IDET - veletrh technologií pro kvalitnější obranu a vyšší bezpečnost

IDET 2015
IDET 2015

V úterý 19. května se v Brně otevírají brány 13. mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET - jedné z nejvýznamnějších přehlídek obranných technologií ve střední a východní Evropě.

Pro český obranný a bezpečnostní průmysl jde o mimořádnou příležitost komplexně prezentovat svou nabídku potenciálním zákazníkům z celého světa. Třináctý ročník se koná v době rostoucích bezpečnostních rizik a stoupající ochoty vlád investovat do obranných technologií. Tato situace se odráží ve zvýšeném zájmu o účast: na veletrhu IDET 2015 se ve dnech 19. až 21. května představí 331 vystavujících firem, tj. přibližně o desetinu více než před dvěma lety.

Spolu se souběžně konanými mezinárodními veletrhy požární techniky a služeb PYROS, bezpečnostní techniky a služeb ISET a prostředků osobní ochrany, bezpečnosti práce a pracovního prostředí INTERPROTEC půjde o přehlídku produktů a služeb 450 vystavujících firem. Díky termínovému spojení veletrhů armádní, bezpečnostní a protipožární techniky návštěvníkům získají na jediném místě přehled o nabídce několika příbuzných oborů, aktuální informace i nové kontakty.

IDET má klíčový význam pro domácí obranný a bezpečnostní průmysl, tradičně velmi silné výrobní odvětví, které exportuje přibližně čtyři pětiny své produkce a v poslední době se mu daří uplatňovat jak v zemích jihovýchodní Asie nebo Blízkého východu, tak na nejnáročnějších trzích USA a EU. Jak zaznělo 11. května na 19. valné hromadě Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP), podle neoficiální zprávy o obchodu s vojenským materiálem byl rok 2014 nejúspěšnějším rokem našich exportérů od roku 1994.

K dalším úspěchům českých výrobců by měl přispět právě veletrh IDET 2015, jehož proexportní roli aktivně podporuje Ministerstvo obrany ČR. Na brněnské výstaviště tak opět míří řada odborníků ze zahraničí včetně armádních a ministerských delegací, zástupců NATO, NSPA a poprvé také delegace European Defense Agency (EDA).

Dominantní prostor veletrhu IDET opět zaujme společná expozice Armády ČR a Ministerstva obrany ČR umístěná v pavilonu P a na venkovní ploše mezi pavilony P a K. Symbolicky by měla zobrazovat vojenskou základnu při nasazení AČR, ale pro vystavovatele je rozsáhlá expozice především důležitou demonstrací záměrů vedení resortu a české vlády výrazně modernizovat armádní techniku.

Vlastní expozice letos budou mít také ministerstva obrany Polska a Slovenska a dále asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Maďarska, Polska, Rakouska a Litvy. Chybět nebude ani stánek NSPA - NATO Support Agency. K největším vystavovatelům ročníku patří společnosti jako Excalibur Army, Tatra Export, britský BAE Systems International, Omnipol, STV Group, VOP CZ, Česká zbrojovka, SVOS či Polish Armaments Group.

Vojenští experti z mnoha zemí do Brna míří na prestižní odborné konference, jejichž program je letos obzvlášť nabitý. Zahajovací konference Security Trends v gesci AFCEA se bude zabývat zejména trendy, hrozbami a výzvami v oblasti bezpečnosti, novými technologickými trendy pro bezpečnější Evropu a vědou a výzkumem jako prostředkem pro rozvoj společnosti.

Univerzita obrany Brno tradičně pořádá odborné konference CATE (Community-Army-Technology-Environment), se čtyřmi dílčími konferencemi na témata Vojenské technologie 2015, Distanční vzdělávání, Simulace a komunikace, Bezpečnost a ochrana informací. Ve spolupráci s NATO se bude konat konference na téma Logistika a ekologie v ozbrojených silách - Budování mnohonárodnostních logistických schopností (MO MLCC). V neposlední řadě se v Brně bude jednat také o stále aktuálnější problematice kybernetické bezpečnosti.

Na své si přijde také široká veřejnost a hlavně obdivovatelé špičkové armádní, hasičské a policejní techniky. Brněnské výstaviště může díky velkým prostorám nabídnout skutečně unikátní podívanou na speciální vozidla v akci i dynamické ukázky zásahů složek IZS. Dějištěm doprovodného programu pro veřejnost bude IDET Arena za pavilonem Z vybavená terénním polygonem a návštěvníci se mohou těšit mj. na stále populárnější bezpilotní prostředky - drony. Zapojit se mohou i děti, které si s preventivním programem Hasík vyzkouší třeba simulované hašení hořícího domku...

Podrobnější informace o exponátech, doprovodném programu a dalších zajímavostech z příprav veletrhů IDET, PYROS, ISET a INTERPROTEC 2015 naleznete na www.bvv.cz/idet.

