Iron Dome: Izraelské vojenské schopnosti obdivuje celý svět

Iron Dome: Izraelské vojenské schopnosti obdivuje celý svět
Koláž operace Guardian of the Walls z oficiálních stránek izraelské armády / Israel Defense Forces (Zvětšit)

V posledních třech dnech palestinští teroristé proti izraelským civilistům odpálili přes 1500 raket. Většinu těch, které mířily do populačních center, sestřelil izraelský protiraketový systém Iron Dome.

Palestinský teror selhává

Včera večer oficiální twitterový účet izraelských obranných sil IDF (Israel Defense Forces) uvedl, že za posledních 48 hodin palestinští teroristé odpálili proti izraelským civilistům 1050 raket. V jednu hodinu středoevropského času pak IDF na Twitteru oznámily odpálení více než 1500 raket z pásma Gazy.

Palestinské raketové útoky zabily v Izraeli šest lidí, včetně jednoho dítěte a jedné indické občanky. Přes 200 lidí bylo zraněno. Kromě toho padl jeden izraelský voják, kterého smrtelně zranila protitanková řízená střela vypálená z pásma Gazy.

Jde o největší raketový útok z pásma Gazy od roku 2014. Tehdy Palestinci během šestí týdnů proti izraelským civilistům odpálili více než 4500 raket.

Palestinci proti Izraeli používají celou plejádu raket, od nejlevnějších řady Kassam vlastní výroby, přes dovezené rakety sovětského systému Grad, až po větší vlastní výroby M75 (dolet 75 km), J80 (80 km), J90 (90 km) až po největší A120 s doletem 120 km. Podle Hamásu byla také poprvé použita raketa „SH85“ pojmenovaná po palestinském vrahovi Mohammed Shamalahovi, kterého Izraelci zabili v roce 2014.

Rodina domácích a dovezených raket Hamásu

Ve všech případech jde o jednoduché neřízené rakety odpalované z primitivních odpalovačů – v podstatě jsou to jen kovové trubky, nosníky či profily. Smyslem útoků totiž není zasáhnout konkrétní místo nebo objekt, ale pomocí masivního úderu vyvolat strach, teror. Palestinské cíle jsou tedy především psychologické, nikoliv vojenské. Politickým cílem útoků Hamásu je udržet se u moci, naverbovat další členy do svých řad, získat ústupky od Izraelců a případně finanční podporu z muslimského světa – k tomu je třeba zabít, co nejvíc Izraelců a napáchat maximální škody.

Vzhledem k rozsahu útoku jsou ale škody v Izraeli relativně nízké. IDF totiž v rámci operace Guardian of the Walls většinu palestinských raket, které míří do populačních center, sestřelily pomocí protiraketového komplexu Iron Dome. Podle izraelských oficiálních zdrojů je úspěšnost zachycení 85 až 90 %. Pochopitelně řada raket zasáhla izraelská města. Ale je zcela iluzorní si myslet, že lze vytvořit 100% protiraketový štít. Nezbytnou součástí ochrany před raketovými útoky je také robustní zápolí schopné „absorbovat“ bolestivé zásahy.


Řada velitelů Hamásu již za útoky zaplatila životem; větší foto / Israel Defense Forces

Válka je nástroj politiky

Fascinující záběry hbitých raket Tamir systému Iron Dome, které v rychlém sledu křižují noční oblohu, obletěly celý svět. Palestinské raketové útoky tak nechtěně zajišťují celosvětovou reklamu izraelských vojenských schopností a zřejmě tak nepřímo pomohou napumpovat do izraelského vojensko-průmyslového komplexu miliardy dolarů.

Izrael tak názorně ukazuje, jak zavedení špičkového zbraňového systému může zcela změnit poměr sil nejen v čistě vojenské oblasti. Nejen, že Palestinci nedosahují požadovaného psychologického efektu, ale umožňují Izraeli demonstrovat svou vojenskou, technologickou, civilizační a organizační nadřazenost. To zásadně posílí mezinárodní pozici Izraele, ať už v politice, diplomacii nebo ekonomice.

Na Iron Dome, nebo jiný špičkový strategický zbraňový systém, nelze jednoduše pohlížet jako na vojenský, ale jako na navýsost politický nástroj – Iron Dome je toho zářným příkladem. 


Iron Dome tvoří spodní vrstvu izraelské protivzdušné obrany

Ostatně právě možnost nákupu systémů Iron Dome byla jedním z hlavních důvodů navázaní diplomatických vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty (SAE). Bez navázaní diplomatických vztahů nemohl Izrael Iron Dome do SAE prodat – a můžeme se vsadit, že současná ukázka schopností Iron Dome pomůže diplomatické, ekonomické a vojenské vztahy mezi Izraelem a SAE (tedy nejen SAE) ještě více prohloubit. Iron Dome tak může brzy chránit Dubaj před íránskou raketovou hrozbou.

Pochopitelně Izrael se nespoléhá, jak jsme uvedli výše, nejen na Iron Dome, ale zvládá také rychlou detekci střel, varování obyvatelstva pomocí sirén a má připravené jednotky civilní ochrany schopné rychle řešit následky zásahů raket. Stejně tak je Izrael úspěšný v propagandistické rovině a daří se mu vystupovat jako „ti hodní“ ve všech hlavních světových médiích.

Stejně tak každý Izraelec ví, jak se při raketovém útoku chovat a kde se nalézá nejbližší kryt. Moderní výškové izraelské domy mají například speciální dobře chráněnou místnost, kde se obyvatelé před útoky uchylují.


Iron Dome chrání mimo jiné izraelská města Tel Aviv a Aškelon

Iron Dome

Iron Dome patří do kategorie zbraní označované jako proti– raketový, dělostřelecký a minometný systém C-RAM (Counter-Rocket, Artillery and Mortar). Každá baterie Iron Dome se skládá z velitelského stanoviště, radiolokační stanice ELTA ELM-2084 MMR (kterou zakoupila Česká republika, Maďarsko a Slovensko) a ze tří až čtyř odpalovačů – každý s 20 střelami Tamir. Protiraketový komplex, což je obecně známo, se aktivuje jen a pouze tehdy, pokud vyhodnotí, že rakety míří do populačních center – v opačném případě Iron Dome raketu ignoruje.

Tamir ničí RAM munici, ale i vrtulníky, letadla, drony a střely s plochou dráhou letu na vzdálenost až 17 kilometrů (neoficiální odhad; dolet střely Tamir). Existuje i námořní varianta. Od loňského roku je nová izraelská korveta Sa'ar 6 vybavena systémem C-Dome, námořní variantou Iron Dome. Korveta s C-Dome ochrání zejména izraelské plynové pole Leviatan.

Také Spojené státy nakoupily dvě baterie Iron Dome. Izraelské baterie akutně posílí ochranu amerických pozemních sil před útoky řízených střel a dronů. Současně pomohou definovat finální podobu amerického systému protivzdušné obrany, který vzniká v rámci programu IFPC Inc 2-I (Indirect Fire Protection Capability Increment 2 – Intercept). Ve hře je několik možností, včetně nákupu dalších baterií Iron Dome nebo využití klíčových izraelských technologií. Zásadní bude především napojení Iron Dome (nebo odvozeného systému) do amerického velitelského systému protivzdušné obrany IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System).

Američané mohou využít zejména tři metry dlouhou a 90 kilogramů vážicí střelu Tamir. Střela díky kolmému startu poskytuje 360° pokrytí a při letu dosahuje dvojnásobné rychlosti zvuku. Bojová hlavice střely váží 10 kilogramů.


Iron Dome

O systému navedení střel Tamie se ale oficiálně nic neví. V počáteční a střední fázi letu jistě střelu přes datalink (což ostatně dokazuje zběsilé manévrování střely) řídí pozemní radiolokátor.

Výrobce Iron Dome, firma Rafael, o navádění na svých stránkách nepíše vůbec nic. Americká společnost Raytheon, která se na výrobě střel podílí, uvádí elektro-optické navádění střely (zdroj; „Tamir missiles feature electro-optical sensors...“), i když je možné, že Raytehon mluví pouze o laserovém přibližovacím zapalovači.

Podle některých neoficiálních zdrojů má střela palubní radiolokátor, což ostatně naznačuje černý přední překryt střely. Také podle docenta Ivana Hamtila, externího učitele na katedře protivzdušné obrany Univerzity obrany v Brně, má střela Tamir kombinovaný radiolokační systém navedení:
„V první fázi letu, kdy vzdálenost rakety od cíle je ještě dosti značná (cca 2 km a více), je použit povelový systém dálkového navedení s rádiovým přenosem řídicích povelů (datalink), pravděpodobně s naváděním rakety do tzv. nádběhového bodu střetnutí. Po dostatečném přiblížení rakety k cíli je aktivován radiolokační systém samonavedení a je použita zřejmě specifická modifikace metody proporcionálního navedení (navedení do okamžitého bodu střetnutí). Kombinované navedení je použito proto, že radar na palubě rakety nemá vzhledem k omezeným zdrojům, výkonu a rozměrům antény potřebný dosah. K iniciaci bojové nálože je použit bezkontaktní laserový iniciátor (zapalovač). Z trajektorie řízené rakety je možné usuzovat právě na použitou metodu proporcionální navedení.“

Hlavní výhodou Tamiru je realtivně nízká cena, která podle různých neoficiálních údajů je 50 000 až 100 000 dolarů. Právě nízká cena střely a zřejmá možnost tyto střely vyrábět ve velkých sériích, je jedna z hlavních strategických výhod Iron Dome. Pro srovnání, výkonný americký interceptor Patriot PAC-3 MSE stojí několik milionů dolarů.


​Iron Dome

Palestinské rakety stojí výrazně méně – nejlevnější střely Kassam mají stát stovky dolarů. Ostatně vyrábějí se ve velmi primitivních podmínkách v malých garážových dílnách posetých po celém pásmu Gazy. Stejně tak odpalovače vyrábějí běžní svářeči. Na první pohled tedy ekonomicky vyhrávají Palestinci.

Podívejme se ale na „big picture“. V první řadě, každá sestřelená palestinská raketa nemůže udělat škodu na zemi.

Především však politickými vítězi posledních dní jsou jednoznačně Izraelci. Iron Dome opět spektakulárně předvádí vyspělost izraelského státu (v nejširším slova smyslu) a izraelských vojenských technologií. Iron Dome před očima celého světa chrání izraelská města – taková strategická schopnost má na světovém zbrojním trhu hodnotu mnoha miliard dolarů.

Současně Iron Dome pomůže Izraeli v navazování diplomatických a ekonomických vztahů. I Čína jistě bude pozitivně přesvědčovat Izrael, aby Iron Dome nedodal například na Tchaj-Wan. Iron Dome jednoduše poskytuje izraelským politikům, diplomatům i průmyslníkům jedinečný vyjednávací nástroj.

V každém případě, i přes tragičnost posledních dní, z toho plynou pro Izrael potenciálně obří ekonomické a diplomatické výhody, které v delším časovém období pomohou dále upevnit bezpečnost Izraele. Co více, z politického hlediska nasazení Iron Dome vytváří pro Palestince před celým světem velmi negativní narativ: „Zaostalí palestinští teroristé střílejí primitivní rakety a Izraelci je svými supermoderními zbraněmi nad svými krásnými městy ničí.“ 

EDIT: Upravený dolet střely Tamir podle kvalifikovaného neoficiálního odhadu. 

Zdroj: IDF, Twitter

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR získá izraelské radiolokátory EL/M-2084

Tendr na nákup mobilních radiolokátorů středního dosahu MADR (Mobile Air Defence Radar) zná vítěze. ...

Izraelský protiraketový systém Iron Dome pro americkou armádu

Americká armáda (US Army) nakoupí dvě baterie izraelského protiraketového systému krátkého dosahu ...

Armáda ČR získá izraelské protivzdušné systémy SPYDER

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) zahajuje jednání s izraelskou stranou ohledně dodávek raketových ...

Maďarsko nakoupilo izraelské radiolokátory ELM-2084

Maďarské ozbrojené síly pro potřeby protivzdušné obrany (PVO) a dělostřelectva získají izraelské ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • pjaro77
  10:53 18.05.2021

  Keď sa spätne pozerám na videá, ako Irak kedysi strieľal naslepo guľometmi proti americkým bombardérom v roku 1990 napadlo ma, či sa s Irone Dome, prípadne v budúcnosti ...Zobrazit celý příspěvek

  Keď sa spätne pozerám na videá, ako Irak kedysi strieľal naslepo guľometmi proti americkým bombardérom v roku 1990 napadlo ma, či sa s Irone Dome, prípadne v budúcnosti vylepšeným
  dá ubrániť sústrednému bombardovaniu - likvidovať padajúce bomby a rakety.
  Aj keby PVO nedokázalo sfúknuť z oblohy stealth lietadlá, už len to, že lividujú drahú muníciu by spôsobovalo útočníkom nepríjemnosti.
  Len by to chcelo rakety Tamir zlacniť prípadne doplniť menšími, nie je potrebné aby mali všetky dolet 25km. A tiež doplniť laserom.

