Indie otestovala balistickou raketu Agni-1

Agni-I
Foto: Agni-1 na nedatované vojenské přehlídce / www.militaryphotos.net

Indie v polovině prosince oznámila úspěšné provedení testu své balistické rakety krátkého až středního doletu Agni-1 (Boží oheň 1). Odpálení bylo provedeno z raketové střelnice na ostrově Wheeler u východního pobřeží indické provincie Uríša. Zde Indové mimochodem zkoušejí většinu svých balistických raket.Test uskutečněný v první polovině prosince 2012 měl být úspěšný. Letící raketa i cvičná bojová hlavice byly sledovány nejen z pozemních radarů ale také z vojenských plavidel. Pro ty se naopak jednalo o ověření jejich schopností zachytit a monitorovat let balistické rakety.

Raketa Agni-I byla do výzbroje indických strategických sil zařazena kolem roku 2002. Na výšku měří 15 m a maximální průměr jediného stupně činí 1 m. Dolet této nejmenší balistické rakety (hmotnost 12 tun) se má pohybovat mezi 700 až 1 250 km. Výška letu se pohybuje kolem 200 km a maximální rychlost dosahuje 2,5 km/s.

Jednou z výhod je možnost vypouštění z mobilních odpalovacích zařízení, na kterých jsou střely prakticky neodhalitelné a mohou se přesouvat napříč Indií dle potřeby a doletu. Pro zajímavost můžeme uvést, že jako mobilní odpalovací platformy pro rakety Agni-I slouží české vozy Tatra 8x8 TELAR.

Tatra Agni-I

Foto: Raketa Agni-1 za vozidlem TATRA 8x8 TELAR / DRDO

Agni-1 může krom malé jaderné hlavice (15 - 250 kT) také nést konvenční nálož o hmotnosti 1 tuny. Přesnost zásahu zajišťuje kombinovaný kontrolní systém zajišťující přesnost dopadu kolem 25 metrů, což je v případě zvolené jaderné hlavice víc než dostačující hodnota.

Indie neustále zkouší a vyvíjí také celou řadu dalších raket. Ve výzbroji má právě Agni-I, Agni-II s doletem 2 – 3 000 km a Agni-III s doletem až 5 000 km. Ve fázi testování je Agni-IV (zaujme místo mezi Agni-II a Agni-III) schopná zasáhnout cíl na vzdálenost kolem 4 000 km. Jako nejvyšší stupeň vyvíjí Indie Agni-VI, kterou již můžeme vzhledem k doletu kolem 10 000 km zařadit mezi mezikontinentální rakety.

Dolet raket Agni Foto: Dostřel indických balistických raket klikni pro větší obrázek / Wikipedia, MichaelVzrůstající síla Indie je spjata s rostoucí ekonomikou této země, které má nemalý potenciál v podobě více než miliardy obyvatel. Vedle toto se snaží posilovat svou vojenskou sílu proti svým dvěma největším konkurentům – Pákistánu a Číně. Zatímco Čína je konkurent zejména ekonomický, s Pákistánem vedou Indové územní spory a v nedávné minulosti se obě země několikrát vojensky střetly.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Indie vyzkoušela raketu dlouhého doletu Agni 5

Indická armáda patří mezi vůbec největší na světě a vedle jiného se snaží také modernizovat a zavádět do výzbroje nové zbraně. Jedním novým typem jsou rakety středního a dalekého doletu, jež mají pomoci uhájit si suverenitu v oblasti a odradit případného soka od aktu provokace nebo případného útoku. V nedávné době přitom Indie vyzkoušela obě své dvě největší vojenské rakety - Angi IV a Agni V.

Indie modernizuje své Jaguary

Indické letectvo zůstává jedním ze dvou posledních, které si ve své výzbroji ponechávají stíhací nadzvukový letoun SEPECAT Jaguar, který je primárně určen pro útoky na pozemní cíle. Nyní se navíc Indové rozhodli pro další modernizaci s cílem zvýšení provozuschopnosti a rozšíření bojových možností zejména, co se týče použití přesných zbraní americké výroby.

Indie odmítla americké F-35 a nadále hodlá spolupracovat s Ruskem

Víceúčelový stíhací letoun F-35 se na indickém nebi opravdu neobjeví. Údajná nabídka z Washingtonu k připojení Indie do programu Joint Strike Fighter je podle předpokladů zcela vyloučená. Indové hodlají nadále spolupracovat s Ruskem na vlastním letounu 5. generace.

Indie vybrala jako útočné vrtulníky AH-64D Apache

Novým útočným vrtulníkem Indie se má stát definitivně americký typ AH-64D Apache Longbow, poraženým se stává ruský Mil Mi-28N. Hodnota obchodu má přesáhnout miliardu dolarů a krom 22 strojů má být dodán také adekvátní počet řízených střel vzduch-země i vzduch-vzduch. Indové vedle toho v současné době vyvíjí také vlastní útočný vrtulník, který má být zařazen do výzbroje kolem roku 2015.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!