Hybridní válka – užitečný termín nebo prázdný pojem?

Hybridní válka – užitečný termín nebo prázdný pojem?
Neoznačení ruští vojáci při anexi ukrajinského Krymu / Elizabeth Arrott; Voice of America; Public Domain (Zvětšit)

Od ruského obsazení Krymského poloostrova v roce 2014 se ve veřejném prostoru začal objevovat pojem „hybridní válka“, který popisoval právě ruské akce na Krymu a později východě Ukrajiny. Má smysl v dnešní době tento termín používat? Jaké jsou hlavní problémy pojmu „hybridní válka“?

„Hybridní válku“ lze volně definovat jako současné použití konvenčních a nekonvenčních, vojenských i nevojenských prostředků (jako jsou například informační a psychologické) k dosažení politického cíle. Pokud se podíváme na to, jak proběhlo obsazení Krymu a následné rozpoutání války na východě Ukrajiny, můžeme vidět některé shodné znaky.

Společně s pojmem „hybridní válka“ proslavila západní média a mnozí akademici náčelníka ruského generálního štábu generála Valerije Gerasimova. Ten podle mnoha západních analytiků vymyslel a naplánoval anexi Krymu a rozpoutal válku na východě Ukrajiny. Pro plán generála Gerasimova se vžilo obecné označení „Gerasimovova doktrína“, které poprvé použil Mark Galeotti – politolog a odborník na záležitostí týkající se ruských ozbrojených sil (za použití tohoto termínu se Galeotti později omluvil).

Tento termín vznikl při překladu a hodnocení slavného Gerasimovova článku z roku 2013, který vyšel v časopisu Vojensko-průmyslový kurýr. V tomto článku Gerasimov uvádí, že „hranice mezi mírem a válkou se stírají“. Právě tato věta je používána při vysvětlování ruských akcí na Ukrajině. Jednalo se o nikomu nevyhlášenou válku a ruské operace byly tak rychlé, že Západ nestihl zareagovat. Pokud by ovšem došlo k analýze článku jako celku a jednotlivé části nebyly vytrženy z kontextu, dozvěděli bychom se, že Gerasimov popisuje akce USA a koaličních států v Afghánistánu, Iráku nebo Libyi a analyzuje události Arabského jara. Na závěr podotkl, že se Rusko musí z těchto akcí poučit a připravit se na obranu proti takovým akcím. Zajímavostí je, že Gerasimov v článku nepoužil pojem „hybridní válka“. Je nutné také uvést, že na východě Ukrajiny „hybridní válka“, vedená stejně jako na Krymu, selhala.

Ruské akce na Ukrajině byly pojmenovány jako „hybridní válka“ na základě definice bývalého příslušníka americké námořní pěchoty, podplukovníka Franka Hoffmana. Ten, již jako výzkumník Potomac Institute, použil pojem „hybridní válka“ pro akce Hizballáhu během druhé libanonské války. Hoffman definuje „hybridní vedení války“ jako „kombinací konvenčních a nekonvenčních prostředků boje, které jsou používány státními i nestátními aktéry, doplněné o kriminální aktivity. To vše se odehrává v jednom bitevním prostoru.“. Gerasimovovův článek byl poté použit jako „důkaz“, že podobné teze se vyskytují i v ruském vojenském myšlení.

Nešťastné spojeni Hoffmanovy definice a Gerasimovova článku bohužel způsobilo naprosté nepochopení pojmu „hybridní válka“ a jeho užívání v nesmyslném kontextu. Základními problémy při popisu ruských operací jsou:

 • Vágní definice pojmu „hybridní válka“;
 • Považování těchto operací za něco nového;
 • Používání pojmu „hybridní válka“ pro pojmenování všeho, co Rusko učiní;
 • Srovnávání akcí na Ukrajině s akcemi vůči ostatním evropským zemím.

Vágní definice pojmu „hybridní válka“ vychází z nepřeberného množství definic, které se od začátku roku 2014 objevily. Nejčastěji tyto definice začínají slovy „Kombinace vojenských a nevojenských prostředků“. Kombinace vojenských a nevojenských prostředků se ve válkách objevuje již od počátku válčení a není důvod k tomu, nazývat to dnes „hybridní válkou“. Otázkou je také to, co je přesně míněno vojenskými a nevojenskými prostředky. Pro příklad lze uvést, že některé humanitární operace jsou prováděny armádami, přestože operace jako taková nemá vojenský charakter.

S tím souvisí i druhý bod – považování těchto akcí za něco nového. Používání psychologických operací, neoznačených vojáků nebo ozbrojených civilistů se objevilo již dříve než v průběhu roku 2014. Pro příklad lze uvést dezinformační a psychologické kampaně KGB v průběhu studené války nebo německé operace v Polsku před začátkem války v září 1939.

Třetím a také souvisejícím bodem je považování všech ruských akcí za součást „hybridní války“. Obecně lze říct, že tento bod vychází z vágní a velmi široké definice, kdy lze pod pojem „hybridní válka“ schovat všechno. Pro příklad lze uvést stavbu plynovodu Nord Stream 2. O něm jako o nástroji „hybridní války“ mluvil například polský premiér Mateusz Morawiecki. Je jasné, že plynovod Nord Stream 2 má obejít z pohledu Ruska „problémové tranzitní země“ jako jsou Ukrajina nebo Polsko a zajistit Rusku přístup na evropský energetický trh.

Odříznutí tranzitních zemí jako je Ukrajina nebo Polsko je „běh na dlouhou trať“ z několika důvodů. Prvním z nich je porovnání kapacity plynovodů Nord Stream (celkem 110 miliard metrů krychlových ročně) a ostatních plynovodů vedoucích přes tranzitní země (133 miliard metrů krychlových). Druhým důvodem je zvýšená poptávka po zemním plynu na evropském energetickém trhu. Třetím a asi nejdůležitějším důvod je fakt, že ačkoliv by Rusko postavilo na severu Nord Stream a na jihu Turkish Stream, nebude možné okamžitě využívat 100 % jejich kapacity a podle ruských expertů bude možné odříznout Ukrajinu jen za cenu drastického snížení dodávek plynu do Evropy. Úplné odříznutí Ukrajiny bude možné ne dříve než v roce 2035.

Čtvrtým a asi nejdůležitějším problémem je fakt, že ruské akce proti Ukrajině jsou srovnávány s ruskými akcemi vůči ostatním evropským zemím. Pro příklad lze uvést srovnání Ukrajiny a České republiky. V ČR můžeme vidět určité ekonomické nebo špionážní aktivity a informační a psychologické operace, zatímco v případě Ukrajiny došlo i k nasazení označených i neoznačených vojáků a bylo využito zvláštního rusko-ukrajinského vztahu, kdy na Krymu byly dislokovány jednotky ruské Černomořské flotily a o to bylo obsazení poloostrova jednodušší. Vzhledem k historickým zkušenostem a vztahům České republiky nebo baltských států a Ruska se nedá předpokládat, že Rusko využije stejný scénář a prostředky jako v případě Ukrajiny.

Cílem článku rozhodně není zlehčovat momentální situaci a ruské operace vůči evropským zemím. Cílem článku bylo stručně načrtnout, proč je potřeba se odpoutat od zaběhnutého pojmu „hybridní válka“ a hledat pojem a definici, která bude ruské operace popisovat přesněji. Mnohým může debata ohledně definice přijít jako nemístné slovíčkaření v době, kdy jsme již delší dobu „oběťmi hybridní války“.

V tomto směru se nabízí vhodná paralela v boji s tanky. Pokud na vlastní jednotky útočí tanky, tak tyto jednotky ví, co jsou tanky, jaké jsou jejich slabiny a jak se proti nim bránit. Vzhledem k tomu, že zde existuje mnoho definic „hybridní války“ a s jistotou nevíme, co tento pojem znamená, není možné se adekvátně bránit. Ruské operace vůči západním zemím na jejich území lze označit jako „nevojenskou konfrontaci“, kterou lze podle autora článku definovat jako „operace k získání politického či ekonomického vlivu, které jsou prováděny pomocí různých nástrojů, mezi které lze zařadit informační, psychologické, ekonomické nebo diplomatické prostředky“.

Zdroje: Gazprom, Politico, Potomac Institute, Radio FreeEurope, UK, VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Hybridní války podle Valerije Gerasimova

Současný náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov napsal na začátku roku 2013 pro ruský ...

KOMENTÁŘ: Ne hybridní, ale politická válka je realitou současných vztahů s Ruskem

Hybridní válka, hybridní hrozby nebo třeba hybridní informační válka a mnohé podobné variace se ...

Jak strategicky (ne)komunikovat? Aneb Česká republika a strategická komunikace

Tématu strategické komunikace se zejména v posledních letech dostává stále větší pozornosti, a to ...

Metnar: Čelíme terorismu, nelegální migraci, hybridním hrozbám a kyberútokům

Český ministr obrany Lubomír Metnar jako největší hrozby dneška vidí terorismus, nelegální migraci, ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Lukas
  20:49 26.02.2021

  https://www.youtube.com/watch?...

  ^O "wojnie" jaką prowadzimy "w czasie pokoju"

  https://www.youtube.com/watch?...

  ^O "wojnie" jaką prowadzimy "w czasie pokoju"

 • krllo
  17:57 26.02.2021

  Rusko obsadilo Krym, Američané osvobodili Kosovo, Irák, jen v Afghanistánu a Sýrii se nedaří.

