Houfnice DANA M2 pro Ukrajinu: Původní objednávka zněla 66 houfnic

Houfnice DANA M2 pro Ukrajinu: Původní objednávka zněla 66 houfnic
Houfnice DANA M2 pro ukrajinskou armádu jsou již ve výrobě. / Ukrspetsexport (Zvětšit)

Podle nových informací ukrajinských médií ukrajinská společnost Ukrspecexport již v roce 2018 objednala u české firmy Excalibur Army 66 samohybných houfnic DANA M2. Objednávka později klesla na 26 houfnic. Současně ukrajinská média ukázala fotky z výroby prvních nových houfnic DANA M2 pro ukrajinskou armádu.

Nákup českých houfnic DANA M2 vyvolal na ukrajinské mediální a politické scéně doslova bouři. V ukrajinské diskusi ale zaznívá řada neplatných argumentů, ke kterým se v průběhu článku vrátíme. Současně se objevila řada nových zajímavých informací.

Prvně Ukrspecexport již v listopadu 2018 objednal 66 samohybných houfnic DANA M2. Tuto informaci 24. listopadu přinesla tisková agentura ArmyInform ukrajinského ministerstva obrany.

Excalibur Army tedy na projektu houfnic DANA M2 pro Ukrajinu pracuje od konce roku 2018. Ostatně včera ukrajinské portály přinesly fotky z výroby nových houfnic DANA M2 z výrobních hal Excalibur Army. Z fotek jsou jasně patrné nové tatrovácké podvozky, nosná konstrukce korby, nové pancéřové kabiny a dělostřelecké nástavby. 

Ministerstvo obrany Ukrajiny v roce 2018 vyhodnotilo houfnice DANA M2 jako nejlepší a nejdostupnější řešení. Finální objednávka sice poklesla z 66 houfnic na 26, ale po dohodě s výrobcem jednotková cena zůstala stejná. Počet 66 houfnic v každém případě naznačuje potenciál rozšíření objednávky. 

„Bylo uvedeno, že houfnici DANA M2, nejnovější modifikace 152mm samohybné houfnice vz.77 DANA, od roku 2017 vyrábí česká společnost Excalibur Army a vyznačuje se vysokou mobilitou a průchodností, rychlostí střelby a vysokou přesností. Během střelby mohou být použity speciální střely dlouhého doletu a střelivo dostupné v ozbrojených silách Ukrajiny. Bylo zdůrazněno, že smlouva stanoví dodávku nově vyrobených systémů, které nebyly používány,“ uvádí v této věci ukrajinský portál Ukrainian Military Pages.


Dělostřelecké nástavby DANA M2 pro Ukrajinu; větší foto / Ukrspetsexport

Ukrainian Military Pages u houfnic DANA M2 oceňuje prodloužený dostřel (rozvedeme dále), plně autonomní systém nabíjení, zásobu 40 až 60 střel (z toho 36 v automatu), počáteční rychlost střelby pět ran za minutu (dlouhodobě čtyři výstřely za minutu), moderní systém řízení palby (SŘP) a vysokou taktickou mobilitu. DANA M2 se může přesouvat po vlastní ose rychlostí 80 km/h na dlouhé vzdálenosti a posádka je chráněná pancířem, i během palby. 

SŘP DANA M2 lze zapojit do systému řízení boje ukrajinské armády. Místo velení palby baterie nebo dělostřeleckého oddílu dokáže v digitalizované a automatizované podobě přijímat údaje z nejrůznějších senzorů, včetně dronů a na základě jejich údajů zadat houfnicím příslušnou palebnou úlohu. 

Další výhodou akvizice je ochota českých firem poskytnout Ukrajině technologie a licenční výrobu.


DANA M2

Ukrainian Military Pages ale opět mylně uvádí, že u houfnice DANA M2 lze pomocí výměny hlavně přejít z ráže 152 mm na 155 mm. To ale není pravda. Munice ráže 155 mm NATO, a zejména dělené prachové náplně, vyžadují odlišný nabíjecí mechanismus. Jedinou možností je vyměnit celou dělostřeleckou nástavbu. Takové řešení je také možné, ostatně Excalibur Army údajně pracuje na kolové houfnici se zbraní ráže 155 mm.

Taras Chorticja z vojenského portálu Defense Express se rovněž pokusil zklidnit „emoce“ panující kolem nákupu českých houfnic DANA M2. Část ukrajinských novinářů totiž okamžitě začala houfnice DANA M2 označovat za zastaralé a málo efektivní. Současně volali po nákupu houfnic ráže 155 mm s mnohem větším dostřelem. 

O problematice dostřelu jsme psali mnohokrát, takže jen ve zkratce ‒ je pochybné, zda je ukrajinská armáda ochotna platit 50 000 euro (1,3 milionu Kč) za jeden výstřel (naváděnou střelou) na vzdálenost větší než 25 km, například proti zakopaným vojákům nebo opevněním. Stejně tak je nejisté, zda ukrajinská armáda má vybudované dostatečně výkonné a robustní dělostřelecké průzkumné, komunikační a velitelské systémy pro vyhledávání, identifikaci a bodové zaměření cílů na vzdálenost 25 nebo více kilometrů. 

Palbu na 25 a více kilometrů lze přitom řešit jinak ‒ třeba pomocí raketometů. Zde také stojí za zvážení, zda nemá dělostřelectvo řešit palbu jen do 25 km, a palbu na větší vzdálenosti přenechat raketometům. Například nejnovější raketové systémy ráže 122 mm odvozené od sovětských raket GRAD mají dolet přes 50 km a lze je vybavit nejrůznějšími naváděcími systémy.


D-20 maďarské armády

V každém případě Chorticja připomněl, že každá mechanizovaná brigáda ukrajinské armády má vlastní dělostřelecký oddíl, buď s 36 samohybnými houfnicemi 2S1 Gvozidka ráže 122 mm nebo houfnicemi 2S3 Akacija ráže 152 mm. Ukrajinská armáda se ale potýká s nedostatkem a nasaditelností 2S1 a 2S3, proto mechanizované brigády používají také tažené houfnice D-20 ráže 152 mm a D-30 ráže 122 mm. Houfnice 2S1 je v podstatě samohybná verze D-30 a 2S3 samohybná verze D-20.

Ukrajinské ministerstvo obrany od počátku tvrdí, že houfnice DANA M2 nahradí zejména tažená děla D-20 a D-30. Houfnice DANA M2 přitom tažená děla i jejich samohybné verze ve své bojové efektivitě překonává ve všech myslitelných směrech. DANA M2 je plnohodnotný samohybný dělostřelecký systém, má lafetovaný kulomet, moderní SŘP a může vést palbu na větší vzdálenost. 

D-30 vystřelí klasickou dělostřeleckou střelu na vzdálenost maximálně 15,3 km, výkonnější D-20 na 17,4 km. Houfnice DANA M2 se stejným střelivem (jako D-20) dostřelí na vzdálenost 18,2 km a s municí s prodlouženým doletem až na vzdálenost 25,5 km. To je ostatně maximální vzdálenost (spíše ji už překračuje), kde lze vést smysluplnou palbu pomocí neřízené dělostřelecké munice. 

Rychlost střelby DANA M2 je z počátku až pět výstřelů za minutu, oproti třem až čtyřem výstřelům u houfnic D-20 a 2S3 Akacija. Gvozdika a Akacija mají poloautomatické nabíjení, kdy nabíječ vkládá střely a nábojnice do zasouvacího lůžka. Jak ale ukazují některá videa, některé ukrajinské Akacije (a zřejmě i Gvozidky) mají výhradně manuální nabíjení ‒ nabíječ vkládá ručně střely a nábojnice přímo do nábojové komory. DANA M2 veškerou činnost dělá automaticky, a navíc posádka může vést palbu z pohodlí klimatizované pancéřové kabiny.


2S3 Akacija

Dalším argumentem ukrajinských odpůrců nákupu DANA M2, jak píše Chorticja, je ten, že Armáda ČR vyřazuje houfnice vz. 77 DANA ráže 152 mm a plánuje nakoupit francouzské houfnice CAESAR. Český průmysl ale nevyrábí dělostřelecké systémy ráže 155 mm a Armáda ČR se tak musela podívat do zahraničí. Ve finále proti sobě stála slovenská houfnice Zuzana 2 (zásadně vylepšená koncepce DANA v ráži 155 mm) a francouzská CAESAR. Francouzské řešení vyhrálo zejména kvůli nižší ceně. Přesto jak jsme uvedli v článku KOMENTÁŘ: Tápání nad francouzskými houfnicemi CAESAR 8×8, jednání neprobíhají snadno. 

Modernizované houfnice DANA M1 úspěšně použil Ázerbájdžán v bojích o Náhorní Karabach. Ázerbájdžánské houfnice DANA, jak ostatně vypovídá video z roku 2018 (níže v článku), jsou vybaveny moderními informačními systémy a SŘP. DANA M2 je přitom dále vylepšená, zejména v oblasti elektroniky, informačních systémů a SŘP.

Původní nabíjecí mechanismus a hlaveň zůstává, ale vše ostatní, včetně podvozku, kabiny a dělostřelecké nástavby jsou nové komponenty. Právě originální automatické nabíjení nelze v žádném případě označit za zastaralé, právě naopak.

Během vývoje houfnic vz.77 DANA v 70. letech byly houfnice podrobeny náročným mnohaletým provozním zkouškám. Houfnice vz. 77 DANA například najezdily stovky kilometrů po kamenitých březích slovenského Váhu. Díky drsnému testování je nabíjecí automat odzkoušený a vysoce spolehlivý.  


2S1 Gvozidka

DANA M2 získala nově také systém autonomního výpočtu prvků střelby ASAP (Automatic Setting of Action Position), který monitoruje typ, počet a pozici munice, počet výstřelů, proces nabíjení, náměr a odměr zbraně, teplotu náplní nábojek apod. Díky ASAP lze vést palbu z pochodové polohy do 90 sekund a opustit palebnou pozici do 60 sekund. ASAP, systém kontroly stavu munice a SŘP fungují i v prostoru nasazení prostředků elektronického boje protivníka. 

Se zásobou 36 kusů munice v automatu může DANA M2 během cca 220 sekund dojet na pozici, vypálit na cíl šest střel, opustit pozici a zamířit na novou. Takto lze celý proces opakovat šestkrát, bez nutnosti posádky opouštět pancéřovanou kabinu. Nejsou tedy problémy „dělostřelecké nájezdy“ houfnic blíže k čáře dotyku (na předem vytipovaná místa). Jedna baterie osmi houfnic DANA M2 dokáže tedy na cíl bez přebíjení poslat 288 střel.  

Dalším důvodem nákupu DANA M2 je fakt, že na Ukrajině neexistuje výroba střel ráže 155 mm. Ukrajinský výrobce munice Artem, který před časem představil střelu ráže 155 mm, je v bankrotu. Po společnosti je soudně vymáháno 480 milionů hřiven (371 milionů Kč) a osud firmy, stejně jako výroba střel ráže 155 mm, je nejistý. 

DANA M2 může přitom používat munici z houfnic D-20 a 2S3 Akacija, stejně jako nově vyrobenou DN1CZ s prodlouženým dostřelem. Ostatně Ukrajina pro houfnice DANA M2 kupuje také 5000 klasických tříštivo-trhavých střel a 1000 střel DN1CZ ráže 152 mm.


Ázerbájdžánské houfnice DANA M1 jsou vybaveny moderním informačním systémem

Autor také připomíná, že nestačí jen chtít konkrétní houfnice jako je CAESAR, PzH 2000 nebo Archer FH77, včetně moderní munice, ale výrobci a dané státy musí zbraňové systémy být ochotni Ukrajině prodat. A v případě evropských zemí, jako je Francie nebo Německo, není příliš velká ochota vojensky pomáhat Ukrajině. Samozřejmě dodávka houfnic DANA M2 je záležitostí soukromého českého průmyslu, ale Praha musela k vývozu zbraní udělit povolení. 

„Z nějakého důvodu zástupci společností Nexter, Krauss-Maffei Wegmann, Bofors, společně s firmami Rheinmetall nebo BAE System nestojí u dveří ministerstva obrany,“ píše Chorticja. Autor rovněž uvedl, že za 40 milionů dolarů ukrajinská armáda získá 26 houfnic a 6000 střel. Za stejnou částku lze koupit jen několik houfnic ráže 155 mm od výše jmenovaných firem. 

DANA M2 je tak jedna z mála možností, jak rychle a levně výrazně posílit schopnosti ukrajinského dělostřelectva. Důvod je zřejmě prostý ‒ nikdo jiný, kromě českých nebo slovenských firem, není ochoten ukrajinské armádě takto výkonné zbraně prodat.

Ukrajinský vojenský expert Oleksij Arestovič, poradce ukrajinské delegace v Kontaktní skupině pro urovnání ozbrojeného konfliktu na Donbassu, na oficiálních stránkách ukrajinského ministerstva obrany, také vyzdvihl roli houfnic DANA M1 v bojích na Náhorním Karabachu.


V současnosti komplex Neptun používá podvozek KrAZ-7634NE. Ukrajinská armáda ho nahradí s největší pravděpodobností podvozkem T815-7T3RC1

Podle Arestoviče 36 houfnic DANA M1 ázerbajdžánské armády během 7. a 9. října zastavily arménský útok pěchoty a tanků poblíž Hadrut-Jabrailu. Houfnice DANA M2 rovněž překonávaly v dostřelu ruské houfnice zavedené v arménské armádě. Podle Arestoviče houfnice DANA M1 se zůčastnily všech hlavních bitev na Náhorním Karabachu, včetně bojů na jihu, bojů o silnici Lačin - Šuša a dobytí města Šuša.

V této věci stojí za zmínku také zájem ukrajinské armády o nákladní automobily Tatra. V ukrajinské armádě mají podvozky Tatra posloužit zejména k nesení nejrůznějších raketových zbraní. Náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny Ruslan Chomčak potvrdil, že podvozky Tatra poslouží k nesení ukrajinského protilodního raketového komplexu Neptun. První komplex Neptun bude objednán ještě letos.

„Tatra je skvělé auto. Chceme tatrovský podvozek pod Neptunem,“ řekl Chomčak a dodal, že armáda chce stejný podvozek u raketometu Burevij ráže 220 mm.

Zdroj: mil.gov.uaDefenseExpress, ukrmilitary

Nahlásit chybu v článku


Související články

DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje

Dělostřelecké systémy jsou nedílnou součástí pozemních sil moderních armád a konflikty ...

Nová děla pro Armádu České republiky: Zuzana 2 vs. CAESAR

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR), slovy ministra Lubomíra Metnara, i přes následky pandemie koronaviru ...

Ukrajina poptává české houfnice DANA M2 ráže 152 mm

Kyjev vede jednání s českou stranou o nákupu kolových samohybných houfnic DANA M2 ráže 152 mm od ...

Ukrajina nakoupí 26 českých samohybných houfnic DANA M2

Podle ukrajinských médií ukrajinský státní koncern Ukrspecexport objednal u české společnosti ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  17:27 09.04.2022

  Tak ma napadlo, ak ešte nebola dokončená výroba a nebolo nič dodané, či by nebolo výhodnejšie hodiť tam rovno 155/45 hlaveň či celú vežu zo Zuzany 2000. 152mm munícia sa im míňa.

  Tak ma napadlo, ak ešte nebola dokončená výroba a nebolo nič dodané, či by nebolo výhodnejšie hodiť tam rovno 155/45 hlaveň či celú vežu zo Zuzany 2000. 152mm munícia sa im míňa.

  • Flader
   11:37 10.04.2022

   Skôr to vyzerá, akoby sa tá výroba nikdy poriadne nerozbehla :/

   Skôr to vyzerá, akoby sa tá výroba nikdy poriadne nerozbehla :/

 • Dual
  15:57 28.04.2021

  Ukrajinská armáda zahájila zkoušky samohybné houfnice DANA M2 od Excalibur Army na vojenském polygonu Rovno na západě Ukrajiny ...Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajinská armáda zahájila zkoušky samohybné houfnice DANA M2 od Excalibur Army na vojenském polygonu Rovno na západě Ukrajiny (foto).
  https://defence-ua.com/army_an... Skrýt celý příspěvek

 • Josef Kavan
  22:03 01.12.2020

  Pokud za to zaplatí, tak OK. Ale je tragické i komické zároveň že Ukrajina bez Rusů neumí ani vyrobit dělostřelecké granáty do svých současných houfnic. Což je sovětská ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud za to zaplatí, tak OK. Ale je tragické i komické zároveň že Ukrajina bez Rusů neumí ani vyrobit dělostřelecké granáty do svých současných houfnic. Což je sovětská technologie ze 60. let.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   08:07 02.12.2020

   Jistě. Ještě komičtější je, že Rusko bez Ukrajiny neumí vyrobit motory do vrtulníků a spoustu dalších věcí. A jen tak mimochodem, taková termovize je technologie 70-tých let a ...Zobrazit celý příspěvek

   Jistě. Ještě komičtější je, že Rusko bez Ukrajiny neumí vyrobit motory do vrtulníků a spoustu dalších věcí. A jen tak mimochodem, taková termovize je technologie 70-tých let a Rusko je dodnes závislé na dovozu licenčních Thales z Běloruska...Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   13:41 02.12.2020

   ... ak na území Ukrajiny nebola nikdy vybudovaná výrobná linka, nie je to nič čudné, nemyslíte?

   ... ak na území Ukrajiny nebola nikdy vybudovaná výrobná linka, nie je to nič čudné, nemyslíte?

