Improvizované zbraně syrských rebelů

Pekelný kanón
Foto: Pekelný kanón syrských povstalců / Brown Mosses Blog

Syrští povstalci řeší nedostatek zbraní různými způsoby, někdy doslova stylem „co dům dal“. V arzenálu rebelů můžeme najít improvizovaná opancéřovaná vozidla, obří praky pro vrhání granátů nebo dokonce katapult. Bojovníci nepohrdnou ani trhavinou z nevybuchlých bomb, dusíkatým hnojivem (pro výrobu výbušnin) nebo dokonce ovladačem z Play Stationu.

V dnešním článku si představíme deset improvizovaných zbraní používaných sýrskými povstalci. Je však důležité podotknout, že zbraně, o nichž se budu v následujícím textu zmiňovat, již možná nebudou v budoucnu potřeba.  Na konci měsíce května totiž vypršelo zbrojní embargo Evropské unie na dodávky zbraní do Sýrie, především díky tlaku Francie a Velké Británie. Zbraně povstalcům navíc chtějí dodávat i Spojené státy americké.Trubková Bomba

Trubková bomba je klasikou mezi improvizovanými zbraněmi. Výroba je jednoduchá – v trubkovém pouzdře je vložena trhavina a rozbuška. Problém je hlavně výbušný materiál, ten povstalci získávají především z nevybuchlých bomb.

Video: Protivládní povstalci ukazují trubkové bomby / YouTubeBombomet

Trubková bomba je jednoduchá a smrtící, ale má samozřejmě omezený dosah. Rebelové proto k házení granátů a trubkových bomb sestrojili obří prak. Podle přiloženého videa odhadujeme výkon zbraně na dvojnásobný, oproti silovým možnostem člověka.

Video: Bombomet v akci / YouTubeImprovizovaný tank

Bojové vozidlo Sham II je očesaný osobní automobil, jehož karosérii nahradily ocelové pláty. Podle našeho odhadu se jedná o centimetrové plechy, zřejmě nevalné balistické odolnosti. Rafinovaně je však vyřešená montáž kulometu PKM jenž se ovládá z útrob vozidla. V ose kulometu je umístěná kamera ovládaná ovládačem z PlayStationu. Řidič má pak dispozici další tři čelní kamery.

Video: Povstalecký tank Sham II / YouTubePekelné dělo

Podomácku vyrobené dělo je pokřtěno přezdívkou Hell (Peklo). Hlavní části je masivní tlustostěnný válec, na jehož konec se umísťuje projektil – okřídlená propanbutanová bomba. Jako prachová náplň se používá podomácku vyrobena výbušnina. Bodle blogu Brown Mosses (kde najdete více detailů o zbrani) je dostřel zbraně až 1,5 kilometrů.

Video: Výroba děla v polních podmínkách / YouTubePuškový granátomet

Hlavní roli hrají opět trubkové bomby a problém, jak je hodit, co nejdále. Povstalci pro tento účel speciálně upravili brokovnici – na její konec navařili trubkové pouzdro většího průměru, do které se vkládá trubková bomba. K obsluze jsou potřeba dva lidé - nabíječ zapálí roznětku a střelec odpálí bombu požadovaným směrem.

Foto: Granátomet syrských povstalců / YouTubeKatapult

Další prostředek k metání výbušnin je středověký obléhací stroj katapult. Ač jsou katapulty výkonné, jsou těžké a nemobilní.

Video: Středověké obléhací stroje najdou uplatnění i 21. století / YouTubeReinkarnovaná tanková věž

Nedostatek těžkých zbraní řeší povstalci nejrůznějším způsobem. V tomto případě se jim podařilo zachránit věž ze zničeného BVP-1, opravit ji a umístit na improvizovaný vozík.

Video: Věž z BVP-1 na přívěsu / YouTubeMinometný náklaďák

Útok minometem je smrtící. Útočník se však již po prvním výstřelu vystavuje odvetné palbě protivníka. Ideálně je tedy odpálit, co nejvíce minometných granátů v krátkém čase a poté se okamžitě stáhnout.

Video: Povstalecký šestihlavňový minomet / YouTubeBojový robot

I v polních podmínkách se dá vyrobit dálkově ovládaný robot. Povstalecký robot je vybaven kulometem (zřejmě nepohyblivým) a ovládacím pultem. Zdá se, že robot má i jakýsi jednoduchý kamerový zaměřovací systém.

