Írán musí obcházet sankce a blíží se ke kritickému bodu

Írán musí obcházet sankce a blíží se ke kritickému bodu
Íránský prezident Ebráhíma Raísí jednal v lednu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem / Kancelář ruského prezidenta (Zvětšit)

Íránská ropa se navzdory americkým hospodářským sankcím dostává ke svým zákazníkům. Promyšlený systém přepravy se odehrává v noci, aby se vyhnul odhalení pobřežní stráží Spojených arabských emirátů (SAE). Lodě s nákladem černého zlata připlouvají těsně před teritoriální vody SAE, odkud se přečerpává na větší plavidla.

Je to velký řetězec rybářských lodí, které plují s ropou k čekajícímu tankeru,“ uvedl jeden z očitých svědků nočních operací pro deník Washington Post. „Takhle to jde čtyři nebo pět dní, protože lodě připlouvají jedna po druhé.

Odstoupení Spojených států od Íránské jaderné smlouvy JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action) v roce 2018 znamenalo návrat hospodářských sankcí proti jedincům a společnostem zapojených do obchodu s íránskou ropou. Tento obchod následně přešel do utajení. Obcházení amerických sankcí Teheránem je dobře zdokumentováno, avšak nedávná svědectví nabízí nový pohled na to, jak k tomu konkrétně dochází.

Tankery vždy kotví v mezinárodních vodách, které oddělují Írán a Spojené arabské emiráty (SAE). Šíře výsostných vod dosahuje 12 námořních mil, takže íránské lodě se přibližují na vzdálenost 14 – 20 námořních mil od emirátského pobřeží. Vypnou si svůj automatický identifikační systém AIS (Automatic Identification System), aby je nebylo možné sledovat. Pokud uvidí pobřežní stráž SAE, zastaví operaci a utečou. Kromě noční přepravy na moři se íránská ropa vyváží i na tankerech plujících přímo z Íránu, přičemž původ nákladu se falšuje jako emirátský nebo irácký.   

Íránští představitelé v minulosti uvedli, že pokoutný vývoz ropy neschvalují. Na druhé straně jsou do něj téměř jistě zapojeny složky íránského státu, zejména Sbor islámských revolučních gard. Jeho námořní složka velmi přísně kontroluje námořní hranici a přístavy. Příslušníci těchto ozbrojených sil zadržují nebo unáší plavidla, která se pokouší vyvážet ropu bez jejich svolení.

Když Revoluční gardy obsadí loď, znamená to, že nedostala souhlas od někoho shora,“ uvedl Andreas Krieg, odborník na bezpečnost z britské univerzity King's College London. „Hodí se to také z hlediska mezinárodní reputace, protože existují obvinění, že Íránci aktivně pomáhají pašerákům obcházet sankce.

Na přepravě íránské ropy se podílí i soukromé společnosti se sídlem v zemích Perského zálivu. Přepravní dokumenty z loňského roku například ukazují na dubajskou Prime Tankers a její tanker Asphalt Princess, který převážel ropné produkty a bitumen z Íránu do Ománu a do Číny. Podezření padá též na emirátský přístav Sharjah, v němž se íránská ropa údajně dočasně uskladňuje. Padělané dokumenty potom administrativně mění původ ropy z íránského na irácký.

Íránskou ropu, často maskovanou jako malajskou nebo ománskou, kupuje v první řadě Čína. Minulý měsíc čínské celní údaje poprvé od roku 2020 oficiálně přiznaly dovoz ropy z Íránu. Podle nich Říše středu v prosinci minulého roku dovezla 260 312 tun. Čínské dovozce k tomu motivoval meziroční nárůst její ceny o desítky procent, nadbytek ropy v Íránu a vydání dodatečných kvót na její dovoz Pekingem. Podle neoficiálních údajů je cena íránské surové nafty až o 10 % levnější v porovnání s dovozem z ostatních zemí. Zdá se proto, že výnosy z tohoto obchodu převážily nad rizikem uplatnění amerických sekundárních sankcí vůči zapojeným čínským společnostem.

Írán a Čína v polovině ledna navíc oficiálně zahájily 25leté strategické partnerství. Podle dohody z března minulého roku mají obě země posílit hospodářské a politické spojenectví. Její text zůstává neveřejný, spekuluje se ovšem o smluvním zajištění pravidelných dodávek íránské ropy pro čínské hospodářství.

Podle čínských statistik dosáhl dvoustranný obchod mezi Íránem a Čínou v roce 2019 hodnoty 23 miliard dolarů, meziročně tak poklesl z důvodu návratu protiíránských hospodářských sankcí o 34,5 %. Zatímco čínské firmy na íránský trh dodávaly především průmyslové výrobky, za které inkasovaly 9,59 miliardy dolarů, druhým směrem putovaly komodity jako ropa a železná ruda za 13,43 miliardy dolarů. V průběhu roku 2019 Čína dovezla íránskou ropu v hodnotě 7,2 miliardy dolarů, což představuje 6,3 % celkového čínského dovozu.

