Houfnice M777 na Ukrajině

Houfnice M777 na Ukrajině
Houfnice M777A2 v Sýrii / U.S. Army, Cpl. Isaiah Scott (Zvětšit)

Ukrajinská armáda již používá americké tažené houfnice M777 ráže 155 mm. Houfnice má zajímavé technické parametry a schopnosti. Ještě zajímavější jsou ale schopnosti západní dělostřelecké munice.

Podle veřejně dostupných informací ukrajinská armáda získala 90 tažených houfnic M777 ze Spojených států, šest houfnic z Kanady a čtyři z Austrálie. Minimálně část houfnic je verzi M777A2 s digitálním systémem řízení palby. Kanada totiž poslala Ukrajině naváděné granáty Excalibur (viz dále), které lze odpalovat pouze z verze „A2“.

Kromě toho Spojené státy pro transport houfnic, obsluhy a munice dodaly 70 nákladních vozidel FMTV (Family of Medium Tactical Vehicles) s podvozkem 6×6 a pancéřovanou kabinou. Mimochodem stejný typ vozidel využívat raketomet M1140 HIMARS (HIgh-Mobility Artillery Rocket System). Ten je také zvažován v rámci potenciálních zbrojních dodávek na Ukrajinu.

Hlavní předností M777 je nízká hmotnost houfnice, pouze 4200 kilogramů. Je do dáno rozsáhlým využitím titanu v konstrukci lafety. Nízká hmotnost umožňuje transport houfnice v podvěsu pod vrtulníky CH-47F Chinook a CH-53K King Stallion. Teoreticky lze houfnici přepravit i pod vrtulníkem UH-60 Black Hawk, i když maximální povolené zatížení vrtulníku v podvěsu je o něco nižší (4100 kilogramů).

Zajímavou konstrukční vlastností houfnice je nízká palná výška, tedy vzdálenost od osy hlavně kanonu při nulové elevaci od země. Čím nižší palná výška kanonu, tím je zbraň stabilnější při střelbě. Současně se ale musí pamatovat na střelbu maximální elevací (u M777 přes 70°), protože zde musí být prostor pro zákluz hlavně.


Příprava houfnice k palbě

Nízká palná výška také usnadňuje silniční transport kanonu (viz video níže), protože kanon má nízké těžiště. Nízká výška umožňuje také jeho dopravu v turbovrtulových letounech C-130.

V současné době ukrajinská armáda využívá tři základní typy tažených houfnic sovětské výroby – D-20 (5200 kilogramů), 2A36 Giacint-B (9760 kilogramů) a 2A65 Msta-B (6800 kilogramů). Všechny tři houfnice jsou ráže 152 mm. Kromě toho Ukrajina ve velkém využívá tažené houfnice D-30 ráže 122 mm.

Ukrajina se ale všech těchto houfnic zbaví a kompletně přejde na zbraně NATO, a to z velmi prostého důvodu. Ukrajina velmi rychle spotřebovává zásobu dělostřelecké munice ráže 122 a 152 milimetrů. A západní země mohou Ukrajině v potřebném množství dodávat pouze munici ráže 155 mm. Můžeme tedy počítat s dalšími masivními dodávkami západních houfnic (tažených i samohybných) na Ukrajinu. Nepochybně i houfnic M777, protože jsou stále ve výrobě.

Transport M777 pomocí FMTV. Všimněte si převážených granátů.

Podle otevřených zdrojů pouze Spojené státy poskytly Ukrajině přes 200 000 granátů ráže 155 mm. To zahrnuje i dodávku 25 000 kusů dělostřelecké munice v rámci posledního balíčku pomoci ve výši 150 milionů dolarů.

Houfnici M777 obsluhuje pět lidí, maximální počáteční rychlost palby je sedm ran za minutu, trvalá dva výstřely za minutu. Hlavní předností pro ukrajinskou armádu nejsou ale takticko-technické parametry M777, ale možnost využití široké škály moderní západní dělostřelecké munice.

