Hrozí válka, jakou svět neviděl. Spojeny státy a Čína jsou na kolizním kurzu

Hrozí válka, jakou svět neviděl. Spojeny státy a Čína jsou na kolizním kurzu
USA a Čína jsou na kolizním kurzu. / depositphotos.com (Zvětšit)

Prezident Biden a čínský vůdce Si Ťin-pching se setkali v Silicon Valley, aby snížili napětí v nejdůležitějším bilaterálním vztahu na světě. Většina otázek však zůstává nezodpovězena a s ohledem na chování Číny v Jihočínském moři lze trajektorii vztahů označit za kolizní.

Setkání obou prezidentů bylo spíše formalizovaným vedlejším bodem programu summitu APEC (Asijsko-pacifického hospodářského společenství) než bilaterálním summitem nebo státní návštěvou, což nám samo o sobě dává určitý kontext pro to, jak hluboko vztahy mezi oběma státy klesly. Z Pekingu i Washingtonu schůzce předcházela vyjádření snižující očekávání[1] – i když existovala naděje, že diplomacie tváří v tvář mezi Bidenem a Si Ťin-pchingem může pomoct při budování určité důvěru a pomoci odvrátit riziko konfliktu mezi oběma velmocemi.

Atmosféra setkání v San Francisku – tedy alespoň té části dostupné médiím – byla zdvořilá, i když notně aranžovaná, zatímco na druhé straně kontinentu ve Washingtonu někteří američtí zákonodárci a představitelé establishmentu běžně Čínu označují za existenční hrozbu pro Spojené státy a část z nich dokonce prezidentovi za toto setkání spílala.[2]

Setkání Biden a Si Ťin-pching 

Po roce téměř bez komunikace bylo jednání samo o sobě jedním z důležitých výstupů. Biden na setkání nepřijel s cílem vyřešit všechny problémy americko-čínských vztahů, ale cílem bylo osvěžit vztahy s Pekingem omezenými dohodami v otázkách, jako je vojenská komunikace a boj proti drogám, a spoléhal na osobní kontakt tam, kde běžná diplomacie už roky selhává. Setkání trvalo asi čtyři hodiny a na jeho závěr oba lídři oznámili soubor opatření. Výstupem byl čínský příslib koordinace a spolupráce při potírání chemických prekurzorů pro výrobu syntetických opioidů jako je fentanyl, které Čínské firmy exportují ve velkém do Mexika, odkud se dostávají se do Spojených států v podobě smrtících drog.[3]

Druhak se obě strany dohodly na obnovení komunikace mezi ozbrojenými složkami, od níž Čína odstoupila jako trest za návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Pelosiové na Tchaj-wanu v srpnu loňského roku. Obnovení vojenské komunikace bude zahrnovat operační spojení vyšších velitelů a kapitánů lodí a setkání ministra obrany Lloyda Austina s jeho čínským protějškem, jakmile bude tento znám, protože poslední ministr padl za oběť stranickým čistkám.[4] Obě strany také oznámily založení nové pracovní skupiny pro technologie a umělou inteligenci.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Spojené státy nesmí s přípravou na válku proti Číně otálet

Vojenská rovnováha mezi Spojenými státy a Čínou v Asii je velmi křehká. V posledních letech se ...

Jan Zahradil: Základní omyl je pohlížet na Čínu euroamerickýma očima

Europoslanec Jan Zahradil nedávno oznámil návrat do české politiky. V ODS hodlá zviditelnit ...

Západní vítr v Pacifiku: 24 víceúčelových stíhaček F-15EX pro Indonésii

Indonésie závazně objednala 24 amerických víceúčelových stíhaček F-15EX Eagle II. Jde o velký úspěch ...

PREMIUM Zemřel symbol neuskutečněných čínských reforem

Bývalý čínský premiér Li Kche-čchiang byl oslavován jako reformátor, ale skutečná změna nikdy ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.