Hrozba útoku na Írán stále roste

izraelské F-16
Foto: Izraelský víceúčelový stíhací letoun F-16I, ilustrační foto / Wikipedia, USAF

O možném preventivním útoku Izraele, Spojených států a případně i dalších spojenců se hovoří již dlouhé měsíce. Ačkoliv prozatím k žádnému střetu nedošlo, napětí stále stoupá. Diplomatická jednání selhala a obě strany se očividně chystají na případný útok, respektive obranu a protiúder. Podle neověřených informací by k útoku na Irán mohlo dojít v nejbližších týdnech.

Zkrachovalá jednání o íránském jaderném programu

Bezpečnostní a politická situace v oblasti Blízkého východu se stále nezlepšuje – spíše naopak. Mírová jednání o íránském jaderném programu skončila krachem a řada zemí jako například Spojené státy americké, Velká Británie nebo Francie shromažďují početnou flotilu v oblasti Hormuzského průlivu, ve kterém Írán hrozí blokádou za uvalené sankce.

Ústředí roli v hrozícím konfliktu hraje Izrael, který dlouhodobě považuje íránský jaderný program za největší hrozbu pro svou existenci. Vzhledem k neúspěchu v diplomatických jednáních, pochopitelně nevidí jinou možnost, než vojensky zasáhnout.

Jaderná elektrárna Írán Foto: Íránský jaderný komplex v Araku / Wikipedia, Nanking2010

Případný preventivní útok na íránská jaderná zařízení však nebude vůbec jednoduchý, nejen z hlediska vojenského, ale také z hlediska ekonomického. V sázce je navíc celá bezpečností situace v regionu, která již nyní není ideální.

Problémem není jen Írán



Problémem pro Izrael, v případě íránského protiútoku, totiž nejsou jen balistické rakety, ale taktéž většina sousedů. Ačkoliv největší rivalové nemají s Izraelem společné hranice, není žádným tajemstvím, že Írán má neoficiálně nadstandardní vztahy s Libanonem.

Z jeho území probíhá neustále odstřelování izraelského území, které má za následky oběti i z řad civilního obyvatelstva. V případě úderu na Írán lze pak očekávat razantní zvýšení intenzity teroristických útoků z tohoto státu, ale také z pásma Gazy. Problémem taktéž zůstávají údajné dodávky raket Scud z Íránu, či Sýrie do Libanonu.

Zvětšit mapu

Mapa: Izrael má především problematické vztahy s Libanonem, kde operuje šíitská teroristická organizace Hizballáh



Zcela opomenout navíc nelze ani zhoršení vztahů s okolními státy, zejména s Egyptem a Jordánskem. Ačkoliv se jedná taktéž o muslimské země, nejsou na Írán úzce napojeni jako například Libanon. Důvodem je fakt, že v Íránu převládají Ší'ité, zatímco ve výše zmíněných zemí Sunnité.

V minulosti se tak nejednou tyto země postavily proti sobě. Nálady na straně jižních a západních sousedů Izraele však lze odhadovat těžko, jelikož zejména vláda Egypta nemá obyvatelstvo pod kontrolou a k židovskému státu taktéž chovají odpor.

Blížící se volba amerického prezidenta

Všeobecně rozšířeným názorem je, že Izrael se bude snažit nachystat útok ještě se stávající americkou administrativou. Jenže se zdá, že postoj kabinetu Baracka Obamy nemusí být zcela nakloněn úderu. Důvod? Případný izraelský útok může mít negativní vliv na výsledek nadcházejících prezidentských voleb v USA.

Opomenout přitom nelze ani postoj republikánského kandidáta na prezidenta USA Mitta Romneyho, který mimochodem také Izrael navštívil. Podle něj Írán vybavený jadernými zbraněmi je největší hrozbou pro současný svět a nelze proto vyloučit jeho přímou podporu v případě úderu.

Tak nebo tak je hrozba útoku na íránská jaderná zařízení stále vážnější a v následujících týdnech se vzhledem k plánovaným vojenským manévrům ani nedá očekávat zlepšení.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Atmosféra kolem Íránu dále houstne

Události kolem íránského jaderného programu se začínají čím dál více dramatizovat. Nejnověji přidal olej do ohně zástupce velitele íránských Revolučních gard Generál Hossein Salami, když varoval okolní země, aby neposkytovaly své základny a vzdušný prostor Američanům pro případný útok. V opačném případě bude jakákoliv země Perského zálivu pokládaná za legitimní cíl pro případnou íránskou odvetu. Írán tak bere Američanům doslova půdu pod nohama pro případný útok. Pokud se okolní země zaleknou, Američané a jejich spojenci budou muset vést své operace pouze z mezinárodních vod.

Jak bude vypadat izraelský útok na Írán?

Napětí v oblasti Blízkého východu neustále roste. Některé země se obávají snahy Íránské islámské republiky o získání jaderné zbraně. Sami Íránci to navíc nepopírají, ale provokují a vyhrožují totálním zničením svému největšímu nepříteli – Izraeli. Ten však nehodlá čekat, až Írán jadernou zbraň opravu získá. Izrael proto velmi vážně zvažuje útok na íránská jaderná zařízení. Oproti dřívějším preventivním útokům by byl tento zdaleka nejsložitější a s velkou pravděpodobností vyvolá odplatu ze strany Íránu a jeho spojenců. Proto jsme se podívali na okolnosti kolem případného útoku blíže.

Úvaha nad bojeschopností íránského letectva

V posledních dnech celý svět s napětím sleduje vývoj v Hormuzském průlivu. Írán hrozí, že na další sankce vůči svému jadernému programu bude reagovat vojenskou blokádou tohoto průlivu, který je nesmírně důležitým pro přepravu ropy. V případě vypuknutí konfliktu se to případného vojenského střetnutí pochopitelně zapojí také vzdušné síly obou stran. V jakém stavu však je íránské letectvo a nedopadne podobně jako to lybijské?

