IdZ-ES: Bundeswehr kupuje komplety vojáka budoucnosti

Infanterist der Zukunft – Erweitertes System (IdZ-ES); větší foto / Rheinmetall 

Německá firma Rheinmetall dodá německé armádě za 370 milionů euro další komplety vojáka budoucnosti IdZ-ES (Infanterist der Zukunft – Erweitertes System). Firma komplety vyvíjí pod obchodním jménem Gladius (latinské označení pro meč).

Brémská společnost Rheinmetall na projektu německého vojáka budoucnosti pracuje od roku 2001. Prvních 15 prototypů první generace IdZ bylo posláno německým vojákům do Afghánistánu v roce 2004. Následně Bundeswehr objednal 2000 základních kompletů IdZ (uniformy, vybavení, základní elektronické systémy) pro 2000 německých vojáků.

Od roku 2012 Bundeswehr získal 90 sad kompletů druhé generace IdZ V2 nebo jinak též IdZ-ES (Expanded System) - každá sada je určena pro kompletní vybavení desetičlenného družstva německé armády (tj. celkově 900 kompletů).

Nyní Bundeswehr objednal pro 68 čet celkově 2460 kompletů IdZ-ES poslední generace. Dodávky proběhnou mezi roky 2018 až 2020.

Nejnovější a nejpokročilejší IdZ-ES jsou u Bundeswehru kompatibilní prozatím s vozidly Boxer a Puma. Systém IdZ-ES řeší právě propojenost “mateřských” vozidel (Boxer, Puma) s jednotkami na úrovni čety. Vozidla nezajišťují jen transport, ochranu a palebnou podporu vojáků, ale jsou také pro vojáky s komplety IdZ-ES komunikačním, datovým a energetickým hubem.

Názorným příkladem úrovně propojení vojáci-vozidlo je napadení jednotky nepřítelem. Místo toho, aby velitel požádal o palebnou podporu posádku vozidla a složitě jim vysvětloval situaci a pozici protivníků, může sám převzít kontrolu nad zbraňovou stanicí vozidla a zahájit palbu. Velitel přitom na svém tabletu uvidí přesně to, co zaměřovací optika zbraně.

Pokud pomineme problematiku mobility, ochrany a palebné síly, tak klíčovou (a zároveň nejsložitější) oblastí IdZ-ES jsou systémy velení, řízení, spojení, počítačových systémů, zpravodajství, sledování, zaměřování cílů a průzkum C4ISTAR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance).

Kvalitní C4ISTAR obecně zajišťuje nadvládu ve schopnosti rychle a přesně získávat informace, rozhodovat se a splnit zadaný úkol (v reálném čase), co nejefektivněji, s co nejmenšími prostředky. Lapidárně řečeno - cílem je rychle najít nepřítele a zničit ho s minimálními prostředky, v co nejkratším čase.

Pro dosažení nadvlády v oblasti C4ISTAR je nutné do bojové sítě začlenit nejrůznější pozemní, námořní a leteckou techniku, senzory nejrůznějšího druhu (radary, kamery, drony, elektronický boj) i samotné vojáky.

Německý voják s kompletem IdZ-ES, jako součást celé konstelace prostředků C4ISTAR Bundeswehru, svými přístroji detekuje (něco tam je), rozpoznává (auto, tank, BVP, atd.) a zjišťuje (typ vozidla) cíle - následně sám zahájí útok nebo přivolá palebnou podporu.


Klíčem k úspěchu vojáka budoucnosti je získat informační nadvládu nad protivníkem.

Díky kvalitnímu C4ISTAR a propojené bojové síti tak může každý vojáka stiskem "červeného tlačítka" okamžitě navést (po schválení vyššího velení) na pozice nepřítele např. palbu vlastního dělostřelectva. 

Podle tiskové zprávy firmy Rheinmetall je “rychlé, přesné a škálovatelné zničení cílů nejen důležité pro ochranu vlastních sil, ale chrání také civilní obyvatelstvo a pomáhá se vyhnout vedlejším škodám.”

Komplet IdZ-ES má veškeré klíčové systémy, jako komunikace, počítače nebo baterie umístěny v tzv. “elektronické páteři” - speciálním plochém batohu (viz. přiložené video). Elektronická páteř ovládá všechna zařízení a senzory vojáka. Mezi hlavní funkce páteře patří dodávky energie, zpracování dat ze senzorů, vizualizace všech informací, datové spojení s dalšími vojáky a vozidlem, navigace, řízení bojové činnosti, atd.  

