Indie otestovala balistickou raketu Agni-1

Agni-I
Foto: Agni-1 na nedatované vojenské přehlídce / www.militaryphotos.net

Indie v polovině prosince oznámila úspěšné provedení testu své balistické rakety krátkého až středního doletu Agni-1 (Boží oheň 1). Odpálení bylo provedeno z raketové střelnice na ostrově Wheeler u východního pobřeží indické provincie Uríša. Zde Indové mimochodem zkoušejí většinu svých balistických raket.Test uskutečněný v první polovině prosince 2012 měl být úspěšný. Letící raketa i cvičná bojová hlavice byly sledovány nejen z pozemních radarů ale také z vojenských plavidel. Pro ty se naopak jednalo o ověření jejich schopností zachytit a monitorovat let balistické rakety.

Raketa Agni-I byla do výzbroje indických strategických sil zařazena kolem roku 2002. Na výšku měří 15 m a maximální průměr jediného stupně činí 1 m. Dolet této nejmenší balistické rakety (hmotnost 12 tun) se má pohybovat mezi 700 až 1 250 km. Výška letu se pohybuje kolem 200 km a maximální rychlost dosahuje 2,5 km/s.

Jednou z výhod je možnost vypouštění z mobilních odpalovacích zařízení, na kterých jsou střely prakticky neodhalitelné a mohou se přesouvat napříč Indií dle potřeby a doletu. Pro zajímavost můžeme uvést, že jako mobilní odpalovací platformy pro rakety Agni-I slouží české vozy Tatra 8x8 TELAR.

Tatra Agni-I

Foto: Raketa Agni-1 za vozidlem TATRA 8x8 TELAR / DRDO

Agni-1 může krom malé jaderné hlavice (15 - 250 kT) také nést konvenční nálož o hmotnosti 1 tuny. Přesnost zásahu zajišťuje kombinovaný kontrolní systém zajišťující přesnost dopadu kolem 25 metrů, což je v případě zvolené jaderné hlavice víc než dostačující hodnota.

Indie neustále zkouší a vyvíjí také celou řadu dalších raket. Ve výzbroji má právě Agni-I, Agni-II s doletem 2 – 3 000 km a Agni-III s doletem až 5 000 km. Ve fázi testování je Agni-IV (zaujme místo mezi Agni-II a Agni-III) schopná zasáhnout cíl na vzdálenost kolem 4 000 km. Jako nejvyšší stupeň vyvíjí Indie Agni-VI, kterou již můžeme vzhledem k doletu kolem 10 000 km zařadit mezi mezikontinentální rakety.

Dolet raket Agni Foto: Dostřel indických balistických raket klikni pro větší obrázek / Wikipedia, MichaelVzrůstající síla Indie je spjata s rostoucí ekonomikou této země, které má nemalý potenciál v podobě více než miliardy obyvatel. Vedle toto se snaží posilovat svou vojenskou sílu proti svým dvěma největším konkurentům – Pákistánu a Číně. Zatímco Čína je konkurent zejména ekonomický, s Pákistánem vedou Indové územní spory a v nedávné minulosti se obě země několikrát vojensky střetly.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indie vyzkoušela raketu dlouhého doletu Agni 5

Indická armáda patří mezi vůbec největší na světě a vedle jiného se snaží také modernizovat a ...

Indie modernizuje své Jaguary

Indické letectvo zůstává jedním ze dvou posledních, které si ve své výzbroji ponechávají stíhací ...

Indie odmítla americké F-35 a nadále hodlá spolupracovat s Ruskem

Víceúčelový stíhací letoun F-35 se na indickém nebi opravdu neobjeví. Údajná nabídka z Washingtonu ...

Indie vybrala jako útočné vrtulníky AH-64D Apache

Novým útočným vrtulníkem Indie se má stát definitivně americký typ AH-64D Apache Longbow, poraženým ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...