • Kfir
     11:01 07.06.2020

     Hektor s tým zavretím úplný súhlas. Ak sú náklady vyššie ako výnosy a výsledok je stroj 7/10 za cenu 12/10, tak nie je o čom. Takto to fungovalo za socializmu a vieme ako to ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Hektor s tým zavretím úplný súhlas. Ak sú náklady vyššie ako výnosy a výsledok je stroj 7/10 za cenu 12/10, tak nie je o čom. Takto to fungovalo za socializmu a vieme ako to dopadlo. U nás žiaľ nejde o vývoj, priemysel, zamestnanosť, ale o to, aby peniaze z rozpočtu odtekali správnym smerom.
     A pritom je to také jednoduché. Stačí medzinárodný tender, splniť požiadavky vojakov, vyjednať si dobrú cenu. A ušetrené peniaze sa môžu investovať do zázemia. Aby vojaci nechodili po vypráskanom linoleu z r. 82 a na hlavu im nepadla omietka.
     Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      16:35 07.06.2020

      Kfir - no možno to je jednoduché ako píšete,ale potom z čoho budú žiť "NAŠI" ľudia...??!.(dúfam že aj bratia za hranicami pochopia kto sú to NAŠI ľudia) a preto je lepšie dokola ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Kfir - no možno to je jednoduché ako píšete,ale potom z čoho budú žiť "NAŠI" ľudia...??!.(dúfam že aj bratia za hranicami pochopia kto sú to NAŠI ľudia) a preto je lepšie dokola výskum/vývoj/výroba pekne doma v teplučkú...
      preto som za zrušenie domáceho zbrojného priemyslu - V NAŠICH PODMIENKACH...
      a skôr ten tender a nákup od overených zbrojoviek...aj keď pravda je,že aj tam sa to hemží korupciou -viď. rakúsko a eurofighter...
      Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     14:12 07.06.2020

     40% dolů za cca dvojnásobek kusů oproti objednávce OSSR ? To by "nesežral" ani ten nejhloupější novinář z okresního hlasatele ze Stropkova (nic proti Stropkovu, jen je to asi ...
     Zobrazit celý příspěvek

     40% dolů za cca dvojnásobek kusů oproti objednávce OSSR ? To by "nesežral" ani ten nejhloupější novinář z okresního hlasatele ze Stropkova (nic proti Stropkovu, jen je to asi nejvzdálenější město od Bratislavy kde by mohly vycházet nějaké okresní noviny, které znám)
     Prostě to Konštrukta na začátku přepálila a pak už nebylo cesty zpět.
     Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      16:40 07.06.2020

      Nesher - myslím že už aj iné sumy sa podarilo "logický" obhájiť...a ktoré nie,tak tie utajíme...
      na to je pekné to prirovnanie napr. pri nákupe munície - 1 náboj-10 centov/ks - ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nesher - myslím že už aj iné sumy sa podarilo "logický" obhájiť...a ktoré nie,tak tie utajíme...
      na to je pekné to prirovnanie napr. pri nákupe munície - 1 náboj-10 centov/ks - 1000000 nábojov-1 euro/ks... tento vzorec poznáte aj u vás...zvláštne že v armáde obchodné pravidlo-čím viac/tým lacnejšie nejak v praxi nefunguje...
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      17:07 07.06.2020

      Hektor
      Jo, tento vzorec známe též. Bohužel.

      Hektor
      Jo, tento vzorec známe též. Bohužel.

   • Karlos73
    01:50 08.06.2020

    Nesher, aj keby OSSR kupilo 28ks húfnic EVA, AČR by ich nekúpilo. Biznis s Nexter Systems bol už dlhšie pripravovaný. Frantíci mali delostrelecký systém, Česko malo 8x8 podvozky ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nesher, aj keby OSSR kupilo 28ks húfnic EVA, AČR by ich nekúpilo. Biznis s Nexter Systems bol už dlhšie pripravovaný. Frantíci mali delostrelecký systém, Česko malo 8x8 podvozky Tatra. Už keď Dánsko kúpilo Cesar na podvozkoch Tatra bolo jasné, že táto spolupráca sa zintenzívni, a Konstrukta so svojou Z2 ide na vedľajšiu koľaj. Byť na čele MO SR pozrel by som na tú cenu, kto ju ovplyvnil (veľkú časť segmentov výroby slovenských húfnic ovláda Strnadov CSG !) . Myslím si (čo som sa bavil s ľudmi), že aj keby bola tá cena bola priaznivejšia , tak by AČR Z2 nekúpili, tento biznis bol už dlhšie dohodnutý a Česko spravilo všetko v prospech spolupráce s Nexterom. (väčší pes jebe...)
    Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     08:25 08.06.2020

