Ruská hrozba: Protivzdušná obrana a raketové systémy

Transportní a nakládací vozidlo raketového systému Iskander-M; větší foto; ilustrační foto / Boevaya mashina; CC BY-SA 4.0

Zatímco NATO se posledních 15 let soustředilo na bojové operace proti povstalcům, Rusko využilo alianční nepozornost k posílení svých vojenských schopností. Země NATO nyní znenadání čelí nové generaci pokročilých systémů protivzdušné obrany (PVO), střelám s plochou dráhou letu a balistickým raketám.

Palebná převaha Ruska

“Když vám někdo ustoupí ze zorného pole, což se určitě v minulosti stalo, začínáte mít sklon ho podceňovat nebo mu nevěnujete tolik pozornosti. Rusko se posledních deset let učilo, jak se jednotlivé státy Aliance zapojovaly v Afghánistánu, v Iráku a dalších regionech… a tiše pracovalo na svém záměru,” uvedl v únoru pro internetovou televizi DVTV český generál František Mičánek, který byl zvolen děkanem vojenské školy NATO Defense College. Podle generála Mičánka bylo záměrem Ruska návrat na velmocenskou globální scénu.

Alianční nevšímavosti a podceňování Rusko využilo k zavádění nových zbraňových systémů narušující vojenskou převahu zemí NATO.

Pode doktora Dan Goureho, viceprezidenta think-tanku Lexington Institute, Aliance nyní čelí dvěma hlavním výzvám.

První výzvou je ruská pokročila PVO. Spolu s moderními stíhacími stroji dokáže Rusko pomocí PVO “kontrolovat” vzdušný prostor stovky kilometrů hluboko od svých hranic a především chránit své dělostřelecké/raketové prostředky dlouhého dosahu.

Díky kompletům S-300/S-400 Rusko kontroluje vzdušný prostor Černého moře, Pobaltí a díky Kaliningradské exklávě velkou část polského vzdušného prostoru.

Druhou hrozbou jsou zmiňované dalekonosné dělostřelecké systémy, střely s plochou drahou letu odpalované ze země/moře a taktické balistické rakety (Iskander-M). Vše podporované novými průzkumnými/zaměřovacími prostředky. Rusko dokáže pomocí těchto systémů ničit cíle vzdálené stovky nebo dokonce tisíce kilometrů - navíc vše pod krytem moderní PVO.

“Větší schopnost vzdušného sledování, kombinována s masivními palebnými, dělostřeleckými a mobilními raketovými prostředky, vytvořili novou úroveň intenzity ve vedení moderního konvenčního boje. Konflikt na Ukrajině ukazuje, že dělostřelectvo vytváří 80 % všech obětí. Objevily se čtyři důležité trendy pro americké pozemní síly - Rusko používá kombinaci pokročilé konvenční munice dvojího určení (DPICM; proti živé síle i technice - pozn. red.), rozhazované miny (scatterable mines - pozn. red.), munici útočící shora a termobarickou munici, která má zničující důsledky, pokud je použita v masovém měřítku,” komentuje pro magazín National Interest nejnebezpečnější ruské zbraně doktor Phillip Kraber.

Ruská armáda vystavěla tuto smrtelnou kombinaci - moderní systémy PVO chránící dělostřelecké a raketové systémy dlouhého dosahu.

První problém, tedy ruská PVO, resp. prostředky odepření přístupu letectva do chráněné oblasti A2/D2 (Anti-Access/Area-Denial), vyřeší až nástup alainčních letadel páté generace F-35 Lightning II, nové přesné munice a nových prostředků elektronického boje. Slovo “vyřeší” však neznamená nic jiného, než překonání ruské PVO za “přijatelných ztrát”.

Do té doby mají ale ruské raketové a dělostřelecké systémy bezpečnou palebnou převahu nad pozemními silami Aliance - a to jak z hlediska mohutnosti palby, tak i dostřelu.

Možná řešení

Alianční země musí posílit schopností svých raketových a dělostřeleckých prostředků - zvýšit dostřel, rychlost palby a získat víceúčelovou, cenově dostupnou munici.

Podle Goreho úkolem podobných dalekonosných dělostřeleckých a raketových systémů musí být zničení ruského PVO a otevření cesty pro alianční letecké síly.

Není nutné vyvíjet vše od nuly. Na trhu je dostatek produktů, které dokáží posílit schopnosti Aliance během několika let.

Například BAE Systems nabízí naváděné dělostřelecké granáty SGP (5-Inch Saboted Standard Guided Projectile) ráže 155 mm. SGP má dostřel 70 km a zasáhne cíl s kruhovou odchylkou pouze 10 m. Na cíl doručí bojovou hlavici o hmotnosti až 22,6 kg.

Lockheed Martin zase nabízí naváděné rakety XM30 ráže 227 mm s doletem 70 km. Rakety jsou naváděny na cíl pomocí GPS a inerciálního navigačního systému. K dispozici jsou také těžké rakety ATACMS schopné na vzdálenost 300 km doručit bojovou hlavici o hmotnosti 225 kg.

