Íránská opozice potřebuje americký Starlink

-
7. 10. 2022
-
7 komentářů
-
Jan Buchar
Teheránská vláda po smrti dvaadvacetileté Mahsy Aminiové omezila v reakci na protesty přístup k internetu. Bílý dům se toho chytil a vzápětí povolil vývoz výrobků na podporu svobody internetu a volného toku informací do Íránu. Elon Musk, který svými prohlášeními dokáže ovládnout titulní stránky novin po celém světě, na Twitteru rychle odpověděl: „Aktivuji Starlink...“
Starlink poskytuje širokopásmový přístup k internetu ve 40 zemích, přičemž místo optických kabelů využívá tisíce satelitů na oběžné dráze Země. Na rozdíl od optického připojení přenosný terminál komunikuje s (zatím) 3000 družicemi ve vesmíru. Družice pak komunikují s pozemními stanicemi pro přípojní na internet.
Zpravodajské stránky Middle East Eye upozornily, že satelitní připojení k síti předloni vyuvdžívalo 43 milionů lidí. Z nich necelé jedno procento, asi 400 000 osob, patřilo k předplatitelům Starlinku. Nyní má Starlink předplaceno přes 700 000 osob, z toho 75 000 v Evropě. Satelitní internet je často charakterizován jako drahý, pomalý a nespolehlivý, Elon Musk ho ale vychvaluje jako způsob, kterým lidé žijící v autoritářských režimech mohou uniknout cenzuře a organizovat opozici.
Simon Angus, ředitel Monash IP Observatory zabývající se kvalitou internetového připojení, uvedl pro Middle East Eye tři nutné podmínky pro připojení ke Starlinku. První z nich je přijímací terminál, k němuž uživatel na místě připojí svůj počítač nebo router vysílající do svého okolí Wi-Fi signál. Tyto přijímače lze podle Anguse rychle dodat, což se prokázalo po ruské invazi na Ukrajinu a s ní souvisejícími problémy s internetovým připojením. Kyjevská vláda se obrátila na Muska s žádostí o pomoc a společnost SpaceX jí náležitě vyhověla dodávkou terminálů Starlink přes Polsko.
Druhou věc, jež je nutná k fungování Starlink v Íránu, představuje přístup terminálu k síťovým satelitům na oběžné dráze. To není pro Muska obtížné zorganizovat, jelikož se jedná jen o přeobsazení stávajících satelitů k zajištění dostatečně blízkého kontaktu. Třetí podmínkou jsou stálé pozemní stanice s přístupem k pozemní infrastruktuře. Ačkoli modernizované satelity Starlinku stanice díky laserovému komunikačnímu systému potřebovat nebudou, dnešní systém je k obsluze území velikosti Íránu stále vyžaduje.
Pozemní stanice vybudované v sousedních zemích mohou zajistit určitou úroveň připojení, i když se sníženou rychlostí. K tomu došlo například na Ukrajině, jejíž satelitní přístup k internetu fungoval přes stanice v sousedním Polsku, Litvě a Turecku. Írán je však velmi vzdálen od všech známých pozemních stanic Starlinku a bez nich bude na jeho území k dispozici jen omezené připojení. Pouze velmi obtížně si lze představit jednání Muska s vládou Talibánu v Afghánistánu o vybudování a využívání pozemních stanic pro potřeby Íránců.
Související články
Americké letectvo otestuje satelitní konstelaci Starlink od SpaceX
Americké letectvo 8. dubna provede velké cvičení s cílem otestovat budovaný systém řízení boje ABMS ...
-
11.03.2020
-
7 komentářů
-
Jan Grohmann
Pentagon chce vlastní infračervený Starlink
Americká vojenská Agentura pro rozvoj vesmíru SDA (Space Development Agency) udělila firmám L3Harris ...
-
07.10.2020
-
24 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Starlink War: Satelity Elona Muska navádějí ukrajinské dělostřelectvo
Satelitní síť Starlink společnosti SpaceX tvoří páteř velení a řízení ukrajinských ozbrojených sil. ...
-
11.05.2022
-
16 komentářů
-
Jan Grohmann
Americké letectvo kupuje službu Starlink
Americké letectvo (USAF) začne od příštího roku oficiálně využívat satelitní konstelaci Starlink od ...
-
11.08.2022
-
16 komentářů
-
Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.