Valkyrie II: Nástupce legendárního hypersonického bombardéru XB-70 Valkyrie?

Vizualizace hypersonického letadla Valkyrie II. / Boeing

Boeing minulý týden představil návrh nového hypersonického letounu Valkyrie II. Hlavní konkurenční projekt bezpilotní průzkumný letoun SR-72 společnosti Lockheed Martin je ovšem ve vývojovém procesu mnohem dál.

Opakované zmínky Lockheedu Martin o dokončení konceptu hypersonického průzkumného letounu SR-72 naznačují, že vývoj pokračuje rychleji, než se oficiálně přiznává.

 

 

Tuto hypotézu podporuje lednové vyjádření Jacka O’Baniona, viceprezidenta Lockheedu pro strategii, požadavky zákazníků a technologicky pokročilé programy. V průběhu konference organizované Americkým institutem letectví a astronautiky s odkazem na hypersonické letouny uvedl: Bez digitální transformace by tu to letadlo nebylo. Ve skutečnosti by nebylo možné ho před pěti lety vyrobit.“

 

O’Banion o letounu SR-72 hovořil stylem, jako by už došlo k dokončení.

 

Na téže konferenci odhalil Boeing svůj vlastní model hypersonického letounu. Internetové stránky The Drive tento krok považují za snahu společnosti konkurovat v potenciálně výnosném odvětví leteckého průmyslu. Zájem Boeingu o toto odvětví navíc trvá již několik let.  
 

Boeing v roce 2016 zahájil spolupráci s americkým výrobcem pohonných jednotek Orbitalem ATK. Společně se věnují výzkumu kombinovaného proudového a náporového motoru (ramjet), jenž se podobá pohonné jednotce SR-72. Boeing má také za sebou desítky let zkušeností s vysokorychlostní leteckou technikou.

 

Ze starších projektů uveďme například strategický bombardér XB-70 Valkyrie, jehož jméno nese současný projekt hypersonického letounu. K těm novějším patří experimentální zařízení X-43 a X-51 Waverider. Stejně jako v případě Lockheedu téměř jistě existuje i řada dalších utajovaných projektů, ze kterých může Boeing při vývoji hypersonických technologií vycházet.  

 

Legendární XB-70 Valkyrie; větší foto / USAF

 

Lze předpokládat, že si Boeing bude muset projít podobnými etapami vývoje jako před lety Lockheed Martin. Pro účely prvotního testování dojde k sestrojení demonstrátoru v rozměrech stíhacího letounu, jenž se bude postupně zvětšovat na velikost strategického letounu, jako je třeba SR-71 Blackbird. Podobně jako Lockheed nabídne i Boeing bezpilotní verzi.  

 

Modely hypersonických letounů společností Boeing a Lockheed jsou si velmi blízké. U Boeingu můžeme navíc nalézt podobný přívod paliva jako u XB-70 Valkyrie a některé prvky připomínající X-43, například dvě svislé ocasní plochy.

 

Schéma náporového motoru hypersonického letadla. / Lockheed Martin

 

Podle internetových stránek The Drive se Boeing snaží získat pozornost amerického letectva, jež by v budoucnu mohlo vypsat tendr na dodávku hypersonických letounů. Vzhledem k podobnému postupu obou konkurentů, včetně úvodního vývoje menších demonstrátorů, se takový myšlenkový postup zdá být logický. Vysoký stupeň utajení ovšem znemožňuje tyto domněnky ověřit.

 

Lockheed Martin má nepopiratelně větší zkušenosti v oblasti hypersonických technologií. Strategický průzkumný letoun SR-71 Blackbird a pravděpodobně spousta dalších vysokorychlostních zařízení Lockheed před Boeingem zvýhodňují. Americké letectvo zřejmě nebude několik let vyčkávat, než se rozdíly mezi nimi srovnají.     

Boeingu se na vývoj pohonné jednotky hypersonického letounu podařilo získat příspěvek od Výzkumných laboratoří amerického letectva AFRL (Air Force Research Laboratory). Pokud ale tato společnost nebude pokračování vývoje prototypu hradit ze svého, návrh Valkyrie II se v krátkodobém výhledu nestane konkurenceschopným. 

 

Koncept hypersonického letadla od firmy Boeing; větší foto / Boeing

 

Generální ředitelka Lockheedu Marillyn Hewsonová v minulosti odhadla, že částka nutná k dokončení hypersonického technologického demonstrátoru velikosti stíhacího letounu dosahuje jedné miliardy amerických dolarů. V případě vývoje operačně nasaditelného hypersonického stroje půjde o desítky miliard dolarů.  