  Rusko obsadilo Krym, Američané osvobodili Kosovo, Irák, jen v Afghanistánu a Sýrii se nedaří.

  • Pavel1
   21:21 26.02.2021

   Tak, tak, rusákům se v Sýrii nedaří. Ten jejich afghánský trapas raději nepřipomínat.

   Tak, tak, rusákům se v Sýrii nedaří. Ten jejich afghánský trapas raději nepřipomínat.

 • dusan
  15:46 26.02.2021

  Na ja som sa nechal napáliť od Číňanov v rámci hybridnej vojny ... Kúpil som ...Zobrazit celý příspěvek

  Na ja som sa nechal napáliť od Číňanov v rámci hybridnej vojny ...

  Kúpil som knihu:

  https://www.knihydobrovsky.cz/...

  Zdala sa mi taká celkom "krotká" k cínskemu režimu ... ale až jedna sinologička na nete vysvetlila, že toto platila čínska strana a sú to oficiálne dejiny Číny odsúhlasené komunistickou stranou.

  V Čechách ju napísali českí akademici, ktorých Čína podporuje ... ak ju náhodou máte .... hoďte ju do koša ... ja som to už urobil.

  Čína platí obrovské množstvo inštitúciu a samozrejme očakáva lojalitu ...t.j. písať v súlade s čínskymi záujmami. A zoznam je veľmi dlhý ... i v Čechách a na Slovensku.Skrýt celý příspěvek

  • danny
   16:36 26.02.2021

   Dusan, pokud posuzuješ kvalitu knihy podle toho, jak tepe ideologického nepřítele a postrádáš v ní plamenné a rozhořčené morální odsudky, je možná chyba ve výběru kategorie. Musíš ...Zobrazit celý příspěvek

   Dusan, pokud posuzuješ kvalitu knihy podle toho, jak tepe ideologického nepřítele a postrádáš v ní plamenné a rozhořčené morální odsudky, je možná chyba ve výběru kategorie. Musíš přejít ze sekce Historie k politickým traktátům. Publikací, které vydávají instituce, jejichž hlavní náplní je kritika nešvarů čínského režimu jsou kvanta, a ke spoustě materiálů dostaneš i life besedu se známými osobnostmi a chlebíčky:-)

   Osobně si rád pročítám pojetí dějin z dob První republiky, Protektorátu i bývalého režimu. Dobová interpretace událostí, výběr detailů a analýza příčin a důsledků z pohledu "ideologického nepřítele" je dle mého názoru málem zajímavější, než samotný harmonogram událostí.
   Takže mít tu knihu doma, nevyhazoval bych ji. Stejně jako nevyhazuji knihy o jakékoli zemi, když zjistím, že její vydání podpořila ambasáda dané země, Goethe-Institut, USAID, dokonce ani Ruské kulturní centrum nebo mecenáši ze Zálivu.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    17:01 26.02.2021

    No keby to tak bolo ... tak ju už vyhodím dávno : ) Ale keďže beriem ako fakt, že na históriu nemajú často jednotný názor ani historici, tak je normálne, že sú rozpory a ...Zobrazit celý příspěvek

    No keby to tak bolo ... tak ju už vyhodím dávno : )

    Ale keďže beriem ako fakt, že na históriu nemajú často jednotný názor ani historici, tak je normálne, že sú rozpory a odlišnosti. Lebo históriu nepoznáme, poznám len jej interpretáciu.

    Ak to je interpretácia historika .. tak je to OK, ale interpretácia čínskej diktatúry ma fakt nezaujíma ...

    To, že som ju "toleroval" bolo o tom, že ma nenapadlo, že česká akademická obec je taká úplatná, lebo mám stovky kníh od našich i vašich akademiko a i keď niekedy cítiť ideologiickú orientáciu, tak sú to všetko hodnotné knihy.

    Ale pri tejto knihe mi "doklaplo", že to nebol iný názor historika, ale úslužnosť strane. Lebo inak sa nedá nazvať "vysvetlenie", že udalosti v roku 1989 nebolo vraj o brutálnom rozháňaní demonštratov, ale priam zúfalý boj čínskych vojakov s "ozbrojenými skupinami" ktoré aktívne útočili na čínskych vojakov a tí chudáci sa museli brániť ...

    A samozrejme celé to bola vlastne mediálna bublina ktorú podporovali západné tajné služby ....

    No keďže mám tisíce kníh tak už musím zvažovať čo si nechám a už som vyradil (zväčša rozdal) i podstatne hodnotnejšie knihy.

    Isto je tam i kopa zaujímavých faktov, ale ja nie som sinológ aby som triedil "zrno od pliev" - čo je reálna história a čo bláboly strany .....

    Skrátka už jej neverím a moja bývalé "zmätenie" je dnes "istota", že ide o komunistický blábol ... a ten mi nebude zaberať miesto v knižnici. A také "sračky" nebudem posielať inému .... to patrí len do koša ...

    Čo sa týka ruských kníh. I tie mám ... dokonca niektoré v ruštine a dokonca som ich zvládol i prečítať ... ale to sú normálne knihy od normálnych autorov. De facto idú proti dnešným ruským oficiálnym blábolom - napr. o Stalinovi, ale keďže to kupuje len obmedzený počet "bláznov" ako ja, tak to režim nerieši ... i keď už poriešil pár historikov, čo nechceli "pochopiť" oficiálnu interpretáciu histórie.Skrýt celý příspěvek

 • infi
  12:55 26.02.2021

  At si kazdy fandi komu chce, ale Krym byla povedena geopoliticka akce s nulovym dopadem na umrti/utrpeni mistniho obyvatelstva, niceni infrastruktury, ci ztraty zakladnich jistot ...Zobrazit celý příspěvek

  At si kazdy fandi komu chce, ale Krym byla povedena geopoliticka akce s nulovym dopadem na umrti/utrpeni mistniho obyvatelstva, niceni infrastruktury, ci ztraty zakladnich jistot obyvatelstva.

  Kdyby se podobne podarilo vyresit geopoliticke usporadani Jugoslavie, nedokazu si predstavit nikoho, kdo by proti tomu remcal.

  Vadi mi, ze misto toho, aby se zapad/nato/my z toho poucili, i dnes po 7mi letech, tady srovnavame Putina s Hitlerem, misto toho abychom si odnesli ponauceni a pripadne okoukali neco, co by se dalo uplatnit v Afghanu/Iraku, kde jsou ty intervence i po 20 letech masazi uplne k h...Skrýt celý příspěvek

  • Pavel1
   13:26 26.02.2021

   A co se krom ruských imperiálních ambicí na Krymu muselo řešit? Nic. Vyvražďovali se snad jeho obyvatelé ve velkém jako v Jugoslávii nebo v Afghánistánu? Ne. Vládl tam snad masový ...Zobrazit celý příspěvek

   A co se krom ruských imperiálních ambicí na Krymu muselo řešit? Nic. Vyvražďovali se snad jeho obyvatelé ve velkém jako v Jugoslávii nebo v Afghánistánu? Ne. Vládl tam snad masový vrah? Ne. Zcela bezproblémoví (na rozdíl od výše uvedených) obyvatelé Krymu těžce doplatili na rusácké hraní si na vojáčky ztrátou možností obživy. Turistický ruch, na kterém byla závislá krymská ekonomika, totiž ze dne na den díky rusácké okupaci zcela zmizel.Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    17:59 26.02.2021

    A co se jim jako stalo ?

    A co se jim jako stalo ?

    • Pavel1
     21:12 26.02.2021

     Nemají co žrát.

     Nemají co žrát.

     • Double
      17:55 27.02.2021

      maju vyssiu zivotnu uroven nez keby zostali v ukrajine

      maju vyssiu zivotnu uroven nez keby zostali v ukrajine

     • Pavel1
      19:06 27.02.2021

      A to sis vycucal z kterýho prstu, double?

      A to sis vycucal z kterýho prstu, double?

     • Double
      00:50 01.03.2021

      to je fakt, dochodci maju niekolko nasobne vyssie penzie nez ti na ukrajine, primerna mzda je taktiez daleko vyssia

      to je fakt, dochodci maju niekolko nasobne vyssie penzie nez ti na ukrajine, primerna mzda je taktiez daleko vyssia

     • Ján Paliga
      22:04 01.03.2021

      @ Double Aj na Ukrajine by mali, ale len v prípade, ak prestanú milióny vrážať na svoju obranu pred "slovanským bratom", ktorý ich denno denne ožobračuje podporou teroristov na ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Double

      Aj na Ukrajine by mali, ale len v prípade, ak prestanú milióny vrážať na svoju obranu pred "slovanským bratom", ktorý ich denno denne ožobračuje podporou teroristov na DonbaseSkrýt celý příspěvek

   • Tesil
    20:18 26.02.2021

    Hybridní válka,bezbečnostní vacuum,imperiální ambice.Jenom prázdné fráze.

    Hybridní válka,bezbečnostní vacuum,imperiální ambice.Jenom prázdné fráze.

    • Pavel1
     21:12 26.02.2021

     To řekni puťkovi. Ten je naplnil.

     To řekni puťkovi. Ten je naplnil.

    • Ján Paliga
     00:23 27.02.2021

     .... a prázdna chladnička v krajine, kde včera zjedli to, čo mali mať na zajtra....

     .... a prázdna chladnička v krajine, kde včera zjedli to, čo mali mať na zajtra....

  • matu
   14:39 26.02.2021

   jj třeba místní občané tatarské národnosti by s vámi určitě souhlasili...

   jj třeba místní občané tatarské národnosti by s vámi určitě souhlasili...

