Indonéský střední tank Harimau na Info Defense 2018

Střední tank Harimau; větší foto / FNSS

Od 7. do 10. listopadu 2018 v indonéském hlavním městě Jakarta probíhala 8. mezinárodní vojenská výstava Indo Defense 2018. Hlavní hvězdou výstavy byl střední tank Harimau vyvinutý ve spolupráci Indonésie a Turecka.

Indonéská armáda provozuje 42 hlavních bojových tanků Leopard 2A4 a 61 tanků Leopard 2 Revolution. Ve výzbroji je dále 225 lehkých francouzských tanků AMX-13 (dělo ráže 75 mm), kterým sekunduje 90 lehkých průzkumných tanků FV101 Scorpion (dělo ráže 90 mm). Část vozidel AMX-13 byla modernizovaná a vyzbrojená kanónem ráže 105 mm.

Střední tank Harimau je společným projektem indonéské státní firmy PT Pindad a FNSS Savunma Sistemleri, což je společný podnik turecké Nurol a britské BAE Systems.

Vývoj tanku (2014 až 2015) probíhal na popud indonéské armády, která hledala lehčí alternativu k tankům Leopard 2. Důvodem vývoje tanku Harimau je unikátní geografie Indonésie (např. velké plochy s podmáčeným nebo jinak nestabilním podložím), kde mohou jen omezeně působit klasické tanky s hmotností 60 až 70 tun. Ostatně s přepravou takto těžkých tanků jsou problémy i v Evropě, natož na ostrovní Indonésií s tropickým a deštivým klimatem.

Indonésii tvoří více než 13 000 ostrovů (některé odhady mluví až o 18 000 ostrovech), často velmi hornatých. Indonéská armáda musí být schopná přesouvat se mezi jednotlivými ostrovy, což vyžaduje lehkou (a tedy mobilní) vojenskou techniku. Navíc mosty v Indonésii mají nosnost maximálně 40 tun.

Původně byl Harimau představen v roce 2016 pod tureckým jménem Kaplan MT (Kaplan Medium Tank) a v Indonésii pod jménem MMWT (Modern Medium Weight Tank). Nyní Kaplan MT / MMWT nese název Harimau (Tygr) nebo Harimau Hitam (Černý Tygr). Vývoj vozidla přišel každou zemi na 15 milionů dolarů.

První dva prototypy Harimau byly vyrobeny v Turecku v roce 2017. Oba prototypy v letech 2017 až 2018 absolvovaly testovací program v Indonésii. Harimau během zkoušek ujel více než 2500 km a podle PT Pindad je již připraven pro sériovou výrobu.

Klíčovým rysem středního tanku Harimau je hmotnost pouze 30 tun. Nízká hmotnost je daná použitím trupu a podvozku z tureckého bojového vozidla Kaplan 30 od firmy FNSS.

Bojový modul Cockerill 3105 (z nové řady Cockerill 3000) zase dodává belgická společnost CMI Defense. Výzbroj modulu tvoří kanón CMI Defence CT-CV 105HP ráže 105 mm a spřažený kulomet ráže 7,62 mm. V nabíjecím bubnovém automatu je připraveno 12 nábojů, dalších 30 kusů munice je uloženo v trupu.


Představení tanku Harimau na Indo Defence 2018 

Ovládání hlavně i věže je digitální a náměr hlavně je -10 do + 42°. Hlavní zbraň používá standardní střelivo NATO ráže 105 mm a díky velkému náměru může zajišťovat i nepřímou palebnou podporu (tedy de facto zastávat roli houfnice ráže 105 mm) s maximálním dostřelem přes 10 000 m.

Finální montáž sériových kusů zajistí v Indonésii PT Pindad. Není ale jasné v jakém rozsahu se bude na výrobě jednotlivých subsystémů podílet indonéský průmysl. V rámci smlouvy s CMI Defence indonéská firma PT Pindad zajišťuje licencovanou výrobu věže řady Cockerill 3000 ve verzích CSE 90LP s kanónem ráže 90 mm pro kolové obrněnce Badak 6×6 a CMI-3105HP s dělem ráže 105 mm pro tanky Harimau a kolová bojová vozidla Pandur II. Podle blogu BMPD jsou ale všechny věže prozatím dovezené z Belgie.

Harimau má klasické uspořádání a trojčlennou posádku. Podvozek má šest pojezdových kol (zavěšení kol je řešeno pomocí torzních tyčí) a jedno zadní hnací kolo. Trup o délce 7 m, šířce 3,2 m a výšce 2,7 m je svařen z ocelových plátů.

