IRIS-T SLM a Arrow 3: Německo zvedá protiraketový deštník

IRIS-T SLM a Arrow 3: Německo zvedá protiraketový deštník
Odpal střely Arrow 3 na Aljašce / Missile Defense Agency (Zvětšit)

Rozpočtový výbor Bundestagu uvolnil finanční prostředky na nákup izraelsko-amerických systémů protiraketové obrany Arrow 3 a domácích systémů protivzdušné obrany (PVO) IRIS-T SLM (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled Surface Launched Medium Range).

IRIS-T SLM

V Německu vyžadují velké zbrojní akvizice posvěcení parlamentu – vojenské projekty s rozpočtem více než 25 milionů eur musí schválit rozpočtový výbor německého Bundestagu.

Německý parlament začátkem června 2022 schválil vytvoření speciálního fondu ve výši 100 miliard eur určený k modernizaci německých ozbrojených sil. Fond má být vyčerpán během pěti let – z fondu se bude financovat nákup kompletů IRIS-T SLM a Arrow 3. Navíc letošní německý rozpočet na obranu dosahuje rekordních 50,4 miliardy eur.

Rozpočtový výbor schválil nákup šesti baterií (resp. palebných jednotek) kompletů IRIS-T SLM. První baterie dorazí příští rok, další dvě v roce 2025. Akviziční částka dosahuje 950 milionů euro (22,6 miliardy Kč).

Přesné složení baterie není známo – základem je mobilní místo velení a řízení palby, radiolokátor TRML-4D a několik odpalovacích vozidel. Efektory jsou střely země-vzduch IRIS-T SL (Surface Launched). Dálkový dosah střel je až 40 kilometrů, výškový až 20 kilometrů. Odpalovací vozidla, místo velení a řízení palby a radiolokátor mohou být od sebe vzdálené kilometry či dokonce desítky kilometrů.

Komplet úspěšně prošel bojovým křtem na Ukrajině – jednou z hlavních výhod IRIS-T SLM, ale i dalších západních systémů PVO, se ukázala vysoká míra automatizace. Ta je při řešení komplikovaných (současný útok dronů, střel s plochou dráhou letu a balistických raket) a mnohačetných hrozeb zcela nezbytná.

IRIS-T SLM se používá zejména proti tzv. „aerodynamickým“ hrozbám, jako jsou drony, letadla, vrtulníky nebo řízené střely – právě střely s plochou dráhou letu jsou nyní považovány za hlavní leteckou hrozbu pro evropské členy NATO.


Odpalovací zařízení Arrow 3 (2017); větší foto / U.S. Embassy Tel Aviv

Arrow 3

Protiraketový deštník Arrow 3 je v Izraeli používán od roku 2017. Protivníkem Arrow jsou balistické rakety TBM (Theatre Ballistic Missile). Pod TBM spadají rakety s doletem 300 až 3500 kilometrů, tedy i rakety středního doletu MRBM (Medium-Range Ballistic Missile). Arrow také ničí bojové hlavice MIRV (Multiple Independently targetable Reentry Vehicle) raket mezikontinentálního doletu ICBM (InterContinental Ballistic Missile).

Arrow 3 ničí cíle přímým zásahem mimo atmosféru – v podstatě jde o zjednodušený americký protiraketový systém GBI (Ground Based Interceptor). Arrow, na rozdíl od GBI, zřejmě neumí rozlišovat klamné cíle u MIRV. Nemá potřebné radarové vybavení a vesmírné senzory.

Arrow 3 však lze nasadit proti ruským hypersonickým kluzákům Avangard vynášených raketami UR-100N nebo proti mobilním ICBM RS-24 Jars.

Střely Arrow 3 jsou vertikálně odpalované ze šestinásobného raketového bloku umístěném na přívěsu. Standardně se proti jednomu cíl vypouštějí dvě střely – teoreticky tedy může jedno odpalovací vozidlo zničit tři MIRV vynesené ruskou raketou Jars. Záleží ale na systému řízení palby a na řešené hrozbě – v případě nutnosti bude nutné „risknout“ jednu střelu proti jednomu cíli.

