IDET 2017 představí novinky z obranné a bezpečnostní techniky

Dingo 2 Armády ČR; ilustrační foto / BVV

Nejmodernější bojové vozidlo pěchoty na světě CV90, nová ochranná a služební pistole z České zbrojovky, parašutistický výcvikový simulátor SOKOLTM nebo speciální roboty pro průzkum v těžkých terénech. To je jen malá část novinek, jejichž prezentaci již v předstihu ohlásili vystavovatelé 14. mezinárodního veletrhu IDET.

Letošní ročník veletrhu IDET se připravuje v době zvýšených investic do armádního a bezpečnostního sektoru. Nabídka vystavovatelů proto bude nejen široká, ale také velmi atraktivní, což dokumentují již předem ohlášené novinky některých vystavovatelů.

V rámci expozice společnosti GLOMEX Military Supplies se představí přilbové systémy společnosti OpsCore. Mezi novinkami se objeví přilby z řady SENTRY a FAST. Obě řady nabízí výrazně lehčí balistickou variantu LE (LAW ENFORCEMENT), která je určena zejména pro zásahové jednotky Policie a dalších orgánů státní moci. Samozřejmostí jsou systémové komponenty, jako balistické a střepinové štítky, ochrana spodní čelisti, ušní balistická ochrana, komunikační set RAC a další doplňky.

GLOMEX Military Supplies již tradičně vystavuje nízkoprofilové brýle nočního vidění AN/PVS-21 určené pro speciální jednotky od společnosti Steiner eOptics. Letos brýle představuje s přídavným termálním modulem COTM (Clip-on thermal modul), který zaručuje detekci tepelné stopy nejen ve tmě, ale i v kouři, mlze či jiných klimaticky náročných podmínkách při zachování IR (InfraRed) schopnosti. Modul COTM zároveň může využívat zobrazování dat (mapy, fotografie nebo videa) a to z obvykle používaných externích datových zdrojů s rozlišením SVGA,VGA, NTSC,PAL.

Návštěvníci jistě nepřehlédnou bojové vozidlo pěchoty PUMA v expozici německé společnosti PSM . BVP PUMA jsou díky své konstrukci a novým verzím považovány za nejlepší a nejmodernější BVP současnosti zavedená v NATO. PUMA dokáže účinně působit i v urbanizovaném prostředí a též nabízí širokou škálu modifikací. PUMA je  bojové vozidlo principiálně konstruované jako BVP pro operace v rámci NATO a potlačuje případné komplikující národní zvláštnosti. Zároveň je však možné požadavky národních klientů lehce implementovat při zachování plné interoperability v rámci NATO nebo menších uskupení, jako V-4 apod.

V expozici společnosti BAE Systems bude k vidění CV90 – nejmodernější používané a vyráběné bojové vozidlo pěchoty na světě. Bylo vyvinuto jako typová řada vozidel charakterizovaných vysokým stupněm mobility a průchodivosti v jakémkoliv terénu, vysokou odolností a velkou palebnou silou včetně obrany proti vzdušným prostředkům. Platforma se neustále rozvíjí a modernizuje, takže mezi 1300 vozidly prodanými k dnešnímu dni v sedmi zemích je 11 různých variant vozidla. Díky relativně lehké konstrukci dokáže CV90 na bojišti manévrovat lépe než klasické tanky, přičemž verze CV90120 vyzbrojená kanónem ráže 120 mm se v palebné síle dokonce tankům vyrovná.

CV90 norské armády; větší foto / Jan Grohmann

V kategorii dopravních prostředků rozšíří nabídku společnost ALFAVARIA Group . Její na zakázku vyráběné multifunkční výsuvy do vozidel typu pick-up představují inovativní řešení úložného prostoru užitkových vozidel; podlahové boxy jsou uzamykatelné, odolné vůči vlivům počasí a dají se 100% vysunout. Dále nabídne také vestavby do aut různých typů a pojízdné servisní dílny– dočasná, soběstačná servisní pracoviště přpravená pro údržbu a opravy pro pozemní, letecké a námořní síly.

