Iljušin Il-112V: Nástupce letadel An-26 se chystá na první let

První prototyp vojenského dopravního letounu Il-112V (0101) na montážní lince. / VASO

Vyvíjený ruský lehký dopravní letoun Iljušin Il-112V v ruské armádě nahradí letitá dopravní letadla Antonov An-26. Podle Alexandera Bykova, ředitele programu Il-112V ve firmě Iljušin, první letuschopný prototyp dokončil vibrační testy a na přelomu října a listopadu provede svůj premiérový testovací let.

Výroba Il-112V probíhá ve voroněžském leteckém závodě (VASO). Na produkci se podílí také Aviastar-SP dodávkami potahových panelů trupu, servisních krytek a dveří, a dalších více než 30 subdodavatelů. VASO kromě sériové výroby zajišťuje kompletaci dvou prototypů, jednoho pro letové zkoušky (0101) a jednoho pro statické a únavové zkoušky (0102).

První prototyp již prošel vibračními testy v Centrálním aerohydrodynamickém institutu v Žukovském. Podle Bykova testy dopadly dobře a letoun 0101 poprvé vzlétne na přelomu října a listopadu. Konec první etapy státních zkoušek je naplánován na rok 2019 a ten samý rok se do zkušebního programu zapojí první dva sériové stroje (0103 a 0104).

Ministerstvo obrany Ruské federace pro své vzdušně-kosmické síly nakoupí minimálně 100 letounů Il-112V s tím, že první sériové Il-112V převezme v roce 2020. Různé ruské vládní agentury do roku 2030 chtějí nakoupit nejméně 200 letounů tohoto typu, včetně civilní verze Il-112T.

Letoun v ruském letectvu nahradí především dopravní An-24 a An-26. Letectvo stále papírově vlastní zhruba 200 letounů An-26, z toho okolo stovky antonovů provozuje aktivně. Podle nedávného vystoupení ruského minsitra obrany Sergeje Šojgy však 80 % letounům An-26 končí v roce 2030 technická životnost a je tedy nutné přijmout náhradu v podobě Il-112V.

Výrobní podnik VASO investoval do montážní linky 1,3 miliardy rublů (441 milionů Kč), což umožní od roku 2020 vyrábět až 24 letadel Il-112V ročně. Je důležité dodat, že Il-112V je vyroben výhradně z ruských součástek a dílů.

Přípravné práce na projektu Il-112V byly spuštěny již v roce 1994 a konstruktéři při jeho vývoji zúročili poznatky získané z vývoje dopravního letounu Il-114. Vývoj Il-112V však provázejí od samého počátku technické a finanční problémy, a také mnohaletá zdržení:

V květnu 2003 si Il-112V vybralo jako náhradu za An-26 ruské vojenské letectvo. Ekonomická krize však omezila státní financování programu a v roce 2010 ruské ministerstvo obrany oznámilo firmě Iljušin, že si má nadále hradit vývoj Il-112V z vlastních zdrojů.

V květnu roku 2011 přišla pro program Il-112V další rána ‒ ruské ministerstvo obrany Ruska se rozhodlo od plánovaného pořízení Il-112V upustit ve prospěch nákupu ukrajinských transportních strojů An-140T.

Ministerstvo obrany odebralo devět An-140T, ale po ruské anexi Krymu došlo k ochlazení vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou a nakupování An-140T začalo být v Rusku nežádoucí. Do popředí se tak znovu dostalo dokončení vývoje Il-112V.

Problémy s vývojem, včetně silně kritických článků v ruském tisku, však pokračují dodnes. S poslední závažnou kritikou přišel v červenci ruský deník Vzgľjad. Podle deníku, který se odvolává na zdroje „blízké generálnímu štábu“, přetížení prvního vyrobeného letounu je až 40 % (tři tuny), místo povolených 10 % ‒ letoun je jednoduše příliš těžký.

Generální ředitel Iljušin Alexej Rogozin přiznal zpoždění, ale zprávy o konci programu dementoval: „Technika takového výpočtu [40 % - pozn. red. ] je překvapivá. Existuje přetížení, ale mnohem menší. V tomto okamžiku jsme přijali opatření a podnikáme poměrně aktivní akce zaměřené na snížení hmotnosti na stanovené hodnoty. Jsem si jistý, že tento úkol splníme.“

„Jedná se o zcela nový letoun. Samozřejmě, že aktuální stav celého leteckého průmyslu se projevuje při jeho výrobě,“ dodal Rogozin s tím, že firma Iljušin má problém především se subdodavateli jednotlivých dílů.


Reportáž ruské televize z návštěvy podniku VASO místopředsedy Ruské federace pro vojensko-průmyslový komplex Jurije Borisova.

V každém případě v průběhu vývoje došlo k nárůstu maximální vzletové hmotnosti letounu z 19,7 tun na 21 tun a výkon použitých motorů TV7-117ST (2× 2059 kW) se stal nedostatečný. Výsledkem je pokles nosnosti z 6000 kg (jak schválilo ruské ministerstvo obrany) na 5000 kg a pokles doletu s maximálním zatížením z 3000 km na 1200 km (2400 km s 3500 kg nákladu).

Díky málo výkonným motorům navíc Il-112V nebude moci na své palubě přepravovat více než 50 vojáků, 26 výsadkářů nebo 23 raněných na nosítkách. Z tohoto důvodu se výhledově pro Il-112V počítá s perspektivním motorem VK-3500 (2× 2570 kW), který však zatím není k dispozici.

Program lehkého dopravního letadla Il-112V ukazuje na tristní stav ruského leteckého průmyslu, především toho dopravního. Firma Iljušin se doslova „pere“ s vývojem lehkého Il-112, přitom musí dokončit vývoj mnohem složitějšího středního proudového dopravního letadla Il-76MD-90A (vývoj také stíhají závažné problémy) a spekuluje se dokonce o vývoji nástupce těžkých An-124.

„Smlouva na dodávku 38 vojenských dopravních letadel [Il-76 - pozn. red. ] do Číny je přerušena. Dodání dvou Il-76MF do Jordánska bylo provedeno s významným zpožděním. Projekt Il-214 / MTA [střední dopravní letoun - pozn. red.] selhal. Program obnovy výroby Il-76 je zcela mimo kontrolu. Jediné letadlo [Il-76 - pozn. red.] v testovacím provozu vykazuje velmi nízkou provozní spolehlivost. Existují velmi velké obavy z vývoje Il-112V. Pokud společnost nedokázala za deset let obnovit výrobu Il-76, jaké jsou šance na úspěch při oživení složitějších a v zahraničí navržených An-124, pro které neexistuje ani žádný motor?“ nebere si s firmou Iljušin servítky ruský vojenský analytik Ruslan Puchov, šéf moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of Strategies and Technologies) a člen Veřejné rady ruského ministerstva obrany.

V každém případě ruské letectvo nutně potřebuje nahradit flotilu svých stárnoucích dopravních letadel a zdá se, že vlastními silami to nezvládne. Nákup západních letounů je mimo realitu, takže nebude překvapením, pokud v ruském letectvu v příští dekádě uvidíme létat čínská dopravní letadla jako Shaanxi Y-9 nebo Xian Y-20.

Zdroj: Ruslet, TASS, Vzgljad
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Chramčichin: Klauni z NATO nás neohrozí, hrozba je Čína

Aleksandr Chramčichin, zástupce ředitele moskevského Ústavu politické a vojenské analýzy, v článku ...

Bojové vozidlo Kurganěc-25 se chystá na vojskové zkoušky

V letech 2019 až 2021 ruská armáda získá neurčitý počet prototypů bojových vozidel Kurganěc-25. ...

Letoun L-159T2 pro českou armádu absolvoval první let

První z letounů L-159T2 pro Vzdušné síly Armády ČR úspěšně zvládl zálet. První let nového ...

KC-Z: Stealth tankery pro americké letectvo

Americké letectvo (USAF) rozvíjí v rámci programu KC-Z koncept „neviditelných“ vzdušných tankerů. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KóĎA
  20:25 18.10.2018

  Logik: jenom poznámka - "střílet rakety" bylo zaměření TU-95 už od verze "K" - to je konec 50. let. Byť bylo možné i použít i konvenční bomby.

  Logik: jenom poznámka - "střílet rakety" bylo zaměření TU-95 už od verze "K" - to je konec 50. let. Byť bylo možné i použít i konvenční bomby.

 • logik
  19:12 18.10.2018

  Kóďa:
  Sice měl trup stejně dlouhej, ale bylo natom letadle úplně jiný vybavení, letadlo mělo jiné poslání (místo shazování bomb střílet rakety), uvnitř trupu zmizela většina ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kóďa:
  Sice měl trup stejně dlouhej, ale bylo natom letadle úplně jiný vybavení, letadlo mělo jiné poslání (místo shazování bomb střílet rakety), uvnitř trupu zmizela většina palivových nádrží, čímž se tam uvolnilo poměrně dosti místa atd....
  Všechny zdroje se shodují, že MSko je daleko blíž 142, než původnímu medvědovi. Ono není divu, vždyť to je konstrukce 30let od původního medvěda.

  Jestli nevěříš, tak si zkus přečíst na rusletu o medvědovi a jeho předchůdcích. To, v čem se u každého změnil trup oproti jeho předchůdci je tam popsané poměrně slušně.

  Jinak fakt nevím, jak z tohodle obrázku (taky jsi sem mohl dát přímý odkaz):
  http://aviadejavu.ru/Images6/M...
  kde jediný, co je z konstrukce trupu pořádně vidět je rotační závěsník, což je právě to, co první Medvědi neměli, chceš posuzovat shodnost konstrukce.
  Nevidíš tam konstrukci kostry, použitý materiály, tvar výstuh či přepážek, nic. Jediný, co je tam pořádně vidět, je tvar "okýnek na kapotě", což je pro konstrukci trupu fakt podstatný. Podle takovýdleho posuzování je Škoda 100 a Škoda 100R naprosto jiný auto...

  Nebo jsi to myslel tak, že tam tu podobnost nevidíš, protože z toho obrázku nic vidět nejde? :-) :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  18:38 18.10.2018

  logik: jo, jo. Sovětský letec byl zocelen - zcela ignoroval fyziologické potřeby člověka během extrémně dlouhých letů...

  TU-95MS měl +- stejně dlouhý trup jako TU-95. TU-142 o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: jo, jo. Sovětský letec byl zocelen - zcela ignoroval fyziologické potřeby člověka během extrémně dlouhých letů...

  TU-95MS měl +- stejně dlouhý trup jako TU-95. TU-142 o něco delší (vložením jednoho segmentu). Takže ty schémata se asi moc neliší od původní verze - stavbou trupu.

  Ale nechám toho, nekonečnými kolečky s tebou v hlavní roli je AN plné :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:55 18.10.2018

  Kóďa: jo, po stránce aerodynamiky a pohonu skončila evoluce u T85. Pro požadovaný výkony bylo prostě potřeba "něco novýho" a to Tupolev dokázal (byť napotřetí) dosti geniálně - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kóďa: jo, po stránce aerodynamiky a pohonu skončila evoluce u T85. Pro požadovaný výkony bylo prostě potřeba "něco novýho" a to Tupolev dokázal (byť napotřetí) dosti geniálně - akorát se trefil do špičky možností tehdejšího Ruského průmyslu.
  Ale aby konstrukci urychlil, tak trup, kterej předchozí typy nelimitoval, tak přejal a modifikoval. Není to "to co dělá letadlo letadlem", a šípové křídlo i turbopropy byl kvalitativní skok úplně někam jinam, proto když se mluví o letadlu jako o celku, tak se mluví o nové konstrukci. Když jde člověk víc do podrobností, tak ale už to tak jednoduché není.

  Oba Tebou postované "plány" letadla se pak týkají T-95MS, teda konstrukce z 80-tých let, která mezi tím prošla několika modifikacemi, z toho dvěma většíma: Tu-95 => Tu-142 => Tu-95MS.

  A co se týče toalety, tak ta fotka opět pochází opět z MSka, nikoli z původního medvěda, takže nic nedokazuje. Tu absenci toalet v původním Tu-95 jsem ověřoval z několika zdrojů. Ale samozřejmě nemůžu úplně vyloučit, že ty zdroje od sebe neopisovaly, doložený to nějakým primárním zdrojem (fotografií či svědectvím pilota) nemám.

  Mikojan:
  To porovnání tady už bylo a pro Il-112 nedopadá příliš dobře. Např. CASA má o 30km větší cruise speed při ne o málo slabších motorech, o 1,5km větší dostup (limitace 7.6km pro Il-112 znamená potenciální nemožnost "nadletět manpady", o přelítávání Himalájí nemluvě).
  Přitom Casa uletí 3700km s 6tunama, zatímco Iljušin se stejným nákladem jen 1000km.

  Ono není divu, že ten projekt byl zrušenej, a teprv po anexi Krymu, kdy ruská armáda ztratila šanci na akvizici An-132 (tak i čehokoli západního, ale to je otázka, jestli by byla vůle koupit a prodat vojenská letadla i před Krymem), tak ho obnovili.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  11:54 18.10.2018

  Páni, myslím, že článok je o Il 112V a nie o vývoji strategických bombardérov v ZSSR a USA.
  Toto lietadlo môžete porovnávať s C27J Spartan alebo CASA 295M.

  Páni, myslím, že článok je o Il 112V a nie o vývoji strategických bombardérov v ZSSR a USA.
  Toto lietadlo môžete porovnávať s C27J Spartan alebo CASA 295M.

 • KóĎA
  09:37 18.10.2018

  Logik: Jefim Gordon ve své knize stran sovětského strategického letectva píše o TU-85 jako o slepé vývojové uličce s tím, že je potřeba vyprojektovat nové letadlo pro novou dobu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: Jefim Gordon ve své knize stran sovětského strategického letectva píše o TU-85 jako o slepé vývojové uličce s tím, že je potřeba vyprojektovat nové letadlo pro novou dobu. Nic o evoluci.

  Já koukám na tento odkaz https://forums.eagle.ru/showth... podobnost prostě nevidím.

  Hilton to sice není, ale hajzlík Medvěd má https://www.google.com/search?...

  Ostatně při jeho použití by to bez něj nešlo :-)

  TU 142 (a z něho vycházející TU-95MS) měl přepracovaný trup kvůli objemu vezeného zařízení. Sověti halt nebyli mistři miniatur.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:37 17.10.2018

  fenri:

  Svůj názor jsem podpořil třemi odkazy, z toho jeden byl česky - z Rusletu. Cheš tvrdit, že autor Rusletu ví hovno? Prosím odpověz.
  Druhé dva byly pravda anglicky: jeden ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:

  Svůj názor jsem podpořil třemi odkazy, z toho jeden byl česky - z Rusletu. Cheš tvrdit, že autor Rusletu ví hovno? Prosím odpověz.
  Druhé dva byly pravda anglicky: jeden od člověka, který vystudoval letectví a jeho profesí je publikovat o letadlech. Třetí byl od Anthony Tucker-Jonese, člověka, co byl v Britské rozvědce, jeho profesí bylo získávat informace o sovětských zbraních, a napsal přes deset monografií týkajících se military tématiky. Ten také ví hovno?

  A člověk, který jediný odkaz na dané téma sehnal českou wiki, z které citoval na první pohled nesmysly, to okomentuje takto:
  "Vždycky vytáhne citát nějakého anglicky píšícího logika, který o tom ví stejné hovno, "

  Takhle lhát a snižovat dodané zdroje, když už na svou podporu nedokážeš žádné sehnat, je dosti ubohé.

  ===

  Co se týče vnitřního uspořádání, tak
  B29 má kabinu, v prostoru před křídly, jde je jedna pumovnice v prostoru za křídly je druhá pumovnice, pak přetlaková kabina pro "radarčíka" a střelce a v ocase zadní střelci.
  T-80 měl v podstatě stejné uspořádání, jako B-29 jen prodloužil pumovnice a přesunul radarčíka dopředu do nové větší kabiny, v středním přetlakovém prostoru zůstali střelci.
  T-85 dále prodloužil obě pumovnice.
  T-95 měl šípové křídlo, tedy se centroplán musel v trupu posunout dopředu, aby bylo zachováno centrum vztlaku. Tupolev tedy vyměnil segment centroplánu se segmentem přední pumovnice, což vedlo k přirozenému spojení přední a zadní pumovnice a vzniku jedné velké. Aby ušetřil váhu, použil Tupolev dálkově ovládané zbraňové stanice a proto mohl vypustit střední přetlakovou kabinu. Zůstala jen zadní přetlaková kabina v ocase.
  Za povšimnutí také stojí, že zrušením prostřední přetlakové kabiny přišla posádka o "zázemí" včetně záchodů.

  zdroje - online např. ruslet., trup B-29 lze vidět např. tady
  http://readingrat.net/b-29-sch...

  Fakt na tom nevidím nic, co by haprovalo nebo ukazovalo na jinou konstrukci, naopak je na těch typech krásně vidět jak evoluce postupně ten trup natahovalo do konečné délky.

  Ono o tom, že je to dědictví po B-29, mluví i samotný průměr trupu. Veškeré podobné "originální" konstrukce takto velkých letadel z té doby (B-36, B-52, M-4) mají průměr trupu větší, takto malý průměr už je evidentně váhově nevýhodný.

  PS: A jestli Tě zajímá, proč hledám informace v angličtině, tak čistě proto, že v češtině jich je málo, a dosti často zkreslené - jak sis i sám naběh s tou wikipedií....
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:46 17.10.2018

  Jen aby to nezapadlo, o čem je spor...
  Logik 15.10. v 19:09 "Tvrdit, že to je B-29 je teda více než přehnané, ale ta letadla mají k sobě dosti blízko."
  To "dosti blízko" je 3x ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen aby to nezapadlo, o čem je spor...
  Logik 15.10. v 19:09 "Tvrdit, že to je B-29 je teda více než přehnané, ale ta letadla mají k sobě dosti blízko."
  To "dosti blízko" je 3x těžší letadlo s dvojnásobnou rychlostí a s NAPROSTO jinou aerodynamikou...