  Samozrejme proti balistickým raketám a hypersonickým strelám sa s Irone Dome štát neubráni, tam sú potrebné iné protistrely.Skrýt celý příspěvek

 • J.Kolousek@post.cz
  19:47 16.05.2021

  Jak by to asi vypadalo, kdyby Gruzie střílela rakety na Rusko nebo Kuba na USA? Asi by přišel konec těch zemí ještě rychleji než kdysi zažila Lybie. Jen na Izrael se furt plive. ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak by to asi vypadalo, kdyby Gruzie střílela rakety na Rusko nebo Kuba na USA? Asi by přišel konec těch zemí ještě rychleji než kdysi zažila Lybie. Jen na Izrael se furt plive. Mimochodem, na fotkách je dobře vidět, že oni opravdu pálí přímo z města a obyvatele mají jako svou ochranu.
  Je dobré upozornit, že Jeruzalém je především město Židů. Již v roce 950 před n.l. zde král Šalomoun vystavěl tzv. 1. Chrám (a probíhaly zde důležité židovské dějiny). Arabové do něj přišli až roku 628 n.l., takže skoro 1600 let poté. Pro křesťany je nejposvátnější Chrám Božího hrobu, údajné místo ukřižování Ježíše Krista a hrob, z něhož byl vzkříšen. Muslimové mají dokonce dvě hlavní svatá města, tedy Mekku a Medinu. Teprve po roce 1967 povýšili propagandisté jeruzalémskou mešitu Al-Aksá skoro na střed islámského světa a neustále straší jejím zničením ze strany "sionistů".Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:10 15.05.2021

  Dovolil som si skopírovať jeden príspevok z portálu postoj.sk kde autor stručne popisuje hlbšie príčiny konfliktu, ku ktorým sa verejnosť veľmi nedostane, resp. ju to ani nezaujíma ...Zobrazit celý příspěvek

  Dovolil som si skopírovať jeden príspevok z portálu postoj.sk kde autor stručne popisuje hlbšie príčiny konfliktu, ku ktorým sa verejnosť veľmi nedostane, resp. ju to ani nezaujíma ...

  Marcel • pred 3 dňami
  Veľmi sploštená je zatiaľ táto debata na Postoji. Izrael systematicky diskriminuje arabské obyvateľstvo a s pomocou polície aplikuje dvojaký meter. Cteným diskutérom nepochybne neušlo, že pred pár týždňami došlo k tragickej tlačenici na kultovom mieste ortodoxných židov (lebo ich tam bolo hlava na hlave takmer sto tisíc), a tuto ľaľa, zrazu, údajne kvôli korónavírusu, sa arabskí Izraelci nemôžu schádzať na nejakých schodoch kde sa ledva vojde tisícka-dve ľudí. Hádam im to nechcete veriť. Takýchto dvojakých metrov je veľmi veľa. Židovskí utečenci z vojny za nezávislosť môžu nárok na svoj ukradnutý majetok predať, dediť, hájiť pred súdom, ale arabským utečencom majetok už dávno skonfiškoval štát, celkom v súlade zo zákonom, veď zákony vydáva predsa tiež štát. Židovské osady a mestá môžu stavať na preľudnených územiach či poľnohospodárskej pôde, nejaká výnimka zo stavebných predpisov sa predsa vždy dá dohodnúť, ale arabské mestá sa nemajú kam rozrastať, lebo treba chrániť zeleň. Je krátkozraké vyjadrovať sa len k občasnej eskalácii násilia a nevidieť dlhodobú systematickú diskrimináciu a je naivné myslieť si, že tá systematická diskriminácia sa jednoducho vyrieši tak, že utláčaní si ju pokojne nechajú páčiť.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:42 15.05.2021

   O akých schodoch to píše? Lebo na Chrámovej hore pri Al-Aksá (mimochodom gotickej bazilike...) sa vojde určite viac ako 1000 - 2000.... Naopak, pri múre nárekov sa určite nevojde ...Zobrazit celý příspěvek

   O akých schodoch to píše? Lebo na Chrámovej hore pri Al-Aksá (mimochodom gotickej bazilike...) sa vojde určite viac ako 1000 - 2000.... Naopak, pri múre nárekov sa určite nevojde ani tých 100 000 ľudí.... Miesto je dokonca rozdelené na dve polovice - jedna je pre mužov a druhá pre ženy.... Ten Marcel na tom mieste evidentne nebol..... .... ale ja áno....Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    22:20 16.05.2021

    A za toto kto zas môže ?: https://svet.sme.sk/c/22661002... Nie je to zas tá istá príčina ? .... ...Zobrazit celý příspěvek

    A za toto kto zas môže ?:

    https://svet.sme.sk/c/22661002...

    Nie je to zas tá istá príčina ? .... ignorovanie zdravého rozumu zo strany ortodoxných, ktoré zas polícia odignorovala ....

    Je evidentné, že zadubenosť ortodoxných je pre bezpečnosť väčší problém ako celý Hamas. Hamas Izrael vie poriešiť (alebo aspoň sa snaží) .. ale na "svätých" sa neodváži ....

    PS či už to bolo "skoro 100 tis." .. alebo iné číslo je nepodstatné .. ... ignorovanie vlastných predpisov v Izraeli zabíja ..... a štát radšej bude bombardovať celú Gazu ako by robil poriadky s vlastným "svätým bordelom" doma ....Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     23:08 16.05.2021

     "...sa arabskí Izraelci nemôžu schádzať na nejakých schodoch kde sa ledva vojde tisícka-dve ľudí." Stále sme sa nedozvedeli, o akých schodoch je reč..... Izraelci sú zaočkovaní, ...Zobrazit celý příspěvek

     "...sa arabskí Izraelci nemôžu schádzať na nejakých schodoch kde sa ledva vojde tisícka-dve ľudí."

     Stále sme sa nedozvedeli, o akých schodoch je reč.....

     Izraelci sú zaočkovaní, ale boli zaočkovaní Arabi? Odkedy má polícia za úlohu kontrolovať bezpečnosť práce na stavenisku?

     V Gaze sú ničené miesta teroristov, ktorí si svoje stanovištia budujú pri civilistoch. Aby zvyšovali kolaterálne škody. Robia to naschvál. Izrael posiela sms správy o miestach, ktoré budú terčom odvetného útoku. Aby tie kolaterálne škody znížili. Otázkou zostáva, či mnoho civilistov nie je pod hlavňami teroristov, aby nezutekali z ohrozenej oblasti.... Podľa mňa je to vysoko pravdepodobné.... terorista nemá úctu voči životu.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   13:56 17.05.2021

   No jo, už jsem si říkal, kde se náš místní hlavní židobijec a advokát teroristů a vrahů (kladivem) dětí v postýlce toulá... :)

   No jo, už jsem si říkal, kde se náš místní hlavní židobijec a advokát teroristů a vrahů (kladivem) dětí v postýlce toulá... :)

   • dusan
    22:37 17.05.2021

    No to som sa pobavil ... Pravé súdružské heslo "Kto nie je s nami, je proti nám" letelo za primitívneho socíku ... mimochodom dosť antisemitského .... Ale som si zvykol, že ...Zobrazit celý příspěvek

    No to som sa pobavil ...

    Pravé súdružské heslo "Kto nie je s nami, je proti nám" letelo za primitívneho socíku ... mimochodom dosť antisemitského ....

    Ale som si zvykol, že polovica spoločnosti bude hľadať "Sorosa a židovské sprisahanie" ... a druhá zas nekriticky obdivuje Izrael za všetko .. i za násilie proti iným.....

    Je to smutné, ale je to evidentne tak ....Skrýt celý příspěvek

 • damik
  11:53 15.05.2021

  Obavam se ze Hamas zase vyhral: - par mrtvych Izraelcu - o hodne vice mrtvych Palestincu Takze Hamas bude u koryta dasich 10 let; vnejsi nepritel je znovu vytvoren; vnitrni ...Zobrazit celý příspěvek

  Obavam se ze Hamas zase vyhral:
  - par mrtvych Izraelcu
  - o hodne vice mrtvych Palestincu

  Takze Hamas bude u koryta dasich 10 let; vnejsi nepritel je znovu vytvoren; vnitrni indoktrinace pritvrdi; zacina novy cyklus.

  Nejvetsi nepritel Hamasu je mir a zadni mrtvi Palestinci .... neco jako Ukrajina pro PutkuSkrýt celý příspěvek

 • dusan
  09:09 15.05.2021

  Mediálna rovina konfliktu. Každý z nás pozná či si myslí, že pozná základné črty konfliktu v Palestíne. V podstate nás sprevádza "od kolísky po hrob". Pritom vo svete je ...Zobrazit celý příspěvek

  Mediálna rovina konfliktu.

  Každý z nás pozná či si myslí, že pozná základné črty konfliktu v Palestíne. V podstate nás sprevádza "od kolísky po hrob".

  Pritom vo svete je xy-konfliktov, často omnoho brutálnejších a s väčším dosahom na svet.

  Prečo to tak je ?

  Lebo ide o geograficky malý konflikt, ktorý je dostupný i pre najposlednejšieho novinára na svete, ktorý sa ubytuje niekde v izraelskom hoteli a môže referovať tým či oným spôsobom o konlikte. Netreba sa predierať džunglou, trmácať sa zlými neschodnými cestami, bojovať s tropickými chorobami .... skrátka bývate v päťhviezdičkovom hoteli priamo pri zdroji informácií.

  Kto by sa trepal de Etiópie, Nigérie, či Alžírska riešiť podobné konlikty, keď môže riešiť niečo v pohodlí a to čo zaujíma svet.

  A prečo to svet zaujíma ?

  Lebo značná časť poslucháčov chce počuť, že Židia (zas) ničia tento svet a páchajú to či ono .... a druhá značná časť poslucháčov chce počuť ako zasa chudákov Židov trápia tí či oní nepriatelia a oni napriek tomu kráčajú na čele našej "pokrokovej kresťanskej civilizácie" proti buranom ...

  Jednoducho povedané, tento konflikt má reálne menší dosah na svet ako zodpovedná jeho mediálnemu pokrytiu.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   21:45 15.05.2021

   Ešte že tu máme teba, určite nám z tých nepokrývaných konfliktov budeš na stránkach AN podrobne referovať všetky udalosti. Už sa na to teším, ako si zvýšim povedomie.

   Ešte že tu máme teba, určite nám z tých nepokrývaných konfliktov budeš na stránkach AN podrobne referovať všetky udalosti. Už sa na to teším, ako si zvýšim povedomie.

 • Rambo
  21:10 14.05.2021

  Ekonomicky nejvýhodnější na ničení velkého množství malých raket by mohl být laser. U klasických protiraket by mohlo pomoci automatické navádění na cíl v konečné fázi pomocí ...Zobrazit celý příspěvek

  Ekonomicky nejvýhodnější na ničení velkého množství malých raket by mohl být laser.

  U klasických protiraket by mohlo pomoci automatické navádění na cíl v konečné fázi pomocí optického rozpoznání cíle v reálném čase kamerou (DNN, CUDA, Kalman filtr). Zvládne to i můj notebook.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   21:58 14.05.2021

   Laser má stále limity, při použití jednoho zdroje musíte počítat s ilustrací jednoho cíle po nějaký čas než mu propálíte plášť, v případě dělostřelecké munici kovový. Oproti tomu ...Zobrazit celý příspěvek

   Laser má stále limity, při použití jednoho zdroje musíte počítat s ilustrací jednoho cíle po nějaký čas než mu propálíte plášť, v případě dělostřelecké munici kovový. Oproti tomu Iron dome může současné střílet na více cílů. (Klidně 16 nebo i 32, podle toho kolik kanálů linky maji).
   Další limit je efektivní dosah laseru v dálce a otázkou je účinnost v případě oblačnosti.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:59 14.05.2021

    Pardon, ne ilustrací, ale iluminaci

    Pardon, ne ilustrací, ale iluminaci

  • StandaBlabol
   08:31 15.05.2021

   Izrael vyvinul laserový systém Iron Beam, který má sloužit jako poslední vrstva jeho protiraketové obrany. Ještě o úroveň níž, než Iron Dome. Nejspíš je v současných bojích už ...Zobrazit celý příspěvek

   Izrael vyvinul laserový systém Iron Beam, který má sloužit jako poslední vrstva jeho protiraketové obrany. Ještě o úroveň níž, než Iron Dome. Nejspíš je v současných bojích už pokusně nasazený a třeba se o jeho účinnosti něco dozvíme. Jinak souhlas s flanker.jirka, při takhle masivních útocích spíš může být doplňkem raket, ale ne jejich náhradou.

