SMART PROTech: Nový hybridní pancíř pro tanky

SMART PROTech na tanku Leopard 2; větší foto / IDB

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IDB) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná vozidla, který kombinuje (zřejmě) pasivní pancíř a systém aktivní ochrany APS (Active Protection System). SMART PROTech chrání tank před nejmodernější tandemovou bojovou hlavicí protitankových řízených střel (PTŘS) nebo protitankových reaktivních granátometů (RPG).

Je zajímavé sledovat nabídky zbrojních firem, protože ty jsou vždy neklamným ukazatelem toho, jakým směrem se chtějí rozvíjet zákazníci, tedy jednotlivé armády. Například v Evropě se plánuje velká generační výměna hlavních bojových tanků, případně modernizace stávající tankové techniky.

Evropský tankový trh má hodnotu desítky miliard euro a samozřejmě zbrojní firmy chtějí na trhu získat, co největší podíl.

 

Se zajímavým produktem pro rostoucí evropský tankový trh přišla německá IDB, která pro nová i modernizovaná obrněná vozidla (tanky, BVP) nabízí hybridní pancíř SMART PROTech proti nejnovější generaci protitankové, zejména tandemové kumulativní munice.

 

Tandemové kumulativní hlavice z pancéřovek, například z ruských granátometů RPG-29 a RPG-30, dovedou překonat i moderní explozivní reaktivní pancíř ERA (Explosive Reactive Armour) –první menší bojová hlavice vyřadí daný ERA blok a druhá větší bojová hlavice penetruje pancíř vozidla.

 

Hlavice PTŘS mají schopnost průrazu ocelového pancíře (po překonání reaktivní ochrany) větší než 1000 mm (např. Metis - M, Kornet – K, TOW).  Střely RPG s tandemovou bojovou hlavicí (PG7VLT, RPG-29, Panzerfaust-3T a další) pak až 500 mm homogenního ocelového pancíře. Je tedy nemožné vozidlo bezpečně chránit pouze pasivním pancířem.

Reaktivní ERA pancíř poskytuje dobrou ochranu, ale je neúčinný (nebo málo účinný) proti výše uvedeným tandemovým hlavicím PTŘS a RPG.  

 

K ničení PTŘS, RPG nebo kumulativní tankové munice HEAT (High Explosive Anti-Tank) proto čím dál častěji slouží aktivní systémy ochrany APS. Jde však o drahé, rozměrné a na vozidlo obtížně umístitelné zařízení. Mezi APS patří například světoznámý Trophy nebo izraelská konkurence Iron Fist.
 

„Tandemové hlavice byly speciálně vyvinuty k překonání ERA pancíře. První hlavice aktivuje modul ERA, následující hlavní hlavice zasáhne vyčištěnou oblast a může snadno proniknout do trupu. ERA je také velice objemná. APS jsou složitější; všechny komponenty ‒ senzory, kontrolní mechanismy, software, odpalovače, antimunice a napájení ‒ vyžadují důkladnou integraci s platformou a sladění s pasivním systémem ochrany,“ vysvětluje Michael Rust, ředitel obchodního oddělení IBD.

 

Detail modulů pancíře SMART PROTech ; větší foto / IDB

 

Kromě ochrany před kumulativními bojovými hlavicemi, ať už PTŘS nebo RPG, musí pancíř moderních tanků také odolat podkaliberní průbojné munici APDS (Armour Piercing, Discarding Sabot), která k probíjení pancíře používá dlouhý penetrátor z wolframu nebo ochuzeného uranu. Některý reaktivní pancíř, například ukrajinský Nož, je ale účinný i proti APDS munici.

Takticko-technické údaje pancíře SMART PROTech nebyly zveřejněny. Podle dostupných informací základ modulu (zřejmě) tvoří kompozitní pancíř, který chrání vozidlo před municí středních ráží a vyřadí první menší nálož tandemové hlavice.

