Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

ShKH vz. 77 Dana v Ázerbájdžánu; větší fotonews.day.az

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném videu i přiložených fotkách lze jasně rozpoznat modernizované samohybné kanónové houfnice (ShKH) vz. 77 Dana a raketomety RM-70 Vampir.

Samohybné houfnice Dana a raketomety Vampir zveřejnilo ázerbájdžánské ministerstvo obrany v souvislosti s probíhajícím vojenským cvičením. “Podle plánu schváleného prezidentem Ázerbájdžánu, vrchního velitele ozbrojených sil Ilhama Alijeva, 18. září začalo rozsáhlé cvičení za účasti různých jednotek a zbraní ozbrojených sil,” stojí v tiskovém prohlášení ministerstva obrany Ázerbajdžánu.

“Do cvičení se zapojilo 15 000 vojáků, více než 150 kusů tanků a obrněných vozidel, 120 raketometů, minometů a dělostřeleckých systémů různých ráží a 20 bojových letounů, jakož i nové prostředky rádioelektronického boje a bezpilotní prostředky,” píše se dále v tiskovém prohlášení. Cvičení skončí dnes v pátek.

Ázerbájdžán je země ležící u Kaspického moře, ve které žije 9,5 milionu obyvatel. Mezi základní ekonomické a zahraničně-politické rysy země patří obrovská naleziště ropy (s tím související rychle rostoucí HDP) a úzké vojenské vztahy s Izraelem, který Ázerbájdžánu dodal již řadu zbraní, např. vozidla SandCat, raketomety Lynx, střely Spike, houfnice ATMOS 2000 a velké množství nejrůznějších dronů.

Podle různých zdrojů přibližně 20 až 25 milionů Ázerů žije v sousedním Íránu, kteří obývají třetinu íránského území. V Teheránu Ázerové ovládají veškerý maloobchod. V tomto směru je možné chápat izraelský zájem o Ázerbájdžán.

Ázerbájdžán rovněž vede stoletý spor s Arménií o náhorní Karabach, který několikrát za minulé století přerostl v otevřenou válku (poslední skončila v roce 1994). Podle místních novin Day.az, které se odvolávají na ázerbájdžánské ministerstvo obrany, arménské ozbrojené síly z minometů ráže 60 mm za posledních 24 hodin (zveřejněno 20.9.) 120 krát vypálily na pozice ázerbájdžánské armády na náhorním Karabachu.

Nyní k samotným dodávkám “československých” houfnic Dana a raketometů Vampir do této země ležící u Kaspického moře.


Houfnice Dana; větší foto / news.day.az

Dodávky houfnic a raketometů jsou negativně “propírány” v ruských médiích. Například ruský web News Front uvedl, že členské státy Evropské unie nemají (není to ale zakázáno) dodávat zbraně kterékoli ze stran konfliktu (Ázerbájdžán×Arménie).

“Z tohoto pohledu je pořízení českých dělostřeleckých systémů politickým krokem ze strany Baku, který již disponuje řadou různých raketometů a samohybných zbraní, aniž by tedy potřeboval nové dodavatele,” píše se v článku na News Front, který dále obviňuje všechny zůčastněné strany z nelegálnosti celého obchodu. 

Prozatím žádný stát Evropské unie takto výkonné zbraně Ázerbájdžánu nedodal. Ázerbájdžán ale má ve výzbroji německé samopaly MP5, automobily Mercedes-Benz G-Class, polské automobily Tarpan Honker a britské Land Rover Defender. Američané ázerbájdžánské armádě dodali zase vozidla Humvee a MRAPy Cougar. Turecko zase poskytlo mimo jiné raketomety T-122 Sakarya a T-300 Kasırga.


Kolona raketometů RM-70 Vampir; větší foto / news.day.az

Podle vyjádření zástupce českého průmyslu dodávky houfnic Dana a raketometů Vampir zajišťovala izraelská firma ELBIT Systems a firmy z České a Slovenské republiky fungovaly jako subdodovatelé.

Připomeňme, že Baku má úzké vztahy s NATO, USA i Tureckem. Od roku 1994 je členem aliančního programu Partnerství pro mír, má se Severoatlantickou aliancí zvláštní partnerství a zapojil se svými vojenskými jednotkami do celé řady zahraničních misí a operací NATO v Kosovu a Afghánistánu. Od roku 2015 se Baku pod patronátem NATO podílí na výcviku afghánských bezpečnostních složek.

Podle vyjádření zástupce českého průmyslu se Ázerbájdžán významně podílí ve spolupráci s NATO na boji s terorismem, a to sdílením zpravodajských informací a analýz a spoluprací s členy NATO na protiteroristickém výcviku. Je známá také spolupráce americké speciální jednotky US Navy Seal se speciálními námořními jednotkami Ázerbájdžánu.