Americký Raytheon zase vyvíjí naváděné rakety LRPF (Long-Range Precision Fires) pro raketomety MLRS/HIMARS. Současné raketomety pojmou dvě (HIMARS) nebo čtyři (MLRS) rakety LRPF, místo jedné nebo dvou ATACMS. Dostřel raket LRPF bude až 500 km.

Firma Boeing v rámci programu GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb) unikátním způsobem kombinuje staré rakety M26 a “okřídlené” pumy SDB (Small Diamter Bomb). Díky použití klouzavé pumy SDB se původní dostřel (32 km) rakety M26 zvýšil až na 200 km.

SDB na cíl doručí 93kg bojovou hlavici a v poslední verzi SDB II (GBU-53) má kruhovou odchylku v cíli pouze 1 m. K dispozici je navádění pomocí GPS, laseru nebo vlastního malého radaru. Celý systém již byl testován a je připraven k prodeji.

Boeing rovněž pracuje na dělostřeleckém granátu ráže 155 mm s náporovým motorem (ramjet). Granát má dolet až 200 km a dvojnásobnou rychlost oproti raketám se stejným dosahem.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruská útočná ponorka Severodvinsk. Hrozba pro Západ?

Ponorka K-560 Severodvinsk v těchto týdnech dokončila svou první operační misi. Severodvinsk je ...

Nová americká taktická jaderná puma B61-12

Americké letectvo v rámci širokého programu modernizace amerického jaderného arzenálu představilo ...

Výrobce tanku T-14 Armata se utápí v problémech

Ruská firma Uralvagonzavod (UVZ) je jedním z největších vědeckých a průmyslových komplexů v Rusku. ...

Ruská bojová vozidla BTR-82 získají 57mm kanón

Ruský deník Izvestija informoval o záměru ruského ministerstva obrany vybavit kolová bojová vozidla ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 3 z 3
 • Grull
  22:50 23.08.2016

  moky - Jo, se Západním sousedem máme rozhodně "lepší" zkušenosti.

  Když do Ruského medvěda budeme dál šťouchat klackem, tak se jednou nasere.
  Jako co by si na nás Rusák vzal? Suroviny máme vytěžené, už teď to je s ekomonikou ledajaké, po válce a obsazení bude stát za prd. Teda, nechtěl bych okupovat Evropu. Moc starostí po málo zisku.

  add 2) Asi tím byla myšlena likvidace letišť.

 • logik
  22:39 23.08.2016

  DJW:
  1) Nelíbilo se ti, že: Pri us zbraniach nepisete "americka hrozba" . Prostě Ti vadí jiný přístup k USA než k Rusku. Přitom tento jiný přístup je naprosto logický, protože USA je spojenec, co nám nevyhrožuje, zatímco Rusko nám či našim spojencům vyhrožuje. Proto je logické, když se o Rusku mluví jako o hrozbě, zatímco o USA nikoli.

  2) Ano, protiúder proti zázemí je logický. Ale jelikož obě jak USA, tak NATO staví stíhačky, tak evidentně tento protiúder na likvidaci letectva jako síly nestačí. Jinak by všichni stavěli rakety a ne stíhačky. Takže fakt, že někdo podnikne útok na zázemí je prostě k této debatě irelevantní.

  3) Sorry, ale nějaký "kvák" politika (a je jedno, jestli to je Obama, nebo Putin), nemá na reálné akce armády. Leda by šlo teda o diktaturu stalinského stylu, tam pravda vrchní diktátor fušuje do všeho a ví vše nejlépe. Jedině v takové diktatuře se říká, že: "velký vůdce něco řekl a tedy Rusko nikdo nepřemůže".

  4) Nikdo dospělý donedávna nemyslel, že rusko napadne okolní stát, kterému předtím zaručil hranice výměnou za llikvidaci jaderných zbraní. Přesto se tak stalo. Nikdo dospělý nečekal, že se rozpoutá první ani druhá světová válka. Kdyby se státy chovali pouze tak, že by od druhých států čekali dospělé a rozumné jednání, stačil by nám místo armády obecní četník.

  Fenri, Jindřich: Vy jste rasisté nebo nacionalisté, že Vás zajímá národnost? Národnost si člověk nevybírá., ani není zodpovědný za činy svého národa. Vybírá si ovšem státní příslušnost a je zodpovědný za činy svého státu. Tedy vinit z 68 ukrajince je podobný nesmysl, jako vinit z holokaustu židy, protože Hitler byl přeci 1/4 žid.

  Fenri: Pakt Molotov-Ribbentrop a Hitler-Pilsudský se liší a to velmi. Především tím, že Polsko nejednalo s Německem z pozice rovnoceného partnera.