Loni na podzim ruský Interfax zveřejnil zprávu ruského ministra obrany Sergeje Šojgua, že „do bojové služby je vyčleněno 22 nosičů ICBM typu Avangard, Jars a Sarmat.“ Avšak Sarmat prozatím nefunguje. Rusko tedy nyní provozuje jeden pluk Avangardů (12 raket v šachtách) a deset deset ICBM Jars.


Odpal střely Arrow 3 (2015); větší foto / Missile Defense Agency

Kromě odpalovacích zařízení a prostředků velení a řízení, Německo koupí také výkonné radiolokátory EL/M-2080 Green Pine s přístrojovým dosahem až 900 kilometrů. Systém ale bude využívat informace z celé sítě evropských radarů – již dnes Arrow 3 přijímá data z radiolokátorů Patriot. Připojení německých radiolokátorů TRML-4D kompletů IRIS-T SLM je otázkou času.

Německo naprosto jistě bude chtít vytvořit celou síť provázaných senzorů a efektorů PVO, v duchu amerického IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). Berlín možná tento výkonný a přelomový americký systém velení a řízení PVO nakonec jednoduše koupí. Tedy pokud Berlín nezavede obdobné evropské řešení.

Celkové německé investice do tří baterií Arrow 3 dosáhnou čtyř miliard euro, tedy 95 miliard Kč. Zatím Bundestag na nákup vyčlenil 560 milionů eur. První německá baterie Arrow má být funkční v roce 2025.

Arrow 3 a IRIS-T SLM jsou součástí Německem vedené iniciativy ESSI (European Sky Shield Initiative). ESSI usiluje o společné „evropské“ řešení ve věci nákupu a provozování pozemních systémů PVO, včetně společné logistiky, údržby a oprav. První vlaštovkou je společný nákup systémů IRIS-T Estonskem a Lotyšskem.

Součástí ESSI je Česká republika a Slovensko – lze tak v budoucnu předpokládat umístění prvků (radiolokátory, odpalovací zařízení) Arrow 3 na území našich dvou států.

Zdroj: ESUT, 2

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izrael ve Spojených státech otestoval protiraketový systém Arrow 3

Izrael na aljašské střelnici Pacific Spaceport Complex-Alaska provedl zkoušky americko-izraelského ...

Ukrajina získá německé protiletadlové systémy IRIS-T SLM

Německá Diehl Defence dodá Ukrajině systém (baterii) protivzdušné obrany (PVO) IRIS-T SLM (Infra-Red ...

PREMIUM Američané souhlasí s dodávkou protiraketových systémů Arrow-3 do Evropy

Podle izraelských médií Washington souhlasí s prodejem výkonných izraelsko-amerických ...

PREMIUM Estonsko a Lotyšsko kupují německý systém protivzdušné obrany IRIS-T SLM

Estonsko a Lotyšsko s německou firmou Diehl Defence jednají ve věci nákupu německých systémů ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Thorn
    16:15 19.06.2023

    Jsem zvědav jak " velký" bude problem připojit naše radary ale především začlenit spyder

    Jsem zvědav jak " velký" bude problem připojit naše radary ale především začlenit spyder

    • Mejla
      20:56 19.06.2023

      Myslíte izraelské radary od Elty a izraelské Spydery k izraelskému Arrow 3? No asi to moc velký problém nebude. Určitě menší než připojit třeba NASAMS nebo IRIS-T. Ale nejsem ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslíte izraelské radary od Elty a izraelské Spydery k izraelskému Arrow 3? No asi to moc velký problém nebude. Určitě menší než připojit třeba NASAMS nebo IRIS-T. Ale nejsem odborník, třeba je všechno jinak.Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
    20:39 16.06.2023

    Součástí ESSI je Česká republika a Slovensko...

    Čo z toho vyplýva pre OSSR ? Máme sa orientovať na IRIS-T prednostne ?

    Součástí ESSI je Česká republika a Slovensko...

    Čo z toho vyplýva pre OSSR ? Máme sa orientovať na IRIS-T prednostne ?

    • Scotty
      22:37 16.06.2023

      Zatím přímo nic. Do budoucna podílení se na vytvoření společné protiraketové obrany založené na Arrow 3.

      Zatím přímo nic. Do budoucna podílení se na vytvoření společné protiraketové obrany založené na Arrow 3.

