Indové zařadili do výzbroje poslední Su-30MKI

Su-30MKI
Foto: Víceúčelový stíhací letoun Su-30MKI / Wikipedia

Indové zařadili do výzbroje poslední víceúčelový stíhací letoun ruské konstrukce Su-30MKI současné série. Takřka symbolicky se přitom uskutečnil slavnostní ceremoniál bez dvou dnů přesně deset let po představení tohoto typu u indického letectva. Nadále má navíc pokračovat výroba vylepšené varianty v počtu přes 140 letounů.Suchoj Su-30MKI je víceúčelový stíhací letoun vyvinutý na základě typu Su-27/30 pro potřeby indického vojenského letectva. Na první pohled je rozeznatelný podle kachních ploch. Mezi další změny vyplývající ze specifikací patří implementace francouzských i izraelských systémů.

Vzhledem ke svým výkonům a parametrům je letoun přímo předurčen nejen pro účely vybojování vzdušné nadvlády ale také pro útoky na pozemní cíle. Od toho se také odvíjí široké spektrum misí, které je schopen Su-30MKI zvládnout. Není proto divu, že jej Indové mají zařazený jako víceúčelový stíhací nadzvukový letoun určený pro boj za ztížených povětrnostních podmínek.

Sovětské, respektive ruské bojové letouny přitom mají v indickém letectvu dlouhou historii. První indický  Su-30 uskutečnil svůj první let v roce 1997, o tři roky později došlo k premiéře již požadavkům Indům lépe přizpůsobené varianty Su-30MKI. V současné době mají Indové ve výzbroji více než 160 těchto letounů a dalších více než 140 plánují vyrobit v další sérii.

MiG-23

Foto: MiGu-23 (na obrázku) je v indickém letectvu již nějaký rok konec, bitevní MiG-27 má zůstat ve výzbroji přes rok 2020 / Wikipedia

Hlavním cílem je modernizace celého letectva, zvýšení bojových schopností a náhrada zastaralých typů ještě z dob Sovětského svazu jako například MiG-21, -23 a výhledově také -27. Vedle toho chystají Indové nakoupit a ve spolupráci s Francouzi vyrábět jejich víceúčelové stíhací letouny Rafale (více v nedávném článku).Zařazení posledního letounu současné série proběhlo 25. září na základně Halwara. Ta patří pod západní velení indického letectva, odkud do roku 2005 operovaly právě výše uvedení stíhací letouny MiG-23.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indie nakoupí 126 francouzských stíhaček Rafale

V největší novodobé soutěži na nákup stíhacích letounů je dobojováno! Indie se rozhodla v rámci ...

Nový indický stíhač HAL Tejas

Indie je bezesporu významnou zemí ve svém regionu a vzhledem k počtu obyvatelstva má tendenci se ...

Indie modernizuje své Jaguary

Indické letectvo zůstává jedním ze dvou posledních, které si ve své výzbroji ponechávají stíhací ...

Indie odmítla americké F-35 a nadále hodlá spolupracovat s Ruskem

Víceúčelový stíhací letoun F-35 se na indickém nebi opravdu neobjeví. Údajná nabídka z Washingtonu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...