IHPS: Nové bojové přilby pro americké vojáky

IHPS: Nové bojové přilby pro americké vojáky
IHPS je uzpůsobená pro uchycení obličejového štítu, střeleckých sluchátek a dalšího taktického vybavení. / US Army (Zvětšit)

Americká armáda (US Army) pod iniciativou SPS (Soldier Protection System) zavádí prostředky osobní balistické ochrany nové generace. Jednou z hlavních součástí SPS je zcela nová balistická přilba IHPS (Integrated Head Protection System).

Zvyšování bojových schopností vojáka je jednou ze šesti priorit americké armády. Americká armáda hodlá svým vojákům poskytnout nové zbraně, elektro-optické pozorovací a zaměřovací přístroje, nové komunikační prostředky i nejnovější osobní balistickou ochranu.

V záři mimo jiné první jednotky převezly digitální brýlé pro noční videní ENVG-B (Enhanced Night Vision Goggle-Binocular) a nové digitální puškové zaměřovače FWS-I (Family of Weapon Sights-Individual). ENVG-B má integrovaný termovizní senzor, který umožňuje vidět cíle v dýmu, kouři nebo při absolutní tmě, například v podzemí.

Do brýlí se také dají promítat taktické informace nebo počítačová symbolika rozšířené reality ze systému situačního povědomí sesednuvších vojáků NW (Nett Warrior). Voják si také pomoci stisku tlačítka může do ENVG-B bezdrátově přenést obraz z termovizního zaměřovače FWS-I.

Zpět ale k tématu článku ‒ balistické ochraně SPS. Kromě nových pohodlných uniforem a spodního prádla pro horké a studené podnebí je jednou z nejdůležitějších částí SPS nová modulární balistická vesta MSV (Modular Scalable Vest) s možností vkládat tvrdou čelní, zadní a boční balistiku (ESAPI / ESBI, XSAPI / XSBI).

Oproti původní vestě IOTV (Improved Outer Tactical Vest) je MSV při podobné balistické ochraně o několik kilogramů lehčí. MSV (střední velikost) bez balistických plátů váží 5 kg a s předním, zadním a bočními pláty váží 11,33 kg.


Obraz z brýlí ENVG-V s vloženým obrazem z FWS-I a s taktickými údaji z NW; větší foto / US Army

Součástí SPS je i balistické tričko BCS (Ballistic Combat Shirt), ochrana pánve BPP (Blast Pelvic Protector) a pasu (balistický bojový opasek). BCS chrání zejména ruce, ramena, krk a horní část trupu proti pistolovým nábojům ráže 9 mm a šrapnelům. BCS nahrazuje objemné ramenní chrániče, které byly s IOTV zavedeny během irácké války, jako reakce na široké nasazení improvizovaných výbušných zařízení (IED).   

Vizuálně a technicky nejzajímavější částí SPS je přilba IHPS, která u americké armády nahradí přilby ECH (Enhanced Combat Helmet). Přilbu IHPS vyrábí společnost 3M, resp. její dceřiná společnost Ceradyne.


MSV; větší foto / US Army

Výhodou IHPS je opět nižší hmotnost (při zachování stejné ochrany, resp. ještě větší; viz dále), kompatibilita s ENVG-B a střeleckými sluchátky, a také snadné uchycení taktického vybavení.

Na IHPS je možné umístit také ochranné hledí, obličejový štít nebo ochranu uší. Boční montážní kolejnice pro uchycení taktického vybavení navíc drží na přilbě bez použití šroubů. Současné přilby totiž mají otvory pro uchycení kolejnic, což oslabuje balistickou ochranu. ECH má typicky dva otvory na každé straně. Nicméně IHPS má přesto jeden otvor na čele, a to pro upevnění úchytu pro brýle pro noční vidění.

Původní (první generace) IHPS sice nabízí stejnou balistickou ochranu jako ECH, ale údajně až o 100 % větší ochranu proti tupým nárazům, tedy ochranu, která řeší zejména to, jakým způsobem je rozptýlená energie dopadnuvší střely. Přilba totiž může zastavit střelu, ale vlivem silného nárazu voják utrpí traumatické poranění mozku nebo poranění krční páteře.


IHPS; větší foto / US Army

Mimochodem již ECH má působivou balistickou ochranu. Na jaře byl americkou armádou medializován incident, kdy ECH zastavila střelu vypálenou z AK-47, údajně pouze z několika metrů. Samozřejmě lze polemizovat, pod jakým úhlem střela přilbu zasáhla a o jaký typ střely šlo, nicméně ECH svou funkci splnila. 

Přilba IHPS je sice o něco větší než EHC, ale váží o něco méně. Hmotnost (střední velikost) IHPS je 1,36 kg, a původně (viz dále) šlo na IHPS umístit další přídavný krunýř o hmotnosti 0,91 kg. Krunýř je určen pro operace ve městě nebo kdekoliv, kde je zvýšené riziko působení nepřátelských sniperů.    

První IHPS získala na jaře letošního roku 82. výsadková divize, přitom se původně počítalo s dodávkou přileb až v roce 2020. Výsadkáři rovněž dostali ostatní části SPS, včetně nových balistických brýlí.


Původní IHPS (první generace) s balistickým krunýřem a obličejovým štítem; větší foto / US Army

Přilby IHPS s obličejovým štítem již několik měsíců používají vojáci v Afghánistánu. Armáda před pár dny medializovala incident, kdy na „topgunnera“ v obrněném vozidle zaútočil rozvášněný dav. Z davu vyletěla cihla, která vojáka zasáhla do obličeje, ale voják měl naštěstí IHPS s obličejovým štítem. Nicméně většina vojáků čelní štít nepotřebuje a nebude používat.

Vývoj IHPS ale neskončil a již nyní je k dispozici výrazně pokročilejší IHPS druhé generace. Tuto novou přilbu v počtu 150 kusů nedávno získali vojáci z 1. pěší divize.

Díky novým výrobním procesům se podařilo snížit hmotnost IHPS o 40 % a zcela tak odstranit nutnost používání přídavného krunýře.

Zdroje: Military.com, Army.mil, 2

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Podkošilové balistické vesty GARED GS-150

„Neprůstřelná vesta" do každého šatníku! Tak by časem mohl znít slogan mnoha prodejců army vybavení ...

Výsledky studie uzavřené přilby HeaDS-UP

Americká armáda v rámci studie HEaDS-UP (Helmet Electronics and Display System — Upgradeable ...

SPS-TEP: Nová generace osobní balistické ochrany

Americké armádní laboratoře Maneuver Battle a výzkumné centrum PEO Soldier vyvíjí v rámci programu ...

Balistické přilby pro Armádu ČR

V poslední době se problematika výstroje a ochranných prostředků našich vojáků velmi často objevuje ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...