S klasickým „hloupým“ granátem M107 je dostřel 24 kilometrů. Existují také granáty M549 a M795 s prodlouženým doletem. Ukrajina dostala všechny tři typy. Ukrajinci také mohli dostat M864 se submunicí určenou k ničení živé síly a vozidel.


M777 na Ukrajině

Ukrajina dostala i neurčitý počet satelitem naváděných granátů M982 Excalibur s dostřelem 40 kilometrů. Excalibur na maximální vzdálenost umí přesně zasahovat jednotlivá vozidla.

Cena granátu je zhruba 100 000 dolarů, tedy 2,4 milionu Kč. Bude se tedy používat jen na velmi hodnotné cíle, jako jsou štáby, muniční sklady nebo systémy protivzdušné obrany.

Mnohem zajímavější je potenciální dodávka naváděcích kitů M1156 PGK (Precision Guidance Kit). PGK se šroubuje na klasické granáty M107, M549 a M795 místo nárazového zapalovače. Součástí PGK je zapalovač, elektronika a stavitelné aerodynamické plochy.

Granáty M549 na Ukrajině

Cena PGK je 10 000 dolarů a kruhová odchylka je pod 30 metrů. S touto municí se tak vyplatí na maximální vzdálenost (zhruba 30 km) ničit jednotlivá obrněná vozidla nebo postavení dělostřelectva. Případně lze pomocí PGK poskytovat vojákům blízkou palebnou podporu – lze zasahovat protivníka teoreticky pouze desítky metrů od vlastních pozic.

PGK munice se navádí na cíl pomocí údajů z GPS. Před odpálením se do náboje pouze nahrají přesné souřadnice daného cíle. Nastavení probíhá bezdrátově pomocí programovací násady, která se usazuje přímo na zapalovač. PGK má být odolná i proti prostředkům elektronického boje.

Nakonec Ukrajinci mohou dostat také protitankové granáty – možné jsou dodávky americké munice SADARM (Sense and Destroy ARMor), německé SMArt 155 nebo francousko-švédské 155 BONUS. Ve všech třech případech je princip fungování stejný. Nad cílem se z granátu uvolní dva kusy submunice. Ty jsou aerodynamicky stabilizovány a pomocí infračerveného senzoru skenují prostor pod sebou. Zachycený cíl je pak ničen v určité vzdálenosti pomocí projektilu tvarovaném explozí (EFP).

Zdroje: Defense Express, Oryx

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indie kupuje americké houfnice M777A2

Indická armáda získá od americké pobočky BAE Systems 145 tažných houfnic M777A2 LW155 a další ...

Testy houfnice M777ER s nejdelším dostřelem na světě

Vojenský výzkumný závod Picatinny Arsenal americké armády (US Army) pokračuje ve střeleckých ...

KOMENTÁŘ: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji

Efektivnost dělostřelecké palby na pozemní cíle závisí především na tom, zda palba je pozorovaná či ...

Polské dělostřelectvo: 500 samohybných houfnic Krab ráže 155 mm

Polská houfnice Krab je jednou z mála samohybných houfnic ráže 155 mm vyráběných na Západě. Tyto ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Jan Grohmann
    08:18 12.05.2022

    Granáty M549A1 a M795 na Ukrajině.
    https://twitter.com/UAWeapons/...

    Granáty M549A1 a M795 na Ukrajině.
    https://twitter.com/UAWeapons/...

  • Pigtail
    19:39 10.05.2022

    https://twitter.com/TrentTelen... pokud někoho zajímá dělostřelectvo tak doporučuji tento materiál .... je úplně jedno jaké má Ukrajina dělostřelectvo ...Zobrazit celý příspěvek

    https://twitter.com/TrentTelen... pokud někoho zajímá dělostřelectvo tak doporučuji tento materiál .... je úplně jedno jaké má Ukrajina dělostřelectvo protože všechny systémy zastřešuje jejich GIS Art, který stáhl čas od požadavku po výstřel z 20min na 30sec ... to není překlep ... a díky Starlinku je to online pořád, stačí najít cíl a během pár minut na můžou vystřelit všechny děla a minomety v dosahu ... proti něčemu takovému se těžko brání, jasně mají radary a umí counterfire ale když vystřelí x baterií z více směrů tak to není efektivní obrana ... momentálně má Ukrajina asi nejlepší dělostřelectvo na světě, pro představu Američanům to trvá 20min než to projde řetezcem velení, JAGy atd. ... děla jsou fajn, ale dobrý systém + Munsk je ten gamechangerSkrýt celý příspěvek