Harimau; větší foto / FNSS

Podle FNSS základní všestranná balistická ochrana odpovídá úrovni 4 podle STANAG 4569. Pancíř tak posádku chrání před kulometnou municí ráže 14,5 mm z 200 m a střepinám dělostřeleckých granátů (na vzdálenost 30 m). Balistickou ochranu korby lze zvýšit instalací přídavných pancéřových plátů. Podvozek snese explozi až 10 kg TNT.

Střelec a velitel mají vlastní pozorovací a zaměřovací senzory (velitel panoramatický) s televizním a termovizním kanálem a laserovým dálkoměrem. Podle tiskových materiálů je Harimau vybaven neznámým systémem řízení palby, systémem řízení boje, navigací, panoramatickým sledovacím kamerovým systém nebo čidly laserového ozáření. Posádka má dále k dispozici výkonnou klimatizaci, prostředky ochrany proti zbraním hromadného ničení nebo automatizovanou protipožární ochranu.

Harimau pohání motor Caterpillar C13 (530 kW) s automatickou převodovkou Allison / Caterpillar X300. Maximální rychlost na pevné cestě je 70 km/h a dojezd 450 km.

Indonéské ozbrojené síly v první fázi nakoupí 44 tanků Harimau s termínem dodání prvních 20 až 25 tanků do konce letošního roku. Obecně se mluví o nákupu až 400 tanků. Sériová výroba je plánována na 50 vozidel ročně. O Harimau se vážně zajímají také sousední státy jihovýchodní Asie, především Filipíny a Malajsie.

Zdroj: BMPD, CNN
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tank Challenger 2 Black Knight pro britskou armádu?

Britský koncern BAE Systems na výstavě vojenských pozemních vozidel DVD 2018 (Defence Vehicle ...

Bojové vozidlo BVP-M2 SKCZ Šakal pro ukrajinskou armádu?

Jednou z největších hvězd probíhající ukrajinské vojenské výstavy Arms and Security 2018 je ...

Pandur II FSV – univerzální platforma pro palebnou podporu

Indonéská armáda v současnosti hledá nové vozidlo palebné podpory, tedy rychlou obrněnou platformu s ...

Prvních 250 tanků Altay pro tureckou armádu

Prezident turecké Kanceláře obranného průmyslu (SSB) Ismail Demir s firmou BMC podepsal v pátek ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  16:12 16.10.2021

  Sériový výrobok bude vyzerať troška inak:
  https://www.defenceturk.net/wp...

  Sériový výrobok bude vyzerať troška inak:
  https://www.defenceturk.net/wp...

 • Kozlus
  18:15 18.11.2018

  Ano, propagaci armady jsem myslel taky, ale spise napraveni nedostatku v zakladnim vybaveni jednotlivce a rozvoj vsech schopnosti pechoty. Jasne, v souboji systemu APS bude na ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano, propagaci armady jsem myslel taky, ale spise napraveni nedostatku v zakladnim vybaveni jednotlivce a rozvoj vsech schopnosti pechoty.

  Jasne, v souboji systemu APS bude na tom lip ten, kdo si priveze vic BVP a povede se mu tak ocesat senzory protivnika. Je teda fakt, ze pri pouziti bezosadkove veze, by se nejspis naslo dost prostoru i na ty 30mm ukazovatka:)Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:53 18.11.2018

  Kozlus: Peniazmi počty pechoty nenaplníte, ak len neplánujete postaviť žoldnierske jednotky v štýom Valdšteina. Ale pokiaľ ste mysleli investovať do masívnej propagácie vstupu do ...Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus:
  Peniazmi počty pechoty nenaplníte, ak len neplánujete postaviť žoldnierske jednotky v štýom Valdšteina. Ale pokiaľ ste mysleli investovať do masívnej propagácie vstupu do armády, tak tam by ste potrebovali páve nejaké nadupané supermoderné MBT - na IFV s osadeným kanónom skočí málokto.

  Načrtnutý gordický uzol by mohli preseknúť 30mm kanóny v štýle slovenskej T-72M2:
  https://forum.valka.cz/topic/v... Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:27 18.11.2018

  Marcus: Celkem bych souhlasil, ze radsi nez MBT by bylo ucelnejsi ty penize vrazit do naplneni poctu pechoty a vybaveni vysadku velkym poctem PTRS a pancerovek. Dalsi otazka ...Zobrazit celý příspěvek

  Marcus: Celkem bych souhlasil, ze radsi nez MBT by bylo ucelnejsi ty penize vrazit do naplneni poctu pechoty a vybaveni vysadku velkym poctem PTRS a pancerovek.