Záběry houfnic Dana a raketometů Vampir ázerbájdžánské armády.

Ázerbájdžán se snaží navázáním vojenské a bezpečnostní spolupráce se západními zeměmi (USA, NATO a EU), a to i tedy s Českou a Slovenskou republikou, vyvážit vliv Ruska.

Většina výzbroje ázerbájdžánské armády historicky pochází z Ruska, které je dodnes významným dodavatelem výzbroje do této země. Rozšíření počtu dodavatelů, dokonce se zapojením firem ze států NATO, znamená konkurenci pro ruský obranný průmysl a negativně ovlivňuje zájmy Ruské federace.

Podle vyjádření zástupce českého průmyslu lze očekávat v souvislosti s touto dodávkou i výskyt profesionálně vytvářených a šířených fám a falešných zpráv. Zástupce českého průmyslu zdůraznil, že Ázerbájdžán není předmětem mezinárodního embarga na vývoz zbraní.

Zdroj: News FrontBMPD Livejournal

Nahlásit chybu v článku


Související články

Náhorní Karabach – zamrzlý konflikt ožívá

Náhorní Karabach je území rozkládající se vysoko v horách Malého Kavkazu. Přestože se jedná o oblast ...

EXCALIBUR ARMY dodala Indonésii moderní raketomety Vampir na podvozcích Tatra

Společnost EXCALIBUR ARMY, která je součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), dodala v minulých ...

Armáda ČR obnovuje dělostřelectvo: Houfnice DANA zůstává

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • wlko
  19:20 24.09.2017

  tomas.kotnour aj z Bratislavského letiska, náklad aj destinácia podobná.

  tomas.kotnour aj z Bratislavského letiska, náklad aj destinácia podobná.

 • tomas.kotnour
  19:12 24.09.2017

  Začátkem července letěly tři podvozky pod Danu a pět RMek Ruslanem do Tel ...Zobrazit celý příspěvek

  Začátkem července letěly tři podvozky pod Danu a pět RMek Ruslanem do Tel Avivu

  http://zpravy.e15.cz/byznys/do... Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  18:56 24.09.2017

  Podle Azerbajdzanskeho ministerstva obrany k dodavkam doslo v roce 2016 a 2017. Podle vyrocni zpravy MPO o kontrole a vyvozu vojenskeho materialu, zadne takove polozce tj. ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle Azerbajdzanskeho ministerstva obrany k dodavkam doslo v roce 2016 a 2017. Podle vyrocni zpravy MPO o kontrole a vyvozu vojenskeho materialu, zadne takove polozce tj. spadajici do skupiny 2 nebyla v roce 2016 udelena licence na vyvoz do Azerbajdzanu, Izraele. Jestli k dodavkam nedoslo pres zeme jako Bulharsko, Chorvatsko etc. tak dodavka komplet probehla tento rok 2017.Skrýt celý příspěvek

 • m164
  18:10 24.09.2017

  Zdenoušek: Nedramatizujte. Starlight: Nejaký čas dozadu bol zaujímavý článok, tuším na sme.sk, o predaji zbraní z SR a ČR do konfliktných zemí. Ak napríklad ministerstvo ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdenoušek:

  Nedramatizujte.

  Starlight:

  Nejaký čas dozadu bol zaujímavý článok, tuším na sme.sk, o predaji zbraní z SR a ČR do konfliktných zemí. Ak napríklad ministerstvo odmietlo vydať exportnú licenciu, obchod sa urobil jednoducho cez prostredníka. Jedným príkladom bolo zamietnutie žiadosti z ČR pre export na Blízky východ, na čo exportér predal tovar do Srbska a to licenciu udelilo. Z SR sa v tom čase takto vyviezli zbrane v celkovej hodnote 800 mil. € na Blízky východ, nakoniec pravdepodobne škončili v Sýrii. Vyvážali sa i zbrane, ktoré sa na Slovensku nikdy nepoužívali a vyvážali sa do Saudskej Arábie, ktorá ich taktiež nepoužíva a do svojho inventára ich nezaradila, takže ich pravdepodobne opätovne vyviezla alebo darovala. Slovensko i SA v takýchto obchodoch boli medzičlánky a o skutočnom koncovom užívateľovi sa nedozvieme, najmä ak tovar zmení ruky opakovane. Je prakticky nemožné zabrániť, aby sa dostal kamkoľvek. Politici zodpovední za udeľovanie licencií môžu vedieť/tušiť, ale aj nemusia, kam zbrane skutočne smerujú. Spomínaný článok však poukazoval i na prípad, kedy sa Srbské ministerstvo vyslovilo proti exportu, pretože smeroval do rizikových oblastí na Blízkom východe, ale Srbská vláda ju napriek tomu a s vedomím, kam majú zbrane smerovať, udelila. Vláda SR si taktiež toho musela byť aspoň čiastočne vedomá, nakoľko na otázky Fico odpovedal priamo (parafrázovanie): "Je to dobré pre našu ekonomiku a ak nie my, tak ich vyvezie niekto iný."