Válka proti Íránu dávno začala

Je ráno 29. Listopadu 2010, když profesor Madžíd Šaríarí sedá do auta a chystá se vyrazit do práce. Špičkový expert v oblasti jaderné fyziky, oddělování izotopů a laseru netuší, že běží poslední minuty jeho života. V okamžiku, kdy zavřel dveře a chystal se nastartovat, přijel k jeho vozu motocykl se dvěma muži a jeden z nich hbitě nalepil bombu na sklo vozidla. Následoval výbuch a byl konec…

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 2
 • Marty
  10:48 01.10.2012

  Souhlasim s Pjotrem

 • Pjotr
  08:29 01.10.2012

  Fanatismus a nedostatečné vzdělání, to je dnešní problém a je jedno jestli jde o korán a araby, judaismus a židy a nebo o dnes velice populární konspirační dokumenty a evropany.... když člověk chce, polodůkazy si najde ke všemu... třeba i k tomu, že Hitler byl vizionář který chtěl pro lidstvo to nejlepší, ale židům v USA se to nelíbilo a tak z něj udělali stvůru a ropoutali válku..... tolik k doékumentům kde mluví nezmání politici, vědci, vojenští experti a bývalí plikovníci a já nevím kdo ještě.... (Já jako čech poznamenaný Mnichovskou dohodou doufám, že Izrael zaútočí)

 • Márty
  23:08 30.09.2012

  Souhlas :)

 • Alex
  21:58 30.09.2012

  Autor: DIp | Přidán: 28.09.2012 10:49 Jenže rozdíl je mezi křesťanstvím a pravoslavnou vírou v Evropě a Islámem. Války kvůli náboženství v evropě byly výsadou středověku. Zde vidíme jak myslí muslimové. Jsou ještě jaksi zaostalí a potřebují moderní myšlení, proto podle mě bude nejlepší když do Afghánistánu a podobných zemí natahá Amerika KFR, McDonald, MTV, Adidas, Lady Gagu, Star wars a Windows 8 a bude po válce.

 • Loty
  13:40 30.09.2012

  Problémem je fanatismus, který je vnesený do tamního náboženství, které v dnešní podobě už nemá téměř nic společného s původním obsahem. Nelze chápat jaderné zbraně v rukou těchto lidí jako zástupný problém. Pokud je někdo schopnej obětovat život a odpálit se, tak je schopnej s vidinou smrti ve svaté válce snad i použít atomovku...když se dostane do toho ráje ne? Rozhodně íránský jaderný program vnímám jako hrozbu rozpoutání velkého konfliktu na blízkém východě (ať už k útoku dojde nebo ne)

 • Lorenzo
  15:07 29.09.2012

  Do toho Izraeli!!!

 • Argonaut
  19:33 28.09.2012

  Kdyby měl někdo zájem, pak Foreign Policy nedávno uveřejnilo zajímavý článek zaměřený na hypotetické zastavení íránského jaderného programu ze strany Izraele. Autor spekuluje/zmiňuje nad 3 možnostmi (založenými na vypracované zprávě Centcom): 1) letecký úder + řízené střely z ponorek + rakety Jericho na zařízení (ale s limity ve výzbroji - nedostatek kapacit - údajně jen 25 F15I je schopno nést GBU-28 + náročnost na provedení), 2) výsadek speciálních jednotek a zničení zařízení (přirovnání k operaci Entebe, r. 1976), 3) svržení režimu (což by mohlo zastavit program dlouhodobě)

  článek viz: http://www.foreignpolicy.com/articles/2012/09/27/the_entebbe_option

 • Márty
  13:12 28.09.2012

  Mi můžeme pracovat s omezeným množstvím informací a to ještě z 90% nejsou pravdivé .
  Pokud by se nemontoval Izrael s USA do každého státu majícího nerostné bohactví ,na příč celím světem ,nebyl by problém.. Koukněte na podnícené války USA od Větnamu po Afgoš všechno trvá přes 10 let jen proto aby na tom někdo vydělal a to samé příjde s dalším státem .. Tady o lidi a jejich bezpečnost nejde už hodně dlouho.

  Mrkněte co se děje třeba v USA : http://www.youtube.com/watch?v=tBjOc6Em1sc&feature=player_embedded

  Názor si každý udělá sám.......

  Jen pro zajmavost : http://www.youtube.com/watch?v=tBjOc6Em1sc&feature=player_embedded

 • Barry Tranid
  11:18 28.09.2012

  Přátelé diskutující, útok na jaderná zařízení je jen zástupný problém. Ani Amerika se neudvážila zaútočit jaderně na "říši zla" a ani Irán by se neodvážil zaútočit na Izrael. Případná odveta ze strany spojenců Izraele by byla zdrcující a zdecimovala by Irán a jeho obyvatelstvo. Ani šílenec by si s tím nezačal. Nejsem přítel Iránu, ale tyto zbraně,pokud by je i Irán měl, by paradoxně zajistili více míru v oblasti, než nyní :-(

 • DIp
  10:49 28.09.2012

  S tím náboženstvím nemohu souhlasit. Jako záminka k vraždění je to sice snadné, ale vzpoměnte na Hitlera a bolševiky, ti ho k tomu nepotřebovali, stejně jako většina před nimi. Schazovat nasilí na náboženství je hodně krátkozraké. Osobně si myslím, že vliv a práce náboženství má spíše pozitivní dopad.
  Jentak mimochodem, nedokážu si bez křesťanství představit vývoj Evropy a jestli by vůbec za něco stál.

Stránka 1 z 2