Houfnice DANA české armády mohou být modernizovány podle standardů NATO

Samohybná houfnice DANA vz. 77 Armády ČR; větší foto / The Joint Multinational Training Command Public Affairs Office, CC BY 2.0

Není žádným tajemstvím, že modernizace dělostřelectva české armády je více než nutná, protože jeho stav absolutně neodpovídá požadavkům moderního bojiště. Přitom si ministerstvo obrany dlouhé roky nedokázalo vytvořit jasnou představu, jak jej vlastně chce přenést do 21. století.

Těžké dělostřelectvo české armády dnes stojí pouze na několika desítkách kolových houfnic DANA vz. 77 v původním provedení, které ještě pamatuje doby minulého režimu. Armáda navíc před několika lety vyřadila bez náhrady raketomety RM-70, ale dodnes neexistuje jasná koncepce rozvoje a modernizace dělostřelectva AČR. 

 

 

Minulý rok vláda po rocích váhání konečně zveřejnila nějaký plán modernizovat dělostřeleckou výzbroj. Ten obsahoval záměr modernizovat 33 houfnic DANA a nakoupit necelé dvě desítky nových houfnic v ráži 155 mm. Než ale mohlo dojít ke konkrétním krokům, ministerstvo opět není schopno držet vlastní linie a projekt modernizace zrušilo. Mimo jiné to současná ministryně Karla Šlechtová vysvětluje tím, že je nevhodné modernizovat houfnice, které disponují hlavní ráže 152 mm, která není kompatibilní se standardy NATO.
 

Avšak ministerstvo i armáda ve svém nyní už zrušeném plánu jasně požadovala zachování stávající ráže 152 mm. Přitom český obranný průmysl a tým vedený společností Tatra Trucks, který měl modernizaci houfnic DANA podle požadavků ministerstva zajišťovat, má schopnosti a kapacity houfnice české armády zcela přizpůsobit standardům NATO a vybavit je i zbraní s hlavní ráže 155 mm NATO.

 

První podoba projektu modernizace houfnice DANA se v ČR objevila už v roce 2011, tehdy byl jejím autorem podnik Excalibur Army, od té doby prošel dalším vývojem a české firmy dnes můžou díky velkým zkušenostem v této věci nabídnout modernizační balíky přesně podle požadavků armády a zcela v souladu se standardy NATO.

 

Zrušením projektu ministerstvo sice neohrozí pracovní místa v českých podnicích speciálního průmyslu, protože ty žijí především z exportu, ale rozhodně nenapomáhá jeho technologickému rozvoji potřebnému k výrobě špičkových obranných systémů. Navíc nepřispívá k budování dostatečných domácích výrobních a vývojových kapacit, což je klíčová položka pro obranyschopnost státu.

 

Přitom právě projekty jako je modernizace houfnic DANA můžou přinášet reference pro zahraničí a ukázat, že české podniky jsou schopny produkovat a vyvíjet vojenské systémy na světové úrovni za zajímavé ceny. Je bytostným zájmem státu, aby podporoval zahraniční obchod a export výrobků s vysokou přidanou hodnotou. Ty totiž nejen generují ekonomický zisk, ale díky nim se domácí firmy stávají zajímavými partnery pro přední světové producenty obranných systémů, což jim umožnuje udržovat si kontakt s nejnovějšími trendy a technologiemi v oboru.

 

Vizualizace modernizace DANA M1M / Tatra Trucks

 

DANA podle NATO

Integrace zbraně ráže 155 mm do dělostřeleckého systému DANA je technicky vyřešena, a to ve spolupráci se slovenskými podniky, které se v minulosti s kopřivnickou Tatrou a dalšími českými firmami podílely na jeho vzniku. Je tedy možné dodat Armádě ČR zásadně modernizovanou houfnici DANA s dělem ráže 155 mm NATO, která si zachovává všechny výhody původní koncepce, tedy vynikající mobilitu v terénu a vysoký stupeň ochrany posádky. Nadále tak zůstává pro Armádu ČR možnost získat velmi rychle a cenově efektivně moderní dělostřeleckou zbraň splňující požadavky NATO, a to od domácího výrobce.

 

Modernizace původních houfnic je i ekonomicky výhodná. Armáda bude moci nadále z velké části využívat technické (opravárenské) a logistické zázemí, které již existuje pro původní houfnice DANA vz. 77. Celý projekt modernizace by se samozřejmě počítal na několik let, armáda by tak mohla postupně modernizovat houfnice ze své výzbroje a plynule přejít na ráži a dělostřelecké standardy NATO.

 

Zároveň by mohla nadále využívat zásoby původní munice ráže 152 mm a postupně je vyčerpat, aniž by musela jednorázově nakoupit velké množství munice ráže 155 mm za desítky milionů dolarů. Cena nové munice ráže 155 mm přesahuje i 1000 dolarů za kus (podle výrobce, množství objednaných kusů, rychlosti dodávek atd.).
 

Neobstojí ani argument, že by houfnice DANA modernizované podle plánu z minulého roku se zachováním ráže 152 mm neměly srovnatelný dostřel jako nejnovější dělostřelecké systémy. Koncepce houfnice DANA je unikátní, díky tomu ji lze využívat jako prostředek palebné podpory přímo v sestavě brigád pozemních sil a může působit v linii dotyku s nepřítelem, neboť její posádka provádí přesuny i bojovou činnost neustále chráněna pancířem.

 

Prioritou je tedy rychlost přesunu, operativnost, rychlost střelby a ochrana posádky, nikoliv maximální dostřel. Modernizované houfnice s původní ráží tak armáda může efektivně využívat jako účinnou zbraň za výhodnou cenu po celou dobu postupného přechodu na standardy NATO a později pro výcvik či u jednotek aktivních záloh.

 

Navíc slovenské firmy holdingu Czechoslovak Group pro projekt modernizace houfnice DANA vyvinuly zcela novou munici ráže 152 mm s prodlouženým doletem a také munici ráže 155 mm, která by byla k dispozici, kdyby byly modernizované houfnice vybaveny zbraní ráže 155 mm NATO.

 

Vizualizace modernizace DANA M2 / CSG

 

Je otázkou, zda ke zrušení projektu modernizace houfnic DANA pro českou armádu nepřispěl tlak konkurence ze zahraničí. Nákup desítek nových houfnic a munice je obchod za miliardy, což samozřejmě láká zájemce.

 

Například korporace BAE Systems chce u české armády uspět s kolovou houfnicí typu Archer z produkce její švédské odnože Bofors (její model se objevil na stánku BAE Systems na veletrhu IDET 2017 v Brně, paradoxně právě na podvozku Tatra). Původní ministerská zakázka pro Tatra Trucks a firmy z domácího holdingu Czechoslovak Group (CSG) i další české a slovenské subjekty se konkurenci samozřejmě nelíbila.


 

DANA a Zuzana v Polsku i na Slovensku

Koncept houfnice DANA jako takový má stále potenciál být účinným prostředkem palebné podpory, což si už před lety uvědomili na Slovensku. Právě tam vzniklo několik moderních pokračovatelů houfnice DANA, například houfnice Zuzana, Zuzana 2, Himalaya či Diana a Eva, které disponují zbraněmi s hlavní ráže 155 mm NATO.

 

Jak již bylo řečeno, slovenské firmy, například podniky MSM Group patřící do holdingu CSG, vyvinuly i munici 155 mm NATO, ale také zkonstruovaly a vyrábějí hlavně ráže 155 mm. Slovenské hlavně ráží NATO využívají i další státy, Polsko s nimi počítá při modernizaci svých tanků, Švédsko pro svou armádu odebírá hlavně ze slovenských podniků pro nejnovější minomety Mjolner.
 

Především však modernizované houfnice Zuzana vz. 2000 s hlavněmi ráže 155 mm NATO už léta slouží ve Slovenské armádě a také byly dodány ozbrojeným silám Řecka. Houfnice systému Zuzana je vývojovým derivátem houfnice DANA a dokazuje nadčasovost koncepce původní československé konstrukce i její modernizační potenciál. Slovenské ministerstvo obrany dokonce před několika dny oznámilo, že koupí dalších osm nových houfnic Zuzana 2, přičemž plánuje pořízení až 25 houfnic tohoto typu do roku 2022.
 

O potenciálu houfnic DANA nepochybuje ani polská armáda. Je to několik týdnů, kdy polské ministerstvo obrany informovalo, že bude houfnice DANA z výzbroje polské armády v příštích dvou letech komplexně modernizovat (například podvozek Tatra či systém nabíjení, systém řízení palby atd.).

 

Není bez zajímavosti, že polská armáda trvá na zachování původní ráže 152 mm, stejně jako to ještě nedávno požadovalo české ministerstvo obrany. Polská armáda, na rozdíl od armády české, vylepšovala své houfnice DANA už dříve, a to i za přispění českých firem. Vybavila je například moderním digitálním systémem řízení palby TOPAZ, jež odpovídá aliančním normám STANAG. Schopnosti a efektivitu upravených houfnic prověřilo i ostré nasazení v Afghánistánu.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za spolupráce s Evropskou obrannou agenturou EDA (European ...

Ruská armáda získá 200 tanků každý rok

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojování, ruská armáda plánuje každý ...

Slovenské dělostřelectvo získá houfnice Zuzana 2

Ozbrojené síly Slovenské republiky (OS SR) nakoupí osm nových samohybných kolových houfnic (ShKH) ...

KOMENTÁŘ: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji

Efektivnost dělostřelecké palby na pozemní cíle závisí především na tom, zda palba je pozorovaná či ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Flader
  18:08 08.03.2018

  keď by niekoho zaujímalo ako sa majú Zuzany na Cypre:

  https://www.youtube.com/watch?...

  keď by niekoho zaujímalo ako sa majú Zuzany na Cypre:

  https://www.youtube.com/watch?...

 • Hyena
  23:40 07.03.2018

  Modernizacia Zuzany 2 na dnesny standard uz prebieha a to v projekte EuroArtillery.

  Modernizacia Zuzany 2 na dnesny standard uz prebieha a to v projekte EuroArtillery.

 • Marcus
  22:16 06.03.2018

  Wirbelwind

  To je jen prototyp...
  Italové se s tím v roce 2011 projeli na vojenský přehlídce, v roce 2012 ji vystavili na EUROSATORY. Od té doby ani ťuk.... mrtvý projekt :(

  Wirbelwind

  To je jen prototyp...
  Italové se s tím v roce 2011 projeli na vojenský přehlídce, v roce 2012 ji vystavili na EUROSATORY. Od té doby ani ťuk.... mrtvý projekt :(

 • Wirbelwind
  20:47 06.03.2018

  hm, talianska 155m (l39) hufnica s 2 clennou posadkou na rovnakom podvozku ako Centauro a Freccia - http://www.military-today.com/...

  Je to len maketa alebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hm, talianska 155m (l39) hufnica s 2 clennou posadkou na rovnakom podvozku ako Centauro a Freccia - http://www.military-today.com/...

  Je to len maketa alebo to aj realne existuje a funguje? :)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:15 06.03.2018

  cca 150 000 nábojů x cca 1000 $ (a to jsem "hodný") x 20 = 3 miliardy Kč. Tedy nic, co by se nedalo koupit z nevyčerpaných peněz za jeden rok...

  cca 150 000 nábojů x cca 1000 $ (a to jsem "hodný") x 20 = 3 miliardy Kč. Tedy nic, co by se nedalo koupit z nevyčerpaných peněz za jeden rok...

 • JP--
  20:12 06.03.2018

  + Něco řízený munice tak jsme na nějakých 3Mld za munici.Takže 7 děla +SŘP a 3 munice + alespoň základní drony a tak tak jsme na +- 15 mld. Uvidíme

  + Něco řízený munice tak jsme na nějakých 3Mld za munici.Takže 7 děla +SŘP a 3 munice + alespoň základní drony a tak tak jsme na +- 15 mld. Uvidíme

 • Flader
  20:04 06.03.2018

  Tak keď si zoberieme, že by zásoba mala byť aspoň na 30 dní bojovej činnosti, zoberme že by bola intenzita menšia, rátajme len nejakých 100 nábojov na deň. Potom by to bolo:

  100 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak keď si zoberieme, že by zásoba mala byť aspoň na 30 dní bojovej činnosti, zoberme že by bola intenzita menšia, rátajme len nejakých 100 nábojov na deň. Potom by to bolo:

  100 nábojov x 48 húfnic x 30 dní = 144 000 nábojov ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  20:01 06.03.2018

  Falder

  Tak doufám že průběžný nákup munice nebude! To by nedávalo smysl....
  1. Jednak musí být zásoba munice pro případ krize nebo výpadu dodávek
  2. U velké zakázky bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Falder

  Tak doufám že průběžný nákup munice nebude! To by nedávalo smysl....
  1. Jednak musí být zásoba munice pro případ krize nebo výpadu dodávek
  2. U velké zakázky bude nesrovnatelně lepší cena než u malých zakázek.
  Skrýt celý příspěvek

 • JP--
  19:57 06.03.2018

  Flander na Ukrajině cca 300-400 nábojů na hlaveň v době intezivního boje, ale neboj u nás si toho nikdo nevšim.

  Flander na Ukrajině cca 300-400 nábojů na hlaveň v době intezivního boje, ale neboj u nás si toho nikdo nevšim.

 • Flader
  19:48 06.03.2018

  Marcus, otázne je, či sa vôbec plánuje aj nejaký veľký nákup munície. Či to nebude tak, že sa bude nakupovať len to, čo sa spotrebuje na cvičné streľby + nejaký ten palebný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus, otázne je, či sa vôbec plánuje aj nejaký veľký nákup munície. Či to nebude tak, že sa bude nakupovať len to, čo sa spotrebuje na cvičné streľby + nejaký ten palebný priemer.
  Otázka do pléna:
  Aká je približne denná spotreba munície pre batériu vybavenú napríklad DANAmi?
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  19:35 06.03.2018

  Starlight

  Nedokážu si představit že by v té zakázce za 5 miliard měla být i munice, nebo implementace nového SŘP.
  V původním kontraktu kde se počítalo s modernizací 33 houfnic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight

  Nedokážu si představit že by v té zakázce za 5 miliard měla být i munice, nebo implementace nového SŘP.
  V původním kontraktu kde se počítalo s modernizací 33 houfnic DANA a pořízením 17 nových houfnic ráže 155 mm NATO bylo na nákup munice z 6 miliar vyčleněno 2,5 miliardy. Předpokládám že většina těch peněz by šla na novou 155mm munici. A to bylo jen pro 17 houfnic. Za kolik miliard bude muset být pro těch padesát v současnosti plánovaných, si raději ani nepředstavuju :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  19:27 06.03.2018

  MALI

  Nenažranost Omnipolu tu nikdo roky neřešil, ať šlo o CASY nebo o RBS70. V obou případech je to škoda, protože věřím tomu že nebýt těch neuvěřitelných marží Omnipolu, tak by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MALI

  Nenažranost Omnipolu tu nikdo roky neřešil, ať šlo o CASY nebo o RBS70. V obou případech je to škoda, protože věřím tomu že nebýt těch neuvěřitelných marží Omnipolu, tak by to byly úspěšné akvizice. CASY i RBS70 přes všechny otázky slouží dobře a sloužit budou. Vina Švédů je v tomhle asi menší....

  Hlavně že se tu furt útočí na CSG :D
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  08:41 06.03.2018

  To Marcus:
  ad 1) tam vidím dva vlivy - první je stále přetrvávající rozčarování z minulých offsetů, druhý je s odpuštěním "nenažranost" Omnipolu v "kauze" servisu stávajících ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Marcus:
  ad 1) tam vidím dva vlivy - první je stále přetrvávající rozčarování z minulých offsetů, druhý je s odpuštěním "nenažranost" Omnipolu v "kauze" servisu stávajících RBS-70 (a tím stopnuté RBS-70NG);

  ad 2) souhlas - Archer je dělaný pro totální blbce (dle mého názoru je způsob jištění přehnaný i na odvedeneckou armádu Švédska - i když možná mají své zkušenosti - takto se nic nečekaného nestane ani když tam postaví nějakého dřevorubce, nebo dělníka z pily) - o dělostřelcích AČR však mám vyšší mínění... pravdou je to, že nabití zásobníků Archeru bude trvat neskutečně dlouho, navíc každé "hejblátko" bude potřebovat údržbu a pokud tam náhodou nebude fungovat nějaký snímač krytu a podobně, nebo něco jiného, tak si ho jednoduše nenabijí. V jednoduchosti je nejen krása, ale také klíč ke spolehlivosti.

  To Starlight:
  ad 1) - souhlas
  ad 2) - souhlas ale jen T-815 (T-810 by to neuvezla)
  ad 3) - dělostřelecký SŘP je rozsáhlý systém, překračující děla, bude rozložen průřezově u celého 13.dp a asi i na praporech (MKP) a možná i u praporních minometů, musí být datově integrován do BMS AČR - ten se asi bude muset pořídit zvlášť, do děl pak dodat jen jeho dílčí části - to znamená, že nová děla pro něj budou muset být technicky a technologicky připravená;
  ad 4) - u děl a minometů je zvykem řešit dodávky munice samostatně, nenapadá mě důvod, proč by tomu u nových děl mělo být jinak (snad jen prvotní vezená zásoba munice)...
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  00:59 06.03.2018

  @MALI

  Jestli jsem dobře dával pozor, tak předpokládaná specifikace AČR na nové kanonové houfnice budou:
  1. Ráže 155 mm
  2. Kolový podvozek Tatra (jestli je to T810 nebo T815 a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @MALI

  Jestli jsem dobře dával pozor, tak předpokládaná specifikace AČR na nové kanonové houfnice budou:
  1. Ráže 155 mm
  2. Kolový podvozek Tatra (jestli je to T810 nebo T815 a jestli je tam jiná převodovka a motor, něž mají nákladní Tatry v AČR bude jedno, stejně jako u Titusů)
  3. Dodávka komplexního SŘP jako nástupce ASPRO je v rámci kontraktu? Nebo se připravuje samostatný soutěž/kontrakt na náhradu ASPRO?
  4. Dodávky munice v rámci kontraktu nebo si ji bude MO ČR pořizovat samostatně?
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  00:27 06.03.2018

  Je to jen můj osobní názor, ale ARCHER mi nepříjde přijatelný ze dvou důvodů:

  1. Zatím kromě Švédů je to propadák.... a v současnost se naše armáda do nákupu zbraní od Švédů moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to jen můj osobní názor, ale ARCHER mi nepříjde přijatelný ze dvou důvodů:

  1. Zatím kromě Švédů je to propadák.... a v současnost se naše armáda do nákupu zbraní od Švédů moc nehrne (viz stopnuté RBS70NG)

  2. Mám rád jednoduché, praktické věci a pokud jste někdy viděli video jak doplňují munici v ARCHERu, tak mi třeba dáte za pravdu. Něco tak složiteho, kde máte spoustu krytů, odělátek, hejblátek a různých ochraných krytů který když nesklopíte tak tam náboj nedáte (co kdyby jste ho náhodou zapoměli pustit a zároveň zapli podavač do zásobníku :D ). Prostě ten postup než ten náboj do zásobníku dostanete mi příjde šílený! A než jich tam naložíte 21, to je na dlouho. (Jo a 21 není taky moc, vzhledem k tomu že se tu Evě vyčítala nízká kapacita munice....)
  Ale koukněte sami...

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  23:09 05.03.2018

  To logik, oprava údaje z mého komentáře z 22:12:
  přepsal jsem se, u té Jihoafrické houfnice má být správně typ T5 (ten už je osazen na Tatře) a ne G6.

  To logik, oprava údaje z mého komentáře z 22:12:
  přepsal jsem se, u té Jihoafrické houfnice má být správně typ T5 (ten už je osazen na Tatře) a ne G6.

 • MALI
  22:41 05.03.2018

  To Starlight:
  ...no, Já mám informace z poněkud jiné (trochu dost vyšší) organizační úrovně, je možné, že zrovna u toho konkrétního děla/nebo i děl může být problém, který je pod ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Starlight:
  ...no, Já mám informace z poněkud jiné (trochu dost vyšší) organizační úrovně, je možné, že zrovna u toho konkrétního děla/nebo i děl může být problém, který je pod rozlišovací schopnost, ASPRO samozřejmě může fungovat i bez subsystémů u děl (v podstatě jen displejů), ale u děla pak musí velitel děla palebné prvky velet obsluze hlasem a obsluha je musí nastavovat ručně (bez ukazatelů ASPRO); časem se na to přeptám.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  22:20 05.03.2018

  @Rase
  naprosto vsem bude muset CR zaplatit vyvoj, pokud jej uz nezaplatil nekdo jiny. A i tam si clovek mimo firmu nemuze byt jisty, ze nejakou cast "vyvojovych a zavadecich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Rase
  naprosto vsem bude muset CR zaplatit vyvoj, pokud jej uz nezaplatil nekdo jiny. A i tam si clovek mimo firmu nemuze byt jisty, ze nejakou cast "vyvojovych a zavadecich nakladu" nesanuje i u zavedeneho produktu (z neceho se musi financovat budouci vyvoj). Ze to svedi reknou naplno mi prijde tak max fer, nijak bych se nad tim nevzrusoval. Znovu, vyvoj je naklad a naklad si necha proplatit kazdy kapitalista.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  22:19 05.03.2018

  @ MALI a Dušan

  Díky za reakci na ASPRO. Nicméně než „poděkuji“ svému zdroji velitele děla 13. dělostřeleckého pluku, se kterým se loni na jaře strávil několik desítek minut u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @ MALI a Dušan

  Díky za reakci na ASPRO. Nicméně než „poděkuji“ svému zdroji velitele děla 13. dělostřeleckého pluku, se kterým se loni na jaře strávil několik desítek minut u jeho houfnice, tak se zeptám ještě jednou a velmi přesně (než se úplně ztrapním :-) ):

  Hovoří vaše zdroje o systému ASPRO, které je v jednotlivých houfnicích (což byla moje informace), nebo o použití v rámci míst velení/koordinace palby tedy pro vysílání rozkazů mezi vyššími velitelskými stupni (brigádní úkolové uskupení) - náčelník střediska řízeni palby oddílu – náčelník místa řízení palby baterie – a možná(?) velitel palebné čety.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  22:12 05.03.2018

  To logik:
  asi jsem špatně pochopil Vaši otázku, ptal jste se na nové dělo pouze za podmínky neomezený rozpočet - tak jsem počítal i s nějakým vývojem.
  Pokud chcete něco, co je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To logik:
  asi jsem špatně pochopil Vaši otázku, ptal jste se na nové dělo pouze za podmínky neomezený rozpočet - tak jsem počítal i s nějakým vývojem.
  Pokud chcete něco, co je na 100% hotové a bude vyžadovat minimální dovývoj, tak je to z děl na kolových podvozcích jedině Caesar (pokud tedy nepočítáme Jižní Afriku a její G6). Všichni ostatní budou vyžadovat minimálně adaptaci, certifikaci, nebo dovývoj.
  Archer by musel být na Tatře (pouze z hlediska armádní logistiky, musíme posuzovat nejen cenu, ale i zásobování ND v případě válečného stavu). A Archer se mi na té Tatře zatím moc nelíbil. Samozřejmě, za peníze "v Praze dům" a Archer klidně na Tatře - když si to zaplatíme - nemá s tím výrobce žádný problém (ale AČR, resp. ČR ano).
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:38 05.03.2018

  Mali: Dík, a Archer se do Tvého výběru nedostal proč? Že není na Tatře?

  Jinak právě mám dojem, že žádná z Tebou zmiňovaných variant vlastně není hotová - trochu tím směrem i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mali: Dík, a Archer se do Tvého výběru nedostal proč? Že není na Tatře?

  Jinak právě mám dojem, že žádná z Tebou zmiňovaných variant vlastně není hotová - trochu tím směrem i mířila otázka, že jsem měl z diskuse takový dojem.

