Irácké obsazení Kirkúku a kurdská tragédie

Kurdský Pešmerga (2015); ilustrační foto / Public Domain

Zatímco v Sýrii se spojeným kurdským a syrským silám podařilo dobýt Rakku, hlavní město Islámského státu (IS) v Sýrii, v Iráku Kurdové naopak území ztratili. Města Kirkúk, Sindžár a další strategické oblasti pod kontrolou Regionální vlády Kurdistánu (KRG) byly téměř bez odporu obsazeny iráckými jednotkami a šíitskými milicemi podporovaných Íránem.

Kurdské referendum

Irácké protiteroristické jednotky, armáda, federální policie a šíitské milice zahájily ofenzivu 15. října a během dvou dní kontrolovaly nejen Kirkúk, hlavní město stejnojmenné provincie, Sindžár, dějiště masakru iráckých Jezídů, ale také ropná pole a další strategické body.

Většina kurdských bojovníků Pešmergy se stáhla ještě před příchodem iráckých jednotek, a tak došlo jen k omezeným potyčkám s relativně malým počtem obětí.

Irácký premiér Hajdar Abádí se k silovému řešení rozhodl měsíc poté, co v KRG proběhlo referendum o vzniku nového státu (v severním Iráku) Kurdistán. Referendum skončilo nepřekvapivě – 92,73 % voličů hlasovalo pro vznik samostatného Kurdistánu.

Přitom podle českého arabisty Petra Pelikána, Kurdové nezávislost již prakticky mají. „(Kurdové) mají vlastně všechno kromě mezinárodního uznání a křesla v OSN, protože mají své milice, což je armáda, mají svou policii, kontrolují svou ekonomiku. V zásadě není nic, co by jim ještě chybělo, kromě toho mezinárodního uznání, které je zřejmě pro Kurdy velmi důležité, protože jsou hrdý národ,“ uvedl pro Českou televizi Pelikán.

Irák a okolní země Turecko i Írán referendum příkře odsoudily a Bagdád požadoval zrušení výsledků a vyklizení sporných území (mimo území samotného Iráckého Kurdistánu pod správou KRG), včetně Kirkúku.

Kurdské referendum pro Abádího přišlo ve chvíli, kdy irácké jednotky vítězily nad skomírajícím odporem IS a on do historie (a především do dalších voleb v dubnu 2018) mohl vstoupit jako premiér, který zachoval územní celistvost Iráku. Referendum tuto vizi narušilo a Abádí se rozhodl konečně vyřešit otázku Kirkúku a dalších území mimo hranice KRG, které Kurdové od roku 2014 ovládali.

Nejednotní Kurdové

Kirkúk pro Kurdy představoval mimo jiné symbol jejich obětí v bojí proti IS a příslib nezávislosti na Iráku a jeho ztráta byla pro mnohé z nich emocionálním šokem. Důvodem bleskového obsazení města iráckými silami ovšem není zrada Západu ani nevděčnost vlády v Bagdádu, ale především vnitřní rozbroje uvnitř KRG.


Irácká armáda převzala kontrolu nad městem Kirkúk.

KRG je složena ze dvou hlavních frakcí – Kurdské demokratické strany (KDP) v jejímž čele stojí klan Barzání a Vlastenecké unie Kurdistánu (PUK), která je ovládána klanem Talabání. Rozbroje mezi frakcemi iráckých Kurdů trvají od léta, bylo to však právě referendum, které zřejmě zpečetilo osud Kirkúku.

Referendum vyhlásil prezident KRG a vůdce strany KDP v jedné osobě, Masúd Barzání, a i když je samostatný Kurdistán cílem všech Kurdů, představitelé PUK nesouhlasili s načasováním referenda i motivy, které Barzáního vedly k jeho zahájení.

PUK referendum považoval za Barzáního snahu o udržení své moci. Prezidentův funkční termín totiž již oficiálně skončil, nicméně výjimečný stav v podobě boje s IS mu umožnil udržet si prezidentský post i nadále.