     To si nemyslím, jak sám píšeš, na SK produkci má největší podíl CSG, byli by sami proti sobě pokud by nějak "sabotovali" možnost dodat k podvozku i další důležité komponenty, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To si nemyslím, jak sám píšeš, na SK produkci má největší podíl CSG, byli by sami proti sobě pokud by nějak "sabotovali" možnost dodat k podvozku i další důležité komponenty, vydělali by tak více.
     Ceasar vyhrál primárně ze dvou důvodu, cena a lepší škála munice. S tou municí se momentálně nedá dělat nic, ale pokud by Eva byla zavedená a byla za cca stejnou cenu, mohl full automat převážit. Říkám mohl, nikoliv musel. Politika jistě nějakou roli hrála též.
     Rád bych věděl s jakými lidmi si se bavil, pokud s lidmi s Konštrukty, tak to chápu, vždy je lepší odůvodnit neúspěch "vnějšími vlivy" než prostě říct "v součtu naše nabídka nebyla nejlepší". To je lidská přirozenost.
     Skrýt celý příspěvek

     • Charlie
      19:24 08.06.2020

      Eva je nesmysl, to je kočkopes ještě větší než ten francouzskej werk. Celkem souhlasím s tím, že se tam děly zákulisní čachry ve smyslu "my vás necháme dodávat podvozky pro všechny ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Eva je nesmysl, to je kočkopes ještě větší než ten francouzskej werk. Celkem souhlasím s tím, že se tam děly zákulisní čachry ve smyslu "my vás necháme dodávat podvozky pro všechny nově vyrobený Casary, ale musíte je koupit taky", pak Frantíci pomohli protlačit Tatry Dánům, aby se ukázali že fakt jo, tím vláda mohla kývnout na nákup (protože si tipnu že jedna z podmínek byla zavedenost systému v jiný armádě) a na oplátku Nexter bude tlačit na tatrovácký podvozky do chystanýho tendru pro frantíky. Nedosti na tom že jsou u nás zaháčkovaný díky Titusům.

      Se slovákama by to mohlo jít, kdyby Bába nepotřeboval lízt západu do (_._) - nabízelo se celkem pěkně udělat deal kdy my bychom odebrali houfnice (který beztak vyrábí CSG) a Slováci by na oplátku vzali nový Albatrosy jako náhradu za dosluhující třicetdevítky.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:12 08.06.2020

      Na Ceasaru se má realizovat cca 50% doma, to je cca 2,5 mld. Kolik by asi museli tech letadel odebrat?

      Na Ceasaru se má realizovat cca 50% doma, to je cca 2,5 mld. Kolik by asi museli tech letadel odebrat?

     • Scotty
      22:47 08.06.2020

      Charlie
      Až na to že Konštrukta chce za Zuzanu 2 nesmysl a CSG bude mít zjevně větší profit ze spolupráce s Nexterem. Babiše bych za tím opravdu nehledal.

      Charlie
      Až na to že Konštrukta chce za Zuzanu 2 nesmysl a CSG bude mít zjevně větší profit ze spolupráce s Nexterem. Babiše bych za tím opravdu nehledal.

    • Jura99
     12:28 08.06.2020

     CSG uspěla pouze s výrobou podvozku, což se dalo očekávat, pokud nechtěli celou sestavu přeprojektovat. Do výroby věže se CSG také hlásila, ale uspěl Matador machinery.

     CSG uspěla pouze s výrobou podvozku, což se dalo očekávat, pokud nechtěli celou sestavu přeprojektovat. Do výroby věže se CSG také hlásila, ale uspěl Matador machinery.