Dolarové příjmy z prodeje ropy, nejdůležitějšího íránského vývozního artiklu, mají pro Teherán zásadní význam. „Klíčovým hospodářským problémem, kterému Írán čelí, je fakt, že jeho devizové rezervy nyní činí pouze deset miliard dolarů. Jeho zlaté rezervy jsou podobně bezvýznamné,“ vysvětlil v polovině loňského roku anonymní íránský zdroj pro zpravodajský portál Oilprice. Před rokem 2018 disponoval Teherán zlatými rezervami ve výši 114 miliard dolarů, nejnovější informace z jednání ve Vídni naznačují, že se v mezičase scvrkly na pouhé čtyři miliardy dolarů. „To znamená, že se Revoluční gardy a jejich financování mezinárodní spojenců používaných k projekci íránského vlivu blíží ke kritickému bodu. A to včetně klíčových válčišť v Jemenu, Libanonu a Sýrii, kde se přijímají jenom platby v dolarech nebo ve zlatě.

Tvrdou americkou měnu Írán také nutně potřebuje k nákupu ruských zbraní, které by ho ochránily proti vzdušným útokům Izraele a Spojených států. Během lednové návštěvy íránského prezidenta Ebráhíma Raísího v Rusku se v tisku objevily informace o obchodu v hodnotě deseti miliard dolarů. Žádná dohoda ovšem nebyla oficiálně oznámena. Pokud skutečně dojde k jejímu uzavření, pravděpodobně dosáhne pouze sumy dvou miliard dolarů. Právě tolik je Moskva připravena Teheránu, který nemá k dispozici prakticky žádné devizové rezervy, poskytnout ve formě úvěru na nákup vojenské techniky. V úvahu navíc přichází nabídka výhodných podmínek pro vstup ruských společností do rozvoje ropných a plynových nalezišť.

Hlavní jednání Putina a Raísího ve středu [19. ledna 2022] bylo zahájeno diskuzí o tom, že Rusko konečně poskytne Íránu systém protiraketové obrany S-400 a stíhací letouny Suchoj Su-35, přičemž budou zaplaceny prostřednictvím výhodných podmínek pro obchody s ropným a plynárenským sektorem,“ uvedl íránský zdroj pro Oilprice.

Připomeňme, že Moskva v roce 2010 odmítla Teheránu dodat systémy protivzdušné obrany S-300 z důvodu sbližování se západními státy. Po ruské agresi proti Ukrajině v roce 2014 a zhoršení vztahů mezi Ruskem a NATO prezident Vladimir Putin nakonec podepsal dekret umožňující vývoz PVO S-300 do Íránu. Ten se uskutečnil v červenci 2016.

V souvislosti s lednovým íránsko-ruským summitem otevřené zdroje naznačují, že hlavní překážku prodeje PVO S-400 a letounů Su-35 Teheránu představují zákulisní dohody Moskvy s Izraelem a Spojenými státy. Vzhledem k současnému stavu jednáním mezi Ruskem a USA o východní Evropě pravděpodobnost tohoto prodeje mírně vzrostla. Moskva totiž Washingtonu pohrozila, že zareaguje na odmítnutí NATO vzít v úvahu její bezpečnostní obavy. Pokud nedojde k ustanovení nových bezpečnostních pravidel ve východní Evropě, Rusko může vyzbrojit Írán a změnit tak bezpečnostní pravidla na Blízkém východě.         

Zdroje: Washington Post,  Atlantic Council, Oilprice1, 2, China Briefing, GlobalSecurity

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Íránské balistické střely a drony nad Saúdskou Arábií

V posledních letech dochází ke stále častějším útokům íránských balistických střel a dronů na půdě ...

Teroristické hnutí Hizballáh v Jižní Americe

Libanonská šíitská teroristická organizace Hizballáh působí kromě své domoviny po celém světě. Jedna ...

PREMIUM Válka tankerů mezi Izraelem a Íránem

Na pozadí íránského vyhrožování zničením židovského státu probíhá dlouhotrvající konflikt pod prahem ...

Írán a Afghánistán

Jedním z často opomíjených aktérů v rámci dění v Afghánistánu je Írán. Ten se nachází vůči ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jarin
    19:44 07.02.2022

    Írán patří od dob Chomejního revoluce k největším hrozbám nejen pro jeho nejbližší sousedy. Hrát íránskou kartu bude vždy velmi riskantní, protože je to nevypočitatelná země, ...Zobrazit celý příspěvek

    Írán patří od dob Chomejního revoluce k největším hrozbám nejen pro jeho nejbližší sousedy. Hrát íránskou kartu bude vždy velmi riskantní, protože je to nevypočitatelná země, kterou vedou náboženští fanatici.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      10:06 08.02.2022

      Ale reálně samotná Irán agresivní není. Ano, podporuje teroristické skupiny, ale sám neútočí.

      Ale reálně samotná Irán agresivní není. Ano, podporuje teroristické skupiny, ale sám neútočí.