Barzání však podcenil reakci Bagdádu i okolních států, zejména Turecka a Íránu – oba dva státy mají své kurdské menšiny a nemají zájem na povzbuzování jejich separatistických tendencí v Iráku. Případný konflikt s Bagdádem může i přes to posloužit v udržení Barzáního moci i nadále.

Když bylo jasné, že dojde k ozbrojené konfrontaci mezi Kurdy a Irákem, vedení PUK se nechtělo nechat zatáhnout do marného boje, který začala KDP. Zástupci PUK se setkali s iráckým premiérem Amádím a zřejmě došlo k dohodě, která vyústila ve stažení většiny bojovníků Pešmergy loajálních PUK z Kirkúku tváří v tvář iráckému postupu.

Hlavní vojenská síla KRG, Pešmerga, sice oficiálně patří pod ministerstvo pro záležitosti Pešmergy, ale jednotliví velitelé jsou loajální nejprve klanu, případně straně a poté KRG. Obranu Kirkúku měli na starosti příslušníci Pešmergy loajální PUK, zatímco o obranu ropných polí se starali bojovníci KDP.


Kurdové ztratili klíčová ropná pole.

Právě ztráta ropných polí, která produkovala až 275 tisíc barelů ropy denně irácké Kurdy citelně zasáhne, jelikož představovala 40 % celkové produkce ropy KRG. Pro finančně vyčerpaný Bagdád představuje kirkúkská ropa způsob, jak vykompenzovat celosvětově nízké ceny ropy, ale pro KRG šlo o nenahraditelný finanční příjem.

KDP nyní díky silnějšímu vlivu v kurdských médiích vytváří jednostranný narativ o „zradě“ PUK, což vnitřní politickou situaci v KRG ještě více destabilizuje. Lze očekávat vzestup mladších frakcí, které se svezou na vlně frustrace běžných Kurdů z vnitřních politických bojůvek. Jednou z nich se může stát hnutí Gorran, které je nyní v opozicí vládnoucích KRD a PUK.

Americké dilema a íránský vliv v Bagdádu

Irácká ofenziva nevyhovuje především USA. Washington dlouhodobě finančně, materiálně i logisticky podporuje obě strany v boji proti IS. Prezident Trump prohlásil, že USA nikomu nestranní, ale střet Iráčanů s Kurdy vidí jako problém.

Republikánský senátor John McCain, předseda senátního výboru pro ozbrojené složky, se vyjádřil o dost důrazněji a kritizoval Bagdád za zneužívání amerických zbraní určených proti IS v boji proti americkým spojencům, "nenechte se mýlit, pokud budeme i nadále vídat zneužívání amerického vybavení tímto způsobem, bude to mít následky".

Kurdům i Iráku dodala zbraně a vybavení také Česká republika. Do Iráckého Kurdistánu putovaly samopaly vz. 58 a munice, Irák nakoupil deset bitevníků L-159 ALCA , které využívá k  bombardování pozic IS . Ministr obrany Stropnický situaci okomentoval slovy "obávám se, že tenhle problém si musí Irák s Kurdy vyřešit bez přímého zásahu zvenčí. Kirkúk je oblast spadající doposud pod iráckou správu."


V reakci na obsazení Kirkúku iráckou armádou vedení KRG přesouvá do oblasti jednotky Pešmerga.

ČR však samozřejmě není jediná. Kurdové oznámili, že zničili dva irácké tanky, z toho jeden M1A1 Abrams, jedno obrněné vozidlo a 12 vozidel Humvee. Iráčane obvinili Kurdy, že ke zničení tanku Abrams použili z Německa dodané přenosné protitankové komplety MILAN. Německo přitom podmínilo jejich dodání Kurdům tím, že je lze použít pouze a jen pro boj s IS. Kurdové nařčení odmítají a naopak obviňují Bagdád, že moderní západní techniku, jako tanky Abrams, poskytl íránským milicím.

Kromě hrozícího útlumu v boji proti IS irácko-kurdský konflikt ukazuje i na rostoucí vliv Íránu, který s šíitskou vládou v Bagdádu dlouhodobě a blízce spolupracuje. Teheránem podporované šíitské milice v podobě Lidových mobilizačních sil (PMU) lze považovat za loajální Íránu a představují divokou kartu, která může významně zkomplikovat americké ambice v Iráku.