 • HEKTOR
  18:54 06.06.2020

  osobne si myslím,že je asi jedno čo ste kúpili,hlavné je že ste niečo kúpili v dobe,keď po škrtoch kvôli vírusu sa škrtá hlavne v rezortoch MO...na prípadné ďalšie hodnotenie z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  osobne si myslím,že je asi jedno čo ste kúpili,hlavné je že ste niečo kúpili v dobe,keď po škrtoch kvôli vírusu sa škrtá hlavne v rezortoch MO...na prípadné ďalšie hodnotenie z praxe si rád počkám pár rokov od českých delostrelcov...podobne ako prípad viper/venom...
  zuzana 2 je dobrá húfnica,ale myslím že je dobré že si napr. česko kúpilo caesar-a...v našich podmienkach (myslím sr/čr) sú takéto projekty -nech sú aj akokoľvek dobré,tak aj tak nie sú konkurencieschopné,to je aj príklad ALCA...a preto je ďalší "vývoj/výroba/predaj" len agónia,trápenie a hlavne strata štátnych peňazí...radšej nech to ukončia a hotovo...lebo za peniaze "utopené" vo vývoji podobných projektov by sme už mali fakt aj f-35...a ako som tu už písal,reči o nejakej sebestačnosti a vlastnom vojensko priemysle sú len dristy a v prípade nejaké konfliktu nám to nebude nič platné...ak si to chce "vyvíjať" súkromná firma,tak prosím,ale v prípade štátu v našich končinách sú to len stratené peniaze...
  to isté platí aj o názoroch ako tu čítam -ak si kúpite naše xxx,tak kúpime vaše xxx...ak by jedna krajina vyrábala dobrý produkt a druhá šmejd,tak logický to je pre tú prvú nevýhodné...takže ak je niečo +/- kvalitné a má to dobrú cenu,tak sa to predá...
  osobne by som bral napr. L-39NG ako náhradu našich albatrosov (ak keď tam hrozí to čo pri zuzane2,ak sa nenájde zákazník a bude to mať len ossr,tak uvidíme ako to bude časom s podporou)...
  inak,názory niektorých debilkov z oboch strán hraníc sú fakt až zarážajúce...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  18:19 06.06.2020

  Menší postřeh.

  Podle MO ČR budou nové houfnice také součástí těžké brigády (7.mb). Tím pádem lze očekávat, že cca 18 z nich opustí 13.dp a budou v organizační struktuře 7.mb. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Menší postřeh.

  Podle MO ČR budou nové houfnice také součástí těžké brigády (7.mb). Tím pádem lze očekávat, že cca 18 z nich opustí 13.dp a budou v organizační struktuře 7.mb.

  Dále si kladu otázku, když se mluví o nové studené válce a nepřítel na koho se ukazuje vlastní jaderné a chemické zbraně, tak bych očekával také požadavek na ochranu proti ZHN.

  Asi vedení AČR a poradci MOČR si myslí o tom své a očekávají jen nasazení v Mali, apod. Kde houfnice Caesar jsou naopak výhodnější.
  Skrýt celý příspěvek

  • marty_arty
   18:31 06.06.2020

   všech 48 ks, což jsou v současné době 2 oddíly zůstávají v Jinecké organizační struktuře s úkolem plnil úkoly palebné podpory dělostřelectvem ve prospěch úkolových uskupení ...
   Zobrazit celý příspěvek

   všech 48 ks, což jsou v současné době 2 oddíly zůstávají v Jinecké organizační struktuře s úkolem plnil úkoly palebné podpory dělostřelectvem ve prospěch úkolových uskupení brigádní úrovně
   Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    07:41 07.06.2020

    marty_arty

    V současné době samozřejmě ano.
    Já ovšem mluvím o budoucnosti. MO ČR plánuje do roku 2026 vytvořit těžkou brigádu (na základě současné 7.mb)
    V této zprávě se doslova ...
    Zobrazit celý příspěvek

    marty_arty

    V současné době samozřejmě ano.
    Já ovšem mluvím o budoucnosti. MO ČR plánuje do roku 2026 vytvořit těžkou brigádu (na základě současné 7.mb)
    V této zprávě se doslova píše: Základním parametrem bylo naplnění standardů NATO (především dostřel 40 km, munice ráže 155mm), protože pořízení nových houfnic je i naším aliančním závazkem. Budou totiž součástí výzbroje těžké brigády, kterou jsme slíbili vybudovat do roku 2026. Dalšími kritérii byly například také využití podvozku Tatra k udržení jednotné podvozkové platformy nebo zavedení děla v armádách NATO.

    Pokud tedy MOČR výslovně mluví o tom, že houfnice budou součástí těžké brigády, tak předpokládám, že součástí opravdu budou a 7.mb tím pádem nebude závislá na 13.dp.

    http://www.mocr.army.cz/inform...
    Skrýt celý příspěvek

    • Migi
     10:25 07.06.2020

     To je nepochopení a špatná komunikace ze strany armády. AČR nebude stavět pro NATO těžkou brigádu, ale BÚU na základě 7.mbr, kam budou přičleněny i děla z Jinců.... Organicky děla ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To je nepochopení a špatná komunikace ze strany armády. AČR nebude stavět pro NATO těžkou brigádu, ale BÚU na základě 7.mbr, kam budou přičleněny i děla z Jinců.... Organicky děla v 7. brn nebudou ani teď, ani v budoucnu....
     Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      13:13 07.06.2020

      Migi

      Nepochopení MOČR? Nebo špatná komunikace MOČR? Když oficiální stránka MOČR napíše, že budou součástí těžké brigády, tak z toho plyne jediné. Taky mi tato zpráva připadá ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Migi