      • Knightrider
        11:52 08.02.2022

        No to je otázka, jestli je to lepší...jako, když bych po vás nestřílel pistolí, ale jen vás občas píchnul nožem..pořád je to agresivní chování.

        No to je otázka, jestli je to lepší...jako, když bych po vás nestřílel pistolí, ale jen vás občas píchnul nožem..pořád je to agresivní chování.

  • Oliver
    00:18 04.02.2022

    no vzhledem k vazbám Ruska na Izrael to půjde ztuha, ale zároveň to bude jistá páka na zmírnění US agresivity na UA. Sic sankce ukazují jak jsou efektivní i vůči středně velkým ...Zobrazit celý příspěvek

    no vzhledem k vazbám Ruska na Izrael to půjde ztuha, ale zároveň to bude jistá páka na zmírnění US agresivity na UA.
    Sic sankce ukazují jak jsou efektivní i vůči středně velkým zemím tak zároveň silně motivují vytvoření euroasijského bloku který zásadně tyto páky oslabí. Takto se nakonec platí za pohodlí a je to otázka k zamyšlení, je fajn využívat výhod nastoleného globálního systému - dokud se ti co mají od něho klíče důrazně neozvou...
    Právě íránská karta může stát za váháním nashromážněné UA armády před útokem na Donbas s Luhanskem. Rusové ukazují že už se mohou měřit s americkými pokerovými profíky a uhrávat alespoň remízy.
    A´t to dopadne jak chce tak nejvíc stejně tratí Írán - potřebuje nutně patrona jinak finančně vykrvácí a ústupky Rusům i Číňanům budou muset být víc než by si ajjatolláh představoval.
    P.S: zaujala mě skutečnost že s íránským prezidentem jednal Putin - a jak je známo není to v Íránu nejvyšší post, tedy ani Putin nakonec v Rusku je až "dvojka" za tajemným neznámým? Aspoň tak to působí...Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
      07:35 04.02.2022

      SSSR nikdy americká embarga nedodržoval, takže v tomto není situace Ruska o nic lepší, z ekonomického hlediska spíš horší. Rusko potřebuje Irán jako trh, ne jako zdroj ropy, Irán ...Zobrazit celý příspěvek

      SSSR nikdy americká embarga nedodržoval, takže v tomto není situace Ruska o nic lepší, z ekonomického hlediska spíš horší. Rusko potřebuje Irán jako trh, ne jako zdroj ropy, Irán chce koupit ruské zbraně - ale nemá je jak zaplatit.
      Čína sice iránskou ropu potřebuje, ale proč by Iránu platila v dolarech, za které by Irán kupoval ruské zbraně? To mu spíš dodá ty svoje.

      Co je zajímavé je americký návrh na přímá jednání s Iránem. Jediné, co stojí v cestě, je iránská zatvrzelost v otázce Izraele. Pokud by Irán přestal usilovat o zničení Izraele, bylo by patrně po všech sankcích. Bolístka z dob revoluce se už zahojila.Skrýt celý příspěvek

      • The88
        19:12 04.02.2022

        Zajimave je, ze Iran chtel propojit svoji ropnou soustavu s Ruskem (pres Kaspicke more) a Rusko to (tehdy) odmitlo. Pritom na pohled to byl win-win obchod.

        Zajimave je, ze Iran chtel propojit svoji ropnou soustavu s Ruskem (pres Kaspicke more) a Rusko to (tehdy) odmitlo. Pritom na pohled to byl win-win obchod.

        • Oliver
          13:29 05.02.2022

          tehdy byla jiná doba a zdálo se že Írán spolu s Ázerbajdžánem mohou vytvořit konkurenční koridor do EU (plus nějaké arabské země, těch verzí bylo víc, jedna před náhlým vypuknutím ...Zobrazit celý příspěvek

          tehdy byla jiná doba a zdálo se že Írán spolu s Ázerbajdžánem mohou vytvořit konkurenční koridor do EU (plus nějaké arabské země, těch verzí bylo víc, jedna před náhlým vypuknutím občanské války v SAR i přes území Damašku).Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          14:53 07.02.2022

          Pro Rusko není přeprava iránské ropy win-win.
          Je to jako kdyby Coca Cola prodávala ve svých skladech Pepsi.

          Pro Rusko není přeprava iránské ropy win-win.
          Je to jako kdyby Coca Cola prodávala ve svých skladech Pepsi.