  • SYN_
   19:39 10.04.2022

   A nebylo to náhodou tak že UKR výroba 152mm byla, ale nedařilo se jim rozběhnout 155mm NATO variantu, a proto doposud nepřešli na západní ráži? Nákupem "na blešáku" (porůznu po ...Zobrazit celý příspěvek

   A nebylo to náhodou tak že UKR výroba 152mm byla, ale nedařilo se jim rozběhnout 155mm NATO variantu, a proto doposud nepřešli na západní ráži? Nákupem "na blešáku" (porůznu po světě) seženou spíš 152 než 155, a taky levněji... ostatně celý případ Vrbětice v tomto světle dává konečně smysl, dřív se mi fakt podíl rusů zdál divný, ale jestli už několik let plánovali zaútočit pak je to celkem jasné...
   Jo a k tomu "pokud zaplatí" - když už vůbec odhlédnu od úmyslu Ukrajinu co nejvíc podpořit, ty naše zásoby se blíží okamžiku kdy reálná cena se z pozitivní změní na negativní (poplatky za ekologickou likvidaci). To chce fakt "náturu" za to fakt chtít ještě prachy v téhle situaci.Skrýt celý příspěvek

 • SYN_
  23:15 30.11.2020

  Ono je to celkem jednoduché - všechno co střílí je dobré, za nějakou cenu. Je cena slušná? Berte. Je vysoká? Hledejte lepší... ale nehledejte moc dlouho! Pokud mají UK rozumný ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono je to celkem jednoduché - všechno co střílí je dobré, za nějakou cenu. Je cena slušná? Berte. Je vysoká? Hledejte lepší... ale nehledejte moc dlouho!
  Pokud mají UK rozumný dostatek použitelné munice 152mm, viděl bych to jako dobrý kauf... pokud jí moc nemají a hodlají kupovat v zemích jako ČR, SVK, PL atd. tak už to tak jisté není, ale pořád ještě je slušná naděje že jí dokážou koupit dost a vcelku levně (hlavně pokud ji hodlají brzo vystřílet, což asi hodlají).
  155mm je sice asi budoucnost i pro ně, ale jestli hodlají hodně střílet tak se to určitě dost prodraží, takže žádná simsalabim rychlovka v tomto směru...
  Mají solidní rakety, tak proč si až tak lámat hlavu s extradlouhým dostřelem hlavňového dělostřelectva?Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   23:19 30.11.2020

   Ale pokud Dany koupí, raději už předem ať pro ně připraví obstojnou PVO... protože ty budou určitě v seznamu cílů hodně vysoko...

   Ale pokud Dany koupí, raději už předem ať pro ně připraví obstojnou PVO... protože ty budou určitě v seznamu cílů hodně vysoko...

  • Draculos
   23:21 30.11.2020

   Jeden veľmi zaujímavý článok. Velením Google ...Zobrazit celý příspěvek

   Jeden veľmi zaujímavý článok. Velením Google prekladač..
   https://defence-ua.com/weapon_... Skrýt celý příspěvek

   • Draculos
    23:21 30.11.2020

    *velebim

    *velebim

  • Trener
   08:35 01.12.2020

   Myslím si, že Dany mají i po 40 letech pořád co nabídnout, to svědčí o pokrokovosti konstrukce, co se týče kompatností rozměrů a zbraňového systému jako takového. Teď neberu v ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím si, že Dany mají i po 40 letech pořád co nabídnout, to svědčí o pokrokovosti konstrukce, co se týče kompatností rozměrů a zbraňového systému jako takového. Teď neberu v úvahu používání ráže 152 mm. Jistým handicapem pro této konstrukce může být delší hlaveň, což může řešit Eva pokud se vychytají slabiny, ale to je už jiná záležitost.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   08:40 01.12.2020

   Jen technicka, UK je zkratka pro United Kingdom, pro Spojene Kralovstvi, (ikdyz dle ISO je to GB) dvoupismenova zkratka pro Ukrajinu je UA. A ano, uznavam ze je to pod clankem o ...Zobrazit celý příspěvek

   Jen technicka, UK je zkratka pro United Kingdom, pro Spojene Kralovstvi, (ikdyz dle ISO je to GB) dvoupismenova zkratka pro Ukrajinu je UA. A ano, uznavam ze je to pod clankem o Ukrajine je jasne o cem pisete.Skrýt celý příspěvek

 • Draculos
  19:40 30.11.2020

  V poslednom ATM stoja za zmienku 2 obrázky. V rozhovore s min Naďom je fotografia produkčnej Zuzany2. Ci sa vám páči, alebo nie, nechám na každého vkuse, za zmienku stojí napríklad ...Zobrazit celý příspěvek

  V poslednom ATM stoja za zmienku 2 obrázky. V rozhovore s min Naďom je fotografia produkčnej Zuzany2. Ci sa vám páči, alebo nie, nechám na každého vkuse, za zmienku stojí napríklad priskrutkovany keramický pancier tam kde je posádka. Ďalej aj detektory ožiarenia a podobne vychytavky. Guľomet a kanon ostáva zaplachtoany.
  Na zadnej stránke je vizualizácia akéhosi novotvaru na základe DanaM2. (zaujímavé, že na pozadí je akýsi srot v podaní tahaca návesov Tatra 148) Tento novotvar ma vežu nového tvaru, kde je jasne badateľný kanon zo Zuzany2. Zaujímavé je zosilnenie čelnej steny, vyzerá to, akoby vo veží nemal miesto časovač (ktorý obsluhuje aj guľomet 12.7mm). Tiež je neznáme, ako by to bolo s osadkou, Dana potrebuje 5 clennu, Zuzana len 3-4 clennu.
  V každom prípade zaujímavé porovnanie high-end verzie a budget verzie.Skrýt celý příspěvek

  • Draculos
   20:50 30.11.2020

   Oprava zosikmenu, nie zosilnenu

   Oprava zosikmenu, nie zosilnenu

 • Larry
  19:09 29.11.2020

  Ukrajina má jiné problémy. Pokud tohle Číně vyjde, bude muset Ukrajina vyhlásit státní bankrot, protože na to nemají a na nákupy zbraní jakýchkoliv můžou zapomenout. (CSG také na ...Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajina má jiné problémy. Pokud tohle Číně vyjde, bude muset Ukrajina vyhlásit státní bankrot, protože na to nemají a na nákupy zbraní jakýchkoliv můžou zapomenout. (CSG také na kšefty s Ukrajinou)
  Šance Číny vyhrát mezinárodní arbitráž jsou větší než malé.
  http://bunews.com.ua/economy/i...

  P.S. Tohle opravdu není kremelská propaganda, ale realita businessu.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   19:51 29.11.2020

   a vis Larry, ze bilion je v aglictine jen miliarda ? 3.5mld USD neni na statni bankrot

   a vis Larry, ze bilion je v aglictine jen miliarda ? 3.5mld USD neni na statni bankrot

   • Torong
    09:13 30.11.2020

    Teď jsi mu to celé zkazil. A on se Larra tak těšil...

    Teď jsi mu to celé zkazil. A on se Larra tak těšil...

   • Larry
    12:25 30.11.2020

    Ten článek na webu napsal ukrajinský soudruh, který jstě evropsky chápe rozdíl mezi bilionem (milion milionů) a miliardou (tisíc milionů) Slovo "Milliard" se v angličtě u rodilých ...Zobrazit celý příspěvek

    Ten článek na webu napsal ukrajinský soudruh, který jstě evropsky chápe rozdíl mezi bilionem (milion milionů) a miliardou (tisíc milionů)
    Slovo "Milliard" se v angličtě u rodilých mluvčích příliš nevyskytuje, spíš sporadicky.
    I když to mizerná ekonomika Ukrajiny zacáluje, tak existuje něco jako reputace a důvěryhodnost partnera. To je odrazující pro případné další partnery ve světě průmyslu a ekonomiky. Firma, která bude mít zájem investovat na Ukrajině si raději sežene spolehlivějšího partnera v jiných zemích. A výběr a možnosti dnes jsou.Skrýt celý příspěvek

    • Sergej7490
     15:19 30.11.2020

     Ukraina o akukolvek reputaciu uz davno prisla, tento kseft je uz len dalsim v rade zlyhani ktore UA na tomto poli vyrobila.

     Ukraina o akukolvek reputaciu uz davno prisla, tento kseft je uz len dalsim v rade zlyhani ktore UA na tomto poli vyrobila.

    • Torong
     16:06 30.11.2020

     "Ten článek na webu napsal ukrajinský soudruh, který jstě evropsky chápe rozdíl mezi bilionem (milion milionů) a miliardou (tisíc milionů)" Tak on to chápal. Zato ty jsi to zcela ...Zobrazit celý příspěvek

     "Ten článek na webu napsal ukrajinský soudruh, který jstě evropsky chápe rozdíl mezi bilionem (milion milionů) a miliardou (tisíc milionů)"
     Tak on to chápal. Zato ty jsi to zcela evidentně nepochopil...Skrýt celý příspěvek

  • danny
   22:28 29.11.2020

   Larry: Ale Ukrajinu nikdo nenechá padnout, a už vůbec ne kvůli arbitráži s Čínou. To je zase realita geopolitiky:-)
   A jak píše Jura99, ty částky taky nesouhlasí...

   Larry: Ale Ukrajinu nikdo nenechá padnout, a už vůbec ne kvůli arbitráži s Čínou. To je zase realita geopolitiky:-)
   A jak píše Jura99, ty částky taky nesouhlasí...

   • Larry
    12:28 30.11.2020

    Ukažte mne zemi která je celá natěšená splácet dluhy a řešit problémy cizího státu - Ukrajiny. Stejně jako byla ochota ČR a jiných zemí EU řešit dluhy Řecka. Dnes každý sám za ...Zobrazit celý příspěvek

    Ukažte mne zemi která je celá natěšená splácet dluhy a řešit problémy cizího státu - Ukrajiny.
    Stejně jako byla ochota ČR a jiných zemí EU řešit dluhy Řecka.
    Dnes každý sám za sebe. Socialismus skončil před 30ti lety.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     16:08 30.11.2020

     Pokud to pro ni bude výhodné proč ne? Amíci znají win-win způsob. To bohužel ri cobjsou vychovaní bolševikem neznají...

     Pokud to pro ni bude výhodné proč ne? Amíci znají win-win způsob. To bohužel ri cobjsou vychovaní bolševikem neznají...

    • danny
     23:55 02.12.2020

     Larry: není problém: https://byznys.ihned.cz/c1-645... Nebo něco novějšího: ...Zobrazit celý příspěvek

     Larry: není problém: https://byznys.ihned.cz/c1-645...
     Nebo něco novějšího: https://www.imf.org/en/News/Ar...
     To, co ČR povídala kolem Řecka, bylo plácání pro domácí publikum. V reálu jsme srazili paty jako všichni ostatní a "řecký dluh", který Němci přes ECB elegantně socializovali na všechny státy EU, zatímco se stejnou elegancí kapitalizovali přínosy pomoci. Tohle je sice dlouhé, ale velmi podrobně zpracované: https://cs.qaz.wiki/wiki/Europ...

     Ale srovnávat Řecko s Ukrajinou není fér. Řecko byl spíš business (ta geopolitika stojí za t¨ím, že Řecko je součástí Západu a za vstupem do EU). Ukrajina je zatím čistá geopolitika. Ale na druhou stranu by měla velmi zajímavý ekonomický potenciál.Skrýt celý příspěvek

 • Coldvel
  14:49 29.11.2020

  Dobrý den....zajímalo by mě odkud jsou ty fámy o 155 mm houfnici od CSG (Excalibru)...nikde jsem o tom nic nenašel Díky.

  Dobrý den....zajímalo by mě odkud jsou ty fámy o 155 mm houfnici od CSG (Excalibru)...nikde jsem o tom nic nenašel Díky.

  • Jura99
   08:29 30.11.2020

   zatím největší veřejně dostupná indicie je reklama v ATM 12/20 na zadní obálce, kde je malá fotka či spíš vizualizace DANA M2 s jiným dizajnem věže, ale jinak klasickým ...Zobrazit celý příspěvek

   zatím největší veřejně dostupná indicie je reklama v ATM 12/20 na zadní obálce, kde je malá fotka či spíš vizualizace DANA M2 s jiným dizajnem věže, ale jinak klasickým uspořádáním, kabina M2, věž uprostřed a jak správně poznamenal Draculos, asi to má dvoukomorovou úsťovou brzdu, takže to nemusí být dělo z DANy (na fotce to není jednoznačně vidět). Ještě by to mohla být DANA s vyměněnou delší hlavní, tedy větším dostřelem, ale stále 152mm, aby nabíjení zůstalo stejné.Skrýt celý příspěvek

   • Gator
    10:57 30.11.2020

    A jaký je rozdíl mezi nabíjecím systémem Dany a Zuzany, krom zasouvače střel a nábojek a jeho válce? https://youtu.be/accECHA8GqQ... https://youtu.be/C8exg0zM00Q... V upraveným žlabu pro ...Zobrazit celý příspěvek

    A jaký je rozdíl mezi nabíjecím systémem Dany a Zuzany, krom zasouvače střel a nábojek a jeho válce?
    https://youtu.be/accECHA8GqQ...
    https://youtu.be/C8exg0zM00Q...
    V upraveným žlabu pro nábojky?Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     14:03 30.11.2020

     zaměnitelné to nabíjení není, i když náročnost na vývoj a výrobu bude podobný. Rozdíl asi bude též v zadku hlavně, tam to musí v nábojové komoře u celospalitelných nábojek asi ...Zobrazit celý příspěvek

     zaměnitelné to nabíjení není, i když náročnost na vývoj a výrobu bude podobný. Rozdíl asi bude též v zadku hlavně, tam to musí v nábojové komoře u celospalitelných nábojek asi dobře těsnit, když nábojka nehoří v nábojnici, ale přímo v komoře.Skrýt celý příspěvek

     • Gator
      18:01 30.11.2020

      https://explosia.cz/app/upload... Víte to jistě? U Zuzany vz. 2000 se nebojím tvrdit, že je zcela shodné i se zásobníky a držáky střel a nábojek. ...Zobrazit celý příspěvek

      https://explosia.cz/app/upload...
      Víte to jistě? U Zuzany vz. 2000 se nebojím tvrdit, že je zcela shodné i se zásobníky a držáky střel a nábojek. Jediný, co oproti Daně ve věži chybí, jsou schránky pro záložní munici v levé části nad zásobníkem nábojek, protože nábojky "D", které se užívají ke 40km dostřelu, jsou o trošku delší. Rozdíl bude především v laufu a komoře.Skrýt celý příspěvek

   • Coldvel
    13:49 30.11.2020

    Tákže žádná nová houfnice. Jenom nová zbraňová nástavba se 155 dělem pro M 2. Předpokládám, že se má jednad o cenově stravitelnou modernizaci na ráži NATO. Cílí na Poláky, ...Zobrazit celý příspěvek

    Tákže žádná nová houfnice. Jenom nová zbraňová nástavba se 155 dělem pro M 2. Předpokládám, že se má jednad o cenově stravitelnou modernizaci na ráži NATO.
    Cílí na Poláky, Ukrajince možná i AČR? Zajímalo by mě kdy na tom začali dělat...potom co si ukrajinci objednali těch 66 kusů?Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     13:55 30.11.2020

     jenže asi nedává smysl přestavět Danu tak, že se vyhodí a nahradí úplně všechno mimo části šasi podvozku a motoru. Takže pokud ten obrázek neilustruje jen něco, co se vyrábět ...Zobrazit celý příspěvek

     jenže asi nedává smysl přestavět Danu tak, že se vyhodí a nahradí úplně všechno mimo části šasi podvozku a motoru. Takže pokud ten obrázek neilustruje jen něco, co se vyrábět nebude, ale na reklamě dobře vypadá, tak bych spíš tipoval, že to je celý nový stroj, který má kabinu vzešlou z M2.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      18:18 05.12.2020

      Bude záležet na zákazníkovi, jakou cestu si zvolí. V podstatě může dostat klasickou houfnici Dana M2 v ráži 152 mm s novými komponenty, nebo fungl novou Ditu v ráži 155 mm (možná i ...Zobrazit celý příspěvek

      Bude záležet na zákazníkovi, jakou cestu si zvolí. V podstatě může dostat klasickou houfnici Dana M2 v ráži 152 mm s novými komponenty, nebo fungl novou Ditu v ráži 155 mm (možná i 152 mm). Beztak ale bude možné osadit novou zbraňovou část i na starší modernizace.

      CSG si očividně uvědomili, že zájem o Dany je docela velký a modernizace je omezená počtem kusů co mají na skladě. Nové už nebudou (max z přebytku AČR), tak přišli s Ditou. V podstatě pěkně kombinuje všechno co koncern dokáže vyrobit nebo sehnat.Skrýt celý příspěvek

  • noname
   20:04 03.12.2020

   Z kalendáře CSG na rok 2021 to vypadá na název Dita 155mm. https://earmyshop.cz/editor/im... Ale věž dělá na mě dojem, že je to ...Zobrazit celý příspěvek

   Z kalendáře CSG na rok 2021 to vypadá na název Dita 155mm.

   https://earmyshop.cz/editor/im...

   Ale věž dělá na mě dojem, že je to vyrobeno ve photoshopu a posazeno na podvozek M2.Skrýt celý příspěvek

   • stirling
    10:11 04.12.2020

    Pěkný úlovek, je zajímavé, že to uvěřejní prostřednictvím kaledáře a nevydají k tomu aspoň nějakou prezentaci. Přece jen pro takovou firmu je to celkem zásadní produkt a chtějí ...Zobrazit celý příspěvek

    Pěkný úlovek, je zajímavé, že to uvěřejní prostřednictvím kaledáře a nevydají k tomu aspoň nějakou prezentaci. Přece jen pro takovou firmu je to celkem zásadní produkt a chtějí ještě zabojovat o zakázku pro AČR?Skrýt celý příspěvek

    • Sergej7490
     13:56 05.12.2020

     Mozno riadeny unik, chcu zistit ohlasy.

     Mozno riadeny unik, chcu zistit ohlasy.

   • stirling
    10:48 04.12.2020

    Jinak podle hlavně na obrázku to vypadá, že to bude to samé co Zuzana 2/Eva. Hozené na vlastní podvozek s jiným tvarem věže a asi vlastní elektronikou. Možná poveze jinou zásobu ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak podle hlavně na obrázku to vypadá, že to bude to samé co Zuzana 2/Eva. Hozené na vlastní podvozek s jiným tvarem věže a asi vlastní elektronikou. Možná poveze jinou zásobu munice, ale střelecké parametry budou stejné jako Z2/Eva.Skrýt celý příspěvek

   • Coldvel
    00:50 05.12.2020

    No uvidíme jestli bude úspěšnější než Zuzana 2. Kdo by případně dodával naváděnou munici pokud budou mít někde obchodní úspěch?

    No uvidíme jestli bude úspěšnější než Zuzana 2. Kdo by případně dodával naváděnou munici pokud budou mít někde obchodní úspěch?

    • Sergej7490
     13:59 05.12.2020

     Urcite bude, uz len kvoli neexistujucemu/zaspatemu marketingu Konstrukty.

     Urcite bude, uz len kvoli neexistujucemu/zaspatemu marketingu Konstrukty.

     • Jura99
      08:33 06.12.2020

      Konštrukta je hlavně projekční firma, nemá vlastní továrnu a i slovenské Zuzana 2 byly sestaveny ze subdodávek po výběrovém řízení. To mi přijde pro zákazníka docela nečitelné, ...Zobrazit celý příspěvek

      Konštrukta je hlavně projekční firma, nemá vlastní továrnu a i slovenské Zuzana 2 byly sestaveny ze subdodávek po výběrovém řízení. To mi přijde pro zákazníka docela nečitelné, kupovat něco, u čeho nemusí být předem jisté, kdo to ve finále vyrobí.Skrýt celý příspěvek

   • Jilex
    14:48 17.01.2021

    Nové fotky houfnice DITA 155 mm od EA CZ:
    https://www.facebook.com/photo...