Každý modul obsahuje vlastní výstražné čidlo a jeden nebo dva akční prvky (podle velikosti, orientace a umístění modulu). Bhlavní boční modul SMART PROTech má dolní a horní akční prvek. Oba prvky směřují pod úhlem 30°, což je dáno fyzickým tvarem modulu.

 

Směrová nálož má být účinná i proti tandemové hlavici. / IDB

 

Jak fungují akční prvky, nebo co je přesně ukryto uvnitř modulu (pasivní nebo nějaký typ reaktivního pancíře) není jasné. Nicméně IBD již dříve vyvinula koncept aktivní ochrany ADS (Active Sefence System), který využívá akčního prvku založeného pouze na účinku trhaviny – tlakové vlny výbuchu.

Německá firma ADS nabízela v kombinaci se svou rodinou kompozitního (hliník, titan, keramika) pancíře AMAP (Advanced Modular Armor Protection ). AMAP je o třetinu tenčí a lehčí než klasický ocelový pancíř, a najdeme ho na tancích Leopard 2 nebo vrtulnících Tiger. Dá se očekávat, že AMAP je ukryt i v modulech SMART PROTech.

Kombinovaný systém AMAP-ADS používá laserové senzory pro zjištění ohrožení ve velmi malé blízkosti před vozidlem (5 m). Informace o ohrožení je předána do systému protiopatření, umístěných ve vícenásobných modulech na strategických místech vozidla tak, aby kolem chráněného vozidla byla vytvořena chráněná polosféra. Na základě parametrů ohrožení je vybráno nejlepší místo pro aktivaci a odpálení akčního členu – nálože trhaviny (4kg TNT).

 


AMAP je celá rodina pancíře, který chrání obrněná vozidla před kumulativní a průbojnou municí, i před účinkem explozí formovaných pentrátorů (EFP) / IDB

 

AMAP-ADS zachytí ohrožení velmi blízko před vozidlem (do max. 2 m) což je dáno požadavkem na minimalizaci vedlejších účinků a ohrožení blízké pěchoty. Způsob činnosti systému ale vyžaduje, aby chráněné vozidlo bylo vybaveno určitým významným základním pancířem (AMAP) pro ochranu před fragmenty vznikajícími při interakci ohrožující střely a tlakové vlny exploze akčního prvku. Fragmenty mají poměrně velkou kinetickou energii při dopadu na chráněné vozidlo.  

 

IDB nepochybně u SMART PROTech využila zkušenosti z programu AMAP-ADS. Jak přesně funguje odhalení hrozby u SMART PROTech není známo, ale každý modul SMART PROTech funguje zcela samostatně a není nijak závislý na nosné platformě jako ADS. Akční prvky SMART PROTech a ADS pak budou zřejmě stejné.

Výhodou SMART PROTech (oproti AMAP-ADS) je zejména snadná instalace (a tedy nižší cena) a navíc při přibližně stejných rozměrech a hmotnosti (oproti ERA) nabízí mnohem pokročilejší ochranu, zejména před střelami s tandemovou kumulativní bojovou hlavicí (RPG, PTŘS) a výrazně zvyšuje odolnost vozidla i před tankovou průbojnou APDS municí.

 

Zdroj: EDR Magazine

 

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojové vozidlo pěchoty BMP-3 s 57mm automatickým kanónem

Ruská společnost Uralvagonzavod (UVZ) nedávno uveřejnila video s průzkumnou variantou bojového ...

Eurotank: Hybrid mezi tanky Leopard 2 a Leclerc

Firma KNDS (KMW+Nexter Defense Systems), joint venture německé KMW a francouzské Nexter, na výstavě ...

ROZHOVOR: Nákup BVP PUMA a modernizace českého průmyslu

Armáda České republiky připravuje nákup minimálně 210 pásových bojových vozidel, většinu ve verzi ...

US Army nakupuje izraelské systémy Trophy pro tanky Abrams

Americká armáda (US Army) udělila první smlouvu ve výši 193 milionů dolarů americké firmě Leonardo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Rase
  11:59 12.11.2020

  Zde je pěkně vidět velikost celého systému na vozidle:
  https://www.edrmagazine.eu/ide...