Video: Povstalecký robot / YouTubeBojová stanice

Povstalcům se také podařilo sestrojit dálkově ovládanou bojovou věž. Tvoří ji sovětský kulomet PKM a elektromechanický ovládač palby. Podle krátkého videa nemá stanice kameru, takže je nutno provést několik nástřelů pro zaměření zbraně.  

Video: Dálkově ovládaná kulometná věž / YouTube

Pokud chcete vědět více o zbraních syrských povstalců, navštivte povstalecký blog Brown Mosses Blog.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Oficiálně: Bojovníci Hizballáhu v Sýrii

Zdá se, že válka v Sýrii již není válkou občanskou, ale spíše regionální. Není tajemstvím, že ...

Zničí Izrael ruské systémy S-300 v Sýrii?

  Podle libanonského listu al-Akhbar, který se odvolává na vyjádření Bašára Asada, jsou už ...

Občanská válka v Sýrii prospívá tureckému zbrojnímu průmyslu

Společný náhled sunnitských zemí na situaci v Sýrii podnítil vznik nových spojenectví, která ...

Blízký východ se třese v základech: Kurdové dezertují z irácké armády

Na pozadí syrské občanské války se odehrává další dramatická dějová linie. Z irácké armády před pár ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • JiriTintera
  15:39 19.06.2013

  Vážený kolego Pjotře,
  zcela jistě jsou to Syřané. Ostatně chtěl bych vidět nesyrského Araba, jak se natřásá před domorobo minometem v syrských barvách. Prosím, prostudujte moji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vážený kolego Pjotře,
  zcela jistě jsou to Syřané. Ostatně chtěl bych vidět nesyrského Araba, jak se natřásá před domorobo minometem v syrských barvách. Prosím, prostudujte moji fotodokumentaci zveřejněnou na Fóru válka.

  Poznámka
  Zde zveřejněný obrázek "Pekelného kanonu" s doprovodným textem, je ofotografovaným prospektem, který si vytiskli povstalečtí konstruktéři pro svoji potěchu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jarda P.
  10:40 19.06.2013

  Heh ten Mortar track nevypadá moc efektivně a ještě každá trubka míří jinam. :D To by za tu dobu co to nabíjej vystřeli z jedné roury víc střel a přesněji.

  Heh ten Mortar track nevypadá moc efektivně a ještě každá trubka míří jinam. :D To by za tu dobu co to nabíjej vystřeli z jedné roury víc střel a přesněji.

 • Pjotr
  21:30 18.06.2013

  Nevěřím, že jsou to Syřani, ty lidi na mě ani nepůsobí že by byli zničení válkou ve své zemi, spíš na mě působí že je to baví

  Nevěřím, že jsou to Syřani, ty lidi na mě ani nepůsobí že by byli zničení válkou ve své zemi, spíš na mě působí že je to baví

 • Padousek
  17:40 17.06.2013

  tady také jeden zajímavý kanón, asi z BVP-1?
  http://www.youtube.com/watch?f...

  tady také jeden zajímavý kanón, asi z BVP-1?
  http://www.youtube.com/watch?f...

 • Sunakashi
  12:00 17.06.2013

  hovorka11: ne Jemen ale Jordansko

  od rusu tam putujou ty Migy a S-300 tak by ktomu mohli prihodit T-90 a KA-52 at se to nekam pohne

  hovorka11: ne Jemen ale Jordansko

  od rusu tam putujou ty Migy a S-300 tak by ktomu mohli prihodit T-90 a KA-52 at se to nekam pohne

 • hovorka11
  06:45 17.06.2013

  Amici už islamisty začali zásobovat moderní technikou, tak nebude potřeba, aby si vyráběli nedokonalé zbraně.
  Nynější vzpoura proti islamisické vládě v Turecku to komplikuje, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Amici už islamisty začali zásobovat moderní technikou, tak nebude potřeba, aby si vyráběli nedokonalé zbraně.
  Nynější vzpoura proti islamisické vládě v Turecku to komplikuje, ale amici mají v zásobě Jemen s Patrioty a 1000 nově umístěných ameriských vojáků. Tam se dá zařídit další bezletová zóna pro výcvik islamistů a jejich bezpečný vstup do Sýrie:

  "List Asharq Al-Awsat s odkazem na zdroje v syrské opozici píše, že povstalecké brigády v Aleppu začaly získávat moderní zbraně, které Američané slíbili. Pro povstalce jsou nejdůležitější protitankové a protivzdušné rakety.