 • pks_
  22:25 23.08.2016
  Oblíbený příspěvek

  Pravděpodobnost napadení NATO Ruskem:
  - nejpravděpodobnější scénář je napadení a obsazení Pobaltí se sázkou na rozpad NATO potom, co se ukáže, že USA nejsou ochotny jít do konfliktu s Ruskem kvůli pár milionům "nacionalistů, kteří upírají občanská práva etnickým menšinám";
  - ten konflikt je přitahován faktickou bezbranností tohoto území = je nutné tam postavit silné domácí armády a to není možné z jejich domácích rozpočtů;
  - NATO je zatím oslabováno i změnou orientace Turecka, ale vystoupení Turecka z NATO chce ještě čas - 5-10 let a bude záležet na dalším vývoji; Rusové jsou schopni počkat - nejsou limitováni krátkým volebním obdobím;
  - dokud bude Putin prezidentem/carem, tak si myslím, že k tomu obsazení Pobaltí nedojde, ale co POTOM?
  - jsou v Rusku i horké hlavy (Strelkov) - po Putinovi přijde jen někdo radikálnější;
  - horké hlavy jsou i v Polsku - je možné čekat drobné potyčky s rostoucí intenzitou, takže ani nebude možné říci, KDO SI ZAČAL.

 • DJW_
  21:42 23.08.2016

  Logik:
  1, pochopil si to nespravne. Ja pisem ze nie vsetci povazuju Rusko za hrozbu. Minimalne u nas su posledne dva roky tendencie dost opacne, to je fakt, pozri ako u nas dopadli posledne volby a pre tvoje info sa u nas zbieraju podpisy na referendum o vystupeni. Nehovorim ze to podporujem, moj nazor je irelevantny- len sucho konstatujem fakt.
  Tiez "stabilita" a spolahlivost clenov ako Turecko je prinajmensom diskutabilna.

  2, nasadenie protiuderu voci zazemiu utociacich sil je predsa logicka reakcia napadnuteho po zniceni prehladovych radarov. Ani najvacsi optimista snad neveri ze by sa USAF podarilo znicit cely potencial vyspeleho protivnika jednym uderom bez JZ.
  Ak by uder trebars po sklade topanok mal znamenat ze protivnik bude musiet bojovat bosy, tak je to logicky ciel.

  3, nejde o to ze to povedal Vladimir Vladimirovic. Fakt je, ze doktrina nasadenia OS RF sa od 2006 zmenila a nutne povedat ze po vzore zasahov USA v Iraku a Afganistane maju priamo uvedene aj PROTI utoky aj do zahranicia v pripade napadnutia, teda nemozno ocakavat staticku obranu len na uzemi ruska v pripade napadnutia RF silami NATO.

  Myslim ze nikto dospely so sudnym rozumom nepovazuje Rusko za tak hlupe aby napadli NATO prvi. Taketo rozpravky treba nechat polskym a pobaltskym nacionalistom, ktori sami nevedia zdovodnit co by tym okrem hodne neprijemnej a zbytocnej vojny Rusko ziskalo.

  Neobvinuj z propagandy ak nemas dokazy. Vyrastal som v rezime kde bol povoleny len jeden nazor a moj otec ako "osoba kt.nie je oddana veci socializmu" si s tym uzil svoje. Verim ale ze zijeme v lepsom systeme. Alebo...?

  Vseobecne k detekcii: este som pred casom hladal moznosti nasadenia siete VHF radarov a ich moznosti urcovania pozicie letiacich (u teda aj X band Stealth) cielov a dopracoval som sa k cislam v stotinach stupnov, co v zavislosti od vzdialenosti, mnozstva VHF stanic a vypoctoveho vykonu moze znamenat hrube navedenie rakety na ciel na vzdialenost cca 40 km, co by uz mohlo byt dost na vlastne IR alebo aktivne navedenie.

 • moky
  21:25 23.08.2016

  DJW:Já si myslím že v kontextu našich historických zkušeností s Rusákama,je redakce objektivní až dost.

 • Sokrates
  19:49 23.08.2016

  Shania: Beriem späť. Čítal som to už dávnejšie a zjavne som si to zle zapamätal. Teraz to pozerám ešte raz a je tam uvedené, že MiG-31 odovzdáva informácie iným stíhačkám a PVO. Avšak nie je tam doslova napísané, že navádza rakety zem-vzduch. Ospravedlňujem sa za neúmyselné zavádzanie.

 • Shania
  19:46 23.08.2016

  Sokrates: kde prosím, nevidím to?

 • Sokrates
  19:35 23.08.2016

  Shania: Ale veď som Ti ho tam dal.

 • Sokrates
  19:34 23.08.2016

  logik: Priznám sa, že teraz si ma zaskočil. Viem o tom, že AIM-120D dosiahla IOC už v januári. Ale, že by bola integrovaná do F-22, o ktorých sa tu bavíme, som nezachytil. Dokonca som nepostrehol, že Lockheed stihol medzičasom upgradnuť software na F-35 na verziu Block 3F. Klobúk dolu pred programátormi, ktorí to mali v pláne dodať okolo roku 2018. Sú to borci títo chalani z Lockheedu. Vďaka za upozornenie, budem vedieť do budúcna.
  A odkiaľ berieš tú istotu, že L-265 nezaruší protivníka? Poprosím Ťa skutočne relevantné zdroje, nie vlastné pseudo-logické argumenty. Tým nebudem veriť, pokiaľ nepreukážeš, že si pilot F/A-18, ktorá má tie Déčka integrované a nedoložíš, že si zostrelil Su-35S.

 • Shania
  19:20 23.08.2016

  Sokrates: tak prosím o zdroj že Mig-31 dokaže navádět rakety PVO... skoro všechny vyžadují ozáření cíle.

