Hypersonické střely pro ruské raketové křižníky Kirov

Foto: Raketový křižník Pjotr Velikij. / Public Domain
Raketový křižník Pjotr Velikij. / Public Domain

Raketové křižníky třídy Kirov jsou po letadlové lodi Admirál Kuzněcov největšími plavidly ruského námořnictva. Dnes je operačně nasazená pouze loď Pjotr Velikij. Ruské námořnictvo ale plánuje opravit a modernizovat všechny tři zbývající plavidla třídy Kirov. Lodě mimo jiné získají novou generací hypersonických zbraní.

Proti letadlovým lodím

Třída Kirov začala vznikat v 70. letech minulého století. Celkem byly na vodu spuštěny čtyři lodě: Admiral Ušakov (1980), Admiral Lazarev (1984), Admiral Nachimov (1988) a Pjotr Velikij (1996). V aktivní službě je pouze poslední loď a představuje vlajkovou loď ruské Severní flotily.

Posádku křižníků Kirov tvoří 700 námořníků. Srdcem lodí jsou dva jaderné reaktory KN-3 (2x171 MW) a dvě nezávislé mohutné parní turbíny. Maximální rychlost lodí je 55 km/h. Třída Kirov měří na délku 252 m při výtlaku 26 000 tun. Ponor dosahuje 10 m.

Třída Kirov byla odpovědí Sovětské svazu na letadlové lodě amerického námořnictva, resp. na bitevní skupiny letadlových lodí CVBG (Carrier Battle Group). Sovětský svaz nemohl nasadit proti CVBG adekvátní letadlové lodě, proto se soustředil na mohutnou raketovou výzbroj dlouhého doletu.

Hlavní výzbroj lodí třídy Kirov tvoří 20 protilodních raket P-700 Granit s dlouhým doletem, které se nalézají ve velkých vertikálních silech umístěných před hlavní nástavbou. Startovací hmotnost střely Granit  je 7000 kg a dolet při max rychlosti Mach 2,5 přes 600 km. Střela na cíl útočí konvenční (750 kg) nebo jadernou (500 kt) hlavicí.

Modernizace

V roce 2011 ruské ministerstvo obrany oznámilo plány na opravu a modernizaci všech tří odstavených lodí. V současné době se v loděnicích modernizuje loď Admiral Nachimov. Vstup do služby se očekává v roce 2019.

Admiral Nachimov zaujme v ruském námořnictvu místo po lodi Pjotr Velikij, která na tři roky zamíří do doků na opravy a modernizace. Dlužno dodat, že Admiral Nachimov se opravuje již od roku 2008 a zařazení do služby se očekávalo v roce 2011. Modernizace raketového křižníku je tak typickou ukázkou podfinancování a slabé výkonnosti lodního průmyslu, který oproti jiným odvětvím ruského vojenského průmyslu leží v pozadí zájmu.

Po roce 2020 se počítá s opravou lodí Admiral Ušakov a Admiral Lazarev. Spekuluje se však o špatné kondici jaderných reaktorů obou lodí (Ušakov měl v roce 1990 havárii jaderného reaktoru) a tedy velké obtížnosti (resp. velmi vysokých nákladech) zavést obě lodě do aktivní služby.

Modernizované lodě třídy Kirov se stanou nejsilnějšími plavidly ruského námořnictva. Počítá se s kompletní modernizací vnitřního vybavení, s novou sadou senzorů, podsystémů a samozřejmě zbraní. Lodě získají nová vertikální sila, která umožní použít širší paletu nejnovější protiletecké a protilodní raketové výzbroje.

Testy zbraní lodě Pjotr Velikij.

Hypersonické střely a nová protivzdušná obrana

Místo původních 20 vertikálních sil pro střely P-700 Granit loď získá 10 univerzálních vertikálních odpalovacích sil 3S-14-11442M (každé silo má 4 nebo 8 boxů pro střely) umožňující použití řízených střel rodiny Kalibr nebo střel Onyx. Vertikální šachty pojmou také vyvíjené hypersonické protilodní střely Zirkon.

Nová raketová sila získá jak křižník Admiral Nachimov, tak v blízké budoucností i Pjotr Velikij. “Křižník Pjotr Velikij začne procházet opravami v třetím čtvrtletí roku 2019. Opravy a vylepšení podle plánů skončí na konci roku 2022. Loď bude vybavena protilodními hypersonickými střelami Zirkon. Nyní jsou střely ve vývojovém testování a vstoupí do služby na konci testů,” komentovala před několika týdny modernizaci lodí tisková agentura TASS.