  Dalsi otazka je, jak bude probihat stret obrnencu po vetsim rozsireni soft/hard kill systemu pokrocilejsi generace - treba jak Izrael planuje system na sdilenou obranu jednotek, kdy jedno vozidlo se bude starat o obranu vetsiho prostoru. Stejne tak se muze povest sesitovat APS systemy treba cety vozidel, kdy se bude rozdelovat pouziti nejvhodneji postaveneho odpalovace, ale i pomoc ohrozenemu vozidlu od sousednich vozidel. Protoze jestli se stretnou dve takto vybavene jednotky, tak po sobe budou 10 minut flusat, nez si vypotrebujou projektily v APS. :) Takze okamzite nasazeni PTRS vysadku by pomohlo zahusteni palby.Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  16:11 18.11.2018

  Scotty IFV stejně jako FSV nikdy nebudou rovnocenné s MBT v souboji jeden na jednoho. A i když je snaha zvyšovat ochranu IFV, vždy budou tahat za kratší konec. Ale účelem IFV ...Zobrazit celý příspěvek

  Scotty

  IFV stejně jako FSV nikdy nebudou rovnocenné s MBT v souboji jeden na jednoho. A i když je snaha zvyšovat ochranu IFV, vždy budou tahat za kratší konec. Ale účelem IFV přece není být lovcem MBT. IVF se vybavují PTŘS aby měli větší šanci pokud dojde ke kontaktu s MTN nebo jakýmkoliv odolnějším nepřítelem. Stejné je to s FSV které má být ideálně schopné zničit vše co by mohlo přijít do cesty pěchotě na IFV (tedy i MBT).

  Stačí si vzpomenout na První válku v Zálivu, kde na Americké straně víc nepřátelské techniky zničily IFV Bradley než MBT Abrams.

  Můj názor je že dobře vycvičená a zásobená jednotka s kvalitními IFV (ideálně doplněná plebnou podporou FSV, minomety) je schopná porazit jednotku s MBT.

  Zastávám názor že lehčí a mobilnější pozemní síly postavené na IVF a na podpůrných vozidlech na podvozku FSV mají větší smysluplnost pro naši zemi než nakupovat MBT. Ano, mohli by jsme si drahé MBT dnes dovolit koupit, ale ty peníze se dají smysluplněji použít jinde a nerad bych se dočkal toho že nakoupené MBT budou jen tabulkovým počtem, který v budoucnu bude pro drahý provoz nebo pro nedostatek čehokoliv odstavený kdesi a nebojeschopný.
  Odstrašujícím případem by měl být projekt T72M4CZ, kdy při první hospodářské krizi se začalo škrtat až se z něj stalo torzo sporné bojové hodnoty. Čímž nepochybuji o kvalitě T72M4CZ jako zbraně, ale o konečném výsledku, kam to s ním armáda dotáhla. A tam to rozhodly peníze!Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  09:30 17.11.2018

  danny
  Je zajímavé že sama Indonésie používá 103 Leopardů 2. Nejspíš se k nim to že je u nich MBT neužitelný nedostalo.

  danny
  Je zajímavé že sama Indonésie používá 103 Leopardů 2. Nejspíš se k nim to že je u nich MBT neužitelný nedostalo.

 • Scotty
  09:17 17.11.2018

  Marcus Jak vy hodnotíte šance IFV proti MBT obecně? V jednoduchém porovnání to pro IFV v protitankovém boji není slavné. Pancéřování je na straně MBT. Silueta je jednoznačně na ...Zobrazit celý příspěvek

  Marcus
  Jak vy hodnotíte šance IFV proti MBT obecně? V jednoduchém porovnání to pro IFV v protitankovém boji není slavné.
  Pancéřování je na straně MBT.
  Silueta je jednoznačně na straně MBT.
  Hlavní zbraň a senzory jsou přinejlepším vyrovnané.
  Ani rychlost nehraje pro IFV.
  Nejsem apriori proti IFV které může dát mechanizovaným jednotkám velkou palebnou sílu, ovšem v protitankovém boji bude vždy tahat za kratší stranu provazu.Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  06:59 17.11.2018

  danny: Naprostý souhlas. Porovnání s MBT není na místě ani z hlediska lokality ani z hlediska jejich způsobu nasazení. Je to pro Indonésii zdá se dobrá volba. Prostě v ...Zobrazit celý příspěvek

  danny:

  Naprostý souhlas. Porovnání s MBT není na místě ani z hlediska lokality ani z hlediska jejich způsobu nasazení. Je to pro Indonésii zdá se dobrá volba.