Státní podnik VOP CZ přiveze do Brna multifunkční nakladač a nosič nářadí DAPPER MILITARY. Tento univerzální pomocník pro každou práci využívá k manipulaci s nástroji zvedací teleskopické rameno vybavené univerzální koncovkou pro připojení přídavných zařízení jako lopaty, sněhové frézy, rotační sekačky aj. Dalším zajímavým exponátem zde bude automatizovaný robotický pozemní systém TAROS V2 určený pro bojovou a logistickou podporu mechanizovaných, průzkumných a speciálních jednotek ve složitém operačním prostředí s vysokou mírou rizika.

Automatizovaný robotický pozemní systém TAROS V2 je koncipován modulárním způsobem, takže z jednotlivých modulů 4x4 a 2x2 lze sestavit robotizované vozidlo TAROS V2 v konfiguracích 4×4/6×6/8×8 s možností dovybavení komponenty z širokého spektra příslušenství, a to jak zbraňových, tak i robotických a senzorických systémů. V expozici nebude chybět ani KERBEROS 3D VISION - celosvětově unikátní systém vyvinutý speciálně pro kontrolu povrchu podvozků motorových vozidel při vjezdu do střeženého prostoru. Tento systém umožňuje automaticky odhalovat potenciální teroristické a sabotážní útoky stejně jako různá špionážní zařízení.

TAROS 6×6 V2 / VOP CZ

Oblast letecké techniky bude zastupovat např. společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš s nabídkou turbínových motorů, které ve světě zaujímají z hlediska parametru poměru výkonu a hmotnosti výsadní postavení. Vedle proudových motorů TJ100 a TJ40 vystastaví také novinku - v minulém roce v Bíteši dokončili vývoj nového malého proudového motoru TJ80, který je konstruován pro střely, bezpilotní cíle a bezpilotní prostředky.

Státní podnik LOM PRAHA se na veletrhu představí jako čelní opravárenský závod pro vrtulníky řady Mi a jejich agregáty v zemích NATO a EU s uzavřeným cyklem oprav. Nabízí komplexní služby spojené s kompletní podporou životního cyklu vrtulníků Mi a zároveň modernizace těchto strojů, dále poskytuje letecký výcvik pilotů v Centru leteckého výcviku v Pardubicích a taktický výcvik v Taktickém simulačním centru. Dceřiná společnost VR Group se zabývá výrobou simulátorů a simulačních technologií pro letouny, vrtulníky i pozemní síly.

Mezi vystavovateli veletrhu IDET bude také společnost OMNIPOL jako globální integrátor a dodavatel obranných, bezpečnostních a leteckých systémů. V široké škále nabízených produktů nechybí nový podzvukový cvičný proudový letoun L-39NG a s ním související servisní služby, jde o společný projekt společností OMNIPOL a AERO Vodochody AEROSPACE. Mezi další nabízené produkty patří turbovrtulové letadlo L 410 UVP-E20 pro zvláštní mise, systémy pro sledování hranic a další řešení v oblasti obrany a bezpečnosti.

Na stánku se představí společně s dceřinou společností ERA , která poskytuje řešení pro kontrolu vzdušného prostoru vojenských základen na bázi multilaterace a unikátní pasivní systém VERA-NG pro protivzdušnou obranu a ochranu hranic. V poslední době ERA rozšířila své portfolio o C2 (command and control) systém ERIS pro vojenské složky velení a řízení a systém 3R (Record and Replay InvestigatoR) pro nepřetržité nahrávání dat při práci armádních letových dispečerů.

Přistávací radar RP-6P / T-CZ

Společnost T-CZ bude vystavovat přesný přistávací radar RP-6PA, moderní technologii pro navádění a přistávání letadel za zhoršených povětrnostních podmínek či snížené viditelnosti. Zamýšlen je především pro vojenské použití, a to pro případ potřeby navádění poškozeného letounu. Systém s elektronicky fázovanou anténou byl vyvinut ve spolupráci s indickým partnerem a již úspěšně prošel vojenskými zkouškami. Dalším příkladem úspěšných vývojových aktivit firmy je nový NTP server vysoce přesný a cenově dostupný referenční zdroj času podporující všechny globální systémy časové synchronizace GNSS (GPS, GLONASS, Galileo).