Nahlásit chybu v článku


Související články

EXCALIBUR ARMY vyveze do Iráku bojová vozidla pěchoty

Spolková republika Německo udělila společnosti REAL TRADE PRAHA a.s. povolení k reexportu 280 ...

RETIA zveřejnila předběžné hospodářské výsledky

Vedoucí česká společnost v oblasti vojenské elektroniky a záznamových systémů, pardubická RETIA, ...

Střílející Tatra z Jihoafrické republiky

Jihoafrická firma Denel Land Systems (SLS) na střelnici Overberg Test Range uspořádala živé ...

IDET 2015: TITUS na podvozku TATRA 6x6

Blíží se jeden z nejvýznamnějších veletrhů obranných technologií – IDET 2015, který se bude konat ve ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Sorge-227
  19:41 19.05.2015

  Nazdar chlapi. Co hovorite na novu hufnicu Eva? Nemate niekto blyzsie info, alebo lepsie fotky? Vdaka za odpovet.

  Nazdar chlapi. Co hovorite na novu hufnicu Eva? Nemate niekto blyzsie info, alebo lepsie fotky? Vdaka za odpovet.

 • Shania
  01:12 18.05.2015

  Deortc: Moc pěkné video. Je vidět že ví o čem mluví, překvapil. F-35 nijak extra nevyniká v letových vlastnostech v porovnání s konkurencí, mimo systému řízení a VTOL u B ...Zobrazit celý příspěvek

  Deortc: Moc pěkné video. Je vidět že ví o čem mluví, překvapil.

  F-35 nijak extra nevyniká v letových vlastnostech v porovnání s konkurencí, mimo systému řízení a VTOL u B verze.

  To v čem je F-35 opravdu revoluční dokáže jen málo lidí pochopit a vyžaduje to pochopení toho, jak málo toho dnešní piloti vědí o situaci okolo nich a to i přes pokrok ve sdílení dat v posledních několika letech.

  1. Sensor Fusion – data ze všech dostupných senzoru letounu (včetně zdrojů mimo letoun, o tom později) počítač porovná a vyhodnotí a v jednotném a lehce pochopitelném výstupu je předá pilotovi. Tím se dostáváme k bodu

  2. Situational Awareness (SA) – přehled o situaci – díky bodu 1 a 3 má pilot dokonalý přehled o situaci okolo letadla, neporovnatelný s ničím, co bylo k dispozici dřív. SA je nejdůležitější věc jak pro pilota, pro velení, tankistu, PVO obyčejného pěšáka. A USA se snaží, aby všichni tyto informace měli.

  3. Digitální bojiště/ system of systems/atd – F-35 je navržena pro operace v čtyřčlenné formaci, kde si všechny letouny si budou vzájemně předávat data. Dál tyto data dokáží předat dalším platformám bezpečným datalinkem. To znamená, že všechny platformy napojené na tuto síť budou sdílet údaje o cílech, poloze, atd.

  Takže kruh se uzavřel, F-35 dokáže získávat, předávat, vyhodnotit data ze všech senzorů v síti, předat je pilotovi a ten pak může lépe vyhodnotit situaci, v které se aktuálně nachází. Tohle je neskutečná taktická výhoda.

  Takže jak to v praxi vypadá pro pilota? Ten vidí na displeji všechny vlastní jednotky, všechny zjištěné nepřátelské, u PVO pokud se podaří zjistit typ uvidí i zónu ohrožení, takže se jí může vyhnout, …

  Pokud na určitý cíl útočí někdo z jeho formace, tak o tom ví, pozemní závodčí dokáže určit cíle bez hodinového vysvětlovaní , kde se nachází vlastní jednotky atd.

  Může to vypadat, že to není nic extra a spousta toho jde i dnes dělat bez F-35, ale v F-35 je tohle vše integrované v jednom systému, který je zabalen do draku s poměrně slušnými výkony a obtížnou zjistitelností.Skrýt celý příspěvek

 • Avocat
  21:51 17.05.2015

  Deortc - diskuzní fórum tu je, dokonce je tam vlákno s F35... jen tam nikdo nechodí... Po pravé straně pod "Další naše projekty". http://www.armadninoviny.cz/fo...

  Deortc - diskuzní fórum tu je, dokonce je tam vlákno s F35... jen tam nikdo nechodí... Po pravé straně pod "Další naše projekty". http://www.armadninoviny.cz/fo...

