IDF zastřelila dva neozbrojené palestinské mladíky

Foto: Střety na checkpointech Kalandia mezi Jeruzalémem a Ramalláhem; ilustrační foto / Jiří Kalát
Foto: Střety na checkpointech Kalandia mezi Jeruzalémem a Ramalláhem; ilustrační foto / Jiří Kalát

Další dva palestinské životy, patnáctiletého Muhammada Abu Thahra a sedmnáctiletého Nadima Nuwara, si vyžádaly střety mezi izraelskou armádou IDF (Israel Defense Forces) a palestinskými demonstranty. Boje se rozhořely během demonstrací na připomenutí tzv. Nakby (připomínka palestinského exodu v roce 1948).  

15. května museli židovští vojáci řešit problémy, které způsobily desítky protestujících Arabů u věznice Ofer (zde jsou drženi palestinští vězni) poblíž města Ramalláh. Mezinárodní organizace Defense for Children zveřejnila video, které zachycuje smrt dvou palestinských mladíků a obvinila Izrael z chladnokrevné vraždy. Izraelský ministr obrany Moshe Ya’alon však vojáky chrání, podle jeho prohlášení, jednali přesně v souladu s předpisy.

 

Je zneklidňující, že prvotní informace naznačují, že dva Palestinci byli zastřeleni neozbrojeni, když nepředstavovali žádnou přímou hrozbu,“ vysvětlil obavy panující v mezinárodním společenství Oscar Fernandez-Taranco, asistent generálního tajemníka OSN pro politické záležitosti.

 

Video: Smrt dvou palestinských mladíků. / YouTube

 

Podle informací Reuters mohou vojáci izraelské armády použít ostrou munici, pouze v případě, že jsou ve smrtelném nebezpečí a je po nich stříleno. Video zveřejněné organizací Defense for Children však ukazuje, že ani jeden z mladíků nebyl ozbrojen a nepředstavoval pro vojáky žádné akutní nebezpečí.

14. května 1948, den před ukončením Britského mandátu Palestina, byla vyhlášena nezávislost Státu Izrael. V době vzniku Izraele žilo na území někdejšího britského mandátu 1,2 miliónu Arabů a 650 tisíc Židů. Druhý den po vyhlášení nezávislosti armády pěti arabských států Izrael napadly, a rozpoutaly tak První arabsko-izraelskou válku.“ Zdroj Wikipedia

IDF sice zabití i okolnosti smrtí potvrdila, ale říká, že munice byla užita v rámci pravidel, kterými se vojáci stále řídí. Mezi některými izraelskými komentátory panují i názory, že je video upravené a nezachycuje pravdivě zabití obou mladíků.

 

Fo Foto: Prostestující palestinští mladící; ilustrační foto / Jiří Kalát

 

Mluvčí izraelské armády Arye Shalicar uvedl pro agenturu AFP: „Film byl upraven a nereflektuje realitu toho dne, přesněji násilí kolem.“ Avšak ani on sám nepopírá zobrazenou smrt Palestinců, říká pouze, že podmínky byly jiné, než video ukazuje. Podle názoru agentury Reuters však k žádné manipulaci se záběry nedošlo.

Jako palestinský exodus (al-Hidžra al-Filastíníja), palestinskými Araby označovaný jako al Nakba, ve smyslu „pohroma, katastrofa, kataklyzma“, je označován odchod anebo útěk palestinských uprchlíků (750 000 pozn. autora) během izraelské Války za nezávislost a v letech následujících po ní.“ Zdroj Wikipedia

Armádní vyšetřování stále pokračuje, otázkou však zůstává, kam dospěje. IDF stále častěji řeší různé excesy, které poškozují její pověst. Mezi staršími generacemi Izraelců (například těch, kteří vybojovali války v letech 1967 či 1973) to vzbuzuje zlost i protesty.

 

Foto: StÅ™ety na checkpointech Kalandia mezi Jeruzalémem a Ramalláhem; ilustrační foto / Jiří Kalát Foto: Palestinec vrhá proti izraleským vojákům kameny; ilustrační foto / Jiří Kalát

 

Velká část izraelské společnosti souhlasí s politikou Benjamina Netanjahua i jeho vlády v teritoriích a chápe, že občas dochází k situacím, které mají na svědomí někteří jejich fundamentalističtí spoluobčané. Problém však vidí v tom, že IDF tyto excesy z věští části netrestá a neřeší, ale zametá pod koberec.