  Arabské zdroje předtím oznámily, že CIA už vytvořila síť tajných překladišť na území Turecka a Jordánska a ověřila trasy dodávek zbraní. Zdroj Asharq Al-Awsat v Aleppu oznámil, že povstalci získali 102 protitankových rakety a v nejbližší době jich získají ještě dalších 270 "
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubec
  23:56 16.06.2013

  Též bych se rád zastal pana Grohmanna, článek je psán naprosto nezaujatě, tudíž tvrzení, že se zastává té či oné strany je naprosto zcestné. Jinak pěkný článek, zajímavé jak lidé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Též bych se rád zastal pana Grohmanna, článek je psán naprosto nezaujatě, tudíž tvrzení, že se zastává té či oné strany je naprosto zcestné. Jinak pěkný článek, zajímavé jak lidé dokáží vyrobit z prdu kuličku když je nouze
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  21:32 16.06.2013

  Tento článek pojednává o improvizovaných zbraních, nikoliv o politice. Veškeré útočné komentáře politického charakteru jsou nemístné a neslušné.

  Tento článek pojednává o improvizovaných zbraních, nikoliv o politice. Veškeré útočné komentáře politického charakteru jsou nemístné a neslušné.

 • Ultramarinus
  21:02 16.06.2013

  Ackoliv je cr spojencem USA v mnoha pripadech, nejsme zrovna "zapadem".

  Vzhledem k tomu, ze SPOUSTA techle "omezencu" - fanatici nebo ne - studovali v byvalem Ceskoslovensku, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ackoliv je cr spojencem USA v mnoha pripadech, nejsme zrovna "zapadem".

  Vzhledem k tomu, ze SPOUSTA techle "omezencu" - fanatici nebo ne - studovali v byvalem Ceskoslovensku, Rusku, nebo dokonce v Syrii samotne, nedivim se jejich invencni technicke pruznosti skoro vubec. Coz z nich ale civilizovane lidi nedela, obzvlast, kdyz to chvili po vyrobe tech zbrani okoreni nekolika valecnejma zlocinama, nebo jinym svinstvem.

  JN: Je zjevne, ze pan Grohmann resil ve clanku spis technickou stranku. Mozna nemam tak ostrizi zrak, vytribenou mysl, nebo sklon verit vlastnim predsudkum, ale ja v nem "boj ctnostnych a dobrych povstalcu proti tyranovi" NEVIDIM. Sve k tematu jste uz napsal v prvnim prispevku vcetne odkazu, a az na naznak, ze ve Vasem hodnoceni je citit presvedceni - ci vira -, chcete-li, jsem v reakci pana G. nenasel zadny "utok" na vas nazor. Prijde mi pak trochu zbytecne, si ho tak urputne branit.

  Robotika a optoelektronika v beznych obchodech, je dneska dost vysoko na to, aby vetsina tech zbrani SLA vyrobit celkem bez vetsich problemu. Jednoduchost je zjevne duvod, proc ma "tank" kamery, misto pruhledovych periskopu a tak dale.
  Skrýt celý příspěvek

 • hulvath
  19:31 16.06.2013

  No to zasnu, kluci rucnikarsti, Premek Podlaha proti vam hadr ;-))

  No to zasnu, kluci rucnikarsti, Premek Podlaha proti vam hadr ;-))

 • bark
  18:44 16.06.2013

  Haf...do Kataru zřejmě dorazila tématika úspor. Tyhle a podobné fotky jsem viděl v případě Libye. Zbytečná diskuse nad šedou propagandou.

  Haf...do Kataru zřejmě dorazila tématika úspor. Tyhle a podobné fotky jsem viděl v případě Libye. Zbytečná diskuse nad šedou propagandou.