      Nepochopení MOČR? Nebo špatná komunikace MOČR? Když oficiální stránka MOČR napíše, že budou součástí těžké brigády, tak z toho plyne jediné. Taky mi tato zpráva připadá trochu zarážející, ale na druhou stranu začlenit baterii samohybných houfnic do sestavy 7.mb. není zase úplně špatný nápad.
      Tato baterie by byla primárně určena na přímou podporu brigády. Ostatně takto nastaveno to má mnoho jiných armád (včetně NATO). Pro BÚU na úrovni všeobecné palebné podpory by byli k dispozici stále děla z 13.dp.
      13.dp by se proto nemusel rušit, pokud by zbylé dva manévrové prvky neměli děla začleněna do své struktury.
      ¨
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:40 07.06.2020

      Spíš špatná nebo příliš zjednodušená komunikace. Správně by tam mělo být součástí 7.BÚU.
      Žádná změna struktury 7.mb se pokud vím neplánuje. Stále budou prapory (dělostřelecké ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Spíš špatná nebo příliš zjednodušená komunikace. Správně by tam mělo být součástí 7.BÚU.
      Žádná změna struktury 7.mb se pokud vím neplánuje. Stále budou prapory (dělostřelecké oddíly) podpory v samostatných plucích. V současné době jsou dva dělostřelecké oddíly a požadovaný počet 52 děl tomu odpovídá.
      Skrýt celý příspěvek

     • Migi
      14:12 07.06.2020

      Jak píše Scotty, nic takovýho jako začleňování děl do organické struktury 7.mb se prostě neplánuje.
      Lidi co dělají komunikaci na MO a ostatně i v AČR prostě nepatří mezi úplný ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jak píše Scotty, nic takovýho jako začleňování děl do organické struktury 7.mb se prostě neplánuje.
      Lidi co dělají komunikaci na MO a ostatně i v AČR prostě nepatří mezi úplný odborníky a tak někdy něco zjednoduší. Už udělali i větší chyby....
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:58 07.06.2020

      Migi
      Bohužel vojáci co komunikují za armádou na sociálních sítích nemají často přehled o problematice a někdy je to dost znát. Bohužel nekonečné vytěžování sloganu víme co chceme ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Migi
      Bohužel vojáci co komunikují za armádou na sociálních sítích nemají často přehled o problematice a někdy je to dost znát. Bohužel nekonečné vytěžování sloganu víme co chceme nepůsobí úplně dobře. Pokud armáda komunikuje nákup vrtulníků měl by tam sedět vrtulníkář, pokud komunikuje nová děla měl by tam s nimi sedět dělostřelec. Současný stav nepůsobí úplně dobře na veřejnost která se řekněme zajímá o problematiku.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      14:40 08.06.2020

      Scotty

      Asi pravděpodobně se myslí brigádní uskupení, ale pokud oficiální zdroj se vyslovuje takto nepřesně, tak to je hodně špatně.

      Menší poznámka, 7.mb vzhledem ke svému ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty

      Asi pravděpodobně se myslí brigádní uskupení, ale pokud oficiální zdroj se vyslovuje takto nepřesně, tak to je hodně špatně.

      Menší poznámka, 7.mb vzhledem ke svému charakteru by ve své organické sestavě dělostřeleckou baterii klidně mohla mít.

      Komunikace AČR vůči veřejnosti na mě působí dost infantilně a mrzí mě, že k obhajobě některých jejích kroků se používají různé polopravdy.
      Chápu, že nyní je komunikace s veřejností teprve v plenkách a i přesto přinesla své ovoce, do budoucna si přeji a fandím, ať je komunikace více profesionálnější.
      Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:44 06.06.2020

   kdyz ti to neproslo skrz balistiku (level 2 nic moc neresi), tak to zkousis kritizovat pres ZHN. Caesar je proste TOP volba, tim spis pokud je podavani strel plny automat.

   kdyz ti to neproslo skrz balistiku (level 2 nic moc neresi), tak to zkousis kritizovat pres ZHN. Caesar je proste TOP volba, tim spis pokud je podavani strel plny automat.

   • skelet
    20:26 06.06.2020

    v dané cenové kategorii to bude zřejmě TOP volba. No a to je tak vše :)

    v dané cenové kategorii to bude zřejmě TOP volba. No a to je tak vše :)

    • Jura99
     20:29 06.06.2020

     kolove houfnice vic nestoji, takze je to i cenove na horni urovni.

     kolove houfnice vic nestoji, takze je to i cenove na horni urovni.