  Czertik téhož dne:
  "To ze tu-95 nedokaze proniknout pvo narozdil od b-2, neni problem b-2 ale prave tu-95. nebo skutecne me tu napis v cem se role raketonosice b-2 a tu-95 tak zasadne lisi, ze neni pravza ze b-2 ma stejknou roli jako tu-95."
  Vtip je v tom, že B-2 není primárně raketonosič. Tedy stroj, který se pro neschopnost či vysokou míru rizika nesnaží proniknout PVO a útočí z odstupu (nyní zpravidla 1000 km+). Všechny technologie B-2 jsou určeny k tomu, aby naopak PRONIKL PVO. Kdyby byl raketonosič, nebude mít schopnost nosit 15tun těžké bomby. Nebude mít mraky prostředků k obraně před PVO. Nebude se snažit být neviditelný pro PVO... Ano, umí nosit rakety. Ale to umí i B-52 či B-1B. Kouzlo a jediný důvod, proř byl Spirit vyvíjen je v tom, že pronikne tam, kam se B-52 či B-1B nedostane - tedy nad území protivníka. Tu-95 tuto ambici ani náhodou už dekády nemá a ani mít nemůže. Prostě jeho účel je ZCELA jiný. Čili tvrzení, že úkolem Tu-95 je pronikat cizí PVO je nesmysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:17 17.10.2018

  Czertik: dám vám radu - nemávejte čísly, která dokazují, že nemáte pravdu.
  Vaše porovnání Spitfire Mk.I vs. Mk. 24:
  Rozdíl ve výkonu:
  770 vs. 1770 kW. Ve srovnání s B-29 vs ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: dám vám radu - nemávejte čísly, která dokazují, že nemáte pravdu.
  Vaše porovnání Spitfire Mk.I vs. Mk. 24:
  Rozdíl ve výkonu:
  770 vs. 1770 kW. Ve srovnání s B-29 vs Tu-95 je to rozdíl zanedbatelný. B-29 má 6650 kW max., Tu-95 má 44 128 kW!!! Tedy u Spitfire došlo k nárustu výkonu o cca 130%, zatímco u Tučka o 560%! Vidíte ten BRUTÁLNÍ rozdíl ve výkonu? Co hmotnost?
  U Spitfiru se ani nezdvojnásobila, u Tůčka je 3x vyšší. A tak by se dalo pokračovat. Velikost nosné plochy atd. Argument o určení neobstojí. B-29 byl navržen od počátku jako bombardér a s adekvátně terzně tuhou konstrukcí. I Tu-95 byl bombardér. Přesto rozdíl v namáhání konstrukce mezi B-29 a Tu-95 je větší, než u první a poslední verze Spitfiru. Proč? Protože to letadlo je 3x těžší, létá 2x rychlejí, nemluvě o mnohem větších rozměrech (páka).

  Kóda: B-29 má tři prostory (příď, prostředek s plechy a střelci a zadní střelec). Tu-95 má dva (a proto je jeho trup stejný). Ve předu skoro vše, vzadu zadní střelec a operátor dolní věže).

  K Logikovi to nemá cenu. Vždycky vytáhne citát nějakého anglicky píšícího logika, který o tom ví stejné hovno, ale myslí si, že když je to anglicky, tak za:
  A.) tomu rozumí jen on
  B.) když je to anglicky, musí to být pravda, i když bude text tvrdit, že je Slunce černé a hranaté.

  Logiku když víte prd o oboru, je zbytečné házet citáty na stejné "borce", jako jste sám. Nepotřebujete anglické či americké citace k tomu, bayste se podával na řezy trupů B-29 a Tu-95 a zjistil, že kromě rozměrů, tvaru, namáhání, rozložení zatížení vám hapruje i vnitřní uspořádání. A ano, najdete společné prvky. Jako mezi většinou letadel té které éry. Jedna věc je citát nějakého DOJMU a druhá věc jsou čísla a nákresy.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  19:20 17.10.2018

  Czertik: já od začátku narážel na, dle mého názoru, poněkud přehnané představy o naší velkoleposti. Ale jinak se v podstatě shodujeme. Já souhlasím s tím, že tu byli šikovní lidi, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: já od začátku narážel na, dle mého názoru, poněkud přehnané představy o naší velkoleposti. Ale jinak se v podstatě shodujeme. Já souhlasím s tím, že tu byli šikovní lidi, nadějné projekty. Jenze to, co vznikalo, bylo na samé hranici možného. Průmysl jako celek měl vybavení na dob Rakousko-Uherska, takže zvládal produkovat ve velkém dřeváky, na moderní konstrukce už neměl síly. O motorech ani nemluvě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  14:18 17.10.2018

  dany
  v uplne prvnim priskeku si psal o naivite nejakych cechu, kteri si mysli o tom ze by ceske letectvo dokazalo obstat orpti lw, v diskuzi o stavu prumyslu se to zvrtlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dany
  v uplne prvnim priskeku si psal o naivite nejakych cechu, kteri si mysli o tom ze by ceske letectvo dokazalo obstat orpti lw, v diskuzi o stavu prumyslu se to zvrtlo pozdeji.
  A k te diskuzi o ceskem prumyslu - rek bych ze pravda je tak nejak mezi tim co tvrdite oba.
  Mas pravdu v tom, ze co se tyka pripravenosti ceskeho prumyslu vyrabet celokovova letadla byl na tom dost spatne (hlavne diky sleposti politiku a byt co nejmene zavisli na dodavkach materialu ze zahranici - hliniku), ale logik ma pravdu v tom, ze kdyz na to prislo, tak inovacni/konstukci schopnosti cekemu prumyslu nechybely, jen holt nebyl cas na to, aby se novinky zavedly do vyzbroje.
  Jen urcite prvky - jako treba zatahovaci podvozek nebo ve vzduchu stavitelna vrtule by cesky prumysl dodal az ve 40 misto 39.

  Protoze kdyz se podivas na celkovy technologicky stav letecva csr v 38, nebylo na tom zas at zak katastrofalne. Podivej se na britanii - u ni v 38 slouzili jako stihacky prakticky bez vyjimky dvoulosniky, jednoposnych hurricanu bylo velmi malo, tusim snad jen 40 kusu, na kterych se piloti teprve trenovaly.
  To ze britove dokazali za rok prakticky kompletne prezborjit na jendoposniky ukazuje jak na to, ze jejich prumysl byl zcela pripraven na celokovove jednoposniky, tak i na silnou motivaci.
  Je skutecne velmi tezka otazka otazka jak by si vedl cesky prumysl, kdyby ten 1 rok navic dostal.
  byl by zcela prezbrojen, nebo by zsutal tak nejak na pul, ci jeste hure ?

  A nejsem si jist platnosti toho tvrzeni ze by cesky prumysl nedokazal dodat letouny ktere by odpovidaly soucanym pozadavkum - viz b-35, resp b-135. Ten soudobym pozadavkum odpovidal, byt zkusenosti ukazaly ze byl podmotorovany a vykonejsi motor by jen tak k dispozici nebyl.
  A ostatni letouny taky nebyly papirove spatne.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:58 17.10.2018

  gagnut: Vždyť jsem psal, že B-29 už nosníky nemá, proč si vždycky přečteš jen půlku, která se Ti hodí, abys mohl dál nadávat?

  Ke zbytku: doložil jsem tři různé citace, které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gagnut: Vždyť jsem psal, že B-29 už nosníky nemá, proč si vždycky přečteš jen půlku, která se Ti hodí, abys mohl dál nadávat?

  Ke zbytku: doložil jsem tři různé citace, které tvrdí, že ten trup přejatý je. Na Rusletu máš dokonce napsáno, které konkrétně části trupu byly přejaty, kde došlo k přepracování (např. kabina) a kde došlo k prodloužení trupu mezi jednotlivými následující evolucemi.

  Tvůj jediný protiargument je dokolečka opakování, že to prostě nejde, kdy se zároveň opakovaně překrucováním či nepochopením toho, co jsem tvrdil, snažíš ze mne udělat blba. Omlouvám se, ale takováto "debata" nemá dále smysl.

  ===

  danny: Právě, že jsi to příliš nedemonstroval. Protože od obdržení licenčních výkresů do zavedení výroby ty časy prostě nejsou o tolik horší, než jinde. A konstrukce B-35, která byla srovnatelná s Bf-109 a podle některých zdrojů měla dokonce lepší vývojový potenciál, také nijak neukazuje na zastaralost českého leteckého průmyslu. Ale to už se točíme v kruhu.

  "(např. vývoj funkčního zatahovacího podvozku pro B-35 trval pět let)"
  Ano, ovšem v nejprve v zkriplené republice, které byly zbraně na nic, a později ve válce v obsazené zemi, kde to naprosto nemělo prioritu.

  "hlavně, ruční kusovou výrobu i sériových modelů, namísto výroby hromadné."
  Což jsi ovšem nijak nedoložil, a např. množství vyrobených B-534 - skoro 600 kusů za čtyři roky v mírové situaci, kdy navíc se vědělo, že typ bude muset být brzo nahrazen, o tom fakt nesvědčí. Např. Meserschmit (srovnávám výkon továrny versus továrny, Německo Bf-109 samozřejmě vyrábělo ve více továrnách) v roce 41 vyrobil ve válečné produkci 200 Bf-109. Je to tak nesrovnatelné?
  Stejnětak Tvé tvrzení vyvrací fotky z předválečných továren Avie, které se nijak extra neliší právě např. od těch německých.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  12:06 17.10.2018

  Czertik: vůbec jsem se nebavil o čs letectvu versus lw, ani o situace za války. Mluvil jsem o zastaralosti čs. leteckého průmyslu vs. svět před válkou.

  To jsem demonstroval na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: vůbec jsem se nebavil o čs letectvu versus lw, ani o situace za války. Mluvil jsem o zastaralosti čs. leteckého průmyslu vs. svět před válkou.

  To jsem demonstroval na neschopnosti zavést rychle do výroby licenční typ, natož vyvinout vlastní, který by splňoval soudobé standardy.
  Dále na nezvládnutí tehdy již běžných technologií (např. vývoj funkčního zatahovacího podvozku pro B-35 trval pět let) a hlavně, ruční kusovou výrobu i sériových modelů, namísto výroby hromadné.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  08:19 17.10.2018

  Nemáte někdo nějaké info o rozložení přetlakových částí trupu u TU-95? U B - 29 je to celkem snadno dohledatelné, ale u Medvěda tápu. Navíc se mi podle řezů nezdá, že by měl ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemáte někdo nějaké info o rozložení přetlakových částí trupu u TU-95? U B - 29 je to celkem snadno dohledatelné, ale u Medvěda tápu. Navíc se mi podle řezů nezdá, že by měl ten dlouhý úzký průlez mezi přetlakovou kabinou posádky a kabinou střelce.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  08:00 17.10.2018

  Logik
  Placate sa v tom ako ryba v blate. Pri pološkrupinovom trupe nie je žiadna NOSNÁ kostra žiadne nosníky. Keď uprednostnujete anglické výrazy tak ho tvorí stressed skin, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik
  Placate sa v tom ako ryba v blate. Pri pološkrupinovom trupe nie je žiadna NOSNÁ kostra žiadne nosníky. Keď uprednostnujete anglické výrazy tak ho tvorí stressed skin, frames, stringers a intercostals. Proste opať diskutujete o niečom o čom nemáte potuchy a prekladáte to odkazmi na články rovnakých nadšencov ako ste vy. Ktorý si niečo na webe zrešeršovali niečo niekde započuli a niečo si domysleli.
  Proste tvrdiť že Tu-95 má predlžený trup prebratý z B-29 je nezmysel. Pre vašu informáciu ano dopravné lietadlá majú rozne dlžkové varianty, ale tie sa spravidla odvodzujú od strednej dĺžky.Tak k trupu napríklad B737-300 pridali jednu myslím 50 palcovú sekcie pred krídlo a jednu za krídlo a vznikol B-737-400, odobrali z neho také isté sekcie a vznikol B-737-500. A keď poletíte niekam na dovolenku a uvidíte niekde B737-400 prezrite si spodnú časť trupu za krídlom určite bude zvlnená alebo opravovaná dablérmi a to je predlžený len asi o 2,5 m bez zvýšenia výkonov.
  Takže predlžovanie trupu o nejakých 60%, obrovský nárast výkonov a hmotnosti, iné rozmiestnenie pretlakových priestorov, pumovníc inštalácie šípového krídla a stabilizátorov, ktoré prenášajú úplne iné zaťaženia - určite je to predĺžená B-29.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  23:10 16.10.2018

  dany
  K ww2 a ceskemu letectvu vs luftwafe.
  Ano, nas ejrychlejsi stroj byl z ruska..a co to dokazuje ?
  Dam ti jednoduchou otazku - zkomplikovalo POLSKE letectvo dle tebe zivot ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dany
  K ww2 a ceskemu letectvu vs luftwafe.
  Ano, nas ejrychlejsi stroj byl z ruska..a co to dokazuje ?
  Dam ti jednoduchou otazku - zkomplikovalo POLSKE letectvo dle tebe zivot luftwaffe ?
  Ano/ne.
  A ted si vezmi ze cesi - pres obecnou zastaralost - meli pocetnejsi a ve stihackach i vykonejsi , letectvo, a dokonce i v lehkych bombarderech (vykonove) , prave diky tomu ruskemu stroji.
  byt ano, pro ceske letectvo byla velka nevyhoda tvar republiky, kdezto u polaku to velky problem nebyl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  22:34 16.10.2018

  Vidim, ze sem stvoril monstum a lidi to stale bavi :), tak sem taky prispeju.

  fenri
  "natahování trupu i zvyšování hmotnosti a únosnosti je skutečně běžné, ALE o 300%?? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vidim, ze sem stvoril monstum a lidi to stale bavi :), tak sem taky prispeju.

  fenri
  "natahování trupu i zvyšování hmotnosti a únosnosti je skutečně běžné, ALE o 300%?? Blázníte? Máte pravdu, že jsem napsal špatně délky trupů, ale jinak píšete úplné nesmysly. B-29 vážil max. 62 tun. Tu-95 váži 188 tun! Tučko se pohybuje bezmála dvojnásobnými rychlostmi. Chcete tvrdit, že tyto síly zvládá v podstatě stejný trup?"

  muzu sem dat jeden konkretni priklad ?

  spitfire mk1.

  vykon motoru 770 kw
  max rychlost 582 km/h
  hmotnost prazdna 1,953 kg
  hmotnost startovni 2,692 kg
  bojovy dolet 680 km

  spitfire mk f 24

  vykon motoru 1,771 kw
  max rychlost 731 km/h
  prazdna hmotnost 3,247 kg
  startovni hmotnost 4,490 kg
  bojovy dolet 627 km

  I kdyz jiste, spitfire nam nijak radikalne rozmerove narostl.


  Ted si porovnejme rusty vykonu u spitfiru a tu-4 a tu-95. stale ses presvedcen o tom, ze neni mozny vyraznu rust vykonu v ramci EVOLUCE jedne konstrukce, a ze to musi byt uplne nova ?
  a troufam si rict, ze nasobky pretizeni/zatizeni stihacky museji zvladat vetsi nez bombardery.


  a specialne pro tebe znova opakuju an-132 je jen evoluce an-32, kdezto z tu-4 na tu-95 je daleko radikalnejsi evoluce (pres tu-85) - se zcela novou konstukci - kridlem.
  Nikdy a nikde sem netrvil ze an-132 je nova konstukce.
  I kdyz, skutecne promin, ze sem to kridlo predtim pocital jen mezi prirozenou evoluci (prechod z primeho na sipove kridlo se del v te dobe u uplne kazdeho letounu, bez vyjimek).
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:08 16.10.2018

  To je fakt nepochopitelné, že jsem kupodivu myslel to, co se pokrývá plechem, tedy "lidově" kostru letadla?
  Anebo je Tvým cílem bazírovat na správném názvosloví, abys mohl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je fakt nepochopitelné, že jsem kupodivu myslel to, co se pokrývá plechem, tedy "lidově" kostru letadla?
  Anebo je Tvým cílem bazírovat na správném názvosloví, abys mohl demonstrovat převahu a chceš slyšet přepážky, výztuhy (asi přesněji podélníky? jsem spíše kamarád anglické terminologie), nosníky (ty asi B-29 už nemá, když budeme přesní a budem je rozlišovat) atd...?
  Nebo co je cílem Tvé otázky?

  btw., todle už nechci tvrdit jistě, ale odhadem bych řekl, že při zvyšování nosnosti letadla bude v trupu růst právě spíše normálové napětí, než střih, což je právě záležitost té "kostry" a nikoli potahu. Ale v tomdle, jestli tomu tak není, se rád nechám poučit, konstrukci v praxi nedělám a jen sem k tomu trochu přičich.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  19:53 16.10.2018

  logik
  tak mi ako blbovi vysvetlite aký noskńý systém obalený plechom ste mal na mysli?
  Lebo inak si skutočne musím myslieť že ste blb.

  logik
  tak mi ako blbovi vysvetlite aký noskńý systém obalený plechom ste mal na mysli?
  Lebo inak si skutočne musím myslieť že ste blb.

 • logik
  18:59 16.10.2018

  gagnut: Ani nevím, jestli to mám komentovat. Asi je to zbytečné, ale stejně se pokusím.

  To, co píšeš jsem již jednou komentoval. Např. to, že neargumentuji konstrukcí křídla, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gagnut: Ani nevím, jestli to mám komentovat. Asi je to zbytečné, ale stejně se pokusím.

  To, co píšeš jsem již jednou komentoval. Např. to, že neargumentuji konstrukcí křídla, ale obecně konstrukcí (která se obecně může kupodivu týkat i křídla, ale z odkazů je jasně patrné, že nejen křídla). Stejně jako jsem vysvětlil, proč jsem interpretoval nosný systém v citaci tak, jak jsem ho interpretoval - protože jinak by ta citace byla buďto nesmysl, nebo nepravda - a já se narozdíl od vás snažím pochopit to, co druhý tvrdí, tak aby to nesmysl a nepravda nebyla, a nehledám jakoukoli terminologickou nepřesnost, abych s ní druhého mlátil po hlavě.
  I jsem dokonce uznal, že to nebyla příliš dobrá interpretace, (tedy že redukovat nosný systém u poloskořepiny jen na konstrukci nosníků není dobře, i když - opět viz odkaz - se to někdy dělá).

  O co se tedy tady snažíš? Mermomocí dělat z druhého blba, když Ti to v předchozím postu poněkud nevyšlo?
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:32 16.10.2018

  a já se furt divil, jak mohl OKB Tupolev projít vývoj Tu-22M. Už se nedivím..

  a já se furt divil, jak mohl OKB Tupolev projít vývoj Tu-22M. Už se nedivím..

 • gangut
  18:13 16.10.2018

  logik
  Takže trup Tu-95 podľa vás pochádza z B-29. Teraz argumentujete konštrukciou krídla. Tak mi neznalému skúste vysvetliť aký nosný systém obalený plechom má pološkrupinový ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik
  Takže trup Tu-95 podľa vás pochádza z B-29. Teraz argumentujete konštrukciou krídla. Tak mi neznalému skúste vysvetliť aký nosný systém obalený plechom má pološkrupinový trup Tu-95?
  Kým sa znovu zamotáte vo svojich bludoch, princípom pevnostnej konštrukcie je vytvoriť skriňový nosník,schopný prenášať ohybový a krútiaci moment. V jednoduchom pološkrupinovom krídle jeden tvorí spravidla vyztužený poťah plus predný a zadný nosník alebo zavetranie krídla a druhý predný nosník a nosný poťah nábežnej hrany. Pološkrupinová konštrukcia trupu tvorí jeden trubkový nosník,prípadne deleny podlahovým roštom na dva skrinové nosniky. Krásne vidieť na fotkách Aloha 243.
  Čiže pološkrupinový trup nemá žiadny nosný systém obalený plechom. Je to nosný "plech" vyztužený priečnymi a pozdĺžnymi výstuhami.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:49 16.10.2018

  gagnut: prosím, než příště začneš druhému nadávat, zkus si odkazovaný materiál přečíst pořádně. Když přistupuješ k problému s předem daným názorem, že ten druhej je blbej, tak Tě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gagnut: prosím, než příště začneš druhému nadávat, zkus si odkazovaný materiál přečíst pořádně. Když přistupuješ k problému s předem daným názorem, že ten druhej je blbej, tak Tě to jen zbytečně vede k omylům.