  Je pro armádu tak klíčové, aby to měla na jednotném "tatrováckém" podvozku, nebo to je čiště úlitba "domácímu průmyslu"? V tom počtu řádově desítky vozidel si dokážu představit, že to posazení na tatru ve výsledku vyjde dráž, než provoz víc různých podvozků.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:29 05.03.2018

  sgtlk:
  na jednu stranu máš pravdu, ale taky tvrdili, že pokud si zaplatíme vývoj, tak tu zbraňovou část z Archeru zapracují na Tatru mnohem lépe, než bylo na tom modelu. Mě osobně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sgtlk:
  na jednu stranu máš pravdu, ale taky tvrdili, že pokud si zaplatíme vývoj, tak tu zbraňovou část z Archeru zapracují na Tatru mnohem lépe, než bylo na tom modelu. Mě osobně se zkrátka nelíbí myšlenka platit švédům vývoj. To i ten švédský Alexandar vypadá zajímavěji. To mi připomíná, že nevypadá zle ani zbraňová část z NORA B-51K1 - to by mohla být i náplast na smutek že AGM je nad rozpočet (asi)
  Skrýt celý příspěvek

 • sgtlk
  21:14 05.03.2018

  4. Archer na Tater 8x8 - studie existuje, byla k vidění loni na IDETu a kdo se optat Bae, dozvěděl se, že jsou v kontaktu s Tatrou a sonduji u MOCR, jestli by byl zájem. Loni asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  4. Archer na Tater 8x8 - studie existuje, byla k vidění loni na IDETu a kdo se optat Bae, dozvěděl se, že jsou v kontaktu s Tatrou a sonduji u MOCR, jestli by byl zájem. Loni asi nebyl, letos možná ano.

  Optam se místních odborníků - bez ironie. Kde se bere ta jistota, že cca. 5mld v českých z 52 houfnic nestačí na nic jiného než Evu, a to ještě možna. Protože pokud to má být jen cena za dělá, bez munice, tak mě to nevychází tak špatně.
  Např. Archer koupila svedska armáda na původním podvozku za systémovou cenu USD 4 166 667,00/ks při objednávce na 24 děl.
  http://www.army-guide.com/eng/...
  Netuším, kolik by si Bae řekli za prosazení na Tatru, ale zase Tatra by měla být levnější než Volvo, navíc Archera potřebuji konečně někomu prodat, 52 ks by je mohlo zajímat.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  20:46 05.03.2018

  To PavolR
  ... až na to, že výroba 155 mm houfnice na jedné straně a DVK-30, nebo věže Turra, případně 30 mm kanónu na straně druhé, není jedno a totéž...

  To Logik:
  protože AČR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To PavolR
  ... až na to, že výroba 155 mm houfnice na jedné straně a DVK-30, nebo věže Turra, případně 30 mm kanónu na straně druhé, není jedno a totéž...

  To Logik:
  protože AČR trvá na kolových podvozcích, tak je výběr poněkud omezený:
  1. AGM (na Tatře, detaily: tomas.kotnour)
  2. EVA (pokud by ale byla konstrukčně dotažená a měla ověřenou kompatibilitu s NATO municí, na mírně zkráceném podvozku Tatra 8x8 s novou pancéřovanou kabinou, SŘP samostatně)
  3. ALEXANDAR (platí totéž, co pro Evu).
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  20:29 05.03.2018

  To Starlight:
  Jak už Vám správně napsal Dušan: ASPRO se u 13.dp stále používá a je funkční. Ale jeho napojení na současný C3/C4ISTAR systém je problematické (ale jde to...). Je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Starlight:
  Jak už Vám správně napsal Dušan: ASPRO se u 13.dp stále používá a je funkční. Ale jeho napojení na současný C3/C4ISTAR systém je problematické (ale jde to...). Je to dáno tím, že ASPRO vzniklo na počátku 90-tých let, kdy naše pozemní vojsko nemělo ani potuchy o nějakém BMS a když se BMS do AČR zavedl, tak se s ASPRO nic nedělalo.
  Na terminologický střet se podle mého názoru můžeme s klidným svědomím vykašlat, když nám bude náš dělostřelecký SŘP fungovat se stejnými daty, jako ostatní systémy NATO, konkrétní cestu Vám ve druhém odstavci svého komentáře už naznačil Dušan.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dušan
  20:01 05.03.2018

  To Starlight: To izraelské ASPRO co je u našich dělostřelců v Jincích je bohužel uzavřený systém, který nejde napojit na systém C2I ani C4ISTAR používaných v AČR a to je dnes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Starlight: To izraelské ASPRO co je u našich dělostřelců v Jincích je bohužel uzavřený systém, který nejde napojit na systém C2I ani C4ISTAR používaných v AČR a to je dnes pochopitelně problém. Už v dobách, kdy se ASPRO začalo používat, tak naši dělostřelci paralelně počítali palebné prvky postaru, tj. pomocí tabulek. Tento systém dvojí kontroly u dělostřelců přetrval, asi i díky prozíravosti tehdejších velitelů. Nevím jaká je situace dnes, ale ještě nedávno se na systém ASPRO cvičili nováčci.

  Velmi dobrý SŘP/FSS je systém ODIN od f. Kongsberg který používá ShKH ARCHER nebo ACCS který využívá PzH 2000. Oba FSS jsou založeny na databázi NATO Armaments Ballistic Kernel a jak psal MALI, to se nedá kupovat samostatně s dělem, ale jako systém samostatně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  19:49 05.03.2018

  Kolt
  A ještě by se daly podojit ondy EU na vývoj.

  Kolt
  A ještě by se daly podojit ondy EU na vývoj.

 • KOLT
  19:45 05.03.2018

  Skoro mi přijde, že nejlepší by bylo udělat bilaterární projekt, vylepšit Zuzanu na Mk.III (nová kabina, elektronika ap., možná poladit nabíjecí automat (nevím, do toho nevidím)) a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skoro mi přijde, že nejlepší by bylo udělat bilaterární projekt, vylepšit Zuzanu na Mk.III (nová kabina, elektronika ap., možná poladit nabíjecí automat (nevím, do toho nevidím)) a objednat pro SR i ČR, kusová cena při zakázce na nějakých cca 100 houfnic by mohla být velice hezká a dobře by se do ní rozpustili náklady na modernizaci. Že by to nemělo úplně top parametry bych snesl, pokud by cena byla příznivá a kvalita postačující.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  19:44 05.03.2018

  To Jura99:
  V principe mas samozrejme pravdu a preto som aj pisal ze detske choroby rozbehu seriovej vyroby si "odsere" slovensky danovy poplatnik ale:
  Kedze vyvojove pracovisko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Jura99:
  V principe mas samozrejme pravdu a preto som aj pisal ze detske choroby rozbehu seriovej vyroby si "odsere" slovensky danovy poplatnik ale:
  Kedze vyvojove pracovisko stale existuje a relativne prosperuje, dovolim si predpokladat, ze otazku pripadnych nahrad komponentov aspon sleduju - pretoze na rozdiel od T72M4CZ, Z2 ponukaju po svete, takze tu existuje zaujem byt pripraveny naskocit seriovu vyrobu.
  Vojenska elektronika zastarava podstatne pomalsie ako ta "spotrebna".
  Terminal strelca/velitela mozno nebude ten isty ako na prototype, ale to nicomu nevadi. Dolezity je program vo vnutri a ten sa nemeni. To iste to "zodolnene PLC" alebo co tam je.
  Vyroba hlavni bezi, cize ani tych by som sa nebal (navyse mam dovodne podozrenie ze hrubych vykovkov hlavni su plne sklady),
  Pre pancierove platy si snad program do CNC odlozili, v najhorsom pridu z Poldi uz narezane :-) Veze sa robia, takze zvarat pancier snad nezabudli.
  Kablove zvazky pre special sa robia na SK a aj v CZ bezne.
  Ostatne nema zmysel spominat, vyroba hufnic nikdy nebude pasova vyroba. Ked som bol na okuk v Tatrovke tak mi to pripominalo trochu lepsie vybavenu garaz...
  Dalsou podstanou vecou je ze kazda zakazka je svojim sposobom niecim originalna, v pripade greckych hufnic su tieto vedene ako Zuzana 2000G, predpokladm ze prebehla zastavba komunikacneho vybavenia podla poziadaviek odberatela. Cize dovývoj tu je vzdy, kazda vyrobna varka bude ina, aj z dovodov ktore menujes ty. Predpokladam ze keby doslo k jednaniu s ACR tak by mala tych specialnych poziadaviek ovela viac ako len ine vysielacky.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:26 05.03.2018

  V konkrétních typech houfnic se neorientuju tolik, kolik bych chtěl, tak dovolíte otázku: za předpokladu, že by AČR neomezoval rozpočet, tak co byste koupily? Myslím teď čistě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V konkrétních typech houfnic se neorientuju tolik, kolik bych chtěl, tak dovolíte otázku: za předpokladu, že by AČR neomezoval rozpočet, tak co byste koupily? Myslím teď čistě houfnice, neřeším raketomety, apod....

  Jestli je něco, co by šlo říct: todle je ideál - a teď dejmetomu musíme slevit, protože na to nejsou peníze.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:59 05.03.2018

  Jura99:
  Minulý rok som videl fotografie niekoľkých desiatok kusov vežových kompletov DVK-30, čiže o výrobné kapacity na Slovensku by som sa nebál - ak k tomu prirátame aj Turry30, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  Minulý rok som videl fotografie niekoľkých desiatok kusov vežových kompletov DVK-30, čiže o výrobné kapacity na Slovensku by som sa nebál - ak k tomu prirátame aj Turry30, tak akurát teraz má slovenská zbrojárska výroba za sebou dobrý rok a ľudia vo výrobe zjavne sú.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  18:47 05.03.2018

  Zuzana/EVA ma nove brzdovratne ustrojenstvo, jednu podperu namiesto troch, nabijac je tiez prekonstruovany, pekne to vidiet z videi Dana/Zuzana. Minimalne teda vie pouzivat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zuzana/EVA ma nove brzdovratne ustrojenstvo, jednu podperu namiesto troch, nabijac je tiez prekonstruovany, pekne to vidiet z videi Dana/Zuzana. Minimalne teda vie pouzivat celospalitelne prachove naplne. Na Z2/Eve uz nabijac neprogramuje manualne zapalovace, iba kontroluje a zasiahne keby nieco neslo. Otazkou je ako casto :-). Samozrejmostou je hlaven. Z2 oproti Z2000 ma zvysenu zasobu municie a tym padom predlzenu vezu, ustove meranie rychlosti a ohybu hlavne + ostatne viditelne rozdiely.
  Co sa tyka terminalu strelca, je tam vo vsetkych pripadoch nejaky standardny militarizovany terminal.
  Elektroniky ako takej (cize to, co realne ovlada chod hufnice) by som sa nebal, nase normy su co do poziadaviek odolnosti totozne s aliancnymi. Presne info nemam ale vidim to na nejake militarizovane PLC, alebo proprietarnu konstrukciu napr od EVPU.
  Neviem ako ostatny, ale ja ked kuknem do Dany a potom do Zuzany tak rozdiel vidim podstatny, aspon v kabine strelca. V kabine vodica sa toho vela nezmenilo, sam som toho kritikom.
  Co sa tyka pripadnej seriovehj vyroby: Rovnaka situacia bola so Zuzanou 2000 - od 92 po 2000 ani tuk, potom 28ks (pre ASR a Grecko) a potom zasa utrum, resp prototypy Himalaya a pod.
  Haly maju, strojove vybavenie tiez, pol roka pre rozbeh vyroby pri takejto zakazke nehra rolu. Dolezite je, ze podnik zije a vyraba. V nadvaznosti na avizovany nakup hufnic pre OSSR to navyse vyzera, ze rozbeh seriovej vyroby (a vsetok zmatok co k tomu patri) zaplatia slovenski danovi poplatnici.
  Kde by som sa bal dlhodobeho zastavenia vyroby je vyroba hlavni, ale ta vdaka CSG bezi, aj ked mala na mále.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  18:36 05.03.2018

  Sergej: mě je samozřejmě známo, že Konštrukta je jedna část holdingu DMD group se státní majoritou. To nic ale nemění na tom, že za posledních 30let vyrobili zanedbatelné množství ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sergej: mě je samozřejmě známo, že Konštrukta je jedna část holdingu DMD group se státní majoritou. To nic ale nemění na tom, že za posledních 30let vyrobili zanedbatelné množství vojenské techniky a nemohou mít na to lidi ani projekt té techniky nemohou rok co rok udržovat na soudobé úrovni, "co kdyby ji někdo najednou po letech koupil". Je to asi stejný nesmysl, jako kdyby VOP CZ rok co rok aktualizoval projekt T-72M4CZ, "co kdyby jej někdo zase chtěl". Takže pokud teď přijde objednávka na Zuzanu 2, sfoukne se prach ze starého šanonu a buď se postaví nový stroj podle projektu 10let starého (celkem průšvih) nebo se musí nově naprojektovat a odladit řada věcí, které už neodpovídají.
  K SŘP: samozřejmě mi je opět známo, že vozidlo má SŘP, který se zapojí do "digitálního bojiště", které by na oplátku mělo být kompatibilní s digitálním bojištěm spojeneckým. Situace, že každá armáda má svoje řešení (např. Poláci Topaz, Slováci Delosys) více či méně domácího původu není úplně nejlepší. Toto by měl dodávat někdo renomovaný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  17:25 05.03.2018

  Sergej7490

  Otazka je stejna, jsou schopni zabezpecit a v rozumnem case a v dostatecne kvalite najednou zacit vyrabet takove mnozstvi houfnic pro slovensko a pro cesko kdyz si na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sergej7490

  Otazka je stejna, jsou schopni zabezpecit a v rozumnem case a v dostatecne kvalite najednou zacit vyrabet takove mnozstvi houfnic pro slovensko a pro cesko kdyz si na to skoro 20 let ani nesahli? Jak zde bylo psano, to je zacit uplne od znova a to neni jen tak! To neber jako kritiku, ale jako zvidavy dotaz!
  Kdyz jsem Evu videl na idetu, tak mi prislo ze za posledni dva roky se na ni vubec nesahlo a Zuzana 2 mi prijde jako jinak poskladana Dana, s jinou hlavni. Vnitrek naprosto stejny s Danou. Ale to hodnotim jen vnitrni vzhled, prostor osadky a vybaveni. System rizeni palby a jine elektronicke systemy jsem tam nevidel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:16 05.03.2018

  Starlight
  Ohledně Topazu, zdá se, že ho používají rozdílně:
  DANA, raketomety Mangusta - tady slouží tak jak jsi popsal, tj. odečtou hodnoty a zadají je ručně
  Krab - tady se zdá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight
  Ohledně Topazu, zdá se, že ho používají rozdílně:
  DANA, raketomety Mangusta - tady slouží tak jak jsi popsal, tj. odečtou hodnoty a zadají je ručně
  Krab - tady se zdá (moje polština už je trochu chatrná) už je od počátku implementován do systému, takže houfnice "sama" na základě údajů zaslaných do Topazu sama nastaví hlaveň, obsluha jen musí nabít a zahájit na povel palbu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  17:15 05.03.2018

  Starlight

  Nechci byt pesimista, ale pokud na zakazku na 52 del maji cca 5 miliard, tak bych to s velkymi nakupy a zaclenovanim Systemu rizeni palby videl blede. To se nemuzou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight

  Nechci byt pesimista, ale pokud na zakazku na 52 del maji cca 5 miliard, tak bych to s velkymi nakupy a zaclenovanim Systemu rizeni palby videl blede. To se nemuzou vejit!
  Puvodne pocitali na nakup 17 novych houfnic bez munice 2,5 miliardy! Tak mi to proste nejak nesedi....
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  17:11 05.03.2018

  Jura99:
  Konstrukta je VYVOJAR. Vie ZABEZPECIT vyrobu prototypu, scasti samozrejme vo vlastnej rezii. Jej hlavnou ulohou je vyvoj, odskusanie, zebezpecenie certifikacie a vyrobnej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  Konstrukta je VYVOJAR. Vie ZABEZPECIT vyrobu prototypu, scasti samozrejme vo vlastnej rezii. Jej hlavnou ulohou je vyvoj, odskusanie, zebezpecenie certifikacie a vyrobnej dokumentacie. VYROBCOM (tj seriova produkcia) je ZTS Special zo skupiny DMD holding, ktora vyraba a predava vsetko mozne.
  Takze Konstrukta ziadnu zastavenu vyrobu rozbiehat nebude, ziadna totiz nebola.
  K SRP:
  Su 2 veci: samotny SRP v zbrani a "vojskovy SRP" lepsi nazov by bol bojovy informacny system (na urovni vojska). Tento druhy ma kazda armada prakticky unikatny a buduje si ho sama. Dolezite je aby tento informacny system vedel komunikovat s SRP danej zbrane. Od toho su vojenske normy (MIL STD...). Ak by ste kupili hole zelezo nebude uplne jednoduche nan vyrobit vlastny SRP. Uz ste to skusali u T74M4CZ a bez EVPÚ by to bolo dopadlo neslavne. Cim zas nechcem tvrdit ze to nejde, bude to lahsie ako pri tanku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  16:56 05.03.2018

  @MALI

  1)
  Mohu se mýlit, ale podle mých informací obsluhy děl ASPRO nepoužívají a myslím, že bloky jsou z samohybných houfnic DANA demontovány.

  2)
  Hodně komplikací působí, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @MALI

  1)
  Mohu se mýlit, ale podle mých informací obsluhy děl ASPRO nepoužívají a myslím, že bloky jsou z samohybných houfnic DANA demontovány.

  2)
  Hodně komplikací působí, že v našem prostředí se pod pojmem Systém řízení palby (SŘP)/ Fire Control System (FCS) často myslí právě systémy typu ASPRO ( = Automatizovaný systém řízení palby).

  Zejména při styku s Američany ale nastane podle mne terminologický střet, protože pod pojmem FCS oni myslí tu vozidlovou část (tanku, houfnice) nebo stíhačky nebo válečné lodě, kterou bychom zjednodušeně označili jako balistický počítač a senzory či ruštináři po letenku zbraňově-navigační systém.

  Pro upřesnění US ARMY a někteří spojenci jako „SŘP“ používá systém AFATDS. Správná americká definice od výrobce je „Advanced Field Artillery Tactical Data System (AFATDS) is the Fire Support Command and Control (C2) system“. To klíčové je to dvousloví velení a řízení.

  Ve vlastní samohybné houfnici jako M109A6 Paladin je například vozidlový systém řízení palby Paladin Digital Fire Control System (PDFCS), jehož „úkolem“ je mimo jiné pomocí vojenské radiostanice přijímat a odesílat datovou zprávu ze systému AFATDS, odečítat data ze senzorů (poloha vozidla a hlavně, radar měřící úsťovou rychlost granátu), provádět balistické výpočty a automaticky ovládat nastavení hlavně do vypočtené polohy pro střelbu. To je moderní vozidlový plně integrovaný systém řízení palby (v americkém pojetí), ale je to hardwarově a softwarově zcela jiný produkt než systém Fire Support Command and Control.

  Podobně mluví prospekt na slovenskou Zuzanu 2. Ale nevím, co všechno to má zautomatizované a zejména jak řeší obsolescenci elektroniky. Předpokládám, že Zuzana 2 se dnes domluví jen se slovenským systémem Command and Control typu DELOSYS, který konstrukčně pochází stejně jak Zuzana z dílny KONŠTRUKTA DEFENCE.

  Polský systém TOPAZ plní určitě funkci Command and Control ( http://wb.com.pl/topaz-2/?lang... ). Ale co se týče vozidlové integrace, ví někdo, jak to mají Poláci integrováno? Mají Poláci na svých modernizovaných houfnicích s Topazem inerciální senzory polohy hlavně a vozidla? Umí to automaticky nastavit hlaveň do vypočítané polohy? Nebo je to jen přilepená modernizace, kdy se na displeji terminálu TOPAZu musí odečíst hodnoty a pak pomocí starých mířidel to nastavit postaru ručně.

  3)
  Také bohužel vůbec netuším, kam se chce AČR vydat. Nicméně pokud dojde k nákupu nových moderních houfnic ráže 155 mm, tak doufám, že to nebude o tom, jak napsal MALI. Tedy, že AČR dodá do vozidel svůj systém Fire Support Command and Control. To je stejný koncept, jak byl v 90. letech zaveden ASPRO.

  Doufám, že u nové akvizice to bude tak, že výrobce houfnice dodá svoji houfnici včetně svého vozidlového Digital Fire Control System a ten se bude integrovat, tak aby spolupracoval s AČR specifikovanými/dodanými terminály vojenské GPS a radiostanicemi Harris a přijímal/odesílal datové zprávy z/do armádního systému Fire Support Command and Control.

  Některé armády ale už pochopili, že toto může být nebezpečná cesta, která může skončit velkými vývojovými náklady a nekompatibilitou v NATO a zejména USA. A tak raději v rámci modernizace dělostřelectva zavádějí s americkými dělostřeleckými zbraněmi i už vyvinutý a podporovaný americký systém AFADTS (například Rumunsko při nákupu raketometů HIMARS).
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  15:38 05.03.2018

  V OSSR je to vlastne systém DELOSYS.

  V OSSR je to vlastne systém DELOSYS.

 • Nesher
  15:10 05.03.2018

  MALI
  To je samozřejmě pravda.
  Rád bych znal tvůj názor na polský Topaz (jeden z mála produktů polského zbrojního průmyslu, který by dával pro AČR, tedy dle mého laického pohledu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MALI
  To je samozřejmě pravda.
  Rád bych znal tvůj názor na polský Topaz (jeden z mála produktů polského zbrojního průmyslu, který by dával pro AČR, tedy dle mého laického pohledu, smysl)
  Mají ho zavedený jak na DANA, tak i na Krabu a evidentně jim to funguje.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  15:04 05.03.2018

  To PavolR:
  jednoduše jde o to, kdo ten "kšeft" sehnal - a tím byla evidentně CSG.

  SŘP nejlépe dává ten, kdo jej i vyrábí (protože Ázerbájdžán chtěl pravděpodobně SŘP od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To PavolR:
  jednoduše jde o to, kdo ten "kšeft" sehnal - a tím byla evidentně CSG.

  SŘP nejlépe dává ten, kdo jej i vyrábí (protože Ázerbájdžán chtěl pravděpodobně SŘP od Izraelců, tak jej integrovali Izraelci) - CSG tuto schopnost nemá a asi ani dlouho mít nebude.
  V Danách AČR je momentálně již letitý dělostřelecký SŘP ASPRO, nově by tam stejně šel jiný SŘP, než mají Zuzany. SŘP těchto děl však není jen na vlastních dělech (jak zde někteří uvažují), jde o rozsáhlý systém napříč dělostřeleckou jednotkou: začíná u průzkumných prvků, pokračuje na místa řízení palby (kde je jeho centrum) a odtud pak na děla (případně ještě k velitelům děl. jednotek a na jejich logistiku), zahrnuje jak řídící, navigační a pohonné prvky nástavby u děl, tak komunikační a výpočetní prostředky všech jeho prvků. Tento SŘP se nedá kupovat s dělem, ale musí se pořídit komplexně a integrovat do systému řízení a velení příslušné armády.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:53 05.03.2018

  Clanek: modernizace DANA nebo odebrat od Zuzany 2 pouze železo a vybavit jej podle vlastních specifikací, je v principu totéž.

  Konštrukta je státní podnik a jak tu bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: modernizace DANA nebo odebrat od Zuzany 2 pouze železo a vybavit jej podle vlastních specifikací, je v principu totéž.