      • Oliver
        13:39 05.02.2022

        tady jde o dvě věci, zaprvé ideologie, jsou prakticky jediní co nesou prapor odporu proti Izraeli a to se mezi všemi radikálnějšími muslimy hodně cení. Pokud by udělali to co třeba ...Zobrazit celý příspěvek

        tady jde o dvě věci, zaprvé ideologie, jsou prakticky jediní co nesou prapor odporu proti Izraeli a to se mezi všemi radikálnějšími muslimy hodně cení. Pokud by udělali to co třeba SAE tak se ten režim může začít hodně otřásat i padnout.
        Další věcí je pokus američanů jim zakazovat i raketový výzkum - dobře ví že Írán sám jaderné hlavice nemusí vyrobit, stačí jim testovat makety hlavic aby v případě nutnosti mohli osadit zakoupenými - Kim čím dál víc potřebuje finance díky katastrofám co přivedly SK na pokraj hladomoru, takže takový obchod je velice reálný.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      09:30 04.02.2022

      "Právě íránská karta může stát za váháním nashromážněné UA armády před útokem na Donbas s Luhanskem." "Právě íránská karta může stát za váháním nashromážněné UA armády před útokem ...Zobrazit celý příspěvek

      "Právě íránská karta může stát za váháním nashromážněné UA armády před útokem na Donbas s Luhanskem."
      "Právě íránská karta může stát za váháním nashromážněné UA armády před útokem na Donbas s Luhanskem."
      Opravdu si myslíš, že když otočíš příčinu a následek, bude to fungovat a lidi ti to budou věřit? Ukrajinská armáda zvyšuje pohotovost až poté, co Ruská armáda shromáždila 100 000 vojáků u jejich hranic. Armády NATO do té doby s Ukrajinou spolupracovaly minimálně a prodej zbraní na Ukrajinu byl symbolický a spíš souvisel s generační výměnou. Prosím nelži.Skrýt celý příspěvek

      • The88
        19:13 04.02.2022

        Podle toho polskeho analytika na iDnes je pres 90.000 vojaku na UA hranici uz od roku 2014.

        Podle toho polskeho analytika na iDnes je pres 90.000 vojaku na UA hranici uz od roku 2014.

        • Torong
          04:51 05.02.2022

          A to něco mění?

          A to něco mění?

          • The88
            02:06 06.02.2022

            Jo, ze se moc nezmenilo, ale najednou se z toho dela sokujici dejinny zvrat.

            Jo, ze se moc nezmenilo, ale najednou se z toho dela sokujici dejinny zvrat.

          • Torong
            15:00 06.02.2022

            Změnilo. Jednak těch vojáků ještě dost přibylo, do těch 120 tisíc je to celá třetina a jednak západ přestal zavírat oči před tím co se děje.

            Změnilo. Jednak těch vojáků ještě dost přibylo, do těch 120 tisíc je to celá třetina a jednak západ přestal zavírat oči před tím co se děje.

        • Oliver
          13:56 05.02.2022

          ale to jsou plky, akorát posílili základny, přece těch x-tisíc vojáků nebude neustále provádět přesuny kolem hranice roky v kuse. Faktem je že tam vybudovali nové základny až po ...Zobrazit celý příspěvek

          ale to jsou plky, akorát posílili základny, přece těch x-tisíc vojáků nebude neustále provádět přesuny kolem hranice roky v kuse. Faktem je že tam vybudovali nové základny až po posledním převratu v Kyjevě. Ale to by udělal každý voják když by se podél hranice začli objevovat a cvičit vojáci zdaleka. Co se týče východní hranice tak tam vůbec v praxi neexistovala až do toho převratu, lidi mohli volně chodit ani nevěděli že zrovna překročili čáru na mapě, to vím od místní co tu pracovala ještě roky před tím než to vypuklo.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            23:02 05.02.2022

            Prevrat v Kyjeve?

            Slobodným voľbám vravíš "prevrat"? Určite boli slobodnejšie ako tie v Severnej Ázii.

            Prevrat v Kyjeve?

            Slobodným voľbám vravíš "prevrat"? Určite boli slobodnejšie ako tie v Severnej Ázii.

          • The88
            02:05 06.02.2022

            Jan: volby byly az nekolik mesicu "po Majdanu". Svobodne asi byly. Ale to ty pred tim taky.

            Jan: volby byly az nekolik mesicu "po Majdanu". Svobodne asi byly. Ale to ty pred tim taky.

          • Pavel 1
            09:48 06.02.2022

            The88 Svobodné volby byly i v Bulharsku v roce 2009. A přesto kvůli masovým protestům kvůli vysokým cenám elektřiny bulharská vláda v roce 2013 ještě před dokončením mandátu ...Zobrazit celý příspěvek

            The88
            Svobodné volby byly i v Bulharsku v roce 2009. A přesto kvůli masovým protestům kvůli vysokým cenám elektřiny bulharská vláda v roce 2013 ještě před dokončením mandátu odstoupila. Jinými slovy v Bulharsku platí jakási ústavní práva, např. shromažďovací a svobody slova, totéž na Ukrajině (i když je obyvatelstvu chtěl megazloděj janukovyč upřít). V rusácku ústavní práva obyvatel již neplatí.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            15:04 06.02.2022

            The88 A kdy by sis představoval, že budou volby? Do týdne? I v uemi, která zrovna nebyla napadena sousedním státem to trvá více než měsíc, když mají být předčasné volby... A ano, ...Zobrazit celý příspěvek