  V odkazech je termín "nosný systém" použit, takto: cituji
  1) "(podélný) nosný systém nosníkové poloskořepiny".
  Čili přesně tak, jak jsem ten termín pochopil i v oné citaci z wiki. O křídle a stabilizátorech se v tomto případě nemluví vůbec, jde o konstrukci trupu.

  2) "nosný systém stabilizátoru vodorovné ocasní plochy je tvořen hlavním a předním pomocným nosníkem. "
  Byť jde v tomto případě o konstrukci stabilizátoru, tak zde se tím nosným systémem evidentně nemyslí celý stabilizátor, ale pouze jeho nosníky. Tedy opět se termín týká "konstrukce" a ne "vztlaku".

  3) a v třetím odkazu: "skriňové krídlo (je) krídlo, ktorého nosný systém je vytvorený okrem iného nosným poťahom"
  Evidentně se opět mluví o konstrukčním systému "roznášení zatížení", a nikoli o systému na generování vztlaku. Pokud by zde nosný systém znamenal to, co tvrdíš, pak by - jelikož u každého křídla to, co generuje vztlak, je ve výsledku povrch křídla - každé křídlo bylo skříňové, Jelikož tomu tak není, tak se zde evidentně termín "nosný" vztahuje nikoli k vztlaku, ale ke konstrukci.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  17:07 16.10.2018

  Logik: myslím, že předválečný čs. letecký průmysl značně přeceňuješ. O pitomosti politiků a omezenosti velké části generality se není třeba rozepisovat. Ale ve třicátých letech už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: myslím, že předválečný čs. letecký průmysl značně přeceňuješ. O pitomosti politiků a omezenosti velké části generality se není třeba rozepisovat. Ale ve třicátých letech už nám dávno ujel vlak. Ano, bylo obdivuhodné, co místní machři dokázali na c.k. mašinách ještě vyrobit. Ale fachmanství před válkou už nemohlo konkurovat posunu v technologiích. Navíc je poněkud zavádějící rukodělnou malosériovou výrobu, která u nás probíhala, srovnávat s hromadnou výrobou, o které jsme, kromě Bati a pár čestných výjimek, neměli moc ponětí.
  Jen tak pro srovnání:
  DB-3F - od zahájení konstrukčních prací polovina r. 1934, schválení zařazení do výzbroje začátek 1936. Jen kvůli upřednostnění stávající produkce se první letadla dostávají k jednotkám až na počátku 1937.
  Pe-2 - požadavek zadán v létě 1938, zalétán v prosinci 1939. Druhá pol. roku 1940 běžela sériová výroba.
  Ale nemusím porovnávat jen se sověty. V Británii byla situace na politické scéně a ve vedení letectva naprosto stejná, jako u nás. Sydney Camm na podkladech, ze kterých později vznikl Hawker Hurricane, dělal na vlastní pěst. Takže když se konečně podařilo dokopat ministerstvo v září 1934 ke specifikaci F.36/34, dokázali dostat prototyp do vzduchu v listopadu 1935. Přesně o rok později jela sériová výroba.

  Takže ano. Neschopnost rozjet po roce a půl jednání o detailech obchodních podmínek ve věci licenční smlouvy, kdy samozřejmě probíhalo ověřování technické připravenosti domácího průmyslu atd... za rok a čtvrt licenční výrobu, považuji za fakt špatný výkon.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  15:36 16.10.2018

  logik
  Svojimi siahodlhými tirádami len dokazujete, že o tom viete ho... Vo vašich odkazoch sa hovorí o krídle a o stabilizátoroch.

  logik
  Svojimi siahodlhými tirádami len dokazujete, že o tom viete ho... Vo vašich odkazoch sa hovorí o krídle a o stabilizátoroch.

 • logik
  15:28 16.10.2018

  danny: jistě, protože politici to museli na někoho hodit. Když se ale koukneš, za jak dlouho to ty továrny reálně zvládali vyrábět, tak to zas takové zdržení evidentně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny: jistě, protože politici to museli na někoho hodit. Když se ale koukneš, za jak dlouho to ty továrny reálně zvládali vyrábět, tak to zas takové zdržení evidentně nebylo.

  Rozjet za rok a čtvrt sériovou výrobu není dobrý výkon? Rozjet sériovou výrobu Me-109 trvalo rok, tedy srovnatelnou dobu. A taky už měli předtím x let na přípravu a na "začátku toho roku" měli veškeré podklady pro výrobu.

  Stejnětak B-35. Objednána byla 36. 38 byl prototyp. Na to, že jsme ve stíhačích zaostávali, a dokázali jsme během dvou let udělat letadlo držící krok s Bf-109, to nebyl vůbec špatnej výkon, samotné Bf-109 vznikalo také dva roky, a to měli předtím Messršmiti praxi s několika předchozíma "cvičnejma typama".
  Hodnotit rychlost zavádění B-35 po Mnichovu pak nemá moc smysl.

  IMHO nic nenasvědčuje tomu, že by byl českej průmysl tak neschopnej. Jistě, měl své slabiny, ale na možnostech českého průmyslu dodávka B-35 nezkrachovala. Ta byla objednána pozdě. Stejně jako byly objednány pozdě SB-2, a jako bylo objednání Blochů MB-200 hašení požáru plivancem.
  To, že se zaváděním hliníkových slitin měly naše firmy problémy bude pravda, ale není to něco ve světě neobvyklého, s tím se potýkaly firmy všude, kde bylo třeba přejít na jinej systém výroby. U nás akorát se na ten systém přešlo pozdě, a to byla jednoznačně vina armády respektive politiků, že předtím preferovali neperspektivní konstruce. Náš průmysl dělal to, co po něm politici chtěli.

  PS: Jo, s těma vrtulema a motorem máš pravdu, to právě bylo jedno z příčin, proč B-71 přiletěly až když přiletěly.

  gagnut:
  Ono se to fakt někdy používá ve smyslu "nosníky" i v semiskořepinových konstrukcích - viz níž. Já se jen snažil té citaci dát nějaký smysl tak, aby aspoň nějak korespondovala s realitou. Ale máš pravdu, že to byla interpretace ne úplně šťastná.

  fenri, gagnut:
  Ad "nosný systém", tak jaksi v tomto je česká terminologie nejednoznačná a termín nosný systém se používá jak pro "to co generuje vztlak", tak i (byť řidčeji) i pro "konstrukci", viz např.
  http://dspace.vsb.cz/bitstream...
  nebo: https://hao.cz/letadla/klubova...
  https://terminologickyportal.s...
  (třeba "krídlo, ktorého nosný systém obsahuje len jeden nosník", "Nosný systém stabilizátoru vodorovné....", "Přepážky tvarově stabilizují podélný nosný systém")
  Jelikož zrovna křídlo je jedna z věcí, co se mezi Tu-4 a Tu-80 nemálo změnilo, takže pokud byl v citaci myšlen ten první význam, tak to z citace dělá o to větší kravinu. Co je tedy divného na tom, že jsem se snažil chápat to, co jsi postoval tak, aby to trochu smysl dávalo, a tedy jsem myslel, že se tím myslí "konstrukce letadla" jako v odkazech výše?

  Viz třeba Ruslet (i když v tom popisu je jedna dosti podstatná chyba, která se opakuje skrz celej ruslet):
  "- instalace modifikovaného křídla se zlepšenou aerodynamikou a zvětšenou plochou (ze 116,17 m2 na 173 m2). Zatímco střední část křídla letounu typu Tu-80 má vzepětí 4,5°, vzepětí vnějších částí křídla tohoto modelu činí 2,75°. Naproti tomu křídlo modelu Tu-4 mělo konstantní vzepětí 4°29° v celém rozpětí. Kromě toho křídlo tohoto modelu má zvětšenou hloubku v oblasti náběžné hrany v celém rozpětí, zvětšenou tloušťku vnějších částí (toho bylo docíleno vyvýšením části potahu na horní ploše), kuli zachování původního aerodynamického profilu, a odlišně tvarované koncové oblouky.
  "
  A řídící plochy byly předělané v podstatě všechny....


  fenri:
  Jak píšu Dannymu, to, že B-35 nebyla za Mnichova připravená není vina českých firem. Ty ji zvládli vyvinout za zcela standardní čas 2 roky. To, co byl v tomto případě problém byl datum objednávky, v 36tém bylo prostě pozdě.

  V podstatě zbytek Tvého postu je klasika: když už nemáš jak svůj názor obhájit, tak aspoň to co píše druhý překroutíš, aby ses měl čemu smát, takže na to nebudu reagovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  14:34 16.10.2018

  logik
  Ja viem, čo myslel nosným systémom. To čo nesie lietadlo vo vzduchu. Mňa zarazili vaše poznatky o konštrukcii lietadla, pretože pri pološkrupinovej konštrukcii trupu je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik
  Ja viem, čo myslel nosným systémom. To čo nesie lietadlo vo vzduchu. Mňa zarazili vaše poznatky o konštrukcii lietadla, pretože pri pološkrupinovej konštrukcii trupu je nosný práve ten plech, ktorým ste chcel niečo obalovať. Takže tak.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:38 16.10.2018

  logik: ve všech podrobnějších zdrojích, ke kterým jsem se dostal, tak byl vždy zmíněn pomalý náběh licenční výroby a problém se zpracováním hliníkových slitin, který se týkal i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: ve všech podrobnějších zdrojích, ke kterým jsem se dostal, tak byl vždy zmíněn pomalý náběh licenční výroby a problém se zpracováním hliníkových slitin, který se týkal i tebou zmiňované B-35 (její prototypy navíc do 1940 létaly s pevným podvozkem, protože vázl vývoj zatahovacího). Licenci na výrobu SB-2 získala Škodovka sice až v březnu 1938, ale tomu předcházely skoro dvouleté tahanice, kdy se, mimo jiné, intenzivně řešilo, jak vůbec zajistit výrobu. Ta nakonec byla rozdělena mezi Aviu, Aero a Letov, kde se dokonce ani rozjet nepodařila. První kus byl zalétán 21. července 1939, tedy rok a čtvrt po podpisu finální smlouvy. To fakt není v kontextu doby výkon, kterým by se jakýkoli výrobce mohl chlubit a svědčí o velkých porodních bolestech.
  Jinak konstrukční práce na zástavbě motorů HS 12 Ydrs, vrtule Letov proběhla taky v SSSR, ta první dodávka přišla již ve finální podobě. U nás se snad doplňovaly až přístroje a měnil ŠKAS za čs. vz. 30
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:10 16.10.2018

  Jasně Logiku. Tu-95 je B-29 a naše letiště byla před Mnichovem plná B-35.
  S nosným systémem jsem nepřišel já a hlavně kdybyste něco tušil o konstrukci letadel, tak vám z kontextu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jasně Logiku. Tu-95 je B-29 a naše letiště byla před Mnichovem plná B-35.
  S nosným systémem jsem nepřišel já a hlavně kdybyste něco tušil o konstrukci letadel, tak vám z kontextu citace a ze znalosti těch letadel vyplynulo, že jsou myšleny nosné plochy a jejich aktivní prvky. Takže je obalujte plechem.

  každopádně mektáním o tom, že Tu-95A sice je vlastně B-29, ale Tu-95MS je už úplně jiné letadlo, jste mně odrovnal.
  To je i na Logika síla.
  Zbytek nestojí za komentář, urážky, lži a klasické Logikovské infantilní se ad absurdum.
  Tu-95 je B-29, ale Tu-95 není Tu-95 :-DD Gratuluji, dohnal jste czertika, vlastně i předehnal.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:50 16.10.2018

  danny: především IMHO není pravda, že by náběh výroby licenčních SB-2 byl nějak pomalý. První SB-2 se k nám dostaly 37. První "čechisované" sériové B-71 vzlétly v dubnu 38. První ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny: především IMHO není pravda, že by náběh výroby licenčních SB-2 byl nějak pomalý. První SB-2 se k nám dostaly 37. První "čechisované" sériové B-71 vzlétly v dubnu 38. První licenčně vyrobená B-71 v červenci 1939. Náběh licenční výroby byl tedy již za okleštěné republiky, kdy bylo stejně jasné, že armádu máme leda tak pro parádu.

  Když se kouknu na Me-109, tak mu také trvalo dva roky mezi prvním vzletem a produkcí. Rok mezi schválením, kdy už byl co vím +- hotový, a uvedením do produkce. Takže ten výkon českých leteckých firem - a to v prostředí okleštěného státu - zas tak blbej nebyl.
  IMHO je to mýtus, živený tím, že si lidé v ČR nedokázali připustit, že primární chyba byla na straně politiky, kdy naše reprezentace nestačila včas vhodný typ pro výrobu sehnat/objednat, a daleko méně na straně továren, že by je nebyly schopni vyrobit. Byť zavádění výroby nebylo ani zdaleka bezproblémové, tak podobné problémy se nevyhýbali firmám ani v jiných letecky vyspělých státech.

  Problém byl v tom, že zatímco např. ve VB už projektovali Stirlinga, naši politici se probudili a kupovali.... Blocha. Naše letecké firmy pak kupodivu nejlépe uměli to, co po nich naše armáda chtěla. Když šlo o to najet na výrobu moderních kovových letadel, tak to vzhledem k situaci nezvládli nějak extra blbě, jen prostě v roce 38 už bylo pozdě.

  Jinak já se bavim o diskusi ohledně příbuznosti B-29 a medvěda (hádku o westernizaci jsem radši ani nesledoval), to, že jsou lidé, co berou techniku "politicky" na "obou stranách barikády", s tím souhlasím.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  12:11 16.10.2018

  logik: celá ujetá diskuse začala tím, že měl dusan v příspěvku z Datum: 12.10.2018 Čas: 18:19 radost, že prase chcíplo rusákům a jejich neschopnost dokládal porovnáním úspěšné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: celá ujetá diskuse začala tím, že měl dusan v příspěvku z Datum: 12.10.2018 Čas: 18:19 radost, že prase chcíplo rusákům a jejich neschopnost dokládal porovnáním úspěšné westernizace a modernizace An-132. O žádný SSSR a jeho sympatizanty nešlo. Fenri mu pouze, ze začátku velmi slušně, vysvětlil, že porovnává neporovnatelné. Kecy o prohnilém imperialistickém západě a milovnících SSSR jsou obyčejný argumentační faul.

  Jinak pokud považuješ za překrucování to, že jsem prohlásil, že před 2.sv. válkou byl SB-2 vyrobený v SSSR našim nejrychlejším letadlem, jelikož stále trvám na tom, že první Avie byly hotovy až po začátku 2.sv. války a pokud mi argumentuješ rychlejšími prototypy A-35, tak k tomu nemám co říct.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:00 16.10.2018

  danny: Ano z psychologického hlediska je to opravdu zajímavé. Ale přesně naopak.
  Krásné právě je, jak se (i právě viz ta česká wiki) příznivci SSSR brání přiznat, že některé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny: Ano z psychologického hlediska je to opravdu zajímavé. Ale přesně naopak.
  Krásné právě je, jak se (i právě viz ta česká wiki) příznivci SSSR brání přiznat, že některé technologie či přímo konkrétní konstrukční celky jsou převzaté odjinuď, protože mají pocit, že to SSSR nějak snižuje a nemohou to snést. V SSSR bylo přeci všechno původní a lepší, než na prohnilém imperialistickém západě, že.
  A když už nejde něco úplně popřít, tak aspoň mají snahu ukazovat, že jiní na tom byli ještě hůř (jedno, že mě chcípla koza, hlavně že jim prase....).

  PS: Jinak poněkud překrucuješ, licenčně jsme SB-2 vyrobili asi sto kusů (byť první byl zkompletované až za okupace, tak díly na ně byly vyrobené už před) a Avia 35 byla rychlejší než tento stroj, ale to je detail.
  A hlavně, s velikostí naší průmyslové základny a počtu obyvatel jsme se za letecký průmysl fakt nemuseli stydět. Na to, jak jsme byli velký, jsme za špičkou zaostávali jen trochu (a převážně kvůli neschopnosti generality, která objednávala dvojplošníky, nikoli průmyslu, který jednoplošníky byl schopen produkovat značně dříve: prototypy byly).

  gagnut: Jestli sis nevšiml, tak s termínem "nosný systém" sem nepřišel já, ale Fenri. Takže nadávej laskavě jemu, já se jen přizpůsobil jeho terminologii.
  Jenže jemu za to nadávat nebudeš, že (což souvisí s prvním odstavecem dannymu, že....).
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:19 16.10.2018

  Minimálně z psychologického hlediska je to zajímavá obsese, to neustálé sebeutvrzování se o neschopnosti ruských konstruktérů, kteří stejně jenom ukradli a bezduše zkopírovali něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Minimálně z psychologického hlediska je to zajímavá obsese, to neustálé sebeutvrzování se o neschopnosti ruských konstruktérů, kteří stejně jenom ukradli a bezduše zkopírovali něco amerického.
  Speciálně v případě obyvatelstva zemičky, která pečlivě živí mýtus o vlastní nedostižnosti v dobách těsně před II.sv. válkou a kde se dodnes najdou lidé přesvědčeni, jak naše letectvo mohlo komplikovat život Luftwaffe. A přitom naším nejrychlejším letadlem byl SB-2, jehož výrobu jsme díky neschopnosti zpracování hliníkových slitin nebyli schopni vyrobit ani v rámci zakoupené licence a nezbylo nám, než je nakoupit v tom zaostalém SSSR.
  Doposud jsem měl pocit, že i významném sdílení agregátů v automobilovém průmyslu, kde je běžné sdílení podvozkových platforem, motorů, převodovek, brzdových systémů, řídících jednotek, náprav atd... nikdo nezpochybňuje, že se jedná o originální konstrukce dané značky. Nikdo o Opelech, které používaly motory JTDi netvrdí, že je to vlastně takový Fiat a že zadní náprava v Tuaregu dokazuje, že se jedná jen o takovýho opajcovanýcho Cayenne.
  Ale zjevně bych se měl zamyslet:-)
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  10:06 16.10.2018

  logik
  Vy ste skutočne dárek. A budete tu ďalej argumentovať nezmyslami.Mám pocit, že to bude diagnóza.
  Akýže to nosný systém obalíte plechom?

  logik
  Vy ste skutočne dárek. A budete tu ďalej argumentovať nezmyslami.Mám pocit, že to bude diagnóza.
  Akýže to nosný systém obalíte plechom?

 • logik
  09:27 16.10.2018

  fenri: Teď už zas bojuješ jen s vlastními chimérami, a ne s tím, co opravdu tvrdím, takže jen dvě poznámky:

  - Víš, jak uděláš trup letadla? Když to trochu lapidarizuju, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Teď už zas bojuješ jen s vlastními chimérami, a ne s tím, co opravdu tvrdím, takže jen dvě poznámky:

  - Víš, jak uděláš trup letadla? Když to trochu lapidarizuju, tak vezmeš nosný systém a obalíš ho plechem. Na trupu je podstatný právě ten nosný systém.

  - A už úplně úsměvné je, že mě kritizuješ za kvalitu mých zdrojů - a pak se začneš točit na výrazu "ultimate" a dalších neozdrojovaných citacích z wiki. Kam právě nezřídka přispívají Ti tvoji puberťáci...