Dokončení vývoje a testování střely Zirkon se plánuje na rok 2020. Parametry střely jsou tajné, ale dolet je odhadován 300 až 400 km a rychlost na Mach 5 až Mach 7.

Vysoká hypersonická rychlost výrazně zkrátí obrannou reakční dobu lodě, na kterou střela útočí. Střela dokáže uletět vzdálenost 10 km do 6 sekund.

Počítá se také s modernizací protiletecké a protiraketové obrany. Stávající raketový systém S-300F/FM Pevnost doplní střely 48N6DMK (námořní verze 48N6DM) ze systému S-400 Triumf. Dolet střel je přibližně 250 km a dokážou působit proti cílům letící rychlostí až 4,8 km/s.

Loď pojme až 96 střel 48N6DMK. Vzhledem k ceně i pomalému tempu výroby raket systému S-400, lodě třídy Kirov budou vybaveny několika druhy protileteckých střel - půjde o jednoduší námořní verze 5V55R (dolet až 75 km), 48N6 (150 km) nebo 48N6E2 (195 km).

AK-130 Mohutnou výzbroj tvoří rychlopalný dvojhlavňový kanón ráže 130 mm. / Public Domain

Mohutná výzbroj zustává

Lodě Kirov si i po modernizaci ponechají svou další mohutnou výzbroj. Je však otázkou, v jakém rozsahu "vedlejší" výzbroj projde modernizací.

Blízkou obranu lodi obstarává 196 střel systému 3K95 Dýka s doletem 12 km a 40 střel OSA-MK s doletem 15 km - oba systémy využívají vertikální sila. Podle dřívějších zpráv OSA-MK nahradí nové raketové komplety Poliment-Redut.

Zajímavou zbraní je univerzální dvojhlavňový rychlopalný kanón AK-130 ráže 130 mm na zádi lodi s kadencí 10 až 40 ran za minutu. Dělo dokáže ve spojitosti se senzory lodi střílet až na vzdálenost 23 km proti hladinovým cílům a na vzdálenost 15 km proti vzdušným cílům.

Blízkou ochranu lodi zajišťuje osm stanic AK-630 s 30mm rotačním kanónem AO-18 s účinným dostřelem 4 km (proti střelám 1,5 km) a šest výkonnějších hybridních kompletů 3K87 Kortik. Každá věž 3K87 obsahuje dva kanóny AO-18 a 24 střel 9M311 s doletem 1,5 až 10 km.

Lodě třídy Kirov disponují mohutnou protiponorkovou výzbroji. Posádka má k dispozici jeden vícenásobný raketový vrhač hlubinných pum RBS-1000 ráže 305 mm s dostřelem 1000 m. Ponorkovou výzbroj doplňují dvě věže RBU-12000 schopné střílet nejrůznější protiponorkovou raketovou munici a 10 torpédometů ráže 533 mm (pro torpéda a rakety).

Pro boj s ponorkami a k dalším úkolům lze využít námořní vrtulník Ka-25/27, pro který je na zádi vyčleněný hangár. Vrtulník může nést torpéda nebo hlubinné pumy.

Zdroj: Foxtrot Alpha, TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americké námořnictvo vyzkoušelo balistické střely Trident

Americké námořnictvo (U.S. Navy) 7. a 9. října otestovalo dvě z ponorky odpalované balistické střely ...

Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy

Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...

Dron UCLASS jako námořní vzdušný tanker?

Americké námořnictvo (U.S. Navy) pokračuje v programu bezpilotního námořního letounu UCLASS ...

Prudký pokles ceny ropy a jeho efekt na exportní země

Již po několik měsíců rapidně klesá cena ropy. Jestliže se v roce 2013 cena jednoho barelu ropy na ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Sierpe
  08:02 12.03.2016

  sanityangel1: U2 s rychlostí přes 1,5 machu? :D By se rozpadlo! Je to hodně lehounké a křehké letadlo...Maximálka kolem 800 km/h ..provozní rychlosti kolem 600 km/h ...

  sanityangel1: U2 s rychlostí přes 1,5 machu? :D By se rozpadlo! Je to hodně lehounké a křehké letadlo...Maximálka kolem 800 km/h ..provozní rychlosti kolem 600 km/h ...