  • dusan
   15:39 26.02.2021

   Čo bolo zlé na okupovaní ČSR ? Však Hitler nestrieľal ... a straty boli s nulovým dopadom úmrtia/utrpenia miestneho obyvyteľstva, bez ničenia infraštruktúry či strát istôt ...Zobrazit celý příspěvek

   Čo bolo zlé na okupovaní ČSR ?

   Však Hitler nestrieľal ... a straty boli s nulovým dopadom úmrtia/utrpenia miestneho obyvyteľstva, bez ničenia infraštruktúry či strát istôt obyvateľstva (mimochodom, čo to je ? : )

   Neviem prečo sa vôbec obnovila ČSR, keď bol Hitler taký "slušný" : )Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    18:00 26.02.2021

    Němci zde zavraždili 360 000 Čechoslováků

    Němci zde zavraždili 360 000 Čechoslováků

    • dusan
     18:39 26.02.2021

     To už bolo následne ... okupácia bola "mierová" ... samozrejme vo všeobecnosti... Koľko by asi bolo mŕtvych, keby sa postavili Rusom len Ukrajincom lojálne sily ? A samozrejme sa ...Zobrazit celý příspěvek

     To už bolo následne ... okupácia bola "mierová" ... samozrejme vo všeobecnosti...

     Koľko by asi bolo mŕtvych, keby sa postavili Rusom len Ukrajincom lojálne sily ?

     A samozrejme sa nedá od toho oddeliť Donbas ....Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    09:21 02.03.2021

    Máš pravdu, samotná okupace proběhla téměř bez výstřelu a beze ztrát. A máš pravdu i v tom, že průběh okupace nic nemění na samotném faktu napadení, obsazení a okupaci země a ...Zobrazit celý příspěvek

    Máš pravdu, samotná okupace proběhla téměř bez výstřelu a beze ztrát.
    A máš pravdu i v tom, že průběh okupace nic nemění na samotném faktu napadení, obsazení a okupaci země a nekrvavě provedená okupace není fakticky o nic lepší, než krvavá.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   00:21 27.02.2021

   "At si kazdy fandi komu chce, ale Krym byla povedena geopoliticka akce s nulovym dopadem na umrti/utrpeni mistniho obyvatelstva, niceni infrastruktury, ci ztraty zakladnich jistot ...Zobrazit celý příspěvek

   "At si kazdy fandi komu chce, ale Krym byla povedena geopoliticka akce s nulovym dopadem na umrti/utrpeni mistniho obyvatelstva, niceni infrastruktury, ci ztraty zakladnich jistot obyvatelstva."
   Tomu obyvateľstvu ani nikto neubližoval.... po anexii ale ubližovanie začalo - tým, čo s anšlusom nesúhlasili....

   "Kdyby se podobne podarilo vyresit geopoliticke usporadani Jugoslavie, nedokazu si predstavit nikoho, kdo by proti tomu remcal."

   Miloševič sa to snažil svojským spôsobom a priviedol svojich spoluobčanov od 80-tych rokov na žobrácku palicu....

   "...tady srovnavame Putina s Hitlerem..." Anšlus ako anšlus... výsledok je rovnaký....Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  19:21 25.02.2021

  "wojna hybyrdowa" to neologizm. Stworzony po to by przykryć niekompetencje państw europejskich. (A dokładniej ich służb) Jakoś trzeba było "wytłumaczyć opinii publicznej" - ...Zobrazit celý příspěvek

  "wojna hybyrdowa" to neologizm.
  Stworzony po to by przykryć niekompetencje państw europejskich.
  (A dokładniej ich służb)

  Jakoś trzeba było "wytłumaczyć opinii publicznej" - jak to się stało że w Europie znów mamy wojnę...
  I to z Rosją w roli głównej.

  Sam Gierasimov jest figurantem - twarzą, którą musi mieć "wynalazek". W rzeczywistości takimi sprawami zajmują się służby - np. GRU.


  Destabilizacja państwa, działania dywersyjne to standard przed każdą "zaplanowaną" agresją....

  Sama destabiliziacja aparatu państwowego to najlepsza droga do "osiągnięcia celu"
  Jeśli skutecznie zdemontuje sie aparat państwowy i doprowadzi do niepokojów społecznych - to nie trzeba żadnych czołgów...Skrýt celý příspěvek

 • MatejR
  18:51 25.02.2021

  Autor trafil klinec po hlavičke, ale ono to má mnohé ale... Predovšetkým hybridný koncept vojny nie je jasne definovaný sám o sebe, ale napriek tomu je vymedzený asymetrický model ...Zobrazit celý příspěvek

  Autor trafil klinec po hlavičke, ale ono to má mnohé ale...
  Predovšetkým hybridný koncept vojny nie je jasne definovaný sám o sebe, ale napriek tomu je vymedzený asymetrický model a proxy model. Model sankcií sa väčšinou popisuje nevojensky, napriek tomu, že ide o "hard power" nástroj štátu atď.
  Gerasimov popisuje proxy model s využitím asymetrického spôsobu vedenia vojny
  Mnohé z proxy (ale aj čiastočne asymetrických nástrojov) však principiálne nie sú ničím nové, dali by sa robiť komparatívne analýzy napr. na hospodársku politiku ČSR voči Rakúsku v tridsiatych rokoch, organizovanie referend v Bielorusku a Poľsku po vymedzení Curzonovej línie a istotne by sa našlo mnoho príkladov, to je len tak, čo mi v rýchlosti napadlo.
  Diskriminácia medzi týmito aspektami vedenia vojny, resp. hard power je podľa mňa daná niekoľkými kritériami a to predovšetkým na akej úrovni sa pohybujeme (Gerasimov prístup má aj strategický rozmer), pretože väčšina z používaných inštrumentov náleží vyslovene taktickej úrovni, prípadne s konceptuálnym presahom (informačná vojna). Pričom si treba uvedomiť, že ide o implementáciu nových technológií a prístupov v niečom (extrateritoriálne pôsobenie a vojna ako taká) , čo sa až tak principiálne nemení. Je to zaujímavá téma na výskum, podľa mňa by bolo zaujímavé robiť práve komparatívne analýzy a tiež by mohlo byť zaujímavé použiť štatistické metódy vo vzťahu k ZBP daného štátu (vychádzajúc z Merheimera). Ale každopádne dobrý a zaujímavý článok.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  18:06 25.02.2021

  Na článku se mi líbí, že se odpoutává od zaběhnutého klišé a sice, že hybridní operace dělá jen Rusko. Poslední dobou jsem již alergický na jednostranné vidění světa. A řada lidí v ...Zobrazit celý příspěvek

  Na článku se mi líbí, že se odpoutává od zaběhnutého klišé a sice, že hybridní operace dělá jen Rusko. Poslední dobou jsem již alergický na jednostranné vidění světa. A řada lidí v diskuzích vždy vymýšlí pseudoargumenty, proč pohled jedné strany je správný a druhé špatný. Pan Grohmann to níže napsal, nikdo není hodný. Platí pravidlo, velmoci nemají přátele, mají jen své zájmy.

  Definice, co jsou hybridní operace defakto neexistuje. Uvedu příklad. V jedné zemi se chystá tendr na jaderné bloky za 300mld a jednotlivé země vynakládají své úsilí ve snaze vyhrát zakázku. V komerční sféře budeme mluvit o lobbingu. Pokud do toho ovšem zapojíme tajné služby, už to lobbing rozhodně není. A pokud do toho zapojíme podporu vybraným politickým stranám, které při získání voleb na svou stranu budou prosazovat správného dodavatele, tak to také za lobbing rozhodně nepovažuji.

  A tak vám pro zamyšlení nechám poznatky jednoho z kandidátů na pražského primátora, který byl pozván na US ambasádu, kde probíhala konference se všemi kandidáty. Všichni byli pod palbou otázek v Angličtině. Někteří tazatelé dali vizitky, někteří už nikoliv. Po několika dnech přišla odpověď: "Byl jste nejlepší, ale ve volbách to nebude stačit". Pak se v médiích objevila dehonestující kampaň.

  Hybridní operace mají mnoho podob a rozhraní mezi válkou, mírem a doplním lobbingem se opravdu stírají. A znovu opakuji, svět není černobílý. Pokud budou někteří dychtit po důkazech výše uvedeného, odpovím rovnou. Ani slovo navíc.Skrýt celý příspěvek

  • padre
   19:43 25.02.2021

   Pane cejkis jenom bych vás chtěl upozornit ze tady nejste na Sputniku ,diskusi Parlamentních listů ani na diskusní sekci ,,Mladý ochránce hranic,,periodika Sedmička pionýrů v ...Zobrazit celý příspěvek

   Pane cejkis jenom bych vás chtěl upozornit ze tady nejste na Sputniku ,diskusi Parlamentních listů ani na diskusní sekci ,,Mladý ochránce hranic,,periodika Sedmička pionýrů v roce 1973 .Předpokládám ,že nám chcete nenápadně naznačit ,že ti údajní tazatelé údajně zpovidajicí kandidáty na pražského primátora na US ambasádě byli minimálně ze CIA,ne? :-)))Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    23:03 25.02.2021

    Dehonestující příspěvky píšete z vlastního přesvědčení nebo na to máte grant?

    Dehonestující příspěvky píšete z vlastního přesvědčení nebo na to máte grant?

    • padre
     09:37 26.02.2021

     Na zdravý rozum a občasné používání mozku grantu netřeba.