     • skelet
      20:39 06.06.2020

      kolové houfnice víc stojí, jen my jsme neuvolnili více peněz :)

      kolové houfnice víc stojí, jen my jsme neuvolnili více peněz :)

     • Jirosi
      20:53 06.06.2020

      Nemusel se koupit plný počet děl. Mohlo se koupit 12 ks pro 7. a zbytek by si počkal...

      Nemusel se koupit plný počet děl. Mohlo se koupit 12 ks pro 7. a zbytek by si počkal...

     • Nesher
      20:54 06.06.2020

      Ano, v momentální situaci je to to nejlepší co si můžeme dovolit. Říká se tomu kompromis. Navíc moc jiných alternativ není, pokud je pravda, že Slováci chtějí za Z2 víc než ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano, v momentální situaci je to to nejlepší co si můžeme dovolit. Říká se tomu kompromis. Navíc moc jiných alternativ není, pokud je pravda, že Slováci chtějí za Z2 víc než Korejci za K9, která je podstatně lepší, tak zbývá jen Archer, který je snad ještě dražší a zhruba stejně "úspěšný" a navíc není politická vůle (což považuji za správné) rozšiřovat počet švédských zbraňových systémů v ČR, tak ti z reálně dostupných kolových houfnic zbývá jen Caesar nebo Atmos. Z nich Caesar je zřejmé to lepší řešení. Takže ano, ideál to není, to by byla PzH 2000 nebo K9, ale z toho co bylo reálně k dispozici je Caesar asi to nejlepší.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      21:08 06.06.2020

      však říkám, že za ty peníze je to TOP. Jen někteří tady vykřikují, že ostatní jsou blázni, když si kupují jiné typy. Ale já to chápu. Je to taková racionalizace nákupu a její ...
      Zobrazit celý příspěvek

      však říkám, že za ty peníze je to TOP. Jen někteří tady vykřikují, že ostatní jsou blázni, když si kupují jiné typy. Ale já to chápu. Je to taková racionalizace nákupu a její obhajoba před sebou samým :)
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      21:20 06.06.2020

      semtam: kolove vic nestoji, Archer zakazniky nema ale pisou jeho cenu domaci armade 4.5mil USD v roce 2010

      semtam: kolove vic nestoji, Archer zakazniky nema ale pisou jeho cenu domaci armade 4.5mil USD v roce 2010

     • skelet
      21:28 06.06.2020

      jura99: můžeš si lhát do kapsy jak chceš, ale koupili jsme jen vyšší výbavu lowcost výrobku. Není to ani Archer, ani AGM, ani Zuzka, ani G6. Jen taženka na kolech pro státy, které ...
      Zobrazit celý příspěvek

      jura99: můžeš si lhát do kapsy jak chceš, ale koupili jsme jen vyšší výbavu lowcost výrobku. Není to ani Archer, ani AGM, ani Zuzka, ani G6. Jen taženka na kolech pro státy, které nechcou utratit moc peněz, ale nechcou taženou houfnici
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      21:47 06.06.2020

      skelet: ty udajne spravne volby co pises maji jedno spolecne - obchodni neuspech.

      skelet: ty udajne spravne volby co pises maji jedno spolecne - obchodni neuspech.

     • skelet
      22:10 06.06.2020

      Na rozdil od tebe a Jirosiho se tady netvarim jako, ze zbytek sveta jsou idioti, kdyz nejdou nasi cestou. Proste jsme koupili to nejlevnejsi co na trhu je. Oprava koupili jsme ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na rozdil od tebe a Jirosiho se tady netvarim jako, ze zbytek sveta jsou idioti, kdyz nejdou nasi cestou. Proste jsme koupili to nejlevnejsi co na trhu je. Oprava koupili jsme nejdrazsi verzi toho nejlevnejsiho co na trhu je.
      To ze se mi tazena houfnice na kolech, ktera ma automat neautomat nelibi nezastiram. Ja holt nemam rad fastfood.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      22:46 06.06.2020

      skelet: tak pokud jde o kolove, tak prave zbytek sveta nasi cestou jde, tedy bud vezova na pasech nebo nevezova na kolech. Vezovych na kolech je minimum

      skelet: tak pokud jde o kolove, tak prave zbytek sveta nasi cestou jde, tedy bud vezova na pasech nebo nevezova na kolech. Vezovych na kolech je minimum

     • Jirosi
      23:44 06.06.2020

      Skelet: "To ze se mi tazena houfnice na kolech, ktera ma automat neautomat"

      Možná vám to přijde vtipné, ale v ACR slouží tažené minomety na kolech.
      Právě, že to tak u děl ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: "To ze se mi tazena houfnice na kolech, ktera ma automat neautomat"

