IDET 2015: TITUS na podvozku TATRA 6x6

TITUS
Vozidlo TITUS vznikl ve spolupráci společností TATRA TRUCKS a NEXTER SYSTEMS. /  TATRA TRUCKS

Blíží se jeden z nejvýznamnějších veletrhů obranných technologií – IDET 2015, který se bude konat ve dnech 19. – 21. května v Brně. Odborná veřejnost i příznivci vojenské techniky budou mít možnost vidět nové obrněné vozidlo TITUS, které představujeme v české premiéře jako výsledek spolupráce společností TATRA TRUCKS a NEXTER SYSTEMS.

TATRA TRUCKS se na letošním ročníku představí na společném stánku s holdingem EXCALIBUR GROUP a společně budou prezentovat na vnitřní a na venkovních expozicích několik zajímavých novinek. Vozidlo TITUS je, kromě svého technického řešení zajímavé také tím, že na jeho výrobě, v případě zájmu ze strany českých a slovenských ozbrojených sil, bude intenzivně participovat společnost TATRA TRUCKS. Je totiž hlavním kontraktorem pro českou a slovenskou armádu a společnost NEXTER SYSTEM bude plnit roli dodavatele a licenční autority.

Díky bezprecedentní úrovni modularity dosažené díky použití rozličných souprav pro bojové mise, souprav pro operační prostředí a široké škále různých verzí, TITUS® (Tactical Infantry Transport & Utility System) je schopen plnit množství různých misí od přepravy pěchoty přes bojovou a palebnou podporu až po různé funkce v rámci zajištění bojeschopnosti vojsk. Je zkonstruován pro úspěšné plnění úkolů v jakékoli myslitelné situaci v kterémkoli z konfliktů, které lze očekávat v dnešním světě, včetně prostředí hybridní či asymetrické války.

TITUS® nabízí vynikající manévrovatelnost díky svému podvozku TATRA 6x6 a motoru s výkonem 440 koňských sil. Trojosý, vzduchově odpružený podvozek s první a třetí řiditelnou nápravou poskytuje vozidlu vysokou rychlost i vynikající komfort pro posádku.

„TITUS® je postaven na podvozku tatrovácké koncepce s centrální nosnou rourou a nezávisle výkyvnými polonápravami se vzduchovým odpružením, který vozidlu propůjčuje vynikající průchodnost terénem, obratnost i komfort pro posádku," uvádí technický ředitel TATRA TRUCKS Radomír Smolka.

TITUS® je ovládán třemi příslušníky posádky (velitel, střelec, řidič) a může vézt až desetičlenný výsadek. V případě potřeby může být posádka zredukována na pouhé dva členy, čímž vznikne dostatek místa pro výsadek dvanáctičlenný.

Vozidlo může být osazeno kteroukoli z moderních dálkově ovládaných zbraňových stanic a širokou paletou zbraní zahrnující vše od kulometů ráže 7,62 mm přes 20 mm kanóny až po 40 mm granátomety. Systémy vozidla jsou plně integrovány s moderními C4I systémy a sítěmi.

TITUS® disponuje špičkovou balistickou ochranou, které je rovněž modulární a může dosáhnout úrovně 2-4 podle normy STANAG 4569. Odolnost proti minám je na úrovni 4a-4b. Vozidlo odolá výbuchu IED až do 15 kg ekvivalentu TNT. K dispozici jsou sofistikované aktivní i pasivní ochranné systémy.

K dispozici je množství variant vozidla od klasického bojového vozidla pěchoty přes velitelské vozidlo, obrněnou ambulanci až po spojovací, opravárenská a evakuační vozidla. Pro policejní využití jsou pak kupříkladu k dispozici různé moduly, díky nimž je možné rychle připravit vozidlo pro plnění konkrétních úkolů, např. SWAT modul, modul s vodním dělem (WCT – Water Cannon Tank) či tzv. „riot control" modul.

Dalším zajímavým exponátem, který je rovněž výsledkem intenzivní spolupráce s renomovaným výrobcem obranných systémů General Dynamics European Land Systems (GDELS), je mostní souprava umístěná na osmikolce TATRA FORCE (T815-7) vybavené hákovým nakladačem.

Ve venkovní expozici budou moct návštěvníci vidět vyprošťovací vůz, postavený opět na podvozku modelové řady TATRA FORCE (T815-7), 8x8 v pozici znázorňující vlečení bojového vozidla Pandur.

Na polygonu, který je umístěn za pavilonem Z pak bude možné nejen vidět, ale i vyzkoušet funkční prototyp vozidla TATRA TACTIC (T810), ve verzi 4x4 (plněpohonná verze 6x6 je úspěšně používána AČR i saudskými ozbrojenými silami).

Poznámka Armádních novin
Koncem roku armáda plánuje vypsat tendr na 42 obrněných vozidel na podvozcích firmy TATRA TRUCKS. Šest z nich by mělo být velitelsko-štábních, zbytek spojovacích.  Jedním z uchazečů je právě vozidlo TITUS. Stroje obdrží 7. mechanizovaná brigáda.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vyprošťovací speciál TATRA 815-7 8x8

Armáda České republiky v současnosti plánuje v souvislosti s přezbrojením na moderní obrněná vozidla ...

TATRA TRUCKS expeduje první vozy do Mexika

V těchto dnech společnost TATRA TRUCKS a.s. realizuje dodávku 16 vozidel do Mexika, kde uspěla ve ...

TATRA TRUCKS obnovila spolupráci s indickou společností BEML

Dnes, ve čtvrtek 19. 2. 2015, došlo v indickém Bangalore k podpisu memoranda o porozumění ...

Střílející Tatra z Jihoafrické republiky

Jihoafrická firma Denel Land Systems (SLS) na střelnici Overberg Test Range uspořádala živé ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  18:29 19.05.2015

  Nj. problém je v tom, že tohle může být demonstrátor na výstavy, který se převáží už kupu let (od časů kdy se ještě vyráběly, nebo možná ještě předvýrobní kus). Dneska ojetý ASCOD ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nj. problém je v tom, že tohle může být demonstrátor na výstavy, který se převáží už kupu let (od časů kdy se ještě vyráběly, nebo možná ještě předvýrobní kus). Dneska ojetý ASCOD neseženeš (rakušané ani španělé se žádných nezbavují). Není to BVP1, kterých se všude válí kvanta (už ne) a stačí jen dát nový lak. ASCOD pro AČR by se musel vyrobit nově. On ten rozdíl mezi ASCOD a novějším 2 SV není moc velký (výkon, facelift, libovolná věž atd.).
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  16:16 19.05.2015

  hm ted koukam na fotky z idetu, tak ten ascod je ten původní starej, a ten demonstrátor mi prijde stejne papírovej jak šakal. To by kupovat neměli.

  hm ted koukam na fotky z idetu, tak ten ascod je ten původní starej, a ten demonstrátor mi prijde stejne papírovej jak šakal. To by kupovat neměli.