      • flanker.jirka
        09:08 17.06.2023

        Už aby nědko začal s plánováním struktury, lokalit, osob pro takový systém. Máte s bídou obsluhy pro Spyderů a RBS 70. Soudě podle toho co bylo možné potkat na Idetu od 25. pluku ...Zobrazit celý příspěvek

        Už aby nědko začal s plánováním struktury, lokalit, osob pro takový systém.
        Máte s bídou obsluhy pro Spyderů a RBS 70. Soudě podle toho co bylo možné potkat na Idetu od 25. pluku (včetně vyšších důstojníků) AČR nemá od doby zrušení PVOS odborníky na tuto oblast.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          09:17 17.06.2023

          V tomto státě je plánování a HRM sprosté slovo.

          V tomto státě je plánování a HRM sprosté slovo.

          • flanker.jirka
            11:35 17.06.2023

            Podle toho jaké ochvalné ódy pějí politici a jejich nosiči vody na MO a GŠ stěrače stítají a klakson troubí. Můžeme klidně spát.

            Podle toho jaké ochvalné ódy pějí politici a jejich nosiči vody na MO a GŠ stěrače stítají a klakson troubí. Můžeme klidně spát.

    • flanker.jirka
      09:30 17.06.2023

      pjaro77 Kupujete radary ELM 2084 MMR z Izraele. To je solidní základ pro systémy SPYDER všech verzí, David Sling nebo Barak 8 a Barak MX. Na tom se dá postavit SHORAD, MRAD a BMD ...Zobrazit celý příspěvek

      pjaro77
      Kupujete radary ELM 2084 MMR z Izraele. To je solidní základ pro systémy SPYDER všech verzí, David Sling nebo Barak 8 a Barak MX. Na tom se dá postavit SHORAD, MRAD a BMD proti střelám krátkého dosahu.Skrýt celý příspěvek

      • pjaro77
        20:06 17.06.2023

        Barak alebo David Sling by som tu rád videl.

        Barak alebo David Sling by som tu rád videl.

        • pole pole
          18:53 19.06.2023

          Protivzdušná obrana je jednou z kľúčových spôsobilostí pre zabezpečenie obrany SR. Uviedol minister obrany M. Sklenár Súčasťou prvej etapy je obstaranie mobilného ...Zobrazit celý příspěvek

          Protivzdušná obrana je jednou z kľúčových spôsobilostí pre zabezpečenie obrany SR. Uviedol minister obrany M. Sklenár
          Súčasťou prvej etapy je obstaranie mobilného protilietadlového raketového kompletu stredného dosahu s nosičom a 12 prenosných protilietadlových raketových kompletov spolu s logistickou podporou, nosičmi a ďalšími súčasťami v hodnote do 200 mil. eur. Realizácia je v súlade s Dlhodobým plánom rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035, pričom financovaná bude z plánovaného rozpočtu MO SR.
          https://www.mosr.sk/52981-sk/v... Skrýt celý příspěvek

  • lukus
    20:37 16.06.2023

    Nenajde se tu někdo, kdo je schopen srovnat technicky a cenově jednotlivé PVO: NASAMS vs IRIS vs SPYDER vs Patriot? atd

    Nenajde se tu někdo, kdo je schopen srovnat technicky a cenově jednotlivé PVO: NASAMS vs IRIS vs SPYDER vs Patriot? atd

    • MatejR
      22:33 16.06.2023

      Samotné porovnanie s Patriotom nedáva zmysel, sú to systémy rôznych kategórií a tvoria dolnú vrstvu integrovanej PVO. PATRIOT - stredný až dlhý dosah, proti aerodynamickým aj ...Zobrazit celý příspěvek

      Samotné porovnanie s Patriotom nedáva zmysel, sú to systémy rôznych kategórií a tvoria dolnú vrstvu integrovanej PVO.

      PATRIOT - stredný až dlhý dosah, proti aerodynamickým aj balistickým cieľom, najlepší systém na svete vo svojej kategórií, ak b sme hovorili o ABM tohoto typu bolo by to asi PAC-3MSE, SAMP-T, S-300V (S-300V nie je primárne určená na postreľovanie aerodynamických cieľov, takže tá ma tuto problém).