   Navádění raket je samozřejmě plně automatické. Úplně nevím, kam míříš s neuronovými sítěmi a v čem by měly pomoct? S rozpoznáváním cíle (rakety jsou pro radar i IR senzory vysoce kontrastní cíle, nepotřebuješ CNN na rozpoznávání) nebo s výpočtem trajektorie (to je u střely letící po balistické křivce relativně jednoduchý výpočet, DNN je opět zbytečná). Neuronové sítě dokáží zvládat mnohem komplikovanější úlohy, ale trvá jim to drahocenné milisekundy. Tady potřebuješ jednodušší a rychlejší modely.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    13:10 15.05.2021

    Rambo Rozpoznávat konrétní typ cíle není pro tu raketou třeba. To jde za průzkumným systémem, v tomto případě radar ELM 2084, který počítá trajektorie cílů, posílá je na C2 a tam ...Zobrazit celý příspěvek

    Rambo
    Rozpoznávat konrétní typ cíle není pro tu raketou třeba. To jde za průzkumným systémem, v tomto případě radar ELM 2084, který počítá trajektorie cílů, posílá je na C2 a tam automat určí na co se bude působit. V moment kdy raketa startuje, tak už se ví po čem má jít.
    Automatic target recognition by bylo zbytečné navýšení ceny rakety, to je lepší v případě vedení BVR střelami, kde hrozí, že mezi nepřátelskými cíli budou i vlastní nebo hrozí výskyt klamných cílů.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  18:04 14.05.2021

  Dovolím si drobnou polemiku. Nejsem si jistý, zda lze tvrdit, že Hamás prohrál kalhoty a nedosáhl svých politických cílů: Totální ekonomickou, morální, technickou a materiální ...Zobrazit celý příspěvek

  Dovolím si drobnou polemiku. Nejsem si jistý, zda lze tvrdit, že Hamás prohrál kalhoty a nedosáhl svých politických cílů:
  Totální ekonomickou, morální, technickou a materiální převahu Izraele tak nějak očekávají všichni. Ale že jim ručníkáři prostřelí ten jejich dokonalý systém? No toto? To může spoustu laiků překvapit.
  Ekonomiku zmiňovalo více diskutujících. Kolik má ještě Hamás Kassamů? A kolik Izrael Tamirů? Neobjednala jich vláda málo? Nezůstalo zase Bibimu něco za nehty? A kolik že to stálo dohromady? Nemohly se ty peníze využít jinak? Proč tu armádu vůbec na Chrámovou horu posílal a píchal do vosího hnízda? Neplatíme teď za to, že si chtěl vylepšit pozici před dalšími volbami? No vzhledem k tomu, jak jsou rozdány karty, budou asi diskuse v Knesetu velmi výživné.

  Teror... Omlouvám se, ale asi bych byl víc terorizován explozemi tamirů nad hlavou, než tlumeným bouchnutím kassamu o pár bloků dál. Zvuk se líp šíří přímo, než přes budovy. K tomu sem tam průlet stíhaček, čtyřikrát za noc sirény a úprk do krytu... za 14 dnů bych takového branného cvičení bych nebyl schopen vyťukat pin u bankomatu a nějak si čím dál víc připouštěl přání, ať už to skončí. Za každou cenu.
  Politické křídlo Hamásu řeší civilní správu a díky tomu musí s okupační mocí hledat dost často konsensus. Díky tomu má nálepku kolaborantů. Když se ekonomická situace nebo represe přiostří, tak vyměklejch kolaborantů. Stálo by za to je nahradit někým, kdo má koule. Pořádným islámským džihádem. Stejně nemáme co ztratit, chcípeme tady jako krysy... Možná si tím Hamás koupil kousek legitimity.

  Corona a nevím co ještě... Myslíte si, že si ještě někdo vzpomene, že je v nějaké Gaze od r. 2006 nějaká blokáda? (mimo jiné poté, co Hamás vyhrál v DEMOKRATICKÝCH volbách, které pak Izrael a USA odmítli uznat a podpořili Fatáh v organizaci puče). Pár raket a palestinská otázka je zase na předních stránkách novin na celém světě. Všechny náklady včetně odstaňování sutin a bolestného pro rodiny mučedníků jsou pakatel proti tomu, co by podobně impaktní kampaň stála od renomované agentury.

  To by bylo, aby se ze stovek Tamirů nepodařilo najít dost zajímavých součástek. Sem tam nějaká taky selže a i když po pádu z výšky určitě nebude v dokonalém stavu, myslím, že se o ně kupci poperou. Stejně jako o podrobné informace, videa atd..., kterých bude dost a dost.

  Těžko říct, k čemu se obě strany ještě odhodlají. Může se stát, že Bibi schválí pozemní operaci a internuje každého sympatizanta Hamásu, se všemi riziky z toho plynoucími. Nebo se pustí jen do omezené operace, kterou budou obě strany vydávat za epochální vítězství. Z USA zaznívá dost nesynchronizovaná podpora, Blinken práva všech lidí na život v míru, Biden Izraele na obranu. Čert se v tom vyznej. Každopádně soudit teď, jestli se Hamásu sázka na dobytí lepší vyjednávací pozice vyplatí, nebo ne, je ještě brzo. Můžeme se ještě divit.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   19:26 14.05.2021

   Hamás investoval v uplynulých letech spoustu peněz, úsilí a času do výroby a pašování obrovského množství raket. A teď se ukázalo, že s nimi nedokáže doslova NIC udělat. Po ...Zobrazit celý příspěvek

   Hamás investoval v uplynulých letech spoustu peněz, úsilí a času do výroby a pašování obrovského množství raket. A teď se ukázalo, že s nimi nedokáže doslova NIC udělat. Po vojenské stránce je to obrovské fiasko, jsou naprosto bezzubý. Jak to dopadne politicky se uvidí, ale zatím to vypadá, že spojenci Izraele stojí pevně za ním a tímto konfliktem nic neztratí. Naopak Hamás se znovu ukazuje být teroristickou organizací.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    23:59 14.05.2021

    Jak se Hamás ukazuje, je mu srdečně jedno. Na seznamu je bez ohledu na to, jak se chová. Hodnotit NIC je hezké, pokud situaci hodnotíš podle našich hodnot. Pokud neznáš cíle ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak se Hamás ukazuje, je mu srdečně jedno. Na seznamu je bez ohledu na to, jak se chová. Hodnotit NIC je hezké, pokud situaci hodnotíš podle našich hodnot. Pokud neznáš cíle operace, klidně se může stát, že vyhraje stát Izrael, i Hamás. Každý to svoje.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     09:40 15.05.2021

     Efektivitu zbraňového systému samozřejmě můžu hodnotit bez znalostí cílů operace. A ty jejich rakety proti Iron Dome prostě nefungují. Kromě toho, odporuješ sis. Nejdřív sem dáš ...Zobrazit celý příspěvek

     Efektivitu zbraňového systému samozřejmě můžu hodnotit bez znalostí cílů operace. A ty jejich rakety proti Iron Dome prostě nefungují.

     Kromě toho, odporuješ sis. Nejdřív sem dáš dlouhou úvahu a pak řekneš, že pokud neznáme cíle operace, tak se k tomu vlastně nemá cenu vyjadřovat. Proč jsi teda vůbec začal tu diskuzi???Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    07:08 15.05.2021

    No veď práve to, že sú to teroristi. Čo viac by terorista potreboval dosiahnuť, než udržiavať spoločnosť v strese a obavách? Keby chceli ako vojaci zničiť nejaký konkrétny cieľ, ...Zobrazit celý příspěvek

    No veď práve to, že sú to teroristi. Čo viac by terorista potreboval dosiahnuť, než udržiavať spoločnosť v strese a obavách? Keby chceli ako vojaci zničiť nejaký konkrétny cieľ, tak by sa zamerali iba naň, tak ako to robia Izraelci pri útokoch v Sýrii. Lenže Hamasu ide hlavne o to, aby zneli sirény čo najdlhšie na čo najviac miestach v Izraely, vytrhnúť čo najviac obyvateľov z každodenného života a prinútiť stiahnuť sa do krytov. Ak nie niekam skutočne aj dopadne a spôsobí škody, to už je iba bonus.

    Celé toto strieľanie rakiet je od začiatku do konca o terorizme a nie o akejkoľvek snahe vojensky sa merať s Izraelom ...Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   23:02 14.05.2021

   " Ale že jim ručníkáři prostřelí ten jejich dokonalý systém? No toto? To může spoustu laiků překvapit." Aj ničenie Pacirov v Sýrii či Líbyi "může spoustu laiků překvapit." systém ...Zobrazit celý příspěvek

   " Ale že jim ručníkáři prostřelí ten jejich dokonalý systém? No toto? To může spoustu laiků překvapit."

   Aj ničenie Pacirov v Sýrii či Líbyi "může spoustu laiků překvapit." systém nie je nastavený na 100% ničenie cieľov, to hádam dobre vieš. Nevieme nič o tom, či bol systém presýtený množstvom cieľov, alebo došli v danom okamihu antirakety, alebo boli vyhodnotené ako rakety, ktoré padajú mimo dôležitejšie oblasti....

   "Proč tu armádu vůbec na Chrámovou horu posílal a píchal do vosího hnízda? Neplatíme teď za to, že si chtěl vylepšit pozici před dalšími volbami?"

   Možná odpoveď... Mimochodom, ako sú na tom s voľbami Palestínci? Nezrušil ich Abbás z obavy, aby nedostal "po nose" od Hamasu či Hizballáhu?

   "Čvrtek, 6. květen
   Ve čtvrtek došlo k dalším střetům kvůli očekávanému soudnímu verdiktu ohledně sporů v Šejch Džarach. Odtud se potyčky přenesly i do dalších oblastí, včetně Chrámové hory a zdejší mešity al-Aksá.

   Pátek, 7. květen
   Z preventivních důvodů izraelská policie výrazně posílila hlídky v oblasti Chrámové hory. Palestinští Arabové začali po modlitbách útočit na hlídkující policisty, kteří odpověděli střelbou gumových projektilů, slzného plynu a zábleskových granátů. Vzhledem k rozsahu násilností si situace vyžádala vstup izraelských sil na pozemky Chrámové hory kolem mešity al-Aksá.

   Pondělí, 10. květen
   Z důvodu pokračování potyček zakázala Izraelská policie Židům preventivně vstup na Chrámovou horu. Teroristé z Hamásu a Islámského džihádu odpalovali další rakety na jižní Izrael (vedle Aškolonu byl cílem např. Sderot), nově též i balony se zápalnou či výbušnou náloží. Izraelské ozbrojené síly (IDF) provedly několik úderů na postavení teoristů pomocí letadel a tankových hlavní. Některá území v jižním Izraeli musela být uzavřena pro civilisty. Náčelník generálního štábu IDF generálporučík Aviv Kochavi zrušil štábní cvičení "Chariots of Fire", jež bylo naplánováno na úterý, a nařídil, aby byly všechny síly nasměrovány na přípravu na případné eskalační scénáře. Hamás požadoval stažení izraelských sil z oblasti Chrámové hory do 18. hodiny a pohrozil další eskalací odpalu raket. A rakety teroristů skutečně rozezvučovaly sirény i ve vzdálenějších oblastech jako je například Bejt Šemeš či Jeruzalém. Hamás začal i s odpalováním protitankových střel na vozidla izraelských civilistů. Počet raket vypálených na Izrael se pohyboval kolem 150. Izraelské letectvo podniklo údery na stanoviště odpalování raket, na tunely Hamásu a další infrastrukturu sloužící k odpalování raket. Neutralizováno bylo několik teroristů. Izraelský ministr obrany Benjamin Ganc vyhlásil pohotovost na území ve vzdálenosti do 70 kilometrů od Pásma Gazy. V jižním Izraeli byly uzavřeny školy a ve středním Izraeli omezen provoz některých pracovišť a škol."Skrýt celý příspěvek

   • danny
    23:57 14.05.2021

    Jo. Proto píšu o laicích. Díky tomu, že rakety jsou pro média wow, dostanou se informace o proniknuvších raketách i mezi čtenáře Blesku nebo The Sun. A tam může být chápání snadno ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo. Proto píšu o laicích. Díky tomu, že rakety jsou pro média wow, dostanou se informace o proniknuvších raketách i mezi čtenáře Blesku nebo The Sun. A tam může být chápání snadno nastaveno do módu buď je to super, tak to koupíme, nebo to prostě nefunguje. A zahlcení jim nevysvětlíš.