 • GAVL
  14:06 19.05.2015

  Děkuji KOLT za rozseknutí problémů ohledně Fr. angažmá v Mali.
  Takže problém nebyl na straně ani Francouzů ani MRAPU , ale pouze se toto vozidlo nehodilo pro zadání , které měla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Děkuji KOLT za rozseknutí problémů ohledně Fr. angažmá v Mali.
  Takže problém nebyl na straně ani Francouzů ani MRAPU , ale pouze se toto vozidlo nehodilo pro zadání , které měla armáda splnit.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:35 19.05.2015

  Francouzi v Mali MRAPy moc nepoužívali, protože 1) to byla rychlá expediční válka, ne policejní/okupační akce, takže ozbrojenci neměli moc času zabývat se nastražováním IED; 2) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Francouzi v Mali MRAPy moc nepoužívali, protože 1) to byla rychlá expediční válka, ne policejní/okupační akce, takže ozbrojenci neměli moc času zabývat se nastražováním IED; 2) terén na většině území tomu není až tak příhodný – v Astánu často neexistovala jiná možnost, jak se někam dostat, než jedna konkrétní cesta, pak je pochopitelně jednoduché nastražit na ni IED (nebo přichystat léčku). Rovinaté Mali naopak zpravidla poskytuje mnoho přístupových cest, takže vojáci je mohou střídat, což efektivitu využívání IED výrazně snižuje. Proto jsou také vhodná lehká vozidla s dobrou prostupností terénu, včetně neobrněných teréňáků typu HMMWV nebo Land Rover Defender – umožňují použití většího počtu cest než neohrabané MRAPy, čímž ještě více snižují pravděpodobnost IED útoku.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  10:26 19.05.2015

  pro Karlos73

  nevím proč by toto mělo být překonané, miny a jiné nástražné systémy jsou stále velice efektivní co se týče ničení techniky, která není koncipována jako MRAP. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro Karlos73

  nevím proč by toto mělo být překonané, miny a jiné nástražné systémy jsou stále velice efektivní co se týče ničení techniky, která není koncipována jako MRAP. Lidské ztráty jsou velmi citlivou záležitostí především v koloniálních válkách.

  dále palebná síla a Francouzi
  Především bych se díval na nasazení této či obdobné koncepce u USA, Britů a JAR.
  podle toho jak sleduji vývoj vozidel, tak v podstatě první zemí která zavedla něco jako MRAP byla jihoafrická armáda , takže nevím kde berete, že není MRAP vhodný pro africké bojiště.
  Asi bude spíše chyba na straně Francouzů , než těch vozidel, ale přesné informace k Fr aktivitám v Africe nemám, takže spíše usuzuji dle jiných aktivit Fr od počátku druhé světové války.

  Co se týče počtů techniky vygenerovaných konfliktem tak ty jsou vždy mnohem vyšší než je třeba v době míru. To by pak asi kategorie Jeep-u byla úplně k ničemu , když jich po Evropě amíci nechali takový kupy a měl to ve stodole skoro každej. To samé nákladní vozy, po druhý světový byla celá Evropa zaplavená přebytky amerických nákladních vozů. Nevšiml jsem si , že by armády přestali mít nákladní vozidla.

  Co se týče konfliktu na Ukrajině , tak to bych sem netahal.
  bojuje se na malém prostoru, který mají obě strany dobře zajištěný
  tedy absence hlídek na nepřítelem zaminovaných komunikacích na územích , která nejsou pod úplnou kontrolou a je tedy vysoké riziko přepadu ze zálohy
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  17:24 17.05.2015

  Osobne si myslim, ze MRAP je prekonana koncepcia do konfliktu (aj asimetrickeho ). Je to koncepcia, ktora si chytila hlavne po vojnach v Itaku a Afganistane, kde bolo potrebne po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobne si myslim, ze MRAP je prekonana koncepcia do konfliktu (aj asimetrickeho ). Je to koncepcia, ktora si chytila hlavne po vojnach v Itaku a Afganistane, kde bolo potrebne po dobyti uzemia, zlomeni regulernej armady protivnika, ovladat okupovane uzemie a celit skor gerilovej vojne, terorizmu...
  Samotny MRAP je ako pojazdny terc. Viacero statov sa chytilo a zacali vyvyjat vlastne koncepcie MRAP, az konflikt Ukrajina - Rusko ukazal, ze tento tip bojoveho vozidla je nevhodny pre takyto tip konfliktu. Velky hraci sa zacali vo velkom zbavovat vozidiel MRAP. Pocty ktore vygeneroval konflikt v Iraku, Afganistane sa ukazali ako vysoko prebytocne.... Rovnako konflikt v Afrike (angazovanie sa Francuzska v Mali) ukazal, ze MRAP nieje dost mobilny, nema dostatocnu palebnu silu... Pokial by koncepcia TITUS bola multifunkcna, od MRAP, nosica (streliva, kontajnerov, radarovej techniky,atd...moznost zmenit nastavbu podla poziadaviek vojska), potom ma tato koncepcia zmysel a moze byt velmi vydarena....
  Skrýt celý příspěvek

 • J.D.
  16:14 17.05.2015

  myslím si, že kdyby měla AČR dost velkou pěchotu, tak by se tohle šiklo na její převážení po bojišti, pro munici, možná jako obrněný transportér ale jako palebná podpora asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  myslím si, že kdyby měla AČR dost velkou pěchotu, tak by se tohle šiklo na její převážení po bojišti, pro munici, možná jako obrněný transportér ale jako palebná podpora asi opravdu ne, za prvé malá výzbroj a hlavně to tak nějak podle mě nevidí moc za sebe
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  18:45 16.05.2015

  Kdyby se to nevysralo s Ukrajinou tak bych byl pro Armata, ale teď už je to nereálné. Bohužel jsme mezi dvěma Orwelovskými světy (Brusel x Moskva) a nezbude nic jiného, než si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdyby se to nevysralo s Ukrajinou tak bych byl pro Armata, ale teď už je to nereálné. Bohužel jsme mezi dvěma Orwelovskými světy (Brusel x Moskva) a nezbude nic jiného, než si vybrat jen o malinko menší zlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  14:24 16.05.2015

  Wątpię w możliwość zakupu przez ACR nowych gąsienicowych BWP...
  Wasz budżet na to nie pozwala - trzeba pamietać, że 1 gąsienicowy BWP bedzie w kosztował tyle co 2 Pandury KBVP. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wątpię w możliwość zakupu przez ACR nowych gąsienicowych BWP...
  Wasz budżet na to nie pozwala - trzeba pamietać, że 1 gąsienicowy BWP bedzie w kosztował tyle co 2 Pandury KBVP.