      IRIS-T SL - krátky a stredný dosah, primárne proti aerodynamickým cieľom, IR seeker (ale veľmi pokročilý, vykazuje vysokú úspešnosť na Ukajine)

      NASAMS - stredný dosah, primárne proti aerodynamickým cieľom E/O and IR seeker, možnosť integrácie s IBCS

      SPYDER - krátky až stredný dosah (minimálny dosah má byť vraj 20m!), primárne proti aerodynamickým cieľom s obmedzenou možnosťou postreľovania balistických cieľov, strela Python-5 E/O and IR seeker, strela Derby LR radar homing a hit to kill princíp ničenia cieľov, strela Python-5 sa všeobecne považuje za jednu z najlepších vo svojej kategórii vôbec.

      Záleží na požiadavkách, ktoré môžu byť ako technickej, tak politickej povahy.
      IMO Spyder dokáže pokryť celkom veľkú sadu cieľov a prípadná integrácia v rámci IBCS by nemal byť až taký problém (IBCS bolo kvôli integrácii sovietskych GBAD assets už nasadené na Ukrajine) a v určitom slova zmysle by sa dal považovať za "najlepší"/"najschopnejší", v úvodzovkách podotýkam, NASAMS má výhodu jednoduchej integrácie v rámci IBCS, bol už predstavený na mobilnej platforme, ale inak je to statický systém, čo môže byť problematické v prípade akvizícií, ale aj výhodou (zapojenie priemyslu?).
      IRIS-T SL je veľmi schopný systém, hoci disponuje len IR vyhľadávačom, hlavný dôvod je politický (ktorý je vždy súčasťou akvizícií a netvrdím, že je to nutne problém, je to politická/geopolitická voľba) - Sky Shield Initiative a spolupráca s Nemeckom.Skrýt celý příspěvek

      • Wirbelwind
        23:07 16.06.2023

        Este som zvedavy kedy a ci pride IRIS-T SLX - 80km dostrel (30 km vyskovy) s IR a RF navadzanim.

        A tiez nezabudat na "rodinu" CAMM, CAMM-ER (a eventualne CAMM-MR).R and RF

        Este som zvedavy kedy a ci pride IRIS-T SLX - 80km dostrel (30 km vyskovy) s IR a RF navadzanim.

        A tiez nezabudat na "rodinu" CAMM, CAMM-ER (a eventualne CAMM-MR).R and RF

      • flanker.jirka
        09:26 17.06.2023

        Napsat u NASAMS, že používá střely s E/O a IR navedení to chce hodně znalostí. NASAMS používá AIM 120 Amraam. (teprve nové verze budou snad moci využít AIM ...Zobrazit celý příspěvek

        Napsat u NASAMS, že používá střely s E/O a IR navedení to chce hodně znalostí. NASAMS používá AIM 120 Amraam. (teprve nové verze budou snad moci využít AIM 9X)
        https://www.thedrive.com/the-w...

        Pro srovnání s poslední verzí Patriotu by se více hodilo uvést S 300 PMU2 a S 400, než protiraketový speciál pozemního vojska S 300V.
        https://www.ausairpower.net/AP... Skrýt celý příspěvek

        • Profesor
          18:08 18.06.2023

          Trochu opatrně s AUSAIRPOWER.
          Vynikající stránky ve své době, ovšem už dlouho nejsou aktualizované.

          Trochu opatrně s AUSAIRPOWER.
          Vynikající stránky ve své době, ovšem už dlouho nejsou aktualizované.

          • flanker.jirka
            21:43 18.06.2023

            A o kolik se ta popisovaná technika změnila?

            A o kolik se ta popisovaná technika změnila?

          • Profesor
            22:41 18.06.2023

            Od roku 2014 se toho změnilo dost - o stávající technice víme více, nová technika přibyla.

            © 2004 - 2014 Carlo Kopp
            © 2004 - 2014 Peter Goon

            Od roku 2014 se toho změnilo dost - o stávající technice víme více, nová technika přibyla.

