Iron Dome je pro palestinské rakety nadále nepřekonatelný

Iron Dome je pro palestinské rakety nadále nepřekonatelný
Postavení systému Iron Dome / depositphotos.com (Zvětšit)

Na začátku srpna došlo k nejnovější eskalaci ozbrojeného konfliktu mezi izraelskou armádou a palestinskými ozbrojenci. Nedávná vlna násilí si vyžádala nejvyšší počet obětí od jedenáctidenní války v roce 2021, při které přišly stovky lidí o život. Na rozdíl od loňských bojů, v nichž se Izraelci střetli s teroristickou organizací Hamás, se Jeruzalému letos postavil menší a militantnější Palestinský islámský džihád.

Organizaci Palestinský islámský džihád PIJ (Palestinian Islamic Jihad) nepřekvapivě podporuje Írán, úhlavní nepřítel Jeruzaléma. PIJ nemá tolik členů jako Hamás, ten se ale musí alespoň zdánlivě zabývat řízením státní správy v Gaze. Proto se Hamás na rozdíl od PIJ nemůže plně soustředit na bojové aktivity proti Izraeli.

Izraelské ozbrojené složky 5. srpna během zátahu na Západním břehu Jordánu zatkly Bassama al-Saadiho, jednoho z vůdců PIJ. Nedlouho poté začali členové organizace v odvetě odpalovat rakety na izraelské území. V noci z 5. na 6. srpna izraelské letectvo zahájilo operaci Alot ha-Šahar (Úsvit) a uskutečnilo letecké údery na cíle v Gaze, které Jeruzalém podezříval z napojení na PIJ. Při jednom z nich přišel o život velitel organizace Tayseer al-Jaabari. Khaled Mansour, další dlouholetý člen a vrcholný představitel PIJ, podobně zahynul během úderu 6. srpna za denního světla. Izraelské ozbrojené síly během operace zaútočily na přibližně 170 cílů v Pásmu Gazy. Při izraelské operaci zemřelo 51 lidí, z toho 24 palestinských ozbrojenců a 27 civilistů.

Nové kolo bojů přišlo v době, kdy se Izrael připravuje na páté parlamentní volby za poslední čtyři roky. Po pádu krátkodobé koaliční vlády, která sesadila dlouholetého premiéra Benjamina Netanjahua, se Izraelci opět chystají k volebním urnám 1. listopadu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Iron Dome: Raketový strážce Izraele funguje na 100 %

Již téměř deset let raketový systém protivzdušné obrany (PVO) Iron Dome (Železná kopule) chrání ...

Iron Dome: Izraelské vojenské schopnosti obdivuje celý svět

V posledních třech dnech palestinští teroristé proti izraelským civilistům odpálili přes 1500 raket. ...

Iron Dome: Protiraketové schopnosti a zavedení do Armády ČR

V polovině dubna izraelská společnost Rafael sdílela video s penzionovaným brigádním generálem Pini ...

PREMIUM Americká armáda buduje vojskovou PVO. Šance pro Iron Dome?

Akviziční velitelství ACC (Army Contracting Command) americké armády (US Army) před pár dny ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.