  • Misonek 76
    10:30 10.05.2022

    No videl bych to klidne i tak ze armadu prezbroji na 155 mm a pokud zbude neco s ruskejch razi muze to 122 a 152 mm proc se toho zbavovat tak klidne teritorialni jednotky. Alespon ...Zobrazit celý příspěvek

    No videl bych to klidne i tak ze armadu prezbroji na 155 mm a pokud zbude neco s ruskejch razi muze to 122 a 152 mm proc se toho zbavovat tak klidne teritorialni jednotky. Alespon pro zacatek a casem taky prezbrojit. Myslim ze Ukraina neudela tu samou chybu jako jsem udelali mi ze jsme se v 90 tech zbavili uplne vseho.Skrýt celý příspěvek

  • greenBelt
    08:25 10.05.2022

    Myslím, že až to bude možné, tak toto je ideální kandidát na hromadnou výrobu na ukrajinském území.

    Myslím, že až to bude možné, tak toto je ideální kandidát na hromadnou výrobu na ukrajinském území.

  • TF_HU
    05:42 10.05.2022

    Co se týče výcviku ukrajinské armády a dodávané vojenské techniky, mají tu nejlepší příležitost vycvičit se, výzbroji se bez zbytečně byrokracie. Válka je svinstvo, ale na druhou ...Zobrazit celý příspěvek

    Co se týče výcviku ukrajinské armády a dodávané vojenské techniky, mají tu nejlepší příležitost vycvičit se, výzbroji se bez zbytečně byrokracie. Válka je svinstvo, ale na druhou stranu, vyřadí vše zbytečné...ať se jedná o techniku, postupy či funkce.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      09:27 10.05.2022

      To jsem rád, že si někdo uvědomuje, že existuje "zbytečná" byrokracie. Jedinečná příležitost se od nich poučit.

      To jsem rád, že si někdo uvědomuje, že existuje "zbytečná" byrokracie. Jedinečná příležitost se od nich poučit.

      • TF_HU
        14:45 10.05.2022

        flanker.jirka Nenechte se zmást, byrokracie je přirozená. Znovu studuji a sám objevuji původní významy některých slov apod. Navíc, v období míru vždy organizace bobtnají, někde ...Zobrazit celý příspěvek

        flanker.jirka

        Nenechte se zmást, byrokracie je přirozená. Znovu studuji a sám objevuji původní významy některých slov apod. Navíc, v období míru vždy organizace bobtnají, někde více jinde méně. Tento problém snad nikdo nezpochybňoval, uvnitř armády existují...existovaly...procesy, snažící se byrozátěž snižovat, někdy úspěšněji, jindy neúspěšně. Já například pamatuji, že když voják při vojenském cvičení způsobil škodu, škoda se odepisovala na vrub státu, dnes VP zahajuje vyšetřování trestného činu... (jen bych rád upozornil, že je v tom rozdíl v úmyslu)Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          19:23 12.05.2022

          Proč to asi dospělo do stavu, kdy to donutilo lidi zamyslet se nad tím jak snížit byrokratickou zátěž? Když by ta zátěž byla v rovnováze s tím co má řešit, tak by takové tlaky na ...Zobrazit celý příspěvek

          Proč to asi dospělo do stavu, kdy to donutilo lidi zamyslet se nad tím jak snížit byrokratickou zátěž? Když by ta zátěž byla v rovnováze s tím co má řešit, tak by takové tlaky na snížení zátěže nebyly.Skrýt celý příspěvek

    • cejkis
      12:59 10.05.2022

      TF_HU

      Už jste konečně pochopil on-line předávání informací Ukrajincům nebo tomu stále nevěříte ?