            © 2004 - 2014 Carlo Kopp
            © 2004 - 2014 Peter Goon

        • MatejR
          19:58 18.06.2023

          Fair enough. Písal som to z hlavy, bez kontroly a zamenil som to za uvažovanú AIM9X (na ktorú sa IMHO časom určite prejde a bude to v mnohých krajinách súčasťou akvizičných ...Zobrazit celý příspěvek

          Fair enough. Písal som to z hlavy, bez kontroly a zamenil som to za uvažovanú AIM9X (na ktorú sa IMHO časom určite prejde a bude to v mnohých krajinách súčasťou akvizičných požiadaviek - inak bude systém ťažko konkurencieschopný)
          Inak Patriot - ano, ale ja som tam špecificky spomenul "ak by sme hovorili len o ABM", pre ktorú je zo sovietskych typov jediný konkurencieschopný S-300V (well, S-500 a S-350 tiež, ale...), aj ten článok sa vzťahoval k missile defense, Inak pochopiteľne platí, čo ste napísali. Ten "problém" je, že Rusko de facto nemá podobný systém, ktorý by bol optimalizovaný na použitie proti aerodynamickým aj balistickým cieľom zároveň. (Teoreticky S-350 a strela 9M96, ale v podstate neexistuje v dostatočnom množstve)
          Inak ako bolo spomenuté ausairpower nie je veľmi aktuálny zdroj, hlavne čo sa týka missile defenseSkrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            21:44 18.06.2023

            S 500? To už někdo někdy viděl, krom ruských pravdomluvných zdrojů?

            S 500? To už někdo někdy viděl, krom ruských pravdomluvných zdrojů?

        • Poly
          13:38 19.06.2023

          Poslední generace Nasams nepoužívá AIM 120 AMRAAM, ale AMRAAM-ER. Sice název je podobný, ale rozdíl výkonu je zásadní.

          Poslední generace Nasams nepoužívá AIM 120 AMRAAM, ale AMRAAM-ER. Sice název je podobný, ale rozdíl výkonu je zásadní.

          • flanker.jirka
            19:00 19.06.2023

            Bohužel, i rozdíl v ceně je zásadní :-( nic to nemění na tom, že jde o ARH systém.

            Bohužel, i rozdíl v ceně je zásadní :-( nic to nemění na tom, že jde o ARH systém.

      • Tecka
        08:29 18.06.2023

        „ IBCS bolo kvôli integrácii sovietskych GBAD assets už nasadené na Ukrajine” włóżmy to między bajki

        „ IBCS bolo kvôli integrácii sovietskych GBAD assets už nasadené na Ukrajine” włóżmy to między bajki

        • MatejR
          20:11 18.06.2023

          IBCS EOC už je na Ukrajine, finacované z rozpočtu cez Kongres, je to samozrejme niečo, čím sa zase toľko nechválime, ale je to súčasťou verejne dostupných informácií. IMHO, na ...Zobrazit celý příspěvek

          IBCS EOC už je na Ukrajine, finacované z rozpočtu cez Kongres, je to samozrejme niečo, čím sa zase toľko nechválime, ale je to súčasťou verejne dostupných informácií. IMHO, na základe toho, čo o tom viem je, že celá AD/ABM bublina Kyjeva je do veľkej miery podriadená kooperácii s nasadeným leteckým prieskumom, v tomto zmysle je treba chápať aj zachytenia striel 9-S-7760 Kinzhal a západnej analtike je do veľkej miery podriadená aj samotná prioritizácia cieľov, je to dosť dôležité pre naše budúce inštitucionálne učenie sa. A rozhodne sa nejedná o to, že by mala Ukrajina IBCS nejako pevne v rukách. Takto nejako asi
          https://comptroller.defense.go... Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            21:46 18.06.2023

            Co je nasazené na Ukrajině jako letecký průzkum?

            Co je nasazené na Ukrajině jako letecký průzkum?

  • MatejR
    16:44 16.06.2023

    Arrow-3 skutočne nie je "zjednodušený GBI" napriek tomu, že koncepčne používa podobný exoatmosférický spôsob ničenia cieľov. Je SM-3 tiež "zjednodušený GBI"? Nie, inak ak by sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Arrow-3 skutočne nie je "zjednodušený GBI" napriek tomu, že koncepčne používa podobný exoatmosférický spôsob ničenia cieľov. Je SM-3 tiež "zjednodušený GBI"? Nie, inak ak by sa táto strela dala k niečomu prirovnať tak práve k SM-3.
    Veľmi zjednodušene (pretože je to dosť komplikovaná záležitosť) - GBI je navrhnutý k (teritoriálnej) obrane proti jadrovým protivníkom s obmedzenými schopnosťami ako je napr. Severná Kórea a k ochrane NC3 capabilities a tomu je podriadený aj dizajn GBI.