  Nawet w przypadku WP podejżewam ostateczna liczba gąsienicowych BWP będzie 2-3 krotnie mniejsza niż KBWP.


  Co do uzbrojenia - 30x173 mm jest wystarczająca...
  W ten kaliber przezbrajaja się Niemcy (choć przeciez mogli w 35mm - tak planowano 20 lat temu)
  Amerykanie, których stać na nowoczesne działko 40mm itd.

  Rosjanie mimo prezentacji Bumeranga i Kurgańca kilka dni temu zamówli ok 250 nowych BMP-3 (oraz prowadzą szerokie prace modernizacyjne BMD-1 i BMD-2)
  Generalnie jeszcze długo będą w powszechnym użyciu lekko opancerzone wozy...
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  11:24 16.05.2015

  S tím co zaznělo v předcházejících příspěvcích lze určitě souhlasit. Po technické stránce bych bral ASCOD 2 a CV90 posledních verzí jako rovnocené.
  Co může mít vliv na koncepčí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S tím co zaznělo v předcházejících příspěvcích lze určitě souhlasit. Po technické stránce bych bral ASCOD 2 a CV90 posledních verzí jako rovnocené.
  Co může mít vliv na koncepčí rozhodnutí pro zařazení jednoho či druhého (pominu ty nekoncepčí vlivy, které se u nás opakují):
  1. v rámci NATO jsme zařazeni do sestavy britských sil (logistika).
  Zajímavost: rakouský ASCOD má německý powerpack MTU 8V-199, britský má výkonější 600 kW 8V se stejným typem převodovky Renk, jako má německá Puma s výkonějším 800 kW MTU V10 892 motorem ( https://mtu.cwshops.com/media/... ), protože se počítá s max. hmotností 42-45 t (Puma tuším max. 43 t), což by už bylo vhodné i na dostatečně chráněné vozidlo palebné podpory s 120 mm tankovým kanonem.
  Volba hlavní zbraně IFVs ohledem na budoucnost a lépe chráněné protivníky: 30 mm (např. stejný Bushmaster II jako Pandur), 35 mm (s jednoduchým přechodem v budocnosti na 50 mm Supershot, Bushmaster III) a nebo britsko-francouzský CTA 40 mm ( http://www.cta-international.c... ) s teleskopickou municí, kompaktní stavbou, výkonem takřka na úrovni 50 mm Supershot (penetrace cca 140 mm na 1 500 m kolmo u APFSDS), možnost programování HE munice (GPR-AB-T ) i protiletadlové A3B (obdoba programovatelné AHEAD munice pro 35 mm protiletadlový Oerlikon), ale stále bojově neprověřeným? Každopádně protitankové střely stejně jako Pandur.
  2. možnost výroby v ČR (zmenšení závislosti na dodavateli)
  3. možnost použití podvozku jak zbraňového nosiče (APC, IFV, 120 mm lehký tank-vozidlo palebné podpory, 120 mm minomet (např. AMOS či NEMO), 155 samohybná houfnice (např. DONAR) a další support verze). Zde je myslím situace celkem vyrovnaná.

  Vzhledem k tomu, že doba služby tohoto vozidla bude cca 30 let, by nebylo rozumné modernizovat starší typ ať východní (BVP2-Šakal) či západní (Marder) provenience, protože tuším, že uvedením nových ruských platforem se vývoj a následné uvedení do výzbroje armád může skokově posunout a proto si myslím, že je nutné mít platformu s dostatečným modernizačním potenciálem a ne již s vyčerpaným, na maximu možností.

  Zajímavé je také zlepšování jízdních vlastností zejména v terénu pomocí aktivního pérování CV90(http://www.ibtimes.co.uk/bae-b... , http://veda.stoplusjednicka.cz... zde bude problémem cena nebo gumových pasů ASCOD i CV90 a další (údajně vyšší pořízovací náklady se pokryjí vyšší životností a lepšími užitnými vlastnostmi, omezením je zatím max. hmotnost vozidla do 35t). http://www.soucy-group.com/ind...
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  07:39 16.05.2015

  Já se jen trochu bojim po zkušenosti se Šakalem, ze Excalibur zas bude chtít nacpat AČR nejakej šrot. Pokud tam vystaví nějakej repasovanej nove natřenej 20 let starej ascod s tím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já se jen trochu bojim po zkušenosti se Šakalem, ze Excalibur zas bude chtít nacpat AČR nejakej šrot. Pokud tam vystaví nějakej repasovanej nove natřenej 20 let starej ascod s tím že to bude sloužit dalších 30 let, tak to bude tragedie jestli to zavedou. Nic proti ale ty Španělské a Rakouské ASCODY by mi nepřišli zas o takovej skok dopředu oproti stávajícímu stavu, aby se za to muselo dávat 20-30 miliard. Nejak nemam víru že představí tu novou generaci jako je ten prototyp pmrs.
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  00:27 16.05.2015

  To Rase: Souhlasím, že ASCOD by byl poměrně koncepčně logickou volbou. Vzhledem k tomu, že původní výrobce ASCODu i Panduru je General Dynamics, tak by to nebylo nelogické. V ČR by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Rase: Souhlasím, že ASCOD by byl poměrně koncepčně logickou volbou. Vzhledem k tomu, že původní výrobce ASCODu i Panduru je General Dynamics, tak by to nebylo nelogické. V ČR by to měl pod palcem primárně Excalibur. Softwarově to tedy nebude problém propojit. Sníží se tím i náklady na část údržby a sjednotí část výcviku. Na druhou stranu, někdo na to již poukázal, mít obě BVP, jak to kolové, tak to pásové, od jednoho výrobce může být i negativem. Osobně si ale myslím, že pozitiva jednoznačně převažují.