     Na zdravý rozum a občasné používání mozku grantu netřeba.

   • krllo
    18:02 26.02.2021

    Zde je to Forum24, Aktuálně.cz, DeníkN....

    Zde je to Forum24, Aktuálně.cz, DeníkN....

    • Pavel1
     21:15 26.02.2021

     Nemusíš je číst, když dostáváš z faktů kopřivku.

     Nemusíš je číst, když dostáváš z faktů kopřivku.

    • padre
     22:33 26.02.2021

     krllo...a co Sputnik,Parlamentní listy,Russia Today,Zvězda,agentura Nová Čína,...ste na ně nějak zapomněl...:-))

     krllo...a co Sputnik,Parlamentní listy,Russia Today,Zvězda,agentura Nová Čína,...ste na ně nějak zapomněl...:-))

  • Klimesov
   07:28 26.02.2021

   No to je neuvěřitelná hereze, že se tajné služby České Republiky angažují v tak, pro Českou Republiku, strategicky důležité otázce jako je dostavba jaderných elektráren, jako je ...Zobrazit celý příspěvek

   No to je neuvěřitelná hereze, že se tajné služby České Republiky angažují v tak, pro Českou Republiku, strategicky důležité otázce jako je dostavba jaderných elektráren, jako je nezávislost České energetiky, jako je vměšování vlivu cizích mocností, které otevřeně prohlašují, že my pro ně představujeme největší riziko a chovají se vůči nám nepřátelsky.
   Je to až neuvěřitelné co si to dovolují, dělat svojí práci!
   Ano toto kacířství, že bezpečnostní složky jsou jedny z mála fungujících organizací v ČR, protože politici selhávají na celé čáře, by mělo být po zásluze potrestáno a dehonestováno.
   A to i takovými spekulacemi, a konspiračními teoriemi, které nedávají vůbec smysl. Jako třeba o tom, že cizí bezpečnostní složky ovlivňují volbu Pražského primátora :D :D :D :D
   Ne jen, že Pražský primátor nemá na chod ČR nějak moc velký vliv, ale hlavně Pražský primátor není volen přímou volbou, ale volí ho "zastupitelstvo hlavního města Prahy", tito lidé jsou voleni ve volbách a samotné vedení se pak skládá z koalic, které při šikovné domluvě mohou z vedení města odstranit vítěze voleb, tak jak se stalo v roce 2018, kdy Piráti, Spojené síly pro Prahu, Klub Praha sobě, velice jednoduše odstřihly od moci vítěznou ODS.
   Takže nějaká dehonestující kampaň v médiích na volbu Pražského primátora nemá vůůůůůůůůbec žádný vliv. :D :D :D :D
   Příště si svou konspiraci důkladně promyslete, než jí začnete šířit. :D :D :D :DSkrýt celý příspěvek

   • Razem
    07:41 26.02.2021

    Jedno se ale musí nechat, Hřibovo primátorství je oproti jeho předchůdkyni velmi klidné. A to vysílá jasný signál. Chceš, aby tě média nepranýřovala? Staň se součástí moderní ...Zobrazit celý příspěvek

    Jedno se ale musí nechat, Hřibovo primátorství je oproti jeho předchůdkyni velmi klidné. A to vysílá jasný signál. Chceš, aby tě média nepranýřovala? Staň se součástí moderní levice a jako bonus přejmenuj tu a tam nějakou ulici a máš na růžích ustláno.

    P.S: Nechápej to tak, že se zastávám příspěvku od cejkise.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     08:49 26.02.2021

     A nebo je jen Hřib dobrý primátor? Jako bude to znít jako klišé, ale opravdu Piráti nepatří k mým favoritům a Pražan nejsem, takže nemůžu zas tak moc soudit, ale z těch pár videí ...Zobrazit celý příspěvek

     A nebo je jen Hřib dobrý primátor?
     Jako bude to znít jako klišé, ale opravdu Piráti nepatří k mým favoritům a Pražan nejsem, takže nemůžu zas tak moc soudit, ale z těch pár videí a rozhovorů co jsem měl možnost vidět, tak lze usoudit, že Hřib je inteligentní člověk. Umí se vyjadřovat, orientuje se v problematice a dost často ví o čem mluví. Ale znovu podotýkám. Soudím jen podle těch pár videí co jsem viděl a co se zaobírali problematikou, která měn tak nějak zajímala. Mně jako "nepražana" situace v Praze moc nezajímá. Vím jen že tam jsou problémy s metrem D a jiné věci.
     Každopádně Hřibovo primátorství není zas tak poklidné jak by se mohlo zdát. Stačilo mi chvilku googlit a je docela kritizován ze strany opozice i jiných lidí a je docela tahán v různých mediálních prostředcích.
     Navíc se to taky může zdát, protože defakto poslední rok a něco, od konce roku 2019 až do teď, nejvíce mediálního prostoru zabírá pandemie covid-19, což vede k tomu, že mnoho jiných událostí a problému se upozadí a přece jen ona ta Praha zas tak zbytek ČR moc nezajímá :D :D a v Praze jsou vlastní informační zdroje, které by se o to měli starat.
     I tak já Hřiba nějak moc nesoudím, ale zároveň ho nechci ani nijak vychvalovat.
     Ale vytvářet nějakou konspiraci, či spekulaci, že byl zvolen na základě rozhodnutí tajných služeb z ciziny, skrze veřejná média, která ovšem volbu primátore namůžou nijak ovlivnit, jen to jestli s touto volbou Pražané souhlasí nebo ne, ale to je tak všechno, to jako fakt ne. :D :D
     Můžete mít vůči Pirátům, Hřibovi nebo levici všeobecně nějaké výhrady, nemusíte s nimi souhlasit, ale vymýšlet si nesmysly... to je dětinské.

     ps.: Ten pojem moderní levice. Víte upřímně, slýchávám ho strašně dlouho, ale za celou dobu mi nikdo nedokázal vysvětlit co se pod tím pojmem reálně skrývá.
     Protože mnoho lidí, kteří se dnes prezentují jako pravičáci, mají ve skutečnosti levicové myšlení víc než by si byly schopni připustit.Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      07:26 27.02.2021

      Takhle to ale nefunguje. Media nejsou boží soud a podle zájmů (třeba vlastníka) mohou očerňovat i sebelepšího politika. Znáte kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. To že Piráti ...Zobrazit celý příspěvek

      Takhle to ale nefunguje. Media nejsou boží soud a podle zájmů (třeba vlastníka) mohou očerňovat i sebelepšího politika. Znáte kdo chce psa bít, hůl si vždy najde.
      To že Piráti nejsou bez chyb upozornil třeba Janek Rubeš v jednom ve svém videu.

      Ale jsme již off-topic, tak kde hledat neduhy Hřiba již víte, to pro tuto diskuzi stačí.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     13:48 26.02.2021

     Když srovnám piráty s rozhazovačnými, populistickým tedy voliče uplácejícími (což jsou jasné příznaky levičáctví) anonanisty, tak mi jako levičáci vycházejí právě burešovy ...Zobrazit celý příspěvek

     Když srovnám piráty s rozhazovačnými, populistickým tedy voliče uplácejícími (což jsou jasné příznaky levičáctví) anonanisty, tak mi jako levičáci vycházejí právě burešovy podržtašky.Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    18:09 26.02.2021

    Pokud většinu naší ekonomiky vlastní Německo a západ EU, tak je rozhodujíci dbát na nezávislost. :-)) I většinu našich sítí vlastní cizina, od vody po plyn..BIS je hlídá za jejich ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud většinu naší ekonomiky vlastní Německo a západ EU, tak je rozhodujíci dbát na nezávislost. :-)) I většinu našich sítí vlastní cizina, od vody po plyn..BIS je hlídá za jejich peníze ? Ne. Měli by ji tedy platit, není to náš majetek
    Jsme v poloválečném stavu s Ruskem a přesto 30 let provozujeme v pohodě atomové eletrarny ruského původu. Dokonce ani US palivové články se neosvědčily-
    Pokud máme být pokusným králíkem pro stavbu americké atomové elektrárny, tak by měla být umístěne v Praze.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     21:17 26.02.2021

     A to sis vycucal z kterýho prstu, ten "poloválečný stav". Krom hysterie rusáckých představitelů a jejich místních podržtašek tomu nic nenasvědčuje.

     A to sis vycucal z kterýho prstu, ten "poloválečný stav". Krom hysterie rusáckých představitelů a jejich místních podržtašek tomu nic nenasvědčuje.

