Injekce 400 miliard dolarů pro americký jaderný arzenál

USS Louisiana (SSBN743)
Ponorka USS Louisiana (SSBN743) třídy Ohio. / US Navy

Podle Rozpočtového úřadu amerického Kongresu CBO (Congressional Budget Office) modernizace amerického jaderného arzenálu v příštích deseti letech (2017 až 2026) přijde na 400 miliard dolarů. Odhad je o 15 % větší, než pro roky 2015 až 2024 (348 miliard dolarů).

“Vývojové náklady zbraňových systémů běžně rostou, jako programy postupují vpřed, což znamená, že současný odhad nahradil dva levnější roky (2015-2016 - pozn. red.) dvěma roky s vyššími výdaji (2017-2018 - pozn. red.),” vysvětluje CBO nárůst ceny.

“Současný odhad také zahrnuje první nákupy nových zbraňových systémů, které nebyly zahrnuty v prvním odhadu. Navíc za poslední dva roky od posledního odhadu byly některé systémy lépe definovány, což vedlo k nárůstu ceny některých programů a poklesu ceny u jiných,” stojí v tiskové zprávě CBO.

V následujících deseti letech americký jaderný arzenál zažije několik klíčových milníků. Americké letectvo (US Air Force) nasadí nový strategický bombardér B-21 schopný nést jaderné zbraně, novou jadernou střelu s plochou dráhou letu LRSO (Long Range Stand-Off) a novou mezikontinentální balistickou raketu ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile) GBSD (Ground Based Strategic Deterrent).

Americké námořnictvo (US Navy) připravuje neméně ambiciozní program náhrady jaderných ponorek třídy Ohio.

Podle CBO si modernizace amerického jaderného arzenálu vyžádá 6 % z celkového rozpočtu Ozbrojených sil Spojených států.

Podle zprávy CBO jaderné zbraně/nosiče tvoří od druhé světové války středobod americké obranné strategie. Avšak za poslední roky nebyly do výzbroje zavedeny žádné moderní jaderné zbraně/nosiče, ať už jde o ponorky, ICBM, nebo taktická či strategická letadla schopná nést jaderné zbraně. V následujících 20 letech proto projde modernizací nebo výměnou celý americký jaderný arzenál.

Mezi roky 2017 až 2026 poputuje 189 miliard dolarů směrem ke strategickým nosičům jaderných zbraní, jako jsou bombardéry, ponorky nebo ICBM. Částka také zahrnuje vývoj jaderných zbraní a hlavic pro tyto nosiče.

Pro taktické jaderné nosiče a zbraně je vyčleněno 9 miliard dolarů. Zde například patří vývoj nejnovější verze jaderné pumy B61 a její integrace do stíhačky F-35 Lightning II.

Na své se přijde i jaderná infrastruktura. Pro modernizaci jaderných pracovišť a výrobních zařízení (např. na výrobu jaderného paliva, jaderných hlavic, atd.) poputuje 87 miliard dolarů. Pro velitelské, řídící, komunikační a systémy včasné výstrahy je vyčleněno 58 miliard dolarů.

Zbývajících 56 miliard dolarů jsou odhadované vícenáklady, které se podle CBO objeví s postupem prací u jednotlivých programů.

Modernizace jaderného arzenálu má silnou podporu v podobě nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten po svém nástupu uvedl, že Spojené státy “musí výrazně posílit a rozšířit svůj jaderný arzenál až do té doby, než svět přijde v otázce jaderných zbraní k rozumu.”

V pořadu Morning Joe se televizní hlasatelka Mika Brzezinski zeptala Trumpa, zda se nebojí, že posilování jaderného arzenálu spustí závody ve zbrojení s Ruskou federací. Odpověď Trumpa byla prostá: ”Nechť to jsou závody ve zbrojení.”