 • Emil
  18:22 16.06.2013

  Jakpak jsou najednou arabáči pokud jde o válku pracovití a přemýšlivý.Je zde krásně vidět mírumilovné náboženství v akci.Skoro je mi líto že takových fachmanů ze středního východu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jakpak jsou najednou arabáči pokud jde o válku pracovití a přemýšlivý.Je zde krásně vidět mírumilovné náboženství v akci.Skoro je mi líto že takových fachmanů ze středního východu se po Evropě poflakuje tak málo.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo
  17:03 16.06.2013

  no konecne amici mozu amici trocha podporit terorizmus..
  a o 10r sa opat budu strasne divit ze im ti isti zrovnaju par budov v new yorku

  no konecne amici mozu amici trocha podporit terorizmus..
  a o 10r sa opat budu strasne divit ze im ti isti zrovnaju par budov v new yorku

 • epOs
  14:05 16.06.2013

  Povstalecký robot, hovoří hlavní technik projektu :D

  Povstalecký robot, hovoří hlavní technik projektu :D

 • JN
  13:28 16.06.2013

  Jan Grohmann:
  Geniální, jak jste můj komentář, který jsem mmj podložil odkazy na vyjádření představitelů OSN s dvacetiletými zkušenostmi dokázal shrnout jako ,,negativní emoční ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann:
  Geniální, jak jste můj komentář, který jsem mmj podložil odkazy na vyjádření představitelů OSN s dvacetiletými zkušenostmi dokázal shrnout jako ,,negativní emoční odezvu, která neodpovídá mému přesvědčení a víře"... no jo, škatulkování, to byl odjakživa osvědčený způsob, že?
  Myslím, že víra nehraje vůbec žádnou roli, pokud se v jejím rámci nevraždí (další ukázka ,,rebelů": http://www.ceskenoviny.cz/svet...
  Dost dobře jsem si nevšiml, že bych požadoval, abyste podporovali něčí víru.
  To, že jsme vůbec psal o náboženství je z toho důvodu, že v současné době je Sýrie sekularizovaný stát, po revoluci se plánuje stát podřídit právu šaría. To jak vidno není zrovna tolerantní: (http://thenewamerican.com/worl... Nehledě na jakékoli vyznání, vraždění v rámci náboženství je barbarství.

  Netvrdím, že jste článek napsal k politickému účelu. Chápu, že jste napsal článek z technického hlediska, a že tu možná tak trochu nechtěně vyvolávám flame, nicméně pochybuji, že byste se třeba po 11. září odvážil uveřejnit článek obdivující techniku Al-Káidy. Nyní zde, ve válce, ve které bojuje Al-Káida (http://rt.com/news/sarin-gas-t... podporovaná západem dochází.
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  13:18 16.06.2013

  JN:

  Zdieľam tvoj názor na konflikt a zúčastnené strany, ale v článku problém nevidím. Aj napriek tomu, čo sú tí teroristi zač, musíš uznať, že sú kreatívni. A taktiež, že v boji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JN:

  Zdieľam tvoj názor na konflikt a zúčastnené strany, ale v článku problém nevidím. Aj napriek tomu, čo sú tí teroristi zač, musíš uznať, že sú kreatívni. A taktiež, že v boji proti profesionálnej vládnej armáde im to zrejme pomôže velký kulový....
  Skrýt celý příspěvek

 • Nicolaj
  12:57 16.06.2013

  Právě na těchto videích je vidět, že zdaleka všichni sirští povstalci nejsou radikální muslimové atd.. jak tu někteří píšete. Možná že ze začátku byli, ale způsob jakým proti nim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Právě na těchto videích je vidět, že zdaleka všichni sirští povstalci nejsou radikální muslimové atd.. jak tu někteří píšete. Možná že ze začátku byli, ale způsob jakým proti nim vedl ten nabubřelí despota válku bez ohledu na civilní ztráty lidi jednoduše rozzuřil. V současnosti je právě jeho setrvání u moci největší podporou všech radikálních muslimů, protože legalizuje jejich boj. Nebo snad myslíte že by nějaký radikální omezenec dokázal vyvinout takovéto zbraně, když vy, chytráci ze západu to nezvládnete?? Na to je potřeba poměrně velké množství vzdělaných lidí, a že by se jich tolik našlo v řadách odpalujících se omezenců je opravdu nepravděpodobné.
  Skrýt celý příspěvek

 • david
  12:39 16.06.2013

  at autor shledne cele video s vezickou bvp a pak odmaze tu hloupou vetu kde se taze jak konstrukcr chova pri vystrelu...na konci toho videa je to videt ;)
   
  Jasné. Upraveno. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  at autor shledne cele video s vezickou bvp a pak odmaze tu hloupou vetu kde se taze jak konstrukcr chova pri vystrelu...na konci toho videa je to videt ;)
   
  Jasné. Upraveno. Admin
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  12:35 16.06.2013

  Pro JN, jen proto, že v některých čtenářích články vyvolávají negativní emoční odezvu, protože neodpovídá jejich přesvědčení a víře, nebudeme dotyčné články nějak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro JN, jen proto, že v některých čtenářích články vyvolávají negativní emoční odezvu, protože neodpovídá jejich přesvědčení a víře, nebudeme dotyčné články nějak omezovat.