 

Zdroje: Reuters, Times of Israel, Haaretz

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Izrael hrozí Libanonu vojenskou akcí

Izrael pohrozil Libanonu vojenským úderem, pokud nezamezí odstřelování Izraele ze svého území. Roznětkou vojenského napětí mezi oběma zeměmi se stalo víkendové raketové odstřelování Izraele ...

Izrael bombardoval konvoj Hizballáhu

Izraelské letectvo v pondělí večer zaútočilo na cíle v Libanonu. Terčem útoku se stal konvoj Hizballáhu, který měl ze Sýrie do Libanonu převážet nespecifikované řízené rakety. Šlo o první bombardování ...

Izraelské komando zajistilo dodávku syrských raket

Izraelské komando Šajetet 13 obsadilo v Rudém moři civilní loď přepravující syrské rakety M-302. Loď mířila do přístavu Port Sudan v Súdánu. Rakety měly pode Izraelců putovat ze Súdánu přes Sinajský ...

Izrael přizpůsobuje taktiku proti bezpilotním letounům

Nové století, nové hrozby. Izrael reaguje na rostoucí narušování svého vzdušného prostoru bezpilotními letouny UAV (Unmanned Aerial Vehicle). Izraelské letectvo a piloti přijímají novou taktiku a ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 4
 • Jan Horten
  22:39 28.05.2014

  Mimochodem IDF vyšetřování údajné "smrti" těch dvou kluků nebylo ukončeno.

 • Jan Horten
  22:37 28.05.2014

  Té izraelské "zázračné kulce" jste se obloukem vyhnul. Víte jak to tam vůbec v danou chvíli vypadalo a kde byly pozice jednotlivých aktérů? Na té komisi nevidím nic co by zadávalo důvod k její kritice, inu není to potvrzení "pallywoodu" tedy komise se "pallywoodem" kritizuje. Francouzský soud také rozhodl o nedůvěryhodnodti materiálu a palestinského kameramana, jaká náhoda, že z 12 kameramanů, co byli na místě, se záběr "poštěstí" jen a pouze palestinskému kameramanovi!!!

 • jiri.kalat
  22:00 28.05.2014

  Komise o které mluvíte věc vyšetřila tím stylem, že se zeptala vojáků, kde v daný moment byli, oni řekli, že nikde, že byli na základně a že se chovali přesně podle předpisů. Komise toto tvrzení nerozporovala, nežádala důkazy a věc uzavřela. Toto rozhodnutí bylo silně kritizováno izraelskými médii i částí izraelské společnosti.

  Jestli je toto adekvátní vyšetřování prosím. A již po několikáté opakuji IDF není kritizována za zabití, ale za to, že incidenty řádně nevyšetřuje a netrestá viníky.

 • Jan Horten
  21:25 28.05.2014

  Jiří Kalat - Pallywoodský mýtus „Mohammed al-Dura“ je opravdu nesmrtelný. I když nejen izraelská komise, ale i francouzský soud tento mýtus zcela znevěrohodnil. Jakmile se tehdy začalo s vyšetřováním, odmítla TV France 2 uvolnit další záběry „zastřelení“ al-Dura, které natočil jejich palestinský kameraman Talal Abu Rahman i když tvrdil, že má dalších 40 minut, nakonec vše co bylo uvolněno je oněch 59 sekund. Tento palestinský kameraman byl jediný, z asi 12 kameramanů přítomných 30. Září na tomto místě, nikdo jiný další jiné záběry nepořídil. Kdo leží či neleží pod zemí, je v tomto případě zcela irelevantní, jde o to kdo má jeho smrt, nebo údajnou, na svědomí (pokud tam byl skutečně někdo zastřelen). Pokud by to měla být vina Izraele, pak klobouk dolu nad balistikou oněch „zázračných“ kulek. Al-Dura a jeho otec se skrývali za překážkou u zdi. Postavení Izraelců bylo asi 200m vzdálené a blízko prodloužené osy zdi. Palestinské postavení bylo naopak 100-150m přímo kolmo naproti místu kde se al-Dura ukrýval. Když se podíváte na zeď na fotkách, vidíte na ní otvory po kulkách, ale takové, jaké by udělala kulka, pokud by do zdi narazila kolmo, jako když kulka narazí do zdi pod úhlem 90 stupňů. Izraelské stanoviště bylo na takovém místě, že kulka by dopadala na zeď pod úhlem cca 15-20 stupňů a stopa po dopadu na zdi by byla podlouhlá, byl by to podlouhlý „vryp“. Stopy po kulkách jsou však takové jako když kulka dopadne kolmo, prostě „čistý“ otvor a jediné místo, odkud mohla být střelba s takovouto trajektorií a účinkem po dopadu vedena je právě to palestinské postavení (fotografie zdi se stopami kulek http://1.bp.blogspot.com/-plCX6wfv3_Q/USEEK66p9lI/AAAAAAAALD4/GGbcwTPrWK0/s1600/Al-Dura+mort.jpg ) Řeknu to přímo, palestinci si vyrobili mučedníka sami. To jaké bylo tehdy postavení jednotlivých účastníků je pěkně vidět na této fotce, kde jsou vyznačeny místa a pozice. (situační mapa rozmístění účastníků http://www.think-israel.org/mar11pix/camera.positions.jpg )
  Snad nebudete tvrdit, že Izraelci mají „zázračné kulky“ schopné změnit směr letu těsně před dopadem o 70-75 stupňů?