  A ak sa takto vedome vyvážajú zbrane defacto do Sýrie, vývoz do Azerbajdžánu nemôže byť žiaden problém.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  15:25 24.09.2017

  Kedy najskôr budú dostupné odhady koľko kusov techniky tam bolo "prepašovanej"? Čo pozerám na wiki, majú tendenciu robiť akvizície delostreleckej techniky tak zhruba po 18-36ks.

  Kedy najskôr budú dostupné odhady koľko kusov techniky tam bolo "prepašovanej"? Čo pozerám na wiki, majú tendenciu robiť akvizície delostreleckej techniky tak zhruba po 18-36ks.

 • Zdenoušek
  14:59 24.09.2017

  To že šrouby jsou naše a matky od vás mi nechybí. Tohle ublíženectví je fakt hrozný. Když mi zdechla koza, musí i ta vaše...

  To že šrouby jsou naše a matky od vás mi nechybí. Tohle ublíženectví je fakt hrozný. Když mi zdechla koza, musí i ta vaše...

 • Starlight
  13:32 24.09.2017

  Lidové noviny, sobota 23. září 2017, článek „Čeští zbrojaři vydělávají na válce“, autor Tomáš Tománek. ...Zobrazit celý příspěvek

  Lidové noviny, sobota 23. září 2017, článek „Čeští zbrojaři vydělávají na válce“, autor Tomáš Tománek. https://www.pressreader.com/cz...

  Cituji:

  ….Aktuálně navíc vyplula jedna potenciální „mina“, která by pověst zbrojního exportu mohla ohrozit. Ázerbájdžán se totiž pochlubil samohybnými houfnicemi Dana, které údajně koupil z Česka. Znepokojil tím sousední Arménii, s níž se přes 20 let pře o Náhorní Karabach. Česko patří k zemím, které se zavázaly vojensky nepodporovat ani jednu ze stran konfliktu. České ministerstvo zahraničí navíc arménskému Rádiu Svoboda sdělilo, že žádné povolení k vývozu děl do Ázerbájdžánu nevydalo.

  „Samotného mě zajímá, jak se Dana v zemi ocitla,“ řekl LN poslanec Robin Böhnish, který je právě na návštěvě Arménie. „Místní trochu pozvedají obočí nad tím, že se zbraň do Ázerbájdžánu dostala,” dodal. …

  Konec citace

  Poznámka 1: pro udělení vývozu zbraní ČR se k povolení na konkrétní obchodní případ vyjadřuje Ministerstvo obchodu a průmyslu, Ministerstvo obrany a Ministerstvo zahraničních věcí. Žadatel by měl správně uvést zemi konečného uživatele. V případě porušení českého práva může český subjekt mimo jiné přijít o obecně o oprávnění k vývozu vojenského materiálu. Nebo méně dramaticky ale stejně účinně budou jeho další obchodní případy přepečlivě posuzovány (a třeba neschváleny).

  Poznámka 2: poslanec PhDr. Robin Böhnish (ČSSD) je aktuálně Předseda výboru pro životní prostředí. Dále je členem zahraničního výboru a například podvýboru pro rozvojovou spolupráci. Více zde: http://www.psp.cz/sqw/detail.s... Je velkým přítelem Arménie (ale i Gruzie) a o této zemi vydal minimálně jednu knihu.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:43 24.09.2017

  Buďme rádi, že je to Czech a ne Czeczna...

  Buďme rádi, že je to Czech a ne Czeczna...

 • hurvo
  10:58 24.09.2017

  Nad janes by som si vobec nerobil hlavu. V anglictine ked sa jedna o ceskoslovensko takmer vzdy skratene hovoria czech.

  Nad janes by som si vobec nerobil hlavu. V anglictine ked sa jedna o ceskoslovensko takmer vzdy skratene hovoria czech.