    Vše, co jsi napsal, vím. Co to mění na relevanci dotazu, zda bylo zrovna na Chrámovou horu nutné posílat těžkooděnce. A o smysluplnosti soudního sporu o Šejch Džarach ani nemluvím. A to nemluvím o čístě právním hledisku. Ale nějak tak... zdravém rozumu.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     21:50 15.05.2021

     "Co to mění na relevanci dotazu, zda bylo zrovna na Chrámovou horu nutné posílat těžkooděnce. A o smysluplnosti soudního sporu o Šejch Džarach ani nemluvím. A to nemluvím o čístě ...Zobrazit celý příspěvek

     "Co to mění na relevanci dotazu, zda bylo zrovna na Chrámovou horu nutné posílat těžkooděnce. A o smysluplnosti soudního sporu o Šejch Džarach ani nemluvím. A to nemluvím o čístě právním hledisku. "

     No asi to potrebné bolo, keď sa tam rozpútalo násilie.... Na Chrámovú horu sa Žid nedostane, nemohol byť teda cieľom.
     Súdny spor riešia súdy a tak to mali aj nechať. A nie robiť psychologické nátlaky...Skrýt celý příspěvek

 • 3180
  09:51 14.05.2021

  Jeden důležitý dodatek. V Izraeli je umožněno žít Palestincům (což je mimochodem více než tisíc let neexistující etnikum - studujte), Arabům i Peršanům, ale v Palestině není jediný ...Zobrazit celý příspěvek

  Jeden důležitý dodatek. V Izraeli je umožněno žít Palestincům (což je mimochodem více než tisíc let neexistující etnikum - studujte), Arabům i Peršanům, ale v Palestině není jediný Žid. Čím to?Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
   13:36 14.05.2021

   Ano žít v Izraeli můžou, ale jsou občany druhé kategorie, které Izraelci šikanují, linčují, rozbíjejí jim výlohy obchodů atd.. Trochu mi to připomíná jisté historické období, ale z ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano žít v Izraeli můžou, ale jsou občany druhé kategorie, které Izraelci šikanují, linčují, rozbíjejí jim výlohy obchodů atd.. Trochu mi to připomíná jisté historické období, ale z utlačovaných se teď stali utlačovatelé jiných.Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    13:59 14.05.2021

    A proto mají zastoupení v Izraelském parlamentu, že...

    A proto mají zastoupení v Izraelském parlamentu, že...

    • dusan
     17:20 15.05.2021

     Arabi v židovskom štáte sa na pomery regiónu naozaj nemôžu sťažovať .... nič lepšie široko ďaleko pre nich nie je .... Nič to však nemení na fakte, že Židia sú privilegovanejší ...Zobrazit celý příspěvek

     Arabi v židovskom štáte sa na pomery regiónu naozaj nemôžu sťažovať .... nič lepšie široko ďaleko pre nich nie je ....

     Nič to však nemení na fakte, že Židia sú privilegovanejší .... a o ortodoxných ani nehovorím .... to vytáča i samotných Źidov, že mnohí "svätí muži" sú platení z ich daní, štvú proti Arabom, buzerujú svojim požiadavkami okolie ... ale v armáde nechcú slúžiť, takže vzájomné konflikty si "odskáču" tí druhí ... nie oni ....Skrýt celý příspěvek

   • Arccos
    22:54 14.05.2021

    Toto je naprostá lež.

    Toto je naprostá lež.

    • dusan
     17:15 15.05.2021

     Je to určite prehnané ... Ale Arabi sú naozaj občania druhej kategórie ... to je jednoducho fakt. Faktom je však i to, že sa majú i tak lepšie ako väčšina ich kolegov vo ...Zobrazit celý příspěvek

     Je to určite prehnané ...

     Ale Arabi sú naozaj občania druhej kategórie ... to je jednoducho fakt.

     Faktom je však i to, že sa majú i tak lepšie ako väčšina ich kolegov vo všetkých arabských štátoch dookola Izraela.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      14:11 16.05.2021

      Pokud se plastelínci nastěhují do budovy, kde neplatí nájemné, tak se do "druhé kategorie" zařazují sami a dobrovolně.

      Pokud se plastelínci nastěhují do budovy, kde neplatí nájemné, tak se do "druhé kategorie" zařazují sami a dobrovolně.

     • dusan
      22:39 17.05.2021

      Tá budova je na okupovanom území .... tam nemajú čo izraelské súdy rozhodovať ...

      Tá budova je na okupovanom území .... tam nemajú čo izraelské súdy rozhodovať ...

  • dusan
   15:18 14.05.2021

   To má byť vtip ? Na okupovaných územiach (čiže v Palestíne) žije značná časť obyvateľov židovského štátu ....a neustále sa to rozširuje .... a Palestínčanov sa nik nepýta ...Zobrazit celý příspěvek

   To má byť vtip ?

   Na okupovaných územiach (čiže v Palestíne) žije značná časť obyvateľov židovského štátu ....a neustále sa to rozširuje .... a Palestínčanov sa nik nepýta ....

   Predpokladám, že išlo skôr o Gazu ... ktoré je jediné územie, kde nežijú Židia ....Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   16:18 14.05.2021

   V Iranu taky zije poklidne velka zidovska diaspora a presto rezim mullahu asi tezko nekdo pricetny bude nazyvat vstricnym.

   V Iranu taky zije poklidne velka zidovska diaspora a presto rezim mullahu asi tezko nekdo pricetny bude nazyvat vstricnym.

   • danny
    09:33 15.05.2021

    S těmi jsem se potkal, a svou situaci si dost pochvalovali. Na dotaz zda neuvažují o odchodu do Izraele na mě koukali jako na blázna a říkali, že podobné nabídky opakovaně s díky ...Zobrazit celý příspěvek

    S těmi jsem se potkal, a svou situaci si dost pochvalovali. Na dotaz zda neuvažují o odchodu do Izraele na mě koukali jako na blázna a říkali, že podobné nabídky opakovaně s díky odmítají. Že jim přesun z privilegované vrstvy do přivandrovalců na sociálních dávkách moc zajímavý nepřijde.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   00:50 15.05.2021

   Izrael leží v Palestině, všichni jeho obyvatelé jsou tedy Palestinci. Jen jedna část to odmítá uznat, a prohlašuje se za ty jediné správné.

   Izrael leží v Palestině, všichni jeho obyvatelé jsou tedy Palestinci. Jen jedna část to odmítá uznat, a prohlašuje se za ty jediné správné.

 • Jura99
  09:31 14.05.2021

  Iron Dome je pěkný systém, ale princip složitý není a byla by to krásná výzva zkonstruovat něco podobného, kdyby byla poptávka. Pár firem v Pardubicích by přinejmenším teoreticky ...Zobrazit celý příspěvek

  Iron Dome je pěkný systém, ale princip složitý není a byla by to krásná výzva zkonstruovat něco podobného, kdyby byla poptávka. Pár firem v Pardubicích by přinejmenším teoreticky umělo vyvinout radarovou a elektro část. Jinak odpal řádově stovek až tisíců protiraket v ceně á100tis USD dělá náklad klidně miliardu dolarů za pár dní.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   10:01 14.05.2021

   Naopak, vyvinout PVO systém do podoby schopné působit jako C-RAM a PRO je velmi náročné a i tradiční výrobci těchto systémů s tím mají problém. Samozřejmě že experti jako Retia ...Zobrazit celý příspěvek

   Naopak, vyvinout PVO systém do podoby schopné působit jako C-RAM a PRO je velmi náročné a i tradiční výrobci těchto systémů s tím mají problém.
   Samozřejmě že experti jako Retia vám slíbí vše :-) a přitom doposud umí vyrobit jen imitaci radaru.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    10:37 14.05.2021

    náročný je i parní stroj. Já tam zjednodušeně vidím tu pozemní část systému jako přesný radar, přenos dat a šikovně nastavenou logiku řídícího systému, aby ta raketa věděla, jak se ...Zobrazit celý příspěvek

    náročný je i parní stroj. Já tam zjednodušeně vidím tu pozemní část systému jako přesný radar, přenos dat a šikovně nastavenou logiku řídícího systému, aby ta raketa věděla, jak se má chovat. Nic co by mělo být sci-fi.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     10:59 14.05.2021

     Když je to tak jednoduché, tak proč se žádná Česká firma nehlasila o to, že dodá SHORAD pro AČR?

     Když je to tak jednoduché, tak proč se žádná Česká firma nehlasila o to, že dodá SHORAD pro AČR?

     • Jura99
      11:23 14.05.2021

      tezko to nekdo zainvestuje bez zaruky, ze to pak armada vezme. Ale Kub je taky po solidni modernizaci od Retie a byl napad modernizovat i jeho rakety.

      tezko to nekdo zainvestuje bez zaruky, ze to pak armada vezme. Ale Kub je taky po solidni modernizaci od Retie a byl napad modernizovat i jeho rakety.

     • flanker.jirka
      16:15 14.05.2021

      Jura99 Je velký rozdíl digitalizovat již funkční systém než od prvního ideového návrhu začít stavět takový systém. Zkuste se podívat na to kolik radarů vlastní konstrukce Retia ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Je velký rozdíl digitalizovat již funkční systém než od prvního ideového návrhu začít stavět takový systém.
      Zkuste se podívat na to kolik radarů vlastní konstrukce Retia vyrobila a zda se jí je podařilo vnutit někomu jinému než AČR, která na výběr neměla.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:30 14.05.2021

      hlavně je velký rozdíl v objemu zakázek.. pár set pro AČR a pár tisíc pro IDF.

      hlavně je velký rozdíl v objemu zakázek.. pár set pro AČR a pár tisíc pro IDF.

 • fotr
  08:46 14.05.2021

  Závidím Izraelcům jejich odhodlání a nekompromisní postoje. To co ten relativně malý národ všechno dokázal je neuvěřitelné.

  Závidím Izraelcům jejich odhodlání a nekompromisní postoje. To co ten relativně malý národ všechno dokázal je neuvěřitelné.

 • StandaBlabol
  19:47 13.05.2021

  Ta úspěšnost 85-90% může být součástí psychologické a mediální války. Ve stylu "zabalte to, vidíte, že to stejně nemá smysl, všechno vám sestřelíme". Nedivil bych se, kdyby ve ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta úspěšnost 85-90% může být součástí psychologické a mediální války. Ve stylu "zabalte to, vidíte, že to stejně nemá smysl, všechno vám sestřelíme". Nedivil bych se, kdyby ve skutečnosti byla o něco nižší. I tak je to obrovský úspěch, vyvinout systém, který ve velkém likviduje malé levné rakety za rozumnou cenu. Bylo by zajímavé vědět, co je nejčastějším důvod toho, že systém selže?

  1) Blbě vyhodnotí trajektorii a raketu nechá proletět, protože počítá s tím, že spadne mimo obydlené oblasti? Vůbec bych se nedivil, po domácku vyrobené střely se asi mohou chovat dost nepředvídatelně?
  2) Anti raketa prostě občas mine cíl?
  3) Dočasné zahlcení obrany? To asi ne, kdyby se jim podařilo tohle, tak toho asi pak proletí mnohem víc.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   19:59 13.05.2021

   Právě zahlcení je hlavním důvodem proč něco proletí. Palestinci se zlepšili v přesnosti a kvalitě výroby střel. Pokouší se načasovat útoky salvami (něco podobného jako MRSI u ...Zobrazit celý příspěvek

   Právě zahlcení je hlavním důvodem proč něco proletí. Palestinci se zlepšili v přesnosti a kvalitě výroby střel. Pokouší se načasovat útoky salvami (něco podobného jako MRSI u houfnic).
   Otázkou je, zda do těch 15% co proletí počítají to co, úmyslně systém propustí díky predikci bodu dopadu mimo hlídanou oblast.Skrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    20:28 13.05.2021

    Do těch 15% určitě nepočítají to, co propustí úmyslně. Proč by si takhle uměle snižovali funkčnost zbraňového systému? Navíc, někde jsem četl, že snad sestřelí jen kolem 30% raket. ...Zobrazit celý příspěvek

    Do těch 15% určitě nepočítají to, co propustí úmyslně. Proč by si takhle uměle snižovali funkčnost zbraňového systému? Navíc, někde jsem četl, že snad sestřelí jen kolem 30% raket. Z toho vyplývalo že 30% setřelí, cca. 4% dopadne na města a zbytek jde někam do pouště.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     21:11 13.05.2021

     Jediné co se asi nyní dozvíme je počet toho co proletí a udeří ve městech, tomu se media budou věnovat. Každopádně, si to obě strany konfliktu budou vysvětlovat po svém.

     Jediné co se asi nyní dozvíme je počet toho co proletí a udeří ve městech, tomu se media budou věnovat. Každopádně, si to obě strany konfliktu budou vysvětlovat po svém.

  • PetrTechnik
   13:01 14.05.2021

   Zajímavé vědět proč systém selže určitě je,ale bude to patřit mezi ty nejutajovanější informace. Protože nic víc by útočníka nezajímalo , jak systém obelstít....

   Zajímavé vědět proč systém selže určitě je,ale bude to patřit mezi ty nejutajovanější informace. Protože nic víc by útočníka nezajímalo , jak systém obelstít....

