Indie vyzkoušela raketu dlouhého doletu Agni 5

raketa Agni V
Foto: Indická balistická raketa Agni II na mobilním odpalovacím zařízení / Antonio Milena, Wikipedia

Indická armáda patří mezi vůbec největší na světě a vedle jiného se snaží také modernizovat a zavádět do výzbroje nové zbraně. Jedním novým typem jsou rakety středního a dalekého doletu, jež mají pomoci uhájit si suverenitu v oblasti a odradit případného soka od aktu provokace nebo případného útoku. V nedávné době přitom Indie vyzkoušela obě své dvě největší vojenské rakety - Angi IV a Agni V.

Rozepře s Pákistánem a boj o moc v oblasti

Indie nezbrojí jen kvůli zvýšení mocenského vlivu, ale má k tomu hned několik důvodů. Tím prvním jsou dlouhodobé rozepře se sousedním Pákistánem, které již mnohokrát eskalovaly v ostré konflikty.

Důvodem jsou územní spory v oblasti Kašmíru vzniklé nešikovným rozdělením obou zemí při rozdělení Britské Indie a následném vyhlášení samostatnosti obou států. Za připomenutí stojí Indicko-pákistánská válka z roku 1971 a dále také Kárgilská válka z roku 1999.

O něco překvapivější je však rétorika vůči severovýchodnímu sousedu - Číně. Ta patří ve své oblasti mezi největší vojenskou sílu a má ambice v dalším rozšiřování vlivu. Pro Indii se nicméně v současnou dobu nejedná o bezprostřední nebezpečí, nicméně vojensky reagovat musí.

Jaderné zbraně a jejich nosiče

Indie dlouhodobě disponuje jadernými zbraněmi a to zejména ze stejných důvodů, proč je mají Pákistánci i Číňané - zastrašení protivníka, mocenský boj, prestiž. Navíc Indové se snaží v oblasti neustále zvyšovat sféru svého vlivu a k tomu se právě atomové zbraně velmi hodí. Vůbec první jadernou zkoušku Indové uskutečnili v roce 1974.

Indové mají k nesení jaderných hlavic hned několik možnosti - balistické rakety a stíhací letouny. Na nošení jaderných střel mají být údajně uzpůsobeny víceúčelové letouny Su-30MKI, u kterých je lze umístit do prostoru mezi oběma motory. Podle některých zdrojů lze střelu umístit také pod Mirage 2000H (mimochodem Francouzi speciální verzi stíhače Mirage 2000N používají právě pro účely nesení jaderných zbraní).

Su-30MKI Foto: Indové mohou použít jako nosič jaderné výzbroje také stíhací víceúčelové letouny Su-30MKI / Lajes, Wikipedia

Další a podstatně vhodnější možností je využití balistických raket řady Agni. Ty jsou totiž krom většího doletu hůře sestřelitelné než stíhací letoun. Navíc nehrozí riziko ztráty stíhacího stroje s pilotem, které v případě ozbrojeného konfliktu bude Indie potřebovat pro vybojování vzdušné nadvlády a útoky na pozemní cíle.

Nedávné testy raket Agni 4 a 5

15. listopadu minulého roku vyzkoušeli Indové raketu Agni-IV s doletem kolem 3 000 km s tunovou jadernou hlavicí. Na výšku měří raketa 20 m a váží kolem 17 t. Velkou výhodou většiny raket řady Agni je možnost jejich odpalování z mobilních zařízení a pohon raketovým motorem na tuhé pohonné látky. Agni proto stačí dopravit na jakékoliv vhodné střelecké postavení a odpálit bez nutnosti tankování interních nádrží - jak je nutné v případě raket pohaněných kapalným palivem.

raketa Agni V Foto: Nedávný start nejvýkonnější indické vojenské balistické rakety Agni V / DRDO

19. listopadu letošního roku pak následoval test ještě výkonnější rakety známé jako Agni V. Ta by již měla mít dolet s tunovou jadernou hlavicí kolem 5 000 km. Čistě hypoteticky je raketa Agni V schopna zasáhnout až území Slovenska. O pohon u všech tří stupňů nové rakety se opět starají raketové motory na tuhé pohonné látky a stejně tak se počítá s vypouštěním z mobilního podvozku.

Pákistán pokryt, nyní se zvyšuje dostřel

Zmínit je třeba fakt, že vedle jaderné hlavice lze na špičku všech raket řady Agni umístit také konvenční typ nálože. Ono zařazení a vůbec integrace jaderných hlavic na zmíněné rakety je pouze z důvodu odstrašení. Indie pochopitelně nemá zájem vyvolávat sama konflikty, ale logicky se snaží působit natolik silnou, aby mohla uplatňovat své nároky (územní, politické, mocenské) a ochránit sama sebe.

Ostatně s politikou a mocenským vlivem souvisí i dolet posledně jmenované rakety Agni V. Už její předchůdci totiž svým doletem pokrývali celý Pákistán. Nicméně nyní má Indie schopnost ohrozit podstatně větší území, jenž dalece přesahuje i hranice Číny. Ta je přitom často označována jako jedna z hlavních potencionálních hrozeb nejen ve své oblasti. O tom ostatně hovoří i posilování americké Tichomořské flotily a sil v této oblasti.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Útočná puška CZ 805 BREN pro indickou armádu?

Indická armáda chce v rámci svého projektu vojáka budoucnosti F-INSAS (Future Infantry Soldier as a ...

Indie nakoupí 126 francouzských stíhaček Rafale

V největší novodobé soutěži na nákup stíhacích letounů je dobojováno! Indie se rozhodla v rámci ...

Nový indický stíhač HAL Tejas

Indie je bezesporu významnou zemí ve svém regionu a vzhledem k počtu obyvatelstva má tendenci se ...

Vyznáte se v "Suchojích" Su-27 a jejích následovnících? – část 1.

V prosinci 1984 byl do sovětského letectva zařazen stíhací letoun Su-27, jenž dostal v kódu NATO ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Standa
    13:32 06.06.2012

    Se mi zdá přirovnávat Pákistán jako hlavního nepřítele Indie jako přežitek. Indie si v současné době musí dávat větší pozor na Čínu, proto taky budou zvětšovat dolet raket. ...Zobrazit celý příspěvek

    Se mi zdá přirovnávat Pákistán jako hlavního nepřítele Indie jako přežitek. Indie si v současné době musí dávat větší pozor na Čínu, proto taky budou zvětšovat dolet raket. Pákistán nemá armádu, která by mohla výrazně Indii ohrožovat. Pákistán má svoje problémy na západě a některé divize z východu při hranicích s Indií tam přesunula kvůli bojům o Svát.A nemá ani peníze na vedení konfliktu vyšší intenzity, tzn.včetně letectva a těžkých zbraní včetně tanků.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...