Veškeré informace (např. pohyblivá mapa, pozice přátel/nepřátel, taktické informace, rozkazy, atd.) elektronická páteř zobrazuje vojákovi na výklopném hrudním displeji nebo na přilbovém displeji.

Oproti dřívějším verzím celý komplet IdZ-ES má nižší hmotnost (3,9 kg oproti 4,5 kg) a díky lepší elektronice také o 30 % delší provozní dobu.

Zdroj: Rheinmetall

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německá armáda radikálně posiluje

Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung německý Bundeswehr v následujících letech ...

Německo hledá novou útočnou pušku

Německé ministerstvo obrany vyhlásilo výběrové řízení na výrobu a dodání 120 tisíc útočných pušek ...

Stíhačky F-35 Lightning II pro Německo?

Německo dosud stálo zcela stranou od programu stíhačky F-35 Lightning II. Podle informací ...

Německo navyšuje počet provozovaných tanků Leopard 2

Německé ozbrojené síly získají v příštích letech 104 "nových" tanků Leopard 2A7V. Stroje vzniklé ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Tesil
  19:26 06.07.2017

  Je to tvůj názor,což je vždy lepší než např.moudra z jiných diskuzí. Možná to tak nějak bude fungovat,nebo také ne.Případný cíl uvidí tak jako tak střelec ve vozidle.Určitě bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to tvůj názor,což je vždy lepší než např.moudra z jiných diskuzí.
  Možná to tak nějak bude fungovat,nebo také ne.Případný cíl uvidí tak jako tak střelec ve vozidle.Určitě bude mít více zkušeností třeba s volbou vhodné munice atd.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:45 05.07.2017

  Příslušná nařízení BW jsem nečetl :-) Můj názor prostě je, že na to budou přesně daná pravidla. Názor odvíjím od toho, že a) je to armáda, kde se na strukturu velení dost hraje a ...Zobrazit celý příspěvek

  Příslušná nařízení BW jsem nečetl :-) Můj názor prostě je, že na to budou přesně daná pravidla. Názor odvíjím od toho, že a) je to armáda, kde se na strukturu velení dost hraje a přesné postupy jsou na kde co; b) je to *německá* armáda, u které by mě nepřekvapilo, kdyby měla i nařízení, kterou rukou si vytírat zadek a definovaný postup, jak to dělat ;-)

  Z logiky věci budou mít možnost přímo řídit palbu osádka vozidla a velitel výsadku. Jestli tuto možnost bude mít ještě někdo další, toť otázka. Ještě by to jakž takž dávalo smysl u velitele čety a zcela výjimečně u velitele roty. Tam je kaskáda velení jasná. Jestli u BW velí BVP velitel vozidla nebo výsadku, tak to nevím.
  Nemá moc smysl, aby někdo jiný přímo zasahoval do ovládání zbraňové stanice. Samozřejmě může existovat tato možnost klidně až k náčelníku GŠ (nebo jak se to u BW jmenuje), ale postrádá to praktický význam. Už vidím, jak listuje na tabletu jednotlivými BVP a když se mu nezdá, že bojují efektivně, přebírá velení zbraňové stanice a sám z ní střílí ;-)

  Každopádně jsem přesvědčený, že existuje HW vypínač dálkového ovládání. Riziko nechtěného převzetí systému nepřítelem je značné. Ono nemusí jít (a v praxi téměř jistě nepůjde) o hackování, ale o prosté zajetí vojáků a ukořistění jejich techniky...

  Mmchd, celé to samozřejmě směřuje k dálkově ovládaným strojům bez osádky. Klidně mohou vést výsadek, ale řídit bude automat a střílet bude vzdálený operátor, případně někdo z výsadku.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  19:14 05.07.2017

  Asi nemám svůj den,ale z článku nevyplývá,že musí jít o výsadek.Může se jednat o jakoukoli jednotku.Pak bude domluva komplikovanější. Teoreticky to může fungovat v klidu na ...Zobrazit celý příspěvek

  Asi nemám svůj den,ale z článku nevyplývá,že musí jít o výsadek.Může se jednat o jakoukoli jednotku.Pak bude domluva komplikovanější.
  Teoreticky to může fungovat v klidu na střelnici,ale ne v boji kde se mění situace každou vteřinu a prioritou velitele vozidla je bezpečí posádky.
  Jinak,to je tvůj názor nebo část manuálu BW?Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:32 04.07.2017

  Pro takovéto situace jsou jasně dané postupy. Pokud by měl rozhodující slovo velitel výsadku a velitel vozidla by ho odřízl, čekalo by ho vyšetřování pro neuposlechnutí rozkazu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro takovéto situace jsou jasně dané postupy. Pokud by měl rozhodující slovo velitel výsadku a velitel vozidla by ho odřízl, čekalo by ho vyšetřování pro neuposlechnutí rozkazu. Pokud bude rozhodovat velitel vozidla, předá kontrolu veliteli výsadku pouze, pokud uzná za vhodné. To je stejné, jako řešit, jestli velitel vozidla musí jet tam, kam mu velitel výsadku přikáže. Záleží na velitelské struktuře. Jsou na to jasně daná pravidla. Co je na tom k nepochopení?Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:46 04.07.2017

  No a ti mimo vozidlo mají zase větší přehled o své situaci,stavu munice,zraněných atd.