 

O hypersonické technologie nemají zájem pouze USA. Ostatní státy na jejich vývoji též pracují. Zbrojařské společnosti v budoucnu velmi pravděpodobně osloví své zákazníky s nabídkou různých druhů hypersonických zbraní. Šanci tak může nakonec dostat celá řada zařízení. Nicméně v konkrétním případě velkých hypersonických letounů bude téměř jistě vybrána jen jedna společnost.    

 

Ostatně hypersonická rychlost (větší než Mach 5) letadel a zbraní je pokládaná za klíčovou schopnost k penetraci nejmodernější protivzdušné obrany protivníka.

Zdroje:The Drive, Boeing

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské stíhačky Su-57 s nejnovějšími motory Izdělije 30

Minulý týden ruský výrobce Suchoj, člen Sjednocené letecké korporace (OAK), začal s leteckými testy ...

Stíhačky F-35B Lightning II pro japonské a jihokorejské námořnictvo

Japonské a jihokorejské námořnictvo se zajímá o víceúčelové stíhačky F-35B Lightning II s krátkým ...

Izrael uvažuje o dalších stíhačkách F-15I “Ra'am”

Izraelské letectvo IAF (Israel Air Force) již závazně objednalo 50 víceúčelových stealth stíhaček ...

Utajované bezpilotní letadlo X-44A

Dle nejnovějších zpráv na přelomu tisíciletí firma Lockheed Martin, resp. vývojové laboratoře Skunk ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • kosa2668
  18:10 19.02.2018

  ospravedlnujem sa ze som tu dlho nebol ale povinnosti... prresne blackbird nieje hypersonicky a vesmirne lode maju system regeneracie vzduchu obohacovanim kyslika s chemickej ...Zobrazit celý příspěvek

  ospravedlnujem sa ze som tu dlho nebol ale povinnosti...
  prresne blackbird nieje hypersonicky a vesmirne lode maju system regeneracie vzduchu obohacovanim kyslika s chemickej reakcie a odlucovac dusika... velka vec zlozita rozmerna a poriadne draha...
  pri hypersoniku bude asi potreba aj pretlakovania kokpitu teda az to bude pilotovane lietadlo jednak koli samotnemu pilotovi a sekundarne koli elektronike lieradla...
  a na pretlakovanie a klimatizaciu sa pouziva vzduch od kompresorov z motora...
  pri scramjete nemozne...
  u lietadla co sa ma pouzivat viac ako raz musia doriesit chladenie povrchu,nabeznych hran atd
  cital som cosi o chladeni tekutou medou ktore vyvyjaju v australii ale to bude asi dost neprakticke...
  ionizovana vrstva
  to neviem povedat uplne presne ale ked som o tomto probleme cital jednu bakalarku tak tam bolo popisane ze pri lete hypersonickou rychlostou vznika ionizovana vrstva okolo trupu objektu v dosledku vysokeho zahriatia povrchu a naslednej ionizacie ozonu prave koli tomu je problem s komunikaciou a radarom a inymi vychytavkami.. ale ruku za to nedam
  stealt to urcite nebude aerodynamika nepusti a este k tomu to bude svietit na oblohe ako hviezda...
  manevrovatelne to tiez nebude pretoze pri tej rychlosti sa to proste neda nasledovala by destrukcia lietadla...
  popravde fakt neviem ako funguje s500 s aktivnym navedenim a asi to ani nezistim lebo to bude tajne ako aj s tym zirkonom...Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  11:00 16.02.2018

  Príliš drahý vývoj supersonického lietadla môže byť ekonomickou slepou uličkou. Vývoj laserovej techniky neustále napreduje. USA a Čína už úspešne odskúšali zostrely rakiet, ...Zobrazit celý příspěvek