  Co se týče kompatibility s Rakušany, tak to je opravdu poněkud vedlejší...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  00:02 16.05.2015

  J.D. - na ASCOD jde také postavit lehký tank a po úpravě podvozku i německá houfnice DONAR. Uznávám, ASCOD nemá ten punc přelomovosti jako ARMATA, ale fungovat asi bude

  J.D. - na ASCOD jde také postavit lehký tank a po úpravě podvozku i německá houfnice DONAR. Uznávám, ASCOD nemá ten punc přelomovosti jako ARMATA, ale fungovat asi bude

 • Rase
  23:58 15.05.2015

  Celé dění kolem ASCODu se dostává do nového světla pokud si uvědomíte, že naše jednotky mají v rámci NATO fungovat jako podpora britských sil (ty budou mít ASCOD SV). CV90 je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celé dění kolem ASCODu se dostává do nového světla pokud si uvědomíte, že naše jednotky mají v rámci NATO fungovat jako podpora britských sil (ty budou mít ASCOD SV). CV90 je drahá náplast od neutrálního švédska (údržba asi bude hodně drahá - kupují se nyní ojeté - viz finský nákup od holanďanů), což může být problém. Celkově mi celý nápad na ASCOD v AČR přijde až překvapivě koncepční. Když už nic jiného tak naše Pandury a jednou snad i ASCODy budou kompatibilní s rakouskými protějšky (což taky není úplně blbé). Přiznejme si že na Pumu nemáme a Šakal je z nouze cnost. Pokud bude mít náš ASCOD protitankové střely jako Pandur tak je všechno OK (byť zvedne cenu)
  Skrýt celý příspěvek

 • J.D.
  23:27 15.05.2015

  já vám nevím mě by se více líbila cv-90 jako bvp a k tomu asi 70 lehkých tanků na podvozku cv-90, přeci jen měli by stejné díly a řidiči by se mohli taky střídat,....

  já vám nevím mě by se více líbila cv-90 jako bvp a k tomu asi 70 lehkých tanků na podvozku cv-90, přeci jen měli by stejné díly a řidiči by se mohli taky střídat,....

 • Left
  21:48 15.05.2015

  Také jsem zvědavý, v jaké verzi nám ASCOD případně nabídnou. Doufám, že by šlo o verzi ASCOD SV. V tomto případě by mi už nijak nevadilo preferovat ASCOD před CV90 jako náhradu BVP ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Také jsem zvědavý, v jaké verzi nám ASCOD případně nabídnou. Doufám, že by šlo o verzi ASCOD SV. V tomto případě by mi už nijak nevadilo preferovat ASCOD před CV90 jako náhradu BVP u 7. brigády.

  Musím též souhlasit, že Šakal je v dlouhodobém pohledu při nejmenším značně neperspektivní... Je nesmysl experimentovat s modernizacemi něčeho, co modernizovat prostě nemá cenu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:14 15.05.2015

  Kozlus: španělské ASCODy (Pizzaro)se vyráběly ve španělsku, rakouské také místně. Myslím že by se vozidla vyráběla licenčně v ČR - co si do vozidel nacpeme je už naše věc. Výsledek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: španělské ASCODy (Pizzaro)se vyráběly ve španělsku, rakouské také místně. Myslím že by se vozidla vyráběla licenčně v ČR - co si do vozidel nacpeme je už naše věc. Výsledek se může od dříve vyrobených vozidel dost lišit. Otázkou jen je zda se bude jednat o původní verzi, nebo verzi vylepšenější ASCOD 2 SV (jako chtějí britové). Uvidíme na IDETu
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  11:15 15.05.2015

  Kozlus: no nechám se překvapit. Ale z hlediska toho jak jde vývoj porád dopředu a naše armáda ty obrněnce bude kupovat tak na 20-30 let, tak doufám, že to nebude zastaralé už ted ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: no nechám se překvapit. Ale z hlediska toho jak jde vývoj porád dopředu a naše armáda ty obrněnce bude kupovat tak na 20-30 let, tak doufám, že to nebude zastaralé už ted stejně jako šakal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  09:39 15.05.2015

  juhelak:
  Firma Excalibur Army bude na IDET2015 prezentovat BVP ASCOD. V nekterych kruzich je to brano tak, ze o novym BVP je tedy rozhodnuto. Zaroven to znamena, ze Sakal je snad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak:
  Firma Excalibur Army bude na IDET2015 prezentovat BVP ASCOD. V nekterych kruzich je to brano tak, ze o novym BVP je tedy rozhodnuto. Zaroven to znamena, ze Sakal je snad u ledu.

  peterLuk:
  To ticho okolo Sakala je mozna skoda pro nas prumysl, ale jedine dobre pro nasi armadu i statni kasu. V pripade porizeni novych BVP se ale da predpokladat, ze se aspon cast bude stavet u nas, takze i ten prumysl nejspis neprijde zkratka:)
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  09:38 15.05.2015

  Máš pravdu, TATRAPAN nieje čistý MRAP. Túto platformu (zosilnený a pancierovaný nákladný voz) 6x6 a najnovšie 8x8, v rôznych modifikáciách - považujem za vydarenú a praktickú pre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Máš pravdu, TATRAPAN nieje čistý MRAP. Túto platformu (zosilnený a pancierovaný nákladný voz) 6x6 a najnovšie 8x8, v rôznych modifikáciách - považujem za vydarenú a praktickú pre armádu ako je naša. TATRAPAN preverilo nasadenie vo viacerých ostrých vojenských konfliktoch.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  05:01 15.05.2015

  Karlos73: Tatrapan je blíž k obrněnému náklaďáku než k MRAPu. Základní koncepci náklaďáků, mj. oddělená kabina od prostoru nákladu či výsadku, Tatrapan neopustil, nakonec byl ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karlos73: Tatrapan je blíž k obrněnému náklaďáku než k MRAPu. Základní koncepci náklaďáků, mj. oddělená kabina od prostoru nákladu či výsadku, Tatrapan neopustil, nakonec byl ve Vyškově v 80tých letech i vyvíjen původně jako muniční vozidlo pro ShPLK STROP. Tatrapan ve své původní koncepci už dávno narazil na limit a jedinou možnou modernizací by bylo nasadit na nový podvozek (Tatrapan používá starší podvozek) zcela novou korbu, takže by vzniklo něco jako Titus nebo Vega. Stávající Tatrapan je v podstatě zodolněný náklaďák, což ovšem nabízí i přímo výrobce Tatra, ověsit kabinu přídavnými pláty.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  16:22 14.05.2015

  Jj rusi maju aj vozitko uragan ktore vyzera akoby tatrapan na sluzobke v moskve si zaplatil jednu noc s uralovou manzelkou. :)

  Jj rusi maju aj vozitko uragan ktore vyzera akoby tatrapan na sluzobke v moskve si zaplatil jednu noc s uralovou manzelkou. :)

 • juhelak
  15:33 14.05.2015

  Jinak Rusko ma podobné vozidlo a to Ural Tajfun, který má horší balistickou ochranu, i pruchodnost. A věřím že by se tu kupa lidi nad nim rozplývala.

  jinak kdyby AČR počkala na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak Rusko ma podobné vozidlo a to Ural Tajfun, který má horší balistickou ochranu, i pruchodnost. A věřím že by se tu kupa lidi nad nim rozplývala.

  jinak kdyby AČR počkala na tohle tak bych se nezlobil. Za tu čásku kterou to kupují britové, pri nejakém třetinovem odběru rozlozeného na 2-3 roky by to nebyla taková pálka.
  http://www.armadninoviny.cz/sp...
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  15:20 14.05.2015

  Sakalovi praskali torzne tyce, mrzol mu softver veze, pri brzdeni sa staval na cumak vyzbroj rovnaka ako bvp2 a za 1mil eur za kus to nikto nechcel.

