Írán na nákupech v Rusku: Stíhačky Su-35 a systémy S-400

Írán na nákupech v Rusku: Stíhačky Su-35 a systémy S-400
Su-35 (2019) / depositphotos.com (Zvětšit)

Íránská zastupitelská mise při OSN oznámila dokončení dohody o nákupu ruských stíhacích letounů Su-35. Západní média začala navíc informovat o zájmu Teheránu pořídit si systémy protivzdušné obrany S-400, které může získat výměnou za podporu Moskvy ve válce na Ukrajině. Použití obou zbraní dobře vycvičenými posádkami vytvoří komplikaci pro budoucí americko-izraelské údery proti íránským cílům.

Šahrijár Hejdarí, člen výboru pro národní bezpečnost a zahraniční politiku íránského parlamentu, očekává první dodávky stíhaček Su-35 v průběhu letošního roku. Jak uvedl ruský časopis CAMTO (Centr analiza mirovoj torgovli oružijem), Hejdarí také naznačil objednávku řady dalších typů vojenské techniky, včetně systémů protivzdušné obrany, raketových systémů a vrtulníků. Jejich dodávky mají být rovněž zahájeny v blízké budoucnosti.

Po skončení íránsko-irácké války v roce 1988 Írán požádal řadu zemí, aby prozkoumaly možnost prodeje stíhacích letounů Íránu. Rusko oznámilo, že je připraveno je dodat,“ informovala v polovině března íránská stálá mise při OSN. „Stíhačky Su-35 Íránu technicky vyhovují. Po říjnu 2020, kdy byl na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 2231 zrušen zákaz prodeje konvenčních zbraní Íránu, s jejich nákupem Írán nakonec souhlasil.

Američtí představitelé loni v prosinci zveřejnili zprávu o ruském výcviku íránských pilotů, kteří se na jaře minulého roku učili ovládat stíhací letouny Su-35. Časopis The Drive spojuje tuto přípravu a případné dodávky vojenské techniky s podporou ruské agrese na Ukrajině. Nedlouho po částečném odhalení íránské podzemní letecké základny Oghab-44 minulý měsíc se na jejích satelitních snímcích objevily makety stíhaček Su-35. The Drive z toho vyvozuje možné umístění ruských letounů právě na této silně opevněné základně.

Rusko-íránská dohoda pravděpodobně zahrnuje 24 letounů Su-35SE, které byly původně určeny pro Egypt. Ten je pod hrozbou uvalení americký hospodářských sankcí nakonec odmítl a namísto toho se začaly objevovat informace o alternativním nákupu amerických F-15. John Kirby, mluvčí americké Rady pro národní bezpečnost, v únoru k tomu naznačil íránský zájem o „další ruské vojenské vybavení v hodnotě několika miliard amerických dolarů, včetně bojových vrtulníků, radarů a cvičných letounů Jak-130“.



Podzemní íránská letecká základna Oghab-44 s maketami ruskými stíhačkami; větší foto, větší foto / Twitter, @Maxar

Letouny Su-35, i kdyby jich byly jen dvě desítky, budou představovat významný skok ve schopnostech vzdušného boje íránského letectva. Dnes je totiž vybaveno pouze stárnoucími a často kanibalizovanými americkými, čínskými a sovětskými stíhačkami. Vzhledem k ohlášené dohodě, předchozímu výcviku a pokračující spolupráci představuje další očekávaný krok přistání Su-35 na íránských leteckých základnách.

Budoucí rusko-íránská spolupráce se podle The Drive a podle zpravodajské agentury Bloomberg možná rozšíří i na dodávky pokročilého systému protivzdušné obrany S-400. Takový vývoj dělá starosti Izraelcům, pro které tento systém komplikuje provedení úderu proti továrnám a výzkumným zařízením íránského jaderného programu. Nejmenované americké a izraelské zdroje varují, že íránská akvizice S-400 urychlí rozhodnutí o zahájení vojenské operace.

Samozřejmě nelze vyloučit, že Teherán skutečně požadoval od Ruska dodávky S-400 za podporu ve válce na Ukrajině prostřednictvím dodávek bezpilotních letounů kamikadze,“ vysvětlil pro americký časopis Forbes Anton Mardasov, vědecký pracovník z washingtonského Middle East Institute. Systémy S-300 PMU-2 získal Írán od Ruska již v roce 2016 na základě smlouvy podepsané v roce 2007. V posledních letech Íránci rovněž dosáhli pokroku ve vývoji vlastních systémů protivzdušné obrany, jako jsou Khordad 15 a Bavar-373.

