Irák 2013: Počty mrtvých stále rostou

Iráčtí vojáci
Foto: Nová irácká armáda; ilustrační foto / Arab States.net

Včera jsme si představili smutnou statistku padlých vojáků a civilistů v Afghánistánu. Nelehká situace je však také v Iráku, kde za minulý rok násilnou smrtí zemřelo odhadem 10 000 civilistů a vojáků. Zdá se, že v Iráku se rozhořelo nové kolo etnického násilí mezi šíity a sunnity.

V Iráku jsou nejaktivnější povstalecké skupiny z řád menšinových su n nitů. Připomeňme, že jak Sadám Husajn, tak přední členové strany Baas, pocházeli nebo se hlásili k sunnitské části islámu . Cílem sunnitských povstalců j a kou jak členové bezpečnostních složek, tak i civilisté. Od jara 2013, kdy došlo k eskalaci násilí, nebyli výjimkou měsíce, kdy zemřelo násilnou akci více než 1000 osob.

 

Sunnitské extrémistické skupiny prakticky každý den organizují útoky na bezpečnostní složky. Ke klidu nepřispívají ani Kurdové, jenž mají vlastní ozbrojené složky a otevřeně prosazují svou nezávislost na centrální vládě. Odborníci upozorňují, že situace může lehce (pokud už tomu tak není) přerůst v občanskou válku.

 

Na rozdíl od Afghánistánu jsou počty mrtvých iráckých civilistů mnohem větší. Důvodem je především fakt, že se boje vedou zejména v urbanizovaných oblastech a civilisté jsou často samotným cílem. Počty mrtvých civilistů se však různí podle organizace a způsobu výpočtů.

 

Nejčastěji je uváděn počet 100 – 150 000 mrtvých. N ezávislá agentura Opinion Research Business se sídlem v Londýně však dokonce odhaduje počet mrtvých na více než milión. Skutečný a přesný počet mrtvých civilistů je však prakticky nezjistitelný.

 

Uznávaná agentura Iraq Body Count (IBC) odhaduje počty mrtvých na 119 889 až 132 677 mrtvých civilistů. V roce 2013 zemřelo podle IBC v důsledku bojových akcí téměř 10 000 Iráčanů. Nejtragičtější byl však rok 2006, kdy si sektářské násilí vyžádalo téměř 30 000 mrtvých civilistů.

 

V Iráku již koaliční vojáci neumírají. Přesto v počtech obětí Irák stále nad Afghánistánem „vede“. Za celou dobu irácké války (2003 – 2012) zemřelo v Iráku 4804 koaličních vojáků. Nejvíce padlých měl y Spojené státy – 4486 mrtvých.

 

Mezi padlými je i jeden český voják. Nadrotmistr Pavel Maurer (25) ze 601. skupiny speciálních sil utrpěl při autonehodě v roce 2003 těžká zranění, kterým o několik týdnů později podlehl v České republice.

 

V Iráku padli rovněž čtyři slovenští vojáci. V roce 2004 zemřeli tři slovenští vojáci při explozi polského auta naloženého municí, kterého pravděpodobně zasáhl nepřátelský minometný granát. Posledním padlým byl v roce 2006 Rastislav Neplecha pod jehož autem explodoval nástražný výbušný systém.

 

V průběhu americké invaze padlo při bojích s koaličními vojáky 11 000 iráckých vojáků. Nová irácká armáda a policie (od 2005) poté přišla v bojích s povstalci o 16 623 mužů. Vzhledem k pokračujícím bojům, se však toto smutné číslo bude neustále zvyšovat.

Zdroj: Iraq Body Count

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americká cena za války v Afghánistánu a Iráku? Šest bilionů dolarů!

Války v Iráku a v Afghánistánu mohou stát americké daňové poplatníky neuvěřitelných šest bilionů ...

Daň za válku v Iráku: 500 000 mrtvých

Podle nové studie publikované v časopisu PLOS Medicine zemřelo prý v důsledku války v Iráku  téměř ...

Konec nadějí pro L-159: Irák kupuje jihokorejské stíhačky FA-50

Lehké cvičné a bitevní letouny L-159 ALCA v Iráku létat nebudou. Irácká vláda se rozhodla, že ...

Afghánistán: Počty padlých vojáků za rok 2013

Tento rok se z Afghánistánu stáhne většina spojeneckých vojáků a techniky. Bezpečnost nad ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...