Modernizací letadel a letištních provozů se zabývá také společnost MESIT , která vyvíjí a vyrábí systémy bezdrátové taktické komunikace pro podporu velení a řízení vojenských operací a zajišťuje hlasové a datové služby s využitím špičkových technologií rádiové komunikace. Na základě potřeb moderních armád vyvíjí nové výrobky pro zvýšení bezpečnosti: taktické reproduktory, systémy pro hlasité oslovení okolí a monitory radiostanic.

Zajímavé výrobky pro monitorování a ochranu bude vystavovat společnost EVPÚ Defence . Stacionární monitorovací systémy řady SIRIUS mohou být použity pro monitorování a sledování důležitých lokalit jako státních hranic, letišť, ropných rafinérií, elektráren aj., detekce osoby je až 20 km. Monitorovací systém v boxu BMS-MIRA 42 slouží k ochraně vozidel proti nežádoucímu narušení a SeeCheck - „Sýček“ je zobrazovací systém určený zejména pro sledování blízkého okolí vozidla nebo pro ochranu výsadku vozidla ve dne či v noci.

Přístroje pro denní a noční pozorování, systémy pro určení přesné polohy cíle a průzkumné roboty představí společnost NIDES . Digitální pozorovací stanice STERNA je vybavená gyroskopem, spolehlivě pracuje i v silném a měnícím se magnetickém prostředí a je předurčena pro plnění úkolů předsunutých dělostřeleckých a leteckých pozorovatelů apod. Těžký robot tEODor vyniká průchodností, robustní konstrukcí, manévrovatelností, vysokou citlivostí, přesností a plynulostí pohybu ramen při manipulaci s předměty.

Střední robot teleMAX je vybaven čtyřmi nezávisle ovládanými pásy s vynikající průchodností robotu i v nejtěžších terénních podmínkách, budovách apod. Unikátní princip řízení ramen TCP (Tool Centre Point) umožňuje jejich ovládání podobně jako lidské ruky. Malý robot COBRA MK2 je určen zejména pro průzkum ve stísněných prostorech jako potrubí či jeskyně a k prohlídce podvozků motorových vozidel.

COBRA MK2 v kaci. / ECA Group

K účasti je přihlášena také společnost Meopta Systems - specialista na optické produkty nejvyšší kvality s nabídkou optických přístrojů určených jak pro vojáka jednotlivce, tak k osazení do obrněných bojových vozidel nejrůznějších typů. Mezi poslední reference patří letošní dodávky optiky pro další etapu přezbrojení AČR na BREN.

Firma Dcom bude vystavovat efektivní prostředky týmové komunikace společnosti Hytera, což je druhý největším výrobce profesionální radiokomunikační techniky na světě. Její radiostanice a dispečerské systémy nabízejí komunikaci na rozsáhlém území a hovory zabezpečené proti odposlechu až 256bitovým šifrováním. Podporován je přenos dat včetně GPS, textových zpráv a telemetrie. Hytera nenabízí pouze radiostanice, ale ucelená řešení, která zahrnují také dispečerské aplikace s integrací různých komunikačních technologií, včetně propojení mobilních telefonů a radiových sítí.

Novinky z oblasti informační ochrany a bezpečnosti bude prezentovat společnost MARKET.sk & SIGINT.sk . Zařízení T-GORILLA přináší komplexní ochranu proti odposlechům a slouží i jako kompletní prevence a ochrana před průmyslovou špionáží. ELIDE FIRE je plně automatické hasicí zařízení s aktivací při požáru bez obsluhy. Při kontaktu s otevřeným ohněm samo aktivuje a plameny spolehlivě uhasí, takže jednoduše a efektivně snižuje riziko vzniku požáru a zároveň vzniklému požáru účinně čelí.

Údržbu hasicích systémů v obrněné technice nabídne společnost EAF protect, která mj. dokončila náročný vývoj hasicího přístroje pro civilní a vojenské letectví dle požadavků normy vydané Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví EASA.