I bez S-400 bude plánování jakéhokoli amerického nebo izraelského útoku na íránská jaderná zařízení muset nejprve vyřešit, jak se vyhnout nebo zničit íránskou protivzdušnou obranu. „S-400 má lepší protiletadlové schopnosti oproti S-300, což z něj činí větší potenciální hrozbu pro F-35 a F-22 v izraelských a amerických silách,“ uvedl Ryan Bohl, vedoucí analytik pro Blízký východ a severní Afriku z americké společnosti RANE. „Zatím jsme ale neviděli jeho použití proti stíhačkám páté generace, takže v tuto chvíli jsou jeho schopnosti pouze na papíře.“ Rusko má sice S-400 již několik let rozmístěny na syrském území, ale záměrně se vyhýbá jejich použití k útokům na izraelské bojové letouny. Ty často napadají cíle podezřelé ze spojení s Íránem.

Podle Bohla S-400 obecně předčí S-300, pokud jde o dolet, nicméně modernizované S-300 PMU-2 dodané Íránu v roce 2016 tuto mezeru ve schopnostech zmenšují. „Bavar-373 je navzdory íránským tvrzením proti stíhačkám páté generace také nevyzkoušený systém,“ uvedl americký analytik. „Podle dostupných informací se má vyrovnat nebo dokonce překonat S-400, pokud jde o dosah, zaměřování a technologie proti maskování.

Ani pokročilejší S-300 PMU-2 ale nezabránil některým izraelským bezpilotním úderům na íránském území. Únorová akce v Isfahánu naznačila, že Írán bude mít i nadále problém se takovým úderům bránit,“ uvedl Bohl. „Ruská protivzdušná obrana uvnitř samotného Ruska rovněž nedokázala zneškodnit Ukrajinci nasazené starší drony sovětské výroby. To skutečně naznačuje, že ani pokročilé S-400 nemusí být tak schopné, jak se obecně tvrdí.

Přesto se kombinace S-400 a Su-35 může v případě účinného nasazení stát výzvou pro jakoukoli sílu, která se na Írán pokusí zaútočit. „Se vší pravděpodobností, i když nejsou dostatečně výkonné, vytvoří S-400 a Su-35 v případě použití vycvičenými posádkami a v případě spojení do profesionalizovaného systému protivzdušné obrany další komplikaci pro izraelsko-americké vojenské operace proti Íránu,“ domnívá se Bohl. „Přinejmenším se bude jednat o pokročilé systémy, kterým se izraelské tajné akce budou snažit vyhnout. V případě otevřené vojenské akce se bude jednat o vysoce hodnotné cíle, které musí být neutralizovány, aby Izrael nebo USA mohly úspěšně zasáhnout íránská jaderná zařízení.

Časopis Forbes si dále klade otázku, jak bude na prohlubující se rusko-íránskou vojenskou spolupráci v kontextu ukrajinsko-ruské války reagovat Izrael. Mohl by změnit svou dlouhodobou politiku, která se staví proti dodávkám smrtících zbraní na Ukrajinu? „Dodávky ruských systémů protivzdušné obrany Íránu nejsou pro Izrael červenou linií, protože se jedná o skutečně obranné zbraně. Teherán je chce jednoduše proto, aby měl k dispozici pokročilejší systémy,“ myslí si Anton Mardasov. „Na druhé straně v situaci, kdy Rusko nějakým způsobem pomáhá Íránu modernizovat jeho úderný potenciál, mohou dodávky S-400 narušit již tak křehkou rovnováhu v rusko-izraelských vztazích.

Pokud Rusko Íránu systémy S-400 dodá, Izrael podle Ryana Bohla zváží pomoct při modernizaci ukrajinské protivzdušné obrany prostřednictvím svých systémů, jako je Iron Dome nebo Barak-8. Takový scénář představuje významné riziko pro ruské vojenské operace na ukrajinském území a omezuje ruské exportní možnosti. Moskva bude dříve nebo později muset učinit nelehké politické rozhodnutí a vybrat si mezi prohloubením spolupráce s Teheránem nebo udržením statusu quo ve vztazích s Izraelem.