 • logik
  19:06 23.08.2016

  DJW_:
  1) USA nepovažuje (členy) nato za hrozbu, Rusko ano. Naopak - členové nato považují za hrozbu Rusko. Co je tendenčního označovat spojence za spojence -- a stát - který má vojenskou alianci, jejímž jsme členem, za potenciálního nepřítele - za hrozbu??

  2) Ano, rakety dlouhého doletu jsou hrozba. Jak to souvisí s tím, jestli mají USA potenciál k prolomení PVO pomocí letectva - tedy s tématem článku? Chceš tvrdit, že vše vyřeší rakety a tedy všechny peníze které jdou do letadel a PVO jsou vlastně vyhozené peníze? Asi ne, že - takže k střetnutí PVO a letadel evidentně dojít může a Tvá námitka je dosti offtopic.

  3) A jak souvisí to, co řekl Vladimír Vladimírovič s reálnou schopností Ruské či americké armády? Prosím méně propagandy a více se držet tématu.

  Sokrates: Třeba proto, že Mig31 má PESA radar, který se ruší výrazně lépe a použít k rušení naopak výrazně hůře, než západní AESA radary? Jinak už by sis mohl konečně všimnout, že USA už pomalu zavádějí AIM-D, takže v konfliktu by použili ten.

 • DJW_
  18:37 23.08.2016

  Shania: ak teoreticky vypnu US stihace rusom prehladove radary, s najvacsou pravdepodobnostou poletia po vsetkych blizkych NATO letiskach a carrieroch vsetky dostupne iskandery kalibre brahmosy kluby atd.. v okoli. Otazka je, ci sa teda budu mat kam F35 este vratit.
  Vzhladom na nedavne Putinove vyhlasenie ze uz nedopustia vojnu na vlastnom uzemi ako v WW2 to povazujem za celkom iste.
  Dalsou otazkou je, ako rychlo by taky konflikt eskaloval a ako rychlo by prislo na JZ.

  Cela americka taktika potlacania PVO ruskeho typu uvazuje s potlacanim statickych T-R stanic. Viac krat som tu nacrtol vlastnu myslienku velkeho pola externych ziaricov spolu s mnozstvom extra lacnych navnad - falosnych ziaricov.
  Nedavno som o tom nasiel clanok, zda sa ze som trafil, link zial nemam, pisem z mobilu.
  Naklady na jeden ziaric su okolo 2-3 tis Eur co je zanedbatelna suma oproti harm atd. US taktika vyplytvania striel sa rychlo otoci proti utocnikovi.

  Vazena redakcia, ten tendencny a zavadzajuci nazov clanku mi dost vadi. Pri us zbraniach nepisete "americka hrozba" pritom ked porovname pocet konfliktov vyvolanych nasimi zapadnymi partnermi a ruskom za posl.20 rokov, tak su na tom rusi vyrazne lepsie.
  V samom clanku sa opisuje ako by technika NATO napadala braniacu sa rusku PVO, tak kto je tu potom hrozba? Myslim ze trochu viac objektivity by neskodilo.

 • Sokrates
  18:35 23.08.2016

  Shania: Na základe čoho si presvedčený, že Mig-31 nedokážu navádzať rakety PVO? Ruské zdroje tvrdia, že áno.
  Je celkom zábavné počúvať, ako budú Rusi rušení pri akejkoľvek akcii, ale to, že by mohli byť zarušení aj Američania, sa nepripúšťa. Ja sa tu nechcem púšťať do diskusií typu "ruské stíhačky vs americké" a to z jedného prostého dôvodu. My tie americké systémy poznáme málo a ruské ešte menej. Preto ma vždy pobavia výroky o rýchlom získaní vzdušnej prevahy, lebo F-22... Nikto z diskutujúcich nemá ani šajn, ako sa zníži uvádzané Pk AIM-120C, keď sa bude musieť jej navádzací systém vysporiadať s L-265. Je celkom možné, že budú tak málo účinné, že sa F-22 s Su-35S predsa len budú musieť stretnúť na vzdialenosť 40 km, resp. na dohľad. A z takého scenára nie sú nadšení ani americkí vojenskí analytici (to som čítal na amerických stránkach, nie na Sputniku).
  Ako vravím, nemám záujem o hádky na túto tému. Len ma zaujíma, ako sa dostanú JASSM a SBD 2 do bodu, kde zapnú terminálne navádzanie, ak budú v zarušenom prostredí?

 • logik
  18:34 23.08.2016

  sokrates: proti dnešní PVO i proti Zaslonu je pro F35/F22 100km dostatečně bezpečná vzdálenost. (Viz radarová rovnice, zaslon má max detekci 5m^2 RCS na 280 km. To dává pro cíl 0.01m^2 max detekční vzdálenost necelých 60km. RCS F35 je podstatně menší, a udávanej výkon má 50% pravděpodobnost detekce).

