Inspirace filmem Predátor: Batoh jako obří zásobník kulometné munice

-
2. 5. 2012
-
7 komentářů
-
Jan Grohmann
Určitě si každý z vás vzpomene na legendární scénu z akčního filmu Predátor, kdy herec Jesse Ventura zásoboval svůj Minigun M-134 náboji přímo ze speciálního batohu. Nepochybně mnohé z vás také napadlo, proč něco takového nepoužívají vojáci na skutečném bojišti. Při přestřelkách v Afghánistánu může mít prodleva při přebíjení fatální důsledky. Američtí vojáci si proto řekli, proč nezkusit řešení z filmu Predátor.
Vše začalo 2,5 hodiny trvající přestřelkou mezi americkými vojáky a povstalci v Afghánistánu. Po skončení přestřelky vojáci diskutovali o problému, jak zajistit jejich podpůrné zbrani, 7,62mm kulometu Mk 48, plynulý přísun munice.
Munici pro kulomet nenese jen kulometčík, ale také každý člen družstva. Problém ale nastává v situacích, kdy je družstvo přibito střelbou k zemi a vojáci mají jen malou šanci přesouvat se – vše může být navíc umocněno nepřístupným terénem. V takovém případě je smrtelně důležité, aby kulometčík měl u sebe dostatek munice.
I když to zprvu vypadalo jako legrace, vojáci se rozhodli vyrobit speciální batoh na munici, podobný tomu z filmu Predátor. Slovo dalo slovo a brzy vznikl první improvizovaný „muniční batohu“, ze kterého šlo přímo zásobovat kulomet municí. Vojáci jednoduše svařili k sobě dva plechové zásobníky pro muniční pásy, vybavili ho plechovou skluznicí a vše umístili na starý nosný systém.
Foto: Nyní munice pro kulomet jen tak rychle nedojde. Cenou je menší pohyblivost vojáka / Army.mil
Ač se to může zdát někomu jako přitažené za vlasy, nové řešení se opravdu osvědčilo. Při své další bojové akci již byli vojáci vybaveni svým zlepšovákem. Při útoku povstalců dokázal muniční batoh svou bezchybnou funkčnost, když umožnil nepřetržitě zásobovat kulomet stovkami nábojů.
V americké armádě funguje specializované centrum NSRDEC (Quick Reaction Cell of the Natick Soldier Research, Development and Engineering Center), které zpracovává návrhy vojáků z přední linie na zlepšení svého technického vybavení. Tvůrci muničního batohu proto popsali svůj nápad, přiložili fotografie celého systému a poslali ho do zmiňovaného centra NSRDEC.
Žádost byla přijata a obratem také schválena. Již po 45 dnech byl k dispozici první profesionálně vyrobený prototyp muničního batohu, nazvaný High-Capacity Ammunition Carriage System, který může nést až 500 nábojů ráže 7,62 mm (nebo také 5,56 mm). Zásobování kulometu probíhá přes speciální plechovou skluznici dlouhou bezmála 70 centimetrů. Hmotnost? Batoh, kompletní příslušenství a 500 ks nábojů ráže 7,62 mm má hmotnost 19,5 kilogramů.
Foto: Predátor nebo Colonial Marines? Kdo ví... / Army.mil
Zvěsti o novince se brzy rozkřikly a NSDREC byl bombardován žádostmi vojáků o urychlené dodání nové výstrojní součástky. Avšak výroba prototypu je jedna věc, dostat novou výstrojní součástku do formálního procesu akvizice je druhá věc. Všichni zúčastnění na projektu však věří, že by k tomu mělo dojít už v průběhu letošního roku.
Co myslíte Vy čtenáři a profesionální vojáci především? Najde „muniční batoh“ své uplatnění v opravdovém boji nebo jde jen o slepou vývojovou větev?
Názor profesionála…
Tento systém není ničím objevným. Již za války ve Vietnamu přišlí příslušníci Navy Seals s prakticky totožným řešením. Požadavek byl stejný, jako dnes - potřeba nepřetržité palby. I tento systém je vyvinut spíše pro krátké operace s vysokou pravděpodobností kontaktu s nepřítelem. Rozhodně se jedná o krok kupředu, ale zároveň je potřeba si uvědomit, že možnosti nasazení jsou omezené prakticky jen na jednodenní operace.
Kvůli schránce na munici nelze nosit batoh a voják je tímto velmi omezen. Integrování schránky do batohu by také nebylo moudrým řešením. Voják by byl přetížený a především by si nikdy nemohl sundat ze zad batoh.
I přes tyto nedostatky, které jsou ale dány koncepcí jako takovou, je toto výborným řešením pro jednotky sloužící v první linii afghánského konfliktu.
Kajman, člen prostějovské jednotky
Fotogalerie
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zdroj: Army.mil
Související články
Přilby s obličejovým štítem vs. IED
Uzavřené balistické helmy vzbuzují určité pochybnosti, avšak zřejmé jsou také jejich přednosti. ...