  Konštrukta je státní podnik a jak tu bylo zmíněno, rozběhnout výrobu zastavenou před 10-15lety je jako začít znovu. Ta výroba navíc nikdy za posledních 30let nedala víc než jednotky kusů. Nabrat lidi, kteří na trhu nejsou a to nejen dělníky, ale i konstruktéry, kteří už vůbec nejsou resp. nemají zkušenosti (staří jsou v důchodu). Státní podnik to v krátkém čase nezvládne nebo se to ošidí a bude dělat problémy. VOP CZ je také státní podnik, ale poměrně velmi šikovný, přesto si nechal ujít licenci na Pandury.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:18 05.03.2018

  PavolIR
  Na Slovensku určitě, v Polsku těžko. Bez podpory CZ nebo SK firem se Poláci neobejdou. I s modernizací DANA jim pomáhali lidé z STV Group
  Jinak CSG není co se kapacit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR
  Na Slovensku určitě, v Polsku těžko. Bez podpory CZ nebo SK firem se Poláci neobejdou. I s modernizací DANA jim pomáhali lidé z STV Group
  Jinak CSG není co se kapacit týče česká firma, ale česko-slovenská. Však i ty ázerbájdžánské DANY se před odletem směr Tel Aviv opravovali na Slovensku.
  Já bych počkla co vlastně OSSR koupí (jetli tedy něco koupí) za Zuzany. A pak se uvdí.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:04 05.03.2018

  Jura99:
  CSG doteraz "osádzal" húfnicu DANA srpom a elektronikou iba v Izraeli. Odkiaľ sa však tie húfnice majú sklon zatúlať do Azerbajdžanu. :-)
  Vlastne ani celkom nechápem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  CSG doteraz "osádzal" húfnicu DANA srpom a elektronikou iba v Izraeli. Odkiaľ sa však tie húfnice majú sklon zatúlať do Azerbajdžanu. :-)
  Vlastne ani celkom nechápem, prečo sa do celého montuje ako sprostredkovateľ CSG, keď by sa celá modernizácia dala urobiť priamo na Slovensku (alebo Poľsku).
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:49 05.03.2018

  Obavate se ze je Zuzana2 bastl se starou elektronikou. Coz klidne muze byt (nevim co ma za vnitrnosti). Takze ano, teoreticky by DANA M2 mohl byt stroj stejne / vic efektivni (to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obavate se ze je Zuzana2 bastl se starou elektronikou. Coz klidne muze byt (nevim co ma za vnitrnosti). Takze ano, teoreticky by DANA M2 mohl byt stroj stejne / vic efektivni (to jsem napsal i sam), ale dulezite jsou tam dve veci:
  Prvni je to sluvko "by", protoze jakykoli bastl Zuzana2 muze byt, uz alespon existuje, tedy kdyz to zjednodusim "staci jen zacit vyrabet". Zadne nebo mensi peripetie s testovani, zavadenim atd.
  Druhym je ta nakladnost takto hloubkove modernizace DANA. Koupit z Dubnice pouze holou vez, k tomu novy podvozek, nove SRP, vse integrovat az doma a tohle absolvovat pro par desitek kousku jiste je mozne, ale tim se znovu dostavame k predeslym zkusenostem s modernizaci T-72. Koukajic na cenu to byl sveho casu snad nejdrazsi tank na svete, ale vykonama... ? Tak aby stejne neslavne nedopadla i DANA M2.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  13:45 05.03.2018

  Mluvilo se o TOPAZU, ne?

  Mluvilo se o TOPAZU, ne?

 • Flader
  13:41 05.03.2018

  Aký SRP má v ponuke CSG? Pokiaľ mi je známe tak nemal byť ani súčasťou modernizácie ShKH DANA.

  Aký SRP má v ponuke CSG? Pokiaľ mi je známe tak nemal byť ani súčasťou modernizácie ShKH DANA.

 • Jura99
  13:35 05.03.2018

  O Evě/Zuzaně2 máme zhruba představu o kanonu, ale elektronika ? Na jaké je úrovni, z jakého roku, jaký má původ a s čím kompatibilní je hardware i software? To je celkem důležitá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O Evě/Zuzaně2 máme zhruba představu o kanonu, ale elektronika ? Na jaké je úrovni, z jakého roku, jaký má původ a s čím kompatibilní je hardware i software? To je celkem důležitá vlastnost, která ovlivňuje nasazení, kompatibilitu i účinnost té houfnice, celkem určitě je to důležitější než ráže. Proto DANA M2 s moderním a kompatibilním SŘP od osvědčeného výrobce my mohla posloužit lépe než cosi neznámého nebo dokonce na koleni sestrojeného. Když pomineme problémy CSG, nejschůdnější řešení by bylo vzít z Dubnice pouze holou věž a tu posadit na nový podvozek a osadit SŘP a dalšími systémy až zde ve fabrice CSG.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:27 05.03.2018

  V poho. Já to taky nějak nechápu.... :-)

  V poho. Já to taky nějak nechápu.... :-)

 • Nesher
  12:25 05.03.2018

  Tak to promiň, četl jsem to velmi rychle.
  Ale pak netuším v čem je to jiné oproti včerejšímu infu.

  Tak to promiň, četl jsem to velmi rychle.
  Ale pak netuším v čem je to jiné oproti včerejšímu infu.

 • logik
  12:24 05.03.2018

  Nesher: jestli jsem nepochopil o jakou částku jde, tak se omlouvám, ale v článku je i těch pět miliard:
  "Vojáci teď podle nových plánů chtějí do výzbroje 52 nových houfnic. Z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: jestli jsem nepochopil o jakou částku jde, tak se omlouvám, ale v článku je i těch pět miliard:
  "Vojáci teď podle nových plánů chtějí do výzbroje 52 nových houfnic. Z rozpočtu je na to připraveno zhruba pět miliard korun. "
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  12:17 05.03.2018

  juhelak
  Jedině v tom, že tam nepadla žádná částka. Nicméně včera v Událostech ČT (link jsem sem vkládal včera) ta částka padla.

  juhelak
  Jedině v tom, že tam nepadla žádná částka. Nicméně včera v Událostech ČT (link jsem sem vkládal včera) ta částka padla.

 • juhelak
  12:11 05.03.2018

  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  tenhle članek trochu rozporuje tuhle informaci.

  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  tenhle članek trochu rozporuje tuhle informaci.

 • KOLT
  12:05 05.03.2018

  Mercus, tažené houfnice používali Amíci nejen v Astánu, nýbrž i v Iráku :-)

  Mercus, tažené houfnice používali Amíci nejen v Astánu, nýbrž i v Iráku :-)

 • Nesher
  11:45 05.03.2018

  Marcus
  To je pravda, ale to zjistíme v několika málo měsících, ta zakázka už byla oficiálně zveřejněna. Takže pokud nepadne vláda (což se stát může), budeme to vědět relativně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus
  To je pravda, ale to zjistíme v několika málo měsících, ta zakázka už byla oficiálně zveřejněna. Takže pokud nepadne vláda (což se stát může), budeme to vědět relativně brzy.
  Ta kapacita je věc druhá, nicméně 10-12 kusů/ročně by jistě zvládli. Rozhoně to nestojí tak, že to musí udělat za rok či dva.
  Nicméně to jsou vše naše dojmy a přání. Co se bude dít opravdu neví dnes ani MO.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:36 05.03.2018

  Jakou verzi M109 nám Amíci nabízeli? Protože některé verze nejsou žádná hitparáda a to už pak by byla lepší modernizace Dany

  Jakou verzi M109 nám Amíci nabízeli? Protože některé verze nejsou žádná hitparáda a to už pak by byla lepší modernizace Dany

 • Marcus
  11:22 05.03.2018

  Jura99
  Ohledne nakupu Zuzany 2 slovenskem jsem opatrny. Slovensko uz takhle avizovalo nakup lecceho a nakonec to nedopadlo... :(
  Pamatuju ze kdyz predstavovali Evu, tak slovensky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  Ohledne nakupu Zuzany 2 slovenskem jsem opatrny. Slovensko uz takhle avizovalo nakup lecceho a nakonec to nedopadlo... :(
  Pamatuju ze kdyz predstavovali Evu, tak slovensky ministr obrany vyhlasoval, ze pocita s nakupem Evy a bohuzel nic. A ted to vypada na Zuzanu 2.
  Dalsi otazkou je jaka je pripravenost vubec zahajit vyrobu Zuzany 2 nebo Evy. Neco jineho je je konstrukce prototypu a neco jineho vyroba. Uz je to daaavno co vyrobili posledni houfnice. Kdyz se mluvilo o nakupu Evy, tak do medii tvrdili ze budou muset nabrat cca 100 zamestnancu pro zajisteni vyroby. To me moc neuklidnuje...
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:17 05.03.2018

  Jura99
  " v kruhu se točíme, protože na kolech chybí ten správný kandidát s automatem. EVA je nedokončený demonstrátor o kterém se dva roky ani nemluví, Zuzana v původní verzi je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  " v kruhu se točíme, protože na kolech chybí ten správný kandidát s automatem. EVA je nedokončený demonstrátor o kterém se dva roky ani nemluví, Zuzana v původní verzi je letitá a chybí aktuální facelift aspoň na úrovni DANA M2 a to nikoliv jen po dizajnové stránce. Koupit EVA/Zuzana je na úrovni nákupu zajíce v pytli."

  Zuzana2 (s puvodni zuzanou zavedena ve 2 statech) je letita a jeji nakup se rovna nakupu zajice v pytli, ale ta maluvka DANA M2 je to prave orechove? Vzdyt prave ta je "zajic v pytli" definice sama.
  Zuzana2 neni top, proto taky nestoji (nebo by nemela stat) jako top + CR nema na to poridit top => vzdy bude vybirat jen z tech prumernych reseni. Me ta rovnice vychazi docela proste a Zuzana2 je jednoduse jednou ze schudnych variant.
  Ad facelift Zuzan, ten nebude zdarma, tim je to zase jen o tom co CR bude ochotna / schopna zaplatit a z toho rozpoctu toho CR ochotna / schopna zaplatit mnoho neni.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:03 05.03.2018

  JiriR:
  Myslím, že ty Paladiny vycházejí hodně podobně jako ojeté jihokorejské K9 (u nich se počítaly i muniční vozidla). Pokdu pásák, tak bych byl radši pro ty korejské, jelikož ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JiriR:
  Myslím, že ty Paladiny vycházejí hodně podobně jako ojeté jihokorejské K9 (u nich se počítaly i muniční vozidla). Pokdu pásák, tak bych byl radši pro ty korejské, jelikož je o ně v evropě větší zázem. Docela mě překvapuje, jak levné ty ojeté pásové houfnice jsou, ale jak již bylo zmíněno, provoz je dražší a je nutné dokoupit valníky atd. Osobně mám radši pásáky, ale to je každého věc. Pro potřeby AČR a mise do zámoří (přeprava vzduchem), stačí kolové houfnice. V případě nasazení někde ve Finsku nebo některých částech evropy mimo silnice, je vhodnější zase pás.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  11:00 05.03.2018

  Jura 99
  Souhlas, na druhou stranu on ten tender nebude hned, takže mají Slováci čas (a pokud OSSR koupí nové Zuzany 2) i peníze s tím něco udělat.
  Hlavně s elektronikou, ta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura 99
  Souhlas, na druhou stranu on ten tender nebude hned, takže mají Slováci čas (a pokud OSSR koupí nové Zuzany 2) i peníze s tím něco udělat.
  Hlavně s elektronikou, ta kabina je myslím nejmenší problém (myšleno nejrychleji řešitelný). Otázka je zda OSSR budou nakupovat Zuzanu "as is", tj. ve stavu před deseti lety, nebo proběhne nějaká modernizace.
  Zamakat by na tom mohli a měli, přeci jen 52 houfnic není málo a pokud to neprodají nám, tak už asi nikam.

  Lukas
  Terén v ČR nehraje velkou roli, pravděpodobnost bojového nasazení v ČR není velká. Spíše bych se zajímal o terén ve východním Polsku, baltských zemích či na Balkáně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  10:49 05.03.2018

  Lukas
  To je taky duvod proc bych pokladal nakup Caesara nebo T5 za krok zpet...
  Kdo v Afganistanu provozoval tazene houfnice?

  Lukas
  To je taky duvod proc bych pokladal nakup Caesara nebo T5 za krok zpet...
  Kdo v Afganistanu provozoval tazene houfnice?

 • Jura99
  10:44 05.03.2018

  Clanek: v kruhu se točíme, protože na kolech chybí ten správný kandidát s automatem. EVA je nedokončený demonstrátor o kterém se dva roky ani nemluví, Zuzana v původní verzi je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: v kruhu se točíme, protože na kolech chybí ten správný kandidát s automatem. EVA je nedokončený demonstrátor o kterém se dva roky ani nemluví, Zuzana v původní verzi je letitá a chybí aktuální facelift aspoň na úrovni DANA M2 a to nikoliv jen po dizajnové stránce. Koupit EVA/Zuzana je na úrovni nákupu zajíce v pytli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  10:39 05.03.2018

  Marcus - mylisz się
  W Afganistanie Dana mogła strzelać w sytuacjach gdy obsługa Caesar siedziała w bunkrze (względy bezpieczeństwa)

  Oczywiście ma swoje ograniczenia - ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus - mylisz się
  W Afganistanie Dana mogła strzelać w sytuacjach gdy obsługa Caesar siedziała w bunkrze (względy bezpieczeństwa)

  Oczywiście ma swoje ograniczenia - ale przypominam Czechy mają niezłą sieć dróg, jednocześnie teren jest górzysty...

  Dynamika przemieszczania sie + koszty eksploatacji to z pewnością zalety
  W czasie konfliktu bardzo dużo prac remontowych / naprawczych można wykonywać w przygodnych cywilnych warsztatach...

  Tak więc ta ocena co jest lepsze nie jest taka prosta i banalna
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  09:34 05.03.2018

  Dušan
  Me prijde ze se Caesar a T5-52 nehodi nikam! Jako je to lepší než tažená houfnice, ale to je vše. Do zahranicnich misi, kde nevadi nekryta osadka, je idealni houfnice s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan
  Me prijde ze se Caesar a T5-52 nehodi nikam! Jako je to lepší než tažená houfnice, ale to je vše. Do zahranicnich misi, kde nevadi nekryta osadka, je idealni houfnice s kruhovym odmerem, kde houfnice pusobi ze zakladen z kterych musi rychle byt schopne vest palbu vsemi smery. V symetrickem konfliktu naopak nechranenost posadky vuci pocasi, palbe a ZHN muze byt zdrcujici at uz ztratami osadek, nebo jejich "opotrebovanim"
  Kdyby naše armada mela ve vyzbroji D-20, tak by to jakesi zlepseni bylo.... ale takhle....
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  09:32 05.03.2018

  Nie jest?
  A holowane haubice jak M777 / M198, FH70 czy 2A65 MISTA-B i 2A36 Hiacynt-B to są?
  https://www.youtube.com/watch?...
  ^ od 5:40

  Jak wszystko na tym świecie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nie jest?
  A holowane haubice jak M777 / M198, FH70 czy 2A65 MISTA-B i 2A36 Hiacynt-B to są?
  https://www.youtube.com/watch?...
  ^ od 5:40

  Jak wszystko na tym świecie (może oprócz piwa ;) ) ma swoje wady...

  Swoją drogą - ciekawy jestem czy i za ile Niemcy są gotowi sprzedać stare M270
  Ile kosztowała by modernizacji (to są systemy pierwszej generacji - bez IFCS)

  Jakby tak kupić 13 M270 + 17 podwozi - na których osadzić Donara
  I mamy pułk artylerii na zunifikowanej platformę...

  Choć M142/Lynx na Tatrze i np. Caesar...
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  09:27 05.03.2018

  Nesher- díky za info o Dana.
  Ještě je tady nabídka Američanů na jeté M109 Paladin – cca 100 mil. Kč/ks.

  Nesher- díky za info o Dana.
  Ještě je tady nabídka Američanů na jeté M109 Paladin – cca 100 mil. Kč/ks.

 • Dušan
  09:04 05.03.2018

  To Marcus: totální souhlas, Caesar by byl i oproti Danám krok zpátky, hodí se tak akorát do zahraničních misí, ale není to plnohodnotná zbraň, která je adekvátní na středoevropské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Marcus: totální souhlas, Caesar by byl i oproti Danám krok zpátky, hodí se tak akorát do zahraničních misí, ale není to plnohodnotná zbraň, která je adekvátní na středoevropské válčiště a k ochraně Česka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  08:48 05.03.2018

  Jen ne Caesara a T5-52. Opomenu li to ze jsou manulne nabijene (a to ze na Caesara daji podavaci ramena neni automatizace!), ze posadka stoji venku naprosto nechranena, nebo ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen ne Caesara a T5-52. Opomenu li to ze jsou manulne nabijene (a to ze na Caesara daji podavaci ramena neni automatizace!), ze posadka stoji venku naprosto nechranena, nebo ze osadka je nejakych 5 chlapu co si máknou, coz ma vliv i na unavu posádek... U T5-52 aspon vsichni stoji v urovni zaveru na korbe za kabunou...
  Ale u obou zbrani nechapu jak se resi kdyz potrebujete vest nahle palbu jinym smerem nez u Caesaru od podelne osy vozidla dopredu, u T5-52 dozadu. Ty zbrane prece nemuzou mit kruhovy odmer, vzhledem k umisteni posadky, nabijecich mechanismu a zasobniku. To jako musi otacet s celym vozidlem? Nebo to je stejne jako u minometu NEMO a ATMOS???
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  08:40 05.03.2018

  150 komentu a furt se tocime v kruzich. Zacina se u myslenky modernizovat DANA. Pak se skrze ideu, ze to nakonec vyjde dost podobne jako nakup noveho prejde k zapadnim vyrobkum ...
  Zobrazit celý příspěvek

  150 komentu a furt se tocime v kruzich. Zacina se u myslenky modernizovat DANA. Pak se skrze ideu, ze to nakonec vyjde dost podobne jako nakup noveho prejde k zapadnim vyrobkum (protoze Zuzana2 prece nestoji za nic). Pak, po zjisteni kolik na to je penez je i Zuzana2 nakonec Top a high-tech a kdyby neklapla, vojak bude rad i za EVA. Jenze to se v myslich nekterych znovu dostaneme k poznani, ze jde furt o polovicate reseni a kdyz polovicate reseni, to uz se rovnou muzou modernizovat doma Dany. No a jsme zase na zacatku.

  Pritom to muze jit jen takto:
  Nemam problem s penezi => 52 pasovych novych houfnic, i s infrastrukturou, i s tahaci, i se zvednutim platu vojaku abych vubec nekoho k delum sehnal. Top reseni, ale za top cenu.
  Mam "nejake penize" => Zuzana2 lepsi nez nic (cti 20 provozuschopnych DANA v sovetske razi a vykony 30 let zpet), a to ikdyz nedosahuje vysledky tech nejlepsich.
  Mam "nejake mensi penize" => i EVA lepsi nez nic, ikdyz je v dalsich parametrech horsi nez Zuzana2.

  Modernizovat DANA je krok do velke nezname. V tom nejlepsim pripade se dostane na uroven Zuzana2, mozna ji i lehce prekona, ale v tom pravdepodobnejsim pripade by zustala furt za schopnostmi Zuzan a za jakou cenu? Muzeme se tu ted bit v prsa, jak to udelame doma, levne a lip. Ale to je spis zbozne prani. Berouc v potaz jak "uspesny" byl treba projekt T72m4cz, tak vsechno lepsi nez zase jit zlatou ceskou cestou (to "zlata" tam je od ceny, ne od kvality vysledku). Tim spis kdyz ted mam doma problem s tim kdo by tu modernizaci zastitoval.

  @Nesher, diky za info o prostredcich na nova dela, o aktualnim stavu DANA atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:15 05.03.2018

  DANA M2 vypadá dizajnově dost pěkně. Mě by jen zajímalo, ohledně Zuzany 2, kdyby se na to podívali konstruktéři dnešníma očima, co všechno by se dalo na podávacím automatu udělat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DANA M2 vypadá dizajnově dost pěkně. Mě by jen zajímalo, ohledně Zuzany 2, kdyby se na to podívali konstruktéři dnešníma očima, co všechno by se dalo na podávacím automatu udělat lépe, z moderních materiálů nebo jinak odlehčit. Přeci jen to je 30let stará Ondava, přerážovaná a s delší hlavní a prototyp je 10let starý. Pro AČR by to byl krok do neznáma, nejméně řízení palby by muselo být nové, rovněž podvozek a nejspíš umístění věže na něm. Takže další prototyp, časová prodleva a riziko závadnosti. I proto dávalo smysl modernizovat Dany, dát jim moderní řízení palby, aby bylo na čem cvičit a mezitím "v klidu" buď udělat pořádnou houfnici se SR nebo koupit západní.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:48 05.03.2018

  semtam:
  O Eve namiesto Zuzany je tu reč hlavne kvôli vyčlenenému rozpočtu a o kolesách, lebo sa AČR zatiaľ pásom bráni.
  Áno, EVA má menší palebný priemer, čo je dané účelom, na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  O Eve namiesto Zuzany je tu reč hlavne kvôli vyčlenenému rozpočtu a o kolesách, lebo sa AČR zatiaľ pásom bráni.
  Áno, EVA má menší palebný priemer, čo je dané účelom, na ktorý bola vytvorená. Ale nesúhlasím s tým, že by pre to mala nejaký zásadnejší problém s nepretržitou palebnou podporou, lebo v takom prípade potrebuje mať pri sebe pristavený aj muničný voz, čo by mohlo znamenať ďalších dvoch členov pre obsluhu.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  23:07 04.03.2018

  Nesher

  Co například?

  Nesher

  Co například?

 • Nesher
  23:06 04.03.2018

  Semtam
  Například?
  Navíc, ono to klidně může být ta Zuzana, takže obrněná kolová houfnice, jejíž provoz je výrazně levnější.

  Semtam
  Například?
  Navíc, ono to klidně může být ta Zuzana, takže obrněná kolová houfnice, jejíž provoz je výrazně levnější.

 • semtam
  23:02 04.03.2018

  Nesher

  Tak znovu, pořízení nové houfnice ala ceasar může být stejně nákladné, jako použité K9. Cena provozu je nižší u "ala ceasar" . I kdyby cena kolové byla dražší než u pásů, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  Tak znovu, pořízení nové houfnice ala ceasar může být stejně nákladné, jako použité K9. Cena provozu je nižší u "ala ceasar" . I kdyby cena kolové byla dražší než u pásů, tak nákladnost provozu časem převáží pásy.

  Ale reálně se stále nakupují pásy.
  To, že nevidíte výhody pásových houfnic je zajímavé. Spousta států je vidí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:54 04.03.2018

  Semtam
  Flader odpověděl částečně za mě. Baltské státy kupují "použité zboží" protože je levnější (zvlášť M 109 pro Lotyško byly hodně levné) a jednak proto, že ho mohou dostat v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam
  Flader odpověděl částečně za mě. Baltské státy kupují "použité zboží" protože je levnější (zvlášť M 109 pro Lotyško byly hodně levné) a jednak proto, že ho mohou dostat v podstatě okamžitě.
  Slováci kupují Zuzanu 2 proto, že ji mají už oficiálně 10 zavedenou, jen ji nikdy neobjednali, neb nebyly peníze. Na Evu (mimo to, že už ji mají reálně zavedenou Zuzanu 2000) by museli dělat vojskové zkoušky.
  Pro nás by určitě byla lepší Zuzana 2 než EVA, ale vzhledem k rozpočtu, který na to AČR má, budeme za EVU ještě rádi.
  Nevidím žádné výhody, které by nám nabízela pásová houfnice a které by opodstatnily dvounásobné náklady na životní cyklus.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:36 04.03.2018

  Flader

  K9 z uloženek je jen o mega euro levnější než novota. Kolik stojí nějaká houfnice ala Ceasar? Kolik stojí ZUZANA? O něco míň, nebo zhruba stejně a pak jsou zde provozní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader

  K9 z uloženek je jen o mega euro levnější než novota. Kolik stojí nějaká houfnice ala Ceasar? Kolik stojí ZUZANA? O něco míň, nebo zhruba stejně a pak jsou zde provozní náklady.

  A když se zamyslíme nad Evou. jejím úkolem bude poskytovat nepřetržitou palebnou podporu. Náboje z automatu vyfláká lousknutím prstu. Poté ať už se bude automat doplňovat či nikoliv lítaj kolem Evy dva pitomci a velitel dělá velitele. Logistika tahá náboje k Evě. Poté zjistíme, že obsluha EVY by měla být pětičlenná.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  22:26 04.03.2018

  Tak práve tieto príklady (až na Fínsko) sú trocha skreslené. Práve tu sa jedná o krajiny ktoré nakupujú kvôli cene použité vybavenie. A práve kolesových húfnic v NATO ráži moc v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak práve tieto príklady (až na Fínsko) sú trocha skreslené. Práve tu sa jedná o krajiny ktoré nakupujú kvôli cene použité vybavenie. A práve kolesových húfnic v NATO ráži moc v uloženkách neleží.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:18 04.03.2018

  Nesher

  Jak jsem již psal, je to zase na úkor něčeho.

  A ohledně armád nemáte úplně pravdu, Estonsko, Chorvatsko, Finsko si pořídili pásové typy. O PzH2000 je zájem v Litvě. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  Jak jsem již psal, je to zase na úkor něčeho.