    • padre
     13:22 27.02.2021

     Pokud většinu naší ekonomiky vlastní Německo ,/což si nemyslím,ale proč ne?/tak je to jen důsledek 40 let úpadku a devastace naší průmyslové země a jejich lidských zdrojů Sovětským ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud většinu naší ekonomiky vlastní Německo ,/což si nemyslím,ale proč ne?/tak je to jen důsledek 40 let úpadku a devastace naší průmyslové země a jejich lidských zdrojů Sovětským Svazem a jeho místními kolaboranty.Za to že Wolkswagen koupil Škodu a ne Škoda Wolkswagen je vina československých proruskych /prosovětských/ kolaborantů ,kteří zdevastovali průmysl,zemědělství a vyhnali 250 tisíc občanů./po Bíle hoře odešlo jen 25 tisíc lidí/Pokud víte o poloválečném stavu s Ruskem tak byste to měl především oznámit těm tisícům Rusům ,kteří se zde usazují,kupuji nemovitosti a budují svůj byznys.Pokud vím tak jaderné elektrárny v USA funguji již skoro 70 let,tak by možná nebylo od věci kdybyste se konečně probudil a vylezl z putinova zadku...Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    21:14 26.02.2021

    Každá strana a nebo hnutí má svého leadera, který ke kandidátem na primátora. Dehonestující kampaně v médiích ovlivňují výsledky voleb a ve výsledku sílu strany prosadit svého ...Zobrazit celý příspěvek

    Každá strana a nebo hnutí má svého leadera, který ke kandidátem na primátora. Dehonestující kampaně v médiích ovlivňují výsledky voleb a ve výsledku sílu strany prosadit svého primátora.
    Moc dobře to víte, jen nechcete tomuto ovlivňování uvěřit. Chápu, ale jak jsem psal. Důkazy ode mne nečekejte.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     10:30 27.02.2021

     Ano já to vím. Proto jsem taky dal příklad z voleb z roku 2018. Kdy ODS sice vyhrála volby v Praze, ale společný postup 3 stran jí odstavil od moci a primátorem se stal člověk ze ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano já to vím.
     Proto jsem taky dal příklad z voleb z roku 2018.
     Kdy ODS sice vyhrála volby v Praze, ale společný postup 3 stran jí odstavil od moci a primátorem se stal člověk ze strany, která ve volbách byla až 2.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      11:49 27.02.2021

      Podpora většinou neplyne jen jednomu politickému seskupení. Když budete chtít prosadit Westinghouse proti spojení Rusů, Čechů a Francouzů, tak shodou okolností vychází Milion ...Zobrazit celý příspěvek

      Podpora většinou neplyne jen jednomu politickému seskupení.

      Když budete chtít prosadit Westinghouse proti spojení Rusů, Čechů a Francouzů, tak shodou okolností vychází Milion chvilek a všechny strany zahrnuté do AntiBabiš koalice. Projet na sjednocení scény proti Babišovi skončil dvěma subjekty a Mináře už nikdo nepodporuje. Všiml jste si, jak zmizel z mediální scény ? Náhoda, že ?Skrýt celý příspěvek

     • padre
      12:55 27.02.2021

      Ale to snad ne...:-)) Milion chvilek a Westinghouse? :-)) A také věříte na UFO? A k tomu zmizení pana Mináře z mediální scény...kolikrát v životě jste vy osobně dostal na Letnou ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale to snad ne...:-)) Milion chvilek a Westinghouse? :-)) A také věříte na UFO? A k tomu zmizení pana Mináře z mediální scény...kolikrát v životě jste vy osobně dostal na Letnou půl milionu lidí?:-)Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      13:48 27.02.2021

      Minář nedostal nikoho nikam. Kdysi se přihlásil v soutěži hledá se leader. Myslím, že soutěž nevyhrál. A tak se našel někdo, kdo jeho zapálení využil. Bez podpory byl nula, stejně ...Zobrazit celý příspěvek

      Minář nedostal nikoho nikam. Kdysi se přihlásil v soutěži hledá se leader. Myslím, že soutěž nevyhrál. A tak se našel někdo, kdo jeho zapálení využil. Bez podpory byl nula, stejně jako nyní.

      Zkuste video s panem Minářem ze show, hledá se leader :-)
      https://m.youtube.com/watch?v=... Skrýt celý příspěvek

     • padre
      15:23 27.02.2021

      Asi byl pan Minář ve správnou dobu na správném místě ,ale to na věci nic nemění.:-) Ale jestli bude v létě situace stabilizovaná,témata zůstanou stejná nebo alespoň podobná jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Asi byl pan Minář ve správnou dobu na správném místě ,ale to na věci nic nemění.:-) Ale jestli bude v létě situace stabilizovaná,témata zůstanou stejná nebo alespoň podobná jako předloni ,tak bude mít na Letné těch lidí milion a Westinghouse s tím bude mít pramálo společného...Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  14:19 25.02.2021

  Je fakt, že já chápu pojem "hybridní válka" jinak. Když k prosazení svých zájmů použiji regulérní armádu, ovšem maskovanou jako nějaká na mně nezávislá síla. Použití ...Zobrazit celý příspěvek

  Je fakt, že já chápu pojem "hybridní válka" jinak. Když k prosazení svých zájmů použiji regulérní armádu, ovšem maskovanou jako nějaká na mně nezávislá síla.

  Použití nevojenských prostředků či prostředků vojenských, ale ne vlastních, jen mnou podporovaných či financovaných se dělo už za studené války. SSSR v Angole, USA v Aghánistánu nebo Nicaragui podporovaly místní gerily v boji proti státu, ale samy se do boje (až na tajné a patřičně popírané výjimky) nezapojovaly. Něco jako použití Wagnerovců v Africe. Ale na Krymu to byli příslušníci pravidelné armády, jen bez oficiálního označení, stejně tak na východě Ukrajiny.

  Špionáž nebo ovlivňování veřejného mínění se podle mého soudu za hybridní válku označit nedá, to jsou klasické operace tajných služeb. Pokud bychom na takovou širokou definici přistoupili, bylo by hybridní válkou všechno, od dodávek surovin až po přelety strategických bombardérů podél hranic.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   15:02 25.02.2021

   Pojem ,,Hybrid" teda akými mix opatrení ktoré však smerujú k rovnakému cieľu. Trochu diskusných trollov, trochu konšpiračných webov, trochu napätia medzi miestnymi vyvolané pod ...Zobrazit celý příspěvek

   Pojem ,,Hybrid" teda akými mix opatrení ktoré však smerujú k rovnakému cieľu.

   Trochu diskusných trollov, trochu konšpiračných webov, trochu napätia medzi miestnymi vyvolané pod nejakou zámienkou, trochu dovolenkárov ktorí sa tvária ako miestni, trochu bojovej techniky bez insígnií, celé to zalejeme falošným záujmom o vyriešenie sporu a vo výsledku máme ekonomicky, politicky a sociálne zdevastovanú krajinu ktorá je na pokraji zrútenia a tak ju možno skonzumovať.

   Niečo ako keď zmija napadne potkana. Rýchlo ho uhryzne, hneď sa stiahne a z bezpečnej vzdialenosti potom pozoruje ako umieraSkrýt celý příspěvek

   • Tango23
    15:43 25.02.2021

    Souhlasim... v ramci akademicke debaty lze urcite v budoucnu ocekavat ruzne definice a slovni spojeni. Pro obecny popis soucasnych a mnohych minulych operaci je ,,Hybridni" tedy ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhlasim... v ramci akademicke debaty lze urcite v budoucnu ocekavat ruzne definice a slovni spojeni. Pro obecny popis soucasnych a mnohych minulych operaci je ,,Hybridni" tedy jakysi "mix opatrení" jak so to nazval, naprosto dostacujici pojem.
    Asi nejdulezitejsi je si uvedomit, ze samotna opatreni a souvisejici ukoly probihaji s ohromnym predstihem, pred samotnymi vojenskymi, ci polo-vojenskymi operacemi a zahrnuji i politickou a socialni oblast daneho cile. .... to jenom, az zase jednou budou dumat bezpecnostni slozky statu, komu dovoli ovladat strategicke podniky zeme...Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:10 25.02.2021

  Trochu jsem se bál článek otevřít v očekávání variace textu, kterými je náš mediální prostor zaplaven a které se podobají jako vejce vejci. Čest pár výjimkám, ke kterým se tento ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu jsem se bál článek otevřít v očekávání variace textu, kterými je náš mediální prostor zaplaven a které se podobají jako vejce vejci. Čest pár výjimkám, ke kterým se tento text bezpochyby řadí. Cením si snahy o racionální přístup a smysluplnou analýzu. Osvěžující čtení. Díky!Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  12:37 25.02.2021

  Tohle je po delsi dobe tema na diskuze, konecne, odhaduji 300 do zitrka! Ja uz se tesim na obecne zazite narativy o Krymu, ktery vlastne nikdy ukrajinsky nebyl, ze tam zadny ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je po delsi dobe tema na diskuze, konecne, odhaduji 300 do zitrka!

  Ja uz se tesim na obecne zazite narativy o Krymu, ktery vlastne nikdy ukrajinsky nebyl, ze tam zadny vpad "zelenych muzicku" nebyl a kdyz byl, tak byl naprosto legalni a pokud byl nelegalni, tak stejne USA chtela obsazovat pristavy, takze RF se vlastne jenom branila. Ukrajinska vlada/oligarchie jsou fasisti/nacisti, kteri nenechali svobodomyslne obcany sve vlasti (sic!) rozhodnout a hlavne je to chunta, ktera nema, nemela pravo mit vubec vykonnou a zakonodarnou moc - Majdan byl puc! Referendum na Krymu bylo svobodne a demokraticke, dokonce tam byli i pozorovatele(sic!) takze wo co go? a hlavne je tu Kosovo(sic!) kde ma USA zakladny a byvala ministryne zahranici tam ma nejaky business! Donecko, Luhansko je vlastne vse v bledemodrem mistni domobrana chtela nezavislost, autonomii a zla Ukrajina tam poslala vojaky, kteri jsou vlastne fasisti...Azov, Pravy sektor a dalsi (mimochodem jednotky jako Azov a dalsi, ktere byly mimo vojenskou kontrolu jsou docela dobrou odpovedi na domobranu a vojaky RF bez insignii, pripadne dovoz Srbu, kozaku a dalsi vojenske verbeze, ktera se potuluje po jednotlivych bojistich). Ilovajsk, Debalcevo....tam zadne pravidelne jednotky Ruske Federace nikdy nebyly, Graham Phillips vubec nenatocil nejnovejsi T72B3 u Debaltseva a MH17 nesestrelili rusove/povstalci...