 • Kartmen
  19:26 13.05.2021

  Není to k Irone Dome, ale spíš ke konfliktu. Vrtá mi hlavou proč, když je pásmo Gazy celkem malá oblast, tak proč nejde pár sekund po odpadu rakety zjistit místo odpalu a okamžitě ...Zobrazit celý příspěvek

  Není to k Irone Dome, ale spíš ke konfliktu. Vrtá mi hlavou proč, když je pásmo Gazy celkem malá oblast, tak proč nejde pár sekund po odpadu rakety zjistit místo odpalu a okamžitě na to místo poslat odpověď. Jestli je to z důvodu toho, že neví co tam je a mohlo by to zasáhnout civilisty, nebo jestli rychle vystřelí a přemístí se, nebo... ?Skrýt celý příspěvek

  • stepan
   19:33 13.05.2021

   Hamás a arabové obecně dost často používají živé štíty, tj. vystřelí z hustě obydlené oblasti, nejlépe v blízkosti škol a nemocnic anebo se do nich schovají. Pak do levičáckých ...Zobrazit celý příspěvek

   Hamás a arabové obecně dost často používají živé štíty, tj. vystřelí z hustě obydlené oblasti, nejlépe v blízkosti škol a nemocnic anebo se do nich schovají. Pak do levičáckých "lidskoprávních" médií řvou, jak je stát Izrael zlý, protože odvetná raketa zabila civilisty - ženy a děti.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   20:52 13.05.2021

   Lebo Hamás je už v tomto "vyškolený" izraelskou armádou a áno využíva/zneužíva civilné obyvateľstvo. A keďže sa rakety dajú odpaľovať i diaľkovo tak sú protiúdery Izraela ...Zobrazit celý příspěvek

   Lebo Hamás je už v tomto "vyškolený" izraelskou armádou a áno využíva/zneužíva civilné obyvateľstvo. A keďže sa rakety dajú odpaľovať i diaľkovo tak sú protiúdery Izraela neefektívne bez spravodajských služieb. Preto Izrael najíma veľa domácich a len toho v podstate závisí úspech protiopatrení. Samozrejme je to dosť riskantné "povolanie" ....

   Väčšina tých supermoderných prieskumných "hračiek" je totiž v preľudnenej Gaze na dve veci - bez agentov v teréne sa nedá efektívne fungovať ....Skrýt celý příspěvek

   • Kartmen
    21:50 13.05.2021

    Moje představa je, že dneska skoro vše vidí satelity a případně drony, které jsou levnější než mít ve vzduchu nonstop letadla. Počítače viz. iron dome dokážou rychle spočítat cíl ...Zobrazit celý příspěvek

    Moje představa je, že dneska skoro vše vidí satelity a případně drony, které jsou levnější než mít ve vzduchu nonstop letadla. Počítače viz. iron dome dokážou rychle spočítat cíl rakety a podle toho jestli ji má systém zničit nebo ne. Stejně tak počítač dokáže během pár sekund po odpalu najít místo odpalu, pak už to jen poslat tam dron pro přesné info a vystřelit.
    Ale jestli používají k odpalování něco co nemá žádnou cenu a je to jako s raketami co odpalují, takže je to spíchnuté s minimálními náklady, pak to tedy nemá cenu řešit.
    Dneska supermoderní hračky s umělou "inteligencí" dokážou rozpoznávat co je na snímku, pokud tedy třeba drony přelétaly nad oblastí mohly by najít zbraně dřív než je stihnou použít. Tady je ale zase problém pokud střílí ze zástavby, tak by něco muselo něco viset skoro nad každou ulicí. Nevím jak moc detailní informace jde získat ze satelitu.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     22:13 13.05.2021

     To je síce pravda, ale žiadny satelit Vám neprezradí čo si ten ktorý človek myslí a dokonca zväčša ani to nie čo robí keď vojde do obchodu ... Satelity sú pre operatívu v podstate ...Zobrazit celý příspěvek

     To je síce pravda, ale žiadny satelit Vám neprezradí čo si ten ktorý človek myslí a dokonca zväčša ani to nie čo robí keď vojde do obchodu ...

     Satelity sú pre operatívu v podstate bezcenné .. lebo zväčša lietajú na nízkych obežných dráhach a zmena ich dráhy je pre spotrebu paliva neefektívna. Určite nefungujú tak ako vo filmoch, kedy sa nejaká parabola otočí a všetci vidia čo človek číta v novinách : ) . Drony sú samozrejme cennejšie v takej Gaze, ale myslím, že viac v oblasti elektronického prieskumu .. lebo bez spojenia nie je velenia a nejakú formu elektronickej komunikácie už používa každý. Samozrejme určite funguje masívny REB izraelskej armády.

     Samozrejme, že ideálne je kombinovať spravodajské prostriedky, ale čím je oblasť zaľudnenejšia, tým majú dvojnohí agenti väčšiu cenu ( a Gaza je extrémne zaľudnená).Skrýt celý příspěvek

     • Kartmen
      07:31 14.05.2021

      Psal jsem o možnosti rozpoznávání zbraní, tím myslím pokud algoritmus na fotce najde např. tank, tak upozorní obsluhu, aby to zkontrolovala, případně tam poslala něco pro lepší ...Zobrazit celý příspěvek

      Psal jsem o možnosti rozpoznávání zbraní, tím myslím pokud algoritmus na fotce najde např. tank, tak upozorní obsluhu, aby to zkontrolovala, případně tam poslala něco pro lepší informace. Předpokládám, že odpalovací zařízení a i samotné rakety jsou dost velké na zachycení i ze satelitu. Co jsem našel, tak mají rozlišení pod 20cm, ale nejspíš je vojenské tajemství jaké je přesně. Tady by se dráha satelitu nemusela měnit, pásmo Gazy je malé. By mě zajímalo co ty satelity vlastně sledují, čekal bych, že v případě nějakého konfliktu se tam nějaký přesune.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   22:57 13.05.2021

   Lebo to nejde? Presne to rieši IBCS, aby to prvý krát išlo.. Stojí to 10+ MLD len vývoj a jeho implementácia krát 2.. Ako to funguje dnes? PVO vidí štart rakety.. prvé čo urobí ...Zobrazit celý příspěvek

   Lebo to nejde?

   Presne to rieši IBCS, aby to prvý krát išlo..
   Stojí to 10+ MLD len vývoj a jeho implementácia krát 2..

   Ako to funguje dnes?

   PVO vidí štart rakety.. prvé čo urobí operátori/systém tak sa musia rozhodnúť či zasiahnu alebo nie - to trvá cca 12 sekúnd ak to robí operátor.

   Potom operátor posunie info palebnek pozícií..

   Otázkou je kedy oni vôbec správu zaznamenajú, kedy natočí delo/pripravia sa na štart rakety a rozhodnú sa vystreliť..

   IBCS - má celý tento chain of command skrátiť na sekundy.. z minút..

   Je to jasné, že v Gaze na Izrael keď strieľajú sa za desiatky sekúnd dokážu priemiestňovať zo striech na prvé poschodia aspoň strelci rakiet..Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:58 13.05.2021

  Článek je plný nesrovnalostí. 1. Dosah a použití. "Tamir ničí RAM munici, ale i vrtulníky, letadla, drony a střely s plochou dráhou letu na vzdálenost čtyř až 70 kilometrů." Je ...Zobrazit celý příspěvek

  Článek je plný nesrovnalostí.
  1. Dosah a použití. "Tamir ničí RAM munici, ale i vrtulníky, letadla, drony a střely s plochou dráhou letu na vzdálenost čtyř až 70 kilometrů."
  Je s podivem, že se stále někde píše o dosahu Tamiru 70 km, stačí se podívat na parametry podobné střely stejného výrobce (Python 5). Tamir má 3 metry a 90 kg a uváděný dosah 70 km :-) :-) :-) Python 5 v systému Spyder SR (bez boosteru) má dosah 20 km při 3 metrech a hmotnosti 103 kg tj. velmi podobném rozměru a hmotnosti. Tamir je ve skutečnosti střela kategorie C-RAM a V-SHORAD, zdroje uvádí, že jedna baterie Iron dome pokryje 150 km čtverečních, jaký má asi poloměr kruh o obsahu 150 km čtverečních? ...cca 7 km. Tak že dosah na balistické cíle je desetinový oproti hodnotě uvedené v článku, proti klasickým cílům jako vrtulník a letadlo bude větší, možná se přiblíží i Pythonu 5 u Spyderu, při volbě jiné trajektorie počítané v C2. Správně je situace taková, že Iron dome umí působit proti raketám s dosahem 4-70 km, tj. proti cílům s balistickou trajektorií.
  Sám výrobce jej označuje jako V-SHORAD (70 km V-SHORAD není)
  https://www.rafael.co.il/world...
  Srovnání s Patriotem je hodně mimo mísu.

  2. Navedení. Střely využívají dvoucestného datalinku pro schopnost locknutí cíle po odpalu LOAL, koncové samonavedení je realizováné podle verze. První střely Tamir byly vybaveny a možná dodnes jsou systémem ARH s radarem, hlavice střel je k vidění občas i na twitteru, kde je vidět radiolokační hlava střely.
  https://www.thedrive.com/the-w...
  Nově se píše i o střelách s infračerveným samonavedením, které staví hlavně z důvodu ceny, střely mají být podobně jako původní vybavené neprůhledným krytem, který po startu odpadne, je to podobné jako u střel Iris-T SLM, možná bude na pohled k nerozeznání s původní verzí. Při vývoji byl kladen důraz i na all weather použití.

  3. Trajektorie, je počítána tak, aby střela útočila pod úhlem výhodným z hlediska účinnosti směrované nálože tak, že uvažují trajektorii cíle snášejícího se pod balistickou křivkou.

  AČR lze jen doporučit, aby přemýšlela o kombinaci Spyderu LR a systému Iron dome, proti cílům jako je letecká a dělostřelecká munice je to ideální a i jedno vozidlo s 20 střelami Tamir zvedne palebný průměr. (jedno vozidlo Spyder LR má osm střel) při úvaze 4 TELAR vozidel v baterii lze mít například 24 střel Spyder a 20 Iron dome. Dalším dobrým důvodem kombinace systémů je získání schopnosti C-RAM současně s M/SHORAD. Nutné je uvažovat o tom, že do blízkého prostoru se dnes dostanou jen řízené střely, loitering vehicle, RAM munice a klouzavé pumy, ekonomicky je mnohem výhodnější na tyto cíle působit Tamirem než Pythonem nebo Derby.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   17:35 16.05.2021

   Oficiálně je dosah 70 km, ale jde možná o dosah baterie od radaru, nikoliv dolet střely Tamir. Ale v článku upraven dolet střely na 17 km - získal jsme kvalifikovaný neoficiální (a ...Zobrazit celý příspěvek

   Oficiálně je dosah 70 km, ale jde možná o dosah baterie od radaru, nikoliv dolet střely Tamir.
   Ale v článku upraven dolet střely na 17 km - získal jsme kvalifikovaný neoficiální (a asi reálnější) odhad.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  16:56 13.05.2021

  Izrael tak názorně ukazuje, jak zavedení špičkového zbraňového systému může zcela změnit poměr sil nejen v čistě vojenské oblasti. Nejen, že Palestinci nedosahují požadovaného ...Zobrazit celý příspěvek

  Izrael tak názorně ukazuje, jak zavedení špičkového zbraňového systému může zcela změnit poměr sil nejen v čistě vojenské oblasti. Nejen, že Palestinci nedosahují požadovaného psychologického efektu, ale umožňují Izraeli demonstrovat svou vojenskou, technologickou, civilizační a organizační nadřazenost. To zásadně posílí mezinárodní pozici Izraele, ať už v politice, diplomacii nebo ekonomice.

  O několik řádek nahoře se píše,že Palestinci používají primitivní střely.Možná proti sofistikovanějším zbraním by úspěšnost systému byla nižší.
  Dále Izrael ukazuje nadřazenost.Nad kým?
  Nad Palestinci?
  To je opravdu nízko položená laťka.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   17:58 13.05.2021

   Sestřelit tyhle malé rakety je docela oříšek. Jsou malé a s tím, že jejich cíl je blízko a letí rychle, tak protiopatření musí být opravdu rychlé a ještě k tomu musí vyhodnotit, ...Zobrazit celý příspěvek

   Sestřelit tyhle malé rakety je docela oříšek. Jsou malé a s tím, že jejich cíl je blízko a letí rychle, tak protiopatření musí být opravdu rychlé a ještě k tomu musí vyhodnotit, které letí někam mimo do křoví a tak zbytečně neplýtvat.
   Každopádně asi nikdo nepochybuje, že takový Arrow nebo Barak jsou k ničemu.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   20:08 13.05.2021

   To je rasistický blábol ... bohužial ... a jasným dôkazom je to, že Židov nevyvraždili za 2.SV žiadny "civilizační primitívi" ... ale naša "vyspelá" kresťanská komunita ... ...Zobrazit celý příspěvek

   To je rasistický blábol ... bohužial ... a jasným dôkazom je to, že Židov nevyvraždili za 2.SV žiadny "civilizační primitívi" ... ale naša "vyspelá" kresťanská komunita ...

   Autorovi evidentne "nedoklaplo", že politický problém sa môže vyriešiť len politicky a nie vojensky. Samozrejme vojenská zložka je nutná, ale je len podmienkou riešenia.