  A ohledně armád nemáte úplně pravdu, Estonsko, Chorvatsko, Finsko si pořídili pásové typy. O PzH2000 je zájem v Litvě. Pokud by byla opravdu taková bomba mít plnohodnotnou houfnici na kolech, tak ZUZANA je trhák. Radši státy jako Chorvatsko či Estonsko sáhnou po uloženkách na pásech.
  Kolové podvozky většinou nakupují chudší armády.
  Ale abych kolum nekřivdil, tak NORA má slušný exportní úspěch. Sice opět v chudších zemích, ale zadařilo se.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:12 04.03.2018

  Ale ano, pro nižší náklady je EVA vhodný kandidát, jen se ptám, proč OSSR nyní zase nakupují ZUZANY, když EVA má v těchto případech lepší TTD. Odpověď je bude v tom, že EVA má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale ano, pro nižší náklady je EVA vhodný kandidát, jen se ptám, proč OSSR nyní zase nakupují ZUZANY, když EVA má v těchto případech lepší TTD. Odpověď je bude v tom, že EVA má oproti ZUZANĚ omezenější operační schopnosti.
  Pokud by šlo o nějaký ne moc důležitý armádní prvek, tak proč ne. Ovšem dělostřelectvo je pro každou armádu klíčové. Degradovat si schopnosti umíme dobře, ale ty co nám zůstanou bych neosekával.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:10 04.03.2018

  To ano, ale to jsou armády, které na to mají buď zázemí, nebo peníze. My nemáme ani jedno. My máme 20 let už jen kolové a peněz také moc nemáme.
  Znovu opakuji, zavedete-li pásovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To ano, ale to jsou armády, které na to mají buď zázemí, nebo peníze. My nemáme ani jedno. My máme 20 let už jen kolové a peněz také moc nemáme.
  Znovu opakuji, zavedete-li pásovou houfnici, tak krom 52 houfnic musíte nakoupit min. 25 těžkých tahačů s návěsem (ideálně však dvojnásobek) a najmout obsluhu. Opravy podvozků budou též dražší. Takže náklady na životní cyklus budou dvojnásobné a to zcela zbytečně.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:06 04.03.2018

  Nesher

  A to, že pásové houfnice se v době míru převážejí na plaťáku :) neznamená, že řidiči a technika je jen a pouze na tento účel vyčleněna.

  Nesher

  A to, že pásové houfnice se v době míru převážejí na plaťáku :) neznamená, že řidiči a technika je jen a pouze na tento účel vyčleněna.

 • semtam
  22:02 04.03.2018

  Nesher

  Mnoho armád má brigády na kolech a pásech a používají pásové houfnice. Kolové se začali prosazovat v poslední době spíše jako low-coast doplněk pásových houfnic.

  Eva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  Mnoho armád má brigády na kolech a pásech a používají pásové houfnice. Kolové se začali prosazovat v poslední době spíše jako low-coast doplněk pásových houfnic.

  Eva je obdoba Ceasaru, ale nabízí automat, má malý palebný průměr. Po vystřílení 12 nábojů z automatu, se zase musí doplnit, tj. obsluha bez ochrany, atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  21:51 04.03.2018

  Semtam
  Jak už to někdo psal, Eva má jen 3 vojáky obsluhy. To je o cca 104 lidí méně. U Těch Leo by to na praporu bylo jen o 30 lidí na víc, plus má 7. mb. menší problém s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Semtam
  Jak už to někdo psal, Eva má jen 3 vojáky obsluhy. To je o cca 104 lidí méně. U Těch Leo by to na praporu bylo jen o 30 lidí na víc, plus má 7. mb. menší problém s naplňováním.
  A je fakt, že specifikace na novou houfnici nemáme, ale už jsem to tu jednou psal.
  AČR má dvě brigády, jednou na kolech, druhou na částečně na pásech a částečně na kolech. Dělostřelecký pluk má podporovat v operaci obě brigády, z toho mi jasně plynou kola. Už proto, že životní cyklus bude levnější, nepotřebujete například tahače s návěsem jen proto abyste se dostal na cvičení nebo na nádraží. To jsou další lidé navíc.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:47 04.03.2018

  Flader

  Ano, ale také Eva má malý palebný průměr.
  Chtěl jsem hlavně říci, že naplnění stavů u armády je samostatný problém. Pokud nyní armáda nemá naplněnost u dělostřelectva a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader

  Ano, ale také Eva má malý palebný průměr.
  Chtěl jsem hlavně říci, že naplnění stavů u armády je samostatný problém. Pokud nyní armáda nemá naplněnost u dělostřelectva a tanků, jejichž celkové počty techniky nejsou ani 3/4 ze sta, tak problém není v technice, ale někde jinde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  21:39 04.03.2018

  Semtam, EVA dokonca potrebuje na obsluhu iba 3 ľudí.

  Semtam, EVA dokonca potrebuje na obsluhu iba 3 ľudí.

 • Rase
  21:32 04.03.2018

  Nesher:
  Díky moc. Tedy pokud vezmeme jen 52 podvozků, tak při ceně cca 40 mil za kus, to máme 2 mld Kč (!) - bez výzbroje a podstatné elektroniky (samozřejmě i bez munice). Musíme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher:
  Díky moc. Tedy pokud vezmeme jen 52 podvozků, tak při ceně cca 40 mil za kus, to máme 2 mld Kč (!) - bez výzbroje a podstatné elektroniky (samozřejmě i bez munice). Musíme doufat že je na slovensku poměrně levná pracovní síla a EVA tak nebude dražší než francouzský Caesar II...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:31 04.03.2018

  Nesher: Tak šetřit timdle způsobem by bylo fakt ujetý. Každej člověk obsluhy navíc
  znamená (plat, výcvik, zázemí, vybavení, výsluhy atd.... ) hrubým odhadem 1 milion ročně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: Tak šetřit timdle způsobem by bylo fakt ujetý. Každej člověk obsluhy navíc
  znamená (plat, výcvik, zázemí, vybavení, výsluhy atd.... ) hrubým odhadem 1 milion ročně nákladů navíc.

  Za něco přes dvacet let provozu se teda jedná o 1 miliony dolarů. A najednou to vůbec není tak levné, jak to vypadá...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:29 04.03.2018

  Nesher

  Posádka K9 čítá 5 lidí, to je také nejčastější počet obsluhy samohybných houfnic. I Ceasar má 5 člennou obsluhu (ano v případě potřeby zvládnou obsluhu 3 lidé) Zuzana 2 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  Posádka K9 čítá 5 lidí, to je také nejčastější počet obsluhy samohybných houfnic. I Ceasar má 5 člennou obsluhu (ano v případě potřeby zvládnou obsluhu 3 lidé) Zuzana 2 je jedna z mála houfnic co má obsluhu nižší než 5 a to 4 lidi.

  Zajímavé je, že v případě pořízení Leo2 si nikdo tady pokud si dobře pamatuju nelámal hlavu s 4 člennou obsluhou oproti 3 na T-72...

  Opět připomenu, že podmínka kolového podvozku dosud nikde není vedena jako podmínka. Navíc z pohledu dnešních dní tj. novou podmínkou prověrky ztrácí kolový podvozek jeden z hlavních aspektů, a to logo Tatra potažmo Czech Republic.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  21:25 04.03.2018

  Rase
  Rase, ty nové dílenské Tatry (sice bez vzpěr) ale zase se speciálním vybavením a pancéřovanou kabinou stály 192 mil. CZK celkem, tj. 38,4 mil. CZK za kus. Je to sice hodně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Rase, ty nové dílenské Tatry (sice bez vzpěr) ale zase se speciálním vybavením a pancéřovanou kabinou stály 192 mil. CZK celkem, tj. 38,4 mil. CZK za kus. Je to sice hodně nepřesné, ale nějaký odhad to dává.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:17 04.03.2018

  Je jasné, že munice bude počítána samostatně, ale otázkou je co se do té ceny vejde za elektroniku. Přeci jen střelecký řídící systém, radiostanice Harris a podobně, jsou klíčové a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je jasné, že munice bude počítána samostatně, ale otázkou je co se do té ceny vejde za elektroniku. Přeci jen střelecký řídící systém, radiostanice Harris a podobně, jsou klíčové a fest drahé. Možná by se dokoupily samostatně, nebo musí být Eva setsakramentsky výhodná - snad ano, ale radši se modleme. Předpokládám že budou mít i pancéřovou kabinu od Izraelců, když ji mají i minometné tatrovky, co mají být později využity jako muniční vozy. Tady opravdu půjde o každou miliardu navíc.
  Netušíte, kolik by mohla stát Tatra 815-7 8x8, se vzpěrami a pancéřovou kabinou ? (zhruba)
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  21:06 04.03.2018

  semtam
  K 9 má dvě nevýhody, je na pásech a pouze s poloautomatickým nabíjením
  Vzhledem k tomu jaký má AČR problém s naplňováním stavů dělostřeleckého pluku v Jincích, tak se snad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam
  K 9 má dvě nevýhody, je na pásech a pouze s poloautomatickým nabíjením
  Vzhledem k tomu jaký má AČR problém s naplňováním stavů dělostřeleckého pluku v Jincích, tak se snad gen. štáb nenechá natlačit do houfnice, která potřebuje početnou obsluhu. To by mohlo dopadnout taky tak, že jich budeme mít těch 52, ale reálně jich budeme používat ani ne půlku protože pro zbytek prostě nebudou obsluhy.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:05 04.03.2018

  Pri dnešnom kurze to vychádza 3,8M eur/kus, čo je teda viac než trúfalý cenový rámec.
  Do toho sa zmestí hádam iba EVA, u ktorej sa hovorí o "spoločnom vývoji" ;-)

  Pri dnešnom kurze to vychádza 3,8M eur/kus, čo je teda viac než trúfalý cenový rámec.
  Do toho sa zmestí hádam iba EVA, u ktorej sa hovorí o "spoločnom vývoji" ;-)

 • Rase
  21:05 04.03.2018

  Tak nebyl bych až tak pesimistický, byť otázkou je zda by ty peníze vyšly alespoň na věž ze Zuzany 2 (asi ne) - na Evu snad jo (kdo ví). Teoreticky, krom Caesaru II, je možný i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak nebyl bych až tak pesimistický, byť otázkou je zda by ty peníze vyšly alespoň na věž ze Zuzany 2 (asi ne) - na Evu snad jo (kdo ví). Teoreticky, krom Caesaru II, je možný i T5-52 Condor od Denelu, izraelská ATMOS 2000, polský KRYL (byť není dokončený), srbská NORA B-52 nebo Aleksandar. Srbské taky nejsou úplně špatné, ale nejsou to naši spojenci...
  Ta zuzana 2 na podvozku Tatra 815-7 by mohla vypadt i jako tahle ruská 2S35-1 Koalitsiya-SV KSh:

  http://www.military-today.com/...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:47 04.03.2018

  Jednotková cena K9 je cca 4 miliony Eur.

  Jednotková cena K9 je cca 4 miliony Eur.

 • Marcus
  20:38 04.03.2018

  Tak to jsou perly: Ministerstvo tvrdí že modernizaci zastavila armáda, armáda tvrdí že modernizaci zastavilo ministerstvo.... ach jooo.

  Tak 5 miliard na 52 kusů děl, to je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak to jsou perly: Ministerstvo tvrdí že modernizaci zastavila armáda, armáda tvrdí že modernizaci zastavilo ministerstvo.... ach jooo.

  Tak 5 miliard na 52 kusů děl, to je opravdu tak na Caesar, nebo v nejlepším na Zuzany 2 za akční cenu :(
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  19:53 04.03.2018

  Ještě přidávám odkaz na reportáž.
  http://www.ceskatelevize.cz/iv...

  Ještě přidávám odkaz na reportáž.
  http://www.ceskatelevize.cz/iv...

 • Nesher
  19:33 04.03.2018

  Tak se zdá, že se zase lehce změnily plány.
  Nových děl má být celkem 52, cena by měla (zřejmě jen za holou houfnici) má být okolo 5,5 mld. Tj. cca 4,2 mil. € za kus. Takže na AGM ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak se zdá, že se zase lehce změnily plány.
  Nových děl má být celkem 52, cena by měla (zřejmě jen za holou houfnici) má být okolo 5,5 mld. Tj. cca 4,2 mil. € za kus. Takže na AGM nebo Archer můžeme myslím zapomenout. To je tak na Ceasar nebo možná jednu ze slovenských houfnic.
  Ze v současné době používaných 48 shkh vz. 77 DANA je bojeschopných asi jen 20 kusů (potvrzeno velitelem děl. pluku)
  BTW Dle vyjádření náčelníka gen. štábu je za zrušením modernizace systému DANA oznámení MO na gen. štáb v tom smyslu, že MO nadále nebude spolupracovat s firmou, která měla modernizaci provádět (CSG). Ministryně obrany to vysvětlila jinak.
  Zdroj: Události ČT ze 4.3. 2018
  Skrýt celý příspěvek

 • analytic
  18:15 04.03.2018

  Slušný článek do soutěže o nejlepší PR pro CSG. Na někoho to evidentně zapůsobilo, ale úpřímně doufám, že na ty kteří budou rozhodovat, nikoliv.

  Slušný článek do soutěže o nejlepší PR pro CSG. Na někoho to evidentně zapůsobilo, ale úpřímně doufám, že na ty kteří budou rozhodovat, nikoliv.

 • Marcus
  14:04 04.03.2018

  Sergej7490

  Možná se dozvíme že DMD Holding a Konstruktu Defence taky tajně vlastní Strnad, spolu s Ruskem, napůl :D

  Sergej7490

  Možná se dozvíme že DMD Holding a Konstruktu Defence taky tajně vlastní Strnad, spolu s Ruskem, napůl :D

 • Sergej7490
  13:28 04.03.2018

  To Jara: Zuzanu 2 nevyraba CSG !!!!!
  Je produktom statneho DMD holdingu, vyvojarom je Konstrukta Defence.

  To Jara: Zuzanu 2 nevyraba CSG !!!!!
  Je produktom statneho DMD holdingu, vyvojarom je Konstrukta Defence.

 • Marcus
  13:25 04.03.2018

  Jirosi

  Anebo ty dluhy Strnad prostě zaplatil, jak je běžný když převezmeš nějakou firmu v úpadku?
  ...ale ty asi vidíš na účty Ruských bank a CSG a víš že se tam peníze nepohly, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi

  Anebo ty dluhy Strnad prostě zaplatil, jak je běžný když převezmeš nějakou firmu v úpadku?
  ...ale ty asi vidíš na účty Ruských bank a CSG a víš že se tam peníze nepohly, co?

  Můžeš mi ukázat nějaký zdroj pro tyhle "zaručené" zprávy?
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  13:23 04.03.2018

  Jara

  Tak ty jsi hodně mimo? Jak jsi přišel na to že CSG vyrábí Zuzany 2??? A Zuzana 2 je stará herka? :D

  Tím že skupují firmy nebo vyřazenou techniku nebo nefunkční firmy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara

  Tak ty jsi hodně mimo? Jak jsi přišel na to že CSG vyrábí Zuzany 2??? A Zuzana 2 je stará herka? :D

  Tím že skupují firmy nebo vyřazenou techniku nebo nefunkční firmy tunelují průmysl?
  Nebo tím že vyvážejí modernizovanou techniku do světa, nebo licenčně vyrábějí Pandury a jinou techniku tak jako tunelují?

  Takže až v Dako cz, Retii, Karboxu, Retii vyprodaj ty plný sklady, se kterýma ty firmy jako koupili, tak to zavřou, lidi propustěj a půjdou dál???

  Co v Retia Pardubice, Avia Letňany, Job Air Ostrava, Elton, Dubnický metalurgický kombinát, Kovosvit MAS měli za rok co je vlastní vyvinout, aby jsi byl spokojený, nebo co v ních tunelují???

  Já nevím co za vývoj by měli dělat aby ti to bylo dost? V Dako cz nic nedělají? Husar nic? Cantas nic?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  12:31 04.03.2018

  Marcus: A najednou o změně majitele, jsou všechny dluhy zapomenuty a prodej na trhu toho státu zase jede bez problémů jako celou dobu před tím, až na tenhle zádrhel... jo, jasně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus: A najednou o změně majitele, jsou všechny dluhy zapomenuty a prodej na trhu toho státu zase jede bez problémů jako celou dobu před tím, až na tenhle zádrhel... jo, jasně náhoda.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  12:13 04.03.2018

  Marcus
  Já vás nechci nijak prudit...., ale vy se se mnou hádáte a pak napíšete co říkám od začátku....

  Znova CSG nikdy nic nevyvinula jen parazituje na ostatních firmách, které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus
  Já vás nechci nijak prudit...., ale vy se se mnou hádáte a pak napíšete co říkám od začátku....

  Znova CSG nikdy nic nevyvinula jen parazituje na ostatních firmách, které ovládla pomoci kapitálu získaného přeprodejem šrotu a dalšími prostředky, jejichž původ není schopna vysvětlit.....

  Vyrábějí licenční techniku Pandur, nebo pokračují ve výrobě starých herek Zuzana 2, kde je vývoj??
  Kdyby to csg myslela vážně a netunelovala pouze průmysl, investovala by do novych projektů, které by ji posunuly do 21 století. Místo skupovaní všeho možného a výprodeje skladů.
  Až totiž ty sklady vyprodají zavřou krám..... to je jedinný účel csg

  A zpět k houfnicim, nahoře je popsán krásný případ takové vývojové parodie v podání CSG :)))
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  11:43 04.03.2018

  Jirosi

  ....tak to už je tochu moc i na večerníček. Pokud vím, tak než to tam Strnad koupil, tak tam byli i jiní zájemci a Strnad je prostě přeplatil.
  To už rovnou napiš že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi

  ....tak to už je tochu moc i na večerníček. Pokud vím, tak než to tam Strnad koupil, tak tam byli i jiní zájemci a Strnad je prostě přeplatil.
  To už rovnou napiš že Strnad nechal zavřít plyn na ukrajinu aby tam mohl vyvážet teplý fusekle z přebytku ČSLA! :D

  Hoši to už je hodně divoký večerníček a hodně mimo téma houfnic!
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  11:14 04.03.2018

  Marcus: Když se prosperující firmě zruší velký úvěr za stavbu továrny v cizím státě. Ta se na základě toho dostane do velkých finančních potíží. A čistě náhodou se jejím novým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus: Když se prosperující firmě zruší velký úvěr za stavbu továrny v cizím státě. Ta se na základě toho dostane do velkých finančních potíží. A čistě náhodou se jejím novým vlastníkem stane někdo kdo má napojení na peníze pocházející z toho států, muže být čistá schoda okolností. Nebo taky ne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  11:06 04.03.2018

  Jirosi

  A co s tím zadlužením měl společného Strnad nebo CSG? Jako kdyby to byly Ruské banky, tak za to hned může CSG? To už je trochu moc, ne?

  Jirosi

  A co s tím zadlužením měl společného Strnad nebo CSG? Jako kdyby to byly Ruské banky, tak za to hned může CSG? To už je trochu moc, ne?

 • Marcus
  11:05 04.03.2018

  Jara

  Ty nečteš co píšu? Ty píšeš že je CSG bez vývoje a těží ze starého železa. Já ti napsal že některou moderní techniku sami vyvíjejí a další moderní vyrábějí, i když ji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara

  Ty nečteš co píšu? Ty píšeš že je CSG bez vývoje a těží ze starého železa. Já ti napsal že některou moderní techniku sami vyvíjejí a další moderní vyrábějí, i když ji nevyvinuly už pod CSG, protože za rok nebo dva se prostě nedá nic vyvinout!!! A většinu těch firem dýl nemají! Chápeš to? Co měli v Retii nebo Eldisu jako za rok vyvinout aby jsi byl spokojený?
  Já se tu nezastávám CSG, ale vadí mi když někdo prostě řekne šrot, odpad, parazit!
  Nedělají nic co by nedělali jiné firmy a nedělají nic co by jsme nedělali my všichni na jejich místě!
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  10:43 04.03.2018

  Marcus: "Kovosvit, kde zaměstnanci čekali tři měsíce bez výplat, znovu rozjel a nabírá další stovku lidí?
  ....jdi do Kovosvitu a tyhle řeči jim tam řekni! :D :D :D "

  Zrovna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus: "Kovosvit, kde zaměstnanci čekali tři měsíce bez výplat, znovu rozjel a nabírá další stovku lidí?
  ....jdi do Kovosvitu a tyhle řeči jim tam řekni! :D :D :D "

  Zrovna Kovosvit a jak ho do problémů dostali Ruské banky zrovna ve chvíli kdy dokončil sesterský závod v Rusku bych tu nevytahoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  10:40 04.03.2018

  Marcus
  Jo a co z toho se vyvinulo za přičinění CSG??? Uvědomuješ si co píšeš???
  Pobav se s někým z Tatry jak to tam vypadá,neříkám Tatra ted prodává i když většina toho co vyrobí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus
  Jo a co z toho se vyvinulo za přičinění CSG??? Uvědomuješ si co píšeš???
  Pobav se s někým z Tatry jak to tam vypadá,neříkám Tatra ted prodává i když většina toho co vyrobí jde na sklad..... ale tomu stejně nebudeš věřit ...,,
  Ty si pořad meleš svou a je jasné , že jsi odtržen od reality a pod vlivem tiskových zpráv csg. Nedokážeš tozlišit co znamená vývoj a pokračování v produkci.
  Já se s tebou hádat nebudu ono se to časem projeví kdo má pravdu.....
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  10:13 04.03.2018

  Jara
  Jasně, bez vývoje, jen ze starého železa (a to staré železo je Pandur, Titus, Husar, veškeré Tatry, Avie, ReVisory, RPL-2000, RL-2000, MSSR-1, PAR-E, ZVS P20 a P2???) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara
  Jasně, bez vývoje, jen ze starého železa (a to staré železo je Pandur, Titus, Husar, veškeré Tatry, Avie, ReVisory, RPL-2000, RL-2000, MSSR-1, PAR-E, ZVS P20 a P2???)
  Nechávají firmy dojít bez investic! To si pošli do soutěže Vtip za stovku! :D :D :D

  Tatru, která byla na mizině nechávají bez investic dojít do rekordních prodejů!
  Avii, která nevyráběla a znovu se rozjíždí?
  Prim, kterej nebyl tak znovu rozjeli a nejen že vyrábí ale i repasují starší primky co si tam lidi pošlou?
  Kovosvit, kde zaměstnanci čekali tři měsíce bez výplat, znovu rozjel a nabírá další stovku lidí?
  ....jdi do Kovosvitu a tyhle řeči jim tam řekni! :D :D :D

  Nevím kdo tady má ubohý argumenty... a na moje konkrétní neodpovídá
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  09:39 04.03.2018

  Marcus
  Co to proboha plácáte páté přes deváté já vám řekl že csg je absolutně bez vývoje a jen těží ze starého železa ....
  a váš protiargument je to že bych také obchodoval se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus
  Co to proboha plácáte páté přes deváté já vám řekl že csg je absolutně bez vývoje a jen těží ze starého železa ....
  a váš protiargument je to že bych také obchodoval se šrotem kdybych na to měl... no typický argument příznivců csg Sorry jako ale opravdu ubohý.
  No a ty firmy co csg vlastní zatím jedou setrvačnosti, ale csg je svým přístupem “dojit bez investic” brzy položí, ještě si jednou vzpomenete na má slova:)))
  A Titus mi nevadí, ale vyvinul ho Nexter aby bylo jasno....
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  09:23 04.03.2018

  Rase

  Já neříkal že by měly mít všechny české zbrojovky a montovny zbraní prověrku...

  Však já souhlasím, chtějí dodávat Hi-tech, tak by měly mít prověrku. Jen se mi nelíbí že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Já neříkal že by měly mít všechny české zbrojovky a montovny zbraní prověrku...