Prodeje ruských stíhacích letounů Su-35 a eventuálně systémů protivzdušné obrany S-400 Íránu pravděpodobně způsobí užší spolupráci mezi Izraelem a Ukrajinou. Takové sblížení nemusí nutně vést k okamžité dodávce pokročilé izraelské protivzdušné obrany na Ukrajinu. Na začátku možná dojde k prohloubení součinnosti v oblasti zpravodajských služeb nebo k povzbuzení Izraelců k agresivnějšímu postupu v Sýrii. Izrael se může posléze odhodlat i k dodávkám zbraní, jako jsou ruční zbraně, minomety a protitankové střely.

Zdroje: CAMTO, 2, The Drive, Forbes, Bloomberg

Nahlásit chybu v článku


Související články

Írán musí obcházet sankce a blíží se ke kritickému bodu

Íránská ropa se navzdory americkým hospodářským sankcím dostává ke svým zákazníkům. Promyšlený ...

PREMIUM Írán jako globální velmoc a vůdce muslimského světa

Občasné zprávy o akcích, které podnikají Spojené státy a Izrael proti íránským zájmům na Blízkém ...

PREMIUM Význam Íránu roste: Potřebuje ho USA, Evropa, Rusko i Čína

Oživení jaderné dohody oddálí výrobu íránské bomby a zároveň pomůže kolektivnímu Západu vypořádat se ...

Petr Pelikán: Vztahy Íránu a Ruska nejsou vynikající, jedná se o pragmatičnost bez vzájemných sympatií

„Na Blízkém východě nepřevládají jednoznačně protiruské názory. Jsou zde rozšířené antipatie vůči ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Vyhledávání platí pro hlavní příspěvky, ale zobrazeny jsou vždy celá vlákna. Hodnoty vyhledání jsou: Klíčové slovo, autor a časové období. Hodnoty lze kombinovat.

  • Marky
    22:37 31.03.2023

    Tak SU-35, kromě toho, že je celkově multirole, má slušné protilodní schopnosti, např v podobě nových verzí KH-35.
    On i ten slavný ukrajinský Neptun je vývoj KH-35...

    Tak SU-35, kromě toho, že je celkově multirole, má slušné protilodní schopnosti, např v podobě nových verzí KH-35.
    On i ten slavný ukrajinský Neptun je vývoj KH-35...

  • Oliver
    00:37 31.03.2023

    pro Írán určitě postup. Původní nabídku SU-27SK odmítli jako nedostatečnou. 35S už je něco co původní "Tomkety" citelně překonává. Nejde tak jako o počet jako o přístup k nové ...Zobrazit celý příspěvek

    pro Írán určitě postup. Původní nabídku SU-27SK odmítli jako nedostatečnou. 35S už je něco co původní "Tomkety" citelně překonává. Nejde tak jako o počet jako o přístup k nové technologii. Tehdejší F-14 byl výkvět americké techniky, proto si jej tak váží a dlouho udržují. 35S bude další impuls pro rozvoj vlastního zbrojního průmyslu, zvlášť když se připočte S-400. Pak už F-35 k jasné dominanci nebude stačit - rovnováha se obnoví.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    09:45 29.03.2023

    Nedávno jsem četl zajímavou analýzu, kde autor tvrdil, že hlavní přínos nasazení Su-35 v Íránu nebude zvýšení schopnosti obrany před případným útokem, ale schopnost průnik do ...Zobrazit celý příspěvek

    Nedávno jsem četl zajímavou analýzu, kde autor tvrdil, že hlavní přínos nasazení Su-35 v Íránu nebude zvýšení schopnosti obrany před případným útokem, ale schopnost průnik do hloubi vzdušného prostoru potrestat. Obdobná taktika, kterou používalo RAF na začátku bitvy o Británii, kdy stíhači napadali bombardéry ve chvíli, kdy se vracely bez stíhacího doprovodu a mely omezené zásoby paliva. I F-35 není ze zadní polosféry neviditelná a Su-35 má výhodu vyšší rychlosti, raket s delším dosahem a hlavně, podpory pozemní PVO.
    Hlavní překážku úspěšné mise proti Íránským zařízením ale nyní vidím spíš v zásadních změnách uspořádání na Středním východě. Navázání diplomatických vztahů mezi Saúdskou Arábií na jedné straně a Íránem a Sýrií na straně druhé komplikuje izraelský výlet víc, než nové zbraňové systémy.
    Ostatně Izrael momentálně mnohem více než nějaké vnější hrozbě čelí značnému pnutí vnitřně. Velení Mosadu i armády umoˇžňuje svým členům účast na protivládních protestech, část rezervistů odmítá sloužit atd.... To není situace, kdy by si kdokoli mohl dovolit zvažovat nějaké výchovné akce vůči vzdáleným regionálním rivalům.Skrýt celý příspěvek