  Príliš drahý vývoj supersonického lietadla môže byť ekonomickou slepou uličkou.
  Vývoj laserovej techniky neustále napreduje. USA a Čína už úspešne odskúšali zostrely rakiet, bezpilotných drónov a delostreleckých nábojov.
  "Cena vypálenia lasera predstavuje len zlomok ceny balistickej rakety a ak má dostatok energie, môže strieľať neobmedzene."
  Veľmoci budú vlastné prinútené už v blízkej budúcnosti prejsť na PVO s laserovými zbraňami.
  Laserové techniky nevyvíjajú len armády, horúčkovito sa vyvíjajú aj pre komerčnú jadrovú fúziu, výskum a podobne. Skupina vedcov zo Šanghajského inštitútu optiky a jemnej mechaniky v Číne pracuje s najsilnejším laserom na svete. Ich zariadenie s názvom SULF (Superintense Ultrafast Laser Facility) dokázalo v roku 2016 strieľať 5,3 petawattové (5,3. 1015 Watt) impulzy. Toto zariadenie by mali do konca tohto roka vylepšiť, následkom čoho bude schopné dodať až 10 PW záblesky.

  Špičkový laser s výkonom 10 PW má byť v tomto roku spustený aj v Česku v Dolních Březanech neďaleko Prahy. Podobné zariadenia majú fungovať aj v Maďarsku a Rumunsku v rámci európskeho projektu ELI (Extreme Light Infrastructure).

  Lasery sa vyvíjajú aj pre rôzny výskum, laserovú komunikáciu a podobne.
  Stále bude dostatok dôvodov a miliárd prečo vylepšovať rôzne laserové techniky. Predpokladám teda, že už v blízkej budúcnosti budú naše veľmoci mať PVO vybavenú s laserovými systémami oveľa skôr, ako budú vyvinuté supersonické lietadla.
  Záleží teda, či budú schopní vyvinúť pre tie supersonické lietadla dostatočne silný povrch, ktorý by napríklad odrazil ničivé lasery. Aj keby to dokázali, ako ochránia motory supersonického lietadla pred laserovými útokmi?
  Na tie supersonické lietadla budú teda musieť vyvinúť aj nejaké stealth techniky a povrchy ktoré budú odrážať laserové útoky čo im nesmierne predraží celý projekt o ďalšie miliardy.
  Radšej by som tie miliardy na vývoj supersonického lietadla preinvestoval do laserových zbrani a podobne.
  Dokonca začínam fandiť vývoju čoraz dokonalejších laserových systémov. Nech pošlú tie miliardové rakety a miliónové inteligentné náboje do ekonomického šrotu.
  Môže nastať situácia pre naše podarené jadrové a raketové veľmoci, že bude veľmi rizikové a neefektívne poslať rakety dlhého a stredného doletu, lebo im ich laserovými systémami napríklad zo satelitov zostrelia ešte nad ich vlastným štátom.
  Získajú na tom štáty, ktoré zbytočne nevyvíjali medzikontinentálne rakety a rakety s dlhým doletom. Aj veľkému Kimovi a spol môžu potom rýchlo dôjsť siné reči.Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  17:09 15.02.2018

  Tak on vývoj podobného stroje je nutný. A teď nemyslím jako dopravce bomby z bodu A do bodu B, ale jako další krok na cestě k doručení války na oběžnou dráhu a dál do vesmíru ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak on vývoj podobného stroje je nutný. A teď nemyslím jako dopravce bomby z bodu A do bodu B, ale jako další krok na cestě k doručení války na oběžnou dráhu a dál do vesmíru :-)

  Vždyť až budou mít tohle hotové, tak začnou zkoumat, jak to urychlit více či naučit lítat na orbitě.

  Prostě začalo se klacky a kameny a postupně se dostáváme dál, víš a rychleji.Skrýt celý příspěvek

 • Sholva
  12:22 15.02.2018

  Několik postrehů: Cena - bude astronomická, vzhledem k tomu, ze vývoj u soukromé společnosti, tak zase takový druhotny dopad na technologickou uroven to mit nebude - nedokážu si ...Zobrazit celý příspěvek

  Několik postrehů:
  Cena - bude astronomická, vzhledem k tomu, ze vývoj u soukromé společnosti, tak zase takový druhotny dopad na technologickou uroven to mit nebude - nedokážu si představit, ze by Lockheed dal technologie, co tam vyvine, v plac konkurenci. Nepřeceňoval bych to. Nicméně to není mic důležité.
  Obsluha - nedovedu si představit lidskou posadku. Manevry v takové rychlosti by z ni nadelaly protlak, nebo by to bylo neohrabane jak těhotná želva. Coz se s pronikanim PVO moc neslucuje.
  Určeni - zbytečná debata.
  Stealth - tady těžko říct, ale osobně to moc nevidím - tohle bude muset byt tak aerodynamicky vypiplane, ze stealth prvky budou spis takový doplněk tam, kde nebudou překážet. Asi těžko tady zmrvi aerodynamiku jako u F-35, kde se to da kompenzovat jinak. Navíc, jenom samotný let takovou rychlosti bude nezamaskovatelny, takže resit stealth mi přijde trochu zbytečné...
  Skoda ze se nebude opakovat situace s materiálem jako na Blackbirda - jeden z nejvtipnejsich momentu studene války Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  07:23 15.02.2018