  Zde je pěkně vidět velikost celého systému na vozidle:
  https://www.edrmagazine.eu/ide...

 • Laci
  16:56 12.07.2018

  lukus, bredy: A ta červená barva je taky na prd, co? :D

  lukus, bredy: A ta červená barva je taky na prd, co? :D

 • Rase
  14:10 12.07.2018

  bredy: Tak projektil z jiného tanku nebo RPG pod jiným úhlem stejně nepřiletí a proti moderním PTŘS napadají strop vozidla, je stejně potřeba klasické (drahé) APS s antistřelou. ...Zobrazit celý příspěvek

  bredy:
  Tak projektil z jiného tanku nebo RPG pod jiným úhlem stejně nepřiletí a proti moderním PTŘS napadají strop vozidla, je stejně potřeba klasické (drahé) APS s antistřelou. Připadně tenhle systém nějak nacpat i na strop.Skrýt celý příspěvek

 • bredy
  19:37 11.07.2018

  Přesně tak. Zkuste si na tom obrázku po otočit tou hlavicí. Pod jiným úhlem už ten nápad tak dobře nezní.

  Přesně tak. Zkuste si na tom obrázku po otočit tou hlavicí. Pod jiným úhlem už ten nápad tak dobře nezní.

 • Jirosi
  15:58 11.07.2018

  Lukus: Mohl by si nám osvětlit co jiného je "kapsle" než prostor pro posádku obalený pancířem. Případně jak ta kapsle řeší obranu z hora... ňak...

  Lukus: Mohl by si nám osvětlit co jiného je "kapsle" než prostor pro posádku obalený pancířem. Případně jak ta kapsle řeší obranu z hora... ňak...

 • lukus
  15:51 11.07.2018

  Sice pěkné a neřeší bolest tanku - útok ze shora (např jako FGM148 Javelin) a opět je to obalování pancířem prostoru posádky, který je velký. Myšlenka v T14 a její kapsule má něco ...Zobrazit celý příspěvek

  Sice pěkné a neřeší bolest tanku - útok ze shora (např jako FGM148 Javelin) a opět je to obalování pancířem prostoru posádky, který je velký. Myšlenka v T14 a její kapsule má něco do sebeSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:01 11.07.2018

  Hodně se mi ten koncept líbí. Nemůžu se ubránit porovnání s tuzemskou Kosou (zkoušenou na Panduru). Ta patrně bude mít větší protinálož, ale tohle zase funguje i jako klasická ...Zobrazit celý příspěvek

  Hodně se mi ten koncept líbí. Nemůžu se ubránit porovnání s tuzemskou Kosou (zkoušenou na Panduru). Ta patrně bude mít větší protinálož, ale tohle zase funguje i jako klasická balistická ochrana. - díky základu z kompozitního pancíře (jak se zdá). SMART PROTech rozhodně není na pohled pěkný, ale jako hybridní řešení, rozhodně zaujme. Takhle je všechno hezky kompaktní v jednom bloku, což beru jako hlavní výhodu. Otázkou co cena.
  Osobně bych se ani nedivil, kdyby se na konstrukci podílel i tuzemský VVÚ Brno, přeci jen pracovali na průhledném pancíři pro IDB a asi i dalších projektech. Aby tak ten SMART PROTech nebyla zakuklený KOSA a podobné :-DSkrýt celý příspěvek

 • balm
  11:54 11.07.2018

  V principu výhradně laserová detekce nedává smysl, respektive pozbývá účinnosti v okamžiku odpálení aerosolového zatemnění, které efektivně blokuje laserové značkovače cíle a ...Zobrazit celý příspěvek

  V principu výhradně laserová detekce nedává smysl, respektive pozbývá účinnosti v okamžiku odpálení aerosolového zatemnění, které efektivně blokuje laserové značkovače cíle a působí jako ochrana před laserově naváděnou municí.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...