 • Beld
  15:00 28.05.2014

  jiri.kalat : Realita je takova , ze nikoho par mrtvych palestincu nezajima . I kdyby se vsechna obvineni ve vsech pripadech potvrdila , tak to bude mit na situaci na blizkem vychode nulovy efekt .

 • jiri.kalat
  14:42 28.05.2014

  Tedy dvě poznámky k pánům diskutujícím.
  Bod 1) Izraelská armáda nepopřela zastřelení obou kluků, naopak je potvrdila. Nesouhlasí pouze s tím, že zbraně byly použity mimo pravidla IDF.

  Bod 2 k případu Al Dura:

  Komise „neuvěřila“ ve smrt Mohammeda a snaží se tak tvrdit, že je naživu. Nedokáže však o tom poskytnout jediný důkaz. Žádné fotografie usmívajícího se pětadvacetiletého mladíka podložená testy DNA a dokazující tak palestinskou lež. Pro Izraelce není problém najít a popravit prakticky kohokoliv zrovna potřebují. Vždy najdou teroristy i novináře, jež je potřeba odstranit či uvěznit. Měli třináct let na nalezení al-Dury a nepovedlo se jim to. Buď se velice dobře skrývá, anebo je tam, kde tvrdí jeho otec. Na hřbitově v uprchlickém táboře Bureij, několik desítek centimetrů pod zemí. Omluvte prosím toto cynické slovní spojení.
  Diskutabilní je také vlastní složení izraelské komise. Jeden z hlavních propagátorů jejího založení a nynější předseda je Yossi Kuperwasser. „Kuperwasser, který byl zpravodajským důstojníkem Izraelských obranných sil na velitelství jižního regionu a později vedoucí výzkumu a analýzy pro zpravodajskou službu IDF, vede již třináct let PR kampaň proti Palestincům. Ať již k užitku, či ke škodě, incident al-Dura se pro něj stal posedlostí, což vede k podezření, že by mohlo dojít ke střetu zájmů,“ píše Barak Ravid pro izraelský deník Haaretz. (Celý text v AJ). „Důkazy a argumenty, které byly nyní prezentovány, mohou přesvědčit pouze ty již přesvědčené, ale nic víc. Zdá se, že zpráva byla napsána pro použití pouze v Izraeli,“ píše dále Ravid.
  Jiní komentátoři kritizují snahu izraelské strany vytvořit obraz Palestinců jako monster, které pro dosažení svých cílů neváhají obětovat svoje vlastní děti. Naráží se tak na -- ničím nepotvrzenou a zvrácenou -- domněnku, že Mohammed mohl zemřít až po vlastním incidentu. S tím však nesouhlasí jeho otec a dožaduje se dalšího vyšetřování. „Jsem připraven na mezinárodní vyšetřování, během něhož nezávislí vyšetřovatelé vše prozkoumají a určí, na čí straně je pravda, jestli na straně izraelské vlády a armády, a nebo rodiny al-Dura. Izrael se toho bojí. Jsem ochoten udělat cokoliv pro odhalení pravdy, a to včetně otevření hrobu mého syna kvůli provedení testů na příčiny jeho smrti,“ řekl podle deníku Haaretz otec zabitého Jamal al-Dura, krátce po zveřejnění výsledků práce komise.