  Však já souhlasím, chtějí dodávat Hi-tech, tak by měly mít prověrku. Jen se mi nelíbí že jak se tu hned spekuluje že ho vlastní rusové a podobně. Důvodů pro to že stále nedostali prověrku může být spousta a důvod se nesděluje.... A když se tu vše od CSG hned označuje za krumpl a parazitování, tak to fakt nemusím.
  To že CSG se cpe do všeho co jde, je pravda, ale upřímně to dělají všichni v tomhle oboru a nejen u nás. Třeba ta Zbrojovka se už taky od pistolí přes vesty, helmy dostala až k oblečení...a chtějí jít dál :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  09:06 04.03.2018

  stirling

  S vestama to bylo složitější. S neprůstřelností měly problém vesty, které byly dodány policii (ty měly okraje vložek pouze z pěny, čímž ty kraje fakt moc nechránily). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling

  S vestama to bylo složitější. S neprůstřelností měly problém vesty, které byly dodány policii (ty měly okraje vložek pouze z pěny, čímž ty kraje fakt moc nechránily). Ale je to stejní firma která armádě dodala dost neoblíbené vesty VOP 2009....
  U armády Zbrojovka vyhrála ten tendr, většinu vest i vyrobila, ale armáda je odmítla převzít s tím že nějací její kontrolóři nebyli u jejich šití, tak že je má Zbrojovka vyrobit znovu, což logicky odmítla. Slyšel jsem i že byly námitky na vazbu a maskovací potisk, ale to nechápu že jim nevadilo u výběru.
  Takže bylo nové výběrko které vyhrála jiná firma... a je to zase ta firma co dodala policii ty "superodolné" vesty s pěnovými okraji. To jsou věci, co? :D

  Tohle jsou věci co ohrožují životy našich vojáků!
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:44 04.03.2018

  bredy:
  Za minulého režimu se právě modernizovalo až až. Moderní technika chodila dost opožděně. T-55A byly modernizovány na T-55AM2 Kladivo, což byla pěkná spousta práce. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  bredy:
  Za minulého režimu se právě modernizovalo až až. Moderní technika chodila dost opožděně. T-55A byly modernizovány na T-55AM2 Kladivo, což byla pěkná spousta práce. Doporučuju se podívat, co bylo v plánu udělat s T-34, naštěstí ale Moskva uvolnila k prodeji licence T-55

  Marcus:
  však ať dělají. Problémy nastaly až když se snažili dodávat hi-tech vojenskou techniku - především radary. Samotný Titus nikomu nevadí, to samé další "hloupé" železo. CSG ale chtěli dodávat armádě všechno... na což teď dojeli.
  On ten Strnad využil ochoty kamarádíčkovat se určitých lidí na MO, tak když armáda potřebovala řekněme přilby, překoupil je od jiného výrobce, nabídl pod svou značkou a hned byl favoritem tendru - obcházely se tendry přímým zadáním atd.. Tak to bylo u většiny zakázek. Hodně dlouho jim to tak vycházelo a dokud byli na MO vhodní lidé, tak to tak mohlo jen ještě dlouho a NBÚ se nemělo o co zajímat (mohli akorát tak upozorňovat na monopolizaci).
  Pokud nějaká firma chce nabízet AČR "hi-tech" techniku (radary), tak už prověrku potřebuje (na obyčejné věci ne). Kdyby Strnad nebyl rozežraný, mohl firma v klidu dodávat spoustu věcí dál.

  Marcus:
  proč by měly mít všechny české zbrojovky a montovny zbraní prověrku ? na to co nabízí ji ani nepotřebují - jelikož ani nenabízejí nic choulostivého.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  08:42 04.03.2018

  Sergej7490

  Já vím že ZVS P20 a P21 vznikly před vstupem CSG do ZVS, jen si nemyslím že by se jednalo o nekonkurenční nebo krumpl, jak tu někdo naznačoval. Jsou to kvalitní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sergej7490

  Já vím že ZVS P20 a P21 vznikly před vstupem CSG do ZVS, jen si nemyslím že by se jednalo o nekonkurenční nebo krumpl, jak tu někdo naznačoval. Jsou to kvalitní věcičky a střílí se s nima pěkně, ale zařazení někam do výzbroje, je spíš otázka politikya lobingu, než kvality... Ale prodejné a konkurenceschopné rozhodně jsou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  08:30 04.03.2018

  logik

  S tím co jsi napsal nejde asi než souhlasit. Ale základním kritériem by měla být efektivita vynaložených prostředků. Bohužel při tom, kolik má armáda peněz a jak s nimi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  S tím co jsi napsal nejde asi než souhlasit. Ale základním kritériem by měla být efektivita vynaložených prostředků. Bohužel při tom, kolik má armáda peněz a jak s nimi umí hospodařit, jsou prostě věci prioritní a jsou věci které musí počkat ( nebo jen modernizovat :D )
  Třeba u houfnic si myslím že původní plán společné modernizace Dan a nákupu nových 155-tek dával smysl.
  Pokud cena jedné modernizované dany byla počítána na 33 milionů a nákup nové 155-ky na nějakých 150 milionů korun (to by měly být ceny bez munice a pod.), tak mi to přišlo jako rozumné náklady. Samozřejmě pokud by obě zbraně byly vybaveny obdobným systémem řízení palby, tak ty Dany by ještě mohly odvést svoji práci a postupně přejít na novou 155-ku.
  Představa že by armáda sehnala 7,2 miliardy na samotný nákup 49 kusů 155-tek a to bez munice, když původní plán armády byl za 6 miliard koupit 33 ks modernizovaných dan a 17 ks nových 155-tek. A to v těc h 6 miliardách byla i započítaná nová munice za 2,4 miliardy!!!
  Ne vždy se vyplatí modernizovat (třeba dnes ten T72, KUB nebo radary nemá cenu modernizovat), ale u dělostřelectva mi to dávalo smysl...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  08:00 04.03.2018

  Jara

  Tatra – než se do toho CSG dala, tak byla v těžkým průseru, Husara a jiné projekty raději zapomeneš, co? :D :D :D
  Avie – nebýt CSG, tak ta firma vůbec neexistuje a že tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara

  Tatra – než se do toho CSG dala, tak byla v těžkým průseru, Husara a jiné projekty raději zapomeneš, co? :D :D :D
  Avie – nebýt CSG, tak ta firma vůbec neexistuje a že tam něco zaplatilo Daewoo bych vůbec nepsal...
  ReVisor – tak vývoj takové techniky je běh na dlouhou trať a Retii má CSG tak rok a půl. Ty by jsi za tu dobu určitě vyvinul určitě víc.
  Titus, Pandur – to jsou ty krumply co nabízí naší armádě? Pandur zaveden do AČR, tak si logicky sehnali licenci na servis a prodej a do světa ho i prodávají, Titus je moderní a můžou ho vyrábět, co chceš víc? :D
  Par e – je moderní, žádaný postsovětský krumpl, jak píšeš že jen nabízejí. A firmu koupili minulý rok, tak co měli stihnout vyvinout?
  Zvs p21 p20 nekonkurence schopná? Sakra ty musíš být specialista a věštec najednou? Jestli ji někdo zavede do výzbroje je jiná otázka, ale je to kvalitní zbraň a jestli nevěříš, zastřílej si z ní….
  Nejde mi o to se zastávat CSG, ale nemám rád když někdo jen tak zjednodušuje a haní cizí práci. Ta firma dělá jen to co všechny firmy a co by jsi dělal i ty kdybys na to měl a nehaněl jen jiné. Fakt je že nebýt nich tak firmy jako Avia, Elton, Kovosvit by tu nebyly. Parazit by je rozprodal po kouscích a spekuloval, ale ty firmy jedou!
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:15 03.03.2018

  bredy: to takhle paušálně říci nejde. Jsou věci (např. radary), které po dvaceti letech nebude mít smysl modernizovat, budou na vyhození. Na druhou stranu takovej mostní tank ...
  Zobrazit celý příspěvek

  bredy: to takhle paušálně říci nejde. Jsou věci (např. radary), které po dvaceti letech nebude mít smysl modernizovat, budou na vyhození. Na druhou stranu takovej mostní tank vydrží klíďo třicet let bez větší modernizace, stačí servis.

  Jestli naše armáda umí modernizovat? S generálním štábem nemám nic společného, takže můžu napsat jen dojmy z venku, ale IMHO o tom, co armáda umí má IMHO smysl se bavit v okamžiku, kdy má armáda smyslupné a dlouhodobé zadání a kdy by o armádních zakázkách rozhodovala armáda, což se obávám v historii příliš nebylo.

  V okamžiku, kdy se jednak armádě zadání mění (jako celá devadesátá léta, tak naopak zas teď, kdy se zjistilo, že nám vybavení pro jednu rotu pro účast v zahraničních misích přecijenom nestačí - samozřejmě trochu přeháním), a kdy nemalá část armádních nákupů je ohnutá kvůli politickým tlakům, tak moc nevím, podle čeho by se měla armáda hodnotit.

  Primárním problémem IMHO není (ne)schopnost využívat prostředky, ale především korupce a hned za tím to, že schází dlouhodobá stabilní vize, co se vlastně od naší armády požaduje a kolik na to bude peněz.
  Skrýt celý příspěvek

 • bredy
  21:42 03.03.2018

  Logik- řekneme že modernizovat bi se mělo cca po 20 letech a nebo kupovat od poslední modernizace. Otázka je- umí armáda modernizovat? Mi osobně cca v 20 let starejch autech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik- řekneme že modernizovat bi se mělo cca po 20 letech a nebo kupovat od poslední modernizace. Otázka je- umí armáda modernizovat? Mi osobně cca v 20 let starejch autech jezdime. Ale má z nas někdo mobil a nebo počítač starý 20 let? Ví opravdu armáda co a kdy chce?
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  21:41 03.03.2018

  Jenom takový osobní postřeh (protože diskuze je tady stejně k CSG a ne k PR článku k modernizaci ShKH DANA): ani se nedivím, že má CSG problém s bezpečnostní prověrkou, když v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenom takový osobní postřeh (protože diskuze je tady stejně k CSG a ne k PR článku k modernizaci ShKH DANA): ani se nedivím, že má CSG problém s bezpečnostní prověrkou, když v jejím vedení jsou lidé vyhození z MO a jemu podřízených organizací, pro různé machinace, kvůli kterým o svou bezpečnostní prověrku přišli...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:21 03.03.2018

  KOLT

  Poněkud silná slova, kde se píše, že CSG a Tatra je napojena na Rusko? Nikde.
  Bezpečnostní prověrku z českých zbrojních firem jich má kolik? Menšina.

  Zajímavé je, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Poněkud silná slova, kde se píše, že CSG a Tatra je napojena na Rusko? Nikde.
  Bezpečnostní prověrku z českých zbrojních firem jich má kolik? Menšina.

  Zajímavé je, že prověrka se požaduje až nyní. Předtím si s tím nikdo hlavu nelámal.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:20 03.03.2018

  bredy: Právě, že to je otázka, zdali to stojí za záchranu. Pokud se do toho tak jako tak musí nalít peníze ne nepodobné koupi nové techniky, tak v nemálo případech se opravdu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  bredy: Právě, že to je otázka, zdali to stojí za záchranu. Pokud se do toho tak jako tak musí nalít peníze ne nepodobné koupi nové techniky, tak v nemálo případech se opravdu vyplatí "vyhodit staré" a koupit nové.

  Ano, modernizace je levnější, ale bojová hodnota repasované techniky je nižší, a náklady na provoz jsou dosti často pro stáří techniky větší, což znamená, že potřebuješ větší počet techniky pro stejnou bojovou sílu, což navyšuje TCO, a to v nemálo případech i nad TCO nové techniky.

  Koukni se např. na firmy: velmi často udržují flotilu aut tak, že stará auta, co ještě fungují, prodávají a nahrazují novými. Protože ve výsledku je to nestojí o tolik více. A to staré auto neudělá horší službu, než nové - dovezou obě. O co více to platí u vojenské techniky, kde stará technika má o dost menší bojovou hodnotu.

  Modernizace mají smysl v případě, kdy je technika udržovaná v dobrém stavu a jde o to prodloužit její životnost a rozumnou výměnou komponent navýšit její bojovou hodnotu. Každá technika má ovšem svůj modernizační strop - a čím větší modernizace, tím se její cena blíží až převyšuje koupi techniky nové. V případě zanedbané techniky, která bohužel povětšinou v AČR je, tak opravdu zpravidla vychází lépe koupě nové techniky, než resuscitace staré. (Stejně jako u nemalého počtu baráků se vyplatí ten zbourat a postavit nový, než udělat hloubkovou rekonstrukcu starého).
  Skrýt celý příspěvek

 • bredy
  21:08 03.03.2018

  Líbí se mi jak bi všichni kupovaly nejraději tu nejlepší a nejnovější západní techniku. Přitom jediný příklad modernizace je vyřazování bez náhrady. To že armáda po dlouhých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Líbí se mi jak bi všichni kupovaly nejraději tu nejlepší a nejnovější západní techniku. Přitom jediný příklad modernizace je vyřazování bez náhrady. To že armáda po dlouhých létech dostává jen příslib financí, ještě neznamená že ve skutečnosti máme jen na modernizovanou západní techniku. Určitě ne vše si může armáda dovolit nové. Už za minulého režimu skoro neuměli modernizovat. SA58 slaví 60 let bez modernizace. Někde se to armáda naučit musí. Neříkám že zrovna tohle. Ale něco snad za záchranu stojí né?? Vyřazování bez náhrady není modernizace.
  Skrýt celý příspěvek

 • bredy
  21:08 03.03.2018

  Líbí se mi jak bi všichni kupovaly nejraději tu nejlepší a nejnovější západní techniku. Přitom jediný příklad modernizace je vyřazování bez náhrady. To že armáda po dlouhých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Líbí se mi jak bi všichni kupovaly nejraději tu nejlepší a nejnovější západní techniku. Přitom jediný příklad modernizace je vyřazování bez náhrady. To že armáda po dlouhých létech dostává jen příslib financí, ještě neznamená že ve skutečnosti máme jen na modernizovanou západní techniku. Určitě ne vše si může armáda dovolit nové. Už za minulého režimu skoro neuměli modernizovat. SA58 slaví 60 let bez modernizace. Někde se to armáda naučit musí. Neříkám že zrovna tohle. Ale něco snad za záchranu stojí né?? Vyřazování bez náhrady není modernizace.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:48 03.03.2018

  Podvozky od Tatra Trucks může AČR nakupovat, prověrka neprověrka. Ale cokoliv sofistikovanějšího, kdy se výrobce dostává k utajovaným informacím, prostě nemůže firma bez prověrky. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podvozky od Tatra Trucks může AČR nakupovat, prověrka neprověrka. Ale cokoliv sofistikovanějšího, kdy se výrobce dostává k utajovaným informacím, prostě nemůže firma bez prověrky. Jak prosté. A tvrdit, že je to jen záminka, že ty firmy stejně už ty technologie mají, takže o nich informace můžou poskytnout komukoliv, to chce hodně velkou neznalost stran toho, k jakým informacím se firmy v takových zakázkách dostanou. Nehledě na to, že fakt nevím, proč by měl stát v oblasti bezpečnostních technologií podporovat firmu, která je vlastněna/ovlivňována/... státem, jež nás oficiálně pokládá za nepřítele...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  19:21 03.03.2018

  to Marcus: ZVS P20 a P21 vznikli pred vstupom CSG do ZVS, zamerom bolo zucastnit sa tendra na prezbrojenie OSSR a PZSR. Napriek tomu ze vtedy sa jednalo o statnu firmu, do tendra ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Marcus: ZVS P20 a P21 vznikli pred vstupom CSG do ZVS, zamerom bolo zucastnit sa tendra na prezbrojenie OSSR a PZSR. Napriek tomu ze vtedy sa jednalo o statnu firmu, do tendra neboli vpusteni.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  19:00 03.03.2018

  Automobilka Tatra podle mě nepatří do CSG, vlastní jí Strnad a Matera (obou pánu si za nastartování Tatry moc vážím) a absolutně není důvod proč nenakupovat od Tatry auta všech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Automobilka Tatra podle mě nepatří do CSG, vlastní jí Strnad a Matera (obou pánu si za nastartování Tatry moc vážím) a absolutně není důvod proč nenakupovat od Tatry auta všech verzí, takže klidně i podvozek pro novou houfnici.
  Ohledně prověrek tak bych to vůbec nepodceňoval a opravdu to nechal na těch co to mají nastarosti, tady každá dedukce je podle mě na vodě. Ve finále se to může vyřešit a CSG může v klidu dodávat dál.
  Jo někdo tu naťukl vesty, nikdy jsem take neviděl jasně řečeno v čem byl problém ale co jsem pochopil z různých náznaků, tak asi nebyli úplně neprůstřelné, takže měly problém asi splnit požadovanou ochranu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:45 03.03.2018

  Dušan:
  v podstatě souhlas, akorát většinu nové techniky mě měl zvládat servisovat hlavně VOP CZ, jelikož to je státní podnik. CSG je soukromník a v podstatě si ty dvě firmy tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan:
  v podstatě souhlas, akorát většinu nové techniky mě měl zvládat servisovat hlavně VOP CZ, jelikož to je státní podnik. CSG je soukromník a v podstatě si ty dvě firmy tak trochu konkurují. Ony i ty opravy Pandurů jsou ve VOP CZ, byť výroba probíha nyní v Tatra Defence (CSG).

  Myslím že CSG by se měla dál soustředit na výrobu Tatrovek (nejen pro AČR), nabízet Pandury, Titus a další věci. Klidně ať si kupují licence od kohokoliv a prodávají to komukoliv. To je zkrátka jejich byznys. Klidně ať si pro mě za mě postaví vlastní tank nebo vlastní BVP. Hlavně ať se snaí být konkurenceschopní na světovém trhu (v tom jim fandím) - moc se mi ale nelíbí jejich snaha o monopol u AČR. Tak nějak se dalo čekat, kdy dostanou přes prsty
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  18:06 03.03.2018

  Dušan
  Napsal jste to úplně přesně !!

  A přesto se najdou tací, kteří nesmyslné modernizace obhajují .... ano pan Strn.. vydělá, ale průmysl to nakonec položí a bojeschopnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan
  Napsal jste to úplně přesně !!

  A přesto se najdou tací, kteří nesmyslné modernizace obhajují .... ano pan Strn.. vydělá, ale průmysl to nakonec položí a bojeschopnost armády bude v ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  17:54 03.03.2018

  K Tatre, ona síce sedmička bola vyvinutá, ale Jura zabúdaš na to, že pred vstupom CSG bola Tatra v ... S ich vstupom chytila druhý dych a taktiež prišli aj zákazky. Alebo si myslíš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K Tatre, ona síce sedmička bola vyvinutá, ale Jura zabúdaš na to, že pred vstupom CSG bola Tatra v ... S ich vstupom chytila druhý dych a taktiež prišli aj zákazky. Alebo si myslíš že len tak náhodou zrazu na Slovensku začala veľká obmena ťažkých cisterien u HaZZ? Ono taký kšeft na vyše 120 kusov prinesie dosť kapitálu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  17:44 03.03.2018

  Marcus
  A pokračovat v tom co se umí ..... to jste mne opravdu pobavil “ hurá zpátky na stromy” ale vystihl jste to. To je přesně to co nestojí za podporu a tenhle nádor minulosti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus
  A pokračovat v tom co se umí ..... to jste mne opravdu pobavil “ hurá zpátky na stromy” ale vystihl jste to. To je přesně to co nestojí za podporu a tenhle nádor minulosti je třeba odstranit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dušan
  17:44 03.03.2018

  Zkusme se na to podívat selským rozumem. Proč do nekonečna modernizovat opravdu přestárlou nebo morálně zastaral vojenskou techniku (ráže bývalé Varšavské smlouvy apod.) když už je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zkusme se na to podívat selským rozumem. Proč do nekonečna modernizovat opravdu přestárlou nebo morálně zastaral vojenskou techniku (ráže bývalé Varšavské smlouvy apod.) když už je opravdu čas pořídit techniku novou. Podívejme se jaké se píše datum!
  Tohle není ale jen o CSG. CSG dělá jen to, co většina podnikatelů, tj. jde po tom na čem rychle vydělá, tj. nabízí modernizované DANY, BVP apod. Pokud fakt už konečně bude mít na MO někdo koule se z toho vlivu CSG vymanit a koupí něco nového, tak přeci nikde není napsáno, že pak servis nebo případně upgrade této nové techniky nebude nebo nemůže dělat CSG.
  CSG má určitě dostatečné zázemí pak dělat servis apod. např, na novém dělu 155 mm nebo novém BVP, tanku apod. ale dokud tady ty nové věci nebudou, tak je jasné, že se CSG bude všemi silami prostě snažit stále ty staré věci AČR nabízet, mají na to dimenzované dílny, technologie, dokumentaci apod.
  A je nyní na GŠ a MO jak si od CSG nechá poroučet nebo zasvěceně "radit". To co tady dokázalo CSG v minulosti byla taková malá monopolizace armády, které se ale časem proti CSG obrací. Důvod je ten, že pokud CSG uvrtává naší armádu hlouběji a hlouběji do těchto modernizace a pseudomodernizací staré techniky, tak sice z eráru saje těžké peníze, ale zároveň jim ujíždí vlak v moderních technologiích, které v CSG potřebují, aby se prosadili na zahraničních trzích. A v zahraničí už asi pánové z CSG nemohou tak poroučet jako na našem GŠ nebo MO.
  Tj. dokud ta nová výzbroj v Čechách nebude, prodělávají všichni - vojáci cvičí na nekompatibilní nebo morálně zastaralé technice, asi z toho ani nemají motivaci, když přijde zahraniční mise, tak se všichni klepou jak to udělat, aby v té staré technice náhodou nebyla mimořádka, průmysl se nedostane k novým technologiím, politici vidí, že AČR nějakou tu zánovní výzbroj přeci jen má, tak proč kupovat něco nového a začarovaný kruh se roztáčí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  17:40 03.03.2018

  Marcus
  Nedá mi to a budu reagovat ....
  Tatra- o jaký vývoj se zasloužila csg?(spolupráce s DAF běžela a sedmicka byla vyvinuta)
  Avie- jaký vývoj? Je to ta samá Avie jejíž vývoj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus
  Nedá mi to a budu reagovat ....
  Tatra- o jaký vývoj se zasloužila csg?(spolupráce s DAF běžela a sedmicka byla vyvinuta)
  Avie- jaký vývoj? Je to ta samá Avie jejíž vývoj zaplatilo Daewoo
  Revisor- vznikl před csg
  Titus- vývoj Nexter
  Pandur- to jako myslíte vážně, že to vydáváte za příklad vývoje csg???
  Par e-vznikla před csg
  Zvs p21 p20 jako moderní služební pistole neobstojí ( nekonkurence schopnà)
  Takže ano parazit!
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  17:31 03.03.2018

  Jara

  Tak jako co by jsi chtěl, trochu tě nechápu. Jsme země bývalého východního bloku, tak se pokračuje v tom co se tu dělalo a co umí. Jiným zemím nabízejí ex-východní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara

  Tak jako co by jsi chtěl, trochu tě nechápu. Jsme země bývalého východního bloku, tak se pokračuje v tom co se tu dělalo a co umí. Jiným zemím nabízejí ex-východní techniku, protože je to prostě kšeft a je o ní zájem. Kdyby jsi mohl, dělal by jsi to taky. To samé dělají Poláci a jiní a nevím proč by to mělo být parazitování. Naší armádě logicky nabízejí to co armáda chce, na co má a to co mají v nabídce! Jako každý.
  Ale pro tebe je asi všechno s nálepkou CSG krumpl, co? Pandur, Titus, Husar, veškeré Tatry, Avie, ReVisory, RPL-2000, RL-2000, MSSR-1, PAR-E, ZVS P20 a P21 a jiné jsou všechno bezcenné krumply, co? Nic z toho není vývoj, co?
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  17:18 03.03.2018

  PavolR
  No právě o tom to ale je! Rusům se velice nelíbí že techniku tam dodá někdo jiný, než oni. Azerbajdžan by rád se zbavil závislosti na Rusku, ale kromě izraelců a Turku s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR
  No právě o tom to ale je! Rusům se velice nelíbí že techniku tam dodá někdo jiný, než oni. Azerbajdžan by rád se zbavil závislosti na Rusku, ale kromě izraelců a Turku s ním nikdo moc nechce dělat kšefty. A Rusko si chce logicky tuto závislost udržet. V tom je ta pointa!
  Nechceš se vrátit k tématu houfnice?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:24 03.03.2018

  Marcus:
  Azerbajdžan sem neťahajte, tam v poslednom čase masívne predávajú ťažkú bojovú techniku aj samotní Rusi (T-90S, TOS-1, BTR-82A, ...).

  Marcus:
  Azerbajdžan sem neťahajte, tam v poslednom čase masívne predávajú ťažkú bojovú techniku aj samotní Rusi (T-90S, TOS-1, BTR-82A, ...).