  Moc se tesim :DSkrýt celý příspěvek

  • Knightrider
   13:10 25.02.2021

   jo jo to bude pěkný, však už dole v diskusi se kluci z farmy navzájem nejen hecují, ale i nadšeně plusují za ty krásy typu: Krym nebyl Ruskem vojensky anektován, nýbrž byl připojen ...Zobrazit celý příspěvek

   jo jo to bude pěkný, však už dole v diskusi se kluci z farmy navzájem nejen hecují, ale i nadšeně plusují za ty krásy typu: Krym nebyl Ruskem vojensky anektován, nýbrž byl připojen k RF na základě výsledků referenda obyvatel Krymu s jednoznačným výsledkem Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    18:11 26.02.2021

    Vy nejste z farmy ? Vy jste z družstva a jste hrdý nositel medaile:-))

    Vy nejste z farmy ? Vy jste z družstva a jste hrdý nositel medaile:-))

  • danny
   13:12 25.02.2021

   Takže ses rovnou pokusil odpálit šrapnel, aby se to rozjelo, nebo jak tvému příspěvku rozumět?

   Takže ses rovnou pokusil odpálit šrapnel, aby se to rozjelo, nebo jak tvému příspěvku rozumět?

   • Klimesov
    13:37 25.02.2021

    Jednoduše, že teď zase budeme číst už 6 let staré konspirace o tom, jak vlastně celá situace a válka na Ukrajině je ve skutečnosti dílem zlotřilého západu, NATO, EU, USA, ...Zobrazit celý příspěvek

    Jednoduše, že teď zase budeme číst už 6 let staré konspirace o tom, jak vlastně celá situace a válka na Ukrajině je ve skutečnosti dílem zlotřilého západu, NATO, EU, USA, neomarxistů, židů, iluminátů, reptiliánů, krabích lidí, migrantů a krále bramborových lidí.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     17:59 25.02.2021

     Krabí ľudia? To u nás na diskusiách nemáme. Ale my zase máme liberálnych fašistov a židofašistov

     Krabí ľudia? To u nás na diskusiách nemáme. Ale my zase máme liberálnych fašistov a židofašistov

     • Klimesov
      19:18 25.02.2021

      Krabí lidi jsou ze South Parku :D :D :D
      A pak to zní v jednom z rýmu od Řezníka.
      https://southpark.fandom.com/w...

      Krabí lidi jsou ze South Parku :D :D :D
      A pak to zní v jednom z rýmu od Řezníka.
      https://southpark.fandom.com/w...

     • Miroslav
      20:38 25.02.2021

      Jak mi to mohlo ujsť ku#v∆ drát? Už som sa zľakol, že v ČR ste zase niečo extra čo k nám príde s meškaním ako vždy.

      Jak mi to mohlo ujsť ku#v∆ drát? Už som sa zľakol, že v ČR ste zase niečo extra čo k nám príde s meškaním ako vždy.

     • Ján Paliga
      21:18 25.02.2021

      ... zabudol si ešte na židojašterov.... ;-

      ... zabudol si ešte na židojašterov.... ;-

     • Klimesov
      07:37 26.02.2021

      Ján Paliga: Židoještěři jsou tuším "reptiliáni" :D :D Ale je fakt, že jsem vybral jen ty třešničky z dortu. Různých skupin co ovládají svět a lidem jen lžou je mnoho. Třeba taková ...Zobrazit celý příspěvek

      Ján Paliga:
      Židoještěři jsou tuším "reptiliáni" :D :D
      Ale je fakt, že jsem vybral jen ty třešničky z dortu.
      Různých skupin co ovládají svět a lidem jen lžou je mnoho. Třeba taková NASA, historici, farmacie a podobně.
      Ale samozřejmě jsou to hlavně ti západní.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      08:02 26.02.2021

      Nejaký čas bolo populárne všetko hádzať na HAARP (supertajné vojenské zariadenie ktoré má každoročne deň otvorených dverí) a tiež Chemtrails. Nadnárodným hrdinom sa naopak stali ...Zobrazit celý příspěvek

      Nejaký čas bolo populárne všetko hádzať na HAARP (supertajné vojenské zariadenie ktoré má každoročne deň otvorených dverí) a tiež Chemtrails. Nadnárodným hrdinom sa naopak stali Nikola Tesla a množstvo absolventov vysokých škôl života ktorí z pohodlia vlastnej obývačky odhaľujú tajomstvá sveta a histórie na základe prešľapov tajných služiebSkrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      09:01 26.02.2021

      Miroslav:
      jooooooo HAARP je taky šílená konspirace. Mašina na ovládání počasí a přírodních katastrof :D :D :D
      Ale ono to je občas i zábava to číst :D :D

      Miroslav:
      jooooooo HAARP je taky šílená konspirace. Mašina na ovládání počasí a přírodních katastrof :D :D :D
      Ale ono to je občas i zábava to číst :D :D

     • Ján Paliga
      00:30 27.02.2021

      @ Klimesov

      .... tie od(b)porné term(í)it(n)y mi trošku robia problém..... ;-)

      @ Klimesov

      .... tie od(b)porné term(í)it(n)y mi trošku robia problém..... ;-)

   • Stefan
    16:41 25.02.2021

    On vedie hybridnu valku v AN.

    On vedie hybridnu valku v AN.

    • ruleta
     07:55 26.02.2021

     :)))

     :)))

 • 3180
  11:48 25.02.2021

  Krym nebyl Ruskem vojensky anektován, nýbrž byl připojen k RF na základě výsledků referenda obyvatel Krymu s jednoznačným výsledkem... Což se o katastrofální situaci na Ukrajině, ...Zobrazit celý příspěvek

  Krym nebyl Ruskem vojensky anektován, nýbrž byl připojen k RF na základě výsledků referenda obyvatel Krymu s jednoznačným výsledkem... Což se o katastrofální situaci na Ukrajině, kterou způsobily intervence západu říci nedá, tam kde právě o "hybridní" válku, uměle vyvolanou pomocí neziskových organizací západu.. Jen se zkuste zeptat Ukrajinců...Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
   12:13 25.02.2021

   Za rok 2019 a 2020 jich přes 700 000 získalo ruské občanství. A to nemluvím kolik jich je ekonomických migrantů jak na východ, tak na západ. Proč asi. Deindustrializace a ekonomika ...Zobrazit celý příspěvek

   Za rok 2019 a 2020 jich přes 700 000 získalo ruské občanství. A to nemluvím kolik jich je ekonomických migrantů jak na východ, tak na západ. Proč asi. Deindustrializace a ekonomika země nedosahuje ani úrovně devadesátých let. Už i elektřinu kupují z Ruska, protože desítky elektráren nemají peníze na uhlí. Je mi jich upřímně líto. Jenže za tenhle maras nemůže ani tak Rus, jako boj o vliv mezi oligarchií a totální korupci, která dokonce vedla k tomu, že i MMF zastavil slíbené úvěry. A pak tu čtu články, kde se uvažuje, jaké si v roce 2030 pořídí stíhačky. HmmSkrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    21:23 25.02.2021

    .... a kto tam tlačil neustále proruských skorumpovaných politikov k moci? Rovnakých, akí sú pri moci v RF... len v RF majú viac zdrojov na premiestňovanie do vrecák spriaznených ...Zobrazit celý příspěvek

    .... a kto tam tlačil neustále proruských skorumpovaných politikov k moci? Rovnakých, akí sú pri moci v RF... len v RF majú viac zdrojov na premiestňovanie do vrecák spriaznených "našich ľudí" vodcovi....Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:19 25.02.2021

   A tebe vôbec nepríde podozrivé, že tá anexia prišla po tom, čo Ukrajina pohrozila, že nepredĺži zmluvu Rusku na prenájom námornej základne na Kryme. Uf, aká to náhoda, že?

   A tebe vôbec nepríde podozrivé, že tá anexia prišla po tom, čo Ukrajina pohrozila, že nepredĺži zmluvu Rusku na prenájom námornej základne na Kryme. Uf, aká to náhoda, že?

  • Miroslav
   13:29 25.02.2021

   A mimochodom, ja som sa o tom s Ukrajincami bavil a každý z nich mi povedal, že Rusku šlo o základňu.

   A mimochodom, ja som sa o tom s Ukrajincami bavil a každý z nich mi povedal, že Rusku šlo o základňu.

  • Jan Grohmann
   14:41 25.02.2021

   Zábor Krymu byla čistá geopolitická vypočítavost, s potřebami a přáním lidí to nemělo nic společného. Pokud mělo, tak to byl unikátní socio-psychologický dějinný fenomén, protože ...Zobrazit celý příspěvek

   Zábor Krymu byla čistá geopolitická vypočítavost, s potřebami a přáním lidí to nemělo nic společného. Pokud mělo, tak to byl unikátní socio-psychologický dějinný fenomén, protože by to bylo historicky poprvé.