   Izrael môže "úspešne" vojensky zasahovať celé mesiace ... zásadne sa nezmení nič ... tak ako sa nič nezmenilo x-zásahov, ktoré nie sú nasledované politickým riešením.

   A pokým Izrael nezastaví (nik sa nebaví o zrušení) výstavbu nových židovských osád na okupoaných územiach, tak nemá záujem o politické riešene ....Skrýt celý příspěvek

   • stepan
    21:56 13.05.2021

    Izrael je ve formě válečného konfliktu s přestávkama již 70 let. Izrael vznikl na základě POLITICKÉHO ROZHODNUTÍ na Valném shromáždění OSN. Jak reagovali sousedi? Válkou, kterou ...Zobrazit celý příspěvek

    Izrael je ve formě válečného konfliktu s přestávkama již 70 let.
    Izrael vznikl na základě POLITICKÉHO ROZHODNUTÍ na Valném shromáždění OSN.

    Jak reagovali sousedi? Válkou, kterou Izrael přežil.
    Zanedlouho přišla další válka, a pak další a další. V podstatě se jedná o stále stejnou válku, válku o přežití.

    Kdyby to šlo řešit politicky, tak už je to dávno vyřešené - Izrael politiku umí. Egypt se poučil, Jordánsko se poučilo, protože dostalo po čumáku. Kdo NECHCE danou věc politicky řešit jsou okolní radikální islamisté. Na ty platí pouze pevná ruka a nekompromisní přístup.

    Dá se snad politicky řešit s islamisty, kteří se řídí Koránem a svatá válka je pro ně životem i smrtí? Dá se politicky jednat s ostatními teroristickými organizacemi? S nimi se jedná tak, že jim nekompromisně shodíš pumu na hlavu.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     22:42 13.05.2021

     No zas by som to s tým "prežitím" nepreháˇnal ... Rok 1948 súhlas .... tam naozaj Izrael bojoval o existenciu ... V roku 1956 to však bol on čo po dohode s VB a Francúzkom ...Zobrazit celý příspěvek

     No zas by som to s tým "prežitím" nepreháˇnal ...

     Rok 1948 súhlas .... tam naozaj Izrael bojoval o existenciu ...

     V roku 1956 to však bol on čo po dohode s VB a Francúzkom útočil .... i ke´ď samozrejme i ten konflikt mal svoje pozadie.

     Rok 1967 zas útočil Izrael. Za to nebolo čierno-biele, ale určite neplatí, že sa musel "zachraňovať" .... napätie bolo značné, ale určite sa nedá povedať, že by na neho arabskí susedia určite zaútočili i keď o tom rečnili stále ...

     V roku 1973 bol Izrael napadnutý. Vojensky síce jasne vyhral, ale stratil auru neporaziteľnosti a prechod kanálu je dnes v učebniciach, totálne zlyhanie spravodajských agentúr Izraela tiež ... napriek všetkému nebol osud Izraela na vlásku a vojaci nikdy nepochybovali, že vyhrajú .. mimochodom, že sa nemôžu rovnať s Izraelom vedeli i samotní Arabi ... preto bol ich cieľ len "dokopať" Izrael k výhodnejšej politickej dohode ... a i preto veľmi Egypt za kanál veľmi nešiel ... a Sýria ani nedobila Golanské výšiny, ale i keby dobila, tak by konflikt nevyhrala ... ale dobre znie, že pár tankistov "zachránilo Izrael" ...

     V roku 1982 bol tiež Izrael útočníkom. Samozrejme mal na to svoje legitímne dôvody, ale v každom prípade o "prežitie" nešlo ...

     V roku 2006 to bol starý súper - Hizbaláh. Každý samozrejme "vyhral" ... ale faktom je, že napriek všetkému hral Hizbaláh dosť vyrovnanú "partiu" ...

     Ešte bolo samozrejme xy-menších konfliktov, útok na iracký reaktor, sýrsky jadrový program a pod.

     A zas netreba brať vážne ani reči araských líkdrov, pre ktorých je podpora Palestíny skôr povinnou jazdou ... v realite je im väčšina Palestínčanov šuma fuk ...

     A už dávno pred "prelomovými" dohodami Izraela som i tu tvrdil, že Izrael nie je vôbec "existenčne ohrozený" ... a arabské štáty len formalizovali svoju spoluprácu s Izraelom .... nič také "prevratné" sa nestalo ... len Trump to využil/zneužil na svoju propagandu reálny stav vecí, ktorý sa priznal oficiálne.Skrýt celý příspěvek

     • stepan
      23:16 13.05.2021

      1967 - preemptivní úder ze strany Izraele na nepřátelské letectvo bylo naopak klíčem k tomu, že Izrael v této válce vyhrál. Konflikt byl nevyhnutelný, zbývaly více méně hodiny do ...Zobrazit celý příspěvek

      1967 - preemptivní úder ze strany Izraele na nepřátelské letectvo bylo naopak klíčem k tomu, že Izrael v této válce vyhrál. Konflikt byl nevyhnutelný, zbývaly více méně hodiny do arabského útoku, dotlačeného částeně manipulací ze strany SSSR.

      K tomuto tématu doporučuji shlédnout dokument Stíny šestidenní války.

      Izrael je v obklopení nepřátel - i když nyní jsou oficiální vztahy se sousedy Egyptem, Jordánskem relativně normalizované a vztahy se SA nebo SAE se zlepšují, tak všetšina obyčejných arabů k smrti židy nenávidí. A to se teď nebavím o teroristických uskupeních Hamás a Hizballáh, palestině a dalších.

      Díky bohu už Izrael není v takové choulostivé situaci jako ve 48 nebo 67.
      Stále se však jedná o válku o přežití - pokud tě nepřítel chce zničit a vymazat z mapy, sousedé tě nenávidí a k tomu jsou podporováni vojensky Íránem - nesmí se žádné útoky zlehčovat.Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      15:24 14.05.2021

      No také jednoznačné to nebolo ... Faktom je, že z arabskej strany bola kopa signálov za i proti ... samotní pohlavári a generáli neboli jednotní. Kto si chce nájsť argumenty pre ...Zobrazit celý příspěvek

      No také jednoznačné to nebolo ...

      Faktom je, že z arabskej strany bola kopa signálov za i proti ... samotní pohlavári a generáli neboli jednotní.

      Kto si chce nájsť argumenty pre svoju verziu tak si ju v tom "guláši" nájde ... ale fakt ostáva jeden ... zaútočil Izrael ... to je jediná istota.

      Čo by bolo, keby bolo do histórie nepatrí ...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:59 13.05.2021

  Treba sa trochu "skľudniť" ... a nevidieť veci čierno-bielo ... Treba si "spomenúť" prečo vznikla dnešná eskalácia. Primálnou príčimou sú etnické čistky židovského štátu na ...Zobrazit celý příspěvek

  Treba sa trochu "skľudniť" ... a nevidieť veci čierno-bielo ...

  Treba si "spomenúť" prečo vznikla dnešná eskalácia. Primálnou príčimou sú etnické čistky židovského štátu na okupovanom území Jeruzalema.

  Dnes sa už dejú samozrejme " v bielych rukavičkách" a cez súdy, ale výsledok je taký asi ako predpovedať vinu Navaľného na ruských súdoch.

  Práve plánované vysťahovanie pôvodného arabského obyvateľstva na úkor nových židovských prisťahovalcov bolo príčínou vzniku konfliktu. Domáci môže len protestovať .... reálne im nik nepomôže ... a Izrael na to reagoval policajnou brutalitou.

  Samozrejme, že tento konflikt využil ako zámienku Hamas a spustil sériu raketových útokov. Určite by si nešiel skôr či neskôr i inú zámenku, faktom však je, že dnešnú eskaláciu spostil židovský štát.

  Mimochodom mimo Hamasu sa konflikt hodí i izraelskému premiérovi, ktorý určite privítal, že sa riešia Palestínčania a nie jeho korupcia na súdoch ...

  Nik netvrdí, že sa Izrael nemá brániť teroristickým útokom Hamasu, ale jeho politika proti Arabom na okupovaných územiach nemá nič spoločné s "vyspelým štátom" ...Skrýt celý příspěvek

  • Jiri Ostrava
   17:50 13.05.2021

   Dušane budu ti tykat, protože vykání si nezasloužíš! Možná by ses, chlapče, měl zajet podívat do Izraele i do tzv. "Palestíny". Nechci tě nazývat náckem (i když možná jsi), ale ...Zobrazit celý příspěvek

   Dušane budu ti tykat, protože vykání si nezasloužíš!
   Možná by ses, chlapče, měl zajet podívat do Izraele i do tzv. "Palestíny". Nechci tě nazývat náckem (i když možná jsi), ale podporovat muslimy a zejména araby v Izraeli a na Blízkém východě, se opravdu již dnes "nenosí". My si zde můžeme popravdě říct, že arabové v Izraeli i v tzv. "Palestině" jsou (z principu) lidé líní, nepořádní s nataženou rukou, kteří chtějí vše od Izraele (a zájmena EU), ale cokoliv užitečného pro stát nechtějí udělat = naopak jej nenávidí. To, že EU (tedy i my) miliardami podporuje línou bandu a teroristy, je bohužel pravda. Je snadné žít a dostávat peníze na všechno (to ovšem není jen v Izraeli - viz černoši v USA, cikáni u nás i jinde...).
   A jestliže pokládáš vystěhování dlouholetých neplatičů nájmu (jde o 4 arabské rodiny v Jeruzalému) za brutalitu = pak máš zvláštní optiku vidění.
   Já vím, i dnes je dost lidí, co nenávidí Židy již z principu :-)
   A pokud hájíšSkrýt celý příspěvek

   • ruleta
    18:09 13.05.2021

    To je pokus o trolling anebo vtip? Brutalita neni jedna akce, ale je to dlouhodoby tlak a zabirani uzemi napriklad via osady. A generalizace, ze jsou z principu lini, ...Zobrazit celý příspěvek

    To je pokus o trolling anebo vtip?

    Brutalita neni jedna akce, ale je to dlouhodoby tlak a zabirani uzemi napriklad via osady. A generalizace, ze jsou z principu lini, neporadni...ma asi nejblize k tomu nackovi, ktereho podsouvate dusanovi. Vas prispevek je cista sprostota.

    Takze resume? Kdyz nekdo rekne, ze se Izrael nechova v poradku a mnohdy porusuje zakony vlastni zeme vcetne mezinarodnich, tak apriori to neznamena, ze dany clovek hned souvisi s terorem organizovanym Hamasem anebo Islamskym dzihadem.Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     18:10 13.05.2021

     souvisi = ma byt souhlasi

     souvisi = ma byt souhlasi

   • Tesil
    18:54 13.05.2021

    Jirko Asi tě to překvapí,ale Hamás má i své civilní křídlo.Takže peníze z EU nebo z USA putují spíše na konkrétní projekty. Sporné jsou osady,ničení infrastruktury,zákaz ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirko
    Asi tě to překvapí,ale Hamás má i své civilní křídlo.Takže peníze z EU nebo z USA putují spíše na konkrétní projekty.
    Sporné jsou osady,ničení infrastruktury,zákaz rybolovu,uzavírání hraničních přechodů,cla na zboží,atd.Vše ze strany Izraele.Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     19:19 13.05.2021

     Ještě bych dodal,že impulsem pro raketové útoky byl zásah izraelských policistů na Chrámové hoře.

     Ještě bych dodal,že impulsem pro raketové útoky byl zásah izraelských policistů na Chrámové hoře.

    • Arccos
     09:26 14.05.2021

     Civilní křídlo Hamásu... bože, to je ale naivní.

     Civilní křídlo Hamásu... bože, to je ale naivní.

     • RiMr71
      14:10 17.05.2021

      ..jj. asu jak civilní křídlo SS... :)

      ..jj. asu jak civilní křídlo SS... :)

   • dusan
    19:46 13.05.2021

    A čo sa "nosí" ? Ja nie som "štetka" čo má názory podľa toho čo sa "nosí" .... absenciou svojho názoru by sa sa na Vašom mieste nechválil .... takže komentovať toho "čo letí" ...Zobrazit celý příspěvek

    A čo sa "nosí" ?