 • Slavoslav
  05:53 12.03.2016

  Fenri Dam to sem este raz. Na pokrytie syrie museli rusi nasadiť cez 11% z celkového počtu svojich satelitov. Proti svetovym moriam je syria rozlohou nič. Proste datelity ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri

  Dam to sem este raz. Na pokrytie syrie museli rusi nasadiť cez 11% z celkového počtu svojich satelitov. Proti svetovym moriam je syria rozlohou nič.

  Proste datelity pokryvaju minimálnu časť zemskeho povrchu. Ich drahy sú dobre známe a prakticky nemenne. Naozaj pri troche snahy nemôže byt problem sa im vyhnúť i keď ľudia ich precenuju.Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  02:51 12.03.2016

  Shania: já si nestěžuju, mě to překvapilo, že po stránce kanonové výzbroje zplodili takový "zmetek" a ještě to prezentují jako kdo ví co. Je pěkné, že daleko dostřelí, když ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: já si nestěžuju, mě to překvapilo, že po stránce kanonové výzbroje zplodili takový "zmetek" a ještě to prezentují jako kdo ví co.
  Je pěkné, že daleko dostřelí, když ale prd trefí. Odchylka 50m u střely s 11kg trhaviny není žádná hitparáda a cena je závratná....35000 USD v roce 2006, takže dnes daleko více......a to se vyplatí, když standartní 155mm střela stojí asi 200 USD.
  Je to prostě šíleně drahé vzhledem k tomu, co to může nabídnout.
  A že je to jen pokusná vývojová platforma? Tak to můžou dokonale vyzkoušet, kolik se dá utratit za dělostřelecké náboje a cíl nezničit.
  A ta šílená cenová nerentabilita se projevuje znovu u těch kanonů 30mm, které jsou neúčinné na plavidla větší než malé čluny a tedy by museli použít jedině opět drahé PLŘS schopné postřelovat i hladinové cíle, nebo jedině vrtulníky MH-60 s raketami Hellfire.
  Kanonová výzbroj prostě na prd.
  Ten superkanon AGS zařízli tím, že ukončily vývoj/úpravy "obyčejného" střeliva do něj.
  Ale když na to mají.....na každý cíl v hodnotě pár set dolarů prásknout raketu nebo vystřílet munici za mega.......Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:47 11.03.2016

  sanityangel1: Glonass není 100% použitelný na to aby vyhledával lodě, když opomenu jejich funkci, velikost atd, tak stačí jen to že ty satelity jsou 20 000 km vysoko.... Na to ...Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1: Glonass není 100% použitelný na to aby vyhledával lodě, když opomenu jejich funkci, velikost atd, tak stačí jen to že ty satelity jsou 20 000 km vysoko....

  Na to můžeš použít satelity co jsou podstatně níž, ale těmi zas budeš prohledávat jen omezené uzení v omezeném čase, v prostoru kde jsou stovky jiných lodí.

  To že průzkum pomocí satelitů není uplně ono i pro US, svědčí i jejich rozsáhlý arzenál průzkumných dronu a námořních hlídkových letounů.Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  22:16 11.03.2016

  Charlie, muzes mi prosim prozradit proc by Rusove meli snimat celou zemi 24/7? LL se v Arktide ani Antarktide nevyskytuji. Hele, napr. ja bych pochyboval o tom, ze satelity ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie, muzes mi prosim prozradit proc by Rusove meli snimat celou zemi 24/7? LL se v Arktide ani Antarktide nevyskytuji.

  Hele, napr. ja bych pochyboval o tom, ze satelity Glonass maji pouziti pouze pro navadeni. Takze bych rekl, ze patricne pokryti maji a ani nemusi menit svoji drahu.