Jednou z ústředních postav iráckého boje proti IS byl například velitel íránských speciálních jednotek Quds, Kásim Sulejmání, který hrál důležitou roli i při formování PMU.

Šíitskými milice jsou často obviňovány z mučení zajatců IS a civilistů podezřelých ze spolupráce s IS, zejména sunnitů a Kurdů. V převážně sunnitském Iráku s velmi nedávnou krvavou historií sektářského násilí mezi šíity a sunnity představují silné milice loajální cizí mocnosti velmi nebezpečný nástroj.

Zdroje: Defencetalk, DefenceOne

Nahlásit chybu v článku


Související články

REPORTÁŽ: Zápisky z Kurdistánu

Irák, Turecko nebo Kosovo. I taková místa si zapsala studentka Markéta Všelichová do svého deníku. ...

REPORTÁŽ: Zápisky z Kurdistánu II.

Přinášíme pokračování cestovního deníku studentky Markéty Všelichové, která se při svých cestách ...

Těžká technika Kurdů proti Islámskému státu

Na syrském a iráckém bojišti lze zahlédnout velmi zajímavé a mnohdy kuriózní kusy vojenské techniky. ...

Bojová vozidla Kurdů proti Islámskému státu

Ve druhé části článku věnující se technice syrských kurdských milicí YPG (Yekîneyên Parastina Gel – ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  09:19 27.10.2017

  Beld: Otázka perspektívy. Keď bolo treba podčiarknuť nespravodlivosť rozdelenia moci za Husainovej diktatúry, kde bola všetka moc v rukách sunnitov, tak sa zdôrazňovalo, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Beld:
  Otázka perspektívy.
  Keď bolo treba podčiarknuť nespravodlivosť rozdelenia moci za Husainovej diktatúry, kde bola všetka moc v rukách sunnitov, tak sa zdôrazňovalo, že šítov (a k tomu Kurdov) je početne viac, avšak pravda je zároveň aj taká, že títo obývajú menšiu časť krajiny ako sunniti (vrátane Kurdov), resp. sú vo väčšine v menšej časti krajiny.Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  08:57 27.10.2017

  ""V převážně SUNITSKEM Iráku s velmi nedávnou krvavou historií sektářského násilí mezi šíity a sunnity představují silné milice loajální cizí mocnosti velmi nebezpečný nástroj. ...Zobrazit celý příspěvek

  ""V převážně SUNITSKEM Iráku s velmi nedávnou krvavou historií sektářského násilí mezi šíity a sunnity představují silné milice loajální cizí mocnosti velmi nebezpečný nástroj. ""

  Wait , coze ? Sunitskem ? To jako vazne ?Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  13:19 26.10.2017

  cejkis a teraz prosí tú o imperialistických mandelinkách...

  cejkis a teraz prosí tú o imperialistických mandelinkách...

 • RiMr71
  13:17 26.10.2017

  "Kefalín čo to také absurdné?"
  "Soudruhu majore, absurdní je Hizbaláh v íráckých Abramsech střílející na Kurdy a třeba později na Merkavy"

  "Kefalín čo to také absurdné?"
  "Soudruhu majore, absurdní je Hizbaláh v íráckých Abramsech střílející na Kurdy a třeba později na Merkavy"

 • Luky
  13:13 26.10.2017

  Opravdu to není tak jednoduché, že by Amíkům šlo o tu fyzickou ropu, je tam toho mnohem víc (vliv, trasy, obchod s ropou a plynem jako celek..). 0,4% je velmi účelový údaj pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Opravdu to není tak jednoduché, že by Amíkům šlo o tu fyzickou ropu, je tam toho mnohem víc (vliv, trasy, obchod s ropou a plynem jako celek..).