Vojenský puškohled Meopta / Meopta

Bezpečnostní technika je doménou společnosti HOLOMÝ . Na veletrh IDET přiveze výstražnou LED světelnou soupravu VNT 012LU-BbwbbwbB-TM6--AL-1089/60 homologovanou pro dvě úrovně svítivosti a novou řadu elektronických sirén AZD 400 s digitální bus komunikací.

Dokonalé a neoslňující osvětlení prostoru zajistí exponát společnosti MIPESA . K přednostem LED osvětlovacích balónů YANMAR / LIGHT BOY patří vysoký světelný výkon, možnost regulace intenzity světla, snadná manipulace a nízký odběr energie. V expozici si návštěvníci prohlédnou také novou řadou extrémně odolných kufrů PELI AIR, které jsou při zachování vlastností a doživotní záruky až o 40 procent lehčí než standardní kufry PELI.

Problematikou mmaskování se zabývá společnost B.O.I.S. – FILTRY , která návštěvníkům veletrhu nabídne multispektrální maskovací sítě s modulární strukturou umožňující spojování do potřebných rozměrů, dále multispektrální mobilní maskování určené pro vozidla a prodyšné NBC ochranné převleky pro ochranu povrchu těla proti parám, aerosolům a kapkám bojových chemických látek, radioaktivnímu prachu, biologicky aktivním částicím.

Zajímavé exponáty pro dekontaminaci představí společnost PTV . Systém dekontaminace vnitřních prostorů LDV-X s jedinečným výkonemje určen pro efektivní, účinnou a rychlou ochranu kritických infrastruktur a dekontaminaci velkých objemů. Speciální dekontaminační/detoxikační proudnice SANIJETGUN slouží  v boji proti CBRN bojovým látkám a používá se při teplotách až 90 °C. Systém dekontamimace citlivých povrchů SX-34 se používá na kontrolních panelech, detektorech, palubních deskách letounů a vozidel, osobních předmětech i zbraních.

CZ P-10 C / Česká zbrojovka 

Na veletrhu IDET  samozřejmě nemohou chybět zbraně a munice. Česká zbrojovka zde představí CZ P-10 C, naprostou novinku v segmentu „striker fired“ pistolí pro osobní ochranu a ozbrojené složky v kompaktní velikosti. Tato obranná a služební pistole vyniká vysokou spolehlivostí, životností a kultivovaným zvládáním výstřelu, na čemž se podílí jedinečný checkering a vynikající úchop vyřešený pomocí nové ergonomické metodiky DiFEND. V expozici se představí také CZ SCORPION EVO 3 - nejmodernější samopal v ráži 9 mm používaný zásahovými jednotkami a armádami po celém světě – a zbraňový systém CZ BREN 2 jako komplexní řešení pro ozbrojené složky.

Na integrovaná řešení výcviku se již přes 30 let zaměřuje skupina e.sigma , jejíž specializovaný software a modulární simulační platforma jsou lehce použitelné v různých typech výcvikových center. Na veletrhu IDET bude prezentovat parašutistický výcvikový simulátor SOKOL TM , který nabízí vícestupňový komplexní trénink jak pro začátečníky, tak pro zkušené parašutisty i speciální a obojživelné jednotky.

Ve veletržní nabídce nebudou chybět ani polní kuchyně. Společnost AGADOS představí první nový český výrobek v této kategorii po 60 letech - mobilní polní kuchyni PK 4 (Kaga). Díky modulární konstrukci lze tento systém přívěsové polní kuchyně uzpůsobit kuchařským zvyklostem jakékoliv skupiny uživatelů, moduly jsou z vysoce kvalitní oceli a podvozek umožňuje přesun v obtížném terénu.

Společnost KÄRCHER ve své expozici ukáže elektrickou mobilní kuchyni pro rychlé nasazení KRR 50 E. Multifunkční modulární kuchyni lze  použít jak v polních podmínkách, tak i v uzavřených prostorách, a díky modulární konstrukci rozšiřovat pro větší akce. Kompaktní přepravní rozměry jedné a půl europalety umožňují složit celý systém do téměř všech dodávkových automobilů.