  Proc tady srovnavas U2 s rychlosti rekl bych pres 1.5 Machu s LL, ktera ma rychlost 50 kn/h?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:24 11.03.2016

  Charlie, ale dokud měly ruské špionážní satelity analogová optická čidla, filmy jednak shazovaly v kazetách (takže on-line sledování nehrozilo) a nebylo možné ani pracovat s ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie, ale dokud měly ruské špionážní satelity analogová optická čidla, filmy jednak shazovaly v kazetách (takže on-line sledování nehrozilo) a nebylo možné ani pracovat s algoritmy automatické detekce s sledování.
  Protiopatření proti optické viditelnosti lodě nemají a i tepelnou stopu, navzdory všem snahám, neschovají. Ty MW a GJ tam prostě jsou.
  Dnes je to triviální. Neumím si představit situaci, kdy by sledované, 300m velké plavidlo s omezenou rychlostí, mohlo zmizet a "zůstat zmízelé".Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  20:15 11.03.2016

  klucí vy si asi neuvědomujete jak moc měl tehdy SSSR nasazeno průzkumných prostředků, které hlídaly každej pohyb USN a lodí států NATO - desítky hlídkovejch plavidel, spousty ...Zobrazit celý příspěvek

  klucí vy si asi neuvědomujete jak moc měl tehdy SSSR nasazeno průzkumných prostředků, které hlídaly každej pohyb USN a lodí států NATO - desítky hlídkovejch plavidel, spousty ponorek, družice... dneska je to proti tomu jen stín.

  Navíc - vy pořád říkáte, jak pokročila doba, ale ony krom prostředků na zjišťování polohy adekvátně pokročily i prostředky protiopatření.

  Navíc, je úplně jedno, jestli satelit má analogovou kameru nebo digitální, ale důleité je kde se zrovna nachází a kterou oblast snímá, a žádný stát na světě nemá kompletní pokrytí družic 24/7. A každý manévr, který převádí satelit na jinou dráhu, ho stojí palivo, kterého nemá nazbyt, takže se s tím šetří a spíš se plánují trajektorie tak, aby pokrývaly důležitá centra a body na mapě (a to pokud možno co nejvíc) a zbytek se operativně pokrývá jinými prostředky (letadla, operativci).

  Proč si myslíte, že USA nasazovala SR-71 a doteď provozují U-2? Protože to letadlo může letět pokaždý někam jinam, podle aktuálních potřeb. Stejný důvod je zavádění obrovského množství MALE a HALE dronů.

  A pak stačí bouřka a celej satelit je v háji...Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  19:19 11.03.2016

  Shania: Kdy ses naposledy dival do kalendare? Tjadada dnes je 11.3.2016. Vis jaky je pokrok v satelitnim pozorovani, v pocitacich a ve zpracovani obrazu od roku 1982? Vis jak ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania:
  Kdy ses naposledy dival do kalendare? Tjadada dnes je 11.3.2016. Vis jaky je pokrok v satelitnim pozorovani, v pocitacich a ve zpracovani obrazu od roku 1982? Vis jak tehdy vypadaly pocitace a jaky mely vykon?Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:01 11.03.2016

  asdf: 200nm od letiště prováadělo několik lodí záchrané operace a poručili EMCON. Vzhledem k tomu že letadla prováděli cvičení 200nm od svých cílu (poíčtej tak max 600nm akční ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf: 200nm od letiště prováadělo několik lodí záchrané operace a poručili EMCON.

  Vzhledem k tomu že letadla prováděli cvičení 200nm od svých cílu (poíčtej tak max 600nm akční radius těch letadel), tak svaz byl podstatně blíž něž 2000nm, což byl počáteční cíl cvičení.

  Jakmile rusové zjistili, že tam není jen Enterprise (jejich bombardér byl zachycen stíhačkou z Midwaye) o které věděli (operovala bez omezení), ale i Midway, tak nasadili vše co měli, aby ji našli.

  We continued to operate in that manner during NORPAC much as a boxer might in the ring, dodging and weaving for four days with everything in Siberia that could fly, sail or submerge looking for us. Our success can be measured by the fact that not once did any unit ever come close enough to identify us, and at no time was any strike group committed against us in a mock attack. During this time several regimental mock raids per day were flown against the Enterprise which operated openly. And we continued to fly mirror-image strikes within strike range of key Soviet facilities several times per day with complete impunity.