    Inak k časti o Avangarde a Yars. Avangard je najviac zraniteľný vo fáze terminálneho zostupu, kedy dochádza k značnému poklesu rýchlosti (je to funkcia všetkých HGV), preto je teoreticky možné využiť Arrow k zachyteniu, ale týka sa to hlavne spodných častí trajektórie. Inak Yars-M má mať paralelne nasaditeľné MiRV s koncovým stupňom ("БИР"), systém bol prvýkrát experimentálne testovaný v roku 2018 myslím. "survivability" môže byť dokonca vyššia než v prípade HGVs (a čo sa týky HGVs nie je to len Avangard, Rusko vyvíja HGVs aj pre ľahké ICBM (Yars-M zrejme) pod názvom "Anchar-RV" a tiež Gradient, o ktorom toho nie je veľa známeho, ale vštky vychádzajú z výskumov telies pohybujúcich sa v hypersonickom toku z konca osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, práce na Avangarde preukázateľne začali niekedy medzi rokmi 83-85 ). Účinosť ABM ako je Arrow proti BIR je niečo, čo je ťažko teoreticky odhadnúť (hoci nejaké práce sa na tomto poli udiali, myslím, že Dmitry Stephanovich sa tomu okrajovo venoval).
    V každom prípade je tento problém o dosť komplikovanejší a povedať, že Arraw je možné nasadiť proti Avangardu, alebo návratovým stupňom ľahkých ICBMs rodiny Yars (sú známe minimálne tri možné) je korektne povedané dosť špekulatívne (pozrite si v tejto súvislosti akú úspešnosť má Aegis).Skrýt celý příspěvek

    • Tecka
      08:58 18.06.2023

      „Arrow-3 skutočne nie je "zjednodušený GBI" napriek tomu, že koncepčne používa podobný exoatmosférický spôsob ničenia cieľov.” ?

      „Arrow-3 skutočne nie je "zjednodušený GBI" napriek tomu, že koncepčne používa podobný exoatmosférický spôsob ničenia cieľov.” ?

      • MatejR
        20:20 18.06.2023

        Existujú obrovské rozdiely vo výpočetnej a dynamickej (raketovej) technológií pre ICBM, MRBM, HGV a SRBM. Zjednodušene - pravdepodobnosť zachytenia ICBM za testovacích podmienok ...Zobrazit celý příspěvek

        Existujú obrovské rozdiely vo výpočetnej a dynamickej (raketovej) technológií pre ICBM, MRBM, HGV a SRBM. Zjednodušene - pravdepodobnosť zachytenia ICBM za testovacích podmienok bola 99% pri použití troch striel GBI. Za normálnych podmienok sa pri všesmerovom útoku odhaduje na 50-75%. Čo sú čísla dramaticky odlišné pre MRBM a nehovoriac o SRBM (kde tá úspešnosť môže byť mimoriadne vysoká, viď UA). Obmedzené vstupnou rýchlosťou, využitím návnad, vzdialenosťou od cieľa atď. Sú to proste systémy uplne inej kategórie, a inak koncipované, ale áno, oboje zachytávajú strelu za Karmanovou hranicou, hoci to je tak všetko, čo majú spoločné. To porovnanie proste absolútne neobstojí. Dáva zmysel porovnať Arrow s Aegis, Pirithvi ABM, THAAD, S-500, ale určite nie s GBI.Skrýt celý příspěvek

  • Desertfremen
    15:19 16.06.2023

    Myslím že ak do siete Rádilokátorov TRML-4D a EL/M-2080 Green Pine pripoja aj pasívne rádiolokátory VĚRA-NG tak to bude aj pre piatu generáciu (STEALTH) nepreniknuteľná PVO. O ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím že ak do siete Rádilokátorov TRML-4D a EL/M-2080 Green Pine pripoja aj pasívne rádiolokátory VĚRA-NG tak to bude aj pre piatu generáciu (STEALTH) nepreniknuteľná PVO.

    O tom sa málo hovorí ale systémy VĚRA-NG predstavujú pre 5.gen "problém". Dokážu ich totiž lokalizovať a odhaliť, a napriek tomu sami nie sú zraniteľné protiradarovými raketami HARM pretože sú pasívne, nič nevysielajú, a teda ich "nie je vidieť" .Skrýt celý příspěvek

    • Martinos
      16:03 16.06.2023

      Ako pasívny radar odhalí 5. generáciu?