  Prostě v porovnání s lehkými tanky AMX13 se 105mm, které nahrazuje, je to tank těžší kategorie (dvakrát tak těžký)

  SPRUT s 125mm je lehčí, má ale zase větší palebnou sílu, než dosluhující PT76 s 90mm dělem.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:47 16.11.2018

  Marcus: no a pak je nutné tu odolnost brát v kontextu toho, s čím se může reálně potkat. S MBT asi těžko, protože pokud se je tam někomu podaří vylodit, brzo se utopí v bahně a ...Zobrazit celý příspěvek

  Marcus: no a pak je nutné tu odolnost brát v kontextu toho, s čím se může reálně potkat. S MBT asi těžko, protože pokud se je tam někomu podaří vylodit, brzo se utopí v bahně a není až tak třeba je řešit. Mnohem pravděpodobnější bude bojůvka místních radikálů nebo separatistů, pak hodně dlouho nic a až někde vzadu nějaká obojživelná vozidla. A ta na tom pasivní obranou nebudou líp.Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  15:16 16.11.2018

  madrabbit, Charlie: Ta odolnost toho Kaplan MT není nijak vysoká ale musíte to brát v kontextu s ostatní technikou. Pokud uvážíte že Indonésie chce zároveň nakoupit ruské ...Zobrazit celý příspěvek

  madrabbit, Charlie:

  Ta odolnost toho Kaplan MT není nijak vysoká ale musíte to brát v kontextu s ostatní technikou.

  Pokud uvážíte že Indonésie chce zároveň nakoupit ruské SPRUTy v nejnovější verzi SDM1, který má hmotnost menší než 20 tun a je schopen odolat střelám raží 7,62 mm, na čele pak 12,7 mm, tak Kaplan MT bude v Indonéské armádě oproti němu opravdu v pozici středního tanku.

  Proto Kaplan MT půjde pro pozemní síly a SPRUT, jelikož plave, pro námořní pěchotu jako doplněk k jejich BVP-3.Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  14:57 16.11.2018

  Jirosi: Nechci ti to kazit, ale Kaplan není něco co Korejci prodali turkům. To že použili stejnou Belgickou věž a dali to taky na pásový podvozek neznamená že to museli koupit ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:

  Nechci ti to kazit, ale Kaplan není něco co Korejci prodali turkům. To že použili stejnou Belgickou věž a dali to taky na pásový podvozek neznamená že to museli koupit od Korejců.Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  14:48 16.11.2018

  kisam:

  Tahle 105ka s podkaliberní M1060CV na dva kilometry probíjí 560 mm homogeního ocelového pancíře skloněného pod úhlem 60 stupňů.

  kisam:

  Tahle 105ka s podkaliberní M1060CV na dva kilometry probíjí 560 mm homogeního ocelového pancíře skloněného pod úhlem 60 stupňů.

 • Marcus
  14:45 16.11.2018

  Jirosi: Čekal jsem až zase příjdeš s tvojí oblíbenou pohádkou na téma: Jak šlo FSV do boje a potkalo plnohodnotný tank.... a ani jsem dlouho čekat nemusel. Ale co se vrátit ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:

  Čekal jsem až zase příjdeš s tvojí oblíbenou pohádkou na téma: Jak šlo FSV do boje a potkalo plnohodnotný tank.... a ani jsem dlouho čekat nemusel. Ale co se vrátit trošku nohama na zem?Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:31 16.11.2018

  No Harimau je celkem dost překopaný Kaplan. Přeci jen motor přesunuli dozadu, řidiče zase více dopředu. Ta nízká odolnost bude mít jinou příčinu, než že by převzal podvozek ...Zobrazit celý příspěvek

  No Harimau je celkem dost překopaný Kaplan. Přeci jen motor přesunuli dozadu, řidiče zase více dopředu. Ta nízká odolnost bude mít jinou příčinu, než že by převzal podvozek BVP.
  Nejspíše to bude v levnějším typu základního pancíře, důraz na celokruhovou ochranu, a také ve spoléhání se na přídavný pancíř.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  07:18 16.11.2018

  Madrabbit: Proto se tomu říká vozidlo palebné podpory(FSV), nejde ani tak o dosažený lvl stanag, ale jsou to velké krabice. Kde se posádka modlí, aby nepotkala plnohodnotný tank.

