IAI představuje nové systémy situačního povědomí pro zvýšení odolnosti a ničivosti manévrujících sil

IAI představuje nové systémy situačního povědomí pro zvýšení odolnosti a ničivosti manévrujících sil
ELM-2135 StormGuard / IAI (Zvětšit)

Kvůli stále sofistikovanějším zbraňovým systémům na moderním bojišti nebezpečí neustále roste. To platí zejména pro bojová vozidla, která jsou obvykle označována jako hlavní cíle.

Aby osádky bojových vozidel přežily a úspěšně splnily misi, musí rychle rozpoznat nebezpečné pozemní hrozby, jako jsou protitankové řízené střely (PTŘS), RPG, nepřátelskou pěchotu a obrněná bojová vozidla; plus vzdušné hrozby, jako jsou bezpilotní letecké prostředky, vyčkávací munice a drony. Tohoto mimořádně důležitého situačního povědomí o bojišti se dosahuje pomocí široké škály technologií, včetně radarových systémů, elektrooptiky a senzorů pro detekci palby. Pokud jsou tyto technologie nasazeny koherentním a jednotným způsobem, poskytují velitelům důležité informace pro rychlé a efektivní rozhodování.

S cílem poskytnout osádkám bojových vozidel efektivní situační povědomí, Izrael Aerospace Industries (IAI), dceřiná společnost ELTA Systems, zabývající se inovativními systémy a senzory, představila nové, modulární senzorové systémy využívající pokročilé radarové a elektrooptické senzory pro detekci palby.

ELM-2135 StormGuard je radarový systém s fázovanou anténou pracující v pásmu X, určený pro provoz za každého počasí, proti současně působícím mnohanásobným hrozbám, včetně raket a střel. Konfigurace s až čtyřmi plochými anténami radaru StormGuard zajišťuje sledování bezprostředního okolí v úhlu 90° až 360° s cílem poskytnout ucelené situační povědomí. Když vozidla se systémem StormGuard pracují v režimu detekce palby, jsou radarové údaje o přilétajících projektilech nebo protitankové naváděné munici zobrazovány na displeji. Blížící se střely (PTŘS) jsou rychle zpracovány palubním počítačem, který vypočítá vektor přiblížení pro usnadnění efektivního protiopatření. V režimu sledování systém StormGuard vysoce efektivně odhaluje osoby, vozidla, bezpilotní vzdušné prostředky, drony a další pozemní i vzdušné hrozby.

Aktivní schopnosti systému StormGuard doplňuje kompaktní pasivní indikátor nepřátelské palby společnosti ELTA, OTHELLO (ELO-5220), který využívá elektrooptiku k detekci palby z děl, minometů, RPG a PTŘS. OTHELLO okamžitě ukazuje azimut a elevaci nepřátelské palby a klasifikuje hrozbu. Technicky vyspělý a účinný systém dosahuje vysoké pravděpodobnosti detekce a nízké míry falešných poplachů. Přesnost Othello umožňuje okamžitou a účinnou odvetnou palbu v situacích, kdy tradiční optika nedokáže zjistit polohu nepřítele.


OTHELLO; větší foto / IAI

Tyto systémy jsou určeny pro montáž na tanky, obrněné transportéry a další bojová vozidla. Modulární konstrukce umožňuje instalaci různých konfigurací. Například StormGuard a OTHELLO lze namontovat samostatně nebo společně jako součást systému pro vlastní ochranu. Kromě toho je lze namontovat i na dálkově ovládané zbraňové stanice a lze je konfigurovat pro instalaci na stacionární bojová stanoviště. Jsou k dispozici v různých velikostech a výkonnostních úrovních podle specifických požadavků zákazníků a montážním omezením. Současně poskytují kritickou podporu bojovníkům, kterým umožňují rychle reagovat na hrozby pomocí krycího manévru a/nebo provedením odvetné palby. 

Senzorové systémy ELTA jsou ověřené bojem

Důležitost dosažení efektivního situačního povědomí nelze podceňovat. V probíhajícím konfliktu na Ukrajině byly stovky, ne-li tisíce vozidel, zničené malými oddíly pěchoty s PTŘS, RPG, bezpilotními letouny a vyčkávací municí. V mnoha případech byly tyto zbraně dodány těsně před zahájením boje, s malou možností výcviku.

Přesto bylo jejich nasazení efektivní, protože zasažená vozidla nebyla vybavena systémy schopné detekovat hrozby v reálném čase nebo rychle lokalizovat zdroj palby po navázaní prvního kontaktu s nepřítelem.  

Dokonce i vozidla vybavená ochrannými systémy se ukázala jako zranitelná. I když jsou schopná déle odolávat ostřelování, nakonec jsou po vyčerpání zásoby svých ochranných interceptorů k neutralizaci příchozí palby zničena. Tato zranitelnost má dopad na manévrovací schopnosti mechanizovaných jednotek, protože velitelé ztrácejí důvěru a motivaci k iniciativnímu boji.

Senzorové systémy ELTA poskytují velitelům a posádkám vozidel účinný nástroj pro detekci a sledování cílů, automatické rozpoznávání hrozeb a možnosti sledování rozhlehlých prostorů. Poskytují spolehlivé situační povědomí nezbytné pro úspěšné splnění mise, v tváří v tvář neustále rostoucí složitosti a nebezpečnosti bojiště.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Trophy chrání izraelské tanky Merkava a transportéry Namer

Izraelské ministerstvo obrany vydalo zprávu o úspěšném začlenění aktivního obranného systému Trophy ...

Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila konference Future Armoured Vehicles Situational ...

Americký tank M1A2C Abrams s aktivní ochranou Trophy a přídavným pancířem

Na internetu se objevila fotografie nejnovější verze amerického tanku M1A2 Abrams. Modernizovaný ...

Israel Aerospace Industries vypouští pokročilý radarový sledovací satelit

Před několika týdny izraelské ministerstvo obrany poslalo na oběžnou dráhu nejnovější přírůstek z ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Profesor
  13:13 08.06.2023

  Uvádíte, že senzorové systémy ELTA jsou ověřené bojem.
  Můžete, prosím, toto tvrzení nějak doložit?

  Uvádíte, že senzorové systémy ELTA jsou ověřené bojem.
  Můžete, prosím, toto tvrzení nějak doložit?

Načítám diskuzi...