  No a ti mimo vozidlo mají zase větší přehled o své situaci,stavu munice,zraněných atd.

 • PavolR
  13:42 04.07.2017

  ... zavolajú Tesilovi ... Vie to tam našiť aj veliteľ vozidla, keď usúdi, že je treba. On vie najlepšie, ako je na tom s muníciou a pod. Ono to môže byť užitočné hlavne v prípade ...Zobrazit celý příspěvek

  ... zavolajú Tesilovi ...
  Vie to tam našiť aj veliteľ vozidla, keď usúdi, že je treba. On vie najlepšie, ako je na tom s muníciou a pod.
  Ono to môže byť užitočné hlavne v prípade vyradenia posádky.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:44 03.07.2017

  Nechtěl bych být v kůži velitele vozidla,který ty venku odstřihne a způsobí tím masakr.

  Nechtěl bych být v kůži velitele vozidla,který ty venku odstřihne a způsobí tím masakr.

 • KOLT
  16:48 03.07.2017

  Mělo by záležet na struktuře velení, jinými slovy jsou na takové věci jasná pravidla, která vojáci samozřejmě znají. V praxi pak na 99.95 % pak bude rozhodovat ten ve vozidle, ...Zobrazit celý příspěvek

  Mělo by záležet na struktuře velení, jinými slovy jsou na takové věci jasná pravidla, která vojáci samozřejmě znají.

  V praxi pak na 99.95 % pak bude rozhodovat ten ve vozidle, protože bude mít k dispozici "čudlík", kterým toho na vzdálené ploše prostě odstřihne od systému. Což je také odpověď na potenciální hacknutí. Teoreticky se to může stát (ovšem mnohem spíše díky informacím rozvědky než díky skutečnému hackování – systémy lze zabezpečit tak, že real-time útoky jsou prakticky vyloučeny). Nicméně by mě děsně překvapilo, kdyby na to nebylo myšleno a neexistoval efektivní způsob, jak tomu zabránit. A tím nejlogičtějším a snadno uskutečnitelným je prostě vypnout příjem.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  16:37 03.07.2017

  Propojení vojáci-vozidlo: Co se stane,když vojáci a jejich velitel budou mít jiný názor na volbu cíle než velitel vozidla,které má zajistit palebnou podporu? To bude rozhodovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Propojení vojáci-vozidlo:
  Co se stane,když vojáci a jejich velitel budou mít jiný názor na volbu cíle než velitel vozidla,které má zajistit palebnou podporu?
  To bude rozhodovat hodnost nebo si budou házet korunou?Skrýt celý příspěvek

 • beepee
  18:11 01.07.2017

  fenri - popisujěš vzor "Merkelcam"? :-)

  fenri - popisujěš vzor "Merkelcam"? :-)

 • Laci
  10:59 01.07.2017

  A_V_V_A: Však o tom taky mluvim: Až ho zasáhnou do tý (elektronický) páteře, tak poslední, co toho vojáka bude zajímat budou nějaký jiskřičky nebo nefunkční elektronika. Bude rád, ...Zobrazit celý příspěvek

  A_V_V_A: Však o tom taky mluvim:
  Až ho zasáhnou do tý (elektronický) páteře, tak poslední, co toho vojáka bude zajímat budou nějaký jiskřičky nebo nefunkční elektronika. Bude rád, že střela nepoškodí jeho vlastní páteř nebo zadá. Nějaká elektronická páteř mu bude, v případě zasažení, uplně volná.. A jestli ta elektronická páteř nějakým způsobem přispěje k jeho přežití na bojišti, tak ty jiskřičky uvidí pokaždý zatraceně rád ;)Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:14 01.07.2017

  Flecktarn maskuje i v IR a metoda nanášení vliv na vzor nemá. Já bych spíš čekal u Bundeswehru uniformu z recyklovaných PET lahví v duhových barvách LGBT a s integrovaným čádorem ...Zobrazit celý příspěvek

  Flecktarn maskuje i v IR a metoda nanášení vliv na vzor nemá.
  Já bych spíš čekal u Bundeswehru uniformu z recyklovaných PET lahví v duhových barvách LGBT a s integrovaným čádorem (poslouží i jako pončo). Uniforma má nést i hodnotové poselství:-)Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  05:47 01.07.2017

  Nápad integrovat tu elektroniku do odolného páteřového chrániče je geniální. Akorát s tím dálkovým ovládáním zbraní bych byl opatrný. Každý systém jde hacknout.