Novinku na veletrh IDET ohlásila také společnost EXPLOSIA . Nový druh plastické trhaviny Semtex 90 používá pojivo na bázi silikonu, což zaručuje stálost materiálu i při vyšších změnách teplot. V porovnání se stávajícími plastickými trhavinami Semtex zaručuje také o 20 procent vyšší účinnost.

Novinek je ohlášeno ještě více, například společnost AURA představí nejmodernější software pro vojenskou logistiku, firma Aliter Technologies vystaví novinky v taktických komunikačních zařízeních a společnost TENEO ověřené konektory na míru armádním potřebám. Z tradičních významných účastníků nebudou chybět státní podnik Vojenský výzkumný ústav či společnost Sellier & Bellot zajišťující muniční výrobu nepřetržitě již od roku 1825.

Nahlásit chybu v článku


Související články

IDET - veletrh technologií pro kvalitnější obranu a vyšší bezpečnost

V úterý 19. května se v Brně otevírají brány 13. mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní ...

IDET 2015 – ve znamení modernizace Armády ČR

Až do čtvrtku probíhá v areálu brněnského výstaviště mezinárodní výstava obranných technologií IDET ...

REPORTÁŽ: Vojenská výstava MSPO 2015 v Polsku

V polských Kielcich včera odstartovala každoroční mezinárodní výstava vojenské techniky MSPO 2015 ...

REPORTÁŽ: Výstava vojenské techniky MSPO 2016

V polských Kielcích se v dnech 6. až 9. záři konala tradiční výstava obranných technologií MSPO ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • tryskac
  00:28 26.05.2017

  Inak pri pohlade na titulku mi neda neporovnat Dinga 2 s Aligator II Master a na prvy pohlad sa mi Aligator paci viac.

  Inak pri pohlade na titulku mi neda neporovnat Dinga 2 s Aligator II Master a na prvy pohlad sa mi Aligator paci viac.

 • tryskac
  20:41 25.05.2017

  Preco by mali OSSR zavadzat neodskusany cesky vyrobok? Iba preto ze ma Zetor slovenskych majitelov?

  Preco by mali OSSR zavadzat neodskusany cesky vyrobok? Iba preto ze ma Zetor slovenskych majitelov?

 • MALI
  20:26 25.05.2017

  To PavolR: S tím návrhem na reklamní šot Zetoru jste mne v dobrém slova smyslu pobavil. Ano, bylo by to hezké, také by se mi líbil a líbilo by se mi i to, kdyby měl na IDET 2017 ...Zobrazit celý příspěvek

  To PavolR:
  S tím návrhem na reklamní šot Zetoru jste mne v dobrém slova smyslu pobavil. Ano, bylo by to hezké, také by se mi líbil a líbilo by se mi i to, kdyby měl na IDET 2017 Zetor vystavené funkční vozidlo - pak by snad mohl uvažovat i o českém tendru na IFV. Bohužel tomu tak není a s modelem, nebo s virtuálním vozidlem tak nemá v současném tendru AČR šanci. Pak ale bude mít obtížnou pozici v jakémkoli dalším tendru - všude se jich totiž zeptají zda má jejich výrobek zavedený jejich vlastní armáda; ledaže by jej zavedla slovenská armáda...., ale zatím ani nevíme co. Podle mého názoru to ze strany Zetoru bude nakonec jen konstrukční cvičení.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:25 25.05.2017

  juhelak: Traktor by sa ako ťahač uživil aj u delostrelectva, ak by sa AČR rozhodla modernizovať nejakú 30 a pol-ku z čias Monarchie. Ale skôr než toto ma napadol na Zetor taký ...Zobrazit celý příspěvek

  juhelak: Traktor by sa ako ťahač uživil aj u delostrelectva, ak by sa AČR rozhodla modernizovať nejakú 30 a pol-ku z čias Monarchie.