      Ako pasívny radar odhalí 5. generáciu?

      • Poly
        16:11 16.06.2023

        Právě že pasivní radar k tomu má dost dobré předpoklady. Problém je, že z principu funkce je relativně nepřesná a nedokáže letoun zaměřit. Nicméně nějaký AESA radar blízké PVO ...Zobrazit celý příspěvek

        Právě že pasivní radar k tomu má dost dobré předpoklady. Problém je, že z principu funkce je relativně nepřesná a nedokáže letoun zaměřit. Nicméně nějaký AESA radar blízké PVO dostane info, že se něco blíží a kde to přibližně je.Skrýt celý příspěvek

      • Profesor
        18:35 18.06.2023

        Při popisu funkce pasivních sledovacích systémů (PSS) se někdy zapomíná, že mohou vyhodnocovat cílem odražené nebo narušené ELMG vlnění, které je emitováno z jiného místa, než je ...Zobrazit celý příspěvek

        Při popisu funkce pasivních sledovacích systémů (PSS) se někdy zapomíná, že mohou vyhodnocovat cílem odražené nebo narušené ELMG vlnění, které je emitováno z jiného místa, než je samotný cíl i vlastní PSS.

        Pasivní sledovací systémy (ČR: Věra-NG, zahorizontální PLESS; UKR: Kolčuga-M; RF: Vega, Valerija, Avtobaza-M; ČLR: YLC-20).

        Máme být na co hrdí, ty české systémy jsou opravdu špičkové. Jen by jejich další vývoj neměl ustrnout.

        Počteníčko:
        https://www.researchgate.net/p... Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      16:07 16.06.2023

      Je to zajímavý doplněk, ale žádný game changer. Kdyby tomu tak bylo, tak to vyrábí každý a naši VERU by jsme exportovali ve velkém. Ona je to malá krabička, která má maximální ...Zobrazit celý příspěvek

      Je to zajímavý doplněk, ale žádný game changer. Kdyby tomu tak bylo, tak to vyrábí každý a naši VERU by jsme exportovali ve velkém. Ona je to malá krabička, která má maximální dosah hodně teoretický. Signál nemůže být úplně slabý, jinak skončí v šumu pozadí. Uváděné záření např od turbíny motoru je velmi slabé.

      Pro zajímavost, UA například dodala podobný radar Íránu v roce 2007.

      https://web.archive.org/web/20... Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        19:45 16.06.2023

        Kolchugu nelze srovnávat s Verou NG. Principiálně funguje jinak a je efektivní na vyhledávání pouze statických cílů, nikoliv letících.

        Kolchugu nelze srovnávat s Verou NG. Principiálně funguje jinak a je efektivní na vyhledávání pouze statických cílů, nikoliv letících.

        • Profesor
          22:36 18.06.2023

          Ona je také Kolčuga-M s lepšími parametry.

          Ona je také Kolčuga-M s lepšími parametry.

          • flanker.jirka
            19:05 19.06.2023

            Jde o princip. Směroměrný systém jako je Kolchuga, SDD, nebo Pless jsou schopny efektivně vyhledávat pozemní statické zdroje vysílání. Nikoliv letadla. Potřebujete minimálně dva ...Zobrazit celý příspěvek

            Jde o princip. Směroměrný systém jako je Kolchuga, SDD, nebo Pless jsou schopny efektivně vyhledávat pozemní statické zdroje vysílání. Nikoliv letadla.
            Potřebujete minimálně dva systémy pro provádění triangulace a antény musí být natočeny správným směrem, aby došlo k detekci.
            Oproti tomu Vera NG s TDOA má více antén s širokými svazky v azimutu a díky synchronizaci třech až čtyřech stanovišt kontinuálně sleduje široký prostor.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
    14:52 16.06.2023

    Shodou náhod jsem včera koukal na novinky od Rafale:

    https://youtu.be/sg1AruGS-40...

    Shodou náhod jsem včera koukal na novinky od Rafale:

    https://youtu.be/sg1AruGS-40...

    • flanker.jirka
      19:53 16.06.2023

      Dobrej večerníček :-)

      Dobrej večerníček :-)

Načítám diskuzi...