    Nové fotky houfnice DITA 155 mm od EA CZ:
    https://www.facebook.com/photo...

    • Coldvel
     21:50 17.01.2021

     Vypadá fakt dobře....doufejme, že ten vývoj nebyl zbytečnej a podaří se jim to někomu prodat.

     Vypadá fakt dobře....doufejme, že ten vývoj nebyl zbytečnej a podaří se jim to někomu prodat.

    • Jilex
     05:01 19.01.2021

     Nový článek o samohybné houfnici DITA ...Zobrazit celý příspěvek

     Nový článek o samohybné houfnici DITA 155:
     https://defence-blog.com/news/... Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      19:13 19.01.2021

      OMG ! Pozeram, ze cesky konstrukteri su rovnako blbi ako tí slovenský. Ved ta hufnica sa zasekne v T-krizovatke podobne ako Z2. Toto nemoze nikto sudny kupit. Jedine za ...Zobrazit celý příspěvek

      OMG ! Pozeram, ze cesky konstrukteri su rovnako blbi ako tí slovenský. Ved ta hufnica sa zasekne v T-krizovatke podobne ako Z2. Toto nemoze nikto sudny kupit. Jedine za predpokladu, ze by to chcel pouzit na strielanie a nie premavanie sa po meste... Ale aj tak... Evidentne nik z konstrukcie/marketingu nenavstevuje AN.
      Irony off :-)Skrýt celý příspěvek

     • Jilex
      19:46 19.01.2021

      DITA je oproti ZUZANA 2 kratší a nižší, porovnával jsem na fotkách.

      DITA je oproti ZUZANA 2 kratší a nižší, porovnával jsem na fotkách.

     • petres
      21:04 19.01.2021

      Zde mate přesné parametry DITA 155: http://excaliburinternational.... a zde co vyjde po 29.1. (první bude asi ...Zobrazit celý příspěvek

      Zde mate přesné parametry DITA 155:
      http://excaliburinternational....
      a zde co vyjde po 29.1. (první bude asi ATM?)
      https://webcache.googleusercon... Skrýt celý příspěvek

     • vozik
      23:46 19.01.2021

      inak dnes som okolo piatej som si clanok o DITA precital aj tu na armadnych novinach a ako pozeram, uz tu nie je...

      inak dnes som okolo piatej som si clanok o DITA precital aj tu na armadnych novinach a ako pozeram, uz tu nie je...

     • Jura99
      08:19 20.01.2021

      zajímavé, že DITA má hlaveň o délce 45 ráží, tedy asi o 1,10m kratší než Z2. Buď to pro zamýšlené účely a zamýšleného zákazníka (Ukrajina?) stačí, nebo nemají výrobu hlavní 52 ...Zobrazit celý příspěvek

      zajímavé, že DITA má hlaveň o délce 45 ráží, tedy asi o 1,10m kratší než Z2. Buď to pro zamýšlené účely a zamýšleného zákazníka (Ukrajina?) stačí, nebo nemají výrobu hlavní 52 ráží, nebo jim přijde taky dost dlouhá aby trčela před kabinou nebo nevím :-).Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      08:38 20.01.2021

      Jura99 - to trčanie pred kabínou si si nevedel odpustiť ... ;-p každopádne hlaveň vyzerá byť made in slovakia, čiže s výrobou by nemal byť problém. Možno proste zobrali, čo už bolo ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - to trčanie pred kabínou si si nevedel odpustiť ... ;-p každopádne hlaveň vyzerá byť made in slovakia, čiže s výrobou by nemal byť problém. Možno proste zobrali, čo už bolo vyrobené niekde na sklade s tým, že by to malo stačiť, však do amerického tendra s tým nejdú ...Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      08:44 20.01.2021

      A keď sa tak zamyslím, kratšia hlaveň mohla byť použitá aj pre to, aby ani teoreticky nemohli byť konkurenciou Caesarom, keďže AČR vyslovene požaduje dlhšiu hlaveň ...

      A keď sa tak zamyslím, kratšia hlaveň mohla byť použitá aj pre to, aby ani teoreticky nemohli byť konkurenciou Caesarom, keďže AČR vyslovene požaduje dlhšiu hlaveň ...

     • Jura99
      11:41 20.01.2021

      PavolR: tentokrát mi jde pouze o to přijít na kloub, proč použili hlaveň L45. Pochybuji, že nově vyvinou celé vozidlo a pak tam dají první hlaveň, o kterou zakopnou na dvoře, ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR: tentokrát mi jde pouze o to přijít na kloub, proč použili hlaveň L45. Pochybuji, že nově vyvinou celé vozidlo a pak tam dají první hlaveň, o kterou zakopnou na dvoře, protože někomu zbyla. Rovněž pochybuju, že na trhu ohlásí novu houfnici s L45, což délka hlavně je docela podstatný parametr a o nějakou dobu později tiše hlaveň vymění za L52 ? To by nevyznělo moc seriózně, že je vozidlo dovyvinuté. Proto tipuju, že L45 tam dali záměrně a důvod se asi časem dozvíme.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:01 20.01.2021

      jura Podle mě jsou za tím peníze, evidentně to míří na chudší státy (třeba tu Ukrajinu), které si nové, moderní samohybné houfnice nemohou dovolit, ale na druhou stranu potřebují ...Zobrazit celý příspěvek

      jura
      Podle mě jsou za tím peníze, evidentně to míří na chudší státy (třeba tu Ukrajinu), které si nové, moderní samohybné houfnice nemohou dovolit, ale na druhou stranu potřebují nová děla. Podle mě je to něco mezi lehce modernizovanou Z 2000 a low cost variantou Z2. Těmto zemím, pokud bude cena rozumná (a to asi bude) bude takový systém naprosto stačit.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:47 20.01.2021

      Nesher: DITA je ale nová, nově vyrobená, není to modernizace. Kratší hlaveň může mít o něco menší nároky na brzdovratné ústrojí atp., ale jiná výhoda než je hmotnost a délka ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: DITA je ale nová, nově vyrobená, není to modernizace. Kratší hlaveň může mít o něco menší nároky na brzdovratné ústrojí atp., ale jiná výhoda než je hmotnost a délka vozidla mě nenapadá. Nevýhoda je o něco kratší dostřel. Osádka pouze 1+1 je výhoda, tedy ve skutečnosti se nabíječ připočítává k muničnímu vozidlu. Už jsem to psal k minulým článkům, tedy že soukromník je efektivní, touto konstrukcí má bohužel slovenská (státní) DMD s houfnicemi utrum, měli by tu firmu prodat, dokud je prodávat co.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      14:40 20.01.2021

      Jura
      A říkám, že Dita není nová?
      Já říkám, že to cílí na zákazníky, kteří chtějí nové, opakuji nové dělo, ale nemají moc peněz, takže jim vylepšená Zuzana 2000 bude stačit.

      Jura
      A říkám, že Dita není nová?
      Já říkám, že to cílí na zákazníky, kteří chtějí nové, opakuji nové dělo, ale nemají moc peněz, takže jim vylepšená Zuzana 2000 bude stačit.

     • faraonamumu
      23:13 20.01.2021

      RIP slovenské houfnice

      RIP slovenské houfnice

 • baraka1974
  16:38 28.11.2020

  Je to mimo obsah tohto clanku ale neda mi nereagovat na prispevky k cene C vs. Z2. Mierne vyssia cena je podla mna OK. Ked mam posadku kolmpletene pod pancierom a nabijaci automat ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to mimo obsah tohto clanku ale neda mi nereagovat na prispevky k cene C vs. Z2. Mierne vyssia cena je podla mna OK. Ked mam posadku kolmpletene pod pancierom a nabijaci automat oproti delu ktore je posadene za zadnou napravou a s manualnou obsluhou vonku tak niekde ten rozdiel vznikne. Je otazka co na tuto volbu povedia priamo ludia z obsluhy. Nebudem riesit ochranu pred ZHN a snajprom - o tom som uz pisal. Staci si predstavit manualne vyberanie municie a ladovanie aj ked pomaha rameno ked bude tak +30 alebo -20. Plus vystavenie plynom po vystreloch a hluku. Niekde bola ukazka strelby s minimalnou naplnou a moderator ziadal nech pri vystrele ludia otvoria usta bo im prasknu usne bubienky. Cena za C bude jasna ked budete potrebovat nove hlavne a suciatky do brzdovratneho systemu a pod. Nikde som o tomto nezachytil info ale je to samozrejme interne na Vasom MO. Ale pochybujem ze budu na urovni zo SR. Cena prace vo FR je niekde uplne inde. Ale Vase MO s tym asi rata a pri vystavbe ACR ako expedicnej sily su taketo veci vedlajsie.
  K nakupom HU su impozantne. Len ci na to budu mat a za akych podmienok. Napr. Pochybujem ze si budu vyrabat take pasy na Leo a hufnice. Skor draho nakupovat od vyrocu. Na to bvp budu mat montazny zavod. Co vsetko si budu vediet vyrobit som nikde necital. Tiez opat pasy. Ak budu mat gumene tie sa robia len niekde v beneluxe ak si dobre pamatam tak v tom pripade tiez drahy nakup. A pasy treba menit kazdych xy km. A to je len jedna z mnohych sucasti. V pripade krizy sa k tomu nemusia dostat. Preto ja budem preferovat aj taky nakup napr. TURRA so slovenskym kanonom a municiou s ceskoslovenskou optikou. Plus stale mame licenciu na fagoty alebo co to na bvp2 bolo. Plus na T72 vieme robit komplet kanony a o municii nehovoriac. Nikde som nezachytil ze madari budu mat kapacity na vyrobu do Lea + hufnic +do Linxa. Ak budu musiet nakupovat vonku plus nahradne diely su totalne zavisli od Nemecka. Aby to nebola nakoniec draha hracka v garazi s minimalnym pohybom a strelbou...Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:19 28.11.2020

   Mírně vyšší cena by mohla být ok, ale zde je cena vyšší patrně dvojnásobně. Caesar by měl stát 105mil. Kč (vč. určitého množství munice), Z2 stála OSSR 6mil.€ bez munice, 6,7mil. ...Zobrazit celý příspěvek

   Mírně vyšší cena by mohla být ok, ale zde je cena vyšší patrně dvojnásobně. Caesar by měl stát 105mil. Kč (vč. určitého množství munice), Z2 stála OSSR 6mil.€ bez munice, 6,7mil. s municí na 17denní objem spotřeby. Dánsko platilo za Caesar 75mil. Kč (bez munice).Skrýt celý příspěvek

   • Draculos
    20:32 28.11.2020

    Maroko kupuje 30ks Caesar 6x6 za 230mil EUR vrátane munície (200mil eur samotné dela, 30mil eur munícia) . Takže v tej českej cene co vlastne všetko je? Lebo to nejako nesedi...

    Maroko kupuje 30ks Caesar 6x6 za 230mil EUR vrátane munície (200mil eur samotné dela, 30mil eur munícia) . Takže v tej českej cene co vlastne všetko je? Lebo to nejako nesedi...

   • dusan
    12:54 29.11.2020

    Ministerstvo ovládala v minulosti SNS .... stroj na korupciu ... Bez predraženia sa "nedalo" ....myslím, že každý môže kúpiť to isté o minimálne 20 % lacnejšie ... čiže bez SNS ...Zobrazit celý příspěvek

    Ministerstvo ovládala v minulosti SNS .... stroj na korupciu ...

    Bez predraženia sa "nedalo" ....myslím, že každý môže kúpiť to isté o minimálne 20 % lacnejšie ... čiže bez SNS môžeme rátať pod 5 mil. € miesto 6 miliónov.

    Skrátka brať ceny pre našu armádu za minulej vlády je nezmysel .... boli predražené, to všetci u nás vieme.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   23:40 28.11.2020

   /Niekde bola ukazka strelby s minimalnou naplnou a moderator ziadal nech pri vystrele ludia otvoria usta bo im prasknu usne bubienky./ Existuje mnoho videí ze střeleb Caesaru a ...Zobrazit celý příspěvek

   /Niekde bola ukazka strelby s minimalnou naplnou a moderator ziadal nech pri vystrele ludia otvoria usta bo im prasknu usne bubienky./
   Existuje mnoho videí ze střeleb Caesaru a kupodivu nikomu bubínky nepraskly.

   /Cena za C bude jasna ked budete potrebovat nove hlavne a suciatky do brzdovratneho systemu a pod. Nikde som o tomto nezachytil info ale je to samozrejme interne na Vasom MO. Ale pochybujem ze budu na urovni zo SR. Cena prace vo FR je niekde uplne inde. Ale Vase MO s tym asi rata a pri vystavbe ACR ako expedicnej sily su taketo veci vedlajsie./
   Pokud je pravda že je cena kompletního Caesara výrazně pod Zuzanou 2 potom se i náhradní díly budou pohybovat ve stejné ne-li nižší cenové relaci. Zajímalo by mě co je myšleno tou expediční silou a jakou to má souvislost s cenou náhradních dílů?

   K tomu ostatnímu. Pokud vás na Slovensku těší zamrznutí v technice studené války tak prosím, ale netvařte se že je to ta jediná správná cesta. Protože opravdu není.Skrýt celý příspěvek

 • Warnost
  13:12 27.11.2020

  Jestli tady nekdo odebira casopis ATM, podivejte se na zadni stranu obalky, je tam reklama na Excalibur Army a jednim z obrázků je vizualizace Dany M2 s novou vezi (vetsi a uplne ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli tady nekdo odebira casopis ATM, podivejte se na zadni stranu obalky, je tam reklama na Excalibur Army a jednim z obrázků je vizualizace Dany M2 s novou vezi (vetsi a uplne jine tvary plus sklenene okno ve vezi), vypada to docela zajimave :)Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   15:25 27.11.2020

   dobrý postřeh, zrovna se na to dívám. Úsťová brzda stejná jako má DANA/Zuzana, což by mohlo napovídat o původu hlavně.

   dobrý postřeh, zrovna se na to dívám. Úsťová brzda stejná jako má DANA/Zuzana, což by mohlo napovídat o původu hlavně.

   • Draculos
    21:53 27.11.2020

    Keby si bol Jura taky odborník, tak by si vedel, že Dana ma jednokomorovu ustovu brzdu a Zuzana dvojkomorovu. Tak ako to teda je??

    Keby si bol Jura taky odborník, tak by si vedel, že Dana ma jednokomorovu ustovu brzdu a Zuzana dvojkomorovu. Tak ako to teda je??

    • Jura99
     07:24 28.11.2020

     Nezlobím se, že jsi nepochopil v čem je pointa. Úsťová brzda je svým dizajnem pro každého výrobce děla docela charakteristická, podívej se na úsťovou brzdu Caesara, Pzh2000, K9 ...Zobrazit celý příspěvek

     Nezlobím se, že jsi nepochopil v čem je pointa. Úsťová brzda je svým dizajnem pro každého výrobce děla docela charakteristická, podívej se na úsťovou brzdu Caesara, Pzh2000, K9 atd. jsou každá dizajnem úplně jiná. Akorát se dívám, že Poláci mají na Krabovi skoro kopii ze Zuzany.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      10:25 28.11.2020

      Ty máš maniére jak žena. Normálny chlap by povedal ,,To som nevedel" ,,Áno, máš pravdu, pomýlil som sa" alebo ,,Ďakujem za upozornenie" Ale ty miesto toho radšej okamžite prejdeš ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty máš maniére jak žena. Normálny chlap by povedal ,,To som nevedel" ,,Áno, máš pravdu, pomýlil som sa" alebo ,,Ďakujem za upozornenie"

      Ale ty miesto toho radšej okamžite prejdeš do protiútoku ako frustrovaná stará dievka. By ste si rozumeli s mojou starou. Tá tiež čím viac sa hanbí, tým viac kričí.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:20 28.11.2020

      Možná své ženě vidíš do hlavy podobně špatně jako mě. Skutečně mi šlo pouze o dizajnovou podobnost úsťové brzdy, nikoliv o technické parametry. Ta fotka v reklamě ATM je malá a ...Zobrazit celý příspěvek

      Možná své ženě vidíš do hlavy podobně špatně jako mě. Skutečně mi šlo pouze o dizajnovou podobnost úsťové brzdy, nikoliv o technické parametry. Ta fotka v reklamě ATM je malá a nezřetelná, ale ta úsťová brzda je krabicová jako z DANY/Zuzany, takže podle toho tipuju, že dělo té houfnice na fotce je slovenské.Skrýt celý příspěvek

 • kosa2668
  19:11 26.11.2020

  akacia aj gvozdika su poloautomaty ;)

  akacia aj gvozdika su poloautomaty ;)

  • Gator
   20:41 26.11.2020

   Jj, jenom na těch ukrajinských vracích z ukázky to asi moc nefunguje. Na Akácii se střela zasouvá automaticky z rotačního zásobníku, náboj vkládá před zasouvač nabíječ.

   Jj, jenom na těch ukrajinských vracích z ukázky to asi moc nefunguje. Na Akácii se střela zasouvá automaticky z rotačního zásobníku, náboj vkládá před zasouvač nabíječ.

  • Jan Grohmann
   11:38 27.11.2020

   V článku dojasněno.
   Videa s funkčními poloautomaty:
   Gvozidka: https://www.youtube.com/watch?...
   Akacija: https://www.youtube.com/watch?...

   V článku dojasněno.
   Videa s funkčními poloautomaty:
   Gvozidka: https://www.youtube.com/watch?...
   Akacija: https://www.youtube.com/watch?...

   • Gator
    22:04 27.11.2020

    https://youtu.be/JaHLyEp01ig...
    Nabíjecí systém 2S3 Akacia je vidět na videu ve 3. minutě.

    https://youtu.be/JaHLyEp01ig...
    Nabíjecí systém 2S3 Akacia je vidět na videu ve 3. minutě.

   • danny
    22:33 29.11.2020

    To srovnáni Gvozdiky s Paladinem je zajímavé. V Paladinu spousta prostoru, monitor, všude čisťounko... Ale ten proces před výstřelem je sakra komplikovaný. Nic pro blbce...

    To srovnáni Gvozdiky s Paladinem je zajímavé. V Paladinu spousta prostoru, monitor, všude čisťounko... Ale ten proces před výstřelem je sakra komplikovaný. Nic pro blbce...