  Sakalovi praskali torzne tyce, mrzol mu softver veze, pri brzdeni sa staval na cumak vyzbroj rovnaka ako bvp2 a za 1mil eur za kus to nikto nechcel.

 • juhelak
  15:20 14.05.2015

  Nesher: já to chápu k čemu by to bylo dobré, nemám to za bvp. V situaci kdyby se mela celá brigáda presunout třeba o 60 km, tak stejne všechny nenaložíme do pandurů nebo bvp. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: já to chápu k čemu by to bylo dobré, nemám to za bvp. V situaci kdyby se mela celá brigáda presunout třeba o 60 km, tak stejne všechny nenaložíme do pandurů nebo bvp. zbytek pěšky nebo na kole. V tehle presunech, nebo k výsadku v zabezpečené oblasti je titus ideální, Muže rovnou vozit zásoby do míst kde nehrozí napadení protivníkem. Zároven ho po ceste nepocuchají ruční zbraně nebo granát či najetí na minu. Lepší než jezdit vejtřaskou.
  V brigádě muže mít krásně právě tu spojovaci funkci, k palebné podpoře at slouží pandur a nové bvp, kdyz se koupi pár kusů i v bojové verzi. V nejhorších čelních místech bych si vedle tanku uměl představit třeba 10 pum. to už by se zaplatit dalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • peterLuk
  15:06 14.05.2015

  Ako je to vlastne so Šakalom? Jeho neúspech nieje veľkým prekvapením, ale nikde som sa nepočítal čo sa stalo (čo bolo vydané nejaké rozhodnutie alebo čo), alebo bol vývoj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ako je to vlastne so Šakalom? Jeho neúspech nieje veľkým prekvapením, ale nikde som sa nepočítal čo sa stalo (čo bolo vydané nejaké rozhodnutie alebo čo), alebo bol vývoj ukončený? Z pohľadu československého priemyslu je to trochu škoda...

  Osobne si myslím, že BVP by mali nahradiť CV-90. Časť by mala byť modernizovaná, ale neviem, čo je Šakal správnou cestou...
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  14:31 14.05.2015

  Kolt: pri vege 6x6 sa rata s vezou turra30 zo sakala. Na nete su vizualizacie a kedze sakal skrachoval niekolko desiatok vezi turra lezi v skladoch.

  Kolt: pri vege 6x6 sa rata s vezou turra30 zo sakala. Na nete su vizualizacie a kedze sakal skrachoval niekolko desiatok vezi turra lezi v skladoch.

 • peterLuk
  14:27 14.05.2015

  Osobne sa mi toto vozidlo veľmi páči, viac ako Vega, rád by som ho videl v OSSR.

  Otázka je či nám nestačia Tatrapany... Len škoda že nepokračuje vývoj (resp. ak hej, pomaly) - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobne sa mi toto vozidlo veľmi páči, viac ako Vega, rád by som ho videl v OSSR.

  Otázka je či nám nestačia Tatrapany... Len škoda že nepokračuje vývoj (resp. ak hej, pomaly) - Tatrapan má potenciál na ďalší vývoj. Dalo by sa skombinovať podvozok z t-815/7, kabínu z kontajnerového Tatrapanu, vylepšiť pancierovanie (nebola by na škodu ani aktívna ochrana, popr. pridať vežu.

  Súčasne Tatrapany sú super, len už asi majú čosi za sebou a neviem či nám stačia.

  Btw., čudujem sa, prečo výrobca "spí", ak by existovala druhá generácia Tatrapanu, mohol by tu uspieť... Teoreticky...
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  14:18 14.05.2015

  KOLT, na Slovensku neviem co by nahradil, kedze Slovensko uz dlhsie vyzbrojuje OSSR podobnym vozidlom, a to TATRAPANOM
  http://www.vyvoj.sk/tatrapan...
  Mame ich v pocte cca 70ks, v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT, na Slovensku neviem co by nahradil, kedze Slovensko uz dlhsie vyzbrojuje OSSR podobnym vozidlom, a to TATRAPANOM
  http://www.vyvoj.sk/tatrapan...
  Mame ich v pocte cca 70ks, v roznych modifikaciach....
  Skor to bude problem ACR, ktorej tento tip vozidiel chyba...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:36 14.05.2015

  Jen ohledně té výzbroje, všude se píše pouze 20mm kanón, což není zrovna moc, chtělo by to 30. Vega dokonce kanón neuvádí vůbec. Trochu divné s ohledem na to, že větší takové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen ohledně té výzbroje, všude se píše pouze 20mm kanón, což není zrovna moc, chtělo by to 30. Vega dokonce kanón neuvádí vůbec. Trochu divné s ohledem na to, že větší takové kanóny dneska dokážou vést i moderní obdoby HMMWV.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:24 14.05.2015

  hurvo: To riziko tu samozřejmě je. Ale upřímně řečeno nevím, co by takovéhle vozidlo mělo v AČR/OSSR nahradit. Nejvýše tak Dinga (těch máme tuším 19, takže klidně, ať nemáme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hurvo: To riziko tu samozřejmě je. Ale upřímně řečeno nevím, co by takovéhle vozidlo mělo v AČR/OSSR nahradit. Nejvýše tak Dinga (těch máme tuším 19, takže klidně, ať nemáme zbytečně roztříštěný vozový park) nebo Iveca (ale to jsou už vozidla jiné kategorie, takže by to znamenalo změnu doktríny jednotek, které je používají). Jinak se bude v principu i při dalším nákupu jednat spíš o rozšíření schopností.