  0,4% je velmi účelový údaj pro důvěřivé typy, kteří rádi řeknou jak přečtou.Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  12:22 26.10.2017

  Kirkuk bol doteraz v sprave Iraku, nebol kurdsky. Kurdi ho obsadili iba ked vytlacali IS. Prijmy z kurdskej ropy (kedze boli nepomerne vysoke) sa scasti prerozdelovali do vsetkych ...Zobrazit celý příspěvek

  Kirkuk bol doteraz v sprave Iraku, nebol kurdsky. Kurdi ho obsadili iba ked vytlacali IS. Prijmy z kurdskej ropy (kedze boli nepomerne vysoke) sa scasti prerozdelovali do vsetkych regionov v Iraku. Predstava, ze kurdi zomru hladom, lebo sa irak vratil na ropne polia pri Kirkuku je trochu scestna.
  Americania sa nechali pocut, ze Asad nemoze zostat pri moci. Je to ich deklarovany zaujem. Ale tvrdit, ze sa budu paktovat so psychopatmi z IS, aby zabezpecili najvacsim ropnym spolocnostiam pristup ku dvom vedram ropy, co Syria rocne vytazi, to je trochu mimo zdraveho usudku. Americania oficialne kaman na Syrskom uzemi neviedli. Vedu kampan predovsetkym v Iraku. Neoficialne zastupenie US na uzemi Syrie (specialne jednotky) nemoze byt a ani nebude take silne, aby prevazilo oficialne zastupenie Ruska v Syrii. Americania Syriu prenechavaju rusom s tym, ze po vojne sa zacne riesit fungovanie krajiny. Tento veecny bubak konspiratorov, ako ropne US spolocnosti robia zadny voj US army je uz smiesny. Ropa tazena mimo USA sa na HDP USA podiela asi 0,4 %. USA by sa daleko viac oplatilo, keby viedli invazie s tym, ze donutia obyvatelstvo okupovanej krajiny, aby povinne nakupovalo ajfony, instalovalo MS windows a pouzivalo googl a fcb.. pevne verim, ze Cejkis tieto nastroje nevyuziva a tiez ze nevyuziva ani procesory Intel a AMD, lebo ich vyuzivanim prispieva na ekonomiku USA daleko viac, ako keby amici ukradli vsetku ropu zo Syrie.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:02 26.10.2017

  Shania:
  "při tom zcela ztratili vliv v regionu..."


  základny si Amíci stále drží, uvidíme pod jakými záminkami je tam budou mít nadále

  Shania:
  "při tom zcela ztratili vliv v regionu..."


  základny si Amíci stále drží, uvidíme pod jakými záminkami je tam budou mít nadále

 • Shania
  11:36 26.10.2017

  cejkis: tak snad ty iracka ropné pole už ty americké korporeace ukradli při okupaci ne? Až podívejme kdo a kde dostal koncese na ...Zobrazit celý příspěvek

  cejkis: tak snad ty iracka ropné pole už ty americké korporeace ukradli při okupaci ne?

  Až podívejme kdo a kde dostal koncese na těžbu:

  http://fpif.org/wp-content/upl...

  A aktuálně kirkuk má teď po osvobození spadnout pod BP


  Syrská pole jsou nic proti tomu co má Irak... a kdo že bude investovat ve válečné zoně, kde může o vše přijit...

  Americká strategii je sice velmi špatná a krátkozraká, ale rozhodně nejde o ropu... v ramci jejich snažení přenechali Iraq a Syrii IRGC a syrské kurdy nechali ovládnout tureckou PKK... při tom zcela ztratili vliv v regionu...Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:18 26.10.2017

  a mimochodem...v Sýrii je Kurdů jen tenký proužek na hranici s Tureckem, tam kde se teď fofrem v podstatě bez boje roztahují, nemají co dělat.

  a mimochodem...v Sýrii je Kurdů jen tenký proužek na hranici s Tureckem, tam kde se teď fofrem v podstatě bez boje roztahují, nemají co dělat.

 • Luky
  09:12 26.10.2017

  Je to tak, sleduju tu tragikomedii v přímým přenosu po několik týdnů a je to hrozně okatý...
  Všelichová s Farkašem si můžou libovat, že hnijou v base za prima věc.