      TF_HU

      Už jste konečně pochopil on-line předávání informací Ukrajincům nebo tomu stále nevěříte ?

      • TF_HU
        14:41 10.05.2022

        Soudruhu, obává se, že jsem nikde tuhle věc nerozporoval, pokud ano asi v jiném kontextu. Budu rád, když mi to připomenete a já vám svůj postoj vysvětlím. Taky důležité zavnímat ...Zobrazit celý příspěvek

        Soudruhu, obává se, že jsem nikde tuhle věc nerozporoval, pokud ano asi v jiném kontextu. Budu rád, když mi to připomenete a já vám svůj postoj vysvětlím.

        Taky důležité zavnímat co znamená online, ve smyslu real time, nebo jen prostě předávání informací po nějaké síti.Skrýt celý příspěvek

        • cejkis
          22:42 10.05.2022

          Soudruha si nechte vaší ministryni. A ten zbytek mne nepřekvapil. Nemám zájem vám cokoliv připomínat.

          Soudruha si nechte vaší ministryni. A ten zbytek mne nepřekvapil. Nemám zájem vám cokoliv připomínat.

  • ggtt
    00:12 10.05.2022

    Mozno naivna otazka - po skonceni vojny - ocakava sa, ze UA nejaku techniku vrati? Ci uz kvoli unifikacii alebo len kvoli gestu..

    Mozno naivna otazka - po skonceni vojny - ocakava sa, ze UA nejaku techniku vrati? Ci uz kvoli unifikacii alebo len kvoli gestu..

    • SYN_
      23:18 11.05.2022

      No, jelikož amíci reaktivovali zákon o půjčcce a pomoci (lend-lease) tak asi pomůže zavzpomínat jak to bylo s tímto po skončení WWII - to co bylo zničeno se odepsalo, to co přežilo ...Zobrazit celý příspěvek

      No, jelikož amíci reaktivovali zákon o půjčcce a pomoci (lend-lease) tak asi pomůže zavzpomínat jak to bylo s tímto po skončení WWII - to co bylo zničeno se odepsalo, to co přežilo bylo třeba buď vrátit, nebo zaplatit (´= koupit si to). A jinak je to asi jedna z posledních starostí které teď UA má...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    18:48 09.05.2022

    kontrolní otázka, proč se mi zobrazuje článek o houfnici v záložce letecká technika?

    kontrolní otázka, proč se mi zobrazuje článek o houfnici v záložce letecká technika?

    • Laci
      21:30 09.05.2022

      Však ten granát na cíl leti, ne?

      Však ten granát na cíl leti, ne?

      • flanker.jirka
        09:27 10.05.2022

        :-) pravda :-)

        :-) pravda :-)

  • JerzyŔ
    17:20 09.05.2022

    S tou "nutností unifikace" protože jinak "to bude peklo" bych to tak černě neviděl. Tak určitě se nebudou zbytečně zbavovat 152mm techniky, pokud nebude zničena, když na novou ...Zobrazit celý příspěvek

