IFV ŠAKAL - má jeho pořízení smysl?

Foto: IFV ŠAKAL / Excalibur Army
IFV ŠAKAL / Excalibur Army

Ozbrojené síly Slovenské republiky (OSSR) již nějakou dobu zkoušejí vozidlo IFV ŠAKAL, které vzešlo z modernizačního projektu zaměřeného na prodloužení životnosti vozidel BVP-2. Připomeňme, že za tímto projektem stojí spolu se svými slovenskými partnery česká společnost Excalibur Army a že původně byl technologický demonstrátor tohoto projektu znám pod označením BVP-M2 SKCZ.

Na renomovaných výstavách obranného a bezpečnostního průmyslu po celém světě bojové vozidlo pěchoty IFV ŠAKAL (Infantry Fighting Vehicle ŠAKAL) vzbuzuje značný zájem a sbírá ocenění. Není divu - vozidlo je po ekonomické stránce mimořádně vhodnou volbou, pokud jde o zajištění budoucnosti mechanizovaných útvarů jak české a slovenské armády, tak potenciálně i dalších dosavadních uživatelů vozidel rodiny BVP po celém světě.

Pořízení vozidel IFV ŠAKAL se zdá být logickým a rozumným krokem v době, kdy je patrná snaha západních států utlumit účast v asymetrických kampaních, jež dominovaly vojensko-politickému vývoji posledního desetiletí. Opět začíná být kladen důraz na primární úkol moderních ozbrojených sil - tedy udržovat vysokou míru připravenosti na nasazení v konvenčních konfliktech rovnocenných pravidelných ozbrojených sil.

Tyto konflikty se povedou zcela jinak, než si v posledních letech vojenští velitelé zvykli. Základem sestav jednotlivých stran budou mechanizované jednotky, které budou působit v rámci úkolových uskupení rotního, praporního či brigádního typu za podpory odřadů jednotlivých druhů sil.

V podmínkách více-méně komplexního zabezpečení vedení bojové činnosti již nebude účelné nasazovat úzce specializovaná vozidla, jako jsou MRAPy, zatímco naopak "vozidla pro skutečnou válku" budou na digitalizovaném bojišti 21. století nesporně mnohem hodnotnější. Samozřejmě jsou zde i jisté nevýhody - je bez diskuse, že vozidla MRAP budou mít vždy lepší stupeň ochrany vůči minám a IED - což jejich zastánci často zdůrazňují - díky skutečnosti, že celý jejich vývoj byl realizován s ohledem na požadavek vysoký stupeň protiminové odolnosti.

V situaci, kdy je nutné zvolit prostředek pro podmínky vyznačující se působením velkého počtu nepředvídatelných okolností, což válka bezesporu je, je však zkrátka potřeba občas volit "ze dvou menších zel" - a vozidlo s podstatně širšími možnostmi použití v tomto případě zcela jistě je tím menším zlem, respektive výhodnější volbou.

IFV ŠAKAL je projekt, který má mnohá pozitiva, a to nejen z důvodu, že samotné vozidlo představuje cenově velmi výhodnou variantu podstatného zvýšení bojových schopností a prodloužení životnosti vozidel rodiny BVP. Program je velmi atraktivní i z politického hlediska - jedná se o první skutečně funkční projekt česko-slovenské vojensko-obranné spolupráce.

Drtivou většinu nákladů na vývoj a výrobu technologického demonstrátoru navíc pokryl obranný průmysl sám, bez státní podpory ať už České, či Slovenské republiky. V případě jeho úspěchu může být důsledkem významný rozvoj této přeshraniční spolupráce v oblasti obranného a bezpečnostního průmyslu.

A o tom, že takovýto rozvoj je žádoucí, není vzhledem k množství renomovaných firem s unikátními produkty a vzhledem ke kulturní blízkosti obou národů, která tuto spolupráci výrazně usnadňuje, pochyb.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Analýza možné modernizace českých bojových vozidel pěchoty BVP

Snižující se výdaje na obranu nutí i ty nejvyspělejší armády světa omezovat nákup nové techniky, ...

Experti se zabývají BVP-2 v AČR

V úterý 30. dubna se uskutečnil v prostorech Generálního štábu Armády České republiky společný ...

Modernizované bojové vozidlo pěchoty BVP-M2 SKCZ

Armáda České a Slovenské republiky stojí před nelehkým úkolem. Obě armády se musí rozhodnout, zda ...