    • danny
     22:34 29.11.2020

     ...a dost mě překvapily ty oblaka dýmu, co se po výstřelu vyvalí do kabiny

     ...a dost mě překvapily ty oblaka dýmu, co se po výstřelu vyvalí do kabiny

 • hurvo
  18:29 26.11.2020

  Ked si tu tak citam clanky o hufniciach tak sa musim smiat. Zuzana je zla, zla, zla lebo to, to, a to. A nasledne dalsi clanok : DANA je super, super, super lebo presne tie iste ...Zobrazit celý příspěvek

  Ked si tu tak citam clanky o hufniciach tak sa musim smiat.
  Zuzana je zla, zla, zla lebo to, to, a to. A nasledne dalsi clanok : DANA je super, super, super lebo presne tie iste veci. Vsetko co je u Zuzany vydavane za negativum su u Dany vydavane za pozitivum :D


  Ultimatny argument navrch : Zuza je skareda a DANA pekna.Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
   18:57 26.11.2020

   Například za mě, byla Zuzana jasná následovnice za Dany v AČR. Bohužel slovenský výrobce to zabil naprosto přestřelenou cenou ve srovnání s konkurencí. Problém je ten, že ...Zobrazit celý příspěvek

   Například za mě, byla Zuzana jasná následovnice za Dany v AČR. Bohužel slovenský výrobce to zabil naprosto přestřelenou cenou ve srovnání s konkurencí. Problém je ten, že modernizovaná Dana je paradoxně technicky na podobné úrovni jako její nástupce Zuzana a za jiné peníze. Danu z určitého pohledu deklasuje pouze maximální dostřel a ráže ( vynechme, že efektivnost u obou ráží 152 a 155 konči někde na hranici 25 - 30km a dál už je to drahý špás ). Řečnickou otázkou je: "jak moc ???"

   Zuzaně fandím, nicméně je třeba jí doladit a dát na stroj odpovídající cenovku. Ano a ta kadibudka pro řidiče je fakt Mordor :-DSkrýt celý příspěvek

  • Jura99
   19:00 26.11.2020

   svym zpusobem mas pravdu, ale rozdil je ta cena. Jestlize je dana m2 digitalni, tak ma vlastnosti zuzany s malym dostrelem za sestinovou cenu.

   svym zpusobem mas pravdu, ale rozdil je ta cena. Jestlize je dana m2 digitalni, tak ma vlastnosti zuzany s malym dostrelem za sestinovou cenu.

  • Nesher
   19:10 26.11.2020

   A to jsi vyčetl kde? Nikdo přeci netvrdí, že Z2 je špatná, technicky určitě ne. Samozřejmě jako vše má své silnější a slabší stránky, ale špatná není a ani to nikdo netvrdí. Jen ...Zobrazit celý příspěvek

   A to jsi vyčetl kde? Nikdo přeci netvrdí, že Z2 je špatná, technicky určitě ne. Samozřejmě jako vše má své silnější a slabší stránky, ale špatná není a ani to nikdo netvrdí.
   Jen se podle mě netrefila do toho co potenciální klienti chtějí. Ti co mají peněz dost si raději koupí pásovou houfnici, zvlášť když cenově to vyjde podobně. Ti co mají menší rozpočet si raději koupí něco jako je Caesar, Atmos atp. A ti co mají hluboko do kapsy či z politických důvodů omezený přístup k moderním zbraním, berou to co je, respektive to co si mohou dovolit. Což je případ právě modernizované Dana.
   No když se ještě k tomu přičte obchodní "kvalita" Konštrukty a zahraničně-politická váha Slovenska (to bohužel hraje ve zbrojních obchodech často největší roli), tak to dopadá jak to dopadá.
   Ostatně nejste v tom sami, Bofors respektive BAE (který je obchodně hodně šikovný) také s Archerem ne a ne prorazit.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   19:18 26.11.2020

   Víš Hurvo, kdyby Zuzana byla za normální cenu a na normálním podvozku, pak by se o ní dalo uvažovat. Poděkujte tomu svému úžasnému zbrojárskému priemyslu, který je podle Arthura ...Zobrazit celý příspěvek

   Víš Hurvo, kdyby Zuzana byla za normální cenu a na normálním podvozku, pak by se o ní dalo uvažovat. Poděkujte tomu svému úžasnému zbrojárskému priemyslu, který je podle Arthura třeba podporovat za každou cenu, že ve své snaze co nejvíc si nahrabat a oškubat stát nasadil cenu jak za Pzh 2000. No a teď se všichni divíte, že zájem není.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    19:49 26.11.2020

    To nemá smysl, je daleko pohodlnější, když se mi nedaří, obviňovat ty ostatní než hledat chybu u sebe a následně způsob jak ji napravit. V tomhle případě je to " vina" zlých Čechů, ...Zobrazit celý příspěvek

    To nemá smysl, je daleko pohodlnější, když se mi nedaří, obviňovat ty ostatní než hledat chybu u sebe a následně způsob jak ji napravit. V tomhle případě je to " vina" zlých Čechů, kteří je "podrazili" a vybrali si něco jiného. Jen nechápu kde se vzalo to přesvědčení, že byla naše povinnost, koupit slovenská děla.Skrýt celý příspěvek

   • Charlie
    21:33 26.11.2020

    Co je na tatrováckým osmsetpatnáctkovým podvozku nenormální?

    Co je na tatrováckým osmsetpatnáctkovým podvozku nenormální?

    • Sergej7490
     11:41 27.11.2020

     A dokonca sedmickovej rady :-)

     A dokonca sedmickovej rady :-)

     • Scotty
      13:15 27.11.2020

      Zuzana 2 má podvozek 815-7? Já dodnes myslel že sedí na speciálu Tatra 815 VP31 8x8.

      Zuzana 2 má podvozek 815-7? Já dodnes myslel že sedí na speciálu Tatra 815 VP31 8x8.

     • skelet
      14:30 27.11.2020

      podle valka.cz by měl mít podvozek ze sedmičky.

      podle valka.cz by měl mít podvozek ze sedmičky.

     • Scotty
      15:21 27.11.2020

      skelet
      Nějak tam tu specifikaci podvozku nemůžu najít.

      skelet
      Nějak tam tu specifikaci podvozku nemůžu najít.

     • skelet
      15:26 27.11.2020

      Tatra 815-7T3B42 8x8.1R https://www.valka.cz/CZE-Tatra... Ale víc jsem k tomu podvozku nenašel. Délkově plus minus odpovídá Tatra 815-7T3B41 8x8.1R Nevíš jaký podvozek ...Zobrazit celý příspěvek

      Tatra 815-7T3B42 8x8.1R
      https://www.valka.cz/CZE-Tatra...

      Ale víc jsem k tomu podvozku nenašel. Délkově plus minus odpovídá Tatra 815-7T3B41 8x8.1R
      Nevíš jaký podvozek používá Caesar 8x8?Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      16:45 27.11.2020

      Scotty
      Ten skončil pri Zuzana 2000.

      Scotty
      Ten skončil pri Zuzana 2000.

     • tomas.kotnour
      03:05 28.11.2020

      Dánský CAESAR je podle starého značení 7T3B41. V současnosti Tatra nabízí tři typové řady podvozků, na které pak navazují výrobkové řady (chcete-li modelové řady). Pro těžká ...Zobrazit celý příspěvek

      Dánský CAESAR je podle starého značení 7T3B41. V současnosti Tatra nabízí tři typové řady podvozků, na které pak navazují výrobkové řady (chcete-li modelové řady). Pro těžká nákladní vozidla to je TŘ-I, která se vyznačuje pneumatickým odpružením předních výkyvných polonáprav se systémem řízení Tatra TON a TŘ-II, která naopak využívá čistě mechanický princip odpružení řízení (Model 94). Díky důsledné unifikaci jsou zadní nápravy stejné, stejně jako sestupy (dle použité převodovky). Shodné jsou i části pohonného ústrojí předních náprav. Když ale ohnete na Zuzaně 2 tyč řízení, tak ji z muniční sedmičky nevytěžíte, ale takový Armax by se obětovat mohl.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     11:49 27.11.2020

     Špatně jsem to napsal. Na samotném podvozku samozřejmě nic. Ale ten paskvil v čem sedí řidič, to je vrchol ergonomie. Tam kde měli zapracovat (umístění věže) to nechali být a tam ...Zobrazit celý příspěvek

     Špatně jsem to napsal. Na samotném podvozku samozřejmě nic. Ale ten paskvil v čem sedí řidič, to je vrchol ergonomie. Tam kde měli zapracovat (umístění věže) to nechali být a tam kde to měli nechat být (kabina) tak "zapracovali"Skrýt celý příspěvek

     • janusinko
      14:10 27.11.2020

      Si úplne mimo, umiestnenie veže vychádza z rozloženia hmotnosti a fyzikálnych zákonitostí, ktoré sa prejavujú pri paľbe. Áno, teoreticky by sa dala veža posunúť dozadu, ale muselo ...Zobrazit celý příspěvek

      Si úplne mimo, umiestnenie veže vychádza z rozloženia hmotnosti a fyzikálnych zákonitostí, ktoré sa prejavujú pri paľbe. Áno, teoreticky by sa dala veža posunúť dozadu, ale muselo by sa nejakým spôsobom kompenzovať ťažisko, ktoré by bolo výrazne v prospech zadku, taktiež predpokladám, že pri takto zvolenej koncepcii by museli byť použité masívne hydraulické podpery ako u EVA kvôli stabilete pri paľbe. Čo sa týka kabíny, tak bola navrhovaná vzhľadom na čo najmenší počet obsluhy, teda jedného vodiča s čo najlepšou balistickou ochranou a v sériovej podobe vyzerá podľa mňa dobre.
      https://kotadef.sk/wp-content/...
      https://kotadef.sk/novinky/zuz... Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:31 27.11.2020

      janusinko: podívej se na ruskou Msta na Kamazu 8x8. Myslím, že se tu tvrdilo, že Z2 má odměr 360° (což nemyslím že je pravda), pak ti ty tvé fyzikální zákonitosti (výhoda délky ...Zobrazit celý příspěvek

      janusinko: podívej se na ruskou Msta na Kamazu 8x8. Myslím, že se tu tvrdilo, že Z2 má odměr 360° (což nemyslím že je pravda), pak ti ty tvé fyzikální zákonitosti (výhoda délky podvozku za věží) platí ale jen při střelbě přes kabinu a podvozek musí být stavěný třeba na odměr 90°, kdy je věž natočena tak, že za ní nic není, tedy se chová podobně, jako by byla na konci auta.Skrýt celý příspěvek

     • janusinko
      23:08 27.11.2020

      Jura99 Stačí mi pozrieť sa na Koalitsiya na kolesovom podvozku a tá má až 4 podpery. Zuzana 2 má menšie bočné podpery a dokáže páliť aj v pozícii ak je veža voči podvozku pod 90 ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Stačí mi pozrieť sa na Koalitsiya na kolesovom podvozku a tá má až 4 podpery. Zuzana 2 má menšie bočné podpery a dokáže páliť aj v pozícii ak je veža voči podvozku pod 90 stupňovým uhlom, ale po výstrele sa o čosi viac rozkýve, takže trvá o niečo dlhšie, kým sa stabilizuje do východzej pozície, vidieť to na videách z testov.Skrýt celý příspěvek

   • Arthur
    22:13 26.11.2020

    Nevkladajte mi Vaše výplody fantázie "za každú cenu". Ja som rozhodne predošlej vláde pri akvizícii v počtoch 24ks ShKH ZUZANA 2 (keď jedným z najmodernejších a najmladších ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevkladajte mi Vaše výplody fantázie "za každú cenu". Ja som rozhodne predošlej vláde pri akvizícii v počtoch 24ks ShKH ZUZANA 2 (keď jedným z najmodernejších a najmladších výrobkov OSSR sú práve 16ks ShKH vz. 2000 ZUZANA) alebo akvizíciu 14ks F-16V Block 70/72 sviečku nedržal.

    Nato sú tu iní zo SVK čo sa vždy bili do pŕs pri týchto akvizíciach takže poprosil by som Vás aby ste boli korektní.

    Dúfajme, že toto obdobie resp. celé predošlé od 1993 v rezorte obrany je už dávno za nami.
    Nevidím čo je zlé ak sa potvrdí cena za 26ks ShKH DANA M2 pre Ukrajinskú armádu za 905 miliónov Kč. V mojom predoškom príspevku som len pripomenul nie tak dávnu dobu kedy 2018 AČR (MO) malo v pláne akvizovať 33ks ShKH DANA M2.

    Samozrejme stotožňujem sa zo slovami nášho terajšieho ministra, parafrázujúc jeho slová, že Slovenský výrobok v podobe ShKH ZUZANA 2 je technologicky pokročilejší, posádka sedí v opancierované kabíne, zmačknú gombík a všetko zariadi technika pričom nepotrebujeme mať pri strelbe po ruke niekoľkých, ktorí nakladajú do húfnice delostreleckú muníciu. To je mercedes, nikoliv nižšia stredná trieda.

    Žiadna povinnosť na kúpu slovenské húfnice (ZUZANA 2 alebo EBA) tu nikdy nikde nebola a domnievam sa, že je to len odpútavanie od vlastného výberu. Pre mňa tá vec zhasla keď Nám na palbe.cz bolo niektorým diskutérom vysvetlené "pro Prahu bude vždy Paříž, Berlín, Washington víc než Bratislava, Varšava či Budapešť. Ostatně opačně to platí též."

    Pre mňa sú alfa a omega transparentný výber, efektivita a hospodárnosť, účelnosť a účinnosť (hodnota za peniaze).Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     23:29 26.11.2020

     Ty tvoje kritéria jsou moc hezká, nic proti. Ale problém je někde jinde: 1) Ty kritéria úspornosti a efektivity (v tvém podání) můžeš jako Slovák uplatňovat na Slovensku, do ...Zobrazit celý příspěvek

     Ty tvoje kritéria jsou moc hezká, nic proti. Ale problém je někde jinde:
     1) Ty kritéria úspornosti a efektivity (v tvém podání) můžeš jako Slovák uplatňovat na Slovensku, do českého rozpočtu a hospodárnosti ti nic není. Stejně jako mě není nic do toho slovenského.
     2) I kdyby neplatil bod 1, tak ta, jinak zcela relevantní kritéria, uplatňuješ zcela špatně. A to hned z několika důvodů:
     - ráže, všude okolo (Slovensko nevyjímaje) přechází nebo už dávno přešli na ráži 155 mm, byli bychom bílá vrána, navíc jsme se zavázali k postupnému přechodu na západní systémy, kvůli inteoperabilitě
     - munice, v ČR se dělostřelecká munice (aby to částečně opodstatnilo setrvání u ráže 152 mm) nevyrábí, máme jenom velmi starou munici z dob ČSSR, která nevydrží na věky. Škála munice, kterou máme je navíc ještě hodně omezená. V případě války (armády se staví na válku, ne na šetření za každou cenu) by s dodávkami munice ráže 152 mm byl problém, rozhodně větší než s ráží 155 mm. Pokud bychom nakupovali novou munici ráže 152 mm, tak neušetříme nic. Není o nic levnější než ta v ráži 155 mm (mluvím o klasické hloupé munici, ta naváděná by pro nás byla nedostupná).
     - výkony, i přes dílčí modernizaci je to systém více jak 40 let starý, vzhledem k tomu, že AČR (na rozdíl od všech uživatelů modernizovaných DANA) nemá raketomety, potřebuje systém s delším dosahem
     - museli bychom (to musíme tak jako tak) zavést moderní SŘP dělostřelectva, ten by určitě DANA přežil (modernizované DANA je řešení na pár let), tím pádem bychom museli koupit jediný systém na trhu, který by za pár let (po vyřazení DANA) umožnil konečně přechod na ráži 155. Dodavatel toho sytému by to pochopitelně věděl a podle toho by se choval. Myslím, že všichni víme o čem mluvím.
     Takže bychom dnes zaplatili cca 1 mld. za systém, který bychom za pár let vyřadili a stejně museli koupit děla ze zahraničí a k tomu ŠŘP dělostřelectva, který by si jediný možný dodavatel nechal krvavě zaplatit a který armáda navíc ani nechce.
     Tak mi prosím vysvětli kde vidíš nějakou efektivitu a hospodárnost? Ve střednědobém výhledu by nás to stálo víc a ještě bychom měli nejhorší (čti méně efektivní) dělostřelectvo široko daleko.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:10 27.11.2020

     Četl jsem rozhovor s ministrem Naďem v ATM 12/20 a pochybuju, že se dnešní generace vojáků OSSR do důchodu vůbec dočká seriózní techniky. V kontrastu s tím je maďarský postup ...Zobrazit celý příspěvek

     Četl jsem rozhovor s ministrem Naďem v ATM 12/20 a pochybuju, že se dnešní generace vojáků OSSR do důchodu vůbec dočká seriózní techniky. V kontrastu s tím je maďarský postup nákupu špičkové techniky v jednom kroku prostě excelentní a ve výsledku výhodný (Miroslav: pochvala správného postupu není z mé strany revize Trianonu :-) ). Naď správně píše, že priorita je splnění závazku NATO, tj. těžká brigáda. Ale pak už mě jímala hrůza, ta těžká brigáda má mít "pro začátek" BOV na kolech, BVP-M a T-72. Do toho asi Zuzany. Tak si ten mix polomuzejního materiálu na různých podvozkových platformách představte, jak jede do války a pak si představte Maďary s jejich brigádou vše nové a na pásech. Domácí SK průmysl se jistě z těch modernizací potěší, resp. ti správní lidé se potěší a průmysl zůstane ve stejném srabu, protože je státní, ale brigáda bude těžce méněcenná. Jako velitel v NATO, který na mapě hýbe jednotkami ve válce, bych s touto brigádou nepočítal, popř. ji obětoval. Mohl by to být slabý článek fronty jako Rumuni u Stalingradu.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      12:24 27.11.2020

      Som rád, že sa moje predikcie naplnili, za ktoré som často tu a na palbe cepovaný.
      Jura99 - nesklamal ste svojim príspevkom a Nesher vyššie detto.

      Som rád, že sa moje predikcie naplnili, za ktoré som často tu a na palbe cepovaný.
      Jura99 - nesklamal ste svojim príspevkom a Nesher vyššie detto.

     • Jura99
      12:58 27.11.2020

      Arthur: bojová hodnota maďarské brigády složené z Lynx+L2A7+Pzh2000 bude naprosto nesouměřitelná se slovenskou brigádou BOV8x8 (s turrou jak jinak)+BVP-M+T-72+Zuzana2. Ušetřené ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur: bojová hodnota maďarské brigády složené z Lynx+L2A7+Pzh2000 bude naprosto nesouměřitelná se slovenskou brigádou BOV8x8 (s turrou jak jinak)+BVP-M+T-72+Zuzana2. Ušetřené peníze se vám vymstí hned několikrát. Nějaký cizí velící generál bude v šoku, co to je za plechový cirkus.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:19 27.11.2020

      Ale domácí zbrojárský priémysel Juro... Domácí zbrojárský priemysel... Koho zajímá nějaká bojová hodnota brigády? Je to těžká brigáda? Je. Však požadavky NATO splní. Že jenom na ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale domácí zbrojárský priémysel Juro... Domácí zbrojárský priemysel... Koho zajímá nějaká bojová hodnota brigády? Je to těžká brigáda? Je. Však požadavky NATO splní. Že jenom na papíře? No a?Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:38 27.11.2020

      Arthur: on teda, abych mu nekřivdil, Naď říká, že (nová) pásová BVP a tanky, že bude o něco později teprve rozhodnuto. Takže šance tu je.

      Arthur: on teda, abych mu nekřivdil, Naď říká, že (nová) pásová BVP a tanky, že bude o něco později teprve rozhodnuto. Takže šance tu je.

     • Nesher
      13:38 27.11.2020

      Arture Ty mě jsi mě bohužel také nezklamal. Čekal jsem, že proti mým argumentům proč "modernizace DANA ne" dáš na stůl argumenty proč ano a v čem se mýlím. To by byla smysluplná ...Zobrazit celý příspěvek

      Arture
      Ty mě jsi mě bohužel také nezklamal. Čekal jsem, že proti mým argumentům proč "modernizace DANA ne" dáš na stůl argumenty proč ano a v čem se mýlím. To by byla smysluplná diskuse. Bohužel opět nic, jen osobní útok. Evidentně kde nic není, tak ani smrt nebere.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      23:04 27.11.2020

      Nesher: Si robíte srandu alebo sa tvárite, že si len nepamätáte, veď argumenty proti Vašim "modernizace DANA ne" dalo predsa v nie tak dávnej minulosti ak sa dobre pamätám 2017 ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: Si robíte srandu alebo sa tvárite, že si len nepamätáte, veď argumenty proti Vašim "modernizace DANA ne" dalo predsa v nie tak dávnej minulosti ak sa dobre pamätám 2017 vtedajšie samotné MO predpokladám podľa vtedajšich operačných požiadaviek AˇČR resp. aby som citoval správne "Na základě kvalifikovaného odborného posouzení a marketingového průzkumu, v rámci kterého byly osloveny domácí společnosti..." alebo "„Modernizace zajistí armádě kvalitní dělostřeleckou techniku odpovídající standardům NATO, navíc s několikanásobně nižšími náklady oproti pořízení nových systémů,“

      Vláda schválila modernizaci houfnic DANA
      zdroj: https://www.mocr.army.cz/infor...

      A až ministra nahradila ministerka tak

      Modernizace armády se odkládá. Šlechtová zrušila zakázku na houfnice
      zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/na...

      Ostatne o tom bol môj prvý príspevok Arthur (11:48 26.11.2020) a ako som v závere uviedol opakujem paradoxne už ste mohli mať 33ks modernizovaných ShKH DANA M2 keďže pripomeňme, že modernizácia mala prebiehať v 3 etapách, a poslednú modernizovanú húfnicu mala AČR získať do konca LISTOPADU 2020...Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      23:22 27.11.2020

      Jura99 (13:38 27.11.2020) k cti Vám patrí, že ste sa opravil takže len zopakujeme ako to má byť: 6 mechanizovaných práporov pre 2 naše brigády --- --- --- 2x BOV 8x8 2x nové ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 (13:38 27.11.2020) k cti Vám patrí, že ste sa opravil takže len zopakujeme ako to má byť:

      6 mechanizovaných práporov pre 2 naše brigády
      --- --- ---
      2x BOV 8x8
      2x nové BVP
      1x BVP-M (BVP-M1)
      1x tankový (buď modernizácia T-72M1 resp. GO a nákup nových tankov*)
      **
      --- --- ---

      * rozhodnutie ešte nepadlo (ja som samozrejme za modernizáciu T-72M1 rozdiel fin. prostriedkov vynaložiť do iných akvizícii OSSR, ktoré treba modernizovať alebo obmeniť)
      ** 18ks BPsVI v prápore ISTAR

      Keď k tomu prirátame:
      25ks ShKH ZUZANA 2 (155mm)
      16ks ShKH vz. 2000 ZUZANA (155mm)
      24ks RM 70/85 Modular (122mm / 227mm raketomet)

      Tak rozhodne svitá na lepšie časy ako kedykoľvek predtým...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      07:38 28.11.2020

      Arthur: mě docela fascinuje váš obdiv k modernizacím staré techniky a obhajoba do morku kostí. Sám sice u DANA M2 za cenu 1mil. € vidím lákavou nabídku, ale jen proto, že ta děla v ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur: mě docela fascinuje váš obdiv k modernizacím staré techniky a obhajoba do morku kostí. Sám sice u DANA M2 za cenu 1mil. € vidím lákavou nabídku, ale jen proto, že ta děla v rezervě budou, tak ať jsou za takto opravdu zanedbatelnou cenu uvedena do digitálního světa, aby se v ovládání SŘP prakticky nelišila od toho, co se koupí jako nové.Skrýt celý příspěvek

  • apache
   20:00 26.11.2020

   A jéje, potok slovenských slz už zase teče...

   Naprostá neschopnost pochopit hledisko cena-výkon. Nulová sebereflexe. Brekot.

   A jéje, potok slovenských slz už zase teče...

   Naprostá neschopnost pochopit hledisko cena-výkon. Nulová sebereflexe. Brekot.

   • Draculos
    20:07 26.11.2020

    Akože nie? Ved SR kupuje zuzana2 za cenu 150mil eur 25ks,v špecifikácií ktorá je známa. Nekupuju ju Česi, ale Slováci. A keď ju boli ochotní akceptovať, tak nie je čo riešiť.

    Akože nie? Ved SR kupuje zuzana2 za cenu 150mil eur 25ks,v špecifikácií ktorá je známa. Nekupuju ju Česi, ale Slováci. A keď ju boli ochotní akceptovať, tak nie je čo riešiť.

   • hurvo
    22:29 26.11.2020

    Potoky slz hej, ale nie nad tym skvostom povazskeho vyvoja. Ale nad tym ze tu kadejaki glorifikovani priekupnici so srotom, dotovane smejdy brodu a meciarovski zbrojari ovladaju ...Zobrazit celý příspěvek

    Potoky slz hej, ale nie nad tym skvostom povazskeho vyvoja. Ale nad tym ze tu kadejaki glorifikovani priekupnici so srotom, dotovane smejdy brodu a meciarovski zbrojari ovladaju trh. Zatial všetko slovenske aj ceske co sa nakupilo do ossr sa ukazalo ako totalna mrdka v lepsom pripade smejd a vzdy to bolo predražené.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     23:31 26.11.2020

     Vážně všechno? L 410 podle mě nejsou mrdka a rozhodně nebyly předražené. Věra (myslím, že ne máte) je mrdka?

     Vážně všechno? L 410 podle mě nejsou mrdka a rozhodně nebyly předražené. Věra (myslím, že ne máte) je mrdka?

     • mikojan29
      10:08 27.11.2020

      Véru , dokonca NG máme.

      Véru , dokonca NG máme.

     • Sergej7490
      10:10 27.11.2020

      L410 rozhodne predrazene boli. Vyrobca, normalne dodavajuci priamo zakaznikovi, sa v pripade SK rozhodol, ze bude dodavat cez prostrednika. Samozrejme nasa blbost ze sme to ...Zobrazit celý příspěvek

      L410 rozhodne predrazene boli. Vyrobca, normalne dodavajuci priamo zakaznikovi, sa v pripade SK rozhodol, ze bude dodavat cez prostrednika. Samozrejme nasa blbost ze sme to akceptovali. Lietadlo ako take ok.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:36 27.11.2020

      výrobce se rozhodl nebo se tak rozhodla Vaše vláda?

      výrobce se rozhodl nebo se tak rozhodla Vaše vláda?

     • niko
      11:42 27.11.2020

      Tak zase L-410 nie je zle lietadlo, ale ani ziadna hitparada. Ziadna rampa, rychlost a dostup skor konzervativny atd. Cize sme kupili/vymenili priemerny stroj za vela penazi.

      Tak zase L-410 nie je zle lietadlo, ale ani ziadna hitparada. Ziadna rampa, rychlost a dostup skor konzervativny atd. Cize sme kupili/vymenili priemerny stroj za vela penazi.

     • Nesher
      12:31 27.11.2020

      Sergej, niko Pokud vím tak jste ty L 410 vyměnili (staré za nové) a tím pádem jste neplatili full sazbu. Jestli se na tom přiživil někdo jiný, vážně není vina výrobce a ani ...Zobrazit celý příspěvek

      Sergej, niko
      Pokud vím tak jste ty L 410 vyměnili (staré za nové) a tím pádem jste neplatili full sazbu. Jestli se na tom přiživil někdo jiný, vážně není vina výrobce a ani letadla.
      Jinak k té průměrnosti, L 410 je malé dopravní/transportní letadlo kategorie "bush plane", takových se moc nevyrábí (a výkony jsou v této kategorii plus mínus stejné) a ještě méně je těch na které máte vycvičený personál a certifikovaný opravárenský závod.
      Takže o "mrdce" se myslím mluvit nedá. To samé Věra NG (světová špička).Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      13:02 27.11.2020

      Nesher: Platili sme min o 30% viac ako je bezna cena za lietadlo. Nic specialne sa don nemontovalo. Ze sa to nazvalo "generalna oprava" je uz ina vec. A nemyslim ze to bola vymena ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: Platili sme min o 30% viac ako je bezna cena za lietadlo. Nic specialne sa don nemontovalo.
      Ze sa to nazvalo "generalna oprava" je uz ina vec. A nemyslim ze to bola vymena stare za nove.
      Vyrobca sucho konstatoval, ze na SK priamo nepredava, len cez prostrednika. Kto co dohodol, je vlastne jedno.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:24 27.11.2020

      "Vyrobca, normalne dodavajuci priamo zakaznikovi, sa v pripade SK rozhodol, ze bude dodavat cez prostrednika."
      A kdo byl ten prostredník?

      "Vyrobca, normalne dodavajuci priamo zakaznikovi, sa v pripade SK rozhodol, ze bude dodavat cez prostrednika."
      A kdo byl ten prostredník?

     • Nesher
      13:46 27.11.2020

      Sergej Že šlo o výměnu potvrzuje tento článek. A znovu opakuji, za způsob jakým provádíte akvizice, vážně není vina letadla, to je technicky v ...Zobrazit celý příspěvek

      Sergej
      Že šlo o výměnu potvrzuje tento článek.
      A znovu opakuji, za způsob jakým provádíte akvizice, vážně není vina letadla, to je technicky v pořádku.
      https://www.novinky.cz/zahrani... Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:15 27.11.2020

     máš sice pravdu, ale Strnad se z překupníka šrotu posunul někam dál, snaží se o novou výrobu a má nějaké úspěchy na trhu (Indonézie, Filipíny, Azerbajdžán). Pokud mu to vydrží, má ...Zobrazit celý příspěvek

     máš sice pravdu, ale Strnad se z překupníka šrotu posunul někam dál, snaží se o novou výrobu a má nějaké úspěchy na trhu (Indonézie, Filipíny, Azerbajdžán). Pokud mu to vydrží, má šanci udělat podnik na produkci vojenské techniky, který v našich končinách druhý takový není.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   21:05 26.11.2020

   Bo to dwa różne tematy. - Dana-M - ma sens... Gdy masz starą wz77. Kupować Zuzane sensu nie ma - bo Zuzana: - jest za droga by kwalifikować się do kategorii "tania haubica ...Zobrazit celý příspěvek

   Bo to dwa różne tematy.
   - Dana-M - ma sens... Gdy masz starą wz77.


   Kupować Zuzane sensu nie ma - bo Zuzana:
   - jest za droga by kwalifikować się do kategorii "tania haubica samobieżna" ( jak Caesar, Atmos, Kryl )
   - ma zbyt słabe ma parametry (mobilność w terenie, szybkostrzelność, czas wykonania "zadania ogniowego") by konkurować z cięzkimi haubicami gąsienicowymi.Skrýt celý příspěvek

   • Draculos
    21:43 26.11.2020

    Lukas: can you prove your words with numbers or they are just words. Zuzana2 has same or better numbers at least as Krab regarding fire parameters, mobility is probably better. ...Zobrazit celý příspěvek

    Lukas: can you prove your words with numbers or they are just words. Zuzana2 has same or better numbers at least as Krab regarding fire parameters, mobility is probably better. Fire range, rounds/minute, etc.Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
     14:32 27.11.2020

     Fire range? NONSENS Do you now what is - Joint Ballistic Memorandum of Understanding? https://kotadef.sk/projekty/te... What Am see rate of fire in automatic mode - only 5 ...Zobrazit celý příspěvek

     Fire range? NONSENS
     Do you now what is - Joint Ballistic Memorandum of Understanding?

     https://kotadef.sk/projekty/te...
     What Am see
     rate of fire in automatic mode - only 5 rounds in the first minute, (Krab - 6 - standard for tracked SPH )Skrýt celý příspěvek

     • Karlos73
      06:53 28.11.2020

      Lukas, staršia verzia - 155mm ShKH vz. 2000 Zuzana , mala bojovú rýchlosť streľby: okamžitá pri automatickom nabíjaní: 6 výstrelov v 1. minúte streľby trvalá pri automatickom ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas, staršia verzia - 155mm ShKH vz. 2000 Zuzana , mala bojovú rýchlosť streľby:
      okamžitá pri automatickom nabíjaní: 6 výstrelov v 1. minúte streľby
      trvalá pri automatickom nabíjaní: 5 výstrelov/min
      pri ručnom nabíjaní: 2 výstrely/min
      https://www.valka.cz/SVK-vz-20...
      Pre ZUZANA 2 (automat nabíjania) nie je problém zvýšenia rýchlosti streľby na 6 ran /min . Výrobca udáva (odporúča) 5 ran /min. :)Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      14:07 28.11.2020

      Zkusil jsem sestříhat video EVY a změřit časy jednotlivých činností brzdovratného a nabíjecího ústrojí. Výstřel a navrácení hlavně do nabíjecí polohy trval necelou sekundu a čtvrt ...Zobrazit celý příspěvek

      Zkusil jsem sestříhat video EVY a změřit časy jednotlivých činností brzdovratného a nabíjecího ústrojí. Výstřel a navrácení hlavně do nabíjecí polohy trval necelou sekundu a čtvrt a jeden cyklus nabíjecího ramene tři a čtvrt, přičemž připravení nové střely a výmetné náplně probíhá už během zákluzu. Teoreticky by nabíjecí zařízení bylo schopno pálit za dobu kratší jak 8 sekund od předchozího výstřelu. Všechno nad jde za stabilizací zbraně po výstřelu.Skrýt celý příspěvek

     • Karlos73
      03:54 29.11.2020

      tomas.kotnour, presne tak, nie je problém v "laboratórných" podmienkách zvýšiť streľbu na 8~10 ran / minútu. Tu ide v prvom rade o efektivitu streľby, a to stabilizácia zbrane ...Zobrazit celý příspěvek

      tomas.kotnour, presne tak, nie je problém v "laboratórných" podmienkách zvýšiť streľbu na 8~10 ran / minútu. Tu ide v prvom rade o efektivitu streľby, a to stabilizácia zbrane (korekcia a úprava paľby), a v neposlednej rade aj životnosť nabíjacieho automatu a hlavne životnosť delovej hlavne. V neposlednom rade, je rozdiel medzi kolesovým a pásovým podvozkom, kde ten pásový je stabilnejší. Ja gratulujem Poľským priateľom s ich Krabom, že umožňujú okamžitú paľbu v prvej minúte na 6 ran /min, ale skôr to bude tým, že Krab je na pásovom podvozku a tým pádom je stabilnejší.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:42 29.11.2020

      V kolovém podvozku to asi nebude. U Caesaru výrobce udává počet šest výstřelů za minutu a přitom sedí na podobném kolovém podvozku jako Zuzana 2.

      V kolovém podvozku to asi nebude. U Caesaru výrobce udává počet šest výstřelů za minutu a přitom sedí na podobném kolovém podvozku jako Zuzana 2.

     • tomas.kotnour
      15:33 29.11.2020

      Karlos73: Bylo by zajímavé posadit Zuzanu 2 na upravený podvozek PzH 2000 či na prodlouženého Leoparda 2, jak by se to projevilo. Scotty: Už z fotek je patrné, že se Caesar opírá ...Zobrazit celý příspěvek

      Karlos73:
      Bylo by zajímavé posadit Zuzanu 2 na upravený podvozek PzH 2000 či na prodlouženého Leoparda 2, jak by se to projevilo.

      Scotty:
      Už z fotek je patrné, že se Caesar opírá větší silou než Eva či Zuzana, navíc díky omezenějšímu palebnému vějíři může být vhodněji tvarován na přenesení sil ze zákluzu. Jistotu by nám daly ale až záznamy z akcelerometrů.Skrýt celý příspěvek

  • Double
   22:35 26.11.2020

   No co sa tyka dizajnu, tak nova dana je cisty grc. Povodna bola o moc krajsia. Aj Zuzana 2 vyzera lepsie.

   No co sa tyka dizajnu, tak nova dana je cisty grc. Povodna bola o moc krajsia. Aj Zuzana 2 vyzera lepsie.

   • janusinko
    04:28 27.11.2020

    Nieže by bola Zuzana 2 (facelift) krásavica, ale tiež mi príde dizajnovo podarenejšia, drsnejšia ako Dana M2.

    Nieže by bola Zuzana 2 (facelift) krásavica, ale tiež mi príde dizajnovo podarenejšia, drsnejšia ako Dana M2.

   • Jura99
    08:33 27.11.2020

    grc-negrc je ovšem vidět, že na dizajnu M2 zamakali a nešli cestou nejmenšího odporu jako na Z2, kde dizajn tvořil asi přímo svářeč. Z2 dizajn nemá žádný, to je prostě jen sedadlo ...Zobrazit celý příspěvek

    grc-negrc je ovšem vidět, že na dizajnu M2 zamakali a nešli cestou nejmenšího odporu jako na Z2, kde dizajn tvořil asi přímo svářeč. Z2 dizajn nemá žádný, to je prostě jen sedadlo řidiče obestavěné rovnými plechy.Skrýt celý příspěvek

    • Sergej7490
     10:20 27.11.2020

     Este by bolo dobre nezabudat na hlavnu ulohu kabny, a tou je ochrana posadky. Z2 ju zvlada podstane lepsie ako M2. A o to slo konstrukterom asi v prvom rade. M2 je podla mna ...Zobrazit celý příspěvek

     Este by bolo dobre nezabudat na hlavnu ulohu kabny, a tou je ochrana posadky. Z2 ju zvlada podstane lepsie ako M2. A o to slo konstrukterom asi v prvom rade. M2 je podla mna dizajnovo naozaj podarenejsia, ale ked budu vedla mna lietat crepiny z granatov, peky vyhlad je to posledne o co stojim.Skrýt celý příspěvek

     • noname
      11:43 27.11.2020

      Obrázek řekne víc jak 1000 slov :)

      https://twitter.com/mil_in_ua/...