  At the conclusion of four such very interesting days it was determined that not only had we obtained all the needed training and experience we were looking for, but that we had also probably trained the Soviets more than we probably wanted to. So we then rendezvoused with the Enterprise group during the night. The next morning, as scattered light filtered into the Northern Pacific, the initial Soviet strikes and shadows saw two carriers where there had been but one the day before. And then all Hell really broke lose!! But that is another story and a very conventional one.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  14:43 11.03.2016

  asdf No je dosť pravdepodobne, ze ak by o nich vedeli tak by tam nejaké to lietadlo poslali. Alebo by o tom u nich prebehla nejaká komunikacia a tu vtedy Američania celkom ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf

  No je dosť pravdepodobne, ze ak by o nich vedeli tak by tam nejaké to lietadlo poslali. Alebo by o tom u nich prebehla nejaká komunikacia a tu vtedy Američania celkom pohodlne odchytavali. Vid záznam z 83 keď skvacili to kórejské lietadloSkrýt celý příspěvek

 • asdf
  14:12 11.03.2016

  shania > Takze pokial som rozumel spravne, cvicenie sa odohravalo niekde maximalne 2000 namornych mil od Sovietskeho pobrezia. A nejaka lod bola nejakych 200 namornych mil od ...Zobrazit celý příspěvek

  shania > Takze pokial som rozumel spravne, cvicenie sa odohravalo niekde maximalne 2000 namornych mil od Sovietskeho pobrezia. A nejaka lod bola nejakych 200 namornych mil od Kurilskych ostrovov. Na zaklade toho, ze nebola ziadna reakcie zo Sovietskej strany, tak ich nezistili.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:25 11.03.2016

  asdf: zrovna níže máš článek z reálného cvičení USN přímo pod nosem SSSR, kde byli 4 dny nepozorovaně.. máš tam i základní info co to vše obnáší, tak si to prosím přečti. Fenri: ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf: zrovna níže máš článek z reálného cvičení USN přímo pod nosem SSSR, kde byli 4 dny nepozorovaně.. máš tam i základní info co to vše obnáší, tak si to prosím přečti.

  Fenri: základní přehled můžou mít USA a Čína v jihočínském moři a ostatní státy okolo svého pobřeží, to je tak asi vše. Na otevřeném moři/oceánech je nutné provozovat dost nákladnou průzkumnou činnost.


  příklad je 35 let starý, ale v té době SSSR si sakra hlídali svoje okolí a měli značné prostředky, co teď nemají. Postup je v podstatě podobný jako tenkrát, jen jsou dnes větší možnosti jak v průzkumu, tak i na druhé straně.

  Gloton: sice jsme ten článek v ATM nečet, ale nějak nechápu na co si stěžuješ? AGS je dočasný systém, navíc s podstatně delším dostřelem než klasické kanony, jaká je odchylka u těchto zbraní na jejich max dostřelu?

  Není potřeba mít víc jak 2x30mm kanony, protože ty tam jsou jen proti malým plavidlům... Pro protiraketovou obranu tam máš ESSM.

  Zumwalt měla být lod pro pozemní podporu, teď je to tak max testovací loď, kde se žada věcí otestuje, ale realný význam mít moc nebude, vzhledem k počtu lodí (3) takže nasaditelná bude 1.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  12:55 11.03.2016

  fenri

  Skor by som povedal, ze majú zhruba prehľad. Predsa len oceany su obrovske, satelity toho percentualne veľa nepokryju a ich drahy sú sledovane a pravidelne atd.

  fenri

  Skor by som povedal, ze majú zhruba prehľad. Predsa len oceany su obrovske, satelity toho percentualne veľa nepokryju a ich drahy sú sledovane a pravidelne atd.

 • fenri
  11:59 11.03.2016

  Shania - článek je to zajímavý, nesporně, ale stejně - jde o událost starou 35 let. Vypovídající hodnota pro dnešek bude malá. S pravděpodobností, hraničící s jistotou, bych ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania - článek je to zajímavý, nesporně, ale stejně - jde o událost starou 35 let. Vypovídající hodnota pro dnešek bude malá. S pravděpodobností, hraničící s jistotou, bych očekával, že největší země si velké jednotky svých protivníků sledují takřka realtime.Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  11:49 11.03.2016

  Charlie: ten článek o Zumwaltu je opravdu zajímavý. Mě dost překvapila kanonová výzbroj, superkanon AGS může střílet je superdrahé naváděné střely, které mají kruhovou odchylku až ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: ten článek o Zumwaltu je opravdu zajímavý.
  Mě dost překvapila kanonová výzbroj, superkanon AGS může střílet je superdrahé naváděné střely, které mají kruhovou odchylku až 50m........malorážové tam budou 2 30mm kanony, které neumí zničit nic jiného než vrtulník, který se nechá, případně nějaký člun pirátů.......nakonec snad na té lodi bude super jen ta cena.....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 5