  beepee: Vývoj hypersonických letounů bude trvat hoooooooodně dlouho, a není jisté jestli vůbec kdy budou zavedené do výzbroje, a pokud ano tak zase bude trvat hoooodně dlouho než ...Zobrazit celý příspěvek

  beepee: Vývoj hypersonických letounů bude trvat hoooooooodně dlouho, a není jisté jestli vůbec kdy budou zavedené do výzbroje, a pokud ano tak zase bude trvat hoooodně dlouho než se pro ně najdou postupy jak je použít. Můžeme se tady klidně bavit o délce až 50 let. Takže vycházet z dnešních vojenských poměrů je chybné.
  Až se bude řešit jestli podobný typ letounu zavést do výzbroje nebo ne, situace už bude jednoduše jiná.Skrýt celý příspěvek

 • Civil
  18:49 14.02.2018

  logik: ja tvrdil, ze Blackbird je v tehle diskuzi relevantni asi jako sturmovik v diskuzi o supersonicich. Zdroj kysliku si vyreste s kosou. A pro vasi informaci: u supersonickeho ...Zobrazit celý příspěvek

  logik: ja tvrdil, ze Blackbird je v tehle diskuzi relevantni asi jako sturmovik v diskuzi o supersonicich. Zdroj kysliku si vyreste s kosou.
  A pro vasi informaci: u supersonickeho letadla mate uz i v motoru nadzvuk. Tohle je fakt jine piskoviste.Skrýt celý příspěvek

 • beepee
  16:17 14.02.2018

  @ logik: A zrovna tak protiruská klika zdůrazňuje, jaká to byla náhoda. Zrovna v takové válce si nedovedu představit, proč by USAF muselo posílat hypersonik s bůhví jak drahou ...Zobrazit celý příspěvek

  @ logik:
  A zrovna tak protiruská klika zdůrazňuje, jaká to byla náhoda. Zrovna v takové válce si nedovedu představit, proč by USAF muselo posílat hypersonik s bůhví jak drahou letovou hodinou bombardovat cíle opět bůhví jak drahou střelou, když mají spoustu vhodnějších prostředků. Tomahawky, B2, B1B, za chvíli F35. Američané by, při vší úctě k ruským raketám, tu Syrskou PVO smázli IMHO bez větších problémů.
  Ale možná mají pro ten hypersonik nějaký způsob využití, který mě napadá.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:46 14.02.2018

  Civil: A to jako chceš tvrdit, že Blackbird dýchal "otevřením okénka" v těch 24.000 metrech? Nehledě na to, že proudové motory zpomalují vstupní vzduch na subsonickou rychlost, ...Zobrazit celý příspěvek

  Civil: A to jako chceš tvrdit, že Blackbird dýchal "otevřením okénka" v těch 24.000 metrech? Nehledě na to, že proudové motory zpomalují vstupní vzduch na subsonickou rychlost, takže i kdyby fakt bylo potřeba brát kyslík zvenku (jakože je to blbina), tak to krásně jde?
  Ach jo.

  A chceš teda tvrdit, že Zirkon při útoku vidí pouze za sebe? A jak to dělaj rakety z S-500 s aktivním naváděním a hypersonickou rychlostí. To vyvinuli rusové dost drahej šrot? Anebo ta nemožnost používat radar platí jen pro americké zbraně, Rusové maj výjimku z fyziky?
  Ach jo.

  beepee:
  "pravdu je potřeba proti třetiřadým armádám? "
  A vedle v diskusi přitom proruská strana prosazuje, jak že byla ta Asadova PVO proti Izraelcům účinná....Skrýt celý příspěvek

 • Civil
  15:32 14.02.2018

  kosa2668: ionizovana vrsta je prave v razove vlne, ktera neni na povrchu letadla, ale pred nim. RiMr71: smir se s fyzikalnimi zakony. Hypersonicke pruzkumne letadlo vidi leda za ...Zobrazit celý příspěvek

  kosa2668: ionizovana vrsta je prave v razove vlne, ktera neni na povrchu letadla, ale pred nim.