    • tosomjapeter
      14:40 30.03.2023

      OT: vcera som pocuval na NYT podcast zaujimavu info o protestoch: udajne su skutocnym problemom rezervisti piloti, ktori odmietli nastupit na sluzbu; ze to je skutocny problem pre ...Zobrazit celý příspěvek

      OT: vcera som pocuval na NYT podcast zaujimavu info o protestoch: udajne su skutocnym problemom rezervisti piloti, ktori odmietli nastupit na sluzbu; ze to je skutocny problem pre armadu lebo udajne velka vacsina pilotov idf su rezervisti. tito rezervisti piloti sa udajne najviac obavali sudnej reformy, aby nedostali napriklad prikazy na nehumanne utoky, ktore sa dnes nedeju. sudy dokazali doteraz ucinne filtrovat taketo excesy. podcast odkazoval na vyroky ministra bezpecnosti...Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      22:26 30.03.2023

      Aby dokázali SU 35 v Íránu bránit cokoliv, museli by je udržet 24/7 nad danou oblastí. Bez toho jsou to letadla schopné jen provést odvetný úder nebo odvetný úder podpořit. Jde o ...Zobrazit celý příspěvek

      Aby dokázali SU 35 v Íránu bránit cokoliv, museli by je udržet 24/7 nad danou oblastí. Bez toho jsou to letadla schopné jen provést odvetný úder nebo odvetný úder podpořit. Jde o to, že díky přítomnosti SU 35 a S 400 bude muset Izrael nasadit pouze F 35 a stealth střely. Vše co je na radarech trochu vidět by mělo mnohem menší šanci provést útok tak, aby někdo nemohl na Izrael ukázat.Skrýt celý příspěvek

  • VitaZ
    16:20 28.03.2023

    K článku bych dodal jen krátké ,,slibem nezarmoutíš". Je to jen pár dnů, co Indie oznámila, že ruská strana neplní dohodnuté smlouvy a nedodává nasmlouvanou leteckou techniku, ...Zobrazit celý příspěvek

    K článku bych dodal jen krátké ,,slibem nezarmoutíš". Je to jen pár dnů, co Indie oznámila, že ruská strana neplní dohodnuté smlouvy a nedodává nasmlouvanou leteckou techniku, náhradní díly, ani objednané systémy PVO S-400.Skrýt celý příspěvek

    • DanCZer
      12:09 29.03.2023

      Ruské letectvo je ve válce dosti neaktivní, takže pokud potřebují prachy, z krátkodobého hlediska mohou sáhnout do zásob, nebo, jak tomu má být v případě Íránu, mohou dodat ...Zobrazit celý příspěvek

      Ruské letectvo je ve válce dosti neaktivní, takže pokud potřebují prachy, z krátkodobého hlediska mohou sáhnout do zásob, nebo, jak tomu má být v případě Íránu, mohou dodat letadla, co odmítl Egypt. Díky sankcím ale mají problém vyrábět nové kusy a mimo izolovaných států si nikdo soudný jejich techniku dnes nekoupí, protože proč by si někdo pořizoval zbraně s perspektivou, že je nebude moci udržet provozuschopné pro naprostou nepředvídatelnost dodávek náhradních dílů.Skrýt celý příspěvek

      • Alfons
        10:18 30.03.2023

        No pokud v bojových ztrátách utpěli 33 ks sestřelů Su-34, Su-30 a Su-35S a to nepočítám Su-25 a Su-24 tak se rozhodně nedá tvrdit že je neaktivní - spíš je jejich vliv na pozemní ...Zobrazit celý příspěvek

        No pokud v bojových ztrátách utpěli 33 ks sestřelů Su-34, Su-30 a Su-35S a to nepočítám Su-25 a Su-24 tak se rozhodně nedá tvrdit že je neaktivní - spíš je jejich vliv na pozemní operace menší než se obecně od letectva očekává a to díky Ukrajinské PVOSkrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          11:55 30.03.2023

          Zajímalo by mě jaký vliv má UA PVO, že Ruské letectvo neustále utoci na čím dál z vojenského hlediska zbytecnejsi cíle hluboko za frontou.