  Madrabbit: Proto se tomu říká vozidlo palebné podpory(FSV), nejde ani tak o dosažený lvl stanag, ale jsou to velké krabice. Kde se posádka modlí, aby nepotkala plnohodnotný tank.

 • madrabbit
  06:50 16.11.2018

  Charlie - přesně a to mluvíš o lehkém tanku. Tohle je označováno jako střední tank a má to nižší odolnost než lehký tank na bázi CV90. Zařazení (pojmenování) je absolutně mimo.

  Charlie - přesně a to mluvíš o lehkém tanku. Tohle je označováno jako střední tank a má to nižší odolnost než lehký tank na bázi CV90. Zařazení (pojmenování) je absolutně mimo.

 • Jirosi
  17:49 15.11.2018

  Charlie/Alexa123: Ono je to trošku složitější. Napřed se v J. Korei rozhodly vyrobit BVP/IFV(K21), poté ho osadily věží 105(K21-105). Pak tohle řešení více méně prodali Turkům. ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie/Alexa123: Ono je to trošku složitější.
  Napřed se v J. Korei rozhodly vyrobit BVP/IFV(K21), poté ho osadily věží 105(K21-105).
  Pak tohle řešení více méně prodali Turkům.
  A pak si Indonesie koupila od Turecka jen verzi z 105.

  Ono to sice vypadá jako kostrbaté řešení. Jenže díky tomu, že vycházíte z IFV se snižuje cena a zvyšuje seriovost výroby. Tedy výrobek se stává konkurenčním proti plnohodnotným tankům(LT/MT/MBT). Případně lze vždy doobjednat IFV variantu.
  Potom do toho zapracuje ekonomika a politika.. a máte tu reálný obchod.

  CerVUS: Podle mně by plnohodnotný tank(LT/MT/MBT), nebyl ve hře ani kdyby ho vyráběli. Tyhle státy prostě chtějí něco jiného. Hlavně finančně.Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  17:00 15.11.2018

  Charlie Čosi podobné som chcel napísať len si ma predbehol. V podstate by to mala byť koncepcia sovietskeho PT-76 21. storočia, ale naplávajúceho. Ale ak to má byť stredný ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie

  Čosi podobné som chcel napísať len si ma predbehol. V podstate by to mala byť koncepcia sovietskeho PT-76 21. storočia, ale naplávajúceho. Ale ak to má byť stredný tank, tak ten tank nemôže mať korbu z BVP, ktorá bola konštruovaná na čosi absolútne celkom iné. Z toho BVP-čka môžu zobrať maximálne podvozok s pohonným systémom a ak korbu, tak zásadne prepracovanú.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:42 15.11.2018

  Tak poslední čistě lehký/střední tank byl americký Stingray. Ten ale přišel na trh v nejhorší možnou dobu, kdy byl trh přesycen levnými Leo 2. Teď se snaží skutečný lehký tank ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak poslední čistě lehký/střední tank byl americký Stingray. Ten ale přišel na trh v nejhorší možnou dobu, kdy byl trh přesycen levnými Leo 2. Teď se snaží skutečný lehký tank vyrobit Čína (VT-5) zmenšením jejich MBT VT-4.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  14:47 15.11.2018

  maddrabit: ta nízká odolnost je daná způsobem jakým se tyhle "LT" konstruují - to se totiž vezme obrovská lehce opancéřovaná krabice (v tomhle případě Kaplan), která je ...Zobrazit celý příspěvek

  maddrabit: ta nízká odolnost je daná způsobem jakým se tyhle "LT" konstruují - to se totiž vezme obrovská lehce opancéřovaná krabice (v tomhle případě Kaplan), která je optimalizovaná na převoz výsadku, a na to se osadí relativně těžká věž s kanonem. Ve Výsledku jste získal takového kočkopsa s vysokým těžištěm, spoustou zbytečného prostoru uvnitř a chabým pancířem. Na čistým papíře vyvinutej LT by byl o minimálně 1/2m nižší, při stejný hmotnosti odolnej minimálně proti průbojnejm třicítkám (spíš víc) a s mnohem lepší průchodivostí (díky nižšímu těžišti by získal minimálně lepší příčnou svahovou dostupnost). Přitom z toho OT by klidně mohl použít prvky podvozku (kola, zavěšení, motor a transmise, pásy), což je víceméně beztak jediná věc, která se na tom pravidelně mění a udržuje, ta plechová bedna se vyrobí na začátku a pak se na ní nemá na co šahat...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2