            The88
            A kdy by sis představoval, že budou volby? Do týdne? I v uemi, která zrovna nebyla napadena sousedním státem to trvá více než měsíc, když mají být předčasné volby... A ano, svobodné byly. Stačí si všimnout jakých výsledků "dosáhly" strany jako pravý prostor...Skrýt celý příspěvek

          • The88
            21:38 06.02.2022

            Pavel & Torong: Asi mate kratkou pamet, ale Janukovyc slibil predcasne volby, dohodl se (pod patronatem evropskych ministru) termin a v zapeti doslo k prevratu. Tak to proste je. ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavel & Torong: Asi mate kratkou pamet, ale Janukovyc slibil predcasne volby, dohodl se (pod patronatem evropskych ministru) termin a v zapeti doslo k prevratu. Tak to proste je. Ze s pucisty (to slovo se mi moc nelibi, ale technicky je spravne) sympatizujete na tom nic nemeni. Ja treba sympatizuju s Pinochetem, kterej to tu zachranil pred komunistama (dnes uz vime, ze jenom docasne). Ale ze se k moci dostal pucem je proste fakt.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel 1
            22:49 06.02.2022

            Ano máš krátkou paměť, the88. "Převrat" je když je vláda svržena násilně a nelegálně a následně je pacifikována zákonodárná moc a moc soudní, volby opravdu ale opravdu žádný ...Zobrazit celý příspěvek

            Ano máš krátkou paměť, the88. "Převrat" je když je vláda svržena násilně a nelegálně a následně je pacifikována zákonodárná moc a moc soudní, volby opravdu ale opravdu žádný "převratník" nevyhlašuje. Pro lopaty řečeno, je úplně irelevantní co slíbil megazloděj kremelská podržtaška janukovyč. Co relevantní je, že janukovyče sesadil ukrajinský parlament, a to velkou většinou, tedy zcela legálně. A navíc vzápětí vyhlásil nové prezidentské volby.Skrýt celý příspěvek

          • Oliver
            23:19 06.02.2022

            svobodné volby s řetězy a dalšími hrubými nástroji v rukách a vyhazování materiálů a obrazů z kanceláří a veřejné pálení? Hodně eufemistické. Kdo nezvolí "správně", dostane ...Zobrazit celý příspěvek

            svobodné volby s řetězy a dalšími hrubými nástroji v rukách a vyhazování materiálů a obrazů z kanceláří a veřejné pálení? Hodně eufemistické. Kdo nezvolí "správně", dostane minimálně řetězem přes záda, to je banderovská demokracie. Další je uctívání vražedníků jako je Bandera, Polsko podropuje ty co vraždili Poláky a další etnika i Čechy a Slováky. Tohle mi hlava nebere jak někdo toto může objahovat, jen duté hlavy co při dějepise ve škole chrápaly a brali to za ztrátu času!Skrýt celý příspěvek

          • Pavel 1
            11:45 07.02.2022

            S "řetězy" a také motocyklystickými přilbami a improvizovanými štíty proti odstřelovačům s puškami, jsi chtěl říct olivere. Přičemž ti co vystrčili hlavu nedostali řetězem ale ...Zobrazit celý příspěvek

            S "řetězy" a také motocyklystickými přilbami a improvizovanými štíty proti odstřelovačům s puškami, jsi chtěl říct olivere. Přičemž ti co vystrčili hlavu nedostali řetězem ale kulku. Tomu se říká kremelská "demokracie".Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            14:56 07.02.2022

            Olivere, volby jsou tajné. Což neznamená, jako v Rusku, že je před voličem utajeno, koho volí, ale že naopak nikdo, kromě voliče neví, koho volil. Proto je tvá věta "Kdo nezvolí ...Zobrazit celý příspěvek

            Olivere, volby jsou tajné. Což neznamená, jako v Rusku, že je před voličem utajeno, koho volí, ale že naopak nikdo, kromě voliče neví, koho volil.

            Proto je tvá věta "Kdo nezvolí "správně", dostane minimálně řetězem přes záda" platná v Moskvě a v Minsku, ale už nikde v Evropě.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
      22:38 04.02.2022

      Spokojné štáty sú na Ukrajine také agresívne, že Rusko muselo napadnúť Ukrajinu a poštvať si proti sebe všetky normálne krajiny.... A teraz tú o Budulínkovi.... Aha, na čo vyzvali ...Zobrazit celý příspěvek

      Spokojné štáty sú na Ukrajine také agresívne, že Rusko muselo napadnúť Ukrajinu a poštvať si proti sebe všetky normálne krajiny.... A teraz tú o Budulínkovi....

      Aha, na čo vyzvali ruskí občania svojich vrcholných predstaviteľov...
      "Viac ako 2-tisíc ruských intelektuálov, vedcov, umelcov a aktivistov za ľudské práva už podpísalo výzvu adresovanú Kremľu, aby sa vyvaroval "nemorálnej, nezodpovednej a zločinnej" vojny proti Ukrajine.
      "Vojna nielenže nezodpovedá záujmom Ruska, ale prináša aj hrozbu pre jeho samotnú existenciu," upozorňujú autori vyhlásenia s tým, že "občania Ruska sa stávajú rukojemníkmi zločinného avanturizmu, ktorý mení zahraničnopolitickú líniu Ruska", pričom žijú nielen v neistote, či sa nezačne veľká vojna, ale pozorujú aj prudký rast cien a pokles hodnoty národnej meny.