  AIM-C v případě rozsáhlejší

  kóďa: nejsou tam zbytečně, a to z mnoha důvodů
  1) ground-atack éra jsou pro ničení PVO buďto vhodnější, nebo levnější, letouny pro vybojování vzdušné nadvlády. Samozřejmě, taková F15-E zvládne obě role (zas není stealth), a F35 také - ale to jsou dražší stroje, kterých v případě konfliktu bude nedostatek a tak budou spoustu GA úkolů plnit F16, které se proti Mig31 pouštět nebudou. Hrozba útoku F-16 ale přinutí Migy vzlétnout.

  2) I když poletí proti PVO VLO letadla, furt se liší výzbroj, se kterou jdou do akce.
  F35, co bude poslaná proti PVO, bude mít menší AtA výzbroj, takže radši nechá zničení banditů svému leteckému krytí. S tím, že např. bude svému krytí posílat údaje o banditech, takže ty ani nebudou ozařováni radarem ze směru útoku.

  sorge: IMHO jsou na tom v tomto ohledu hůře než Rusové. Kdyby přišli o letadla, tak pravděpodobně to nejlepší z PVO mají instalováno na svazech letadlovek. USA co vím staví PVO především na letectvu, pozemní PVO se spíše zaměřuje na protiraketovou obranu (tzn. proti letectvu nedostatečný počet protibalistických střel a pak patrioty - těch mají ve službě asi tisícovku (dle wiki)).

 • Sorge-227
  18:15 23.08.2016

  by ma zaujimalo ako je to na druhej strane. Ake ma USA PRO, teoreticky keby im znicili letectvo a lodstvo....co mozu nasadit? Vie sa kokko maju patriotov?

 • Shania
  17:43 23.08.2016

  Sokrates: Mig-31 a A-50 nedokážou navádět rakety PVO, takže dokud nebudou umět co co USN s SM-6... je to jen otázka 10-20 let....
  A-50 bude mít trochu lepší schopnost detekovat F-22 a F-35, ale zase bude podstatně dál. Mig-31 nemá nejmenší šanci je najít na nějakou pro něj výhodnou vzdálenost (nad 40-50km) a i pokud by byl, bude rušen.

  Vůbec tu nemluvím F-35 v souvislosti s lety nízké výšce (protože to nepotřebuje), ale o starších strojích... ty se tak dostanou v pohodě na 50-100km, tzv na dostřel standoff zbraní, vůbec tu nemluvím o pokusu dostat se blízko k cíly. Na 100km se ale nejspíš dostanou i ve středních výškách pokud je bude podporovat pár Growleru.

  Nedávno bylo uvedeno, že jedna F-35 najde cíl rychleji než tři spolupracující F-16 Blk 50 s HTS podem.

  "While the details of the F-35s radar-warning receivers (RWR) or threat-detection system are classified, pilots of both the F-16CJ and the F-35 aircraft rank the F-35 as superior. According to pilots, one F-35 jet can "locate, identify, and triangulate emitter locations faster and with greater precision" than multiple F-16CJs

  A teď si představ že tam budou vždycky 4 kooperující F-35

  Jakmile PVO zapne radar, budou vědět co to je a kde to je velmi rychle. PVO normálně radary nezapíná a poléhá se na přehledové radary, to jsou první cíle. Až přijdou o pokrytí musí buď PVO čas od času vysílat a pak se prozradit a umřít, nebo čekat až je najdou jinak.

  Rušení GPS bude mít omezený efekt na JASSM nebo SBD 2, obě mají terminální navádění. SBD 2 sice není ideální zbraň proti PVO nebo lodím, ale samotné množství bude představovat velký problém pro obranu.

 • KóĎA
  17:12 23.08.2016

  Dusan: souhlasim. Ale kdo by dneska byl v hypotetickem scenari NATO vs treti zeme (Rusko vzhledem k jadernemu arzenalu nepocitam) vybavene kvalitni vrstvenou PVO ochoten riskovat takove lidske a materialni ztraty. Izraelske ztraty by znamenaly konec kazdeho evropskeho vojenskeho letectva.

 • dusan
  17:05 23.08.2016

  Zasa "panika" : ) ... takéto články čítam denne na ruských periodikách .. všetci sa "trasú" pre´ruskou armádou a ruské zbrane sú nadradené všetkému ...

  Reálne je účinná PVO schopná útoku moderného letectva len pomocou moderného stíhacieho letectva ... a to Rusko NEMÁ ...a dlho nebude mať. Su-35 jednoducho nemôže konkurovať novej generácii strojov ako F-22 či F-35 ...
  A bez silnej modernej stíhacej zložky môže i tá najmohutnejšia PVO útok moderného protivníka len skomplikovať ... reálne nemá šancu ho odraziť. Je to dané jednoduchým faktom - útočník, t.j. letectvo si určuje kde, kedy a za akých podmienok zaútočí. Môže to kombinovať nejakou sabotážou, útokom špeciálnych jednotiek a pod. Je to historicky overený fakt a nemení na tom napr. ani vojna v roku 1973, kedy arabské armády síce vybudovali mohutný "dáždnik" PVO, ale bez podpory stíhacieho letectva ho Izrael za pomerne krátky čas a veľké straty prelomil či už lepšou taktikou letectva v kombinácií s pozemnými operáciami.