  Velký průser by samozřejmě vznikl, pokud by tím někdo chtěl nahradit BVP. Ale minimálně v případě AČR se mi to nezdá pravděpodobné. KBVP jsou řešena Pandury, a nikdo asi vážně neuvažuje o jejich nahrazení tímhle. Pásová BVP nejsou rozhodnutá, ale snad ani v AČR není nikdo takový magor, aby je nahrazoval obrněným náklaďákem... Můžeme se dohadovat, zda zůstat u pásů nebo přejít na kola, ale stále jsme u "těžké" brigády, takže asi těžko by se našly argumenty pro de-facto MRAPy. Ta představa, jak jsou tanky podporovány Titusem či Vegou je.... směšná (minimálně do té doby, dokud ji někdo nezkusí zrealizovat, pak by byla tragická).

  Naopak si umím představit, že by u lehkých praporů takovéhle vozidlo (samozřejmě s kanónovou výzbrojí) mohlo nahradit stávající malé počty zde dislokovaných Pandurů, které by se pak mohly přesunout k jejich primárním uživatelům, tedy mechně. Ale nic takového v aktuálním nákupu není, takže leda v budoucnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  12:58 14.05.2015

  Samozrejme , nechcem sa hadat. Ale mam obavu ze nakup velitelskych a spojovacich vozidiel je len palebna priprava k nejakej cesko-slovenskej lotrovine tak ako vsetky tieto projekty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samozrejme , nechcem sa hadat. Ale mam obavu ze nakup velitelskych a spojovacich vozidiel je len palebna priprava k nejakej cesko-slovenskej lotrovine tak ako vsetky tieto projekty doteraz. Viacucelove takticke vozidlo alebo podobny projekt. So sakalom to nevyslo a vega sa do ossr tiez pchala silou mocou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  12:21 14.05.2015

  hurvo: pokud tomu rozumím, tak tohle vozidlo má nahradit velitelské posty na nepanceřovaných Pragách nebo Tatrách v rámci jednotek, které ve výzbroji nemají Pandury (ty dostanou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hurvo: pokud tomu rozumím, tak tohle vozidlo má nahradit velitelské posty na nepanceřovaných Pragách nebo Tatrách v rámci jednotek, které ve výzbroji nemají Pandury (ty dostanou veliteské verze Pandurů).

  Podvozek Tatra tam je právě proto, aby se zjednodušila logistika, protože armáda má Tater velké množství u všech útvarů.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  12:00 14.05.2015

  L159 je lahke cvicne lietadlo napchate dobrou avionikou ale ako bitevnik podla mna pohorelo. Nikto ho nechce alcy sedia zabalene vo folii v aere.

  Aj ceska aj slovenska armada ...
  Zobrazit celý příspěvek

  L159 je lahke cvicne lietadlo napchate dobrou avionikou ale ako bitevnik podla mna pohorelo. Nikto ho nechce alcy sedia zabalene vo folii v aere.

  Aj ceska aj slovenska armada musi a bude obmienat bvp v dohladnej dobe. Pokial excalibur kupil licenciu na ascod tak dopadneme este celkom dobre. Ale ascod samotny bude dost drahy a na slovensku vznikol motorizovany prapor. Pokial ceska armada nakupi titus alebo vegu ako vozidlo specialistov tak je to jedna noha vo dverach kde pri dalsom nakupe vozidiel inych verzii uz "nebude na vyber" iba nakupit zase od rovnakeho vyrobcu. Podobny postup ako ked ceska hradna straz uplne nezmyselne nakupila cz750 alebo ossr breny.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:58 14.05.2015

  Myslím že to, že to má namontovanou dvacítku či podobnou výzbroj, z toho nedělá BVP. Ale dovedu si představit situaci někde na misi, kde bude toto při výjezdu mimo základnu, např. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím že to, že to má namontovanou dvacítku či podobnou výzbroj, z toho nedělá BVP. Ale dovedu si představit situaci někde na misi, kde bude toto při výjezdu mimo základnu, např. jako vozidlo velení někde "za bukem", napadeno chlapci s utěrkami na hlavách na nějaké Toyotě s namontovanou Duškou, jak možnost adekvátní palebné síly přijde vhod...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:14 14.05.2015

  Nesher: Vysvětlujete to dobře, ale mám dojem, že některým to nevysvětlíte, ani kdybyste jim to bušil do hlavy heverem...

  Nesher: Vysvětlujete to dobře, ale mám dojem, že některým to nevysvětlíte, ani kdybyste jim to bušil do hlavy heverem...

 • Nesher
  09:50 14.05.2015

  to Juhelak
  Ohledně Vegy, SVOS má VEgu jak 4x4, tak i 6x6. A na to co AČR nyní požaduje, např. spojařská vozidla, stačí i verze 4x4.
  A jak se tu snažím neustále vysvětlit, to co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Juhelak
  Ohledně Vegy, SVOS má VEgu jak 4x4, tak i 6x6. A na to co AČR nyní požaduje, např. spojařská vozidla, stačí i verze 4x4.
  A jak se tu snažím neustále vysvětlit, to co AČR požaduje nejsou vozidla pro přepravu pěchoty někde v misísch, ale specializovaná vozidla pro velení a spojení regulérních jednotek AČR:
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:45 14.05.2015

  hurvo: co myslíte u L159 nasazením na úlohy, na které se nehodí? Stíhačku z L159 dělají občas jen novináři, AČR ví, že má lehký bitevník nikoliv nadzvukovou stíhačku. Pokud vím, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hurvo: co myslíte u L159 nasazením na úlohy, na které se nehodí? Stíhačku z L159 dělají občas jen novináři, AČR ví, že má lehký bitevník nikoliv nadzvukovou stíhačku. Pokud vím, tak problém u L159 byl jejich nadměrný počet a také nedostatek výzbroje, kterou by L159 byl schopen nést, ale AČR ji nenakoupila.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  09:41 14.05.2015

  hurvo: když už teda srovnávat s BVP, což je sice hloupost, tak by Titus mohl fungovat lépe (když pomineme spor co je lepší pásy vs. kola). Proti BVP má o stupeň lepší odolnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hurvo: když už teda srovnávat s BVP, což je sice hloupost, tak by Titus mohl fungovat lépe (když pomineme spor co je lepší pásy vs. kola). Proti BVP má o stupeň lepší odolnost podle STANAG 4569, uveze 10 osob výsadku proti 6 u BVP a 30mm kanon by taky nejspíš uvezl (na snímku je 20mm). Ovšem AČR nejspíš nechce modernizovat BVP tak, aby nové vozidlo bylo jen "trochu" lepší, takže si počkejme s čím přijdou.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  09:31 14.05.2015

