Přilbové HUD displeje pro americkou pěchotu

-
3. 9. 2018
-
2 komentářů
-
Jan Grohmann
Americká armáda (US Army) do konce letošního roku vybere dodavatele prototypů přilbových průhledových displejů (HUD) pro své vojáky. Displeje budou využívat technologie rozšířené reality a umožní vojákům rychlejší cílení a lepší navigaci na bitevním poli. HUD displeje půjde využít i v realistickém výcviku.
Zvyšování ničivosti pěchoty patří mezi jednu ze šesti hlavních rozvojových priorit americké armády. Důvod je prostý ‒ protivníci se v oblasti výcviku, výstroje, vybavení a výstroje vojáků dostali na úroveň americké armády. Ostatně i na běžném trhu se dají koupit špičkové součástky výstroje, balistické ochrany, komunikačních prostředků, bezpilotních letadel nebo špičkové zaměřovací a pozorovací přístroje. Často přitom komerční trh nabízí ještě pokročilejší vybavení než to, které je zavedeno v armádě.
Pokročilé brýle pro noční vidění čím dál častěji používají i bojovníci Talibanu. Letos byl například objeven odstřelovací tým Talibanu, který využíval termovizní komerční pozorovací přístroj FLIR BHM. Tento přístroj je původně určen pro posádky lodí (pro lepší orientaci na moři).
Americká armáda přitom očekává, že v blízké budoucnosti právě skupiny vojáků, či dokonce jednotliví vojáci, ponesou hlavní tíhu očekávaných bojů v zastavěném prostředí. Cynicky řečeno, voják se v městském prostředí stane klíčovou mobilní platformou pro nesení senzorů a zbraňových systémů.
Ničivost vojáků je úzce spjatá se zvyšováním situačního povědomí o bojišti. Jde o zodpovězení pověstných otázek: „Kde jsem? Kam jdu? Kde je můj tým? Kde je nepřítel? Jaký je můj úkol?“ Zodpovězení těchto klíčových otázek řeší prostředky velení, řízení, spojení, počítačových systémů, zpravodajství, sledování, zaměřování cílů a průzkum C4ISTAR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance).
Kvalitní C4ISTAR zajišťuje nadvládu ve schopnosti rychle a přesně získávat informace, rozhodovat se a splnit zadaný úkol (v reálném čase), co nejefektivněji, s co nejmenšími prostředky. Cílem je rychle najít nepřítele a zničit ho (s minimálními prostředky), a to vše v kratším čase, než to zvládne nepřítel.
Americká armáda nyní testuje možnost, zda lze odpovědi na výše uvedené klíčové otázky zobrazovat na průhledovém HUD displeji upevněném na přilbě vojáka. V rámci programu IVAS (Integrated Visual Augmentation System), dříve známého jako HUD 3.0 (Heads-up Display 3.0) armáda do konce roku vybere firmu, která pro armádu vyrobí prvních 2550 prototypů HUD displejů pro vojáky. Dodávky mají být dokončeny 24 měsíců od podpisu smlouvy.
Výroba HUD začne na konci roku 2020 a americká armáda chce postupně nakoupit 100 000 sad HUD displejů v celkové hodnotě 500 milionů dolarů.
IVAS bude využívat rozšířenou realitu a kombinovat noční vidění, cílení zbraně nebo navigační údaje. Do brýlí se mohou zanášet údaje z externích průzkumných prostředků a senzorů, například z mateřského bojového vozidla pěchoty. Stejně tak půjde HUD displeje použít pro realistický výcvik, protože brýle mohou zobrazovat simulované protivníky v různých taktických situacích.
V souvislosti s programem armáda IVAS pracuje také na ultrakompaktních termovzních kamerách, které lze umístit na zbraň nebo přímo na přilbu. Pomocí prvků umělé inteligence (zpracování obrazů z termovize) lze automaticky rozpoznávat osoby se zbraněmi, získávat jejich GPS souřadnice a posílat údaje na HUD displeje spolubojovníků.
Jedním z cílů IVAS je zlepšit ničivost vojáků v boji v zastavěném prostředí nebo v podzemí. „Podobně vyspělí protivníci mají schopnosti vyrovnávající se nebo překonávající americké síly,“ cituje web Inside Defense prohlášení armády k programu IVAS. „Nepřátelé mohou odhalit, zaměřit a zaútočit na naše vojáky dříve, než americké síly objeví jejich přítomnost.“
„Bojové síly pro boj na krátkou vzdálenost mají největší úmrtnost v boji. IVAS se bude zabývat tímto [tréninkovým] nedostatkem tak, že poskytne rozšířené možnosti a opakovaný výcvik v komplexním prostředí... což dovolí americkým silám provést ‚25 nekrvavých bitev před první skutečnou bitvou,‘“ píše Inside Defense.
Americká armáda již nyní zavádí nové brýle pro noční vidění Enhanced Night Vision Goggle (ENVG) III, někdy nazývané jako HUD 1.0. Brýle ENVG III jsou tedy něco jako předstupněm HUD displejů.
Oproti současnému modelu PVS-14 mají brýle ENVG III navíc termovizní senzor. Voják v brýlích vidí spojený obrázek z termovizního a nočního senzoru. Termovizní senzor umožňuje ve dne v noci vojákům vidět skrze kouř, mlhu nebo písečnou bouři.
Ve spojení s novými zaměřovači FWS-I (Family of Weapon Sights — Individual) lze do ENVG III promítat i zaměřovací kříž zbraně. V brýlích lze současně vidět jak menší vložený obraz z termovizního zaměřovače FWS-I, tak na pozadí hlavní obraz z brýlí.
Zdroj: Inside Defense
Související články
Enforcer: Ramenní raketomet pro městský boj budoucnosti
Evropska firma MBDA pokračuje ve vývoji člověkem přenositelné řízené střely Enforcer. Jednotliví ...
-
08.07.2018
-
14 komentářů
-
Jan Grohmann
NGSAR: Nová generace kulometů pro americkou pěchotu
Americká armáda (US Army) v rámci programu NGSW (Next Generation Squad Weapon) hledá celou rodinu ...
-
13.07.2018
-
171 komentářů
-
Jan Grohmann
Americký Kongres schválil rozpočet Pentagonu na rok 2019
Senátoři amerického Kongresu se v rekordním čase dohodli na podobě rozpočtu Pentagonu pro fiskální ...
-
02.08.2018
-
27 komentářů
-
Jan Grohmann
Revoluční granátomet XM25 je slepá vývojová ulička?
Na stránkách Armádních novin jsme mnohokrát psali o 25mm granátometu XM25. Americká armáda se ale ...
-
16.08.2018
-
13 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Nocni videni s thermalem v jednom se uz da taky koupit na rail. Dokonce uz jsou i moduly na nocni kde vidite prevazne barevne neco jako ve dne ale stale to ma trochu nadech zelene. Zobrazit celý příspěvek
Nocni videni s thermalem v jednom se uz da taky koupit na rail. Dokonce uz jsou i moduly na nocni kde vidite prevazne barevne neco jako ve dne ale stale to ma trochu nadech zelene.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...