    Ja nie som "štetka" čo má názory podľa toho čo sa "nosí" .... absenciou svojho názoru by sa sa na Vašom mieste nechválil .... takže komentovať toho "čo letí" nemá zmysel ...Skrýt celý příspěvek

    • danny
     15:51 14.05.2021

     dusan: je to plýtvání energií diskutovat s někým, kdo má velmi ploché a omezené ponětí o historii a komplexní konflikt vnímá asi jako fotbalový fanoušek, který tráví zápas v kotli. Zobrazit celý příspěvek

     dusan: je to plýtvání energií diskutovat s někým, kdo má velmi ploché a omezené ponětí o historii a komplexní konflikt vnímá asi jako fotbalový fanoušek, který tráví zápas v kotli.Skrýt celý příspěvek

   • Znaim
    21:59 13.05.2021

    Většina americkým černochů je ve skutečnosti plnohodnotnou součástí americké společnosti a amerického národa. Jsou součástí pracovního trhu, studují vysoké školy, přednáší na ...Zobrazit celý příspěvek

    Většina americkým černochů je ve skutečnosti plnohodnotnou součástí americké společnosti a amerického národa. Jsou součástí pracovního trhu, studují vysoké školy, přednáší na vysokých školách, jsou aktivní ve vrcholné politice, slouží v armádě, u policie atd...Americké černochy a české cikány opravdu srovnávat nejde. A pokud to někdo dělá (Vy), vypovídá to o jeho naprosto mylné představě o americké společnosti.Skrýt celý příspěvek

   • Sidon
    01:24 14.05.2021

    Takto otevrene rasisticky prispevek jsem uz dlouho necetl. Az je jednomu stydno. Prestoze jsem si temer jisty, ze je to ve vasem pripade zbytecne, tak vam a tem, co s vami ...Zobrazit celý příspěvek

    Takto otevrene rasisticky prispevek jsem uz dlouho necetl. Az je jednomu stydno.
    Prestoze jsem si temer jisty, ze je to ve vasem pripade zbytecne, tak vam a tem, co s vami souhlasi, to presto napisu: neni mozne uplatnovat kolektivni vinu, stereotypy. Ikdyby jedna skupina lidi definovana etnicky (nabozensky, barvou oci, hustotou chlupu v nose atp.) se statisticky signifikantne odlisovala od skupiny druhe, nelze, opakuji nelze pricist danou vlastnost vsem. Priklad: Na svete je v prumeru 3.7% muzu alkoholiku. Na Slovensku je toto procento signifikantne vyssi, dosahuje 9.5%. Snad se shodneme, ze nelze rici, ze co Slovak, to alkoholik. Kdyz to vezmete z druhe strany, dokud neni vyskyt znaku v populaci 100%, nemuzete mezi znak a hodnotici kriterium dat rovnitko. A ani tehdy to nebude znamenat pricinnou souvislost. Pochybuji, ze jste o te knize vic nez slysel (mmch, sam jsem neverici), ale tohle je pointa pribehu o Gomore. Proste ani Buh nevyhladil cele mesto, nechal spravedlive odejit.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     09:43 14.05.2021

     To je samozřejmě pravda, že kolektivní nálepka nebo kolektivní vina je nespravedlnost. Ovšem tendence ke kolektivnímu hodnocení poměrně přirozeně bude vždy, když ten určitý ...Zobrazit celý příspěvek

     To je samozřejmě pravda, že kolektivní nálepka nebo kolektivní vina je nespravedlnost. Ovšem tendence ke kolektivnímu hodnocení poměrně přirozeně bude vždy, když ten určitý kolektiv bude tvořit naprostou většinu z nějaké ohraničené skupiny. Když těch alkoholiků bude třeba 90% z Čechů, asi se nepůjde ubránit tomu, že mnozí řeknou, co Čech to alkoholik, přestože to k těm zbylým 10% bude nespravedlivé. Takto třeba získala SdP ve volbách 1938 údajně až 93% německých voličů, asi bylo na místě říkat, že co volič-Sudeťák to Henleinovec.
     Funguje to ale i obráceně, třeba Švýcara si člověk představí jako hodináře, bankéře nebo čokoládomistra, přestože tam všichni dobří nejsou.Skrýt celý příspěvek

     • Sidon
      21:12 14.05.2021

      Nepopiram, ze podobna generalizace je lidkemu uvazovani prirozena a funguje u obratlovcu bezne: zasusti krovi a jedinec reaguje tak, jako by v nem byl savlozuby tygr, ikdyz sance ...Zobrazit celý příspěvek

      Nepopiram, ze podobna generalizace je lidkemu uvazovani prirozena a funguje u obratlovcu bezne: zasusti krovi a jedinec reaguje tak, jako by v nem byl savlozuby tygr, ikdyz sance je jen 1:100, ze to tygr bude. Ale kdyz si 100x rekne "asi vrabec", tak na to dojede. Tohle jednani je hluboce zakorenene v lidskem mozku, ale jak nam historie uz bezpoctukrat ukazala, aplikovat podobne schema pri rozhodovani ve spolecnosti prinasi zavazne problemy (eufemicky receno). Tech situaci "tygr" je objektivne tak malo, ze chovani, ktere fungovalo u lovcu mamutu, prinasi ve svem dusledku vic skody nez uzitku. Pri pohledu z druhe strany - bude se vam podobna generalizace zdat v poradku, kdyz budete mezi 10% nealkoholiku, ale na zaklade toho, ze jste Cech, vas nikdo nebude chtit pozvat na pracovni pohovor?
      MMCH, vase predstava Svycara by se vam rychle zmenila, pokud by jste v te zemi nejakou dobu zil :-)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      00:29 15.05.2021

      Ten argument, zni jinak. Pokud ti co mají jiný názor z mlčící většiny nevystoupí.
      Pak to není generalizace, ale popis dané skupiny.

      Ten argument, zni jinak. Pokud ti co mají jiný názor z mlčící většiny nevystoupí.
      Pak to není generalizace, ale popis dané skupiny.

    • Jerzy
     12:21 14.05.2021

     Mylný příklad. Pokud by Slováci byli alkoholici z 80%, bylo by nespravedlivé mluvit o nich jako o alkoholickém národu? Podobně je to s kolektivní vinou Palestinců, kdyby chtěli ...Zobrazit celý příspěvek

     Mylný příklad. Pokud by Slováci byli alkoholici z 80%, bylo by nespravedlivé mluvit o nich jako o alkoholickém národu? Podobně je to s kolektivní vinou Palestinců, kdyby chtěli mír, už tam není HamásSkrýt celý příspěvek

     • Sidon
      21:16 14.05.2021

      To uz by jste skoro mohl rici, ze jsme meli komunisty, protoze jsme je chteli. Nijak (a to ani v nejmensim) nechci obhajovat postoje soucasne palestinske reprezentace, ale neverim ...Zobrazit celý příspěvek

      To uz by jste skoro mohl rici, ze jsme meli komunisty, protoze jsme je chteli. Nijak (a to ani v nejmensim) nechci obhajovat postoje soucasne palestinske reprezentace, ale neverim tomu, ze reprezentuji postoje kazdeho Palestince. Ikdyz, jak jsem se mel moznost se presvedcit, se na Palestince divaji mnozi lide z arabsko-muslimskych zemi pres prsty podobne jako vy.Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      22:43 17.05.2021

      To je detsky naivná predstava ... Takže keby ľudia nechceli, tak nie je Islamský štát ... tak nie sú Červení Kméri, komunisti, fašisti, nacisti ... Samozrejme, že každá diktatúra ...Zobrazit celý příspěvek

      To je detsky naivná predstava ...

      Takže keby ľudia nechceli, tak nie je Islamský štát ... tak nie sú Červení Kméri, komunisti, fašisti, nacisti ...

      Samozrejme, že každá diktatúra a tereristi potláčajú opozíciu .. a brutálne ...Skrýt celý příspěvek

  • stepan
   19:17 13.05.2021

   Na teroristy a islamisty neplatí vyjednávání, ústupky ani nic podobného, ale tvrdá ruka, rakety a kulka mezi oči. A klidně i preventivní údery. Hamás by si záminku k útoku našel, ...Zobrazit celý příspěvek

   Na teroristy a islamisty neplatí vyjednávání, ústupky ani nic podobného, ale tvrdá ruka, rakety a kulka mezi oči. A klidně i preventivní údery.

   Hamás by si záminku k útoku našel, i kdyby Izrael pacifisticky vítal palestince s otevřenou náručí.

   Izrael to díky bohu ví. Izrael se nechová jako vykastrovaná EU a levicoví sluníčkáři s transparenty MIGRANTI VÍTEJTE, mávající vlaječkama EU poté, co zas nějaký islámista najel autem do davu lidí.

   Připadá mi totiž, že se chováš naprosto stejně. Obhajuješ neobhajitelné, z viníka děláš oběť a pláčeš na špatném hrobě. Kdyby se Izraelští leadeři řídili prostoduchými řečmi sluníčkových demokratických lidí, tak už Izrael dávno neexistuje.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    19:57 13.05.2021

    Vojna je vždy "politika inými prostriedkami" ... Čo získal Izrael svojou "tvrdou rukou" ? ... Zoznam zabitých členov Hamásu je len priznanie vlastnej neschopnosti riešiť ...Zobrazit celý příspěvek

    Vojna je vždy "politika inými prostriedkami" ...

    Čo získal Izrael svojou "tvrdou rukou" ? ...

    Zoznam zabitých členov Hamásu je len priznanie vlastnej neschopnosti riešiť konflikt, lebo to v praxi absolútne nič neznamená.

    Konflikt sa vždy musí riešiť politicky ... nech je už súper akýkoľvek ... lebo ak nie, tak je to len "nekonečná" vojna bez riešenia ...

    Súhlasím, že Hamás by si určite zámienku našiel ... ale nemusel hu hľadať. Etnické čistky v Jeruzaleme nie sú nová vec .. dejú sa na okupovaných územiach ... nie v Izraeli.

    Asi by sa Vám nepáčilo, keby Vás niekto vyhodil z domu lebo to je "jeho svätá zem" ...že ?

    EÚ je naozaj často mimo ... ale tak isto je mimo i nekritické obdivovanie zločinov židovského štátu ...

    Inak mimochodom je normálne ak náboženskí blázni útočia na záchranárky , ktoré sa im snažia zachrániť život len preto, že sú to ženy ? A sú to židovskí blázni ... nie arabskí ...

    So židovskými radikálnymi fanatikmi má židovský štát už dlhodobo problémy a asi Vás to šokuje, ale pre bezpečnosť štátu Izraela je to považované za najväčší bezpečnostný problém ..... lebo akosi nejde vybombardovať vlastných fanatikov ... ktorí sú mimochodom najradikálnejší .. ale v armáde neslúžia ... čiže chcú bojovať, ale do boja posielajú iných.Skrýt celý příspěvek

    • stepan
     20:22 13.05.2021

     Chceš řešit konflikt s Al Kaidou politicky? S Islámským státem? S Hamásem? S lidmi, kteří na politické vyjednávání kašlou, postrádají demokratické smýšlení a jejich hlavním cílem ...Zobrazit celý příspěvek

     Chceš řešit konflikt s Al Kaidou politicky? S Islámským státem? S Hamásem?

     S lidmi, kteří na politické vyjednávání kašlou, postrádají demokratické smýšlení a jejich hlavním cílem je likvidace židovského státu, potažmo západního světa?

     S lidmi, kteří se řídí primárně Koránem? S lidmi, kteří jsou defacto více než 70 let ve stavu permanentní války s Izraelem?

     Tohle nevyřešíš politicky, ani ustupováním, ani kompromisy, ani otevřenou náručí. Tohle vyřešíš pouze tvrdou rukou, oni na nic jiného neslyší. Politické řešení berou jako známku slabosti.

     A historicky je Izrael židovským státem, musíš si uvědomit, že se židé o svůj domov perou tisíciletí. Nebylo tomu jinak a nebude tomu jinak. Jsou na svém historickém území, ve své domovině, takže řeči o nějakých okupovaných územích nehrají žádnou roli.Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      22:25 13.05.2021

      No s Talibanom Amíci jednajú .... čiže to netreba vysvetľovať mne : ) A dokonca plne oficiálne .... a ešte sa tým Trump i chvastal .... Konflikt v Severnom Írsku sa tiež ...Zobrazit celý příspěvek

      No s Talibanom Amíci jednajú .... čiže to netreba vysvetľovať mne : )

      A dokonca plne oficiálne .... a ešte sa tým Trump i chvastal ....

      Konflikt v Severnom Írsku sa tiež vyriešil politicky .... ETA tiež skončila po politických rokovaniach ... čiže nie je to nič výnimočné ....

      A samozrejme plno kontaktov sa nedozvieme, lebo sú "citlivé" .....

      Takže treba zabudnúť na to, že je svet čierno-biely ...

      Irán s jeho klerikálnou soldtateskou poporovali Amíci i Izrael počas irácko-irackej vojny ... však bol z toho "poprask" : )Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    19:57 13.05.2021

    To by zasluhovalo pohled do historie abys poznal,že problém je složitější.
    Což není cílem úvodního článku.

    To by zasluhovalo pohled do historie abys poznal,že problém je složitější.
    Což není cílem úvodního článku.

 • apache
  15:58 13.05.2021

  Z technického hlediska naprosto úžasný, fenomenální systém. Řekl bych, že světová špička daleko daleko před konkurencí. Zároveň ale také velmi specifický ohledně podmínek a ...Zobrazit celý příspěvek

  Z technického hlediska naprosto úžasný, fenomenální systém. Řekl bych, že světová špička daleko daleko před konkurencí. Zároveň ale také velmi specifický ohledně podmínek a prostředí svého nasazení. Ani bych se nedivil, kdyby za několik bouřlivých nocí vystříleli munici v hodnotě vyšší, než je roční rozpočet celých armád, jako je třeba ta naše. Z ekonomického hlediska se pohybují v úplně jiných sférách, než my.

