Írán stále doufá v ruský protiletadlový systém S-300

-
3. 9. 2012
-
1 komentářů
-
Michal Polák
Jednou ze zbraní, o kterou Írán dlouhodobě usiluje, je ruský protiletadlový systém S-300. V minulosti se již sice obě strany dohodly na dodávce pěti komplexů, ale z toho nakonec sešlo – kvůli rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Někteří íránští představitelé i přesto neztrácejí naději v nákup tohoto obranného prostředku. Snad ani není třeba dodávat, jak moc by se Íránu hodil v případě hrozícího konfliktu.
Snaha získat výkonný protiletadlový systém
Írán usiluje o ruský protiletadlový systém dlouhého doletu S-300 již mnoho let. V roce 2007 se dokonce měli Rusové s Íránci dohodnout na dodání celkem pětice komplexů verze S-300PMU-1. Pro Írán však následovala studená sprcha v podobě rezoluce 1929 Rady bezpečnosti OSN, která mimo jiné do Íránu zakazuje vývoz raketových systémů.
I tak se nicméně jednou za čas objeví informace, že by Rusové i přes rezoluci mohli protiletadlový komplet S-300 dodat. Na druhou stranu není třeba připomínat, jaká vlna nevole vůči Rusům by se zvedla. Je tak stále nezodpovězenou otázkou, zda se jedná o propagandistické snahy Íránů nebo je na tom trochu pravdy.
Íránů se přitom protiletadlový systém dlouhého dosahu skutečně samozřejmě velmi hodí. Napětí v oblasti roste a některé kroky největších vojenských rivalů této země – USA a Izraele naznačují, že se zřejmě něco chystá.
Hrozba blokády Hormuzského průlivu a útok na jaderná zařízení
Nedávno jsme vás informovali o posílení americké flotily v oblasti Hormuzského průlivu, v němž Írán hrozí námořní blokádou. Hlavním důvodem sporu je přitom kontroverzní íránský jaderný program, kvůli němuž byly na Írán již uděleny sankce. Na ně nyní reaguje hrozbou blokády průlivu, který je strategicky důležitou námořní cestou pro přepravu ropy.
Foto: Střely mířící ke stíhacím F-16, ilustrační kresba / Edward L. Cooper, commissioned for the US Army
Vedle toho hrozí nyní již pravděpodobná varianta útoku na íránská jaderná zařízení a další strategické cíle ze strany Izraele a USA. Prvně jmenovaný stát označuje jaderný program Íránu za jedno z největších rizik pro svou existenci. A ačkoliv Írán opakovaně tvrdí, že se snaží o civilní využití jádra, na druhou stranu nemá problém veřejně hrozit Izraeli.
Brzkému útoku navíc nahrává i údajná snaha o provedení útoku ještě za současného amerického prezidenta Baracka Obamy. Případná operace by přitom nevyžadovala údery pouze na vybrané cíle jaderného výzkumu, ale i na velitelská stanoviště, radary a důležité vojenské základy – tak aby došlo před případným íránským protiúderem k co největšímu oslabení protivníka.
S-300 významným posílením protivzdušné ochrany Íránu
Protiletadlový systém S-300PMU-1 bude pro íránskou protivzdušnou obranu skutečně velkou posilou. Vedle řady starších protiletadlových má sice i moderní systémy dodávané právě z Ruska, ale ty patří spíše do kategorie krátkého nebo středního dosahu. Ty tak mohou ochránit vybrané objekty jen do jisté míry.
Video: Protiletadlový systém S-300/ YouTube
Dálkový rozsah S-300PM(U) se pohybuje od 5 do 150 kilometrů. Oproti středním systémům je navíc schopen zasahovat cíle letící nadzvukovou rychlostí ve výšce 10 až 27 kilometrů. Navádět řízené střely přitom může až na dvanáct cílů najednou a v zásobě jich může mít každý komplex až 48!
Vzhledem k výše uvedeným sankcím a vývoji v oblasti, zůstává dodávka S-300 do Íránu spíše nepravděpodobnou. Íránci se přesto údajně neustále snaží získat tento ryze obranný prostředek údajně i formou vyšší cenové nabídky.
Související články
Uzavře Írán Hormuzský průliv pro ropné tankery?
Americká letadlová loď USS Abraham Lincoln opět demonstrovala americkou vojenskou přítomnost v ...
-
14.02.2012
-
10 komentářů
-
Jan Grohmann
Úvaha nad bojeschopností íránského letectva
V posledních dnech celý svět s napětím sleduje vývoj v Hormuzském průlivu. Írán hrozí, že na další ...
-
19.02.2012
-
9 komentářů
-
Michal Polák
Protiletadlová obrana Íránu ve světle posledních událostí
Nedávno jsme si představili v souvislosti s krizí v Hormuzském průlivu íránské letectvo. Nyní je na ...
-
27.02.2012
-
6 komentářů
-
Michal Polák
Válka proti Íránu dávno začala
Je ráno 29. Listopadu 2010, když profesor Madžíd Šaríarí sedá do auta a chystá se vyrazit do práce. ...
-
18.03.2012
-
2 komentářů
-
Pavel Boháček
Komentáře
Hele, celekm dobrý, ikdyž na to, kolik se vás tím zabývá bych očekával, že budou články bz hrubek. Myslím si, že by si na vás učiteky prvního stupně celkem smlsly..... Mňam
Hele, celekm dobrý, ikdyž na to, kolik se vás tím zabývá bych očekával, že budou články bz hrubek. Myslím si, že by si na vás učiteky prvního stupně celkem smlsly..... Mňam
Načítám diskuzi...