  Nápad integrovat tu elektroniku do odolného páteřového chrániče je geniální. Akorát s tím dálkovým ovládáním zbraní bych byl opatrný. Každý systém jde hacknout.

 • KOLT
  21:50 30.06.2017

  On i vývoj na poli maskovacích vzorů pokročil ;-) Takže třeba maskování v IR spektru, rozdílné schopnosti maskovat na krátkou/střední/velkou vzdálenost atd. K tomu možnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  On i vývoj na poli maskovacích vzorů pokročil ;-) Takže třeba maskování v IR spektru, rozdílné schopnosti maskovat na krátkou/střední/velkou vzdálenost atd. K tomu možnosti nanášení na látku jsou také jinde než před dvaceti lety, takže si můžeme dovolit jemnější vzor atp.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:46 30.06.2017

  Docela mi přijde zvláštní u nějakého kamuflážního vzoru chtít ho vyměnit, protože je "morálně zastaralý". Moc si neumím představit, co na tom morálně zastará. Zrovna obyčejný ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela mi přijde zvláštní u nějakého kamuflážního vzoru chtít ho vyměnit, protože je "morálně zastaralý". Moc si neumím představit, co na tom morálně zastará. Zrovna obyčejný flecktarn mi přijde jako (v podmínkách Německa) jako velmi slušně fungující kamufláž.Skrýt celý příspěvek

 • A_V_V_A
  20:28 30.06.2017

  Laci: V zádu majtaky balistickou ochranu takže zásach do zad nemusí být smrtící. Já mluvím o tý elektronické páteři

  Laci: V zádu majtaky balistickou ochranu takže zásach do zad nemusí být smrtící. Já mluvím o tý elektronické páteři

 • Laci
  20:07 30.06.2017

  A_V_V_A: Až ho zasáhnou do tý páteře, tak poslední, co toho vojáka bude zajímat budou nějaký jiskřičky nebo nefunkční elektronika.

  A_V_V_A: Až ho zasáhnou do tý páteře, tak poslední, co toho vojáka bude zajímat budou nějaký jiskřičky nebo nefunkční elektronika.

 • Kozlus
  18:41 30.06.2017

  V USA predstavili podobnej program uz nekdy pred 10-15 lety, ale je fakt, ze na podobnej clanek o zavadeni, nebo testech, si uz dlouho nepamatuju.

  V USA predstavili podobnej program uz nekdy pred 10-15 lety, ale je fakt, ze na podobnej clanek o zavadeni, nebo testech, si uz dlouho nepamatuju.

 • A_V_V_A
  13:53 30.06.2017

  Docela by mě zajímalo kdy něco ukáže USA, protože je asi jediná země, která neukázal vojáka budoucnosti. Nejsou nějaký informace jak chtěj zajistit, aby jim to nepřítel ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela by mě zajímalo kdy něco ukáže USA, protože je asi jediná země, která neukázal vojáka budoucnosti.
  Nejsou nějaký informace jak chtěj zajistit, aby jim to nepřítel nehacknul, nebo co budou vojáci dělat až je zasáhnou do tý páteře, protože to potom asi bude házet pěkný jiskřičkySkrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:02 30.06.2017

  Součástí kompletu německého vojáku 21.století bude i nová útočná puška (náhrada za G36) a dost možná i nový maskovací vzor Multitarn, tedy multifunkční maskovací vzor. Vývoj má na ...Zobrazit celý příspěvek

  Součástí kompletu německého vojáku 21.století bude i nová útočná puška (náhrada za G36) a dost možná i nový maskovací vzor Multitarn, tedy multifunkční maskovací vzor. Vývoj má na starost německý výzkumný institut pro materiály a majetek Bundeswehru (Wehrwissenschaftliche Institut für Werk- und Betriebsstoffe, WIWeB). Multitarn má v budoucnu nahradit morálně zastaralé vzory Flecktarn a Tropentarn. V současnosti by již měla být dokončena, nebo dokončována, závěrečná fáze testování. V případě schválení Ministerstvem obrany bude dodáván především elitním útvarům a následně i celému Bundeswehru (pozemním silám, letectvu i námořnictvu).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...