  Ale skôr než toto ma napadol na Zetor taký rustikálny reklamný šot:
  (záber na sedliaka na poli, berúceho do ruky za hrsť pôdy) „Naša zem! Celé generácie mojich predkov ju obrábali v pote tváre ... až kým neprišiel Zetor (záber na traktor, okolo ktorého sedliak prechádza). Mňa Zetor za celý môj život nesklamal, preto ak by raz bolo treba, zveril by som jej obranu i životy mojich potomkov (podíde k mladíkovi v uniforme a tankistickej kukle a položí mu ruku na plecia) zasa iba Zetoru (záber sa rozšíri na IFV v pozadí a objaví sa na obrazovke nápis ZETOR WOLFDOG a séria akčných záberov vozidla).Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:10 25.05.2017

  juhelak:
  nee, je to firma Zetor Engineering, dceřiná firma Zetoru, která má být zaměřená na vojenskou techniku. Rozhodně to bude něco s Wolfdogem, nic jiného nenabízí.

  juhelak:
  nee, je to firma Zetor Engineering, dceřiná firma Zetoru, která má být zaměřená na vojenskou techniku. Rozhodně to bude něco s Wolfdogem, nic jiného nenabízí.

 • juhelak
  15:23 25.05.2017

  s tím Zetorem me ještě napadlo..v AČR nejsou třeba u ženistu zavedené vedle bagrů i traktory? teoreticky by vyuzití urcite nasli. :)

  s tím Zetorem me ještě napadlo..v AČR nejsou třeba u ženistu zavedené vedle bagrů i traktory? teoreticky by vyuzití urcite nasli. :)

 • Bernis
  13:38 25.05.2017

  "... a premiéru zde bude mít nejnovější modernizace tanku T-72 v podobě stroje T-4 72 Scarab..." viz: http://www.excaliburarmy.com/a... Zobrazit celý příspěvek

  "... a premiéru zde bude mít nejnovější modernizace tanku T-72 v podobě stroje T-4 72 Scarab..."

  viz: http://www.excaliburarmy.com/a... Skrýt celý příspěvek

 • Katz
  12:36 25.05.2017

  Som zvedavý či bude možné na IDET 2017 vzhliadnuť aj BVP Mexa. Inak minulý týždeň bolo možné okrem inej techniky vidieť na 80. výročí ZVS holding a ZTS Špeciál zbrojovky 1937 - ...Zobrazit celý příspěvek

  Som zvedavý či bude možné na IDET 2017 vzhliadnuť aj BVP Mexa.

  Inak minulý týždeň bolo možné okrem inej techniky vidieť na 80. výročí ZVS holding a ZTS Špeciál zbrojovky 1937 - 2017 aj BVP Šakal.

  https://www.facebook.com/dubni...
  http://www.teraz.sk/ekonomika/... Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:19 25.05.2017

  Zetor engineering bude mít společný stánek s http://www.horstman.co.uk/... a http://www.ipmeng.sk/... Právě tahle slovenská společnost asi dělala 3D model a technickou dokumentaci i k ...Zobrazit celý příspěvek

  Zetor engineering bude mít společný stánek s http://www.horstman.co.uk/... a http://www.ipmeng.sk/... Právě tahle slovenská společnost asi dělala 3D model a technickou dokumentaci i k Wolfdogu. Horstman zase dělá různé zakázkové součástky, ozubená kola, různé odpružení atd.Skrýt celý příspěvek

 • royal
  11:03 25.05.2017

  Lynx nejspíš bude protože v katalogu vystavovatelů byl Rheinmetall v kategorii obrněných vozidel, a PSM s Pumou samostatně. A zetor má taky přihlášený v obrněných vozidlech, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Lynx nejspíš bude protože v katalogu vystavovatelů byl Rheinmetall v kategorii obrněných vozidel, a PSM s Pumou samostatně. A zetor má taky přihlášený v obrněných vozidlech, tak asi ten model vyrobili :DSkrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:13 25.05.2017

  Mali:
  Podľa katalógu, na ktorý dal odkaz Nesher má v PAV P / 083 vystavovať aj Zetor. ;-)
  Takže aj oni už budú mať minimálne model.