Zdroj: DefenseNews

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americký bombardér B-21 Raider získá jaderné střely

Americké letectvo (US Air Force) pro bombardér B-21 vybralo bojové jméno “Raider” (Nájezdník). ...

GBSD: Vývoj nové americké jaderné střely odstartoval

V rámci programu GBSD (Ground Based Strategic Deterrent) hledá americké letectvo náhradu za své ...

MOKV: Americké kladivo na jaderné rakety

Americká agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí speciální antihlavice ...

Role taktických jaderných zbraní v rámci NATO

Taktické jaderné zbraně existují především pro použití bitevního rázu, tedy pouze jako další zbrojní ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Shania
  22:44 20.02.2017

  Petr M: rozpočty v dolarech se nadají porovnávat, rusové toho prostě pořídí a udrží mnohem víc za mnohem méně peněz. Značná část těch výdajů jde v USA je na personál a ty jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  Petr M: rozpočty v dolarech se nadají porovnávat, rusové toho prostě pořídí a udrží mnohem víc za mnohem méně peněz.

  Značná část těch výdajů jde v USA je na personál a ty jsou mnohonásobně větší než co mají rusové. Cena pracovní síly, výroby, kontraktoři jsou taky dražší než mají rusové, tak ten rozdíl není tak velký.

  A taky ozbrojené síly US mají daleko víc úkolů.Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  19:51 20.02.2017

  Rusko má na obranu cca 10x menší rozpočet než USA, s tím toho moc nenazbrojí, Většina Ruské vojenské techniky je v zastaralá, Rusové se zoufale snaží částečně modernizovat steré ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko má na obranu cca 10x menší rozpočet než USA, s tím toho moc nenazbrojí, Většina Ruské vojenské techniky je v zastaralá, Rusové se zoufale snaží částečně modernizovat steré sovětské stroje, aby byly aspoň trochu konkurenceschopné technice Nato, ale to je takové nouzové řešení. Rusové mají i novou dobrou techniku, ale ta je jen v malých počtech, Kolik kusů nových tanků, letadel, vrtulníků, lodí, mají ? Při srovnání s počty moderní techniky Nato, USA je to velmi málo. Rusové obrací v kapse každý rubl, žádné závody ve zbrojení, jak tomu bylo za SSSR, se konat nebudou, Rusko na to prostě nemá peníze.
  Pokud nejakým zázrakem nestoupne cena ropy na 110 dolarů za barel, tak se jim to s modernizací armády půjde hodně pomalu.

  Daleko více zbrojí třeba ČÍNA s rozpočtem cca 200 miliard usd a ta má levnější výrobu než západ i Rusko a větší výrobní kapacity.Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  09:52 20.02.2017

  ak niekto tvrdi, ze Rusko nezbroji, tak bud vladne akutnym nedostatkom sudnosti alebo je to rusky troll.

  ak niekto tvrdi, ze Rusko nezbroji, tak bud vladne akutnym nedostatkom sudnosti alebo je to rusky troll.

 • Jirosi
  01:22 20.02.2017

  pjek: No ale Mordor byl za oceánem, psal to v anglii o pevninské evropě. Možná by to chtělo měně číst konspirační weby a vice jsi zjisti o chovaní měn, jejich vzniku a k čemu a ...Zobrazit celý příspěvek

  pjek: No ale Mordor byl za oceánem, psal to v anglii o pevninské evropě.

  Možná by to chtělo měně číst konspirační weby a vice jsi zjisti o chovaní měn, jejich vzniku a k čemu a jak slouží. Pak by jste jsi mohl ušetřit čas psaním takový hlouposti.

  Všechny měny světa jsou v podstatě bezcenné, kryté jen lidskou vůli že až je půjdete utratit bude za co.