  Obzvlášť ta česká wiki je dosti dobrá, kde tvrdí o Tu-85: "a výkony srovnatelný s prvními verzemi amerického bombardéru Convair B-36." Taková blbost by Tě měla praštit do očí, a ty ji tu ještě cituješ. Tu-85 měl MTOW 236klbs, zatímco B-36A, v podstatě ještě polotestovací verze B-36, 310klbs, a zatímco Tu-85 měla ferry range cca 6000nmi, B-36A 9000nmi.

  Stejnětak se ta wiki mýlí ohledně "stejně jako zcela nová konstrukce Tupolev Tu-85"
  Kdyby sis alespoň přečetl místo wiki Tvůj oblíbený (a opravdu co mohu posoudit kvalitní) ruslet:
  "Řešení trupu konstrukční tým A.N. Tupoleva pro letoun typu Tu-85 (Barge) převzal od letounu typu Tu-80, s tím že jej prodloužil v oblasti obou pumovnic, aby do nich bylo možné umístit po jedné 9 000 kg pumě typu"....
  "Zmíněný stroj vešel ve známost jako Tu-95 (Bear A) a řešení trupu sdílel s neúspěšným typem Tu-85 (Barge)."

  PS: "Pochopiteľne je to úplne iný stroj ako B-29,"
  A to je právě ta nepravda. Není to úplně jiný stroj, je to stroj, který převzal zesílený a podstatně prodloužený trup B-29, a osadil ho novými křídly a jiným systémem pohonu. Tedy vzal z B-29 to dobré a zahodil to, co bylo morálně zastaralé. Samozřejmě že si naprosto zaslouží označení nový typ, ale to neznamená, že nemá s B-29 ne nepodstatnou konstrukční příbuznost.
  Už jsem Ti dodal tři citace, které to dokládají, a ten ruslet dokonce ani není anglicky....
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  08:44 16.10.2018

  fenri:
  A) Tu-95MS, od kterého jsi udával data, má trup poměrně dosti upgradovaný, defakto to není až tak Tu-95, jako Tu-142 (ale zas na druhou stranu Tu-142 je Tu-95). Je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  A) Tu-95MS, od kterého jsi udával data, má trup poměrně dosti upgradovaný, defakto to není až tak Tu-95, jako Tu-142 (ale zas na druhou stranu Tu-142 je Tu-95). Je to konstrukce 80-tých let.

  Nicméně jestli se ptáš po tom, jak je možné, že se postupem času u konstrukce zvyšuje únosnost, tak odpověď je jednoduchá: materiálové inženýrství. Tu-4 byla kopie B-29 po stránce konstrukce, nikoli však materiálově, v době, kdy B-29 rusové kopírovali, na tom byly s metalurgií hůře. než v USA a tak na Tu-4 byly použity podstatně horší materiály než na originál. Odnesla to sice výdrž draku, ale ten trup byl navrženej dobře, takže to bez problémů lítalo. Zároveň v tu dobu šla ruská metalurgie i letecké konstruktérství prudce kupředu, takže při návrhu Tu-95 už měli lepší technologie, než jaké byly použity na B-29, čemuž půjde na vrub ne nepodstatná část navýšení nosnosti trupu (ale samozřejmě podstatné posílení konstrukce i tak bylo zcela jistě třeba).

  Kvalitu (a tedy upgradovatelnost) konstrukce B-29 ukazuje její bezprolémové zvýšení MTOW o 18tun (B29D) jen přemotorováním a použitím lepší hliníkové slitiny při zachování rozměrů, a to jen dva roky po "výletu" první superfortress: tedy ještě před tím, než rusové "zkopírovali" (původní) B-29 na Tu-4. Nevidím důvod, proč by rusové nemohli dělat podobný vývoj.

  A v osmdesátých letech byla metalurgie zas jinde, což umožnilo další bezproblémové zvýšení nosnosti.

  btw., když už jsme u toho, tak za povšimnutí stojí to, že zatímco B-52 létají furt původní, tak původní medvědi (upgradovaný na verzi G) jsou už vyřazení a nahrazeni nově postavenými medvědy ve verzi MS. To, že na rozdíl od 52 bylo smysluplnější místo upgrade je vyřadit a postavit nové právě ukazuje, že původní konstrukce byla
  využita na maximum, absence rezerv se zpravidla projevuje v nižší životnosti konstrukce. Právě todle bude pravděpodobně ta "daň", kteoru medvědi zaplatili za svoje konstrukční dědictví.

  B) Dal jsem sem dva zdroje, podporující to, co tvrdím. Dosud si nedovedl vůči nim najít jedinou relevantní výhradu. Tak holt Ti zbývají jen takovéto "plané".

  C) Někdy jde ze starého letadla použít více, někdy méně, záleží na kvalitě původní konstrukce a její vhodnosti pro nový účel či nových materiálů. Obecně je vždy vývoj "nové konstrukce" dražší a trvá déle, než úprava konstrukce existující, takže v situaci ruska, kdy chtěli nový bombardér rychle, a zároveň měli s návrhy takto velkých strojů limitovanou zkušenost, je volba zvětšení starší konstrukce naprosto přirozená.

  Příkladů, kdy došlo v rámci stávající konstrukce k podstatnému navýšení MTOW jsou mraky. Taková B-17A měla max takeoff 20,7 tun. B17-G měla 29,7 tun. To jsme furt v rámci jednoho typu a jen malých změn vnějších rozměrů a skok skoro o 50%. 767 existuje ve verzích od 140t do 200t MTOW a podobné navyšování MTOW typu prodlužováním trupu není výjimkou (např. A350). Často nemalé zvýšení MTOW dělá jen přemotorování, Airbus 321 zvýšil mezi verzemi 321-100 a 321-200 MTOW bez většího zásahu do trupu atd. atd.

  D) Už jsem to napsal, ale zas smazal, nebudu plevelit diskusi. Víš to koneckonců sám.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:59 16.10.2018

  Přijde mi legrační, že Pe-8, který byl o generaci starší, než B-29 a údajně pocházel "obrovsky technologicky zaostalé" země byl o 27% pomalejší, unesl cca 60% bomb a měl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přijde mi legrační, že Pe-8, který byl o generaci starší, než B-29 a údajně pocházel "obrovsky technologicky zaostalé" země byl o 27% pomalejší, unesl cca 60% bomb a měl srovnatelný či vyšší dolet při stejném nákladu bomb. A zároveň Tu-95, který JE B-29 je oproti B-29 o více než 60% rychlejší, má o 60% delší dolet a o 66% vyšší nosnost pum, ale vlastně je to B-29.
  Je divné, že v technologicky obrovsky zaostalé zemi vyrobili generaci před B-29 letoun, který byl o 20-50% horší, v něčem i stejný a zároveň z B-29 udělali během 5ti let úplně jiný stroj.

  Dále, píšete, že trup Tu-95 vychází z Tu-85 a tu-80, který přes mezitypy vychází z Tu-4 aka B-29. Komické je, že Tu-85 převzal z Tu-4 nikoli trup, ale (upravený) nosný systém a motory.
  "Obdobně vznikal, s využitím nosného systému a motorů, nový bombardér Tupolev Tu-80, ale ten se již nedostal do výroby, stejně jako zcela nová konstrukce Tupolev Tu-85, těžký čtyřmotorový bombardér poháněný pístovými motory Dobrynin VD-4K, se vzletovou hmotností 107 000 kg a výkony srovnatelný s prvními verzemi amerického bombardéru Convair B-36" Takže podle wiki, na které se točíte, je už Tu-85 nový typ a Tu-80 převzal z Tu-4 jen upravený nosný systém a motory. Nicméně u Tu-80 jsem ochoten uznat, že trup ještě vychází z Tu-4, byť došlo k redeseignu přídě a změně vnitřního uspořádání (no, není tedy vlastně nový trup?)
  A aby bylo hůř, popojedem:
  "Přednost byla dána ZCELA NOVÝM, úspěšným konstrukcím bombardérů s proudovými a turbovrtulovými motory, které ve výzbroji sovětského letectva letouny Tu-4 nahradily."
  Když se podíváme na en. wiki, tak Tu-85 je "It was the ultimate development of the B-29 family, being over 50% heavier than its ancestor and had nearly double the range. " Pokud chápete význam slova ULTIMATE, pak je vám jasné, že žádný další "development" B-29 rodiny se nekoná. Navíc pokud označíme stroj těžší o 50% za "ultimate development", jak označíte stroj těžší o 300%? Hyperultraultimate x 2?

  Každopádně shodně se ptám s Dušanem: Co se tu řeší?". To, co píše Dušan: "Pochopiteľne je to úplne iný stroj ako B-29," tu tvrdím od začátku a rozporuji Czertikovo blábolení o tom, že Tu-95 JE B-29 a má za úkol pronikat na území bráněné nepřátelskou PVO.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  00:31 16.10.2018

  Neviem čo sa tu tak dlho rieši ..

  Tu-95 vznikol evolúciou z B-29/Tu-4, cez Tu-80 a Tu-85. Každá slušná monografia o Tu-95 začína u B-29 ... a nie od klzákov Otto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neviem čo sa tu tak dlho rieši ..

  Tu-95 vznikol evolúciou z B-29/Tu-4, cez Tu-80 a Tu-85. Každá slušná monografia o Tu-95 začína u B-29 ... a nie od klzákov Otto Lillienthala.

  Pochopiteľne je to úplne iný stroj ako B-29, ale práve tento "američan" umožnil Sojuzu dotiahnuť obrovské technologické zaostávanie v konštrukcii bombardovacích strojov.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  00:22 16.10.2018

  Překlep A.) Tu-95MS

  Překlep A.) Tu-95MS

 • fenri
  23:38 15.10.2018

  Logik: sranda je že za:
  A.) oháníte se hmotností Tu-95A. Chápu tedy, že Tu-95A má trup z B-29 (nebo z Hortenu, jak chcete), ale Tu-160MS už má jiný trup? Protože pokud Tu-160MS ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: sranda je že za:
  A.) oháníte se hmotností Tu-95A. Chápu tedy, že Tu-95A má trup z B-29 (nebo z Hortenu, jak chcete), ale Tu-160MS už má jiný trup? Protože pokud Tu-160MS trup stejný/podobný jako verze A (a skoro bych si tipl, že ano), pak je vaše máchání verzí A a jeho nižší hmotností klasické Logikovská irelevantní hovadina a klasická lež. Ne, lžete vy a relevantní hmotnost pro Tu-95 sloužící u VKS (protože o tom je spor) je 188 tun.
  B.) Vaše zdroje jsou časo extrémně pochybné, to je fakt, se kterým nic nenaděláte. Navíc zrovna u ruské techniky bych se americkými fotografy neoháněl.
  C.) Pak je s podivem, že když na éro o trojnásobné hmotnosti s dvojnásobnou rychlostí stačí vlastně stejný trup, tak proč vyvíjet nové letadlo.
  D.) CZertik napsal celou SERII HOVADIN:
  1.) Tu-95 má stejnou roli jako B-2
  2.) Tu-95 JE B-29
  3.) Tu-95 má podvozek z B-29
  atd...
  Jakou konkrétní blbost jsem napsal já? Hmm?
  Derived neznamená rovná se. Znovu říkám, že přes serii "derived" lze snadno a harmonicky dojít k bratřím Wrightům.
  Proč sem pletu Czertika? Protože s ním je spor a vy jste se do té debaty přimotal zcela zjevna na straně Czertikových nesmyslů.
  V tvrzení, že B-29 JE Tu-95 a plné přesně tytéž úlohy jako B-2 nemůže být pravda na obou stranách. Je to prostě celé hovadina.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:10 15.10.2018

  jara: ať se jakkoli snažím, tak nějak v Tvém postu nevidím argument. Jen snad Ty diferenciální rovnice, co se používají v mechanice, tak většina z nich je lineární nebo jde alespoň ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jara: ať se jakkoli snažím, tak nějak v Tvém postu nevidím argument. Jen snad Ty diferenciální rovnice, co se používají v mechanice, tak většina z nich je lineární nebo jde alespoň linearizovat, takže to na mém tvrzení nic nemění.
  A MKP kupodivu nejen vím, co je, ale dokonce někdy aktivně používám (byť jsem zvyklý na to, že odborníci používají spíše zkratku FEM, ale to může být oborově podmíněné). A chtěl jsi tím říci vlastně co, kromě toho, že sis trochu pohonil triko? :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:02 15.10.2018

  gangut: A proč si sem dal od toho autora jen "úvod" jeho medailonku. Je to člověk, kterej celoživotně pracuje s letadlama a publikuje o letadlech a zároveň pilot (byť se pilotáží ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gangut: A proč si sem dal od toho autora jen "úvod" jeho medailonku. Je to člověk, kterej celoživotně pracuje s letadlama a publikuje o letadlech a zároveň pilot (byť se pilotáží neživí). Nikoli "nadšenec", kterej si občas zajde na letiště, jak jsi se snažil předestřít vytržením jedné věty. Když si o něm najdeš pár věcí, tak tě skepse přejde. A btw. letectví mj. také studoval, když se tím oháníš.

  A btw. ten člověk má hodně rád právě ruská letadla, takže z nějaké zaujatosti a snižování ruské letecké techniky ho budete vinit těžko....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  22:55 15.10.2018

  Logik
  Ne to už přeháníte... jakou únosnost, zatížení? Jaké .... jaký nosník? Co takhle rámové konstrukce??? Co výšky v jakých výškách lítá T95 co vzniká za zatížení? Napěťové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik
  Ne to už přeháníte... jakou únosnost, zatížení? Jaké .... jaký nosník? Co takhle rámové konstrukce??? Co výšky v jakých výškách lítá T95 co vzniká za zatížení? Napěťové extrémy, diferenciálních rovnice....Ale ano 3xvetší zatížení= prúměr větší o 1,7x když to tedy vztáhnu jen na nosnik o dvou podporách staticky určitý takový základní příklad statiky tak jsem strávil dle vašeho spoustu zbytečného casu výpočty:))) co takhle MKP ;)
  Logiku vy asi nebudete technického směru?;)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:43 15.10.2018

  fenri:
  Anebo je to třeba v podstatě stejný (prodloužený) trup s patřičně posílenými nosníky. Na trojnásobnou únosnost stačí zvětšit průměr nosníku cca 1.7krát. Nic nemožného, u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Anebo je to třeba v podstatě stejný (prodloužený) trup s patřičně posílenými nosníky. Na trojnásobnou únosnost stačí zvětšit průměr nosníku cca 1.7krát. Nic nemožného, u trubky alá medvěd nejsi nijak příliš limitován prostorem.

  To, že se pak snažíš mnou dodaný zdroj shazovat "generických způsobem" že sem často "plácám" zdroje teenagerské autorky jen ukazuje, že nemáš jak napadnout ten konkrétní zdroj, který jsem sem dal (koneckonců, to děláš vcelku pravidelně, vždycky konkrétní zdroj shazuješ odkazem na mé údajné jiné zdroje od puberťáků). Přitom to je poměrně dosti stránek odborného textu, jestli je to takový matla, jak tvrdíš, tak pro Tebe jistě nebude těžké tam najít nějaký omyl a vyvrátit ho nějakým věrohodnějším zdrojem.

  Takhle, když sám své tvrzení ničím konkrétním nedoložíš, jen svým názorem "určitě to nejde", a cizí zdroje takto lacině popíráš, jen maskuješ vlastní argumentační nedostatečnost.

  Nicméně, pokud Ti tamten odkaz nestačil, tak co třeba
  Anthony Tucker-Jones
  Soviet Cold War Weaponry: Aircraft, Warships and Missiles

  "featured almost the same fuselage as the abadoned Tu-85 (derived from American B-29)

  Anthony Tucker-Jones je pro Tebe také teenagerka z blogu?

  PS: opět uvádíš nepřesná data, Tu-95A měl MTO jen 165tun, 188 platí pro pozdější varianty.

  PPS: A nejsem czertík, tak nevím proč v debatě se mnou do toho pleteš to, co řekl on. Blbost jste tvrdili oba, pravda je, jak už to tak bývá, někde mezi. Akorát Czertík se nezačal čertit, když jsem jeho tvrzení uvedl na pravou míru.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:01 15.10.2018

  Logik, natahování trupu i zvyšování hmotnosti a únosnosti je skutečně běžné, ALE o 300%?? Blázníte? Máte pravdu, že jsem napsal špatně délky trupů, ale jinak píšete úplné nesmysly. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik, natahování trupu i zvyšování hmotnosti a únosnosti je skutečně běžné, ALE o 300%?? Blázníte? Máte pravdu, že jsem napsal špatně délky trupů, ale jinak píšete úplné nesmysly. B-29 vážil max. 62 tun. Tu-95 váži 188 tun! Tučko se pohybuje bezmála dvojnásobnými rychlostmi. Chcete tvrdit, že tyto síly zvládá v podstatě stejný trup? Ano, trup Tu-95 jistě evolucí B-29. 'Úplně stejně dojdu krok za krokem k tomu, že je evolucí kluzáku Otto Lillienthala. Stačí jít jen v dost jiných iteracích.
  Pokud máte šajna o konstrukci, tak vám musí být jasný, že trup Tu-95 je namáhán mnohonásobně více, než trup B-29, že má úplně jiné rozměry a že tedy buďto byl trup B-29 neuvěřitelně předimenzovaný (pak je spodivem, že takový stroj vzlétl) a nebo je trup Tu-95 tak papírový, že se to letadlo mjsí rutiině rozpadat ve vzduchu. Vzhledem k tomu, že B-29 létal schopně a že Tu-29 je držák schopný dlouhodobé služby ve velmi trvdých podmínkách, pak je jasné, že musí platit předpoklad C, tj. že ty trupy jsou sakra jiné.
  Dále mě nepřestává bavit vaše přesvědčení, že když sem plácnete nějaký odkaz v angličtině, že tu zjevíte nějakou absolutní pravdu. Velmi často z vašich linků vylezou nějaké teenagerské autorky, co se zaměřují na pouliční umělce a náhodou někde plácly něco o Lybii a Logik se toho chytil a něco tím "dokazoval" a podobně.

  Nicméně i tak je to debata o ničem, protože jádro sporu je czetikovo tvrzení, že Tu-95 JE B-29, sdílí s ním podvozek atd. a má že Tu-95 má stejné úkoly jako B-2.

  A to vše v rámci dokazování toho, že An-132 je úplně jiné letadlo, než An-32 a že jeho vývoj lze srovnávat s vývojem Il-112. To jen ilustruje míru pomatenosti některých jedinců.