    S tou "nutností unifikace" protože jinak "to bude peklo" bych to tak černě neviděl.
    Tak určitě se nebudou zbytečně zbavovat 152mm techniky, pokud nebude zničena, když na novou nemají. Střelivo 152 mm jim snad mohou továrny ze zemí bývalého sovětského bloku dodávat, nebo si sami vyrábět- tedy předpokládám, nemám přehled o muničkách .
    Řekněme, že postupně v rámci možností budou přecházet na 155, ale určitě nemají na to, aby najednou ani nějak rychle vše vyměnili a i kdyby měli, západní státy taky nebudou schopné jim taková množství najednou dodat. No možná - použité ?
    Když máte dvě obdobné ráže pro prakticky stejné úkoly, není to tak tragické, není to deset ráží. V celkovém logistickém řetězci všeho možného jsou statisíce možná miliony různých druhů součástí a materiálů - pro různé značky a výrobní varianty a provedení každé značky - aut, tanků, letadel, polních kuchyní, lodí, elektrocentál, radarů, vysílaček, zbraní, protichemických indikátorů, plynových masek, trenýrek, spacáků, maskovacích sítí, běžného nářadí, specializovaného nářadí, chirurgických nástrojů, cívek na kabely, kabelů, šroubků, zápisníků, počítačů, dronů, obvazů, motorových pil, ručních pil, dalekohledů .... vyjmenovat se to nedá , každé obsahuje jednotky až tisíce součástí, součástek, podsoučástek... jestli máte v tom děla 152, 155 nebo obojí, se ztratí.
    Západní státy používají dnes prakticky jednotně 155mm v této "váhové kategorii". Ano. Ale vemte si střední ráže: 25mm, 27mm, 30mm, 35mm, 40mm. A 30mm není jedna ráže, tedy vlastní ráže ano, ale minimálně 3 výkonové nezaměnitelné druhy - nejčastější 3×173 (je to správně?), 3×dvěstěnevímkolik - nějaký rotační lodní kanon to má tuším?, a 3×113 (možná se mýlím?) - to mají například Apače a taky te´ď ty nové protiletadlové potvory, nevím jak se jmenují, na otéčku 8×8. A žijí s tím.
    Takových příkladů se najde více. Třeba u kulometů jak se po válce přešlo na 7,62NATO, tak třeba Francie, Švýcarsko, možná i jiné státy, používali souběžně staré 7,5×53(?) ještě desítky let, donedávna, ne, že by je hned nahradili všechny.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    17:10 09.05.2022

    Nejsem si jist, zda houfnice vyvinutá pro expediční operace je vhodná pro statickou střelbu v linii Donbasu pokrytou radary protivníka.

    Nejsem si jist, zda houfnice vyvinutá pro expediční operace je vhodná pro statickou střelbu v linii Donbasu pokrytou radary protivníka.

    • Jan Grohmann
      17:33 09.05.2022

      Schopnost dělostřeleckých radarů se přeceňuje. Radar lze také zaměřit a zničit i houfnicí, kterou ten radar ohrožuje. Nakonec to skončí u toho, kdo má rychlejší "kill chain" a umí ...Zobrazit celý příspěvek

      Schopnost dělostřeleckých radarů se přeceňuje. Radar lze také zaměřit a zničit i houfnicí, kterou ten radar ohrožuje. Nakonec to skončí u toho, kdo má rychlejší "kill chain" a umí střílet dále, rychleji a přesněji.Skrýt celý příspěvek

      • cejkis
        00:24 10.05.2022

        Ano KillChain, ale jedna věc Vám v úvaze chybí. V moderním dělostřeleckém konfliktu vyhraje ten, kdo dokáže vystřelit v první minutě více a rychle se přemístit na jinou pozici. ...Zobrazit celý příspěvek

        Ano KillChain, ale jedna věc Vám v úvaze chybí. V moderním dělostřeleckém konfliktu vyhraje ten, kdo dokáže vystřelit v první minutě více a rychle se přemístit na jinou pozici. Vyhraje ten, kdo bude mít systém označující “zavřené” pozice ze kterých byla v posledních minutách vedena palba a bude schopen orientace v přidělené oblasti.

        Tažené houfnice tohle nikdy nemohou splnit. A zprávy z Ukrajiny hovoří o zničení ukrajinského radaru, tedy to o čem píšete probíhá. I ten radar musí měnit po čase polohu.

        To je moje teorie, říkám tomu swingující dělostřelectvo :-)Skrýt celý příspěvek

        • Ondra Mrklas
          16:52 10.05.2022

          Moderním dělostřeleckým soubojem asi myslíte protibaterijní boje, ale ty z logiky věci nevedou tažené houfnice. Na tyto souboje mají obě strany jiné zbraně - UA má hlavně Malky ...Zobrazit celý příspěvek

          Moderním dělostřeleckým soubojem asi myslíte protibaterijní boje, ale ty z logiky věci nevedou tažené houfnice. Na tyto souboje mají obě strany jiné zbraně - UA má hlavně Malky (nebo teď už asi i západní houfnice) a RF má Msta-S. Ale na celoplošné ostřelování fronty nebo v Ukrajinském případě přesné zásahy na dlouhou vzdálenost mají obě strany tažené houfnice. D-30 a 2A36 jsou vidět na obou stranách fronty a to jde o proti M777 o staré zbraněSkrýt celý příspěvek