          Zajímalo by mě jaký vliv má UA PVO, že Ruské letectvo neustále utoci na čím dál z vojenského hlediska zbytecnejsi cíle hluboko za frontou.

          • Alfons
            12:51 30.03.2023

            Jo a na jaké? Pokud nepočítáme útoky drony, Kalibr a Iskander?
            Jaké cíle byli zasaženy střelami vypouštěnými ze Su-34, 30, 35? Bez strategických bombarderů

            Jo a na jaké? Pokud nepočítáme útoky drony, Kalibr a Iskander?
            Jaké cíle byli zasaženy střelami vypouštěnými ze Su-34, 30, 35? Bez strategických bombarderů

      • flanker.jirka
        18:58 30.03.2023

        Možná to bude horší a začnou si uvědomovat, že letectvo není jen nadzvuk a těžké železo, ale drony.

        Možná to bude horší a začnou si uvědomovat, že letectvo není jen nadzvuk a těžké železo, ale drony.

  • TN12
    11:00 28.03.2023

    K hezkému článku bych doplnil toto: US refusal to bring forward KC-46 refueling aircraft holds back possible Israeli strike on Iran Zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

    K hezkému článku bych doplnil toto: US refusal to bring forward KC-46 refueling aircraft holds back possible Israeli strike on Iran

    Zdroj: https://www.debka.com/us-refus... Skrýt celý příspěvek

  • Poly
    10:59 28.03.2023

    K tomu mohu říct jen to, že tohle si teď Izrael setsakramentsky vyžere.

    K tomu mohu říct jen to, že tohle si teď Izrael setsakramentsky vyžere.

    • liberal shark
      12:10 28.03.2023

      Izrael má i ELINT, drony a balistické střely. Holt ten útok na iránská JZ bude muset poskládat z více složek.

      Izrael má i ELINT, drony a balistické střely. Holt ten útok na iránská JZ bude muset poskládat z více složek.

      • Poly
        13:33 28.03.2023

        Írán piluje schopnosti levných donů, které dodává rusistánu. Představte si, že jich vyrobí stovky, což stojí pakatel, a vypustí to všechno na nějaké město tak jim zahltí PVO jak ...Zobrazit celý příspěvek

        Írán piluje schopnosti levných donů, které dodává rusistánu. Představte si, že jich vyrobí stovky, což stojí pakatel, a vypustí to všechno na nějaké město tak jim zahltí PVO jak nic. Případně udělají to samé, co se děje na UA a to dlouhodobá likvidace uzlů nějaké infrastruktury. S-400 je zcela nepochybně velice schopný systém. Ostatně UA odvádí s jeho předchůdcem solidní práci.
        Íránská zařízení jsou zakopaná a balistické střely přijdou vhod. S-400 dokáže sestřelovat balistické střely. Právě tato dodávka je docela problém. Rusistán je tam dříve nedodal, protože podle mě udržoval nějaký status quo. Teď jde o kejhák a na dohody jednoduše sere.
        Čím víc zbraní Írán dodá, tím víc je bude vylepšovat a učit se jak je nasadit, protože strategii vhodného efektivního nasazení platí ivani ostřelováním UA.Skrýt celý příspěvek

        • Badysak
          16:30 28.03.2023

          Irán není Rusko pokud budou soustavně bombardovat izraelce tak budou izraelci intenzivně bombardovat Irán.

          Irán není Rusko pokud budou soustavně bombardovat izraelce tak budou izraelci intenzivně bombardovat Irán.

          • CerVus
            23:11 28.03.2023

            On ten Irán je ale krapet zruky.

            On ten Irán je ale krapet zruky.

          • torong1
            12:57 30.03.2023

            I Izrael má balistické střely...

            I Izrael má balistické střely...