   Když už fandíte Rusku, nemějte aspoň tak naivní představy. Určitě tím na svou stranu natáhnete více lidí, než těmihle naivními pózami o hodném Rusku a zlém Západu. Nikdo není hodný.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    14:52 25.02.2021

    +++

    +++

   • Razem
    15:46 25.02.2021

    Zábor Krymu je sice geopolitická vypočítavost, ale pokud by na Krymu nežili prorusky orientovaní lidé, tak by se zábor s velkou pravděpodobností nekonal. Takže potřeby a přání lidí ...Zobrazit celý příspěvek

    Zábor Krymu je sice geopolitická vypočítavost, ale pokud by na Krymu nežili prorusky orientovaní lidé, tak by se zábor s velkou pravděpodobností nekonal. Takže potřeby a přání lidí jsou jedním z rozhodujících faktorů geopolitiky, ne že s tím nemají nic společného.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     16:00 25.02.2021

     Konal by sa tak či tak, akurát zámienka by bola iná. Tú základňu trebalo získať za každú cenu. Tým, že tam žije tá ruská menšina, to mali rozhodne len uľahčené. Výsledok by bol ...Zobrazit celý příspěvek

     Konal by sa tak či tak, akurát zámienka by bola iná. Tú základňu trebalo získať za každú cenu. Tým, že tam žije tá ruská menšina, to mali rozhodne len uľahčené. Výsledok by bol rovnakýSkrýt celý příspěvek

     • Razem
      16:39 25.02.2021

      Tak Rusku by se z geopolitického hlediska hodilo hned několik území nejen na Ukrajině. Rusko jen využilo status Krymu, náladu krymského obyvatelstva a destabilizace na Ukrajině a ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak Rusku by se z geopolitického hlediska hodilo hned několik území nejen na Ukrajině.
      Rusko jen využilo status Krymu, náladu krymského obyvatelstva a destabilizace na Ukrajině a provedlo zábor. Z toho plyne i forma jakou byl zábor proveden, že nestálo o horkou válku o Krym a ani by nechtělo území, které by se podobalo Čečensku v 90. letech.
      Ale nepovažuju se za toho kdo vidí do hlav a do dokumentů ruského velení.

      Můj komentář hlavně upozorňuje, že názor obyvatel na daném území je součástí geopolitiky, pokud by tomu tak nebylo, nebylo by propagandy...Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      17:09 25.02.2021

      Ono to treba vidieť komplexne. Tá základňa, to je taký prvoplán. Potrebujeme ju mať a treba ju získať... Ale Rusko má podobný problém s celou Ukrajinou. Na Ukrajine totiž ostala ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono to treba vidieť komplexne. Tá základňa, to je taký prvoplán. Potrebujeme ju mať a treba ju získať...

      Ale Rusko má podobný problém s celou Ukrajinou. Na Ukrajine totiž ostala veľmi významná časť bývalého sovietského priemyslu. Napríklad lodné motory, letecké motory, navigačný systém pre Sojuz sa tiež vyrába na Ukrajine...

      Po prevrate Ukrajina začala smerovať k Európe a to je pre Rusko problém. Rusko totiž nepotrebuje Ukrajinu ako obchodného partnera ale ako vazalský štát. Rusko destabilizáciou Ukrajiny a zabratím Krymu zabilo 2 muchy jednou ranou. Jednak vyriešili otázku Krymu ale hlavne EÚ vyslalo jasný signál, že Ukrajina je v ruskej sfére vplyvu. A mám pocit, že EÚ to aj pochopila a nechala Ukrajinu napospas svojmu osudu. Nevidím nejakú zvláštnu snahu Európy a USA o pomoc Ukrajine.Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      18:11 25.02.2021

      Protože Ukrajina má sloužit jako nástroj proti Rusku. Proč by mělo být v zájmu jiných velmocí, aby Ukrajina se zvedla z popela a začala jim konkurovat?

      Protože Ukrajina má sloužit jako nástroj proti Rusku. Proč by mělo být v zájmu jiných velmocí, aby Ukrajina se zvedla z popela a začala jim konkurovat?

     • Ján Paliga
      21:30 25.02.2021

      Miroslav, systémy pre Sojuz prestali nakupovať od Ukrajiny už v roku 2013 (resp. vtedy sa začalo výrazné znižovanie nákupu od Ukrajiny), motory radu TV-3 na tom boli rovnako, z ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav, systémy pre Sojuz prestali nakupovať od Ukrajiny už v roku 2013 (resp. vtedy sa začalo výrazné znižovanie nákupu od Ukrajiny), motory radu TV-3 na tom boli rovnako, z Ukrajiny sa dovážala len nejaká malá časť, ktorú v RF nedokázali vyrobiť...

      Ukrajina sa z toho dôvodu začala obracať na EÚ, keď ju jej "bratský národ" začal pripravovať o chlieb....Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     21:27 25.02.2021

     "Takže potřeby a přání lidí jsou jedním z rozhodujících faktorů geopolitiky, ne že s tím nemají nic společného." Zaujímavé, ale ke´ď to isté chceli Čečenci po rozpade ZSSR, Kremeľ ...Zobrazit celý příspěvek

     "Takže potřeby a přání lidí jsou jedním z rozhodujících faktorů geopolitiky, ne že s tím nemají nic společného."

     Zaujímavé, ale ke´ď to isté chceli Čečenci po rozpade ZSSR, Kremeľ to krvavo potlačil....
     Priania ľudí boli iné ako smrť z Moskvy....Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      03:04 26.02.2021

      Ale jistě, že jsou jedním z rozhodujících faktorů. Neustálý informační boj a propaganda je toho krásným důkazem. Vy děláte chybu v tom, že si myslíte, že přání lidí utváří ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale jistě, že jsou jedním z rozhodujících faktorů. Neustálý informační boj a propaganda je toho krásným důkazem. Vy děláte chybu v tom, že si myslíte, že přání lidí utváří geopolitiku. Je to přesně naopak. Geopolitika má velký zájem o to co si lidé myslí. A v případě Ruska si je dobré povšimnout že v případě Ukrajiny či Gruzie bez vyjímky podporují oblasti, které jsou k Rusku přátelské. Na náhodu nevěřte.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      00:36 27.02.2021

      @ Razem

      Geopolitika - nejaké nové zaklínadlo? Niečo ako Dexempo šupoplex?

      A čo to tomu Rusku prinieslo? Žobrácku palicu..... Vodca to nejako nezvládol....

      @ Razem

      Geopolitika - nejaké nové zaklínadlo? Niečo ako Dexempo šupoplex?

      A čo to tomu Rusku prinieslo? Žobrácku palicu..... Vodca to nejako nezvládol....

     • Razem
      07:29 27.02.2021

      Řádně posilněn :)

      Řádně posilněn :)

   • flanker.jirka
    17:44 25.02.2021

    Jan Grohmann Jasně, rusové nejdříve zajistili zvolení jim nakloněného prezidenta na Ukrajině, záludně ho uvrtali , aby jednal o ekonomickém sblížení Ukrajiny s EU, pak k tomu, aby ...Zobrazit celý příspěvek

    Jan Grohmann

    Jasně, rusové nejdříve zajistili zvolení jim nakloněného prezidenta na Ukrajině, záludně ho uvrtali , aby jednal o ekonomickém sblížení Ukrajiny s EU, pak k tomu, aby od nich naposlední chvíli ustoupil, pomohli mu zorganizovat majdan, aby pak mohl prchnout bez svého majetku ze země, kde vládnul a oni si mohli vzít Krym i přestože smlouvu na přítomnost svých vojsk měli prodlouženou v kapse.
    Nějak zapomínate i na nepokoje na východě Ukrajiny, které anexi předcházely. To byl také pouze socio-psychologický fenomén?Skrýt celý příspěvek

   • MatejR
    18:58 25.02.2021

    Samozrejme s potreba a prianím ľudí to nemalo skutočne nič spoločné. Dôvod je geopolitický (jediný prístup k teplovodnému prístavu ako takému, zďaleka to nie je iba Sevastopoľ). Ku ...Zobrazit celý příspěvek

    Samozrejme s potreba a prianím ľudí to nemalo skutočne nič spoločné. Dôvod je geopolitický (jediný prístup k teplovodnému prístavu ako takému, zďaleka to nie je iba Sevastopoľ). Ku Krymu však treba dodať, že sa s "potrebami a prianím" ľudí veľmi operovalo, napr. aj za pomoci informačnej vojny, pretože RF vtedy dôsledne nevedela aká bude reakcia medzinárodného spoločenstva. V zásade sa na to vtedy odhodlali preto, že to bolo "uskutočniteľné", vojaci tam už boli (Sevastopoľ). Odvtedy sa medzinrodná situácia značne zmenila a je možné, že ak by k tomu malo prísť dneska, tak by to urobili aj v úvodzovkách tvrdšie a demonštratívnejšie. Bola to spolu s primárnym dôvodom aj skúška rezistencie medzinárodného spoločenstva a využitia tzv. práva na sebaurčenie ako krycieho manévru. Btw v literatúre sa o tom hovorí ako o zvyšovaní rezistencie na použitie násilia v medzinárodných vzťahoch.Skrýt celý příspěvek

  • padre
   17:58 25.02.2021

   Sudety v roce 1938 nebyly vojensky anektovány nacistickým Německém ,ale byly připojeny na základě požadavku jejich obyvatel.Pokud by proběhlo referendum,byl by výsledek ...Zobrazit celý příspěvek

   Sudety v roce 1938 nebyly vojensky anektovány nacistickým Německém ,ale byly připojeny na základě požadavku jejich obyvatel.Pokud by proběhlo referendum,byl by výsledek jednoznačně pro připojení k Velkoněmecké říši.Podobnost s Krymem čistě náhodná..Zdá se že Hitler má v Putinovi dobrého žáka...Skrýt celý příspěvek

   • The88
    13:33 26.02.2021

    To je mytus, Hitler referendum odmital. Nicmene pro-risske tendence sudetskych nemcu jsou faktem a je dobre brat v potaz, ze existovaly uz za Rakouska.

