Írán představil nový bojový stíhací letoun Káhir-313

Káhir-313
Foto: Káhir-313 (Qaher-313) při představení / Razgura, Wikipedia

Při příležitosti 34. výroční islámské revoluce představil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nový stíhací letoun Káhir-313. Podle jeho vyjádření se má jednat o nejmodernější letoun současnosti a sloužit má výhradně k obranným účelům. Na internetu se už však objevil názor, že se jedná o nepříliš povedený model.Velkolepé představení „posla míru“

Představení nového a údajně moderního stíhacího letounu se ujal sám prezident Íránu Mahmúd Ahmadínežád. Podle jeho slov: "Nese poselství míru, přátelství a bratrství. Naše vojenské úspěchy neznamenají hrozbu pro kohokoli na světě,".

Na první pohled připomíná Káhir-313 (v překladu „Dobyvatel“), jak byl letoun pokřtěn, americkou stíhačku F-35.  Určitou podobu s F-35 má centrální část, směrovky a také tmavší zbarvení. Naopak přední část zase vzdáleně připomíná „čumák“ F-22A Raptor. Poněkud nezvyklým dojmem zase působí přední křidélka.

Média zase přichází se srovnáním s americkým palubním víceúčelovým letounem F/A-18 Hornet. Hned na první pohled je však jasné, že žádná podobnost zde není. O něco bližší spojitost by mohla mít stíhačka Káhir-313 s americkým lehkým stíhačem Northrop F-5, jež sami Američané v sedmdesátých létech, ještě za jiného režimu, do Íránu dodali. Ten má ale na první pohled zcela odlišnou konstrukci.

Video: Představení íránské stíhačky Káhir-313 / YouTube

F-22A Raptor „killer“ nebo nepovedený model?

Při představení nebyly oznámeny žádné konkrétní technické specifikace, či výzbroj. Ani na internetová fóra doposud nepronikly žádné kvalitnější fotografie z letových testů takového stroje. Přitom hned z prvních záběrů trkne jen trochu zasvěcenému oku několik zádrhelů, které dávají tušit, že minimálně při samotném zveřejnění nešlo ani o prototyp.

Letounu úplně chybí nasávací otvory nebo jsou zakryty. I v takovém případě by bylo alespoň zvláštní jejich umístění vzhledem ke konstrukci letounu. Záběry se také nápadně vyhýbají prostoru, kde bychom hledali pohonnou jednotku. Největší pozornost na sebe ovšem strhává překryt kokpitu, který působí jako obyčejné plexisklo. Opomenout nelze ani na první pohled nepovedené zpracování konstrukce.

HESA Shafaq

Foto: HESA Shafaq / Soheil, Wikipedia

Na druhou stranu by nebylo vůbec divné, kdyby při představení figurovala rozměrová maketa na místo teprve smýšleného nebo vyvíjeného letounu. Představený Káhir-313 opravdu působí jako něco mezi modelem a počátečním prototypem.

Možná souvislost s projektem Soumrak

Již dříve pronikly na veřejnost kusé informace o vývoji cvičného útočného podzvukového letounu známého jako HESA Shafaq (v překladu Soumrak). Právě ten vypadá na první pohled jako kříženec mezi íránským F-5 a americkým F/A-18 Hornet, což je patrné zejména při pohledu zpředu. Po vzoru moderních amerických letounů by měl také využívat vlastnosti stealth a být tak pro radar hůře zachytitelný, což je ale vzhledem k úrovni íránského leteckého průmyslu dosti nepravděpodobné.

Video: Káhir-313 v letu / YouTubeVe skutečnosti doposud nepronikly žádné opravdu kvalitní snímky z výše uvedených íránských stíhacích letounů. Naopak na video záběrech z letu může jít klidně o dálkově model. Na rozuzlení celé hádanky si tak budeme muset ještě počkat a prozatím máme alespoň zajímavé téma k diskuzi.

Na konci je možná dobré připomenout, že Írán může pracovat na vlastním letounu, ale je krajně nepravděpodobné a nelogické, aby íránský stroj mohl dosáhnout kvalit amerických, evropských, ruských nebo čínských letounů.

Důvod je prostý, výše jmenované země nejen, že dávají do vývoje mnohonásobně více peněz, ale mají také naproti Íránu k dispozici obrovský zástup špičkových leteckých odborníků, kvalitní a transparentní vědecké zázemí a desítky let zkušeností. Navíc íránský letoun může vypadat jakkoliv „hrozivě“, ale to nejdůležitější se skrývá uvnitř letounu - radar, motor, zbraňové a elektronické systémy atd. Tedy nic, co se dá vyvinout za pár let bez nutnosti investice miliard dolarů a špičkových znalostí. 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Írán stále doufá v ruský protiletadlový systém S-300

Jednou ze zbraní, o kterou Írán dlouhodobě usiluje, je ruský protiletadlový systém S-300. V minulosti se již sice obě strany dohodly na dodávce pěti komplexů, ale z toho nakonec sešlo – kvůli rezoluci ...

Hrozba útoku na Írán stále roste

O možném preventivním útoku Izraele, Spojených států a případně i dalších spojenců se hovoří již dlouhé měsíce. Ačkoliv prozatím k žádnému střetu nedošlo, napětí stále stoupá. Diplomatická jednání ...

Spojené státy se rozhodly vsadit na íránskou opozici

Spojené státy hledají v Iránu spojence pro boj proti současnému režimu. Americká vláda proto rozhodla,  že vyřadí iránskou opoziční skupinu Lidoví Mudžahedíni ze seznamu teroristických organizací. ...

Brit chtěl prodat Íránu komponenty amerického protiletadlového systému

V texaském městě El Paso byl tuto středu odsouzen k 33 měsícům vězení britský obchodník Christopher Tappin, který se v letech 2005 až 2007 pokoušel obejít mezinárodní embargo na dovoz zbrojního ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 3
Stránka 1 z 3