  Já jen tiše doufám že se jim během toho podaří zase dostat moderní technologie blíže lidem.Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  23:59 19.02.2017

  400 mld USD? Jde o poslední gambit. Peníze, jež nejsou ničím kryty, jsou rozhazovány a dříve či později se stanou zcela bezcennými, a to na všech účtech. Když chcete rozumět ...Zobrazit celý příspěvek

  400 mld USD? Jde o poslední gambit. Peníze, jež nejsou ničím kryty, jsou rozhazovány a dříve či později se stanou zcela bezcennými, a to na všech účtech. Když chcete rozumět vojenství, tak musíte rozumět i financím, protože jde o dvě spojené nádoby. Víte, že každá subfunkce peněz tu základní - transakční, tedy směnu zajišťující - je zbytečná? Peníze mají sloužit ke zprostředkovánmí směny a nikoli k hromadení pokladů a k účetnímu kouzelnictví s prázdnými čísly. Americký dolar je již zcela bezcenný, pouze to ještě nikomu nedocvaklo a každý asi čeká, až můzůstanou dolary leda tak jako historická sběratelská relikvie bez zběratelské hodnoty, protože čeho je příliš moc... Čtěte alternativní weby a sledujte reálný vývoj, abyste mohli prozřít ze sna o mocných USA. Kdyby dnes žil J.R.R.Tolkien, tak by byl Mordor za oceánem.Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  09:50 19.02.2017

  Henrich 7 - jak zbroji rusko?? Ze z modernizuje 50-100starych tanku? Ci z modernizuje a obdrzi 40-60letadel?? Ze za deset let obdrzi 2ponorky?? To mu moc nerikam zbrojeni! Toje ...Zobrazit celý příspěvek

  Henrich 7 - jak zbroji rusko?? Ze z modernizuje 50-100starych tanku? Ci z modernizuje a obdrzi 40-60letadel?? Ze za deset let obdrzi 2ponorky?? To mu moc nerikam zbrojeni! Toje udrzovani boje schopnosti. Co tak uplne novou technikou s technologiemi ci retezova vyroba.Skrýt celý příspěvek

 • rasto12
  00:38 19.02.2017

  "Jak ja si moc preji aby za celym jeho jednanim byl skutecne seriozni plan, ktery ve vysledku povede k tomu ze reakci USA pujde hure odhadnout a tim padem si nektere staty ...Zobrazit celý příspěvek

  "Jak ja si moc preji aby za celym jeho jednanim byl skutecne seriozni plan, ktery ve vysledku povede k tomu ze reakci USA pujde hure odhadnout a tim padem si nektere staty prestanou tak vyskakovat."

  Napríklad ktoré ? Tie ktoré USA vyhodnotia ako nezhodujúce sa so záujmami USA ? Aláh ochraňuj Saudov. Či tých nie ?


  "Momentálne je znovu cieľom USA uzbrojit Rusko. Ale začalo presne Rusko, ktoré okrem toho že znova začína silno zbrojit,aj dosť provokuje v pohranicnych oblastiach s NATO."

  Uzbrojiť Rusko ? Máte pocit, že Rusko prehnane zbrojí ? Nad svoje možnosti ? Ako sledujem zavádzanie nových zbraní, systémov, zariadení atď . v Rusku tak sa určite nedá povedať o značnom silnom zbrojení. Zavádzajú len to na čo reálne majú .

  Značne zbrojí Čína, ale to sa v strednoprúde až tak nespomína. To je reálny protivník USA.

  Rusko sa nedá uzbrojiť. Mali, majú a budú mať silu, ktorá v prípade vstupu jediného zariadenia na ich územie , ktoré vyhodnotia ako vážne ohrozenie štátu , spôsobí apokalipsu. A to takú, že .....

  Pojem uzbrojenie bol len výmysel, ktorý mal dať váhu a dôvod na obrovský rozpočet obrany USA a jeho ďalšie zvyšovanie , ten rástol aj po zániku VS a dostal sa do čísel , no slušne povedané absurdných. V súčastnosti majú ozbrojené sily USA , lepšie povedané ich vláda , práve problém, že reagovanie na všetky hrozby môže spôsobiť ich uzbrojenie. Blbosť ? No neviem, ale napríklad protivník F-35 vo svete nie je Rusko, ale Saab, Rafale, Mikojan, Čínske stroje....