 • Deortc
  17:37 17.05.2015

  nejen to "liberal shark Datum: 16.05.2015 Čas: 18:52" No jo, kde jsou ty doby, kdy na strojírenský veletrh do Brna jezdila pomalu celá republika, Brno bylo doslova zacpané ...Zobrazit celý příspěvek

  nejen to "liberal shark Datum: 16.05.2015 Čas: 18:52"
  No jo, kde jsou ty doby, kdy na strojírenský veletrh do Brna jezdila pomalu celá republika, Brno bylo doslova zacpané autobusy nejen z celé republiky, ale taky i z přilehlých států a všichni socialističtí návštěvníci měli "oči navrch hlavy" a v prostorách BVV si připadali jakoby se přemístili na západ. A my coby děcka jsme u zápaďáckých stánků vyžebrávali plechovky s Colou, igelitové tašky, propisky, barevné prospekty a další cetky. :-p

  Stydím se, že opět začínám offtopic, ale když tento server nemá diskuzní fórum a mě tohle připadá fakt hodně zajímavé.
  Před chvilkou jsem na youtube narazil na video ve kterém jeden ruský vojenský odborník rozebírá filosofii F-35. Myslím, že je jedním z mála outsiderů (mám na mysli opak insider :-p ), kteří filosofii F-35 skutečně pochopili. Když jsem uviděl nadpis "Russian military expert about F-35", tak jsem očekával jen další snůšku pitomých pomluv a plivání na vlastnosti toho letadla. Opak byl ale pravdou. Ten chlápek velmi parádně a logicky vysvětluje jaké má to éro postavení v rámci amerických vojenských sil jako celku a proč tohle letadlo není možné hodnotit jen jako samostatný bojový solitér, ale pouze jako "kostičku puzzle" v rámci celé armády. Taky tím dává logickou odpověď proč u toho letadla není příliš podstatné jestli nějaká jeho konkrétní vlastnost je slabší než u letadla protivníkova. On nikdo totiž nepočítá s tím, že to letadlo bude bojovat samo solitérně třeba v dog-fightu, bez silné podpory dalších "puzzle kostiček" US armády.
  Ještě jednou se omlouvám za ukázkový offtopic, ale link na to video sem dám, protože okolo silných/slabých vlastností F-35 stále jsou nekončící hádky a tohle video dává na věc jiný pohled, domnívám se, že naprosto správný.

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  18:52 16.05.2015

  Víte, co se říká v Praze o Brně ?
  Vůbec nic ! :-))).

  Víte, co se říká v Praze o Brně ?
  Vůbec nic ! :-))).

 • Hrobař
  11:37 16.05.2015

  Cervus: Jak jsem psal, 500 je pouze na dopolední odbornou část. Odpoledne je to 200. Jura: Ano, je to v Brně od nepaměti ale Praha má tendence lecos přetahovat. Nicméně moje ...Zobrazit celý příspěvek

  Cervus: Jak jsem psal, 500 je pouze na dopolední odbornou část. Odpoledne je to 200.

  Jura: Ano, je to v Brně od nepaměti ale Praha má tendence lecos přetahovat. Nicméně moje informace jsou na úrovni řadového zaměstnance, jestli jsi v informovanějším postavení tak budiž. Ovšem nepovažuji to za důležité. Ta akce si zaslouží pozornost jako taková.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:44 16.05.2015

  Hrobař: to říkal kdo, o tom vyfouknutí? Co vím, tak je IDET v Brně už "od nepaměti" a Praha není veletržním městem. Tak prosím nevyrábějte nesmyslné fámy.

  Hrobař: to říkal kdo, o tom vyfouknutí? Co vím, tak je IDET v Brně už "od nepaměti" a Praha není veletržním městem. Tak prosím nevyrábějte nesmyslné fámy.

 • CerVus
  09:41 16.05.2015

  No nevím, ten minulý ročník byl dost o ničem. Za to dá 500,-- jen blázen.

  No nevím, ten minulý ročník byl dost o ničem. Za to dá 500,-- jen blázen.

 • Hrobař
  08:57 16.05.2015

  Letos dělám na IDET ostrahu tak si určitě najdu chvíli navštívit expozice. Minulí ročník stál za to a vzhledem k současné krizi získal IDET ještě na důležitosti. Sice nesdílím ...Zobrazit celý příspěvek

  Letos dělám na IDET ostrahu tak si určitě najdu chvíli navštívit expozice. Minulí ročník stál za to a vzhledem k současné krizi získal IDET ještě na důležitosti. Sice nesdílím autorův názor že je český obraný průmysl "tradičně silné odvětví" ale snad se v tomhle ohledu blíská na lepší časy. Rozhodně jsem zvědaví jestli se na veletrh podepíšou nějaké nové smlouvy. Co se přednášek týká tak ty jsou opravdu určeny pro odbornou veřejnost, jako síto má sloužit vyšší dopolední vstupné 500kč oproti nižššímu odpolednímu 200kč. Prostě nechtějí aby se jim tam dopoledne motali amatéři což docela chápu, koneckonců budou přednášky v technické angličtině a tudíž pro většinu laiků nezajímavé. Pro veřejnost jsou naopak předváděčky 21.5. které minule byli povedené.

  ps: Praha údajně není zrovna nadšená že jim takhle důležitý veletrh vyfouklo Brno :-)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...