  RiMr71: smir se s fyzikalnimi zakony. Hypersonicke pruzkumne letadlo vidi leda za sebe.
  Celkem neprakticka zalezitost, protoze stealth fakt nebude ale sestrelitelne ano.

  Logik: Blackbird nebyl hypersonicky a v tehle diskuzi je tudiz irelevantni.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:56 14.02.2018

  ...mě ti "naši furianti" z pupku světa, toho času s premierem/trestně stíhaným estébákem co vyhraje volby kdy bude chtít, někdy až fascinují. Ta sebejistota s jakou vzkazují ...Zobrazit celý příspěvek

  ...mě ti "naši furianti" z pupku světa, toho času s premierem/trestně stíhaným estébákem co vyhraje volby kdy bude chtít, někdy až fascinují. Ta sebejistota s jakou vzkazují konstruktérům do DARPA, Skunk WOrks a podobných spolků amatérů jak na to, co jo a co ne, je naprosto odzbrojující... tak mě napadá, možná je to cesta ke světovému míru :)

  K tomu (parafrázuji) otevírání okénka za letu aby se pilot mohl nadechnout - je takřka jisté, že půjde o stroj s minimálně možností bezpilotního provozu, ne-li zcela bezpilotní stroj. V některých oblastech jsou s tím měkkým masem, křehkou kostrou a potřebami metabolismu jen problémy. A myslím, že tohle bude jedna z nich. Jen myslím, nevím, nechám to na odbornících a jsem zvědavý, s čím přijdou (resp. přišli).Skrýt celý příspěvek

 • beepee
  14:23 14.02.2018

  @logik napsal: "Zajímavý je, že když dojde na zbrojní projekty jinejch zemí (Rusko, Čína), tak se zpravidla takovejdle hloupejch námitek, proč to určitě nemůže fungovat, ...Zobrazit celý příspěvek

  @logik napsal:

  "Zajímavý je, že když dojde na zbrojní projekty jinejch zemí (Rusko, Čína), tak se zpravidla takovejdle hloupejch námitek, proč to určitě nemůže fungovat, objevuje podstatně méně. Tom, jestli je to jen můj, dojem, nebo pravda - a popř. jaký je důvod tohoto faktu, nechám na laskavém čtenáři...."

  No já tedy nejsem žádný Rusofil, ale pokaždé, když je tady diskuze o ruských zbraních, tak je v ní milión rusofóbních příspěvků pochybujících o jejich funkčnosti. Tomu, že to nevnímáte, se říká selektivní vnímání, případně paměť.

  Já osobně nepochybuji, že tu "Valkyrii II" USA vyvinou, ale pochybuji o její smysluplnosti. Opravdu je potřeba proti třetiřadým armádám? A nažene Rusům a Číňanům větší strach, než ICBM?

  Jinak jako zdroj nových technologií je takový prototyp určitě nedocenitelný.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:07 14.02.2018

  kosa2668: To jako je takovej problém jim dát do kabiny bombu se stlačenym vzduchem? A že všechny tyto technologie už jsou desítky let vymyšlený (jak pro Blackbirda, tak pro ...Zobrazit celý příspěvek

  kosa2668: To jako je takovej problém jim dát do kabiny bombu se stlačenym vzduchem? A že všechny tyto technologie už jsou desítky let vymyšlený (jak pro Blackbirda, tak pro kosmické programy). Prosímvás, už těch blbostí nechce.

  Uvědomujete si, že Vaše znalosti hypersonický letecký techniky oproti těm lidem, co to letadlo vyvíjej, i těm, co dali tomuto projektu zelenou, jsou trochu někde jinde než Vaše - a tedy že takovýdle laický námitky jsou poněkud směšný?

  Že kdyby tam byl takto snadno odhalitelnej problém, že by si toho asi všimli, když si ho všimne i Pepík na internetu? A že jaksi daleko pravděpodobnější, než že dělaj chybu oni, je jaksi to, že tu chybu děláte Vy?

