Hybrid RotorWing – nová dimenze létaní

Hybrid RotorWing
Foto: Hybrid RotorWing od australské firmy StopRotor / StopRotor

Trendem v letectví je konstrukce letadel s kolmým startem a přistáním a se schopností dlouhodobého letu vysokou rychlostí. Mezi první vlaštovky můžeme zmínit stíhačku F-35B Lightning II, chystané „vrtulníky“ v americkém programu FVL/JMR nebo iniciativu VTOL X-Plane. Svou vlastní cestou v konstrukci podobných strojů se vydala australská společnost StopRotor. Její koncept Hybrid RotorWing funguje jako vrtulník, ale ve vzduchu dokáže rotor zastavit a používat ho jako pevné křídlo.

Koncept stroje s „pevným rotorem“ není nový. Jako první se v 70. a 80. letech pokoušela sestrojit hybridní letoun s pevným rotorem firma Sikorski. Vývoj stroje S-72 s X-křídlem byl však pro technické problémy v roce 1988 zastaven.

Poznatky z vývoje S-72 se pak o 15 let později pokoušela zúročit firma Boeing. Výsledkem byl malý pokusný model X-50A Dragonfly s rovným rotačním křídlem. Bohužel oba testované modely X-50 při letových testech, kdy se stroje snažily přejít z vertikálního do horizontálního letu, byly ztraceny při nehodách.

X-50A Dragonfly

Foto: Experimentální letoun X-50A Dragonfly / WikipediaAustralský stroj Hybrid RotorWing se na první pohled nechal inspirovat strojem X-50A Dragonfly. Letoun využívá předních a zadních stabilizačních/vztlakových křídel a rovného rotoru umístěného uprostřed letounu. Při startu se stroj chová jako vrtulník, ale při potřebě velmi rychlého dopředeného letu je schopen rotor zastavit a využívat ho jako klasické křídlo letadla.

Klíčem je schopnost zvládnout přechod z konfigurace vrtulník do konfigurace letoun. Tedy to, na čem ztroskotal program X-50A Dragonfly. Zdá se, že Australanům se podařilo najít optimální nastavení a vypořádat se stabilitou letu při přechodu.

StopRotor

Foto: Pokusný model Hybrid RotorWing využívá k boční stabilizaci malou pomocnou vyrovnávací vrtuli. Otázkou je, jak se budoucí modely vyrovnají s boční stabilizací. Úvahy jdou od koaxiálních rotorů až po systém NOTAR  / StopRotor

Při přechodu mezi jednotlivými fázemi letu se Hybrid RotorWing vrhá do střemhlavého letu s lopatkami rotoru nastavené do vysokého úhlu náběhu. Proud vzduchu pak dokáže rotor křídla roztočit nebo naopak zastavit. Australané prohlašují, že aerodynamické simulace slibují velkou letovou stabilitu mezi jednotlivými letovými konfiguracem.

Video: Obrázek lepší než tisíc slov / YouTubeAustralský stroj může fungovat v několika módech. Startovat a létat čistě jako letadlo s pevným křídlem nebo naopak jako vrtulník. Letoun je také schopen fungovat jako vírník, kdy hlavní rotor roztáčí proud vzduchu. Nejrafinovanějším módem je pak transformace z vrtulníku na letoun, pokud je vyžadován let velmi vysokou rychlostí.

StopRotor Foto: Počítačový model stroje Hybrid RotorWing se dvěma rotory / StopRotor

Stroj má možnost uplatnění jak v civilním tak vojenském sektoru. Firma StopRotor ale chce svůj stroj rozvíjet právě pro americký program VTOL X-Plane, jehož cílem je konstrukce zcela nové generace letadel s kolmým startem. StopRotor nyní hledá silného leteckého partnera, aby mohla přistoput od malých modelů k větším aplikacím.

Zdroj: Gizmag, Wikipedia

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Future Vertical Lift– vrtulník nové generace pro americkou armádu

Future Vertical Lift neboli FVL je program americké armády, jehož cílem je najít náhradu za střední ...

Black Hornet - bezpilotní vrtulník do kapsy

Britská četa postupuje podél afghánské silnice. Znenadání se ozve střelba a celá jednotka je palbou ...

VTOL X-plane – vysokorychlostní letadla s kolmým vzletem a přistáním

Americká agentura DARPA odstartovala nový program vývoje letadel s kolmým vzletem a přistáním, tzn. ...

Konvertoplán V-280 Valor: Nástupce UH-60 Black Hawk?

Americký program Joint Multi-Role (JMR) / Future Vertical Lift (FVL) si klade za cíl najít nový ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Ultramarinus
    12:58 23.04.2013

    Dalsi zajimavy vtol pokus. Ackoliv se mi nezda, ze by Us ztroskotaly a Australani prosli.

    Dalsi zajimavy vtol pokus. Ackoliv se mi nezda, ze by Us ztroskotaly a Australani prosli.