 • Jara
  15:37 03.03.2018

  Někomu kdo nechápe averzi vůči csg nemá cenu cokoliv vysvětlovat .....
  Stačí se podívat na okolnosti za kterých excalibur později csg vznikla, dále se koukněte co naši armádě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Někomu kdo nechápe averzi vůči csg nemá cenu cokoliv vysvětlovat .....
  Stačí se podívat na okolnosti za kterých excalibur později csg vznikla, dále se koukněte co naši armádě aktuálně nabízí a na portfolio firmy.... je to jen parazit, výprodej sovětského šrotu nebo jiných krumplú bez jakéhokoli vlastního vývoje a nemá ani tendence do nějakého vývoje investovat navíc problém s prověrkami.....tak co je na tom všem k nepochopení ??? Ano podporovat domácí průmysl je správné a nutné, ale nesmířím se s tím, že by někdo cíleně podporoval parazita byť domácího
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  13:22 03.03.2018

  To máš pravdu, v roce 2012 ji ještě ne. Absolutním majitelem se stal až v roce 2016. A Karbox který se na tom podílel už od začátku byl součástí CSG od roku 2013.
  Jinak Retia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To máš pravdu, v roce 2012 ji ještě ne. Absolutním majitelem se stal až v roce 2016. A Karbox který se na tom podílel už od začátku byl součástí CSG od roku 2013.
  Jinak Retia součástí CSG není. Tu vlastní přímo Strnad mladší. CSG vlastní podobnou společnost Eldis, také z Pardubic. Ale to stále odbočujeme od dělostřelectva, jsem pro to utnout :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  12:37 03.03.2018

  Marcus
  Ještě jedna poslední poznámka stran CSG a jdu od toho.
  Smlouvu na ty kontejnery uzavřelo NATO ještě před tím než Strnad Retia koupil. Oni ji nemají zase tak dlouho. A je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus
  Ještě jedna poslední poznámka stran CSG a jdu od toho.
  Smlouvu na ty kontejnery uzavřelo NATO ještě před tím než Strnad Retia koupil. Oni ji nemají zase tak dlouho. A je otázka co Nexter, Elta či GDLSE věděli než spolupráci s CSG uzavřely, ta "aféra" je cca 10 měsíců stará.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  12:10 03.03.2018

  ...v Josefově je to VZ 5512

  ...v Josefově je to VZ 5512

 • Marcus
  12:08 03.03.2018

  sgtlk

  V Josefově je vojenský opravárenský podnik kam se jezdilo s Danama. Ale poslední co vím že cca 2 roky zpět předělali dělostřelecký dílny na nejmodernější ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sgtlk

  V Josefově je vojenský opravárenský podnik kam se jezdilo s Danama. Ale poslední co vím že cca 2 roky zpět předělali dělostřelecký dílny na nejmodernější ale univerzálnější opravárenskou halu, tak nevím jestli se tam s Danama jezdí furt.

  V pohodě, jen mě zajímalo jestli nemáš představu v jakém jsou stavu. Tady se o nich mluví, jak kdyby většina měla být nepojízdná, nepotřebný šrot a pojízdných jen několik málo kusů.
  Skrýt celý příspěvek

 • sgtlk
  11:35 03.03.2018

  V Jincich nesloužím, pokud to tak vyznělo, tak sorry. Takže nemůžu vyběhnout z baraku a lehnout si pod Danu. Když jsem se naposledy loni bavil s chlapama z 13, tak jsou prý v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V Jincich nesloužím, pokud to tak vyznělo, tak sorry. Takže nemůžu vyběhnout z baraku a lehnout si pod Danu. Když jsem se naposledy loni bavil s chlapama z 13, tak jsou prý v zánovním stavu, použili slovo "prehlidkovem".

  Kam jezdí na servis, to netuším.
  PS: co je hergot v Josefove?
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  11:01 03.03.2018

  sgtlk

  A nevíš v jakém stavu je těch 48 kusů v Jincích? Stále se jezdí na nějaký servis do Josefova?

  JiriR

  Jak pášeš, už mohly přicházet první modernizované Dany a vojáci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sgtlk

  A nevíš v jakém stavu je těch 48 kusů v Jincích? Stále se jezdí na nějaký servis do Josefova?

  JiriR

  Jak pášeš, už mohly přicházet první modernizované Dany a vojáci se mohli cvičit pracovat se systémy aspoň na stejné úrovni jako poláci a slováci, poté plynule přejít na nové 155-ky. Takhle máme hov... a peníze zbytečně leží místo toho aby daly práci a potenciál v našich firmách (je jedno jestli CSG nebo STV)
  Skrýt celý příspěvek

 • sgtlk
  10:51 03.03.2018

  To Článek - 6 baterií po 8 hlavních tzn. 48del v Jincich. Něco jsem viděl ve Vyspointu, nevím kolik, ale moc toho nebude.

  To Nesher - to není presne. Některé jednotky AZ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Článek - 6 baterií po 8 hlavních tzn. 48del v Jincich. Něco jsem viděl ve Vyspointu, nevím kolik, ale moc toho nebude.

  To Nesher - to není presne. Některé jednotky AZ zařazené u boj. útvaru mají vysloveně posilove úkoly, nikoli doplňující. Čili by měli mít vlastní výzbroj, protože posílit rozvinutý prapor bez výzbroje nejde. Jasně, realita je jiná, ale to je na jinou debatu, že. Jak je to s baterií v Jincich nevím, optam se.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  10:46 03.03.2018

  Nesher

  Zase "údajně" ze zahraničí? No ani frantíkům by to nemělo být jedno, protože pokud by to byla pravda, tak by to bylo jako kdyby všechno co má značku tatra, by byl vlastně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  Zase "údajně" ze zahraničí? No ani frantíkům by to nemělo být jedno, protože pokud by to byla pravda, tak by to bylo jako kdyby všechno co má značku tatra, by byl vlastně jakoby kamaz, protože to rusové můžou kdykoliv utnout. Takže každá blbost namontovaná na tomhle podvozku by mohla být ohrožená. NATO od Retie nakoupí speciální mobilní pracoviště pro operátory sledovacího a přehledového systému Alliance Ground Surveillance a teď by měl být najednou problém?
  Máš ale naprostou pravdu, my se pravdu nikdy nedovíme a nevyřešíme to. Stejně tak jsme se nikdy nedozvěděli co stálo za zrušením dodávky vest od České Zbrojovky a jiných zakázek....
  Vrátil bych se zpět k houfnicím.... :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Jonn
  10:41 03.03.2018

  Ohladom toho Indického tendra Zuzana a Eva dokážu používať akúkoľvek muníciu NATO nielen Slovensku.V Indii došlo k miernemu poškodeniu ktoré bolo odstránené za 1hodinu na miestne a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohladom toho Indického tendra Zuzana a Eva dokážu používať akúkoľvek muníciu NATO nielen Slovensku.V Indii došlo k miernemu poškodeniu ktoré bolo odstránené za 1hodinu na miestne a na vyne bola stará Indická muníciu(nedokonalé horenie prachovej náplne) ostatný uchádzači s ňou odmietli strieľať.Čo sa týka kabíny Zuzany 2 aj pri zásahu prezije cast osádky lebo je rozdelena ak dostane zasah napr. Dana máš po celej posádke.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  10:28 03.03.2018

  Co si myslím já nebo ty je celkem fuk. Nexteru to může být jedno, na Titusu nic tajného není, s radary je to jiná, ale to vyšetřování začalo právě u Retia (údajně na upozornění ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co si myslím já nebo ty je celkem fuk. Nexteru to může být jedno, na Titusu nic tajného není, s radary je to jiná, ale to vyšetřování začalo právě u Retia (údajně na upozornění ze zahraničí). A to že Beljajev či Nejedlý smrdí SVR či GRU je myslím nepochybné. Prostě to nechme na ty co si za to platíme. My to rozhodně nevyřešíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  10:21 03.03.2018

  Nesher

  Opravdu si myslíš, že kdyby CSG bylo řízeno/vlastněno lidmy napojenými na Rusko, jeho podnikatele nebo politiky, tak by s nima neměli problém spolupracovat General ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  Opravdu si myslíš, že kdyby CSG bylo řízeno/vlastněno lidmy napojenými na Rusko, jeho podnikatele nebo politiky, tak by s nima neměli problém spolupracovat General Dynamics, frantíci, izraelci a dokonce by izraelci s CSG modernizovali techniku a prodali ji do Ázerbájdžánu, čímž šli hodně proti rusku?
  Právě že my se to nikdy nedozvíme... může za tím být cokoliv, i třeba nějaká pitomost, pomluva, kterí se ale hold bude muset furt prověřovat... a prověrka nebude. Spíš věřím v konkurenční boj a politiku, než reálné nebezpečí....
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  10:12 03.03.2018

  Poslední dobou si všímám že se v naší společnosti přehlíží klíčové detaily- ony "ďáblovy skuliny". Všiml jsem si toho při prezidentské volbě, kde mimochodem vážení nevyhrál Zeman ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poslední dobou si všímám že se v naší společnosti přehlíží klíčové detaily- ony "ďáblovy skuliny". Všiml jsem si toho při prezidentské volbě, kde mimochodem vážení nevyhrál Zeman )ten prohrál už dávno), ale totálně prohrál pan nikdo (Drahoš) a díky tomu veřejnost nepostřehla špičkového kandidáta Fischera.....a jak se tyhle detaily projevují v předmětné oblast...
  1) houfnice- Dany se měly modernizovat - o tom není sporu-letos a na rok měly být k dispozici- víte co bude trvat než budou mít nové 155 plné op. schop? - 13 let minimálně. Problém byl v tom, jak to kompetentní pojali (opět blbě) - na munici DN1cz se vykašlali (potom by ta Dana nesplnila ani ono Natovské minimum a dále hlavně že to měli jít na úkor 155- to byl ten průser.
  2) vrtulníky alias mediálně populární LUH pro AČR- proboha- jak někdo může chtít po LUH bitevní schopnosti (alias bojovou podporu vojáků v boji) a myslet při tom na civilní H145m. -jedině nějaký tlustý chroust se zeleným baretem na palici. (žes to viděl v Arábii ? tam už viděli všechno..) Němci to používají k odsunu raněných- sami hodně znejistí když se jich zeptáš na schopnost bojovat, Srbové s tím chtějí bojovat- ovšem jejich armáda je vrcholem improvizace. Tahle bychom mohli z neobvyklého řešení- Wildcat, Venom "v naší pozici" udělat výrazně neobvyklé řešení- H 145m s Remeo či Spike.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  10:08 03.03.2018

  Co všechno vadí se asi nikdy nedozvíme, práce VZ je z podstaty tajná a NBÚ niky nesděluje, a to ani žadateli, proč prověrku udělil či neudělil.
  Z toho co se neoficiálně dostalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co všechno vadí se asi nikdy nedozvíme, práce VZ je z podstaty tajná a NBÚ niky nesděluje, a to ani žadateli, proč prověrku udělil či neudělil.
  Z toho co se neoficiálně dostalo ven, se řeší kdo opravdu (nikoliv na papíře) firmu vlastní, kde na to vzal, jaké jsou vztahy s Ruskem (např. rusko-slovenský podnikatel A. Beljajev) i napojení na lidi kolem M. Zemana.
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  10:03 03.03.2018

  To jak velký je CSG bezpečnostní problém se ukáže na tom jestli budou moci dokončit velitelské a spojovací Pandury. Ty budou vybaveny technikou která by neměla přijít do rukou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To jak velký je CSG bezpečnostní problém se ukáže na tom jestli budou moci dokončit velitelské a spojovací Pandury. Ty budou vybaveny technikou která by neměla přijít do rukou firmy která by měla opravdu vážný bezpečnostní problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  09:43 03.03.2018

  Nesher

  Máš pravdu, blbě jsem to napsal. Myslel jsem uložit do zálohy, stejně jako mám uložené T72M a jinou techniku. Prostě nechat je v záloze pro případ nouze.

  Ty konkrétně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher

  Máš pravdu, blbě jsem to napsal. Myslel jsem uložit do zálohy, stejně jako mám uložené T72M a jinou techniku. Prostě nechat je v záloze pro případ nouze.

  Ty konkrétně víš v čem je problém? Co všechny konkrétně tebou zmiňované úřady řeší? Z oficiálních zdrojů se vůbec nic nedozvíme a to co se šíří po internetu jsou spekulace šířené hlavně eko bulváry E15 a Euro. Kolik z toho je reálný problém a kolik z toho politická hra a kolik hra konkurence dokážeš rozeznat? Mluví se jen o vlivu GSG, ale stejně tak vlivné jsou Omnipol nebo STV... proto vše bych bral s rezervou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  09:31 03.03.2018

  Marcus
  Znovu opakuji, AZ žádné houfnice mít nebude neb je nepotřebují. Jejich smyslem je v případě potřeby doplnit stávající dva oddíly na plné počty.

  Ohledně CSG, to není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus
  Znovu opakuji, AZ žádné houfnice mít nebude neb je nepotřebují. Jejich smyslem je v případě potřeby doplnit stávající dva oddíly na plné počty.

  Ohledně CSG, to není nějaká místní spekulace, ale zcela reálný problém, který řeší bezpečnostní ředitel MO, NBÚ a VZ.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  09:23 03.03.2018

  PavolR
  Viděl jsi na nějakém veletrhu poslední dobou naživo Zuzanu, Dianu nebo Himalayu?

  PavolR
  Viděl jsi na nějakém veletrhu poslední dobou naživo Zuzanu, Dianu nebo Himalayu?

 • PavolR
  09:18 03.03.2018

  Jara:
  Na pásovom podvozku by vám ešte mohla byť ponúknutá aj Diana alebo Himalaya. ;-)

  Jara:
  Na pásovom podvozku by vám ešte mohla byť ponúknutá aj Diana alebo Himalaya. ;-)

 • Marcus
  09:16 03.03.2018

  Fascinuje mě averze některých pisatelů proti CSG... na jednu stranu se jim vyčítá že jen modernizují starší techniku, ale na druhou stranu všechno je jen otázka nabídky a poptávky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fascinuje mě averze některých pisatelů proti CSG... na jednu stranu se jim vyčítá že jen modernizují starší techniku, ale na druhou stranu všechno je jen otázka nabídky a poptávky a hlavně peněz! Nechápu oblíbené spekulace ohledně napojení CSG na Rusko.... to jako vůbec! Ale zpět k níkupu houfnic.
  Předposlední plán počítající s modernizací 33 houfnic DANA a pořízením 17 nových houfnic ráže 155 mm NATO, my přišel jako smysluplné řešení naší ostudné situace. Nejdůležitější je dostat do služby moderní systém řízení palby např TOPAZ! Pro začátek na Daně, postupně na nových 155mm houfnicích. Důležité je aby se to konečně dostalo do služby! Jak zde přesně psal Padousek, repasované Dany s TOPAZem by byly rychle k dispozici, časem by mohly přejít do zálohy a v první linii by je postupně nahradily 155-ky.
  Nedokážu si představit že by z ničeho nic armáda dala do kupy peníze na 155-ky pro všech šest baterií, natož je kupovat rovnou i prio AZ! To je stejný jako když tady někdo sní o nových MBT a neřeší peníze! Prostě 2% HDP, univerzální jednoduchá nic neřešící odpověď....ne?
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:07 03.03.2018

  @sgtlk
  Diky za info. A kolik jich u utvaru momentalne je?

  @sgtlk
  Diky za info. A kolik jich u utvaru momentalne je?

 • Nesher
  08:54 03.03.2018

  Jara
  Tady se musím CSG zastat, Patriot/Husar je čistě česká konstrukce, H. Ciegelski by ji jen případně montoval v Polsku.

  Jara + další co tu sníte o pásové houfnici
  Uvědomte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara
  Tady se musím CSG zastat, Patriot/Husar je čistě česká konstrukce, H. Ciegelski by ji jen případně montoval v Polsku.

  Jara + další co tu sníte o pásové houfnici
  Uvědomte si, že Ačr má momentálně dvě brigády. Jednu komplet na kolech a druhou částečně na pásech a částečně na kolech. Dělostřelecký pluk má podporovat obě dvě. Z toho jasně plynou kola, nikdo snad nevěří, že by se pořizovaly dva typy.

  Padousek
  AZ máme dva typy, strážní roty při KVV a pak další, (většinou opět roty), které jsou integrovány do pravidelných útvarů AČR. Úkolem těch druhých je v případě potřeby doplnit počty na válečné počty pravidelné útvary, nikoliv stavět samostatné jednotky.
  Skrýt celý příspěvek

 • sgtlk
  08:52 03.03.2018

  RE Zuzka - po výměně kabiny a vzper by potřebovala vymenit min. ještě jednu vec, aby se o ní dalo uvažovat - SRP. Kdo se s ním blíže seznámil, ví, o čem je řeč. Jinak na webu a i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RE Zuzka - po výměně kabiny a vzper by potřebovala vymenit min. ještě jednu vec, aby se o ní dalo uvažovat - SRP. Kdo se s ním blíže seznámil, ví, o čem je řeč. Jinak na webu a i tady na An jsem zachytil informace o špatně kvalitě hlavní Zuzky a Evy. Pry byly "problémy" s jinou než SK munici. Víc o tom nevím. Věděl by někdo jiný?

  Re článek - podle chlapů z Jincu jsou Dany aktivně zařazené u baterií v dobrém stavu. Důvodem je, že byly teprve před pár lety aktivovany, a obecně se s nima moc necvici/nestrili. Důvodem je A) personalni neobsazenost děl. jednotek (a vlastně celé AČR) a B) po zrušení VVP Jince uspořádat střelby není nic jednoduchého. Jinak samozrejme máme 2 děl. oddíly, jak už tu zaznělo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  08:42 03.03.2018

  No jo, čo neni z Nemecka to patrí do šrotu...

  Inak ma udivuje, že keď sa t objavili PR články o Pume tak nikomu nevadili. Ale akonáhle sa tu objavia o CV90 alebo teraz o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No jo, čo neni z Nemecka to patrí do šrotu...

  Inak ma udivuje, že keď sa t objavili PR články o Pume tak nikomu nevadili. Ale akonáhle sa tu objavia o CV90 alebo teraz o modernizácii húfnic tak sa t hneď niektorí rozčuľujú.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  08:18 03.03.2018

  Hyena:
  myslím že to chápeš špatně. proti Zuzaně 2 tady nikdo nic zásadního nemá. Vyměnit kabinu ať už za něco většího, nebo facelift, je jen detail. rychlejší vzpěry taky nejsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hyena:
  myslím že to chápeš špatně. proti Zuzaně 2 tady nikdo nic zásadního nemá. Vyměnit kabinu ať už za něco většího, nebo facelift, je jen detail. rychlejší vzpěry taky nejsou nerealizovatelné. Poměr cena / vývon bude u Zuzany 2 patrně nejlepší - tak jako tak bude mnohem lepší než manuálně nabíjené houfnice jako Caesar, Denel T5-45 a podobně
  Skrýt celý příspěvek

 • Padousek
  06:17 03.03.2018

  Nová děla dřív než za 10 let stejně nebudou (vzpomeňte si na vrtulníky, po 5 letech výběru armáda ani neví jaký typ vlastně chce...), tak by bylo ideální 2 baterie (8ks+8ks +1ks do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nová děla dřív než za 10 let stejně nebudou (vzpomeňte si na vrtulníky, po 5 letech výběru armáda ani neví jaký typ vlastně chce...), tak by bylo ideální 2 baterie (8ks+8ks +1ks do Vyšpointu) modernizovat, první houfnice M1 by armáda mohla převzít příští rok a částečně by se jimy vyplnilo překlenovací období.. Modernizované Dany by po výběru nové houfnice 155 mm následně sloužily pro aktivní zálohy, momentálně máme 1 baterii AZ, počty AZ se plánují zdvojnásobit tudíž předpokládám 2 dělostřelecké baterie. Armáda plánuje nákup 49 nových děl akorát pro stávajících 6 baterií, pochybuji že AZ dostanou 16 děl 155 m, znamenalo by to navýšení na 65 ks. Aby měli AZ nějaký význam je potřeba pro ně pořídit i samostatnou výzbroj a techniku, je pěkné že máme tankovou rotu AZ která cvičí na T-72M4, ale k čemu když nemá svoje tanky ale pouze výpůjčené od útvaru na úkor svého utváru, to samé je i s Pandury a zřejmě to tak dopadne i s dělostřelectvem, budeme mít 2 palebné baterie AZ, ale bez děl, jen vycvičenou obsluhu, tudíž jen 2 baterie na papíře.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arten
  00:03 03.03.2018

  Modernizácia DANA v réžii CSG bol "tak trochu" podvod:

  1. Modernizovať sa mala len podvozková časť, nie delostrelecká. Ešte aj strel. systém sa mal riešiť samostatným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Modernizácia DANA v réžii CSG bol "tak trochu" podvod:

  1. Modernizovať sa mala len podvozková časť, nie delostrelecká. Ešte aj strel. systém sa mal riešiť samostatným kontraktom.

  2. Dôvodom malo byť údajne množstvo munície 152mm v skladoch. Odhliadnuc od marginálnej hodnoty munície vs. zbraň systém, aby DANY mohli ďalej fungovať v rámci štandardov NATO (min. dolet 25 km), museli by mať modernizovanú muníciu 152mm.

  3. "kity" na upgrade munície 152mm pre Dany na dolet 25,5km stoja cca 80% novej munície 155mm (DANY by však aj tak nemohli používať celé spektrum modernej riadenej, kontajnerovej a pod. munície ktorá je k dispozícii v r. 155mm).

  4. Tie "kity" vyrába slovenská ZVS. ZVS dnes ovláda - CSG...
  Kruh sa uzaviera.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  23:56 02.03.2018

  Dana a Zuzana mají jednu společnou věc, patří do šrotu ....
  Dana byla ve své době zajímavou konstrukcí teď už ji, ale žádná modernizace nepomůže. Zuzana a další, už jsou jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dana a Zuzana mají jednu společnou věc, patří do šrotu ....
  Dana byla ve své době zajímavou konstrukcí teď už ji, ale žádná modernizace nepomůže. Zuzana a další, už jsou jen trapné a nikam výrazně neposunuté parodie původní dany.
  Tak vypišme tendr ( bez hloupého požadavku na kolový podvozek) a porovnejme mezi sebou houfnice K9,PzH 2000, Zuzanu 2, archer, ceasar..... opravdu si tady někdo myslí, že by Zuzana nebo cokoliv od csg uspělo??
  Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  23:48 02.03.2018

  Ten zvyseny dostrel z 20 na 25km je cisty vysmech. ale slovensku Zuzanu 200 ci 2-ku s dostrelom 39 alebo 41km tu budu ludia vysmievat kvoli dizajnu kabiny.

  Ten zvyseny dostrel z 20 na 25km je cisty vysmech. ale slovensku Zuzanu 200 ci 2-ku s dostrelom 39 alebo 41km tu budu ludia vysmievat kvoli dizajnu kabiny.

 • Hyena
  23:44 02.03.2018

  Tu neostava nic ine, len si dat facepalm.

  Tu neostava nic ine, len si dat facepalm.

 • Clanek
  23:38 02.03.2018

  Trosku to tu zapadlo, ale vazne by me to zajimalo tak se pozeptam znovu:
  Najde se tu nejaky insider ktery by mohl vnest trochu vic svetla do toho kolik provozuschopnych dan vubec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trosku to tu zapadlo, ale vazne by me to zajimalo tak se pozeptam znovu:
  Najde se tu nejaky insider ktery by mohl vnest trochu vic svetla do toho kolik provozuschopnych dan vubec ma ACR a taky v jakem jsou obecne stavu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  23:33 02.03.2018

  @semtam
  Zuzany vazne poridilo puvodne Recko, a to je pak posunulo Kypru.

  @semtam
  Zuzany vazne poridilo puvodne Recko, a to je pak posunulo Kypru.

 • Jara
  23:27 02.03.2018

  Jinak ačkoliv jsem velký fanda do Tater houfnice bych na Kolovém podvozku nepožadoval......

  Jinak ačkoliv jsem velký fanda do Tater houfnice bych na Kolovém podvozku nepožadoval......

