Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu

ShKH vz. 77 Dana v Ázerbájdžánu; větší fotonews.day.az

Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném videu i přiložených fotkách lze jasně rozpoznat modernizované samohybné kanónové houfnice (ShKH) vz. 77 Dana a raketomety RM-70 Vampir.

Samohybné houfnice Dana a raketomety Vampir zveřejnilo ázerbájdžánské ministerstvo obrany v souvislosti s probíhajícím vojenským cvičením. “Podle plánu schváleného prezidentem Ázerbájdžánu, vrchního velitele ozbrojených sil Ilhama Alijeva, 18. září začalo rozsáhlé cvičení za účasti různých jednotek a zbraní ozbrojených sil,” stojí v tiskovém prohlášení ministerstva obrany Ázerbajdžánu.

“Do cvičení se zapojilo 15 000 vojáků, více než 150 kusů tanků a obrněných vozidel, 120 raketometů, minometů a dělostřeleckých systémů různých ráží a 20 bojových letounů, jakož i nové prostředky rádioelektronického boje a bezpilotní prostředky,” píše se dále v tiskovém prohlášení. Cvičení skončí dnes v pátek.

Ázerbájdžán je země ležící u Kaspického moře, ve které žije 9,5 milionu obyvatel. Mezi základní ekonomické a zahraničně-politické rysy země patří obrovská naleziště ropy (s tím související rychle rostoucí HDP) a úzké vojenské vztahy s Izraelem, který Ázerbájdžánu dodal již řadu zbraní, např. vozidla SandCat, raketomety Lynx, střely Spike, houfnice ATMOS 2000 a velké množství nejrůznějších dronů.

Podle různých zdrojů přibližně 20 až 25 milionů Ázerů žije v sousedním Íránu, kteří obývají třetinu íránského území. V Teheránu Ázerové ovládají veškerý maloobchod. V tomto směru je možné chápat izraelský zájem o Ázerbájdžán.

Ázerbájdžán rovněž vede stoletý spor s Arménií o náhorní Karabach, který několikrát za minulé století přerostl v otevřenou válku (poslední skončila v roce 1994). Podle místních novin Day.az, které se odvolávají na ázerbájdžánské ministerstvo obrany, arménské ozbrojené síly z minometů ráže 60 mm za posledních 24 hodin (zveřejněno 20.9.) 120 krát vypálily na pozice ázerbájdžánské armády na náhorním Karabachu.

Nyní k samotným dodávkám “československých” houfnic Dana a raketometů Vampir do této země ležící u Kaspického moře.


Houfnice Dana; větší foto / news.day.az

Dodávky houfnic a raketometů jsou negativně “propírány” v ruských médiích. Například ruský web News Front uvedl, že členské státy Evropské unie nemají (není to ale zakázáno) dodávat zbraně kterékoli ze stran konfliktu (Ázerbájdžán×Arménie).

“Z tohoto pohledu je pořízení českých dělostřeleckých systémů politickým krokem ze strany Baku, který již disponuje řadou různých raketometů a samohybných zbraní, aniž by tedy potřeboval nové dodavatele,” píše se v článku na News Front, který dále obviňuje všechny zůčastněné strany z nelegálnosti celého obchodu. 

Prozatím žádný stát Evropské unie takto výkonné zbraně Ázerbájdžánu nedodal. Ázerbájdžán ale má ve výzbroji německé samopaly MP5, automobily Mercedes-Benz G-Class, polské automobily Tarpan Honker a britské Land Rover Defender. Američané ázerbájdžánské armádě dodali zase vozidla Humvee a MRAPy Cougar. Turecko zase poskytlo mimo jiné raketomety T-122 Sakarya a T-300 Kasırga.


Kolona raketometů RM-70 Vampir; větší foto / news.day.az

Podle vyjádření zástupce českého průmyslu dodávky houfnic Dana a raketometů Vampir zajišťovala izraelská firma ELBIT Systems a firmy z České a Slovenské republiky fungovaly jako subdodovatelé.

Připomeňme, že Baku má úzké vztahy s NATO, USA i Tureckem. Od roku 1994 je členem aliančního programu Partnerství pro mír, má se Severoatlantickou aliancí zvláštní partnerství a zapojil se svými vojenskými jednotkami do celé řady zahraničních misí a operací NATO v Kosovu a Afghánistánu. Od roku 2015 se Baku pod patronátem NATO podílí na výcviku afghánských bezpečnostních složek.

Podle vyjádření zástupce českého průmyslu se Ázerbájdžán významně podílí ve spolupráci s NATO na boji s terorismem, a to sdílením zpravodajských informací a analýz a spoluprací s členy NATO na protiteroristickém výcviku. Je známá také spolupráce americké speciální jednotky US Navy Seal se speciálními námořními jednotkami Ázerbájdžánu.


