Inovativní balistická vložka GMP-02 společnosti Gared s.r.o.

GARED s.r.o.  je ryze českou společností, která navazuje na třiadvacetiletou tradici na trhu poskytovatelů balistických a protiúderových prostředků. / GARED 

Vážení čtenáři, dovolte mi, abych jako produktový manažer společnosti GARED s.r.o. zodpovědný za vývoj a uvedení našeho nového modelu balistické vložky s obchodním názvem GMP-02 na trh, jej prostřednictvím tohoto článku představil české odborné veřejnosti.

Naše společnost GARED s.r.o. se zabývá dlouholetým vývojem a produkcí ochranných balistických prostředků, kdy nejprodávanějším produktem jsou bezesporu balistické ochranné vesty. Nezbytnou součástí těchto balistických vest jsou balistické vložky. A právě na ně bych se chtěl v tomto článku zaměřit. Inovativní balistická vložka GMP-02 vychází z osvědčené konstrukční řady Slim, tudíž zachovává všechny funkční a osvědčené vlastnosti, ubírá ale na váze a umožňuje ještě větší mobilitu.

Při vývoji balistických vest je nutné dodržet určitá zásadní kritéria, aby výsledný produkt byl pro uživatele zajímavý, přitažlivý a tím i prodejný.

Nejdůležitější je balistická odolnost. To znamená, konstrukce balistické vložky na stanovenou normu a stupeň odolnosti s co nejmenším trauma otiskem. S tímto základním kritériem souvisí hmotnost balistických vložek a následně měkkost, ohybnost a komfort při nošení. Ovšem je nutno podotknout, že nelze snižovat váhu na úkor zmenšování ochranné plochy samotné balistické vesty, to není řešení!

Nejdůležitějším vodítkem pro konstrukci balistických vložek je plošná hmotnost, což znamená hmotnost balistického materiálu na 1 m 2 . Balistické a trauma materiály se svojí měrnou hodnotou na 1 m 2 znásobíme počtem vrstev materiálu a dostáváme tak celkový výsledek plošné hmotnosti balistické vložky. U výrobců balistických vest se pohybuje plošná hmotnost od 5400 g/m 2 a více. Čím vyšší je plošná hmotnost, tím více se snižuje měkkost, hybnost a pohodlnost uživatele balistické vesty.

Po půlročním vývoji firma Gared s.r.o. dokončila konstrukci balistické vložky GMP-02 s plošnou hmotností 4720 g/m 2 , síla balistické vložky cca 5,8 mm.

Balistická vložka GMP-02 je atestována v akreditované zkušebně L 1128 VTÚ s.p. odštěpný závod VTÚVM Slavičín dle americké normy NIJ Standart 0101.04 ve třídě odolnosti IIIA pomocí předepsaných ráží .44 Mag SJHP a 9×19 FMJ-RN s průměrnou hloubkou trauma vtisku 34 mm. Balistická limitní rychlost V 50 je 509,6 m/s. Zároveň dle požadavku je v protokolu uvedeno dodatečné zkoušení balistické vložky GMP-02, a to střelivem 7,62×25 Tokarev Ball, 9 mm Makarov MSC 6g, 9×19 Action Effect. Dále byla provedena dodatečná zkouška, kde nástřelové čtverce byly před zkouškou vystaveny tepelnému namáhání dle ČSN EN ISO 14 451-2.

Jak lze zjistit plošnou hmotnost? Každý protokol z akreditované zkušebny má záznam o rozměrech a váze nástřelových čtverců. Jednoduchým výpočtem zjistíte plošnou hmotnost na m 2.

Pro srovnání balistická vložka předcházející řady u skryté balistické vesty model GS 170 při běžném provedení váží 2200 gramů, s inovativní balistickou vložkou GMP-02 pak pouhých 1800 gramů. Samozřejmostí je, že v obou případech je zachována stejná ochranná plocha. Hmotnostní rozdíl mezi jednotlivými vložkami je výrazný.

Pro nově vyvíjenou balistickou vestu těžkou odhozovou model GV470 (základní modul této balistické ochranné vesty obsahuje boky, klín, přední límec, dvojitý zadní límec a ramena) je kompletní hmotnost balistických vložek 4047 gramů včetně obalu, při celkové ochranné ploše 8254 cm 2 . Typově stejné balistické vesty dodávané ozbrojeným složkám mají v průměru váhu balistických vložek 5605 gramů, rozdíl činí 1550 gramů, který uživatel určitě ocení.

Firma Gared s.r.o. je připravena nabízet a dodávat tyto balistické vložky jak ozbrojeným složkám, městským policiím, tak i běžným uživatelům na jaře 2017.

V případě zájmu se můžete podívat na ucelenou řadu produktů společnosti GARED s.r.o.

Jan Seifert, produktový manažer společnosti GARED s.r.o.

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Taktická svítilna Fenix TK22

Aby voják viděl, potřebuje světlo. Nebo přístroj nočního vidění. Ten má ale svoje omezení a rozhodně ...

RECENZE: Powerbanka OutdoorTech Kodiak Plus

Bez energie to nejde. Energii v akci potřebuje vaše tělo. Něčím se naládujete a fungujete dál. ...

RECENZE: Hodinky Suunto Traverse Alpha

S určitostí se nedá říci, které hodinky jsou nejlepší ze všech. Můžeme však objektivně zhodnotit, ...

RECENZE: Akční střelba na střelnici Trigger Servis

Brněnská střelnice Trigger Service nabízí nejen střelbu ze stanovišť, ale i výcvik taktické střelby. ...