    To je mytus, Hitler referendum odmital. Nicmene pro-risske tendence sudetskych nemcu jsou faktem a je dobre brat v potaz, ze existovaly uz za Rakouska.

  • Ján Paliga
   21:21 25.02.2021

   ... katastrofálnu situáciu na Ukrajine vytvorili ešte za ZSSR, ke´ď vymysleli a udržiavali vo veľkom korupciu.... presne takú, akú majú aj dnes v RF.... Nie nadarmo na Ukrajine ...Zobrazit celý příspěvek

   ... katastrofálnu situáciu na Ukrajine vytvorili ešte za ZSSR, ke´ď vymysleli a udržiavali vo veľkom korupciu.... presne takú, akú majú aj dnes v RF.... Nie nadarmo na Ukrajine držali hlavne proruských vodcov pri moci...

   Holt, postboľševický priestor má s korupciou obrovské problémy....Skrýt celý příspěvek

 • Pauli
  11:37 25.02.2021

  Ta ironie, když hybridní válka západu vedoucí k puči a převratu v Kijevě vede k hybridní válce na východě země, kde si dovolili vyjádřit odpor k takovým skutkům

  Ta ironie, když hybridní válka západu vedoucí k puči a převratu v Kijevě vede k hybridní válce na východě země, kde si dovolili vyjádřit odpor k takovým skutkům

  • Ján Paliga
   21:35 25.02.2021

   ... ty si myslíš, že Ukrajinci sú takí hlúpi, že nevedia, odkiaľ získajú ekonomicky väčší krajec chleba? Najmä, ak ich východný "slovanský brat" ich o krajec chleba pripravuje? Aj ...Zobrazit celý příspěvek

   ... ty si myslíš, že Ukrajinci sú takí hlúpi, že nevedia, odkiaľ získajú ekonomicky väčší krajec chleba? Najmä, ak ich východný "slovanský brat" ich o krajec chleba pripravuje? Aj za pomoci nátlaku na skorumpovaného Janukoviča - vizitky to postsovietskeho priestoru....Skrýt celý příspěvek

   • Cpt. Morgan
    02:03 26.02.2021

    Ekonomicky ti nikto nic zadarmo neda. Dostanu len zmenu politickeho centra rozhodovania. Ide o mocensku hru a ukrajinci vsadili na predstavu, ze tisice kilometrov vzdialena svetova ...Zobrazit celý příspěvek

    Ekonomicky ti nikto nic zadarmo neda. Dostanu len zmenu politickeho centra rozhodovania. Ide o mocensku hru a ukrajinci vsadili na predstavu, ze tisice kilometrov vzdialena svetova mocnost za oceanom bude trvale vytvarat na ich vlastnom uzemi silnejsie mocenske vektory ako priamy sused. To sa nemusi potvrdit, pretoze pokial USA maju geopolitickych protivnikov, nemaju schopnost riadit celu planetu a zarucene nieco hadzat z delenia svetoveho kolaca. Cim blizsie k hraniciam odporcov moci USA, tym menej moci USA sa na tych miestach realne vyskytuje.

    Ukrajinci sa nechali oblbnut hybridnymi manipulaciami USA a uverili, ze existuje simplexna cesta z ich vlastnej nedoriesenej minulosti. Buducnost statu nie je v ziadnej kuratele mecenasa, ale v dlhej, umornej a poctivej praci na sebe a v pripade statu hlavne v pomalom a postupnom budovani institucii. Importovane americke institucie budu zveladovat moznosti USA a nie Ukrajiny. Nakoniec to po nejakom case skonci dalsim padom na dno a pokusom o zmrtvychvstanie, a tak stale bezcielne dokola, pricom kazdy dalsi pokus znamena len dalsi rozklad statnosti a upadok institucionalneho poriadku. To je uz osud slabych statov, teda pokial nenajdu u seba zopar osvietenych hlav a neprestanu pachtit za silnejsim mecenasom, ktory ich oslobodi od minulosti. Na minulosti ale treba stavat a nie pred nou utekat. Vlastne institucie su nieco celkom ine ako institucie dovezene od tutora, nim riadene a pre jeho prospech fungujuce. To ale plebs nechape a veri (a hlavne sniva), ze staci najst si ako pes nohu najsilnejsieho pana a bude dobre. Nebude. Stat sa stava tym, co buduje a ak sa bude Ukrajina trenovat v lokajstve, bude len vacsi lokaj. A ten kto ma moc zaobchadza s lokajom vzdy ako s lokajom.

    Pokial USA nevedia uplne eliminovat svojich oponentov, nemaju moc zabezpecit svojim lokajom vyvoj mocenskeho vplyvu na nich. Preto ak sa Ukrajina prepozicia pre volu mocnosti z druhej strany planety, mozno bude musiet znasat skody z toho plynuce v jej priamom okoli. Realne skody ale nevadia, ak mame sluby a sny od mecenasov. Ako hovori George Carlin: "American dream? You have to be asleep to believe it ('coz dream is only a dream, not reality)". Namiesto vlastnych institucii cudzie vplyvove mimovladky.

    Problem vychodnej europy nie je korupcia a peniaze, ale rozvrat a upadok institucii, resp. ich doteraz neexistujuci potrebny rozvoj. Korupcia je nasledok neexistencie rozvinutych institucii. To je absolutny zaklad vlastneho statu a nie politicke utvary cudzieho statu. Otacanie smerovania podla zavanov globalneho diania je spolahlivy sposob ako nikdy nic vlastne nevytvorit.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     01:00 27.02.2021

     .... zaujímavé, že životná úroveň Slovenska po vstupe do NATO a EÚ sa zvýšila.... Plná chladnička preváži viac ako prázdna, ale s ilúziou mocnosti.... "...Ukrajinci sa nechali ...Zobrazit celý příspěvek

     .... zaujímavé, že životná úroveň Slovenska po vstupe do NATO a EÚ sa zvýšila....

     Plná chladnička preváži viac ako prázdna, ale s ilúziou mocnosti....

     "...Ukrajinci sa nechali oblbnut hybridnymi manipulaciami USA...."
     No nejako tvojim tvrdeniam protirečí to, že RF už v roku 2013 začala znižovať dovoz z Ukrajiny a začala to nahradzovať svojimi ekvivalentami.... Odtrhli chlieb od úst svojim najbližším kultúrnym "slovanským bratom" a ešte sa im nepáčilo, že prokremeľská skorumpovaná bábka Janukovič bola nútená rokovať s EÚ? Ešte mal čosi pod čapicou, keď prišiel na to, že s prázdnou chladničkou a ruským pričinením ju nenaplní....

     "...svetova mocnost za oceanom bude trvale vytvarat na ich vlastnom uzemi silnejsie mocenske vektory..." Zaujímavé je, že do anšlusu Krymu sa americká prítomnosť v Európe - znižovala..... Tvoje tvrdenie ti opäť nesedí....

     "...Nakoniec to po nejakom case skonci dalsim padom na dno..." padať by nemuseli, stačí len prestať financovať protiukrajinské jednotky.... Potom bude mať Ukrajina dosť peňazí pre vlastných občanov a nebude toľko dávať do obrany pred agresorom z Kremľa....

     Nemáš vlastný rozum, ke´ď potrebuješ na riadenie svojho života mimovládku z Kremľa?

     "....To je uz osud slabych statov, teda pokial nenajdu u seba zopar osvietenych hlav..." To v RF sú skutočne "osvietení", keď privádzajú svoju krajinu na žobrácku palicu.... Slovami klasika ".... a komu tím jako prospějete...?"

     "...Vlastne institucie su nieco celkom ine ako institucie dovezene od tutora, nim riadene a pre jeho prospech fungujuce..."
     Presne, aj ja to tvrdím. Dlhoročné proruské vlády na Ukrajine prevzali z RF know-how na mafiánsky štát.... Tak ako Slovensko vzniklo ako mafiánsky štát v roku 1993.... Štát Tutti di Capo tutti Vladimíra M.....

     "....Problem vychodnej europy nie je korupcia a peniaze, ale rozvrat a upadok institucii, resp. ich doteraz neexistujuci potrebny rozvoj. Korupcia je nasledok neexistencie rozvinutych institucii. ....."
     Inštitúcií? Ale kdeže.... je to mentálnym nastavením občanov, za boľševika kvitla korupcia vo veľkom a len prežila v novej forme.... Inštitúcia vytvorená pokrivenou morálkou nikdy nebude nič napravovať....

     "...Otacanie smerovania podla zavanov globalneho diania je spolahlivy sposob ako nikdy nic vlastne nevytvorit...." RF sa globálne rozhodla potopiť bratský národ Ukrajincov.... A čo tým dokázali? NIČ. Následky sú pre RF horšie ..... nikto normálny s nimi nechce mať nič spoločné....Skrýt celý příspěvek

 • Razem
  10:40 25.02.2021

  Ve stručnosti, pojmem "hybridní válka" tu sedmým rokem šermuje protiruská propaganda a přitom údajný autor této války (Gerasimov) popisoval "jen" destabilizace zemí za pomoci proxy ...Zobrazit celý příspěvek

  Ve stručnosti, pojmem "hybridní válka" tu sedmým rokem šermuje protiruská propaganda a přitom údajný autor této války (Gerasimov) popisoval "jen" destabilizace zemí za pomoci proxy armád.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...