      Obrázek řekne víc jak 1000 slov :)

      https://twitter.com/mil_in_ua/...

     • Torong
      11:58 27.11.2020

      Ono to okno není z běžného skla...

      Ono to okno není z běžného skla...

     • Sergej7490
      13:22 27.11.2020

      No to je jasne ze nie je.
      Aby malo deklarovane vlastnosti, tak sa musi menit kazdych 7 rokov. Ale Z2 ma level 3, M2 ma kolko ? level 1, ci 2 ?

      No to je jasne ze nie je.
      Aby malo deklarovane vlastnosti, tak sa musi menit kazdych 7 rokov. Ale Z2 ma level 3, M2 ma kolko ? level 1, ci 2 ?

    • Double
     18:20 27.11.2020

     Na M2 zamakali stylom, ze zobrali najlacnejsie vystavacne diely z inych vozidiel (vid tie svetla z BVP) a zlepili to dokopy. Pri dizajne Zuzany aspon dbali na vysoku odolnost. Za ...Zobrazit celý příspěvek

     Na M2 zamakali stylom, ze zobrali najlacnejsie vystavacne diely z inych vozidiel (vid tie svetla z BVP) a zlepili to dokopy.

     Pri dizajne Zuzany aspon dbali na vysoku odolnost. Za to odolnost M2 je o nicom a dizajn je tiez cisty grc cize z mojho pohladu to je fail.

     Nechapem preco nezostali pri kabine z M1M, odolnost sice tiez bola miziva ale aspon to dobre vyzeralo.Skrýt celý příspěvek

     • noname
      12:03 28.11.2020

      Mě se právě dizajn moc líbí, i když museli zachovávat vlastnosti děla. Museli se vejít do omezeného prostoru mezi rám a dělo. S tímto se na Zuzaně museli také potýkat. Jde vidět, ...Zobrazit celý příspěvek

      Mě se právě dizajn moc líbí, i když museli zachovávat vlastnosti děla. Museli se vejít do omezeného prostoru mezi rám a dělo. S tímto se na Zuzaně museli také potýkat. Jde vidět, že ta technologie zpracování je někde jinde než kdysi ve VOP byla, je použito ohýbání pancíře, tím pancíř balisticky nedegraduje. A světla se mi také libí nejspíš budou Hellácké, musí mít hamologaci jako každé auto a s tím si moc na Zuzaně hlavu nelámali. Ale na děle je nejdůležitější, jak střílí a čím střílí tady je Zuzana mnohem dál, pořád je to dělo z 80 let.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      16:01 28.11.2020

      noname: ShKH ZUZANA 2 pre OSSR má už aj svetlá modernejšie v sériovej výrobe ako prototyp (technologický demonštrátor). Takže predsa len si nielen so svetlami, ale inými "čačkami" ...Zobrazit celý příspěvek

      noname: ShKH ZUZANA 2 pre OSSR má už aj svetlá modernejšie v sériovej výrobe ako prototyp (technologický demonštrátor). Takže predsa len si nielen so svetlami, ale inými "čačkami" hlavičku predsa len troška potrápili... (pre mňa za mňa mohli ostať aj tie pôvodné, ale OK lebo vidím, že tu je veľa "autosalónových" fanúšikov).

      link: https://kotadef.sk/novinky/zuz... Skrýt celý příspěvek

     • noname
      17:30 28.11.2020

      Arthur: Ne ne hodně "autosalónových fanúšikov" je především z řad zákazníků. Polsko 111ks, Ázerbájdžán 36Ks, Ukrajina 26k. Jak u každého rozhoduje, jak to vypadá, jak to funguje, ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur: Ne ne hodně "autosalónových fanúšikov" je především z řad zákazníků. Polsko 111ks, Ázerbájdžán 36Ks, Ukrajina 26k. Jak u každého rozhoduje, jak to vypadá, jak to funguje, kolik to stojí...Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      19:58 28.11.2020

      noname: O tých zákazníkoch to súhlas veď aj o tom sú moje príspevky len namietam poradie tých priorít tj. ako to funguje, kolik to stojí a ................. ako to vypadá (svetlá). Zobrazit celý příspěvek

      noname: O tých zákazníkoch to súhlas veď aj o tom sú moje príspevky len namietam poradie tých priorít tj. ako to funguje, kolik to stojí a ................. ako to vypadá (svetlá).Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:57 28.11.2020

   hurvo Nesmíte se divit, i čeští politici mají své zájmy. Na Slovensku o tom psali dost. ...Zobrazit celý příspěvek

   hurvo
   Nesmíte se divit, i čeští politici mají své zájmy. Na Slovensku o tom psali dost.
   https://www.armadnymagazin.sk/... Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    23:54 28.11.2020

    Možná o tom psali dost na webu který bych označil za velice pochybný. Jediný zdroj je zástupce Konštrukty. Jistě nestranný zdroj. Ostatně to že se tam odkazují na Sputnik a ...Zobrazit celý příspěvek

    Možná o tom psali dost na webu který bych označil za velice pochybný. Jediný zdroj je zástupce Konštrukty. Jistě nestranný zdroj.
    Ostatně to že se tam odkazují na Sputnik a nějakého komundíru, to otřesnou úroveň tech stránek jen potvrzuje.Skrýt celý příspěvek

    • Arthur
     00:36 29.11.2020

     Súhlas lebo ten sk web necitujem ani ja, čo každý druhý článok to niečo s RF a pod. Samozrejme samotné české weby pozorne sledujú predmetný výber húfnice a časťo pýtajú ...Zobrazit celý příspěvek

     Súhlas lebo ten sk web necitujem ani ja, čo každý druhý článok to niečo s RF a pod.

     Samozrejme samotné české weby pozorne sledujú predmetný výber húfnice a časťo pýtajú (investigujú):

     zdroj: https://www.euro.cz/byznys/cis...
     zdroj: https://www.euro.cz/blogy/obra...
     zdroj: https://www.e15.cz/domaci/metn... Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     11:29 29.11.2020

     Scotty Je to ubohost srovnávat hned něco se Sputnikem, zdroj sice moc neznám, ale je jasné, že zástupce jednoho uchazeče bude hájit své zájmy, to ostatně vídáme i tady na armádních ...Zobrazit celý příspěvek

     Scotty
     Je to ubohost srovnávat hned něco se Sputnikem, zdroj sice moc neznám, ale je jasné, že zástupce jednoho uchazeče bude hájit své zájmy, to ostatně vídáme i tady na armádních novinách. Požadavek na bojové nebo operační zavedení se používá zcela účelově, jinak by nemohla AČR vybírat BVP z toho co mají ve výběru. EVA je jen další verzí z rodiny houfnice Zuzana, která je ve slovenské armádě zavedena a existují i funkční houfnice na jiných podvozcích Diana a Himalaya.
     Za podstatné považuji to, že AČR zcela dobrovolně odmítla možnost si houfnici EVA důkladně vyzkoušet, přestože to bylo nabízeno, už to že taková možnost byla odmítnuta slovákům, se kterými jsme měli společný stát považuji za ostudu.
     Podvozek vyhovuje a zbytek si mohla armáda vyzkoušet. Stačilo jediné, přijít s tím, že musí zvětšit zásobník munice a mohli jsme mít houfnici v některých parametrech lepší než Caesar, například plně automatická obsluha, kratší doba přípravy a opuštění pozice, lepší odměr pro střelbu (+-40°oproti +-30°) a logistiku se státem přímo sousedícím s námi. Kecy o tom, že Nexter prosadí podvozky Tatra jsou liché, už se tak stalo v případě Titusu a houfnic pro Dánsko.

     Problém MO ČR je pořád stejný, nedokáží sebejednodušší věc nakoupit bez toho, aby se po nich někdo vozil. BVP už dávno mohly být vybrané a ve výrobě, nebýt amatérů, kteří ne-věděli co chtějí, věže s osádkou nebo bez osádky, BVP Puma tak neprošla dále, i když byla při ukázkách nejlepší. Další patálie v běžících tendrech také existují. Mobilními radary protivzdušné obrany se táhnou někde od roku 2014 a stále armáda žádné nové radary nemá. Náhrada vozidel UAZ, snad se už konečně na třetí pokus vyřeší, pokud do té doby Hiluxy nepřestanou vyrábět, tak jako LR Defendery.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      12:09 29.11.2020

      armadnimagazin.sk je celkem profláknutý. Hilux se dělá od roku 1968, ale lidi by si měli konečně zvyknout, že osobní auto je prostě spotřebka. Jestli se nějaký model přestane ...Zobrazit celý příspěvek

      armadnimagazin.sk je celkem profláknutý.

      Hilux se dělá od roku 1968, ale lidi by si měli konečně zvyknout, že osobní auto je prostě spotřebka. Jestli se nějaký model přestane dělat, tak se prostě přejde na jiný.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:44 29.11.2020

      Eva a Zuzana rozhodně nejsou přímé příbuzné. Každá má úplně jinou koncepci a Eva má mnohé nedostatky na které pěkně poukázal zdejší článek. Je to zkrátka zatím pouze ne zcela ...Zobrazit celý příspěvek

      Eva a Zuzana rozhodně nejsou přímé příbuzné. Každá má úplně jinou koncepci a Eva má mnohé nedostatky na které pěkně poukázal zdejší článek. Je to zkrátka zatím pouze ne zcela domyšlený prototyp. To už je lepší Ceasar který si na nic nehraje a je přesně tím čím je. Vezenou houfnicí s maximálně usnadněným poloautomatickým nabíjením. Ono je trochu rozdíl vzít věž Zuzany a posadit ji na jiný podvozek nebo vyrobit něco jako Eva.
      Armáda zkrátka o Evu nemá zájem. Tečka. Nevím z jakého důvodu by ji měli testovat a následně platit Slovákům dokončení do použitelného stavu. Slovákům nic nedlužíme a po pravdě nechápu proč jim dělat nějaké laskavosti. Ano, Nexter kupuje podvozky z Tary Kopřivnice Slováci si je dělají doma. Co je asi pro CSG potažmo Tatru výhodnější?

      Ten poslední odstavec je myšlen zcela vážně? Logicky budou kverulovat a přímo škodit poražení účastníci tendrů. To je celkem logické. Konštrukta se zatím omezila jen na to (nesmyslné) kverulování.
      BVP stokrát vyvrácené kecy. Jasně mohli vybrat od stolu na první dobrou jako Maďaři, ale pokud by se to stalo tak první kdo by tu nadával by byl nějaký flanker.jirka.
      U radarů se snad čeká jen na dodání, ne?
      Hiluxy budou k dispozici do konce rámcové smlouvy. Pak už to armádu nemusí zajímat.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:46 29.11.2020

      Mimochodem já něco srovnávám? Vždyť půlka toho odkazovaného článku je ze Sputniku přímo převzatá.

      Mimochodem já něco srovnávám? Vždyť půlka toho odkazovaného článku je ze Sputniku přímo převzatá.

     • Ján Paliga
      14:08 29.11.2020

      .... práve Armádny magazín je horší ako Sputnik .... :-D A tých nezmyslov čo tam popísali.... Najlepší "expert" sa volá Adam Riečanský.... V článkoch bežne spomína "obdivovateľov ...Zobrazit celý příspěvek

      .... práve Armádny magazín je horší ako Sputnik .... :-D

      A tých nezmyslov čo tam popísali.... Najlepší "expert" sa volá Adam Riečanský.... V článkoch bežne spomína "obdivovateľov mastných hambáčov" a podobné perly ducha.....Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  18:07 26.11.2020

  Tak teď už to dává lepší smysl. Původně chtěli 8 baterií pro DO svých mechanizovaných brigád jako náhradu tažených D30 a D20. Zatím z nějakého (finančního ?) důvodu kupují jen 3. ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak teď už to dává lepší smysl. Původně chtěli 8 baterií pro DO svých mechanizovaných brigád jako náhradu tažených D30 a D20. Zatím z nějakého (finančního ?) důvodu kupují jen 3. Možná v budoucnu přikoupí další.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:45 26.11.2020

  Dobrý článek, díky. Včetně těch ohlasů v ukrajinských médiích. Jinak myslím, že to je pro všechny strany výhodný obchod a pokud Tatra najde dlouhodobé odbytiště, tak jedině dobře. ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý článek, díky. Včetně těch ohlasů v ukrajinských médiích. Jinak myslím, že to je pro všechny strany výhodný obchod a pokud Tatra najde dlouhodobé odbytiště, tak jedině dobře. Nemyslím si, že by zrovna dělostřelectvo bylo po finanční i personální stránce schopno přeskočit ze starých tažených houfnic rovnou na nejmodernější výbavu, co se dá kde po světě sehnat. A otázka, na kolik vyjde jeden výstřel, je na Ukrajině ještě zajímavější, než u nás.Skrýt celý příspěvek

 • xstandis
  16:35 26.11.2020

  Z hlediska Ukrajiny - Dana logická volba. Z hlediska AČR - Caesar mě to až tak logické nepříjde. Pochybuju, že AČR nakoupí moderní naváděnou munici v dostatečném množství. Tudíž ...Zobrazit celý příspěvek

  Z hlediska Ukrajiny - Dana logická volba. Z hlediska AČR - Caesar mě to až tak logické nepříjde. Pochybuju, že AČR nakoupí moderní naváděnou munici v dostatečném množství. Tudíž ten dostřel (a tím pádem cena) jsou vyhozené peníze. Mě by se spíše líbila levnější varianta Zuzany s dostřelem kolem 25 km. Pohyblivá, chrání obsluhu, umožňuje rychlé měnit palebnou pozici. Prostě počítá s tím, že dělostřelectvo bude v dostřelu protivníka, bude tomu uzpůsobeno a bude schopno zasypávat protivníka řádným přídělem munice. Myšlenka, že jej přestřílí je zcela zcestná. Na to by se měly soustředit jiné platformy, např. raketomety. Velmi se mě rovněž líbí samohybný minomet, co mají Poláci. Poměr cena/účinnost je vynikající. Ideálně by podle mě mělo mít jako základní prostředek velké množství samohybných minometů - tyto by odváděly nejvíce práce na bojišti, méně samohybných děl - ty by pracovaly tam, kde už minomety nemůžou a málo raketometů - tyto by sloužily již pro plnění specifických úkolů v týlu protivníka.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   17:03 26.11.2020

   Je jasné, že AČR nebude utrácet bambilióny korun za nákup drahé munice. Jenže v tuhle chvíli je důležité aby AČR měla tu možnost a schopnosti tyto útoky vést. Je to jak s ...Zobrazit celý příspěvek

   Je jasné, že AČR nebude utrácet bambilióny korun za nákup drahé munice.
   Jenže v tuhle chvíli je důležité aby AČR měla tu možnost a schopnosti tyto útoky vést.
   Je to jak s letectvem. Nyní je také nepravděpodobné, že Gripeny AČR nasadí na útoky proti pozemním cílům v nějaké letecké kampani, daleko více je nasazujeme k hlídání vzdušného prostoru. Přesto ale tuto schopnost, možnost provádět útoky na pozemní cíle, AČR cvičí a rozvíjí.
   A o tom to všechno je.
   CAESARY dovolí rozvíjet schopnosti našeho dělostřelectva za cenu, kterou jsme za to ochotni zaplatit.
   Navíc, jelikož se AČR zbavila raketometů (to byla chyba) tak AČR chybí něco co by dokázalo vést palbu na vyšší vzdálenost, což právě CAESARY, a houfnice ráže 155 mm o 52 násobku ráže, umí.
   Což je potřeba.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   19:10 26.11.2020

   "Pohyblivá, chrání obsluhu, umožňuje rychlé měnit palebnou pozici. Prostě počítá s tím, že dělostřelectvo bude v dostřelu protivníka, bude tomu uzpůsobeno a bude schopno zasypávat ...Zobrazit celý příspěvek

   "Pohyblivá, chrání obsluhu, umožňuje rychlé měnit palebnou pozici. Prostě počítá s tím, že dělostřelectvo bude v dostřelu protivníka, bude tomu uzpůsobeno a bude schopno zasypávat protivníka řádným přídělem munice"

   Jenže to co popisuješ splňjje pouze houfnice na pásech. A ty armáda nepoptávala. Houfnice na kolech nikdy nebude mít stejnou ochranu jako ta na pásech. Proto je logické, že se umisťuje za frontu a má delší dostřel. V podstatě jde opravdu jen o klasickou houfnici na podvozku. Kupodivu většina armád to takto chápe.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    20:06 26.11.2020

    On i ten Caesar 8x8 má pancíř stanag 4569 lvl3. Takže to co píšeš platí akorát o Caesar 6x6.

    On i ten Caesar 8x8 má pancíř stanag 4569 lvl3. Takže to co píšeš platí akorát o Caesar 6x6.

    • Charlie
     21:36 26.11.2020

     Jenže to platí jen když je osádka v kabině, ne při vedení palby...

     Jenže to platí jen když je osádka v kabině, ne při vedení palby...

     • skelet
      07:09 27.11.2020

      nj, to už je takový problémek, že těch 16 tun navíc oproti Caesar 6x6 má v boji tak nějak .. naprd.

      nj, to už je takový problémek, že těch 16 tun navíc oproti Caesar 6x6 má v boji tak nějak .. naprd.

     • skelet
      07:10 27.11.2020

      ale stále tajně doufám, že v českém Caesaru bude muset po venku lítat jen jedna "powder monkeys", a ne prakticky všichni jak u Dánů a Frantíků.

      ale stále tajně doufám, že v českém Caesaru bude muset po venku lítat jen jedna "powder monkeys", a ne prakticky všichni jak u Dánů a Frantíků.

  • Nesher
   19:15 26.11.2020

   To, že nad 20 km už nemá smysl střílet "hloupou" municí je nesmysl. Běžné se střílí nad 30 km. Navíc moderní dělo bude přesnější než sebelepší modernizace 40 starého. Ve zbytku má ...Zobrazit celý příspěvek

   To, že nad 20 km už nemá smysl střílet "hloupou" municí je nesmysl. Běžné se střílí nad 30 km. Navíc moderní dělo bude přesnější než sebelepší modernizace 40 starého.
   Ve zbytku má Klimešová pravdu.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:49 26.11.2020

    Co je to běžně? Kde jste se s tím setkal?

    Co je to běžně? Kde jste se s tím setkal?