      Kritizujú tiež, že štátna televízia v Rusku "prezentuje len jeden uhol pohľadu, a to uhol pohľadu zástancov vojny". "Ozývajú sa odtiaľ priame vojenské hrozby, srší agresia a nenávisť voči Ukrajine, Amerike a západným krajinám", pričom vojna je "prezentovaná ako prijateľný a nevyhnutný vývoj udalostí," deklarujú autori výzvy.

      Podľa nich sa provládne médiá snažia ľudí "oklamať, skorumpovať, vnútiť im myšlienku svätej vojny so Západom namiesto rozvoja krajiny a zvyšovania životnej úrovne jej občanov". "O cene (za to) sa nehovorí, no sú to obyčajní ľudia, ktorí ju budú musieť zaplatiť – obrovskú a krvavú cenu," varujú signatári. " - https://www.ta3.com/clanok/226...

      Ukrajina si je veľmi dobre vedomá, že jej útok by bol nezmyslom. Preto napriek napadnutiu Ukrajiny Ruskom Ukrajina neútočí.....Skrýt celý příspěvek

      • Oliver
        14:04 05.02.2022

        zkratkovité myšlení... UA je velký stát. Teď si představ že tam byla v západní části velká neonazi scéna, jako u nás svého času dost organizovaná. Jenže v poměru k počtu lidí ...Zobrazit celý příspěvek

        zkratkovité myšlení...
        UA je velký stát. Teď si představ že tam byla v západní části velká neonazi scéna, jako u nás svého času dost organizovaná. Jenže v poměru k počtu lidí poměrně větší a narozdíl od ČR a SR je Policie víceméně nechávala na pokoji. A to je podhoubí kde se snoubí nenávistná ideologie, zlehčují se zločiny a vyzdvihuje udatnost dědů. To je pak skvělé místo pro nábor proti těm "ruským nebo rusky mluvícím" ekonomickým utlačovatelům. Když se pak najde někdo zvenčí co dodá peníze a přístup ke zbraním tak to jde rychle. Pokud by tohle američani nepodpořili tak si protikorupční aktitisté zademonstrují jako u nás na václaváku a jdou domů, žádné násilí se nekoná.Skrýt celý příspěvek

        • Ján Paliga
          23:08 05.02.2022

          Zaujímavé, že tá "neonazi" scéna sa neprejavila vo voľbách.... Na druhej strane, "neonaci" scénu máš veľmi silnú aj v dnešnom Rusku - ...Zobrazit celý příspěvek

          Zaujímavé, že tá "neonazi" scéna sa neprejavila vo voľbách....

          Na druhej strane, "neonaci" scénu máš veľmi silnú aj v dnešnom Rusku - https://www.armadninoviny.cz/r...

          A o vzťahu k neonacistom:
          https://www.idnes.cz/zpravy/za...
          https://medziknihami.sk/clanky... Skrýt celý příspěvek

          • Oliver
            23:23 06.02.2022

            to je tzv. underground, nechodí k volbám ale když dostanou možnost vybít si vztek začne teror. Někdy mi přijde že někteří žijí v ideálním světě a nechápou proč tolik úkáček utíká ...Zobrazit celý příspěvek

            to je tzv. underground, nechodí k volbám ale když dostanou možnost vybít si vztek začne teror. Někdy mi přijde že někteří žijí v ideálním světě a nechápou proč tolik úkáček utíká nejen před režimem ale i před mafií, jedni nahradili druhé ale je to z deště pod okap, Janukovičův režim sice byl zkorumpovaný ale fungoval v rámci logiky. Poté začli utíkat i lidi těsně před důchodem. To mluví za vše.Skrýt celý příspěvek

        • Torong
          15:07 06.02.2022

          Jojo. Jak píše Ján Paliga. Ta neonaci scéna byla tak strašně silná, že se jediná nacionalistická strana nedostala do parlamentu. Jak dlouho ještě budeš opakovat tu Ruskou lež o ...Zobrazit celý příspěvek

          Jojo. Jak píše Ján Paliga. Ta neonaci scéna byla tak strašně silná, že se jediná nacionalistická strana nedostala do parlamentu. Jak dlouho ještě budeš opakovat tu Ruskou lež o nacistické Ukrajině?Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            14:57 07.02.2022

            Dokud nedostane od řídícího důstojníka jiný úkol.

            Dokud nedostane od řídícího důstojníka jiný úkol.

  • UnionPacific
    23:45 03.02.2022

    Podľa mňa je treba vyjasniť jednu otázku: čo porážka v Afganistame znamená pre Irán ? Ja to vidím tak že pravdepodobnosť vojenského zásahu klesla na nulu.