        • SYN_
          23:28 11.05.2022

          "...kdo dokáže vystřelit více..." anebo taky přesněji žeano. o těch tažených houfnicích - ne všude má nepřítel místní převahu a kvalitní pokrytí pro účinnou protibaterijní palbu. ...Zobrazit celý příspěvek

          "...kdo dokáže vystřelit více..." anebo taky přesněji žeano.

          o těch tažených houfnicích - ne všude má nepřítel místní převahu a kvalitní pokrytí pro účinnou protibaterijní palbu. tam kde ji nemá (a díky předávání informaci ze vzdušného průzkumu toto lze poměrně věrohodně ověřit) lze tažené houfnice celkem bezpečně použít, obzvlášť pokud je mají díky GIS art solidně rozptýlené...Skrýt celý příspěvek

    • JerzyŔ
      18:06 09.05.2022

      jak se liší houfnice vyvinutá pro expediční operace a od vyvinuté pro statickou střelbu v linii pokrytou radary ať už Donbasu, nebo jinde? Že je na svůj výkon o třetinu až polovinu ...Zobrazit celý příspěvek

      jak se liší houfnice vyvinutá pro expediční operace a od vyvinuté pro statickou střelbu v linii pokrytou radary ať už Donbasu, nebo jinde?
      Že je na svůj výkon o třetinu až polovinu lehčí než obdobně výkonní konkurenti? (západní i sovětské/ruské to je jedno).
      Pro přepravu přes půl zeměkoule je to samozřejmě jednoznačná výhoda - úspora přepravních kapacit, ale snad je to i výhoda pro přepravu a manipulaci, rychlé zaujetí a opuštění, mezi dvěma postaveními na Donbase, ne?
      Jako je pár lidí na světě, co utáhne zubama vagon, tak osádce z takových jedinců je asi jedno, zda má houfnice 5 nebo 10 tun, ale pro ostatní kanonýry je podle mě vždy lepší, aby dělo bylo co nejlehčí.
      Že by byla nevýhoda příliš malá hmotnost kvůlivá zpětnému rázu? No možná, nevím, ale ta samá nevýhoda by byla stejná i při střelbě při expediční operaci, že jo?
      Materiál - titan, vysoká cena, nedostupnost titanových náhradních dílů, nemožnost něco poškozeného přivařit jen tak normální svářečkou - to jsou všechno určitým způsobem nevýhody, jasné.
      Hele já netvrdím, že je ta houfnice dobrá, špatná, horší, lepší než jiné, jenom nechápu, ať to probírám z jakékoliv stránky, proč by měla být, za předpokladu, že je vhodná pro expediční operace, méně vhodná pro statickou střelbu v linii pokrytou radary.Skrýt celý příspěvek

      • Stonkeeper
        18:33 09.05.2022

        Rekl bych, ze narazel na to ze samohybna houfnice prece jen po vystrelu zmizi o neco rychleji nez M777.

        Rekl bych, ze narazel na to ze samohybna houfnice prece jen po vystrelu zmizi o neco rychleji nez M777.

        • JerzyŔ
          20:02 09.05.2022

          jo, je to možné. Nebo že zda vůbec houfnice a podobné velké krámy zda mají význam, že jsou rychle odhalitelné a zničitelné, na rozdíl od třeba dronů, nebo "inteligentní munice" . ...Zobrazit celý příspěvek

          jo, je to možné. Nebo že zda vůbec houfnice a podobné velké krámy zda mají význam, že jsou rychle odhalitelné a zničitelné, na rozdíl od třeba dronů, nebo "inteligentní munice" . Ale to už podsouvám myšlenky , kromě toho je to na jinou diskuzi, takové už tady proběhly. A zabíhám mimo téma, což jsem párkrát kritizoval, když se toho dopustil někdo jiný.
          Schytal 4 minusy, ale ode mě to nebylo a ani by mě to nenapadlo.Skrýt celý příspěvek