 • Sokrates
  17:01 23.08.2016

  logik: Pointu už vystihol KóĎA. Ak sa F-35 budú musieť priblížiť na vzdialenosť cca 105 km, na ktorú môžu použiť AIM-120C, vystavia sa tiež veľkému nebezpečenstvu. Aj keď neviem povedať, aké veľké to ohrozenie bude, keďže nepoznám schopnosti radarov A-50 a MiG-31 voči stealth vlastnostiam F-35.

  Shania: Budú F-35 schopné získať súradnice PVO v zarušenom prostredí? Ako bude AGM-158 JASSM navedená, ak nebude môcť v úvodnej fáze letu použiť satelitné súradnice.

 • KóĎA
  16:56 23.08.2016

  V tom pripada jsou tam ty u zeme plahocici se era trochu zbytecne, ne? Staci poslat letku raptoru, ktera vycisti vzdusny prostor pro ostatni letadla. Jak proste :-)

 • KóĎA
  16:52 23.08.2016

  Luky: oni vsechny ty Patrioty, Standardy a rakety pro S-xxx delaji tak velke, protoze je to cool mit velke klacky :-)

 • logik
  16:50 23.08.2016

  Kóďa: Jasně. Ale ono stačí, že tam zjistí, že tam ty 31 jsou, otočí se, a navede na ně F22 nebo jinej Air Superiority letoun, kterej si s tou 31 poradí. Nový AtA (Meteor, AMRAAM D) rakety budou mít efektivní dostřel (tzn. se slušným PK) někde mezi 50 a 100km - a na takovou vzdálenost neuvidí VLO stíhač ani ten pozemní radar, ani ten Mig.

  Pro tydle účely by se rusům 5G stíhač opravdu hodil. Ale jak na tom bude T50 a kolik ji bude je ve hvězdách...

 • Luky
  16:47 23.08.2016

  koukám, že jsem odpovídal trochu opožděně...

 • Luky
  16:46 23.08.2016

  jo logiku, ale jaký je dostřel Amraamu z nízkých výšek - mrňavý....natož proti cíli ve výšce a ještě navíc rychlému (od země by MiG31 nesundala ani F-15 v nadzvuku přesně pod ním a to by Foxhound ani nemusel mít nějak závratnou rychlost a klidně by mohl nabírat až po odpalu)

 • logik
  16:44 23.08.2016

  ps: možná jsem to napsal trochu jednostranně, ale podstata je v tom, že defakto PVO budeš muset hlídat migama, takže redukuješ problém na souboj vzdušných sil. A tam 31 neexcelují, byť samozřejmě podcenit je nelze, tak IMHO nebudou F22 rovnoceným soupeřům a IMHO ani F15 v nových verzích.

 • KóĎA
  16:40 23.08.2016

  Logik: ale ten utocnik dostreli proti nebi radove mene mez utocnik. Na to je treba pamatovat.

 • logik
  16:34 23.08.2016

  Sokrates - ovšem radary těch 31 proti zemi budou mít pravděpodobně horší dosah, než radary útočníků proti nebi. Takže pro ty 31 to bude dosti sebevražedná mise.

 • KóĎA
  16:32 23.08.2016

  Misa: S-200 byl zavaden koncem sedesatych let a byl prubezne modernizovan. Plnohodnotna verze se nikdy nevyvazela, navic to byl cistokrevny system PVOS. S-300 je na tom s mobilitou jinde.

 • KóĎA
  16:30 23.08.2016

  Hlavne letadla pod horizontem radaru jsou snadnym cilem i pro jesterku, o modernich systemech ani nemluve. Take se vyrazne zkracuje dostrel jejich AA zbrani o tech protizemnich ani nemluvim. Mozna posledni verze hellfiru, ale ty bez vlastniho pohonu?

 • Sokrates
  16:24 23.08.2016

  Shania: Stíhačky, letiace pod horizontom pozemného rádiolokátoru, môžu byť detegované a zamknuté aj A-50 alebo MiG-31BM (MiG-31BSM). Oba tieto stroje vedia zdielať informácie o cieľoch v reálnom čase. MiG-31 údajne dokáže plniť aj úlohu vzdušného riadiaceho strediska a navádzať na vzdušné ciele aj rakety zem-vzduch.

  https://rg.ru/2014/02/03/mig-s...

 • Míša
  16:20 23.08.2016

  Jen dodám, že Kadáfí měl ony S-200 též a nebyl to pokud vím žádný problém, to se psali 80 léta, prostě nafouklá bublina. Rusové vždy rádi vše přifukují, ale upřít jejich PVO dílčí úspěchy nelze, ač nakonec byly též vždy zlikvidovány. Letectvo SSSR nikdy krom zajímavé a hezké techniky nestálo ani za řeč. Ve výsledku se marně od Větnamu hledá jeho úspěch. Český klondajk byl samozřejmě tajemný, ovšem stačilo vidět způsob navedení a složitost systému, který byl přímo neskutečný a potenciál byl ten tam, kdoví, jak si stojí 400vka. Ano novější rozhodně bude, ale její parametry můžou být zase pěkně papírové a na sestřel Boeingu, řady 777 budou určitě stačit. Ovšem proti cílům menšího průřezu a za silného rušení to může vypadat jinak, ale dojem udělají na chudáky s jejich vlastní starší výzbrojí, jako je UA. Na klouzavé pumy, nebo novější tomahawky, případně Alarmy to bude stejně málo. Myslím, že se tím nenechám nijak unést. Sebevědomí mají na rozdávání, dokud nenarazí.