        • liberal shark
          10:57 29.03.2023

          Chtěl jsem jen říci, že IDF má dostatečné prostředky k tomu, aby rozebrala nebo potlačila iránskou PVO dalekého a středního dosahu a tím otevřela cestu k úspěšnému vzdušnému útoku ...Zobrazit celý příspěvek

          Chtěl jsem jen říci, že IDF má dostatečné prostředky k tomu, aby rozebrala nebo potlačila iránskou PVO dalekého a středního dosahu a tím otevřela cestu k úspěšnému vzdušnému útoku na iránská JZ.Skrýt celý příspěvek

          • Tesil
            11:11 29.03.2023

            Proč by zrovna Írán nemohl vlastnit JZ.
            Třeba jen pro odstrašení.

            Proč by zrovna Írán nemohl vlastnit JZ.
            Třeba jen pro odstrašení.

          • Alfons
            10:24 30.03.2023

            Tohle platilo dlouhé roky ale situace se razantně změnila a stále se pro Izrael zhoršuje. A pokud dojde skutečně k dodávce Su-35 a S-400 tak to bude ještě horší. Už dnes se kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

            Tohle platilo dlouhé roky ale situace se razantně změnila a stále se pro Izrael zhoršuje. A pokud dojde skutečně k dodávce Su-35 a S-400 tak to bude ještě horší. Už dnes se kvůli dohodě SA-Irán pod patronátem Číny značně komplikuje samotná cesta úderného leteckého svazu k cílům v Íránu o návratu ani nemluvě.

            Bez USA to už nepůjde a Biden hraje mrtvýho brouka. V tomhle byl Trump pro Izrael mnohem lepší prezident - pokud tedy spolkneme jeho "řešení" pro Ukrajinu

            A Írán není žádné ořezávátko takže bychom tady měli další konflikt možná ještě větší než na UkrajiněSkrýt celý příspěvek

          • torong1
            12:58 30.03.2023

            Protože je to hrozba pro nás Tesilku víš?

            Protože je to hrozba pro nás Tesilku víš?

          • Tesil
            18:29 30.03.2023

            Tak Írán nás ohrožuje?
            Podívej se na mapu,řada okolních států vlastní JZ včetně Izraele.
            Ty jsi fakt jantar.

            Tak Írán nás ohrožuje?
            Podívej se na mapu,řada okolních států vlastní JZ včetně Izraele.
            Ty jsi fakt jantar.

          • flanker.jirka
            19:00 30.03.2023

            Tesil
            Není to tak dlouho co nás ohrožoval Irák svými chemickými zbraněmi a celý Afghanistán.
            Vždycky je to to o tom jak se ta historka podá.

            Tesil
            Není to tak dlouho co nás ohrožoval Irák svými chemickými zbraněmi a celý Afghanistán.
            Vždycky je to to o tom jak se ta historka podá.

          • leir
            21:50 30.03.2023

            Tesil zjevně netuší, co za “inteligenci” v Íránu vládne.

            Tihle lidé nemají s žádnými nevěřícími psy, včetně pana Tesila, slitování.

            A ano, mohou dostřelit i na vaši hlavu.

            Tesil zjevně netuší, co za “inteligenci” v Íránu vládne.

            Tihle lidé nemají s žádnými nevěřícími psy, včetně pana Tesila, slitování.

            A ano, mohou dostřelit i na vaši hlavu.

          • Tesil
            08:44 31.03.2023

            lier Myslím, že poměry v Íránu nebudou o moc horší než v "ovobozeném" Iráku a v SA. Navíc jádro lze použít i k mírovím účelům. Spíše mne zaráží plánované údery USA a Izraele na ...Zobrazit celý příspěvek

            lier
            Myslím, že poměry v Íránu nebudou o moc horší než v "ovobozeném" Iráku a v SA.
            Navíc jádro lze použít i k mírovím účelům.
            Spíše mne zaráží plánované údery USA a Izraele na území suvérénního státu.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      12:18 28.03.2023

      Poly: Jako, ze ty Íránské osádky radaru/pvo+letectva budou předvádět lepší výkonem než Ruské na UA? Tam totiž proti této sestavě létají piloti UA v skoro historických Su-25, ...Zobrazit celý příspěvek

      Poly: Jako, ze ty Íránské osádky radaru/pvo+letectva budou předvádět lepší výkonem než Ruské na UA?

      Tam totiž proti této sestavě létají piloti UA v skoro historických Su-25, Mig-29, Mi-24/35Skrýt celý příspěvek

      • Marty96
        12:47 28.03.2023

        UA i RU letectva na ukrajine uz dlouhe mesice zustavaji hluboko za frontou. Natoz aby se potkala navzajem.

