Iron Dome pro izraelské námořnictvo

-
11. 12. 2017
-
0 komentářů
-
Michael Myklín
Izrael má nyní k dispozici námořní verzi systému protivzdušné obrany (PVO) Iron Dome označovanou jako C-Dome. Baterie „železné kopule“ umístěné na plavidlech izraelského námořnictva mají chránit těžební zařízení židovského státu ve Středozemním moři.
Izraelská společnost Rafael oznámila svůj záměr rozšířit Iron Dome o námořní složku v dubnu 2014 na konferenci Euronaval. Testovacím plavidlem se stala korveta třídy Sa´ar 5 INS Lahav, na jejíž vrtulníkové palubě byla baterie C-Dome umístěna. Po sérii testů na konci listopadu tohoto roku izraelské námořnictvo prohlásilo, že systém je v operačním stavu.
Do budoucna se s umístěním C-Dome počítá na čtyřech nových korvetách třídy Sa´ar 6, které se staví v německých loděnicích TKMS. V původních plánech dokonce došlo k několika zásadním úpravám, které umožní instalaci dvou baterií C-Dome. Na rozdíl od pozemní verze budou na izraelských plavidlech interceptory Tamir odpalované z vertikální pozice, díky čemuž C-Dome získá 360 stupňové pokrytí.
C-Dome na nových korvetách doplní izraelsko-indický protivzdušný komplet středního dosahu Barak 8, který má zajistit ochranu před sofistikovanějšími hrozbami – letadla nebo střely s plochou dráhou letu.
Oba systémy budou propojené s radarem EL/M-2248 MF-STAR (Multi-Function Surveillance, Track And Guidance Radar) od společnosti IAI Elta. Pozemní verze Iron Dome využívá radiolokátor EL/M-2084 MMR (Multi Mission Radar), který si v tendru na nákup mobilních radiolokátorů středního dosahu MADR (Mobile Air Defence Radar) vybralo Ministerstvo obrany ČR a osm jednotek bude dodáno mezi roky 2019 až 2021 .
Iron Dome byl společností Rafael vyvinut na základě zkušeností z Druhé libanonské války v roce 2006. Během 34 dní ozbrojenci hnutí Hizballáh odpálily 3970 až 4228 raket na izraelské území, přičemž v naprosté většině šlo o 122mm projektily.
Právě proti podobným menším raketovým projektilům krátkého dosahu a minometným granátům byl navržen PVO systém Iron Dome. Během 50 dnů trvání operace Protective Edge v Pásmu Gazy bylo na podle IDF na území Izraele odpáleno 4564 raket a minometných granátů. Iron Dome sestřelil 735 projektilů, které by jinak dopadly do obydlených oblastí a měl dosáhnout až 90 % úspěšnosti.
Důvodem vývoje námořní verze C-Dome je potřeba Izraele ochránit své těžební plošiny na zemní plyn ve Středozemním moři a lodě na přepravu zkapalněného zemního plynu.
Test C-Dome z roku 2016.
Izrael má ve své exkluzivní ekonomické zóně dvě významná podmořská ložiska zemního plynu Tamar a Leviathan, která byla objevena relativně nedávno (2009 a 2010), a která by zemi do budoucna mohla zajistit energetickou nezávislost.
Obavy ze zranitelnosti těžební infrastruktury proti raketovým útokům zmínil generál izraelského letectva Zvika Haimovich při oznámení o uvedení C-Dome do operačního stavu: „Nepochybuji o tom, že během další kampaně se teroristické organizace pokusí zasáhnout izraelské těžební platformy, takže integrace systémů Iron Dome do námořních plavidel je pro nás prioritou.“
Přes prokázané úspěchy Iron Dome v polních podmínkách jsou dosavadní komerční úspěchy systému poměrně skromné a mezi potvrzené zákazníky patří zatím jen Ázerbájdžán a Indie. Objevily se také spekulace o Singapuru jako utajeném uživateli systému. Výzkumná agentura DSTA singapurského ministerstva obrany ve své výroční zprávě zmínila uvedení nespecifikovaného “systému krátkého dosahu pro ničení munice” do operačního stavu.
V souvislosti s nákupem izraelských radarů EL/M-2084 MMR z toho někteří analytici vyvozují, že ostrovní stát několik baterií Iron Dome již provozuje.
Technologie spřízněné s Iron Dome v hodnotě 280 milionů liber (2,27 miliardy Kč) koupilo i Spojené království. Ty budou využity ve vyvíjeném britském PVO systému Sky Sabre, který má v roce 2020 nahradit současný Rapier a jeho elementy budou mimo jiné umístěny na Falklandách.
Zdroj: SpaceWar
Související články
Protivzdušná obrana Armády ČR: Učme se z minulosti
Z hlediska pojetí protivzdušné obrany (PVO) se za posledních několik dekád nic zásadního nezměnilo. ...
-
07.11.2017
-
30 komentářů
-
Milan Vašíček
Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii
Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...
-
16.11.2017
-
10 komentářů
-
Jan Grohmann
Piranha a Orion: Izraelské systémy pro hybridní kyberválku
Izrael je domovem řady firem, které úspěšně pronikly na trh s přístroji pro vedení ...
-
20.11.2017
-
0 komentářů
-
Jan Buchar
Čínské letadlové lodě Type 002 získají inovativní vzletový systém
Nová třída letadlových lodí čínského námořnictva, Type 002, bude pravděpodobně vybavena ...
-
28.11.2017
-
27 komentářů
-
Jan Buchar