  Teraz sú konvenčné zbrane o predaji a hlavne o predaji.


  USA sa dostali do veľkého problému z prefinancovaním svojich projektov. Neviem či práve tu nebol príspevok o tom, že vývoj F-35 stál 55 mld USD. Ak je to pravda tak to je číslo ohromné. To je suma za ktorú by hádam aj Keňa dokázala vyvinúť rovnaký stroj. Rusko, Čína, Európa, .... pracuje s miliónmi a USA s miliardami.Skrýt celý příspěvek

 • Henrich7
  19:03 18.02.2017

  Ano od skoncenia studenej vojny ani jedna zo stran neinvestovala do zbrojenia toľko. Momentálne je znovu cieľom USA uzbrojit Rusko. Ale začalo presne Rusko, ktoré okrem toho že ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano od skoncenia studenej vojny ani jedna zo stran neinvestovala do zbrojenia toľko. Momentálne je znovu cieľom USA uzbrojit Rusko. Ale začalo presne Rusko, ktoré okrem toho že znova začína silno zbrojit,aj dosť provokuje v pohranicnych oblastiach s NATO.Skrýt celý příspěvek

 • Polemik
  18:16 18.02.2017

  Ako ukázali udalosti posledných dní s odmietnutým Trumpovým dekrétom o zákazu vstupu občanov vybraných islamských štátov do USA ... Trump nemá a nebude mať doma na ružiach ustlané ...Zobrazit celý příspěvek

  Ako ukázali udalosti posledných dní s odmietnutým Trumpovým dekrétom o zákazu vstupu občanov vybraných islamských štátov do USA ... Trump nemá a nebude mať doma na ružiach ustlané a málo čo z toho čo navrhne mu prejde. Zdá sa, že veľa veci čo navrhne mu budú doma sabotovať. Nie ani tak kvôli tomu o čo ide, ale preto lebo je to od neho. A ak nenájde spojenca doma, bude ho hľadať vonku. Takže možno ešte bude rád za dobré vzťahy s Ruskom. Lebo mať to nahnuté doma a zároveň aj vonku sa dlho v zdraví a psychickej pohode prežiť nedá. Pričom mal by posnažiť nedávať si moc načas, pretože aj tí Rusi nebudú mať večne trpezlivosť a už dnes uvažujú či nad ním nezlomia palicu... Trump je amatér a burič a pokým toto bola jeho hlavná prednosť v predvolebnej kampani, teraz v úrade mu to už začína byť na príťaž. USA s Trumpom na čele už nebudú také silné ako boli doteraz s inými prezidentmi a to je fakt.Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  19:09 17.02.2017

  Ač Donalda nemam moc rad, tak tenhle vyrok, pokud je promysleny a ja doufam ze je, konecne povede k mensi politicko vojenske čitelnosti spojenych statu. Na jednu stranu mluvi o ...Zobrazit celý příspěvek

  Ač Donalda nemam moc rad, tak tenhle vyrok, pokud je promysleny a ja doufam ze je, konecne povede k mensi politicko vojenske čitelnosti spojenych statu.
  Na jednu stranu mluvi o sblizovani se s Ruskem na druhou o zavodu ve zbrojeni.

  Jak ja si moc preji aby za celym jeho jednanim byl skutecne seriozni plan, ktery ve vysledku povede k tomu ze reakci USA pujde hure odhadnout a tim padem si nektere staty prestanou tak vyskakovat.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  16:40 17.02.2017

  Je vidět, že to posledních 20 let hodně zanedbávali.

  Je vidět, že to posledních 20 let hodně zanedbávali.

Načítám diskuzi...