  Když na letadlo A dáme jiné, leč podobné motory, hned je to jiný stroj.
  Když B dáme narosto jiné (principem funkce) motory o skoro osminásobném výkonu, protáhneme ho o 50%, dám mu naprosto jiné křídlo, jeho výkony posuneme o generaci až dvě jinam... tak je to vlastně furt stejné letadlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:49 15.10.2018

  logik, že ty ještě věříš, že Tu-22M je modernizace Tu-22

  logik, že ty ještě věříš, že Tu-22M je modernizace Tu-22

 • gangut
  21:30 15.10.2018

  logik
  pozrel som si ten materiál. Napisal nejaký Bernie Leighton "CONTRIBUTOR - SEATTLE, WA. Bernie has traveled around the world to learn about, experience, and photograph ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik
  pozrel som si ten materiál. Napisal nejaký Bernie Leighton "CONTRIBUTOR - SEATTLE, WA. Bernie has traveled around the world to learn about, experience, and photograph different types of planes". To je tá kapacita? Ja sa pohybujem v letectve profesionálne od roku 1995. Keď počítam školu tak od 1989 a hovorím vám, že tvrdíte nezmysly.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:22 15.10.2018

  gagnut: A člověk, co psal mnou odkazovaný materiál, cituji:

  "The Tu-4 derivatives led to something. The original idea was to use the Tu-4 fuselage, but mate it with a new ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gagnut: A člověk, co psal mnou odkazovaný materiál, cituji:

  "The Tu-4 derivatives led to something. The original idea was to use the Tu-4 fuselage, but mate it with a new (low-drag) wing with an area of at least 2,153 square feet"
  ....
  "So much so that if the wing was extended and attached to the fuselage of a Tu-85, there might be an opportunity for a new strategic bomber"

  To byl také pitomec, co tvrdil pitomosti? Víš o letadlech alespoň desetinu toho, co tento "pitomec"?
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  21:15 15.10.2018

  logik
  jediné s čim mám problém je bohorovná tuposť s ktorou tu hájite absolútny nezmysel. A nie prvý krát.

  logik
  jediné s čim mám problém je bohorovná tuposť s ktorou tu hájite absolútny nezmysel. A nie prvý krát.

 • logik
  21:07 15.10.2018

  gangut:
  Podle "tvaru" to, jestli jde o stejnou konstrukci fakt nepoznáš. To bys musel dovnitř a sledovat, jak jsou řešené nosníky, materiály, atd. atd....

  Takovou příbuznost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gangut:
  Podle "tvaru" to, jestli jde o stejnou konstrukci fakt nepoznáš. To bys musel dovnitř a sledovat, jak jsou řešené nosníky, materiály, atd. atd....

  Takovou příbuznost samozřejmě z primárních zdrojů tady nedoložím, ale všechny rozumné zdroje, co jsem na to téma kdy četl, se v tom, že trup Tu-95 je evoluce Tu-4 shodují, a jeden z nich jsem sem dával.

  Fakt nechápu, proč s tím máte problém, Rusko v čtyřicátých letech nemělo moc zkušeností s vývojem strategických bombardérů, Pe-8 byl na úrovni spíše předválečných než válečných konstrukcí. Tak není divu, že když měli možnost se inspirovat cizím strojem, že zbytečně nevyvíjeli vlastní konstrukci. Proč by to dělali?
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  20:47 15.10.2018

  logik
  Ale veď 737 aj a320 má rovnakú pološkrupinovu koncepciu, šípové krídlo, rovnaký motor, obdobné podvozky, rovnako šípové stabilizátory to musí byť to isté lietadlo - podľa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik
  Ale veď 737 aj a320 má rovnakú pološkrupinovu koncepciu, šípové krídlo, rovnaký motor, obdobné podvozky, rovnako šípové stabilizátory to musí byť to isté lietadlo - podľa vašej logiky...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  20:43 15.10.2018

  Je celkem zajimave, ze sputnik tady vytahuje jen uderka jako dusan nebo logik. To mate v naplni prace studovani stranek nepritele?

  Je celkem zajimave, ze sputnik tady vytahuje jen uderka jako dusan nebo logik. To mate v naplni prace studovani stranek nepritele?

 • skelet
  20:40 15.10.2018

  a zachvilku se dozvíme, že B-2 je okopčený Horten 229.. za ..3 ..2 ..1

  a zachvilku se dozvíme, že B-2 je okopčený Horten 229.. za ..3 ..2 ..1

 • logik
  20:38 15.10.2018

  uff, já to už poslal, než jsem šel večeret, tak sorry za doublepost.

  Jinak fenri, jasně, jednotlivé verze airbusů jsou k sobě rozhodně blíž, než Tu-4 a Tu-95. To ale nic nemění ...
  Zobrazit celý příspěvek

  uff, já to už poslal, než jsem šel večeret, tak sorry za doublepost.

  Jinak fenri, jasně, jednotlivé verze airbusů jsou k sobě rozhodně blíž, než Tu-4 a Tu-95. To ale nic nemění na tom, že trup Tu-95 je konstrukce vzniklá evolucí a nikoli revolucí trupu Tu-4.

  gagnut, jara: Ne, Airbus 320 není 737, protože to je originální konstrukce. Nevzniklo to tak, že by někdo vzal trup 320 a předělal ho pro potřeby 737. Tu-95 tak ovšem vznikl.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:33 15.10.2018

  Fenri: "Natahování" trupů a zvyšování únosnosti je věc v letectví vcelku běžná, obzvlášť u "trubek". Viz např. rodina airbusů 320: nejkratší má 31 a nejdelší 44 metrů, stejnětak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: "Natahování" trupů a zvyšování únosnosti je věc v letectví vcelku běžná, obzvlášť u "trubek". Viz např. rodina airbusů 320: nejkratší má 31 a nejdelší 44 metrů, stejnětak např. boeing 737-600 až 737-900 se podstatně liší délkou.

  Vzhledem k tomu, že má B-95 jiné křídlo, tak uchycení křídla bylo zcela jistě přepracované. To ale neznamená vždy nutnost přepracovat celý trup - a na zbytek trupu už ten argument o výkonech až tak neplatí. Např. takovej Spitfire mezi nejpomalejším Merlinem a nejrychlejším Griffonem má také slušnej rozdíl v rychlosti i v zabudování motoru.... a furt se tomu říká Spitfire a nikdo netvrdí, že je to jiné letadlo.

  Příbuznost trupu Tu-95 s Tu-4 je neokecatelná. To nakolik se tomu řekne "nové" a nakolik "evoluce" je pak čistě záležitost interpretace, podle toho co zrovna chceš akcentovat.

  PS: A trup Medvěda není dvakrát delší než u superpevnosti. Jen o polovinu (30m ku 46m). Je to zhruba podobnej poměr, jako poměr nejkratšího a nejdelšího airbusu. (Rozpětí se pak liší ještě méně, 43m ku 50m, nicméně to je kvůli šípovému křídlu medvěda poněkud zavádějící)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:29 15.10.2018

  Já nevím chlapi, ale zamyslete se.... všechny současné automobily jsou akorát přepracovaný Ford T, akorát větší, rychlejší a více uvezou....například prodloužit rozvor přeci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já nevím chlapi, ale zamyslete se.... všechny současné automobily jsou akorát přepracovaný Ford T, akorát větší, rychlejší a více uvezou....například prodloužit rozvor přeci neznamená zásadní konstrukční změny. Ne, to nemyslíte vážně že ne ? ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  20:18 15.10.2018

  Prehliadka idiocie. Tu-95 je vlaste B-29, Airbus 340 je vlastne Boeing 707 a Airbus 320 je vlastne skopčený B-737.

  Prehliadka idiocie. Tu-95 je vlaste B-29, Airbus 340 je vlastne Boeing 707 a Airbus 320 je vlastne skopčený B-737.

 • fenri
  20:13 15.10.2018

  Logik: Airbus 320 nemá 2x delší trup v rámci variant. Nedosahuje 2x vyšší rychlosti a 3x vyšší hmotnosti a s tím spojeným namáháním. Ty stroje jsou zhruba stejně rychlé a rozdíl v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: Airbus 320 nemá 2x delší trup v rámci variant. Nedosahuje 2x vyšší rychlosti a 3x vyšší hmotnosti a s tím spojeným namáháním. Ty stroje jsou zhruba stejně rychlé a rozdíl v hmotnosti není ve stovkách procent. A to neřeším "detail", že materiály a konstrukce a výpočty jsou dnes jinde.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:09 15.10.2018

  Fenri: "Natahování" trupů a zvyšování únosnosti je věc v letectví vcelku běžná, obzvlášť u "trubek". Viz např. rodina airbusů 320: nejkratší má 31 a nejdelší 44 metrů, stejnětak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: "Natahování" trupů a zvyšování únosnosti je věc v letectví vcelku běžná, obzvlášť u "trubek". Viz např. rodina airbusů 320: nejkratší má 31 a nejdelší 44 metrů, stejnětak např. boeing 737-600 až 737-900.

  Vzhledem k tomu, že má B-95 jiné křídlo, tak uchycení křídla bylo zcela jistě přepracované. To ale neznamená vždy nutnost přepracovat celý trup - a na zbytek trupu už ten argument o výkonech až tak neplatí. Takovej Spitfire mezi nejpomalejším Merlinem a nejrychlejším Griffonem má také slušnej rozdíl v rychlosti i zatížení, a furt se tomu říká Spitfire.

  Příbuznost trupu Tu-95 s Tu-4 je neokecatelná. To nakolik se tomu řekne "nové" a nakolik "evoluce" je čistě záležitost interpretace.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  19:50 15.10.2018

  crusader/gagnut

  to, ze tu-95 nosi kridlate strely z neho bombarder prestat nedelalo, stejne tak i b-2 dokaze nest kridlate strely, stejne jako b-52, cili dle stejne logiky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  crusader/gagnut

  to, ze tu-95 nosi kridlate strely z neho bombarder prestat nedelalo, stejne tak i b-2 dokaze nest kridlate strely, stejne jako b-52, cili dle stejne logiky oznovat za bombardery by je neslo.
  A nevsim sem si, ze by kdokoliv mel problem s tim oznacovat b-2/52 za bombardery.

  A to ze tu-95 dnes jen slouzi jenom jako raketonosic...co to meni vzhledm k b-2 ktera je taky raketonosic ?
  To ze tu-95 nedokaze proniknout pvo narozdil od b-2, neni problem b-2 ale prave tu-95. nebo skutecne me tu napis v cem se role raketonosice b-2 a tu-95 tak zasadne lisi, ze neni pravza ze b-2 ma stejknou roli jako tu-95.

  a k linii b-29/ tu-4 a tu-95, tak tvrdit ze sem rikal, ze tu-95 se ma k tu-4 jako an-132 k an-32 je uplna blbost, tak jak to prezentujes ty fenri. To jak to napsal logik je krasne vysvetleno tak jak sem to myslel.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:29 15.10.2018

  Logik: trup Médi je 2x delší, než u B-29. Není to jezevčík, aby to šlo natáhnout. Abyste zachoval tuhost skeletu, musí být prostě jiný. Navíc trup Medvěda je ZÁSADNĚ více namáhán, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: trup Médi je 2x delší, než u B-29. Není to jezevčík, aby to šlo natáhnout. Abyste zachoval tuhost skeletu, musí být prostě jiný. Navíc trup Medvěda je ZÁSADNĚ více namáhán, než trup B-29. To letadlo má skoro dvojnásobnou rychlost, na centroplán přenáší více než 7x vyšší výkon a trojnásobnou hmotnost. To beze změny konstrukce nedáte.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:09 15.10.2018

  Crusader: nenese, ale nesl - a pumovnici má dnes stejně jako před sedmdesáti lety. To, že se do ní dneska nenakládaj pumy ale "rakety" je z pohledu konstrukce stroje detail. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Crusader: nenese, ale nesl - a pumovnici má dnes stejně jako před sedmdesáti lety. To, že se do ní dneska nenakládaj pumy ale "rakety" je z pohledu konstrukce stroje detail. Námořní verze Tu-142 navíc bomby (hlubinné nálože proti ponorkám) i běžně nosí.
  Kromě toho, dnes se označuje za bombardér i stroj nesoucí řízené střely, takže todle je fakt chytání za slovíčko.

  Jinak, co se týče příbuznosti B-29 a T-95, tak Medvěd má "zbrusu nový" pohon a křídlo, ale trup má opravdu (přes Tu-80/85) odvozenej z Tu-4. Tvrdit, že to je B-29 je teda více než přehnané, ale ta letadla mají k sobě dosti blízko.
  Viz např.
  https://www.airlinereporter.co...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:57 15.10.2018

  Ještě pro pobavení a aby to nezapadlo
  Czertik: "te tvoji b-29..budes se divit aler ta ti dodnes bojove lita, v rusku, pod jinym jmenem, s jinymy motory...a preklapive ma uplne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě pro pobavení a aby to nezapadlo
  Czertik: "te tvoji b-29..budes se divit aler ta ti dodnes bojove lita, v rusku, pod jinym jmenem, s jinymy motory...a preklapive ma uplne stejne ukoly jako b-2. "

  Čili czertik netvrdí nic o vývojových verzích apod. Czertik tvdí, že Tu-95 JE B-29, jen s jinými motory a jménem. A dále tvrdí, že úkoilem Tu-95 je pronikat systémy PVO vyspělých států, což je další kravina hodná czertika.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:25 15.10.2018

  Dušan: zklamu vás, ale v ruské nomenklatuře je Tu-95 skutečně raketonosec. To letadlo není určeno k BOMBARDOVÁNÍ. Tohle označení možná akceptují novináři idnesu.
  Na rozdíl od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan: zklamu vás, ale v ruské nomenklatuře je Tu-95 skutečně raketonosec. To letadlo není určeno k BOMBARDOVÁNÍ. Tohle označení možná akceptují novináři idnesu.
  Na rozdíl od B-52 Tu-95 nebombarduje. I v Syrii útočil Ch-555, ačkoliv levnější a jednodušší by bylo čmoudy "práškovat" železem. To ale zůstalo vyhrazeno pro Tu-22M. Ostatně Tu-95 (M) ani nemá aktuální zaměřovač pro shoz konvenčních pum (SVP-24)...
  Kouzlo je v tom, že čertík psal, že Tu-95 je vlastně B-29. Kromě mnoha jiných idiotských tezí to odvozoval z toho, že mají stejné určení. No a vtip je v tom, že nemají.
  Ale jinak ano, z mé strany to byl joke, kdy jsem čekal, že si čertík na vidle naběhne a stalo se tak na 110%
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:10 15.10.2018

  crusader, gangut, Czertik

  Samozrejme, že bombardér nie je úplne presné označenie strojov ako Tu-160 či Tu-95, ale všeobecne sa používa a akceptuje ... fenri si len našiel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  crusader, gangut, Czertik

  Samozrejme, že bombardér nie je úplne presné označenie strojov ako Tu-160 či Tu-95, ale všeobecne sa používa a akceptuje ... fenri si len našiel komický detail aby sa trochu "odreagoval" : )

  http://www.tupolev.ru/en/milit...
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  13:52 15.10.2018

  čertíku, fenri tím myslí, že Tu-95 je určen jako nosič střel s plochou dráhou letu, to znamená, že nenese bomby jako klasický bombardér (jako třeba B-2). Co víc bys chtěl vědět?

  čertíku, fenri tím myslí, že Tu-95 je určen jako nosič střel s plochou dráhou letu, to znamená, že nenese bomby jako klasický bombardér (jako třeba B-2). Co víc bys chtěl vědět?

 • gangut
  13:50 15.10.2018

  Czertik
  Tu-95 od cca 70-tych rokov neslúži ako bombardér. Rovnako ako Tu-160 je to nosič riadených striel. Ako bombardér rusi používajú Tu-22M.

  Czertik
  Tu-95 od cca 70-tych rokov neslúži ako bombardér. Rovnako ako Tu-160 je to nosič riadených striel. Ako bombardér rusi používajú Tu-22M.

 • Czertik
  11:17 15.10.2018

  fenti
  kdyt tu-95 neni bombarder...co to teda je ?
  jinak primo ze sputniku
  Obrovský strategický bombardér Tu-95 se může na první pohled zdát anachronismem v době „neviditelných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenti
  kdyt tu-95 neni bombarder...co to teda je ?
  jinak primo ze sputniku
  Obrovský strategický bombardér Tu-95 se může na první pohled zdát anachronismem v době „neviditelných letadel", je ale schopen rozdrtit nepřítele na padrť, podotýká vydání.

  a kdo by to mel vedet lip nez sami rusove ?
  a i wiki ho radi mezi strategicke bombardery.
  je sice pekne ze neustale omilas co tu-95 neni, ale bylo by pekne kdyb rekl co to teda to tu-95 je.

  a ne skutecne ja sem nidke netrdil ze an-132 je uplne rozdilne letadlo nez an-32.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:34 14.10.2018

  Czertik: vyvoj Tu-4 byl ukoncen spolu s Tu-85. Tu-95 je navazujici, ale neprima linie. Stejne jako B-52 navazuje na B-47, ktery navazuje na B-50.

  K tematu. Driv nebo pozdeji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: vyvoj Tu-4 byl ukoncen spolu s Tu-85. Tu-95 je navazujici, ale neprima linie. Stejne jako B-52 navazuje na B-47, ktery navazuje na B-50.

  K tematu. Driv nebo pozdeji budou rusove nakupovat i cizi letouny. Pokud nebude jejich vyvoj a vxroba ziskova, tak si neudrzi proste vse. Prinejlepsim to bude licence. A kde ztraci nejvice? V malych strojich.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:18 14.10.2018

  Czertik: děláte ze sebe blba abyste zvedl počet hitů na AN, nebo jste se s tím narodil? Tu-95 sdlí trup s B-29? Myslíte ten dvojnásob dlouhý zcela jinak vypadající, vyzbrojený a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: děláte ze sebe blba abyste zvedl počet hitů na AN, nebo jste se s tím narodil? Tu-95 sdlí trup s B-29? Myslíte ten dvojnásob dlouhý zcela jinak vypadající, vyzbrojený a vystrojený trup? Podovzek B-29 byl dimenzován na skoro 200 tun?? Proboha proč, nebyl pak pro B-29 trošku předimanzovaný a těžký (B-29 váží méně než třetinu Tu-95)??
  Geometrie křídla?: vždyť říkám, Raptor je vlastně stejný, jako wrightovic letadlo. Na "drobné" rozdíly lze říci "...a co jako".
  Výkon B-29 cca 8800 koní. Výkon Tu-95 cca 60 000 koní. Vlastně stejné éro, že?
  A ne komiku, Tu-95 NENÍ bombardér. Jeho role je úplně a naprosto jiná.
  Mimochodem i na té wiki, ze které asi čerpáte je jasně napsáno, že Tu-95 NENÍ B-29

  Ještě pro obecního blba Dušana: pozritě se na vývoj Raptora. Na jeho počátku je Flyer. Zcela jednoznačně, neoddiskutovatelně a typ po typu doložitelně :-)
  A co se týče argumentů ze Sputniku: nevím, na rozdíl od vás (jak je zjevné) je neznám. Dal jsem sem linky, které nejsou ze Sputniku a které říkají, že jste čobol. Jestli náhodou totéž říká Sputnik...však on Hitler také jistě uznával, že Slunce je žluté a kulaté. Je každý, kdo netvrdí, že Slunce je černé a hranaté, nácek? Ale jsem rád, že tu máme alespoň jendoho čtenáře Sputniku. Ba i poznámky si soudruh asi dělá...