  Zároveň se člověku úplně zatočí hlava, když si uvědomí, že systém jako Iron Dome vlastně ve své podstatě umožní třeba takovému stařičkému BM-21 Grad způsobit tak astronomické ekonomické náklady vlastně jen tím, že celou svojí salvu nechá sestřelit.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   19:59 13.05.2021

   Strela ceny Famir je 50-100 tis.. Za burlivých nocí sa vystrelí cca 1000 rakiet, nacieľ bude mieriť tak 200.. 200x 100 000 čo je maximálna cena Tamiru je 20 miliónov ...Zobrazit celý příspěvek

   Strela ceny Famir je 50-100 tis..

   Za burlivých nocí sa vystrelí cca 1000 rakiet, nacieľ bude mieriť tak 200..

   200x 100 000 čo je maximálna cena Tamiru je 20 miliónov euro..

   Koľko armád na svete má ročný rozpočet len 20 miliónov ročne???Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    20:00 13.05.2021

    Tamir

    Tamir

 • Sholva
  15:37 13.05.2021

  https://www.rand.org/blog/2017... Pro neznalé angličtiny je ten článek mimo jiné také o tom, že vysoká efektivita Iron ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.rand.org/blog/2017...

  Pro neznalé angličtiny je ten článek mimo jiné také o tom, že vysoká efektivita Iron Dome může být problémem - nějaká výzaznější reakce Izraele na ostřelování může být věřejným míněním vnímána jako zbytečná, když si sedí v bezpečí pod Iron Dome...Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   16:21 13.05.2021

   To sa určite nestane ... Po prvé - vždy nejaké strely uniknú ... A po druhé - protiúder je žiadaný politicky .. i keby nemal žiadny vojenský význam .... a momentálnemu ...Zobrazit celý příspěvek

   To sa určite nestane ...

   Po prvé - vždy nejaké strely uniknú ...

   A po druhé - protiúder je žiadaný politicky .. i keby nemal žiadny vojenský význam .... a momentálnemu premiérovi konflikt politicky pomáha .... Hamasu tiež ... smolu majú len obyčajní ľudia ...Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  15:24 13.05.2021

  Pro nase podminky je naprosto nepredstavitelne to mnozstvi munice, kterou ma Izrael okamzite k dispozici, u ktere zvlada logistiku, a kterou dokaze prebijet, behem jedne noci a po ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro nase podminky je naprosto nepredstavitelne to mnozstvi munice, kterou ma Izrael okamzite k dispozici, u ktere zvlada logistiku, a kterou dokaze prebijet, behem jedne noci a po stovkach. V nasich podminkach, kde jeden pilot ma na sobe vic prstu nez pomalu cele nadzvukove kridlo k dispozici strel. Kde nemam strach ze kazda z porizovanych novych houfnic poveze do 2 navadenych granatu a budou je strazit jako faberzeho vajicko....
  A to neni jen nas problem, staci vzpomenout na Francii, ktere dosla pri kampani v Lybii munice snad po tydnu.

  Ty rozdily mezi staty, ktere predstiraji pripravenost na valku, a statem skutecne pripravenym na valku jsou propastne.Skrýt celý příspěvek

  • JP--
   17:42 13.05.2021

   Je to tak, spotřeba munice je vždy větší než představy plánovačů, v AČR se mezitím bohužel na munici a nedej bože na chytrou munici už dávno rezignovalo, pomůžou přeci spojenci...

   Je to tak, spotřeba munice je vždy větší než představy plánovačů, v AČR se mezitím bohužel na munici a nedej bože na chytrou munici už dávno rezignovalo, pomůžou přeci spojenci...

   • Scotty
    18:01 13.05.2021

    Co je myšleno chytrou municí? Respektive těch platforem které ji v AČR mohou používat zas tolik není.

    Co je myšleno chytrou municí? Respektive těch platforem které ji v AČR mohou používat zas tolik není.

  • Jirosi
   00:18 15.05.2021

   Pokud bychom vedli válku co 10.let jako oni, i naše sklady by byli plné munice.

   Pokud bychom vedli válku co 10.let jako oni, i naše sklady by byli plné munice.

 • Fiagy
  14:29 13.05.2021

  Je to sice morbidní, ale přes to všechno , co se v Izraeli děje je to nejlepší PR video co kdy vzniklo. Fandím jim, aby situaci zvládli rychle a s co nejmenšími ztrátami na ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to sice morbidní, ale přes to všechno , co se v Izraeli děje je to nejlepší PR video co kdy vzniklo. Fandím jim, aby situaci zvládli rychle a s co nejmenšími ztrátami na životech.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:04 13.05.2021

  Popri percente úspešných zostrelov, ktoré ostáva zhruba konštantné, bude zaujímavé na druhej strane sledovať proti akému percentu vystrelených rakiet je nútený Iron Dome zasahovať. ...Zobrazit celý příspěvek

  Popri percente úspešných zostrelov, ktoré ostáva zhruba konštantné, bude zaujímavé na druhej strane sledovať proti akému percentu vystrelených rakiet je nútený Iron Dome zasahovať. Lebo so zvyšujúcou sa presnosťou odpálených rakiet sa zvyšuje šanca na zahltenie ID. A podľa predbežných údajov sa zdá, že sa presnosť Hamasom odpaľovaných rakiet oproti roku 2014 cca zdvojnásobila, čo je dosť vážne... (ale možno je údaj skreslený tým, že ako prvé odpália nakvalitnejšie)Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:38 13.05.2021

   Povedal by som, že Palestíncom nejde tak ani o zahltenie systému ako o ekonomické škody. Vystreliť stovky a tisíce antirakiet je drahá sranda. Som kedysi videl taký dokument kde ...Zobrazit celý příspěvek

   Povedal by som, že Palestíncom nejde tak ani o zahltenie systému ako o ekonomické škody. Vystreliť stovky a tisíce antirakiet je drahá sranda. Som kedysi videl taký dokument kde Hamas ukazoval nejakému reportérovi ako vyrábajú tie rakety. Taká pivnica a v nej SV18.Skrýt celý příspěvek

   • Arccos
    14:17 13.05.2021

    Teď nastal nejlepší čas jim tu pivnicu řádně vymalovat.

    Teď nastal nejlepší čas jim tu pivnicu řádně vymalovat.

    • Miroslav
     15:56 13.05.2021

     Myslím, že práve to je ten najväčší problém pre Izrael, že kde kade má HAMAS malé dielničky ktoré v podstate neodlíšiš od bežného domu/skladu/garáže. V nej jedna stojanová vŕtačka ...Zobrazit celý příspěvek

     Myslím, že práve to je ten najväčší problém pre Izrael, že kde kade má HAMAS malé dielničky ktoré v podstate neodlíšiš od bežného domu/skladu/garáže. V nej jedna stojanová vŕtačka čo v Lidli stojí do 100€ a starý sústruh ktorý kúpiš pod rukou za pár drobnýchSkrýt celý příspěvek

    • SYN_
     19:17 13.05.2021

     karmínovou červení!

     karmínovou červení!

   • mudry.udrzbar
    15:28 13.05.2021

    tie rakety su vyrobene v Izreali, takze ekonomicke skody 0, akurat vyborny marketing a posilnenie domaceho zbrojneho priemyslu.

    tie rakety su vyrobene v Izreali, takze ekonomicke skody 0, akurat vyborny marketing a posilnenie domaceho zbrojneho priemyslu.

    • Miroslav
     15:53 13.05.2021

     A myslíš, že ten materiál, vývoj a výroba je zadarmo? Ty by si sa mal zamestnať napríklad v DMD. Tam z teba budú mať radosť keď si ochotný makať pre štát zadarmo

     A myslíš, že ten materiál, vývoj a výroba je zadarmo? Ty by si sa mal zamestnať napríklad v DMD. Tam z teba budú mať radosť keď si ochotný makať pre štát zadarmo

     • Arccos
      16:45 13.05.2021

      Není to zadarmo, ale o to přece nejde. Většina těch peněz zůstane v Izraeli a tam bude i utracena.

      Není to zadarmo, ale o to přece nejde. Většina těch peněz zůstane v Izraeli a tam bude i utracena.

     • Miroslav
      17:53 13.05.2021

      Arccos: Ak štát vystrelí raketu ktorú musí kúpiť (aj keď tie peniaze zostanú v domácej ekonomike), tak je to úplne rovnaké ako keď štát vydá dlhopisy a dá peniaze povedzme ...Zobrazit celý příspěvek

      Arccos: Ak štát vystrelí raketu ktorú musí kúpiť (aj keď tie peniaze zostanú v domácej ekonomike), tak je to úplne rovnaké ako keď štát vydá dlhopisy a dá peniaze povedzme dôchodcom alebo na materský príspevok. Tie mamičky to síce utratia doma, ale výsledok je taký, že štát má dlh ktorý musí splatiť. A ako taký štát spláca dlh?Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      19:20 13.05.2021

      tak vývoj určitě nepočítejte, a) by byl potřeba stejně b) už byl zaplacený tooling a tak je na tom skoro stejně. takže pouze materiály a náklady (vysoko)sériové produkce za cenu ...Zobrazit celý příspěvek

      tak vývoj určitě nepočítejte, a) by byl potřeba stejně b) už byl zaplacený
      tooling a tak je na tom skoro stejně. takže pouze materiály a náklady (vysoko)sériové produkce za cenu kvalitního marketingu prodeje do dalších zemí... tomu já říkám přinejhorším šul-nul, pravděpodobně i lépe...Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      19:34 13.05.2021

      Neviem čo robíš v civilnom zamestnaní ale toto je pohľad na vec ako z materskej škôlky. Akýkoľvek produkt máš, tak k jeho výrobe nie nutné platiť len prácu a suroviny ako sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Neviem čo robíš v civilnom zamestnaní ale toto je pohľad na vec ako z materskej škôlky. Akýkoľvek produkt máš, tak k jeho výrobe nie nutné platiť len prácu a suroviny ako sa nazdávaš. Vývoj je kontinuálny proces ktorý musí prebiehať prakticky neustále. Potom je tu ešte výrobná réžia (všetko od energií, náradia, nástroje, stroje, údržba, prípravky, výrobné priestory...) To je všetko zadarmo a nič už viac netreba investovať? To ako fakt?Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      08:34 14.05.2021

      pointa je v tom, ze z kazdeho šekelu, ktory Izrael vlozi do zbrojnej vyroby sa mu vo vysledku vratia 2 (napr.) a neplet mikro a makro ekonomiu

      pointa je v tom, ze z kazdeho šekelu, ktory Izrael vlozi do zbrojnej vyroby sa mu vo vysledku vratia 2 (napr.) a neplet mikro a makro ekonomiu

     • Jirosi
      00:13 15.05.2021

      Zapomínáš na to, že tohle z velké části financuje USA.

      Zapomínáš na to, že tohle z velké části financuje USA.

    • Tesil
     17:16 13.05.2021

     Do Izraele putují peníze nejen oficiální cestou ze Spojených států,ale i od sionistických organizací z celého světa. Pochopitelně mají i přístup k nejmodernějším vojenským ...Zobrazit celý příspěvek

     Do Izraele putují peníze nejen oficiální cestou ze Spojených států,ale i od sionistických organizací z celého světa.
     Pochopitelně mají i přístup k nejmodernějším vojenským technologiím z USA.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      19:23 13.05.2021

      asi ano, tak jak na druhé straně do palestiny proudí též všelijaká "rozvojová" pomoc ze které se pak kolikrát rolují plechové trubky a svářejí ocelové konzoly...

      asi ano, tak jak na druhé straně do palestiny proudí též všelijaká "rozvojová" pomoc ze které se pak kolikrát rolují plechové trubky a svářejí ocelové konzoly...

  • darkstyle
   13:38 13.05.2021

   Odpoveď na spresnenie palestínskych rakiet je v článku IBCS Totižto Palestinčan vystrelí raketu, tá nestihne ani vystúpať a už na jeho pozíciu letí SDB2 alebo delostrelecký ...Zobrazit celý příspěvek

   Odpoveď na spresnenie palestínskych rakiet je v článku

   IBCS
   Totižto Palestinčan vystrelí raketu, tá nestihne ani vystúpať a už na jeho pozíciu letí SDB2 alebo delostrelecký projektil..
   Toto je vec 5-7 rokov do budúcnosti.

   Ďalej ak sa aj zväčšila presnosť tak to je na 99% tým, že použili menej Kassamov a viac iných typov rakiet - tie sú samozrejme drahšie..

   Palestína má zrujnovanú ekonomiku a časť arabských štátov sa kamaráti viac s Izraelom ako s nimi - teda menej zdrojov a drahšie rakety nie je moc žúžo..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...