      Možná vám to přijde vtipné, ale v ACR slouží tažené minomety na kolech.
      Právě, že to tak u děl neskončilo je úspěch. To, že se bavíme o plném požadovaném počtu děl v NATO ráži je druhý.
      Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      07:51 07.06.2020

      Nesher

      Caesar vs Atmos jsou prakticky totožné houfnice a je dosti možné, že Izrael by mohl svá děla nabídnout i finančně výhodněji.
      Pokud si poslechnete armádní špičky, jak mluví ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nesher

      Caesar vs Atmos jsou prakticky totožné houfnice a je dosti možné, že Izrael by mohl svá děla nabídnout i finančně výhodněji.
      Pokud si poslechnete armádní špičky, jak mluví o akvizicích, tak jasně říkají, že by jsme měli nakupovat od států NATO.
      Což zní na první pohled logicky, ovšem v reálu jde spíš o přehnanou servilitu. Jiné členské státy nakupují třeba v rámci dělostřelectva techniku mimo NATO jako je třeba K9 a dokonce se jedná o mnohem slabší armády než ČR a které jsou navíc ještě mnohem blíže k potencionálnímu protivníku jako je třeba Estonsko.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:17 07.06.2020

      Semtam: Ty státy jsou v první linii, tak si kupují houfnice do první linie.
      CR prostě první linie není.

      " je dosti možné, že Izrael by mohl svá děla nabídnout i finančně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Semtam: Ty státy jsou v první linii, tak si kupují houfnice do první linie.
      CR prostě první linie není.

      " je dosti možné, že Izrael by mohl svá děla nabídnout i finančně výhodněji."

      Kdy se tak naposled stalo pro CR v rámci nákupu zbraní z Izraele?
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      10:05 07.06.2020

      jirosi: u houfnice argumentovat minometem? wow :))

      jirosi: u houfnice argumentovat minometem? wow :))

     • semtam
      13:16 07.06.2020

      Jirosi

      A do Pobaltí jezdíme aby jsme byli v první linii, nebo pro srandu králíkům.
      A hlavně ty, který argumentuje NATEM, tak najednou nejsme v první linii...

      Jirosi

      A do Pobaltí jezdíme aby jsme byli v první linii, nebo pro srandu králíkům.
      A hlavně ty, který argumentuje NATEM, tak najednou nejsme v první linii...

     • Jirosi
      14:02 07.06.2020

      Semtam: Názor je stále stejný, pomáháme ve schopnostech co dané státy nemají.
      Zrovna u těch Cesarů bych očekával, že je tam potom budeme posílat.
      Zatím co doma nám stále zůstanou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Semtam: Názor je stále stejný, pomáháme ve schopnostech co dané státy nemají.
      Zrovna u těch Cesarů bych očekával, že je tam potom budeme posílat.
      Zatím co doma nám stále zůstanou děla, kdyby došlo k jejich zničení.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      22:59 07.06.2020

      Semtam
      A ty máš nějakou indikaci, že Atmos ve výběru nebyl? Podle mě naopak byl, na začátku bylo ve výběru 7 systémů, evidentně Francouzi nabídli nejlepší podmínky.

      Semtam
      A ty máš nějakou indikaci, že Atmos ve výběru nebyl? Podle mě naopak byl, na začátku bylo ve výběru 7 systémů, evidentně Francouzi nabídli nejlepší podmínky.

   • semtam
    07:32 07.06.2020

    Jura99

    Pancéřová ochrana houfnice je v mnoha armádách požadována, proč viz. mé příspěvky níže.
    Pokud opravdu se myslí ruská hrozba vážně, tak houfnice by měli mít ochranu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jura99

    Pancéřová ochrana houfnice je v mnoha armádách požadována, proč viz. mé příspěvky níže.
    Pokud opravdu se myslí ruská hrozba vážně, tak houfnice by měli mít ochranu (filtrační zařízení) proti ZHN.

    Já nic nezkouším, já jen popisuji skutečná stav věcí. V minulosti, kdy padla témata houfnic, tak se nikdo za typy houfnic jako je Caesar nikdo nepral. Nyní když se oznámilo, že se budou kupovat houfnice Caesar, tak určitá skupina diskutujících, která tráví celé dny v diskuzích najednou slepě hájí Caesar, prakticky bez hlubších znalostí, jen ví, co mají hájit. Komedie.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     08:06 07.06.2020