  Ale stejně je to roztomilé, že v jedné diskuzi se sejdou dva tydýti, co ruku v ruce tvrdí že An-132 je vlastně úplně jiné letadlo, než An-32 a ZÁROVEŇ Tu-95 je vlastně stejné letadlo jako B-29. To nevymyslíš...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:04 14.10.2018

  Dušan: s národnostmi jste přišel vy. Jinak stále čekám na to, jaký je hlavní "IMPROVED" An-132 kromě PWC motorů a co je tedy westernizace, když ne zabudování avuioniky Honeywell. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan: s národnostmi jste přišel vy. Jinak stále čekám na to, jaký je hlavní "IMPROVED" An-132 kromě PWC motorů a co je tedy westernizace, když ne zabudování avuioniky Honeywell.
  A pak se konečně dostaneme k tomu, jeslti je srovnatelný objem prací vyvinout od začátku nvé letadlo+nové motory+novou avioniku, nebo vzít 50 let staré éro (dobré'a dát na něj nové cizí motory a novou cizí avioniku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  21:44 14.10.2018

  A pokud tu-95 neni bombarder..tak co to teda je ?
  A jak se jeho pripadna skladba lisi treba od one zminene b-2 ?

  A pokud tu-95 neni bombarder..tak co to teda je ?
  A jak se jeho pripadna skladba lisi treba od one zminene b-2 ?

 • Czertik
  21:41 14.10.2018

  ne, skutecne tu-95 ma s tu-4 par veci spolecneho, krome jineho treba (zvetseny) trup a podvozek. Ano, kridlo je sipove..a co jako ?
  Sem spas ze 95 je vyvojova verze tu-4, ne jeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ne, skutecne tu-95 ma s tu-4 par veci spolecneho, krome jineho treba (zvetseny) trup a podvozek. Ano, kridlo je sipove..a co jako ?
  Sem spas ze 95 je vyvojova verze tu-4, ne jeho mopdernizace.
  Nebo mas problem prijmout ze su-17 vychazi ze su-7 ? Vzdyt se prece taky lisi v kridlu.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:19 14.10.2018

  Pozri si vyvoj B-52. Na zacatku byla B-9.

  Pozri si vyvoj B-52. Na zacatku byla B-9.

 • dusan
  21:12 14.10.2018

  skelet

  Pozrite si vývoj u Tupoleva .... na začiatku vývoja Tu-95 bol B-29/Tu-4 ...

  danny

  Sorry, ale nemohol som si to odpustiť ... argumenty na Sputniku sú rovnaké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet

  Pozrite si vývoj u Tupoleva .... na začiatku vývoja Tu-95 bol B-29/Tu-4 ...

  danny

  Sorry, ale nemohol som si to odpustiť ... argumenty na Sputniku sú rovnaké ....rovnako smiešne ....

  fenri

  Naozaj nemienim zabíjať čas hlúposťami typu akej národnosti bol ten ktorý konštruktér ..... to je naozaj smiešna "disciplína" ....
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:07 14.10.2018

  Czertik : pokud je Tu-95 verze B-29, pak je Raptor jen verze letadla bratrů Wrightů. Pokud nevidíte rozdíl v aerodynamice (přímá vs. šípová kridla), pohonu jiné generace, výkonů z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik : pokud je Tu-95 verze B-29, pak je Raptor jen verze letadla bratrů Wrightů. Pokud nevidíte rozdíl v aerodynamice (přímá vs. šípová kridla), pohonu jiné generace, výkonů z jiného světa a hlavně i účelu (ne chlapče, Tu-95 není bombardér), pak sorryjako.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:52 14.10.2018

  Tu-95 ma s Tu-4 jedinou spojitost. Taky je to letadlo

  Tu-95 ma s Tu-4 jedinou spojitost. Taky je to letadlo

 • Czertik
  20:46 14.10.2018

  fenri
  a k tomu tvojemu poslednimu, ze vse si musi rusove vyvinout sami, narozdil od ukrosu, a ze je to daleko slozitejsi a nakaldnejsi - mas samozrejme pravdu, ale zapominas na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  a k tomu tvojemu poslednimu, ze vse si musi rusove vyvinout sami, narozdil od ukrosu, a ze je to daleko slozitejsi a nakaldnejsi - mas samozrejme pravdu, ale zapominas na jednu postatnou vec. Nebyt putina a jeho ukrajinskeho dobrodruzstvi, tak by spoustu veci co si ted musi vyvinout by vyvyjet nemusely a jednoduse by si je koupily (od ukrosu).

  A ktera ze to b-29 bojove lita ?

  Tu-95, coz je vyvojova verze tu-4, coz byla ruska kopie b-29. Jeste nejake otazky ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  20:18 14.10.2018

  fenri
  rozcilujes se tu pekne, ale zcela zbytecne :). Ano mas plnou pravdsu v tom, ze ukrosove se svym an-132 budsou zcela v pytly, pokud se jim jakykoliv zahrancini dodavatel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  rozcilujes se tu pekne, ale zcela zbytecne :). Ano mas plnou pravdsu v tom, ze ukrosove se svym an-132 budsou zcela v pytly, pokud se jim jakykoliv zahrancini dodavatel rozhodne, ze jim proste nebude cokoliv dodavat. Budou to pro ne problemy, a extra naklady navic najit jineho dodavatele (a je jedno jestli domaciho nebo z ciziny).
  Ale to je asi tak vse. Holt jestli sis nevsim, tak ukrosove dnes uz sou ve valce, a asi usoudili ze je lepsi vyrabet letou hned, byt ze spousty cizich dilu, nez ho vyrabet za 10 let (bez toho aby jeho vyroba generovalal jakykoliv zisk) zcela z domacich dilu, a to jeste mozna...pristup jaky maji rusove u sveho il-112.

  No, a kdyz uz si zminil ten sn-124, tak by me skutecne zajimalo cim ho chteji nahradit, kdyz zadny podobne velky letoun vyvinuty nemaji a s produkci mensiho il-76/78 maji problemy. A vyvoje s "malinkatym" (ve srovani s jmenovanymy) il-112 maji velke problemy.
  Kdyz vidim jake maji problemy s timhle a za jak dlouho jim koci zivotnost an-124...tak by meli s vyveojem jejich nahrady zacit co nejdriv. Aby skutecne neskoncili u toho, ze budou muset koupit cinske letouny, aby meli neco co lita.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:13 14.10.2018

  Czertik: až bude Il-112 definitivně odepsaný, tak si povime:-)
  Jaký B-29 litá bojově?

  Czertik: až bude Il-112 definitivně odepsaný, tak si povime:-)
  Jaký B-29 litá bojově?

 • Czertik
  20:02 14.10.2018

  fenri
  jiste, ze vyvynout zcela od zakladu novy letoun je daleko horsi a tezsi nez jen upgradnout existujici letoun...ale prave proo ze je to narocnejsi, je na tom, kdo ho dela si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri
  jiste, ze vyvynout zcela od zakladu novy letoun je daleko horsi a tezsi nez jen upgradnout existujici letoun...ale prave proo ze je to narocnejsi, je na tom, kdo ho dela si dobre rozmyslet jestli na to ma nebo ne. Protoze pokud an to nema a tvari se jo, tak jediny vysledek bude to, ze vyhodi zbytecne hoooodne penez.
  BTW k te tvoji b-29..budes se divit aler ta ti dodnes bojove lita, v rusku, pod jinym jmenem, s jinymy motory...a preklapive ma uplne stejne ukoly jako b-2. Byt ano, je jiste jasne ze sance na preziti tehle dvou letadel v nepratelskem prostredi se silnou PVO je diametralne odlisna.
  Ale bombardovani rucnikaru zvladnou obe stejne.

  petris
  skutecne ? Sem se mrkl na produkci il-76/78 a nikde sem si nevsim, ze by nerkde bylo napsano, ze by se u nej prerusila produkce, byt na par (desitek) let.
  A to sou skutecne dost velke letouny. O dost vetsi nez tyhle il-112.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:47 14.10.2018

  Ubohý Dušane. To IMPROVED znamená zejm. montáž silnějších dovozových motorů a to WESTERNIZED znamená avioniku od Honeywellu. Tedy přesně to, co jsem psal. Tedy našroubování cizích ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ubohý Dušane. To IMPROVED znamená zejm. montáž silnějších dovozových motorů a to WESTERNIZED znamená avioniku od Honeywellu. Tedy přesně to, co jsem psal. Tedy našroubování cizích věcí na staré (dobré) letadlo. A samozřejmě zaslepená horní okénka v pilotní kabině, posílený podvozek a nové sedačky pilotů. Myslím, že od dob bratří Wrightů letectví neučinilo větší skok. Chápu, že jsou to na vás složité termíny, se kterými si nevíte rady. Nicméně ani pořádná dávka útoků a la Sputnik z vás neučiní menšího bambulu, než jakým se zde etablujete. Prostě ta technická nevzdělanost a frustrace z vás přímo čiší.
  Klidně urážejte dál, ale nic nemění na faktu, že hodit na starého Antonova kanadské motory a americkou avioniku obnáší NESROVNATELNĚ menší objem konstrukčních a vývojových prací, než vyvinout nové motory, nové letadlo, novou avioniku... a to vše ve své zemi, zgruntu a za svoje. Jinak samozřejmě An-24-32 dělal Oleg Antonov, tedy Rus. Jinak samozřejmě netvrdím, že vše dělali Rusové. Třeba (bohužel již zesnulý) Petro Balabujev, byl Pan Konstruktér. Ovšem dělat z UA zázrak konstručného progresu a z Rusů hlupáky na základě srovnání Il-112 a An-132 je prostě projevem technické ignorace joudy ze země, kde se nikdy nic významného nezkonstruovalo.

  Mýlíte se ještě v jedné věci: nečerpám ze Sputniku, ale dostávám informace přímo od Putina, spolu s tučnými obnosy na můj účet za proruské trolení. Zatímco vy tu děláte šášu zadarmo.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  12:34 14.10.2018

  Dušan: možná jsi zapomněl, že na začátku tvé výměny s fenfim bylo tve nadšeně prohlášení, jak srovnání obou projektů jasně prokazuje rusackou neschopnost, která vyniká vedle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan: možná jsi zapomněl, že na začátku tvé výměny s fenfim bylo tve nadšeně prohlášení, jak srovnání obou projektů jasně prokazuje rusackou neschopnost, která vyniká vedle schopných Ukrajinců.
  Takže ty závěrečné poznámky o jednoduché realitě spolku sputnikaru jsou trapné a s prominutím hloupé.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  10:23 14.10.2018

  "An-132 je jen An-26 s kanadskými motory"

  "The Antonov/Taqnia An-132 is an IMPROVED VERSION of the Antonov An-32 "
  "An-132 has been significantly modernised and ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "An-132 je jen An-26 s kanadskými motory"

  "The Antonov/Taqnia An-132 is an IMPROVED VERSION of the Antonov An-32 "
  "An-132 has been significantly modernised and Westernised"

  Zaujímavý "posun" ....

  Takže to zhrnieme, An-132 nie je len "An-26 s kanadskými motory" ale je to výrazne zmodernizovaný a "vesternizovaný" An-32. Inak povedané to čo som tvrdil od začiatku ja ..... nikdy som netvrdil, je to úplne nový typ.

  "Mimochodem i to staré éro, že kterého Ukrajinci vyšli jim musel namalovat Rus. To jen abyste měl představu o tom, co kdo dokázal."

  Chápem, že Rusi toho dokázali veľa, Ukrajinci nič ... na Sputniku a vašich naivných predstavách určite ... realita je trošku zložitejšia : )
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:14 13.10.2018

  Ještě pro Dušana Moudrého:
  "The Antonov/Taqnia An-132 is an IMPROVED VERSION of the Antonov An-32 "
  (https://en.wikipedia.org/wiki/...
  "lehký taktický ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě pro Dušana Moudrého:
  "The Antonov/Taqnia An-132 is an IMPROVED VERSION of the Antonov An-32 "
  (https://en.wikipedia.org/wiki/...
  "lehký taktický transportní letoun, vývojový DERIVÁT letounu typu An-32 (Cline A)"

  Více zde: https://ruslet.webnode.cz/tech...
  "Derived from the An-32 of 1976 (itself a development of the An-24 of 1955), the An-132 has been significantly modernised and Westernised. "
  https://www.flightglobal.com/n...
  "It is a twin-engine high wing aircraft that evolved based on An-32"
  http://www.redstar.gr/Foto_red...
  atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:54 13.10.2018

  Dušan: jaký nesmysl? konkrétně? S invektivami jste začal vy. Sputnik nečtu. Ale z technologií pár semestrů mám. A proto vím, že považovat náročnost vývoje An-132 a Il-112 za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan: jaký nesmysl? konkrétně? S invektivami jste začal vy. Sputnik nečtu. Ale z technologií pár semestrů mám. A proto vím, že považovat náročnost vývoje An-132 a Il-112 za podobnou je znakem blbství a ignorace technologických a průmyslových základů.
  A i kdybyste se rozkrájel, An-132 NENÍ nový typ. Je to derivát An-32 (jenž je derivátem starších Antonovů). Liší se motory s vrtulemi, a 86 cm delším trupem, úpravou centroplánu, zaslepenými okýnky, novými sedačkami a palubkou. Je to ÚPRAVA EXISTUJÍCÍHO TYPU za pomocí JIŽ EXISTUJÍCÍCH běžně dostupných dílů, to celé za cizí peníze.
  Il-112 je ZCELA NOVÉ letadlo, se ZCELA NOVÝMI motory, vyvíjenými za své. Jen objem konstrukčních prací na nových pohonných jendotkách Iljušínu je větší, než naroubování PWC na An-32. Jen vybudování linek na výrobu všech komponent potřebných pri to letadlo je naprosto jiný objem prací, než postavit jeden protoyp z existujících dílů. Antonovu na tom letadle nebude patřit ani prd, nebudou ho vyrábět a UA bude ZCELA závislá na dodávkách klíčových komponent za podmínek, cen a možnostech mnoha jiných zemí. Jejích podíl prací na tom letadle bude velmi malý.
  Pokud nejste schopne pochopit rozdíl mezi upgradem stávajícího typu za pomocí stávajících komponent a vývojem zcela novéh typu z nových dílů, fakt se věnujte radší štrikování, nebo nějaké obdobně náročné činnosti, na kterou stačíte.

  Co vyvíjí/vyvinuli Ukrajinci pro An-132?
  Motory? NE
  Vrtule? NE
  Aerodynamiku? NE
  Gro draku? NE?
  Avioniku? NE
  Sedačky:-)? NE
  Všude, kde je u An NE je Il ANO

  Vývoj An-132 stál 116m$ a trval 18 měsíců. Fakt chcete tvrdit, že za tu dobu vyvinete nové vojenské dopravní letadlo včetně motorů, avioniky? Teda samozřejmě vy jistě ano, ale zbytek světa ne.

  Vyndejte si hlavu ze zadku. An-132 není nové letadlo. Je to skládočkové omlazení starho éra. Což není špatná a neúčinná cesta, ale je to docela jiný level, než vyvinutí z gruntu nového letdla s in house produkcí všeho.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:28 13.10.2018

  fenri

  Bez ohľadu na znôšku vašich invektív a nezmyslov ostáva faktom, že vývoj An-132 Ukrajinci zládli a nie je to "starý An-26 s novými motormi" .... že Vás to so ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Bez ohľadu na znôšku vašich invektív a nezmyslov ostáva faktom, že vývoj An-132 Ukrajinci zládli a nie je to "starý An-26 s novými motormi" .... že Vás to so sputnikovcami žerie je len Váš psychický problém ...


  Veď i L-39NG je vlastne tiež len "starý stroj", že ? : )
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:03 13.10.2018

  Jara: samozřejmě že to byla hyperbola. Ale byla to hyperbola výhradně pro Dušana, který nepochopil nehyperbolizované přirovnání. Prostě vyzdvihovat UA, že zvládli vývoj An-132 a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: samozřejmě že to byla hyperbola. Ale byla to hyperbola výhradně pro Dušana, který nepochopil nehyperbolizované přirovnání. Prostě vyzdvihovat UA, že zvládli vývoj An-132 a Rusům trvá Il-112 moc dlouho je znakem slaboduchosti. Je to o něčem jiném.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  20:02 13.10.2018

  Ta ruská snaha o naprostou samostatnost je jen z nouze ctnost. Ani ty nejvýkonnější ekonomiky světa se nedokážou udržet na špici úplně ve všem. I Američani příležitostně nakupují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ta ruská snaha o naprostou samostatnost je jen z nouze ctnost. Ani ty nejvýkonnější ekonomiky světa se nedokážou udržet na špici úplně ve všem. I Američani příležitostně nakupují zbraně v Evropě.

  A Rusové to tak dělali taky až do doby než na ně byly uvaleny sankce (ukrajinské motory, francouzské Mistraly, atd., atd.). Nakonec ani v rámci Varšavské smlouvy nevyvíjeli všechno sami (viz. třeba L-39 a L-410). Současný stav je jen zoufalým výsledkem Putinovi politiky, kdy Rusku nezbyli žádní strategičtí partneři, se kterými by mohli sdílet výsledky vývoje a výzkumu.

  Teď musejí složitě vyvíjet úplně všechno a dopadá to tak, že nestíhají nic. Dopravní letadla jsou krásný příklad. Původně menší dopravní typy řešili ve spolupráci s Antonovem a mohli se soustředit na modernizaci Il-76. Teď vyvíjejí spoustu typů zároveň a všechny projekty mají opakovaná zpoždění a výsledky v nedohlednu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  19:38 13.10.2018

  Fenri
  Ten Váš příměr s Kaipanem je dost nadsazený, to by jste Antonov hodně degradoval, spolupráce 40 zemi na jednom leteckém projektu je v dnešním globálním světě běžná i Váš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri
  Ten Váš příměr s Kaipanem je dost nadsazený, to by jste Antonov hodně degradoval, spolupráce 40 zemi na jednom leteckém projektu je v dnešním globálním světě běžná i Váš zmíněný VW má vývojáře po celém světě a dodavatelský řetězec také, ale to je úplně jedno.
  Rusové mají v tomhle jiný přístup, ze strategického hlediska v tomhle potřebují samostatnost, je to obrovská složitá země, s obrovským bohatsvím a je těžké ji držet pohromadě..... samozřejmě jim to nese potíže,jak ekonomické, tak technické na druhé straně jim to, ale nese v letectví i značně výhody, které někteří zdejší diskutující nikdy nepochopí a odmítají je uznat.


