Íránská opozice potřebuje americký Starlink

Íránská opozice potřebuje americký Starlink
Starlink umožňuje neomezené šíření informací na jakékoliv místo na planetě Zemi / depositphotos.com (Zvětšit)

Teheránská vláda po smrti dvaadvacetileté Mahsy Aminiové omezila v reakci na protesty přístup k internetu. Bílý dům se toho chytil a vzápětí povolil vývoz výrobků na podporu svobody internetu a volného toku informací do Íránu. Elon Musk, který svými prohlášeními dokáže ovládnout titulní stránky novin po celém světě, na Twitteru rychle odpověděl: „Aktivuji Starlink...“

Starlink poskytuje širokopásmový přístup k internetu ve 40 zemích, přičemž místo optických kabelů využívá tisíce satelitů na oběžné dráze Země. Na rozdíl od optického připojení přenosný terminál komunikuje s (zatím) 3000 družicemi ve vesmíru. Družice pak komunikují s pozemními stanicemi pro přípojní na internet.

Zpravodajské stránky Middle East Eye upozornily, že satelitní připojení k síti předloni vyuvdžívalo 43 milionů lidí. Z nich necelé jedno procento, asi 400 000 osob, patřilo k předplatitelům Starlinku. Nyní má Starlink předplaceno přes 700 000 osob, z toho 75 000 v Evropě. Satelitní internet je často charakterizován jako drahý, pomalý a nespolehlivý, Elon Musk ho ale vychvaluje jako způsob, kterým lidé žijící v autoritářských režimech mohou uniknout cenzuře a organizovat opozici.

Simon Angus, ředitel Monash IP Observatory zabývající se kvalitou internetového připojení, uvedl pro Middle East Eye tři nutné podmínky pro připojení ke Starlinku. První z nich je přijímací terminál, k němuž uživatel na místě připojí svůj počítač nebo router vysílající do svého okolí Wi-Fi signál. Tyto přijímače lze podle Anguse rychle dodat, což se prokázalo po ruské invazi na Ukrajinu a s ní souvisejícími problémy s internetovým připojením. Kyjevská vláda se obrátila na Muska s žádostí o pomoc a společnost SpaceX jí náležitě vyhověla dodávkou terminálů Starlink přes Polsko.

Druhou věc, jež je nutná k fungování Starlink v Íránu, představuje přístup terminálu k síťovým satelitům na oběžné dráze. To není pro Muska obtížné zorganizovat, jelikož se jedná jen o přeobsazení stávajících satelitů k zajištění dostatečně blízkého kontaktu. Třetí podmínkou jsou stálé pozemní stanice s přístupem k pozemní infrastruktuře. Ačkoli modernizované satelity Starlinku stanice díky laserovému komunikačnímu systému potřebovat nebudou, dnešní systém je k obsluze území velikosti Íránu stále vyžaduje.

Pozemní stanice vybudované v sousedních zemích mohou zajistit určitou úroveň připojení, i když se sníženou rychlostí. K tomu došlo například na Ukrajině, jejíž satelitní přístup k internetu fungoval přes stanice v sousedním Polsku, Litvě a Turecku. Írán je však velmi vzdálen od všech známých pozemních stanic Starlinku a bez nich bude na jeho území k dispozici jen omezené připojení. Pouze velmi obtížně si lze představit jednání Muska s vládou Talibánu v Afghánistánu o vybudování a využívání pozemních stanic pro potřeby Íránců.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Americké letectvo otestuje satelitní konstelaci Starlink od SpaceX

Americké letectvo 8. dubna provede velké cvičení s cílem otestovat budovaný systém řízení boje ABMS ...

Pentagon chce vlastní infračervený Starlink

Americká vojenská Agentura pro rozvoj vesmíru SDA (Space Development Agency) udělila firmám L3Harris ...

PREMIUM Starlink War: Satelity Elona Muska navádějí ukrajinské dělostřelectvo

Satelitní síť Starlink společnosti SpaceX tvoří páteř velení a řízení ukrajinských ozbrojených sil. ...

Americké letectvo kupuje službu Starlink

Americké letectvo (USAF) začne od příštího roku oficiálně využívat satelitní konstelaci Starlink od ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.