Záběry houfnic Dana a raketometů Vampir ázerbájdžánské armády.

Ázerbájdžán se snaží navázáním vojenské a bezpečnostní spolupráce se západními zeměmi (USA, NATO a EU), a to i tedy s Českou a Slovenskou republikou, vyvážit vliv Ruska.

Většina výzbroje ázerbájdžánské armády historicky pochází z Ruska, které je dodnes významným dodavatelem výzbroje do této země. Rozšíření počtu dodavatelů, dokonce se zapojením firem ze států NATO, znamená konkurenci pro ruský obranný průmysl a negativně ovlivňuje zájmy Ruské federace.

Podle vyjádření zástupce českého průmyslu lze očekávat v souvislosti s touto dodávkou i výskyt profesionálně vytvářených a šířených fám a falešných zpráv. Zástupce českého průmyslu zdůraznil, že Ázerbájdžán není předmětem mezinárodního embarga na vývoz zbraní.

Zdroj: News FrontBMPD Livejournal

Nahlásit chybu v článku


Související články

Náhorní Karabach – zamrzlý konflikt ožívá

Náhorní Karabach je území rozkládající se vysoko v horách Malého Kavkazu. Přestože se jedná o oblast ...

EXCALIBUR ARMY dodala Indonésii moderní raketomety Vampir na podvozcích Tatra

Společnost EXCALIBUR ARMY, která je součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), dodala v minulých ...

Armáda ČR obnovuje dělostřelectvo: Houfnice DANA zůstává

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje modernizovat 33 samohybných kolových houfnic (ShKH) vz. 77 ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Flader
  10:19 25.09.2017

  Tak u Zuzany 2 je kabína v prvom rade účelná, na vzhľad sa toľko nepozeralo. Druhá vec, že projekt Zuzana 2 má už nejakých 10 rokov. U Evy sa použila rovnaká kabína ako pri ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak u Zuzany 2 je kabína v prvom rade účelná, na vzhľad sa toľko nepozeralo. Druhá vec, že projekt Zuzana 2 má už nejakých 10 rokov.
  U Evy sa použila rovnaká kabína ako pri Modulare. Ale Eva môže byť osadená na akýkoľvek podvozok. Problém môže byť veľkosť kabíny. Eva má 3 členov obsluhy. Ale Bežná pancierová kabína pre T815-7 v 6x6 konfigurácii je len 2 miestna, nie? 4 miestene boli len tie zcivilnené (napr. pre hasičov).Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  09:51 25.09.2017

  Ta kabina co postoval rase, je možná pro budoucí naše dany, tuším, že při schválení, říkali, že dostane novou kabinu. Jinak je trochu paradox, že tahle modernizovaná dana vypadá ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta kabina co postoval rase, je možná pro budoucí naše dany, tuším, že při schválení, říkali, že dostane novou kabinu. Jinak je trochu paradox, že tahle modernizovaná dana vypadá daleko lépe, než poslední zuzana nebo eva. Možná by na ty podvozky měli uzavřít smlouvu s csg a dále dělat jen věže.
  Tak jako tak by bylo zajímavé pokud by bylo známo, co se vše vylepšilo na věži jako takové a jestli to střílí přesněji, dále či rychleji, ale bohužel se obávám, že je to spíše jen dobře opravené...Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  08:13 25.09.2017

  Pri dodávkach zbraní kamkoľvek je to vždy hop alebo trop. Nikto nemôže vidieť ako sa zmení situácia. Niekedy môže práve dodávka zbraní vyrovnať sily a tým v podstate "ukludniť" ...Zobrazit celý příspěvek

  Pri dodávkach zbraní kamkoľvek je to vždy hop alebo trop. Nikto nemôže vidieť ako sa zmení situácia. Niekedy môže práve dodávka zbraní vyrovnať sily a tým v podstate "ukludniť" región. Inokedy môžu byť zbrane dodané s dobrým úmyslom zneužité v občianskej vojne. Príkladom môže byť aj vtrošku vyhrotená situácia Kurdov v Iraku. Zbrane z Česka boli dodané na boj s ISIS, ale kto zaručí, že nebudú použité v prípadnej vojne o samostatnosť od Iraku?Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  23:04 24.09.2017

  palo satko: chceš doufám říct, že ruští dovolenkáři a proruští bojovníci ze suverénního státu Jižní a Severní Osetie. Vzhledem k tomu, že Armény nemají rádi jak Azeři, tak i ...Zobrazit celý příspěvek

  palo satko:
  chceš doufám říct, že ruští dovolenkáři a proruští bojovníci ze suverénního státu Jižní a Severní Osetie.
  Vzhledem k tomu, že Armény nemají rádi jak Azeři, tak i Gruzínci (co jsem se bavil s Gruzinci, tak berou Azery jako "muslimské" bratry - jelikož taky nemají rádi Arménce). Dodejme, že Arménci byli už od 20.let (i dřív) proruští, zrušili společný stát s Gruzínci a následně pomohli Sovětům obsadit nejprve Ázerbájdžán, následně Gruzii.
  Od rozpadu SSSR sme sice dodávali zbraně Gruzíncům, ale nedávno sme cvičili Arménské vojáky, takže fity-fifty. ty Dany nám fakt nemá kdo co vyčítat. Doporučuji všem navštívit Gruzii, dost to člověku změní pohled na celý region.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  20:41 24.09.2017