     Nebojte se nejste sám.
     v ACR tímto dochází k změně ráže NATO. Nové 152 náboje se nebudou kupovat, přesto budeme mít v mobilizační rezervě děla. Ale k čemu nám budou děla bez munice ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nebojte se nejste sám.
     v ACR tímto dochází k změně ráže NATO. Nové 152 náboje se nebudou kupovat, přesto budeme mít v mobilizační rezervě děla. Ale k čemu nám budou děla bez munice snad víte.
     Pokud by se koupil menší počet děl, bylo by to dost zásadní propad schopnosti poskytovat palbu. Čím to vyrovnat, vytažením děl bez munice, a co potřebují modernizaci?
     V budoucnu až se armáda rozhodne pro nové pásové platformy (v příštích 10.letech se mají vybírat oba, překvapivě) se může usoudit, že máme prostředky a sjednotit na nich i pásové děla. Do té doby, by nákup lepší děl v malém počtu vytvořil logistické peklo, co by ACR brzdilo i bez nasazení ZHN.
     Pokud máte dělo pohybující se poblíž fronty pro malí dostřel (DANA), pak musíte řešit i zvýšené riziko ZHN. Pokud se můžete pohybovat za frontou tohle riziko, klesá na úroveň jakou poskytujete třeba logistickému zabezpečení jednotek.
     Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      08:17 07.06.2020

      Jirosi

      Doporučuji vám si přečíst tento článek

      https://www.armadninoviny.cz/n...

      Jirosi

      Doporučuji vám si přečíst tento článek

      https://www.armadninoviny.cz/n...

     • Jirosi
      09:48 07.06.2020

      Ten článek sem četl. Rozhodující pro zlepšení efektivity střelby je zpřesnění střelby. Systém Ceasar poskytuje vlastní "levnější" zpřesnění střelby.

      Ten článek sem četl. Rozhodující pro zlepšení efektivity střelby je zpřesnění střelby. Systém Ceasar poskytuje vlastní "levnější" zpřesnění střelby.

 • semtam
  18:12 06.06.2020

  Napadl mě menší průzkum znalostí problematiky.

  Kdo si myslí, že houfnice má pancíř hlavně z důvodu ochrany před dělostřeleckou palbou ať dá dislike.

  Kdo si myslí, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Napadl mě menší průzkum znalostí problematiky.

  Kdo si myslí, že houfnice má pancíř hlavně z důvodu ochrany před dělostřeleckou palbou ať dá dislike.

  Kdo si myslí, že houfnice mají pancíř z jiných důvodů, než je pouze nepřátelská dělostřelecká palba, ať dá like.
  Skrýt celý příspěvek

  • satai
   18:27 06.06.2020

   Dislike zadarmo. Ne jako odpověď.

   Dislike zadarmo. Ne jako odpověď.

  • technik
   19:44 06.06.2020

   Samozřejmě pancíř plní i jednu velmi důležitou úlohu, a tím je ochrana posádky a celého nabíjecího mechanismu proti povětrnostním vlivům. Zejména jízda po posolenych cestách, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Samozřejmě pancíř plní i jednu velmi důležitou úlohu, a tím je ochrana posádky a celého nabíjecího mechanismu proti povětrnostním vlivům. Zejména jízda po posolenych cestách, námraza, déšť budou tyto mechanismy hodně namáhat. Další velice důležitý úkol kromě balistické ochrany je také ochrana proti UV záření. Kabeláž, hydraulické hadice a ostatní pryžové části jsou na UV velmi choulostivé na to jistě Nexter myslel ale nikdy nejde udělat ochrana na takové úrovni jako u celopancéřové věže, ovšem údržba a zejména opravy u Ceasara bude jistě velmi příjemná na rozdíl od Dany.
   Skrýt celý příspěvek

  • Mbelda
   20:50 06.06.2020

   Můj názor: dělostřelectvo je cenná jednotka, která se nebude pohybovat bez zajištění. Beztak je bude doprovázet uaz či Tatra s bigošema na ochranu. Rpg7 je stejně rozšířená jako ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Můj názor: dělostřelectvo je cenná jednotka, která se nebude pohybovat bez zajištění. Beztak je bude doprovázet uaz či Tatra s bigošema na ochranu. Rpg7 je stejně rozšířená jako AK. To k tomu pancíři. Kulomet udělá taky paseku, kór ty velkorážní.
   Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  16:47 06.06.2020

  U Ceasara 8x8 mě trošku dráždí ten "futuristický design", myslím, že by tomu lépe slušela stejná kabina jako má Tatra 815-7 PRAM. A taky kvůli unifikaci náhradních dílů by to bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  U Ceasara 8x8 mě trošku dráždí ten "futuristický design", myslím, že by tomu lépe slušela stejná kabina jako má Tatra 815-7 PRAM. A taky kvůli unifikaci náhradních dílů by to bylo lepší, např stejná neprůstřelná skla, stejný přídavný pancíř, ...
  Skrýt celý příspěvek

  • marty_arty
   16:52 06.06.2020

   souhlas, řekl bych, že se o tom asi ještě budou bavit, než se podepíše smlouva ...

   souhlas, řekl bych, že se o tom asi ještě budou bavit, než se podepíše smlouva ...

