Indie vybrala jako útočné vrtulníky AH-64D Apache

AH-64D Longbow Apache
Foto: AH-64D americké armády při letu / Photo Courtesy of U.S. Army - by Tech. Sgt. Andy Dunaway

Novým útočným vrtulníkem Indie se má stát definitivně americký typ AH-64D Apache Longbow, poraženým se stává ruský Mil Mi-28N. Hodnota obchodu má přesáhnout miliardu dolarů a krom 22 strojů má být dodán také adekvátní počet řízených střel vzduch-země i vzduch-vzduch. Indové vedle toho v současné době vyvíjí také vlastní útočný vrtulník, který má být zařazen do výzbroje kolem roku 2015.AH-64 Apache etalonem současného bitevního vrtulníku

Původní AH-64A byl vyvinut již v 70. létech minulého století jako pokročilý útočný vrtulník. V té době byl ve prospěch projektů letectva a námořní pěchoty zrušen vývoj typu AH-56, který byl zjednodušeně řečeno označen jako neperspektivní. Armáda proto zadala požadavek na nový útočný vrtulník s větší palebnou silou, výkonem a doletem, než měla v té době provozovaná a dnes již legendární AH-1 Cobra.

První sériové vrtulníky AH-64A byly do služby zařazeny v roce 1986 a staly se hlavním strašákem pro tanky a jinou obrněnou techniku nepřítele, proti které byly vyzbrojeny řízenými střelami vzduch-země AGM-114 Hellfire. Mimochodem dodávka Apachů do Indie má obsahovat více než osm stovek těchto střel v modernizované variantě AGM-114L-3 a přes pět set AGM-114R-3 Hellfire II. Vedle toho má být také dodáno několik set kusů řízených střel FIM-92H Stinger Block I pro vlastní ochranu i ničení pomalejších letounů a několik radiolokátorů AN/APG-78.

Indové si přitom objednávají 22 vrtulníků verze  AH-64D Apache Longbow. Ta vznikla v roce 1997 jako modernizovaná varianta AH-64C Apache po schválení širší modernizace stávajících vrtulníků ve výzbroji americké armády.

AH-64D Longbow Apache Foto: AH-64D je ve výzbroji také izraelské armády / Wikipedia, Galit LuvtzkiKonkurentem Mi-28 alias Noční lovec

Mil Mi-28 byl vyvinut v Sovětském svazu v 80. létech jako útočný vrtulník a protějšek právě k  americkému AH-64 Apache. Hlavním úkolem se tak stala schopnost vyhledávat a ničit tanky i jinou obrněnou techniku přímo na bojišti.

Typ Mi-28N byl představen v polovině devadesátých let jako modernizovaná varianta (protějšek k AH-64C Apache) uzpůsobený pro provoz v období po studené válce. Specifické pro Mi-28N se stalo zaměřovací zařízení pod nosem včetně TV kamery a řady senzorů. Některé vrtulníky jsou pak vybaveny specifickým radarem umístěným nad hlavním rotorem. Samotné písmenko N pak znamená „noční“, z čeho vyplývá že Mi-28 byl modifikován pro použití nejen ve ztížených povětrnostních podmínkách ale také pro provoz v noci.

Primárním uživatelem Mi-28N je pochopitelně Rusko, které má ve výzbroji kolem padesátky těchto strojů. Jediným dalším uživatelem pak má být africká Keňa. Mezi další zájemce má patřit Venezuela a Irák. Poslední ze jmenovaných zemí před několika týdny objednala právě 30 strojů Mi-28N.

Mi-28NE Foto: Ruská útočný vrtulník Mil Mi-28N / Wikipedia, Rossin DenisPřekvapivý výsledek v neprospěch Ruska

Není žádný překvapením, že pozornost na sebe strhává zejména samotný výsledek tendru. Donedávna totiž měli Rusové v Indii velmi silnou pozici, o čemž svědčí bezpočet vojenských dodávek. Nedávné vítězství Francouzů v kategorii víceúčelového stíhacího letounu a nyní Američanů v kategorii útočných vrtulníků dává vědět, že vyhráno nemá v Indii nikdo předem.

Důvodů amerického vítězství může být hned více. Proslýchá se, že Rusové nejsou vždy schopni plnit své závazky v požadovaném termínu, ceně nebo dokonce i kvalitě. Za další samozřejmě může být důvod čistě politický, kdy nákup pro změnu z jiné země může zlepšit obousměrné vztahy. A především nesmíme ignorovat ani samotné parametry obou strojů – zejména dolet a výškový dostup.

Ve prospěch amerického Apache navíc hovoří nejen bojové nasazení ale také počet vyrobených kusů. Cena moderní ruské techniky navíc nemusela být o tolik nižší a vzhledem k malému počtu pořizovaných strojů by nebylo překvapením, kdyby Indové vsadili hlavně na pokročilé technologie a jistotu.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Protiletecká mina PVM - hradba proti vrtulníkům

Formace útočných vrtulníků překračuje státní hranice a krade se nízko nad zemí ke svému cíli. Zčista ...

Ruské vrtulníky pro francouzské lodě Mistral

Ruské námořnictvo hodlá ke každé ze svých čtyř budoucích lodí třídy Mistral přidělit až 30 vrtulníků ...

Ruské zbraně pro Irák a politické pozadí

Před pár měsíci irácký ministr obrany Saádún Dulajmí podepsal v Moskvě obří kontrakt na dodávku ...

Lovec vrtulníků – indický AH-64D Longbow Apache

Před nedávnem objednané indické vrtulníky AH-64D Longbow Apache dostanou protileteckou výzbroj. Ač ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...