    • Nesher
     23:33 26.11.2020

     Třeba Francouzi střílí s nenaváděnou municí na 30 km s Caesarem běžně, Poláci to samé nacvičují s Krabem, Němci s PzH 2000.

     Třeba Francouzi střílí s nenaváděnou municí na 30 km s Caesarem běžně, Poláci to samé nacvičují s Krabem, Němci s PzH 2000.

     • flanker.jirka
      18:13 27.11.2020

      A kdy to použili v bojích?

      A kdy to použili v bojích?

  • liberal shark
   08:31 27.11.2020

   Je třeba oddělit pořizovaná SHD od munice. CAESAR může přeci plnit i klasické palebné úlohy s obyčejnou hloupou municí. Tu inteligentní přeci můžeme nakoupit v budoucnosti. Stejně ...Zobrazit celý příspěvek

   Je třeba oddělit pořizovaná SHD od munice. CAESAR může přeci plnit i klasické palebné úlohy s obyčejnou hloupou municí. Tu inteligentní přeci můžeme nakoupit v budoucnosti. Stejně jako u systému H-1 a Spyder se jedná jen o první krok v dlouhé cestě zavádění a rozvíjení nových schopností. Proto nemá smysl naříkat nad malým počtem dnes nakupovaných systémů a munice, zejména té inteligentní, která se navíc velmi rychle vyvíjí.Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  14:01 26.11.2020

  ja v tom mám stále trosku nejasno, vedel by mi niekto napisat co vlastne vyrabaju ceši a co slováci? cize DANA M2 sa vyraba v cesku komplet? a zuzana 2 sa vyraba komplet na ...Zobrazit celý příspěvek

  ja v tom mám stále trosku nejasno, vedel by mi niekto napisat co vlastne vyrabaju ceši a co slováci? cize DANA M2 sa vyraba v cesku komplet? a zuzana 2 sa vyraba komplet na Slovensku? v zuzane je podvozok tatrovacky ale predpokladam.
  Plus by ma zaujimalo aky je medzi DANA M2 a zuzanou 2 rozdiel?Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   14:07 26.11.2020

   Dana je kolesová húfnica navrhnutá a vyrábaná na Slovensku, vtedy ešte v Československu samozrejme. Dana je skratka (Delo Automobilové Nabíjané Automaticky). Dana má hlaveň v ...Zobrazit celý příspěvek

   Dana je kolesová húfnica navrhnutá a vyrábaná na Slovensku, vtedy ešte v Československu samozrejme. Dana je skratka (Delo Automobilové Nabíjané Automaticky). Dana má hlaveň v socialistickej raži 152 mm. Bola vo výzbroji ČSĽA alebo aj v Poľsku. Po revolúcii sme sa preorientovali na západné normy a tak vznikla Zuzana s delom v raži 155 mm. To čo CSG exportuje na Ukrajinu je stará repasovaná Dana vyradená z výzbroje AČRSkrýt celý příspěvek

   • Jura99
    14:17 26.11.2020

    poněkud bych rozvedl, že ta "stará repasovaná" je hloubkově modernizovaná, zjevně má novou optoelektronickou výbavu vč. digitálního SŘP a umí spolupracovat s digitalizovaným ...Zobrazit celý příspěvek

    poněkud bych rozvedl, že ta "stará repasovaná" je hloubkově modernizovaná, zjevně má novou optoelektronickou výbavu vč. digitálního SŘP a umí spolupracovat s digitalizovaným bojištěm. Kabina je zcela nová a podvozek je nový z větší části, motor je repasovaný s novou převodovkou, spojkou, řízením a APU. Více či méně původní zůstává věž s dělem, patrně rozebrané do šroubku a repasované. To celé je za lákavou cenu patrně kolem 1mil. €. K dokonalosti chybí ráže 155mm. Tím se liší od Zuzany2, která dělo 155mm má a pak se také liší cenou, u Z2 je 6mil. €. Pokud CSG pracuje na vlastním dělu 155mm a cenově se vejde kolem 3mil. €, klidně bych s tím Caeasarem chvilku počkal :-).Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     14:21 26.11.2020

     Snažil som sa to podať tak nejak v kocke aby sa v tom nestratil. Toho čo by sa dalo napísať je ešte veľa samozrejme.

     Snažil som sa to podať tak nejak v kocke aby sa v tom nestratil. Toho čo by sa dalo napísať je ešte veľa samozrejme.

    • Miroslav
     14:32 26.11.2020

     Ešte otázku... Ty ako statočný nepriateľ Z2 by si sa s tým ako vyrovnával, že CSG by vám predalo niečo, čo bude zjavne kópiou Z2? Predpokladám, že aj samotné delo bude slovenské. A ...Zobrazit celý příspěvek

     Ešte otázku... Ty ako statočný nepriateľ Z2 by si sa s tým ako vyrovnával, že CSG by vám predalo niečo, čo bude zjavne kópiou Z2? Predpokladám, že aj samotné delo bude slovenské. A tiež bude prototyp čo tie tiež vadí na EVA. Alebo tebe stačí aby tam bol štítok Made in Czechia a nižšia cena? Kde sú tvoje zásady?Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:48 26.11.2020

      CSG má vazby i na srbské zbrojovky, takže to může klidně vycházet i z Nory, stejně tak i ze Zuzany.

      CSG má vazby i na srbské zbrojovky, takže to může klidně vycházet i z Nory, stejně tak i ze Zuzany.

     • Jura99
      14:49 26.11.2020

      nevím s čím přijdou a jestli vůbec přijdou, takže nemůžu dělat závěry. Ovšem líbí se mi, že dosud fungují podstatně lépe, než státní podnik, jednak udělají dobrou modernizaci a ...Zobrazit celý příspěvek

      nevím s čím přijdou a jestli vůbec přijdou, takže nemůžu dělat závěry. Ovšem líbí se mi, že dosud fungují podstatně lépe, než státní podnik, jednak udělají dobrou modernizaci a ještě umí obchodovat, nabídnou dobrou cenu. Konštrukta je zvláštní státní podnik. Nemá výrobu (Z2 slepovali ze subdodávek), neumí zboží ani nabídnout natož obchodovat, nemá nějakou viditelnou modernizaci té houfnice. Podle mě je odsouzena živořit nebo zaniknout. S Cesarem problém nemám, je levný a střelecké parametry má perfektní. Jediná vada, spojená ale s řadou výhod, je ta otevřená architektura.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:58 26.11.2020

      Ja len reagujem na tvoje skoršie komentáre o Zuzane (EVE). Kritizoval si, že celý ten koncept kolesovej húfnice je zlý, má to dlhú hlaveň, nikto iný to nechce kúpiť, EVA je ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja len reagujem na tvoje skoršie komentáre o Zuzane (EVE). Kritizoval si, že celý ten koncept kolesovej húfnice je zlý, má to dlhú hlaveň, nikto iný to nechce kúpiť, EVA je prototyp...

      Ja si myslím, že ak CSG s niečím príde, tak to bude spĺňať všetko to, čo si na Zuzane/EVE kritizoval. Len ma to zaujíma, či ti to potom uˇž vadiť nebude alebo bude vadiť?Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:09 26.11.2020

      pochybuji že by přišli s vlastní nelegální kopií Z2. Tu bych mimochodem vzal na milost za cenu kolem 3-4mil. €. Když budu spekulovat, tak mohou jednak legálně převzít projekt ...Zobrazit celý příspěvek

      pochybuji že by přišli s vlastní nelegální kopií Z2. Tu bych mimochodem vzal na milost za cenu kolem 3-4mil. €. Když budu spekulovat, tak mohou jednak legálně převzít projekt houfnic od Konštrukty (to naznačuje ta údajná nabídka houfnic od ZVL, kterou zčásti CSG ovládá a z druhé části DMD, jenž má Konštruktu) nebo si navrhnou svou konstrukci lehkého typu jako je Caesar.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      15:33 26.11.2020

      Jura V tomhle má Miroslav pravdu, prototyp se sice dá "odpustit" domácí firmě (peníze zůstanou doma), ale tohle není ten případ. Samotné dělo totiž u nás už nikdo nevyrobí, takže ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura
      V tomhle má Miroslav pravdu, prototyp se sice dá "odpustit" domácí firmě (peníze zůstanou doma), ale tohle není ten případ. Samotné dělo totiž u nás už nikdo nevyrobí, takže by se to nejdůležitější muselo dovážet. Kde je potom rozdíl? Na Tatru ti to dělo posadí kdokoliv a o moc víc k tomu stejně nevyrobíme. Jestli si CSG s Konštruktou/Srby něco ukuchtí na export, tak to bude fajn (CSG je obchodně zdatná firma), ale pro AĆR to rozhodně není cesta.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:47 26.11.2020

      Nesher: souhlasím, jsem ovšem zvědavý, jestli se fámy o přípravě 155mm u CSG ukážou jako pravda a pokud ano, co to bude za dělo.

      Nesher: souhlasím, jsem ovšem zvědavý, jestli se fámy o přípravě 155mm u CSG ukážou jako pravda a pokud ano, co to bude za dělo.

     • Miroslav
      17:01 26.11.2020

      Jura: Ja som nič o nelegálnej kópií nepísal. To si zase vyčítal, ako ty sám hovoríš ,,Medzi riadkami" Je len prirodzené, že CSG ktorá nemá skúsenosti s vývojom takého systému sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Ja som nič o nelegálnej kópií nepísal. To si zase vyčítal, ako ty sám hovoríš ,,Medzi riadkami"

      Je len prirodzené, že CSG ktorá nemá skúsenosti s vývojom takého systému sa bude inšpirovať tam, kde to pozná. Teda predpokladám, že ak pôjdu do vývoja, bude sa to minimálne podobať na Z2.Skrýt celý příspěvek

     • lemkin
      18:48 26.11.2020

      Jako bych tu cítil slovenský mindrák z toho, že nejste tou zemí, které se po vámi iniciovaném rozdělení vede lépe ;-)

      Jako bych tu cítil slovenský mindrák z toho, že nejste tou zemí, které se po vámi iniciovaném rozdělení vede lépe ;-)

     • Miroslav
      19:09 26.11.2020

      lemkin: Prečo by sme mali mať nejaký mindrák? Od rozdelenia rastie naša ekonomika neporovnateľne rýchlejšie ako česká lebo po rozdelení sme mali o dosť nevýhodnejšiu štartovaciu ...Zobrazit celý příspěvek

      lemkin: Prečo by sme mali mať nejaký mindrák? Od rozdelenia rastie naša ekonomika neporovnateľne rýchlejšie ako česká lebo po rozdelení sme mali o dosť nevýhodnejšiu štartovaciu pozíciu. Dnes už prakticky nie je rozdiel alebo len minimálny v základných ekonomických parametroch. Okrem teda miery nezamestnanosti lebo vy nemáte toľko cigánov. Tam ste lepší o nejaké 2-3 percentá čo je pomerne dosť.

      Mimochodom, V ČR sa robil prieskum o tom, čo najviac Česi závidia Slovákom. A Tatry to neboli. Tie skončili až na druhom mieste. Kto uhádne, čo bolo na mieste prvom?Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:22 26.11.2020

      pocitam ze Caputovou ? Jo je atraktivni a ma recnicky dar. Bohuzel premier se moc nepovedl.

      pocitam ze Caputovou ? Jo je atraktivni a ma recnicky dar. Bohuzel premier se moc nepovedl.

     • Miroslav
      19:29 26.11.2020

      Budeš prekvapený. Na prvom mieste skončila treska

      Budeš prekvapený. Na prvom mieste skončila treska

     • Charlie
      21:56 26.11.2020

      Pokud jde o případnou výrobu pokračovatele DANY tady v ČR, neočekávám nějaké velké rozdíly oproti Zuzaně 2. Můj hrubý odhad bude, že použijí stejnou kabinu a podvozky jako v ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud jde o případnou výrobu pokračovatele DANY tady v ČR, neočekávám nějaké velké rozdíly oproti Zuzaně 2.

      Můj hrubý odhad bude, že použijí stejnou kabinu a podvozky jako v případě modernizovaných Dan (s tím, že místo repasovaných dílů se osadí nové, nebudou dvanáctiválce, ale jenom osmiválce atp.), stejnou konstrukci věže a obdobný systém nabíjení (přeci jen to je ozkoušené, svařit pancéřové pláty umí viz Pandury) Nenašel sem, jak je upravený zásobník složí u Z2, to si Konštrukta asi hlídá, ale upravit ho pro dělené náplně určitě půjde: Na Paladinech je mají nastrkané v takových plastových futrálech, ze kterých je nabíječ zasouvá do komory.Skrýt celý příspěvek

     • Charlie
      21:58 26.11.2020

      Ještě dokončení - u 155mm hlavní má CSG dvě možnosti, buďto využije vlastní dělovku, nebo můžou kanony koupit u Srbů, ti vyrábí 152mm kanonové houfnice s 52 rážovými hlavněmi taky. Zobrazit celý příspěvek

      Ještě dokončení - u 155mm hlavní má CSG dvě možnosti, buďto využije vlastní dělovku, nebo můžou kanony koupit u Srbů, ti vyrábí 152mm kanonové houfnice s 52 rážovými hlavněmi taky.Skrýt celý příspěvek

     • Charlie
      22:00 26.11.2020

      A ještě poslední kousíček - střelby z Paladinu. Nabíjení je doslova koncert, posádka musí být dobře secvičená, aby si nepřekážela a každý dělal to co má, a nabíječi se docela ...Zobrazit celý příspěvek

      A ještě poslední kousíček - střelby z Paladinu. Nabíjení je doslova koncert, posádka musí být dobře secvičená, aby si nepřekážela a každý dělal to co má, a nabíječi se docela nadřou při tahání granátů.

      https://youtu.be/IB3EV1mSeVE... Skrýt celý příspěvek

     • stirling
      13:10 27.11.2020

      Také bych byl moc zvědavý na houfnici od CSG, jak vidíme u dany m2 tak kopletní digitální houfnice není pro ně problém. Vhledem ke zkušenosti s danama, si asi troufnou i na ...Zobrazit celý příspěvek

      Také bych byl moc zvědavý na houfnici od CSG, jak vidíme u dany m2 tak kopletní digitální houfnice není pro ně problém. Vhledem ke zkušenosti s danama, si asi troufnou i na konstrukci vlastního automatu/podavače a kde vzít to co jim schází, tedy hlavně hlaveň? Vedle slováků, je možnost nákupu právě u nexteru nebo nově i u rheinmetallu se kterým nově podepsali dohodu.
      Takže cest je několik a schopnost na to ostatní určitě mají, do tohot scénáře mě jen nezapadá, že by si CSG s takovým projektem nechalo uniknout zakázku pro AČR. Právě to poslední mě připadá, že je to spíše fáma či to bude z části nějaký recyklát jako u dan. Nebo důvod zadrhnutí vyjádnávání o smlouvě s Nexterem je právě tenhle.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  12:38 26.11.2020

  Okrem Azerbajdžanu netreba zabúdať na to, že húfnice DANA má i Gruzínsko s ktorým Ukrajina úzko spolupracuje a určite sa s nimi Ukrajinci dôkladne zoznámili.

  Okrem Azerbajdžanu netreba zabúdať na to, že húfnice DANA má i Gruzínsko s ktorým Ukrajina úzko spolupracuje a určite sa s nimi Ukrajinci dôkladne zoznámili.

  • Gator
   13:18 26.11.2020

   A 120 kusů taky Kazachstán, kde zůstaly po rozpadu SSSR.

   A 120 kusů taky Kazachstán, kde zůstaly po rozpadu SSSR.

  • Jura99
   13:50 26.11.2020

   Gruzie o část houfnic přišla v 2008 ve válce s Ruskem a má původní "analogové" verze.

   Gruzie o část houfnic přišla v 2008 ve válce s Ruskem a má původní "analogové" verze.

 • Arthur
  11:48 26.11.2020

  Ukrajinci s ShKH DANA M2 (Azerbajdžanci s ShKH DANA M1) ostrieľaní bojmi zjavne veľmi dobre vedia využiť účelnú a účinnú a zároveň efektívnu a hospodárnu modernizovanú verziu ...Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajinci s ShKH DANA M2 (Azerbajdžanci s ShKH DANA M1) ostrieľaní bojmi zjavne veľmi dobre vedia využiť účelnú a účinnú a zároveň efektívnu a hospodárnu modernizovanú verziu samohybného dela obrneného (tzv. tankové) na kolesovom podvozku kde ako vidieť táto koncepcia je stále zákazníkmi nielen pri cvičení, ale aj v bojovej praxi veľmi žiaduca.

  Z toho čo bolo nateraz medializované sa to zdá byť veľmi výhodný nákup pre Ukrajinskú armádu (26ks kupujú Ukrajinci za 905 miliónov Kč) až sa natíska otázka PREČO to podobne výhodne alebo dokonca výhodnejšie podľa pôvodného plánu sa nezrealizovalo - nedotiahlo aj pre tzv. "materského" zákazníka tj. MOČR (AČR)?

  Len pripomeňme, že modernizácia mala prebiehať v 3 etapách, a poslednú modernizovanú húfnicu mala AČR získať do konca LISTOPADU 2020 (aké paradoxné...).

  Zároveň treba dodať, že na SKLADE máte údajne desaťtisíce 152mm munície za niekoľko miliard KČ a nehovoriac, že pre ShKH DANA je vytvorená celá logistiku a zázemie (ktoré budú tiež stáť nemalé finančné prostriedky pri zavádzaní koncepčne novej húfnice).

  https://www.euro.cz/byznys/hou...
  https://www.idnes.cz/zpravy/na...

  Nemať záujem o vlastný osvedčený, vyskúšaný, overený doma a aj u iných vo svete ShKH v modernizovanej verzii je naozaj veľmi zvláštne.

  Podporil by sa tak domáci obranný priemysel (dane a odvody zostanú v domácej ekonomike) pričom pre nich by aj tá prvá splátka 500 miliónov Kč na rok 2021 bola v čase krizy COVID-19 ako dar z nebies.