      • cejkis
        00:28 10.05.2022

        Když mi obsluha Arthuru simulovala dělostřeleckou palbu přes Brno, trval výpočet místa odpálení pokud mne paměť neklame 15 sekund. Pokud bychom měli v automatizovaném systému ...Zobrazit celý příspěvek

        Když mi obsluha Arthuru simulovala dělostřeleckou palbu přes Brno, trval výpočet místa odpálení pokud mne paměť neklame 15 sekund. Pokud bychom měli v automatizovaném systému řízení palby houfnice s datalinkem a schopností automatického nastavení pozice hlavně, může odpověď letět do 1 minuty. Taženou houfnici nikdy včas nepřemístíte.Skrýt celý příspěvek

        • SYN_
          23:37 11.05.2022

          Jelikož nevím o ostrých střelbách přes Brno, tak to muselo být simulované zaměření simulovaných projektilů... trochu bych si nebyl jistý hodnotou takové dvojité simulace.

          Jelikož nevím o ostrých střelbách přes Brno, tak to muselo být simulované zaměření simulovaných projektilů... trochu bych si nebyl jistý hodnotou takové dvojité simulace.

      • SYN_
        23:34 11.05.2022

        ten pojem "expediční" používá cejkis v této souvislosti jako nadávku/posměch... netřeba v tom hledat hlubší smysl...

        ten pojem "expediční" používá cejkis v této souvislosti jako nadávku/posměch... netřeba v tom hledat hlubší smysl...

    • flanker.jirka
      18:40 09.05.2022

      cejkis
      Oni potřebují vše co střílí a funguje. Přeškolovat je na samohybné houfnice bude trvat delší dobu.

      cejkis
      Oni potřebují vše co střílí a funguje. Přeškolovat je na samohybné houfnice bude trvat delší dobu.

      • Poly
        19:40 09.05.2022

        Možná že se to už děje. Mezitím dostali alespoň něco. Takový Paladin by se jim tam krásně vyjímal. USA jich mají mraky a popohnalo by zavádění M109A7

        Možná že se to už děje. Mezitím dostali alespoň něco. Takový Paladin by se jim tam krásně vyjímal. USA jich mají mraky a popohnalo by zavádění M109A7

        • Praclik
          10:38 10.05.2022

          Preskolovanie uz davno bezi minimalne na Ceasara, M109, Pzh2000 a dufam, ze aj na Zuzanu.

          Preskolovanie uz davno bezi minimalne na Ceasara, M109, Pzh2000 a dufam, ze aj na Zuzanu.

    • Eiffelos
      22:55 09.05.2022

      Fronta na UA je dlouhá cca 1 tis. Km a nejde všude mít radary, tolik jich rusové nemají . Navíc ten radar není úplně přesný, už jen to že pokud se střílí nad 30km , tak se ...Zobrazit celý příspěvek

      Fronta na UA je dlouhá cca 1 tis. Km a nejde všude mít radary, tolik jich rusové nemají . Navíc ten radar není úplně přesný, už jen to že pokud se střílí nad 30km , tak se dělostřelectvo nachází za horizontem a střela s GPS upravuje svou dráhu a není úplně možné vypočítat odkud přesně byla vypálena . Atd. Atd .Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    17:07 09.05.2022

    Trénink obsluhy probíhá mimo území ...Zobrazit celý příspěvek

    Trénink obsluhy probíhá mimo území Ukrajiny.


    https://www.defense.gov/News/N... Skrýt celý příspěvek

    • Ondra Mrklas
      19:53 09.05.2022

      To není žádná novinka a navíc to podporuje fakt, že NATO nepůsobí na Ukrajině. Takže dokud můžou suverénní státy kupovat co chtějí a od koho chtějí, tak je toto v pořádku

      To není žádná novinka a navíc to podporuje fakt, že NATO nepůsobí na Ukrajině. Takže dokud můžou suverénní státy kupovat co chtějí a od koho chtějí, tak je toto v pořádku

