IED v Afghánistánu - hrozba přichází z Pákistánu

-
15. 11. 2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Množství nalezených výbušných nástražných systémů, neboli IED, v Afghánistánu neustále roste. Nejhorší letošní měsíc byl červenec, kdy bylo nalezeno na 1600 IED, což je o 25 % více než je průměrný měsíční stav. Například v květnu se událo „jen“ 1250 IED útoků. Neutěšený stav, kdy neustále roste počet nastražených výbušných systému, vyburcoval před několika lety Pentagon k akci. V rámci americké armády byla založena agentura JIEDDO (Joint Improvised Explosive Device Defeat Organization), která má za cíl porazit hrozbu nástražných vybušných systémů.
JIEDDO vznikla v roce 2006, jako odpověď Pentagonu na rostoucí útoky pomocí IED. Organizace má k dispozici 2,5 miliardy dolarů ročně, což mimochodem odpovídá ročnímu rozpočtu Armády České republiky. V samotné agentuře pracuje trvale na 500 specialistů.
O významu jejich práce svědčí následující údaje. Za celou válku v Afghánistánu zemřelo při explozích IED na 1145 koaličních vojáků. Naproti tomu, při přestřelkách padlo 335 vojáků, což je skoro 4× méně než v případě IED.
Co s tím může JIEDDO udělat? Nejdůležitější je zaměřit se na podstatu problému. Tedy především zajistit finanční toky sponzorující povstalce, odhalit dodavatele výbušnin a součástek nutných ke konstrukci bomby.
Agentura JIEDDO například zjistila, že 80 % IED v Afghánistánu je vyrobeno za pomoci dusičnanu amonného. Jde o chemickou látku používanou jako součást hnojiva v zemědělství. Lze ji však také úspěšně použít k výrobě výbušniny.
Povstalci získávají dusičnan amonný v Pákistánu, konkrétně ze dvou továren na výrobu hnojiv. Každá továrna vyrobí na 400 000 tun této chemické látky. Odhaduje se, že povstalci získají minimálně 1 % z celkového vyrobeného množství, což je skoro 8 000 tun.
Generál Michael Barbero, ředitel programu JIEDDO, k tomu říká:
„Od vedení obou pákistánských továren přesně víme, kde se dusičnan amonný vyrábí a kdo je distributorem hnojiva. To co nechápeme je, jak se dusičnan amonný dostane z továren k povstalcům. To je největší problém“
Podle generála Michaela Barbera však leží hlavní díl viny na pákistánské armádě. Americká administrativa věří, že pákistánská vláda a armáda nevynakládají nebo nechtějí vynakládat dostatek úsilí k zamezení nelegálního obchodu s dusičnanem amonným. Nečinnost pákistánské armády si tak vybírá daň v podobě stovek mrtvých koaličních vojáků.
Jako vždy však jde o velmi citlivou otázku. Pákistán je silně zemědělskou krajinou, kde tisíce a tisíce zemědělců obhospodařují svá políčka za použití dusičnatého hnojiva. Velení koaličních sil i pákistánská armáda se pohybují na tenkém ledě. Jakékoliv omezení nebo zákaz používání hnojiva v Pákistánu může vyvolat silné sociální bouře v pákistánské společnosti.
Zdroj: Tactical World, RAWA News
Související články
Laserová detekce improvizovaných náloží IED
IED neboli improvizované výbušné zařízení, mají na svědomí 60 % (1150 padlých) koaličních ztrát v ...
-
22.09.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Přilby s obličejovým štítem vs. IED
Uzavřené balistické helmy vzbuzují určité pochybnosti, avšak zřejmé jsou také jejich přednosti. ...
-
20.10.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Ztráta končetiny nemusí být konec - robotické ruce nastupují
Devastující poranění ruky nebo nohy je smutnou realitou všech vojenských konfliktů - Afghánistán ...
-
26.10.2011
-
7 komentářů
-
Jan Grohmann
Obrněné vozidlo Husky - nejodolnější auto na světě
Improvizovaná výbušná zařízení (IED) si ve válkách po celém světě vybírají desítky a stovky obětí ...
-
09.11.2011
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann