Indie převzala první francouzskou víceúčelovou stíhačku Rafale
- 10. 10. 2019
- 12 komentářů
- Jan Grohmann
Ve středu v sídle francouzské společnosti Dassault Aviation v Merignacu poblíž Bordeaux se konal oficiální ceremoniál předání první nové víceúčelové stíhačky Rafale indickému letectvu. V indickém letectvu víceúčelové taktické bojové letouny Rafale dostanou za úkol zejména hloubkové údery.
Příběh indických stíhaček Rafale se začal psát v roce 2012, kdy francouzská firma Dassault Aviation vyhrála indický program MMRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft). Indie chtěla původně koupit 126 stíhaček Rafale s opcí na dalších 63 strojů. Vyjednávání mezi Francii a Indii ale nikam nevedlo.
V roce 2015 se Indie rozhodla program MMRCA zrušit a koupit pouze 36 stíhaček Rafale v rámci urgentní potřeby. Letouny dovolí postavit dvě bojové letky se základnami ve městech Ambala (na severozápadní hranici s Pákistánem) a Hasimara (na východní hranici mezi Bhútánem a Čínou).
K finálnímu podpisu dohody došlo v roce 2016, kdy se Indie zavázala za 36 letadel (včetně komplexního provozního a výcvikového zázemí) zaplatit podle nejnovějších odhadů 8,7 miliardy euro.
Indie získá 28 jednomístných letadel (BS 001 až BS 028) a osm dvoumístných (RB 001 až RB 008). Částka pokrývá také specifické vylepšení letadel podle indických požadavků (izraelské přilbové displeje, výstražné radarové systémy, nízkofrekvenční rušičky, infračervené senzory IRST, atd.), vybudování dvou servisních center, dodávky zbraní a logistickou podporu. Polovinu z celkové částky je Francie povinna utratit v Indii.
V rámci smlouvy byl například založen podnik Dassault Reliance Aerospace v Indii, který bude vyrábět díly pro bizjety Falcon 2000.
Slavnostní ceremoniál předání letounů Rafale
Po sedmi letech vyjednávání a opakovaného rušení a obnovování programu nákupu letounů Rafale se indické letectvo konečně dočkalo. Ve výrobním závodě Dassault Aviation, za přítomnosti ředitele francouzské firmy Erica Trappa, francouzské ministryně obrany Florencii Parley a indického kolegy Rajnatha Singha, indické letectvo převzalo tří dvoumístné letouny Rafale (RB 001, RB 002, RB 003).
Indické označení jednomístných a dvoumístných letounů Rafale je odvozeno od dvou generálů indického letectva ‒ náčelníka štábu letectva Birendera Singha a vedoucího indického vyjednávacího výboru (pro nákup letadel Rafale) Rakeše Bhadauria.
První čtyři indické letouny Rafale dorazí do Indie v květu 2020 a dodávky skončí v dubnu 2022. První 17. letka se základnou ve městě Ambala získá všech 18 letounů v únoru 2021. Volba 17. letky byla nepochybně daná tím, že Birendera Singha této letce velel v roce 1999 během Kárgilské války s Pákistánem.
Indické Rafale získají moderní zbraně, jako jsou střely vzduch-vzduch středního dosahu Meteor a střely s plochou dráhou letu Storm Shadow (SCALP) s doletem 560 km. Právě letouny Rafale mají pomocí zbraní dlouhého dosahu podnikat hloubkové údery na pozice militantů na pákistánském území. Indie rovněž počítá s využitím letounů Rafale pro nesení jaderných zbraní.
Dodávka letounů Rafale do Indie je významný úspěch pro francouzský vojenský průmysl
I když dodávky letounů Rafale významně zvýší schopnosti indického letectva, k pokrytí všech úkolů je třeba mnohem více letek. Aby dokázalo indické letectvo vzdorovat oběma protivníkům najednou (v klasické frontové válce), vyžaduje 42 bojových letek (v každé je 18 letounů). Indické letectvo přitom dokáže nasadit již jen 30 bojových letek a navíc hrozí další pokles, protože v příštích pěti letech odejdou do výslužby letouny MiG-21 (devět letek) a MiG-27 (dvě letky).