  Armádní noviny nejsou od toho, abyste se u jejich četby cítili dobře nebo, aby podporovali něčí víru.

  Článek měl sloužit pouze jako náhled do světa improvizovaných zbraní používaných v syrském konfliktu. Tvrdit, že slouží k nějakému politickému účelu, je absurdní.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriTintera
  12:07 16.06.2013

  Vážení,
  o něco podrobnější popis dvou povstaleckých čepových minometů v zahraničí označovaných arabsko-anglickým názvem: Jahanam (Hell) Cannon (pekelný kanon), naleznete na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vážení,
  o něco podrobnější popis dvou povstaleckých čepových minometů v zahraničí označovaných arabsko-anglickým názvem: Jahanam (Hell) Cannon (pekelný kanon), naleznete na http://forum.valka.cz/viewtopi...

  P. S.

  Vážený pane Grohmanne,
  tento článek se mi líbí, konečně něco vojenského!
  Skrýt celý příspěvek

 • JN
  11:32 16.06.2013

  Milé armádní noviny, jelikož vás mám moc rád, byl bych rád, kdyby jste zde nedělali propagandu těmto ,,rebelům" Neříkám, že ta videa nejsou skutečná nebo že to tak nefunguje. Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Milé armádní noviny, jelikož vás mám moc rád, byl bych rád, kdyby jste zde nedělali propagandu těmto ,,rebelům" Neříkám, že ta videa nejsou skutečná nebo že to tak nefunguje. Ale vyznění je jasné ve stylu ,,chudáci bojující s improvizovanou technikou proti tyranovi." Což je v tomto případě nesmysl. V kostele jsem poznal holku ze Sýrie, která zde studuje a má v Sýrii zbytek rodiny. Když jsem se jí ptal na celý ten konflikt, tak nejprve uznala, že Asad je diktátor a že prvotní prostesty byly oprávněné. Na ty protesty Asad sice zpočátku tvrdě zareagoval, ale udělal velké množství ústupků a reforem. Při Asadově vládě vedle sebe žili jak šíité, tak sunnité i křesťané. Ona říkala, že se jako křesťanka bojí o svou rodinu, pokud dojde ke svržení Asada, protože v opozici jsou naprostí barbaři a teroristé, do kterých jen Katar se Saudskou Arabií sypou petrodolary, aby nastolili řežim podobný tomu jejich. Ostatně mnoho z těch ,,rebelů" jsou najatí žoldáci z jiných zemí. Teda nevím jak vy, ale já budu raději věřit lidem přímo z oblasti než našim slavným médiím.
  Izraelci si rovněž pomalu umetají cestičku, protože v zemi zničené válkou s rozdělenou ,,opozicí" nebou mít konkurenta a Iran nebude mít silného spojence.
  Jeden z mnoha příkladů,,boje za svobodu": http://www.ceskenoviny.cz/zpra...

  Co se aktualní kauzy chemických zbraní týká - USA od začátku války proklamují, že použije-li Asad tyto zbraně, USA budou nuceny zakročit - a ejhle, Asad, inteligentní člověk, který vystudoval v Anglii oční medicínu - zabije 100-150 lidi sarinem ve válce, při které už zemřelo 93 000? Je to logické? Stanovisko USA: http://zpravy.idnes.cz/syrsky-...

  a co si myslí OSN?:
  http://www.rozhlas.cz/zpravy/b...
  http://www.democraticundergrou...

  Video Carly Del Ponte má za týden 200 shlédnutí, říká, že zbraně použili dle OSN pravděpodobně ,,rebelové". Obama prohlásí že Bílý dům má důkazy (jaké?), že zbraně použil Asad a že USA musí zakročit.