  Tie kanomy mali aj Gruzinci v roku 2008. Lenže ukazala sa zavažna a nečakana chyba. Stačilo zakričat: Rusi idu! a dostrielali.

  Tie kanomy mali aj Gruzinci v roku 2008. Lenže ukazala sa zavažna a nečakana chyba. Stačilo zakričat: Rusi idu! a dostrielali.

 • wlko
  19:20 24.09.2017

  tomas.kotnour aj z Bratislavského letiska, náklad aj destinácia podobná.

  tomas.kotnour aj z Bratislavského letiska, náklad aj destinácia podobná.

 • tomas.kotnour
  19:12 24.09.2017

  Začátkem července letěly tři podvozky pod Danu a pět RMek Ruslanem do Tel ...Zobrazit celý příspěvek

  Začátkem července letěly tři podvozky pod Danu a pět RMek Ruslanem do Tel Avivu

  http://zpravy.e15.cz/byznys/do... Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  18:56 24.09.2017

  Podle Azerbajdzanskeho ministerstva obrany k dodavkam doslo v roce 2016 a 2017. Podle vyrocni zpravy MPO o kontrole a vyvozu vojenskeho materialu, zadne takove polozce tj. ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle Azerbajdzanskeho ministerstva obrany k dodavkam doslo v roce 2016 a 2017. Podle vyrocni zpravy MPO o kontrole a vyvozu vojenskeho materialu, zadne takove polozce tj. spadajici do skupiny 2 nebyla v roce 2016 udelena licence na vyvoz do Azerbajdzanu, Izraele. Jestli k dodavkam nedoslo pres zeme jako Bulharsko, Chorvatsko etc. tak dodavka komplet probehla tento rok 2017.Skrýt celý příspěvek

 • m164
  18:10 24.09.2017

  Zdenoušek: Nedramatizujte. Starlight: Nejaký čas dozadu bol zaujímavý článok, tuším na sme.sk, o predaji zbraní z SR a ČR do konfliktných zemí. Ak napríklad ministerstvo ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdenoušek:

  Nedramatizujte.

  Starlight:

  Nejaký čas dozadu bol zaujímavý článok, tuším na sme.sk, o predaji zbraní z SR a ČR do konfliktných zemí. Ak napríklad ministerstvo odmietlo vydať exportnú licenciu, obchod sa urobil jednoducho cez prostredníka. Jedným príkladom bolo zamietnutie žiadosti z ČR pre export na Blízky východ, na čo exportér predal tovar do Srbska a to licenciu udelilo. Z SR sa v tom čase takto vyviezli zbrane v celkovej hodnote 800 mil. € na Blízky východ, nakoniec pravdepodobne škončili v Sýrii. Vyvážali sa i zbrane, ktoré sa na Slovensku nikdy nepoužívali a vyvážali sa do Saudskej Arábie, ktorá ich taktiež nepoužíva a do svojho inventára ich nezaradila, takže ich pravdepodobne opätovne vyviezla alebo darovala. Slovensko i SA v takýchto obchodoch boli medzičlánky a o skutočnom koncovom užívateľovi sa nedozvieme, najmä ak tovar zmení ruky opakovane. Je prakticky nemožné zabrániť, aby sa dostal kamkoľvek. Politici zodpovední za udeľovanie licencií môžu vedieť/tušiť, ale aj nemusia, kam zbrane skutočne smerujú. Spomínaný článok však poukazoval i na prípad, kedy sa Srbské ministerstvo vyslovilo proti exportu, pretože smeroval do rizikových oblastí na Blízkom východe, ale Srbská vláda ju napriek tomu a s vedomím, kam majú zbrane smerovať, udelila. Vláda SR si taktiež toho musela byť aspoň čiastočne vedomá, nakoľko na otázky Fico odpovedal priamo (parafrázovanie): "Je to dobré pre našu ekonomiku a ak nie my, tak ich vyvezie niekto iný."

  A ak sa takto vedome vyvážajú zbrane defacto do Sýrie, vývoz do Azerbajdžánu nemôže byť žiaden problém.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  15:25 24.09.2017

  Kedy najskôr budú dostupné odhady koľko kusov techniky tam bolo "prepašovanej"? Čo pozerám na wiki, majú tendenciu robiť akvizície delostreleckej techniky tak zhruba po 18-36ks.

