Írán vyvíjí nové zbraně navzdory zničujícím sankcím

Írán vyvíjí nové zbraně navzdory zničujícím sankcím
Výrobní linka íránských stíhacích letounů Kowsar / Tasnim, CC BY 4.0 (Zvětšit)

Více než 40 let od islámské revoluce Írán čelí hospodářským sankcím ze strany USA a dalších západních zemí. Tato politika se v průběhu desetiletí navíc zintenzivňovala. Nejsilnější tlak Spojené státy a jejich spojenci vyvíjejí vůči dodávkám moderních zbraní a vojenských technologií.

Tváří v tvář přetrvávajícím vnějším hrozbám proto íránské vedení věnuje značné prostředky na rozvoj vlastního obranného průmyslu, který je schopen samostatně vyrábět širokou škálu zbraní a vojenského vybavení. K dosažení těchto cílů musel Teherán nahradit dovážené výrobky jednak vývojem vlastních technologií, jednak kopírováním zahraniční produkce. Írán dosáhl v některých oblastech významných úspěchů, ale potýká se také s řadou problémů.

Předrevoluční Írán byl velmi závislý na zahraničních technologiích. Továrny budované na jeho území většinou vyžadovaly nepřetržité dodávky západních komponentů a práci mnoha tisíc zahraničních specialistů. Zastavení těchto dodávek a odchod zahraničních odborníků proto vedl k faktickému zastavení výroby íránského obranného průmyslu a k velkým problémům s údržbou vojenské techniky. Teherán musel urychleně hledat nové dodavatele zbraní a vojenského vybavení a postupně obnovovat provoz svých obranných podniků, protože v září 1980 vypukla irácko-íránská válka.

Tato lekce vedla podle ruského časopisu Eksport vooruženij k přesvědčení íránského vedení o nutnosti rozvinout silný a nezávislý obranný průmysl. Jen tak lze zajistit zásobování ozbrojených sil země zbraněmi a municí i v případě přerušení dodávek zvenčí.

Írán je velmi aktivní a úspěšný ve výrobě bezpilotních letadel. Během nedávného cvičení Írán nasadil na 150 různých dronů. Cvičení jistě mělo „marketingově“ ukázat schopnosti íránského vojenského průmyslu v oblasti dronů, zejména potenciálním ruským zákazníkům.

V 80. a 90. letech 20. století začal Írán s podporou Severní Koreje a Číny vyvíjet plnohodnotné výrobní kapacity pro různé zbraně, vojenské vybavení a munici. Aktivně spolupracoval i s Ruskem a obě země uzavřely řadu významných obranných kontraktů. V jejich rámci se měly na íránském území vyrábět tanky T-72S a bojová vozidla pěchoty BMP-2. Americko-ruská dohoda z 30. června 1995, známá jako Goreovo-Černomyrdinovo memorandum, však vedla k přerušení rusko-íránské vojensko-technické spolupráce.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Írán a Afghánistán

Jedním z často opomíjených aktérů v rámci dění v Afghánistánu je Írán. Ten se nachází vůči ...

Írán musí obcházet sankce a blíží se ke kritickému bodu

Íránská ropa se navzdory americkým hospodářským sankcím dostává ke svým zákazníkům. Promyšlený ...

PREMIUM Írán jako globální velmoc a vůdce muslimského světa

Občasné zprávy o akcích, které podnikají Spojené státy a Izrael proti íránským zájmům na Blízkém ...

PREMIUM Ruské nákupy v Íránu dokazují chybějící schopnosti

Podle odtajněných amerických zpravodajských informací navštívili Írán v posledních týdnech dvakrát ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.