-
20.10.2011
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Útočná puška AŠ-12,7 pro ruské speciální jednotky
Boj ve městě nebo osvobozování rukojmí má svá specifika. Boje jsou vedeny často na bezprostřední ...
-
29.12.2011
-
8 komentářů
-
Jan Grohmann
MINIMI - nový standardní kulomet pro Armádu České republiky
Není žádným tajemstvím, že současný standardní lehký kulomet československé výroby Ukl vz. 59 má svá ...
-
15.01.2012
-
13 komentářů
-
Jan Grohmann
Těžká odstřelovací puška XM109
Na bitevním poli se často stane, že síla klasických ručních palných zbraní je nedostatečná. Důvod je ...
-
08.02.2012
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Amíci to zatiaľ majú len vo fáze vývoja prototypu a naši východný bratia to už predávajú. Takže kto nebude mať čo doma robiť a bude chcieť si ísť uloviť nijakého Predátora je tento ...Zobrazit celý příspěvek
Amíci to zatiaľ majú len vo fáze vývoja prototypu a naši východný bratia to už predávajú. Takže kto nebude mať čo doma robiť a bude chcieť si ísť uloviť nijakého Predátora je tento batoh nutnou súčasťou jeho výstroje.
http://www.rusarmy.sk/index.ph... Skrýt celý příspěvekjj chtelo by to takovej institut odbouralo by se tim podle miho i dost problemu s breny jako to ze maji moc dlouhy pazby a to i v zasunutem stavu atd. ale uprime bych rek ze nase ...Zobrazit celý příspěvek
jj chtelo by to takovej institut odbouralo by se tim podle miho i dost problemu s breny jako to ze maji moc dlouhy pazby a to i v zasunutem stavu atd. ale uprime bych rek ze nase armada by mela mene premislet birokraticky a vice se zamerit na vojaky a mozna bysme do 5 let meli vojaky pro 21stoleti a ne furt z pulky 20cateho a natoz kdyz pominu ze polovina techniky uz tady je od IPhonu a ktomu AIRdron kterej krasne umi fungovat jako litajici spion
PS: pravopis neresim tak me zanej nekamenujteSkrýt celý příspěvekJako kulomeťák můžu říct, že by to bylo luxusní, ušetřilo by to fakt hodně času. Ale nejprve by to chtělo, aby armáda měla pořádný kulomety, a ne muzejní exponáty v podání UKL-59. ...Zobrazit celý příspěvek
Jako kulomeťák můžu říct, že by to bylo luxusní, ušetřilo by to fakt hodně času. Ale nejprve by to chtělo, aby armáda měla pořádný kulomety, a ne muzejní exponáty v podání UKL-59. Když má BRNka pořád kulomety, které se po každém třetím výstřelu zaseknou, nebo se na nich něco dolova rozpadne, pak je na pováženou promyslet, jestli má cenu, aby se kulomeťák s něčím takovým vůbec tahal.
Jinak souhlasím s předchozími příspěvky, že mě zaujal ten institut pro sbírání a realizování návrhů od vojáků. To bychom se fakt mohli posunout na úplně jinou úroveň. Takhle, když o armádě rozhodují lidé, kteří měli kolikrát modrou knížku, a samopal viděli jenom na obrázku, nebo na IDETu, tak budeme pořád vypadat jako vojsko amatérů...Skrýt celý příspěvekTo je přesně jak by to mělo fungovat, přední linie zkouší a testuje, obratem posílá na vývoj a dostává vše v ůpravách zpět na bojiště. Tento batoh je jen dalším vývojovím stupněm ...Zobrazit celý příspěvek
To je přesně jak by to mělo fungovat, přední linie zkouší a testuje, obratem posílá na vývoj a dostává vše v ůpravách zpět na bojiště. Tento batoh je jen dalším vývojovím stupněm podávání munice a dal bych svůj střelecký prst za to že se 100% bude šírít jako HIV.......... :)Skrýt celý příspěvek
Spíš mě tam zaujalo to centrum které zpracovává návrhy vojáků z terénu. U naší armády tahle myšlenka hraničí se sci-fi. Tady se z "přijatelné" výstroje dělá v další verzi ...Zobrazit celý příspěvek
Spíš mě tam zaujalo to centrum které zpracovává návrhy vojáků z terénu. U naší armády tahle myšlenka hraničí se sci-fi. Tady se z "přijatelné" výstroje dělá v další verzi nepoužitelná. Nějak si za těch 10let nemůžu vzpomenout na jedinou věc která prošla vylepšením.Skrýt celý příspěvek
A film Predator si vzal priklad z Navy Seals ve Vietnamu...
http://www.usmilitariaforum.co...A film Predator si vzal priklad z Navy Seals ve Vietnamu...
http://www.usmilitariaforum.co...
Načítám diskuzi...