  PS: Zajímavý je, že když dojde na zbrojní projekty jinejch zemí (Rusko, Čína), tak se zpravidla takovejdle hloupejch námitek, proč to určitě nemůže fungovat, objevuje podstatně méně. Tom, jestli je to jen můj, dojem, nebo pravda - a popř. jaký je důvod tohoto faktu, nechám na laskavém čtenáři....Skrýt celý příspěvek

 • kosa2668
  10:21 14.02.2018

  civil ty si asi nemyslel razovu vlnu ale vrstvu ionizovaneho plynu na povrchu lietadla ktore leti takou rychlostou... ta vrstva zamedzuje komunikaciu pracu radaru atd cize ...Zobrazit celý příspěvek

  civil
  ty si asi nemyslel razovu vlnu ale vrstvu ionizovaneho plynu na povrchu lietadla ktore leti takou rychlostou...
  ta vrstva zamedzuje komunikaciu pracu radaru atd cize lietadlo je slepe a hluche...
  celkom by ma zaujimalo ako sa s tym popasovali rusaci u zirkonuSkrýt celý příspěvek

 • kosa2668
  10:08 14.02.2018

  zdravim pani citam armadne noviny uz nejake ten cas ale az teraz som sa zaregistroval doteraz som bol taky ten stalker tak nieco k pouzitiu hyper sonickeho lietadla pre ...Zobrazit celý příspěvek

  zdravim pani
  citam armadne noviny uz nejake ten cas ale az teraz som sa zaregistroval
  doteraz som bol taky ten stalker
  tak nieco k pouzitiu hyper sonickeho lietadla pre vojenske učeli
  az chce byt o lietadlo pilotovane tak to bude ohromne nakladny projek ci na financie alebo ludsky potencial
  vymysliet system zasobovania recirkulacie a dodavky vzduchu pre posadku sposob ochrany pred teplom sposobenym hypersonickym letom ci uz na posadku alebo elektroniku(chladenie odvetravanie pristrojov) pred posobenim kozmickeho ziarenia a uv ziarenia... nespocet problemov
  z toho mi logicky vychadza lepsie bezpilotny stroj...
  ale jeho vojenske vyuzitie mi pride neprakticke...Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  10:04 14.02.2018

  Superme: No nechci moc rozjíždět OT, tak to shrnu do jednoho známého citátu.

  Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

  Superme: No nechci moc rozjíždět OT, tak to shrnu do jednoho známého citátu.

  Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

 • Superme
  09:55 14.02.2018

  Klimesov - Jenže tohle některým lidem nevysvětlíš. O Muskovi přesně tito lidé říkali přesně to samé - když mu Rusové neprodali raketu a on při zpáteční cestě rozhold založit SpaceX ...Zobrazit celý příspěvek

  Klimesov - Jenže tohle některým lidem nevysvětlíš. O Muskovi přesně tito lidé říkali přesně to samé - když mu Rusové neprodali raketu a on při zpáteční cestě rozhold založit SpaceX a vyrábět si tedy rakety sám, smáli se mu, že je to blázen. Když řekl, že jeho rakety budou znovu použitelný - smáli se mu. Když SpaceX s Teslou byli den před krachem a on do nich dal poslední své prachy ( v té době musel přespávat u svých známích) říkali, že se naprosto zbláznil a že tím přišel o vše, co vydělal na PayPalu a Zip2. Málokdo tedy ví, že to byl právě Musk, kdo založil vlastně první Google maps, Seznam mapy apod. - a ano, i tehdy se mu všichni smáli, stejně jako se mu tekrát vysmál bankovní sektor v případě PayPalu (kvůli tomu, že si mysleli, že se to nedá dostatečně zabezpečit). Aneb Musk je otcem internetového bankovnictví ;)

  Co tím chci říct je, že jsou dva druhy lidí. První, kteří věří, že pokrok se bez podobných projektů neobejde a že i když je to občas slepá ulička, tak i ta nám dá více, než naopak. Druzí, kteří jsou přesný opak. I když... u některých je otázka, zda by reakce nebyla úplně opačná pokud by se psalo v souvislosti s Rusy nebo Číňany :)

  pks_ - Jono, nikdo nemá děravější počítače než Američané. Díky bohu, že to jsou tak blbí a Číňané jsou takový géniové, že? :D Aneb krásně ses nám chytil do té rudé propagandy :)Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  09:19 14.02.2018