 • Shania
  16:18 23.08.2016

  Sokrates: S-300 a podobné systémy nejsou z pohledu JASSM a podobných střel mobilní.

  Možná ještě tak TEL se složí za pár minut, ale ne radary, obzvlášť pokud jsou na stožáru.

  To že se mužou přesouvat je dobré ze strategického hlediska a těžko si nepřitel naplanuje utok pár hodin dopředu. Ale nedokáží vystřelit a rychle změnit pozici a to už dnes nestačí...

 • Argonaut.CZ
  16:06 23.08.2016
  Oblíbený příspěvek

  Nemít tu Rusy, tak snad není o čem psát:)

 • Shania
  16:04 23.08.2016

  Na google maps si zadejte 37°18'50.6"N 116°47'28.8"W a přepněte na satelitní mapu

  To co tam uvidíte je S-300 na letecké základně Nellis....

  C2 vehicle is at 37°18'50.6"N 116°47'28.8"W (37.314045, -116.791343). The launch vehicle is just to the SW, and further to the SW is a TIN SHIELD target acquisition radar, while to its NW is a mast-mounted FLAP LID target engagement radar lowered down to the ground.

  -----
  Dostřel 300 - 400km jen proti strategickým cílům jako tankery nebo AWAC a ještě to vyžaduje mít rakety 40N6 a je vůbec otazka, jestli dokáží na tuhle vzdálenost vůbec něco trefit. nicméně to samo o sobě omezuje možnosti protivníka, který s tím musí počítat.

  Proti stíhačům s podporou to bude pod 100km

  Další problém je, že dnes zatím stačí, aby se letadla zdržovala pod horizontem radaru a PVO nebude schopná navádět zbraně. V budoucnu s CEC jako má USN to bude něco jiného, ale tam zatím nejsou.

 • Marthy
  15:56 23.08.2016

  Tak Rusko si na PVO hodně zakládá,a není divu.Dobře znají taktiku NATO kterou už použily několikrátt při útoku na jiný stát-prvořadé je získání vzdušné nadvlády,zničení PVO protivníka.Poté začnou bombardovat vojenské cíle,strategické civilní cíle (komunikace,mosty,elektrárny atd...),přeruší zásobování vojsk.Teprve potom by nasadily pozemní jednotky,podporované ze vzduchu.V té chvíli by letectvo NATO mělo absolutní nadvládu nad bojištěm,a žádný protivník by v bojích za masivního nasazení vojsk,tanků a jiné techniky neměl šanci na výhru.
  Tohle Rusové dobře vědí,a proto se soustřeďují na silnou PVO+dělostřelecké a raketové systémy dalekého dosahu.Ty by samozřejmě v případě konfliktu použily na zničení letišť protivníka,aby jim nálety co nejvíce ztížily.

 • Sokrates
  15:47 23.08.2016

  Clanek: Ale veď AGM-158 JASSM nie je protiradarová strela? Ako by mohla byť nasadená proti mobilnej PVO? Myslím, že ani kĺzavé bomby, ktoré majú byť integrované do F-35, nemajú tieto schopnosti.

 • jj284b
  15:21 23.08.2016

  tych 400km je cisto teoreticky udaj platny maximalne tak pre zachytavanie velkych bombarderov... proti stihacim liettadlam to bude menej, a proti STEALTH to bude mozno 1/10 toho co proti 4gen stihacom...

 • Clanek
  14:48 23.08.2016

  Omylem jsem to odklid driv, tak jeste dodatek:
  Nepodcenoval bych schopnost ruske PVO, ale zrovnatak bych nepodcenoval ani schopnost dnesniho NATO ji prekonavat (povazujme F-35 za jiz nasaditelnou a snad brzo dodavanou spojencum).

 • Clanek
  14:46 23.08.2016

  Ruska PVO byla vzdy impozantni, musela byt, otazka ale je jak by si vedla proti vsem tem klouzavym pumam, AGM-158 JASSM atd.. Chapu ze je obrana oblasti vrstvena od nejvzdalenejsich (a nejdrazsich cilu) na ktere bude mirit S-400 az po ty mensi/levne/utocne o ktere se maji postarat vsechny ty systemy kratkeho a stredniho dosahu. Jak ale funguje propojeni / detekce techto systemu? Staci aby priletajici roj AGM-158 JASSM mirici na S-400 zachytili jakykoliv clanek retezce a vidi jej (cti muzou po nem palit) vsechny slozky, nebo se kazdy dilek skladacky spoleha na svou vlastni detekcni schopnost? Co Klouzave bomby vypustene "za horizontem" stealth letadly (B2 / F-35), deklarovana schopnost detekovat a zasahovat cile na 400km je krasna vec, ale na kolik se tenhle radius snizi proti pokrocilym stealth strojum? A na kolik je rentabilni sestrelit kazdou klouzavou pumu?