  Je to tak, sleduju tu tragikomedii v přímým přenosu po několik týdnů a je to hrozně okatý...
  Všelichová s Farkašem si můžou libovat, že hnijou v base za prima věc.

 • cejkis
  23:23 25.10.2017

  Kurdové jsou aktuální americkou proxy armádou jejíž cíl je ukrást syrská a irácká ropná, plynová pole pro US těžařské společnosti. Zatímco v Iráku již došla trpělivost. V Sýrii ...Zobrazit celý příspěvek

  Kurdové jsou aktuální americkou proxy armádou jejíž cíl je ukrást syrská a irácká ropná, plynová pole pro US těžařské společnosti.

  Zatímco v Iráku již došla trpělivost. V Sýrii tento scénář jistě přijde také.

  Zatímco na západním břehu Eufratu IS svádí urputný boj se syrskými jednotkami. Na západě Eufratu se IS stahuje a Kurdové téměř bez boje zabírají syrská pole. Do toho projíždí konvoje Kurdů a US specálních sil napříč územím ovládaným IS a nikdo na ně nestřílí. A pak z území IS někdo přesnými minometnými útoky zabíjí ruské důstojníky.

  Američané dělají vše proto, aby došla trpělivost i na syrské straně....Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  22:11 25.10.2017

  Dušan: Ne Kurdistán není samostatný dle mezinárodního práva. To, že tam dosud nedosáhla vláda Iráku a Kurdistán se chová jako samostatný stát, tak to neznamená, že to je ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan:
  Ne Kurdistán není samostatný dle mezinárodního práva. To, že tam dosud nedosáhla vláda Iráku a Kurdistán se chová jako samostatný stát, tak to neznamená, že to je mezinárodně uznaný stát. Tím, že Kurdistán ztratil příjmy z ropy, tak je jen otázka času, kdy se rozpadnou "Kurdské státní služby" a stane se z toho opět kmenové území. To by se ještě možná dalo ustát, ale každý ze sousedů bude Kurdistán izolovat a Kurdistán nemá výhodu mořských přístavů jako měl Izrael. Vrátí se to zpět do bodu za vlády Husajna. Irák bude držet velká města a Kurdové budou ovládat hory a menší sídla. To už nebude Kurdistán, jak si ho místní vysnili, to se právě změnilo.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:41 25.10.2017

  Standa

  Samostatný Kurdistan v Iraku už dávno je .... akurát nie je formálne medzinárodne uznaný ... ale firmy a vlády s ním jednajú ako keby reálne samostatný bol.

  Standa

  Samostatný Kurdistan v Iraku už dávno je .... akurát nie je formálne medzinárodne uznaný ... ale firmy a vlády s ním jednajú ako keby reálne samostatný bol.

 • GAVL
  18:47 25.10.2017

  Pokud se za Kurdy pevně nepostaví USA, tak jak historie praví dostanou Kurdové zas po rypáku. Více méně mohou zapomenout na samostatný stát. Leda nějaká privilegia, jako měli na ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se za Kurdy pevně nepostaví USA, tak jak historie praví dostanou Kurdové zas po rypáku. Více méně mohou zapomenout na samostatný stát. Leda nějaká privilegia, jako měli na našem území svého času Chodové či na Ukrajině kozáci věrní Carskému Rusku, jsou možná.Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  18:08 25.10.2017

  Pokud nebude Irácká vláda chtít, tak samostatný Kurdistán nebude. Kurdové ztratili ropu a ani nemají distribuční trasy pro její transport. Všechny státy okolo se samostatností ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud nebude Irácká vláda chtít, tak samostatný Kurdistán nebude. Kurdové ztratili ropu a ani nemají distribuční trasy pro její transport. Všechny státy okolo se samostatností nesouhlasí a budou Kurdy izolovat. Takže se tam zadrhnou státní služby a opět se to rozpadne na zájmové skupiny a kmeny. Až bude Irák chtít, tak jim ty přesuny vojsk ze vzduchu napadne.....to byl i začátek konce IS.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3