 • Jara
  23:12 02.03.2018

  Trošku se mi přitížilo po přečtení tohoto článku .....
  asi jen pár věcí... jak si csg představuje ten vývoj, který máme platit....Dana m2, šakal??? Titus vyvinuli Francouzi, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trošku se mi přitížilo po přečtení tohoto článku .....
  asi jen pár věcí... jak si csg představuje ten vývoj, který máme platit....Dana m2, šakal??? Titus vyvinuli Francouzi, Patriot zas vyvinuli Poláci .... takže ten vývoj co máme financovat je jen zoufalý předražený výprodej toho co excaliber “výhodně” nakoupil od armády za cenu šrotu. Jediný sofistykovaný systém na daně m2 byl nový SŘP a ten by si musela armáda zvlášť přiobjednat z Polska a Zuzana 2 na které se očividně používají výrobní technologie 70 let?? No vývoj jako prase opravdu, osobně jsem proto aby jsme tenhle stín temné minulosti ve formě csg nechali odejít do zapomnění kam patří ( jen doufám že podniky jako Tatra přežijí )
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  23:11 02.03.2018

  Trošku se mi přitížilo po přečtení tohoto článku .....
  asi jen pár věcí... jak si csg představuje ten vývoj, který máme platit....Dana m2, šakal??? Titus vyvinuli Francouzi, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trošku se mi přitížilo po přečtení tohoto článku .....
  asi jen pár věcí... jak si csg představuje ten vývoj, který máme platit....Dana m2, šakal??? Titus vyvinuli Francouzi, Patriot zas vyvinuli Poláci .... takže ten vývoj co máme financovat je jen zoufalý předražený výprodej toho co excaliber “výhodně” nakoupil od armády za cenu šrotu. Jediný sofistykovaný systém na daně m2 byl nový SŘP a ten by si musela armáda zvlášť přiobjednat z Polska a Zuzana 2 na které se očividně používají výrobní technologie 70 let?? No vývoj jako prase opravdu, osobně jsem proto aby jsme tenhle stín temné minulosti ve formě csg nechali odejít do zapomnění kam patří ( jen doufám že podniky jako Tatra přežijí )
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:18 02.03.2018

  Rase

  Boxer s AGM je známý již nějaký ten pátek. To ovšem nebrání AGM, aby usiloval o zakázky v zahraničí.

  Pokud kola, tak Zuzana. Nějaké řešení ala Ceasar není šťastné a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Boxer s AGM je známý již nějaký ten pátek. To ovšem nebrání AGM, aby usiloval o zakázky v zahraničí.

  Pokud kola, tak Zuzana. Nějaké řešení ala Ceasar není šťastné a pokud pásy tak K9.

  V článku je drobná chybička, Zuzanu nemá ve výzbroji Řecko, ale Kypr.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:09 02.03.2018

  semtam:
  ale neslehla. Němci se už dost dlouho snaží aby střílel na Boxeru bez bočních vzpěr (!) tedy pořád se na tom pracuje (loni ještě jo, víc nevím), ale už tady bylo dřív ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  ale neslehla. Němci se už dost dlouho snaží aby střílel na Boxeru bez bočních vzpěr (!) tedy pořád se na tom pracuje (loni ještě jo, víc nevím), ale už tady bylo dřív zmiňováno, že je to zkrátka drahá sranda. Tak asi nic.
  Osobně bych se vyhnul i Archeru, jelikož jej sice zavedli švédové, ale v poměrně malém počtu a norové od něj couvli ve prospěch K9. něco s ním tedy není dobře a švédům by se exportní úspěch hodil...
  Je vlastně trochu škoda že trváme na kolech, ono teď jsou v evropě IN korejské pásové houfnice K9.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:05 02.03.2018

  Rase jak napal VlaLang . "Všichni přeci vědí, že je možné v podstatě "cokoliv namontovat na cokoliv"
  Stačí ti k tomu "kladivo, šroubovák, svářečka a izolepa". Tolik k té ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase jak napal VlaLang . "Všichni přeci vědí, že je možné v podstatě "cokoliv namontovat na cokoliv"
  Stačí ti k tomu "kladivo, šroubovák, svářečka a izolepa". Tolik k té modularitě ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:56 02.03.2018

  Rase

  Osobně jsem byl z AGM také nadšen, ale buďme v realitě. AGM se v podstatě nyní ani nijak neprezentuje. Do výběrových řízení se nehlásí. Slehla se po něm zem. A za další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Osobně jsem byl z AGM také nadšen, ale buďme v realitě. AGM se v podstatě nyní ani nijak neprezentuje. Do výběrových řízení se nehlásí. Slehla se po něm zem. A za další dnes se jeví pravděpodobné, že MO spolu s GŠ budou hledat něco reálného.

  Nejlevnější řešení je v podobě Ceasaru a něco by mohli nabídnout i Izrael. Pokud chceme sáhnout k plnohodnotným samohybným, tak z kolových se nabízí Zuzana (a její deriváty) a nebo alternativně NORA.

  U pásových houfnic je výběr větší. Zde ovšem narážíme na jistou "tradici" kol u armády. Zda AČR bude nadále trvat na kolech, není vůbec jisté. Dokonce z jedním z důvodů odmítnutí modernizace DANA je bezpečnostní prověrka. Osobně to vnímám jako zástupný argument, ale pokud by se dle tohoto požadavku postupovalo, tak CSG bez prověrky znamená děla bez Tater asi i kol.
  Skrýt celý příspěvek

 • VlaLang
  21:39 02.03.2018

  Všichni přeci vědí, že je možné v podstatě "cokoliv namontovat na cokoliv". Třeba raketový motor na Škodu 120. Otázkou je, zda to jako celek pak snese srovnání se soudobou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Všichni přeci vědí, že je možné v podstatě "cokoliv namontovat na cokoliv". Třeba raketový motor na Škodu 120. Otázkou je, zda to jako celek pak snese srovnání se soudobou konkurencí. A můj skromný názor je ten, že Dany patří pomalu do muzea a je výhodnější zakoupit moderní zbraňový systém.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:28 02.03.2018

  skelet:
  no já tomu propadl, když jsem viděl, jak finové snadno přehodili protiletadlové věže Marksman z podvozku T-55 na podvozek Leopardu. U AGM je ještě lepší to, že se dá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet:
  no já tomu propadl, když jsem viděl, jak finové snadno přehodili protiletadlové věže Marksman z podvozku T-55 na podvozek Leopardu. U AGM je ještě lepší to, že se dá postavit i na zem (bez podvozku), jelikož má integrované APU.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:11 02.03.2018

  Po pravdě posedlost modularitou nechápu :))

  Po pravdě posedlost modularitou nechápu :))

 • Nesher
  20:47 02.03.2018

  Rase
  Problém AGM ovšem je, že existuje jen v prototypu a Němci se ho ani nijak zvlášť nesnaží nabízet. BW o něj evidentně nemá zájem. Takže, pominu-li cenu, která nízká rozhodně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Problém AGM ovšem je, že existuje jen v prototypu a Němci se ho ani nijak zvlášť nesnaží nabízet. BW o něj evidentně nemá zájem. Takže, pominu-li cenu, která nízká rozhodně nebude, mohlo by se nám lehce stát, že v případě nákupu AGM budeme jediný uživatel nevyzkoušeného systému a pokud by Němci v budoucnu ukončili podporu, tak bychom si je mohli tak akorát vyfotit.
  Reálně těch možností tolik není, buď Švédi, Slováci nebo Francouzi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:33 02.03.2018

  Osobně si myslím, že BAE nám ten Archer zapracuje pořádně na Tatru až / pokud jim to zaplatíme, nebo objednáme. Ten model je jen tak, byť i ten vyšel na pěkný ranec. Dle výrobce je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že BAE nám ten Archer zapracuje pořádně na Tatru až / pokud jim to zaplatíme, nebo objednáme. Ten model je jen tak, byť i ten vyšel na pěkný ranec. Dle výrobce je to jen o penězích a výsledk by mohl vypadat mnohem lépe. Pokud to má ale smysl ? Myslím že ne. Exportní potenciál nulový, pár kusů jen pro nás nemá smysl. Navíc mám rád i modulární řešení, tedy aby šla věž sundat a osadit na jiný podvozek. To zvládne AGM a Zuzana 2 - u nich bych vyzdvihl i to, že jsou zadeklované, což se taky hodí
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  20:19 02.03.2018

  Dusan: v tom planu modernizace Dany se ale o zadnem SRP nemluvilo. Mozna se to tam doplaclo dodatecne. Mel se "modernizovat" pouze podvozek - tedy generalka. Co si pamatuju, tak ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan: v tom planu modernizace Dany se ale o zadnem SRP nemluvilo. Mozna se to tam doplaclo dodatecne. Mel se "modernizovat" pouze podvozek - tedy generalka. Co si pamatuju, tak ty hlavne uz maji dost odstrileno a brzdovratne ustroji je taky pomalu na odpis. Furt se argumentovalo, ze je potreba vystrilet munici a ze se zvedne dostrel. Jenze na zvyseny dostrel by se musela koupit nova munice...
  Skrýt celý příspěvek

 • Dušan
  20:15 02.03.2018

  To Rase: to řešení od Denelu není špatné, má to špičkovou hlaveň, perfektní vyvážení, ale je to Jižní Afrika, byly by problémy s logistikou - i když, Norové a částečně Poláci berou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Rase: to řešení od Denelu není špatné, má to špičkovou hlaveň, perfektní vyvážení, ale je to Jižní Afrika, byly by problémy s logistikou - i když, Norové a částečně Poláci berou z Jižní Koreji, tak proč ne.

  Já vidím jako nejlepší řešení pro AČR buďto Archer od Bae/SAAB nebo AGM/Rch 155 od KMW. Obojí jde dát na Tatru, Archer asi hůř, AGM asi lépe, ale to už je v tomto případě drobný detail.Oba systémy jsou špičkové, mají dostatečný modernizační potenciál a vydrží v AČR dalších 30-40 let.

  A až budou u nových děl komplet hotové vojskové zkoušky i se systémem řízení palby a zakomponuje se to do C4ISTAR, tak pak ať modernizují DANU, aby do toho systému šla připojit také. DANY u AČR fungují na izraelském ASPRu který má uzavřenou architekturu a když se to bude modernizovat od "spodu", tj. začnou nejdříve s modernizací DANA, tak si to můžou na GŠ zkomplikovat.
  Myslím, že tak jak byl ten původní plán od CSG modernizovat DANA, tak se tam dost hrálo o to, kdo uchopí "SŘP" což byl klíč k úspěchu na další zakázky v dělostřelectvu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  20:12 02.03.2018

  Tenhle clanek se teda zrovna nepovedl. Tak nejak nevim, kterej nesmysl vypichnout driv:)

  Tenhle clanek se teda zrovna nepovedl. Tak nejak nevim, kterej nesmysl vypichnout driv:)

 • Trener
  20:08 02.03.2018

  Pokud jde o těžiště a délku, co takový Archer-autobus na Tatře? :-D Viz. http://fcdn.valka.cz/attachmen...

  Pokud jde o těžiště a délku, co takový Archer-autobus na Tatře? :-D Viz. http://fcdn.valka.cz/attachmen...

 • Trener
  20:06 02.03.2018

  Pokud jde o těžiště a délku, co takový Archer-autobus na Tatře? :-D

  Pokud jde o těžiště a délku, co takový Archer-autobus na Tatře? :-D

 • Lukas
  19:56 02.03.2018

  Mam jeden "pomysł" dla ACR i OSSR - co moze zrobić z Danami

  a) wariant rosyjski

  Mieć w brygadzie dwa dywizjony
  - jeden ze starą haubicą (u Rosjan są to 2S3 albo 2S5 a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mam jeden "pomysł" dla ACR i OSSR - co moze zrobić z Danami

  a) wariant rosyjski

  Mieć w brygadzie dwa dywizjony
  - jeden ze starą haubicą (u Rosjan są to 2S3 albo 2S5 a czasem 2S1)
  - drugi z nowoczesną (u Rosjan MSTA-S, lub 2S5 jeśli w pierwszym jest 2S1)

  b) wariant nowatorski
  Dać brygadom Dane (wasze brygady i tak są mniejsze niż typowa NATOwska brygada)

  W nowe haubice uzbroić pułk/ brygadę artylerii
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  19:45 02.03.2018

  To nie tak...
  Tu nie chodzi o koszt (bo Kryl ma być tańszy od Kraba) - tu chodzi o pewną płynność programu
  Nie można "wszystkiego na raz"
  Dziś produkujemy Raki i Kraby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To nie tak...
  Tu nie chodzi o koszt (bo Kryl ma być tańszy od Kraba) - tu chodzi o pewną płynność programu
  Nie można "wszystkiego na raz"
  Dziś produkujemy Raki i Kraby
  szykujemy się do Homara
  jak zaczniemy kończyć Kraba (2020-2022) zaczniemy finalizować Kryla (który w zasadzie jest zamrożony)

  Nawet jak pojawi się Kryl to Dana zostanie - jako rezerwa (nikt nie zezłomuje sprawnej haubicy do której produkuje się w kraju amunicje tylko dlatego ze jest "stara i niemodna")
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:44 02.03.2018

  Argonaut.CZ:
  nemysleme si, že CSG se spoléhá samo na sebe, nebo že je zde nějaké významné české know-how. Na repasích a modernizacích staré techniky se toho totiž moc nenaučí, to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ:
  nemysleme si, že CSG se spoléhá samo na sebe, nebo že je zde nějaké významné české know-how. Na repasích a modernizacích staré techniky se toho totiž moc nenaučí, to je asi i důvod, proč holding spolupracuje s oněmi "zahraničními kolosy" - zmiňme francouzský Nexter při vozidle TITUS, General Dynamics viz Pandury, vozidla Ascod atd. Ona i ta státní společnost VOP CZ taky spolupracuje s kolosy jako BAE Systems, NIMR, Renault. To že si nějaká firma dá do názvu "česko" ještě neznamená že to je "česká" firma a měla by automaticky dostávat všechny výzbrojní zakázky - v podstatě tady hrozilo že budou mít monopol. Ono některé strategicky významné věci (radary atd.) by měla zastřešovat státní společnost - ne soukromá s podivnými vazbami na ne zrovna spřátelený stát (zde konkrétně na Rusko).

  ps. zdá se že CSG pořád mluví o tom, že v pohodě funguje i bez státních zakázek, tak nevím co řešíme - nepotřebují státní pomoc v podobě stavění hladových zdí. Ono i u Pandurů tvrdili, že přednost mají zahraniční zákazníci (zde konkrétně Indonésie).

  Pokud CSG někde sežene zbraňovou část z moderní houfnice, dá to na Tatru 815-7 nebo nový podvozek ve stylu Dany, tak OK, ať to klidně nabídnou pro AČR a pokud bude lepší než konkurence, tak proč ne. Očividně ale zvládají jen repasování, byť možná zvládnou i masivní překopávku - nově vyrobené houfnici se to ale nemůže nikdy rovnat. Přitom nová je i ta Zuzana 2 (!)

  Mě osobně by se líbila i houfnice ve stylu T5-52 od Denelu, jen ta zbraňová část by mohla být automatická - jako třeba srbský Alexandar.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  18:58 02.03.2018

  Ohledně Polska, Polsko mělo v plánu nahradit houfnice DANA novou houfnicí AHS Kryl. Pokud se rozhodli k dalšímu setrvání houfnic DANA a její dílčí modernizaci, tak můj odhad je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně Polska, Polsko mělo v plánu nahradit houfnice DANA novou houfnicí AHS Kryl. Pokud se rozhodli k dalšímu setrvání houfnic DANA a její dílčí modernizaci, tak můj odhad je ten, že primárním důvodem jsou náklady. K jednotkám přichází AHS Krab, plus jsou v plánu další významné položky.

  Pokud se nemýlím, tak nikde nepadlo, že AČR bude houfnice DANA vyřazovat. Naopak se do éteru dostalo (z úst ministryně Šlechtové), že houfnice DANA mohou být v záloze a v ní nadále mohou skladovou munici spotřebovávat.
  Pokud se tak skutečně stane, DANA si zaslouží modernizaci, ale ne tu s jakou bylo doposud počítáno, ale jen dílčí ve smyslu řízení palby, která může být provedena během generálních oprav.

  Ohledně požadavku bezpečnostní prověrky si myslím, že jde o zástupný argument.

  To, že se českému zbrojnímu průmyslu nelíbí zrušení kontraktu modernizace houfnic DANA je logické a tlak i na veřejnost se bude jak budou schopni vytvářet.
  Změny po příchodu Šlechtové se jeví jako konstruktivní. Jedním z prvních odporů je současný (dosluhující) NGŠ Bečvář, který nebyl schopen na 2x poslat upřesňující informace. Na potřetí se mu to povedlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  18:53 02.03.2018

  Co sa tyka poctov, kto vie. To je otazka na Excalibur army. Viem ze nieco sa vyviezlo do Gruzinska, nieco do Azerbajdzanu(modernizovane). Co sa tyka nboj nasadenia, Dana ho ma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co sa tyka poctov, kto vie. To je otazka na Excalibur army. Viem ze nieco sa vyviezlo do Gruzinska, nieco do Azerbajdzanu(modernizovane). Co sa tyka nboj nasadenia, Dana ho ma bohate, napr Afganistan, rusko vs gruzinsko.
  Ak by chceli cesi poskadlit turkov, uz by startovali ruslany s pomocou Kurdom;)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:53 02.03.2018

  tomas.kotnour: Ok, takhle to zní daleko líp, dík za doplnění a sorry za nedůvěru.
  Teda to srovnání se sklápěčkou ještě neznamená všechno, protože sklápěčka bude mít přecijenom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tomas.kotnour: Ok, takhle to zní daleko líp, dík za doplnění a sorry za nedůvěru.
  Teda to srovnání se sklápěčkou ještě neznamená všechno, protože sklápěčka bude mít přecijenom lepší rozložení hmotnosti (niž těžiště), ale celkově to zní natolik reálně a podloženě, že bejt šéf vývoje v ZTS, tak dám pokyn, ať na tom pracujou :-).

  Doved bys odhadnout, jak by Tvoje modifikace na tom byly cenově (nemluvím teď o ceně vývoje, ale kusové ceně).

  A k těm těžším nohám - není právě trvání výsuvu největší limitací pro čas zahájení a opuštění palby? Pak bych čekal, že hydraulika bude u Zuzany "nadoraz", aby ten čas co nejvíce zkrátili - a tedy by těžší vzpěry ten čas mohly prodloužit, ne? Ale tady už jen hádám, o hydraulice a jejích limitech nevím skoro nic.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  18:39 02.03.2018

  Inak ako to je vlastne v AČR s počtom húfnic DANA? Tieto momentálne používané, by mali byť vytiahnuté kusy z uloženiek, nie? Tie staršie kusy a zvyšok kedysi uložených skončili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inak ako to je vlastne v AČR s počtom húfnic DANA? Tieto momentálne používané, by mali byť vytiahnuté kusy z uloženiek, nie? Tie staršie kusy a zvyšok kedysi uložených skončili ako? Máte ich stále odložené v rezervách, alebo nasledovali osud iných delostreleckých systémov v ČR a SR?
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  18:35 02.03.2018

  Tak BAE bude Omnipol...

  Tak BAE bude Omnipol...

 • tryskac
  18:29 02.03.2018

  Netreba podcenocat vyrazny narast hmotnosti hlavne Dany vs. Zuzana2. Preto je co najnizsie ulozenie zbranoveho systemu absolutne podstatne na zachovanie jazdnych vlastnosti v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Netreba podcenocat vyrazny narast hmotnosti hlavne Dany vs. Zuzana2. Preto je co najnizsie ulozenie zbranoveho systemu absolutne podstatne na zachovanie jazdnych vlastnosti v terene. Preto ulozenie motoru vzadu (alebo opacne- ulozenie motora vpredu a kabiny vzadu) - tiez co najnizsie za cielom znizit tazisko vozidla.
  Ono 60000 nabojov na sklade-kolko hlavni by sa muselo na hufniciach vymenit, kym by sa municia vystrielala? Ma hlaven zivotnost cca 2000vystrelov? Aka je zbytkova zivotnost hlavni u pouzivanych Dan?
  Skrýt celý příspěvek

 • sgtlk
  18:15 02.03.2018

  Mel jsem chvili dojem, ze uz je April. Nic jineho nez vtip tohle snad byt nemuze. Clanek ve stejnem stylu jako o CV90 MkIV, vlastne o to horsi, ze tam je to PR ofiko priznane, tady ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mel jsem chvili dojem, ze uz je April. Nic jineho nez vtip tohle snad byt nemuze. Clanek ve stejnem stylu jako o CV90 MkIV, vlastne o to horsi, ze tam je to PR ofiko priznane, tady se to vydava za zurnalistiku. Moc tomu nerozumim, nenavstivil autora, tzn. "redakci AN", Strnad s brokovnici?

  Takze se zeptam do plena. Videl nekdo tech udajnych 61K granatu raze 152mm, ktere je nutne vystrilet drive, nez se koupi moderni houfnice v NATO razi? Vi nekdo, jak dlouho lezi ve skladech a v jakem jsou stavu? Zna nekdo cenu onoho zahracneho granatu DN1CZ, ktery umozni houfnici DANA M2 zvyseni dostrelu na neuveritelnych 25km a ktery ACR nabizi, kdo by to byl rekl, firma ze stejneho holdingu, jako ta, co chce DANY modernizovat? Vedel by nekdo, jaky by modernizovana DANA dostala SRP, protoze ten CSG nema a nebyl soucasti nabizene, a tady tak vychvalovane modernizace ( stejne jako radia a GPS )? Dokazal by mi nekdo rici, jak vypada onen tlak ze strany BAE Systems s Archerem na Tatre, zatimco Strnad je uz od dob zacatku kseftovani Excaliberu s "vyrazenou" vyzbroji a vystroji ACR hotovy skautik?
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  18:03 02.03.2018

  Pánové trochu pomalu.

  @stirling ano, zkoušel, buď by se muselo do ní řezat, tedy celá předělat, aby se nechala hlaveň strčit skrz, jinak by bylo ústí při přepravě ve výšce 4 200 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové trochu pomalu.

  @stirling ano, zkoušel, buď by se muselo do ní řezat, tedy celá předělat, aby se nechala hlaveň strčit skrz, jinak by bylo ústí při přepravě ve výšce 4 200 mm. Pokud by mělo být ústí hlavně za kabinou, musela by mít rozvor mezi 2. a 3. nápravou 8 metrů. Při použití krátké kabiny vychází výška pod 4 000 mm. ale přepravní kapacita už jsou jenom tři. Jako nejlepší řešení, které mám rozpracované (i pro Archer a Caesar) mi přijde původní ocelová svařovaná kabina pro sedmičku, prodloužená o další segment této kabiny. (Je zajímavé, že když se druhý segment kabiny umístí nad druhou nápravu tak, jako je běžně kabina nad 1., tak to perfektně pasuje mezi 1. a 2. nápravu) Samozřejmě se musí přidat dodatečný chladič oleje pro motor. Tato kabina by byla chráněna především proti střepinám, protiminová možná tak Level 1. Což mi tak nějak připomíná, že někomu ještě dlužím "nultou generaci" Tatra 8x8 APC, nebo spíše v tomto případě ShM, jestli si to dobře pamatuji.

  @Logik: Rozložení hmotností by mělo vycházet na 5 + 6 + 10 + 10 tun. Což by vyžadovalo povolení pro nadrozměr. Toto uspořádání podvozku umožňuje od letošního roku 10 + 10 + 16 + 16 tun a i díky vyššímu uložení věže není problém ho uplatnit. Celková výška 3 060 mm odpovídá naložené sklápěčce a ta vozí dvojnásobnou hmotnost. Boční náklon 30 stupňů asi nezvládne, ale 20 zcela jistě. Uložení hlavně je v obdobně výšce jako má systém Caesar pro dánskou armádu. Šířka vzpěr by měla být dostatečná, pro píst, který používá i Zuzana 2 pro svou oporu, avšak díky jejich konstrukci do písmene A, jako to má UDS, a jejich vetší délce, mají patky (rydla) vnější šířku 3 200 mm (více než Caesar, stejně jako Archer). Rychlost vysunutí opěr ovlivňuje především výkon hydraulického okruhu, který je v tomto případě hnán 450 kW motorem. Tady bych problém neviděl. Tyto opěry budou těžší než ty, co používá Zuzana 2, ale díky zkrácení vozidla a požití rámu s proměnlivou výškou profilu (opět používané řešení) dojde k úspoře hmotnosti na podvozku asi o 1,5 tuny oproti klasickému provedení Zuzany 2.


  @Jura99 Neviděl jsem, jak vypadá vnitřek nosné roury u toho tatraktoru, proto operuji s minimální hodnotou rozvoru 2 300 jako s jistotou. Pokud by ale nebyly problémy s minimální délkou hřídelí, mohl by být rozvor u sestupu ještě o 300 mm kratší. (přední segment roury z klasického Phoenixu 8x8, zadní se sestupem z tatraktoru) Rozvory by pak byly 2 450 + 2 000 + 1 450. Pro druhou nápravu by se musel použít hydraulický systém řízení a jestli by to zlepšilo rozložení hmotnosti na 5 - 7 - 9,5 - 9,5. asi by to nemělo smysl.