  • Scotty
   17:25 06.06.2020

   To že dostane tatrováckou pancéřovanou kabinu už bylo oznámeno.

   To že dostane tatrováckou pancéřovanou kabinu už bylo oznámeno.

   • Cenzor
    19:18 06.06.2020

    Máš pravdu,ale jistota, že to tak bude tu není:

    ..."Jde sice jen o spekulaci, ale Armáda ČR zřejmě zůstane u klasického tarovackého tvaru kabiny, bez „stealth“ kitů, které jsme ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Máš pravdu,ale jistota, že to tak bude tu není:

    ..."Jde sice jen o spekulaci, ale Armáda ČR zřejmě zůstane u klasického tarovackého tvaru kabiny, bez „stealth“ kitů, které jsme viděli na prvním prototypu houfnice CAESAR 8×8."...

    Doufám, že se tato spekulace naplní a že se bude přemýšlet i u jiných věcí. Trošku mě děsí, že to chtějí nakoupit i s municí. Bylo by trošku hloupý ji kupovat od Francouzů, když se u nás vyrábí pro jiné státy:
    https://explosia.cz/produkty/m...
    https://www.stvgroup.cz/file/1...
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     20:26 06.06.2020

     Myslím že to bylo někde napsáno naprosto jasně, ale už si bohužel nevzpomenu kde.

     Myslím že to bylo někde napsáno naprosto jasně, ale už si bohužel nevzpomenu kde.

 • Jura99
  16:31 06.06.2020

  Tak půlka diskuse byla v podstatě zmýlená, protože ten poslední automatický Caesar si nabírá granáty bez ručního podávání. Dánové mají o něco starší verzi, kde se granát ručně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak půlka diskuse byla v podstatě zmýlená, protože ten poslední automatický Caesar si nabírá granáty bez ručního podávání. Dánové mají o něco starší verzi, kde se granát ručně přiblíží do stojánku, odkud si jej rameno odebere.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   17:27 06.06.2020

   Nabízí se obě verze, je na zákazníkovy jakou si vybere.....

   Nabízí se obě verze, je na zákazníkovy jakou si vybere.....

  • flanker.jirka
   18:09 06.06.2020

   Pokud by to udělali full automatic, tak už zbývá remote control z kabiny a patřilo by to do 21. století. :-)

   Pokud by to udělali full automatic, tak už zbývá remote control z kabiny a patřilo by to do 21. století. :-)

   • Scotty
    20:27 06.06.2020

    Podávání prachových náplní je stále poloautomatické.

    Podávání prachových náplní je stále poloautomatické.

   • Mbelda
    21:00 06.06.2020

    Zatím každý automat musíš naládovat nejdřív hezky do teplejch.

    Jen z těch videí, co jsem tu shlédl, by mohlo to rameno fungovat jako hydraulická ruka, což výrazně zmenší fyzické ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zatím každý automat musíš naládovat nejdřív hezky do teplejch.

    Jen z těch videí, co jsem tu shlédl, by mohlo to rameno fungovat jako hydraulická ruka, což výrazně zmenší fyzické zatížení obsluhy.
    Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     10:02 07.06.2020

     No, ale kdyby kapacita automatu odpovídala aspoň jedné palebné úloze, bylo by možné ho plnit někde "stranou" a na palebném stanovišti jen odstřílet (bez opouštění kabiny) a pak se ...
     Zobrazit celý příspěvek

     No, ale kdyby kapacita automatu odpovídala aspoň jedné palebné úloze, bylo by možné ho plnit někde "stranou" a na palebném stanovišti jen odstřílet (bez opouštění kabiny) a pak se co nejrychleji klidit...
     Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
   20:04 06.06.2020

   Jura99
   Dej sem odkaz na plný automat , rád bych to viděl. Díky

   Jura99
   Dej sem odkaz na plný automat , rád bych to viděl. Díky

   • Jura99
    20:19 06.06.2020

    jedine video je youtubu, tam kde o tom mluvi zastupce nexteru, jak to funguje videt neni, ale je tam jinak reseny zasobnik s granaty nez u danskeho automatu a vyplyva z toho, ze ...
    Zobrazit celý příspěvek

    jedine video je youtubu, tam kde o tom mluvi zastupce nexteru, jak to funguje videt neni, ale je tam jinak reseny zasobnik s granaty nez u danskeho automatu a vyplyva z toho, ze rameno nabere granat prisunuty na konec zasobniku bez lidske ruky. Hnaci napln se naklada nadale stejne.
    Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
     20:48 06.06.2020