    Podľa mňa je treba vyjasniť jednu otázku: čo porážka v Afganistame znamená pre Irán ? Ja to vidím tak že pravdepodobnosť vojenského zásahu klesla na nulu.

    • GlobeElement
      07:37 04.02.2022

      Vojenského zásahu koho? USA? Ta byla na nule vždycky.

      Kde se láme chleba je SA a SAE, ne Afghánistán.

      Vojenského zásahu koho? USA? Ta byla na nule vždycky.

      Kde se láme chleba je SA a SAE, ne Afghánistán.

      • UnionPacific
        11:19 04.02.2022

        Izraela a Usa samozrejme...v SA a v SAE H-bombu nikto nechce...

        Izraela a Usa samozrejme...v SA a v SAE H-bombu nikto nechce...

  • alzaw
    16:49 03.02.2022

    Nějak se nám to soupeření USA a Číny posouvá na západ, z Indo-Paciku do Střední Asie. Írán není v regionu jediný, kdo se orientuje čím dál víc na Čínu. Dá se připomenout, jak vloni ...Zobrazit celý příspěvek

    Nějak se nám to soupeření USA a Číny posouvá na západ, z Indo-Paciku do Střední Asie. Írán není v regionu jediný, kdo se orientuje čím dál víc na Čínu. Dá se připomenout, jak vloni před koncem roku odmítly UAE americké vydírání ohledně dodávky F-35 a spolupráce UAE s Čínou. Číňani dokážou zatím velice obratně balancovat spolupráci s Íránem na jedné straně a Saudskou a UAE na druhé.

    V článku taky není zmínka o tom, že podle leaknuté verze dohody Čína-Írán má Čína nárok na umístění pěti tisíc "ochránců investic" na íránském území = základna.Skrýt celý příspěvek

  • J.Kolousek@post.cz
    16:11 03.02.2022

    alzaw:Bojovníkům šíitského hnutí Hizballáh, kteří v srpnu 2021 odpalovali rakety na izraelskou armádu z jihu Libanonu, se postavili do cesty místní obyvatelé. Rozčílení vesničané z ...Zobrazit celý příspěvek

    alzaw:Bojovníkům šíitského hnutí Hizballáh, kteří v srpnu 2021 odpalovali rakety na izraelskou armádu z jihu Libanonu, se postavili do cesty místní obyvatelé. Rozčílení vesničané z obce Šúajá obvinili ozbrojence, že svými akcemi ohrožují civilisty. Klobouk dolu Libanonci! jen nakopejte ty Islamisty kam patři, makat se tomu nechce, ale střilet to bude pořád.Hamasu jsou civilisti dobří pouze jako oběti a potřebují je vytvářet...proto nepálí odněkud s kopce, ale přímo z vesnic a měst. Nemají nárok hovořit o nějakém právu, když sami ignorují i to základní - právo na život.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    13:33 03.02.2022

    Koukám, že si Rusové urputně snaží znepřátelit i Izrael. Něco jiného je jakési přehlížení v Sýrii, ale ta nevyvíjí jaderné zbraně a nemá zájem s nimi poslat Izrael do doby kamenné. ...Zobrazit celý příspěvek

    Koukám, že si Rusové urputně snaží znepřátelit i Izrael. Něco jiného je jakési přehlížení v Sýrii, ale ta nevyvíjí jaderné zbraně a nemá zájem s nimi poslat Izrael do doby kamenné.

    Ony zbraně sice mohou být záhadně zničeny během přepravy, nebo těsně před spuštěním, ale tyhle triky nemusí Izraelcům vycházet napořád.

    Docela by mě zajímalo co za komponenty nebo technologie, nakoupilo v minulosti Rusko od Izraele. Myslím že se zmiňovaly nějaké drony a komponenty k Armatě.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    11:56 03.02.2022

    No jo. Iránci si koupí hračky a Izraelci jim je bez větších potíží sfouknou i s tím jaderným reaktorem.

    No jo. Iránci si koupí hračky a Izraelci jim je bez větších potíží sfouknou i s tím jaderným reaktorem.

    • alzaw
      13:54 03.02.2022

      No nevím, když posledně Izraelci zkoušeli sfoukávat Hizbaláh, prodlouženou ruku Íránu v regionu, tak to nedopadlo zrovna slavně.

      No nevím, když posledně Izraelci zkoušeli sfoukávat Hizbaláh, prodlouženou ruku Íránu v regionu, tak to nedopadlo zrovna slavně.