  Hádejte, kdo zde má mocenské cíle a lže? Myslím, že OSN to není. Pekně špinavou hru nám tady ,,Bojovníci za svobodu a demokracii" rozehráli. Mrzí mě, že je Česká republika v NATO. I když vím, že naše armáda na mise nejezdí zabíjet a bojovat, ale spíš budovat a získávat zkušenosti, stáváme se nepřímo součástí této kolonie...
  Skrýt celý příspěvek

 • Bencroft
  11:19 16.06.2013

  Navím co se tady rozčilujete? Všichni jste členy konzumní společnosti, všichni s prominutím "žerete", jezdíte autem, máte teplo doma, vodu, elektřinu a pravděpodobně něco od Applu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Navím co se tady rozčilujete? Všichni jste členy konzumní společnosti, všichni s prominutím "žerete", jezdíte autem, máte teplo doma, vodu, elektřinu a pravděpodobně něco od Applu. Odkud si myslíte, že se to vzalo nebo že se to vše bere?
  Myslíte, že to je samozřejmě, automatika? Bez urážky, ale vaše názory jsou těžce pokrytecké. Máte na rukou stejnou krev jako vlády v USA, Francii, Británii, Ruska nebo Číny. Já ji mám taky, ale aspoň si to dokážu přiznat.

  Musím se fakt smát nad naivním viděním světa, jako souboje dobrá se zlem. Ve svět vyhraje jen ten nejsilnější, nebo ten, který dokáže s ostatníma kooperovat.
  Rusové se snaží koperovat s Assadem, západ s povstalci. Klasický souboj o moc.
  A všem jsou úplně u pr... , nějaké zásady. Jakékoliv straně jde jen o moc. Obviňovat nějakou stranu, že je horší než druhá je stupidní a naivní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  11:17 16.06.2013

  A neměli by si ti zkur.ysyni z District of Criminals jít sednout za katr podle zákona National Defense Authorization Act speciálně podle sekce 1021(b)(2) " NDAA law allows for the ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A neměli by si ti zkur.ysyni z District of Criminals jít sednout za katr podle zákona National Defense Authorization Act speciálně podle sekce 1021(b)(2) " NDAA law allows for the indefinite detention of U.S. citizens on “suspicion of providing substantial support” to groups engaged in hostilities against the U.S. such as al-Qaeda and the Taliban. "

  Kdo je tím největším "supportérem" wahhábistických řezníků už od dob Afghánistánu? NATO by mělo "invejdovat" SSA, než do nějakého Afhgánistánu, Iráku, Líbye a brzy do Sýrie...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubec
  11:16 16.06.2013

  Anglie, Francie a Británie si třejmě myslí, že když povstalcům dají zbraně, tihle aláhisti se tam navzájem postřílej a nebudou se cpát do Evropy. Bohužel, takhle svět nefunguje. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Anglie, Francie a Británie si třejmě myslí, že když povstalcům dají zbraně, tihle aláhisti se tam navzájem postřílej a nebudou se cpát do Evropy. Bohužel, takhle svět nefunguje. Nakonec to dopadne stejně jak v Afgánistánu nebo Lybii. A to by jeden řekl, že se z historie dá poučit
  Skrýt celý příspěvek

 • Radim
  11:04 16.06.2013

  Tyto statečné bojovníky za svobodu je třeba náležitě vyzbrojit a financovat. Stejně tak jim musíme sponzorovat náboženské madrásy jako to dělala CIA v Afghánistánu a Iránu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tyto statečné bojovníky za svobodu je třeba náležitě vyzbrojit a financovat. Stejně tak jim musíme sponzorovat náboženské madrásy jako to dělala CIA v Afghánistánu a Iránu. Děkujeme USA, GB, Francii za podporu FSA a vůbec za ochranu všech slušných lidí !

  Hovno válka proti terrorismu. Proxy války ve jménu zisku a nerostného bohatsví. Stejně jako operace TPAJAX.
  Skrýt celý příspěvek

 • courage
  10:52 16.06.2013

  Doufam ze jich Asad posle co nejvic k allahovi.Francie a Britanie zase zradili evropu.vzdyt maji svych problemu s muslimama dost,jeste budou vyzbrojovat teroristicke bandy.Doufam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Doufam ze jich Asad posle co nejvic k allahovi.Francie a Britanie zase zradili evropu.vzdyt maji svych problemu s muslimama dost,jeste budou vyzbrojovat teroristicke bandy.Doufam ze rusove nenechaji Asada padnout
  Skrýt celý příspěvek

 • Filda
  10:36 16.06.2013

  jak u toho ty opice pořád říkaj allahu agbar je mi z toho na blití

  jak u toho ty opice pořád říkaj allahu agbar je mi z toho na blití