  Ty nákupy mají hlavu a patu, pokud budou postupně nahrazovat dinga a iveca - titusem či vegou tak jsem všema deseti za. Vega či titus není pandur, ale bude daleko levnější a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ty nákupy mají hlavu a patu, pokud budou postupně nahrazovat dinga a iveca - titusem či vegou tak jsem všema deseti za. Vega či titus není pandur, ale bude daleko levnější a rozhodně si armáda polepší oproti dingu + práce a reference pro český průmysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  08:40 14.05.2015

  Pletiem to preto pretoze to v clanku je spomenute a na obrazkoch je titus s kanonom na vezi. Ta alca je len prirovnanie ako tragickt moze skoncit stroj ak je nasadeny na ulohy na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pletiem to preto pretoze to v clanku je spomenute a na obrazkoch je titus s kanonom na vezi. Ta alca je len prirovnanie ako tragickt moze skoncit stroj ak je nasadeny na ulohy na ktore sa nehodi.
  Je fajn ze excalibur chce vyrabat ascod ale nakupy techniky v ossr sa budu uzatvarat pred volbami cize do buduceho roku. Vid priklad gripeny, blackhawky, spartany, pistole, breny, radary.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:15 14.05.2015

  Titus vypadá dost dobře. S tou řiditelnou zadní nápravou se otočí na pětníku. škoda, že Tatrapan ustrnul ve vývoji před 20lety, mohl být výběr pestřejší. Hurvo, nevím proč sem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Titus vypadá dost dobře. S tou řiditelnou zadní nápravou se otočí na pětníku. škoda, že Tatrapan ustrnul ve vývoji před 20lety, mohl být výběr pestřejší. Hurvo, nevím proč sem pletete BVP nebo L159, tento stroj je kategorie MRAP a má jezdit na misích, něco jako Dingo. Náhrada BVP půjde v dalším kroku, Excalibur se prý snaží o licenci západního pásového BVP, tak asi ví proč.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  07:55 14.05.2015

  no příjde mi to jako takový větší a bezpečnejší humvie. Takovej kříženec mezi mrap a autem. Na přesuny mimo bojové zony nebo třeba ve městech idealni. Na ty hybridní války, nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no příjde mi to jako takový větší a bezpečnejší humvie. Takovej kříženec mezi mrap a autem. Na přesuny mimo bojové zony nebo třeba ve městech idealni. Na ty hybridní války, nebo bojové akce v zemích třetího světa, jako je Mali nebo Irák proč ne. Zásahy z ručních zbraní nebo menší nálože na silnici to přežije. Dokážu si to představit že to jezdi i s dělostřelectvem jako přepravník munice a krytí. Tou kounkurenční Vegou se myslí ta malá 4x4?
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  21:36 13.05.2015

  PRO hurvo
  Są różne pojazdy rozpoznawcze...

  Np. wozy rozpozania elektornicznego (SIGINT/ ELINT)
  albo rozpoznane chemiczne, inżynieryjne (saperzy)

  PRO hurvo
  Są różne pojazdy rozpoznawcze...

  Np. wozy rozpozania elektornicznego (SIGINT/ ELINT)
  albo rozpoznane chemiczne, inżynieryjne (saperzy)

 • Nesher
  20:12 13.05.2015

  To Hurvo
  Nevím jak OSSR, ale AČR opravdu nemá v úmyslu nahrazovat Titusem BVP, dnes byl ten tendr schválen vládou, a to včetně počtů jednotlivých verzí (odkaz na článek jsem uvedl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Hurvo
  Nevím jak OSSR, ale AČR opravdu nemá v úmyslu nahrazovat Titusem BVP, dnes byl ten tendr schválen vládou, a to včetně počtů jednotlivých verzí (odkaz na článek jsem uvedl v jednom z mých předchozích příspěvků) a opravdu se budou kupovat jen vozidla ve spojařské verzi a ave verzi pro velení. Navíc Titus nemá nic jisté, v soutěži bude min. Vega.
  To Lukas
  Mamut to rozhodě nebude, zakázka bude přidělena rovnou VTÚ (statní podnik vlastněný MO), pokud by se vyhlásil otevřený tendr, nemůže AČR, dle stávající legislativ, požadovat konkrétní podvozek - více zde:http://zpravy.aktualne.cz/doma...
  Proto vyprošťovací vozidla na podvozcích Tatra postaví VTU přímo AČR na míru.
  Otázka je jak to chtějí obejít v případě vozidel pro velení a spojení, možná (moje domněnka) osloví rovnou jen dva vybrané výrobce, tj. Nexter - Tatra a SVOS.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  19:52 13.05.2015

  No lukas a to je jeden z problemov vies si predstavit wozy rozpoznawcze ktore maju vysku 4 metre?

  Prakticky mozno vyzera ale ak tu bude snaha naroubovat ho do uloh na ktore ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No lukas a to je jeden z problemov vies si predstavit wozy rozpoznawcze ktore maju vysku 4 metre?

  Prakticky mozno vyzera ale ak tu bude snaha naroubovat ho do uloh na ktore nevhodne tak dopadneme ako acr s alcami.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  19:44 13.05.2015

  Vy teda mate starosti , ja sem rad za kazdy kus nove techniky a tenhle vypada dost prakticky.
  Konecne se zase modernizuje, parada.

  Vy teda mate starosti , ja sem rad za kazdy kus nove techniky a tenhle vypada dost prakticky.
  Konecne se zase modernizuje, parada.

 • Lukas
  19:39 13.05.2015

  TITUS moze sie przydać na wozy specjalistyczne
  - wozy dowdzenia
  - sanitarki
  - moździerz - CARDOM
  - dodatkowe wozy rozpoznawcze

  Do tego KWZT MAMUT (na tatrze)
  Haubica - na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TITUS moze sie przydać na wozy specjalistyczne
  - wozy dowdzenia
  - sanitarki
  - moździerz - CARDOM
  - dodatkowe wozy rozpoznawcze

  Do tego KWZT MAMUT (na tatrze)
  Haubica - na Tatrze

  I unifikacja jest...

  Pytanie ile kosztuje Titus - czy czy faktycznie jest tańszą alternatywą?
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  19:35 13.05.2015

  Neverim ze sa nic take nechysta aj breny pre ossr sa v novembri nekupovali a pritom uz v septembri bola podpisana zmluva.
  Uvidime co bude v novom ATM ak sa tam objavi niekde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neverim ze sa nic take nechysta aj breny pre ossr sa v novembri nekupovali a pritom uz v septembri bola podpisana zmluva.
  Uvidime co bude v novom ATM ak sa tam objavi niekde titus tak je to jasne.
  Podla mojej skusenosti ak sa nieco objavi a vychvaluje v ATM tak sa to skor alebo neskor objavi v ossr a/alebo acr.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  19:30 13.05.2015

  To Hurvo
  Nic takového se, alespoň v AČR nechystá. Tendr bude na velitelská a spojařská vozidla a nikoliv bvp.

