Indie nakoupí 126 francouzských stíhaček Rafale

Rafale
Foto: Rafale C a v popředí Rafale B / Wikipedia, Autor: Sirpa air

V největší novodobé soutěži na nákup stíhacích letounů je dobojováno! Indie se rozhodla v rámci projektu MMRCA pro nákup 126 stíhacích strojů Rafale od francouzské firmy Dassault Aviation. Po pěti letech zkoumání všech technických a finančních aspektů porazil francouzský stroj v závěrečném souboji svého evropského konkurenta Eurofighter Typhoon. Francouzi můžou být opravdu nadšení, protože 20 miliardový ($) kontrakt bude obrovskou vzpruhou pro jejich vojenský průmysl a vůbec pro celou francouzskou ekonomiku. Zkrátka nepřijdou ani jiné evropské země, protože z úspěchů Francouzů bude nepřímo ekonomicky profitovat celá Evropa.

Prvních 18 strojů Rafale se vyrobí ve Francii. Zbývajících 108 letadel bude zhotoveno přímo v Indii, pod hlavičkou místní letecké společnosti Hindustan Aeronautics (HAL). Smluvní počet letadel nemusí být konečný, neboť Indie si dala opci na nákup dalších 63 strojů Rafale.Součástí dohody je i transfer klíčových francouzských technologií do Indie s tím, že indická společnost HAL vstřebá až 85 % technologií nutných pro výrobu stíhaček Rafale. První stroje MMRCA zhotoví indická společnost HAL mezi lety 2017 až 2018. Z počátku bude dodávat indickému letectvu šest stíhaček ročně, v následujících letech až 20 strojů každý rok.Jde o první vývozní úspěch francouzských stíhaček Rafale, jejichž první let se uskutečnil již v roce 1986. První stíhačky Rafale byly do francouzského letectva a námořnictva zaváděny již před deseti lety, ale od té doby si nemohly najít dalšího zákazníka.Velitel francouzského letectva General Jean-Paul Palomeros vyzdvihl úspěchy stíhaček Rafale v Libyi a nad Afghánistánem, kde francouzské stroje naplno ukázaly svou technickou vyspělost. Pro stroje Rafale mluví také fakt, že jejich nejnovější provedení je schopné provádět jaderné údery na pozemní cíle – pro jadernou velmoc Indii zajisté zajímavá vlastnost.SU-30MKI

Foto: Ruské stroje SU-30MKI a francouzské stíhačky Rafale budou tvořit páteř indického letectva / Indian Defense

Indie by ráda francouzské stíhačky Rafale dostala co nejdříve, neboť musí zastavit rapidně klesající bojeschopnost svého letectva. Nové stroje Rafale budou do indického letectva zavedeny v polovině roku 2015. První bojeschopná MMCRA squadrona bude umístěna na základnách Ambala a Jodhpur na hranicích s Pákistánem. Následovat budou letky bránicí hranici s Čínou.Stíhačky Rafale budou společně sloužit a létat s ruskými stroji Suchoj-30MKI indického letectva. Ruské stroje SU-30 MKI si Indie postupně nakupuje již od roku 1997. Do roku 2018 bude Indie vlastnit celkově 272 těchto supermoderních ruských stíhaček, které se stíhačkami Rafale budou tvořit páteř indického letectva.

 

Zdroj: Defence Talk

Nahlásit chybu v článku


Související články

NATO nad Libyi - technická rekapitulace

Společně se závěrem (doufejme) libyjské občanské války je téměř u konce také vojenská intervence ...

Evropský úspěch v Indii

Největší obchod s vojenskými stíhačkami za poslední dvě desetiletí. Tímto tvrzením se honosí indický ...

Renesance bitevních vrtulových letadel

Tak tohle je opravdu zajímavá zpráva. Několik evropských zemí NATO vážně uvažuje o pořízení ...

„Nový“ ruský palubní stíhač MiG-29K

Ruské námořnictvo iniciovalo vznik palubní verze stíhacího letounu MiG-29 už na konci sedmdesátých ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...