  Tlak na soběstačnost ve strategických oborech(jako letectví) je pro Rusy nutností ne nějakým Putinovým rozmarem k udržení Ruska jak ho známe. A to by měl být i cíl západní Evropy nikdo tady nepotřebuje dalších ...15?? Korupci prolezlých nedtabilních republik
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:34 13.10.2018

  Mimochodem srovnání obou letadel je trochu ošidné. Il je cca o 1/4 menší stroj, pro nasazení z kratších letišť a blíže frontě. Asi má trochu nahrazovat i Turbolety. A do emzery ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem srovnání obou letadel je trochu ošidné. Il je cca o 1/4 menší stroj, pro nasazení z kratších letišť a blíže frontě. Asi má trochu nahrazovat i Turbolety. A do emzery mezi Il-112 a IL-76xxx má perspektivně přijít ještě Il-276 (SVTS). Možná i proto je Il-112 posazen trochu níž, ve škále typů. Mají An-124, Il-76, ale dole nicmoc.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  18:24 13.10.2018

  Logik: vím, že jsem psal věty rozvité, takže jste to zjevně nepochopil. Ale psal jsem o tom, že srovnávat vývoj zcela nového letadla, se zcela novými motory, s vlastní avionikou, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: vím, že jsem psal věty rozvité, takže jste to zjevně nepochopil. Ale psal jsem o tom, že srovnávat vývoj zcela nového letadla, se zcela novými motory, s vlastní avionikou, součástkovou základnou a komplexním výrobním řetězcem a za svoje peníze s tím, že vám arabáši dají peníze na to, abyste na staré letadlo navěsil cizí motory a nacpal do něj cizí avioniku prostě nejde. To je prostě úvaha blba. A v čem je Il-112 lepší než An-132? Tak třeba v tom, že pokud se Pratt and Whitney C, Honeywellu, Hamiltonu a X dalším firmám z libovolného důvodu přestane chtít dodávat díly a zásadní konstrukční celky(nebo nebudou stíhat, nebudou chtít udržovat součástky) Antonovu, tak celý Antonov je krám na nic. Ve válce budete na údržbu a dodávku dílů odkázaný na 50 firem z 40 zemí po celé planetě, což je príma. Prostě je to lego cizích dílů. A v čem je lepší? Netuším, parametry Il-112 ještě nikdo nezná. Vy ano?
  Srovnal bych to třeba s Kaipanem. Maličká dílna ve Smržovce, co s cizích dílů a pár trubek staví auta, která jsou v řadě ohledů celkem dost fajn. A vedle toho postavte třeba VW, který si vyrábí a vyvíjí vše, od SW, přes dílenské přípravky, po detaily katalyzátoru. A ano, určitě je Kaipan v řadě ohledů lepší, než třeba VW Polo 1.0. Minimálně fun factor je jinde. Je tedy Kaipan lepší? A jsou hoši ze Smržovky lepší, než hoši z Wolfsburgu, protože vyvinout novou verzi Kaipana trvá (řekněme) rok, dva, zatímco na Passatu se dělá X let?
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  17:11 13.10.2018

  logik
  Možete mi vysvetlit prečo tu operujete s An-132? To lietadlo Antonov určite vyrábať nebude a kým saudi /ak vobec/ naladia výrobu ... to ešte potrvá.

  logik
  Možete mi vysvetlit prečo tu operujete s An-132? To lietadlo Antonov určite vyrábať nebude a kým saudi /ak vobec/ naladia výrobu ... to ešte potrvá.

 • logik
  14:25 13.10.2018

  Fenri: zákazníka nezajímají řeči. Zákazníka zjímají konkrétní parametry. V kterých parametrech tedy podle Tebe An-132 zaostává za Il-112, když je to podle tebe "staré letadlo"?

  Fenri: zákazníka nezajímají řeči. Zákazníka zjímají konkrétní parametry. V kterých parametrech tedy podle Tebe An-132 zaostává za Il-112, když je to podle tebe "staré letadlo"?

 • Jara
  11:32 13.10.2018

  Predikce autora článku, že v Ruském letectvu uvidíme čínské dopraváky jsou spíše přáním, to se jednoduše nikdy nestane, pro Rusy by to bylo ze strategického hlediska to samé jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Predikce autora článku, že v Ruském letectvu uvidíme čínské dopraváky jsou spíše přáním, to se jednoduše nikdy nestane, pro Rusy by to bylo ze strategického hlediska to samé jako kupovat Globmastery nebo C130.....

  Ruský letecký průmysl měl a má samozřejmě problém po rozpadu svazu, kdy se jim rozpadl dodavatelský řetězec, firmy skrachovali a v neposlední radě se rozpadli centrálně řízené vývojové/projekční týmy ( ukrajinský Antonov s tohoto centrálního vývoje také vždy těžil ), stejný problém hlavně v letectví a těžkém průmyslu jsme měli i u nás......

  Tento dodavatelský řetězec musíte vybudovat jen jednou, ne na každý projekt zvlášť, stejně jako tým projektantů/vývojářů nestavíte jen pro jeden projekt, to autorovi článku uniklo......a nechápu tedy paušální odsouzeni všech budoucích ruských projektů k neúspěchu, je to takový zjednodušený pohled, bez znalostí skutečných procesů ve strojírenských oborech.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:46 13.10.2018

  Mimochodem Dušane myslet, že když za arabské peníze navesim na sovětské éro kanadské motory a německou a americkou avioniku je "víc" než za vlastní od začátku udělat nové letadlo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem Dušane myslet, že když za arabské peníze navesim na sovětské éro kanadské motory a německou a americkou avioniku je "víc" než za vlastní od začátku udělat nové letadlo, vyvinout mu motory, udělat mu avioniku atd. je prostě projevem technickeho zoufalství zaostalého pásáka ovcí. Mimochodem i to staré éro, že kterého Ukrajinci vyšli jim musel namalovat Rus. To jen abyste měl představu o tom, co kdo dokázal.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  10:42 13.10.2018

  Czertik:
  Áno, 30 rokov tam nevyrábali veľké vojenské dopravné lietadlo. Absolútna väčšina tých firiem, ktoré po rozpade ZSSR vznikli a mali nejaké know how a technológie na vývoj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik:
  Áno, 30 rokov tam nevyrábali veľké vojenské dopravné lietadlo. Absolútna väčšina tých firiem, ktoré po rozpade ZSSR vznikli a mali nejaké know how a technológie na vývoj či výrobu v tejto oblasti, dávno zanikli alebo 10x zmenili svoj výrobný program. Preto má Iljušin a x jeho dodávateľov problémy, pretože proste pracujú v mnohých oblastiach na zelenej lúke a nejaký čas trvá kým nájdu fungujúce riešenie, zorganizujú výrobu a odladia ju.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:17 13.10.2018

  Dušan: jste zákazník An-132? Já nerozporuji to, že si někdo raději koupi staré auto s novým motorem a někdo nové. Jen tvrdím, že je zatraceně rozdíl hodit na stávající letadlo už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan: jste zákazník An-132? Já nerozporuji to, že si někdo raději koupi staré auto s novým motorem a někdo nové. Jen tvrdím, že je zatraceně rozdíl hodit na stávající letadlo už existují motory, dát tam elektroniku co už je na trhu L. Jo a dát tam nove sedačky, abych nevychenal jednu z "revolučních změn". A pak je prostě rozdíl vyviniut letadlo od nuly, vyvinout mu motory, vlastní avioniku atd. Vím, že vy jako ukázkový brouk pytlík byste namaloval nové letadlo za pět minut, ale prostě Rusům holt trvá trochu dyl udělat než vám. Jinak souhlasím s tím, že vývoj nových letadel je zhola zbytečný. Stačí jim měnit motory, sedačky a občas upravit okýnka. B-29 s novými motory by stačila. V podstatě má dělat totéž, co B-2, že...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  09:09 13.10.2018

  fenri

  Ako zákazníka ma vôbec nezaujíma či je stroj "revolučný" ... alebo "modernizovaný" ... ale to ako a za koľko lieta. Číňania stále pokračujú v "nekončenej" modernizácii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Ako zákazníka ma vôbec nezaujíma či je stroj "revolučný" ... alebo "modernizovaný" ... ale to ako a za koľko lieta. Číňania stále pokračujú v "nekončenej" modernizácii napr. typu An-12, amíci stále vyrábajú C-130, Taliani C-27 a zaujímavé .... majú úspech.

  A samozrejme An-132 nie je žiadne "staré lietadlo" ... je to nový stroj, ktorý však vychádza z An-26, lebo technologické postupy a materiály sa dnes už nakoľko zmenili, že doslovné "kopírovanie" starých modelov je už nezmysel. ....

  Čo sa týka "štrikovania" ... chápem, že pre priaznivca Ruska je ťažké sledovať, že i "zaostalí" Ukrajinci dokázali rýchlo a za menej viac ako "veľmoc" Rusko : )
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  09:09 13.10.2018

  dušan
  Ale houby.
  An-132 nie je určený ako náhrada za staré An-24/26/32. To bol An-148/158/178. Tam to krachlo na politike, preto rusi oprášili tento Il. Rovnaká situácia bje s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dušan
  Ale houby.
  An-132 nie je určený ako náhrada za staré An-24/26/32. To bol An-148/158/178. Tam to krachlo na politike, preto rusi oprášili tento Il. Rovnaká situácia bje s AN-70. An-132 rozhodne normálne nelieta Antonov postavil jeden prototyp a vyrábať ho nebude. Celý projekt je financovaný Saudskou Arábiou a má sa tam vyrábať ako pokus o rozbeh leteckej výroby. A ako povedal fenri je to len upgrade.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:56 13.10.2018

  Dušan: pokud nechápete, že je "trošku" rozdíl mezi tím, vyvinout nové letadlo a udělat mu komplet nové motory, avioniku, drak... a hodit na staré letadlo již dávno existující ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan: pokud nechápete, že je "trošku" rozdíl mezi tím, vyvinout nové letadlo a udělat mu komplet nové motory, avioniku, drak... a hodit na staré letadlo již dávno existující motory a normální, komerčně dostupnou avioniku, tak pište raději do časpisů o štrikování nebo vaření. An-132 je jen An-26 s kanadskými motory. Neříkám, že je to špatný stroj, nebo hloupý přístup. Ale vyvinout vlastní nové letadlo od nuly, s vlastními motory, avioniku je prostě co do náročnosti úplně jiná liga.
  Takze primární příčina je jasná : ukrajinský stroj je jen upgrade staré sovětské konstrukce, na kterou se navesilo něco, co nepotřebovali vyvinout.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:19 12.10.2018

  Je zaujímavé porovnať An-132 a Il-112.

  Stroje ktoré majú rovnaké zadanie - nahradiť An-26, ale rozličné výsledky. An-132 úspešne lieta a pripravuje sa sériová výroba po štyroch ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je zaujímavé porovnať An-132 a Il-112.

  Stroje ktoré majú rovnaké zadanie - nahradiť An-26, ale rozličné výsledky. An-132 úspešne lieta a pripravuje sa sériová výroba po štyroch rokoch vývoja ..... ruský stroj je stále pred prvým letom a už sú problémy ...

  Príčina je zrejmá, pokým ukrajinský stroj sa vyvýjal v úzkej súčinnosti z renomovanými svetovými firmami, Rusi chcú byť sebestační ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  18:02 12.10.2018

  overitza
  Proti letounum casa nebyly vyhrady ani ne tak moc vykonoveho razu, jako spis spolehlivosti, ale hlavne ceny, ze byly neskutecne predrazene, navic se jich koupilo vic nez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  overitza
  Proti letounum casa nebyly vyhrady ani ne tak moc vykonoveho razu, jako spis spolehlivosti, ale hlavne ceny, ze byly neskutecne predrazene, navic se jich koupilo vic nez cr realne potrebuje a potrebovala.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  17:47 12.10.2018

  gagnut/petrik/fotr

  Jiste mate pravdu v tom, ze rozpad sssr nebyl pro rusko prijemny a spousta subdodavatelu zkrachovala/zmenila vyrobni program, ale holt to je obrovsky problem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gagnut/petrik/fotr

  Jiste mate pravdu v tom, ze rozpad sssr nebyl pro rusko prijemny a spousta subdodavatelu zkrachovala/zmenila vyrobni program, ale holt to je obrovsky problem vedeni ruska, ze nedokazalo myslet na budcnost a nakupovat i zbytecne letouny, byt maloseriove, drahe za kus, aby se udrzely kapacity.
  Vezme te si nase aero a l159 alca, jak byly ty pocty vyrobnich kusu obrovsky krtizovane a jak znacna cast lezela zcela neuzitecne 18? let ve sklade.
  jenze prave tahle vyroba na sklad udrzela aero funkcni, nezkrachovale a zachovala dodavatelksy retezec. A proto dnes muze, konecne, prodavat a vyrabet l39ng do ciziny. A vydelat nejakou korunku.
  Ano vyhozene penize za skladove l159 byla velka, ale dle meho nazoru stale mensi, nez kdyby se ted aero (pokud by prezilo) rozhodlo dnes zacit zniceho nic vyrabet a vyvyjet L39(polo)NG.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  17:38 12.10.2018

  gagnut
  Ne skutecne sem nezaspal dobu, skutecne vim o tom, ze cela letecka vyroba byla roztahana po celem sssr, dokonce vim ze antonov se nsleza ns ukrajine a ne v rusku :).
  Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  gagnut
  Ne skutecne sem nezaspal dobu, skutecne vim o tom, ze cela letecka vyroba byla roztahana po celem sssr, dokonce vim ze antonov se nsleza ns ukrajine a ne v rusku :).
  Ale skutecne nevidim problem, ze pokud nekdo v rusku vyrabel potahy pro antonova co se kompletoval na ukrajine, nevidim duvod proc by to nemel dokazat vyrabet potahy pro iljusiny v rusku.
  Samozrejme, sem si vedom potreba ruznych naroku na velikost haly a strojniho vybaveni pokud mas v hale vyrabet male letouny typu l-410 a velke kravy ala an-124, ale to je problem prostoru a investic si ten prostor vytvorit, ne schopnosti.
  navic nevim o tom, ze by se na ukrajine, kazachstanu ci kdekoliv jinde vyrabeli vyrazne vetsi letouny nez v samotne casti ruska, takze by rusko prislo o prostorove moznostiu vyrabet "velke kravy".
  A co se tyce technologie - ano, tam sou komplikace daleko vetsi nez co se tyka prostoru, ale skutecne mam problem si vybavit jedinou technologii ktera by byla unikatni pro ukrajinu/kazachstan apod a nebyla by nikde v sssr, resp nemela svoji obdobu na uzemi ruska.


  Petris
  ¨Budes se divit, ale s leteckou vyrobou sem do styku prisel :).
  Ano, zcela chapu tuhle tvoji "..si budeš držať know how napr. na opracovávanie stojín motorov z titánových zliatin,..".
  jenze neda me to, abych se nezeptal, to tam rusove 30 let zadne motory s titanem nevyrabely ? To nemely zadny jiny vyrobni program ?
  Vyrobni dokumentace moc prostoru nezabere. zabere daleko min prostoru nez konstucni kancelar, sklad ci cokoliv jineho.
  A ano, skutecne je kolikrat levnejsi si udrzet vyrobni pripravky, svezt je z 10 hal, jen do jedne, a platit tu 1 halu po 10 let (mozna i tech 30), nez po 30 letech vyrabet ty pripravky uplne znova.
  I kdyz, jo chapu, pokud nikdo nepremysli o tom, ze by se kdy tenm program/vyroba kdy rozjel..tak proc si drzet ty pripravky.
  Chces priklad z ceska ? vezmi si l-610. program ktery dnesnimu letu obrovsky chyby a mohl by mu prinest nemale zisky, kdyby se dotahl do konce.
  Jenze ten program se nikdy neobnovi. Proc ? Veskere pripravky na jejich vyrobu byly sesrotovany predchozim vedenim. Vykresova/projektova dokumentace je v letu nedotcena. A nikdo nebude vynancoivat jejich novou vyrobu.
  A pritom to uskladneni onech pripravku tam kde byly, nicemu nezavazelo a dodnes je tam misto nich stale prazdne nevyuzite misto
  .
  Skrýt celý příspěvek

 • overitzda0
  16:35 12.10.2018

  @Jerry, v motorech neni problem. CASA pouziva motory, ktere maji mensi vykon nez IL-112V. Stejne ma vyssi nosnost a dolet. Problem je v tom, ze IL-112V je prilis tezky. Protoze se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Jerry, v motorech neni problem. CASA pouziva motory, ktere maji mensi vykon nez IL-112V. Stejne ma vyssi nosnost a dolet. Problem je v tom, ze IL-112V je prilis tezky. Protoze se vyviji spolecne s IL-114 museli udelat kompromisy, ktere mozna snizi cenu letounu ale vezmou mu nejake dulezite vlastnosti. Uvidime. Rusove nebudou kupovat Cinske letadla, potrebuji tak 10 let at dostanou svuj letecky prumysl do lepsiho stavu. Pochopili, ze si musi byt schopni udelat letadlo cele sami, jinak nemaji sanci konkurovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • overitzda0
  16:31 12.10.2018

  @Pauli,
  Zatim vyrobili Rusove u sebe jenom 4 ks IL-76. Teda bych to nenazval obnovenim vyrobi.Jeden prerobili na tanker a jeden na A-100. S tou vyrobou se hodne perou. Oproti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Pauli,
  Zatim vyrobili Rusove u sebe jenom 4 ks IL-76. Teda bych to nenazval obnovenim vyrobi.Jeden prerobili na tanker a jeden na A-100. S tou vyrobou se hodne perou. Oproti puvodni IL-76 nejde jenom o zmenu motoru ale take i geometrie kridla (je jednoduchsi). Linku na vyrobu budou mit hotovou snad pristi rok. Skutecne dodavky si myslim, ze stihnou az od roku 2020 - 2021.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pauli
  10:37 12.10.2018

  Program obnovy výroby Il-76 je zcela mimo kontrolu. Jediné letadlo [Il-76 - pozn. red.] v testovacím provozu vykazuje velmi nízkou provozní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Program obnovy výroby Il-76 je zcela mimo kontrolu. Jediné letadlo [Il-76 - pozn. red.] v testovacím provozu vykazuje velmi nízkou provozní spolehlivost.
  --------------------------------
  Jak je tohle starý kus článku proboha ?
  Vždyť už je to celkem doba co se do vzduchu podíval i IL-78M 90A a A-100
  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • jerry
  21:43 11.10.2018

  Fandim Firmě Iljušin , IL-76 je krásný stroj . Iljušin Il-112V vubec neznám a to sem se o letectví hodně zajímal a odebíral L+K. Iljušin Il-112V pokud se podaří třeba to bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fandim Firmě Iljušin , IL-76 je krásný stroj . Iljušin Il-112V vubec neznám a to sem se o letectví hodně zajímal a odebíral L+K. Iljušin Il-112V pokud se podaří třeba to bude dobrý stroj,,prolém vidím v motorech.
  Skrýt celý příspěvek

 • overitzda0
  19:48 11.10.2018

  Nevím jestli je to záměr ale chybí důležitá zmínka v článku. Soviety v rámci podpory zaostalejších regionů zakládali nebo přesouvali výroby do republik nebo zemi varšavské smlouvy. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím jestli je to záměr ale chybí důležitá zmínka v článku. Soviety v rámci podpory zaostalejších regionů zakládali nebo přesouvali výroby do republik nebo zemi varšavské smlouvy. Tak se například dostal Antonov do Kyjeva. Výroba IL-76 byla v Taškent.
  https://en.m.wikipedia.org/wik...
  Po rozpade ZSSR výroba pokračovala ale díky kombinácií faktorov se nakonec zastavila. Rusové pochopili že si takto nijak nepomůžoua začali s přesunem produkce do Ruska. To dopadlo jenom částečně. Rusové museli udělat kompletní novou linku, dokumentaci, najít d dodavatele atd. Proto tak dlouho trvá. Měli to ale říci rovnou. Produkce 70 ks do roku 2018 byla lež od začátku. Produkce se nakonec rozjede. Momentálně je rozestavěných 10 nových IL-76MD-90A.
  IL-112 je znouzectnost protože spolupráce s Ukrajinou na An-148 skončila. Rusové už nikdy neuvidí peníze co nalili do toho projektu. IL-112 je špatné letadlo. Ta zmínka o přetížení o 40% je hloupost ale letadlo je těžké. Tento staví poprvé takže mají s tím problémy. Například takové CASA je mnohem lepší letadlo. S motory s menším výkonem mají nosnost 9t vs 5t. Navíc má CASA delší dolet. Celkem nerozumím proč se ozývají hlasy proti CASA. Letadlo je pro potřeby České armády jako dělané.
  Expertní potenciál 112 je nulový. Jde o sesterský projekt k 114. Ten vypadá lépe.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  17:09 11.10.2018

  Možno to nie je o spoľahlivosti, ale skôr o prestojoch kvôli nedostatočnej servisnej sieti. Lietadlo samotné môže byť úplne v pohode, ale pokiaľ musí na mimotraťovú údržbu letieť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možno to nie je o spoľahlivosti, ale skôr o prestojoch kvôli nedostatočnej servisnej sieti. Lietadlo samotné môže byť úplne v pohode, ale pokiaľ musí na mimotraťovú údržbu letieť kdesi na druhý koniec kontinentu, tak to je v leteckom biznise dosť zásadný finančný problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  12:49 11.10.2018

  niko: máš nějaké zdroje k té nízké provozuschopnosti SSJ? O víkendu jsem s ním letěl a vyptával se, posádka se o něm vyjadřovala pozitivně. Nějak nižší spolehlivost nebo nějaké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  niko: máš nějaké zdroje k té nízké provozuschopnosti SSJ? O víkendu jsem s ním letěl a vyptával se, posádka se o něm vyjadřovala pozitivně. Nějak nižší spolehlivost nebo nějaké problémy nezmiňovali. Jediné, co říkali, tak že se občas stane, že je let operován jiným typem s vyšší kapacitou sedadel, a že si vyšší osoby musejí dávat pozor na hlavu, když jdou do kuchyňky.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:55 11.10.2018

  Dusan:
  Suchoj Superjet pouziva velke mnozstvo zahranicnych suciastok. Okrem toho su velmi zname jeho problemy ohladom udrzania ho v prevadzkyschopnom stave. Pre armadu v podstate ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dusan:
  Suchoj Superjet pouziva velke mnozstvo zahranicnych suciastok. Okrem toho su velmi zname jeho problemy ohladom udrzania ho v prevadzkyschopnom stave. Pre armadu v podstate nevhodne lietadlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  21:47 10.10.2018

  jenom odkaz, aby bylo jasno o čem je řeč: https://ruslet.webnode.cz/tech...

  jenom odkaz, aby bylo jasno o čem je řeč: https://ruslet.webnode.cz/tech...