 • Strategist
  14:37 23.08.2016

  Misa: jestli je jedna věc, kterou bych u rusů nepotceňoval tak jsou to protiletadlové systémy

  Jindrich: Kalingradská oblast je takový trn v patě Evropy, ruské síly dislokované tam by mohly uzavřít kapsli v části Polska a odstřihnout celé pobaltí

 • Sokrates
  13:49 23.08.2016

  Zaujímalo by ma, akými strelami chcú tie F-35 prekonať ruskú PVO.

 • Jindrich
  13:37 23.08.2016

  Doplnění:
  Jedná se o diviziony, ne divize.

  V případě S-400 se divizion skládá ze 6 baterií a odpovídá opravdu praporu

 • Jindrich
  13:30 23.08.2016

  Míša:
  V Kaliningradu již S-200 nejsou, ale zapátral jsem v ruských zdrojích a PVO Kaliningradu je následující:
  2 divize S-400 (anglické zdroje zmiňují prapory)
  1 divize S-300PS
  3 divize S-300V
  4 baterie 9K330 Tor
  27 ks SU-27 různých verzí
  8 ks SU-30M2
  + Strely 10, Šilky a Igly které mají chránit pozemní útvary.
  Jedná se o útvary dislokované přímo v Kaliningradu, nejsou sem započteny útvary z Leningradské oblasti

 • KóĎA
  13:12 23.08.2016

  Míša: kolikrát byla plnohodnotná verze S-200 bojově nasazena, aby se mohla hlouběji hodnotit popř. dokonce zklamat? V Sýrii byla nasazena ořezaná exportní verze...

  Nicméně je zajímavý i fakt, jaký tlak vyvíjeli naši západní sousedé k vyřazení těchto systému - oficiálně to mělo být toxické palivo, nicméně S-75 (který používal téměř totožné) se zachovaly i pro další roky. To samé Oka a Točky.

  Toho nejlepšího, co nám po ČSLA zbylo, jsme se zbavili jako prvního.

 • Strategist
  12:25 23.08.2016

  Misa: ono je problém, že jsou systémy, kterých má rusko málo např Armata nebo moderní transportéry, kterých má vskutku pár kusů z přehlídky v moskvě, ale těchto systémů S 400 a S 300 a Iskander mají hodně a raketové síly NATO jsou na tom opravdu dost uboze, války proti povstalcům nám vzaly fondy i pozornost a nikdo před těmi 20 lety netušil, že rusové půjdou zase do další války proti západu, ale hold vypadá to, že nic jiného neumí.

  Soldy: F 35 je méně stealth, ale je vyrobena, aby byla dostupná více státům NATO narozdíl od F 22 a taky F 35 je uzpůsobena k útoku na pozemní cíle, takže v hypotetickém střetu F 22 budou mít plné práce s ruskými stíhači, zatímco F 35 budou odpalovat střely proti pozemním stanicím PVO

 • Míša
  12:17 23.08.2016

  Těžko soudit, jestli ony prapory jsou skutečně operační, nebo výcvikové, či imaginární. Dále je potřeba brát v potaz Vegy S-200, taky z nich šel strach a nakonec se ukázaly, jak přeceněné, z hlediska bojových schopností. Kdoví, jaká je skutečná schopnost.

 • Jindrich
  11:48 23.08.2016

  Ano, jejich systémy bychom neměli přeceňovat, avšak ani podceňovat, což je Míšo zrovna Váš případ. Rusové mají nyní operačně nasazeno 27 praporů S-400, např. na Krymu jsou čerstvě 2 prapory, v Kaliningradu také 2, Petrohrad a okolí také 2. Moskvu a Moskevskou oblast hlídá 8 praporů. Několik jich je také na Kamčatce či Vladovostoku... To je výčet čistě S-400, k tomu přičtěte S-300 a systémy středního a krátkého dosahu.
  O útočných kapacitách nás formou Kalibrů již také přesvědčili...

 • Soldy
  11:34 23.08.2016

  Dovoluji si upozornit na váš članek z 7.4.2015 Bojové nasazení a budoucnost F-22A Raptor
  Kde uvádite že raptory se bály že se povstalcům dostaly do rukou zbraně jako buk a pancir a ted tady uvadite že f-35 jenž je lepe viditelna na radaru + hůř manevruje atd... Rapror je mnohem lepši a i tak se bali pologramotných operátoru a vy tu chcete nasadit horši stihačku proti vycvičeným vojákům neni to trochu paradox ??

 • Míša
  10:58 23.08.2016

  Já bych jejich systémy nepřeceňoval, sice armády NATO v evropě jsou na tom zoufale zle, že to rozhodně chce změnu, ale Rusko bude mít oněch moderních systémů jen pár. že je sotva bude stíhat převážet na propagační ukázkové dny, v tom již SSSR býval přeborník, myslím přehánět a to tehdy měl opravdu zuby. Možná Krym a Moskva je chráněná, ale pokud vememe onen PVO v malým početním zastoupení, bude dost zranitelný a tím i jinak než na odstrašení nepoužitelný, ano pár letadel aliance by asi z oblohy dostal, ale pak by okusil sám svoji smrt a bylo by po hrozbě.

Stránka 3 z 3