      • Miroslav
        16:34 03.02.2022

        Treba si uvedomiť, že Hizballáh nie je regulérna armáda ale v podstate len bojová organizácia. Oni síce môžu spôsobom boja spôsobiť veľké škody ale v princípe nedokážu zničiť ...Zobrazit celý příspěvek

        Treba si uvedomiť, že Hizballáh nie je regulérna armáda ale v podstate len bojová organizácia. Oni síce môžu spôsobom boja spôsobiť veľké škody ale v princípe nedokážu zničiť svojho nepriateľa, ergo nie sú schopní vyhrať žiaden konflikt. Z povahy svojho pôsobenia sa nemôžu pustiť do otvoreného konfliktu s regulérnou armádouSkrýt celý příspěvek

        • alzaw
          16:54 03.02.2022

          Co byla válka 2006 jiného, než otevřený konflikt s regulérní armádou?

          Co byla válka 2006 jiného, než otevřený konflikt s regulérní armádou?

          • Miroslav
            18:25 03.02.2022

            Hizballáh nie je armádou v pravom zmysle slova. Nemajú tanky, lietadlá... Majú len rakety, pechotné zbrane a improvizované bomby. Používajú rôzne metódy zavádzania a skrývajú sa v ...Zobrazit celý příspěvek

            Hizballáh nie je armádou v pravom zmysle slova. Nemajú tanky, lietadlá... Majú len rakety, pechotné zbrane a improvizované bomby. Používajú rôzne metódy zavádzania a skrývajú sa v dave. Do priameho boja sa však nehrnúSkrýt celý příspěvek

          • alzaw
            01:43 04.02.2022

            Tak je asi potřeba respektovat trochu realitu, armáda v pravém smyslu je dnes jen ideologický canc. Hizballah se pohybuje v prostředí, kde nepřítel má naprostou dominanci ve ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak je asi potřeba respektovat trochu realitu, armáda v pravém smyslu je dnes jen ideologický canc. Hizballah se pohybuje v prostředí, kde nepřítel má naprostou dominanci ve vzdušném prostoru. Stavět tankové vojsko nebo letectvo by byla sebevražda. Dělají co můžou, a jsou v tom pozoruhodně efektivní, a pokud trochu sleduješ izraelské zdroje, berou je fakt vážně.

            A když jsme u toho, na Libanon se momentálně vysypala taková hora fekálií, že jim opravdu není co závidět. .Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            07:42 04.02.2022

            Byla to policejní akce proti gerille. Jak bylo napsáno, Hizballah není pravidelná armáda. Není možno jej porazit v bitvě a podepsat příměří. Jako není možné porazit islamisty v ...Zobrazit celý příspěvek

            Byla to policejní akce proti gerille.

            Jak bylo napsáno, Hizballah není pravidelná armáda. Není možno jej porazit v bitvě a podepsat příměří. Jako není možné porazit islamisty v Afghánistánu. Musel bys vyvraždit celá města, s čímž nemá problém Taliban, nemá s tím problém Rusko, neměl s tím problém Hussein, ale civilizovaná země to neudělá.Skrýt celý příspěvek

          • The88
            19:16 04.02.2022

            Globe: Taliban, pokud je mi znamo, zadne mesto nevyvrazdil.

            Globe: Taliban, pokud je mi znamo, zadne mesto nevyvrazdil.

          • The88
            21:49 06.02.2022

            Pavel 1: Nebudu a priori tvrdit, ze to nemuze byt pravda. Ale HRW tam pise akorat to, ze o tom slyseli. Mate nejakou zpravu o nalezu hromadnych hrobu z Mazare Sarif (jako jsou ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavel 1: Nebudu a priori tvrdit, ze to nemuze byt pravda. Ale HRW tam pise akorat to, ze o tom slyseli. Mate nejakou zpravu o nalezu hromadnych hrobu z Mazare Sarif (jako jsou treba z Iraku)? Ja jsem nic takoveho nezaznamenal.

            Jinak, par vyvrazdovacek (napr. Rwanda) podporovala Francie. Ale nevim, jestli ji Globe pocita mezi civilizovane.

            Izrael zase "za trest" boura cele ctvrti (obvykle teda bez lidi uvnitr), to taky neni zrovna (po evropsku) civilizovane.

            Jasne, zit v Izraeli (nebo Francii) je i pro muslima objektivne lepsi, nez zit v Afghánistánu pod Talibanem. Ale to cernobile videni sveta je lzive a zavadejici.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel 1
            23:07 06.02.2022

            Copak, fakta ti nejdou pod nos, the88? Na wikipedii k tomuto talibánskému masakru dokonce uvádějí podstatně vyšší počty obětí než HRW. Tvoje fantasmagorie o tom co podporovala nebo ...Zobrazit celý příspěvek

            Copak, fakta ti nejdou pod nos, the88? Na wikipedii k tomuto talibánskému masakru dokonce uvádějí podstatně vyšší počty obětí než HRW. Tvoje fantasmagorie o tom co podporovala nebo nepodporovala Francie pramení z čeho? Kdyby ti ideologie nebránila chápat psaný text tak bys věděl, že jediné z čeho je Francie v tomto kontextu obviňována, že masakru NEZABRÁNILA a nikoli, že ho "podporovala". Takže, to, že Francie "podporovala" masakr je jen a pouze tvůj zcestný blábol, o těch nesmyslech na téma Izrael nemluvě.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...