  • danny
    14:30 09.05.2022

    Hlavně se to s tou rozmanitostí typů techniky nesmí přehnat, jinak to bude co se týče munice logistické peklo. Ukrajina asi těžko využije možnost přepravy M777 pod vrtulníkem, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Hlavně se to s tou rozmanitostí typů techniky nesmí přehnat, jinak to bude co se týče munice logistické peklo. Ukrajina asi těžko využije možnost přepravy M777 pod vrtulníkem, ale nízká hmotnost je obrovská výhoda i pro případ nutnosti využít alternativní odtah.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
    12:23 09.05.2022

    Wolski mel v poslednim svem dile - info, ze 152 mm munici vyrabi Polsko, Bulhrsko a CR a ze to tam zeme dodavaji, soucasne rikal, ze zavody na vyrobu na Ukrajine nefunguji. Takze ...Zobrazit celý příspěvek

    Wolski mel v poslednim svem dile - info, ze 152 mm munici vyrabi Polsko, Bulhrsko a CR a ze to tam zeme dodavaji, soucasne rikal, ze zavody na vyrobu na Ukrajine nefunguji. Takze asi ted uvidime takove prechodne obdobi kdy na Ukrajine bude mis mas delostreleckych systemu vcetne dodavak streliva s tim, ze do budoucna se musi udelat unifikace.Skrýt celý příspěvek

    • Desertfremen
      13:37 09.05.2022

      Nemusí byť nutne "unifikace" na celoarmádnej úrovni. Stačí aby každý samostatný delostrelecký oddiel (oddiel má 3- 4 batérie - každá po 8 ks samohybných húfnic) mal iba jeden ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemusí byť nutne "unifikace" na celoarmádnej úrovni. Stačí aby každý samostatný delostrelecký oddiel (oddiel má 3- 4 batérie - každá po 8 ks samohybných húfnic) mal iba jeden typ húfnice.
      Napr. jeden samostatný delostrelecký oddiel by mal PzH 2000, Druhý by mal Zuzany, Tretí Caesary...
      A s ťahanými húfnicami - tam si asi nechajú iba jeden typ - práve M777 pretože ho dostali v dostatočných počtoch. (asi, aj ked hufnic v terajšej situácii nikdy nieje "dosť")...Skrýt celý příspěvek

      • ruleta
        15:51 09.05.2022

        Unifikace je logickym krokem, protoze to neni jenom otazka munice, tohle je otazka i zaskolovani (pekne to jde videt na videu o M777, jak tam typek lita s manualem, jasne - mluvi ...Zobrazit celý příspěvek

        Unifikace je logickym krokem, protoze to neni jenom otazka munice, tohle je otazka i zaskolovani (pekne to jde videt na videu o M777, jak tam typek lita s manualem, jasne - mluvi se ze je to z Donbasu ted, ale datovane to muze byt klidne z vycvikove faze -takze to nemusi byt aktualni video), udrzby a navazne logistiky. Momentalne se pise, ze maji/budou/muzou mit:
        Zuzana, Dana, PzH 2000, Ceaser, M777(vice variant), M109A(XXXX) - vice verzi podle toho kdo to muze dodat Belgie/Norsko, FH-70, M114 plus to co maji sami D-30, D-20, 2S1, 2S3, 2S7...to je peklo.Skrýt celý příspěvek

        • Clanek
          08:26 10.05.2022

          Peklo to je, ale UA ted potrebuje pocty a ty ji nikdo nenabidl v jednom typu. Takze voli mezi tim mit 200 hlavni v 5 typech, nebo v jednom typu krasne unifikovano, ale pouze 100 ...Zobrazit celý příspěvek

          Peklo to je, ale UA ted potrebuje pocty a ty ji nikdo nenabidl v jednom typu. Takze voli mezi tim mit 200 hlavni v 5 typech, nebo v jednom typu krasne unifikovano, ale pouze 100 hlavni (a jeste nesamohybnych). A asi vsichni chapeme ze veme to vetsi cislo.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            23:42 11.05.2022

            V tomto smyslu válka pěkně "utřídí" priority...

            V tomto smyslu válka pěkně "utřídí" priority...

Načítám diskuzi...