 • KóĎA
  21:46 10.10.2018

  dusan: No je otázka, kolik by stály úpravy draků Superjetů oproti "pouhé" modernizaci vnitřních zařízení TU 134 UBx a zda-li si takový jednoúčelový stroj může momentálně Rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan: No je otázka, kolik by stály úpravy draků Superjetů oproti "pouhé" modernizaci vnitřních zařízení TU 134 UBx a zda-li si takový jednoúčelový stroj může momentálně Rusko dovolit. Zvláště, když se Tůčko používá k těmto účelům tak dlouhou dobu - a výroba z 80. let zase není ve vojenském letectvu něčím extrémním.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:31 10.10.2018

  skelet

  To je síce pravda ... ale ten počet tak akurát stačí na nejaké domáce "minimum" ... na nejaké veľké operácie v zahraničí s podporou An-124 môžu Rusi zabudnúť ... na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet

  To je síce pravda ... ale ten počet tak akurát stačí na nejaké domáce "minimum" ... na nejaké veľké operácie v zahraničí s podporou An-124 môžu Rusi zabudnúť ... na rozdiel od veľkej flotily C-5 a C-17 čo majú Amíci ...


  Inak ma dosť zaujalo, že Rusi modernizujú stroje Tu-134 pre výcvik posádok bombardovacích strojov. Vzhľadom na ich vek a morálnu zastaralosť by som čakal využitie nových strojov napr. Suchojov Superjet 100.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  21:28 10.10.2018

  Tu bude nejaka kauzalita :-)

  "Je důležité dodat, že Il-112V je vyroben výhradně z ruských součástek a dílů."
  "přetížení prvního vyrobeného letounu je až 40 % (tři tuny), místo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tu bude nejaka kauzalita :-)

  "Je důležité dodat, že Il-112V je vyroben výhradně z ruských součástek a dílů."
  "přetížení prvního vyrobeného letounu je až 40 % (tři tuny), místo povolených 10 % ‒ letoun je jednoduše příliš těžký."
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:04 10.10.2018

  black hole: A400 určitě není odpověď na An124

  black hole: A400 určitě není odpověď na An124

 • fotr
  19:24 10.10.2018

  To: Kozlus
  Ano, však to také (pohon) je největší, přímo tragický problém té lodě. Teď se ale prý vedou debaty zda do toho ,,šrotu" investovat nebo si počkat na Štorm který ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To: Kozlus
  Ano, však to také (pohon) je největší, přímo tragický problém té lodě. Teď se ale prý vedou debaty zda do toho ,,šrotu" investovat nebo si počkat na Štorm který ale bude hoodně drahý a projekt není ani dotažen takže datum stavby se nedá ani odhadnout.
  Původní plány na výměnu/úpravu raketové výzbroje, úpravy hangáru, nové radary a mnoho dalších změn už zavrhli a zřejmě se teď přou zda vymění pohon a provedou základní údržbu aby loď mohla vůbec na vodu. Ona ta letadlovka z taktického hlediska moc smysl nedává ale pro Rusy je to samozřejmě věc národní cti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  18:55 10.10.2018

  Jen detail: Do Kuznecova se uz hrablo a uz ma minimalne vytazeny kotle.

  Jen detail: Do Kuznecova se uz hrablo a uz ma minimalne vytazeny kotle.

 • fotr
  18:47 10.10.2018

  Myslím že gangut a petris mají hodně pravdy a obrovskou roli hrálo i to že RF přišlo o důležité zdroje svých dřívějších vazalů a zpoždění nemohou dohnat nákupem technologií ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím že gangut a petris mají hodně pravdy a obrovskou roli hrálo i to že RF přišlo o důležité zdroje svých dřívějších vazalů a zpoždění nemohou dohnat nákupem technologií protože jim to nedovolí sankce. Pochopitelně také přišli o mnoho odborníků, staří odešli a nové za dobu stagnace nikdo nevychoval.
  Pokud někomu ujede vlak, tak ho bude dohánět těžko a draze. Zmíněný nákup v Číně je v těchto počtech asi nereálný, cena by byla úplně jinde než doma vyrobené, na to RF mít nebude. Už i rozpočet na ,,modernizaci" Kuzněcova, svoji ,,pýchu" seškrtali z původní částky na čtvrtinu a ani tak není jasné zda vůbec začne nebo skončí loď ve šrotu.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  17:48 10.10.2018

  Czertik:
  Neviem či si niekedy prišiel do kontaktu s leteckou výrobou, ale predpokladám že nie, lebo si to predstavuješ ako hurvínek válku. Letecké normy vyžadujú obvykle úplne inú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik:
  Neviem či si niekedy prišiel do kontaktu s leteckou výrobou, ale predpokladám že nie, lebo si to predstavuješ ako hurvínek válku. Letecké normy vyžadujú obvykle úplne inú kvalitu/tolerancie/materiály/výrobné postupy ako bežná technika. Predstava že ty ako nejaká 70 chlapová "eseročka" sa pred x rokmi oddelíš od nejakého štátneho podniku a 20-30 rokov si budeš držať know how napr. na opracovávanie stojín motorov z titánových zliatin, výrobnú dokumentáciu, 50 prípravkov, priestory, technológiu, kapacitu svojich dodávateľov atď. pretože ty vieš že o 30 rokov bude znovu treba vyrábať stojiny motorov pre Il-76, je celkom vtipná.
  Na tvoju otázku, čo robili posledných 30 rokov je jednoduchá odpoveď - väčšina z nich v tom čase ani neexistovala a tí čo existovali medzitým x krát zmenili svoj výrobný program.
  Proste ruský priemysel musí vygenerovať dostatočnú kapacitu na to aby sa projekty ako Il-112 a pod. dali realizovať aspoň relatívne bez závažnejších problémov a to je herkulovská úloha, ktorej splnenie nejakú dobu trvá.
  Skrýt celý příspěvek

 • gangut
  16:55 10.10.2018

  Czertik
  A vy ste zaspal dobu? Neviete, čo sa za posledných 30 rokov stalo? Letecký priemysel v Sojuze bol diverzifikovaný medzi všetky zvazové republiky. S rozpadom zvazu mnohé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik
  A vy ste zaspal dobu? Neviete, čo sa za posledných 30 rokov stalo? Letecký priemysel v Sojuze bol diverzifikovaný medzi všetky zvazové republiky. S rozpadom zvazu mnohé kapacity zmizli. Podniky v Gruzínsku alebo v Kirgizku prakticky stoja .V Arménsku vám už nikto chemicky neofrézuje poťahový panel krídla. Produkcia po rozpade bola postavená na kooperácii z Ukrajinou a tam sa všetko zastavilo. Aj obnovenie tohoto projektu je len reakcia na ukrajinské obštrukcie ohľadom An-148/158. Ten sa mimochodom vo VASO vyrábal, bohužiaľ Antonov je držiteľom certifikátov.
  Skrýt celý příspěvek

 • black hole
  16:51 10.10.2018

  Nešpor no Europska časť určite zatiaľ nemá také kapacity, stredný Transall a pár kusov A 400M A nepočul som ani že by mali Europské armády doktrínu hromadného výsadku tak ako to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nešpor no Europska časť určite zatiaľ nemá také kapacity, stredný Transall a pár kusov A 400M A nepočul som ani že by mali Europské armády doktrínu hromadného výsadku tak ako to predvádza VDV. samozrejme medzi dopravou materiálu a výsadkom je rozdiel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  16:40 10.10.2018

  black hole
  tady se mylis, co se tyka celkovych schopnosti strategickeho airliftu, tak rusko je na tom dost bidne (jak vzhledem ke svoji rozloze, tak i tomu ze si hraje na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  black hole
  tady se mylis, co se tyka celkovych schopnosti strategickeho airliftu, tak rusko je na tom dost bidne (jak vzhledem ke svoji rozloze, tak i tomu ze si hraje na supervelmoc). To jak moc bidne, ukazuje tu relativne nedavny clanek o ruskem cviceni kdy sesnazily vysadit paragany, tusim 2 divize..a k tomu potrebovaly prakticky vsechno co jim lita.
  A sem si jisty ze evropska cast nato ma daleko lepsi a celkovou vetsi kapacitu na airlift nez rusko. To ze si najimaji an-124 ruslan je jen proto, ze evropske staty nemaji tak velky letoun na prepravu velkych a tezkych nakladu.
  Sice nevim proc nepozadaji amikcy o jejich c-5 galaxy, ale to neresim.
  Skrýt celý příspěvek

 • black hole
  16:37 10.10.2018

  Skôr ta "bída a hrúza" je na Europskej strane :D čo sa týka kapacít transportného letectva

  Skôr ta "bída a hrúza" je na Europskej strane :D čo sa týka kapacít transportného letectva

 • Czertik
  16:35 10.10.2018

  petris
  Pokud maji problemy hlaven ti subdodavatele...tak se clovek musi ptat co delali poslednich 30 let ? To ze se nic nevyvyjelo je absolutne nepodtsatne, pokud se udrzela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petris
  Pokud maji problemy hlaven ti subdodavatele...tak se clovek musi ptat co delali poslednich 30 let ? To ze se nic nevyvyjelo je absolutne nepodtsatne, pokud se udrzela vyroba. pokud dokazes vyrobit pneumatiku o prumeru 1,2m tak ji dokazes vyrobit i novou ve velikosti 1,4/1 m (vyber si co chces). To same s hydraulickymy/elektrickymy rozvody, brzami apod. Vcetne ruzne velkych duralovych plechu na potah apod.

  Pokud v tech fabriokach zamestnavaji takove tulpasy, co proste nedokazi vyrobit iny tvar potahu jen proto, ze na nej nejsou zvykly a 30 let delali jen to same, tak neumi uz ani premyslet....pak je skutecne se na miste ptat, co za maty a paty tam dela ve vyrobe a technologii.
  Skrýt celý příspěvek

 • black hole
  16:29 10.10.2018

  Pepin Nešpor no tých IL 76 majú celkom dosť len by im bodla tá modernizácia na štandard MD 90A a to sa týka aj AN-124 tieto ťažné kone svoju prácu zatiaľ odvádzajú hlavne v Sýrií ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pepin Nešpor no tých IL 76 majú celkom dosť len by im bodla tá modernizácia na štandard MD 90A a to sa týka aj AN-124 tieto ťažné kone svoju prácu zatiaľ odvádzajú hlavne v Sýrií máloktoré letectvo má transportné kapacity ako Rusko a USA. Europská odpoveď A 400M zatiaľ pokulháva veď aj Bundeswehr a Frantíci využívajú Antonovy či už z Ruska alebo z Ukrajiny.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  16:26 10.10.2018

  No, pokud by v rusku museli litat cinske dopravni letouny...to by byla pro domaci vyrobce vic nez hamba. Navic nejde se zeptat, kde udelali soudruzi z ruska chybu, ze ta vyvyjena ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, pokud by v rusku museli litat cinske dopravni letouny...to by byla pro domaci vyrobce vic nez hamba. Navic nejde se zeptat, kde udelali soudruzi z ruska chybu, ze ta vyvyjena nahrada ma horsi vykony nez cca 60 let stara konstukce (an-24) pri lepsich materialech a moznostech vypoctu pevnosti, apod ? O tom, ze by se priblizila vykonejsi verzi an-26 snad nejde ani doufat.

  Pad urove ruskeho leteckeho prumyslu prisel rychleji nez sem ja osobne ocekaval.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  16:13 10.10.2018

  danny: Tie problémy ani tak nemá Iljušin resp. BACO ako skôr ich subdodávatelia. Stavať nové lietadlo od piky (Il a vlastne celý ruský letecký priemysel nestaval nový typ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny: Tie problémy ani tak nemá Iljušin resp. BACO ako skôr ich subdodávatelia. Stavať nové lietadlo od piky (Il a vlastne celý ruský letecký priemysel nestaval nový typ vojenského veľkého dopravného lietadla snáď 30 rokov) je extrémne zložité aj v ideálnych podmienkach. Skôr je div že to vôbec zvládajú. Letecký priemysel v Rusku ale robí očividné pokroky, takže oni tú sériovú výrobu skôr či neskôr rozbehnú aj pre Il-78M-90A, Il-76MD-90A aj pre 112.
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  16:13 10.10.2018

  UnionPacific- já myslím, že j to proto aby stát donutil firmy k vývoji toho nejlepšího.
  V Evropě se dlouhé roky vyvíjí transportní A400 a vidíme, jak se dokáže chovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UnionPacific- já myslím, že j to proto aby stát donutil firmy k vývoji toho nejlepšího.
  V Evropě se dlouhé roky vyvíjí transportní A400 a vidíme, jak se dokáže chovat monopol...se stále nataženou rukou, a skutek-zatím- utek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  15:37 10.10.2018

  Mimochodom, asi pred hodinou padol slovenský Albatros. Obaja piloti sa stihli katapultovať a prežili

  Mimochodom, asi pred hodinou padol slovenský Albatros. Obaja piloti sa stihli katapultovať a prežili

 • UnionPacific
  15:36 10.10.2018

  Ja tomu nerozumiem.Prečo si navzájom štátne firmy v Rusku nepomáhajú ? Suchoj robí svoj Superjet,Irkut svoj mc21 a Iljušin zdochýna...

  Ja tomu nerozumiem.Prečo si navzájom štátne firmy v Rusku nepomáhajú ? Suchoj robí svoj Superjet,Irkut svoj mc21 a Iljušin zdochýna...

 • danny
  15:29 10.10.2018

  petris: na druhou stranu těch vojenských zakázek má dost a spíš má problém s jejich plněním, než sháněním. Problémy s oživením výroby Il-76 jsou fakt zarážející... Přitom na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petris: na druhou stranu těch vojenských zakázek má dost a spíš má problém s jejich plněním, než sháněním. Problémy s oživením výroby Il-76 jsou fakt zarážející... Přitom na příkladu Suchoje je vidět, že to může jít. A to se SSJ vyvíjel od začátku.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  13:15 10.10.2018

  Il-214 je upozadený práve preto aby sa plne dokončil vývoj Il-212. Práve Il-212/214 majú byť riešením problémov Iliušina, ktorý sa potrebuje presadiť aj na civilnom trhu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Il-214 je upozadený práve preto aby sa plne dokončil vývoj Il-212. Práve Il-212/214 majú byť riešením problémov Iliušina, ktorý sa potrebuje presadiť aj na civilnom trhu. Momentálne je výroba v BACO vo Voroneži prakticky úplne závislá od vojenských objednávok čo limituje príjmy a možnosti rozvoja Iljušina.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  12:48 10.10.2018

  Mimochodom, ako je na tom projekt Il-214? Nemáte niekto bližšie informácie?

  Mimochodom, ako je na tom projekt Il-214? Nemáte niekto bližšie informácie?

 • Miroslav
  12:42 10.10.2018

  Lorgarius: Ak firma s takým potenciálom, tradíciou a množstvom objednávok stagnuje a má problém plniť svoje záväzky, tak potom s ňou iste nie je všetko v poriadku. Vláda ju síce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lorgarius: Ak firma s takým potenciálom, tradíciou a množstvom objednávok stagnuje a má problém plniť svoje záväzky, tak potom s ňou iste nie je všetko v poriadku. Vláda ju síce podrží ale v trhovom hospodárstve by asi dlho nevydržala
  Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  11:51 10.10.2018

  Pri frekvencii akou sa v Syrii tocia Il-76 Rusi asi pochopili, ze ak sa chcu dalej hrat na svetovu velmoc, tak by nemali tuto oblast zanedbavat.

  Pri frekvencii akou sa v Syrii tocia Il-76 Rusi asi pochopili, ze ak sa chcu dalej hrat na svetovu velmoc, tak by nemali tuto oblast zanedbavat.

 • Pepin Nešpor
  11:43 10.10.2018

  S pohledu logistyky, ktera mimo jine v 80-90%vyhrava valku jeto bida a hruza. Iljusin je bezesporu hooodne pozadu a cose tyce moderni techniky neboli avionatiky a jine. A novy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S pohledu logistyky, ktera mimo jine v 80-90%vyhrava valku jeto bida a hruza. Iljusin je bezesporu hooodne pozadu a cose tyce moderni techniky neboli avionatiky a jine. A novy il-112 by nejak vubec nenadchl spise zklamal.
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  11:16 10.10.2018

  popri vsetkych tych stihackach, tankoch ci vrtulnikoch atd je toto dost prehliadana kategoria techniky. inak som rad, ze aj iljusin zije, myslel so ze je s nimi pomaly amen..

  popri vsetkych tych stihackach, tankoch ci vrtulnikoch atd je toto dost prehliadana kategoria techniky. inak som rad, ze aj iljusin zije, myslel so ze je s nimi pomaly amen..