  To Hurvo
  Nic takového se, alespoň v AČR nechystá. Tendr bude na velitelská a spojařská vozidla a nikoliv bvp.

 • hurvo
  19:15 13.05.2015

  Hodit na titusa vezicku s kanonom a tvrdit ze je to bojove vozidlo pechoty je ako dat na kravu sedlo a prihlasit sa na velku pardubicku. Howg

  Hodit na titusa vezicku s kanonom a tvrdit ze je to bojove vozidlo pechoty je ako dat na kravu sedlo a prihlasit sa na velku pardubicku. Howg

 • Eiffelos
  16:23 13.05.2015

  to Juhelák : UAZy se používají ještě hodně, a Tatra vozítko si myslím své uplatnění určitě najde jak v symetrické tak i v asymtetrických konfliktech, přeci jen i pro obyč. bigoše ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Juhelák : UAZy se používají ještě hodně, a Tatra vozítko si myslím své uplatnění určitě najde jak v symetrické tak i v asymtetrických konfliktech, přeci jen i pro obyč. bigoše je příjemnější se převážet v něčem pancéřovaném, než v oplachované Tatře, jen jestli na takové hračky jsou penízky, když nemáme ani na výměnu maskáče....
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  15:59 13.05.2015

  Tady je to popsáno detailněji, včetně počtů jednotlivých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady je to popsáno detailněji, včetně počtů jednotlivých verzí:
  http://www.ceskenoviny.cz/zpra...

  Co je zajímavé, tak to vypadá, že tendr na víceúčelové vrtulníky letos zřejmě nebude (alespoň dle toho článku to tak vypadá). Že by se zase něco změnilo? Víte o tom někdo něco?
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  15:55 13.05.2015

  To left
  Ne neharazují se tím ani BRDM a rozhodně ne BVP.
  Jedná se opravdu jenom o odolná vozidla s možností pohybu v terénu na podvozku Tatra (kvůli maximální unifikaci), která ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To left
  Ne neharazují se tím ani BRDM a rozhodně ne BVP.
  Jedná se opravdu jenom o odolná vozidla s možností pohybu v terénu na podvozku Tatra (kvůli maximální unifikaci), která budou sloužit jako spojovací a velitelská vozidla pro všechny útvary, které nemají Pandury, což není jen 7. br, ale i chemici, dělostřelci, PVO atd. Možná část vozidel bude mít i jiný účel (např. průzkumné vozidlo ABC, zdravotnické vozidlo atp.), to zatím ven neprosáklo. Pokud se tím bude něco nahrazovat tak spojařské a velitelské verze Praga V3S, které ještě pár útvarů ve výzbroji má.
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  15:44 13.05.2015

  Nějak úplně nevidím smysl zavedení této kategorie vozidel do AČR.
  Faktem je, že jak Titus, tak VEGA odrážejí vzhledemk době jejich vývoje rostoucí hrozbu IED - proto jsou to de ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nějak úplně nevidím smysl zavedení této kategorie vozidel do AČR.
  Faktem je, že jak Titus, tak VEGA odrážejí vzhledemk době jejich vývoje rostoucí hrozbu IED - proto jsou to de facto primárně MRAPy.

  Je otázkou, jestli má smysl kupovat právě takovýto20 tunový (hmotnost jako Pandur) autobus vzhledem k aktuálním potřebám a prioritám AČR.

  Co tím chceme nahrazovat? BVP-1/2? To by bylo dost nesmyslné… Nějaké zbytku BRDM, které ještě jezdí? No nevím. Leda, kdyby větší část šla k 74. praporu...

  Abych řekl pravdu, tak si ani nejsem úplně jistý, zda by všech 42 vozidel šlo opravdu jen k 7. brigádě vzhledem k tomu, že pro 4. se plánuje dokoupit jen 20 Pandurů, což rozhodně nepokryje veškeré potřeby.

  Jsem z toho nějaký rozpačitý. Třeba to tu někdo trochu objasníte, co tím chtěly MO a AČR říci...

  ASCOD na IDETu bude každopádně zajímavý. Jsem zvědavý, zda nám v případné zakázce (pokud tedy bude) nabídnou britskou modernizovanou variantu ASCOD SV nebo jen původní modely, které šly (v lehce upravených podobách) do Španělska (Pizarro) a Rakouska (Ulan).
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:53 13.05.2015

  Juhelak
  Ano poptává, primárně jako velitelská a spojovací vozidla pro ty útvary, které nejsou vybaveny Pandury. Útvary, které mají Pandury dostanou 20 nových, tendr na Pandury má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Juhelak
  Ano poptává, primárně jako velitelská a spojovací vozidla pro ty útvary, které nejsou vybaveny Pandury. Útvary, které mají Pandury dostanou 20 nových, tendr na Pandury má být vyhlášen co nejdříve. Tendr na vozidla jehož se chce účastnit i Titus, pak koncem roku.
  Tedy v žádnem případě nejde o bojová vozidla.
  Jediný další konkurent je česká VEGA od SVOS, podmínkou armády je podvozek Tatra.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  14:47 13.05.2015

  Před chvilkou jsem to postoval pod střílející tatru a už je tu článek, mohlo mě dojít, že to tu brzy bude. Jinak ta pezentace ASCOD, je podle mě ještě zajímavější hlavně jestli se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Před chvilkou jsem to postoval pod střílející tatru a už je tu článek, mohlo mě dojít, že to tu brzy bude. Jinak ta pezentace ASCOD, je podle mě ještě zajímavější hlavně jestli se případně EA bude podílet na případné výrobě.
  Konkurent je jen jeden a to VEGA. Je to asi zakázka trošku na míru na druhou stranu budou mít obě vozidla určitě větší bojovou hodnotu než iveco.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  14:36 13.05.2015

  Hm to sem vůbec nevěděl že ACŘ poptavá takovýhle typ vozidla. Neví někdo jací další uchazeči, tam jsou možní? A Má to být náhrada za něco nebo to bude rozšíření schopností? jinak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hm to sem vůbec nevěděl že ACŘ poptavá takovýhle typ vozidla. Neví někdo jací další uchazeči, tam jsou možní? A Má to být náhrada za něco nebo to bude rozšíření schopností? jinak Titus vypadá pěkně, akorat nevím co si pod stupněm ochrany 2-4 mám představit. :o)
  Ještě k technice. vozidla UAZ se ještě používají? Případně jestli ty se chystá armada nejak nahradit?
  Skrýt celý příspěvek