  Kedy najskôr budú dostupné odhady koľko kusov techniky tam bolo "prepašovanej"? Čo pozerám na wiki, majú tendenciu robiť akvizície delostreleckej techniky tak zhruba po 18-36ks.

 • Zdenoušek
  14:59 24.09.2017

  To že šrouby jsou naše a matky od vás mi nechybí. Tohle ublíženectví je fakt hrozný. Když mi zdechla koza, musí i ta vaše...

  To že šrouby jsou naše a matky od vás mi nechybí. Tohle ublíženectví je fakt hrozný. Když mi zdechla koza, musí i ta vaše...

 • Starlight
  13:32 24.09.2017

  Lidové noviny, sobota 23. září 2017, článek „Čeští zbrojaři vydělávají na válce“, autor Tomáš Tománek. ...Zobrazit celý příspěvek

  Lidové noviny, sobota 23. září 2017, článek „Čeští zbrojaři vydělávají na válce“, autor Tomáš Tománek. https://www.pressreader.com/cz...

  Cituji:

  ….Aktuálně navíc vyplula jedna potenciální „mina“, která by pověst zbrojního exportu mohla ohrozit. Ázerbájdžán se totiž pochlubil samohybnými houfnicemi Dana, které údajně koupil z Česka. Znepokojil tím sousední Arménii, s níž se přes 20 let pře o Náhorní Karabach. Česko patří k zemím, které se zavázaly vojensky nepodporovat ani jednu ze stran konfliktu. České ministerstvo zahraničí navíc arménskému Rádiu Svoboda sdělilo, že žádné povolení k vývozu děl do Ázerbájdžánu nevydalo.

  „Samotného mě zajímá, jak se Dana v zemi ocitla,“ řekl LN poslanec Robin Böhnish, který je právě na návštěvě Arménie. „Místní trochu pozvedají obočí nad tím, že se zbraň do Ázerbájdžánu dostala,” dodal. …

  Konec citace

  Poznámka 1: pro udělení vývozu zbraní ČR se k povolení na konkrétní obchodní případ vyjadřuje Ministerstvo obchodu a průmyslu, Ministerstvo obrany a Ministerstvo zahraničních věcí. Žadatel by měl správně uvést zemi konečného uživatele. V případě porušení českého práva může český subjekt mimo jiné přijít o obecně o oprávnění k vývozu vojenského materiálu. Nebo méně dramaticky ale stejně účinně budou jeho další obchodní případy přepečlivě posuzovány (a třeba neschváleny).

  Poznámka 2: poslanec PhDr. Robin Böhnish (ČSSD) je aktuálně Předseda výboru pro životní prostředí. Dále je členem zahraničního výboru a například podvýboru pro rozvojovou spolupráci. Více zde: http://www.psp.cz/sqw/detail.s... Je velkým přítelem Arménie (ale i Gruzie) a o této zemi vydal minimálně jednu knihu.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:43 24.09.2017

  Buďme rádi, že je to Czech a ne Czeczna...

  Buďme rádi, že je to Czech a ne Czeczna...

 • hurvo
  10:58 24.09.2017

  Nad janes by som si vobec nerobil hlavu. V anglictine ked sa jedna o ceskoslovensko takmer vzdy skratene hovoria czech.

  Nad janes by som si vobec nerobil hlavu. V anglictine ked sa jedna o ceskoslovensko takmer vzdy skratene hovoria czech.

 • tryskac
  10:46 24.09.2017

  Ono je to celkom zlozite (a svojim sposobom zbytocne) bavit sa co je ceske a co slovenske. Podvozok je tatrovacky, ale vyvinuty a vyrobeny v Banovciach n/Bebravou (Slovensko), kde ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono je to celkom zlozite (a svojim sposobom zbytocne) bavit sa co je ceske a co slovenske. Podvozok je tatrovacky, ale vyvinuty a vyrobeny v Banovciach n/Bebravou (Slovensko), kde bola vyvinuta cela Tatra 813. Tym ale netvrdim, ze Ledvinkova konstrukcia je slovenska...(dost je sporne ci je vobec ceska, kedze Ledvinka bol sudetak..). Nastavba je cela vyrobena na uzemi Slovenska (za cias ceskoslovenska). Ale je pravda, ze novinari by mali byt faktograficky korektni. Skor ma zaujalo to, ze cely obchod mali pod palcom Izraelci, holt Zidia su asi predsa len lepsi obchodnici.. Tusim sa pomaly cela produkcia DAN presunie na Kavkaz, kde si to min v Gruzinsku aj zastrielalo...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3