  Proste WIN-WIN, ale ako vidím nielen časy sú zvláštne... a opakujem paradoxne už ste mohli mať 33ks modernizovaných ShKH DANA M2...Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   11:57 26.11.2020

   Odpověď na tenhle váš nesmysl, který píšete pod každým článkem o houfnicích, je prostá. AČR požaduje novou houfnici v ráží 155 mm, což se při modernizaci DANY nyní nenabízí ta je ...Zobrazit celý příspěvek

   Odpověď na tenhle váš nesmysl, který píšete pod každým článkem o houfnicích, je prostá.
   AČR požaduje novou houfnici v ráží 155 mm, což se při modernizaci DANY nyní nenabízí ta je stále v ráži 152 mm.
   Nevím co pořád na tom nechápete.
   Pokud někdo chce houfnici v ráži 155 mm, tak asi nebude utrácet finance za stroj v ráži 152 mm. To je snad logické. Novím co pořád na tom nechápete. O modernizaci ShKH DANA M2 v AČR nikdo zájem nemá, protože není v ráži 155 mm NATO.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    12:47 26.11.2020

    Máte samozřejmě pravdu, ale slovy klasika " je to marný, je to marný, je to marný". Už jen ty řeči o desítkách tisíc kusů munice, které je přitom stará x desítek let. Navíc v ...Zobrazit celý příspěvek

    Máte samozřejmě pravdu, ale slovy klasika " je to marný, je to marný, je to marný". Už jen ty řeči o desítkách tisíc kusů munice, které je přitom stará x desítek let. Navíc v případě války spíše od spojenců seženeme munici ráže 155 mm než 152 mm. O tom, že by to stejně bylo řešení jen na pár let, na NATO ráži prostě stejně přejít budeme muset tak jako tak. Takže by se je vyhodily peníze oknem. Další problém, SŘP dělostřelectva, byli bychom odkázáni na jediný systém na trhu. Západní systémy ráži 152 mm neumí.
    Nejlépe na tuto Arturovu obsedantní posedlost nereagovat.Skrýt celý příspěvek

  • segal7
   12:20 26.11.2020

   Modernizace bez nové - prodloužené hlavně ( min. na 47 ráží jak to mělo být u Ondavy) je v případě AČR nesmysl a ro by zase bylo za jiné koruny...když pominu ostatní

   Modernizace bez nové - prodloužené hlavně ( min. na 47 ráží jak to mělo být u Ondavy) je v případě AČR nesmysl a ro by zase bylo za jiné koruny...když pominu ostatní

  • satai
   12:23 26.11.2020

   Uz zase?

   Ze te bavi tim nesmyslem porad tapetovat :-/

   Uz zase?

   Ze te bavi tim nesmyslem porad tapetovat :-/

  • skelet
   13:00 26.11.2020

   1. malý dostřel, který AČR nemá čím kompenzovat (letectvo, raketomety) 2.ráže 152mm, kdy okolní státy přecházejí na ráži 155mm. Maďarsko a Slovensko zcela, Polsko za pár let rovněž ...Zobrazit celý příspěvek

   1. malý dostřel, který AČR nemá čím kompenzovat (letectvo, raketomety)
   2.ráže 152mm, kdy okolní státy přecházejí na ráži 155mm. Maďarsko a Slovensko zcela, Polsko za pár let rovněž zcela.
   3. nedostatek finančních zdrojů v čase, tedy modernizace houfnic za pár let ohrozí náhradu jiných zastaralých systémů nebo je budeme muset používat, i v době, kdy i verze M2 bude silně zastaralá.

   Modernizace DANA M2 by byla pro AČR vhodná pouze tehdy, pokud:
   a) bychom zaváděli dělostřelecký systém 155mm a navíc bychom chtěli navýšit počty dělostřeleckých jednotek.
   b) v dalších spojeneckých státech se ve velkém používala munice ráže 152mm.
   Bod A i B neplatí, proto se nevyplatí ani modernizace houfnice DANA.
   Houfnice DANA je vhodná jen pro přestavbu k jiným systémům - samohybný minomet, nosič lehké houfnice, ShPlK, případně ShPLDvK nebo ShPLRK.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   14:25 26.11.2020

   No, já bych se Arthura s tím "nesmyslem" zčásti zastal. Pokud se potvrdí ta nízká cena, kterou DANA M2 údajně stála, tak je to hodně muziky za malé peníze. Pokud M2 pracuje v ...Zobrazit celý příspěvek

   No, já bych se Arthura s tím "nesmyslem" zčásti zastal. Pokud se potvrdí ta nízká cena, kterou DANA M2 údajně stála, tak je to hodně muziky za malé peníze. Pokud M2 pracuje v digitálním bojišti stejně jako moderní houfnice, tak se liší jen dostřelem a chytrou municí. To není vada, se kterou by se nedalo žít. Změnil bych koncepci, jeden oddíl DANA M2 přivtělil do 4brn a pro 7mbr koupil pásové K9 a tanky K2.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    15:35 26.11.2020

    Pořád ta máš odlišnou munici, to dlouhodobě nedává smysl.

    Pořád ta máš odlišnou munici, to dlouhodobě nedává smysl.

    • Jura99
     15:48 26.11.2020

     rozumím, ale za cenu 1mil € (pokud je pravá) za digitální dělo je skoro trestuhodné nechat bez povšimnutí.

     rozumím, ale za cenu 1mil € (pokud je pravá) za digitální dělo je skoro trestuhodné nechat bez povšimnutí.

     • Nesher
      16:03 26.11.2020

      Podle mě nejrozumnější co se dá dělat je koupit Caesary tak jak je to v plánu. Dana strčit do skladu a když časem zbydou peníze, tak nechat ty v nejlepším stavu v CSG repasovat a ...Zobrazit celý příspěvek

      Podle mě nejrozumnější co se dá dělat je koupit Caesary tak jak je to v plánu. Dana strčit do skladu a když časem zbydou peníze, tak nechat ty v nejlepším stavu v CSG repasovat a modernizovat (jako rezervu pro případ války). Pak je, ale otázka co s tou municí, ta co máme bude díky stáří za pár let víc nebezpečná obsluhám než nepříteli a nová není o nic levnější než ta pro ráži 155mm.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      22:16 26.11.2020

      Presne tak!

      Presne tak!

 • Pauli
  11:37 26.11.2020

  Ukrajinci kupují Tatry a mezitím jim bankrotuje Kraz. Nezájem. MotorSič mohla zachránit Čína a místo toho to vypadá na bankrot úplně stejně. Antonov je další na seznamu a pak ...Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajinci kupují Tatry a mezitím jim bankrotuje Kraz. Nezájem.
  MotorSič mohla zachránit Čína a místo toho to vypadá na bankrot úplně stejně.
  Antonov je další na seznamu a pak hurá sbohem kdysi slavné značkySkrýt celý příspěvek

  • Rase
   11:45 26.11.2020

   Není to spíš tak, že KrAZ zbankrotoval a tak armáda pořizuje Tatrovky? Pokud byla armáda třeba nespokojená s dodávkami vozidel, tak je docela logické, že od nich nekupovali.

   Není to spíš tak, že KrAZ zbankrotoval a tak armáda pořizuje Tatrovky? Pokud byla armáda třeba nespokojená s dodávkami vozidel, tak je docela logické, že od nich nekupovali.

  • dusan
   12:17 26.11.2020

   A ? Krach neefektívnej firmy je normálny proces. Deje sa to po celom svete. Skôr je problém umelé udržiavanie neefektívnych firiem. Na Slovensku tiež dávno neexistujú veľké ...Zobrazit celý příspěvek

   A ?

   Krach neefektívnej firmy je normálny proces. Deje sa to po celom svete. Skôr je problém umelé udržiavanie neefektívnych firiem.

   Na Slovensku tiež dávno neexistujú veľké strojárske giganty zo socíku a koho to už dnes trápi ?Skrýt celý příspěvek

   • Pauli
    13:02 26.11.2020

    Však já nic nenamítám.. Jen podotýkám, že z Ukrajiny se místo vývozce techniky a know how stává čistě dovozce, bez know how. A týká se to kdysi významných a stále významných ...Zobrazit celý příspěvek

    Však já nic nenamítám.. Jen podotýkám, že z Ukrajiny se místo vývozce techniky a know how stává čistě dovozce, bez know how. A týká se to kdysi významných a stále významných značek. Kraz se prostě vytuneloval a vaz mu zlomila ztráta trhů. Nadruhou stranu stát na to zjevně ani nereagoval a rezignovaně přihlížel, jak další podnik zavírá a posílá lidi na pracák. Spíš mě ale zarazilo, jak zazdili ten MotorSič i když měl zajištěnou budoucnost a trhy. Po letech najednou začal být problém, že jsou to investice z Číny a ty někdo nedokázal akceptovat. Tak to raději nechají padnout na čumák taky... Jsem zvědavý, jak nakonec ten spor urovnají. Zatím to vypadá na žalobu a vymáhání něčeho, co už bez užitku prohýřiliSkrýt celý příspěvek

    • skelet
     13:40 26.11.2020

     klidně se může stát, že Tatra tam přesune výrobu svých starších výrobků. Třeba pro svou řadu Terra už tu sotva najde uplatnění (krom HZS), ale vyráběná na Ukrajině? Tam ještě svou ...Zobrazit celý příspěvek

     klidně se může stát, že Tatra tam přesune výrobu svých starších výrobků. Třeba pro svou řadu Terra už tu sotva najde uplatnění (krom HZS), ale vyráběná na Ukrajině? Tam ještě svou práci udělat může.
     Jaké Euro vlastně platí na Ukrajině u nových náklaďáků?Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:55 26.11.2020

      Proč starších ? Představa, že Ukrajinec prahne po starém, ojetém, rozbitém a levném je lichá. Časy se mění, a problémy Krazu mohou mít jádro právě v tom, že ukrajinští odběratelé ...Zobrazit celý příspěvek

      Proč starších ? Představa, že Ukrajinec prahne po starém, ojetém, rozbitém a levném je lichá. Časy se mění, a problémy Krazu mohou mít jádro právě v tom, že ukrajinští odběratelé přišli na chuť nově pořízené západní technice. U nás takto svého času krachnul Liaz a Tatra měla na mále, stavební firmy si nakupovaly krásné nové osmikolky od DAfu, MB atp. v době, kdy Tatra neměla podobně moderní auto, nyní už má pár let Phoenix a ten je také na stavbách dost vidět.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:04 26.11.2020

      Výhoda Tatry je ta, že může nabídnout obojí. Lowcost v podobě Terry, ale mainstream v podobě Phoenixe.

      Výhoda Tatry je ta, že může nabídnout obojí. Lowcost v podobě Terry, ale mainstream v podobě Phoenixe.

 • StandaBlabol
  11:35 26.11.2020

  Za mě je nejvíc sporným bodem v celém nákupu počet kusů. Čekal bych, že vybrali levnější systém právě proto, aby byly schopní jím vyzbrojit dostatečné množství jednotek. 26 kusů je ...Zobrazit celý příspěvek

  Za mě je nejvíc sporným bodem v celém nákupu počet kusů. Čekal bych, že vybrali levnější systém právě proto, aby byly schopní jím vyzbrojit dostatečné množství jednotek. 26 kusů je strašně málo.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   11:40 26.11.2020

   Zbytočne im kupovať viac na preklenutie obdobia, kým prejdú k 155 mm. Vycvičia posádky, niečo stratia na východe a potom pôjdu po Zuzane alebo ak im CSG bude schopná ponúknuť ...Zobrazit celý příspěvek

   Zbytočne im kupovať viac na preklenutie obdobia, kým prejdú k 155 mm. Vycvičia posádky, niečo stratia na východe a potom pôjdu po Zuzane alebo ak im CSG bude schopná ponúknuť 155-ku, tak možno tam.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   11:42 26.11.2020

   Vojenská technika se běžně pořizuje ve várkách, tedy pokud budou Ukrajinci s Danami spokojení a osvědčí se, tak pořídí další. EA ještě nějaké má na skladě, tak cca dalších 26 by ...Zobrazit celý příspěvek

   Vojenská technika se běžně pořizuje ve várkách, tedy pokud budou Ukrajinci s Danami spokojení a osvědčí se, tak pořídí další. EA ještě nějaké má na skladě, tak cca dalších 26 by neměl být problém (víc ale nevím).Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  10:21 26.11.2020

  "Důvod je zřejmě prostý ‒ nikdo jiný, kromě českých nebo slovenských firem, není ochoten ukrajinské armádě takto výkonné zbraně prodat." - on by jim ty zbraně prodal kdokoliv, ...Zobrazit celý příspěvek

  "Důvod je zřejmě prostý ‒ nikdo jiný, kromě českých nebo slovenských firem, není ochoten ukrajinské armádě takto výkonné zbraně prodat." - on by jim ty zbraně prodal kdokoliv, kdyby měli na zaplacení. A když to bude zadarmo, tak nepůjde o prodej, ale o dar.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   11:14 26.11.2020

   Tu nejde len o peniaze ale aj politiku. Predať Ukrajine výkonné zbrane znamená sekundárny stret s Ruskom a o to nikto z obchodných partnerov Ruska kvôli Ukrajine nestojí. Rozhodne ...Zobrazit celý příspěvek

   Tu nejde len o peniaze ale aj politiku. Predať Ukrajine výkonné zbrane znamená sekundárny stret s Ruskom a o to nikto z obchodných partnerov Ruska kvôli Ukrajine nestojí. Rozhodne nie Nemecko a zrejme ani Francúzsko napríklad. Nemecko a Francúzsko totiž majú emancipačné plány a k tomu potrebujú mať Rusko na svojej straneSkrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    11:33 26.11.2020

    Můžeš to rozvést? K čemu konkrétně potřebuje Německo (nebo Francie) Rusko na své straně? A proč v tom případě eskaluje krizi ve vztazích "jenom" kvůli Navalnému. Jinak případná ...Zobrazit celý příspěvek

    Můžeš to rozvést? K čemu konkrétně potřebuje Německo (nebo Francie) Rusko na své straně? A proč v tom případě eskaluje krizi ve vztazích "jenom" kvůli Navalnému. Jinak případná neochota Německa nebo Francie prodat Ukrajině zbraně stejně Ukrajincům vadit nemusí, protože Američani s tím očividně problém nemají. Hlavní problém v nákupech nové techniky očividně není politický ale nedostatek peněz na drahé a moderní západní zbraně.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     11:37 26.11.2020

     Netreba nič rozvádzať... Energie. Čo iné? Rusi potrebujú predávať a Nemci potrebujú kupovať. Vidíš za tým niečo iné?

     Netreba nič rozvádzať... Energie. Čo iné? Rusi potrebujú predávať a Nemci potrebujú kupovať. Vidíš za tým niečo iné?

     • dusan
      12:22 26.11.2020

      Tam netreba žiadnu politiku .... stačia peniaze : ) Keby i v Nemecku vydali na Putina zatykač, tak určite Rusi neprestanú dodávať plyn ... nemôžu si to totiž dovoliť ... Źe je v ...Zobrazit celý příspěvek

      Tam netreba žiadnu politiku .... stačia peniaze : )

      Keby i v Nemecku vydali na Putina zatykač, tak určite Rusi neprestanú dodávať plyn ... nemôžu si to totiž dovoliť ...

      Źe je v tom politika je o tom, že Rusi majú na výplatnej páske veľa Nemcov a bývalý premiér je žiarivý príklad, kedy nerozhoduje ekonomika, ale lobing ...

      Nemecko je to čo má penieze .... ono diktuje .... že si dávajú na Rusov "pozor" je politika na Rusko naviazaných biznismenov.

      Mimochodom ..... síce sú ruské záujmy v Nemecku cítiť ... reálne je Rusko pre nemecký vývoz bezvýznamná krajina .... cca 2 % exportu.... cca ako Slovensko či Česko. Číže to celé proruské "kvílenie" v Nemecku je len o pár firmách .... Nemecku môže byť celé Rusko ako trh ukradnuté ....Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      12:59 26.11.2020

      Rusko je na prodeji surovin závislé. A nemůže si dovolit nedodávat Němcům jenom proto, že by Ukrajincům prodali nějaké zbraně.

      Rusko je na prodeji surovin závislé. A nemůže si dovolit nedodávat Němcům jenom proto, že by Ukrajincům prodali nějaké zbraně.

     • Miroslav
      13:07 26.11.2020

      Standa: To je síce pravda ale dohody sú dohody a kšeft je kšeft

      Standa: To je síce pravda ale dohody sú dohody a kšeft je kšeft

     • flanker.jirka
      17:57 26.11.2020

      Miroslav Zapomínáte, že Německo a Francie chtějí také prodávat a například zemědělské komodity pěstované pod dotacemi vozí i do Ruska. Rusko je pro ně stále potenciální trh s ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Zapomínáte, že Německo a Francie chtějí také prodávat a například zemědělské komodity pěstované pod dotacemi vozí i do Ruska. Rusko je pro ně stále potenciální trh s velkým počtem obyvatelstva, které sice západ nenávidí, ale zboží ze západu uvítá.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:59 26.11.2020

      Miroslav Je klidně možné, že se situace v Rusku ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav

      Je klidně možné, že se situace v Rusku změní.
      https://www.novinky.cz/zahrani... Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     13:39 26.11.2020

     Německo - zemní plyn, Francie - jaderná energetika a zbraně

     Německo - zemní plyn, Francie - jaderná energetika a zbraně

  • StandaBlabol
   11:30 26.11.2020

   Proč myslíš, že nikdo jiný Ukrajině neprodá výkonné zbraně? Turci jim dodávají drony a určitě ne jako dar. Američani v rámci pomoci posílají i Javeliny. Navíc podle toho článku to ...Zobrazit celý příspěvek

   Proč myslíš, že nikdo jiný Ukrajině neprodá výkonné zbraně? Turci jim dodávají drony a určitě ne jako dar. Američani v rámci pomoci posílají i Javeliny. Navíc podle toho článku to vypadá, že smlouva je přímo mezi Ukrspecexport a firmou Excalibur Army. Dost pochybuju, že by si soukromá firma smluvně nepohlídala platby. Možná se časem ukáže, že mají nějaké garance od Českého státu nebo Ukrajiny.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    12:25 26.11.2020

    No je to realita .... bohužial ... To smiešne embargo v čase ruskej invázie bolo totálne absurdné .... legálna vláda nemohla nakúpiť zbrane pred okupantom .... fakt "mierotvorci" ...Zobrazit celý příspěvek

    No je to realita .... bohužial ...

    To smiešne embargo v čase ruskej invázie bolo totálne absurdné .... legálna vláda nemohla nakúpiť zbrane pred okupantom .... fakt "mierotvorci" v EÚ .... Putin sa musel rehotať ....

    Stále je to cítiť .... je to jednoducho tak ... ruská propaganda funguje a tak isto ruský lobing, ktorý nešetrí bubáky pre "správnych" politikov ...Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
   17:37 26.11.2020

   Pánove, mám pocit, že jste ty úvahy trochu překombinovali. Ukrajina preci poptávala 152 mm houfnici a západní firmy ji nenabídly nejspíš proto, že ji nemají v portfoliu. Nebo ...Zobrazit celý příspěvek

   Pánove, mám pocit, že jste ty úvahy trochu překombinovali. Ukrajina preci poptávala 152 mm houfnici a západní firmy ji nenabídly nejspíš proto, že ji nemají v portfoliu. Nebo mají?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...