        UA i RU letectva na ukrajine uz dlouhe mesice zustavaji hluboko za frontou. Natoz aby se potkala navzajem.

      • AR10
        12:52 28.03.2023

        Prosím neklamme si. Ukrajinské letectvo sa bráni a to celkom úspešne. Ruské letectvo tiež nedokáže efektívne útočiť v rozsahu, v akom by sa od neho očakávalo. Sovietske a ruské ...Zobrazit celý příspěvek

        Prosím neklamme si. Ukrajinské letectvo sa bráni a to celkom úspešne. Ruské letectvo tiež nedokáže efektívne útočiť v rozsahu, v akom by sa od neho očakávalo. Sovietske a ruské systémy PVO nasadené na oboch stranách plnia funkciu vcelku dobre (minimálne proti lietadlám a dronom) a ukrajinská vojna je pre ne dobrou reklamou.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          14:11 28.03.2023

          Píšete to nepřesně, nejsou to urkajinské stíhačky, co drží ruské letectvo zpět, ale pozemní protivzdušná obrana.

          Píšete to nepřesně, nejsou to urkajinské stíhačky, co drží ruské letectvo zpět, ale pozemní protivzdušná obrana.

          • AR10
            18:42 28.03.2023

            Tak som to myslel, len som sa neobratne vyjadril. Každopádne pozemná PVO funguje a moc sa nelieta a to a oboch stranách...

            Tak som to myslel, len som sa neobratne vyjadril. Každopádne pozemná PVO funguje a moc sa nelieta a to a oboch stranách...

          • Bojovný Janko
            14:51 30.03.2023

            AR10 : Lieta sa iba vtedy ked sa zhadzujú laserom navádzané bomby, ktorých však ruské letectvo má málo.

            AR10 : Lieta sa iba vtedy ked sa zhadzujú laserom navádzané bomby, ktorých však ruské letectvo má málo.

      • mudry.udrzbar
        13:11 28.03.2023

        presne ako pise AE10, na Ukrajine PVO prakticky uzemnila vzdusne sily na oboch stranach. Ak nieco podnikaju, tak obcasne riskantne prizemne nalety mimo radar za sucasneho rizika zo ...Zobrazit celý příspěvek

        presne ako pise AE10, na Ukrajine PVO prakticky uzemnila vzdusne sily na oboch stranach. Ak nieco podnikaju, tak obcasne riskantne prizemne nalety mimo radar za sucasneho rizika zo strany MANPADS alebo na ruskej strane este utoky strelami s plochou drahou letu z hlbky ruskeho uzemia daleko mimo dosah PVO.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          14:12 28.03.2023

          Vsak ano.. Ale pokud Ruska technika není schopna operovat ani proti staré PVO, tak jaký dopad budou mít moderní zbraně nasazené Izraelem? Zatím co Ruska PVO+letectvo nebylo ...Zobrazit celý příspěvek

          Vsak ano..

          Ale pokud Ruska technika není schopna operovat ani proti staré PVO, tak jaký dopad budou mít moderní zbraně nasazené Izraelem?
          Zatím co Ruska PVO+letectvo nebylo schopnost eliminovat UA historické letouny, jak asi dopadne proti nasazení moderních z výcvikem?

          Zkuste si představit jaké šance by dávala Íránu tato dodávka, pokud by za pomoci těchto zbraní dokázali udržovat nad UA leteckou nadvládu?Skrýt celý příspěvek

          • Marty96
            15:13 28.03.2023

            Srovnavate nesrovnatelne. Netvrdim ze ruska letadla zabrani izraelskym nebo americkým útokům (a ani si to nemyslim) ale ruska neschopnost provadet efektivni SEAD nic nevypovida ...Zobrazit celý příspěvek

            Srovnavate nesrovnatelne.

            Netvrdim ze ruska letadla zabrani izraelskym nebo americkým útokům (a ani si to nemyslim) ale ruska neschopnost provadet efektivni SEAD nic nevypovida zhola nic o tom jak efektivni budou ty stroje při nasazeni na obranu Iranskeho vzdusneho prostoru.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      14:12 28.03.2023

      Poly
      neviděl bych to tak černě, Izrael má spoustu zákulisních dohod i s Ruskem.

      Poly
      neviděl bych to tak černě, Izrael má spoustu zákulisních dohod i s Ruskem.

Načítám diskuzi...