  Mali:
  Podľa katalógu, na ktorý dal odkaz Nesher má v PAV P / 083 vystavovať aj Zetor. ;-)
  Takže aj oni už budú mať minimálne model.

 • MALI
  00:22 25.05.2017

  To Rase: vzhledem k tomu, že se Rheinmetall zcela vážně zajímá o český tendr, bude muset s tím Lynxem jít i na IDET - a to v reálu, ne jenom s modelem. Měli bychom tam tedy uvidět ...Zobrazit celý příspěvek

  To Rase:
  vzhledem k tomu, že se Rheinmetall zcela vážně zajímá o český tendr, bude muset s tím Lynxem jít i na IDET - a to v reálu, ne jenom s modelem. Měli bychom tam tedy uvidět všechny čtyři přední hráče, případně možná i další zájemce "z druhé ligy".Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:34 24.05.2017

  ARCHER na Tatře by se mi zamlouval. Nebo AGM :-)

  ARCHER na Tatře by se mi zamlouval. Nebo AGM :-)

 • Rase
  22:40 24.05.2017

  ASCOD, Puma, CV90, všechno je to prakticky stejné. Nevíte ale, zda přivezou z Austrálie i Lynx, a další BVP co mají jít do tendru ? Zatím to totiž vypadá, že reálně se zúčastní jen ...Zobrazit celý příspěvek

  ASCOD, Puma, CV90, všechno je to prakticky stejné. Nevíte ale, zda přivezou z Austrálie i Lynx, a další BVP co mají jít do tendru ? Zatím to totiž vypadá, že reálně se zúčastní jen zmíněná "velká trojka".
  Na IDETu má být představen (stánek BAE) model houfnice Paladin M109A7 a hlavně Archer na podvozku Tatra 8x8 - byť taky jen model. Přiznám se, že jsem tajně doufal, že VOP CZ sežene pořádnou moderní houfnici ze Západu a osadí ji na Tatrovácký podvozek. Zdá se že kombinace VOP CZ a BAE, ještě bude velice zajímaváSkrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:09 24.05.2017

  Nesher: Tiež som si to to všimol, no zatiaľ čo CV90 je najmodernejšie BVP na svete, Puma je iba "považovaná" za najmodernejšie BVP v rámci NATO. :-D

  Nesher: Tiež som si to to všimol, no zatiaľ čo CV90 je najmodernejšie BVP na svete, Puma je iba "považovaná" za najmodernejšie BVP v rámci NATO. :-D

 • Nesher
  17:15 24.05.2017

  royal - bude, stejně jako GDLSE - tady je kompletní katalog vystavovatelů: http://ikatalog.bvv.cz/idet/_f... Pro redakci AN, je mi jasné, že jste převzali text z ...Zobrazit celý příspěvek

  royal - bude, stejně jako GDLSE - tady je kompletní katalog vystavovatelů:
  http://ikatalog.bvv.cz/idet/_f...

  Pro redakci AN, je mi jasné, že jste převzali text z marketingových materiálů výrobců,
  ale i tak by to chtělo nějakou korekturu textu, je trochu divné když je v jednom článku za nejmodernější BVP jednou označena Puma a o pár odstavů níže za CV90Skrýt celý příspěvek

 • royal
  17:00 24.05.2017

  CSG a její společnosti tam nebudou? Vždyť je to největší zbrojní skupina u nás?!

  CSG a její společnosti tam nebudou? Vždyť je to největší zbrojní skupina u nás?!

 • marfolodej
  16:54 24.05.2017

  jo nepostřehl sem v článku, ale má tam bejt i NIMR AJBAN...

  jo nepostřehl sem v článku, ale má tam bejt i NIMR AJBAN...

 • marfolodej
  16:53 24.05.2017

  Slováci nebudou, žádnej pořádnej kanón vystavenej nebude? To tam asi nepojedu :-(
  I když PUMA by stála za cestu...no ještě mám tejden na rozmyšlenou. :D

  Slováci nebudou, žádnej pořádnej kanón vystavenej nebude? To tam asi nepojedu :-(
  I když PUMA by stála za cestu...no ještě mám tejden na rozmyšlenou. :D

Načítám diskuzi...