  Snad je to všechno.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:16 02.03.2018

  jura: ale i ty vzpěry při vyšším umístění musí být o to bytelnější - to ovšem znamená zvýšení váhy vozidla, prodloužení času pro první střelbu atd...

  Jinak já netvrdím, že to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jura: ale i ty vzpěry při vyšším umístění musí být o to bytelnější - to ovšem znamená zvýšení váhy vozidla, prodloužení času pro první střelbu atd...

  Jinak já netvrdím, že to apriori nejde. Jen, že nakreslit to je sice hezké, ale že to ještě nic neříká o reálné proveditelnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:44 02.03.2018

  logik: prenaset sily pri strelbe do podvozku? Od toho tam jsou podpery prece. Zuzana 2 je asi 10let stara, 7ckovej podvozek asi jeste nebyl a sli cestou nejmensiho odporu, posadili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: prenaset sily pri strelbe do podvozku? Od toho tam jsou podpery prece. Zuzana 2 je asi 10let stara, 7ckovej podvozek asi jeste nebyl a sli cestou nejmensiho odporu, posadili to na podvozek Dany na stejne misto.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  16:40 02.03.2018

  Pokud má být jediným důvodem pro nakoupení modernizace DANA M1M údajná zásoba 60 000 granátů ráže 152 mm, tak se jedná o nehorázné vyhazování peněz.
  Naše 7.mbr a 4.brn akutně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud má být jediným důvodem pro nakoupení modernizace DANA M1M údajná zásoba 60 000 granátů ráže 152 mm, tak se jedná o nehorázné vyhazování peněz.
  Naše 7.mbr a 4.brn akutně potřebují samohybné minomety ráže 120 mm na podvozku nového BVP / OT Pandur. Nová pěší / výsadková / aeromobilní brigáda možná vystačí s taženými MM 81 mm. Na úrovni rot stačí MM 60 mm, třeba ANTOS LR.
  Až se konečně dostaneme k budování opravdového dělostřelectva, tak by mělo platit ráže 155 mm L 52 a dostřel alespoň 40 km. Pak bude 7. mbr potřebovat pásovou ShKH (třeba KRAB) a zbytek může být nějaká kolová verze pro 4. brn ( v tu dobu už asi normální lehkou mechanizovanou brigádu na Pandurech) a pro nezávislé jednotky všeobecné palebné podpory. Nová lehká pěší brigáda by měla mít nějakou verzi M777, aby byla strategicky mobilní / aeromobilní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:27 02.03.2018

  Clanek: dobra otazka.
  Modernizace spocivajici v digitalizaci a vylepseni podvozku dava smysl. Sahat na zbran by nesmelo stat velky penize. Ale v zajmu CSG stejne asi zbran neni? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: dobra otazka.
  Modernizace spocivajici v digitalizaci a vylepseni podvozku dava smysl. Sahat na zbran by nesmelo stat velky penize. Ale v zajmu CSG stejne asi zbran neni? Tu opravuje STV, v krajnim pripade Slovaci. Jedine snad, jak ma CSG ted kovarnu na hlavne, ZTS Metalurg, ze ta by male kseft.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:23 02.03.2018

  jura99: pokud ta nástavba nese většinu váhy a je působištěm drtivé (při střelbě) většiny ze sil, co na to auto působí, tak (pro účely porovnání vlastností auta) je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jura99: pokud ta nástavba nese většinu váhy a je působištěm drtivé (při střelbě) většiny ze sil, co na to auto působí, tak (pro účely porovnání vlastností auta) je to totéž.

  Jinak jako mě se tomášův nápad také graficky líbí, ale je natolik "na ráně", že je podle mne skoro stoprocentní jistota, že byl zvažován a právě pro nevhodné rozložení hmotnosti zamítnut. Např. těch 18cm je opravdu podstatný rozdíl v tom, jak se to auto bude chovat jak na silnici, tak při střelbě.

  Je pravda, že jiné houfnice zvládly montáž nad nápravy a ne mimo ně, a to i s automatem - ale co jsem se koukal "po konkurenci", tak zpravidla nemají pancéřování nabíjecího automatu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  16:22 02.03.2018

  Omylem odeslano predcasne, takze dokonceni:
  A ikdyby to snad byla modernizace schudna (z pohledu cena/vykon), I tak vyhledove jen do druheho sledu, ne jako pater.

  Omylem odeslano predcasne, takze dokonceni:
  A ikdyby to snad byla modernizace schudna (z pohledu cena/vykon), I tak vyhledove jen do druheho sledu, ne jako pater.

 • Clanek
  16:21 02.03.2018

  Mluvi se tu o ruznych stupnich mozne modernizace, ale musim se nejdriv zeptat: v jakem stavu vubec jsou momentalne DANY? Mam duvodne podezreni ze to bude stav podobny T72 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mluvi se tu o ruznych stupnich mozne modernizace, ale musim se nejdriv zeptat: v jakem stavu vubec jsou momentalne DANY? Mam duvodne podezreni ze to bude stav podobny T72 (provozuschopne nizke desitky procent kusu). Nez se vubec poustet do debat jestli modernizovat a jak, tak tohle je zcela zasadni info. Jak uz tu par lidi naznacilo, taky se obavam aby nakonec neslo (vynucene soucasnym stavem) o tak hloubkovou modernizaci, ze bude za ceny noveho, pritom vykonama 30let zpet.
  Skrýt celý příspěvek

 • beepee
  16:19 02.03.2018

  Ten úvod článku jakoby napsal sám pan Strnad (chudinka odstrkovaná... :-)

  Ten úvod článku jakoby napsal sám pan Strnad (chudinka odstrkovaná... :-)

 • flanker.jirka
  16:03 02.03.2018

  Při těch počtech techniky, prakticky dělostřelectvo nemáme, houfnic málo, minometů málo, raketomet žádný. Dany se vyplatí modernizovat, minimálně pokud tu někdo má v plánu držet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Při těch počtech techniky, prakticky dělostřelectvo nemáme, houfnic málo, minometů málo, raketomet žádný. Dany se vyplatí modernizovat, minimálně pokud tu někdo má v plánu držet nějaké reálné zálohy, tak mít prostředek pro který máme munici nebo si ji levně umíme vyrobit je výhodou. Modernizace řeší největší slabiny systému. Dostřel se řešil při vývoji Ondavy, která měla uvedeno pro dálkový granát 32 km při délce hlavně 47 ráží. ...je k vidění ve VHÚ Lešany.
  Máte někdo nějaké srovnání s cenami a účinností munice 152 mm a 155 mm? I to by stálo za porovnání, aby pak nemuseli dělostřelci organizovat sbírky uzávěrů od PET lahví a měnit je za munici :-D
  Za mně vidím i problém v organizační struktuře, jak místo dělostřelctva, tak místo PVO PV, velitelé by to měli mít u sebe stále, takhle s tím nemají praxi a nevědí jak tuto podporu správně používat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dušan
  16:02 02.03.2018

  Tak tohle je dost těžké PR od CSG.

  Cituji: "Zrušením projektu ministerstvo sice neohrozí pracovní místa v českých podnicích speciálního průmyslu, protože ty žijí především z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak tohle je dost těžké PR od CSG.

  Cituji: "Zrušením projektu ministerstvo sice neohrozí pracovní místa v českých podnicích speciálního průmyslu, protože ty žijí především z exportu, ale rozhodně nenapomáhá jeho technologickému rozvoji potřebnému k výrobě špičkových obranných systémů. Navíc nepřispívá k budování dostatečných domácích výrobních a vývojových kapacit, což je klíčová položka pro obranyschopnost státu".

  Vždyť opak je pravdou! To co právě NENAPOMÁHÁ technologickému rozvoji českého obranného průmyslu jsou do nekonečna opakované pokusy o modernizaci staré techniky pod taktovkou CSG. Právě tím, že koupíme moderní děla tak se dostaneme k moderním technologiím.

  A už jen ten název DANA podle standardů NATO. A co třeba kdyby nám CSG nabídlo Praga V3S, RM vz. 70 nebo OT-810 podle standardů NATO? To by přeci také šlo, ne? Ty ale asi už nemají v CSG ve skladech. Ještě, že nyní konečně na MO nebo GŠ mají tu páku tenhle nesmysl modernizovat DANY smést ze stolu.

  Takto bychom se totiž k opravdu moderním věcem v AČR NIKDY nedostali. Je rok 2018, my jsme 20 let v NATO a používáme stále ráži z dob Varšavské smlouvy. A ten argument s Afghánistánem? Vždyť v ISAF bylo nasazeno s větší nebo menší intenzitou kde co. Maximálně to dokládá, že je dobré mít samohybná děla na kolovém podvozku, což splňují i jiné ShKH než DANA.

  Těch nesmyslů je tam samozřejmě víc, ale to už nestojí ani za komentář.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  16:01 02.03.2018

  tomas.kotnour: ty jsi opravdu nadšenec, fakt dobrý. Zkoušel jsi posadit evu na 8x8 PRAM? Ale tam by to chtělo ten větší zásobník a to chápu, že už se nedá jen tak dokreslit podle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tomas.kotnour: ty jsi opravdu nadšenec, fakt dobrý. Zkoušel jsi posadit evu na 8x8 PRAM? Ale tam by to chtělo ten větší zásobník a to chápu, že už se nedá jen tak dokreslit podle foto.
  Jinak souhlas, že ta cena téhle modernizace by se rovnala novému stroji a to se každý shodne, že je nesmysl. Dany prodat i s municí případně nechat menší množství po opravě pro aktivní zálohy.
  Jediné co mě tu "potěšilo" je, že jako hlavní protlačovaný typ zmiňuje archer a ne caesar...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:58 02.03.2018

  logik: vyšší světlá výška a výš posazená nástavba jsou dvě rozdílné věci.

  tomas.kotnour: tak nějak by to mohlo vypadat :-). Ještě možná druhou nápravu posunout blíž třetí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: vyšší světlá výška a výš posazená nástavba jsou dvě rozdílné věci.

  tomas.kotnour: tak nějak by to mohlo vypadat :-). Ještě možná druhou nápravu posunout blíž třetí nápravě?

  lalik: Zuzana 2 má proti Daně o 2,5m delší hlaveň, takže posun věže vzad o 2,5m u Zuzany by měl při střelbě stejný efekt na kabinu jako u Dany.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  15:47 02.03.2018

  to Rase: vcelku by mě zajímalo, co čeká stát (respektive úředníci) od toho, že dodavatel, nebo majitelé, mají proběrku NBU. Je to pro mě úsměvné z toho důvodu, že veškeré know-how ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Rase: vcelku by mě zajímalo, co čeká stát (respektive úředníci) od toho, že dodavatel, nebo majitelé, mají proběrku NBU. Je to pro mě úsměvné z toho důvodu, že veškeré know-how např. u houfnic má u sebe dodavatel, zde i případný výrobce. Řešení má a armádě ho nabízí. Takže pokud by technologické informace posílal dál, tak už to dělat může, notabene co jiného je dnes tak populární spolupráce se zahraničními kolosy - cílem je jenom výměna informací. A co se týče stávajících houfnic, asi není nic. co by už někdo nevěděl.

  Hra na prověrky a podobně má smysl, když stát poskytuje unikátní know-how. Pokud stát jenom bere (nakupuje), může být absence brána jako riziko, že se někdo třetí dostane ke vstupům od dodavatele a implementace. Ale jak chcete donutit a kontrolovat soukromé firmy? Nebo velké nadnárodní firmy? Hrají o svou kredibilitu a vlastenectví vedení vůči své zemi.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:47 02.03.2018

  tomas.kotnour: A teď k tomu dodej i výpočty rozložení hmotnosti, a to i v rámci různých jízdních a střeleckých podmínek. Protože bez nich to je jen hezkej architektonickej návrh, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tomas.kotnour: A teď k tomu dodej i výpočty rozložení hmotnosti, a to i v rámci různých jízdních a střeleckých podmínek. Protože bez nich to je jen hezkej architektonickej návrh, ale s realizovatelností to nemá moc společného.

  Např. Tebou zmíněné uložení věže o 18cm výš znamená nutnost podstatně silnějších vzpěr, stejně jako podstatně silnějšího pérování a tlumičů atd.... Pokud nevěříš, tak se zkus zamyslet, proč se nedělají auta s o 18cm vyšší světlou výškou, když by měli o tolik lepší průjezdnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  15:38 02.03.2018

  @lalalik

  Protože jsem si na toto téma dělal mentální cvičení
  http://www.palba.cz/album/albu...

  Celé se to nechá postavit na podvozku s rozvorem 2 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @lalalik

  Protože jsem si na toto téma dělal mentální cvičení
  http://www.palba.cz/album/albu...

  Celé se to nechá postavit na podvozku s rozvorem 2 150 + 2 300 + 1 450 mm. Věž má střed uložení pár centimetrů za 3. nápravou, takže hmotnost se částečně přenáší i na 2. nápravu. Mezi motorem a kabinou je stejně prostoru jako má klasická sedmička pro motorový tunel, pak V12, Allison 4500, krátký kardan a zakázkový sestup. A ten je posunutý co nejvíce to jde, jako to mají sedlové tatraktory 6x6. Minimální rozvor podvozku, na který lze umístit uložení věže mezi kola, by měl být v případě Zuzany 2 přibližně 2 600 mm. Okraj musí být 350 mm od středu řízené nápravy a 150 mm od neřízené. Pokud tento požadavek není možné splnit, musí být uložení věže nad blatníky, tedy asi o 180 mm výše.
  Skrýt celý příspěvek

 • overitzda0
  15:36 02.03.2018

  Dany prodat bez modernizace. Za utržené peníze koupit Zuzana 2 nebo něco na podvozku Tatra.
  Nic jiného nedává smysl. Technická kontinuita byla přerušena od revoluce. Tím pádem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dany prodat bez modernizace. Za utržené peníze koupit Zuzana 2 nebo něco na podvozku Tatra.
  Nic jiného nedává smysl. Technická kontinuita byla přerušena od revoluce. Tím pádem modernizace bude náročná a AČR zůstanou staré podvozky. Klidně může být nákup 10 ks co pět let. Důležité je aby mohla AČR cvičit s moderním dělostřelectvem.
  Skrýt celý příspěvek

 • overitzda0
  15:36 02.03.2018

  Dany prodat bez modernizace. Za utržené peníze koupit Zuzana 2 nebo něco na podvozku Tatra.
  Nic jiného nedává smysl. Technická kontinuita byla přerušena od revoluce. Tím pádem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dany prodat bez modernizace. Za utržené peníze koupit Zuzana 2 nebo něco na podvozku Tatra.
  Nic jiného nedává smysl. Technická kontinuita byla přerušena od revoluce. Tím pádem modernizace bude náročná a AČR zůstanou staré podvozky. Klidně může být nákup 10 ks co pět let. Důležité je aby mohla AČR cvičit s moderním dělostřelectvem.
  Skrýt celý příspěvek

 • overitzda0
  15:36 02.03.2018

  Dany prodat bez modernizace. Za utržené peníze koupit Zuzana 2 nebo něco na podvozku Tatra.
  Nic jiného nedává smysl. Technická kontinuita byla přerušena od revoluce. Tím pádem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dany prodat bez modernizace. Za utržené peníze koupit Zuzana 2 nebo něco na podvozku Tatra.
  Nic jiného nedává smysl. Technická kontinuita byla přerušena od revoluce. Tím pádem modernizace bude náročná a AČR zůstanou staré podvozky. Klidně může být nákup 10 ks co pět let. Důležité je aby mohla AČR cvičit s moderním dělostřelectvem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  15:27 02.03.2018

  Inak na Caesarovi by ma zaujímalo, či sa dá používať aj v prípade, že sa pokazí ten podavač. Lebo podľa videí čo som videl tak to moc nevyzerá, že by sa dal používať čiste v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inak na Caesarovi by ma zaujímalo, či sa dá používať aj v prípade, že sa pokazí ten podavač. Lebo podľa videí čo som videl tak to moc nevyzerá, že by sa dal používať čiste v manuálnom móde. Teda neviem si to aspoň predstaviť ako by bez nejakej plošiny bola obsluha schopná ho nabiť.
  Skrýt celý příspěvek

 • lalalik
  15:16 02.03.2018

  Jura99, říká ti něco promyšlené rozložení váhy vozidla? A zkus se poptat, proč při střelbě u "promyšleného" Caesaru na podvozku Tatra 8x8 s ústí hlavně nad kabinou v ní nikdo při ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99, říká ti něco promyšlené rozložení váhy vozidla? A zkus se poptat, proč při střelbě u "promyšleného" Caesaru na podvozku Tatra 8x8 s ústí hlavně nad kabinou v ní nikdo při střelbě nesmí sedět...
  Skrýt celý příspěvek

 • JP--
  15:07 02.03.2018

  Rychle ten článek smažte než si toho na MOD někdo všimne. Viděl někdo z AN ty DANY nebo tu munici co je ve skladech ?? Všechno ještě z ČSSR tohle skutečně není cesta kterou se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rychle ten článek smažte než si toho na MOD někdo všimne. Viděl někdo z AN ty DANY nebo tu munici co je ve skladech ?? Všechno ještě z ČSSR tohle skutečně není cesta kterou se vydat. Podvozky tragický, ta původně navrhovaná modernizace se ýká hlavně podvozku neb u dlouho jezdit nebudou, munice a zapalovače v zásadě nebezpečný a to budeme provozovat dalších 25 + let proboha proberte se nelze do nekonečna opravovat 30 let starou techniku a používat 40 let starou munici.... o SŘP neb nedej bože MRSI nemluvě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  15:05 02.03.2018

  Jura, napadlo, preto to tak urobili na Eve. Akurát teda tam sa to demonštrovalo na staršom podvozku, ale to osadenie by malo ísť na akýkoľvek podvozok s potrebnou nosnosťou a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura, napadlo, preto to tak urobili na Eve. Akurát teda tam sa to demonštrovalo na staršom podvozku, ale to osadenie by malo ísť na akýkoľvek podvozok s potrebnou nosnosťou a dostatočne veľkou kabínou pre obsluhu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:01 02.03.2018

  Zuzana 1 má celospalitelnou nábojku, Dana nikoliv, pokud by to "zmodernizovali" pak by mě zajímala cena. Takto od boku to nedává smysl. Krátká hlaveň 155mm nevyřeší krátký dostřel, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zuzana 1 má celospalitelnou nábojku, Dana nikoliv, pokud by to "zmodernizovali" pak by mě zajímala cena. Takto od boku to nedává smysl. Krátká hlaveň 155mm nevyřeší krátký dostřel, dlouhá hlaveň na starý podvozek nedává smysl.

  Zuzana 2 je nepromyšleně posazená na nepromyšlený podvozek. Proč je motor vzadu a věž ve středu, že hlaveň čouhá daleko před kabinu? To je nenapadlo vzít 7čkový podvozek, tři kola dát víc dozadu, věž zcela dozadu a kabinu s motorem dopředu? Vozidlo by se zkrátilo tak o 3 metry.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:58 02.03.2018

  Ak sa vymení hlaveň a dá kaliber 155mm, tak sa následne bude musieť vymeniť aj všetko ostatné a ostane iba podvozok, ktorý ale tiež nie je najmodernejší, takže by ho bolo treba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ak sa vymení hlaveň a dá kaliber 155mm, tak sa následne bude musieť vymeniť aj všetko ostatné a ostane iba podvozok, ktorý ale tiež nie je najmodernejší, takže by ho bolo treba tiež vymeniť. Takáto modernizácia mi príde skôr ako obídenie súťaže na nové húfnice.

  ------------------------------------
  Len tak úplne nezáväzne ako "porovnanie" - v Maďarsku dali jednej ruskej firme modernizovať vozne metra (miesto aby vysúťažili nové). Keď sa vozne minulý rok vrátili, zistilo sa, že z pôvodných ostali iba držadlá a kľučka na kabíne vodiča, teda že sa pod zámienkou modernizácie kúpili nové (bola to zrejme iba zámienka, aby sa mohla zadať zákazka konkrétnej firme) a ešte k tomu za vyššiu cenu, než za akú nakupovalo v tom čase tie isté vozne ako nové mesto Nižný Novgorod.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  14:53 02.03.2018

  Flader: Mýliš sa. Tie šasi sa vymenia tiež takže máš repas Dany na Zuzanu 1 za cenu novej dvojky

  Flader: Mýliš sa. Tie šasi sa vymenia tiež takže máš repas Dany na Zuzanu 1 za cenu novej dvojky

 • Flader
  14:46 02.03.2018

  Nech rozmýšľam jak rozmýšľam, tak výmenou komponentov na 155mm muníciu vlastne vznikne taká Zuzana vz. 2000 ale na takmer 30-40 rokov starých šasi...

  Nech rozmýšľam jak rozmýšľam, tak výmenou komponentov na 155mm muníciu vlastne vznikne taká Zuzana vz. 2000 ale na takmer 30-40 rokov starých šasi...

 • Nesher
  14:36 02.03.2018

  Musím souhlasit s Rasem a Miroslavem, tohle není modernizace, ale totální přestavba. Nemyslím, že by to bylo nějak výrazněji levnější než nákup nového systému. Takže klidně kupme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musím souhlasit s Rasem a Miroslavem, tohle není modernizace, ale totální přestavba. Nemyslím, že by to bylo nějak výrazněji levnější než nákup nového systému. Takže klidně kupme od Slováků Zuzanu, to že nevypadá hezky je myslím jedno, klidně nám tam dají stejnou kabinu jakou CSG nabízí pro tu modernizaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  14:30 02.03.2018

  Tohle...

  Koncepce houfnice DANA je unikátní, díky tomu ji lze využívat jako prostředek palebné podpory přímo v sestavě brigád pozemních sil a může působit v linii dotyku s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle...

  Koncepce houfnice DANA je unikátní, díky tomu ji lze využívat jako prostředek palebné podpory přímo v sestavě brigád pozemních sil a může působit v linii dotyku s nepřítelem, neboť její posádka provádí přesuny i bojovou činnost neustále chráněna pancířem.

  ...je dobrý vtip :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  14:23 02.03.2018

  Rase: Ono tie vizualizácie vždy vyzerajú skvele. V každom prípade by som chcel vedieť koľko by taký lifting stál. Keď sa vymení budka, motor, hlaveň, riadenie atď tak čo tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Ono tie vizualizácie vždy vyzerajú skvele. V každom prípade by som chcel vedieť koľko by taký lifting stál. Keď sa vymení budka, motor, hlaveň, riadenie atď tak čo tam ostane? Nie je lepšie už rovno kúpiť nový stroj?
  Skrýt celý příspěvek

 • saracen1
  14:04 02.03.2018

  A teraz babo raď

  A teraz babo raď

 • Rase
  14:01 02.03.2018

  Myslím, že Czechoslovak Group může na zakázky pro AČR nějaký čas zapomenout, zvlášť když je většina domluvených zakázek u ledu (Titus, radar, modernizace houfnic atd.) a vedení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že Czechoslovak Group může na zakázky pro AČR nějaký čas zapomenout, zvlášť když je většina domluvených zakázek u ledu (Titus, radar, modernizace houfnic atd.) a vedení firmy nemá prověrku od NBÚ. Pokud chceme Danu v ráži 155 mm, tak ať radši koupíme od slováků Zuzanu 2 (i ta by si zasloužila trochu vymazlit), nebo cokolov jiného na podvozku Tatra. Možností je spousta.
  Vizualizace modernizace DANA M2 vypoadá skvěle, ale pochybuju že cena bude smysluplná (po změně ráže na 155 mm).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:57 02.03.2018

  Mě modernizace taky dávala smysl. Ale na věž bych mimo generálky nesahal. Přerážovat na 155mm, ale nechat nespalitelnou nábojku a krátkou hlaveň? To není zlepšení. Cílem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě modernizace taky dávala smysl. Ale na věž bych mimo generálky nesahal. Přerážovat na 155mm, ale nechat nespalitelnou nábojku a krátkou hlaveň? To není zlepšení. Cílem modernizace by mělo být zapojení do digitálního bojiště, SŘP a generálka podvozku s vylepšením motoru, to by dávalo smysl. Modernizovat budou i Poláci.
  Skrýt celý příspěvek