V roce 2008 tak indické letectvo spustilo nové výběrové řízení (de facto restart MMRCA) na dodávku 110 letadel. Navíc indické námořnictvo požaduje dalších 57 letounů pro své letadlové lodě. O tendr se zajímají všichni významní výrobci bojových letadel ze Spojených států, Evropy a Ruska.
Kromě toho Dillí pokračuje ve vývoji a zavádění domácích lehkých stíhaček HAL Tejas a ve vývoji domácího stealth letadla AMCA (Advanced Medium Combat Aircraft).
Zdroj: Bussines Insider, India Today
Související články
Indie nakoupí 126 francouzských stíhaček Rafale
V největší novodobé soutěži na nákup stíhacích letounů je dobojováno! Indie se rozhodla v rámci ...
- 02.02.2012
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Stíhačky Dassault Rafale pro Egypt
Egypt projevuje vážný zájem o francouzské víceúčelové stíhačky Dassault Rafale. Informace o úspěšném ...
- 11.02.2015
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Potvrzeno: Indie získá francouzské stíhačky Rafale
Indie v rámci programu MMRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft) nakoupí 36 francouzských ...
- 12.04.2015
- 52 komentářů
- Jan Grohmann
Smlouva podepsána: Indie získá 36 stíhaček Rafale
Francie a Indie před dvěma týdny podepsaly závaznou smlouvou na dodávku 36 francouzských stíhaček ...
- 04.10.2016
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
Pánové, to si nikdo z vás neuvědomil, jakého neskutečného úspěchu Francouzi dosáhli, když dokázali jednání s Indií dotáhnout až do fáze skutečného předávání letadel?
S Indií!Pánové, to si nikdo z vás neuvědomil, jakého neskutečného úspěchu Francouzi dosáhli, když dokázali jednání s Indií dotáhnout až do fáze skutečného předávání letadel?
S Indií!při tom "velkém počtu" Rafalů je to úspěch podobný prodeje L 159 za cenu šrotu do USA.
Zřejmě tu existovalo stále něco, co nechtěla jedna strana připustit.při tom "velkém počtu" Rafalů je to úspěch podobný prodeje L 159 za cenu šrotu do USA.
Zřejmě tu existovalo stále něco, co nechtěla jedna strana připustit.FlankerJirka: to není spravedlivé hodnocení. Indie zaplatí. A navíc ano, podle původní poptávky je výsledek třetinový. Ale 36 ks v porovnání s celkovými počty nadzvukových letadel ...Zobrazit celý příspěvek
FlankerJirka: to není spravedlivé hodnocení. Indie zaplatí. A navíc ano, podle původní poptávky je výsledek třetinový. Ale 36 ks v porovnání s celkovými počty nadzvukových letadel mnoha evropských zemí to zase tak málo není. A určitě je to dobre strcena noha do dveříSkrýt celý příspěvek
Když budu brát jenom design,tak RAFALE je oproti Eurofighteru nádherné moderně vyhlížející letadlo,navíc i kokpit vypadá hodně zajímavě a netradičně.Je zajímavé,že u tohoto letadla ...Zobrazit celý příspěvek
Když budu brát jenom design,tak RAFALE je oproti Eurofighteru nádherné moderně vyhlížející letadlo,navíc i kokpit vypadá hodně zajímavě a netradičně.Je zajímavé,že u tohoto letadla žádný uživatel nepoužívá nyní hodně rozšířené celošedé výsostné označení.Skrýt celý příspěvek
Fotku Rafala nikdy nedokážu jen tak přejet bez povšimnutí. Fakt elegantní.
Fotku Rafala nikdy nedokážu jen tak přejet bez povšimnutí. Fakt elegantní.
Ohromně elegantní. Člověk mu přeje, aby vyhrálo, už za to, jak hezky vypadá.
Ohromně elegantní. Člověk mu přeje, aby vyhrálo, už za to, jak hezky vypadá.
Načítám diskuzi...