  Celý text je zde i s videem a odkazy: http://literarky.cz/blogy/jiri-kalat/14893-diskutovana-reporta-o-mohammedovi-al-dura

 • Ultramarinus
  06:26 25.05.2014

  Myslim, ze ten titulek je dany spis interpretaci udalosti v dalsich mediich. Prvni ocejchovani se casto celkem drzi a ackoliv ma AMag po novinarske strance moje simpatie, asi nemel na blizkem vychode "sveho" cloveka.

  Taky je fakt, ze stavajici nadpis pritahne vic pozornosti a rozpouta vic vasni a diskuzi. Sice neverim, ze by to bylo ucelove, ale kazdy autor chce, aby si jeho prace nasla hodne ctenaru.

  V absurdnich polohach pak vypadaji takove hratky s nadpisem jako to, co provadeji v bulvaru. Giganticky nadpis nad fotkou celebrity s neznamym chlapem "ta a ta ma novy objev, tajna schuzka v parku, kdo je ten opaleny hezounek?" a vedle toho clanek bilim pismem ktery zakryjes tremi prsty a v podstate z nej v lepsim pripade vyplyva, ze je fotka focena behem venceni psa a ze si ani nepodali ruce, natoz aby bylo neco duvernejsiho.

 • Jecchus
  18:41 24.05.2014

  RiMr71:
  Podle mne vaše návrhy stále obsahují plno neověřených a pochybných sdělení. Navrhuju něco ve smyslu "Něco se možná stalo, nikdo neví co. Bylo to údajně na Blízkém východě". :)))

 • RiMr71
  16:45 24.05.2014

  ...no ale i zdejší redaktor jim to baští... jinak by nebyl titulek
  "IDF zastřelila dva neozbrojené palestinské mladíky"
  ale třeba
  "IDF údajně zastřelila dva neozbrojené palestinské mladíky"
  nebo
  "IDF zastřelila dva údajně neozbrojené palestinské mladíky"
  nebo
  "IDF zastřelila dva údajně střelnou zbraní neozbrojené palestinské mladíky"
  atd

  ale...
  tady to tak prostě je, stačí číst mezi řádky.

 • Jan Horten
  11:49 24.05.2014

  Tak to je klasický "Pallywood" :-) Všimněte si jak ten první na videu , údajně zasažený střelbou, opatrně dopadne nejdříve na obě ruce, které před dopadem natáhne před sebe, asi aby se chudák nepotloukl. Navíc absence jakýchkoliv krevních stop na místě po incidentu, nevypovídá o "palestinské" pořádkumilovnosti a posedlosti úklidem, ale o tom, že se zde nestalo nic, co by jí tam mohlo zanechat!!!
  Pamatuje si někdo na podobný případ Muhammada al-Duraha??? Možná si vzpomenete na začátek druhé palestinské intifády, kdy svět obletěly podobné záběry palestinského chlapce údajně zastřeleného izraelskými vojáky, při přestřelce mezi izraelskou posádkou kontrolního stanoviště a palestinci kteří je napadli a odstřelovali. Muhammad Dura se stal symbolem palestinského "utrpení".
  Vyšetřovací komise později prokázala, že izraelští vojáci z místa, kde stáli, Duru zastřelit nemohli a že ho buď zabily palestinské kulky, anebo Palestinci celý incident nahráli, aby ovlivnili celosvětový pohled na Izrael.
  Podle francouzského novináře Phillipa Karsentyho byl film sestříhán s cílem očernit Izrael a prezentovat Palestince jako oběti izraelské agrese. Za to ho zažaloval autor reportáže Charles Enderlin, který však sám incident neviděl a čerpal informace pouze od kameramana. Karsentyho expert na balistiku u soudu dokázal, že izraelští vojáci nemohli chlapce trefit, a čtyři nezávislí novináři, kteří viděli celý filmový materiál, se shodli, že ze záběrů nejen nevyplývá, kdo střílel, ale ani že byl chlapec zabit. Po vleklých sporech a řadě odvolání dal nakonec pařížský soud před pěti lety Karsentymu za pravdu s tím, že některé scény nepůsobí autenticky a kameraman je nedůvěryhodný!!! PALLYWOOD

Stránka 1 z 4