  sanityangel1: Takové otázky musíte směřovat na konstruktéry a daných technologií. Pokud si myslíte, že je podobné otázky nenapadli, tak jste na omylu. A přesně o tom celé tyhle ...Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1:
  Takové otázky musíte směřovat na konstruktéry a daných technologií. Pokud si myslíte, že je podobné otázky nenapadli, tak jste na omylu. A přesně o tom celé tyhle super projekty jsou. Jde v první řadě o výzvu jak překonat technické problémy vyplývající z dané problematiky. To jak se jim to podaří či nepodaří je jen otázka času i to jestli nakonec nějaký takový vojenský letoun bude nebo nebude zařazen do výzbroje.
  A pokud ano tak se mu jisto jistě přizpůsobí vojenská taktika i strategie. A to je zase práce pro důstojníky a armádní odborníky aby se s tím popraly, a nemějte obavy oni to zvládnou. Je to jejich práce.
  A pokud by k žádnému zavedení do výzbroje nakonec nedošlo, tak nezoufejte technologický posun, který by to přineslo se projeví jinde. Nové, materiály, elektronika, motory, čidla, zdroje energie atd. atd. které se mohou projevit na výzbroji starší generace, nebo spíše starší konstrukce (supersonické letouny)
  A v neposlední řadě se to projeví i v civilním sektoru.
  Takže suma sumárum vždy se z podobných projektů dá více vytřískat než ztratit.
  A nechápu upřímně ty nesmyslné otázky a postoje lidí, kteří se zajímají o vojenskou techniku. To si jako myslíte, že vše co teď armády a lidstvo má vzniklo lusknutím prstu? Ne vzniklo to právě tak, že se někdo pustil do řešení něčeho nového.
  Takže milí pochybovači. Nebojte se. Ti co na tom budou pracovat se budou pokoušet vyřešit, a při dostatku peněz a času budou schopni vyřešit, problémy vyplývající z dané problematiky.Skrýt celý příspěvek

 • BobbyRay
  09:14 14.02.2018

  edit: nemusi otvirat klasickou pumovnici na brise letounu, ale mit vrata smerem vzad a naklad treba jeste vhodnym zpusobem urychlit skrz nejakou vymetnici...

  edit: nemusi otvirat klasickou pumovnici na brise letounu, ale mit vrata smerem vzad a naklad treba jeste vhodnym zpusobem urychlit skrz nejakou vymetnici...

 • BobbyRay
  09:08 14.02.2018

  @sanityangel1: Kdo tvrdi, ze musi otevirat nejakou pumovnici a jeste k tomu tlacit raketu "proti proudu"? Dokazu si docela dobre predstavit, ze ji necha vyklouznout smerem vzad ...Zobrazit celý příspěvek

  @sanityangel1:
  Kdo tvrdi, ze musi otevirat nejakou pumovnici a jeste k tomu tlacit raketu "proti proudu"? Dokazu si docela dobre predstavit, ze ji necha vyklouznout smerem vzad "po proudu" a pak se zazehne motor rakety se spozdenim (pokud tam nejaky bude)... a nemusi teoreticky pouzivat hypersonicke strely, jen musi prezit to zpomaleni.Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  23:28 13.02.2018

  Hm, ja bych chtel par odpovedi: 1) Jak bude otevirat pumovnici v te rychlosti, nebo bude muset zpomalit na nejakou prijatelnou rychlost? Zpomaleni = terc, protoze zpomalit + ...Zobrazit celý příspěvek

  Hm, ja bych chtel par odpovedi:
  1) Jak bude otevirat pumovnici v te rychlosti, nebo bude muset zpomalit na nejakou prijatelnou rychlost? Zpomaleni = terc, protoze zpomalit + vysypat vsechny strely nejakou dobu potrva.
  2) Vyvinout hypersonickou raketu pro PVO je mnohem jednodussi nez hypersonicky bombarder. Tzn. v dobe zavedeni do vyzbroje za cca 20 let to bude normalni mit PVO s hypersonickymi strely - uz ted s400 ma rakety dosahujici rychlosti Mach 5.9, coz splnuje klasifikaci pro hypersonickou strelu. Jak to chteji resit?
  3) Kdyz se bude blizit hypersonickou rychlosti, tak rozhodne nepoleti nizko kvuli treni a bude svitit v infra, takze detekce bude pomerne jednoducha pro systemy vcasne obrany. Jak jej budou maskovat?
  4) Pokud nebude pouzivat hypersonickou rychlost pouze pro ustup po odpaleni strel, tak nejaky super bonus nevidim, snad jen rychle se dostat nad nejaky bananistan, kde potrebuji rychle vysypat naklad.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3