 • tryskac
  10:46 24.09.2017

  Ono je to celkom zlozite (a svojim sposobom zbytocne) bavit sa co je ceske a co slovenske. Podvozok je tatrovacky, ale vyvinuty a vyrobeny v Banovciach n/Bebravou (Slovensko), kde ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono je to celkom zlozite (a svojim sposobom zbytocne) bavit sa co je ceske a co slovenske. Podvozok je tatrovacky, ale vyvinuty a vyrobeny v Banovciach n/Bebravou (Slovensko), kde bola vyvinuta cela Tatra 813. Tym ale netvrdim, ze Ledvinkova konstrukcia je slovenska...(dost je sporne ci je vobec ceska, kedze Ledvinka bol sudetak..). Nastavba je cela vyrobena na uzemi Slovenska (za cias ceskoslovenska). Ale je pravda, ze novinari by mali byt faktograficky korektni. Skor ma zaujalo to, ze cely obchod mali pod palcom Izraelci, holt Zidia su asi predsa len lepsi obchodnici.. Tusim sa pomaly cela produkcia DAN presunie na Kavkaz, kde si to min v Gruzinsku aj zastrielalo...Skrýt celý příspěvek

 • Padousek
  07:35 24.09.2017

  m164: Autor mohl myslet modernizovanou Danu M1 když později v též větě zmiňuje modernizovaný RM-70 Vampír. A Dana M1 je českým produktem od Excalibur army, jejíž modernizace ...Zobrazit celý příspěvek

  m164:
  Autor mohl myslet modernizovanou Danu M1 když později v též větě zmiňuje modernizovaný RM-70 Vampír. A Dana M1 je českým produktem od Excalibur army, jejíž modernizace proběhla z větší části v Česku a letecky byla přepravena po částech do Izraele ke zkompletování. A původní Dana je prostě československá, tatrovácký podvozek se slovenskou dělovou věží.Skrýt celý příspěvek

 • m164
  22:44 23.09.2017

  Jura99: http://forum.valka.cz/topic/vi... Vyvinutá v Trenčíne, vyrábaná v Dubnici. Odkazoval som na citované médiá a na ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: http://forum.valka.cz/topic/vi...

  Vyvinutá v Trenčíne, vyrábaná v Dubnici.

  Odkazoval som na citované médiá a na IHS, nie na AN. Z IHS Janes:

  Czech-designed Dana 152 mm self-propelled howitzers (SPHs) and RM-70 Vampir 122 mm (40-round) multiple rocket launchers (MRLs).

  Je to ako čítať v automobilovom časopise, že Škodovka je Slovenský produkt, tak som sa nad tým pozastavil.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  21:01 23.09.2017

  Zajimave, ze zakazka celkem unikla pozornosti do doby realizace. Jak hluboce jsou Dany modernozovany? Maji novy SŘP a jaky. Jsou stejne jako modernizace ACR? Kde se modernizace ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajimave, ze zakazka celkem unikla pozornosti do doby realizace. Jak hluboce jsou Dany modernozovany? Maji novy SŘP a jaky. Jsou stejne jako modernizace ACR? Kde se modernizace provedla ?
  m164: v jakem smyslu? Vsak pisi ze Dana je cs houfnice? Jak by to tedy melo byt skovensky spravne ?Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:24 23.09.2017

  Falko: CSG zmiňuje, že v případě zájmu, je možné víc upravit kabinu. Ve svých materiálech mají i hodně pěkný ...Zobrazit celý příspěvek

  Falko:
  CSG zmiňuje, že v případě zájmu, je možné víc upravit kabinu. Ve svých materiálech mají i hodně pěkný facelift:

  http://www.palba.cz/album/disp... Skrýt celý příspěvek

 • Falko
  14:27 23.09.2017

  Tie húfnice vyzerajú naozaj super .

  Tie húfnice vyzerajú naozaj super .

 • m164
  23:40 22.09.2017

  Vidím, že Trenčín a Dubnica nad Váhom sa presťahovali do Česka. Nie len, že podobný brept urobili citované média, ktorých autorov to pravdepodobne nezaujíma, ale IHS Janes ...Zobrazit celý příspěvek

  Vidím, že Trenčín a Dubnica nad Váhom sa presťahovali do Česka.

  Nie len, že podobný brept urobili citované média, ktorých autorov to pravdepodobne nezaujíma, ale IHS Janes (analytický portál, ktorý sa tým živí) Trenčín naozaj presťahoval.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  20:06 22.09.2017

  Rusove dodavaji zbrane obema stranam konfliktu. Nemaji si co stezovat.

  Rusove dodavaji zbrane obema stranam konfliktu. Nemaji si co stezovat.

 • stirling
  17:43 22.09.2017

  Warnost: to jsou podle mě renovované RM-70 vyřazené z české armády včetně podvozku t813. Jinak škoda, že se nepodělí o výsledky jak si vedly modernizované Dany, když nás to ...Zobrazit celý příspěvek

  Warnost: to jsou podle mě renovované RM-70 vyřazené z české armády včetně podvozku t813.
  Jinak škoda, že se nepodělí o výsledky jak si vedly modernizované Dany, když nás to bohužel také čeká...Skrýt celý příspěvek

 • Warnost
  15:21 22.09.2017

  Co to je za kabinu u těch Vampírů? To vidím poprvé...

  Co to je za kabinu u těch Vampírů? To vidím poprvé...

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2