BVP Šakal vzbudilo na výstavě EUROSATORY velký zájem

Na mezinárodním veletrhu obranných technologií EUROSATORY 2014, který se koná od 16. do 20. června v ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Mrzout
  13:17 20.08.2014

  Zajímalo by mne, kolik by stál nákup vyřazených maderů od bundeswehru a jejich modernizace. Je pravda, že se vyrábějí od 70. let podobně jako BVP2, ale morálně budou mnohem méně ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mne, kolik by stál nákup vyřazených maderů od bundeswehru a jejich modernizace. Je pravda, že se vyrábějí od 70. let podobně jako BVP2, ale morálně budou mnohem méně zastaralé, tudíž modernizace by nemusela být tak nákladná. Navíc v počtu, který bychom pořizovali by jistě šlo zajistit ty nejmladší kusy. Přeci jen asi nebude dost financí na nákup nových cv90, nebo ascodů2, nedej bože pum.Skrýt celý příspěvek

 • J.D.
  13:16 20.08.2014

  souhlasím s vámi že je to bohužel jen reklama, a taky sem čekal od "nového" BVP-čka něco víc, ale musíte přiznat že je to zase kousek posunu od těch několi desítek let starých ...Zobrazit celý příspěvek

  souhlasím s vámi že je to bohužel jen reklama, a taky sem čekal od "nového" BVP-čka něco víc, ale musíte přiznat že je to zase kousek posunu od těch několi desítek let starých hraček, co stojí všude po skladech. A myslim že i ta trocha modernizace na něm se může hodit, jen to ale nesmí stát tolik co tu je zvykem. A tak je to i trochu morální vzpruha když kounete na BVP 2 a na ŠAKALA, ikdyž vzhled nikoho nezastraší a záleží na něm asi tak jako na tvaru hov...Skrýt celý příspěvek

 • petres
  12:45 20.08.2014

  Nemá smysl reagovat na reklamní sdělení. Jednom doufám, že tuto modernizaci si "užijí" jiné armády, ne AČR. Autor dobře ví, proč píše o MRAPech v duchu, jakém píše, protože Šakal ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemá smysl reagovat na reklamní sdělení. Jednom doufám, že tuto modernizaci si "užijí" jiné armády, ne AČR. Autor dobře ví, proč píše o MRAPech v duchu, jakém píše, protože Šakal má ochranu proti minám a IED minimální (pod dnem vozidla STANAG 1, pod pásem 2. I v jinde dostupných informací, mi přijde avizovaná cena podhodnocená, takže z toho bude další tunel s postupně navyšujícími výdaji. IFV, o kterých má smysl diskutovat je CV90, případně ASCOD 2, Puma je asi mimo rámec našich finančních možností.Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  12:21 20.08.2014

  Obyčejný PR článek a ještě nic moc napsaný. Tak jak jsem byl na začátku rád, že Český a Slovenský průmysl něco zajímavého vyprodukoval, jsem po pročtení článků o této ...Zobrazit celý příspěvek

  Obyčejný PR článek a ještě nic moc napsaný.

  Tak jak jsem byl na začátku rád, že Český a Slovenský průmysl něco zajímavého vyprodukoval, jsem po pročtení článků o této modernizaci spíše skeptik. Pokud by se "koupila licence" na jakékoli moderní BVP které by se vyrábělo společně v ČR a SK udělali by jsme určitě víc parády, a ve finále za rozumnější peníz ( hodnota / výkony / životnost )

  Nebo přes vyzbrojovací agenturu NATO nakoupit se Slovenskem zánovní vyřazované BVP které jsou o generaci / e mladší z přebytků Holandska, Německa.....atd.Skrýt celý příspěvek

 • Czervajz
  12:11 20.08.2014

  Jako že to normálně moc nedělám, tak po přečtení článku jsem se hned chtěl podívat na autora a bohužel jsem moc nezjistil. Pouhá reklama, nic víc.

  Jako že to normálně moc nedělám, tak po přečtení článku jsem se hned chtěl podívat na autora a bohužel jsem moc nezjistil. Pouhá reklama, nic víc.

 • Takeda
  12:02 20.08.2014

  No to přesně to je, reklamní sdělení.

  No to přesně to je, reklamní sdělení.

 • J. Alcatraz
  11:54 20.08.2014

  Ve článku není ani jedna "rozumná" informace. Kdyby to bylo alespoň nejaké porovnání s konkurencí (cv90, puma, ...) , ale je to zase jen reklama na IFV ŠAKAL.

  Ve článku není ani jedna "rozumná" informace. Kdyby to bylo alespoň nejaké porovnání s konkurencí (cv90, puma, ...) , ale je to zase jen reklama na IFV ŠAKAL.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3